Etiketler

Ermeni Dili Bölümü İlk Mezunlarını Veriyor

Esma Aygün
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesinde kurtulan Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden bu yıl 6 öğrenci mezun olacak. ERÜ Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Göksel Türközü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü 2010 yılında açıldığında, 6 öğrencinin kayıt yaptırdığını ancak sonraki yıllarda bölüme ilginin arttığını söyledi.Bölümün şu anda Türk Tarih Kurumu Başkanı olan Prof. Dr. Metin Hülagü'nün öncülüğünde açıldığını anlatan Türközü, geç kalınmış olsa da bölümün açılmasının stratejik bir önemi olduğunu dile getirdi.

İçimizden birileri: Kıbrıslı Ermeniler

Emine Davut Yitmen
Üç koca yürekli Ermeni kadın, oldukça etkileyici olan anılarını, yaşam hikâyelerini, izlenimlerini KIBRIS’a anlattı...  Çocukluk ve gençlik yıllarının büyük bir bölümünü Arabahmet Mahallesi’nde geçiren Sirvart,  Stella ve Anahid, Kıbrıslı Türklerle çok iyi ilişkileri olduğundan söz ediyorlar. O günleri özlemle anıyorlar…Kıbrıslı Türk komşularıyla sürekli iletişimde olan, çocukken oyunlar oynayan, daha ileriki yaşlarda fallar bakıp sohbet eden Kıbrıslı Ermeniler, özel günlerde de birbirlerine ikramlar yapıldığını tebessümle anımsıyorlar…    Kaynaklara göre, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edildiğinde, adada 3628 Kıbrıslı Ermeni yaşıyordu. Bunlardan 2500’ünün Lefkoşa’da, 800’ünün Larnaka’da, 250’sinin Mağusa’da geriye kalan az bir sayının ise köylerde yaşadığı belirtiliyor. 1963 olaylarının ardından Kıbrıslı Ermenilerin bir kısmı ada dışına göç etmiş, büyük bir kısmı da Güney Kıbrıs’ta yaşamaya başlamış.Bugün Kıbrıslı Ermeniler, Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na göre Temsilciler Meclisi’nde bir kişi ile temsil ediliyor. Şu andaki temsilcileri ise Vartkes Mahdessian…

ABD elçisi: Ermeni-Türk Protokolleri başlıca meselelerimiz arasında

Ermeni-Türk Protokolleri başlıca meselelermiz arasında. Beyanat Amerika’nın Sesi’ne (WoA) bir röportaj veren ABD’nin Erivan Büyükelçisi John Heffern’den geldi. Heffern, ABD’nin sürekli Türkiye’yi sınırları açması yönünde teşvik ettiğini kaydetti ve Türkiye’nin Protokolleri onaylamak için bir yol bulacağı umudunu ifade etti.

California Yasama organı Ermeni Soykırımına ilişkin eğitim yasa tasarısını kabul etti

California Eyalet Meclisi, Ermeni Soykırımına ilişkin konuların okuların 7-12. Sınıfları eğiti tedrisatında yer almasına ilişkin yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Ermeni Davası Ofisi Basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgie göre; yasa tasarısı şu anda California Senatosu Prosedür Meseleleri Komisyonuna görüşülmek üzere sunulacak. Yasa tasarısını California Eyalet Meclisi üyeleri Adrin Nazarian ve Kacho Agopian’ın gündeme getirdiğini hatırlatalım.

A Celebration of Service in Detroit

Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. John Church of Southfield, MI, in May as the parish gathered for its second annual "Celebration of Service" program. On Sunday, May 18, Archbishop Barsamian celebrated the Divine Liturgy and ordained parishioner George Boyagian to the rank of sub-deacon. The Rev. Fr. Garabed Kochakian, parish pastor, and the Rev. Fr. Abraham Ohanesian assisted the Primate on the altar. Also participating was the Rev. Fr. Diran Papazian, Pastor Emeritus of St. John Church.

ACYOA members gather for general assembly and sports weekend

Youth and clergy from across the Eastern Diocese gathered in New York City last weekend for the 68th annual ACYOA General Assembly. The two-day meeting, held May 22-23 at the Diocesan Center in Manhattan, and the annual Sports Weekend activities that followed, were hosted by the ACYOA chapter of Holy Martyrs Church of Bayside, N.Y.

Türkiyeli ve Ermeni aydınlardan çağrı: Bir barış dönemi başlasın

“Ortak rüyamız şöyle: Öyküleriyle ve mekânlarıyla Türkiye’nin belleği ölmüş Ermenileri, bir soykırımın mağduru olduklarını kabul ederek onurlandırır. Buna yol açan kişi ve fikirleri teşhir eder. Tarih kitapları ve sokak adları, Ermenilerin yok olmasını yöneten ve bunu uygulayanların isimlerini değil, Ermenileri kurtarmış olan vicdanlı ve adil insanları över. Türkiye devleti Ermeni kilisesi ve vakıflarına, sahip oldukları anıtları iade eder. Türkiyeliler ve Ermeniler bu ortak kültürel varlıktan kıvanç duyarlar.“Rüyamızda laik Türkiye Cumhuriyetinde eksiksiz ve tam bir yurttaşlık da var. Müslüman olmayanlar kamu görevlerinde yer alıyor, onları katledenlerin yargılanmaları eksiksiz yürütülüyor, yasalar nefret söylemini suç ilan ediyor. Ermeniler ve Türkiyeliler, kendi uslupları içinde, iki kimliklerini de yaşamak isteyen Müslüman Ermenileri kucaklıyor. (Hayret! bizim her konuda uzman kanaat önderlerimiz imzacılar arasında değil. HYETERT)

Türkiye ile Ermenistan için hala umut var haberi

Gül, Ermenistan ile ilişkilere de değinerek, "Biz samimi şekilde Ermenistan'a yaklaşıyoruz. Ben, 2008'de Ermenistan'ı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı oldum" ifadesini kullandı... "Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için hala umut var" diye konuşan Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen Ay 1915 yılındaki olaylarda hayatını kaybeden Ermenilerin torunlarına taziye mesajı ilettiğini söyledi. 1915 yılının Anadolu'da çok acı olayların yaşandığı bir yıl olduğunu vurgulayan Gül, soruna ilişkin Türkiye'nin tüm arşivlerini araştırmacılara açtığını kaydederek, sorunun çözümü için güçlü bir irade ve diyaloğa ihtiyaç olduğunu belirtti.

