Etiketler

Yeniköy Küd Dipo Surp Astvazazin Ermeni Kilisesinde Ayin

25 Mayıs 2014 Pazar günü kilisemizin geleneksel yıldönümü sebebiyle, Sahag Srpazan Maşalyan'ın icra ve riyaset edeceği S.Badarak ayinini Feriköy Kilisesi Vartanants korosu şef Adruşan Halacyan yönetiminde Lusi Kahvecioğlunun org eşliğinde seslendirecektir.

Ermenistan’da 25 416 mezun için son zil çaldı

Resmi verilere göre bu yıl Ermenistan okullarının 12. Sınıfında 25 416 öğrenci öğrenim gördü. Bu öğrenciler 23 Mayıs’ta okullarından mezun oldular ve geleneksel «Son Zil»i kutladılar. Mezunların ezici çoğunluğu (17 bini aşkın kısmı) 17 yaşında. Onlardan sadece 242’sinin 15 yaşında olması da dikkat çekmekte.Bu öğrenim yılında 1388’i devlet okulu olmak üzere toplam 1433 okul faaliyet gösterdi. Topam öğrenci sayısıysa 169 500. Geçtiğimiz yıla kıyasla bu sayının dış göç kaynaklı olarak 5.500 azaldığını kaydedelim.

Ermeni Soykırımı Müzesi, Forbes'ın listesinde

 Erivan'daki müze, dünyada gezilmeye değer müzelerin sıralandığı listede yer aldı.... New York’ta 11 Eylül Anı Müzesi’nin kapılarını ziyaretçilere açmasının ardından Forbes Rusya, dünyada gezilmeye değer müzelerin sıralandığı bir liste yayınladı.Forbes’un Rusya versiyonu, Kudüs’teki Yahudi Soykırımı müzesi, Kırım’daki Su Felaketleri Müzesi, Kiev’deki Çernobil Müzesi, Moskova’daki Gulag Müzesi, Hiroşima’daki Barış Müzesi, Kuzey İrlanda’daki Titanik Belfast Müzesi ve Yohannesburg’daki Apartheid Müzesi’nin yer aldığı listeye Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki Ermeni Soykırımı Müzesi'ni de ekledi.

Eski İstanbullu, akademisyen Zekiyan, Türkiye Katolik Ermenileri Başpiskoposluğu'na atandı.

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Türkiye Katolik Ermenileri Piskoposluğu'na eski İstanbullu, akademisyen ve rahip Levon Boghos Zekiyan'ı atadı... Katolik Ermenilerin, Osmanlı toplumu içinde bir cemaat olarak tanınmasının 1829-1830 yıllarındaki padişah fermanıyla olduğunu anımsatan Zekiyan, cemaatlerinin küçük bir cemaat olduğunu ama başta sanat ve tiyatro olmak üzere tarih boyunca hem Ermeni cemaati içinde hem de genel olarak Osmanlı ve Türkiye'de topluma çeşitli katkıları olduğunu söyledi.

Rusya Federasyonu 2013-2014 yıllarında yaklaşık 4900 Ermenistanlıyı Rusya yurttaşlığına aldı

 RF Göç Servisi Başkanı: 2013-2014 yıllarında Ermenistan’lı yaklaşık 4900 yurttaş Rusya vatandaşlığı  aldı. Açıklama Erivan’da basına açıklamada bulunan Rusya Federal Göç Servisi Başkanı Konstantin Romodanovski’den geldi. Romodanovski’nin ifadesiyle çife vatandaşlığa sahip olanların hak ve yükümlülüklerini  Ermeni çalışma arkadaşlarıyla açıklığa kavuşturmak gerekli.

Mudanya'daki İki Kilisenin Restorasyonu İçin Onay Bekleniyor

Vedat Yücebaş
Fener Rum Patrikhanesi adına 2012 yılının eylül ayında satın alınan Başmelekler ve Kemerli kiliselerinin restorasyonuna, projelerin onaylanmasının hemen ardından başlanması için hazırlık yapılıyor- Bursa Metropoliti Prof. Dr. Lambriniadis: "Restorasyon çalışmaları tamamlandığında Mudanya, yabancı ziyaretçi anlamında Trabzon'daki Sümela Manastırı'na ciddi anlamda rakip olur"- "Bu iki kilisenin, yaşayan mekanlar olmasını arzuluyoruz. Paskalya gibi özel günlerde yurt içi ve dışından gelecek misafirlerle ayinler yapılacak" dedi.

Ermeni köylü, 'müftüye keçi verilmesini' vasiyet etti

Batman'ın Sason ilçesinde 3 hafta önce hayatını kaybeden Ermeni asıllı Misak Kaplan'ın "Hastalığımda beni 3 kez ziyaret eden İlçe Müftüsü Abdulhalık Ocakhanoğlu'na ölümümden sonra bir keçi verilsin" yönündeki vasiyeti oğlu tarafından yerine getirildi. Müftü Ocakhanoğlu, keçiyi Kuran kursuna bağışladı.

Moskova’da I. Ermenistan Cuhuriyetine yönelik konferans gerçekleştirilecek

23 Mayıs’ta Moskova’da «28 Mayıs 1918: Ermenistan Cumhuriyeti Yurttaşı ve Ordusunun Doğuşu» başlıklı bir konferansa gerçekleştirilecek. Konferans «Rus-Ermeni İşbirliği» kuruluşu inisiyatifiyle düzenlenmekte.

In Honor of Our Fallen Soldiers

On Memorial Day, we remember with immense reverence and pay homage to those brave American souls who sacrificed God’s divine gift – their lives, in order that their families and fellow citizens may live in peace and prosperity.

'3. Dünya Türk Forumu'na Doğru

Yaşam Kaynak
Edirne'de, "3. Dünya Türk Forumu" düzenlenecek.Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezinin (TASAM), 28-30 Mayıs'ta düzenleyeceği forumda, Türk dünyası ve diasporalarının yaklaşık elli ülkedeki sivil toplum liderleri, akademisyen, düşünce ve kanaat önderleri bir araya gelecek. Programda, Türk dünyasının ana teması ''Kültür diplomasisi ve turizm'', Türk diasporalarının ana teması ise ''Türk ve Ermeni diasporaları; fırsatlar ve riskler'' olarak belirlendi.

