Etiketler

Ermenistan 1915 mesajını yeterli bulmadı

Sarkisyan, Erdoğan'ın açıklamasında, "herkesin iyi bildiği tarihsel gerçekleri yeniden incelemek için enstrümanlar oluşturulmaya çalışıldığı"nı savunarak, Türkiye'nin "tarihi kabul etmesi ve tüm suçları kesin surette kınaması gerektiği"ni öne sürdü... Brüksel’deki Ermeni Kilisesi’ndeki ayin sonrası 1915 olaylarına ilişkin anıtın bulunduğu meydanda anma töreni düzenleyen yaklaşık 300 kişilik grup Türk Büyükelçiliği önüne geldi. Büyükelçilik binası önünde güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylemde Fransızca ve Ermenice sloganlar atılırken Türkiye’nin 1915 olaylarına yönelik politikası protesto edildi.

Sevan Nişanyan'a CHP ziyareti: Solcu, Ermeni ve sivriyim

Haber: Okan Konuralp
Koşullar daha kötü. Kendimi steril bir ortamda paketlenmiş gibi hissediyorum. Ben Amerika’da Siyaset bilimi ve felsefe eğitimi aldım. Bu kadar birikimle bu durumumu izah edemiyorum.. (Neden buradasınız, sorusu üzerine) Dilimi tutamıyorum. Bürokrasi ile aram hiç iyi olmadı. Şirince’yi bugünkü noktaya getirdikten sonra yıllık 800 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Neden içerdeyim? Özetleyecek olursam; Solcu, Ermeni ve sivri olmamdan kaynaklanıyor. Bu özelliklerimden dolayı sayısız dava açılmış durumda. Başkası yaptığında görmezden gelinirken ben yapınca suç oluyor.

Rusya Ermenileri: Erdoğan'ın açıklaması samimi değil, tazminat istiyoruz

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nin 50 metre ötesinde düzenlenen protesto gösterisine yaklaşık 30 Ermeni katıldı. Ellerinde, "Soykırımı tanımamak yeni cinayetler doğurur", "Dikkat! Pantürkizm tehlikesi!", "Soykırımı tanımak bölgede barışı sağlar" ve diğer Türkiye karşıtı pankartlar açan göstericiler Ankara'nın sözde soykırımı tanımasını talep etti...Sözde Ermeni soykırımının 99. yıldönümü vesilesiyle Rusya'nın başkenti Moskova'da protesto gösterisi yapan Ermeni diasporası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili taziye açıklamasını samimi ve yeterli bulmadıklarını söyledi. Ermeni diaspora liderleri, Ankara'dan sözde soykırımın tanınmasını ve gerekli tazminat yasalarının çıkarılmasını talep etti.

Erdoğan’ın manevrası inkarın devamı

İsveç Ermeni Federasyonu, Seyfo Center ve ABD’de konu ile ilgili araştırmalar yapan uzmanlar Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 Ermeni, Asuri soykırımının 99. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamayı, soykırımının 100. yıldönümü dolayısıyla yapılacak çalışmaları engellemeye yönelik bir manavra olduğu değerlendirmesini yaptılar. Gerçek ve kalıcı bir uzlaşmanın yolunun hiç bir kaçamağa başvurmadan soykırımının kabulü ve özür dilenmesinden geçtiğini belirttiler.

ABD, Erdoğan'ın açıklamasını değerlendirdi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenilere yönelik taziye mesajını, "Başbakan Erdoğan'ın çarpıcı açıklaması uluslararası prensipleri teyit ediyor" ifadeleriyle değerlendirdi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Sözde Ermeni Soykırımı'nın yıl dönümü vesilesiyle Twitter hesabından kısa bir mesaj paylaştı. Mesajında, "Düşüncelerimiz ve dualarımız bugün Ermenilerle" diyen Kerry, Başbakan Erdoğan'ın taziye mesajını da değerlendirerek, açıklamanın uluslararası prensipleri teyit ettiğini belirtti.

Hiçbir hile ve manipülasyon Ermeni Soykırımı suçunu geçiştirmeye yetmez!

Halkın Günlüğü: Ermeni Soykırımı‘nın 99. Yıl dönümü vesilesiyle, katledilen ve kırılan Ermenilerin anısı önünde saygıyla eğiliyor, aynı vesileyle soykırımcıları lanetliyoruz! Ermeni Soykırımı‘nın 99. Yıl dönümü vesilesiyle, katledilen ve kırılan Ermenilerin anısı önünde saygıyla eğiliyor, aynı vesileyle soykırımcıları lanetliyoruz! İnkar politikasından vazgeçilerek Ermeni Soykırımı kabul edilmek ve tüm yükümlülükleri yerine getirilmek durumundadır. Bunda hiçbir orta yol olamaz...Başbakan Erdoğan Ermenilere taziye mesajı yayınlayarak ve soykırımı inkara devam ederek  soykırım gerçeğini silikleştirerek çarpıtıp manipüle etmenin peşindedir. Aynı manipülasyonu Dersim Katliamı‘nda da devreye soktu.

Dünya, Erdoğan'ın 1915 Olaylarıyla İlgili Mesajı Karşısında Şaşkın!

1915 Ermeni olaylarının yıl dönümünde Başbakan Erdoğan imzasıyla yayımlanan taziye mesajı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olmakla birlikte dünya basını da şaşkınlığını gizleyemiyor! Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesaj, Associated Press, World Street Journal ve Washington Post gibi başta ABD olmak üzere Avrupa basınında geniş yer buldu.ABD Dışişleri Bakanlığı, ''Başbakan Erdoğan'ın, Ermenilerin 1915 yılında yaşadığı acıları kamuoyu önünde tarihi kabulünden memnuniyet duyuyoruz" açıklamasını yaparken, Associated Press Haber ajansı, Erdoğan'ın açıklamasını "Ermenilere yönelik eşi görülmemiş bir gönül alma mesajı" olarak yorumladı.

Etyen Mahçupyan: O yazarlar Erdoğan'dan gıcık kapıyorlar!

24 TV'de Murat Çiçek moderatörlüğünde 'Açık Görüş' programına katılan Etyen Mahçupyan Zaman Gazetesi yazarları hakkında Erdoğan ve AK Parti'yi tanımadıklarını ifade etti... “O arkadaşlar topluma bakmıyorlar, bakmayı da istemiyorlar ya da topluma bakmayı bilmiyorlar. Bu nedenle de çok fazla siyasetten hareket ediyorlar ve tamamen Tayyip Erdoğan’ı gerçekten “canı ne isterse yapan biri” olduğunu sanıyorlar. AK Parti’yi de tanımıyorlar aslında. Tayyip Erdoğan son kararı veren kişi ama mesela parti içi mekanizmalara baktığımız zaman AK Parti en demokratik mekanizmaları yaşayan, en fazla tartışma yaşayan, en fazla bir birine bağırıp çıkan insanlardan oluşuyor. Bu çok sağlıklı bir şey.”

Ermenistan ile normalleşme şartı

Erdoğan, Başbakanlık tarafından yapılan 24 Nisan açıklaması ile ilgili ”Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan ile normalleşme olmaz’ derken Davutoğlu, ‘Umarım uzattığımız el havada kalmaz’ ifadesini kullandı. Meclis Fuaye Salonu’nda düzenlenen 23 Nisan Resepsiyonu’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık tarafından yapılan 24 Nisan açıklaması ile ilgili olarak ”Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan ile normalleşme olmaz” dedi.