'Türkiye'de İnanç Gruplarının Tüzel Kişiliği' konferansı

Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı Doğan Bermek, Ayasofya Müzesi'nin cami olarak ibadete açılması tartışmalarının yaşandığını belirterek, "Ayasofya'da yılda 2 kere bayram namazı kılınmasının iyi bir şey olacağını düşünüyorum. Ama Ayasofya'yı kullanmadan önce, 1000 sene Ortodoks Kilisesi kullandı. Ayasofya'da patrikhane önce bir ayin yapar, ondan sonra gider bayram namazı kılınır" dedi...Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, gayrimüslim cemaatlerin tüzel kişilik haklarının ihlal edildiğini savunarak, "Çözüm tek değil. Bu saygın toplumlar sadece vatandaş olma, eşit haklara sahip olma konusunda aynı olabilirler. Aynı ve aslında eşit olmalılar da... Çünkü hukuk, Türkiye'nin taraf olduğu temel insan hakları sözleşmeleri bunu gerektiriyor" dedi. Vingas, cemaatlerine ait 60'a yakın mazbut vakfın tüzel kişiliğe sahip olunma açısından ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade etti. (Konuşulanlar bunlarsa dağ fare doğrurdu demektir. HYETERT)

Vakıfların Seçim Sorunu Paneli

4 Haziran Çarşamba Günü, Saat 19.30 Yer: Kumkapı Surp Harutyun Kilisesi Salonu

Powerful Photos Dig Into Turkey’s Taboo History of the Armenian Genocide

By Jakob Schiller  
Kathryn Cook’s book Memory of Trees tells a complicated and moving story of the Armenian genocide through a visceral and broadly visual survey of the people and places that were, and still are, affected by the tragic events of a century ago.“I hope that it presents a unique way of looking at the issue,” she says. “I think photography perhaps is one of the only ways to keep exploring the story because it leaves room for interpretation and can capture some of the pieces that people haven’t already heard.”
A horse wanders through a meadow outside of the town of Arapgir, Turkey, formerly inhabited by a significant Armenian population. Kathryn Cook

Azerbaycan’daki Ermeni kırımlarını kınayan tasarı kabul edildi

Louisiana Senatosu'ndan ABD hükümetine çağrı.Louisiana Senatosu, Azerbaycan’daki Ermeni kırımlarını kınayan bir tasarıyı kabul etti ve ABD Hükümetine suçluların cezalandırılması meselesinde Bakü üzerinde etkili olunması çağrısında bulundu.Amerika Ermeni Davası Ofisi-Doğu Yakasının verdiği bilgiye göre; tasarı geçtiğimiz yıl Senato tarafından Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının tanınması inisiyatifinde bulunan ve ABD Hükümetine gelişen demokratik ülkenin self determinasyon ve bağımsızlığına destek olunması çağrısında bulunan senatör Edwin Murray tarafından sunuldu.

Louisiana State Senate Condemns Anti-Armenian Atrocities in Azerbaijan

Legislators Call for Azerbaijani Perpetrators in Sumgait, Baku, Maragha and Kirovabad to be Brought to Justice
BATON ROUGE, La.—The Louisiana State Senate unanimously adopted a resolution, on May 28, condemning Azerbaijani pogroms against Armenians and called on the U.S. government to press Baku to bring the perpetrators to justice, reported the Armenian National Committee of America-Eastern Region (ANCA-ER).

Louisiana State Senator Edwin Murray

Mari Esgici’nin “Mekan”ına Polis-Zabıta Baskını

Ekin Karaca
Beyoğlu’nda masa sandalye operasyonunda Mari Esgici’nin işlettiği “Mekan”a giren polis ve zabıtalar uyarıda bulunmadan masa sandalyeleri topladı, lokantadaki müşterilere kimlik kontrolü yaptı, Esgici’ye hakaret etti. Dün gece Beyoğlu’nda zabıta ve polis pek çok işletmeye baskın düzenleyerek dışarıdaki masa sandalyelere el koydu. Operasyona çevik kuvvet polisleri de katıldı.Baskına uğrayan yerlerden biri de daha önce 24 Nisan Ermeni soykırımının yıldönümü nedeniyle bianet’in görüştüğü Mari Esgici’nin işlettiği “Mekan”dı.

Edward Nalbandyan, Ermeni Katolik Katolikos Patriği Nerses-Petros XIX’la buluştu

Ermenistan Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre; Ermenistan Dışişeri bakanı Edwad Nalbandyan 30 Mayıs’ta Kilikya Ermeni Katolikos Patriği Nerses-Petros XIX’la buluştu. Ermeni Katolik Patriğini memnuniyetle karşılayan Nalbandyan Patriğe hitaben ″Kahire’de elçi olarak görev yaptığım zamanlarda tesis olan şahsi dostluğumuzu muhabbetle hatırlıyorum. Mısır’dan sonra da biçok defalar buluşma fırsatlarımız oldu. Sizi bugün Ermenistan’da selamlamaktan sevinçliyim. Bu fırsatı Mısır’da Ermenistan Elçiliğinin açılmasına desteğiniz için bir kez daha teşekkür etmek için kullanmak isterim″ dedi.

Özdal: Almanya Soykırım İmajından Kurtulmak İçin Türkiye'ye Baskı Yapıyor

Uludağ Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış  Özdal, Almanya’nın ilk soykırım yapan ülke imajından kurtulmak için Türkiye’ye baskı uyguladığını söyledi. Özdal, “Almanya 1904 ve 1907 yılları arasında Afrika’da katliam yaptı. Ve bu katliamlar 1985 yılında Birleşmiş Milletler’de 20. Yüzyılın ilk soykırımı olarak raporda kabul edildi. Ve 2004 yılında Almanya bu soykırımı kabul etti. Ama soykırıma uğrayanlara hiçbir şekilde tazminat ödemeyeceğini açıklamıştı. Yani elimizdeki veri Almanya’nın ilk soykırımı yapan ülke imajından kurtulmak için Türkiye’ye baskı yaptığı tezi Almanlar tarafından zaten çürütülmüştür. Almanya’da 45 civarında diasporasının olduğu söyleniliyor. Bu diasporanın sadece 15 bini Erivan temellidir. Geri kalanları Türkiye kökenlidir. Şu anda Almanya, Ermenistan’a en fazla iktisadi yardım yapan ülkedir. Bunun 115 milyon avrosu hibe, 35 milyon avrosu ise teknik hibedir.

Ermenistan ucuz gaz, Kırgızistan işgücü serbest dolaşımı için AEB telaşında

Rusya, Kazakistan ve Belarus dün Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) anlaşmasını Astana'da imzalarken, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan da zitveye katıldı ve 2015'te birliğie katılacaklarını ilan etti. Uzmanlar Ermenistan'ın ekonomik sıkıntılarını hafifletmek için birliğe girmek istediğini vurguluyor. Rusya geçen yıl Ermenistan'a, birliğe katılırsa Belarus'un ödediği fiyattan, yani bin m3'ü 170-180 dolardan gaz vermeyi taahhüt emişti. Ortalama fiyatın 350 doları geçtiği bir dönemde bu Erirvan için "can simidi" anlamına geldi.

‘Türkiye Avrasya Birliği’ne aday’

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko da yaptığı konuşmada Ukrayna’daki Rusya yanlısı iktidarın devrilmesininden söz açarak “Yolda birini kaybettik” dedi. Ukrayna’nın devrik devlet başkanı Viktor Yanuşenko, Avrasya Birliği için anlaşma yapmak isteyince isyan çıkmıştı. Rus yetkililere göre kapsamlı bir siyasi ve ekonomik işbirliği öngören birliğe başvurmayı düşünen 40 ülke mevcut. Avrasya Birleşmesi Enstitüsü Başkanı Zhanargul Kusmangaliyeva, ‘Türkiye, Hindistan, Yeni Zelanda ve Vietnam’ dahil 40 ülke’ bütünleşme projesine katılmaya hazır olduklarını Rusya’ya bildirdi.

