Etiketler

Anayasaya vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk değildir!

Atilla Dirim
Bu zorbalığın yasal dayanağını anayasanın 66. maddesi oluşturuyor. Bu madde, Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesi Türk olarak tanımlıyor. Oysa gerçeğin bu olmadığını, bu topraklarda Kürtlerin, Ermenilerin, Rumların, Lazların, Çerkeslerin, Arapların, Süryanilerin ve daha çok sayıda etnisitenin yaşadığını herkes biliyor. Cumhuriyet döneminden önce de, cumhuriyet döneminin 90 yıllık tarihinde de bu kimliklerin unutulması için nice baskılar, nice katliamlar yapıldı. Türklüğü kabul etmenin her derde deva olduğu, Türkler arasında ayırım yapılmayacağı yalanları defalarca tekrarlandı. Oysa "sonradan olma" Türkler ödemek zorunda kaldılar varlık vergisini, Dersim'de, Zilan'da onlar katledildi, 6-7 Eylül'de onlar yağmalandı, kovuldu, mensup oldukları milletlerden söz edilirken sanki ayıp bir şeymiş gibi "affedersiniz" denildi. Sevan Nişanyan'a "Ermeni asıllı Türk" denmesi, anayasayla belirlenmiş olan ırkçılığın bir ifadesi. Aslında, 1915 soykırımının bugün de sürdüğünün bir göstergesi. Bundan neredeyse 100 yıl önce yüz binlercesi katledilen bir halkın nasılsa kendi kadim topraklarında hayatta kalmış son fertlerinin, kültürel olarak da ortadan kaldırılma arzusunun bir başka şekilde dile getirilmesi.

How to Silence an Armenian Maverick in Turkey

By Nanore Barsoumian
They finally locked him up. It was only a matter of time, really. And frankly, I’m surprised it took them this long. The Turkish-Armenian journalist and entrepreneur Sevan Nisanyan could not accept his place in Turkish society.  And a “good” Armenian ought to know better than that. Somehow, Nisanyan always made headlines—from television talk shows to controversial blog posts. He’s been practically swimming in some two-dozen court cases—but Nisanyan is built differently than many of us. In fact, he actually enjoys making waves. You might say he was born in the wrong country, but if you were to ask him, he’d tell you—as he once told me—“I feel perfectly at home in a country where most people would rather see me go. A paradox? I don’t think so. I like the precariousness of my situation. I think I contribute a lot to the society I live in.”

Özel Pangaaltı Ermeni Ortaokulundan Akşehir'e Ziyaret

Akşehir ziyaretine İstanbul Özel Pangaaltı Ermeni Ortaokulunda eğitim gören bir grup öğrenci ile Okul Müdürü Karekin Barsemyen ve 8 öğretmen katıldı. İlçeye gelen heyet, Akşehir'in tarihi ve kültürel yerleri ile Nasreddin Hoca Türbesi'ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından Kaymakamlığa geçen heyete, binadaki toplantı salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit tarafından, Akşehir'deki eğitim öğretim hakkında bilgiler verildi.

«Ամեն մահկանացու վայելելու է իր կալանատունը». ասվել է վերին ատյանից / It is mentioned from the Top: “Every mortal will taste the prison”

Սայիթ Չեթինօղլու
Հոդրիի հրապարակի աշտարակի (Սևան Նշանյանի կողմից կառուցված շինություն-Ակունքի խմբ.) պես ձիգ կանգնելով` իր ապրած տարածքի մշակույթին, լեզվին, պատմությանը, աշխարհագրությանը և ազատության պայքարին էական նպաստ բերած մտավորական, գրող և ակտիվիստ Սևան Նշանյանը լուռ ու մունջ ճաղալարերի հետևն է տարվում` պետության գագաթին կանգնածների «առաջնային հարազատների» գլխավոր դեր խաղացած անօրինականություններին ուղղված աղմկահարույց սկանդալների համատեքստում:

'TSK'nın başvurusunun hükümetle ilgisi yok'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Genelkurmay'ın Balyoz ve Ergenekon'la ilgili suç duyurusuna ilişkin, ''TSK suç duyurusunu kendi kurumsal kimliği çerçevesinde yapmıştır. Bunun hükümetle, Başbakanımızla ilgisi yok'' dedi... Bu hükümetin önünü kesecek olan tek şey, reform iradesinden geri kalmasıdır. Yeni Türkiye inşası noktasındaki hareketlerden, niyetlerden geri durmasıdır. Ya da burada bir eksikliğe uğramasıdır. Türkiye yeni bir anayasa yapma mecburiyetindedir. Zaman zaman devlet krizine dönüşen sıkıntılarımızı aşacak yegane anahtar var o da yeni anayasa değişikliğidir. Türkiye içeride toplumsal bütünlüğünü sağlamak zorunda. Alevi ve Kürt yurttaşlarımızla, dindar çoğunluk, gayri Müslim azınlıkla, bütün bunların hepsinin ‘Evet, bu ülkenin birinci sınıf ve eşit yurttaşlarıyız’ diyebileceği toplumsal barışmayı yapmak mecburiyetindedir.

Patrik Kirill: “Rusya, Ukrayna ve Belarus kardeşliği satılık değil”

Rus Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Patrik Kirill, Ukrayna, Rusya ve Belarus kardeşliğine değindi ve bu ülkelerin kardeşliğinin satılık olmadığını bildirdi. Moskova’da Kremlin Uspensky Katedrali’nde Saint Peter’in anma gününde yaptığı konuşmasında,  “Modern ülkenin büyük manevi  ve medeni gücü’ olarak nitelediği kardeşliğin korunması gerektiğini ve parayla satılamayacağını kaydeden Patrik Kirill, açıklamasında şunları söyledi:

Papa'dan rahibelere sitem

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, yeni yıl kutlaması nedeniyle telefonla aradığı manastırda telefona cevap vermeyen rahibelere sitemde bulundu.Mart ayında ruhani lider olarak seçildiğinden bu yana, 1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesi’ne yeni bir soluk getiren Papa Francesco, birçok yardıma muhtaç, hastalık ya da şiddet mağduru kişiyi telefonla arayarak, dertlerini dinlemesiyle de biliniyor. İspanya basınında yayınlanan telefon kaydına göre Papa, 31 Aralık sabahı Endülüs Eyaleti’ne bağlı Kurtuba (Cordoba) kentindeki Lucena kasabasında bulunan Karmelit tarikatı üyesi rahibelerin kaldığı manastırı aradı. Çalan telefona yanıt alamayan Papa telesekretere İspanyolca, "Telefonu cevaplayamayacak kadar önemli ne yapıyorsunuz? Ben Papa Francesco’yum, sizi yeni yıl tebriği için aramıştım.

ՀԱՅՑ. ԵԿԵՂԵՑԻՆ ՊԱՏԱՆԴ Է - 7 -

Զ. Հեռու աշխարհիկ հարստութիւններէ, կեդրոնանալ եւ նոյնանալ ժողովուրդի ցաւերուն եւ կարիքներուն հետ Այսու մեր համեստ յօդուածով կոչ կ՛ուղղենք մասնաւորաբար մեր բարձրաստիճան եկեղեցականններուն, որոնք կոչուած են առաջնորդութեան եւ ղեկավարութեան. քանդեցէ՛ք ձեր գոռոզացեալ հոգիներուն ամբարտաւանութեան պատը եւ խոնարհ հոգիով մօտեցէք ժողովուրդի խաւերուն :

Eyy ahali, haberiniz var mı, Sevan Nişanyan yarın hapse giriyor!

Hasan Cemal
Eyy bu devletin büyükleri! Madem Sevan Nişanyan’ın özgürlüğünü elinden alıyorsunuz, hiç olmazsa, bir istisna yapın da, bilgisayarıyla birlikte atın onu demir parmaklıların arkasına... Sevgili Sevan; her şeye rağmen iyi seneler diliyorum sana. Belki klasik kaçacak ama, önemli olan insanın kendi kafasının içinde özgür olabilmesidir. Canını sıkma kardeşim, bu da geçer.

Surp Agop Polikliniği Açıldı

Türkiye Tarafından Hazırlanan İlerleme Raporu Yayımlandı

ilerlemeraporutr2013Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Türkiye tarafından hazırlanan 2013 yılı İlerleme Raporu'na ilişkin yaptığı basın açıklaması AB Bakanlığı internet adresinde yayınlanmıştır. Basın açıklamasını bu sayfada bulabilir, detaylar için AB Bakanlığı'nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.  http://www.abgs.gov.tr/files/2013TR%20IR/2013tthir_02_01.pdf

10 soruda 90 yıllık Cumhuriyet’in büyük günahları üzerine...

