Etiketler

Kartaca bu sefer yıkılmayacak...

Markar Esayan
Totaliter sekülerlerin ise aslında nefret ettikleri 'Ekmel' İhsanoğlu'na tıpkı MHP'li Mansur Yavaş'ta olduğu gibi verecekleri desteğin mantığını mesela Baskın Oran şöyle tarif ediyor: 'Ekmel Bey bu geçiş dönemi için iyi bir seçim çünkü şu anda önemli olan, ülkeye korkunç zarar veren Erdoğan'ı ne yapıp yapıp zapturapta almak. Daha acili yok.' Yani Kartaca ne pahasına olursa olsun yıkılmalı. Bu amacın kutsal gölgesi altında aslında tiksindikleri cemaat paralel ile, Aydın Doğan tröstüyle, ulusalcılarla, düne kadar kan kustukları CHP'yle bile işbirliği yapılabilir. Paralel devletin ülkeyi nasıl zapturapta aldığı üzerine bir kelam duyamazsınız, bu ittifaka dahil kesimlerden nasıl bir ahlaksızlık gelirse gelsin, görmezden gelinir, hatta üzeri itinayla kapatılır ve Kartaca'nın yıkılması için Roma'nın partisi CHP'ye oy istenir. Neden? Çünkü o Kartaca onların Romasını tehdit etmektedir. Eski devletin sadece biraz tadil edilmesini ama ana kuralın aynı kalmasını istemişlerdir lakin Erdoğan onların tayin ettiği o noktada durmamıştır. Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/kartaca-bu-sefer-yikilmayacak/54636

Kiliseye saldırı gerçek, haber yalan

Akşam’ın haberinde kilise adına yapılan basın açıklamasının polis tarafından yazıldığı ortaya çıktı

Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan sınır kapısı açılmayacak

Dışişleri Bakanlığı Ermenistan ile Türkiye arasındaki Alican Sınır Kapısı'nın açılacağına dair iddiaları yalanladı. Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Tanju bilgiç, bir soruya verdiği cevapta, "Bugün bir gazetede Türkiye ile Ermenistan arasındaki Alican Sınır Kapısı'nın açılacağına dair yayınlanan haber gerçeği yansıtmamaktadır" değerlendirmesinde bulundu. (Tahmin edildiği gibi haber asparagas çıktı. HYETERT)

Pastırmacıyan ailesinin kaderi

Albatros- Ragıp Zarakolu
Erivan. Anadolu’da Ermeni devrimci gerilla hareketi, Zeytun, Sason, Van, Şebinkarahisar gibi yörelerin kırsalında, 1890’ların ilk yarısında başladı. Amaç, esas olarak öz savunma, Ermeni köylerinin çeşitli aşiretler tarafından yağmalanmasının önüne geçilmesi, 1877 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında yerinden yurdundan edilen Ermeni köylülerinin geri dönmesinin sağlanması idi. Bu eylemlerin ardından çok daha büyük bir baskı ve kitlesel cezalandırma geldi. Bu duruma karşı, genç Ermeni devrimcileri, Erzurumlu varlıklı bir aileden gelme Pastırmacıyan (kod adı: Armen Garo) öncülüğünde, İstanbul tarihinin ilk kent gerillası eylemini gerçekleştirdiler. Tarih; 26 Ağustos 1896.

Bu Ülkede ve Orta Doğuda Hristiyanlara Ölüm Emrini Verenler

Zeynep Tozduman
Suriye'de son 3 yıldır, Irak'ta ise son 1 aydır İslami terör örgütlerinin başlattığı saldırıların bir yansıması da Türkiye'de de geçtiğimiz günlerde hemen kendini gösterdi. Batı cephesinde bu saldırılardan nasibini ilk alan il İstanbul'dur. Yaklaşık Yüz bin Hıristiyan’ın yaşadığı megapol kent İstanbul, aynı zamanda en fazla Hıristiyan nüfusa da sahip. Doğu cephesinde ise Turabdin ( Süryani mitolojisine göre Mardin ve civarına verilen ad) bölgesi, yıllardır zaten Süryani Kiliseleri olarak hep saldırılara maruz kalmıştır. Geçtiğimiz hafta içerisinde, İstanbul'un göbeğinde 15 Haziran 2014 günü Yeşilköy'de Latin Katolik kilisesi basılarak, kilisedeki değerli eşyalar kırılıyor, Hıristiyanlar ölümle tehdit ediliyor ve devlet hala önlem anlamamakta direniyor. Sözde Barış ve Hoşgörü diniyiz ya!

MHP'den ilk Ermenistan yorumu

Erdoğan'ın Ermenistan sınır kapısını açma talimatıyla ilgili ilk tepki Oktay Vural'dan geldi. "Ermeni sınır kapısının açılması dış güçlere bir mesaj" diyen Oktay Vural, mesajın 'Ben size tabiyim' demek olduğunu iddia etti. (Tam da bizim aslanların MHP adayını destekleyeceği zamanda böyle sözler edilir mi? HYETERT)

Ermeni gazeteciye laik ve Hristiyan baskı

Büşra Sönmezışık'ın röportajı Gezi süreci boyunca pek çok yazar yazılarıyla taraf oldular. Eski Taraf yazarı Markar Esayan da süreci baştan sona takip edenlerden. Darbecilere karşı, fakat çevrecilerin yanında olan Esayan, olaylara laik ve hristiyan çevrenin durduğu yerden bakmayınca mahalle baskısı görmüş... Gezi'ye mesafeli baktığım için ya çok eleştirildim ya da çok sahiplenildim. Bana göre ikisi de sorunlu. İnsanlar bir Ermeni'nin de sadece bir vatandaş olduğunu unutuyorlar. Ermeniler tarafından baskı gördünüz mü? Hayır. Ama Türkiye'de çok ciddi manada cemaatçilik var. Her zaman bu dindarlara atfedildi. Halbuki Gezi krizi bize gösterdi ki her yerde cemaat var. Gezi'nin bir özgürlük hareketi olduğunu iddia ettiler. Ama bununla tezat oluşturacak biçimde kendi mahallelerinde kolektivist bir davranışla karşı tarafa hücum ettiler. Bu bana da uygulandı. Mesela bana 'Hrant'ın kemiklerini sızlatıyorsun' dediler. Bu Ermenilik üzerinden ırkçılık uygulamaktır. Bunları önemsemedim.

Sansaryan Hanı iade edilmiyor

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi, Sirkeci'deki Sansaryan (Sanasaryan) Han'ın iadesi için başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti. Tüm belge ve bilirkişi raporlarının lehlerine olduğunu söyleyen Patrikhane şaşkın. 18 Temmuz'a ihaleyle kiraya verilen tarihi hanın otel olacağı iddia ediliyor. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi tarafından Sansaryan (Sanasaryan) Hanı'nın iadesi için Maliye Hazinesi’ne açılan davada mahkeme, davanın esastan reddine karar verdi. İstanbul 13’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Patrikhane ile Hazine’nin avukatları katıldı. 2011’den beri devam eden davayı karara bağlayan mahkeme Sansaryan Han’ın Patrikhane’ye iadesine ilişkin talebi reddetti.

Amaçları Türkiye‘yi dünyaya rezil etmek

Bülent Şanlıkan – Haber Merkezi
Türkiye'yi karıştırmak isteyen güçler iki sokak çocuğunun Yeşilköy Katolik Kilisesi'nin önünde yaptığı taşkınlığı "Hıristiyanlara Saldırı" olarak yaymaya başladılar. Taraf ve Hürriyet'te olayı kışkırtan yayınlarla provokasyonu sürdürdü. AKŞAM konuyu Kilise yetkililerine sordu. Üst düzey bir Kilise görevlisi,"Bizim üzerimizden provokasyon yapmak istiyorlar. Amaçları Kilise saldırı altında imajı vererek AB'ye mesaj göndermek. Türkiye'ye dünyaya rezil etmek istiyorlar. Suikast yapacak kişi elinde bıçağı göstererek mi gelir? Bizim kurumumuz üzerinden kimse prim yapmasın. Polisle bizi karşı karşıya getiremeyecekler. Biz onların bizlere ilgisinden memnunuz" dedi.( Birileri yalan söylüyor ama bunu tam bilemiyoruz. HYETERT)

Armenian Geographic, Ararat zirvesine tırmanışa hazırlanıyor

Armenian Geographic projesi Ararat Dağı zirvesine tırmanışa hazırlanıyor.Zirvye tırmanış ve projeye ilişkin olarak Armenian Geographic kuucusu Tigran Şahbazyan NEWS.am’e şunları anlattı:Tigran Şahbazyan «Armenian Geographic projesi 2012 yılında başladı. Coğrafyacı olarak ve bu alanda yılların deneyimiyle bir coğrafya projesi yaratıım, bunun amaçlarından biri Ermenistan coğrafyasının seyahatler aracılığıyla tanınmasıdır» dedi.