Suyun ayırdığı Türk ve Ermeni köyleri

Burhan Ekinci
Kars'ın Halıkışla köyünün karşısı Ermeni köyü. Aradaki Arpaçay'ın suyunu ortak kullanıyorlar. Tarlada çalışırken selamlaşıyor, ancak birbirlerini tanımıyorlar. Al Jazeera Türk'ten Burhan Ekinci 24 Nisan vesilesiyle köylülerle konuştu. 90 yaşındaki Yahya Karadağ, evinin avlusuna attığı sandalyede oturup karşı taraftaki Ermeni topraklarını izliyor. [Fotoğraf: Burhan Ekinci / Al Jazeera Türk]

Ermeni Çift, 65 Yıl Sonra Resmi Nikah Kıyacak

Diyarbakır'da yaşayan Ermeni çiftin 65 yıllık birlikteliklerinin ardından pazar günü düzenlenecek törenle resmi nikahları kıyılacak- Eken: "Kimliğimde Müslüman, Beyzar'ınkinde Hristiyan yazıyordu. O dönemde resmi nikah kıyamadık. Ama eşim Beyzar resmi nikah yapmayı çok istiyor. Onu kıramadım"- "(Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı) Biraz memnun olduk ancak tam değil"- Alata: "Geçmişte Ermeniler çok acı çekti. Ancak babam bize üzülmeyelim diye anlatmıyordu" (Tam memnun olmamakta haklı değil mi? HYETERT)

Ermeni Açılımı, Liderin Cesareti

Ahmet Ay / Milat
 İşte şimdi parçalandık! Önce Kürtlere, Şimdi de Ermenilere yenildik! Ya da; Cemaate saldır, Ermeni’ye sarıl diyecekler. Bence her iki sloganı da dillerine dolayacaklar çıkar. Hatta bu iki fasid kelamı hem ulusolcular, aşırı milliyetçiler hem de paralel yapının iflah olmamış elemanları söyleyecek.Hatta bazıları da ne söyleyeceklerini bilmez bir duruma düşer. CHP’liler Sayın başbakanın açıklamasından hemen sonra “geç olmadı mı” demiş. Buna Hilal Kaplan “Taziye için niye geç kalındı?" diye sorduğuna göre, CHP 2013'te falan kurulmuş olmalı” diye cevabı yapıştırmış sosyal medyada.

Diyarbakır Baro Başkanı: Ermeni Halkının Yaşadığı Soykırımdır

Ramazan Yavuz- Serdar Sunar / - Diyarbakır'da 1915deki olaylarda ölen Ermenilerin anma törenine katılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, "Uluslararası hukuka göre Ermeni halkının yaşadığı uygulama soykırımdır" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın açıklamasını pozitif bir adım olarak gördüğünü söyleyen Elçi, "Bizim talebimiz Ermeni halkının yaşadığı hakikatin ortaya çıkması, soykırımın tanınması ve bu soykırıma uğrayan mağdur Ermeniler için adaletin gerçekleşmesidir" diye konuştu.

Ermeni soykırımının inkarına son!

24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı, Ankara'da da lanetlendi. 24 Nisan 1915 Ermeni soykırımı, Ankara Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı'nda lanetlendi.Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, İnsan Hakları Derneği, ÇHD Ankara Şubesi, Ankara HDK, DUR-DE, ÖSP, AKA-DER, 78’liler Girişimi’nin örgütlediği etkinliğe Alınteri okurları da katılarak destek oldular. Etkinlik ilk olarak Ankara’da yaşayan ve soykırıma uğrayan Ermenilerin isimleri ve meslekleri okunarak anıldı.

Taziye mesajı, Fransa’daki Ermeni diasporasını umutlandırdı

Emre Demir -Paris
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle önceki gün yayımladığı taziye mesajı, ABD’den sonra en çok Ermeni göçmenin yaşadığı Fransa’da geniş yankı buldu. Fransa’daki Ermeni diasporasının temsilcileri, Erdoğan’ın mesajını büyük bir şaşkınlıkla birlikte müspet karşıladı. Zaman’a konuşan Fransa Ermeni Federasyonu (CCAF) Başkan Yardımcısı ve Nouvelles d’Armenie Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ara Toranian, “Türkiye’nin tarihinde bir ilk teşkil eden taziye mesajının olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum. Bence, bu açıklama 1915’in yüzüncü yılına yaklaşırken artan uluslararası baskının sonucunda kat edilmiş bir ilerlemedir.”
Haberin Devamı: http://www.zaman.com.tr/_taziye-mesaji-fransadaki-ermeni-diasporasini-umutlandirdi_2213080.html

Ermeni cemaatinden Erdoğan'a mesaj!

Başbakan'ın 1915 olaylarıyla ilgili taziyeyi ve 'tehcir' sözcüğünü kullanması özellikle Türkiye'deki Ermeniler tarafından heyecanla karşılandı. Cemaatin önde gelenleri, "Büyük adımın arkasındayız" mesajı verdi.

Etyen Mahçupyan: Ermenistan 'soykırımı tanıyın gelin' derse...

24 TV'de Murat Çiçek'in sunduğu 'Açık Görüş' programına Etyen Mahçupyan katıldı. Yirmidorthaber.com - 'Açık Görüş'te Etyen Mahçupyan Murat Çiçek'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Murat Çiçek'in Ermenistan "bu açıklamayı yapıyorsunuz ama soykırımı tanıyın, gelin" der mi sorusunda Etyen Mahçupyan; "böyle bir şey demesinin kötü bir siyaset olacağını" ifade etti. Mahçupyan, bu gelişmeden AB'nin de Türkiye'ye müteşekkir olduğunu aktardı... Mahçupyan, yeniyi kurmak için, eskilerle yüzleşmek gerektiğini ifade etti. “Yeniden inşa sürecindeyiz biz. Ve bu yeniden inşa süreci bir tarihsel parantezi kapatıyor. Eski hafızayı geri çağırıyor. Bir anlamda biraz Osmanlıvâri, yani daha çoğulcu, daha kozmopolit, çok kimlikli, çok etkili, bu toprakların bugüne kadarki birikimini yansıtabilecek olan bir yeni arayış var. Ve bu yeni arayış yeni bir toplum kurmak, buradan adı konmamış yeni bir millet üretmekle de ilgili.

Davutoğlu: Biz Hedefimize Ulaştık!

"Son 24 saatte dünyanın değişik yerlerinden gelen ve kimi telefon açılarak bizzat ifade edilen sözlere baktığımızda aslında hedefimize ulaştığımızı düşünüyorum" diyen Davutoğlu, yurt içi ve yurt dışından olumlu tepkilerin geldiğini ifade etti... "İki taraftan biri el uzatmışsa, o zihin ve gönül orada durur. Biz diyelim ki beklediğimiz tepkiyi alamadık... O zaman 'taziyemizi geri alıyoruz' diyecek değiliz. Çünkü adil ve insani bir duruş diyerek taziyeyi onun içine koymuşuz. Ama bir de önemli olan üçüncü tarafların algıları var. Yani şu ana kadar öyle bir yanlış algı oluşmuştu ki, bu algıyı kökten sarsacak bir adım attık. Biz bütün diasporadan ezber bozacak bir hamle beklemiyoruz, dedi."

