Etiketler

Hacı Bekir Stadı olsun!

Engin Ardıç
Fenerbahçe Kulübü, Şükrü Saracoğlu Stadı'nın adını değiştirmeye karar vermiş. İyi etmiş, çünkü bu isim, Milli Şef döneminin "faşizan" başbakanının adıdır. Bu adam, ünlü Varlık Vergisi'nin babasıdır. Almanlar'a krom satan adam hani... Bu stadyuma Milli Şef İnönü'nün dışişleri bakanı ve başbakanının adını vermekle, günümüzde örneğin Berlin Olimpiyat Stadı'na "Von Ribbentrop Stadı" adını vermek arasında bir fark yoktur. Bunu o zamanlar yapsalardı tamam... Ama bugün Almanya'da herhangi bir yere Von Ribbentrop adını vermeye kalkın, kıyamet kopar... Bazı spor yazarları, "azınlıkların Saracoğlu isminden rahatsız olduğunu" söylüyorlar ve bunu eleştiriyorlar. Cahil oldukları için, Saracoğlu'nu tanımadıkları için. 

Eski Türkiye'deki son kapışma ve Erdoğan

Markar Esayan
Daha önceki yazımda, vesayete darbe indirildikçe, oradan geri alınan gücün vatandaşa iade edildiğini, bunun da sandığı çok güçlendirdiğini ifade etmiştim. Erdoğan 1960'larda siyaset yapsaydı idam edilmiş, 1980'lerde Zincirbozan'a hapsedilmiş, 1990'larda postmodern bir darbenin kurbanı olmuştu. Ama şimdi öyle olamıyor. Çünkü 11 yıldır yapılan reformlar, vatandaşın oy gücünü maksimize etti, sandık çok güçlendi. Gezi'de ve şimdi çokça kullanılan 'Demokrasilerde sandık her şey değildir' mühendisliği işte bu değişimi hedef alan ve vatandaşın özgür seçim hakkına yapılmış en sinsi saldırıdır. Örtülü bir post post-modern darbe teklifidir. Makalenin Tamamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/erdogan-karsiti-ittifakin-paradoksu/45002

Gümrük Birliği’ne girmek Ermenistan’ın lehine olacak

Gümrük Birliği’ne girmek, ülke ekonomisi ve vatandaşları açısından Ermenistan için olumlu bir gelişme olacak. Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, medya liderleri ile gerçekleştirdiği görüşmede böyle bir açıkla yaptı. Sarkisyan konuşmasında, “Gümrük Birliği’ne üye olma kararını verirken bunun çok etkenli bir mesele olduğunun farkındaydık. Birçok faktörün ekonomimize, sosyal ve kültürel hayatımıza, yaşam standartlarımıza olumlu etki edeceğine inanıyorum. Ancak olumsuz etki bırakacak faktörler de var.” dedi.

Bu kez Şükrü Saracoğlu üzerinden Cumhuriyet'e saldıracaklar

Fenerbahçe’nin stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın adının değiştirilmesi yönünde başlatılan kampanya, atılan adım ve yapılan tartışmalar, belli ki önümüzdeki günlerde yine Cumhuriyet’e saldırılmasına neden olacak. Cumhuriyet kadrolarının ne ırkçılığı kalacak, ne kafatasçılığı, ne de faşistliği. O yüzden, Varlık Vergisi konusunda en ayrıntılı çalışmalardan birini yapan, o dönem genç bir uzman olarak uygulamada bulunan ve ileri yaşına rağmen adeta bir üniversite gibi çalışan Cahit Kayra’nın bu konudaki tanıklığı önemli. Kısa süre önce Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülü’nü alan ustamız, hocamız ve maliye müfettişlerinin deyimiyle üstadımız Cahit Kayra’nın eserinden yararlanarak, birkaç anımsatma yapmak yerinde olur.   ( Bu zihniyet hiç değişmiyor. Bu konuda İstanbul Defterdarı Faik Öktem'in 'Varlık Vergisi Faciası ve Ali Sait Çetinoğlu'nun Varlık Vergisi 1942-1944 kitaplarını incelemek yeterli olacak, bu faşizan uygulama açıkça görülecektir. HYETERT)

Evet, Herkes Ermeni Olabilir

Murat Bebiroğlu
Geçenlerde gazetelerde " Her isteyen Ermeni olamaz" başlıklı bir haber yayımlandı. Biraz garip gelebilir ama mevcut mevzuat, anlaşma ve sözleşmelere göre, belli koşullarla "Herkes Ermeni Olabilir" ve azınlık haklarından yararlanabilir. Çünkü, kurucu anlaşma kabul edilen Lozan Anlaşmasına göre azınlık hakları Müslüman olmayan dini azınlıklara tanınmıştır. Ve yine  çağdaş temel insan haklarından olan din ve vicdan özgürlüğü gereğince herkes dinini  ve inancını özgürce seçebilir ve değiştirebilir. Yine insan haklarına göre aileler çocuklarının verilecek eğitimi seçme hakkına sahiptir.

ECHR Cites Human Rights to Justify shameful rulıng on genocıde

Justice Minister Hrayr Tovmasyan:
“ECHR’s ruling doesn’t cover acknowledgement or denial of the Armenian Genocide, but rather previous instances of Turkey-related decisions. The fact that 2 out of 7 judges voted against the ruling suggests the decision was unequivocal, drawing parallels between the Genocide and Holocaust,” the official said promising to instruct his deputy to further study the details of the ruling. 

Şişme Noel babayı sünnet etmenin ardındaki ‘nefret’!

