Etiketler

Քրիստոս յառեաւ ի մեռելոց- Օրհնեալ է յառութիւնն Քրիստոսի

HAPPY EASTER
Joyeuses Paques
Frohe Ostern
Schöni Oschtere
Buona Pasqua
Kristo leviĝis! Vere Li leviĝis! (Esperanto)
Χριστός Ανέστη
Αληθώς Ανέστη
Христос воскресе
Воистину воскресе

Soykırımla Yüzleşme Forumu

Türkiye’den ve diasporadan katılan konuşmacılarla birlikte 100. yıldönümü yaklaşan Ermeni Soykırımı’yla yüzleşmek, birlikte neler yapabileceğimizi tartışmak için düzenlenen forumumuz, ilgi duyan herkesin katılımına açıktır. Etkinliğe katılım ücretsizdir.
Tarih: 23 Nisan 2014, Çarşamba, Saat: 14.00 – 19.00 Yer: Taxim Hill Oteli

Soykırım Karşıtları Derneği’nden açıklama… '1915 soykırımının derhal kabul edilmesini talep ediyoruz!'

Osmanlı Hükümeti’nin aldığı tehcir kararıyla 24 Nisan 1915'te İstanbul'da önde gelen 220 Ermeni aydınını tutukladığı gün Ermeni Soykırımı’nın başlangıcı olarak kabul edilmekte. 1915 Ermeni Soykırımı’nı anma günü olan 24 Nisan yaklaşırken Frankfurt’ta merkezli Soykırım Karşıtları Derneği (SKD) bir açıklama yayınladı. Soykırım Karşıtları Derneği, soykırım kurbanlarının anısına ve soykırım mağduru halkların yaşam hakkına saygı için 24 Nisan sabahı Erivan’daki Soykırım Anıtı’na bir çelenk bırakacaklarını da duyurdu. Erivan’da bu yıl yapılacak anmada Soykırım Karşıtları Derneğini (SKD), Yönetim Kurulu üyesi Dr. Eran Gündüz temsil edecek.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Akil, Türk basınıyla bir araya geldi

Paris’te büyükelçi olarak ilk kez Türk basınıyla bir araya gelen Büyükelçi Akil, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını ve görev yapacağı dönemi değerlendirdi. Akil, “Türkiye-Ermenistan halkları arasındaki ilişkilerinde hala bir düzelme olmaması içimi acıtan bir mesele. Önemli olan uzun vadede iki ülke halklarının en azından birbirlerine daha sıcak bakmaya başlamalarıdır” diye konuştu.

The Easter Message Of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian

Hristiyan aleminin Paskalya Bayramı Papa Franciscus, "Haç Yolu" ayinini yönetti

ROMA (AA) - Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Paskalya yortusundan önceki Kutsal Cuma’da Via Crucis (Haç Yolu) ayinini yönetti. Hristiyanlıkta Hazreti İsa’nın ölümü ve ardından dirilişinin kutlandığı Paskalya yortusu öncesinde, Hazreti İsa'nın çarmıha gerilerek Kudüs’teki Golgotha Kayası'nda ölümünü andıkları Kutsal Cuma gününde, Roma’nın ünlü Kolezyum anıtında Papa’nın katılımıyla “Via Crucis” ayini yapıldı.

Ermeni Apo’dan Ermeni Gülen’e devlette devamlılık

Mücahit Bilici
Birkaç ay önce şu notu düşmüştüm: “Parti hızla cemaatleşiyor. Cemaat artık örgüt sayılıyor, örgüt ise partileşiyor.” Bu aktörlerin statülerindeki değişimin temelinde devletle ilişkileri yatıyor. Devletle ilişkinin mahiyetine göre aktörler hain veya kahraman oluyor. Mesela yıllarca PKK lideri Abdullah Öcalan’a ‘örgüt elebaşısı’, ‘bebek katili’, ‘terörist’, ‘hain’ ve ‘Ermeni’ dendi. Ermeniliğine delil olarak da sünnetsiz olduğu iddiası dile getirildi. Yalanın tutarsız olması gerekmiyor. Doğru olmadığı hâlde akla yatan, hesaba gelen nice tutarlı söz vardır ki, yalandır...Gülen için şunlar söyleniyor: “Gülen gizli bir Ermeni, gizli bir Hıristiyan ve gizli bir kardinaldir. Papa tarafından Türkiye’nin gizli kardinali seçilmiştir.”

UETD’den Ermeni Sözde Soykırımı Hakkında Basın Açıklaması

Yüzyıllar boyunca Ermenilerle Anadolu topraklarında kardeşçe yaşadığımız bir hakikattir. Bugün Istanbulda yaşayan ermeni vatandaşlarımızın yanında 150 bin Ermenistan vatandaşının ekmek parası için bulunduğu Türk makamlarınca bilinmektedir. Bunun yanında Suriye’den Esed zulmünden kaçan 100 den fazla Ermeni mülteci Türk makamlarınca kabul edilmiş ve gerekli yardımlar yapılmaktadır.Bizler Hollanda’nın Türk kökenli vatandaşları olarak Hollanda yöneticilerine ve halkına çağrımız şudur; Tarih siyasilere değil tarihçilere bırakılmalı, . (Türkiye'deki Ermeni sayısının 20.000 civarında olduğu Ermenistan tarafından açıklandı. Türkiye de bu sayıya itiraz etmedi, zaten giriş ve çıkış belli. İkinci olarak soykırım suçunu tarihçilere havale eden başka bir ülke ya da bilim adamı var mı? HYETERT)

Yukarı Karabağ’daki anıtların denetlenmesi

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev, Ermenistan’ın, işgal ettiği Azerbaycan topraklarda bulunan anıtların uluslararası uzmanlar tarafından denetlenmesine müsade etmediğini söyledi. Bakan Garayev, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (İCOMOS) Azerbaycan Milli Komitesinin oluşturulması için düzenlenen toplantı sonrasında soruları yanıtladı.Tarihi anıtlar ve sitler konusunda uzmanlaşmış ve dünyanın kabul ettiği İCOMOS’un 110 ülkede temsilciliğinin olduğunu hatırlatan Garayev, Azerbaycan’da da bu kuruluşun temsilciliğinin bulunmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Trabzon'un Dosyaları Birleştirme Talebi "Usulen" Reddedildi

Yeniden görülen Dink cinayeti davasında mahkeme Ali Öz'ün yargılandığı Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyaları birleştirme talebini usulen reddetti... Mahkeme heyeti Yargıtay kararına uyma ya da direnme yönünde bir karar oluşmadığı için dosyaların birleşmesi yönünde karar vermeye yer olmadığını belirterek dosyanın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderilmesine karar verdi. Davaya 17 Temmuz’da devam edilecek.