Başbakanın “1915 Ermeni Olayları” İle İlgili Basın Açıklamasına İlişkin

Ülkü Ocakları Açıklaması
Ermeni lobisinin 90 yıldır yapamadığını, bir açıklamasıyla başaran Başbakan, aziz şehitlerimizin ruhlarını incitmiş, kemiklerini sızlatmıştır. Bu açıklamaların Türk milletinin ruh ikliminde hiçbir karşılığının olmadığı da iyi bilinmelidir. Acaba bu açıklamalar bir algı operasyonunun parçası mıdır? “Ermeni soykırımı” iddiasının resmen tanınmasına yönelik bir işaret taşı mıdır? Tüm kesimlerin bu sorular üzerinde düşünmesi gerekmektedir.Türk tarihine kara bir leke olarak geçen bu açıklamanın, başta kendisine oy veren vatandaşlarımız olmak üzere, hiçbir kesimden onay almayacağını da belirtmek istiyoruz. (Eminiz, Ülkü Ocağı üyesi Ermeniler de aynı kanıdadır. HYETERT)

Ermeni taziyesinin perde arkası..

Ahmet Takan  / ahttakan@gmail.com
“Tarihi açılım”, “2015’e ön hamle yaptı”,  “Tabuları yıkan lider” vs... başlıklarıyla yutturulmaya çalışılan yeni sinsi tezgaha daha ayrıntılı bir şekilde bakalım... Tarih; 29 Ekim 2004. Yer; Roma.. Türkiye, Cumhuriyet Bayramı’nı ve, Cumhuriyetin 81. yılını kutluyor. Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Gül, “Avrupalı dostlarının” kuşatması altında Avrupa Birliği Anayasası’na imza atıyor.. Kimin gölgesi ve himayesinde?.. Fotoğrafa tekrar dikkatlice bakın; Müslümanların katledilmesi emrini veren Haçlı seferlerinin öncüsü Papa X. Innocenzio’nun heykeli altında. Vee!.. Tarih 23 Nisan 2014; Başbakan Recep Erdoğan yine Milli bir bayramda Türk Devletinin kuruluş temellerinin ve Milli Egemenlik ilanının yapıldığı anlamlı günde, Türk kanı içen Ermenilerin torunlarına taziyelerini sunuyor, hem de devletin resmi internet sitesinden. Bütün bu olup bitenler basit birer tesadüf mü? Hayır!.. 

Tebrik ve tereddüt

Cüneyt Özdemir
Başbakan Erdoğan'ın taziye metni cesurca ve incelikle yazılmış bir ilk adım olarak koskocaman bir 'BRAVO'yu hak ediyor. Başbakan Erdoğan'ın 24 Nisan'da yaşanan 'malum olaylar' için yayımladığı taziye neresinden bakarsanız bakın ezberleri bozan, önemli bir adım oldu. Beklemiyordum. Şaşırdım.

AJC Pays Tribute to Memories of Victims of the Meds Yeghern

April 23. 2014 – New York – In a month of solemn remembrance of the atrocities of the last century – from the 20th anniversary of the start of the Rwandan genocide to the annual commemoration in Israel and the United States of the Holocaust – we pause in mournful tribute to the memories of the estimated 1.5 million victims of the Meds Yeghern, the Genocide of Armenians, committed in the final years of the Ottoman Empire. (AJC Amerikan Yahudi Komitesi. Hyetert)

'Erdoğan'ın 1915 mesajı heyecanlandırmadı, çünkü biz çok değiştik!'

Prof. Taner Akçam
'Biz artık eski biz değiliz. Bizler, yani 1915 Ermeni soykırımı konusundaki asırlık yalana karşı yıllardır uğraşan ve çabalayan insanlar çok değiştik'“Zenginin malı fukaranın çenesini yorarmış”; Başbakan’ın 1915 konusunda yaptığı açıklama da öyle. Üzerinde çok konuşulacağı kesin, çünkü bir Başbakan ilk defa böyle bir açıklama yapıyor.Yorum yazmak can sıkıcı. Nelerin söyleneceği belli! Yarım bardak su misali. Bardaktaki suyu görüp, bunu çok olumlu, büyük bir adım olarak değerlendiren ve tarihi falan diyenler olacak. Muhtemel kalben hükümete yakın ve bu alanda fazla eziyet çekmemişler takımından gelecek bu tür sözler. Hele bir de liberal etiketleri varsa bu kişilerin, hafif bir “yeme de yanında yat” durumunun ortaya çıkacağı kesin.

Azeri Basını: Aliyev'in Her Şeyden Haberi Var

Azeri basını, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamayla ilgili, Bakü ziyaretinde İlham Aliyev'e bilgi verdiğini ileri sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ilk kez Ermeniler için taziye de içeren tarihi açıklamasına, Azerbaycan yönetimi henüz bir tepki vermezken, diplomatik kulislerde Erdoğan’ın yerel seçimler sonrası Bakü’ye yaptığı ziyarette konuyu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e açıp, ön bilgilendirme yaptığına kesin gözle bakılıyor... Ermenistan Devleti’nin resmi yayın organı ‘panarmenian’ sitesi ise Türkiye’nin soykırımın 100. yılı yaklaşırken dünya genelinde ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmaması için 150 milyon doları ABD’deki lobi şirketleri olmak üzere dünya genelinde 400 milyon dolar harcamayı gözden çıkardığını iddia etti.

Paros Foundation's 100 For 100 Projects For Prosperıty

Berkeley, CA—The Paros Foundation's 100 for 100 Projects for Prosperity initiative provides the Armenian community with the opportunity to recognize the centennial of the Armenian Genocide through the implementation of pre-screened projects benefiting Armenia. We are pleased to announce that we are scheduled to meet the goal by the end of 2015.

Հայոց Ցեղասպանության 99-ամյակի առիթով / To The Organizations of the International Community and Public Opinion, the Parliamentary Committees of the European Union

Միջազգային հաստատություններին եւ միջազգային հանրությանը, Եվրամիության ղեկավարներինՄիջազգային հանրության համար մեծագույն հանցանքը եւ կարեւորագույն խնդիրը համարվել ու համարվում է մարդկության դեմ կատարված ոճռագործությունները, որոնք դրսեւորվում են ցեղասպանությունների տեսքովԱշխարհում կան չլուծված բազմաթիվ մեծ ու փոքր խնդիրներ, դեռեւս չլուծված այդ խնդիրներից է քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, որը 1915 -1921 թվականներին Օսմանյան թուրքերի կողմից կատարվեց հայության դեմ եւ որին զոհ գնաց ավելի քան 1,5 միլիոն հայ, հարյուր հազարավորներ տեղահանվեցին դեպի Սիրիայի անապատները, նույնքան էլ բռնի դավանափոխ եղան եւ ստիպված ընդունեցին իսլամ:

Vigen Sarkisyan: Erdoğan’ın açıklaması, Ermeni Soykırımının inkarı konusunda, belki de daha da yetkinleştirilmiş bir ifadedir

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi Gn. Sekreteri Vigen Sarkisyan, Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Nisan Ermeni Soykırımı yıldönümü arifesinde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Vigen Sarkisyan, Tsitsernakaberd’de «Armenpress» muhabirinin sorusunu yanıtladı.