Hasan Cemal
... Bugün bile, Cumhuriyet’in kuruluşundan beri 90 yılın geride kalmasına rağmen ders kitaplarında Kürtler, Ermeniler nasıl geçmeye devam ediyor, biliyor musunuz? Kürt sorunu... Aleviler, Alevi sorunu... 1915... Dersim 1938... Sadece bu konularda Türkiye üniversitelerinde ne kadar bilimsel araştırma yapıldı? Ya da bu konuların araştırılması, Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren nasıl, hangi yasaklara tabi tutuldu? Örneğin, 1915-1916 sürecinde Ermenilerin mal ve mülklerine el konulmasının Türkiye’de sermaye birikimine ya da ‘Türk burjuvazisinin oluşumu’na yaptığı katkı niye üniversitelerde araştırılmadı? İktisat tarihçileri bu konuya ne kadar eğildiler, yoksa genellikle es mi geçtiler?

Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord

On Monday, January 6, the Armenian Church will celebrate the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. In Armenian tradition, this feast day commemorates not only the birth of Christ, but also his baptism by John the Baptist. The latter is remembered through the “Blessing of Water” ceremony, which follows the Divine Liturgy on January 6.

Sevan Nişanyan teslim oldu

İzmir Şirince'de kaçak inşaat yaptığı için yargılandığı davada 2 yıl hapis cezası alan ve cezası Yargıtay tarafından onanan Sevan Nişanyan, cezasını çekmek için Torbalı Açık Cezaevi'ne teslim oldu. Sevan Nişanyan, cezaevine girmesine neden olan 60 metrekarelik taş binayı 2008 yılında Şirince köyünde yapmaya başladı. İnşaatın izinsiz olması nedeniyle çalışma mühürlendi. Ancak mühüre aldırış etmeyen Nişanyan, devam etti. İkinci kez mühürlendi ancak mühürü söken Nişanyan binayı tamamladı. Resmi mühürleri söktüğü için Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılan Nişanyan, hapis cezasına mahkum aldı. Ceza, Yargıtay tarafından onanarak kesinleşti.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Dink Davasında İfade Verecek

Dink cinayetinde kamu görevlileri ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Akkaş dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'u tanık sıfatıyla ifadeye çağırdı.

Ermenilerin kemikleri üzerinden savaş

Robert Fisk
Ermeniler soykırımdan 100 yıl sonra yine Suriye'de katlediliyor ve mabetleri yıkılıyor, ülkeden kaçmak zorunda bırakılıyor.30 küsur yıl önce Suriye’de Habur Nehri’ne bakan tepelikte Ermeni soykırımı kurbanlarının kafataslarını ve kemiklerini çıkarmıştım. Dişlerinde çürüme olmadığına göre genç insanlardı ve 20’nci yüzyılın ilk ‘holocaut’unda -1915’te Osmanlı Türkleri tarafından bir halkın planlı şekilde ortadan kaldırılmasında- katledilen 1.5 milyon Hıristiyan Ermeniden sadece birkaçıydı.

Sevan Nişanyan kimdir ? Ermeni asıllı yazar neden hapse giriyor ?

Sevan Nişanyan, kaçak inşaat yapmak suçuyla 2 yıl hapis cezasını çekmek için bugün hapse giriyor .Ermeni asıllı Türk yazar Sevan Nişanyan neden hapse giriyor ? Milliyetinin bir etkisi var mı ? Nişanyan nereli ? İlköğrenimini Özel Pangaltı Ermeni İlkokulu'nda gördü; 1968'de, Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen İlkokullararası Bilgi ve Kültür Yarışması'nda üçüncü oldu.  Orta öğrenimini Işık Lisesi ve Robert Lisesinde tamamladı. 1974'te ABD'ye giderek Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesinde tarih, felsefe ve Güney Amerika Siyasi Sistemleri üzerine eğitim gördü.