Emek Erez
Tıpkı dün İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu önünde yaşanan Noel ve Yılbaşı kutlamalarını protesto edilmesi olayı gibi.  Protesto eden grup elinde taşıdığı pankartlarla  "Edep Ya Hu", "Noel'den hayır gelmez", "Noel Müslümanlığa indirilen bir darbedir" şeklinde nefretini kusuyordu bu nefret ise kendi dışında kalan bir inançsal pratiğe yönelikti. Çünkü onlara göre “Noel ağacı süslemesi, Noel babanın hediye bırakması gibi adetler toplumda kültürel tahribata ve kimlik bunalımına yol açıyordu, bu adetler yeni yetişen kuşakları kendi öz değerinden koparıp, batının yaşam tarzına alıştırıyor, giderek Hıristiyanların değer ve inançlarını benimsemeye götürüyordu.” Ancak eklemeyi unutmadıkları bir şey vardı, bu Protesto gösterisini Hıristiyanofobi, gayri Müslim düşmanlığı nefret suçu olarak nitelendirenlere cevap niteliğinde; yaptığımız gayri Müslim azınlıklara kin ya da düşmanlık beslenmek değil, "Gayri Müslim azınlıkların bütün hakları İslam devletinin ve Müslümanların teminatı altındadır." İnsan sormadan edemiyor değil mi? bu neyin teminatıdır?

Fransa'da Ermeniler, tarihi ziyareti protesto için sokaklara iniyor

Fransa'da Ermeni dernekler, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın 27 Ocak'ta Türkiye'ye yapacağı resmi ziyareti protesto etmek için sokaklara iniyor.Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi'nin (CCAF), Fransa'dan Türkiye'ye 20 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyareti protesto etmek için gösteriler düzenleyecekleri belirtildi. Haberin Devamı : http://www.zaman.com.tr/dunya_fransada-ermeniler-tarihi-ziyareti-protesto-icin-sokaklara-iniyor_2189876.html

Epifani, James Joyce ve Tokat Çöreği

Nadya Uygun
Teofani (Yunanca'da “görünmek” “zuhur etmek” anlamına gelen “Theophania” sözcüğünden türemiştir), Ortodoks Kilisesi’nin başlıca yortularından biri olup 6 Ocak’ta kutlanmaktadır. Bu yortuda İsa Mesih’in vaftizi aracılığıyla Kutsal Üçleme'nin kendini dünyaya gösterip ilan etmesi kutlanıyor.Bu yortuya Teofani (görünme, zuhur etme) isminin verilme sebebi, Mesih’in vaftiz edilişi esnasında Kutsal Üçleme’nin kendisini ...insanlığa ilk kez açık bir şekilde göstermesidir: Baba’nın sesi göklerden duyulmuştur, vücut bulup insan olmuş olan Oğul fiziksel bir şekilde Ürdün Nehri’ndedir, Kutsal Ruh bir güvercin şeklinde Oğul’un üzerine inmiştir.

Yeni kitap: Ermeni Kilisesi, Kutsal Patarak esnasında aşai Rabbani kadehine niçin su katmıyor

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin Yayınlar Bl., Gözetmen rahip Zakaria Baghumyan’ın «Ermeni Kilisesinde sek kadeh mesalesi» başlıklı eserini  «Kutsal Etchmiatsin’in bilimsel mirası» dizisinden yayımladı.Eser ilk kez ritüel ve teolojik açıdan ″niçin Ermeni Kilisesinin diğer kiliselerden farklı olarak Kutsal Patarak esnasında aşai Rabbani (şaraplı ekmek) kadehine su katmaması″ konusunu çok yönlü olarak incelemekte.

ԽԱՐԲԵՐԴԻ, ՄԱՐԱՇԻ ԵՒ ԶԷՅԹՈՒՆԻ ՆՈՐ ՏԱՐՈՒԱՆ ՍՈՎՈՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԸ

Տօնական օրերը ժամանած են, իրենց զանազան սովորութիւններով, զարդարուած ծառերով եւ համադամ խոհանոցային պատրաստութիւններով:  Հետաքրքրական է հարցադրել թէ ինչպէ՞ս եւ ուրկէ՞ Եկած է “Կաղանդ“ բառը: “Զի՞նչ է Կաղանդ եւ Կաղանդիկա: Կաղանդ ամսամուտէ, իսկ Կաղանդիկա նախասկզբնակ օր տարւոյն“ գրած է Անանիա Շիրակացին` իր “Տիեզերագիտութիւնը եւ տոմար“ գիրքին մէջ: “Կաղանդ“ բառը ծագած է լատիներէն calendae բառէն, որ հայերէնով ստացած է Նոր տարուան առաջին օրուան նշանակութիւնը: Արդարեւ, Նոր տարի հասկացողութիւնը կ՛արտայայտուի նաեւ Կաղանդ բառով, այդ առիթով իրար շնորհաւորելու սովորութիւնը` կաղընդել, նուէրը` կաղընչէք, իսկ երգերը` կաղանդոս բառերով:

Avrupa Ermeni Konseyi: Nişanyan kararı üzücü!

 Murad Mıhçı
Avrupa Ermeni Konseyi’nin açıklamasında şunlar dile getirildi:Yazar, entelektüel ve gazeteci Sevan Nişanyan hakkında Şirince’de kaçak inşaat yaptığı iddiasıyla verilen iki yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı haberini, büyük infial ve derin üzüntüyle öğrendik. Verilen bu hapis cezasının arkasında gizli ve karanlık siyasi nedenlerin olduğunun güçlü inancını taşımaktayız. Çünkü Nişanyan’ın Şirince’de yaptığı bu inşaat çalışmaları böylesi bir cezai karara gerekçe olamaz.

