Etiketler

Hükümetten Ermeni açılımı için film: Kalbimdeki delik

Turan Yılmaz
1915 filminin ismine tepki yağdı. Hükümet, Ermeni açılımı kapsamında “Kalbimdeki Delik” adlı bir film için kolları sıvadı. Başbakanlık Müsteşarı İbrahim Kalın, Meclis Dışişleri Komisyonu’nda dün verdiği brifingde, filmin çekimlerine bir kaç ay içinde başlanacağı bilgisini verdi.Filmin adı ise komisyonda tartışma konusu oldu. Muhalefet milletvekilleri filmin adına itiraz ederken, MHP’nin tarihçi Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, film konusu olarak “hepsi de gerçek olaylar” diyerek “Musa Dağı” ve “Van İsyan”nı önerdi. Halaçoğlu, “100 bin dolarınız varsa ben size Rus arşivlerinden filmler, belgeler temin ederim” dedi.

“Öteki olduğumuzu Sevak öldürülünce anladık”

Dayak, silah ve intihar sonucu meydana gelen kışladaki şüpheli asker ölümlerini Radikal muhabiri İsmail Saymaz Esas Duruşta Cinayet ismiyle kitaplaştırdı. “Öteki olduğumuzu Sevak öldürülünce anladık”Er Sevak Balıkçı 
(solda), Balıkçı’yı öldüren Kıvanç Ağaoğlu (sağda).Radikal gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’ın kışlalarda şüpheli ölümleri ele alan Esas Duruşta Cinayet adlı yeni kitabı bu cuma günü okurlarla buluşuyor. Dayak, silah, bomba ve intihar sonucu meydana gelen asker ölümlerini 15 dava dosyası etrafında irdeleyen kitabında Saymaz, Batman Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda gerçekleşen Er Sevak Şahin Balıkçı cinayetini de mercek altına alıyor. Er Balıkçı ile katili Kıvanç Ağaoğlu’nun birlikte çekilmiş bir fotoğrafına kitapta yer veriliyor. Ayrıca kitapta, Balıkçı’nın annesi Ani ve babası Garbis Balıkçı ile yapılmış bir özel söyleşi bulunuyor.

Amed'de İnançlar ve Azınlıklar Forumu düzenlendi

DTK (Demokratik Toplum Kongresi)  Halklar ve İnançlar Komisyonu önerilerini özetle şöyle sıraladı: Çok dilli belediyeciliği bütün Mezopotamya coğrafyasında hayata geçirilmesi; Coğrafyamızda bulunan bütün yerel dillerin pratikte kullanılması; Çok dilliliği hayata geçirebilmek için belediyelerimizde akademik düzeyde gençlerimizi istihdam ettirilmesi; Kaybolmaya yüz tutmuş halkların, kültürü ile ilgili geniş kapsamlı uluslar arası bir sempozyumun yapılması; Son 30 yıldır devam eden çatışma süresince yakılan, yıkılan ve boşaltılan köyler, kilise ve manastırların onarılması, turizme kazandırılması; Mezopotamya halklarının köylerine geri dönüşü için sosyal ve ekonomik projelerin gerçekleştirilmesi göçe zorlanan ailelerin köylerine geri dönmeleri için gerekli imkanların sağlanması; Türkçeye çevrilmiş bölgedeki Ermeni, Süryani, Ezidi, Arap, Mihelmi ve Kürt köyleri ile yerleşim alanların eski isimlerinin iade edilmesi; Halklara ait taşınmazların büyük bir kısmı, köy boşaltmalarından sonra, çoğu kadastro çalışmaları ile devlet tarafından devlete yakın... .”

Dink cinayeti davasında çok önemli gelişme

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında haklarındaki takipsizlik kararı kaldırılan dönemin 9 kamu görevlisi hakkında dava yolu açıldı.
Haberin Devamı: http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/dink-cinayeti-davasinda-cok-onemli-gelisme-06.06.2014-656419

Ermeniler Alain Delon’a teklif götürdü

Murat Gürgen
1915'in 100. yılında Ermeniler ‘Yaralı’ isimli filmi için ünlü aktörü düşündü. TBMM Dışişleri Komisyonu, 'Ermeni soykırımı iddiaları' özel gündemiyle toplandı. Komisyona Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdoğan İşcan, 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle yapılması planlanan Türkiye karşıtı eylemler ve Ankara'nın karşı adımları içeren brifing sundu. Komisyon üyelerine, Ermeni lobisinin büyük bütçeli bir film çekme girişimine aynı yöntemle karşılık verileceği anlatıldı. Filmin "Kalbimizdeki Delik" adını taşıyacağı ve Iğdır'da yapılacak çekimlerin birkaç ay içerisinde başlayacağı belirtildi.

Kaçak Ermenilere yurttaşlık!

Oğuzhan Şahin
Türk Dünyası Akillerinden, Başbakan'ın Ermeni taziyesine tam destek geldi. “Dünya Türk Forumu Akil Kişiler Kurulu” toplantısının “Geçici Sonuç Raporu” hazırlandı. Vamık Volkan'dan Ahat Andican'a, Nevzat Yalçıntaş'tan İsenbike Togan'a kadar ünlü profesörler, tarihi önerilerde bulundu: Başbakan'ın Ermeni taziyesi olumlu yankılandı, Türkiye'deki Ermenilere yurttaşlık verilmeli. Türk dizilerinin yurt dışında yüksek izlenirliliği memnuniyet verici, çalışmalar güçlendirilmeli.

CorISTAnbu Oda Korosu ve Aşkın Ensemble ve ve Dolce Brass

Kalitesi ve konsept seçimiyle dikkati çeken performanslara imza atan ve prestijli mekanlarda konserler veren CorISTAnbul Oda Korosu, bu kez Virgil'in "Aşk Her Şeyi Fetheder - Amor Vincit Omnia" sözlerinden yola çıkan temasıyla bir konser verecek. Kurucu şefleri Arda Ardaşes Agoşyan'ın bestelerinden oluşan konser, 11 Haziran 2014 Çarşamba akşamı saat 20:00'da Harbiye St. Esprit Katedrali'nde. Giriş ücretsiz.

Feast of Pentecost

This Sunday, June 8, is the Feast of Pentecost (Hokekaloust), which is celebrated fifty days after Easter. Jesus had commanded the apostles to “Go therefore to all nations and make them my disciples,” (Matthew 28:19). Recognizing the difficulty of this great responsibility, Christ had advised His disciples not to begin their teaching mission until after the “Descent of the Holy Spirit.”

Turkish False Flags and the Invasion That Almost Was

By David Boyajian 
Turkey seems fond of so-called ‘false flag’ operations.  In 1955, for example, the Turkish government covertly bombed its own consulate in Thessaloniki, Greece and blamed it on Greeks.  The following day, Turkey stage-managed massive anti-Greek riots in Istanbul that killed over a dozen Christians and caused hundreds of millions in damage. Fast forward to March 2014.  A leaked audiotape caught Turkish officials plotting to stage ‘false flag’ military attacks on their own territory and blame them on Syrians. Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu, General Yaşar Gürel, and Intelligence chief Hakan Fidan planned to use the attacks as an excuse to invade Syria. The title of this article could easily apply to that plot.