Ankara – Erivan hattında arşiv meselesi

Ümit Kurt •
Yaklaşık iki haftadır doktora tez çalışmam dolayısıyla Ermenistan’ın başkenti Erivan’dayım. Burada bulunmamın nedeni ise gerek başbakanımız gerekse de “24 Nisan” vesilesiyle yayımlanan, içeriği açısından sorunlu bulsam da son derece önemli bir gelişme olarak mülahaza ettiğim “taziye mesajının” mimarı Ahmet Davutoğlu’nun her platformda zikrettiği “kapalı Ermeni Arşivleri”nde çalışmak idi. Erivan’da mukim arşivlerde iki haftalık yoğun bir çalışmadan sonra bu yazıyı yazmanın nedeni bilhassa da Başbakan’ın ve hükümetin diğer temsilcilerinin sürekli yaptığı bir yanlışı düzeltmek yani Ermenistan Devleti’nin 1915’e ilişkin kendi arşivlerini kapalı tuttuğu yanılgısına işaret etmek. (Başbakana yanlış bilgi veren sözde tarihçiler acaba utanacak mı? HYETERT)

28 Mayıs 1918: Olmak veya Olmamak, Sorun Bu İşte!

Sarkis Hatspanian
Sardarapat Zaferi olmasaydı, dünya haritasında Ermeni Devleti de olmayacaktı kuşkusuz! 1917 Ekim’inde Rusya’da gerçekleştirilen devrim sonrası iktidara gelen Sovyet hükümetinin çağrısıyla Birinci Dünya Savaşı’nın Güney Kafkasya Cephesi’ndeki Rus askeri birlikleri bulundukları yerlerden geri çekilirler. 1915’te soykırıma uğramış Ermeni ulusu için bu geri çekilme çağrısı, halkının Ermenistan’ın doğusunda kalmayı başaran az sayıda insanlarının da katledilerek, yok olmasına eşdeğerdi ve Vladimir Ilyich Lenin bu durumun Ermeniler için ne kadar yaşamsal öneme sahip olduğunu herkesten çok iyi bildiği halde, olası yeni bir soykırıma göz yumar.

İnanç Gruplarının Tüzel Kişilik İhtiyacı Tartışılacak

Türkiye’de İnanç Gruplarının Tüzel Kişiliği: Bir Yol Arayışı başlıklı konferans yarın İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenleniyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi yarın, Türkiye’de İnanç Gruplarının Tüzel Kişiliği: Bir Yol Arayışı başlıklı bir konferans düzenliyor.

Şişli Spor Kulübü Genel Kurulu

Şişli Spor Kulübü 39. olağan genel kurulu ,26 Mayıs 2014 Pazartesi günü  Esayan Derneği salonunda yapıldı. Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Vasken Barın’ın da hazır bulunduğu toplantıya eski yöneticiler ve kulüp üyeleri katıldı.Genel kurulun divan başkanlığına  Haykaram Karasu seçilirken 2. başkanlığa Harutyun Ergüneş ve sekreterliklere ise Tamar Karasu ve Diana Altun seçildiler.

Putin: Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliğine katılım anlaşmasını yakın gelecekte imzalamak gerekli

Putin ″Bu anlaşma taslağını yakın zamanlarda onaylayıp imzalamak gerekli. Ermeni tarafı Haziran ayında imzalanmasını arzu ediyor ve biz mutabakatımızı verdik. Ermenistan’ın yakın gelecekte Birliğe katıldıktan sonra bunun tam üyesi olacağı yönünde tamamıyla umutluyuz″ dedi.

15 Haziran 1915 - Beyazıt Meydanında Ermeni Devrimcilerinin Katli

Sait Çetinoğlu
Ermeni devrimcileri, 1915 Soykırım sürecinde bir askeri operasyon çerçevesinde toplanıp katledilerek kadim topraklarından kazındılar. Bu operasyonun bir parçası olarak Sosyal Demokrat Hınçak partisi militanları ve yöneticilerinden 20 ‘si düzmece Divan-i Harpte 2-15 Haziran 1915tarihinde Beyazıt Meydanı'nda idam edildiler. Paramaz son söz olarak arkadaşları adına: "Siz yalnız bizim vücudumuzu ortadan kaldırabilirsiniz, bizim ideallerimizi asla, bu ideallerimiz yakın gelecekte gerçekleşecek ve bütün dünya bunu görecek, ideallerimiz sosyalizmdir..." sözleriyle, idam sehpasında sosyalizm ideallerini tekrar eder.[1]

Nazarbayev Ermenistan’a, Karabağ’sız Avrasya Ekonomik Birliğine girmeyi öneriyor

Nazarbayev, Astana’da devam eden Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi oturumu esnasında Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a hitaben şunları kaydetti: ″Nahoş bir tema var. Azerbaycan’daki bir arkadaşı (İlham Aliyev’i-«İzvestia») tahrik etmemek için, Dünya Ticaret Örgütüne üye olduğunuz gibi, Avrasya Ekonomik Birliğine de BM tarafından tanınan sınırlarla (Dağık Karabağ’sız ve eski Azerbaycan SSC çevre bölgeleri-«İzvestia») üye olunuz″ dedi. Oturuma katılan Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan’ın 15 Haziran’a kadar Avrasya Birliğine üyelik meselesinin görüşülmesini önerdi.

Western Diocese of the Armenian Church Our Primate is a Recipient of the 2014 Ellis Island Medal of Honor!

The Stewardship Committee of the Western Diocese of the Armenian Church of North America has organized a celebration dinner honoring Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian, a recipient of the 2014 Ellis Island Medal of Honor. The event will be held on Tuesday June 17, 2014 at 7:30 p.m. at the Taglyan Cultural Center (1201 N. Vine Street, Los Angeles, CA 90038). RSVP HERE.

Davutoğlu: Ermenistan ile Bir Belge İmzalanması Söz Konusu Değildir

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, mevcut koşullarda Ermenistan ile enerji dahil herhangi bir konuda bir belge imzalanmasının söz konusu olmadığını açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı, "Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmek suretiyle üzerine düşeni yapması, bu ülkenin enerji dahil bölgesel işbirliği projelerine katılımının da önünü açabilecektir. Ancak, mevcut koşullarda Ermenistan ile enerji dahil herhangi bir konuda bir belge imzalanması söz konusu değildir" dedi.

'Ayasofya müze kalmalı, ibadete açılacaksa kilise olarak açılmalı'

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili olarak konuşan Ortodoksların ruhani lideri Patrik I. Bartholomeos, “Ayasofya eğer ibadete açılacaksa, kilise olarak açılmalıdır” dedi. Kültürel Mirası İzleme Platformu’nun,'Ayasofya müze olarak kalmalıdır" kampanyası ise devam ediyor. Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması tartışmaları devam ediyor. Her yıl 29 Mayıs’ta anılan İstanbul’un fethinin yıldönümünde Ayasofya’nın statüsüyle ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. İslami kesimde bazı gruplar, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması için imza kampanyaları ve toplu namaz eylemleri düzenliyor.

