Etiketler

1934 Trakya Olayları

Ayşe Hür 
21 Haziran 1934’de Soyadı Kanunu çıkarılarak ‘Türkleştirme’ harekâtına hız verilirken, Trakya bölgesiyle Çanakkale Boğazı da tahkim edilmeye başladı. Tahkimat sürerken, tarih boyunca ülkedeki tüm azınlıklara karşı kuşku duymayı adet edinmiş faşizan yöneticiler, Nazilerden esinlenerek Yahudilere karşı düşmanca davranmakta bir beis görmeyecekler, ‘beşinci kol’ olmalarından şüphelendikleri Trakya Yahudilerini bölgeden nasıl atarız diye kafa yormaya başlayacaklardı. Yerel faşistlerin, mandıracılık ve ticaretteki başarıları yüzünden yıllardır büyük bir kıskançlık duydukları, tefecilik yaptıkları için büyük öfke duydukları, Türkçe konuşmadıkları için sadakatlerini sürekli sorguladıkları Yahudilere karşı harekete geçirilmesi hiç de zor olmadı.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü

Siz Hiç Mülteci Oldunuz mu… Ben Oldum… Adil Okay
“BM Mülteciler Yüksek komiserliğinin son raporuna göre dünyada 45 milyon mülteci var. ve bu sayı her 4 saniyede bir artıyor…” “Sizin hiç eviniz yandı mı; anılarınız, çeyiz bohçalarınız, koleksiyonlarınız, kitaplarınız, fotoğraflarınız. Mahpus yatanlar, koğuş baskınlarından bilirler bu duyguyu. Özellikle politik tutsakların koğuşu, arama bahanesiyle tarumar edilir, mektuplar, fotoğraflar yırtılır, zulalardaki kurutulmuş çiçekler parçalanır. Bir insanı hayata bağlayan anılar, umutlar postallar altında ezilir. 

Elçi: İsrail halkı Ermeni Soykırımı konusunda çok hassas

Basın mensupları, İsrail yeni devlet başkanı Reuven Rivlin’in Ermeni Soykırımının tanınması yönünde birçok kez beyanlarda bulunduğu hususuna elçinin dikkatini çekerek, Ermeni Soykırımının 100. Yılı arifesinde bunun gerçekleşmesinin olası olup olmadığını sordular.Elçi yanıtında Rivlin’in tüm halkların Ermeni Soykırımını tanıması gerektiğine ilişkin beyanatlarının başkan seçilmesi öncesine yapıldığının altını çizdi. ElçiMeirom, İsrail’de cumhurbaşkanının değil parlamentonun karar verdiğini hatırlatarak: ″Bu sorun İsrail Parlamentosunda görüşülmekte. İsrail halkı Ermeni Soykırımı konusunda hassasdır. Ne yazık ki bu mesele siyasal bir meseleye dönüşmüştür. Biz sadece Ernenistan ve Türkiye’nin sorunun çözümü için diyaloğa başlamalarını bekleyebiliriz″ dedi.

Türk Amerikan Toplumu, Ermeni ve Rum Lobilerinin Girişimine Karşı Seferberlik Başlattı

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
Türk Amerikan toplumu, süresiz olarak ertelendiği söylendikten sonra sürpriz bir şekilde tekrar ABD Kongresi gündemine alınan H.R. 4347 kodlu Türkiye ve Kuzey Kırbıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Hristiyan mülkleriyle ilgili kanun teklifine karşı kampanya başlattı.

Feast of Holy Etchmiadzin

On Sunday, June 22, the Armenian Church will celebrate the Feast of the Catholic Church of Holy Etchmiadzin (canonically known as Don Sourp Etchmiadzini Gatoghiguh Yegeghetzin). The cathedral of Holy Etchmiadzin was built in A.D. 303, after St. Gregory the Illuminator had a vision in which Christ struck the ground with a golden hammer and instructed Gregory to erect a church on the site. The feast day commemorates the founding of the Universal Church (the idea that there was one church, founded by Jesus Christ and spread by the Apostles) and  St. Gregory’s vision. It follows the Feast of St. Gregory the Enlightener (his deliverance from the pit), which will be observed on Saturday, June 21.

Karadağ'da kiliseler ortaya çıktı

Karaman'da Karadağ'daki Madenşehri köyünde bulunan Binbir Kilisesinde başlatılan temizlik çalışmalarının ardından kilise ve mezarlar ortaya çıkmaya başladı...Karaman Valisi Murat Koca, "Binbir Kilise olarak bilinen bu bölgede 4. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar 500 yıl boyunca bir piskoposluk merkezi olarak burası hıristiyanlık dininde önemli bir merkez olarak yer almıştır. Burada Cumhuriyet tarihinde ilk defa temizleme ve kazı çalışmaları 31 ve 32 nolu kiliselerde başlamıştır. Amacımız, bu eserleri Türkiye ve Dünya turizmine kazandırmaktır..." dedi.

Fransız Senatör Mezard: Türkiye'ye Büyük Sempati Duyuyorum

Fransa'da Nevruz Komisyonu, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nde düzenlenen gecede bir araya geldi... Geceye katılan Avrupa Demokratik ve Sosyal Topluluğu Senato Grup Başkanı Jacques Mezard Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'ye çok büyük dostluk ve sempati duyduğunu söyledi. 2012 yılında hazırlanan Ermeni inkar yasa tasarısının Anayasa Konseyi'ne taşınmasında önemli rol oynayan Fransız senatör, bu tarz etkinliklerin çok önemli olduğunu belirterek, Türk Büyükelçiliği'nde bulunmaktan ve Türk arkadaşlarıyla karşılaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Erdoğan karşıtı gösteri düzenlendi! Polis önlem almadı

Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avusturya Ermeni Komitesi mensupları, Viyana'da gösteri düzenledi Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu (FEY-KOM), Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (BF) ve Avusturya Ermeni Komitesi azalarından oluşan göstericiler, öğle saatlerinde Pratern Meydanı'nda toplandı. Abdullah Öcalan posterleri, PKK işaretleri, Ermenistan ve Avusturya bayrakları açan göstericiler, Başbakan Erdoğan'ın Viyana programına itiraz etti. Protestocu grubun, Başbakan Erdoğan'ı Hitler'e benzeten ve çok sayıda hakaret içeren pankart açması ve eyleme katılanlar arasında bir takım Avusturya yurttaşlarının da bulunması ve Göstericilerin etrafında hiçbir güvenlik önlemi alınmaması dikkati çekti.

Չինաստանի Հայկական Համայնքը Մեր Օրերում

ՄՀԵՐ ՍԱՀԱԿԵԱՆ
1978 թուականից Չինաստանի տնտեսական բարեփոխումներն արտասահմանցի գործարարներին հնարաւորութիւն տուեցին լայնածաւալ գործունէութիւն ծաւալել աշխարհի ամենամեծ շուկայում: Յետագայ տարիներին Չինաստան ժամանած միլիոնաւոր արտասահմանցի գործարարների թւում էին նաեւ փոքրաթիւ հայեր: Հայերի թիւը Չինաստանում սկսեց աճել 2000ականներից: Որոշ տուեալներով, 2013ին հայերի թիւը հասնում էր 800-900ի: 

Serj Sarkisyan: Ermenistan, Abhazya sathından geçen demiryolunun açılması yararına tavır sergiliyor

Ermenistan, Gürcistan ve Rusya arasındaki Abhazya sathından geçen demiryolunun açılması yararına tavır sergiliyor. Açıklama bugün 19 Haziran’da Tiflis’te Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. Resmi ziyareti çerçöevesinde Gürcistan’da bulunan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan «Rustavi-2» TV2ye verdiği röportajda ″Bu konuda henüz ciddi görüşmeler yok, ancak biz bu güzergahın işlemeye başlamasını istiyoruz. Bunun bizim için hayati önemi var.″ dedi.