Süryaniler kendilerini oynadı

Abdülkadir Konuksever
Türkiye'de Süryanice çekilen uzun metrajlı ilk film gösterime girdi. ‘Gittiler; sair ve meçhul’ isimli film, Süryani bir ailenin 90'lı yıllardaki göç etmek ile kalmak arasındaki dramını konu ediyor. Hayatlarında daha önce hiç sinemaya gitmemiş Midyat'ın Gülgöze köyünde yaşayan Süryani bir aile de filmin başrol oyuncuları oldu. 

Medyadaki Kripto Ermeniler

Mehmed Şevket Eygi
Medyada hayli Ermeni var. Bir kısmı tek kimlikli Ermeni. İsimleri Ermeni ismi, dinleri ya Gregoryen, ya Katolik, yahut Protestan. Ateist veya marksist olanı da vardır her halde… İnançlarımız, fikir ve görüşlerimiz birbirine uymasa da bunlardan rahatsız değilim. İçlerinde Türkçelerini, kültürlerini takdir ettiklerim de vardır.
Bir de Kripto Ermeniler var. Onlar iki kimlikli, dıştan Müslüman gibi görünüyorlar ama asıl kimlikleri Ermenilik. Hayır, isim vermeyeceğim, buna hem hakkım yok, hem de fitne fesat çıkartmak istemem. Bu Kripto Ermenilerin bir kısmı çok yıkıcı hareket ediyor.Bazıları dıştan Alevî görünüyor, Aleviliğe de zarar veriyor. Artık Türkiye’ye hayli hürriyet geldi. Keşke iki kimlikliliği bıraksalar, asıl kimlikleriyle arz-ı endam etseler.

Father Day's Family Doner Night

Ermeni bir mimarın İstanbul’a hediyesi: Ortaköy Camii

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ 
Klasik Osmanlı üslubunun özellikleriyle Batı mimarisini birleştirerek yeni bir sentezin öncülüğünü yapan bu ailenin yetiştirdiği en verimli mimarlardan biri olan Nigoğos Balyan, kısa süren ömründe, sanat bakımından değerli ve önemli eserlere imza attı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, Kuveyt Türk sponsorluğunda 2011’de restorasyonuna başladığı “Ortaköy Camii”, üç yıl süren geniş kapsamlı ve titiz bir çalışmanın ardından 6 Haziran 2014’te (bugün) yeniden ibadete açılacak. Haberin Devamı: http://www.dunyabulteni.net/haberler/300250/ermeni-bir-mimarin-istanbula-hediyesi-ortakoy-camii-foto

"Keseb’i Kurtarın", Halep’i Kurtarın Kampanyası ve Kim Kardashian: Suriye’de Raşomon Etkisi

Elyse Semerdjian
Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan ve Türkiye sınırına yalnızca bir mil uzaklıktaki Hristiyan Ermenilerin yaşadığı tarihi Keseb kasabası artık savaşın etkisinden en çok nasibini almış yerlerden biri. 21 Mart sabahı kasaba, üç farklı muhalif güç olan El Nusra cephesi, Şam el İslam ve Ensar el İslam tarafından ele geçirildi. Bu olay bütün dünyadaki Ermenilere geçmişte yaşadıkları travmaları tekrar hatırlatmış oldu. Çünkü bu kasaba 1915 Ermeni Soykırımı sonrası Ermenilerin yaşamlarını sürdürdüğü iki yerden biriydi ve şimdi buradaki nüfus da boşaltılmış oldu. Türkiye’de geriye kalan son Ermeni köyü Vakıflı, şu anda Keseb kasabasının eski sakinleri için güvenli bir sığınak durumunda. Keseb kasabası ele geçirildikten üç hafta sonra birbirleriyle çatışan farklı fraksiyonlar kendi gerçeklik biçimlerini oluşturabilmek için bu trajediyi bir araç olarak kullanmanın yollarını arıyorlar. Bu olguya kısaca Suriye’deki Raşomon etkisi adı verilebilir.

Stop anti-Armenian Attacks in Syria Aleppo in Crisis: Call on President Obama to

Attacks on the Armenian-populated quarters of Aleppo, Syria, have escalated in recent days, leading local authorities to designate the area a disaster zone. Take two minutes to contact President Obama and urge him to take immediate action to:
1) Stop the rebel bombing of innocent Christians and all civilians in Aleppo
2) Press Turkey to allow the free flow of Euphrates waters to Syria
3) Answer the ANCA's concerns regarding Turkey's role in the forced depopulation of the historically Armenian populated city of Kessab.

Ermeni Lobisinin Türkiye Karşıtı ‘Suriye’ Mesaisi Sürüyor

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
ABD’deki Ermeni diasporasının en etkin kuruluşlarından Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Obama hükümetini Türkiye’nin Suriye’deki Ermenileri hedef alan saldırılarda rolü olduğuna ikna etmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Soy kodu, yargı duvarına çarptı: Bu çocuğu okula kaydedin!

İstanbul ’da annesi sonradan inanç değiştirip Ermeni Kilisesi’ne katıldığı için Ermeni anaokuluna kaydı yapılmayan çocukla ilgili karar, İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nden döndü. İdare Mahkemesi, annenin Ermeni Kilisesi’ne bağlı olduğuna dair belge ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ışığında, çocuğun kaydının yapılması gerektiğini belirterek, ret işlemini iptal etti. Bu karar, dava sırasında gün yüzüne çıkan, Ermeniler ve diğer gayrimüslim azınlıklar için uygulanan gizli ‘soy kodu’ uygulamasının artık işlevsiz kalması anlamına geliyor.

Ermeni Cemaati Sevan Nişanyan'a dur demeli..._

Yusuf  İnan / Newsasya.com
Sevan Nişanyan yanlış şöhret peşinde... Sevan Nişanyan, hem İzmir imajına, hem de Türkiye ile Ermeni vatandaşlar arasındaki huzura olumsuz etki yapıyor. Medyadaki Ermeni kökenli gazeteciler tarafından sık sık gündeme taşınan Sevan Nişanyan, Türk – Ermeni düşmanlığı algısı oluşturuyor. (Bu nerem doğru ki diyen yazının neresini düzeltmeli. Sevan Nışanyan'ın şöhrete ihtiyacı yoktur,Sevan Dünya çapında tanınmış bir aydındır. Engellenmesi gereken Nışanyan değil, hapishanede Nışanyana'a uygulanan baskıdır. Türk Ermeni düşmanlığı algısı yarattığı da tutarsız bir yalandır. Kaldı ki, Ermeni kimliğini öner çıkaran da Sevan değildir.Türk toplumu nasıl sizlere dur diyemiyorsa Ermeni toplumu da kimseye dur diyemez. HYETERT)