Hye Mrtsoom

 A chess tournament at Hye M'rtsoom.    ACYOA Juniors to Gather for Hye M'rtsoom. ACYOA Juniors will gather over Memorial Day weekend at St. James Church of Watertown, MA, for the annual Hye M’rtsoom program. The parish is expecting a record-breaking 247 participants from 16 parishes across the Diocese.

ACYOA General Assembly and Sports Weekend

This year’s ACYOA General Assembly and Sports Weekend is hosted by the ACYOA Seniors of Holy Martyrs Church of Bayside, NY, over Memorial Day weekend, May 22-26.

Hatip Dicle: 1915'te Kürtler de Ermenilerin mallarına el koydu

Diyarbakır D tipi Cezaevi’nden tutuklu bulunan Hatip Dicle, birçok konuda değerlendirmelerde bulundu... “Her halk gibi Kürt halkının tarihinde de yüzleşmesi gereken kara sayfalar var. Biz Kürt siyasetçileri ve aydınları bunlarla yüzleşmekten hatta mahkûm edilmekten çekinmeyiz. Örneğin, Hakkari civarlarında aralarında Botan beylerinin de olduğu Nasturi katliamı (Süryanilere yapılan katliamlar) tarihimiz açısından bir yüz karasıdır. Bu politikayı nedenleri ne olursa olsun mahkûm ediyoruz. 1915 Ermeni soykırımında bazı Kürtlerin, devletle bazı katliamlarda rol aldıkları ve giden Ermenilerin mal ve mülklerine el koyduklarını büyüklerimizden dinledik. Sosyalist ve devrimci fikirlerle bilinçlendiğimiz oranda bu zalimlikler karşısında hep acı içinde kalarak yas tuttuk. Kimilerimizin annesi ve nenesi olan o dönem kaçırılarak evlenilen Ermeni kadınlarına daha bir sevgiyle sarıldık. Yasları, bizim de yasımızdır.”

Rumlar Türkiye’ye geri dönecekler mi?

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Ege’deki bir adaya dört Yunanlı ailenin gelip yerleşmesine ilişkin bir kaç haber çıktı Türkçe yayın yapan gazetelerde. Haberlere göre, Gökçeada’da uzun yıllar aradan sonra bir Rum ilkokulu açılıyordu ve bu okulun açılması Yunanistan’daki bazı ailelerin Türkiye’nin bu adasına (geri) gelmelerine yol açmıştı. Türkiye’de gayrimüslimleri yeniden kucaklayan politikalardan söz etmek için henüz çok erken. Ancak Rumlara yönelik düşmanca politikanın yumuşaması ve Ege adalarına bazı Rumların geri dönmesi, gelecek için ümit vadediyor.
The Turkish island of Bozcaada is known for its vineyards, pictured here Sept. 4, 2013. (photo by GURCAN OZTURK/AFP/Getty Images)

Pontos’un Zenginliği ve Pontos Soykırımı

Sait Çetinoğlu
Pontos Osmanlı coğrafyasının en gelişmiş bölgelerinden biridir gerek nüfusunun artısı, gerek kalkınmasından ve zenginliği açısından son derece önemli ve Pazar için üretim yapılan kapitalizme eklemlenmiş bir bölgedir. Bu nedenle aynı zamanda Pontos’taki canlı Helenizmin de kaynağıdır. Emmanuil Emmanuilidis bu canlılığın Ege sahilindeki Hellenizmle kıyaslandırılabileceğini söyler. Bu canlılık aynı zamanda Osmanlı için endişe kaynağıdır. Canlılığın endişe kaynağı olarak algılanması bölgede türlü türlü bahaneler bulunarak Hükümet tarafından alınan ağır ve özellikle askerî tedbirler eksik olmaz.

Kaptanların Kaptanı Anton Paşa

Tamer Çilingir / Devrimci Karadeniz
1918 yılında, senelerdir Osmanlı’nın, ardından da İttihatçı çetelerin Rum köylerine yaptıkları saldırılardan yılmış halkın kendi bağrından çıkardığı partizan grupların kaptanları(*) Trabzon’da bir araya gelir ve Pontos’un geleceğine ve özgürlüğüne dair bir toplantı yaparlar. Daha 3 yıl kadar süre önce Ermeni Soykırımı’nda yaşananlar hala bellektedir. İTC (İttihat ve Terakki Cemiyeti), hapishanelerdeki azılı katillerden, tecavüzcülerden ve soygunculardan oluşturduğu Teşkilat-ı Mahsusa çeteleriyle, Meclis’te alınan ”tehcir” kararının ardından sürgün yollarında Ermenilere saldırıp büyük bir soykırım gerçekleştirmiş, her ne kadar İTC yöneticileri hakkında davalar açılmışsa da, Teşkilat-ı Mahsusa’nın çeteleri hala faaliyetlerine devam ediyordu.

Pokrig Masal Web Sitesi

Karagözyan'ın 100. yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan "Pokrig" adlı, masal web sitesinin resmi açılışı dün akşam Feriköy Nazar Şirinoğlu salonunda gerçekleştirildi...3-10 yaş aralığındaki kullanıcıları hedefleyen, Pokrig masal web sitesi, kullandığımız batı Ermenicesi dilindeki içeriğiyle, Ermenistan'daki benzerlerinden farklı bir konumda yer alıyor.

"Saroyan Ülkesi" Bu Hafta Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sahnesinde

"Her Cuma Yeni Sinema" etkinliği kapsamında, Lusin Dink'in "Saroyan Ülkesi" filmi bir hafta boyunca Levent Kültür Merkezinde."Yazar William Saroyan sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 1908'de ABD'de doğar. Kendisini her zaman Ermeni, Amerikalı ve Bitlistsi (Ermenice: Bitlisli) olarak tanımladı. 1964'te uzun bir Anadolu yolculuğuna çıkar. 'Saroyan Ulkesi', gerek yol arkadaşlarının tanıklıklıkları gerekse Saroyan'ın kendi anıları ve hikâyeleri aracılığıyla yazarın öfkesini, tutkusunu, özlemini, empati yetisini ve insan sevgisini sergilemektedir.