'Ara Güler’in Anadolusu' Washington’da

Mehtap Çolak Yılmaz
Fotoğraf sanatı deyince Türkiye’de son 63 yıldır akla tek bir isim geliyor, Ara Güler. Fotoğrafları sınırları aştı ve dünyanın dört bir yanında dergilerde sürekli yayınlanıyor. Ara Güler her ne kadar kendisine sanatçı değil, foto muhabiri dese de fotoğrafları dünyanın dört bir yanındaki müzelerde de sergilenmeye devam ediyor. İşte onlardan biri de başkent Washington’daki Smithsonian Müzesi’nde açıldı. Ara Güler’in 1960’larda çektiği fotoğraflar, şimdi burada sergileniyor. Johns Hopkins Üniversitesi öğrencilerinin işbirliğiyle ortaya çıkan sergi Ara Güler’in efsaneşmiş karelerine  yepyeni bir sayfa açıyor.

Erivan 2014 yılını kutlamalarla karşıladı

Erivan sakinleri ve kentin konukları 2014 yılını Cumhuriyet Meydanında karşıladı. 31 Aralık gecesi, Ermeni pop dünyasının yıldızları farklı müzik ve dans gruplarının katılımıyla Cumhuryet Meydanında büyük bir konser gerçekleştirildi. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0RGFx6brqDI

Շնորհաւոր Նոր Տարի - Yeni Yılınız Kutlu Olsun-Happy New Year- Bonne Annee

Davutoğlu'nun sözlerine tarihçilerden sert tepki

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ziyareti öncesinde “Tehciri benimsemiyoruz, gayriinsani bir uygulama” sözleriyle bütün eleştirileri topladı. Davutoğlu, Ermenistan'da yaptığı açıklamada da 2005'teki Ermenilere “soykırım yapıldığı” tezlerinin savunulduğu konferansın Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül'ün desteğiyle gerçekleştiğini söyledi. Tarihçiler, Davutoğlu'nun bu açıklamalarıyla Türkiye'nin uluslararası alanda çok zor durumda kalacağını vurguladı. MHP  Grup Başkanvekili ve eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, AKP'nin kamuoyundan çekinmese Ermeni soykırımını kabul edeceğini kaydetti. Ermeni soykırım iddiaları üzerine araştırmalarıyla bilinen Mehmet Perinçek ise “Türkiye'yi Ermenistan'ın karşısında geri adım attıracak söylemlerde bulunmaya başladılar. Davutoğlu'nun söylediklerinin gerçekle de bir ilgisi yok” dedi. (Halaçoğlu ile Perincek yanyana pek yakışmış. HYETERT)

Watertown Celebrates its Name Day

Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited the St. James Church of Watertown, Mass., on Sunday, December 15, as the parish observed its 82nd anniversary and held its annual name day banquet. The Rev. Fr. Arakel Aljalian, parish pastor, celebrated the Divine Liturgy, during which Archbishop Barsamian ordained subdeacon Shant Broukian to the diaconate. Also taking part in the service were the Very Rev. Fr. Krikor Maksoudian, Rev. Fr. Arsen Barsamian, and Rev. Fr. Dajad Davidian.

Tamir Edilen Ermeni Kilisesi Geçmişin Yaralarını Sarıyor

Kilise görevlisi Armin Demirciyan kilisenin şimdiden Ermeni kimliği için önemli bir sembole dönüştüğünü söylüyor.Kilisenin çok önemli olduğunu söyleyen Demirciyan, kendisinin Kürt gibi yetiştirildiğini ve Ermeni kimliği konusunda hiçbir şey bilmediğini belirtiyor.Demirciyan’ın öyküsü bu bölgede sıradan sayılabilir. Babası, Ermeniler bu topraktan sürüldüğünde çocukmuş. Bölgedeki aileler birçok diğer Ermeni çocuğu gibi onu evlat edinmiş ve Müslüman olarak büyütmüş. Kiliseyi sık sık ziyaret eden Melike Günal pek çok Ermeni gibi, kimliğini yıllarda sakladığını, kilisenin tekrar açılmasının ona kimliğini açık biçimde sergileme fırsatını verdiğini anlatıyor. Günal kiliseye haftada 3-4 kere gelerek mum yakıyor. Günal bu kiliseyi ve dinini bulmasının onun için bir Noel mucizesi olduğunu söylüyor ve eskiden kilisenin çatısı olmadığında buraya gelip ağladığını belirtiyor.

Armenia Fund Concludes a Successful Year!