Türkiye'den Ermeniler İçin 2. Adım Geliyor

Başbakan Erdoğan'ın dün Ermeniler için yayınladığı taziye mesajının ardından şimdi de Ermenilerin torunlarına vatandaşlık hakkı tanınması gündemde... Dışişleri yetkilileri, vatandaşlığını kaybetmiş ya da vatandaşlıktan çıkarılmış Ermenilerin alt kuşaklarına, istemeleri halinde TC vatandaşlığı hakkı tanınması konusuna "sıcak bakıldığını", konu üzerinde ön çalışmanın yapıldığını söylediler.

Bahçeli'den Başbakan'ın 1915 Açıklamalarına Tepki

TBMM’nin 94’ncü kuruluş yıldönümünün kutlandığı önemli ve tarihi bir günde Başbakan’ın yalana dayalı ‘1915 Olayları’na ilişkin köhne mesajı milli vicdanlar tarafından şaşkınlık ve öfkeyle karşılanmıştır. Türkiye’nin milli meselelerine bu denli yabancılaşmış, tarihi hakikatleri çarpıtarak pusuda bekleyen mihrakların eline bu kadar koz verme merak ve amacında olmuş ikinci bir siyasi şahsiyete rastlanmamıştır. Başbakan Erdoğan temsil ve işgal ettiği makamın ağırlığına, saygınlığına hakaret edercesine, milli değerlere sırt çevirircesine Erivan ağzıyla mesaj yayınlamış, ‘Diaspora Lobisi’nin gözüne girmek için sevimlilik yarışına girmiştir. Açıktır ki, Başbakan’ın mesajı Türk milletinin ve Türk tarihinin gerçeklerini yansıtmaktan uzak kozmopolit ve köksüz ifadelerle doludur. (MHP hayranı Ermenilere iletilir. HYETERT)

Perinçek'den Başbakan'a 1915 Tepkisi

Perinçek, "Bu açıklamayı yapan Türkiye Başbakanı olsaydı, 'diz çöktü' derdim. Bu açıklamayı ancak emperyalizmin sözcüsü yapabilir. Türkiye'nin toprak bütünlüğünün hedef alındığı bir ortamda Tayyip Erdoğan ne vatanı savunuyor, ne bağımsızlığı ne de egemenliği" diyerek açıklamaya tepki gösterdi. Açıklamayı Başbakan Erdoğan'ın yapmadığını ileri süren Perinçek, "Açıklamada hemen görülüyor, İngilizce'den çevrilmiş. Hiçbir Türk 'acılar hiyerarşisi' demez. Türkçe'de acıların ağırlığı, hafifliği vardır. Ama hiyerarşisi yoktur... Türkiye'nin toprak bütünlüğünün hedef alındığı bir ortamda Tayyip Erdoğan ne vatanı savunuyor, ne bağımsızlığı ne de egemenliği. Öte yandan Kandilli Ermeni Kilisesi Vakıf Başkanı Sayın Dikran Kevorkyan kardeşimiz ise Türkiye Başbakanı'nın söylemesi gerekenleri dile getiriyor, emperyalistlere cephesini dönüyor ve 'Bizi bölemezsiniz' diyor. (Aferin (!) Dikran Kevorkyan'a, o da Perinçek'in partisinden aday olsun, yakışır doğrusu. HYETERT)

Başbakan'ın sözlerine BDP'den tepki!

Nesrin Yılmaz
Başbakan Erdoğan'ın dünkü Ermeni açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Samimi bulan da var bulmayan da. BDP cephesi bu açıklamaya nasıl bakıyor? Başbakan Erdoğan, 1915 olaylarının 99'ncu yıldönümünde yaşamını yitiren Ermeniler'in torunlarına taziye mesajı yayınladı... Barış ve Demokrasi Partisi Iğdır milletvekili Pervin Buldan Başbakan'ın Ermeni açıklamasını İNTERNETHABER'e değerlendirdi:"Sayın Başbakan'ın Ermeni katliamına ilişkin yapmış olduğu ya da vermiş olduğu mesajı basit bir yüzleşme olarak değerlendiriyorum. Bu kadar önemli bir olay, Türkiye'nin gerçekten kanayan bir yarası olan, Türkiye'nin farklılıkları ve zenginlikleri olarak gördüğümüz Ermeni halkına ilişkin yapılan bu soykırımı basit bir taziye mesajıyla kınamak ya da dile getirmek Ermeni halkına yapılmış olan bir hakarettir."

Ermeni Diasporası'ndan Erdoğan'a tepki

ABD'deki Ermeni kuruluşlarını çatısı altında toplayan Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (Armenian National Committee of America-ANCA), Erdoğan'ın açıklamasını "Uluslararası alanda giderek yalnızlaşan Ankara, inkarı yeninden ambalajladı" diye değerlendirdi. ANCA Başkanı Aram Hamparian tarafından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olayları ile ilgili sözlerine karşılık yapılan açıklamada, "Başbakan Erdoğan bugün yaptığı açıklamalarla, kolay bir yol seçerek soykırımın sorumluluğundan kaçma girişiminde bulundu. Hala cezalandırılmayan uluslararası bir suçu değersizleştirerek, iki tarafın anlaşamaması yüzünden çıkan bir sorun olarak gösterdi. Ancak hem gerçekler hem de dünyanın ortak olarak kabul ettiği yasa ve ahlaki değerler bu çarpık bakışı desteklememektedir" görüşlerine yer verildi.

CHP'den Ermenilere taziye mesajına ilk tepki

Başbakan Erdoğan'ın 1915 mesajına CHP'den ilk açıklama CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'ndan geldi. CHP'li Faruk Loğoğlu, "Taziye kutsal bir kavram, bundan gocunmamak lazım bu açıklama için niye bu kadar geç kalındı. Acılarını paylaşıyoruz, ama tarih istismar konusu yapılıyor, biz buna karşıyız" dedi. (Yine CHP kimliğini belli etmiş, tarih istismar ediliyormuş. HYETERT)

Erdoğan'ın Tarihi Ermeni Taziyesinde 10 İlk

Başbakan Erdoğan'ın Ermeni olayları ile ilgili kaleme aldığı taziye yazısı pek çok ilki de içinde barındırıyor.Başbakan Erdoğan, 24 Nisan 1915 olaylarının yıldönümüdne tarihi bir mesaj yayınlayarak ‘tehcir’ sonucu hayatını kaybeden Ermeniler’in torunlarına da taziyelerini iletti. Başbakanlık’tan yazılı yayınlanan tarihi açıklamada Ermeni vatandaşlarımız ve dünyadaki tüm Ermeniler için özel bir anlam taşıyan 24 Nisan’ın, tarihi bir meseleye ilişkin düşüncelerin özgürce paylaşılması için değerli bir fırsat sunduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, "Adil bir insani ve vicdani duruş, din ve etnik köken gözetmeden bu dönemde yaşanmış tüm acıları anlamayı gerekli kılar." dedi.Tüm dünyanın konuştuğu ve Türkiye tarihinde görülmemiş bildiride 10 ayrı "ilk" vardı:

Galileo Etkisi ve 1915 Ermeni tehciri

Cem Küçük
Bu topraklarda özellikle Kemalist rejimin bekçisi olan sözde aydınların önemli bir kısmında hiçbir zaman vicdan olmadı. Gerçeği kabul etmedikleri gibi yalanları hayatlarının düsturu yaptılar. Ne yazık ki sendroma dönüşen bu illetten hiçbir zaman kurtulamadılar. Bu sendroma Galileo Etkisi deniyor... Bizim en büyük sorunumuz Galileo Etkisi'ydi. Gerçeği biliyor ama söylemiyorduk. Halbuki meseleleri hasıraltı etmek gerçeği değiştirmiyordu. Aynen 1915 Ermeni Tehciri'nde olduğu gibi. Tarihte meydana gelmiş olayları yok saymak, olmamış kabul etmek bizim devletin kodlarında hep vardı. Kemalizm'i matah bir ideoloji gibi benimseyenlerin Orta Çağ'daki din adamlarından bir farkı yoktu. 
Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/CemKucuk/galileo-etkisi-ve-1915-ermeni-tehciri/51467

“Doğuşta Ermeni, Çocukken Kürt, Büyüyünce Türk Olduk”

Ekin Karaca
Diyarbakırlı bir Ermeni olan meyhaneci Mari Esgici ile Ermeni soykırımının 99. yıldönümü nedeniyle yaptığımız söyleşide Ermeni meselesine bakışı, Diyarbakır'dan İstanbul'a yolculuğunu ve meyhane kültürünü konuştuk.Mari Esgici Diyarbakırlı bir Ermeni. 2007’den bu yana Beyoğlu’nda “Mekan” adında bir meyhane işletiyor.

Erdoğan'ın Ermeni taziyesi ne anlama geliyor?

Haber- Analiz: Umut Yavuz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Nisan 1915’in yıldönümünden bir gün önce Ermenice dâhil 9 dilde yayınladığı Ermenilere yönelik taziye mesajı büyük bir yankı uyandırdı. Türkiye’deki Ermeni aydınlar, Avrupa ve ABD tarafı genel olarak taziye mesajından memnun. Ancak Ermenistan Devlet Başkanı ve Ermeni Diasporası (yani Ermenistan dışındaki Ermeni lobileri) mesajdan tatmin olmadıklarını ifade etti.Taziye mesajına olumlu yaklaşanlar genel olarak bunu, “Ermenistanla dostlukta önemli bir adım” olarak yorumladı. Ermenistan ve Ermeni Diasporası ise bu açıklamayı “soykırım iddialarını örtbas etmek için bir kılıf” olarak algıladığı için hoş karşılamadı.

Ermeni Mahallesi Sakinleri, Başbakanın Taziye Mesajından Memnun

Hatay'ın Samandağ İlçesi'ndeki Türkiye'nin ilk ve tek Ermeni mahallesi olan Vakıflı Mahallesi'nde yaşayan Ermeniler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili yayınladığı taziye mesajından dolayı memnun olduklarını dile getirdi... İnşallah bir an önce 100'üncü yılından önce iki devlet arasında bu işi bitirirler biz de rahatlarız, başkanlarına da söylenecek söz kalmaz. Dışarıdaki diasporaya laf kalmaz, dedi. (Muhtar diasporaya kızgın anlaşılan, ne diyelim? HYETERT)

Ermeni diaspora temsilcileri BDP’yi ziyaret etti

BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül söz aldı. Avrupa'dan gelen delegasyon üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, Soykırımın dünyanın birçok noktasında anıldığını 24 Nisan’dan hemen önce, bu ziyaretin kendileri için büyük önem taşındığını vurguladı. "Ermeni soykırımın ilgili kesimlerce resmen kabulü, yaşanmış olan birçok soykırımın sis perdesini kaldırmış olacak“ diyen Bingül, BDP olarak Türkiye ve Ortadoğu'da yaşanmış olan bu tür sorunları yakinen yaşayarak bilen bir yapı olduklarını hatırlatarak Türkiye'de yapılan tüm etkinlikleri desteklediklerini belirti. 

Ermeni taziyesi iyi de..

Aslı Aydıntaşbaş / asli.aydintasbas@milliyet.com.tr
Adına ne koyarsanız koyun, 1915 olayları ile ilgili tüm dünyada oluşan akademik bilgi birikimi, varlığı reddedilemez bir insanlık suçuna işaret ediyor. Haliyle milyonlarca dolarlık lobi faaliyeti ve kuşe kağıda basılan sayfalarca broşür sonrasında, dünyada kimseyi ikna edemediğimiz ”Hayır biz onları değil, asıl onlar bizi kesti!” tezini bir kenara bırakıyor olmak da, Türkiye için dış politikada ekstra bir rahatlamadır. Başbakanlık’ın yayınladığı metni kim kaleme aldı bilemiyorum; ama ben kendi adıma Ahmet Davutoğlu ve İbrahim Kalın gibi akademisyen kökenli kurmayların tarih çözümlemelerini, Hüseyin Besli ve ekibinin metin yazım tekniklerini gördüm.

Said Nursi ve Ermeni Soykırımı

Mahir Yeşildal/Sivil Düşünce
 1876’da dünyaya gelen Bediüzzaman Said-i Nursi, Seyahatleri sırasında yaşadığı bölgenin sorunlarını yakından idrak etti. Sorunlara karşı kayıtsız kalmadı ve aktif bir şekilde çözüm bulmaya çalıştı. O dönemde en büyük üç sorun olarak gördüğü cehalet, zaruret ve husumetin önüne geçmek için mücadele verdi. Bölgede huzurun sağlanması ve bölgenin gelişmesi ancak bu üç sorunun halledilmesiyle mümkün olabilirdi. Ermenilerle bölge halkı arasında oluşan gerilimin kaynağı da bu üç ana sorundu: “Hem de bizim düşmanımız ve bizi mahveden, cehâlet ağa, oğlu zaruret efendi ve hafîdi (torunu) husumet beydir. Ermeniler bize düşmanlık etmişlerse, şu üç müfsidin kumandası altında yapmışlar.” (Münazarat)

İlk kez bir Türk başbakanı 1915 için Ermenilere taziye sundu

Murat Yetkin
Erdoğan'ın açıklaması ilk kez 1915 tehcirinin 'gayri-insani sonuçları' bakımından eleştirip 'ortak gelecek' öneriyor.Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bu çıkışına dair hazırlıklar Dışişleri bünyesinde uzun süredir devam ediyordu ama üç hafta önce bina dışıyla da paylaşılır hale geldi.Bazı seçilmiş emekli büyükelçiler, bu konuda çalışan ağzı sıkı araştırmacılarla görüşmeler yapıldı. Ermeni diyasporasının hemen hemen on yıldır 24 Nisan 1915'in 100'üncü yıldönümü için büyük bir hazırlık içinde olduğu biliniyordu. Son yıllarda, özellikle de Arap Baharı ve Suriye iç savaşı nedeniyle Türk dış politikası dışarıda yara almış, bu konu üzerinde belki istendiği ölçüde durulamamıştı.Bir dahaki 24 Nisan belli ki Türkiye'nin başı çok ağrıyacaktı. Belki ABD Kongresi'nden 24 Nisan'ı 'Ermeni soykırımı günü' olarak ilan eden bir karar çıkacak, bunun hukuki sonuçları olabilecekti.

Surrounded by Our Martyrs

Some were tortured, refusing to accept release that they might rise again to a better life. Others suffered mocking and scourging, chains and imprisonment. They were stoned. They were sawn in two. They were killed with the sword. They went about in animal skins—destitute, af­flicted, ill-treated. The world was not worthy of them—yet they wan­dered over deserts and mountains, in dens and caves of the earth.