Agayev: Ermeni Lobisinin İdeolojik ve Finansal Merkezi, California

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
Azerbaycan’ın Los Angeles Başkonsolosu Nasimi Agayev, Ermeni lobisinin Azerbaycan’ın ABD’deki etkinliği ve başarısını kıskandığını söyledi. 2 trilyon dolarlık gayrisafi milli hasılasıyla dünyanın en büyük sekizinci ekonomisi konumundaki California’nın ABD Kongresi’nde 53 Kongre üyesi ile temsil edildiğini ve Amerikan ulusal siyasetinin şekillenmesinde önemli pay sahibi bir eyalet olması nedeniyle Azerbaycan’ın California’da bir temsilcilik açma kararı aldığına dikkat çeken Agayev, yaklaşık bir milyon Ermeni’nin yaşadığı eyalette Ermeni diasporasının da siyasi, ekonomik ve idari pozisyonlardaki varlığıyla etkin olduğunu ifade etti.

Yayıncının sansürü mü soykırım paranoyası mı?

Türkiye’de öylesine etkili bir “soykırım lobisi” oluştu ki bu lobinin doğal ve gönüllü üyeleri Türk yazar ve bilim adamları bir yana, uluslararası üne sahip bazı batılı tarihçileri bile baskı altına almaya yeltenebiliyorlar. Geçmişte bu ülkede, bırakın soykırım iddiasını dile getirmeyi, 1915’de neler olduğunu konuşmak bile akla gelecek bir iş değildi. Tarihimizin tatsız anlarını hatırlamak hoşumuza gitmediği için. Başka bir sebebi yok, onu söyleyelim.

2015'e hazırlanırken TTK'de yeniden yapılanma mı?

Türk Tarih Kurumu Başkanı Metin Hülagü’nün görev süresinin uzatılmamasının arka planında, 2015 öncesinde hükümetin Ermeni meselesinde belirlediği yeni yaklaşım üzerindeki anlaşmazlık var ve TTK’da yeni bir yapılanma kapıda. Hülagü’nün sonunu getiren olay ise Başbakan’ın ‘taziye’ beyanının hemen ertesi günü Van’da yaptığı açıklama oldu. Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Metin Hülagü’nün istifası ve kurumdaki ‘Ermeni Masası’nda görev yapan akademisyenlerin de istifa edebilecekleri söylentisi, son günlerin dikkat çekici gelişmelerinden biri oldu. 

Hamidiye Alayları / Devlet Aklının Zorunlu Yapıları

Yusuf Ziya Döger
İçinde bulunduğunuz olumlu/olumsuz koşulların gerektirdiği şartlara bağlı olarak yapılanmasına izin verdiğiniz ve zamanı gelince ortadan kaldırmak üzere olanak tanıdığını bir yapının ne kadar palazlanması gerektiğini de doğal olarak belirleyicisi siz olacaksınız.  Bu durumun ne anlama geldiğini belirleyen birçok tarihsel veriden biri de Osmanlı devletinin Kürdistan’da kurulmasına izin verdiği Hamidiye Alaylarıdır. Osmanlı Devleti 19. yüzyılın sonu ve 20.yüzyılın başında pek çok bölgede olduğu gibi Kürdistan bölgesinde de iç ve dış düşman algısına göre şekillenen bir askeri yapılanmayı gerekli görmüştür. Bu yapılanmayı dönemsel bir zorunluluk addederek varlık kazanmasını sağladı. 

Ermeni Soykırımı seçkisinin Türkçe versiyonu Türkiye’de yayımlandı

Üç ciltlik «Osmanlı İmparatorluğunda Ermeni Soykırımı: Sağ kalanların tanıklıkları» arşiv belgelerinin ilk cildinin Türkçe versiyonunun yayımlanmasıyla  bu konulara ilişkin kanıtların sunumu pratikte tam bir görünüm kazanmaktadır. Açıklama bugün 2 Temmuz’da  Erivan’da düzenlenen basın topantısında eseri Türkçe yayımlayan yayıncı, insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu’ndan geldi. ″Eserin Türkçe yayımlanması beni oldukça hislendirdi, zira bu «Van» toplumsal kuruluşu desteği sayesinde gerçekleşen operatif bir çalışmanın sonucuydu″ diyen Zarakolu, Türkiye’de Ermeni Soykırımına ilişkin Alman belgeleri ve ayrıca Verjine Sıvazlıyan’ın bir ömür boyunca topladığı tanıklıkların yayımlandığını sözlerine ekledi.

Flash... Flash.. Ermenistan kapısı açılıyor

Köşk adaylığını açıklayan Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla ikinci adımı atmaya hazırlanıyor. Ermenilerin de üzerinde hak iddia ettiği Karabağ bölgesindeki sorunlar dolayısıyla 1993 yılında kapatılan Alican Sınır Kapısı'nın açılması için hazırlıkların tamamlanması talimatı verildi. Kapının, eylül ayı itibariyle açılması planlanıyor. Alican Sınır Kapısı'nın açılması ile ABD ve Ermenistan ile ilişkilerin de normalleştirilmesi amaçlanıyor.

Happy Independence Day

On behalf of Archbishop Khajag Barsamian and the entire Eastern Diocese of the Armenian Church of America, we wish all of our readers a happy Independence Day. For well over a century now, Armenians have been blessed to merge our way of life with the bounty and liberty of this great nation of America. On these shores our people found a refuge from persecution, but also a land that would sustain and strengthen us as we sought to honor our heritage, and worship our Lord.

Ermeni asıllı Muritsa Küçük'ün katil zanlısı: Gerçek failler yakalansın

Nuri İmre
Kocamustafapaşa'da Ermeni asıllı 85 yaşındaki Muritsa Küçük'ün 12 yerinden bıçaklanıp, yüz kemiklerinin kırılması ve boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın duruşmasına devam edildi. Tutuklu yargılanan şüpheli Murat Nazaryan, hakkındaki suçlamaları reddederek, "Ben de bu işi gerçekleştiren faillerin bir an önce yakalanmasını istiyorum. Bu yüzden mağdurum." diye konuştu... Sanık Nazaryan'ın tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşma 19 Ağustos 2014 tarihine ertelendi. (Nedense basın Ermeni'ye, Ermeni asıllı demekten vazgeçmiyor. HYETERT)

Tarih Kurumu'nda olup biten daha neler neler var!

Murat Bardakçı                                          
Türk Tarih Kurumu'nda yaşanan bir yayıncılık skandalini önceki gün anlatmıştım:Bir özel yayınevi Ermeni meselesi hakkında çok sayıda tarihçiye ortaklaşa bir eser hazırlatmış, yazarlar "Bu iş vatan-millet meselesidir" diyerek feragatname göndererek telif haklarından vazgeçmişler ama yayınevi maliyetin tahminlerin üzerinde olacağını görünce çalışmayı Başbakanlık vasıtası ile Türk Tarih Kurumu'na satmış; Kurum da ilk iş olarak eserin editörü Prof. Dr. Enis Şahin'in isminin yerine o zamanki başkanları Prof. Dr. Metin Hülagü ile diğer beş profesörün adını koymuş ve çalışmayı bu şekilde yayınlamıştı!üstelik, eserin "Tarih Boyunca Türk-Ermeni İlişkileri, Ermeni Sorunu ve Gelişimi" olan adı da değiştirilip "Tarihte Türkler Ermeniler" yapılmış ve külliyatın asıl editörü olan Prof. Şahin hem Başbakanlık'a bağlı ihbar ve şikayet merkezi BİMER'e başvurmuş, hem de manevi tazminat davası açmıştı!

Türkiye ve KKTC’DEKİ Kiliseler Ve Mallarına İlişkin ABD Karar Tasarısı

Ömer Engin LÜTEM
Yaklaşık üç yıldır A.B.D.’de yerleşik bazı Ermeni ve Rumlar, Türkiye’de bulunan ve kullanılmayan bazı kilise ve diğer dini yapıtları 2015 sürecinde Türkiye’ye karşı açmış oldukları kötüleme ve eleştirme kampanyasında kullanmak istemektedirler.  Bu konuda geçen Mart ayı sonunda Temsilciler Meclisine “Türkiye’nin Hristiyan Kiliselerine İlişkin Sorumluluğu”  başlığı altıda bir kanun tasarısı sunulmuştu. Bu tasarı gereğince ABD Dışişleri Bakanı Türkiye ve KKTC’de bulunan, geri verilmemiş  ya da başka bir şekilde sahiplerine iade edilmemiş olan kiliseler ve diğer dini yapılar hakkında yıllık bir rapor düzenleyecek, rapora söz konusu yapıtların bir listesi de eklenecek, ayrıca bu yapıtların  geri verilmesi konusunda her yıl olan gelişmeler de  belirtilerek rapor ABD Kongresinin iki Meclisine gönderecektir. Bunun  dışında bu rapordaki bilgiler ABD tarafından yayımlanan İnsan Haklarına  İlişkin Uygulamalar ve Uluslararası  Dini Özgürlükler yılık raporuna konacaktır.