Hamidiye Alayları, Kürtler, Ermeniler ve 1915

Ümit Kurt / umit105@gmail.com
Geç dönem Osmanlı tarihi çalışanların üzerinde durduğu en önemli konulardan bir tanesi, II. Abdülhamid döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kurulmuş ve aşiretlerden mürekkep Hamidiye Hafif Süvari Alayları’dır. Yoğun bir biçimde tartışılmasına karşın Hamidiye Alayları üzerine tafsilatlı, çeşitli arşiv kaynaklarına ve belgelerine dayalı dört başı mamur çalışmaların sayısı maalesef oldukça düşük. Halbuki Hamidiye Alayları etrafında dönen Osmanlı’da ve daha sonra Cumhuriyete tevarüs eden bir dizi sorun mevcut. Alayların kurulduğu ve etkin olarak faaliyette olduğu bölgelerdeki eylemleri, buralardaki aşiret yapısı, Alaylar’ın Ermeni katliamlarındaki rolü ve etkisi, söz konusu bölgelerdeki başta toprak ve güvenlik sorunu olmak üzere vuku bulan hayati sorunlar ve bugün de karşı karşıya kaldığımız etnik çatışmalar ve sınır problemleri olmak üzere hem son dönem Osmanlı’nın hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus devlet formasyonu ve ulusal kimlik inşası süreçlerinde doğrudan rolü olan olaylar zinciri Hamidiye Alayları ile birebir ilişkili.

Papa Franciscus: Ermeni halkının tarihi zulüm ve şehadetlerle doludur

Kilikya Katoikosu Aram I, Vatikan’da Papa Franciscus’la buluştu... Papa Franciscus konuşmasında, Aram I’le buluşması vesilesiyle sevincini ifade etti, Katolikos’un uzun yıllar Ekümenik Harekete pratik katılım gösterdiğini belirtti. Papa, Ermeni Soykırımına değindi ve Ermeni halkı tarihinin zulüm ve şehadetlerle dolu olduğunu hatırlattı.

Sırrı Sakık'tan Kazım Karabekir hakkında akıl almaz sözler

İşte Sakık'ın o sözleri; "... Bakın siz Ağrı'ya gidersiniz, Ağrı'nın hemen göbeğinde bir anıt dikmişler 1930'larda. Kürtleri bombalayan, Kürtler'in atalarını öldüren, Kürtler'e orada ölüm ve kan kusturan o pilotların anıtı dikilmiş. Düşen uçağın pervaneleri, Kürtler'in gözüne içine sokuluyor. Hala orada bununla yaşamaya zorlanıyor. Buna ne hakkınız var. Benim asıl amacım, militarizmi çağrıştıracak caddelere verilen adları kaldırmak lazım. Bu ülkenin vicdanları olan Nazım Hikmet'i, Yaşan Kemal'i ve Ahmet Arif'i verelim... Siz o zaman 1915'lere Mustafa Kemal'in Kazım Karabekir'e söylediklerine bakın. 1915'lerdeki o tehcir olaylarında neler yaptığını hepimiz biliyoruz. Bakın Mustafa Kemal'in bile kendisiyle ilgili, "Sizler Ermeni olaylarında alçaklık yaptınız" demiştir. Aynen Kazım Karabekir Paşa'ya bunu söylemiştir.

AGİK Erivan Ofisi Başkanı: İsviçre cumhurbaşkanıyla buluşmalardan esaslı sonuçlar beklemek gerekli

İsviçre cumhurbaşkanı, AGİT Dönem Başkanı Didier Burkhalter’in Güney Kafkasya ziyareti esnasında gerçekleşen buluşmalardan Karabağ sorununun çözümü meselesinde esaslı sonuçlar beklemek gerekli. NEWS.am muhabirine açıklama AGİT Erivan ofisi bşk. Andrei Sorokin’den geldi.

Hamshen Armenians… Who are they? Where they come from?

The Hamshen civilization fought for centuries to preserve its presence and armenian christian identity. However the genocide continues… Most of the hamshinlis in Turkey have no information about their origins… Their language is no more written… Most of the armenians have no clue who the hamshinlis are or where Hamshen is… Should they be left to their unknown destiny?

Interview with a Diasporan Armenian Writer

C.K. Garabed (a.k.a. Charles Garabed Kasbarian) has been active in Diasporan Armenian community organizations all his life. As a writer and editor, he has been a keen observer of, and outspoken commentator on, political and social matters affecting Armenians. For more than 40 years, his writings have appeared in the Armenian press in the Diaspora. The year 2014 marks the 25th anniversary that Garabed has been a regular contributor to “The Armenian Weekly.” There, he produces a weekly column called “Uncle Garabed’s Notebook,” in which hepresents an assortment of tales, anecdotes, proverbs, poems, riddles, and trivia. For the past 10 years, each column has contained a deconstruction of an Armenian surname whose language origins may be Armenian, Persian, Kurdish, Turkish, or Arabic.

Ayvalık’taki tarihi Taksiyarhis Kilisesi açıldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin en eski yerleşim merkezlerinden olan ve Alibey olarak da bilinen Cunda Adası’ndaki tarihi Taksiyarhis Kilisesi, Koç Holding bünyesindeki Rahmi.M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde restorasyonu yapılmasının ardından açıldı. Soma’da yaşanılan ve 301 maden işçisinin hayatını kaybetmesi nedeniyle daha önce 17 Mayıs’ta görkemli bir açılış yapılması iptal edilen kilisenin sessizce açılışına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Rivayete göre; İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden 9 yıl sonra 1462 yılında ilk kez yapılan ancak depremler, savaşlar ve bakımsızlık nedeniyle yıkılmasının ardından 1873 yılında Cunda Adasında bulunan Rum Ortodoks cemaati tarafından eski temelleri üzerine Anakent (Metropol) Kilisesi olarak inşa edilen ve Koruyucu Başmelekler; Cebrail ve Mikhaile atfen yaptırıldığı öğrenilen Taksiyarhis Kilisesi’nin halen Cunda Adası’nın en önemli anıt yapısını teşkil ettiği, yapıldığı dönemin neo klasik üslubunu yansıttığı bildirildi.

Ermeni soykırımını inkâr, Prof. Justin Mccarthy ve türevleri...