Türkiyeli ve Ermenistanlı gençlerin dans projesine Gümrü'de yasak

Türkiyeli ve Ermenistanlı 20 genç, iki ülke arasında sanat köprüsü kurmak için bir dans projesi düzenlediler... 6 Haziran’da Diyarbakır'da yapılan gösteriyle başlayan turne kapsamında gençler Muş ve Van’da sahneye çıktı. Ardından Ermenistan’a geçen gençler Gümrü ve Yerevan’da sahne alacaktı. Ancak 10 Haziran’da yapılması planlanan gösteriye Gümrü Belediyesi tarafından izin verilmedi. Belediye, karara gerekçe olarak, “Ermeni soykırımının yüzüncü yılı yaklaşırken Türk kültürü propagandası yapan gösterilerin yapılması uygun değildir” ifadelerini kullanan bir açıklama yaptı. Dans gösterisi, Gümrü Belediyesi’nin yasak kararının ardından Casa Vakfı’na ait küçük bir salonda gerçekleştirilebildi.
***
Türkiyeli ve Ermenistanlı 20 genç, iki ülke arasında sanat köprüsü kurmak için bir dans projesi düzenlediler. Proje kapsamında Diyarbakır, Muş ve Van’da gösteri yapan gençlere Gümrü’den yasak geldi. Sınırların kaldırılması için dans eden gençler Gümrü’de sahne alamadı.

Uygar gültekin ve Gözde Kazaz'ın Agos'ta yer alan haberine göre Türkiyeli ve Ermenistanlı 20 genç, iki ülke arasında sanat köprüsü kurmak için bir dans projesi düzenlediler. Proje kapsamında Diyarbakır, Muş ve Van’da gösteri yapan gençlere Gümrü’den yasak geldi. Sınırların kaldırılması için dans eden gençler Gümrü’de sahne alamadı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türkiye ve Ermenistanlı gençler arasındaki iletişimi pekiştirmek ve aralarında güven inşa etmek için‘Birlikte Yaşa ve Dans Et’ projesine başladı. 30 Mayıs’ta start verilen proje, gençlerin tanışmalarını, ortak bir anlayış geliştirmelerini, Türkiye ve Ermenistan toplumu arasındaki diyalogu teşvik etmeyi, kültürel aktivitelerle gençlerin yaratıcılığına fırsat yaratmayı, önyargıları yıkmak için kültürel araçları etkin bir şekilde kullanmayı hedefliyor.

6 Haziran’da Diyarbakır'da yapılan gösteriyle başlayan turne kapsamında gençler Muş ve Van’da sahneye çıktı. Ardından Ermenistan’a geçen gençler Gümrü ve Yerevan’da sahne alacaktı. Ancak 10 Haziran’da yapılması planlanan gösteriye Gümrü Belediyesi tarafından izin verilmedi.

Belediye, karara gerekçe olarak, “Ermeni soykırımının yüzüncü yılı yaklaşırken Türk kültürü propagandası yapan gösterilerin yapılması uygun değildir” ifadelerini kullanan bir açıklama yaptı.

Dans gösterisi, Gümrü Belediyesi’nin yasak kararının ardından Casa Vakfı’na ait küçük bir salonda gerçekleştirilebildi.
Proje koordinatörü Zekeriya Dündar, Gümrü Belediye’sinin kararına tepki gösterdi. Dündar, yasak kararını Agos’a değerlendirdi.
“Belediyeden böyle bir cevabın gelmesi oldukça üzücü. Bu cevap kaçamak ve diyaloga kapalı. Politika yapıyorlar ve bizi buna dahil etmeleri hiç hoş değil. Yasak kararının ardından detaylı bir cevap isteyince, gençlerden kaçının soykırımı kabul ettiği, kaçının soykırım müzesini ziyaret ettiği gibi sorularla karşılaştık. Projeye katılan gençlerin hepsi hayatlarında ilk defa Ermenistan’a gidiyor ve gittikleri ilk şehir Gümrü. Bizimle konuşmadan bizleri bu şekilde yargılamaları hem saçma hem de üzücü.”

Yasak kararını değerlendiren Gümrü Milletvekili Aragats Akhoyan ise, “Elimden geldiği kadar bu tür girişimleri desteklemeye çalışıyorum. Ancak belediye nasıl böyle karar vermiş anlayabilmiş değilim” diye konuştu.

Dans ekibinden Varduhi Balyan, Türkiye’de Kars’ta yapacakları gösterinin de benzer nedenlerle yapılmadığını belirterek Gümrü Belediyesi’nin tavrıyla ilgili “böyle bir cevap beklemiyorduk”dedi. Türkiye’den giden gençlerin hepsinin ilk Ermenistan yolculuğu olduğunu belirten Balyan, belediye tarafından kentin meydanı için izin çıkmayınca gösterinin bir vakıfta ve ardından Türkiye - Ermenistan sınırında bulunan Vahramaberd köyünde yapıldığını söyledi: ”Katılım çoktu, insanlar depremden sonra ilk defa bu kadar güzel bir gösteri gördüklerini söyledi” açıklamasını yaptı.

Belediyeye izin için başvuruda bulunan, Gümrü Gençlik İnisiyatifi Başkanı Artur Najarian ise “Ermeni ve Türk gençlerinin bir araya gelmesi, tartışması ve diyalog kurması için iyi bir fırsat olduğunu, belediyenin projeye izin vermemesini Ermenistan açısından üzücü bulduğunu” belirtti.

“Kimin geleceğini bilmiyordu belediye, bu yüzden temkinlik yaklaştılar. Sanırım milliyetçi insanların geleceğini düşünüp, kentin meydanında yapmak istediğimiz etkinlikte güvenlik sorunu çıkmasını da istemediler” diyen Najarian, yine de kararı şaşırtıcı ve saçma bulduğunu söyledi:

“Belediyeye, ‘Bu bir barış projesi ve buraya geldikleri için memnun olmalısınız’ dedim. Ben de Soykırım nedeniyle Muş’tan ayrılmak zorunda kalan bir ailedenim. Soykırımın ne olduğunu bildiğim için bu projeleri yapıyorum. Türkiye’den pek çok insanla tanıştım . Bir 100 yıl daha bu sorunu devam ettirmek istemiyorsak birbirimizle konuşmalıyız. Konuşma şansını gençlere vermeliyiz”
Najarian, yine de yasağın olumu bir yanının olduğunu söylüyor: “Belediyenin kararını facebook sayfamda paylaştıktan sonra Ermenistan medyası çok ilgilendi. Vakıfta yaptığımız gösteriye katılım çok yüksek oldu. Böyle bir barış projesi, bu yolla da olsa duyulmuş oldu böylece."

http://www.demokrathaber.net/kultur-sanat/turkiyeli-ve-ermenistanli-genclerin-dans-projesine-gumrude-yasak-h34270.html


"Süresiz Ertelenen" H.R. 4347 Yeniden Kongre Gündemine Alındı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Irak’taki yoğun gündem nedeniyle süresiz olarak ertelendiği bildirilerek Kongre gündeminden düşürülen H.R. 4347 kodlu Türkiye ve Kuzey Kırbıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Hristiyan mülkleriyle ilgili kanun teklifi, yeniden Kongre gündemine alındı.Temsilciler Meclisi'nin 18 Haziran tarihindeki gündeminden çıkarıldıktan sonra bu kez 26 Haziran 2014 tarihinde saat 10:00’da oya sunulmak üzere gündeme alınan ve ABD’deki Ermeni lobi kuruluşları tarafından geçirilmesi için yoğun kampanyalar tertiplenen kanun teklifi, Türkiye ve KKTC’de Hristiyanlara ait bütün mülklerin katalogunun yapılmasını öngörüyor ve ABD’de 2005’ten bu yana Ermeni ve Rumlar tarafından Türkiye aleyhinde açılan tazminat davalarını destekleyen bir düzenleme olarak öne çıkıyor.

Gebersin Ermeni Bebek

Sultan Kılıç
Kışı aratmayan bir güzdü, iyi hatırlıyorum güzdü. Kındıraların üzerinden tarhanaları yeni toplamıştık. Çuvallara koymuştuk, yağmurdan kaçıra kaçıra kuruttuğumuz tarhanaları. Firiğini de severdim şoğrasını da. En çok da tereyağındaki anığın sıcak şoğranın üstünde cızırdarken çıkardığı sesi ve anık kokusunu severdim. Bu nefis koku, ana kokusuydu. Bu kış, tarhana şoğrasını ARAPGİR’de içecektik. Arguvan’ın Karahöyük köyünden Arapgir’e göçüyorduk. Anam Vartanuş Sultan, usta dokumacı. Arapgir’de bez dokuyacak, kilim dokuyacak yaza kadar. Yazın yeniden Karahöyük’e döneceğiz. 