Մամուլի հաղորդագրություն

ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը կազմակերպում է միջազգային գիտաժողով` «Առաջին համաշխարհային պատերազմի Կովկասյան ճակատը. ցեղասպանություն, փախստականներ և մարդասիրական օգնություն» թեմայով: Գիտաժողովը տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի նորակառույց գիտաժողովների դահլիճում ս.թ. ապրիլի 21-ից 22-ը` ժամը 10:30-ին:

He is Risen!

This Sunday, the worldwide Armenian Church will celebrate the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ—the most important day of the year in our church calendar. On Easter Sunday, April 20, Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, will celebrate the Divine Liturgy at St. Vartan Armenian Cathedral. The Divine Liturgy will begin at 10:30 a.m. Click on the following links to read Archbishop Barsamian’s Easter message in English and Armenian.

Concert


Avak Şapat


Avak Şapat (Büyük Cumartesi) günü ‘Khıtum’ yani arifedir. Kiliselerde İncil’den bazı kesitler okunur. “Krisdos Haryav i Merelotz” (İsa Mesih ölülerden dirildi) denerek, kiliselerde, horanların perdeleri açılır. Yumurtalar Surp Zadig’den bir-iki gün önce boyanır, çünkü yumurta dünyayı simgeler. Mesih İsa’nın dökülen kanı bütün dünyayı kapsar; bütün insanlık onun kanıyla kutsanmış ve arınmış olur. Paskalya; Zadig, Harutyun, Artin ve Arto isimli kişilerin isim günüdür aynı zamanda.

Vatandaş Türkçe Konuş!

Işıl Demirel
Temelinde ulusun bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra uzun bir tarihe dayanan Türkçe konuşma tartışmaları da bulunan ‘Vatandaş Türkçe Konuş’ kampanyası, toplumu dil birliği yolu ile homojenleştirmek üzere ilk olarak 1928 yılında sahnelenmiş ve anadili Türkçe olmayan herkese yönelik gibi görünse de pratikte Müslümanları es geçerek yalnızca gayrimüslimleri hedef almış bir uygulamaydı. Cumhuriyetin kurucu kadrolarının laikliğe sıkı sıkıya tutunmalarına rağmen vatandaşlığı ilk etapta din üzerinden kategorize eden yani “Müslüman eşittir Türk” ve “Gayrimüslim eşittir gayri Türk” mantığı bu kampanyanın daha sonraları yaşanacak pek çokları gibi yalnızca gayrimüslimleri muhatap almasına sebep olmuştu.

Elem Yaşayan Bir Halk Süryaniler

Zeynep Tozduman
Süryaniler anayurtları Turabdin ( Süryani mitolojisine göre Mardin ve civarı olan bölgenin adıdır )  olan topraklarda, yüzyıllardır hep keder, hep elemi yaşayan bir halktır. Anadolu denilen coğrafyanın en kadim halkı olmasına rağmen bu gün hala yeterince tanınmamaktadırlar. Bu topraklarda her katliamda vurulan bir halktır Süryaniler. 1915 Ermeni- Pontus Rum-Süryani soykırımı sırasında yaklaşık bazı kaynaklara göre 250.000- 600.000 arası Süryani hayatını kaybetmiştir. 1915 soykırımı ile yerinden, yurdundan, canından, malından edilen Süryani halkı 2015’e ramak kala SEYFO ( Süryanilerde Kılıç yarası demektir) diye adlandırdıkları soykırım hala bilinmemektedir. 

Washing of the Feet Service in the Mother See of Holy Etchmiadzin

On April 17, Maundy Thursday, the Washing of the Feet Service was held in the Mother Cathedral, under the presidency of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and the attendance of the Members of the Brotherhood of the Mother See of Holy Etchmiadzin.

An Encounter with Djemal Pasha

By Missak Vassilian /Translated by Jennifer Manoukian
The following is the account of a 16-year-old Armenian boy’s unexpected encounter with Djemal Pasha, a member of the the Ittihadist triumvirate of WWI, in December 1917. It was given to me by his son, Asbed Vassilian, who sees in this brief exchange a larger story about the resilience and perseverance of the Armenian people.

Hrant Dink cinayetinde 'Akyürek' şüphesi

Veli Sarıboğa
Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek'in açığa alınmasının ardından başlatılan "Hrant Dink cinayetiyle ilgili telefon (LOG) kayıtlarının silinmesiyle" ilgili soruşturma, Dink'in öldürülmesindeki ihmal tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Dink ailesinin avukatları, İstihbarat Teftiş Kurulu'nun yürüttüğü soruşturmanın dosyasını istedi.

Ermenistan, 29 Nisan’da Rus “Gümrük Birliği” için imzayı atıyor

Faruk Akkan     
Ermenistan Ekonomi Bakan Vekili Vagram Avanesyan, 29 Nisan’da Rusya, Kazakistan ve Belarus’un oluşturduğu Gümrük Birliği’ne girmek için anlaşmayı imzalayacaklarını söyledi.Minsk’te devlet başkanları düzeyinde yapılacak Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi toplantısı'nı hatırlatan Avanesyan, “Gümrük Birliği’ne girişle ilgili imza 29 Nisan’da atılacak. Son gelişmeler bir kez daha değerlendirilecek. Görüşmelerin o tarihe kadar sonuçlanmasını ümit ediyoruz.” dedi.

Erivan’da Ruhani Müzik Konseri gerçekleştirilecek

Kutsal Paskalya çerçevesinde Erivan’da Ruhani Müzik Konseri gerçekleştirilecek. Konser 22 Nisan saat 15:00’te «Moskova Evi»nde gerçekleştirilecektir. NEWS.am’in «Moskova Evi» Basın Servisi sorulus Armine Ghazaryan’dan  edindiği bilgiye göre;  konserde Sona Hovhannisyan yönetimindeki «Hover» Devlet Oda Korosu yanısıra Raffi Mikaelyan yönetimindeki Erivan Sp. Grigor Lusavoriç Kilisesi Korosu bir konser sunacaktır.