İlm-i siyaset sohbetleri (2): Başkanlık, padişahlık mı

Sevan Nışanyan
Başkanlık sisteminin siyasi sonuçlarıüzerinde ciddi bir şekilde düşünmeye otuz küsur yıl önce, üniversitedeyken başladım. İstikrarsız rejimlerde siyasi parti davranışlarına ilişkin doktora tezimi yazarken, Güney Amerika’nın birkaç ülkesinde sistemin işleyişini epey yakından izleme şansı buldum. 1986’da askerdeyken Ali Nesin’le bu konuyu uzun uzun tartıştık. O zamandan beri, başkanlık sisteminin Türkiye için en hayırlı seçenek olduğu düşüncesinden çok uzaklaşmadım.

Archpriest Levon Boghos Zekiyan elevated to the rank of Archbishop and appointed Apostolic Administrator of Archieparchy of Istanbul of the Armenians

Vatican City The Holy Father has:
Acknowledged that the Patriarch of Cilicia of the Armenians, Lebanon, with the consent of the permanent Synod, has accepted the resignation from the office of coadjutor archbishop of the archieparchy of Istanbul of the Armenians, Turkey, presented by Archbishop George Khazzoum in accordance with canon 210 para. 1 of the Code of Canons of the Eastern Churches.

Yahudilere Nefret Saçan Yeni Akit Gazetesi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuyoruz

Basın Açıklaması
Genel olarak ırkçılığı, özel olarak antisemitizmi ile ünlü Yeni Akit gazetesi bu kez 20 Mayıs 2014 tarihli sayısına dev puntolarla “O PATRONUN DAMADI YAHUDİ”  başlığını attı. Kastedilen Soma Holding’in patronuydu. Haber baştan sona, Soma’daki can kayıplarıyla ilgili olarak Yahudi kimliğini potansiyel suçlu ve şüpheli gösteriyor.  En önemlisi, başlık ve haberin içeriği, Yahudi düşmanlığının en belirgin göstergesi olan,  her felakette Yahudi parmağı görmenin en açık, en çarpıcı örneğini sergiliyor. Türkiye’de değil ama dünyada insanlık,  felaketlerde Yahudi parmağı aramanın ne olduğunu iyi biliyor.

Yeni Akit’e Karşı Suç Duyurusuna Çağrı

Tarih   : 22 Mayıs 2014 (Perşembe), Saat : 1:30; Yer:  Çağlayan Adliyesi C Kapısı karşısındaki Otopark Alanı.
Irkçılığı bir yayın politikası haline getirmiş olan Yeni Akit gazetesi 19 Mayıs 2014 tarihli sayısı ilk sayfada en büyük puntolarla “SOMA PATRONUNUN DAMADI YAHUDİ” manşetiyle yayınlanmış, gazetenin yöneticilerinden Hasan Karakaya da  “Paralel Medya’nın Erdoğan’a saldırısında Yahudi damadın rolü var mı?” yazısında Yahudilere karşı açık ırkçılık yapmış, antisemitizmin en uç örneklerinden birini sergilemiştir.

Tarihi eserler tarih olmasın!

HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik’e sunduğu iki farklı önerge ile Van’ın tarihi mekanlarının turizme kazandırılması noktasında gelinin durumu  sordu... Üçer özelikle Meryem Ana kilesesinin kaderine terkedildiğine vurgu yaparak, Van’daki kiliseler ile ilgili şu sözlere yer verdi; “Van ili merkezine 10 km. uzaklıktaki Yukarı Bakraçlı Köyü’nde, Erek (Varag) Dağı eteklerinde bulunan ve yörenin en zengin manastırı olan Varagavank Manastırı (Yedi Kilise Manastırı); yedi ayrı kiliseden (Azize Sophia Kilisesi, Aziz Yahya Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Aziz Kevork Jamatunu, Kutsal Seal Şapeli, Kutsal Haç Kilisesi, Aziz Sion Kilisesi) meydana gelmiştir. Bu yapılar değişik zamanlarda manastıra eklenmiştir. Manastırı Vaspurakan Kralı Senekerim-Hovhannes (1003–1022) yaptırmıştır. Varagavank Manastırı’nın en eski kilisesi St. Sophia Kilisesi’dir. Güneyde bulunan bu kiliseyi Senekerim’in eşi Khoşuş 981 yılında yaptırmıştır. Daha sonra St. Sophia Kilisesi’nin kuzey duvarına ikinci kilise olarak Aziz Yuhanna Kilisesi eklenmiştir.

CICA: Karabağ sorunu uluslararası ve bölgesel güvenliği tehdit etmeye devam ediyor

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA/AİGK) üyeleri Karabağ sorununun çözümlenmemiş olmasına yönelik endişesini ifade etti. AİGK IV. Zirvesi Bildirisinde kuruluş üyeleri AGİT Minsk Grubuna çatışmanın çözmü yönündeki çabalarını canlandırma çağrısında bulundular.

Fransa elçisi: Güney Kafkasya’yı barış bölgesine dönüştürme zamanı geldi

Güney Kafkasya’yı barış, gelişme ve istikrar bölgesine dönüştürme zamanı geldi. Açıklama 21 Mayıs’ta «Avrupa’nın Genişlemesinin 10. Yılı» başlıklı kamusal tartışma esnasında basına açıklamada bulunan Fransa’nın Erivan büyükelçisi Henri Reynaud’dan geldi. Elçi, kuvvet veya kuvvet tehdidi uygulanmasının söz konusu olamıyacağını, bunun kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Tılsımlı bir kahvaltı

Bilgehan Uçak bucak@haberx.com
Burası, Camp Armen. Yani, bir Ermeni yetimhanesi. Beni buraya davet eden ise sevgili Garabet Orunöz. Garabet Orunöz, “Kaybolmayın Çocuklar” adlı harika bir belgeselin senaristi aynı zamanda. Birkaç yüz Türkiyeli Ermeni’yle beraberim. Tuzla’daki yetimhanede kahvaltı yapmak için biraraya geldik.