Bir açık oturumda kendisine yöneltilen “Bu ülkede 1915 olaylarından sonra 100 bin Ermeni kaldı, bugün 40 bine düştü, neden böyle oldu sanıyorsunuz? İnsanlar Californiya'ya mı kaçtı sanıyorsunuz?” sorusuna cevaben “Senin de sonun Californiya olur" dedikten sonra tüm iddiaları “Hikâye bunlar” gibisinden gayet bilimsel(!) bir tavırla reddeden ama her nasılsa vakt-i zamanında profesör olmayı da başarmış Kemal Çiçek; devletin ‘görevli solcusu’ olarak İP genel başkanlığını yürüten Mehmet Perinçek; Türkiye’nin A.B.D.’deki yeni ‘elemanlarından’ Dr. Christopher Gunn; Azerbaycan milletvekili Prof. Dr. Musa Gasımlı’nın hazır bulunduğu ve iflâh olmaz milliyetçi ve Ermeni düşmanı Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın yönettiği ‘3. Dünya Türk Forumu’ kapsamında geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen ‘Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne Türk-Ermeni İlişkilerine Tarihsel Bakış’ konferansında konuşan Prof. Justin McCarthy, “1,5 milyon Ermeni’nin ölmesi mümkün değil. Bu sayı toplam Ermeni nüfusundan daha fazla. Bu soykırımın gerçek olması durumunda her bir Ermeni’nin iki kere ölmüş olması gerekir. 1912 ile 1921 yılları arasında 3 milyon Müslüman ve 100 bin Ermeni öldü” diye buyurmuş. Bu iddianın ipe sapa gelmezliğinin üstünde durmaya gerek yok. Ben, inkâr endüstrisinin çapı üzerinde durmak istiyorum. (Güneş balçıkla sıvanmaz. HYETERT)

Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun

1972 yılında İsveç’in Stokholm'de yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan  kararla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Çocuklarımıza daha güzel daha  yaşanabilir bir çevre bırakabilmek dileğiyle. HYETERT
Ulusal ve Uluslararası Çevre Kuruluşları

‘Kürtler’ ve Ermeni soykırımı

Ayşe Günaysu
Bir yandan Gezi direnişinin yıldönümünde uygulanan ağır şiddetin, gözaltı ve yaralanmaların isyanını, diğer yandan Ağrı ve Norşin’in sevincini yaşarken, kadim konularımıza kafa yormaya devam ediyoruz. Yine, yeniden, bir kez daha “Kürtler” ve Ermeni Soykırımı. Osmanlı hükümetinin inceden inceye örgütlediği soykırımın hayata geçirilmesinde, Ermenilerle ortak coğrafyayı paylaşan Kürtlerin önemli bir kısmının doğrudan rol aldığı bir gerçek. 100 yıl önceki bu gerçek bugünün koşullarında bütün Ermeniler tarafından aynı şekilde algılanmıyor.

1915 Soykırımı Türkler ve Kürtler Mevzuunda Derkenar- 1:

Sait Çetinoğlu
...Türkiye ile Ermenistan ve Türkler ile Ermeniler arasındaki ilişki asimetrik bir hegemonya ilişkisidir. Bu ilişki Ermeni-Türk ilişkisi aslında yüzyıllarca önce, Türklerin Ermenileri askerî açıdan fethetmeleriyle birlikte başlamıştır. Bu fetih, Osmanlı devlet yapısı olan millet sistemi hiyerarşisi içinde dondurulmuştur. Millet sistemi başlangıçtaki emperyal fethi daimi kılmıştır, öyle ki o, fethin Ermeni-Türk ilişkisinin özü olduğunu tekrar tekrar ileri sürmüştür. Soykırım bu ilişkiyi değiştirmemiş, tersine, fethe, durağan baskı halinden geniş kapsamlı imhaya dönüştürerek süreklilik kazandırmıştır; bu da fethin mümkün olan en vahşi biçimde tamamlanması ve tarihi Ermenistan’ın Türk ve Kürtlerce sömürgeleştirilmesi demektir. “Sorunun” çözümünü bu somut suç ortaklığı engellemektedir. Ermeni toprakları Müslümanlar tarafından paylaşılmıştır.

Ermenistan cumhurbaşkanı: Türkiye tarafından Ermenistan’ın tecriti tüm uluslararası kurumların dikkat merkezinde olmaldır

Türkiye tarafından Ermenistan’ın tecriti aralarında AGİT de olmak üzere tüm uluslararası kurumların dikkat merkezinde olmalıdır. Açıklama bugün 4 Haziran’da İsviçre Konfederasyonu cumhurbaşkanı ve Dışişleri bakanı Didier Burkhalter’le müzakereler sonrasında düzenlenen basın toplantısında Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi.

Patrik vekilini dolandırdılar

Dilek Yaman
Ermeni Patrikliği genel vekili Aram Ateşyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Temmuz 2013'te düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Burada İstanbul Kumkapı'daki Sansaryan Han'ın Ermeni Patrikliği'ne iadesi için başbakanla görüşen Ateşyan, her türlü kolaylığın sağlanacağı sözünü aldı. Olayın basında yer almasından 3-4 gün sonra patrikhaneyi arayıp kendisini Başbakanlık Milli Emlak Müfettişi olarak tanıtan bir kişi, Ateşyan'dan randevu aldı. Sansaryan Han'ın iadesi için "gerekli" başbakanlık antetli belgeleri Ateşyan'a imzalatan şüpheli, tapu masrafı için gerektiğini söylediği 6 bin TL'yi de aldı. Daha sonra başbakanlıkla iletişime geçen Ateşyan, dolandırıldığını anladı. 

Aya Sofya Müzesi, Aya Sofya Cami, Aya Sofya Kilisesi

Aleksey Senkopopovsky
Geçtiğimiz günlerde, İstanbul'un Fethi'nin yıldönümü vesilesiyle Aya Sofya önünde toplanarak namaz kılan cemaat tarafından, Aya Sofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesi istendi ve bu son zamanlarda oldukça da gündemi meşgul etti. Bunun üzerine Ekümenik Patrik Bartholomeos'tan çok (yerinde) güzel bir açıklama ve eleştiri geldi. Kendisi ayrıca Türkiye Cumhuriyeti tarafından, siyasi bir oyun olduğunu düşünüldüğü için, Ekümenik Patrik olarak kabul edilmemektedir.  Ancak kelime anlamına bakıldığı zaman Ekümeniklik, bütün dünya Ortodoks kiliselerinin merkezinin İstanbul olduğu ve Fener Rum patriğinin bütün Ortodoks kiliselerinin dini lideri olduğu anlamına gelir.

Yehova Şahidi'ne askerlik tazminatı

Zülfikar Ali Aydın
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “Yehova Şahidi” oldukları gerekçesiyle askere gitmeyi reddeden ancak silah altına alınan Çağlar Buldu, Ersin Ölgün, Nevzat Umdu ve Barış Görmez’in yaptığı başvuruyla ilgili incelemeyi tamamladı. 4 genç, sürekli soruşturmaya maruz kaldıklarını ve hapse çarptırıldıklarını iddia etmişti. AİHM, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “insanlık dışı muamele yasağı”, “Özgürlük ve güvenlik hakkı, adil yargılanma hakkı, kanunsuz suç ve ceza olmaz” ilkesi ile “din ve vicdan özgürlüğü ile etkili yargı yolu ilkeleri”ni ihlal ettiğine karar verdi.