Katolikos Büyük Büyük Mezalim’in 100. Sene-i Devriyesine yönelik Ruhbanlar Konferansına katıldı

18 Haziran’da Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de «Büyük Mezalim’in 100. Sene-i Devriyesi yaklaşırken»başlıklı Ana Taht Kutsal Etchmiatsin ruhbanları 6. Konferansı çalışmalarına başladı; konferansa 93 ruhbandan 75’i katıldı. Ana Taht Kutsal Etchmiatsin Enformasyon Dairesinden verilen bilgiye göre; Dünya Ermenileri Katolikosu konferansın açılışında yaptığı konuşmada konferansın Ermeni Soykırımının 100. Yılı yaklaşırken gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekerek, Osmanlı Türkiyesinde gerçekleştirilen Soykırım sonucu 1.5 milyon Ermenin ölüme mahkum edildiği, milletin  yurtsuzlaştırıldığını, binlerce kilisenin tahrip edilerek ulusal-kültürel değerlerin imha edildiği, ulus ve kilise yaşamına sekte vurduğunu belirtti.

Günümüz Sünnî-Şii çatışmalarının teolojik kökenleri

Dini bağlılığın yerine ulus-devlet anlayışının ortaya çıkması, çatışmaların etnik kimliklere doğru kaymasına yol açmakla birlikte din eksenli mezhepsel tartışmaların hafiflemesine yönelik tersi bir etkide bulunmuştur. Ayrıca geçen zaman içerisinde Namık Kemal, CemaleddinAfganî (ö. 1897) ve Muhammed Abduh (ö. 1905) gibi ilk modernistlerin Sünnî-Şiî birlikteliğiyle ilgili yaptıkları ısrarlı çağrıların ve günümüzde onlara benzer söylemlerin dillendirilmesinin de bu sürece büyük katkı sağladığı söylenebilir. Müslümanların geleneksel mezhep algısına göre İslâm ümmeti 73 fırkaya ayrılmış olup bunlardan sadece biri kurtuluşa erecek, diğerleri ise cehenneme gidecektir. Bu yüzden İslâm dünyasında ortaya çıkan her grup, kurtuluşa eren fırkanın, yani fırka-i naciyenin kendisi olduğunu iddia etmiştir.

Osmanlı Devleti hizmetinde Yahudiler

Yusuf Besalel  
Yahudiler Osmanlı döneminde askerinden müzisyenine, dansçısından doktoruna, İttihatçısından sanatçısına kadar devletin çeşitli kademelerinde hizmet verdiler. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşi´nda yüzlerce Yahudi bu topraklar için savaşarak öldü. 16.yüzyıldan itibaren gelişme gösteren Safed ve Selanik kentleri  hazır giyim eşyalarının imalat sanayine borçluydular. Yün, Makedonya ve diğer Balkan ülkelerinden  ithal ediliyor ve Edirne üzerinden Marmara limanları dâhil olmak üzere ihraç ediliyordu. İplik bükümü evde kadınlar tarafından, kumaş dokuması atölyelerde gerçekleşiyordu. Kumaş boyama işi, eski zamanlardan beri bir Yahudi mesleği idi. 1638’de IV Murat huzurunda yapılan bir geçit töreninde bulunan esnaflardan bahseden Evliya Çelebi, Yahudilerin icra ettiği bazı mesleklerden söz eder: Tesviyeciler(kalıpçılar), inciciler, kuyumculuk tesviyecileri, kibrit asidi hazırlayıcıları gibi…

“IŞİD tehdidini hafife almamalıyız“

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Dışişleri Bakanlığı'nda Ermeni mevkidaşı Edvard Nalbandyan ile müzakeresi öncesi düzenlenen ortak basın toplantısında, sualler üzerine Irak'taki gelişmeleri değerlendirdi. AlmanyaDışişleri Bakanlığı'nda Ermeni mevkidaşı Edvard Nalbandyan ile müzakeresisualler üzerine Irak'taki gelişmeleri değerlendirdi. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kaynaklı tehdidin "kesinlikle hafife alınmaması gerektiğini" altını çizen Steinmeier, "Bu kadar hızlı bir şekilde ilerlemeleri ve direnişle karşılaşmamaları hepimizi şaşırttı. Yalnızca Irak değil, tüm komşuları için büyük bir tehlike söz konusu" diye konuştu.

İstanbul’daki Ermeni okullarına acil öğretmen aranıyor

«VADİP Eğitim Komisyonu’nun Ermeni okullarının öğretmen ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla bir süredir yürüttüğü çalışma, bir lise hariç, tamamlandı. Raporda, azami iki yıl içinde toplam 20 anaokulu öğretmenine, altı ilkokul sınıf öğretmenine ve 143 branş öğretmenine; beş yıl içinde 13 anaokulu öğretmenine, bir ilkokul sınıf öğretmenine ve 52 branş öğretmenine; 10 yıl içinde ise 18 anaokulu ve 18 branş öğretmenine ihtiyaç olduğu açıklandı. (Nüfus hızla azalırken, öğrencisi kalmayan okulun kapanmaması için kıyamet koparıldı, onları destekleyen medya insanları neredeyse hain ilan etti ama yıllardan beri öğretmen yetiştirmek için, okullarımızın kalitesini yükseltmek için doğru dürüst bir şey yapılmadı. Öğretmenlerimizin geleceği çoğu zaman eğitimle ilgisi olmayan bir kişinin iki dudağının arasına bırakıldı. Olacağı buydu. HYETERT)

A different narrative for the Armenian-Azerbaijani conflict

By Vilen Khlgatyan, Op-ed contributor Armen Sahakyan, Op-ed contributor
WASHINGTON — With the recent developments happening in and around Ukraine, Svante E. Cornell’s June 10 op-ed “Why America must step up its role in resolving Armenian-Azerbaijani conflict” attempts to compare the Nagorno-Karabakh (Artsakh in Armenian) conflict with Crimea. This attempted comparison disregards important historical, geographic, legal, and political differences that exist between the two conflicts.

Kocaeli'de 'kilise çalışanlarına suikast girişimi' davası

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaali ve kilise çalışanlarına yönelik suikast girişiminde bulundukları iddiasıyla haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına devam edildi... Müşteki avukatı da müvekkilleri ve kilise mensuplarının tedirgin olduğunu ifade ederek, tüm sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep etti. Söz konusu talebi kabul etmeyen mahkeme, dosyadaki bazı eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi. Kocaeli'deki İzmit Protestan Kilisesi'nde çalışanlara yönelik saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden biri tutuklanırken, diğer 5 şüpheli, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Asimder ve BDM Malatya'da Soykırım Sergisi Açacak

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) ile Azerbaycan Beynelxalq Diaspora Merkezi (BDM), Malatya'da Ermeni çetecilerinin Türkiye'de ve Azerbaycan Karabağ bölgesinde yaptıkları katliamla ilgili fotoğraf sergisi açacak. ( Zaten bu ırkçı kuruluşun Ermeni düşmanlığını kışkırtmaktan başka bir şey yaptığı yok. HYETERT).

Tarihi Ermeni kilisesinde porno partisi şoku!

Ermenistan’da patlak veren ve tarihi kiliseye hakaret olarak nitelendirilen skandal toplumun geniş kesimleri tarafından büyük tepkiyle karşılandı.Söz konusu skandala neden olan olay Zvartnots Antik Kilisesi’nde yaşandı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, bir şirket tarafından 14 Haziran tarihinde söz konusu alanda düzenlenen müstehcen partiye hayat kadınları da katıldı.