Ֆրանչիսկոս Պապը Գերյարգելի Լեւոն Վրդ. Զէքիեանը անուանեց` Պոլսոյ Հայ Կաթողիկէ Արքեպիսկոպոսական թեմի Առաքելական Կառավարիչ։

Չորեքշաբթի 21 Մայիսին, Ֆրանչիսկոս Սրբազան Քահանայապետը, Գերյարգելի Լեւոն Պօղոս Վրդ Զէքիեանը անուանեց` Իսթանպուլի Հայ Կաթողիկէ Արքեպիսկոպոսական թեմի Առաքելական Կառավարիչ, անոր շնորհելով Արքեպիսկոպոսի տիտղոսն ու աստիճանը։

Dersim’de kimlik arayışı 1. Bölüm : Dersim kimlikleri / The search for identity in Dersim Part 1: Identities in Dersim

Hranouch Kharatian
Günümüzde Ermeni ve Türk kimliği Ermenistan'dan bakış.Ermenistanlı etnolog Hranouch Kharatyan Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze izlenen Türkleştirme politikalarının Dersimliler üzerindeki etkisini inceliyor. Osmanlı'dan günümüze Dersim'in farklı toplulukları kimliklerini farklı şekillerde tanımladılar. Ama onların tanımlarından bağımsız olarak devletler her dönemde bu toplulukları yakından izledi.

Bilinmeyen Yönleriyle Abhazya

Abhazya’da Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun bir hafta süren gezisinde bu coğrafyadan giden Ermeni kökenli ailelerle de görüşme imkanı bulduk. **Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Ermeni kökenli olan Abhazya Türkiye’yi yakından takip ediyor fakat Türkiye’nin henüz bağımsızlığını tanımadığı bu ülke Türkiye’yi yakından izliyor... Abhazya’daki Ermeniler, ‘gözümüz Türkiye’de’ diyor. 99 yıl önce yaşanan Ermeni tehcir olayında Türkiye’de ilk defa bir Başbakanın taziye mesajı Ermeniler’i bir hayli heyecanlandırmış.Abhazya nüfusunun yarısını Ermeniler oluşturuyor. Polisinden, Lokantacısına, Bakanından, Esnafına kadar birçok farklı meslek sektöründeki Ermeniler Türkiye’deki gelişmeleri ilgiyle izliyor.

BDP Eşbaşkanı Demirtaş: Tek taraflı inşa sürecini başlatacağız

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci konusunda hükümetin tavrını eleştirerek "Tek taraflı inşaa sürecini başlatacağız. AKP Anayasa ve yasalarla desteklerse iyi şey yapmış olur." dedi...Partisinin Meclis Grup toplantısında konuşan Demirtaş, çözüm sürecinin çözüm süreci olmaktan çıktığını kaydetti. Sözde Ermeni soykırım konusuna değinen Demirtaş, aradan 99 yıl geçtiğini belirterek Nazi Almanyası'na benzer soykırımlar yaşandığını iddia etti. Ermeni sözcüğünün bir aşağılama gerekçesi olduğunu günlerden geçildiğini dile getiren Demirtaş, bununla yüzleşilmesini istedi. Birlikte yaşama kültürü, gelecek açısından bunun önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, dünyada mazlum haklara yönelik yapılanların asla görmezden gelinemeyeceğini kaydetti. Başbakan'ın etnik grupları sayarken bir tek Gayrimüslim unsurunu saymadığına dikkat çeken Demirtaş, "Neden bir tek unsur saymayı kendinize zulüm görüyorsunuz?" diye sordu.

ANCA WR Release Endorsement List for 2014 Primary Elections

- Urge Armenian Americans to Use the Power of Their Vote
On Friday, the Armenian National Committee of America (ANCA) and the Armenian National Committee of America Western Region (ANCA WR) announced their list of endorsements in the 19 states west of the Mississippi for the June 3, 2014, Primary elections, throwing the electoral power of the Armenian American community behind local, state, and federal candidates who have stood strong on issues of importance to Armenian Americans.

Ամառային դպրոց լրագրողների համար

«Ինչպես լուսաբանել Հայոց ցեղասպանության  թեման»  ամառային դպրոց լրագրողների
համար. «Պրոսպեկտուս» տարածաշրջանային և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ-ն, ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և  Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը՝ որպես ՀՀ նախագահի գործընկեր կազմակերպություն, 2014 թ. հուլիսի 11-12-ին կազմակերպում են երկօրյա ամառային դպրոց լրագրողների համար: Ծրագրին կարող են մասնակցել առնվազն երկու տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող ՀՀ, ԼՂՀ և Սփյուռքի լրագրողները: 

Baydemir: Ermeni trajedisi halkların eko-sistemini bozdu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önceki Başkanı, Kürt siyasetçi Osman Baydemir ABD’de Diyarbakır Ermenileri ile bir araya geldi... Anadolu ve Mezopotamya'da var olan kültürel dengeyi eko sisteme benzeten Baydemir, şöyle konuştu:"Mezopotamya ve Kürdistan coğrafyası burada yaşayan tüm inançlar ve halkların ortak vatanıdır. Maalesef çok büyük acılar yaşadık. Maalesef kimi halklarımız büyük bedeller ödeyerek topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Büyük travmalar yaşandı. Bunların başında da dost ve kardeş halk olan Ermeni halkı geliyor. Onlar büyük katliamlar yaşadılar ancak asıl kaybeden biz geride kalanlar olduk. Çünkü peşinden Şeyh Sait, Dersim katliamları geldi. Maalesef o günden sonra bugüne kadar Anadolu ve Mezopotamya coğrafyası bir türlü barışı, huzuru ve kalkınmayı yakalayamadı.

Birlik Mitingi için 1 Haziran'da Almelo'ya

Almelo’da Ermeni kilisesinin bahçesine dikilen anıta tepki veren Türk Sivil Toplum Kuruluşları ortaklaşa düzenledikleri protesto günü için 1 Haziran’da herkesi Almelo’ya çağırıyor.