Obama Once again Fails to Recognize Genocide

By Weekly Staff on April 24
Below is President Barack Obama’s April 24 statement, which the Armenian Weekly received from the White House Press Office. Reacting to the statement, ANCA Executive Director Aram Hamparian said, “It’s a sad spectacle to see our President, who came into office having promised to recognize the Armenian Genocide, reduced to enforcing a foreign government’s gag-rule on what our country can say about a genocide so very thoroughly documented in our own nation’s archives.”

Remembering the Assyrian Genocide: An Interview with Sabri Atman

By Varak Ketsemanian
Exploiting an opportune moment during World War I, the Ottoman government carried out its intent to eliminate the empire’s Christian elements. Although a vast amount of scholarship has been conducted on the annihilation of the Armenians, one aspect of the genocide remains obscure—the extermination of the Assyrians. In the interview below, Sabri Atman, the founder and director of the Assyrian Genocide and Research Center (Seyfo Center), brings to light some of the various characteristics of the Assyrian Genocide (or Seyfo).

Ermeni tarihçi 1915 mesajını olumlu buldu!

Tarihçi Ara Sarafyan da Başbakan'ın taziyelerini sunduğu o torunlardan biri ve Erdoğan'ın mesajı olumlu diyor... Sarafyan, Ermeniler'in uğratıldığı ''Büyük Felaket''i anlatmak için çok çaba sarfeden saygın tarihçilerden biri ve Başbakan Erdoğan'ın 24 Nisan mesajını olumlu buluyor. Diasporadan gelen olumsuz tepkileri garipsemiyor ama, ''Ama Erdoğan'ın söyledikleri arasında belli fırsatlar yaratacak şeyler var. Bildiğim kadarıyla ilk kez böyle bir açıklama yapıldı. Ermeniler'in neden öldüğüne yer vermese bile, tartışmaya açık olduğu mesajı önemli'' diyor.

Ermeni diasporası 24 Nisan için Türkiye'de

Vercihan Ziflioğlu /Muhabir
Diasporanın öncü isimleri 24 Nisan anma etkinlikleri için Ermenistan’a gitmek yerine Türkiye’yi seçti. Anma törenlerine diplomatik heyetler, AB'den ve yabancı sivil toplum kuruluşlarından temsilciler de katılıyor. Ermeni diasporasından pek çok öncü isim 24 Nisan anma törenleri için Türkiye'de. İstanbul'daki anma törenlerine katılmayı tercih etme nedenleri, taşıdığı sembolik anlam. 1915 olaylarının yıldönümü anmaları Türkiye’de dört yıldır düzenleniyor. Al Jazeera, Türkiye'deki anma törenlerine katılacak isimlerden Ermeni kökenli İngiliz tarihçi Ara Sarafyan ve diasporanın önde gelen kurumlarından Ermeni Genel Hayırseverler Birliği (Armenian General Benevolent Union) Avrupa Sorumlusu Nicholas Tavitian ile buluştu.

1915 olaylarında ölen Ermeniler anıldı

1915'te meydana gelen olaylarda ölen Ermeniler Haydarpaşa'da düzenlenen basın açıklamasıyla anıldı. Haydarpaşa Garı'nda toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, 24 Nisan 1915'te meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Ermenileri andı. Katılımcılar ölenler anısına denize karanfil attı... BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise dünya tarihinin çok zulme sahne olduğunu söyledi. Tan, şunları söyledi: “ Dünya tarihi çok zulme sahne oldu. Saymakla bitmez. 20’inci yüzyıl en büyük katliamları hala hafızalarda. Hitlerin yaptığı katliamlardan Ermeni soykırımından Saraybosna’dan Halepçe’ye kadar maalesef insanlığın çok acı bir soykırım hafızası var. Acıları birbiriyle yarıştırarak bir yere varamayız. Ancak zalimleri lanetleyerek yeni bir dünya kurabiliriz..."

Obama yine 'soykırım' demedi

ABD Başkanı Barack Obama bu yılda 'soykırım' ifadesini kullanmadı. ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarıyla ilgili açıklama yaptı. Beyaz Saray, her yıl 24 Nisan’da hem Türk hem Ermeni tarafının 'heyecanla beklediği' bu açıklamada bu yılda geçen senelerde olduğu gibi ‘soykırım’ ifadesini kullanmadı.
Obama, 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada, 1915 olayları için "Büyük Fekalet (Meds Yeghern)" ifadesini kullandı.

'Soykırım' mıydı?

Cengiz Çandar / Radikal
Hepimiz için 'mesele' her şeyden önce 'ahlaki' ve 'insani'dir. 1915'te olanı tanımak yerine ona 'mazeret' ararsak hep birlikte çürürüz.

Türkiye'nin 49 yıllık "24 Nisan" tezleri

Her yıl 24 Nisan hem Türkiye, hem Ermeni toplumu için dönüm noktası oldu. Ankara yönetimi, diaspora Ermenileri'nin yurtdışındaki faaliyetleriyle hangi ülkenin soykırımı kabul edip etmeyeceğine gözünü çevirirken, Ermeni toplumunun anavatanlarından kopartılan üyeleri Türkiye siyasetinin tutumunda değişiklik beklediler tam 49 yıl boyunca…

2015’ten 50 yıl önce 1915’ten 50 yıl sonra “1965”


1915'te yaşanan acıların 100. yıldönümünden bir yıl önce, Ermeni toplumu anmalarının dünya çapında ilk başladığı 1965 yılında yaşananların Türkiye’ye yansıması “1965” kitabında toplandı.

Türkiye Ermenileri Patrikliği Basın Bildirisi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı Türkiye ve Ermenistan halkları arasında tesis edilecek bir köprünün temel taşları olacak niteliktedir. I. Dünya Savaşı, tüm savaşlarda olduğu gibi, olumsuz etkileri yıllar boyu sürecek toplumsal fırtınalar yaratmıştır. Savaşa taraf olan ülkelerin vatandaşları acılarıyla başbaşa kalmışlar, analar, babalar evlatlarını, kadınlar eşlerini, çocuklar ana babalarını kaybetmenin acısını yaşamışlardır. Özellikle tarih boyunca uygarlıklara beşik olmuş Anadolu toprağının ortasına düşen ateş, sosyal yaralar açmıştır.

ANCA Executıve Director Aram Hamparian's Statement On Turkish Prime Minister Erdogan's Remarks Regarding April 24th

"Increasingly isolated internationally, Ankara is repackaging its genocide denials." "Prime Minister Erdogan, in his statement today, attempts, in vain, to escape responsibility for the Armenian Genocide, by somehow downgrading this still unpunished international crime to the level of a simple, unresolved bilateral conflict. Neither the facts nor any of the world's commonly accepted codes of law or morality support this twisted view."

'Türkler düşmanımız değil'

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, 24 Nisan’la ilgili açıklamasında, şunlar söylendi: “Ermeni Soykırımı, Türkiye’nin inkar politikası kadar canlı. Bir suçun inkarının, bu suçun devamı olduğuna inanıyoruz. Bu tür suçların gelecekte tekrarlanmasının önüne geçmek ancak bunu tanımak ve kınamakla mümkündür. Ancak şunu kamuoyu önünde teyit etmek isterim ki biz Türk toplumunu düşman olarak görmüyoruz. Masum kurbanların hatırası önünde eğilirken o dönemde Ermeni komşularına yardım eli uzatan Türkleri de anıyoruz. Yurttaşlarımıza yardım eli uzatarak kendilerinin ve ailelerinin hayatlarını tehlikeye atanların hatıralarını kutsuyoruz.”