Serj Sarkisyan: Gürcistan Ortaklık anlaşmasını imzalayarak Ermeni işadamları için fırsatlar yaratıyor

Cumhurbaşkanı Sarkisyan, "...Kuşkusuz Ermenistan’ın Avrasya bölgesinde yoğunlaşan entegrasyon sürecine de değindik. Gürcü çalışma arkadaşlarımıza bu yönde gerçekleştirilmiş olan çalışmalar ve özellikle bu bağlamda Gürcistan’la ortak menfaate dayalı ekonomik işbirliği perspektifleri olmak üzere önümüzdeki süreçteki programların vizyonuna da değindik. Gürcistan’ın 27 Haziran’da Ortaklık Anlaşmasını imzalayarak ve Serbest Ticaret Sözleşmesinin bir parçasına dönüşerek, geleceklerini Avrupa pazarında gören, Gürcistan’da yatırımlar gerçekleştiren Ermeni işadamları için fırsatlar yarattığına derinen eminim ve tersini de görüyorum: Ermenistan Gümrük Birliğine katıldıktan sonra, Ermenistan’da yatırımlar yapan, Rusya Federasyonunda ve Gümrük Birliğinin diğer ülkelerinde pazar sahibii veya pazar sahibi olabilecek Gürcü işadamları için de fırsatlar açılmaktadır."

İstanbul-Yerevan seferleri artık haftada bir yapılacak

Pazar ve çarşamba olmak üzere haftada iki kez yapılan İstanbul-Yerevan uçak seferleri bundan böyle haftada bir, pazar günü gerçekleşecek.İstanbul-Yerevan uçuşlarını Armavia Havayolları’yla birlikte düzenleyen Tower Havayolları sahibi Dikran Altun, talep düşüklüğü sebebiyle seferleri bire düşürdüklerini söyledi. Altun, Yerevan-Antalya seferlerininse 14 Haziran’da başlayacağını ancak benzer bir durumun Antalya seferlerinde de yaşanabileceğini söyledi. Buna karşın, bilet fiyatlarında bir değişikliğe gidilmeyecek.

The Armenian Identity in France in the grip of memorialization

Tigran Yegavian / Journalist
A year now from celebrating the centenary of the 1915 Genocide, the large Armenian Diaspora of France has made a priority of the « memorial duty » and the fight against revisionism at the expense of reflecting on their very future and lasting presence. Four generations have succeeded the first wave of refugee survivors of the Genocide who ended up settling along the Paris-Lyon-Marseille axis in the 1920s. Formerly at the forefront of political activism in the Diaspora, the Armenian structures of France are now plagued by a general sclerosis, whose effects became apparent in the mid-1990s.

"Venizelos’tan Patrik Bartholomeos’a: Verdiğiniz hizmet tarihîdir"

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos Dışişleri Bakanlığı’nda İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’u ağırladı. Görüşme son derece dostane bir atmosferde geçti. "Evangelos Venizelos Patrik Bartholomeos’un Kudüs ve Roma’ya yaptığı ziyareti “etkileyici” olarak nitelendirirken, Papa ile yaptığı buluşmaya değindi ve "gönderilen ekümenik barış mesajının ve ekümenik Patrikhane’nin uluslararası konumunun yükselmesinin" altını çizdi. “Bu Ortodoksluk ve ulus için son derece önemlidir. Tarihî hizmetinizden dolayı size çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullanan Venizelos "adı günü" için de Patriği tebrik etti.

Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Süleymanov: "Ermenistan Neredeyse Tamamen Elit Ailenin Özel İş Yerine Dönüşmüştür"

Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, Ermenistan'ın, Güney Kafkasya'nın en fakir ülkesi olduğunu, vatandaşlarının ekonomik durumunun gittikçe kötüleştiğini bildirdi... "Ermenistan neredeyse tamamen elit ailenin özel iş yerine dönüşmüştür. Ermenistan'da siyasi iktidar, güç yapıları, suç dünyası ve oligark iş adamlarını birleştiren siyasi-ekonomik komuta sistemi oluşmuştur. Başta Sarkisyan olmak üzere, bu siyasi-suç-oligark sistem ülkenin siyasi, ekonomik ve iş hayatını tam olarak kendi tekeline almıştır."dedi.

İstatistik: Ermenistan’da evlilerin oranı %60.1

Ermenistan’da 2011 yılında gerçekleştirilen nüfus sayım verilerine göre, evliler nüfusun %60.1’ni oluşturuyor, bu oran 2001 nüfus sayılımın %62.1 düzeynde idi. Bilgi 18 Haziran’da düzenlenen basın toplantısında Ulusal İstatistik Servisi Nüfus ve Demografi Bl. Bşk. Karine Kuyumcuyan’dan geldi.

Suriye Ermenilerine Acil Yardım ve Toparlanma Organı: Kessab galibiyeti Haleb’e doğru hareket eder

Kessab’ın kurtarılması, Halep Ermenilerine, zafer güzergahının Halep yönünde de ilerleyeceği umudunu verdi. Halep’in yeniden inşası çalışamalarını pratik düzleme aktarmanın zamanı geldi. İfade  Suriye Ermenilerine Acil Yardım ve Toparlanma Organının duyurusuyla geldi.

Malatyalı Ermeniler Malatya Hasreti Çekiyor

Empati Düşünce Topluluğu Haziran ayı toplantısını “Malatyalı Ermeni Hemşehrilerimiz ve Yeniden Bir Arada Yaşama” gündemiyle Öğretmenevinde gerçekleştirdi.Malatya -  Bilsam Empati Düşünce Topluluğu Haziran ayı toplantısını “Malatyalı Ermeni Hemşehrilerimiz ve Yeniden Bir Arada Yaşama” gündemiyle Malatya Öğretmenevinde gerçekleştirdi.

Ermenistan cumhurbaşkanının Gürcistan resmi ziyareti başladı

Ermenistan cumhurbaşkanının Gürcistan resmi ziyareti bugün 18 Haziran’da başladı. Cumhurbaşkanını Tiflis havaalanında Gürcistan Dışişleri bakanı Maia Panjikidze karşıladı. Sarkisyan, daha önce duyurulduğu gibi ülke üst düzey yönetimiyle temaslarda bulunacak. Ziyaret çerçevesinde Gürcü mevkidaşı Georgi Margelashvili’ye baş başa görüşme sonrasında, ülke resmi heyetlerinin genişletilmiş formattaki müzakereleri ve Ermeni-Gürcü işbirliğinin derinleştirilmesine yönelik belgelerin imza töreni gerçekleştirilecek.

Levent Şensever: Önümüzdeki dönem, çok daha güçlü ve örgütlü bir DurDe’yi zorunlu kılıyor

DurDe’nin aktivistlerinden Levent Şensever ile yeniden yapılanma konusunda görüştük... "Ermeni Soykırımı ile yüzleşmek, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisiyle de yüzleşmek demek. Cumhuriyet, Ermenileri ötekileştirerek, katlederek, mallarına el koyup talan ederek, Anadolu’daki Ermeni kültürünü yok ederek bir “Türk ulusal kimliği” oluşturdu ve soykırımı Türk burjuvazisinin oluşturulmasında kaldıraç olarak kullandı. Şayet Cumhuriyet dönemi iktidarları bu acı olayları “Soykırım” olarak tanımlayıp, gereğini yapsaydı, bugün 1915’i tarihte acıların yaşandığı bir dönem olarak anıyor olurduk. Oysa ulusalcısından, liberaline, muhafazakârından Müslümanına iktidara gelen tüm siyasi partiler, soykırım inkârı konusunda uzlaşıyor. Cumhuriyet döneminde ideolojileri ne olursa olsun gerek iktidar olmuş, gerekse Meclis’e girmiş tüm siyasi partilerin inkâr politikası, tam 91 yıldır kesintisiz sürüyor. Dolayısıyla Soykırım tartışmaları güncel bir mesele olup, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı olan tüm çevrelerin önem vermesi gereken bir konu. Soykırım inkârı, milliyetçilikle mücadele ve Türkiye’nin demokratikleşme süreçlerinin önündeki en büyük sorunlardan biridir. Bu nedenle, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı ve ötesine geçen süreçte, devletin soykırımı tanıması ve soykırım kurbanlarının torunlarından özür dilemesi esastır..."