Los Angeles, California - Having concluded the preliminary data analysis of the Thanksgiving Day Telethon held November 28th, 2013, Armenia Fund U.S. Western Region is pleased to report that $22.7 million dollars was raised globally.

Ermenistan cumhurbaşkanının Yılbaşı mesajı

«Sevgili yurttaşlar, Yeni Yıl vesilesiyle sizleri gönülden kutluyorum.Geçtiğimiz yıl birçok girişim ve olaylarla yoğundu ancak en önemlisi, Ermenistan’ın ekonomik yükselişi ve güvenlik düzeyinin yükseltilmesine yönelik derin bir bilinçle yapılan çalışmalar olduğunu sanıyorum. Ermenistan’ın Rusya Federasyonuyla ekonomik, siyasi ve askeri işbirliğini sıkılaştırdık, önümüzdeki yıl ise Gümrük Birliğinin tam üyesi olacağımıza eminim. Ermenistan, daha güvenli ve daha rekabet edebilir yeni bir realite yaratmaktadır.

Շնորհաւոր Նոր Տարի - Yeni Yılınız Kutlu Olsun-Happy New Year- Bonne Annee


İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon MÜSLÜMANLARA SORUYORUZ!

Bugün yılbaşı. İslam adına yapılan ırkçılığa Müslümanların büyük bir çoğunluğunun desteklemediğini biliyoruz. Ama desteklemeyenlerin de ses vermesini istiyoruz. Yılbaşı günü bu imza kampanyasını bunun için açıyoruz. Kimliğinin belirleyici öğesini Müslümanlık olarak gören herkese soruyoruz. Kardeşlikten, “yaratılanı yaratandan ötürü sevmekten” bahseden devletin en tepesindekilerden başlayarak, kamu görevlisinden, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ya da üyesine, kanaat önderinden sokaktaki vatandaşa kadar kendini öncelikle Müslüman hisseden ve Müslüman olarak söz söyleyen herkese soruyoruz: 26 Aralık 2013 Perşembe günü, Beyazıt Meydanı'nda  “Anadolu Gençlik Derneği” adı kuruluşa mensup, tekbir getirerek,“Edep Ya Hu” pankartıyla yürüyen bir grubun Noel kutlamasının “Müslümanlığa indirilen bir darbe” olduğunu ilan ettiğini duydunuz mu?  Bu haberi okudunuz mu? Basın açıklamasının ardından Noel baba şeklindeki balon maketin önüne bira kutuları, haç ve enjektör konulduğu haberini gördünüz mü? Televizyon ekranında şişme Noel Baba’nın “sünnet edildikten” sonra bıçaklanarak parçalandığını izlediniz mi? Görmediniz, okumadınız, duymadınızsa, şimdi haberdar olduğunuzda, bu yapılanı ve söyleneni kınıyor musunuz? Hakka, hukuka, adalete, temel insan haklarına  aykırı görüyor musunuz?

Շնորհաւոր Նոր Տարի - Yeni Yılınız Kutlu Olsun-Happy New Year- Bonne Annee

Yılbaşı kutlamaları bir Hıristiyan geleneği mi?

Yazımızın başında çok net bir ifade ile “Yılbaşı kutlamaları bir Hıristiyan geleneği değildir.” diyerek başlamak istiyoruz. Hıristiyanlık dinî takvimine göre, en önemli iki dinî bayram; “Christmas” (Noel) ve “Paskalya”dır. (Yumurta Bayramı)... Hazreti İsa’nın doğum tarihi, asırlardır Hıristiyanlar arasında tartışmalıdır. Hıristiyanların büyük bölümü, İsa’nın doğuşunu 25 Aralık’ta kutlarken, Gregoryen Ermeniler örneğinde olduğu gibi “Eski Takvim”ciler bunu 6 Ocak’ta kutlarlar... Yılbaşı; Dünya genelindeki farklı din ve inanışlardaki insanlar arasında, umutla beklenen günlerin sevincini yaşamak adına farklı şekillerde kutlanmaktadır.

Maritsa Küçük Davası'nda Sanık Adli Tıp Kurumu'na Sevk Edilecek

Nilay Vardar  nilay@bianet.org
Maritsa Küçük davasının 4. duruşmasında sanık Nazaryan'ın Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine ve diğer saldırıya uğrayan kadınların dosyalarının da mahkemeye getirilmesine karar verildi... Bir sonraki duruşma 13 Şubat'ta.