Is Erdogan telling Obama to continue denying the Genocide?

By Ara Khachatourian
It’s that time of the year again when Armenians across the world—but especially in the United States—await the annual White House statement on the Armenian Genocide, which, since 1981, has never actually used the word “Genocide.” This will be President Obama’s sixth such statement, the last five of which clearly veered from his campaign promise to recognize the Armenian Genocide and used euphemisms to characterize what actually happened and played into the an almost century-long campaign by Turkey to deny the events of 1915. Essentially, the president who campaigned for “change” himself became complicit in the crime of Genocide by unabashedly denying it as an apologist for Turkey.

Markar Esayan: Ermeni çıkışı bir demokratikleşme miladı

Gazeteci-Yazar Markar Esayan Başbakanlık düzeyinde 1915 Ermeni ölümlerinin tarihte bir ilk olarak anılmasını Hür Haber'e değerlendirdi. Yenişafak yazarı Markar Esayan Başbakan Erdoğan’ın “1915’te hayatını kaybeden Ermenilerin acısını paylaşıyoruz” açıklamasını sıcağı sıcağına Hür Haber’e değerlendirdi. ‘Bu bir milat’ diyen Esayan bu çıkışın sadece Ermenileri değil Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünü açan bir metin olarak ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

Armenian Martyrs Day

Tomorrow, Armenians around the world will solemnly remember the great tragedy that befell our people 99 years ago. Beginning in 1915, more than 1.5 million Armenians were massacred by the Ottoman Turkish Empire in what has come to be known as the Armenian Genocide. Around 75 percent of the entire population of Armenians in the world at that time was annihilated, making it the first attempt at genocide perpetrated in modern times. Indeed, the very word “genocide” (denoting the destruction of an entire people) was coined to describe the policy of systematic extermination which the Ottoman regime used against the Armenian population.

Ermeni mesajına Ermenistan'dan ilk yorum

Başbakanlık tarafından 1915 olaylarıyla ilgili yapılan ilk açıklama dünya basınında geniş yankı buldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle, Başbakan düzeyinde Ermeniler'e taziye mesajı yayınlandı... Novosti Armenia haber ajansı ise Türkiye’de bir başbakanın ilk defa 1915 yılı olayları hakkında böyle bir konuşma yaptığının altını çizerek, “Recep Tayyip Erdoğan bugün ilk defa ermeni halkına taziyet mesajı göndermiş oldu. Ancak asıl sürpriz yarın yaşanabilir. Erdoğan’ın taziye mesajında özel gün olarak tanımladığı 24 Nisan için de bir konuşma hazırlıyor. Bakalım yarın ne söyleyecek” ifadelerine yer verdi.

Prof. Baskın Oran: 1915 çıkışı önemli ama yetmez

Şimdi bunların hepsini teker teker birer satırla irdeleyelim. Birincisi “Osmanlı vatandaşı herkes gibi açı çektiler” dendiği zaman olmuyor. Çünkü diğer Osmanlı vatandaşları savaşta düşman tarafından öldürüldüler. Oysa Ermeniler 1915’te kendi devletleri tarafından öldürüldü. Bu açıdan “Hem acıları yarıştırmayalım” diyor hem eşitlemeye çalışıyor bu olmaz...  Yahu Müslüman okyanusundaki bir azınlığın, çoğunluğu mukatele ile öldürmesi mümkün mü?... protokolleri onlar parlamentodan geçirdi. Biz geçirmedik. Anlaşmayı çöpe attık. Üçüncüsü de Arşivleri açma konusu. Şimdi arşivleri temizledikten sonra açmak var. Bir de esas arşivler Genelkurmay’da onları açmak var. Onlar açılmış değildir.

Flash Flash Erdoğan'dan '24 Nisan' mesajı

 1915 olaylarının Türkiye karşıtlığı için bir bahane olarak kullanılması ve siyasi çatışma konusu haline getirilmesi de kabul edilemez. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan hadiseler, hepimizin ortak acısıdır. Bu acılı tarihe adil hafıza perspektifinden bakılması, insani ve ilmi bir sorumluluktur. Her din ve milletten milyonlarca insanın hayatını kaybettiği I. Dünya Savaşı esnasında, tehcir gibi gayr-ı insani sonuçlar doğuran hadiselerin yaşanmış olması, Türkler ile Ermeniler arasında duygudaşlık kurulmasına ve karşılıklı insani tutum ve davranışlar sergilenmesine engel olmamalıdır. Bugünün dünyasında tarihten husumet çıkarmak ve yeni kavgalar üretmek kabul edilebilir olmadığı gibi ortak geleceğimizin inşası bakımından hiçbir şekilde yararlı da değildir. Zamanın ruhu, anlaşmazlıklara rağmen konuşabilmeyi; karşıdakini dinleyerek anlamaya çalışmayı;  uzlaşı yolları arayışlarını değerlendirmeyi; nefreti ayıplayıp saygı ve hoşgörüyü yüceltmeyi gerektirmektedir.

OIA Event Reminder "Candlelight Vigil – մոմավառութիւն, (2014)"


Ermeni soykırımıyla yüzleşmeden ne demokratikleşilir, ne de Kürt meselesi çözülebilir

Ferhan Umruk
2015'e bir yıl kala bu toprakların kara günü olan 24 Nisan'la yüzyüzeyiz. "Anadolu'nun Hıristiyansızlaştırılmasında" mihenk taşı olan İttihat Terakki'nin Ermeni halkını tehcir kararı, yalnızca binlercesi katledilen Ermeni halkının değil, bu topraklarda yaşayan tüm insanların geleceğine de damgasını vurdu. Türkiye bugün hala demokratikleşmeyi tartışıyor. Egemen sınıfın rakip fraksiyonları kendileri için demokrasi talep ediyorsa, toplumun alt sınıfları ve farklı kimliğe sahip olanlar, en temel demokratik haklara kavuşmak için bedel ödemek zorunda kalıyorsa, bütün bunların sebebi, geçmişin yaratmış olduğu lanetli güzergahın bugünlere taşıdığı çözülememiş ağır sorunların üst üstte birikmiş olmasındandır. Türkiye'nin Ermeni soykırımıyla yüzleşmesi, sahip çıktığı tarihsel miras bakımından da gereklidir.

Ermeni Protestosuna Karşı ‘Van Nöbeti’

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), 23 ve 24 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek kaldırım nöbeti etkinliği için Türk toplumu üyelerini göreve davet etti. ABD’deki Ermeni diasporası tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da soykırımın yıldönümü kabul ettikleri 24 Nisan günü Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirilecek. Bu nedenle Türk Amerikan toplumu da Türkiye’ye karşı haksız suçlamalarda bulunan Ermeni nümayişçilerin Büyükelçilik önündeki kaldırımda gösteri yapma girişimlerini engellemek amacıyla 23 Nisan tarihinden başlayarak elçilik önünde nöbet tutacak.