“Türkiye Hıristiyan Kiliseleri Hesap Verme Yasası”, Irak Gündemine Takıldı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.comABD Kongresi’nde 18 Haziran’da tartışması planlanan H.R. 4347 kodlu Türkiye ve Kuzey Kırbıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Hristiyan mülkleriyle ilgili kanun teklifi, ABD Kongresi’nin gündeminden çıkarıldı.18 Haziran tarihinde saat 10:00’da oya sunulması planlanan ve ABD’deki Ermeni lobi kuruluşları tarafından geçirilmesi için yoğun kampanyalar tertiplenen kanun teklifi, Türkiye ve KKTC’de Hristiyanlara ait bütün mülklerin katalogunun yapılmasını öngörüyor ve ABD’de 2005’ten bu yana Ermeni ve Rumlar tarafından Türkiye aleyhinde açılan tazminat davalarını destekleyen bir düzenleme olarak öne çıkıyordu.

1915 Soykırımı Türkler ve Kürtler Mevzuunda Derkenar-3

Sait Cetinoglu / cetinoglus@gmail.com
Tazminatlara gelince, bugünün Türk halkının Soykırımla ilgisi olmadığı, dolayısıyla Soykırımdan epey süre sonra güç bela edinilmiş parayla satın almış olabilecekleri toprağı terk etmelerini ve diğer zararlar için de dolaylı veya doğrudan tazminat ödemelerini istemenin hiç de adil olmadığı gerekçesiyle itiraz edilmektedir. Burada değerlendirilmesi gereken üç  husus vardır: Birincisi, bugünün Türkiye’si ve çoğu Müslüman (Türk ve Kürt…) Soykırım süresince el konulan toprak, ticari işletmeler ve başka mülklerden kâr etmeyi sürdürmek de dahil olmak üzere, Soykırımdan büyük maddî kazançlar elde etmektedir. Bunlar Soykırımdan başka bir nedenle sahip olamayacakları, dolayısıyla bugün bile hak sahibi olduklarının söylenemeyeceği şeylerdir.

Adalar'da Tanrının Evleri Sergisi Açıldı

Adalar Müzesi'nin 2014 sergisi "Adalar'da Tanrının Evleri", Büyükada Çınar Caddesi üzerindeki Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı. Açılışa farklı din ve mezheplere mensup üst düzey din ve cemaat temsilcileriyle birlikte çok kalabalık Adalı ve İstanbullu ziyaretçiler katıldı. Açılışta hazır bulunanlar arasında, Vatikan tarafından atanıp göreve ayağının tozuyla başlayan Ermeni Katolik Başepiskoposu Levon Zekiyan, Türkiye Ermeni Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, Adalar Rum Ortodoks Kiliseleri Metropoliti Peder Iakovos Sofroniadis, Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı Doğan Bermek ve yönetim kurulu üyeleriyle, İstanbul Anadolu yakası cemevi başkanları bulundu. Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya, eski başkan Dr. Mustafa Farsakoğlu ve belediye yetkilileri de açılışta yer aldı.

Kesablı Ermenilerin Vakıflı günleri belgesel oldu

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kesab kasabasında yaşayan yaşlı Ermenilerin Antakya’nın Vakıflı köyünde geçirdiği 40 gün, gazeteciler Harout Ekmanian ve Daron Titizian tarafından belgeselleştirildi. Mart ayı sonunda Suriye’nin kuzey batısındaki, nüfusun çoğunluğunu Ermenilerin oluşturduğu Kesab üzerine saldırıdan sonra kasabadan kaçamayacak durumda olan yaşlı Ermeniler Türkiye’ye getirilerek yetkililere teslim edildi. Köyde 40 gün geçiren Kesablılar Mayıs ayı içinde Beyrut’a geçtiler. Ermenistan’da yayın yapan CivilNet’ten gazeteciler Harout Ekmanian ve Daron Titizian onlara tüm yol boyunca eşlik etti. Geçtiğimiz hafta, Galeri BirZamanlar’da, o süreci belgeledikleri ‘Vakıflıköy’de 40 gün’ adlı filmin gösterimi yapıldı.

Kessab Liberated

Gibrahayer e-magazine - Sunday 15 June 2014 - Nicosia - The Armenian-populated city of Kessab, on the border with Turkey was liberated by the Syrian Government Army after violent clashes with Al-Qaeda-linked Al-Nusra Front who fled the town leaving behind dozens of dead. Kessab had been invaded by fighters who had made their way through the Turkish border in March 2014.

IŞİD: Bütün kiliseler yıkılacak

IŞİD, Musul’da ele geçirdiği bölgelerde bütün kiliseleri yıkma kararı aldı. El Mayadin televizyonunda yer alan haberde Irak’ta farklı siyasi görüşlerden politikacılar IŞİD’in bu kararını kınadı. Musul’da 15 tane kilisenin bulunduğu belirtiliyor. Programa  Süryanileri temsilen katılan El ab Zenha Yusif , “Irak’ta 70’lerde 35 binden fazla Hıristiyan vardı. Şimdi kaç kişi kaldığını bilmiyoruz.

"Ermeni soykırımını CHP yaptı"

Ülkemizde “Ermeni Soykırımı vardır”, “soy olmasa bile kırım vardır” diyen muhafazakârların son yıllarda artışı, onların birden insaniyete gelişiyle açıklanamayacak kadar siyasidir. Aynı zamanda bu kişilerin, “Osmanlı Devleti, Osmanoğulları değil, İttihat ve Terakki yaptı bu olayı. Onlar suçlu bulunmalı ve cezalandırılmalıdır. Hatta, Yahudi Soykırımı’nda Almanya değil, Hitler ve Naziler cezalandırılmıştır!” tezleri, sanırım önümüzdeki yıllarda uzun boyutlu tartışacağımız konuların başında gelecek. Vahdettin ve Damat Ferit, İttihat ve Terakki yöneticilerinin yargılanması için var gücüyle çalışmıştı. Oradan başlayarak, Başbakan da aynı yöntemi kullanır mı bilemiyoruz. Yalnız bilinen bir şey var ki Başbakan “İttihat ve Terakki yöneticilerinin yaptığı katliamdır bu olay. İttihat ve Terakki kimdir, CHP’nin fikir babasıdır. Yani Ermeni katliamını CHP’lilerin fikir babaları yapmıştır. Zaten CHP’liler de…” biçiminde bir sav ortaya atarsa şaşırmamak lazım.

XXV. Rupen Semerciyan Basketbol Turnuvası - 2

Turnuvanın gurup maçları tamamlandı. Böylece ikinci aşama olan eleme maçlarına gelindi. Hafta içi ve haftasonu oynanan maçların sonuçları şöyle; Bu maçların sonuçlarına göre ise Pazar günü yarıfinal maçları oynanacaktır.

Ani Harabeleri'nde Defile

Kars kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü yakınında bulunan ve 5 bin yıllık geçmişi olan Ani Harabeleri ilk kez bir defileye sahne oldu. 'Ani'de 22 Medeniyetin Kapısı Kars' defilesine Vali Günay Özdemir, Belediye Başkanı MHP'li Murtaza Karaçanta, Moda ve Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, İstanbul Aydın Üniversitesi ile Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay eşliğinde Ani Harabeleri'nde yapılan gezinin ardından Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen tarihi resim sergisi açıldı. Daha sonra Aydın Üniversitesinin düzenlemiş olduğu defile ile Ani'de yaşayan kültürlere ait giysilerin sunumu sırasında tarihi dokudan yararlanıldı.

CHP'li Erdemir'den, Protestan Kilisesi'ne çikolatalı özür ziyareti

Diyarbakır – CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, TBMM tarafından 'Pornografik' olduğu gerekçesiyle internet sitesine erişim engeli konulan Diyarbakır Protestan Kilisesi'ne dün pazar ayini öncesi, özür ziyaretinde bulundu. Meclis'in internet filtresindeki skandalı ortaya çıkaran CHP'li Erdemir, Diyarbakır Protestan Kilisesi'ne bir kutu meclis çikolatasıyla gelerek pastör Ahmet Güvener'le görüştü.

Erdek'te 2 Bin 300 Yıllık Kilise Restore Edilecek

Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Zeytinliada'daki 2 bin 300 yıllık tarihi kilisenin yıkık duvarları restore edilecek. Erdek İlçe Kaymakamı İsmail Kaygısız AA muhabirine yaptığı açıklamada, kilisenin rölöve planlarının hazırlanarak yıkılı bulunan duvarlarının restore edileceğini söyledi. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk'ün 25 Haziran'da rölöve planlarını hazırlayarak, Bursa Anıtlar Kurulu'na teslim edeceğini kaydeden Kaygısız, "Kurulun onayının ardından restore çalışmalarına başlanacak. Ayrıca yedi yıldan beri devam eden Zeytinliada kazı çalışmalarına Ramazan Bayramı sonrasında başlanılması planlanmaktadır" dedi.