“Birlikte Yaşamak” konseri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türk, Ermeni, Rum, Yahudi bestekar ve söz yazarlarının şarkı ve türkülerinden örneklerin sunulacağı “Birlikte Yaşamak” konseri, 2 Haziran’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak. Genel Sanat Yönetmenliği’ni Taşkın Savaş’ın yapacağı konserin sunuculuğunu Ayşe Egesoy üstlenecek. Konserin ilk bölümünde Şef Menahem Eskanazi’nin yönetimindeki Sinagog Maftirim Korosu, Şef Nişan Çalgıcıyan’ın yönetimindeki Akapella Korosu ve Şef Taşkın Savaş’ın yönetimindeki Yakarış Müzik Topluluğu, üç semavi dinden ilahiler seslendirecek.

You know you're Armenian when.... (some of them might be old, but still worth reading)

 (Çoğu günümüzde de doğru. HYETERT):
*Your last name ends in '-ian' or '-yan'
*There is a sale on any item, you buy 100 of them.
*You make coffee in a saucepan.
*Your mother has a minor disagreement with her sister and doesn't talk to her for 10 years.

3. Dünya Türk Forumu'na Ermenistan'dan katılım

Edirne (AA) - Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Başkanı Süleyman Şensoy, Edirne'de düzenlenen 3. Dünya Türk Forumu'na, Ermenistan'dan katılımın az olduğunu belirterek, "Ermenistan'dan katılım daha fazla olacaktı ama Azerbaycanlı dostların katılımını gerekçe göstererek gelmediler" dedi. Şensoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Türk Forumu'nun 3. defa, "Kültür diplomasisi ve turizm" ile "Türk ve Ermeni diasporaları, kamu diplomasisi, fırsatlar ve riskler" temasıyla toplandığını söyledi.

Amerikalı tarihçi: 1,5 milyon Ermeni öldü iddiası tamamen yanlış

Kadri Kılıç
ABD Louisville Üniversitesi'nden ünlü tarihç, Prof. Justin Mccarthy, I. Dünya Savaşı'nda 1,5 milyon Ermeni'nin öldüğü iddiasının tamamen yanlış olduğunu söyledi. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından Edirne'de düzenlenen 3. Dünya Türk Forumu toplantısına katılan Mccarthy, 'Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne Türk-Ermeni İlişkilerine Tarihsel Bakış' konulu oturumda konuştu. (Bu da Halaçoğlu'nun ABD patentlilisi. Al birini ... ...... HYETERT)
Haberin Devamı: http://www.zaman.com.tr/gundem_amerikali-tarihci-15-milyon-ermeni-oldu-iddiasi-tamamen-yanlis_2220870.html

Gardaşlar Yaptı Yapacağını: Soyadı 'Ermeni' Diye...

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 18- 25 Mayıs tarihleri arasında yapılan 24'üncü Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'nda Türkiye Milli Takımında yer alarak 21 Mayıs'ta Bakü'ye uçakla giden Diyarbakırlı bilek güreşçisi 24 yaşındaki Zafer Noyan, havaalanındaki pasaport kontrolünde soyadı nedeniyle Ermeni olduğu gerekçesiyle ülkeye alınmayarak başka bir uçakla İstanbul'a geri gönderildi. Kendisinin Ermeni olmadığını anlatmasına rağmen ülkeye alınmayan Zafer Noyan'ın, şampiyonaya katılmadığı için milli sporcu da olamadığı belirtildi. 
 ): HYETERT)

Erivan’da Hamazkayin Ermeni Eğitim ve Kültür Birliği 7. Delegeler Meclisi Toplantısı başlıyor

Erivan’da bugün 29 Mayıs’ta Hamazkayin Ermeni Eğitim ve Kültür Birliği 7. Delegeler Meclisi Toplantısının resmi açılışı gerçekleştirilecek. Toplantıya anayurttan sanatçı ve aydınlar da davet edildiler. Toplantı çerçevesinde Erivan Devlet Üniversitesiyle (EDÜ) İşbirliği Anlaşması imzalanması yanısıra Ermenistan Diaspora Bakanlığıyla İşbirliği Memorandumu imzalanması öngörülmekte. Toplantıya dünyanın 15 ülkesinde 80’i aşkın delege katılacak.

Bir dizi Diasporalı Ermeni şahsiyet ödüllendirildiler

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 28 Mayıs’ta  Sardarapat Anıt Kompleksini ziyaret etti, burada düzenlenen ödül törenine katıldı.Serj Sarkisyan bir dizi Diasporalı Ermeni şahsiyeti ödüllendirdi. Cumhurbaşkanı bayram vesilesiyle; Anayurt-Diaspora bağlarının gelişimine katkıları yanısıra Ermeni değerlerinin korunmasına katkıları için şu isimleri farklı madalyalarla ödüllendi.

"İyi Eş, iyi Ebeveyn, Sağlıklı Çocuk" konulu panel

29 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 20.30-22.30 saatlerinde Ortaköy Tarkmançaz İlk Öğretim Okulunda   Uz. Psk. & Psikoterapist Garo Topuzoğlu "İyi Eş, iyi Ebeveyn, Sağlıklı Çocuk" konulu panel . Giriş serbesttir. 

Papa, 960 yıl sonra af diledi

Papa, tam 960 yıl sonra Doğu ile Batı kiliselerinin ayrılmasını teşvik ettikleri için af dilediği Tanrı'dan, bunun telafisi için yardım istediğini de ifade etti. "Hepimiz İsa'ya inanan kardeşleriz ve Patrik Bartholomeos ile arkadaş ve kardeşiz" diye konuşan Papa, kiliselerin birliği için beraber yürüme isteğini birbirlerine aktardıklarını dile getirerek, "Bugünden itibaren ne gerekiyorsa birlikte yapacağız, dua edeceğiz, barışı arayacağız" dedi.

“Ayasofya Ortak Mirastır, Müze Kalmalı"

Beyza Kural
Kültürel Mirası İzleme Platformu’nun “Ayasofya müze olarak kalmalıdır” çağrısına 1050 kişi imza verdi. Düzenlenen panelde Engin Akarlı, Şevket Pamuk, Aydın Uğur, Uğur Tanyeli ve Murat Belge Ayasofya’yı konuştu. Tarih Vakfı’nın öncülüğünde oluşturulan Kültürel Mirası İzleme Platformu, “Ayasofya müze olarak kalmalıdır” diyerek bir çağrı metni yayınladı. Aralarında dünya çapında tarihçiler, mimarlık tarihçileri, koruma uzmanları, gazeteciler ve kanaat önderlerinin de bulunduğu 1050 isim bu çağrı metnini destekledi.

Nazlı Ilıcak’tan Çingenelere yönelik ayrımcı yazısından dolayı özür bekliyoruz!

Romanlar için STK Diyalog Grubu ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu Açıklaması: Nazlı Ilıcak’ın 27 Mayıs 2014 tarihli Bugün Gazetesi’nde kaleme aldığı köşe yazısındaki tartışmanın parçası olmayan ve söz konusu olaylarda hiçbir sorumluluğu bulunmayan Çingenelerin, farklı bağlamlardaki argümanların cilası olması kesinlikle kabul edilemez. Çingenelerin günlük politik kavgalarda düşüncesizce kurulmuş cümlelerin nesnesi ve nefret söyleminin hedefi olmaktan çıkartılması gerekiyor.