Latakya’da «Kessab Ermenileri Sorunları Çözüm Merkezi» açıldı

Latakya’da  faaliyet gösteren«Kessab Ermenileri Sorunları Çözüm Merkezi» Suriye’dek krizin gelişimi yanısıra Kessab ve yurtlarından edilmiş Kessab Ermenilerinin elverişsiz durumuna ilişkin bir duyuruda bulundu:

Osmanlı Nazırı Noradunkyan Efendi Lozan Arifesinde

M. Galip Baysan
Osmanlı Ermeni asıllı Dışişleri Bakanı Gabriel Efendi’yi bize en iyi tanıtan, 1921 Ankara Anlaşması sıralarında İngiliz ve Fransız Başbakanları ile yaptığı görüşmeleridir. O günlerde “Noradunkyan yakında geleceğinden emin olduğu katliamları önlemek için Fransa’nın Ankara Anlaşmasını ve bölgeyi tahliye etmesini sona erdirmesini rica etmek amacıyla İngiltere ve Fransa’ya giden Avedis Ahoronian’a katıldı. Noradunkyan Lord Curzon’a şunları söyledi: Lord Curzon,“Müttefiklerin sözlerine güvenerek 150.000 Ermeni ülkelerinin kurtuluşu için müttefik ordularında savaştılar ve Kilikya’ya yerleştiler. Onları tekrar Türklere döndürmek onların yine soykırım konusu olmalarına sebebiyet verecektir.
(Lord Curzon)

Suffolk University: Partner in Armenian Genocide Denial?

By Heidi Boghosian / Executive Director
Students at Suffolk University Law School have launched an online petition urging the school’s president to withdraw its invitation to Armenian genocide denier Abraham Foxman to speak at their commencement and receive an honorary degree. Foxman, the Anti-Defamation League director, drew harsh public criticism in 2007 for opposing a congressional resolution acknowledging the 1915 extermination of approximately 1.5 million Armenians.

Avak Urpat /Good Friday

Avak Urpat (Büyük Cuma) sabahı Mesih’in çarmıha gerilişini hatırlarız. Kiliselerde Eski Ahit’ten, Yeni Ahit’ten ve havarilerin mektuplarından, Mesih’in çarmıha gerilişiyle ilgili metinler okunur. Akşamüzeri yapılan ‘Tağum’ ayininde, Mesih’in mezara konuşu dualarla anılır.

Avak Hinkşapti

Avak Hinkşapti (Büyük Perşembe), kilisenin çok yoğunlaştığı bir gündür. 

32 Ermeni gazeteci, yazar ve aydın...

24 Nisan 1915 tarihinde başlayan Ermeni Soykırımı'nda öldürülenler arasında 32 gazeteci, yazar ve aydın da yer aldı. Gazeteci Necati Abay, Ermeni soykırımında öldürülen 32 gazeteci, yazar ve aydının isimlerini ve çalıştıkları kurumları açıkladı. 24 Nisan 1915 tarihinde İstanbul'da Osmanlı İmparatorluğu'nun İttihat ve Terakki hükümetince Ermeni tehciri (sürgün) için düğmeye basıldı. 24 Nisan, Ermeni halkı ve dünya halklarının belleğine soykırımın başlangıç tarihi olarak kazındı.

Hollanda'da 'Ermeni soykırımı' anıtı açılacak

Hollanda'nın Almelo şehrinde 24 Nisan'da sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bir anıt açılacağı duyuruldu. Almelo'daki 'Surp Krikor Lusavoritch' Ermeni Kilisesi'nden yapılan açıklamada, kilise avlusuna dikilen anıtın 24 Nisan'daki ayinden sonra açılacağı ifade edildi. Açılış töreni ile ilgili olarak Almelo Belediye Meclisi'ndeki Türk asıllı meclis üyeleri dışındaki bütün üyelere davetiye gönderilmesi dikkat çekti. Almelo Belediye Başkanı Jon Hermans, bunun Ermeni Kilisesi'nin bir kararı olduğunu söyledi ve 'soykırım anıtı' şeklinde isim verildiğini hatırlatılması üzerine ise siyasi tartışmalara girmek istemediğini söyledi.

Ermenistan’da Kessab Ermenileri Gençlik Birliği kuruldu

Kessab kentinin mukadderatından endişeli ve yurda dönüş kararlılığındaki bir grup Kessab’lı Ermeni genç «Kessab» Gençlik Birliğini kurdular. NEWS.am muhabirine bilgi inisiyatifçi grup üyesi Hakob Kortmosyan’dan geldi. Birlik tüm olası araçlarla Kessab’ın onarımı ve Kessab Ermenilerinin yurtlarına geri dönmelerine yardım gösterilmesi amacını taşımakta.

Suport Construction of Vardenis-Mardakert Highway


Türkiye'ye Sığınan Ermeniler

Samandağ Kalkındırma Derneği üyeleri, Suriye’deki iç savaştan kaçarak ilçeye gelen Ermeni asıllı Suriyelileri ziyaret etti.Samandağ Kalkındırma Derneği (SKD) Başkanı Orhan Cabir ve Yönetim Kurulu üyeleri, Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak, Samandağ'a yerleştirilen 23 Ermeni asıllı Suriyeliyi ziyaret etti. SKD Başkanı Cabir yaptığı ziyarette yaptığı konuşmada ilçeye bağlı Vakıflı Mahallesine yerleştirilen 23 Ermeni asıllı Suriyeliyi misafir etmekten memnun olduklarını ve her zaman yanında olduklarını belirtti.