Pontosluların Ölüm Yolculuğunda Türk – Alman Ortaklığı

Sait Çetinoğlu
Almanların Ermenilerin  “tehcir” adı altında ölüm yolculuğuna çıkarılmasındaki suç ortaklığı gibi  Pontos’taki “tehcir” adı altında ölüm yolculuğuna çıkarılmasında da batı Anadolu'da olduğu gibi Almanların sorumluluğu bulunmaktadır. Aydın mebusu Emmanuil Emmanuilidis bu suç ortaklığını şu cümle ile özetler: Türkiye’de askerî harekâtları yönetmekte olan Almanların askerî misyonlarının yapmadıkları kalmadı. Amasya Milletvekili T. Arzoglu’nun da şahit olduğu bir olay bu konuda tereddüde yer bırakmadığının söyleyebiliriz: Kadıköy sakinlerinin sürgününden önce, esi Rum olan Italyan konsolosunun ailesi iç kısımlara sürüldü. Ayrılış gününde kadınlar, akrabalar ve dostlar ağlarken, Alman elçisi “Bunlar neden ağlıyor? Birazdan bütün Samsun gidecek.” Alman temsilcisi ölüm yolculuğundan haberdardır.  

Հայց. Եկեղեցւոյ Ամերիկայի Արեւելեան Թեմի Առաջնորդ ԳԵՐՇ. Տ. ԽԱԺԱԿ ԱՐՔ. ՊԱՐՍԱՄԵԱՆԻ Ս. ԾՆՆԴԵԱՆ ՊԱՏԳԱՄԸ /CHRISTMAS MESSAGE OF ARCHBISHOP KHAJAG BARSAMIAN

Ահաւասիկ առնեմ զամենայն նոր (Ահաւասիկ, ամէն բան նոր կը դարձնեմ) Եւ փութով անոնք եկան ու գտան Մարիամն ու Յովսէփը եւ մսուրի մէջ դրուած մանուկը։ Եւ ճանչցան զայն այն խօսքէն, որ իրենց ըսուած էր մանկան մասին։ Եւ բոլոր լսողները կը զարմանային այն բաներուն վրայ, զոր հովիւները պատմեցին իրենց։ Իսկ Մարիամ այս ամէնը կը մտապահէր ու իր սրտին մէջ կը խորհէր։ Եւ հովիւները վերադարձան.կը փառաւորէին ու կ՛օրհնէին զԱստուած այն բոլոր բաներուն համար, զոր լսեցին ու տեսան, ինչպէս պատմուած էր իրենց։ (Ղուկաս 2։ 16-20)

Bağdat’taki terör saldırılarında 34 Hıristiyan öldü

Reuters Ajansı’nın bildirdiğine göre, 25 Aralık’ta Bağdat’ta meydana gelen üç farklı patlama sonucunda 34 kişi hayatını kaybetti. Terör saldırıları Irak’ın başkentindeki Hıristiyan nüfusa yönelik gerçekleştirildi.Hırıstiyan mahallesi olan Dora’da kilise yakınlarında meydana gelen patlamada 24 kişi öldü.

Ruben Safrastyan: Ermeni-Türk ilişkilerinin noralleşmesi yeni etabı gizli müzakereler üzerine kurulmamalı

Ermenistan Ulusla Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü dirktörü Türkolog Ruben Safrastyan, ″Sanıyorum diplomasimiz  gelecekte sadece Ermeni halkına değil, aynı zamanda tüm dünya için de daha şeffaf olma çabasında olmalı. Ermeni diplomasisinin eksikliği işte burada″ dedi. Türkolog Ermeni-Türk ilişkileri noralleşmesinde yeni etap başlayacaksa, bunun gizli müzakereler veya aracılar üzerine kurulmaması, Türkiye’nin Ermenistan’la diplomatik ilişkiler ve sınır rejimi tesis ettiğini duyurmasıyla başlaması  gerektiği kanaatini ifade etti.

Hagop Baronyan’ın «Şark Dişçisi» İstanbul-Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunda sahneleniyor

İstanbul’un Harbiye semti Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu 25-29 Aralık tarihlerinde Hagop Baronyan’ın «Şark Dişçisi» eserini sahneliyor.Türkiye’den «Tiyatroonline» potalının verdiği habere göre; Hago Baronyan’ın  «Şark Dişçisi» komedisi kimi tanınmış sanatçıların katılımıyla 25-29 Aralık’ta Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunda sahnelenmekte.Eserin Ekim 2011’den bu yana farklı sahnelerde belli aralıklarla sahnelendiğini kaydedelim.

Katolikos Kevork IV. Dogumu'nun 200. yılı vesilesiyle konser

28 Aralık Cumartesi günü, Vortvots Vorodmants Kilisesi'nde, Patrikliğimiz Armaş Korosu tarafından Samatyalı Katolikos Kevork IV.(Patrik Kevork II.)'un doğumunun 200. yılı vesilesiyle konser gerçekleşecektir.

Patriklerden uluslararası topluma çağrı

Pavlus Yazıcı ve Yuhanna İbrahim için çaba gösterilmesi istendi…Beyrut Maruni Patriği Beşara Botros er-Rai ile Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodoks Patriği X. Yuhanna Yazıcı, uluslararası topluma çağrıda bulunarak, Halep ve İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ve Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim ile rahibelerin serbest bırakılması için çaba gösterilmesini istedi.

'No’el’den hayır gelmez'

Beyazıt Meydanı'nda "noel baba" protestosu. Anadolu Gençlik Derneği üyesi bir grup, ellerinde Noel Baba şeklinde bir balon ve pankartlarla İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu önünde Noel ve Yılbaşı kutlamalarını protesto etti. Fen-Edebiyat Fakültesi'nde toplanan ve "Edep Ya Hu" yazılı bir pankartla yürüyen grup tekbir getirerek Beyazıt Kampusu ana kapısına gitti. Kampus dışında çevik kuvvet ekiplerinin önlem aldığı görüldü. "No’el’den hayır gelmez", "Noel Müslümanlığa indirilen bir darbedir" yazılı pankartların yer aldığı gösteride basın açıklaması yapan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Mücahit Çaykaravi. Müslümanların Yılbaşı gecesinin Muharrem ayının birinci gecesi olduğunu belirtti. (Bunlardan, bu kafadan insanlığa hayır gelir mi? Nerede yaratılanı Yaradandan ötürü sevenler? HYETERT)

