Etiketler

Seçim yasakları başladı

Cumhurbaşkanı seçimine yönelik propaganda dönemi saat 18.00'de sona erdi ve yayın yasakları başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) belirlediği bazı yayın yasakları, dün gece yarısından itibaren başlamıştı. Buna göre, "Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri, medya hizmet sağlayıcıların da siyasi reklam yayınlayabilecekleri" belirtilmişti.

Türkiye ilk kez Cumhurbaşkanı seçmeye hazırlanıyor

Türkiye’de halk yarın ilk kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor. Kamuoyu yoklamaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önde olduğunu gösteriyor. Ancak seçimlere sert içerikli kampanyalarla gelinmiş olması kaygılara yol açıyor.

Erdoğan’dan ‘Ermeni’ Açıklaması

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, son mitingini bugün Konya'da yaptı. Erdoğan, tepki çeken "Affedersiniz Ermeni" sözlerine açıklık getirdi. Erdoğan, "Azınlıklar hangi dinden, hangi inançtan olursa olsun, Ermeni, Rum, Ezidi, Süryani kim olursa olsun onlar da bu ülkenin eşit vatandaşlarıdır ve bizim güvencemiz altındadır. Kimse dilinden dolayı aşağılanamaz" dedi. Bir televizyon programında, cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim için çıktı bir tanesi Gürcüdür dedi; hatta çıktı bir tanesi afedersiniz çok daha çirkin şeylerle Ermeni dedi, ben Türk'üm" demiş ve büyük tepki çekmişti.

Affedersiniz Ermeni mi dedi...

Murat Bebiroğlu
Başbakan'ın geçen gün yaptığı konuşmada yaptığa hata büyük tepkilere neden oldu. Bazı basın ve televizyonlar sözleri bilerek kırparak verince, birden bire söz "affedersiniz Ermeni dediler"  haline geliyor.. . Bu konuda doğrusu Başbakanın bir açıklama yapmasıdır. Başbakan bir sürçü lisan olduğunu ve Ermenilere hakaret gibi bir amacı olmadığını  açıklarsa konu kapanır. Aksi taktirde uzar gider. Ancak görüleceği gibi konu alabildiğine istismar edildiği için, bu seçim atmosferinde Başbakan istese de zayıflık gibi görüleceği için sanırım böyle bir açıklamayı yapmaz. Başbakanlık Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın açıklamalarının da belli çevrelerce dikkate alınmayacağı açık. Sonuçta amaç üzüm yemek değil. Başbakandan özür dilemesini isteyenler de varmış, Beyaz Ermenilerden korkup özür dilerse o başka(!)

Özel okula teşvik başvuruları başladı

Destek almak isteyen özel okullar ve öğrenciler, bugünden itibaren 18 Ağustos’a kadar başvuru yapacak. Eğitim desteği verilecek özel okullar ile destekten yararlanabilecek öğrenciler, 28 Ağustos’ta ilan edilecek. 4 Eylül’de ise destek verilecek özel okul kontenjanları duyurulacak. Destekten yararlanacak öğrencilerin tercihleri 5-9 Eylül’de alınacak. Yerleştirme sonuçlarının 10 Eylül’de belli olmasının ardından kesin kayıtlar bu tarihten itibaren 18 Eylül’e kadar yapılacak.... Azınlık okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri ise eğitim ve öğretim desteği için kayıtlı olduğu veya tercih edeceği azınlık okul müdürlüklerinde başvuracak... Başvuru alacak azınlık okulları ile resmi okul müdürlüklerinin işlemleri usulüne uygun ve zamanında yapabilmeleri için il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri gerekli desteği sağlayacak... Destek almak için başvuracakların, resmi ilkokul, orta okul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında veya azınlık okullarında kayıtlı olması, eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olması gerekecek.