İslam, Resmi İdeoloji ve Kader Kurnazlığı

Mustafa Elveren*
Günümüzde “İslam Siyasallaştı” söyleminden çokça bahsedilmeye başlandı. Bu söylem doğru değildir. Çünkü İslam zaten siyasi bir sistemin adıdır. Diğer bir deyişle İslam’ın doğuşu siyasaldır. Dünya’da İslami sistemle yönetilen ülkelerin siyasi ve hukuki uygulamalarını görmezlikten gelemeyiz. Bu uygulamalar ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir.

"Mereto'ya tırmanmak istiyoruz"

Dünyada 4 ülkenin tanıdığı Abhazya'daki Sasonlu Ermeniler, Batman-Muş sınırındaki 2973 metre yüksekliğindeki Mereto dağına tırmanmak istiyor. Mereto zirvesindeki kiliseyi merak ettiklerini belirten Abhazya'nın Gagra şehrindeki Ermeniler, "Ağrı dağı kadar Mereto dağı da bizim için kutsal. Atalarımız yıllar önce Mereto dağı eteğinden Rusya'nın çeşitli bölgelerine yerleştiler. Çözüm süreciyle birlikte inanç turizmin hareketlendiği Güneydoğu bölgesini merak ediyoruz. Çözüm süreci bize umut verdi. Mereto dağının zirvesindeki kilise başta olmak üzere kutsal mekanlarımızı ziyaret etmek istiyoruz.

Papa barış sürecine dua etti!

Şeyhmus Çakan
Diyarbakır’ın Sur İlçesi eski Belediye Başkanı BDP'li Abdullah Demirbaş'ın başkanlık ettiği, her din ve etnik kimlikten kişileri bünyesinde barındıran Kırklar Meclisi heyeti, Papa Franciscus ile Vatikan'daki ayinden sonra görüştü. Demirbaş, Papa'dan barış sürecinin devamı için dua etmesini istediklerini belirterek, "Bize 'Allah sizinle olsun. Çabalarınız önemli' dedi. Diyarbakır'dan ilk kez bir heyet Vatikan'da bir Papa'yı ziyaret etti. 

Türkiye-Ermenistan Sinema Platformu Ödül ''Gavurun Torunu, Ermeni Dedem''in

Ayça Söylemez
Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, bu yıl, mezarı kayıp olan büyük dedesiyle arasındaki bağı "1915 travması ve yaşadıkları yalnızlık" üzerinden kuran Akkaya'nın projesine destek verecek.
"1915'in travmasını hala yaşıyoruz. Bu film, kendi hayatımın bir sorgulaması ve kendi yolculuğum olacak." Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, bu yıl destekleyeceği projeyi, İstanbul Film Festivali'ne parelel olarak düzenlediği etkinlikle açıkladı: "Gavurun Torunu, Ermeni Dedem"

Patrik Bartholomeos, Almanya ziyaretini Dachau’da sonlandırdı

Patrik Bartholomeos, Almanya ziyaretini Dachau’da sonlandırdı. Yaklaşık bir haftadır Almanya'da resmi ziyaretlerde bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos'un son ziyaretini Dachau Anma Kampı'na gerçekleştirdiği bildirildi. İstanbul'a dönmeden önce Bartholomeos'un anma merkezinde Dachau Türk İslam Cemiyeti yetkilileri, Protestan Kilisesi’nin Eyalet Piskopos'u Heinrich Bedford-Strohm, Bavyera İsrail Kültür Cemiyeti yetkilileri ile buluştuğu belirtildi.

Stk"lardan Belediye Meclis Üye Önder"e Tepki

STK temsilcileri adına bir açıklama yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Osmanlı Devleti tarafından 1915 yılında isyancı Ermeni çetelerine karşı yapılmış olan tehciri sözde Ermeni soykırımı olarak değerlendirip, 24 Nisan 2014 günü basın açıklaması yapan Iğdır Belediye Meclis Üyesi Önder’in, o gün bölgede namuslarını, çoluk çocuklarını ve topraklarını korumak için kahramanca mücadele vermiş olan Hamidiye Alayları’nın Ermenilere katliam yaptıklarını söyleyerek o dönem mücadele içinde bulunan aşiret beylerini katil olarak ima etmiş olmasını şiddetle kınadıklarını söyledi. Gülbey, “Mensup olduğu siyasi parti il örgütü, genel merkezlerinin kararı olduğunu açıklayarak tekrar katliam olduğunu tekrarlamış ve Ermenilerden özür dilenmesini belirtmişlerdir. (Iğdır, Şaziye Önder gibi bir aydına sahip olduğu için gurur duymalıdır. İnsafszı avcıya hizmet edenler insan olamaz. HYETERT)

MHP'li Çetin:Erdoğan'ın 'Türkler Ermenileri kesti' diyen Pamuk'tan farkı kalmadı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı için Ermeni açılımı yaptığını söyledi. Erdoğan'ın, Nobel edebiyat ödülü almak için 'Türkler Ermenileri kesti' diyen Orhan Pamuk'tan bir farkı kalmadığını savundu.Hükümetin Ermeni tezleriyle ilgili politika değişikliği hakkındaki basın açıklaması yapan Şefkat Çetin, Ermenilerden özür dileyen Tayyip Erdoğan ve hükümetinin, bedelini bu millete ödeteceği tarihi bir hataya daha imza attığını belirterek, ''Tayyip Erdoğan'ın, Nobel edebiyat ödülü almak için 'Türkler Ermenileri kesti' diyen Pamuk'tan bir farkı kalmamıştır. Cumhurbaşkanı olmak için Orhan Pamuk'la aynı yolu izleyen Tayyip Erdoğan, kendi milletini arkadan hançerleyerek küresel güçlere şirin görünmeye çalışmaktadır. (Tam komedi. HYETERT)

Ziazan’a Cannes’dan İki Ödül

Derya Durmaz’ın yönettiği, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’nun desteklediği Ziazan, Diversity in Cannes Kısa Film Yarışması’nda Jüri Ödülü ve İzleyici Ödülü’nü aldı. Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’nun desteklediği, Derya Durmaz’ın yazıp yönettiği Ziazan, Diversity in Cannes Kısa Film Yarışması’nda Jüri Ödülü ve İzleyici Ödülü’nü kazandı. Ziazan’ın “Yönetmenin hayal gücünün film üzerinden hayat bulmasının yanı sıra, ana karakterin hayal gücünün, izleyiciyi yürekten etkileyen bir maceraya dönüşmesi” nedeniyle Jüri Ödülü’ne layık bulunduğu açıklandı.