AKP’nin Suriye politikası ve IŞİD

Özcan Yeniçeri / yeniceriozcan@yahoo.com
AKP’nin on iki yıldır izlediği politika “Komşularla sıfır sorun” lu bir coğrafya hedeflemek; Kıbrıs’ta “bir adım önde olmak” için ilk adım atan ülke olmak; Ermenistan ile ‘yüz yıllık tarihi sorunu tarihte bırakmak’ için “çözümsüzlük çözüm değildir” politikasını terk etmek olarak özetlenebilir. Tarihi, sosyolojik ve jeopolitik gerçeklerden kopuk ütopik sloganlarla yürütülen AKP politikalarının Türkiye’ye maliyeti de büyük olmuştur.

Seyhan Belediyesi Bebekli Kilise'yi Temizledi

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın talimatıyla ilçede bulunan ibadethanelerin temizliği bir bir yapılıyor. Bu çalışmalar çerçevesinde 'Bebekli Kilise' olarak bilinen Aziz Pavlus Katolik Kilisesi'nin halıları araç üstü ekipmanlarla yıkanıp çevre temizliği yapıldı.

Biz Sevmeyi Ne Zaman Unuttuk?

Ahmet Cemal / ahmetcemal@superonline.com
Yukarıdaki, bir-iki aya kadar çıkacak bir deneme kitabımın adı. Theo Angelopoulos’un unutulmaz filmi “Sonsuzluk ve Bir Gün”de, bilincini çoktandır yitirmiş yaşlı annesinin yatağında oturan adamın sorduğu o müthiş soru: “Söylesene anne, biz sevmeyi ne zaman unuttuk?” Kim derdi ki bir gün gelecek ve ben o gün, keşke annem hayatta olsaydı da aynı soruyu ona yöneltebilseydim diye düşünecektim: “Söylesene anne, biz sevmeyi ne zaman unuttuk?...  6-7 Eylül faciası geldi ve hayatımın en büyük travmasını yaşadım. İstanbul’da “Gayrimüslim”lerin işyerlerinin ve evlerinin yakılıp yıkıldığı, talan edildiği, sonsuz bir gece. Hayatım boyunca yaşadığım gecelerin en kapkarası. Ertesi günü geri kalan, Pera’nın, Beyoğlu’nun kökü yüzyıllara uzanan kozmopolit, yani çokkültürlü örgüsünün perişan kalıntılarıydı. O günden sonra, giderek artan bir yoğunlukta olmak üzere, artık insanları sevmemiz gerektiğini değil, “bazı” insanları, “hangi” etnik grupları neden sevmememiz gerektiğini öğrenmeye başladık. “Gel, kim olursan ol, gel!” diye seslenen Mevlâna’nın, “Aşk gelicek cümle eksikler biter!” diye yankılanan Yunus’un ezgileri, nefret çığlıkları arasında yitip gitti. Annem, iyi ki artık hayatta değil. Ve ben iyi ki ona sorma olanağından yoksunum: “Söylesene anne, biz sevmeyi ne zaman unuttuk?” Cumhuriyet’in ilk öğretmenlerinden olan o kadın, bu kapkara sorunun cevabını bilemezdi ki! (Bize göre bu tarih çok daha eski ve 1895-96 yıllarına dayanıyor. HYETERT)

Diyarbakır'da 'Yeri Olmayan Hafıza' Sergisi

Ermeni sanatçı Silvina Der-Meguerditchian tarafından Surp Gragos Ermeni Kilisesi'nde 'Yeri Olmayan Hafıza' adında resim sergisi açıldı.Surp Gragos Ermeni Kilisesi'nde Ermeni sanatçı Silvina Der-Meguerditchian tarafından açılan resim sergisine Gaziantep - Kahramanmaraş bölgelerinden Amerika'ya göç eden Ermeniler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Geçmiş yıllarda yaşanan acılarının konu edildiği resim sergisinin adını 'Yeri Olmayan Hafıza' bırakan Silvina Der-Meguerditchian, sergiyle insanları hatıralarına götürmek istediğini söyledi.

Suriye Ordusu Yüksek Komutanlığı Kessab’ın kurtarılmasının stratejik öneminin altını çizdi

Suriye Ordusu ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığınca yayımlanan bildiride, Latakya vilayeti Ermeni meskun Kessab kentinin, ilgili yerleşim biriminin coğrafi özel konumunu dikkate alarak, kurtluşunun öneminin altını çizdi. Suriye SANA Resmi Haber Ajansının verdiği haberde bildiride, ordu birliklerinin Türkiye sınırından denize çıkış yaratma  çabasının akamete uğratıldığı ifade edilerek «Kriminal grup üyelerinin büyük kısmının etkisizleştirilmesi, onların teknik donanımının tahribi ve silahlarının ele geçirilmesi sonrasında Ordu birlikleri Latakya vilayeti Kessab kentinde güvenlik ve istikrarı yeniden tesis ettiler. 

Erdoğan kendi halkını [özellikle Türk Yahudilerini] El Kaide teröründen korumak için gerekli güvenlik tedbirlerini almalı

Al Monitor’de yayımlanan yazısında Kadri Gürsel; “Ankara’nın artık düşürülemeyeceği çoktan belli olmuş Şam rejimini devirme saplantısını bir tarafa bırakıp, Batılı müttefikleri ile ortaklaşa çalışarak kendi halkını El Kaide teröründen korumak için gerekli güvenlik tedbirlerini almaya öncelik vermesi, bu yeni durumuna rasyonel bir cevap oluşturacak“, diye vurguluyor. Alıntılar: “[...] Yaşanmakta olan an ile ilgili yalın gerçek, Irak’taki Sünni kentlerini birer birer ele geçiren El Kaide’nin aynı zamanda Türkiye’nin Suriye ve Irak politikalarını da rehin almış olduğuydu. Bu rehine krizi devam ettiği sürece Türkiye, kendi sınırlarını her iki yönde de kullanarak Avrupa ve Suriye arasında gidip gelen uluslararası cihadistlere karşı Batılı müttefikleriyle birlikte çalışıp tedbirler almak söz konusu olduğunda iki kere düşünmek zorunda kalabilir. 

CHP'de 'çatı aday' kavgası

Sibel Demirci Erdem
CHP lideri Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu'nun adaylığı konusunda MHP ile uzlaştı. Ancak partideki ulusalcı ve solcu cepheler karara tepkili. Tepkilerin ardından CHP yönetimi milletvekillerine "konuşmayın" uyarısı yaptı. İhsanoğlu'nun çatı adaylığı CHP içinde tepkilere neden oldu. [AA-Arşiv]. Ulusalcı kanatta yer alan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter Aljazeera'ye yaptığı açıklamada "Kolay siyaset yapma yolu seçildi. Cumhuriyetle savaşan Başbakan'ın kulvarında yol alan bir aday seçildi. Yanlış bir tercih yapıldı. Sözün bittiği noktadayız. Bu CHP'nin intiharıdır" diye konuştu.

Ekmeleddin İhsanoğlu Çatı Aday

Ekmeleddin İhsanoğlu çatı adayı olarak önerildi... CHP’nin Cumhurbaşkanı adaylığı için eski İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismini önereceği öğrenildi. Kılıçdaroğlu Bahçeli ile görüşmesinin ardından aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu teklif ettiklerini açıkladı... Kılıçdaroğlu, sabah erken saatlerde önce PM üyeleri sonra da MYK üyeleri ile toplantı yaptı. Toplantıda Kılıçdaroğlu, isim telaffuz etmezken önerilecek adayla ilgili ''demokrat, laikliğe inanan, sağ seçmenden de oy alabilecek bir aday'' bilgisini verdi.