Erivan’da 6828 temel okul öğrencisi mezuniyet diplomasını aldı

Erivan Belediyesine bağlı temel ve orta öğrenim kurumları , eğitim komplekslerinden mezun olanlar  1 Temmuz’da Orta öğrenim mezuniyet diplomalarını aldılar. Erivan’daki 144 temel okulun 6828 öğrencisi diplomalarını aldılar; bunlardan 200’ü okullarından üstün başarıyla mezun oldular. Erivan Belediyesine bağlı 12 yıllık tedrisatlı orta öğrenim okulları ve 2 eğitim kompleksinden mezun 431 öğrenci bugün diplomalarını aldılar.

Anlı'dan Ateşyan'a, "Kültür Elçisi" teklifi

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti... Ermeni yurttaşların dönüşlerinin daha sık ve kalıcı olmasını dilediğini belirten Anlı, şöyle konuştu:  "Diyarbakır  Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması yönünde bir çaba içindeyiz. Sizlerin de bu kentte önemli bir katkısı var. UNESCO yolculuğunda kabul buyurursanız Diyarbakır halkı adına Diyarbakır’da yaşayan tüm halklar adına sizin Diyarbakır Kültür Elçisi olmanızı istiyoruz."

Nemrut Dağı'nda ’Pagan Ayini’

Ermenistan'dan gelen bir grup turist, ayin öncesi 2 bin 206 metre yüksekliğindeki dağın zirvesinde güneşin doğuşunu seyretti. Nemrut Dağı’na çıkan 34 kişilik turist kafilesi, güneşin doğuşunu seyrettikten sonra ayin düzenledi. Ermenistan’dan gelen ve pagan (çok tanrılı dinden olan) oldukları belirtilen grup, Anadolu gezisi kapsamında Kahta ilçesine geldi. Yürüyerek 2 bin 206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’na çıkan kafileye, ilçede yaşayan bazı Ermeni asıllı vatandaşlar da eşlik etti.Dağın zirvesinde güneşin doğuşunun seyredilmesinin ardından ayine geçildi.

Tüm inanç grupları iftar sofrasında

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın ev sahipliğinde, kentteki inanç gruplarına bir iftar yemeği verildi. İftara, Roboskili aileler, ilçe belediye başkanları ve kentteki İslami tüm grupların yanı sıra Süryani, Ermeni din insanları da katıldı. İftara Diyarbakır Müftüsü Nimettullah Erdoğmuş, ilçe müftüleri, DİAYDER, Diyanet Sen, DİVES, Din Bir Sen, Büyükşehir Belediye Meclisi İnanç ve Azınlıklar Komisyonu, DTK İnanç Komisyonu, medrese eğitim veren din alimleri, Meryemana Süryani Kadim Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Ermeni, Ezidi, Süryani, Keldani temsilcileri ile görevli olmayan pek çok din adamı ile Roboskili aileler katıldı. İftarda önce Kur’an okundu ve dualar edildi.

2009 Emirgan'ından 1909 Adana'sına: Sis'e, Darson'a, Haçin'e Bakmak

Aslı Odman (30.11.2009)
‘Adana’yı öyle özledim, öyle özledim ki.../ Hatırlar mısın bilmem,/ Kol kola / Asfalt yolda/ gezmeğe çıkardık geceleri.../ Parkın yanında bir büyük konak vardı/ beyaz büyük havuzunun fıskiyesiyle/ gece gündüz akardı./ Asfaltın kenarında/ geniş yapraklı ağaçlarıyla ‘kübük’ evler/ ve uzaktan derinden derine/ düdükleri öterdi bekçilerin./ Sonra nasıl olurdu bilmem/ birdenbire hava gürler,/ yıldızlar sönüverirdi de,/ yağmur gelecek galiba derdin./ Küçücüktü evimiz:/ hurmalı mahallede/ kocaman konağın/ -konak haraptı-/ alt katındaki oda./ Gülbenkyan’ın çırçır fabrikasına bakardı./ Soldaki pencereye/ üzerinde tavus kuşu dolaşan/ ince bir tül asmıştın./...’ Orhan Kemal, Bursa Cezaevi, 1940’lar[1] ‘Geçmişle ancak, yaşananların sebepleri ortadan kalktığı zaman hesaplaşmış olacağız. Geçmişin esir edici çekiminin bugüne kadar kırılmamış olması sadece ve sadece bu sebeplerin hâlâ var olmaya devam etmelerinden kaynaklanmaktadır’. Theodor Adorno[2]

Dışişleri bakanı Amerikalı Ermeni hayırseveri «Şiraklı Ananya» nişanıyla ödüllendirdi

Dışişleri bakanı  Edward Nalbandyan bugün 3 Temuz’da Amerikalı Ermeni hayırseverler Hakob ve Veronik Kuyumcuyanlar’ı kabul etti.Dışişleri Bakanlığı Basın servisinden verilen bilgiye göre; bakan Nalbandyan Ermenistan-Diaspra bağlarının pekişmesi, Ermeni değerlerinin korunması işine katkıları, Ermenistan Tüm Ermeni Fonu projelerine destek vesilesiyle Hakob Kuyumcuyan’ı Ermenistan cumhurbaşkanı kararıyla verilen  «Şiraklı Ananya» nişanını takdim etti.

Paros Temmuz Sayısı


Marking The World War I Centennial in Turkey, Where Denial Gives Way To Dialogue

Doğan Eşkinat
June 28, 2014 marked the 100-year anniversary of Archduke Franz Ferdinand's assassination in Sarajevo. To commemorate the event, the Washington Post put together a short list of things we inherited from the World War I years: Daylight saving time, Meatless Monday, plastic surgery and Iraq – the country that emerged out of the time period that marks the beginning of the 20th century. A look back to the years from 1914 to 1918 would also reveal that most, if not all, pressing issues in contemporary Turkey are related to the Great War. With the marking of the first global war's centennial in Istanbul, the Ottoman Empire's then-capital, one realizes that what the nation strives to accomplish today is to close a century-long chapter of denial, forced assimilation and inequality.

Ara Güler’e Boğaziçi Üniversitesinden fahri doktora

Üniversitenin Güney Kampüsü’ndeki Albert Long Hall’da düzenlenen törende, Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Güler’e cübbe ve fahri doktora belgesi takdim etti.«Teknik ve sanatsal niteliği yüksek başarılı fotoğraf çalışmaları, Türkiye’nin tarihi ve gündelik yaşamını dünyaya tanıtması sebebiyle fahri doktora unvanı verilen Güler, cübbeyi giydikten sonra "Doktor oldum" dedi. Böyle bir yere gelip konuşma yapacağını hiç düşünmediğini ifade eden Güler, "Şimdi de ne düşündüğüm belli değil. Aslında bunlar hoş, güzel şeylerdir. Hoşuma da gidiyor. Gerçi bu üçüncü doktoram ama bunlar bende birtakım dürtülere neden oluyor. Sizin için daha iyi bakacağım dünyaya, bundan sonra daha başka şeyler de ilave edeceğim" diye konuştu.Güler, kendisine bu unvanın verilmesinden dolayı herkese teşekkür etti.

Maritsa Küçük Cinayetinin Duruşması

Samatya’da bir dizi yaşlı Ermeni kadına yapılan ve ağır şiddet uygulanan saldırıların birinde, dövülerek ve bıçak darbeleriyle öldürülen Maritsa Küçük’ün cinayetine ilişkin davanın altıncı duruşması, 3 Temmuz 2014 Perşembe günü Çağlayan Adliyesi, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Davanın avukatı Eren Keskin ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’un, nefret cinayeti olabileceğine dair uyarıda bulunduğu davada, cinayetin ardındaki gerçeklerin ortaya çıkartılması ve aydınlatılması talebimizi bir kez daha dile getirmek için Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geliyoruz. dedi.

21 yıl önce Sivas Madımak Oteli'nde öldürülen 35 kişi için kitle eski Madımak Oteli'ne yürüdü.