Başka şansımız yok barışa sahip çıkalım

Yelda Gökdağ
Diyarbakır'da farklı din ve etnik kimliklerin temsilcilerinden oluşan Kırklar Meclisi, Vatikan'da Papa I. Francis ile yaptıkları görüşmenin ardından rotayı, Ankara'ya çevirdi. Çözüm sürecine katkı sağlamak için harekete geçen grup, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu isteyecek. Kırklar Meclisi üyeleri Başkent ziyaretinde, "Çözüm sürecinin sonuna kadar arkasındayız ve size güveniyoruz. Süreci kaderine bırakmayın, barışı bozmak isteyenlere fırsat vermeyin" diyecek. Ardından da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan ve Hahambaşı İsak Haleva ile bir araya gelerek, sürece katkı vermelerini isteyecekler.

Lübnanda Müslüman-Hıristiyan Diyaloğu Projesi

Beyrut (AA) - Lübnan Başmüftüsü Muhammed Raşid Kabbani, Maruni Patriği Beşara Rai ile bir araya geldi.Patrik Rai ile görüşmesi sonrası yaptığı basın açıklamasında Başmüftü Kabbani, özellikle Ortadoğu'da, iki dinin mensuplarına ve ibadet yerlerine yönelik artan şiddet olayları nedeniyle, dinler arasındaki diyaloğu geliştirecek proje hazırlamaya karar verdiklerini söyledi.

Fotoğraflardaki Karabağ Savaşı

1993-1994 yıllarında Karabağ’da muharebe alanında çekilmiş yaklaşık 70 civarı fooğraf önümüzdeki günlede Sardarapat Kahramanlık Muharebesi Anıt Kompleksi Etnografya ve Özgürlük Mücadesi Tarihi Ulusal Müzesinde sergilenecek. «Savaş ve Barışın Çehresi» başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı bugün 27 Mayıs’ta yapıldı.

Sarkisian Meets with Church Leaders

President Serzh Sarkisian on Tuesday held a meeting with His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, His Holiness Aram I, the Catholicos of the Great House of Cilicia, and Catholicos-Patriarch of the House of Cilicia of the Armenian Catholics Nerses Bedros XIX. The interlocutors discussed the close cooperation established between the state and the Armenian churches, as well as issues related to the Homeland and the Diaspora.

Edward Nalbandyan: Azerbaycan’ın sürekli silahlanması uluslararası toplum ve eşbaşkanlarını endişelendiriyor

Dışişleri bakanı Nalbandyan gazetecilerin ″Hasmın stratejik ortak Rusya’nın silah teknolojisiyle donanması sizi endişendirmiyor mu?″  sorusunu şu şekilde yanıtladı: ″Hem uluslararası toplumu hem de ateşkesin pekişmesi, keskin nişancıların sınırdan uzaklaştırılması işinde eşdeğer mekanizmalar tesisi, -ki ateşkes ihlallerinin soruşturulmasıyla uğraşacaktır- yönünde sürekli çağrıda buluan eşbaşkanı ülkeleri endişelendirektedir″.

Yap İşlet Modeliyle Kilise

Giresun'daki tarihi ve doğa gibi turistik değerler bir bir ortaya çıkartılırken, şehir merkezine çok yakın mesafede bulunan Giresun Kalesi’nin altındaki kaya kilisenin turizme kazandırılmaması tepki çekiyor. Son zamanlarda tarihi ve turistik yapılar üzerindeki restorasyonlarla dikkat çeken Giresun'da, Giresun Kalesi’nin altında bulunan kaya kilisenin restorasyon çalışmalarının ödenek yetersizliğinden yarım kaldığı öğrenildi. Kapısı kilitli tutularak, gelenlerin ziyaret edemediği kaya kilisenin ödenek çıkartılamadığı için dış cephe restorasyonunun yapılamadığı ve yap işlet modeliyle turizme kazandırılması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

Seyran Ohanyan: Ermeni halkının kutlamalar takviminde iki sebolik ay var

Ermeni halkının kutlamalar takviminde iki sebolik ay var: Zaferler ayı olan Mayıs ve özgürlük ve bağımsızlığımızı sembolize eden Aralık. Beyanat bugün 28 Mayıs’ta I. Cumhıriyet Günü Bayramında Sardarapat Anıt Kompleksinde basına açıklamasıyla Ermenistan Savunma bakanı Seyran Ohanyan’dan geldi. Ohanyan şunları kaydetti: «Şu anda biz yıllar önce tüm halkın zaferini kutladığı, -ki bu birliktelik zaferiydi- kutsal bir mekanda bulunmaktayız. Büyüklerimiz, gençler, çocuklar, her biri yendiler. Böylesi gün anılar yanısıra yükümlendiricidir de; yıllar sonra nesildaşlarımız Karabağ’da zafer kazandılar».

Ո՞ՒՐ Է ՀՈԳԵՒՈՐԱԿԱՆՈՒԹԵԱՆ ԱՐԺԱՆԱՊԱՏՈՒՈՒԹԻՒՆԸ

Հաւանաբար շատեր առարկեն, որ անիմաստ է հոգեւորական բառը գործածել այս պարագային,  երբ ոչինչ կայ հոգեւոր անոնց կենցաղին մէջ (բացառութիւնները միշտ յարգելի): Բայց եւ այնպէս, յարգած ըլլալու համար Եկեղեցւոյ աւանդութիւնները, պիտի փափաքինք այդ անուանումով դիմել իրենց, նամանաւանդ ա՛յս յօդուածին մէջ, ուր մեր խօսքը կ'երթայ ուղղակի իրենց՝ Հայց. Եկեղեցւոյ հոգեւորականութեան:

Ermeni toplumunun futboldaki gözbebeği: TaksimSpor

Arat Saadetyan / Demokrat Haber
 Ermeni toplumunun göz bebeği iki kulübü Şişli ve Taksimspor’u, Taksimspor’un efsane başkanı, 70 kuşağının Sarıyer’in gölcüsü olarak hatırladığı Garo Hamamcıoğlu anlattı.  74 yıllık Taksimspor’un kuruluş hikayesini, paraya pula gözü tok bir adamın “futbol aç işi” yorumunda bulunmasını, Erivan’da nasıl yuhalandıklarını, tribünlerden kendisine neden Asalak diye bağırıldığını, taraftarın Kamil Ocak Stadyumu’nun tellerini parçalamasını, jandarma eşliğinde stattan ayrılışlarını, Hrant Dink’i, Lefter’i , Garbis İstanbulluoğlu’nu, bir zamanlar top koşturulan Topçu Kışlası’nı, Taksimspor’un gençlerini onun ağzından dinledik.