AİHM 'Perinçek-İsviçre' davasını temyize götürüyor

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
İsviçre’nin temyiz başvurusunu kabul etme kararı aldı…Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yüksek Dairesi, İsviçre hükümetinin “Doğu Perinçek davası” kararını temyize götürme başvurusunu kabul etti. AİHM, dünkü oturumunda İsviçre’nin temyiz başvurusunu kabul etme kararı aldı.AİHM, 17 Aralık 2013’te açıkladığı kararında, Perinçek’in Ermeni soykırımını inkâr ettiği gerekçesiyle İsviçre’de yargılanıp mahkûm edilmesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesine aykırı olduğunu öne sürmüştü. İsviçre hükümeti, soykırımı inkâr etmenin “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilemeyeceği görüşünü savunarak, AİHM Yüksek Dairesi’ne temyiz başvurusunda bulunmuştu. (Umarız hak yerini bulur. HYETERT)

Vicdani ret Anayasa Mahkemesi'nde

Vicdani retçi Osman Murat Ülke, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen 39437/98 numaralı ve 24 Ocak 2006 tarihli kararın sekiz yıldır uygulanmaması ve AİHM’in gelişen içtihatları uyarınca vicdani reddin hala bir hak olarak tanınmaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Sevan Nişanyan için uluslararası kamuoyuna çağrı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Özgürlük ve adalet için bir araya gelen komite ‘tecrite son’ dedi… Muhalif yazar, dilbilimci, turizmci Sevan Nişanyan’ın hükümlü olarak tutuklu bulunduğu Şakran 1 No’lu Cezaevi Müdürlüğü’ne dilekçe vererek, kendisine yönelik uygulanan tecrite son verilmesi veya başka bir cezaevine nakledilmesini talep etmesinin ardından, Uluslararası Sevan Nişanyan’a Özgürlük ve Adalet Komitesi uluslararası yazar ve insan hakları kuruluşlarına başvuruda bulundu.

Barışın ve Hoşgörünün Temsilcisi Süryani Patrik Afrem Kerim

Zeynep Tozduman 
Süryani halkı için çok önemli olan, yeni patrikleri Mor İğnatius II Afrem Kerim’in kutsama (Resamet ) törenine bizzat katılarak bu tarihe tanıklık ve bir dipnot düşmek için yollara düştüm. Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle önce Beyrut’a, oradan da Suriye Devlet başkanı Esat Sedat’ın sıkı güvenlik önlemleri ve koruması altında, dünyanın dört bir yanından gelen Süryani dostlarla Şam’a yolculuğa çıktım. Uzun yolculuklar hep ayrılıkları getirir aklıma... Ekonomik, Siyasi, Psikolojik, Sosyolojik, askerlik, nedeniyle memleketinden ayrı yaşamak zorunda kalan insanlar… Kadim bir coğrafyanın, kadim halklarının 1915 soykırımı ( Seyfo ) nedeniyle, nar taneleri gibi dünyanın dört bir yanına dağılması ve anayurtlarından (Turabdin) ayrı kalması o kadar acı ki... Onlar memleketine, vatan toprağına hasret biz onlardaki insan kokusuna hasret. Kadim halkların dillerini bilmemekten ötürü Beyrut ve Suriye gezisinde büyük sevinçler yaşadığım kadar ilk kez bu kadar büyük üzünçlerde yaşadım.

Vakıflıköy bizim için özel bir yer...

Her şeyin bir hikâyesi var ve o hikâyenin de bir başlangıcı… Vakıflıköy için güncellenen hikâyenin yeni detayları ise, 2012 yılının Aralık ayı içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile netleşti. Ancak netleşen tablo, Türkiye’nin tek Ermeni Köyü statüsündeki bu küçük yerleşim yeri adına çok fazla sayıda soru üretti. Sorulara cevap arayanların kalabalığına rağmen şu ana kadar alınabilmiş cevapların azlığı ise, yeni soruları beraberinde getirdi.

Ermeni kilisesi ve mezarlığı definecilerin hedefinde

Van'ın Edremit ilçesi Çayırbaşı (Kerevnis) Mahallesi'nde bulunan ve definecilerin hedefi haline gelen Ermeni kilisesi ve mezarlığında yapılan kazılar sonucunda mezarlardan çıkan kemikler etrafa saçılmış durumda. Koruma altına alınmayan ve tamamen yok olan Ermeni Ortodoks Kilisesi'nin alt kısmında bulunan ve 1915 öncesi mahallede yaşayan Ermenilere ait mezarlık alanı ise tahrip edilmeye devam ediliyor. Mezarlıkta bulunan birçok mezarlar altın ve ziynet eşyalarının olduğu düşüncesiyle defineciler tarafından kazılmış durumda. Mezarlardan çıkan kemiklerin gelişi güzel etrafa saçıldığı alanda, etrafı açık olan mezarlığa giren başıboş köpekler ise söz konusu kemikleri mahalle içlerine kadar götürüyor.

Okul Müdürünü Öğrenciler Seçecek

MEB'in okullarda kaliteyi üst düzeye taşımak için hazırladığı Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hazır. Yeni sisteme göre müdürler öğrenci, öğretmen, okul aile birliği temsilcilerinden geçer not alamazsa görevine devam edemeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda kaltleyi üst düzeye çıkaracak yeni bir yönetim modelini uygulayacak. 6528 sayılı yeni yasayla birlikte hayata geçirilen Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'ne göre okul müdürleri; 'okul başarısı, sosyal faaliyetler, öğretmen ve öğrencilerin okul yönetimine katılımı' gibi çeşitli kriterlere göre kendisine not verecek olan öğrenci, öğretmen, okul aile birliği temsilcilerinden geçerli puanı alamazsa görevine devam edemeyecek.

Boşvermişim dünyaya

Ömür Gedik
Güzel bir haber.Dünyada o kadar Ermeni şarkıcı varken bir Türk Ermensi Sibil Pektorosoğlu, Amerika’da ilk kez düzenlenen ‘World Armenian Entertainment Awards’da (Dünya Ermeni Ödülü) En İyi Kadın Şarkıcı seçildi.Global Arts International ve USArmenia’nın düzenlediği iki günlük etkinlik, dünyadaki Ermeni oyuncuları, şarkıcılarını “The Show” konser salonun çatı altında birleştirdi. 2012 yılında Moskova’da “Armenia Music Awards” törenine davet edilen ve “Magical Voice” (Büyüleyici Ses) dalında birincilik ödülü alan Sibil, aynı zamanda Türkiye’de ilk Ermenice klibi çeken sanatçı olma unvanını taşıyor.

ASİMDER Ve BDM"den Lobi Çalışması

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ve Azerbaycan Beynelxalq Diaspor Merkezi (BDM), Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde lobi çalışmaları başlattı... ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Türkiye'nin bugüne kadar asılsız Ermeni iddiaları karşısında kendi lobisini oluşturmaması ve diğer Türk cumhuriyetlerindeki özellikle Azerbaycan’daki diaspora teşkilatlarıyla ortak çalışma yapılmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüğünü belirten Gülbey, "Bizde bu eksikliği gidermek amacıyla Azerbaycan'da güçlü ve aktif çalışma yapan Beynelxalq Diaspor Merkezi ile birlikte Avrupa'da Türk lobisini oluşturmak ve bu yalan iddialar karşısında daha teşkilatlı ve kapsamlı faaliyetler yürütmek amacı ile ilk adımı attık. Yılsonuna kadar Avrupa Türk lobisinin oluşumunu iyi bir noktaya getirmek hedefindeyiz. Burada devletlerimizden beklentimiz, bu tür çalışmaların biraz daha desteklenmesi ve Türkiye Diaspora Müsteşarlığı’nın kurularak aktif hale getirilmesidir. (Bunlar Devletin lobi çalışmalarından haberdar değil galiba. HYETERT)

Dünya Kupası'nda Ermeni şoku!