21 yıl önce Sivas Madımak Oteli'nde öldürülen 35 kişi için yürüyen kitle eski otelin önüne geldi.Alevi örgütlerinin düzenlediği anma için sabah saatlerinde Alibaba Mahallesi'nde bulunan Cemevi önünde toplanan kitle Madımak Oteli'ne yürüdü. Yürüyüş kortejinin başında aileler Sivas'ta öldürülenleri yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Yürüyenler arasında cumhurbaşkanı adayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri, CHP'li dokuz milletvekili, Roboskili aileler de var. (NV)

Suç duyurusunda bulundu

Merkezi İstanbul’daki Sason Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı, Batman’ın Sason ilçesine bağlı Arvizink ve Şengalik köylerinde kiliselerin ahıra dönüştürülmesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Batman’ın Sason ilçesine bağlı köylerdeki Ermeni kiliseleri ile mezarlıkların tanınmayacak hale geldiğini belirten Ermeniler Derneği Başkanı Aziz Dağcı, Batman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusundu bulundu. Kiliselerin koruma altına alınması gerektiğini belirten Başkan Dağcı: “Yılda bir defa da olsa kiliselerde ölülerimiz için dua etme hakkına sahibiz. Fakat koruma altına alınamayan ve ahır olan kiliselerde dua olmaz. Ermeni cemaatinin dini ibadetleri bazı nedenlerle hep engelleniyor” dedi.

Kilise bahçesinde iftar sofrası

Sümeyra Tansel'in haberi:
"Hristiyanlara ölüm" sloganıyla iki kez saldırıya uğrayan Yeşilköy Latin Katolik Kilisesi önceki akşam Müslümanlar için kardeşlik iftarı verdi. Son bir ay içinde saldırgan bir grup tarafından “Hristiyanlara ölüm” sloganıyla iki kez saldırıya uğrayan Yeşilköy Latin Katolik Kilisesi önceki akşam Müslümanlar için kardeşlik iftarı verdi. Azınlık cemaatleri daha önce de Ramazan ayında Müslümanlar için iftar düzenliyordu ancak bu yemek kilise bahçesinde yapılması açısında bir ilkti. Yeşilköylü Hıristiyanlar saldırılara bu davetle cevap vermek istiyordu. Nitekim, açılış konuşması yerine Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden sonra gayrimüslim tebaa için yazdığı ferman okundu. Davete CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner de katıldı.

Erivan’da 6828 temel okul öğrencisi mezuniyet diplomasını aldı

Erivan Belediyesine bağlı temel ve orta öğrenim kurumları , eğitim komplekslerinden mezun olanlar  1 Temmuz’da Orta öğrenim mezuniyet diplomalarını aldılar. Erivan’daki 144 temel okulun 6828 öğrencisi diplomalarını aldılar; bunlardan 200’ü okullarından üstün başarıyla mezun oldular. Erivan Belediyesine bağlı 12 yıllık tedrisatlı orta öğrenim okulları ve 2 eğitim kompleksinden mezun 431 öğrenci bugün diplomalarını aldılar.

Süryani Kilisesi Başkanı: Tedirginiz Kilise'ye bıçaklı saldırı yapılmıştı...

Süryanilerin de ibadet ettiği kiliseye yapılan saldırılar üzerine konuşan Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, "Tedbirleri arttırdık. Halkın duyarlılığı da mutluluk verici" dedi. İstanbul'da yaşayan Süryanilerin tek kilisesi olduğu için Süryaniler farklı kiliselerde de ibadet ediyor. Bunlardan biri de Yeşilköy’deki Latin Katolik Kilisesi. Söz konusu kiliseye önce mayıs ayında bir grup, kimsenin olmadığı bir sırada içeriye girerek mumların olduğu bölümü dağıtmış. Mumların dumanı üzerine olaya müdahale edilmişti. Son olarak da 15 Haziran'da bıçaklı saldırı gerçekleşti. Sekiz kişilik bir grup Süryani bir çocuğun vaftiz töreni sırasında kiliseye girerek içeridekileri tehdit etti. Kilise görevlisi Doğan Yıldırım grubu dağıtmak istediği sırada bıçakla tehdit edildi.

Özgürlük Kommageneden Doğacaktır!!!

Avrupa'nın özgürlüklerinde yaşayıp Kürdistan'da Batı Ermenistan' da ve Türkiye topraklarında yaşama tutunmaya çalışan, yaşamak için dilinden, inancından, kültüründen vazgeçmiş Ermeni insanları aşağılayarak, beraber iç içe yaşamış oldukları halklara nefretsel yaklaşıp, düşmanca yaklaşarak mı adaleti sağlayacaksınız.Varsa cesaretiniz savunmuş olduğunuz o zehirli fikirleri gelip burada savunun. Burada arafta yaşam süren bu insanlara yaşamı zehir etmeye kimin ne adına hakkı olabilir.

Marking The World War I Centennial in Turkey, Where Denial Gives Way To Dialogue

Doğan Eşkinat
June 28, 2014 marked the 100-year anniversary of Archduke Franz Ferdinand's assassination in Sarajevo. To commemorate the event, the Washington Post put together a short list of things we inherited from the World War I years: Daylight saving time, Meatless Monday, plastic surgery and Iraq – the country that emerged out of the time period that marks the beginning of the 20th century. A look back to the years from 1914 to 1918 would also reveal that most, if not all, pressing issues in contemporary Turkey are related to the Great War. With the marking of the first global war's centennial in Istanbul, the Ottoman Empire's then-capital, one realizes that what the nation strives to accomplish today is to close a century-long chapter of denial, forced assimilation and inequality.

Aram Ateşyan'a, "Kültür Elçisi" teklifi

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti. Beraberindeki Surp Giragos Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık ve yönetim kurulu üyeleriyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Ateşyan, Eşbaşkan Fırat anlı tarafından karşılandı. Ziyarette konuşan Anlı, Ermenilerin kendi toplumlarında var olmalarıyla mutluluk duyduğunu söyledi. Büyükşehir belediyesi olarak her zaman yüreklerinin yanlarında olduğunu ifade eden Anlı, Surp Giragos'ta olduğu gibi Surp Sarkis'in de ibadete açılmasını beklediklerini kaydetti.

Samatya'nın Kültür Varlığı Sorunlar ve öneriler.....

Cem Polatoğlu
Detaylar benim işim değil. Ancak Azınlıkların o veya bu sebeple kentten göçmesini önleyemeyen bizler, onların geride bıraktıkları semtlerdeki kültür varlıklarını, binalarını, zanaatlerini koruyalım istiyoruz. Samatya'da bu semtlerden biri. İstanbul’un görkemli tarihinden derin izler barındıran deniz surlarının dibindeki Samatya’da bambaşka bir kültür iklimi hakim. Çok yakın bir zamana kadar Türkler, Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerin bir arada yaşadığı, hatta birbirlerinin dillerini konuştuğu bir kültürdür bu.

Ermeni Patrik dolandırıcıdan şikayetçi oldu

Ermeni Cemaati Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan’ı 6 bin TL dolandırdığı iddia edilen sanığın yargılanmasına başlandı. Başbakanlık’tan geldiğini belirtip Sansaryan Han’ın Ermeni Patrikliği’ne iade edilmesinin kararlaştırıldığını ifade ederek Ermeni Cemaati Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan’ı 6 bin TL dolandırdığı iddia edilen sanığın yargılanmasına başlandı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Kemal Tayfun Nargin katılmadı. Şikâyetçi Başpiskopos Aram Ateşyan ise duruşmada hazır bulundu.

Komünist direnişçi Manuşyan'ın haykeline faşist saldırı

İkinci Dünya Savaşı'nda faşist işgalcilere karşı Fransız direnişini örgütleyenlerden Ermeni komünist Misak Manuşyan'ın Marsilya'daki heykeli tahrip edildi. 

Dualarla destek

Emre Öztürk - Bülent Şanlıkan
Çözüm'e manevi katkı... Ermeni Patrik Vekili Ateşyan'ın ardından Süryani Papaz Gabriel Akyüz, İncil'deki 'Ne mutlu barışı sağlayanlara' ayetini anımsattı ve barış için tüm ayinlerde dua ettiklerini söyledi.Ermeni cemaatinin ardından Çözüm Süreci'ne bir destek de Süryani ve Ezidilerden... Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan’ın Diyarbakır’da "Çözüm için kiliselerimizde her zaman dua ediyoruz" beyanının ardından Mardin Süryani Kırklar Kilisesi Ruhanisi Gabriel Akyüz, "İncil'de yer alan Ne mutlu barışı sağlayanlara" ayetini hatırlattı. 