100 bin Hıristiyan sürgünde

Büyük çoğunluğu Keldani ve Süryanilerden oluşan Irak’ın kadim topluluklarından Hıristiyanlar, Amerikan işgalinin ardından bu sefer de cihatçı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) tehdidiyle evlerini terk ediyor. 2003 yılında nüfusu 1.5 milyon civarında tahmin edilen Iraklı Hıristiyanların sayısının bugün 350 bine kadar düştüğü düşünülüyordu. Dün de 100 bine yakın Hıristiyan, Irak’ın kuzeyindeki evlerini IŞİD tehlikesi karşısında terk etti. Kuzey Irak’ta peşmerge güçlerinin çekilmesiyle ülkenin en büyük Hıristiyan nüfus ağırlıklı yerleşim birimi Karakoş’un yanı sıra Şiilerin de yoğunlukla yaşadığı Tel Keyf, Bertulla ve Karamleş IŞİD’in kontrolü altına girdi.

Mahçupyan'dan Erdoğan'a 'Pardon Ermeni' cevabı

Akşam gazetesi yazarı Etyep Mahçupyan, 'Affedersiniz bana Ermeni dediler' diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'dan açıklama beklediğini söyledi. Mahçupyan, "Bir başbakanın bunu söylemesi tabii ki bir haberdir, bir olaydır. Kabul edilmesi öyle kolay bir mesele de değildir. Ve Başbakan'a bu yapışır kalır. Bunu düzeltmek de kendi görevidir." dedi.

Başdanışman AK Parti'li Ermeni yazarlara sarıldı!

Erdoğan'ın "benim için affedersiniz çok daha çirkin şekilde Ermeni dediler" açıklamasına gelen tepkilerin yanlış olduğunu iddia eden Akdoğan "kimse babasının-dedesinin özelliklerinden dolayı suçlanabilir, ne de bugün ne olduğundan dolayı aşağılanabilir" dedi. Akdoğan, AK Parti'ye destek veren yazılarıyla bilinen Etyen Mahçupyan ve Markar Esayan'ı örnek verdiği yazısında "Ben Markar Eseyan’ı Kılıçdaroğlu’na, Etyen Mahçupyan’ı Bahçeli’ye yüz kez yeğlerim." dedi.

Tarihi Akdamar Kilisesi'nin restorasyonu tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2012 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Van Gölü üzerindeki Akdamar Kilisesi, yeniden ziyaretçilere açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2012 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Van Gölü üzerindeki Akdamar Kilisesi, yeniden ziyaretçilere açıldı. Vatandaşların gezebilecekleri net gezi güzergahlarının olmaması, gelen engelli ziyaretçilerinin alanı rahat dolaşamamaları, dinlenme ve genel ihtiyaçlarına cevap verecek ünitelerin yetersizliğinden dolayı çevre düzenlemeleri yeniden ele alınarak Kilise ve çevresindeki tarihi yapılar yeniden düzenlendi.

Is ‘Armenian’ an insult? Turkey’s prime minister seems to think so.

By Adam Taylor 
 Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan addresses his supporters in Istanbul. (Kayhan Ozer/Turkish Prime Minister's Press Office via Associated Press) In a television interview Tuesday, Turkish Prime Minister and presidential hopeful Recep Tayyip Erdogan complained that people had questioned his family background. "I was called a Georgian. I apologize for this, but they even said [something] worse: They called me an Armenian," Erdogan said during an interview with NTV, according to a translation from Today's Zaman newspaper. "But I'm a Turk."

Matosyan Matbaası: Cumhuriyet’in Emval-i Metruke mirası

Alın Ozinian*
 Türkiye'de ‘Ermeni' algısı her ne kadar İttihatçı refleksler, resmi tarih anlayışı, hatta dış-iç mihraklar sendromu çerçevesinde gelişse de, bu topraklarda yaşayan istisnasız herkesin duymuş olduğu bir Ermeni hikayesi vardır...Hükümetler üstü bir devlet ajandasına sıkışan “sözde soykırım” ya da “diaspora saçmaları” resmi tezi sebebiyle 1915, sürekli “vatana ihanet eden Ermenilerin sürülmesi” gibi etnik bir mesele olarak tanıtılsa da, bu proje, anlatılanın aksine Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik zaferidir. İttihatçılar, Haziran 1915'te hiç zaman kaybetmeden Ermenilerden kalacak mal ve mülklerin ne olacağına dair mevzuatı ilan etmişlerdi, talimatnameye göre hükümet, tehcirin uygulandığı bölgelerde Emval-i Metruke (Terkedilmiş Mallar) komisyonları kuracaktı. Komisyonlar terk edilen evleri mühürleyecek ve içlerindeki eşyalarla birlikte kıymet takdirleri yapıldıktan sonra kayıt altına alacaklardı.