Kıbrıslı Türkler ve Ermenilerin mağduriyetini anlamak!

Kilisenin solundaki kapının yanında duruyordu. Elinde yarı yarıya erimiş bir mum vardı. Gözleri yaşlı ve bulanıktı. Dile kolay, elli kusur yıl sonra, evlendiği bu kilisede bir ayine katılıyordu. Kilisenin bulunduğu bu mahallede doğmuş ve büyümüştü. Aslen Kayserili bir babanın ve Adanalı bir annenin çocuğuydu. Annesi de babası da tehcir çocuklarıydı. Hatırladım, “Kıbrıslı Türkler, bizim ailelerimizin 1915 yılında neler yaşadığını hiç bir zaman tam olarak öğrenemedi” demişti bana sohbetlerimizin birinde.

353 Bin Rum'u Soykırıma Uğrattılar

Tamer Çilingir
353 bin insan, 353 bin ölüm… İdeolojisi olmasa bile insanın kalbiyle düşündüğü anda anlaması gerekendir… Etten, kemikten, ruhtan; aşkla, sağlıkla, huzurla bir ömür yaşamayı dilemiş ama son nefeslerini acıyla, kederle, hüzünle veren 353 BİN İNSAN…Çoğunun mezarı bile yoktur… Çoğunun mezarı olsaydı bile, topraklarına bir çiçek koyacak, başında bir dua edecek yakınları da yoktur…Acı olan sadece bununla da kalmamış olmasıdır…

Ո՞Ր ՀԱՐՈՒԱԾԸ ԶՕՐԱՒՈՐ է

Թաթուլ Ծ. Վրդ. Անուշեան
Տարօրինակ է մարդուն կեանքը։ Յաճախ կ՚իրականանայ անսպասելին։ Դժուարը կը դիւրանայ երբեմն, իսկ դիւրինը կը վերածուի անկարելիի։ Կարճ ճամբաներն ալ կ՚երկարին երբեմն։ Այդպէս եղաւ նաեւ Քէսապի Ժողովուրդին համար այս տարի։ Քէսապ-Պէյրութ  ճանապարհը, որ մօտ չորս ժամ կը տեւէ, այս տարի տեւեց մօտ քառասուն եւ հինգ օրեր՝ Քէսապահայութեան համար։ Սուրիոյ մէջ տիրող ներքին անկայուն կացութենէն ու պատերազմի մթնոլորտէն իր բաժինը առաւ նաեւ Քէսապը։

Taccı’de tartışma istifa getirdi

TACCI başkanlığına seçilen Ermeni asıllı Türk vatandaşı Aret Taşçıyan, seçimlerde şaibe olduğu tartışmalarının ardından zehir zemberek istifa dilekçesini sundu. Ermeni asıllı olması nedeniyle de eleştirildiği iddia edilen Taşçıyan, yapılanların etik olmadığını söyledi....Taşçıyan, istifa dilekçesinde isimlerini vermediği 4 kişilik grubun bu tartışmaları başlattığını beliterek, bu grubun kendi çıkarları için senaryolar yarattıklarını iddia etti. TACCI eski başkanlarından Mustafa Merc ile son seçimde Taşçıyan’ın rakibi olan Ai Koçak ise, Taşçıyan ile şahsi ile ilgili bir sorunun olmadığını, amacın TACCI’yı daha iyi bir noktaya taşımak olduğunu savundular.

Ermeni bir ruhaninin gözünden aymazlıklarımız

Ragıp Zarakolu
Ermeni GolgotasıErmeni, Türk ya da Kürt ortak noktamız aymazlık galiba. Tüm “ötekilerin” de diye ekleyebiliriz belki. Örneğin Krikor (Grigoris) Balakyan’ın Ermeni Golgotası adlı kitabı, önemli bir kaynak olmasına karşın, kitabın İngilizce ve Fransızcaya çevrilmesi için 2000’li yılları beklemek gerekti.Bunun nedenlerinden biri, kitabın son derece çarpıcı tanıklıkları barındırmasına karşın o dönemde İstanbul Ermeni aydınlarının içinde bulunduğu aymazlığı da yansıtması.

Başbakan'ın mesajı yeni bir başlangıç

Recep Yeter /
Türk Ermeni İş Geliştirme Konseyi'nden Noyan Soyak, Başbakan Erdoğan'ın Ermeni mesajını bir 'Merhaba' olarak niteliyor. 'Başsağlığı bir Anadolu kültürüdür. Acınızı paylaşıyorum demek Anadolulu için soykırım kelimesinden daha önemli' diyen Soyak, 'Böyle bir dönem hiç olmamıştı ve ilk defa olan bir şey. Ben bunu bir son olarak görmüyorum. Bence bu bir merhaba. Bir başlangıç.' dedi. (Bu da Soyak'ın görüşü. HYETERT)

Hagop Baronyan'dan Kasımpaşa'da Bir Gezinti

"Nasıl ki dikensiz gül olmaz, Kasımpaşa da lağımsız olmaz. Gülü sevenin dikeni de sevmesi gibi Kasımpaşa'da oturan da neden lağıma saygı göstermesin." Ermeni edebiyatının hiciv ve mizah gücüyle Osmanlı'da toplumsal yozlaşmayı eleştiren usta kalemi Hagop Baronyan'ın "İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti" adlı çalışması Can Yayınları'ndan çıktı. 19. yüzyılın ikinci yarısında 34 mahallenin toplum yaşantısını kendine has mizahi ve eleştirel diliyle anlatan Baronyan'ın saptamaları günümüze de ışık tutuyor.