Seyfo: Bize ‘1915 ten 2014 kadar ne oldu?’ anlat. 7 den 70e uluslararası yazı yarışması

1.  Seyfo Projesinin tanıtımı
 Kano Suryoyo Derneği bu uluslararası yazı yarışmasını başlattı. Projenin ana fikri Kano Derneği’nin Süryanilerin kültür ve eğitimini enternasyonal bir yazı yarışmasıyla teşvik amacına tamamıyla uymaktadır. Böylece Kano Derneği Seyfo’ya dikkat çekmek istemekte ve Süryaniler arasında bu konuda milli bir bilincin oluşmasına katkıda bulunmak istemektedir. Bizler Seyfo ile halkımızın sadece 1915 yılında yaşadıklarını tanımlamıyoruz. Bu zamandan önce ve sonra başımıza gelenleri de Seyfo kapsamına alıyoruz. Örneğin 1896, 1933 ve bugün halkımızın Irak ve Suriyede karşı karşıya kaldığı katliamlar. Bu yüzden Seyfonun mutlaka araştırılması, anlatılması ve üzerinde tartışılması gerekmektedir. Dolayısıyla projeyle 7 den 70 e kadar bütün insanların, aşağıda sıralanmış dillerde, yarışmaya tarihi hikaye yazıp göndermeleri umut edilmektedir.

Ani'de alan kazıları ramazandan sonra başlıyor

Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kars'a 42 kilometre uzaklıkta bulunan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ani Ören Yeri'nin Türkiye'nin önemli turizm alanlarından biri olduğunu söyledi. "Dünya Kenti" olarak adlandırılan Ani'de ilk kazı çalışmalarının 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra Kars'ın Ruslar'ın eline geçmesinden sonra başlatıldığını ifade eden Doğanay, 1892-1893 ve 1907-1914 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarında iç kale ile aşağı şehirdeki iki ayrı kilisede yoğunlaştığını belirtti.

Kırım Tatar Milli Hareketi BM'ye müracaat etti

22 Haziran 2014 tarihinde Kırım Tatar Milli Hareketi toplantısında kabul edilen dilekçede, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı “Ermeni, Bulgar, Yunan, Kırım Tatar ve Alman halklarının rehabilitasyonu ve bu halkların gelişimi ve canlanması için devlet desteğinin sağlanması" kararnamesinin, Kırım Tatar halkının yasal hakların iadesi için siyasi-hukuki dayanak oluşturamayacağı, çünkü söz konusu dokümanın Rusya Federasyonu Anayasası'na, kanunlarına, daha önce SSCB’de sürgün edilen halkların haklarının iadesi tutanaklarına, uluslararası hukuk normlarına ve Kırım Tatar halkının kendi kaderini tayin etme hakkına aykırı olduğu belirtildi.

Ermenistan, Rus doğalgaz ve petrolünü vergisiz alacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan'a satılan doğalgaz, petrol ve elmas ürünlerinden vergi alınmamasına ilişkin anlaşmayı onayladı. Rusya ve Ermenistan hükümetleri arasında Aralık 2013'te imzalanan anlaşmaya göre, Ermenistan Avrasya Birliği'ne üye olana kadar Rusya'dan aldığı doğalgaz, petrol ve doğal elmas ürünleri için vergi ödemeyecek.

Young Pilgrims Grow in Faith, IMBIBE Armenian Sprit Of The Holy Land

By Maria Derderian
In early June, a group of young adults from parishes across the Eastern Diocese came together to journey halfway across the world, to a place they had only heard about. Ten days later, the 29 young pilgrims returned as a family, changed by their experiences and brought together by their spiritual journey in the footsteps of our Lord Jesus Christ.

Young Deacons Ordained in White Plains

Three young men at St. Gregory the Enlightener Church of White Plains, NY, began a new journey in their service to the Armenian Church when they were ordained to the diaconate on Sunday, June 22.rchbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), visited St. Gregory the Enlightener Church, where he celebrated the Divine Liturgy and performed the ordination service this month. The Primate was assisted by the Rev. Fr. Karekin Kasparian, the longtime pastor of the White Plains parish.

Başkan Gülben: “Ermeni Lobisi Malatya'yı Yeni Üs Olarak Seçti”

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Ermeni lobisinin Malatya’yı kendisine üs olarak seçtiğini söyledi. ...Dört aydır hem ulusal basında hem de Ermenistan basınında çıkan haber ve yorumlara baktığımızda Ermeni lobisi Doğu Anadolu ve Güneydoğu illerimizde aktif faaliyetler yapmak peşindeler. Bu faaliyetleri yönetmek için de üs olarak Malatya'yı seçtikleri ve Malatya’da yaptıkları çalışmalarla da beli olmaktadır. Malatya’da Ermeni kilisesinin onarılması, İstanbul merkezli bulunan Malatyalı Ermeniler Derneği’nin (HAYDER) şubesinin Malatya’da açılması ve en sonunda Malatya’da Ermeni mahallesi olarak bilinen mahalledeki çocukların çeşitli Ermeni lobisi ile ilişkisi bulunan şirket ve teşkilatların organize ettiği yaz okullarına götürülmekte, eğitim adı altında neler yapıldığı bilinmemektedir? Ermeni kilisesine Hıristiyan olmak için giden gençlerin kilise tarafından kabul edildikten sonra Ermeni lobisinin de güçlü olduğu Fransa'ya altı aylığına eğitime gönderilmeleri de şüphelerimizi ve iddialarımızı güçlendirmektedir. ( Doğrusu yalanın bu kadarı bunlar için bile fazla. Onarıldı denen kilisede kurulan iskeleden başka bir şey yok. Kaldı ki yapılsa sadece turizme yardımı olur. Eğer yaz okuluna giden çocuklar varsa bunların ne yaptığı da devlet tarafından bilinir. Fransa'ya eğitime gönderilme ise kuyruklu yalandan da öte. Sanırız bu adamlar devletin varlığından kuşkulanıyorlar. HYETERT)

Society of Oriental Liturgy Gathers at Diocesan Center in Nyc

By Florence Avakian
By a unanimous vote, the Very Rev. Fr. Daniel Findikyan was elected as vice president of the prestigious international organization, the Society of Oriental Liturgy (SOL), on Saturday, June 14. The election came as part of the academic society's biennial congress, which convened primarily at St. Vladimir's Orthodox Theological Seminary in Yonkers, N.Y., during the week of June 8. A full day of sessions on Friday, June 13, were held at the St. Vartan Armenian Cathedral and Diocesan Center, in New York City.

Hollanda’nın en yaşlı erkeği unvanına sahip Diyarbakır doğumlu Serop Mirzoyan, 108 yaşına girdi.

Ermeni kökenli Mirzoyan’ın yaş gününü, ikamet ettiği Amersfoort kentinde ailesiyle kutladığı belirtildi. Sağlık sorunları yaşayan Mirzoyan’ı Amersfoort Belediye Başkanının da ziyaret etmesi bekleniyor.Diyarbakır’da 1906 yılında dünyaya gelen Mirzoyan’ın daha sonra Irak’a taşındığı ve 1996 yılından bu yana ise Hollanda’da ikamet ettiği belirtildi. Mirzoyan, Amersfoort’ta kızlarıyla kalıyor. (Ermeni asılı diye dönmelere denir.Mirzoyan Ermeni. HYETERT)

Ermeni Patrik Vekili Diyarbakır Valisini ziyaret etti

Türkiye Ermenileri Genel Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti. Türkiye Ermenileri Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan'ı valilik makamında karşılayan Vali Kıraç, Başpiskoposu makamında ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.Başpiskopos Aram Ateşyan ise Diyarbakır'a tekrardan geldiği için çok mutlu olduğunu söyledi.Ziyaret sonrası Ermenistan'dan getirdiği ahşap işlemeli vazoyu Vali Kıraç'a hediye eden Başepiskopos Ateşyan'a, Vali Kıraç ise Diyarbakır'ı tanıtan kitaplar hediye etti.

Ermeni Anıtı protestosuna suç duyurusu

Almelo Ermeni Havari Kilisesi’nde açılan sözde soykırım anıtına karşı 1 Haziran tarihinde düzenlenen gösteriye katılanlar, konuşmacılar ve organizatörler hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Hollanda’daki Ermeni kuruluşları birliği, geçtiğimiz hafta Cuma günü, Türk sivil toplum kuruluşları tarafından Almelo’da düzenlenen ve yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösteride, Ermenilere hakaret edildiği, ayrımcılık yapıldığı, nefretin körüklendiği ve soykırımın inkar edildiği gerekçeleri ile suç duyurusunda bulundu.

Nişanyan'a adalet...