Sükrü Hanioğlu’ndan Türk Tarih Kurumunda (TTK) içinde Ermeni geçmeyen İttihat ve Terakki Cemiyeti Tarihi konulu konferansı

25.12.2013 tarihinde Türk Tarih Kurumunun konferans salonunda İtiihat ve Terakki üzerine bir konferans verdi. Salon doluydu, Hanioğlu konuşmasına başlamadan önce bir görevli Hanioğlu’nu tanıttı ve ardından Kurum başkanı Metin Hülagü kısa bir açı konuşması yaparak TTK şeref üyesi Hanioğlu’na giydirilmesi gecikmiş cübbesi giydirildi. Hanioğlu konuşmasını bu giysi ile yaptı. 1,5 saatlik konuşmasında Ermeni sözü geçmeden İttihat ve Terakki Cemiyetini dinleyicilerine anlattı. 1914’e gelince sonrasını biliyorsunuz diyerek sunumunu bitirdi. Sorulara geçildi. 3-4 soru sonrasında konferansın bittiği ilan edildi.

'Türk - Ermeni Sorununun Çözümünde Birleştirici Konular Ele Alınmalı'

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (Şehirder) Ermeni meselesinin çözümü ve toplumların kaynaşması adına geçen hafta içerisinde bilim adamları ve STK temsilcileriyle gerçekleştirdiği 'İstişare Toplantısı' sonuç bildirgesini açıkladı. Sonuç bildirgesinde Türk - Ermeniler arasındaki problemlerin çözümünde, ayrıştırıcı konular yerine birleştirici meselelerin eli alınmasına işaret edildi.

Fener Rum Patrikhanesi'nde "noel Ayini" Düzenlendi

Balat'ta bulunan Fener Rum Patrikhanesi'nde "Noel Ayini" düzenlendi. Patrik Bartholomeos'un yönettiği ayine, Türkiye'de yaşayan Ortodoks cemaatin yanı sıra çok sayıda turist de katıldı.Fener Rum Patrikhanesi'ndeki Aya Yorgi Kilisesi'nde sabah saatlerinde başlayan ayin, öğlene kadar sürdü. Kilisenin girişinde mum yakarak dua eden katılımcılar, Aya Yorgi Kilisesi'ni doldurdu. 

Süryani soykırımı belgesel oldu

Aynkehf'ten Aynvert'e adlı belgesel vizyona girdi…Süryani soykırımı belgesel oldu. Batman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, Süryani Soykırımı ve akabinde Süryanilerin kurtarılmasını anlatan filmi vizyona girdi. Süryaniler yaşadıkları soykırımı ‘Seyfo’ olarak adlandırıyor. Süryanice dilinde Seyfo “kılıç” anlamına geliyor ve 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda Hristiyan halklara karşı gerçekleşen Asuri (Süryani), Ermeni ve Pontus Rum halklarının soylarının büyük oranda yok edildiği soykırımı adlandırmak için kullanılıyor.

Moskova, Bağdat kilise saldırısını kınadı

Moskova, teröristler tarafından Irak, Suriye ve diğer bölge ülkelerinde kilise, cami ve benzeri farklı ibadet yerlerine yapılan saldırılara sert cevap vermeye çağırı yaptı. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin yorumunda, “Orta Doğu topraklarında asırlarca yan yana ve barış içinde var olmaya devam etmiş Müslüman, Hıristiyan ve farklı mezheplere mensup kişileri saldırıdan korumalıyız” denildi.

Hristiyan Dünyası Noel'i Kutluyor

Hıristiyan dünyası, İsa'nın doğumunu simgeleyen Noel'i kutluyor. Hıristiyanların ruhani lideri Francis'in, Papa olarak ilk kez yönettiği ayine binlerce kişi katıldı. Birçok ülkedeki Noel kutlamalarından renkli görüntüler kameralara yansıdı... Türkiye'deki Hıristiyanlar da düzenledikleri ayinlerle Noel'i kutladı.

İşte yeni kabine!

21.35'te başlayan Gül-Erdoğan görüşmesinin 23.05'te sona ermesinin ardından Başbakan Erdoğan, bir basın toplantısı düzenleyerek yeni kabineyi açıkladı. Erdoğan'ın açıklaması: “Değerli arkadaşlar, değerli basın mensupları şu andan itibaren açıklayacağım yeni değişikliklerle birlikte kabinemizde 10 değişiklik söz konusu. Kabine üyelerimizin değişikliği ile alakalı biliyorsunuz bunu ay sonu yapabileceğimi açıklamıştım. Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı adaylıkları nedeniyle görevlerinden ayrıldılar. Bir kısmı da takdir ettiğim ve cumhurbaşkanımızın onayladığı isimler."

Christmas and New Year's Greetings from the ANCA


Noel Bayramı kutlanıyor

Taksim, İstiklal Caddesi'ndeki St. Antuan Kilisesi'nde düzenlenen, İncil'den ayetlerin okunduğu ayine, ilahi ve dualarla devam edildi. St. Antuan Kilisesi'ndeki ayine, çok sayıda vatandaş katıldı. Ayinde temsili bir bebek kullanılarak Hz. İsa'nın doğuşu canlandırıldı. Ayin yaklaşık 1 saat sürdü.