Genocide And Evacuation The Evacuation Of Armenian Children From The Ottoman Empire During 1915-1923

As a result of the Armenian Genocide about 500 000 Armenian children were killed during 1915-1923 (they were burned, poisoned, strangled), some of them died of starvation and various epidemic diseases. The children, who survived the Genocide were left orphaned and were forced to convert to Islam. The Armenian associations, church organizations, foreign relief organizations (American Near East Relief Committee, The Lord Mayor’s Fund of London, Danish Women's Union, The Russian Red Cross, Union of Russian Cities, etc.), as well as international organizations (Red Cross, The League of Nations) were involved in saving the survived Armenian children from impending death and bringing them out of the Ottoman borders. (Group of 5000 Armenian children evacuated from Kharberd, 1922)

Devrimci 24 Nisan - Karşı Devrimci 1 Mayıs

Demir Küçükaydın
"Gerçeklik somuttur" Yani değişen koşullara göre, doğru her an değişebilir. Yerinde ve dozunda kullanılmazsa en şifalı ilaçlar en öldürücü zehir olurlar; yerinde ve dozunda kullanılırsa en öldürücü zehirlerden de en şifalı ilaçlar yapılabilirler. Buradaki "doğru" veya "gerçeklik" kavramı, elbette ezilenlerin kurtuluşuna azami katkı; ezilenlerin genel ve tarihsel çıkarına uygunluk anlamındadır. Yoksa ezenler açısından doğru farklıdır, ezilenler açısından farklı. Evet, bugünün Türkiye'sinde 1 Mayıs karşıdevrimci, en korkunç karşı devrimin yaşandığı 24 Nisan'ın gündemleştirilmesi devrimcidir.

1915-2015

Ümit Kardaş
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin kabul ettiği 24 Nisan 2014’te Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünün hatırlanmasına ilişkin karar metni,Başkan Obama’ya tüm gerçeklerin T.C. hükümeti tarafından tanınmasını içerecek şekilde adil, yapıcı, istikrarlı ve sağlam bir Türk-Ermeni ilişkisine yönelik çalışma yapma misyonu yüklüyordu.Türk yetkililer ise bu gelişmelere her zamanki gibi aynı duyarsız ve klişe laflarla cevap verdiler. Ancak metin Senato’nun gündemine alınmadığından içerik olarak kadük oldu.Buna rağmen Obama’nın 24 Nisan’da soykırım kelimesini kullanmadan metinde belirtilen hususlara değinmesi bekleniyor. 2015’e doğru giderken konunun ivme kazanarak gündemde olacağı açık. 2015 yaklaşırken bu konudaTürkiye’ye nasıl bir perspektif gerekiyor?

Parçalanmış Ermenistan

Arşaluys Mardiganyan
915’in karanlık günlerinde yaşananları dünyaya haykıran Arşaluys Mardiganyan’ın ibret verici hikâyesi neredeyse bir asır sonra Türkçede. Yazar Ayşe Kulin’in televizyon ekranından, “Biz Ermenileri, Almanların Yahudilere yaptığı gibi durup dururken kesmedik” deyip daha sonra da “yanlış” anlaşılmasını, “Maksadım bana atfedilen, ‘Ermeniler hak ettikleri için kesildiler’ demek asla değildi.

Süryaniler Paskalya Bayramını Kutlamayacak

Süryani Kadim Vakfı İkinci Başkanı Kenan Gürdal, "Suriye'de 22 Nisan 2013 tarihinde teröristler tarafından kaçırılan Halep Süryani Kadim Metropoliti Yuhanna İbrahim ve Halep Rum Ortodoks Metropoliti Paulus Yazıcı'nın kaçırılışının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hiç bir haber alınamadı. Kaçırılan Metropolitlerin kaçırıldıkları birinci yılı ve vefat eden Dünya Süryaniler Patriği Mor İgnatius Zakka'nın da vefatından sonraki ilk bayram olma münasebetiyle alınan bu kararı İstanbul Süryani Kadim Cemaati çok olumlu karşıladı. 22 Nisan günü İstanbul Tarlabaşı'ındaki Süryani Kadim Kilisesi'nde bütün cemaati katılacağı bir ayın ve dua yapılacak" dedi.

Yeni Türkiye ve 'Occupy CHP' Fuat Keymen

'Yeni Türkiye gerçekliği'yle karşı karşıyayız. Yeni Türkiye'nin güçlü ve etkin partileri, AK Parti ve BDP. Ve biraz da belki dönemsel, MHP. Yeni Türkiye'de, CHP'nin artık sırtını dayanacağı bir (asker, yargı, bürokrasi) devlet aktörü yok.  Yeni Türkiye, CHP'nin devletten dışlandığı ve kendini ilk defa toplumda bulduğu bir Türkiye. CHP, artık devlet değil, toplum içinde bir (orta) sınıf partisi. CHP'nin, bundan sonra kendinden başka kaybedeceği zincirleri yok. Ama CHP'nin, yeni Türkiye'de, bölünme ve zayıflama riski var. Demokrat Parti ve ANAP örneklerini unutmayalım. İkincisi, yeni Türkiye, dinsel, etnik, laik kimlikler temelinde kutuplaşmış ve birlikte yaşama kültürü zayıflamış bir Türkiye. 30 Mart, bize, kimliklere ve kutuplaşmaya CHP'nin etkin yanıt veremediğini gösterdi. CHP, Türkiye'ye yayılamıyor; kitle partisi olmaktan uzaklaşıyor; aksine, kıyılara daha da kapanıyor; zaten güçlü olduğu yerlerde oylarını yükseltiyor; dolayısıyla 'getolaşma riski' yaşıyor. Dahası, artık biliyoruz: Yeni cumhurbaşkanı, Erdoğan ya da Gül, AK Parti'den çıkacak; AK Parti, 2015 genel seçimlerini, güçlü çoğunluk hükümeti kuracak bir şekilde kazanacak. CHP, geleceği ile ilgili çok ciddi kararlar alması gereken bir kavşak noktasında.

Başbakan Erdoğan, Boehner ile 'soykırım' konuştu

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile görüşmesinde, ABD Senatosu’ndaki  “Ermeni soykırımı” oylamasına ilişkin olarak "söz konusu meselenin ikili ilişkileri olumsuz etkilemesine müsaade edilmemeli" dedi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve beraberindeki heyetle bugün Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar da ele alındı.

Mahkeme Samast Davasının Ana Davayla Birleşmesini İstedi

Elif Akgül
Dink'i öldüren Samast'ın ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan yargılandığı davada mahkeme, savcının davayı ana davayla birleştirme talebini kabul ederek İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılmasına karar verdi.