Hasan Bülent Kahraman
'Eksantrik' sözcüğünün Türkçesini sevmem, biraz incitici bir manası vardır. Sanki hoş görülmesi gereken birini tanımlar gibidir. Halbuki, kökeniyle birlikte düşünüldüğünde "merkez dışına çıkmış" demek. "Sıradışı" diye Türkçeleştirirsek eksantriği, itiraz etmem. Elimdeki kaynaklar da İngilizcede ilk kez 1848'de manasında kullanıldığını belirtiyor. Nişanyan ise hazırladığı sözlükte ilk defa 1899'da (muhteşem) Ahmet Rasim'in "hoppa, züppe" manasında kullandığını yazıyor. Bu girişi sözü Sevan Nişanyan'a getirmek için yaptım. Hiç tanışmadığım biridir. Yıllar önce politik yazılarını göz ucuyla izlerdim. Sonra Türkiye hakkında hazırlanmış çok güzel bir rehberi onun düzenlediğini öğrendim. Derken bir otel rehberi çıkardı. Ardından sözlük ve sözcük yazarı olarak öğrendik adını. Basına yansıyan şanssız olaylar izledi. Ondan sonra da Şirince köyü, inşaatlar, kendisine anıt mezar yaptırmalar. Hz. Muhammed hakkında yazdıkları. Nihayet hapsedilişi.

Anti AKP hayalleri

Etyen Mahçupyan  / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Özgürlük alanı daraldıkça zihinsel beceri ve sosyal adaptasyon kapasitesi düşüyor. Öte yandan psikolojik açıdan özgürlüğün daralması birçok kişi için bir çaresizlik ve tıkanma duygusuna teslim olmayı ifade ediyor. Bu bilimsel bulgular bugünlerde Türkiye’de de ilginç bir sınanma şansı buluyor. AKP karşıtlarının çaresizliği anlaşılan öylesine derin bir sıkışma yaratmış ki, İhsanoğlu’nun gerçekten de siyasi dengeleri değiştirebilecek bir aday olduğunu, CHP’nin nihayet siyaset yaptığını, iktidarın paniğe kapıldığını vs yazabiliyorlar. Bu bariz akılsızlık halini psikolojik unsurlar dışında açıklamak ihtimali pek yok. İhsanoğlu’nun adaylığı muhalefetin çaresizliğiydi… Aynı çaresizlik AKP karşıtı aydınları da içine alıp bir hayal ülkesine taşımış gözüküyor.

Antik Kente Turist Akını

Hüseyin Demirci
Kurulduğu tarihten bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve mimari özelliğiyle dikkati çeken Kars Ani Ören Yeri'ni, ilk altı ayda 21 bin kişi ziyaret etti. Kars-Ermenistan sınırında, Kafkaslardan Anadolu'ya giriş kapısı olan antik kente olan ilgi her geçen gün artıyor. Farklı ülkelerden gelen turistler, M.Ö. 5000'li yıllardan günümüze kadar gelen esere yoğun ilgi gösteriyor. Eserin gelecek nesillere sağlam şekilde aktarılması ve farklı medeniyetlere ait tarihi izlerin yaşatılması için restorasyon çalışmaları titiz şekilde sürdürülüyor. Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentin sadece Kars ve bölge turizmi için değil, dünya için de son derece önem arz ettiğini söyledi. (Her ne kadar Ermeni şehri olduğu söylenmese de ismi doğru yazılmış.HYETERT)

Gökçeada‘ya Rum ortaokulu

Bülent Şanlıkan
Azınlık haklarına yönelik açılımlar tüm hızıyla sürüyor... Geçen yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos'un doğduğu Gökçeada'nın Zeytinli Köyü'nde Rum İlkokulu açılmıştı. Bu yıl da 1 Eylül'de adada bir ortaokul eğitime başlayacak...Patrik Bartholomeos'un doğduğu Gökçeada'da geçen sene eğitime başlayan ilkokuldan sonra bu yıl da ortaokul açılıyor. Vakıflar Meclisi Temsilcisi Laki Vingas, "Umut veren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor" dedi.

Sakık versus Karabekir: İdeolojik ve konjonktürel bir tarih okuması

Nihat   Karademir
Sakık'ın Karabekir'e "Ermeni katliamcısı" demesinin arka planı ise daha trajiktir. Belediye başkanı, bu ifade ile eski bir geleneği devam ettirmiştir: Türkiye'de siyaset yapanların Ermenilerin acılarını araçsallaştırarak Batı'da meşruiyet ve destek arama geleneğini. İttihatçılar aynı taktiği Abdülhamid'e karşı kullanmışlar ve uluslararası destek bulmak için Batı ile kurdukları ilişkilerde özellikle Ermenilerin acılarını ve Sultan'ın bu acılardaki rolünü vurgulamışlardı. İronik bir şekilde, I.Dünya Savaşı'ndan sonra Batı ile ilişkilerini düzeltmek isteyen yeni rejimler de İttihatçıları Ermeni katliamcısı olarak suçlamış ve kendilerine Divan-ı Örfilerde ağır cezalar vermişlerdi. Ermeni acılarını muhalefette iken araçsallaştıranların, iktidar olduklarında aynı topluma reva gördükleri muamele bu söylemlerin sadece konjonktürel olduğunun göstergesidir.

Katliamlar ve zorunlu göçler tarihinden bir kesit: Qıllıt köyü

Sedat Sur - Mardin
Mardin’in Savur ilçesine bağlı –kiliseler yurdu- anlamına gelen Dêrawera bölgesinde bulunan, Hristiyan Mıhallemilelere ait Qıllıt köyünün 1915 ile başlayan katliamlar ve zorunlu göçlerle dolu tarihi bu topraklarda Müslüman ve Türk olmayanların maruz kaldıkları zulme dair çarpıcı bir kesit sunuyor.Bir zamanlar nüfusu, ekonomisi ve kiliseleri ile Dêrawera bölgesinin yaşam merkezi olan Qıllıt köyünün tarihi 1915’in pek gündeme getirilmeyen bir başka trajedisine, Hristiyan Mıhallemi katliamına da ışık tutuyor

Tarihi haftanın ilk günü...

Markar Esayan
Bugün Erdoğan'ın yıllardır sayısız darbe, linç, suikast girişimine maruz kalmasından, bunların başarısız olmasıyla başvurulan dindar çatı adayı saçmalığına başvurulması, 1950'lilerin bile gerisine düşüldüğünü ima ediyor. İnönü hiç olmazsa tehlikeyi fark ettiğinde önce Günaltay ile siyasi kurnazlığa başvurmuştu; bunlar önce darbelerin yanında durup, olmayınca sonrasında çatı adayına geçiş yaptılar. Türkiye bunca acı ve kayıp yaşadıktan sonra ikinci defa önemli bir çıkış fırsatı yakalamışken, artık bu kadar tecrübemiz varken, yıl 2014 olmuşken bugün CHP, MHP ve seçkin vesayet ittifakının içinde debelendiği karanlık ibretliktir. Çözüm Süreci'ni çökertmeye çalışmalar, ekonomik bir kriz çıksın diye adak adamalar, bayrak indirmelere kadar düşmeler halk tarafından ibretle izleniyor.

An Islamized Armenian Family in Marzovan: A Story of Courage And Sacrifice

By Florence Avakian
It was a few months after the start of the Armenian Genocide in 1915. Tsolag Dildilian and his family converted to Islam in order to remain in their town of Marzovan. Outside their home, they assumed a Turkish identity; but at home they lived as Armenian Christians. With this posture, they were also able to hide and save a large number of Armenians during the Genocide. The mystery of this extraordinary family was related by Dr. Armen Marsoobian, chairman of the Philosophy Department at Southern Connecticut State University, during a lecture on Thursday evening, May 29.

Unity Honors Ambassador Macommrkarian in New York

By Florence Avakian
It was a bittersweet occasion as diplomats, organization representatives, leaders in the arts and professions, and friends paid tribute to Armenia's Ambassador to the United States, Amb. Tatoul Markarian, on Tuesday evening, June 24. The event which was sponsored and hosted by the Armenia Fund took place in Haik and Alice Kavookjian Auditorium of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), in New York. Ambassador Markarian has served in this prestigious post for nine years, and is departing to take up another high position for the Republic of Armenia. 

Ne olacak bu ’Kılıç artıkları’nın hali ?