‘ABD’deki ‘Ermeni soykırımı’ tasarısı geçse bile Türkiye’ye maddi zarar vermez’

İlhan Tanir
Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde çalışan bir uzmana göre, Türkiye’nin aksettirdiğinin aksine, ABD Kongresi’nin alt komitelerinden ve hatta Genel Kurul’dan geçebilecek bir ‘Ermeni soykırımı‘ tasarısının esasında hukuki açıdan hiçbir geçerliği yok. Komite’deki Türkiye ve Ortadoğu konularını çok yakından takip eden uzmana göre, bu tip öneriler sadece “Kongre’nin bir konu hakkında nasıl hissettiğini gösterir. Bir şey yapılması için buyurgan bir tavır anlamına gelmez. ‘Bırakınız geçirsinler’ tavrının Türkiye’ye hiçbir hukuki ve maddi dezavantajı olmaz.

Ermeni Rum Çocuguyuz

Ahmet Altan
Peki, halife efendilerimizin sarayı Topkapı’nın bahçesinde neden bir kilise var? Peki, bizim ecdadımız dediğimiz Osmanlı’dan önceki atalarımız kimler? Osmanlı kim peki? Osmanlı’nın Kayı Aşireti’nden çıktığını biliyorsunuz diyelim, Kayı Aşireti hakkında ne biliyorsunuz? Çok fazla bir bilginiz olamaz çünkü tarihte de çok fazla bir bilgi yok, Kayı Aşireti’nin varlığı bile kuş''kulu. Kabul edelim ki biz Türkler pek bir şey “icat” edemeyiz ama iyi uydururuz. Belki en palavracıları en yukarılara çıkarmamızın nedeni de budur, belki de siyaseti de bir uydurma yarışması sanıyoruz. En iyi uydurduğumuz şeylerin arasında herhalde “tarih” güzide bir yer tutar.

Ermeni tarihçilere Türkiye'den davet

Doç. Dr. Uğur Ünal, “40 ülkenin hafızası bizde, sadece Ermeni ve benzeri kelimeleri yazdığınızda 1915 olaylarıyla alakalı 500 bini aşan bir rakama ulaşırsınız. Arşivlerimiz Türk, ABD’li, Japon ve tabii Ermeni tarihçilere de açık” diye belirtti.

1915'te Ne Olmuştu?

Beyaz Kural
Ermeni Soykırımı’nın 99. Yılı dolayısıyla 24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Platformu’nun düzenlediği etkinlikler kapsamında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde  "1915'te Ne Olmuştu?"  başlıklı bir panel gerçekleşti. "1915'te Ne olmuştu" başlıklı panelde Fethiye Çetin, Benjamin Abtan ve Nicolas Tavitian konuştu.

Ermeni sosyalistlerin darağacındaki son sözleri

99. yılında olan Ermeni Soykırımı'nın bir parçası da Beyazıt Meydanı'nda katledilen sosyalist Ermeniler. Sosyal Demokrat Hınçak Partisi'nin 20 önderi, idam sehpasında "Yaşasın Sosyalizm" diyerek son nefeslerini verdi.

Soykırımdan kurtulan 99 sürgünün portreleri

Ermeni soykırımında 1915 yılında sağ kurtularak hayatta kalan 99 kişinin portreleri 24 Nisan günü Amed'de sergilenecek. Yerkır Europe Fransız-Ermeni Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi Armen Ghazarian, düzenleyecekleri sergide, soykırımdan sağ kurtulanların fotoğraflarının yer alacağını söyledi. Fransa’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının öncülüğünde Amed'de düzenlenecek olan Ermeni soykırımından hayatta kalan 99 kişinin fotoğraflarının yer aldığı "Fransa'daki Ermeni sığınmacıların portreleri" sergisi öncesi bir basın toplantısı düzenlendi.

Obama 24 Nisan'da ne diyecek?

ABD Başkanı Obama'nın, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan'da, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da 'Meds Yeghern (Büyük Felaket)' ifadesini kullanması bekleniyor. ABD Başkanları arasında Ronald Reagan hariç kimse şimdiye kadar 'soykırım' demedi.

Soykırımla yüzleşmek

M. Sinan Birdal / sinanbirdal@gmail.com
24 Nisan 1915 gecesi Dahiliye Nazırı Talat Paşa’nın verdiği emirle sayıları 270’i bulan Ermeni entelektüel, siyasetçi, gazeteci ve din adamı tutuklandı. Birkaç hafta içinde tutuklananların sayısı 2 bini aştı. Bu olay Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermeniler için felaketin başlangıcı oldu. 27 Mayıs 1915’te Tehcir Kanunu olarak bilinen Sevk ve İskan Kanunu çıkartıldı. 10 Haziran’da bir yönetmelikle ve 26 Eylül’de bir kanunla Ermenilere ait mülk ve arazilerin el konulup tasfiye edilmesi yasallaştırıldı. 24 Nisan, gerek öncesindeki 1894-96 Hamidiye Katliamları ve 1909 Adana Katliamlarıyla ve gerek sonrasındaki Ermenilere yönelik politikalar bağlamında düşünüldüğünde, bir halkın şiddet, sürgün ve asimilasyon vasıtasıyla yaşadığı topraklardan silinmesinde önemli bir tarihsel dönemeç oldu.

Etti 99

Cengiz Aktar 
Perşembe, İttihat Terakki yönetimindeki Osmanlı devletinin, Ermeni vatandaşlarını kadim topraklarından tamamen silecek kararının 99’uncu yıldönümü. 24 Nisan 1915 başkent İstanbul’daki Ermeni aydınların önce tevkif sonra telef edildikleri kara gün; dünyanın dört bir yanına dağılmak zorunda kalmış Ermenilerin simgesel günü. Bu toplu facia memlekette kabul görmekten uzak. Anadolu Ermeniliğinin tamamen silinmiş olması dahi idrak etmeye kâfi değil. Resmî Türkiye ve resmî tezin sivil savunucuları yıllardır canı dişe takmış soykırım olmadığını ispat etmeye çabalar. Bin bir dereden su getirilir, beyhude karşılaştırılmalar yapılır ve millet her 24 Nisan’da nefesini tutar, ABD Başkanı ne diyecek diye kulak kesilir.

Türk İşadamı Derneğine Ermeni Başkan

ABD’deki Türk işadamlarının kurduğu Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TACCI) başkanlığına Ermeni asıllı Türk vatandaşı Aret Taşçıyan (63) seçildi. Merkezi New York’ta bulunan ABD’deki Türk işadamlarını çatısı altında bulunduran TACCI’nin genel kurulu tarafından yeni seçilen yönetim kurulu 7’ye karşı 12 oy ile Taşçıyan’ı başkan yaptı.

Fransa’da ‘Ermeni soykırımı’na üst düzey anma

Fransa’da bu yıl yapılacak ‘Ermeni soykırımını’ anma törenlerine Cumhurbaşkanı François Hollande da katılacak. 24 Nisan’da İstanbul’da gerçekleşecek anma törenlerine ise Avrupa’dan heyetler de gidecek.  Hollande’ın 24 Nisan’da Paris’te düzenlenecek anma törenlerine katılacağı Fransız Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarafından da doğrulandı. Hollande’ın, akşam saatlerinde düzenlenecek törende bir de konuşma yapması bekleniyor.

In Memoriam of Assyrian, Armenian & Pontic Greeks Genocide Martyrs


Divine Liturgy and Requiem Service on the 99th Anniversary of the Armenian Genocide