Serj Sarkisyan, Ezidi toplumunu Yeni Yıl «Melek-i Tavus» bayramı vesilesiyle kutladı

Cumhurbaşkanının mesajında özellikle şunlar ifade edilmekte: «Ermeni ve Ezidi halkları hem saadet hem de badire anlarında asırlarca birlikte oldular. Atalarımız bu birliktelik ve kardeşliği muharebe meydanına da taşıdılar. Bugün Ermenistan’ın hukuken eşit tüm yurttaşları olarak, ortak evimiz olan ülkemizi inşa ediyoruz ve bu yurtsever işte katkılarınız hissedilmektedir.

Değişen rüzgarlar

Ragıp Zarakolu
Washington. Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi 25 yıldır ilk kez Ermeni Soykırımının Türkiye tarafından tanınması doğrultusunda bir karara imza attı. Komitenin evet diyen 12 üyesinden 10’u Demokrat, 2’si ise Cumhuriyetçi idi. Hayır diyenlerin 5’i de Cumhuriyetçi. Her zaman Ankara’dan yana oy kullanan senatör Mccain’in tavrı değişmişti artık. O da evet dedi. Bu kararın alınmasında en etkili olaylardan biri de; Türkiye/Suriye sınırında yaşanan ve birbirini izleyen şüpheli olaylardı.

Ermeniler ve Türkiye Cumhuriyeti Yöneticileri

Nurettin Değirmenci
“Ulusların üstünde insanlık vardır.” Goethe. Çocukluğumda; ailede, okulda ve çevrede Ermeniler ile ilgili hiç bilgim olmadı. Sanki aileler, öğretmenler ve çevrede yaşayanlar ağızbirliği yapmışlardı; Ermeniler ile ilgili tek sözcük konuşulmuyordu. Gençlik yıllarımda, sözüm ona devrimci olduk; ama, azınlıklardan, zayıflardan, baskı görenlerden söz açmamayı geçerli kural belledik. İlerici olmanın temeli kuralı: insan olmaktır. İnsanlar, zayıfları korur, güçlüleri dizginlemeye çalışır, haklıya yargıçların karar vermesini savunur.  Kısaca: Çocukluğum ve gençliğim, “Türklere ve Kürtlere Türkçülüğün pazarlandığı, Müslümanlara Müslümanlığın satıldığı, Kürtlere, ‘Yoksunuz!’ denildiği ortamlarda” geçti.

99 Yıldır Yüzleşilemeyen Acı: 24 Nisan 1915

Murat Aksoy
Protokoller iki ülkenin görünür olmayan önşartlarının devreye girmesiyle akut hale geldi. Ermenistan’ın soykırım, Türkiye’nin Karabağ hassasiyeti iktidarların sığındıkları birer “gerekçe” oldu. Her iki ülke de protokollerin dondurulmasını iradi olarak tercih ediyor. Oysa Türkiye’nin 1915 ve sonrası ile yüzleşmesi kaçınılmazdır. 24 Nisan 1915'de Ermenilerin yaşadıkları yerlerden tehcir edilmeleri bir insanlık trajedisi olarak tarihe geçmiştir. Yaşanan trajedinin izlerini Ermenistan'daki müzede en açık biçimde görüyorsunuz. Yaşanan sadece suçsuz yüz binlerce insanın ölümü değil, bir zihniyetin ‘öteki’/‘tehlikeli’ varsaydığını sistematik bir yok etme ve kamusal alanda görünmez kılma stratejisidir... Türkiye 1915 ile yüzleşmeden kaçtıkça, devleti bu yüzleşmeye davet eden girişimlerin, aydınların ve kanaat önderlerinin, STK’ların sayısı artıyor. Siyasi iktidarların sorunlarla yüzleşme ve çözüm iradesinden kaçındığı noktada devreye, çözüme inanmış siviller giriyor. 

Հայաստանեայց Սուրբ Եկեղեցին եւ Աւագ Շաբաթը

Հայ եկեղեցին , Սփիւռքահայ  տարածքի վրայ, ամէնէն կարեւոր  այն լծակն է որ, հայը , հայ կը պահէ: Եկեղեցին մեզի համար ունի  երկու շատ կարեւոր ու գլխաւոր բովանդակութիւն: Հաւատքի բովանդակութիւն ու տոհմիկ ինքնութեան բովանդակութիւն: Հայաստանեաց եկեղեցին մեզի կը ներկայանայ, իր այս  երկու երեսակներով ու իր երկու բովանդակութիւններով:

Çiçek‘ten kritik Ermeni görüşmesi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile bir araya geldi... TBMM Başkanı Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: Şahsım açısından da ifade edeyim ki Ermeni terör örgütü ASALA tarafından bir yakını ve kocası öldürülmüş bir ailenin mensubu olarak ifade ediyorum. Aksi halde böylesine dost yemeğinde böylesine tatsız bir konuyu açmak istemezdim. Ama onların da ruhları, bu konuyu, burada gündeme getirmemi bekliyor onun için bunu söylemek mecburiyetindeyim.  Bu bizim nezaketimize, misafirperverliğimize de aykırıdır ama söylemezsem de kendimi sorumlu hissedeceğim. Parlamentolar, bugünü ve geleceği inşa etmeli, geçmişi tarihçilere bırakmalıyız. Biz tarihimizle yüzleşmeye hazırız. Kim ne biliyorsa, kim ne söyleyecekse, bilim adamları, tarihçiler bu konuyu araştırsın. Biz bunu kabule hazırız. Dünyaya ilan ettik. Ama parlamentolar tarihi olaylarla ilgili karar verme sürecini başlatırsa, bu barışa, dostluğa, ikili ilişkilere zarar verir."

Bahçeli - Ermeni karar tasarısına tepki -

Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her Nisan ayı geldiğinde Ermeni diasporanın kuklaları anında siyaset podyumuna çıkmakta ve soykırım ezberiyle gösteriş yapmaktadır. Sözde soykırım kozunu tehdit ve gözdağı olarak kullanan çevreler artık bayatlamış ve miadı dolmuş bu oyundan vazgeçmelidir. ABD, 24 Nisan'da, 1915 tarihli Ermeni tehcirine ister soykırım desin, isterse de demesin, bizim açımızdan hiçbir meşruiyet ve ehemmiyeti yoktur. Bu ülkenin siyasetçileri, Türkiye'ye ister tümden soykırımcı suçlamasını yöneltsin, isterse de 'Hepimiz Ermeniyiz' diyenlere yeşil kart dağıtarak kucak açsın. Bize göre bunların hepsi fasa fiso ve teneke gürültüsüdür. Bundan böyle canları ne istiyorsa, keyifleri neyi gerektiriyorsa öyle yapmazlarsa hepsinde gönlümüz kalacaktır. Türk milletini soykırımcı olarak görenler, şayet tutarlıysa, şayet insan hak ve şerefine saygı duyuyorlarsa yüzlerce yılda Amerika kıtasında katledilen milyonlarca insanın, Irak'ta, Afganistan'da yok edilen din kardeşlerimizin günahını çıkarsınlar, sonra da yüzleri kaldıysa gelip bize laf yetiştirsinler."