Ermenistan Millet Meclisi, Pontus Rumları Soykırımı kurbanlarını bir dakikalık saygı duruşuyla andı

Ermenistan Millet Meclisi, Osmanlı İmparatorluğunda Pontus Rumları Soykırımı kurbanlarını bir dakikalık saygı duruşuyla andı. Meclis Bşk. Yardımcısı Eduard Şarmazanov, teklifte bulunurken, Meclis Bşk. Galust Sahakyan teklifi destekledi. Türkiye’ni Karadeniz sahillerinin yerlisi olan Pontuslu Rumların Soykırımı,  1915’te İtihat ve Terakki Hükümeti döneminde başladı ve 1923’te Mıstafa Kemal Hükümeti döneminde de devam etti. Farklı değerlendirmelere göre, bu olaylarda 350 binden 1 milyona kadar insan hayatını kaybeti.

Gifting Peace of Mind

The birth of a child is the happiest moment in the life of a parent. When the newborn arrives, the cares of the world disappear, lost, as the parents are enchanted with their creation. Those cares, although temporarily gone, will sometimes affect the newborn child: clothing, food, diapers, and other goods that cost money which a family might not have. It was with this in mind that in 2002, Armenia Fund created the Ororots Program.

TAA'dan Yeni Şafak'a Ermeni tasarısı cevabı

Yeni Şafak gazetenin dün manşetten verdiği haberde, ABD'deki en büyük Türk sivil toplum çatı kuruluşu Türkî Amerikan Birliği'ni (TAA) Ermeni tasarısıyla ilgili Türkiye aleyhine çalışıyormuş gibi göstermesine kuruluştan cevap geldi.  Konuya ilişkin TAA ile üye organizasyonu Türki Amerikan Dernekleri Konseyi (CTAA) ortak basın açıklaması yaptı. Yeni Şafak'ın TAA kurultayında çekilen bir fotoğraf üzerinden 'yalan ve yanlış içerikli göndermeler yaptığının belirtildiği açıklamada, tasarıyı sunan Senatör Bob Menendez'e Türk ve Azeri halklarının söz konusu önergelerden duyduğu rahatsızlığın her vesileyle ifade edildiği vurgulandı. Ermeni tasarısını TAA ve CTAA ile ilişkilendirmenin son zamanlarda sıklıkla şahit olunan bir algı operasyonunun parçası olduğu dile getirildi.

Aksaray Üniversitesi Ermenistan'da Türkiye'yi temsil etti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Uluslararası Tanıtım Topluluğu (UTT) öğrencileri, Türkiye'yi temsilen Ermenistan'ın Dilijan şehrinde düzenlenen 'See a Game' isimli Uluslararası Gençlik Değişim Projesi'ne katıldı. Projeyle, girişimcilik üzerine yeni metotların farklı girişimcilik oyunları ile gençlere kazandırılması amaçlandı ve farklı ülkelerden gençler yenilikçi, yaygın öğrenme ve oyun temelli öğrenme aktiviteleri ile girişimcilik yeteneklerinin gelişimi için çeşitli etkinliklerde yer aldı, işbirliği ve yarışmalarla yeni iletişim ve yaklaşım becerilerini öğrendi. Çeşitli oturumlarda Türkiye'yi, Aksaray Üniversitesi'ni ve Topluluğu tanıtan sunumlar gerçekleştiren ASÜ heyeti, geleneksel kına gecesi, Türk müzikleri ve danslarını diğer katılımcılarla paylaştı.

Hizbullah'tan patriğe uyarı

Lübnan'daki Hizbullah yetkilileri Maruni Kilisesi Patriği'nin Kudüs ziyaretinde Papa Francis'e eşlik etme planının 'olumsuz yankıları' olacağını söyledi. Patrik ise ziyaretini savunarak 'Kudüs'ün bir Arap kenti olduğunu söylemek için gidiyorum' dedi. Lübnan'daki Maruni Kilisesi'nin lideri Beşara Rey, Papa'ya Kudüs'te eşlik edecek.

ՄԱՆԹԸ ի ԳԻՇԵՐ

Congratulations to Suffolk Law School’s 2014 Graduates & Their Families

The Ad Hoc Greater Boston Committee for Human Rights joins in protesting Suffolk Law’s invitation to Abraham Foxman, the Anti-Defamation League’s National Director since 1987, to be its keynote speaker and receive an honorary law degree.  The National Lawyers Guild’s Suffolk chapter initiated the protest, and over 1000 people have signed its Change.org petition protesting Foxman.  Hundreds have written to Suffolk President James McCarthy and commencement invitee US Senator Edward Markey.

Yahudi ve Ermeni Soykırımlarına Karşı Çıkanlar

Elif Akgül
Tarihçi Boukara Nazi baskısına rağmen Yahudileri koruyan, saklayan “adil kişiler”i, Kurt ve Gerçek de 1915 Ermeni Soykırımı’nda Diyarbakır ve Antep’te Ermeni Soykırımı'na karşı çıkanları konuştu. Paris 8 Üniversitesi, Shoah Memorial ve Anadolu Kültür’ün İstanbul’da düzenlediği ‘Bir Yüzleşme Serüveni: Holokost Sonrası Fransa’da Hafıza Politikaları’ kapsamında tarihçi Philippe Boukara Nazi baskısına rağmen Yahudi çocuk ya da yetişkin, kadın ve erkekleri koruyan, saklayan “adil kişiler”i, Ümit Kurt ve Burçin Gerçek de 1915 Ermeni Soykırımı’nda Diyarbakır ve Antep’ten benzer örnekleri anlattı.

Ermeni Kilisesi’nde Soma ayini

Soma'da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden madenciler için Ermeni Partikhanesi'nin Kumkapı'daki kilisesinde ayin düzenlendi... Peder Antreas Ortaagopyan’nın yönettiği ayin sabah saatlerinde başladı ve yaklaşık 1,5 saat sürdü. Ayinde Soma’da hayatını kaybeden ve faciadan yaralı kurtulan işçiler için dualar edildi. Peder Antreas ayinin ardından yaptığı konuşmasında bugün bütün kiliselerde Soma için ayinler yapıldığını söyledi.