Düşünce soykırımı çağının ürkütücü ayak sesleri

Melih Altınok  melih.altinok@tg.com.tr
Tarih, insan olma serüvenimizin ara rejimleri soykırımlarla dolu. Bu kavramın “tanınması” elbette daha eskilere dayansa da yüzlerce yıllık medeniyet tarihi düşünülünce “tanımının” yapılması henüz yeni sayılır... İçinde bulunduğumuz politik atmosfere bir bakın. Allah korusun olası bir iç çatışma ortamında bence pekâlâ soykırım kapsamına girecek suçların hedefindekilerin ayrıcı özelliği sizce BM tanımındaki gibi etnik, dinsel ya da ırksal nitelikleri mi olur yoksa “düşünceleri” mi? “Hedefte” daha ziyade Türkler, Kürtler, Ermeniler, Müslümanlar, gayri Müslimler... mi olur? Yoksa bu aidiyetler açısından heterojen bir yapıda olup “AK Partililer, CHP’liler, BDP’liler, ikinci cumhuriyetçiler, liberaller, kentli laik eltiler, taşralı muhafazakârlar, havuza haşemayla girenler, üryan gezenler, şu gazetenin okurları, bu twitter celebritisinin takipçileri, o kanalın izleyicileri” olarak nitelendirilenler mi?

İnsanlar ve Yeni Yıl

Nurettin Değirmenci
İnsanlara yapılacak en büyük iyilik onlara evrensel ölçüler ile düşünmeyi, karar vermeyi, davranmayı, yaşamayı öğretmektir. Evrensel ölçüler evrensel yasaların ürünleridir. Batılı gelişmiş ülkelerde evrensel yasaları kavrayan insanlar evrensel ölçüler ve yöntemle başta insan olmak üzere doğayı tanımaya çalışıyor. Tanınan nesneler denetim altına alınır. Böylece, gelişmiş bellekler doğayı kısmen denetim altına alıyor; yenlikler ortaya çıkarıyor, gelişmiş araç-gereçler üretiyor. Geri toplumlarda, insanlar, zorunlu ihtiyaçların pençesinde kıvranıyor, hemcinsinin boğazına sarılıyor, kan, gözyaşı, acılar çevreye saçılıyor.

Շնորհաւոր Նոր Տարի - Yeni Yılınız Kutlu Olsun-Happy New Year


Papazlara da maaş

Hakkı Kurban
Bir Ermeni papazın başvurusunu gündemine alan Kamu Denetçiliği Kurumu, farklı dinlere mensup din adamlarına maaş için girişim başlattı. Bu çerçevede; Kamu Denetçisi Mehmet Elkatmış, İstanbul’da Musevi, Ermeni ve Süryani cemaati ruhani liderleriyle görüştü. Elkatmış, Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Aram Ateşyan ve Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin’le bir araya geldi.

İran'dan Ermeni Vatandaşlara Yeni Yıl Jesti

Cumhurbaşkanı Ruhani, Ermeni kliniğine 10 milyar Riyal hediye etti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İranlı Ermenilere ait olan Avedisyan Kliniği'ne 10 milyar Riyal (Yaklaşık 340 bin dolar) hediye etti.

Kilise: ''Noel, içki ve eğlence değildir''

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi ve İzmit Kilisesi Papası olan Emre Karaali, yaptığı Noel konuşmasında şöyle dedi: “-Noel bayramı insanlara barış ve huzur getirsin. Noel, tanrısal sözün İsa Mesih’le beden alıp aramıza doğuşunun bayramıdır. İsa Mesih dünyanın tüm günahını kendi bedeninde taşıyarak buna iman eden herkese cennet kapısını açmıştır. Noel bayramı halk arasında yılbaşı kutlamasıyla karıştırılır. Yılbaşı Noel bayramına yakın olmakla beraber Hıristiyanlıkla alakası olmayan bir kutlamadır. İncil inancı evrensel bir inançtır ve hiçbir dil, millet veya kültür ayrımı gözetmez.

Cihan Deniz Zarakolu`na Özgürlük!