Burası Bayramları Yasa Boğanlar Ülkesidir

Zeynep Tozduman
Bu gün, İsa Mesih'in doğuşu ve tüm Ortodoks ve Katolik âleminin Noel bayramıdır. Bu ülkenin kadim halkları olan Ermenilerin, Süryanilerin, Rumların bayramıdır. Aynı zamanda Ermeni halkının yeni yılı ve Surp Dzinunt yortusu, Süryanilerin Yaldo bayramıdır. Başta ülkemizde İslam dışında kalan bütün inançların ( Hıristiyan, Alevi, Ezidi, Dürzi v.b gibi) bayramları da, resmi bayram tatili oluncaya kadar bayram gelmiş neyime diyorum. Keşke bayramları bayram tadında yaşayabilsek... Mezopotamya ve Orta doğu coğrafyasında yaşatılan onca acı karşısında neredeyse insani bir duygu olan sevinçlerimizi bile yitirdik. Yaklaşık 1 hafta evvel 17.12.2013’de Özgür Gündem gazetesinde yer alan bir habere göre Adıyaman metropoliti Melke Ürek Ölümle tehdit edilmiştir. Zihniyet; bu topraklarda barışa, dostluğa, özgürlüğe, eşitliğe evrilmediği sürece daha kaç Süryani ruhani tehdit edilecek Kim bilir?

Adalar'ın İmar Planı Yenilenecek

İlçenin 2 küme halinde toplanan 9 adadan oluştuğunu kaydeden Karaman, "Birinci küme Kınalıada, Burgazada, Kaşıkadası, Heybeliada, Büyükada, Tavşanadası ve Sedefadası'ndan, ikinci küme ise daha açıkta yer alan Sivriada ve Yassıada'dan oluşmakta. Bizler bu küme grubundan hareketle planlama yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.Karaman, geçmişte ilçe nüfusunun çoğunluğunu gayrimüslim nüfusun oluşturduğunu anımsattı. Gayrimüslimlerin, 2. Dünya Savaşı sonrası çeşitli nedenlerle bölgeyi terketmesi sonucu 1960 yılına kadar nüfusta sürekli azalma olduğunu hatırlatan Karaman, 1960'tan sonra iç göç dalgasıyla nüfusun yeniden artığını ve bugün yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı bir ilçe haline geldiğini bildirdi.

ԻՆՉՈՒ~ ՄԵՆՔ ՍԲ.ԾՆՈՒՆԴԸ ԿԸ ՏՕՆԵՆՔ ՅՈՒՆՈՒԱՐ 6 ԻՆ ԻՍԿ ՄԻՒՍՆԵՐ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐ 25 ԻՆ:

Ի տարբերութիւն քրիստոնէական բոլոր եկեղեցիներու Սբ.Ծնունդի տօնը Հայ Եկեղեցւոյ մէջ ունի երկու անուն եւ երկու իմաստ ու խորհուրդ:Ամէն տարի 6 Յունուարին Հայ Եկեղեցին  կը նշէ երկու տօներ ,Քրիստոսի ծնունդը եւ անոր Մկրտութիւնը կամ Աստուածայայտնութիւնը, մինչդեռ ուրիշ եկեղեցիներ այս երկու տօները կը նշեն առանձին եւ տարբեր օրեր:

De facto Ekümenik

Mutlu Tönbekici
Rum Ortodoks Patriği Bartolomeos, Boğaziçi Üniversitesi’nden fahri doktora unvanını aldı. Doktorası “Ekümenik Patrik” olarak takdim edildi... Boğaziçi Üniversitesi, Patriğin ekümenikliğini üniversite olarak “tanımış” bulunuyor. Fahri doktor unvanını “Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. yılında akil ve cesur insan Ekümenik Patrik Bartolomeos’a Fahri Doktora unvanı vermekten şeref duymaktayız” cümlesiyle takdim etmiştir. Bunun üzerine Patrik Bartolomeos “Ülkemizde yıllardır suni bir gündem yaratmak üzere, ekümeniklik unvanının siyasi ve gizli gündem amaçlı olduğunu iddia eden ve tarihi bilinçten yoksun bazı tarafların menfi gayretlerine rağmen, tarihi makamımıza ait olan bu unvana sahip çıktıkları için Boğaziçi Üniversitesi’ne ve Sayın Rektörüne takdirlerimizi ve şükranlarımızı ifade ederiz” cümleleriyle teşekkür etmiştir.

Bakan Bağış, Hristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı kutladı

Egemen Bağış, “Hristiyan aleminin Noel Bayramı'nı kutluyor, tüm dünyaya barış, esenlik ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hristiyan vatandaşların Noel Bayramı’nı kutlayarak, “Hristiyan aleminin Noel Bayramı'nı kutluyor, tüm dünyaya barış, esenlik ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

Köksüz Bir Ağaçtır Saroyan'ın Ülkesi

Kenan Tekeş
Lusin Dink’in çektiği belgeselle kurmacanın iç içe geçtiği Saroyan Ülkesi, William Saroyan’ın ruhunu sarmalayan ülke özlemini, köklerinin olduğu Bitlis’e yolculuğunu ve bir zamanlar bu topraklarda yaşananları anlatıyor. Bir günden bir güne başlayıverdi... Uzun, çiçeklenmiş bir mevsimin ortasında yaşandı her şey.Doksan sekiz yıl öncesinin 24 Nisanında başlamıştı yaşananlar...  Sanatçılarını, yazarlarını, avukatlarını, doktorlarını, öğretmenlerini, vekillerini, sevgililerini, maşuklarını, okumuşlarını, okumamışlarını götürdüler çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı demeden... Sürdüler bir daha geri dönmemek üzere, bir daha olmamak üzere, bir daha yeryüzü toprağına basmamak üzere.

Christmas in Turkey

Author Pinar Tremblay
When you study religion, you make intriguing friends. I had two rather odd experiences on the same day. When I went to visit a longtime friend who is an observant Muslim, I found a six-foot plastic pine tree with a few odd ornaments and a torn-apart Santa Claus hat standing outside her family's door. My friend opened the door with a concerned smile and said, “Wait until your son becomes a teenager, then you will know what I am going through.” I replied, “Good to see you, too.”