Brezilya'da düzenlenecek olan Dünya Kupası öncesinde tüm dünyada heyecan doruklara ulaşırken Ermenistan'dan gelen haber şaşırttı.Ermenistan'daki Brezilya Büyükelçisi Edson Marinho Duarte Monteiro, düzenlediği basın toplantısında sadece 10 kişinin Brezilya'ya gitmek için vize başvurusunda bulunduğunu dile getirdi. 

Near East Relief Effort to Save Orphans and Survivors of the Armenian Genocide

Takes Center Stage during ANCA Telethon 2014
Watch this moving ANCA Telethon 2014 segment on "America We Thank You: An Armenian Tribute to Near East Relief,” the ANCA-Western Region initiative which recognizes the outpouring of generosity by the American people in the immediate aftermath of the Armenian Genocide (1915-1923) and highlights the efforts of Near East Relief in rescuing and providing assistance to hundreds of thousands of men, women and children who were victims of the Genocide.

Vatikan'da Peres-Abbas Buluşmasına Patris Bartholomeos'un da Katılacağı İddia Edildi

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un ev sahipliğinde bu pazar İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın katımıyla Vatikan'da yapılacak "dua zirvesi"ne Fener Rum Patriği Bartholomeos'un da katılacağı iddia edildi. Vatikan'a yakınlığıyla bilinen "Vaticaninsider" internet sitesindeki haberde, Papa'nın "kardeşim" dediği Patrik Bartholomeos'u zirveye davet ettiği ve Patrik'in de bunu kabul ettiği belirtildi. Haberde, davetin İstanbul'daki patrikhane yetkililerince de doğrulandığını ifade edildi.

The Armenian Genocide and the ADL

By Laura Boghosian 
When Suffolk University Law School announced this spring that Anti-Defamation League National Director Abraham Foxman would deliver its commencement address and receive an honorary degree, it became enmeshed in a controversy that has roiled the Boston area for the past seven years. Because ADL had long denied the Armenian Genocide and, more critically, actively lobbied on behalf of the perpetrator, Turkey, against its recognition by Congress, 14 Massachusetts communities and the Massachusetts Municipal Association withdrew from ADL’s “No Place for Hate” program in 2007-2008.

İran 3 Ermeni mabedini restore ediyor

İran, Tghmut nehri yakasında bulunan 3 Ortaçağ Ermeni kilisesinin restorasyon çalışmalarına başlamaya hazır. Ermeni Apostolik Kilisesi piskoposu Grigor Çitçiyan, İran «Aras» Serbest Ekonomi Bölgesi Kültürel Anıtların Korunması Dairesi temsilcilerine baş vurarak, Ermeni kilise mimarisinin tüm normlarının muhafaza edilmesini ricasında bulundu.İran’da 7 serbest ekonomi bölgesi bulunmakta olup, ülke yönetimi ekonomi dışında ilgili alanlarda turizmi de geliştirme kararındalar. «Aras» Serbest Ekonomi Bölgesi yöneticileri, Ermeni anıtlarının korunması kararındalar. İlgili alanda Sp. Grigor Lusavoriç, Sp Sarkis ve Sp. Gevorg Kiliseleri bulunmakta.

Ermeni sorunu tartışılacak!

Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili, Doğu Perinçek'in AİHM zaferi ve Tayyip Erdoğan'ın özür açıklaması son günlerin en önemli gelişmeleri oldu. İddiaların yüzüncü yıldönümüne yaklaşılırken, İstanbul Barosu yarın düzenleyeceği panelde bu iki gelişmeyi değerlendirecek. Panelde Türkiye lehine atılması gereken adımlar da tartışılacak. Ermeni Diasporası, soykırım yalanını yüzüncü yılına taşımaya hazırlanırken, Türkiye cephesi de çalışmalarına hız verdi. İstanbul Barosu konuyla ilgili bir panel düzenleyecek. Panele, Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Emekli Büyükelçi Pulat Tacar ve Profesör Doktor Kemal Çiçek gibi önemli isimler katılacak. (İsviçre AİHM kararına itiraz etti ve sanırız bu karar değişecek, düzeltilecek.HYETERT)

Avrupalı Asuriler Anadolu'ya dönmek istiyor

Kürt sorunun tırmandığı yıllarda köylerini terk edip Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan Asuri, Süryani ve Keldaniler; Şırnak ve Hakkari’deki köylerine geri dönmek için görüşmeler yürütüyor. Önümüzdeki haftalarda İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’yla bir görüşme planlanıyor. Geri dönüş için gerekli şartlar sağlanmaz ve Türkiye’deki görüşmelerden sonuç alınamazsa önümüzdeki aylarda konu Avrupa Parlamentosu’nun gündemine taşınacak. 34 yıldır Paris’te yaşamını sürdüren Fransa Asuri-Keldani Derneği Başkanı Petrus Karatay, geri dönüş için gerekli koşulların oluşturulması amacıyla Şırnak Valisi Hasan İpek başta olmak üzere jandarmayla ve yerel yönetimlerle görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

Şırnak’lı Asuriler 21 yıl sonra topraklarına döndü

Şırnak’ta 1990′lı yıllarda köyleri boşaltıldıktan sonra Avrupa’ya gitmek zorunda kalan Asuriler, 21 yıl sonra topraklarına dönmeye başladılar. Silopi ilçesine bağıl Köseler köyünde, köyleri boşaltıldıktan sonra Avrupa’ya gitmek zorunda kalan 3 Asuri aile, köylerine dönmeye başladı.Köye dönenlerden Gurgis Kucum, Belçika’da 21 yıldır köy özlemiyle yaşadıklarını söyledi. Uzun yıllar sonra geldikleri köylerini yeniden inşa etmeyi amaçladıklarını dile getiren Kucum, topraklarına dönme kararını çözüm süreciyle birlikte aldıklarını belirterek, “Köyümüzün boşaltılma sebebi herkesçe biliniyor. Bunun üzerinde durma ihtiyacı duymuyorum. 1987′li yıllarda köyümüzde 300′den fazla aile yaşıyordu.