“KCK” iddianamesi'nde “örgüt yöneticisi olmak”la suçlanan Cihan Deniz Zarakolu’nun, evrenin oluşumunu anlatması, insanlık tarihi ile ilgili ders vermesi, evrimi tanımlaması suç delilleri arasında gösterilmekte.

Yılbaşı gecesi Şükran Ayini

Ana Taht Enformasyon Merkezinden verilen bilgiye göre; yılbaşı gecesi saat 24:00’te Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II riyasetinde , Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de Şükran ayini icra edilecek.

Ne çektin be Noel Baba, ne çektin…

Ebru Çapa
Beyazıt Meydanı’nda toplanmış, ellerinde “NO’elden hayır gelmez”, “Noel Müslümanlığa indirilen bir darbedir”, “İslam ümmeti, kabul etmez zilleti” benzeri sloganlar yazılmış dövizlerle, yılbaşı kutlamalarını protesto eylemi koyan, İ.Ü. Beyazıt Kampüsü’nden Anadolu Gençlik Derneği üyesi gençlere bakarken, neresinden tutup da neyi açıklasın, bilemiyor insan... Şirinevler Mahallesi Muhtarı Galip Karayiğit,  şöyle bir duyuruda bulundu: “Geçen yıllardaki gibi, bu yıl da örfümüzle, kültürümüzle hiçbir alakası olmayan Noel Baba Şirinevler’e gelmeyecektir. Evlerimize yine Dede Korkut gelecek. Çocuklarımıza zevk ve sefa sürmeye gelmediklerini, yeryüzüne adalet dağıtmaya geldiklerini öğretecektir.” ( İslami hoşgörü bu mu? Bunlar mı sevecek yaradılanı Yaratan'dan ötürü? HYETERT)

'Soykırım' siyasi hedeflere hizmet amacıyla kullanıldı'

Cambridge Üniversitesi, 'Uluslararası ve Karşılaştırmalı Hukuk Dergisi' AİHM'nin İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek lehine verdiği kararla ilgili bir yazı yayımladı... “Gerçekten, Mahkeme’nin devamlı vurguladığı gibi, 'Bu, çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gereğidir. Bunlar olmaksızın ‘demokratik toplum’ olamaz.' Mahkeme bize aynı zamanda 'soykırım kavramını hukukla sınırlama' gerekliliğini hatırlatmıştır. 'Soykırım' kavramı, farklı hedeflere hizmet amacıyla ve bir propaganda ve siyaset silahı olarak kullanılmıştır. Kötüye kullanılmış, istismar edilmiş ve lekelenmiştir. Unutulmamalıdır ki, 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ile tanımlanan soykırım suçu ‘bir milli, etnik, ırki veya dini bir grubu, tümüyle veya kısmen yok etme niyeti’ gerektirmektedir. (Bizim kanaat önderleri(!) yıllar önce karşı çıkmışlardı inkar yasasına. Diğer taraftan, demekki bu halk kısmen bile yok edilmemiş, yüzbinlerce insan aynı zamanda hastalıktani yorgunluktan ölmüştür. HYETERT)

Ermenistan’daki Rus Askeri Üssü, üssün tesisinin 72. yıldönümünü kutluyor

Ermenistan’da konuşlu Güney Askeri Bölgesi 102 Nolu Askeri Üssü bugün tesisinin 72. yıldönümünü kutluyor.Güney Askeri Bölgesi Basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; bu yıl üssün farklı birimleri talimlerini «Alagyaz» ve «Kamkhut» komplekslerinde gerçekleştirdiler. Halihazırda Erivan ve Gümrü’de konuşlu personel, Hava Savunma Sistemiyle ilintili olarak  BDT üyesi ülkeler Füze Savunma Sistemi çerçevesinde hizmetlerine devam etmekteler.