Srpouhi Dussap: Women’s Inactivity

By Jennifer Manoukian / Translated by Jennifer Manoukian
The following is a translation of an article by Srpouhi Dussap, published in August 1882. Srpouhi Dussap (née Vahanian) was the first Armenian woman novelist and the first Armenian writer—male or female—to address the social struggles particular to Armenian women. Born in 1842 in Constantinople, Dussap came of age during a period of cultural reawakening for Armenians in the Ottoman Empire, during which women began to carve out a place for themselves in the public sphere. One of these pioneering women was Dussap’s mother, Nazli Vahan, a staunch advocate for women’s education and the founder of charitable and educational organizations to help Armenian girls.

Mutlu Noeller- Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ -2014

Շնորհաւոր Նոր Տարի և Սուրբ Ծնունդ -2014
Merry Christmas and Happy New Year -2014
Joyeux Noël et Bonne Annee-2014
Frohe Weihnachten und glückliches Neues Jahr-2014
Buon Natale e Felice Anno Nuovo-2014
С Рождеством Христовым и c наступающим Новым Годом-2014
اجمل التهاني بمناسبة الميلاد و حلول السنة الجديدة
Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Ετος-2014
Feliz Navidad y próspero año Nuevo - 2014

Turkish Armenian: I'd defend Turkey against our enemies as we did in the Battle of the Dardanelles

Cümali Önal
The chairman of the Association of Philanthropic Malatya Armenians (HAYDER), Hosrof Köletavitoğlu, is a typical Anatolian man. He defines himself as Anatolian in his heart, his mind and all his emotions. For him, a true Anatolian is a good citizen. He feels himself a stranger everywhere else, even in Armenia. “I, as a Turkish Citizen, like all other Armenians in Turkey, wouldn't think twice to defend my country from any possible danger to our land, just as our minority-member ancestors did at the Battle of the Dardanelles,” he said. 

Merry Christmas and Happy New Year from Armenia Fund USA!

                          Merry Christmas from the OIA family to yours. 


21 Aralık 2013 - Kadıköy Noel Kutlaması

Çocuklardan Noel Mesajı - 5


Kazakistan, Ermenistan’ın Gümrük Birliğine girişiyle alakalı Karabağ sorunu konusunda açıklık bekliyor

Ermenistan bağlamında ‘Yol haritası’nın genel olarak mutabakata kavuşturulmuş olduğunu, bunun kabul edilebileceğini ifade eden Nazarbayev ″Aynı zamanda Gümrük Birliği sınırlarına ilişkin sorun oluşmakta. Karabağ sorununu dikkate alarak, bu nereden geçecek, bu mesele açıkta kalmakta. Sonuç olarak çalışma arkadaşlarımızla ‘Yol haritası’nı imzalarız, ancak özel görüşle, ki bu rapor edilir″ dedi.

Western Diocese of the Armenian Church Primate's Christmas Message

An Encunter With God, The Creator. "Blessed is the one who will eat at the feast in the kingdom of God. Jesus replied: "A certain man was preparing a great banquet and invited many guests. At the time of the banquet he sent his servant to tell those who had been invited, 'Come, for everything is now ready'” (Luke 14:15-17).

Rusya Ermenistan Gaz Şirketinin Sahibi Oldu

Ermenistan’da iktidar partisinin oylarıyla, Rusya ile imzalanan tartışmalı gaz anlaşması parlamentoda, muhalefetin geniş çaplı protestolarına rağmen onaylandı. Pazartesi günkü oylamayı muhalefetteki partiler boykot etti. Meclis binası dışında toplanan yüzlerce kişi de protesto gösterisi yaptı. Anlaşma uyarınca Rus gaz ihracat devi Gazprom, Ermenistan’ın doğalgazını dağıtan ArmRosgazprom şirketinin kontrolunu ele geçiriyor. Gazprom Ermeni şirketinin daha önce %80 hissesine sahipti, anlaşma sayesinde geriye kalan %20’lik hisse de Rus şirketine geçti. Gazprom, Ermenistan’a yapılan doğalgaz ithalatını da 2043 yılına kadar kontrol edecek.

MUTLU NOELLER

Շնորհաւոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ
Frohe Weihnachten und glückliches Neues Jahr
Schöni Wiehnachte und es guets Neus
Merry Christmas and Happy New Year
Joyeux Noël et Bonne Année
Buon Natale e Felice Anno Nuovo
С Рождеством Христовым и С наступающим Новым Годом
اجمل التهاني بمناسبة الميلاد و حلول السنة الجديدة
Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Ετος
Feliz Navidad y próspero año nuevo!
Bonan Kristnaskon kaj feliĉan novan jaron
Krásné Vánoce a Šťasný Nový Rok‘Tehcir tasvip edilemez’ demek büyük bir adım

Cansu Çamlıbel / Yüz Yüze 
‘O sözler tarihin bir parçası’. Samson Özararat ailesiyle birlikte Fransa’nın Nice şehrinde yaşayan Konya doğumlu bir Türkiye Ermenisi. 80’lerin siyasi ikliminde Türk vatandaşlığından çıkarılması aslında Fransız eşinin peşine takılıp Nice’e taşınmasından sonraya denk geliyor. Türkiye’den kırgınlıkla gidenlerden biri değil Özararat. Nitekim Türkiye’deki geniş çevresiyle sıkı tuttuğu bağlar onu yıllar sonra Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme çabalarının kilit adamı haline getirdi. 12 gün önce yine telefonu çaldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu 4 yıl sonra yapacağı Erivan ziyaretinde kendisine eşlik etmesini teklif ediyordu. Kendisi açısından duygusal yanı yüklü bu ziyarete tepkileri ve Ankara’nın yeni hamlesinin donmuş süreci çözüp çözemeyeceğini konuştuk. Haberin Devamı: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/25423232.asp