Filorita Uluk Benli
21 Mart  2013 Newroz’unda  Öcalan‘ın İslam birliğine vurgu yapan barış çağrısı, KCK Yürütme Konseyi  Eşbaşkanı Bese Hozat‘ın Türkiye‘de paralel ve derin devlet olarak gösterdiği,  Ermeni ve Rum lobileri söylemi üzerine, “ Tarih tekerrürden ibaret” diyen Ermeniler için artık HDK umut olmaktan çıktı. Tesadüf olmadığını düşündüğüm olaylar neticesinde, kaybedenin başta Ermeni‘ler ve HDK olan bu sürecin kazananı, geçtiğimiz günlerde 1915’e dair kuru bir ‘Taziye‘  kandırması ile durumu  lehine çeviren AKP oldu... Ezilenleri ve halkları, haklarda eşitleme iddiasında olan HDP;  Makulesinin de zanlısının da Ermeni olduğu öne sürülen Samatya nefret suçlarının, 'şaibeli cinayet davasını' böylesine adaletsiz bir adaletin vicdanına terk edip sessizliğe gömülerek mi halklara umut olacak ? (Zaten bizim aslanlar Ekmeleddin'e gider. Yakışır. HYETERT)

Bitlis’te 15 Kilise, Beri Gel Canan Beri Gel!

2015’e 1 yıl kala - beklenmedik bir insafsızlık ve vefasızlık örneği !
Sarkis Hatspanian
“İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır !” Victor HUGO
Bundan günler önce Avrupa’da politik ilticacı olarak yaşayan bir Kürt dostumdan sosyal medyadaki sayfama yönlendirilen bir ileti sayesinde “Bitlisname” adını taşıyan bir website ile, onun “kendi alanında akademik, bilimsel, kültürel ve toplum çalışması yürüten bazı Bitlisli şahsiyetlerin oluşturmuş oldukları bir Bitlis Düşünce ve Bilimsel Çalışma Platformu” olduğunu bildiren uzun uzadıya bir yazıyla tanışma şerefine nail oldum.

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan:

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, çözüm sürecine ilişkin, "Bu süreç sadece Türk-Kürt halkının meselesi değil, bu ülkede yaşayan tüm insanları ilgilendirir. Birisinin huzuru hepimizin huzurudur. Birisinin acısı hepimizin acısıdır" dedi. Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi'ndeki adak ayinine katılan Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Diyarbakır Ermeni Kilisesi'nin cemaatinden arınmış bir kilise olduğunu ifade eden Ateşyan, aileleri Diyarbakır'dan göç etmiş çocukların kiliseyi ziyarete gelerek her yıl adak ayini gerçekleştirildiğini anımsattı.

Kiliseye bıçaklı saldırı anında 3 polis aracı da "sağır" oldu

Yeşilköy'deki İtalyan Latin Katolik Kilisesi kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. 15 Haziran'da saat 19:00 civarında gerçekleşen saldırıda, 8 kişilik grubun vaftiz töreni esnasında içeri girdiği ve hakaret ederek, kilise görevlisine bıçak çektiği iddia edildi. Olayın yaşandığı sırada 3 polis aracının kilisenin önünden geçtiği, uyarılara rağmen müdahale etmediği belirtildi. Kiliseye 1 ay önce de kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıldığı öğrenildi.

Ermeniler'den Kılıçdaroğlu'na ret

CHP Köln Cumhuriyet Halk Platformu ‘Anadolu Kültürleri ve İnançları’ buluşmasında Süryani, Antakya Rum Ortodoks Kiliseleri’nin yanı sıra Ermeni Kilisesi ile de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu görüştürmek için randevu talebinde bulunmuştu.Ancak son anda Ermeni Kilisesi yetkilileri tarafından ziyaret talebine ret cevabı geldiği öğrenildi. (Bizim aslanlar buna da kızar şimdi. HYETERT)

‘Müzik evrenseldir’e örnekler...

Adnan Baştopçu
Haftalık haber dergisi Aktüel, ‘Çırpınırdı Karadeniz’ isimli şarkının müziğinin eski bir Ermeni bestesi olduğunu yazmış. Dergi, yeteri kadar moral bozduğunu düşünmemiş olacak ki, tutmuş okurlarına, Ayten Alpman’ın meşhur ettiği ‘Memleketim’ şarkısının (Havasına suyuna, taşına toprağına...) müziğinin de çapkın bir hahamı konu alan Yahudi parçası olduğunu duyurmuş. Benim için sorun yok. Öteden beri ‘müzik evrenseldir. Küre’nin neresinden çıkarsa çıksın tüm insanlığındır’ görüşünü dile getirdiğim için demoralize falan olmadım. Hem zaten biliyorum. Misal milli maçlarda takımı gaza getirmek için hep bir ağızdan söylediğimiz Gençlik Marşı’nın da bestecisinin İsveçli olduğunu. (Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar!..) Bestenin sahibi Felix Körling. Marşın orijinal adı ‘Jamtland’lı Üç Şarkıcı Kız. Güftenin konusu ormanda geçtiğinden daha ziyade ormancıların sevdiği ve söylediği bir marşmış bu.

Nişanyan’ı hiçleştirmek: Modern işkence tecrit

Alin Ozinian
Ahmet Altan, bir yazısında şöyle der: “Allah, insanı mükemmellikten uzak tutuyor, ‘arayabileceği’ geniş bir arazi bağışlıyor ona, istiyor ki bu arazide tek başına yürüsün, arasın, bulsun, ilerlesin ve ‘yaratıcısını’ bu ilerleme yeteneğiyle sevindirsin. Onun için insanın her arayışını, her buluşunu, Allah’ın aslında kendisine gösterilen bir saygı, yaratıcılığının rakipsizliğine bir alkış olarak değerlendirdiğini hayal ediyorum.” Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/yorum_nisanyani-hiclestirmek-modern-iskence-tecrit_2227570.html

Edebiyat ödüllerimiz ve bizim büyük çaresizliğimiz...

Haydar Karataş /  karatas.h20@gmail.com
1980’lerin 90’ların Türkiye’sinde yazılı basında Kürt, Alevi, Komünist, Ermeni (olumsuz kullanırsanız Ermeni’yi izin vardı) gibi kelimeler yasaktı. “İşçi sınıfı” demekse anayasanın sınıf ayrımı maddesine takılırdı. O Türkiye’den bugün eser yok, Kürtler Meclis’te, Alevilerin şehir merkezlerinde cemevleri var, Komünistler deseniz Karl Marx’ın Das Kapital’i bankaların yayın evinden çıkıyor... Aslında niyetim ülkemizdeki yasaklı bir dilden bir yazar ve kitabını tanıtmaktı. Fena olan şudur: Türkiye’de farklı dil konuşanların tamamı Türkçe okuyup yazabilmektedir, öyleyse bu insanlar o dillerde nelerin çıktığını rahatlıkla okura anlatabilirler. Böylelikle İsviçre, Belçika gibi çok dilli ülkelerde olduğu gibi, devletin görmezden geldiği o dilin yazarlarıyla kitapları üzerine söyleşiler yapılabilir, okur haberdar edilir. Eğer kitap ekleri ve edebiyat dergilerimizin editörlerinin ‘özel’ hassasiyetleri olmasaydı bu çoktan olurdu.  Lazca bilen birisi, bize sosyal medya ağında üye sayısı yüz bini bulan Lazca Kültür Toplum sitesindeki tartışılanların ne olduğu haberdar edebilir. Orada yazılan şiirleri, küçük hikâyelerin içeriğini, şu sıkıcı kitap ekleri bizimle paylaşabilir.

Alaturka nağmeler

Sevan Nişanyan
"Almanya'da yabancılara Türk sanat müziğini anlatırken "türkische Kunstmusik" diyoruz. Türk Sanat Müziği ismi sizce uygun mu? Yoksa bu da uydurulmuş bir isim mi?" "Türk sanat müziği" TRT'nin yanılmıyorsam 1960'larda, hatta 1970'lerde uydurduğu bir bürokratik kamuflaj tabiridir. Sanat olmayan müzik mi var? Varsa hangisi? Bence bu kasten yanıltıcı başlık altında birbiriyle alakasız üç müzik türü bir araya getiriliyor. Aralarındaki ilişki aşağı yukarı Beethoven ile Beatles arasındaki kadardır -aynı coğrafya, benzer perde dizileri, o kadar.

Hatay'da Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı

Hatay'da Hristiyanlar'ın her yıl 29 Haziran'da kutladıkları Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı etkinlikleri kapsamında ''İnançların Ezgileriyle Barışa Doğru'' isimli müzik programı düzenlendi. Samandağ ilçesine bağlı Batıayaz Mahallesi'nde bulunan eski Ermeni Kilisesi'nde gerçekleşen etkinlikte Antakya Polifonik Müzik Korosu dünya barışı için şarkı söyledi.

Israel and the Armenian Genocide

Simone Zoppellaro
Next year the centennial of the Armenian genocide will be remembered. In the international debate on recognition, a special position is that of Israel. For a long time the issue of the Armenian Genocide has been considered taboo by the Israeli parliament, the Knesset. Over the years, attempts to obtain its public recognition have been vetoed by different governments, worried that the move would jeopardize relations with the main strategic ally of Israel in the region at that time, Turkey. And this regardless of the fact that, since the very first years following the events, several in the Jewish world and in the Zionist movement itself raised voices of sympathy and condolence for a tragedy that in many ways heralded the horrors of the Holocaust.