Hollanda Türk Toplumunun Gündemi: AP Seçimleri ve Ermeni Diasporasının Faaliyetleri

Hollanda’dan AP seçimlerine, yedi Türk kökenli aday katıldı. Türk kökenli adayların hiç biri, doğrudan seçilecek yerde olmadıklarından seçilmeleri, tercih oylarına bağlıydı. En az 20 bin tercih oyu almaları durumunda seçilebileceklerdi; ancak hiç bir aday bu sayıya ulaşamadı...Hollanda’da dikkat çeken diğer bir gelişme de şudur; Hollanda Almelo kentindeki Ermeniler tarafından Ermeni Kilisesi’nin bahçesine 25 Nisan 2014’te, 1915 olaylarına ilişkin ‘Soykırım Anıtı’ dikildi. Bu olay, Türk sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından Almelo Belediyesi önünde protesto edildi. İçinde, Hollanda Türk Federasyonu, Milli Görüş Güney Hollanda, Hollanda İslam Vakfı gibi birçok kuruluşların imzasını taşıyan bir bildiri okundu. Okunan Hollandaca bildiri, daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Jan van Male’ya verildi. Bildiride Türk toplumunun “soykırım” ifadesinin kullanılmasına itirazı olduğuna vurgu yapıldı.

Azerbaijan Bans Music by Khachaturian in Baku

BAKU—Organizers of the forthcoming European Rhythmic Gymnastics Championships, being held in Baku, have asked the Belarusian team to refrain from playing music by Armenian composer Aram Khachaturian, head coach of the Belarusian team Irina Laperskaya told a press conference in Minsk. 

CHP'li Tanrıkulu, İadesi Gerçekleşen Azınlık Mallarını Sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, iadesi gerçekleşen azınlık mallarını sordu. Tanrıkulu, İçişleri Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi: "Zeytinburnu Belediyesi daha önce devletin el koyduğu, ancak gerçek sahibi olan Surp Pırgiç Hastanesi'ne iade edilmiş olan 50 dönümlük araziyi hangi gerekçeyle geri almak üzere dava açmıştır?" AKP'li olan belediyenin söz konusu araziyi geri almak üzere dava açmadan önce hükümetle herhangi bir görüşmesi, yazışması olmuş mudur? Hükümet önceden bu girişimden haberdar mıdır?... Şu ana kadar iadesi gereken azınlık mallarının yüzde kaçı iade edilmiştir? İade işlemlerinin hızlanması için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?... Henüz iade edilmemiş mallar hangileridir? ( Umarız CHP'de Tanrıkulları çoğalır. HYETERT)

Ermeni çocuklar Akhalkelek’te 1 Haziran Dünya Çocuk Gününü kutladılar

1 Haziran Dünya Çocuk Günü vesilesiyle Javakheti Ermeni Apostolik Kilises Kaymakamlığı çabalarıyla Akhalkelek kent parkında Dünya Çocuk Gününe yönelik kutlama etkinliklerri gerçekleştirildi. Javakheti Ermeni Apostolik Kilises Kaymakamlığı Basın divanından verilen bilgide, etkinlik öncesinde Javakheti ruhani kaymakamı Gözetmen rahip Babgen Salbiyan ve Akhalkelek ruhani görevlisisi Peder Tatev Marukyan çocukları kutsama ayini icra ettiler, bunu toplanan çocuklara kurban etinden hazırlanmış yemeğin dağıtılması takip etti.

Erivan’da «Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması» başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirilecek

Tanınmış mimar Toros Toramanyan’ın doğumunun 150. Yılı vesilesiyle 4-6 Haziran 2014’te Erivan’da Ermenistan ve diğer ülkelerde «Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması» başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirilecek. Konferans 6 Nisan 2011’de Ermenistan Kültür Bakanlığı ve İtalya Dışişleri Bakanlığı İşbirliği Gelişim Dairesi arasında imzalanan «Ermenistan Kurumlarına Yerel Kültürel Mirasın Korunması ve Pekiştirilmesi İşinde Destek Anlaşması» çerçevesinde gerçekletirilen işbirliği programının da son etkinliğini oluşturmakta.

Paros Haziran Sayısı Çıktı


Patrik'ten Basına Kapalı Toplantı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Alman hükümeti yetkilileri ile basına kapalı görüşmeler yaptı. Alman hükümeti sözcüleri, olağan basın toplantısında bir soru üzerine, "Ekümenlik konusu ve İstanbul'da düzenlenmesi düşünülen teoloji semineri mevzuu muhtemelen görüşüldü." ifadelerini kullandı.

Hollanda'da Ermeni anıtına karşı mehterli gösteri

Basri  Doğan
Hollanda'nın Almelo şehrindeki Ermeni kilisesinin bahçesine soykırım iddialarıyla ilgili anıt dikilmesine karşı dün gösteri düzenlendi. Türk ve Hollanda bayraklarının yanı sıra Azerbaycan ve Irak Türkmen bayraklarının taşındığı eylemde mehter takımı da gösteri yaptı.

"Ermeniler de aynı şeyi yapmalı"Ünlü tarihçi McCarthy, Başbakan Erdoğan'ın taziye mesajını değerlendirdi.

Ermeniler de aynı şeyi yapmalı. Başbakan Erdoğan'ın 1915 olayları ile ilgili taziye mesajını yorumlayan McCarthy, "Başbakanın taziye sunması son derece yerinde bir davranış. Ama Ermeniler de ölen Türkler için aynı şeyi yapmalıydı. Anlamaları gereken şu ki; Başbakan'ın üzgün olduğunu belirtmesi Türkiye'nin suçlu olduğunu göstermez.” dedi... "Tarih komisyonu kurulması teklifi çok iyi bir düşünce. Fakat Ermeni tarafı bunun bir soykırım olduğunu kabul eden üyelerden oluşacak bir komisyon kurulabilir dedi. Türkler bunu yapamaz çünkü bu doğru değil. Bu utanç verici, çünkü komisyonun bir ön koşulu olmamalıdır. Önceden bir bildirisi olmamalıdır. Tüm görüşlere açık olmalı komisyon. Türkler ve Ermeniler ve diğerleri hepimiz bunu tartışacağız demeli. Ve biz de sonunda ne olacağını görürüz." şeklinde konuştu. (Bir de sen utanmayı bilsen. HYETERT)

Şakran 1 No’lu T Tipi Cezaevi Müdürlüğüne / To the Directorate of Şakran No.1 T Type Prison:

Sevan Nışanyan 
İnfaz koruma ve jandarma görevlilerinden aldığım bilgiye göre, sözde can güvenliğimin tehdit altında olduğuna, bu nedenle özel koruma tedbirleri istediğime dair dilekçe yazmışım. Jandarma subayı dilekçeyi bizzat gördüğünü, ya da gören birini tanıdığını belirtmektedir. Böyle bir dilekçe yazmadım. Can güvenliğime yönelik herhangi bir tehdit his...setmedim ve hissetmiyorum. Herhangi bir özel güvenlik talebim olmadı. Bu iddialar yalandır. 250 hükümlüyle beraber olduğum açık cezaevinde ve 110 hükümlüyle aynı koğuşu paylaştığım Buca’da, diğer hükümlü ve tutuklulardan saygıda herhangi bir kusur görmedim.

DurDe Örgütlenme Toplantısı – Yeniden yapılanıyoruz!