Sevan Nişanyan teslim oldu

Sevan Nişanyan, teslim olduğunu Twitter'dan duyurdu. Sevan Nişanyan'ın kaçak inşaat yapmak iddiasıyla yargılandığı ve hakkında 2 yıl hapis cezası öngören mahkeme kararının Yargıtay tarafından onanmasının ardından bugün Selçuk Savcılığına resmen teslim olduğunu twitter hesabından duyurdu. Nişanyan, 2 Ocak 2014 tarihinde Torbalı Cezaevine girecek. (Umarız bu haksız karar, en kısa zamanda kaldırılır. HYETERT)

«Ermeni Rönesansı-Paris»: Avrupa Mahkemesi ″ifade özgürlüğü″nün derin anlamını çarpıttı

Bu kararla AİHM ″ifade özgürlüğü″nün derin anlamını çarpıtmakta, insan onuru hakkı ilkesine karşı olanların eline mühimmat vermektedir.Bu kararla AİHM, kendisi tarafından üstlenilen yükümlülüğü diskalifiye etme eğilimindedir. Bu kararla AİHM Ermeni halkının varlık hakkını inkar etmekte ve Türk halkına kendi tarihine yönelik gerçekliği açığa çıkarma hakkı vermemektedir. Bugün bu karar Ermenilere karşıdır, yarın ise diğer halklara karşı mı olacaktır? Bu karar bilgisizliğe gebedir, umursamazlıkla kabul edilmiştir; bilinmez menfaatleri dikkate alarak, Ermeni halkının başına geleni görmezden  gelerek, Türkiye devletinin resmi inkarcı ideolojinin taşıyıcısı olduğunu ve suçların suçunu teyit eden Doğu Perinçek’in bu ideolojinin ısrarlı hizmetkarı olduğu görmezden gelme arzusuyla kabul edilmiştir.

”Dünya kenti” Ani’yi yaklaşık 24 bin kişi ziyaret etti

Türkiye'de bulunan bir zamanlar Ermeni Pagratuni Hanedanlığının başkenti olan Ani tarihi kentini 2013 yılımda ziyaret edenlerin sayısı önemli bir artış kaydetti. Türkiye ile Ermenistan sınırında yer alan ve bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için "Dünya kenti" olarak nitelendirilen Ani Ören Yeri’ni 23 bin 730 biletli ziyaretçi gezdi.

AİHM'ne güvenilir mi?

Av. Gülseren Aytaş
Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, AİHM kararlarına göre Türkiye’deki gayrimüslim cemaatlerin tüzel kişilik kazanmasının ve kendisini ekümenik olarak tanımlamasının önlenmesinin din özgürlüğünün ihlâli olduğunu söylüyordu. (5 Nisan 2010, Milliyet). Bugün ise AİHM Türkiye’yi ilgilendiren kritik bir karar verdi...  Doğu Perinçek’in başvurusu üzerine “soykırımı inkâr ifade özgürlüğü” haberiyle duyurulan bir karar verdi... Şüphesiz Doğu Perinçek’in çıkışı halkımıza millî onurumuzu zedeleyen bu insafsız propagandalara yüksek sesle “hayır” deme cesaretini vermiştir. Ancak AİHM’e güvenemeyiz. Kaldı ki Ermenistan, soykırım-insanlığa karşı suç-savaş suçu iddialarını uluslararası hukuk zemininde tartışma hakkına sahip değildir! (Biz haksız bir karar vermiş olsa da çağdaş insan haklarına inananlar olarak AİHM'ne güveniriz. Bunlar lehlerine karar verse bile, çağdaş insan haklarına inanmadıkları için AİHM'ne güvenmezler. HYETERT) 

Turkish academia and the Armenian genocide

Orhan Kemal Cengiz
Thousands of master’s theses and Ph.D. dissertations in the social sciences are written each year in Turkey. The Higher Education Board (YOK) keeps an electronic database of their topics and titles. A search in the database of dissertations on the Armenian genocide returns a striking result: Only four theses have been written on the issue and, as their titles immediately suggest, they all reflect Turkey’s official position on the massacres.

Ermenistan Gümrük Birliği üyeliğini tercih ediyor

Avrupa Birliği, “Doğu ortaklığı” projesini uygulamada yine bir başarısızlığa uğradı. 24 Aralıkta Moskova’da yapılacak Yüksek Avrasya Ekonomi Konseyinin Zirvesinde Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın dahil oldukları Gümrük Birliğine Ermenistan’ın katılmasının yol haritası onaylanacak. Böylece Doğu Ortaklık projesine katılması istenen Ermenistan Avrasya Entegrasyonunda karar kıldı.

soL açıklıyor! Kilise vurgununda 200 trilyonluk 'özel' talimat Başbakan’dan!

Bulgar Kilisesi Vakfına verilen Şişli'deki 60 dönümlük arazinin Özel Proje Alanı ilan edilmesi için 17.07.2013 tarihinde Ankara’da Başbakan Erdoğan ile görüşüldüğü ve Başbakanın, ÇŞB Bakanı Erdoğan Bayraktar’a talimat vermesi üzerine işlemlerin tamamlandığı iddia ediliyor.

Ali Kemal dürüstler bahçesinde yerini almalı

Ragıp Zarakolu yazdı…
Kimi liberal tarihçiler, 1915’te yaşanan olgunun bir soykırım olduğu noktasına geldiler sonunda. İnsanlığa karşı işlenen suçu, bir şekilde Osmanlı’nın üstüne yıkarak, bu suçun sorumluluğunu ve bu “kirli iş”ten modern Cumhuriyeti arındırmak olarak da anlayabiliriz bunu. Bunu yapmak, aslında 1918 Mütarekesi ile 19 Mayıs 1919 tarihleri arasında mümkündü. Osmanlı Parlamentosu buna ilişkin bir soruşturma başlatmıştı (1). Öte yandan savaş yıllarını hapis ve sürgünde geçiren, mütareke dönemi kabinelerinde Kültür ve İçişleri bakanlıklarında bulunan Ali Kemal, daha da ileri giderek, Ermeni Patrikliği’nin yaptığı suç duyurusundan sonra (2), 1915 soykırımını bilfiil örgütleyen zanlıların tutuklanması kararının altına imzasını attı.