Doğum günün kutlu olsun Charles Aznavour

Kin gütmek ne bireylere ne de devletlere yakışıyor. Keşke tüm olan bitene, geçmişteki polemiklere sünger çekilse. Keşke  Charles Aznavour kültürel bir etkinlik için Türkiye'ye davet edilse 'La Boheme', 'She', 'Hier Encore/ Yesterday when I was young', 'La mamma', 'Emmenez moi' ve daha unutulmaz yüzlerce şarkı... Çağımızın en önemli müzik insanlarından biri, usta sanatçı Charles Aznavour 22 Mayıs'ta 90 yaşını geride bırakıyor. Ama ne yazık ki, neredeyse son 40 yıldır biz onu müziğiyle değil, Ermeni meselesi hakkında dile getirdikleriyle bazen de getirmedikleriyle tanıdık, değerlendirdik. Kimi zaman politikaların, kimi zaman milliyetçiliğin esiri olarak Türk düşmanı olarak belledik. İstenmeyen insan ilan ettik. Aslında Aznavour hem Ermeni hem de Türk tarafında sertlik yanlılarının kendi tabiriyle 'günah keçisi olmuş.

'Ermeni milletvekili olur mu?'

Kocaeli 6. Kitap Fuarı’na konuk olan gazeteci Markar Esayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni tehcirinin yıldönümünde yayınlanan taziye mesajının Türkiye'nin özgüvenini gösterdiğini söyledi. Esayan, "Ermeni meselesi Türkiye’nin ayağındaki en büyük prangadır. Tabu taziye ile yıkıldı. Bu bir devletin özgüvenini gösterir" dedi... Okurlarının sorularını da yanıtlayan Esayan, "Taziye mesajının ardından mecliste bir Ermeni milletvekili görebilecek miyiz?" şeklindeki soruya da "Engel olacağını düşünmüyorum. Ama oy kullanabilen sadece 25 bin kişilik bir Ermeni toplumu var. Bu çerçevede Ermeniler oy gücüne sahip değiller. Ama tüm partilerin yapacağı ortak bir uygulama ile bu olabilir" dedi.

Kesablı Ermeniler akrabalarına uçtu

Erhan Öztürk
Türkiye'nin tek Ermeni köyü olan Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyüne Suriye'deki savaştan kaçarak sığınan Kesablı Ermeniler, kendi istekleri üzerine Lübnan'a yerleştirilmek için dönüş yoluna çıktı. Kesablılardan oluşan 18 kişilik grup, Türkiye Ermeni Patrikhanesi, Beyrut'taki Ermeni Kilisesi ve Dışişleri Bakanlığı'nın girişimleriyle evraklarını tamamlayarak önceki gün İstanbul aktarmalı uçakla Lübnan'a ulaştı. Lübnan'daki akrabalarının yanına gitmek isteyen ancak pasaportları olmadığı için çıkış yapamayan Kesablı Ermeniler için Dışişleri Bakanlığı devreye girmişti. 31 Mart'ta Vakıflı'ya sığınan Kesablılardan evrakları tamamlanan ilk grup dün Lübnan'a ulaştı.

Papa'dan sürece destek istediler

Keldani, Ermeni, Süryani, Yezidi, Alevi Türkmen Dedesi, Müslüman din alimleri, Şeyh Said'in torunu, Duhok Belediye Başkanı ve eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'tan oluşan heyet, Vatikan'da düzenlenen genel kabul oturumuna katıldı ve Papa'yla çözüm sürecini görüştü... Kendisini Dinler Arası Diyalog Aktivisti olarak tanımlayan Şeyh Sait'in torunu Avukat Muhammed Akar ise Papa ile görüşme sonrası "Milyonlarca çocuk yoksulluk içinde, gıda ve suya erişemeyecek durumda. Ortadoğu'daki savaşlar da orta yerde duruyor. Dünya barışı için de, Ortadoğu'daki bu şiddet ve diktatörler konusunda da Papa Hazretlerinin inisiyatif almasını bekliyoruz" ifadesinde bulundu.

Sultan Abdülhamid’ten Tayyip Erdoğan’a... Hep aynı tezvirat...

Fehmi Koru
Dilimizde ‘İsrail dölü’ olarak yerleşmiş bir küfür var mı? Bildiğim kadarıyla yok... Birileri bir ara ‘Ermeni dölü’ diye burum buram ‘ırkçılık’ kokan bir küfürü devreye sokmuşlardı; belirli bir kesimin dilinde yer etse de, onun da yaygınlık kazandığından emin değilim... Ama ‘İsrail dölü’ deyimini hiç işitmedim. Oysa Başbakan Tayyip Erdoğan’ın acılı yüreklere su serpmek amacıyla ziyaret ettiği Soma’da, kalabalıklarla ters düşmemek için girdiği markette, yerel halktan birine “Niye kaçıyorsun ulan İsrail dölü” diye bağırdığı... O yetmezmiş gibi yumruk da attığı... Önceki gün, gün boyu, ağızdan ağıza dolaştırılarak sağır sultanın bile işittiği bir ‘sahte gerçek’ haline dönüştürüldü.Yalanı yaygınlaştıran gazetelerde, dün, Başbakan Erdoğan’ın aslında ‘İsrail dölü’ değil, ‘İstifa et diyordun’ dediği açıklaması yer alıyordu; ama kısacık bir haber olarak... Yumruk da söz konusu değilmiş...

Bir insanı vatanından ayırmak...

Adnan Gerger
Ne kadar büyük acıdır? Ne kadar büyük bir yaradır? Atalarının hunharca öldürüldüğü vatan topraklarında hâlâ bir yabancıymış gibi kendini hissetmesi. Çoğu insanların hâlâ kendisine düşmanca niyet beslemesi ve öyle görmesi… Vatanında olup da vatansız sayılması… Amed’in kadim sırlarını yazan Sevgili Dostum Şeyhmus Diken’in kitaplarında tanıdım onu, öncelikle. Benim de büyüdüğüm aynı mahalledenmişiz. Hançepek’in Gâvur Mahlesi’nden. Kısa sürede dost olduk… Bir gün ansızın çekip gitti. Kanatmışlardı, onu. Sonra deşilmiş yaralarla terk ettiği topraklara yine kapanmayan yaralarla döndü. Vatanı için, o büyük kara sevdası için. Kendisiyle söyleştik, konuştuk. Kimden mi bahsediyorum? Dünyaca ünlü bizim Udi Yervant’tan… Amed’li Yervant Bostancı’dan…