Gümrük Birliğine karşı protesto yürüyüşü; Hayrikyan Ermenistan Milli Marşını söyledi

Bugün 28 Aralık’ta Özgürlük Meydanında, Ulusal Kader Tayini Partisi Genel Başkanı Paruyr Hayrikyan ve sempatizanlarının, kentin merkezi sokaklarında Gümrük Birliğinin olumsuz yönlerine ilişkin  halkı bilgilendirme yönünde yürüyüşü  gerçekleşti. . Yürüyüş katılımcıları ellerinde «Gümrük Birliği Sibirya’ya ücretsiz seyahat biletidir», «Ben Avrupa’lı Ermeniyim», «No to Russian Empire!», «Gümrük Birliğine hayır! Yasasın özgür ve bağımsız Ermenistan» yazılı dövizler taşıdılar. (Umarız Rusya'nın yerini alacak askeri destek verecek AB üyeleri bulurlar. HYETERT)

Türkiye BMT Kültür Komisyonu’na seçilmiştir

Harut Sasunyan
Türkiye hükümetinin, Avrupa ve Amerika’dan antika eşyaları geri almak için yürüttüğü sert politikayı anlatmıştım. Başka ulusların kültür mirasının en büyük yağmacılarından biri olan Türkiye’nin bu eski eşyaları bu suretle talep etmesi komiktir. Tehditler yoluyla başarı kazanamayan Türkiye, geçen ay bir başka metot olan rüşvete geçti. Türkiye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 10 Kasımda şunu beyan etti: “Türkiye, ABD ve İsrail’in üyelik ücretlerini ödemediklerinden dolayı zor bir duruma düşen UNESCO’ya bulunduğu katkılarını artırmıştır”.Bakan Avcı, Türkiye’nin bu eyleminin sebebini saklamaya bile çalışmamıştır.

Karar kesinleştiğinde 'soykırım' geçersizleşir

Alp Hamuroğlu
Almanya’da çalışmalar yapan Ali Söylemezoğlu, "... Öte yandan İnsan Hakları Mahkemesi Yahudi soykırımını inkâr etmek ile 1915 Ermeni katliamlarının soykırım olmadığını söylemenin birbirinden açıkça („clearly“) farklı meseleler olduğunu da tesbit etmektedir. Böylece AİHM Yahudi soykırımı ile 1915 Ermeni katliamlarını aynı sepete koymak isteyenlere de bir cevap vermiştir. Bence AİHM kararında gayet önemli bir unsur, katliamlara soykırım denilebilmesi için, bir grup insanı, veya bu grubun bir kısmını imha etme yönünde bir kasıt („intent“) olduğunun ispat edilmesinin zorunlu şart olduğunu dile getirmesidir. Böylece 1915 olaylarını hukuken değerlendirirken başvuracağımız açık seçik bir kıstas AİHM tarafından da ortaya koyulmuştur..." (Kararın yorumunun çok su götürürü. Soykırım sözleşmesinin mimari R.Lemkin'e ilham veren demek ki salgınlardan ölen Ermenilermiş. HYETERT)

Devlet krizinin derin dalgalarında

Oral Çalışlar - Radikal
Tam ortasında olduğumuz devlet krizi, her geçen gün, daha da fırtınalı hale geliyor... Birkaç 'senaryo'ya göz atmakta yarar var. Birinci ihtimal: Bu operasyonlar sürer ve AK Parti bir erken seçim kararı alarak, toplumun hakemliğine başvurabilir. (Tabii bu süreçte, Tayyip Erdoğan'ın, tüzüğü değiştirip, yeniden AK Parti'nin ve hükümetin başında kalmayı tercih etmesi olasılığı da var.) İkinci bir ihtimal: Cumhurbaşkanlığı seçimi öne alınır. Erdoğan cumhurbaşkanı olur, Abdullah Gül, AK Parti'nin başına geçer ve onun önderliğinde seçime gidilebilir. Tabii, şu an bizim hesap edemediğimiz çok farklı senaryolar da söz konusu olabilir.

Hunharca Öldürülen Maritza Küçük Cinayetinin ve Noel Baba, Yılbaşı Kutlamaları Karşıtı Protesto Eylemleri Üzerine

Samatya'da Yaşlı Maritsa Küçük'ün hunharca öldürülmesinin, Yılbaşı Kutlamaları ve Noel Baba karşıtı protesto eylemlerinin, Şişme Noel Baba'nın sünnet edilip bıçaklanmasının, Noel Yortusunda İstanbul-Kadıköy'deki camiden skandal mesajın ardındaki nefretin ve genel olarak ayırımcılığın gün geçtikçe alevlenerek görünür hale gelmesi,Türkiye'de bunları önleyici ve uygulanır bir ''Ayırımcılık, Kin ve Nefret Suçları Yasası''nın eksikliğinden kaynaklandığı sanıyorum.