"20. Yüzyıl Başlarında Anadolu ve Ermeniler" paneli

MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu: "518 bin 105 Müslüman Türk'ün katledildiği bir ortamda, birileri çıkıp da 'Sizlere üzüntümüzü belirtiyoruz' deyip taziyede bulunuyorsa, o zaman ben 518 bin kişiden özür diliyorum" dedi.  ( I. Dünya savaşında Dünyanın en büyük devletleri milyonlarca askerle, topla, tankla, uçakla, savaş gemileriyle, hardal gazıyla toplam 9 milyon 500 bin kişi öldürebildi. İstiklal Savaşında 4 yolda cephede ölenlerin sayısı ise 9.167 kişidir. Bir milyon ikiyüzbin kişi olduğu iddia edilen bir azınlığın, hem de uyduruk silahlarla 518.000 kişi öldürmesi mucize olur. Neredeyse eli silah tutan her Ermeninin en az bir cinayet işlemesi anlamına geliyor. Yalan da biraz insaflı olmalı ama bunlarda vicdan ne gezer. HYETERT)

“Türkiye’de İnanç Gruplarının Tüzel Kişiliği: Bir Yol Arayışı” Konferansı / Conference on “Legal Personality of Belief Communities in Turkey: Seeking a Path”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi 30 Mayıs 2014 tarihinde, / İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsünde  “Türkiye’de İnanç Gruplarının Tüzel Kişiliği: Bir Yol Arayışı” başlıklı bir konferans düzenleyecek.

Ermenistan’dan Türkiye Cumhurbaşkanına ‘soykırımın’ yüzüncü yıl daveti/ Serzh Sargsyan invited Turkish President to Armenia on April 24, 2015

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Erivan’da 24 Nisan 2015’de kutlanacak sözde soykırımın 100. yıl anma törenlerine Türkiye Cumhurbaşkanını da davet etti. Türkiye Cumhurbaşkanını resmen davet etme fırsatını değerlendirmek istediğini ifade eden Sarkisyan, “Türkiye’de yeni Cumhurbaşkanı kim seçilirse seçilsin, 24 Nisan’da Erivan’a davet ettik. Ermenistan ‘soykırım’ gerçeğini yüz yüze görüşme fırsatı buluruz.” dedi. Davetiyelerin Türkiye’nin dışında başka ülkelere de gönderildiğini kaydeden Sarkisyan, Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun suç ortağı olmaması için, sözde ‘soykırımı’ kabul etmesi gerektiğini söyledi.

ՀՐԱՒԷՐ

Ահա բեղուն և բազմաչարչար կեանք մը ևս... Բանասէր, հրապարակագիր, գրող, մտաւորական  Յ. Ճ. ՍԻՐՈՒՆԻ (ՅԱԿՈԲ ՃՕԼՕԼԵԱՆ) (1890 Ատաբազար-1973 Ռումանիա)
Եկէ՜ք Միասնաբար Ոգեկոչենք, 30 Մայիս Ուրբաթ 20. 30-ին, Ֆէրիգիւղի Նազար Շիրինօղլու սրահին մէջ: Տնօրէնութիւն՝ Ազգային Կեդրոնական Վարժարանի:

Why Turks Were Capable of Exterminating Armenians, But Not Jews I-II

By Harut Sassounian
Endless comparisons are made between the Armenian Genocide and the Jewish Holocaust. However, there is yet another comparison that is rarely made: the Turkish ability to carry out the Armenian Genocide and inability to eliminate the Jewish settlers from Palestine during the same period. Such a comparison has not been made because hardly anyone has studied the Turkish deportation plans of Jews during World War I in relationship to the Armenian Genocide.

Ermenistan Avrasya Birliği'ne giriyor

Astana'da yapılacak Avrasya Birliği Zirvesi'ne Ermenistan da katılacak ve toplantıda bu ülkenin üyeliği gündeme gelecek. Kazakistan’ın başkenti Astana’da 29 Mayıs’ta Ermenistan, Rusya, Belarus ve Kazakistan devlet başkanları katılımıyla Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi (AYEK) toplantısı yapılacak. Toplantının en önemli gündem maddesi ise Ermenistan’ın AYEK katılımı olacak.

XVII. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI - VI

Ve Şampiyon belli oldu…Sahakyan. Turnuva 26 Mayıs Pazartesi akşamı oynanan final karşılaşmalarıyla sona erdi. Uzun süren karşılaşmalar sonrasında sonuçlar şöyle ; 
DADYAN
SAHAKYAN
1
4
TIBREVANK
BOMONTİ MIHİTARYAN
4
1

Ermeni lobisinin hedefinde yeni büyükelçi var

Ragıp Soylu
Türkiye’nin Washington, D.C. Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın geçen hafta Çarşamba günü güven mektubunu ABD Başkanı Barack Obama’ya sunmasının hemen ardından Ermeni lobisi karalama kampanyasına başladı. Ülkedeki resmi Ermeni lobisi Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Başkanı Aram Hamparian Twitter'da dün gece paylaştığı bir fotoğrafla Kılıç'ın Ermeni soykırımını reddettiğini ve bir önceki büyükelçiden bir farkı olmadığını söyledi.

Define avcıları tarihi kiliseyi harabeye çevirdi

Erzurum'un Oltu ilçesinde bulunan Hoşnavaz Kilisesi, yıllarca define avcılarının yaptıkları Kaçak kazılar nedeniyle harabeye döndü. Her geçen yıl define avcılarının tahriplerine maruz kalan tarihi mekânlardan Hoşnavaz Kilisesi'nden geriye iki duvar kaldı. Olur ilçesine bağlı Yeşilbağlar Mahallesinde Hoşnavaz denen mevkide bulunan Ermeni Kilisesi, geçen yıllar içerisinde ve definecilerin tahriplerine daha fazla dayanamadı. Yeşilbağlar Mahallesi sakinlerinden bölgede yıllardır çobanlık yapan Cemil Yıldırım, kilise hakkında sahip olduğu bilgilere göre; şu an sadece iki duvarı ayakta kalan kilisenin Ermeni Kilisesi olduğunu söyledi.

Ermeni Soykırımının 100. Yıl slogan ve sembolü belli oldu: «Hatırlıyorum ve talep ediyorum»

26 Mayıs’ta Ermenistan Soykırım Müze-Enstitüsünde Ermenistan Diaspora Bakanlığı ve Ermeni Soykırımı 100. Yıl Etkinlikleri Resi Organizasyon Komisyonu tarafından düzenlenen «Ermeni Soykırımının 100. Yılı Etkinlikleri Bölgesel Komisyon Başkanları ve Temsilcileri» Toplantı-Buluşması gerçekleşti... Vigen Sarkisyan, bu yılın Mart ayında Bölge Komisyonları Temsilcileri buluşması sonrasında Ermeni Soykırımının 100. Yılı sembol ve sloganının onaylandığı bilgisini verdi. Sembol olarak dünyanın tüm dillerinde «Unutmabeni» (Myosotis; Fr.  Ne m’oubliez pas; İng. Forge-me-not) olarak adlandırılan çiçek kullanılacak. Slogan ise: «Hatırlıyorum ve talep ediyorum».