JCI, TOYP İle 19. Kez Türkiye'nin En Başarılı 10 Gencini Seçti!

Bu gençlerden biri de kültürel başarı konusunda ödül alan Masis Aram Gözbek. Kendisini yürekten kutluyor, başarılar diliyoruz.HYETERT .

JCI Türkiye ve JCI Istanbul, Türkiye’nin 10 başarılı Genci’ni bulmak için 19’uncu kez TOYP projesini hayata geçirdi. Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği (Junior Chamber International), bu yıl 19’uncu kez gerçekleşen (Ten Outstanding Young Persons) “Türkiye’nin 10 Başarılı Genci Ödülleri” sahiplerini buldu.

Ս. Ծնունդի պատգամ / Christmas Message of Bishop Mikael Mouradian

Գերյարգելի եւ Գերապատիւ Վարդապետներ, Առաքինազարդ Քոյրեր, Սիրելիներս ի Քրիստոս՝ հայրեր, եղբայրներ եւ քոյրեր, Այս օրերուն կ'ապրինք դժնդակ ժամանակներ... Աշխարհի վրայ ամենուրեք կը խօսուի ճգնաժամի մասին:

“Her ölümlü cezaevini tadacaktır!” Denmiş üst perdeden

Sait Çetinoğlu
Yaşadığı coğrafyanın kültürüne, diline, tarihine coğrafyasına ve özgürlük mücadelesine Hodri Meydan Kulesi gibi dik durarak önemli katkılarda bulunan düşün insanı, yazar ve aktivist Sevan Nişanyan, devletin tepesindekilerin “birinci dereceden yakınlarının” baş aktör olduğu yolsuzluk skandallarının hengâmesi arasında sessiz sedasız demir parmaklıklar arkasına yollanıyor. Sevan Nişanyan vakasına birkaç açıdan bakmak mümkün.

Ermenistan Başbakanı, Türkiye’nin baraj kararının hukuki boyutunu inceleme talimatı verdi

Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, ilgili devlet kurumlarına verdiği talimatta Türkiye’nin nehirler üzerinde baraj yapmasının yasal olup olmadığının araştırılmasını istedi. Ermenistan Hükümeti Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre her yıl düzenlenen Ermenistan dış siyasetinin hukuki sorunları hakkındaki bilimsel konferansta konuşan Sarkisyan şunları söyledi: “Bugün su kaynaklarının akılcı kullanımı, özellikle kaynakların önemli bir kısmının bugünkü Türkiye topraklarında oluştuğu dikkate alındığında, önemli bir konu olarak ortaya çıkıyor”.

“Büyük yalan, Ermeni soykırımı“

Ankara'da "Büyük yalan, Ermeni soykırımı" konferansı yapıldı. Konferansta konuşan araştırmacı -yazar Mehmet Perinçek, Rus arşivlerinde, Ermeni soykırımının olmadığını ispatlayan binlerce belgenin olduğunu belirtti. (Perinçek'im oğluna da bu yakışır. Türkiye'deki belgeler yetmemiş. HYETERT)

Kilise Gençlik Kolları armağan ve bayram programıyla Huzurevini ziyaret etti

 Ararat Diyakosluğu Kilise Gençlik Kolları Kurulu ve Diyakosluk azaları 20 Aralık’ta Nork Huzurevini ziyaret ettiler, huzurevi sakini yaşlılara yılbaşı armağanları ve bayram programı sundular. Gençler Ermenistan Savunma Bakanlığının tahsis ettiği kurban etlerini de yaşlılara dağıttılar.

Ermeni Meselesi ve Ermeni Diasporası

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Kars temsilciliğinin resmi açılışı yapıldı. Açılışın ardından Halk Eğitimi Çok Amaçlı Salonunda Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Ermeni Meselesi ve Ermeni Diasporası’ konulu konferans verildi. ( Kendin pişir, kendin ye.HYETERT)

Kilise Müslümanlara kucak açtı

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'nin varoşlarında bir kilise, can derdine düşen Hristiyanların yanında Müslümanlara da sığınak oldu. Ülkedeki çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek durumunda kalan Hristiyan ve Müslümanların genellikle ayrı ayrı bölgelerde kaldığı biliniyor ancak Bangui'nin dış mahallelerinden birindeki kilise iki dinden insanı da kucaklıyor.

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları Ocak 2014’te görüşecek

Açıklamada, eş başkanların Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları ve sözde Dağlık Karabağ yönetimiyle görüştüğü belirtildi. Görüşmede, cumhurbaşkanların Viyana’da ve dışişleri bakanların Kiev’de yaptığı müzakerelerin sonuçlarının ele alındığı ifade edildi. Tarafların çalışmalarını Ocak 2014 yılında sürdürmekte kararlı oldukları belirtildi.

Ermeni Yılbaşı gelenekleri diriltiliyor: «Kaghand baba»

Eski Ermenni geleneğinde Yeni Yılın sembolü olan Noel Baba, Ermenice’de «Dzmer Bab»  olarak adlandırılan «Kış Baba» değil, «Kaghand baba»dır. Geleneklerin yaşatılması amacıyla 21 Aralık’ta  «Kış Festivali Ermenistan» Projesi katılımcıları «Khnko Apor» Çocuk Kütüphanesinde bir etkinlik gerçekleştirdiler. Etkinlikte çocuklara Yılbaşı armağanları yerine 7 öğüt verildi. Bunlar: Karşılıklı saygı, barış, dürüstlük, bilgelik, çalışkanlık, mütevazilik ve şükretmek . Hikayeci teyze etkinlikte çocuklara «Kaghand Baba: Rigel’den dönüş » hikayesini okudu.