1915 Ermeni olayları sinemada!

Türkiye, 1915 olaylarının 100. yıldönümü öncesi önemli bir adım atmak için harekete geçti. Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Kate Winslet'in başrolünde yer alacağı ''Ruhumdaki Boşluk'' filmiyle Ermeni olayları beyazperdeye aktarılacak. Filmde Ermenilerle birlikte Türklerle Kürtlerin yaşadığı acılara dikkat çekilecek.İlk adım geçtiğimiz ay 1915 olaylarının yıldönümünde, 100. yıldönümüne bir kala atılmıştı.

Dünya Kiliseler Konseyi: Suriye ve Irak’ta düşmanlığa son verin

Ana  Taht Kutsal etchmiatsin’de 11-12 Haziran’da toplanan Dünya Kiliseler Konseyi «Suriye’de Kriz İnanç Toplulukları İçin Tehditer» temalı uluslararası konferans sonunda ortak bir bildiri kabul edildi. Bildiride şunlar ifade edilmekte:... Bizler Ermeni ve Süryani Soykırımının 100. Yılı arifesinde toplandık ve adalet ve barış için dua ettik. Ermeni Soykırımı Kurbanları Anıt Kompleksini ziyaret ettik, inanç ve ulusal aidiyetlerinin bedelini hayataları pahasına ödeyenleri andık. Bu buluşma aynı zamanda, Kutsal Ruh’un tüm dillerrde konuşan müminleri birleştirmek üzere Pentakoste Bayramına denk geldi. Kutsal Ruh, sadece insani çabalarla tüm halklar için barış ve adaleti temin etmenin mümkün olmadığı yönünde bizleri düşünmeye sevk etmektedir. Diakonik ve insani destekle kiliseler, Suriye halklarına yönelik Mesih’in koşulsuz sevgisinin şahidi olmaya devam etmekteler. Kiliselerin, komşu ülkelere sığınan insanların yanında olmaya devam etmeleri önemlidir.

«Genç Avrasya» Forumu sonunda Çalışma Grubu kurulmasına karar


14 Haziran’da II. Avrasya Gençlik Forumu kapanış töreni gerçekleştirildi.Forum çalışmalarını özetleyen Ermenistan Gençlik Fonu Mütevelli Heyeti Koordinatörü Karen Avagyan, farklı ülke gençleri ve gençlik kuruluşlarıyla Tsaghkadzor Forumu esnasında tesis olan bağların, farklı ülkeler arasında işbirliği köprüsünün temelini oluşturacağını ifade etti. Ermenistan Avrasya’ya entegrasyon politikasını benimsemiştir ve bu çerçevede gençlerin söyleyecekleri ve yapacakları bulunmaktadır. 

Amerikan Kongresi Haçlı Seferinde

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerin elinde, Senato da Demokratların..Oylar yakın gözüküyor. Demokratik sistemin en iyi çalıştığı fakat insan tabiatının en kötü tarafının ortaya çıktığı zamanlar... Ermeni ve Rum asıllı ve aşırı taraftar olan Temsilcilerin ve Senatörlerin demokratik sistemi ihlal edip etnik nefretlerini ortaya döktüğü bir zaman. Tam bir modern Haçlı Seferi. Hepimizin yaz planlarına başladığı sırada Amerikan Kongresinde şu tasarılar pişiyor... - Bu bir kanun önergesi, basit bir tasarı değil.
- Tarihte Hristiyanlarin sahip olduğu bütün malların kataloğunun yapılmasını zorluyor.
- 2005'ten beri federal mahkemelerde Türkiye aleyhine açılan Ermeni ve Yunan tazminat davalarını destekleyen bir kanun. 
-Sevr anlaşmasının modern kanunlarla geri getirilmeye çalışılması....
En basitinden bütün Türk ve Türkî toplumunun üyelerinin kendi temsilcisine telefon edip H.R. 4347'e hayır demesi lazım. Temsilcinizi nasıl bulursunuz. İnternette "Contacting the Congress" diye bakın. Adres ve ‘zip code’ koyunca Temsilcinizin kim olduğu çıkıyor. Bu kadar basit. Hepimiz telefon başına...

Dünyaca Ünlü Kahve Şirketi ''Tchibo''nun Ortak Kurucusu Karl Çilingiryan mı? / ԱՇԽԱՐՀԻ ԾԱՆՕԹ "TCHİBO'' ՍՈՒՐՃԻ ԸՆԿԵՐՈՒԹԵԱՆ

Max Herz ve Carl Hiryan tarafından 1949 yılında Hamburg’da  Max Herz ve Carl Hiryan taratından kurulan  ve kısa süre içinde pek çok alanda faaliyet gösteren kurulan Alman kahve üreticisi Tchibo 'nun  ortak kurucusu Carl Tchilling Hiryan'ın(1910-1987)baba tarafından ermeni olduğu ve gerçek adının Karl Çilingiryan(Der Spiegel 17.10.1962 tarih,sayı 42)olduğu iddia edilmektedir:

Kumkapı'da Sokak Ortasında Bıçaklanarak Öldürüldü

Fatih’te 36 yaşındaki Ermeni asıllı Hamparsun Harutunyan gece saatlerinde sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü. Yaşanan olay sonrası Harutunyan’ın yakınları üzüntüye boğuldu. Olay, saat 01.00 sıralarında Kumkapı Şehsuvar Bey Mahallesi Çapariz Sokak üzerinde meydana geldi. İddiaya göre, Ermeni asıllı olduğu öğrenilen Hamparsun Harutunyan(36), sokak ortasında henüz kimliği öğrenilemeyen bir kişi tarafından bıçaklandı. (Ermeni asıllı falan değil, Ermeni. Ermeni asıllı ancak dönmelere denir. HYETERT)

İki Kişilik Mezuniyet

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Ermeni Dili ve Edebiyatı bölümünden sadece 4 kişi mezun oldu. Mezun olan öğrencilerden sadece 2'si düzenlenen mezuniyet törenine katılınca, ilginç görüntüler ortaya çıktı. Diğer bölümlerden mezun olan öğrenciler kalabalık kortej eşliğinde alandan geçerken, Ermeni Dili ve Edebiyatı bölümünde ise sadece 2 kişi korteje eşlik etti. 2 mezunun olduğu Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü, böylece ilk mezunlarını verdi.

'2015 yılının önemi fark ediliyor mu'

Bu yazı gecikmiş bir yazı değildir. Bir eksikliği gidermek gibi bir iddiası ise hiç yoktur. Hakkında o kadar çok yazı çıktı ki “Ermeni Sorununu Anlamak” kitabının, bu yazı sadece bir hatırlatma niteliğindedir. Uluç Gürkan’ın 2011 tarihinde ilk baskısını yapan kitabının, Başbakan’ın “Ermeni taziyesi” içerikli açıklamasından sonra, üstelik soykırım iddialarının 100. yılına az bir zaman kalması nedeniyle hatırlatılması ihtiyacı doğmuştur. Burada kitabın tanıtımından ziyade, kitabın temel dayanağı olan tezler ele alınırsa Başbakan’ın taziyesi ve Ermeni Soykırımı iddialarına karşı, kitabın alt başlığı olan “önyargıları aşmak ve nefretten arınmak” çerçevesinde hareket edilebilir.

'Suriye ordusu Keseb'i geri aldı'

Suriye devlet televizyonu, ordunun Lazkiye kentinin Türkiye sınırındaki Keseb kasabasını muhalif birliklerin elinden geri aldığını duyurdu. Kasaba 23 Mart'ta muhaliflerin eline geçmişti.
Devlet televizyonu kasabanın Beşşar Esed’e bağlı birliklerin düzenlediği operasyon sonucunda yeniden rejimin eline geçtiğini açıkladı.

Ninova ey ninova!

Orhan Miroğlu tüm yazıları / omiroglu@stargazete.com
Burası Mezopotamya.. Burası Sümerler’in anavatanı. Burası ölümsüzlüğü arayan Gılgameş’ın yurdu ve efsanevi Babil kulesinin yükseldiği topraklar. Çağdaş Gılgamışlar hala ölümsüzlüğü arıyor, ölümsüzlüğün peşinde koşup duruyor.. Tanrı’ya yakın olmak için yedi kat bir kule inşa eden Babil halkına ise Tanrı farklı diller bahşedince, Babil halkı kendi aralarında anlaşamaz oldular ve kule yıkılıp gitti. O gün bugündür, birbirlerinin dilini anlamayan kavimler arasında, Asur, Babil ve Med İmparatorluğunun bu uçsuz bucaksız topraklarının üzerinde yaşanan hakimiyet savaşları iki bin yıldır sürüp gidiyor bu coğrafyada.