Dışişleri Bakanı Davutoğlu:

"1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla mücadele, farklı kulvarlarda eşgüdümle çalışılacak bütüncül strateji gerektirmektedir" Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Diplomasi Akademisi aracılığıyla bakanlık mensupları ve diğer kurumların personeline 1915 olaylarına dair iddialar konusunda sürekli bilgilendirme yapıldığını anlatan Davutoğlu, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başkanlığını yaptığı ve "soykırımın" tanınması yönündeki faaliyetlerin eşgüdümü ve etkin yürütülmesi amacıyla 2011'de kurulan "Devlet Komitesi" çalışma ve toplantılarının yakından izlendiğini ifade etti... Bazı ülke parlamentolarının Ermeni iddialarına ilişkin aldığı kararların bağlayıcı olmadığına işaret eden Davutoğlu, "Bu tür kararların alınmasını engelleyici, ön alıcı tedbirler ve çalışmalar yapılmaktadır. İlgili ülkelerde bulunan derneklerimiz ve vatandaşlarımız da tepkilerini göstermektedir" dedi.

Ermeniler, taziye mesajına yanıt verdi

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yıllık olağan toplantısını düzenleyen Batı Ermenileri Ulusal Kongresi’nin gündeminde, Başbakan Erdoğan’ın 1915 taziye mesajı da vardı. Batı Ermenileri Ulusal Kongresi (BEUK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni Soykırımı’yla ilgili taziye mesajına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Erdoğan’ın mesajını “ilk adım” olarak değerlendiren Kongre, Türkiye sivil toplumu ile başlatılan yapıcı diyaloga Türkiye’nin yetkili makamlarının da katılmasını umut ettiklerini dile getirdi. Kongre, yakın zamanda yayımlayacakları bir talepname hazırladıklarını ve yakında açıklayacaklarını da belirtti.

Avrasya Birliği’ne doğru Türkiye

İlknur Menlik - imenlik@comart.com.tr
170 milyon nüfuslu yeni bir ekonomik oluşum yolda… Avrasya Ekonomik Birliği’nin kuruluş imzaları 29 Mayıs Perşembe günü Kazakistan’ın başkenti Astana’da atılıyor. Tarihi anlaşmaya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko imza koyacak. İlk kez 2000 yılında Rusya, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından Avrasya Ekonomik Topluluğu ismiyle kurulan oluşum; Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında yapılan yeni bir anlaşma ile 1 Ocak 2010 tarihinde Avrasya Gümrük Birliği'ne dönüşmüştü. 29 Mayıs'taki imzalarla birlikte Gümrük Birliği, bundan böyle Avrasya Ekonomik Birliği'ne, 2015'te de Avrasya Birliği'ne dönüşecek. Astana'daki imza töreninde, Birliğe katılmak isteyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'de hazır bulunacak.

Kesab Ermenileri bölgeye geri dönmek istiyor

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Suriye’de yaşanan krizden etkilenen ve 21 Mart’ta Türkiye destekli radikal islamcı gruplar tarafından gerçekleştirilen baskın ve silahlı saldırıların ardından işgal edilen Ermeni yoğunluklu yerleşim yeri olan Kesab bölgesindeki tarihi, mimari ve kültürel eserlerin geleceği belirsizliğini koruyor. Türkiye-Suriye sınır hattında bulunan ve tarihi altı bin yıl öncesine dayanan Kesab’da gerçekleştirilen saldırıların ardından kasabanın geleneksel günlük yaşamı da kesintiye uğradı.

Haaretz: Papa'nın İsrail Ziyaretinin Arkasında Patrik Bartolomeus Var

Papa 1. Francis'in İsrail ziyareti büyük yankı yaratırken Haaretz gazetesi, ziyarete ilişkin ilginç bir ayrıntıyı okuyucularıyla paylaştı. Papa 1. Francis'in İsrail ziyareti büyük yankı yaratırken Haaretz gazetesi, ziyarete ilişkin ilginç bir ayrıntıyı okuyucularıyla paylaştı. Gazete, "Patrik Bartolomeus, Papa'nın misyonunun arkasındaki adam" başlığı ile verdiği haberinde "Papa 1. Francis'i İsrail'e getirme konusunda takdiri hak eden biri varsa o da Ekümenik Patrik Bartolomeus" diyor.

Etyen Mahçupyan'ın Zaman'la ilgili son kararı

Zaman gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, yazılarının haftada bire indirilmesinin ardından gazeteden ayrılma kararı aldı.Zaman gazetesinde Çarşamba, Perşembe ve Pazar günleri köşe yazan Etyen Mahçupyan'ın yazıları, 22 Mayıs Çarşamba gününden sonra yayımlanmadı. Etyen Mahçupyan'ın yazılarının yayınlanmaması gazeteden ayrıldığı yorumlarına neden olmuştu. Mahçupyan, konuyla ilgili gelinen son noktada gazeteden ayrılma kararı aldığını açıkladı.

Crypt of San Minato al Monte – Florence

by PeopleOfAr
Saint Minias or Minas (Armenian: Մինաս) was an Armenian prince serving in the Roman army under Emperor Decius. He was denounced as a Christian after becoming a hermit and was brought before the Emperor who was camped outside the gates of Florence in 250 AD. The Emperor Decius was persecuting Christians at the time. 

Malatya Turu


Armen Marsoobian's May 29th talk about survival during the Armenian Genocide

Armen T. Marsoobian Southern Connecticut State University
Professor and Chair of Philosophy
Thursday May 29, 2014 7PM
Zohrab Information Center

Reconciliation in three languages

Most of Van's multicultural history is buried in the rubble of churches and villages scattered across the province. A civil society group in Van's Catak county is now digging up that history in order to build a multi-cultural future. The Catak Environmental and Historical Conservation Association (Catak-Der) hopes that identifying historic sites and their Armenian, Kurdish and Turkish names will support societal reckoning with the past. The project is headed by Catak-Der chairman Ali Sulamaz, a self-described "grandson of an assimilated Armenian family" from Van. He returned to Turkey in 2010 after living abroad for decades. So far, his group has identified the names and locations of several Armenian churches.

Cumhurbaşkanı ve beraberindeki devlet erkanı Sardarapat’ta

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ cumhurbaşkanı Bako Sahakyan, Kilikya Katolikosu Aram I, başbakan Hovik Abrahamyan, Millet Meclisi Bşk. Galust Sahakyan, bakanlar, üst düzey yetkililer, elçiler, askeri erkan ve yurttaşlar Ermenistan I. Cumhuriyetinin tesisi vesilesiyle bugün 28 Mayıs’ta  Sardarapat Anıt Kompleksinde bulunmaktalar.

Ermeni Toplumu Yeni Okul Açıyor

Vercihan Ziflian
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Ermeni toplumu ilk kez bir okul binası inşa ediyor. Ermeni toplumu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez sıfırdan yeni bir okul binası inşa ediyor. İstanbul'un Bakırköy semtindeki yeni okul binası Eylül ayında eğitim ve öğretime kapılarını açacak. Mesut Özdemir, "170 yıllık okulumuz ihtiyaca yanıt vermiyordu." Ermeni toplumu, İstanbul'da 500 öğrenci kapasiteli bir okul inşa ediyor. Eylül ayında kapılarını açması planlanan okul Ermeni toplumu için bir ilk. Zira Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Ermeni toplumu ilk kez bir okul binası inşa ediyor.