Tarih: 13 Haziran 2014, Cuma
Saat: 18.30
Yer: Cezayir Restaurant
Adres: Hayriye Cd., No:16, Galatasaray – Beyoğlu, İstanbul
2007 yılından bu yana ırkçılığa, milliyetçiliğe, nefret suçlarına, antisemitizm ve İslamofobiye karşı mücadelede ön saflarda yer alan Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe girişimi, yeniden yapılanıyor.

Oxford's first female selectman lost family in Armenian genocide

By Ellie Oleson Correspondent
James and Alice Walker of Oxford. Mrs. Walker's parents escaped from Armenia, but other family members were killed by the Turks... Two of the 1.5 million Armenian Christians slaughtered by Turkish Muslims between 1915 and 1922 were grandparents of local resident Alice Kulungian Walker, 85, the town's first female member of the Board of Selectmen. Others lost were uncles, aunts and cousins. "I'm first-generation American. My parents escaped from Armenia. Their families didn't survive," Mrs. Walker said.

SGK, kilise kömürlüğü tadilatının peşinde


Taşeron sistemiyle sigortasız çalıştırılan işçilerin sorunları konuşulurken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir kiliseye kestiği ceza tartışma konusu oldu


İsmail Beşikçi Vakfı Kürtlerin 1915'ini araştırıyor

Namık Kemal Dinç, Adnan Çelik, Kadir Kaçan, Tülin Dağ ve Serdar Öztürk tarafından yürütülen “1915 - Diyarbakır ve Kürtler” isimli sözlü tarih çalışmasıyla yaşananların nasıl aktarıldığı, hangi kelimelerin kullanıldığı ortaya çıkarılırken Kürtlerin 1915 olaylarındaki rolü de sorgulanıyor. Çalışmanın detaylarını öğrenmek için projenin yürütücülerinden Namık Kemal Dinç ve Adnan Çelik ile konuştuk.

Süryani Katolik Patrik Vekili Korepiskopos Yusuf Sağ ile Röportaj

Tabii ki yaşanan bu zaman zarfında farkında olmadan kişinin yaşamında çok büyük değişimler oluşur. Özelikle yardıma muhtaç olanlara hastalara, göçmenlere, ceza evinde ve buna benzer sıkıntıdaki insanların sıkıntılarına ortak olmak gibi hizmetlere koşmayı görev sayar. Biz insanlar, özelikle sorumlu konumundakiler, bu hizmetleri yerine getirmek için çırpınmayı bir görev biliriz. Ben bir Hristiyan Ruhani olarak ve aynı zamanda Caritas Başkanı sıfatımla bu acı manzaralar karşısında huzursuzum ve herkesin de bunu bilmesini isterim. Hizmet ettiğim yerlerde, hizmetimin başından beri bugüne kadar yalnız Hristiyanlara değil, din, dil, renk ve siyasi görüş ayırmaksızm her insana nasıl sevgiyle yaklaşarak hizmet etmeye gayret ettiğimi beni her tanıyan çok iyi bilir, çünkü bir tek Yaratıcı vardır ve bizi yaratan Yüce Allah birbirimize sevgiyle yaklaşmamızı emreder.

Ermeni esnaf Mardin'e sabunlarıyla döndü

38 yıl sonra döndüğü memleketinde imalathane açtı…Mardin'in Derik İlçesi'nden İstanbul'a göç eden Ermeni kökenli Zekeriya Sabuncu, 38 yıl sonra döndüğü memleketinde Derik'in ünlü zeytinlerinden yapılan sabun üretmek için imalathane açtı. Açılışa çok sayıda davetli katılırken, açılışta konuşan Derik ilçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atman Elitaş, böyle bir açılışta bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Geçmişte Ermenilerin yaşadığı ilçemizde bereket vardı. 38 yıl aradan sonra ilçemize tekrar geri gelerek bizlere böyle bir hizmet vermelerine sevindik" dedi.

Ermenilerin zorunlu göçünün hikayesi

Birinci Dünya Savaşı sırasında hukuken meşru ve askeri bir gerekçeyle savaş bölgesinden çıkarılan Ermeniler, yaşananları bir kan davasına dönüştürdüler. Bugün talep ettikleri de özür değil, kan diyetidir. (Klasik resmi tarihin başka bir versiyonu. HYETERT)

Etyen Mahçupyan ile Cemaat, PKK ve Ermeni Meselesini Konuştuk

Vakkas Doğantekin vakkas@haberx.com
Etyen Bey sakin bir adam, üzerine bakımsız bir entel havası çökmüş; belli ki Fehmi Koru kadar kendine bakmıyor...İki hafta önce, 16 Mayıs’ta ABD’nin önde gelen üniversitelerinden UCLA’da ‘Türkiye’de Azınlık Hakları’ konulu bir panele katıldım. Agos editorlerinden Rober Koptaş panelistler arasındaydı. İşin gerçegi saçmaladi durdu. Daha nerede durmasını, hangi yöne gitmesi gerektiğini bilmeyen serseri bir rüzgar Koptaş. Hrant Dink veya Etyen Mahcupyan’in entelektüelliginin ve omurgasının onda birine sahip değil... Bu soykırım olayı sözde mi özde mi, mutlaka epeyce okumuş, araştırmışsınızdır. Yapılmış dedi, göç ettirilenlerin öleceği ve oldukları biline biline yeni tehcir kararları çıkartılmış dedi. Bu niyetin o olduğu anlamına geliyor dedi.

Serj Sarkisyan: Nazarbayev’in ifade ettikleri nahoştu, ancak bu bize herhangi bir zarar veremez

«Herşeyden evvel Ermenistan’ın Gümrük Birliğine katılımı kesitinde herhangi bir engel olmadığını söylemeliyim.  Biz orada 2-3  mesele olduğun söylediğimizde bunlar, salt teknik önemi olan nmeseleler ve bizim ticari ilişkilerimize ilişkin. Nazarbayev’in ifadesine ilişkin olarak, daha baştan itibaren sınırlara ilikin konuşmak yanlıştır. Hangi sınırlara ilişkin konuşuyorsunuz? Karabağ sorunu Gümrük Birliğinde çözülmüyor. Sonra, Gümrük Birliğine Karabağ’la girdiğimizi kim söylüyor? Böyle birşey olmadı, olamaz da, çünkü Karabağ en azından bizim hukuki mevzuatımızla, en azından bizim tasavvurlarımızla bugün Ermenistan’ın bir parçasını oluşturmamaktadır. Gümrük Birliğine üyeliğin Dağlık Karabağ sorununun çözümüne katkıda bulunduğu ise kesindir. Tabii ki Nazarbayev’in ifadeettikleri nahoştu, ancak bu bize herhangi bir zarar veremez».

Savunma Bakanlığı: Azerbaycan kimi haber araçları gerçeklikle alakası olmayan haberler yaymaya devam ediyor

Azerbaycan’lı kimi haber araçları ısrarlı bir şekilde gerçeklikle alakası olmayan haberler yaymaya devam ediyor. İlgili duyuru Ermenistan Savunma Bakanlığından geldi.