A new era for Assyrian political representation

Assyrian Christians are asserting their democratic rights in Turkey after a century of exclusion, with a historic number of Assyrian candidates winning local office just three years after the first Assyrian deputy was elected to parliament. Februniye Akyol -- who prefers to go by her Assyrian name, Febronia Benno -- was elected Mardin metropolitan co-mayor. Diba Gabriel and Anto Nuay were elected to Midyat city council, and Gebro Tokus was elected to the city council in Sirnak's Idil town.

ABD'deki Ermeni tasarısına Türkiye'den karşı atak

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen tasarının ardından, Türkiye karşı hamlelere başvuracak. 1915 olaylarının 100. yıldönümünde ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımıyla ilgili tasarının ardından, Türkiye de karşı hamle için çalışmalara başladı. Başbakanlık'ta bu konu için özel bir ekip kurulurken, akademik ve politik alanda Ermeni diasporasının tezlerine karşı çalışmalar yapılacağı öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı İbrahim Kalın'ın başında olduğu özel birim ile 1915 olayları ile ilgili dünya çapında paneller, konferansların ve toplantıların düzenleneceği, 'Aslında ne oldu' temasıyla gerçeklerin anlatılacağı belirtildi.

Amacımız Türk milletinin milli davasını anlatmak"

Hükümet yanlısı yayın yapan bazı medya organları şimdi de ABD’de gündeme gelen Ermeni tasarısı sebebiyle Hizmet Hareketi’ni hedef aldı. Camia’ya yönelik karalama kampanyalarına son olarak, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'ndan geçen Ermeni tasarısı alet edildi. Sabah Gazetesi’nin manşetten duyurduğu “Paralel Yapı’dan milli davaya ihanet” başlıklı haberde, Hizmet Hareketi’ne bağlı kurumların, tasarının mimarı Senatör Robert Menendez'e yaptığı 9 bin 500 dolar bağışla konunun senato gündemine taşınmasını sağladığı iddia edildi.

Ermeni iddiaları gelişmelerini yakından takip ediyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarına ait ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilen ermeni tasarısıyla alakalı, "Türkiye hiçbir şekilde bu tür politik istismarlara müsaade etmez. Gelişmeleri yakından izliyoruz" diye konuştu... “Senato veya Temsilciler Meclisi genel heyetine gitmesi veyahut idareden bir izah gelmesi halinde önceden gösterdiğimiz reaksiyonu gösteririz ve son manada rastgele bir şekilde kabul edilmesi halinde ise tabii ki Türkiye’nin suskun kalması beklenmez. Böyle bir ihtimali öngörmüyoruz” ifadesini kullandı.

Kolektif Suçluluk ve Ermeni Soykırımı Üzerine Sosyal Psikolojik Bir Analiz: Suçlu Olan Kim: Hepimiz Suçlu Muyuz?

Roza Kamiloğlu
Hannah Arendt meşhur Heidegger eleştirisinde suçluluk duygusu üzerinde yoğunlaşır ve şu cümleyi kurar: “Herkesin suçlu olduğu noktada, kimse suçlu değildir.” [1]İnsan hissiyatı ceddinin geçmişini düşündüğünde, suçluluk hissedebilir mi? Bireylerin suçluluğu hissetmesi için yapılan yanlışta kişisel bir payı olması, ki ulusların geçmişi konu olduğunda çoğu zaman imkansızdır, şart mıdır?... Geçmişi meşrulaştırmak suçluluk duygusunu hafifletmek, dış grubu, ötekini suçlamak için kullanılan stratejilerden birisi. Geçmişte olanlar basitçe “onların” bize yaptıklarından ötürüdür: Onlar kendi davranışlarından ötürü bunu “hak etmiştir”. Türk milliyetçiliğinin karakteristiklerinden biri de ötekileri potansiyel tehdit olarak gören tehdit anlatısıdır.[10] 

Vatansızlık ve Tarihsel Gerçekler...

Serra Karaçam
1915'te Ermenilerin göçe zorlanmasının bu sene 99. yıldönümü... Yüzüncü yıldönümü yaklaşmışken ABD'de Paskalya tatili öncesi dış ilişkiler komisyonundan geçen Ermeni tasarısı, Senato gündemine alınmadı... Bu arada bu milli ihanet demek de bu konuyu iç siyasete alet etmek demek olmuyor mu? 2005'te Ak Parti hükümeti ve Gülen hareketi aleyhine Washington'da, Los Angeles'ta lobi yapanlar, bazı diplomatlar dahil başköşelerdeyken bugün bu birbirini yeme manzarasında da yüce Allah'ın adaletinin bir hikmeti vardır muhakkak. İnsanlara yardım veya komisyon baskısı yapıldıysa mesela... .  1915 soykırım tanımına uymuyor. Ancak 'yerinden etme' de önemli bir olay. Tanım kabul edilemese de Türkiye Ermenilerine bir takım haklar verilebilir. Dönüş bu torunların hakkı. Kimsenin geleceğini sanmasam da... ( Uluslararası Soykırım Araştırmacıları Birliği (IAGS) ve Uluslararası Geçiş Dönemi Adaleti Merkezi (ICTJ) kararı 1915'in soykırım olduğunu belirtmektedir . HYETERT)

Ermeniler Hollanda'da anıt açıyor!

Ermeniler Hollanda’nın Almelo şehrinde 24 Nisan 2014 tarihinde Ermeni “soykırım” anıtını açmak için hazırlıklarını tamamladı. Türk Meclis üyeleri haricinde tüm meclis üyelerine L. Haroutiounian imzası ile gönderilen davetiyenin duyulması Hollanda Türk Toplumunda huzursuzluk yaşanmasına vesile oldu. Daha önce de Assen şehrinde bir mezarlıkta anıt diken Ermenilerin bu girişiminin, İddia edilen “soykırım”ın önümüz sene 100. yılı olması nedeniyle bir hazırlık niteliğinde olduğu öne sürülüyor.