SDHP adına dün Ankara'da yapılan "20'leri anma Paneli'nde" okunan mesaj

"Değerli dostlar ve yoldaşlar, İdam sehpalarında ölümsüzleşen 20 Hınçak devrimcinin anısı önünde yeniden buluşuyor olmaktan büyük bir sevinç yaşıyoruz. Bu buluşmanın bizler için çok derin bir anlamı var. Bundan birkaç yıl öncesinde birilerinin böylesine bir ilişki hakkında tahmin yürütecek olması bile hiç kimse için inandırıcı olmayacaktı. Öyleki, bu olgu tarihte inanılamaz sanılan birçok şeyin gerçekleşeceğinin de göstergesidir. Evet... adalet, özgürlük ve halklar arasında olması arzulanan gerçek bir dostluk temelinde varolası, günümüzün ihtiyacına cevap veren tazelikte meyvelerini verecek olan tüm algılarla, fikirsel ve politik duruşlar er ya da geç ama mutlaka gerçekleşecek diye inanıyoruz.

Շնորհավոր Հայրերու օր /Babalar Günü Kutlu olsun/ / Happy Father's Day

3 bin Hıristiyan Musul’u terk etti

Olgu Kundakçı / olgukundakci@birgun.net
Musul’u ele geçiren radikal İslamcı IŞİD Bağdat’a ilerlerken Irak’ta yaşayan azınlıklar kaygılı. Keldani Süryani Asuri Halk Meclisi’nden milletvekili Mansour, “3 bin Hristiyan Musul’u terk etti” dedi... Cihatçı örgütün Irak’ta güçlenmesinden en çok etkilenenlerin başında azınlıklar geliyor. Irak’ta Saddam Hüseyin rejiminin 2003’te yıkılmasından sonra Hristiyanlara yönelik yapılan saldırılarda ülkede yaşayan bir buçuk milyona yakın Hristiyan sayısı  400 bin’e düşmüştü. Musul’da yaşayan 35 bin Hristiyan’ın sayısının ise son 10 yılda 3 bine düştüğü tahmin ediliyor.

Ninova Düşerken Gözlerimizin Önünden

Zeynep Tozduman/  zeynoege35@gmail.com
Yine Orta doğu yine Kan, yine gözyaşı... 9 Haziran 2014'den bu güne dek Ortadoğu’yu Kan gölüne çeviren, Radikal İslami terör örgütleri Suriye'de, Musul'da, Humus'ta, Ninova'da, Bağdat'da  kan dökmeye devam ediyor. Pazartesi'nden, Cuma’ya Kadar Dört günde kaderi değişen Irak’ın mazlum ve kadim halkları gözlerimizin önünde acımasızca bir bir katlediliyor ve mabetleri bombalanıyor…  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, dünyanın gözü önünde Musul’u ve iki kenti ele geçiriyor ama insanlık büyük bir sessizlik ve gaflet içersinde. Irak’ta değişen dengeler yüzünden dört gün içersinde üç devlet kuruluyor... 

Kemalizm eleştirisine ‘Biz yenilendik’ yanıtı

Arif Balkan
Akademisyen, sanatçı, Alevi ve dini azınlıkların temsilcilerine cumhurbaşkanı adaylarını soran Kılıçdaroğlu, partinin çok Kemalist çizgide olduğu yorumuna ‘3.5 yıldır yeni bir CHP var’ yanıtını verdi...  (CHP İttihat ve Terakki zihniyetini terk ederse -ki çok zor- belki o zaman yeni ve sosyal demokrat bir parti olur. HYETERT)

Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsünde görüşmeler

Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsünde bugün 13 Haziran’da «Millet Meclisi Dış İlişkiler» ve «Eğitim-Bilim-Kültür ve Gençlik İşleri» Daimi Komisyonaları tarafından «Ermeni Soykırımının uluslararası tanınması ve kınanması sürecini teşvik ve Ermeni Soykırımının 100. Senei Devriyesi öncesinde gerçekleştirilecek çalışmalar ve parlamenter katılım olanakları » temalı görüşme gerçekleştirildi.

Ermeni soykırımı yalanına karşı ortak mücadele

Ermeni Soykırımı iddialarına karşı İzmir’de kitle örgütleri ve partiler bir araya geldi. Soykırım yalanına karşı ortak mücadele kararı verildi.Buca'da Etkinliğe Kent Konseyi, Şirinyer Spor Kulübü, Muhtarlar Derneği, ADD, Engelliler Derneği, Temad, Cemevi Derneği, Eğitim-iş,CHP, İşçi Partisi ve Demokrat Parti Buca temsilcileri katıldı. (Diğerleri neyse de Cemevi ilginç. HYETERT)

BOP’un esas amacı Kürdistan’ı Ermenistan ile birleştirmek!..

Ökkeş Ağaoğlu / okkesagaoglu
Bugün Irak’ı ve Türkiye’yi bölmeye çalışanlar dünya haritasının hep Batı’sında yer almaktadır. Avrupa, “Türk hükümeti demokrasiden uzaklaşıyor” derken, aslında sevinmekteler. Türkiye’nin bölünmesiyle Atatürk’ten rövanşı almaya çalışıyorlar. (Ama onu asla yapamayacaklar.) Yani karşımızda tam bir Türk düşmanlığı vardır. Bu düşmanlık Ortadoğu (genellikle Suriye - Irak ve Türkiye) üzerinden hareketle Anadolu’nun Doğusu’nu Türkiye’den ayırmak. Yukarıya çıkarak da Ermenistan sınırına dayanıp sözde kürdistanı yaratıp esas amaçlarının Erivan’ın kapısına dayanıp elini güçlendirmektir. Peki Ortadoğu dağılmışken orada jandarmalığı kim yapacak?.. Eeeee işte esas sorun da burada… Bu sorunun cevabı aynen şudur: İsrail. (Komplo teorilerinin sınır yok. HYETERT)

Amerikalı Ermeniler, Halep sakinlerine yardım ulaştırılması çağrısında bulundular

Amerika Ermeni Davası Ofisi Başkanı Ken Hachikian, BD başkanı Barack Obama’ya Halep’te savunmasın halka karşı gerçekleştirilen saldırılara müdahalede bulunması çağrısında bulundu. Asparez gazetesinde yer alan haberde Hachikian, Halep’in Cihatçıların ablukası içinde bulunduğunu, kentteki birçok ev, kilise, sağlık kurumları ve tesislerin füze saldırısına madur kaldığını ifade ederek ″ABD’nin açıkça düşmanı kabul edilen «El-Kaide»yle bağlantısı olan teröristler Türkiye’nin aktif desteğiyle yüzlerce yıllık tarihiyle zengin Ermeni mahallelerini yok etmekteydiler. Halep sakinleri evsiz kalmışlardır, onlar artık gıdadan, sudan ve korunma araçlarından mahrumdurlar. Ermeni Davası ofisi, Halep’in gaddarca imhası koşullarında Amerikanın sessizliği kabul edilemez bulmaktadır» dedi.

Dışişleri Bakanı, Soykırımın 100. Yılına yönelik parlamento görüşmesine katıldı

Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan 13 Haziran’da  Milet Meclisi Dış İlişkiler, Eğitim-Bilim-Kültür ve Gençlik İşleri Daimi Komisyonaları tarafından Soykırım 100. Yılına yönelik düzenlenen parlamento görüşmesine katıldı; oturum Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsünde gerçekleştirildi. Görüşmede hazır bulunan  milletvekilleri, toplumsal kuruluş temsilcileri, araştırma merkezleri temsilcilerine hitap eden bakan Nalbandyan, Soykırımın 100. Yılı vesilesiyle Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan diplomatik temsilcilikleri tarafından gerçekleştirilen çalışamlara ilişkin bilgi verdi, Diaspora Bakanlığı ve Ermeni toplumsal kuruluşlarıyla koordineli faaliyetlerin öneminin altını çizdi.

Pilgrimage to Armenia and Ararat - June 2014