ABD'lı demokrat senatöre Türk desteği

New York'ta Türk Amerikan toplumu, Türkiye aleyhtarı Kongre Üyesi Michael Grimm'e karşı namzet olan Domenic Recchia'ya destek olmak üzere bir toplantı tertipledi. Temsilciler Meclisi'nde New York'ta Türklerin yoğun olarak yaşadığı Brooklyn ve Staten Island'ın bazı bölgelerini temsil eden Cumhuriyetçi Partili Michael Grimm'in başta sözde Ermeni soykırımı tasarıları olmak üzere Türkiye aleyhtarı bütün düzenlemelerde öncü rol oynamasından derin rahatsızlık duyan Türk toplumu üyeleri, Kasım ayında ki seçimlerde devasa oranda Demokrat Parti'nin adayı Domenic Recchia'yı destekleyecek.

'Türkiye’de Çocuğa Karşı Ayrımcılık' raporunu yayımlandı

Ayrımcığa uğrayan çocuklar anlattı...Gündem Çocuk Derneği, çocukların yaşadıkları hak ihlallerini görünür kılmak için Türkiye'de ilk kez 2013 yılını kapsayan "Çocuğa Karşı Ayırımcılık Raporu" hazırladı. Raporda, çocukların gelişimsel özellikleri, yetişkinlere olan ekonomik ve sosyal bağımlılıkları sebebiyle ayırımcı tutumlardan yetişkinlerden çok daha derin ve kalıcı olarak etkilendikleri belirtildi. Türkiye’de çocukların ayırımcılığa uğramamaları için rapor devletin, yükümlülüklerini bir an evvel yerine getirmesine katkıda bulunmayı, sivil toplum örgütlerine ve bireylere de ayırımcılıkla mücadelede bir yol haritası sunmayı amaçlıyor... Nilay Vardar’ın Bianet’te yer alan haberine göre, raporda çocuğa yönelik ayırımcılık alanları ve derinlemesine görüşmeler yer alıyor. Ötekileştirilen bu çocuklar için Ermeni, Kürt, Roman, Alevi, Eşcinsel olmak; engellilik, apartman görevlisi bir ailenin çocuğu olmak ayrımcılık nedeni.

Ermenistan’dan önemli 2015 hamlesi

Uğur Ergan
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, soykırım iddialarının 100’üncü yılında ABD’yi de 2015’de soykırımı resmen tanıyan ülkeler listesine sokmak için önemli bir hamle yaptı. Ermenistan Devleti’nin resmi yayın organı konumundaki “panarmenian”, Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın geçen nisan ayında görevinden istifa eden eski Başbakan Tigran Sarkisyan’ı ABD’ye büyükelçi atadığını duyurdu.

Azerbayan basının saçmalığı: «Ermeni mevzileri imha edildi»

Azerbaycan basınına göre; önceki gece "Ermeni tarafı köyleri bombaladı, Azerbaycan yanıt olarak ateş açtı ve düşmanın ateş noktasını tespit etti. Sonuçta Ermeni mevzileri tahrip edildi, tarafsız bölgede yangın çıktı"... Uzman verilerin birkaç sorun yarattığını ifade ederek ″Eğer mevzileri yok ettilerse nerede bu mevziler, kayıplar nerede? En önemlisi neyle yok ettiler?

Dini Cemaat Temsilcileri İftarda Buluştu

Şişli’de kurulan ve Ramazan boyunca her akşam iki bin kişinin orucunu açacağı iftar çadırında Ramazan’ın ilk günü Ermeni, Rum, Musevi, Süryani Ortodoks, Süryani Katolik cemaatleri ve Şişli Müftülüğü temsilcileri bir araya gelerek iftar yemeği yedi. İftar öncesi Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu. Ezanın okunmasıyla hep birlikte oruçlar açıldı. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, dini cemaat temsilcileriyle birlikte iftar yemeği yemekten mutluluk duyduklarını dile getirdi... Ermeni Patrikhanesi Episkoposu Sahag Maşalyan ise bu iftar sofrasında olan tablonun bütün dünya için özlenen tablo olduğunu ifade etti. Maşalyan, iftarın, dinlerin savaşı değil dostluğu ürettiği bir tablo olduğunu söyledi. Sagah Maşalyan, Ramazan’da edilen duaların dünyada barışın pekişmesini sağlamasını diledi.

1. Dünya Savaşı'nın ilk kurşunu bugün sıkıldı

20. yüzyılın ilk büyük felaketi olarak kabul edilen Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olan suikastın üzerinden tam bir asır geçti.Bosnalı Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip'in, Saraybosna'yı ziyareti sırasında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı Franz Ferdinand ve eşi Sophie'yi öldürdüğü ve akabinde Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı ''Saraybosna Suikasti''nin üzerinden tam bir asır geçti.

İki “Garip” daha varmış...

Burcu Aktaş /  burcu.aktas@radikal.com.tr
Orhan Veli, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat. Garip ile ölçüsüz, uyaksız yeni bir akım başlatmışlardı. Herkes onları konuşuyordu. Bu, buzdağının görünen kısmı. Görünmeyen tarafta ise iki Ermeni şair vardı: Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan. İki “Garip” daha varmış...Cancikyan’ın (solda) “Türkiye Ermenileri şiirine getirdiği yenilik hareketi devam etti. Başka Ermeni şairlerin de katılmasıyla Nor Oryan Serunt (Yeni Gün Kuşağı) diye adlandırıldı. Kalustyan (sağda).

Ahtamar Kilisesi, 'Dünya Mirası Listesi' yolcusu

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Van Gölü’nde bulunan, Ahtamar Adası’yla özdeşleştirilen ve kamuoyunda “Ahtamar Ermeni Kilisesi” olarak anılan tarihi kilisenin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için resmi başvuru yapıldı. Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Ahtamar’daki Surp Haç Ermeni Kilisesi’nin dünya miras listesine girmesi için 10 kriterden 6’sını taşıdığını söyledi.Restore edildikten sonra 2007 yılında yapılan özel bir törenle açılan ve yılda sadece bir kez dini ayin izni verilen Ahtamar’daki Surp Haç Ermeni Kilisesi için Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için başvuruda bulundu.

Dışişleri: ABD net bir tavır ortaya koymalı

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinin Türkiye ve KKTC'deki Hristiyan mirasına ilişkin kabul ettiği yasaya, Dışişleri Bakanlığı cevap verdi... Türkiye’nin gayrımüslim azınlıklara mensup vatandaşları dahil tüm vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi yönünde attığı somut adımlar ortadayken, ABD Kongresindeki Türkiye’ye hasım çevrelerin, yapıcı olmaktan uzak, haksız iddialarla dolu bu gibi tasarruflara iç siyasi kaygılarla öncülük etmesi kabul edilemez. Bu çevrelerin diğer dinlere ve kültürel miraslarına yönelik olumsuz gelişmeleri göz ardı ederken tek bir dine ait kültürel miras konusunu öne çıkarmaları evrensel değerlerle uyuşmadığı gibi ABD'nin çok kültürlü yapısı ile de çelişki oluşturmaktadır... ABD Yönetiminin müttefiklikle bağdaşmayan bu sorumsuz davranış karşısında net bir tutum ortaya koymasını ve Türk-Amerikan ilişkilerine değer veren çevrelerin de keza sessiz kalmamalarını önemle bekliyoruz.

Irak'taki Süryaniler IŞİD'den korkuyor

Maria Abi-Habib
Bağdat- Üzerinde akordeon biçimli dikenli tellerin olduğu, patlamalara karşı koruyucu duvarlarla çevrilmiş Bağdat'taki Meryem Ana Süryani Kilisesi, bir ibadethaneden çok, kaleyi andırıyor. Kiliseyi sağlamlaştırma çabalarına rağmen, ibadet edenler hiç olmadıkları kadar korunmasız hissediyor. Bağdat'ın merkezindeki Süryani Katolik Kilisesi'nin savunulması için yapılan çağrılara kimse gönüllü olmadı. Silahlı birkaç kişi kilisenin bahçesini koruyor.

Süryani Cemaatinden Vali Mahmut Demirtaş’a Ziyaret

İstanbul, Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin öncülüğündeki Süryani Cemaati temsilcileri Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a nezaket ziyaretinde bulundu. Mor Griğoryos Melki Ürek ve Süryani Cemaati temsilcileri ile birlikte Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret eden Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin, gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı Vali Mahmut Demirtaş’a teşekkür etti.