TAA: Ermeni tasarısına karşı çok çalıştık ama yalnız bırakıldık

ABD’deki en büyük Türk sivil toplum çatı kuruluşu olan TAA, Yeni Şafak’ın TAA kurultayında çekilen bir fotoğraf üzerinden ‘yalan ve yanlış içerikli göndermeler yaptığını’ belirterek, tasarıyı sunan Senatör Bob Menendez’e Türk ve Azeri halklarının söz konusu önergelerden duyduğu rahatsızlığı her vesileyle ifade ettiklerini vurguladı

Loğoğlu'ndan Ermeni sorunu uyarısı

Ankara (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ABD Kongresinde Ermeni Karar Tasarısının Dış İlişkiler Komitesinde kabul edildiğini belirterek, “Şu anda Ermeni konusu Ermeniler açısından siyasi bir konu ama ABD Kongresinden istedikleri bir kararı sağlayabilirlerse bu sefer siyasi konuyu hukuki bir noktaya taşımak isteyecekler. Nedir o da, toprak talepleri, tazminat talepler gibi konular” dedi.

Sözde soykırımdan 2 ödül

Amerikan Türk Dernekleri Kurulu’nun (ATAA) bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Amerikan Türk Konferansı’nda İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ‘sözde Ermeni soykırımıyla mücadelesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) İsviçre’ye karşı kazanmış olduğu davadan ötürü’ ödül verildi. Perinçek’in oğlu araştırmacı Mehmet Perinçek de ‘sözde soykırımla ilgili yapmış olduğu araştırmalar ve önemli katkılarından ötürü’ ödüle layık görüldü. (Biraz ayıp etmişler, Halaçoğlu'nu da katsalardı koro tamam olurdu. HYETERT)

ABD ve Fransa neden soykırım iddialarının arkasında

Ermeni ‘soykırımı’ iddialarının 100. Yılına bir yıl kala ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde oy çokluğuyla kabul edilen ‘Ermeni Soykırımı Karar Tasarısı’ Senato’da ele alınamadan rafa kaldırıldı. Komitede Demokratlar üyeler blok olarak 10 kişi lehte, Cumhuriyetçiler ise 5 kişi aleyhte oy kullanmışlardı. Ancak, kimse sanmasın ki Cumhuriyetçiler de ‘soykırım’ tezine karşı çıkıyor; onların derdi de tıpkı yönetim gibi ne şiş yansın ne de kebap!

ՄՏՈՐՈՒՄՆԵՐ ՄԵԾԻ ՏԱՆՆ ԿԻԼԻԿԻՈՅ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍՈՒԹԵԱՆ ՄԻԱԲԱՆՈՒԹԵԱՆ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԻ ԱՌԻԹՈՎ

Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան կայքէջէն կ'իմանանք որ Հինգշաբթի 3 եւ Ուրբաթ 4 Ապրիլ 2014ին տեղի ունեցած է Միաբանական Ընդհանուր Ժողով: Այն ազատատենչ եւ ազատախոհ հայը որ բծախնդրութիւն ունի Հայց. Առաք. Եկեղեցւոյ եւ անոր հոգեւորական սպասաւորներու նկատմամբ՝ չի՛ կրնար անտարբեր մնալ այն մակերեսային ծանծաղ մօտեցումներուն հանդէպ, զորս ցուցաբերեցին Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան Միաբանական Ժողովին մասնակցող աւագ սերունդի անդամները մասնաւորաբար:

Ermenistan 13. başbakanı Hovik Abrahamyan

Ermenistan yeni başbakanı Hovik Abrahamyan oldu. Bilgi bugün 13 Nisan’da basına açıklamada bulunan Millet Meclisi Başkan yardımcısı Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Basın sekreteri Eduard Şarmazanov’dan geldi. Şarmazanov ECP İcra Organının, Hovik Abrahamyan’ın adaylığını oybirliğiyle kabul ettiğini belirtti. Koalisyon kurulacağını kaydeden Şarmazanov, Taşnaksutyun ve Müreffeh Ermenistan Partilerine (MEP) öneride bulunulduğu bilgisini verdi.

Hıristiyanlar Rabb’in Kudüs’e Girişi bayramını kutluyor

© Photo: iakovlevskoe.ru
Rabb’in Kudüs’e Girişi nam-ı diğer Dalların Pazarı, Hıristiyanların büyük bayramlarından biri olup Paskalya’dan önceki Pazar günü kutlanır.Çarmıha gerilmeden birkaç gün önce bir sıpaya binerek Kudüs şehrine giren Mesih’in büyük sevgi gösterisinde bulunan halk tarafından karşılanmasına adanır.

Etnik müzikte yeni ve genç bir imza: Sibil Pektorosoğlu

Pembe Koç
Sibil Pektorosoğlu: 'Hayalimi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum'. Pazar Sohbetleri’nde şimdi de Etnik müzik zamanı! İstanbul’da, dünyadaki fantastik ve etnik müzik yapan birçok müzisyeni asla aratmayacak bir sanatçı yaşıyor ve o güzel eserlerini burada, yanıbaşımızda seslendiriyor. Para pul kaygısı olmadan sadece şarkılarını söylemek isteyen bir genç sanatçı; Sibil Pektorosoğlu. Şık, zarif, hem sesi hem de kendisi güzel bir hanım Sibil ve nezaketiyle filmlerde gördüğümüz, romanlarda okuduğumuz o eski zaman İstanbul Hanımefendilerini andırıyor.

The Primates Reflections On Holy Week

“The eyes of all hope for You, and You give them their food in due time” (Psalm 145:15). These words of faith and hope in the Psalm express the sense of our entire being. They connect us with God and make us aware of our faith. They express a faithful person’s honest expectations and readiness to assume responsibilities. “The eyes of all hope for You.” Our minds and hearts look to You, O Lord, our God. This Holy Week will be sanctified in our spiritual life as the “Holy Week” of Your Only Begotten Son, who descended from heaven to earth to illuminate the entire world and to lift up humanity towards You, O Almighty God.