‘Çokkültürlülük’ten ‘çokkültürcülük’e

Ali Minarlı/Marmara Üniversitesi
Bu ülkelerde mevcut çoğunluk kültürünün dışında kalan üniteler içerisinde bulundukları sosyo-politik atmosfer paralelinde şekillenen çeşitli uyum modelleriyle kültürlerini koruma/gerçekleştirme çabası göstermekte, kamusal temsil ve teşvik taleplerinde bulunmaktadır. Bu durum aynı zamanda çokkültürlülük ve çokkültücülük arasındaki farkı ortaya çıkarmaktadır. Coğrafi sınırlarında, buna göre, birden fazla kültürel grup barındıran ülkeler çokkültürlülük durumunu imlerken, barındırılan farklılıkların kimliğe dair isteklerine verilen cevaplar da çokkültürcülüğü vurgulamaktadır. Dolayısıyla çokkültürlülük, tarihin hemen hemen her döneminde görülen çoğul toplumsal yapılara sahip ülkelerin bir özelliği, çokkültürcülük ise kültürel çeşitliliğin biraradalığına dair demokratik bir yaklaşımdır.

Tarihi İnci Sineması yıkılmayı bekliyor!

Oğuz Yeter
Tarihi İnci Sineması yıkılmayı bekliyor! Geçen hafta yıkılan Pangaltı’daki İnci Pasajı’nın bitiminde yer alan İnci Sineması da yıkılmayı bekliyor. Halaskargazi Caddesi üzerindeki 15 dönümlük araziye rezidans ve otel yapılacak. İstanbul’da Pangaltı Ermeni Katolik Mıhitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı’na ait olan arazi üzerinde bulunan ve 1946 yılında inşa edilen İnci Pasajı yıkıldı. Vakfa ait yaklaşık 15 dönümlük arazide kültür varlığı olarak onaylanan okul ve kilise dışındaki dükkânlar tahliye edilerek yıkıldı. Pasajın bitişinde yer alan, Yeşilçam filmlerinin tarihi mekânı İnci Sineması’nın da yıkılacağı belirtiliyor.

Ermeni toplumu yeni okul açıyor

Vercihan Ziflian
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Ermeni toplumu ilk kez bir okul binası inşa ediyor. Ermeni toplumu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez sıfırdan yeni bir okul binası inşa ediyor. İstanbul'un Bakırköy semtindeki yeni okul binası Eylül ayında eğitim ve öğretime kapılarını açacak. Mesut Özdemir, "170 yıllık okulumuz ihtiyaca yanıt vermiyordu." Ermeni toplumu, İstanbul'da 500 öğrenci kapasiteli bir okul inşa ediyor. Eylül ayında kapılarını açması planlanan okul Ermeni toplumu için bir ilk. Zira Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Ermeni toplumu ilk kez bir okul binası inşa ediyor.

Papa'nın 'Kutsal Topraklar' Ziyaretinin Perde Arkasındaki Türk

Kent'in yanısıra Rum Ortodoks Patrikhanesi Patrik I. Bartholomeos'un da Papa ile birlikte bu yolculukta beraber olacağını hatırlatan gazete, Muhtar A. Kent'in ayrıca Büyükada'da öksüz Rum çocukları için bir yetimhane kurma sözü verdiğini kaydetti. Gazete ayrıca Muhtar Kent'i tanıtırken 'ABD'nin VIP için sosyal etkinlikler düzenleyen baş aktörlerinden biri' ifadesini kullandı.

Kilise Depreme Dayanamadı

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6.5 büyüklüğünde deprem, Gökçeada’nın Bademli köyündeki bir kilisenin yıkılmasına neden oldu. Gökçeada’ya bağlı Bademli köyünde bulunan Rum Kilisesi, bugün öğlen saatlerinde meydana gelen depremde büyük hasar gördü. Köy merkezinde bulunan kilisenin ön duvarı çökerken, ahşap çatılı sundurması da giriş bölümünün üzerine yıkıldı. Tek girişi olan kiliseye, enkaz nedeniyle girilemiyor. Kilisenin içerisinde bulunan malzemelerinde depremde hasar gördüğü ifade edildi.

Türk Sporcular, Ermeni Rakiplerine Destek Oldu

Hasankeyf ilçesinde düzenlenen "Uluslararası Bisiklet Turnuvası"na katılmak üzere Ermenistan'dan gelen sporcu Tigran Vardazaryan'ın bisikleti, bazı bazı sorunlar nedeniyle Türkiye'ye ulaştırılamadı. Türk sporcular, Vardazaryan'a bisiklet temin ederek yarışa katılmasını sağladı.Turnuva sonrası Vardazaryan'a yarış bisikleti hediye eden Salcano Bisiklet Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporun dostluk, barış ve kardeşliği geliştirdiğinin en güzel örneklerinden birinin yaşandığını söyledi.

Avrupa'da 'aşırı sağ' yükselişte

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde 'aşırı sağ'ın yükselişi dikkat çekti. Fransa'da yapılan seçimlerde, yüzde 25.7 oyla aşırı sağcı Milli Cephe birinci parti olarak çıktı. Cumhurbaşkanı Hollande'ın iktidar partisi ise sadece yüzde 14.5 oranında oy alabildi. Avrupa Birliği üyesi 20 ülkede bugün seçmenler sandık başına gitti. Fransa'da aşırı sağcılar, ulusal çapta yapılan bir seçimde ilk kez sandıktan birinci parti olarak çıktı.Resmi olmayan sonuçlara göre, aşırı sağcı Milli Cephe yüzde 25.7 oranında oy aldı.

Papa Françis, Filistin'e Doğrudan Geçen İlk Hristiyan Dini Lider Oldu

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis, Ortadoğu gezisinin ikinci gününde Filistin topraklarında. Papa, İsrail üzerinden gitmek yerine doğrudan Batı Şeria'ya geçen ilk Hristiyan ruhani lider oldu. Gezisinin ikinci gününde Ürdün'den doğrudan Beytullahim'e geçen Papa Françis'i Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas resmi törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis'le bir araya geldi.

Hrıstiyan Demokratlar kazandı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk sonuçlara göre, Hrıstiyan Demokratlar en büyük siyasi grup olmayı sürdürüyor. Fransa başta olmak üzere pek çok ülkede ise aşırı sağcı partiler oy oranını artırdı. Avrupa Parlamentosu'nun 751 yeni üyesini belirlemek için yapılan seçimlerden çıkan sandalye dağılımına yönelik tahminler Hrıstiyan Demokratların en büyük siyasi grup olmayı sürdüreceği yönünde. Aşırı sağın oy oranını artırması da dikkat çekiyor.

Bartholomeos ve Papa birlikte dua edecek

Mert İnan
Fener Rum Patrikhanesi Ruhani lideri Patrik I. Bartholomeos, 25 Mayıs tarihinde Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Kudüs’te bir araya gelecek. İki ruhani liderin buluşması, Katolik ve Ortodokslar arasında 1054 yılında ortaya çıkan farklılıkların ve aradaki buzların erimesi açısından önem taşıyor.