Soykırım yalanını gündeme getiren ABD'li vekili Gülen örgütü fonlamış!

Asrın yalanı olan Ermeni soykırımı yasa tasarısını hazırlayan ABD'li Senatör Menendez'e Gülen örgütü tarafından 6 yıldır bağış yapıldığı ortaya çıktı. Sabah Gazetesi'nde yayımlanan habere göre; Paralel Yapı'nın, ABD'nin sözde Ermeni soykırımını tanımaya yönelik yasa tasarısını hazırlayan New Jersey Senatörü Robert Menendez'e de bağış yaptığı ortaya çıktı.

Scholar Captures Tragedy, Miracle Of Aurora Mardiganian’s Life Story

By Alin K. Gregorian
ARLINGTON, Mass. — In the 1920s, the name and face of Aurora Mardiganian were well known in the United States and beyond. Her autobiography, Ravished Armenia; the Story of Aurora Mardiganian, was a bestseller and the movie based on it, “An Auction of Souls,” was a hit too. However, in the ensuing decades, she was forgotten, becoming another one of the anonymous casualties of the Armenian Genocide.She is now being reclaimed by the Armenians in an effort led by Dr. Hayk Demoyan, director of the Armenian Genocide Museum-Institute in Yerevan.

1915 İçin ‘Sen’ Ne Yapacaksın?

Mustafa Sütlaş
24 nisan 2015’e bir yıl kala, şapkamızı önümüze koyup, gelecek bir yıl içinde hem bireysel, hem de hep birlikte neler yapacağımızı belirlemeliyiz...  bu topraklarda ermenilerin de yaşadığını, ancak 1915’den başlayarak “bilinçli” politikalar doğrultusunda, soykırım dahil pek çok yöntemle sayılarının çok azaltıldığını hepimiz biliyoruz.

An Open Letter to the Turkish People:

Today, I write to you on a topic of great importance to both of our nations. It is on a subject that many of you, especially the younger generation, may know little about because it concerns a chapter of world history that your government has expended enormous efforts to conceal. Turkey has been at the center of human civilization from Neolithic times to the present, and your arts, culture and science have enriched the world. But interwoven with all of Turkey’s remarkable achievements is a dark chapter that too many of today’s Turks know little or nothing about. Were you aware that your grandparents and great-grandparents had many Armenian neighbors and friends – that twenty percent of the population of today’s Istanbul was Armenian? Did you know that the Armenians were well integrated into Turkish society as celebrated intellects, artists, craftsmen and community leaders? Have you ever wondered, what happened to the Armenians? Have you ever asked your parents and grandparents how such a large, industrious and prosperous people largely vanished from your midst? Do you know why your government goes to such lengths to conceal this part of your history?

Ermeni Tasarısı, "Kadük" Oldu

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını destekleyen tasarıyı Genel Kurul gündemine almadı.ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde önceki gün kabul edilen tasarı, ABD Başkanı Obama'dan, 24 Nisan'ın ABD'de de resmen anılmasını istiyordu.

Ermeni tasarısında önemli değişiklik

“Ermeni Soykırımı” tasarısında oylamadan önce “önemli bir değişiklik” yapılarak Türkiye’nin ”soykırım” iddialarını resmen tanımasının istendiği paragrafını kaldırıldığının altını çizdi. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonunca 5’e karşı 12 oyla onaylanan “Ermeni Soykırımı” tasarısına oy sunulmadan önce yapılan değişiklikler, ABD’li medyanın dikkatini çekti. Amerika’nın Sesi (VOA), oylamadan önce tasarıda “önemli bir değişiklik” yapıldığının, tasarının Türkiye’nin ”soykırım” iddialarını resmen kabul etmesinin istendiği paragrafını kaldırıldığının altını çizdi.

Palm Sunday

Western Diocese [info@armenianchurchwd.com]
One week before the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ, the Armenian Church celebrates the Feast of Palm Sunday, celebrating the Triumphant Entry of Christ into Jerusalem. Jesus comes into Jerusalem riding atop a donkey and the people gather to meet Him with reverence, thus fulfilling the words of the prophet from the Old Testament.

Epia Conference about Assyrian Diaspora in Europe

Ermeni tasarısı da Paralel Yapı'nın işi çıktı

Senatör Menendez, gündemde olmayan 'soykırım tasarısı'nı kongreye taşıdı. Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen Türk Amerikan Birliği'nin oylamadan bir gün önce Menendez'i ağırlaması dikkat çekti.Hükümete yönelik yargı darbesi girişimi başarısızlıkla sonuçlanan paralel yapılanmanın Türkiye'yi karalama kampanyası yerel seçimlerin ardından yurt dışına taşındı. Bir lobi gibi faaliyet gösteren yapılanma, çalışmaları sırasında milli menfaatleri dahi gözardı ediyor. (??? HYETERT)

Ermeni Sambistler, İspanya’da altın, gümüş ve bronz madalyalar kazandılar

İsanya’nın Kaseres kentnde devam eden Avrupa Yıldızlar ve Gençler Sambo Şampiyonasının ilk günü Ermeni sambistler 3 madalya kazandılar. Yıldızlar Müsabakasında Mişa Nazaryan (75 kg.) bronz ve  Ernest Hayrapetyan (60 kg.) gümüş madalya kazandı. Gençler Müsabakasında Lendruş Zatikyan (48 kg.) altın madalya kazandı ve Avrupa şampiyonu ilan edildi.

Ermeni meselesinin bilinmeyen gerçekleri

Mert İnan
Ermeni meselesinin bilinmeyen gerçekleri Tarih Vakfı ile Orient-Institut İstanbul öncülüğünde İstanbul Bilgi Üniveristesi'nden gerçekleştirilen "Osmanlı Cephesinde Yeni Bir Şey Var: Cihan Harbi’ne Yeniden Bakmak (1914-1918)" başlıklı uluslararası konferans yurtiçi ve yurtdışından birçok önemli uzmanı bir araya getirdi. Boğaziçi Üniversitesi, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ile İstanbul Şehir Üniversitesi'nin de destek verdiği konferansa aralarında Ronald Grigor Suny, Şükrü Hanioğlu, Elizabeth Thompson, Fuat Dündar, Zafer Toprak, Mete Tunçay gibi onlarca yerli ve yabancı tanınmış tarihçi katıldı.