Azerbaycan: Erivan'ı bile vururuz

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Mingeçevir Su Elektrik Santraline Ermenistan tarafından yapılacak herhangi bir sabotaj girişimine hemen karşılık verileceğini ve Erivan'ın bile füzelerle vurulacağını duyurdu. Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan'ın, Bakü yönetiminin,  Mingeçevir Su Elektrik Santrali'ne Ermenistan'ın saldırı ihtimali nedeniyle  tedirgin olduğunu ve korktuğunu ileri sürmesi üzerine Azerbaycan Savunma  Bakanlığı açıklama yaptı.

'Ermeni olmak ayıp değil'

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, önceki gece NTV ve Star ortak yayınında, “Bana Gürcü dediler. Çıktı bir tanesi affedersin, çok daha çirkin şeylerle, Ermeni diyen oldu” sözleri tepki çekti... Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise o sözlerin cımbızla alınıp, Başbakan Erdoğan’ın ırkçı gibi gösterilmeye çalışıldığını iddia etti, “1915 yılındaki olaylardan dolayı Ermeniler için ilk defa acıları paylaşan bir Başbakan var. El insaf. Bu kadar çarpıtma yazıklar olsun. Özür dilemesi gereken biri varsa o da sizsiniz” dedi.

Papa'dan dünyaya Irak çağrısı

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis, Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in Irak'ın kuzeyindeki saldırılarına maruz kalan Hristiyanların korunması için dünyaya çağrı yaptı.Papa Françis yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyinde devam eden insanlık faciasının durması için dünyadaki tüm hükümetlere gerekli önlemlerin alınmasına yönelik çağrıda bulundu. Papa, özellikle saldırılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlara ve tehdit altındaki halka temel yardım malzemelerinin ulaştırılması gerektiğini belirtti.

Alfortville, sıcak bir buluşma ve Ekmekçiyan’ın kardeşi

Ayşe Günaysu
Paris’in Ermeni nüfusunun yoğun olduğu banliyölerden biri Alfortville. Avrupa Ermeni Konseyi’nin (ACE) düzenlediği 2015’e Doğru Perspektifler konulu bir toplantının davetlisiyim. Paris’teki Boğos Nubar Paşa Kütüphanesi’nde bir çalışma yürütmekte olan, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Talin Suciyan’la birlikte kürsüdeyiz. Karşımızda, (ACE’nin) gençlik örgütünün küçük toplantı salonunu dolduran her yaştan meraklı bir dinleyici topluluğu.Benden soykırımın 100. yılına doğru Türkiye’de nasıl bir ortam olduğunu ve ne gibi hazırlıklar yapıldığını anlatmamı bekliyorlar. Genel duruma ilişkin gözlemlerimden sonra İHD’nin “Soykırımın 100. Yılına Doğru İnkara Son” kampanyasını kısaca özetliyorum. “Ama, Türkiye’de İHD ile birlikte diğer soykırım ve inkar karşıtları tarafından ne gibi ortak çalışmalar yürütüldüğünü soruyorsanız, bana durum pek parlak gibi görünmüyor,” diyorum.

IŞİD Irak'taki en büyük Hristiyan kenti Karakuş'u aldıı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ya da yeni aldığı isimle İslam Devleti (İD) Irak'ın en büyük Hristiyan kenti Karakuş ve çevresinde kontrolü eline getirdi. Görgü tanıkları on binlerce kişinin Kürdistan bölgesine doğru kaçtığını söylüyorlar. Karakuş Musul ile Kürdistan bölgesinin yönetim merkezi Erbil arasında, büyük çoğunlukla Hristiyanların yaşadığı 50 bin nüfuslu bir kent.Uluslararası bir Hristiyan yardım kuruluşu Iraklı Hristiyanların en az dörtte birinin Karakuş ve çevresinde yaşadığını bildirdi.

'Erdoğan Ermenileri ötekileştiriyor'

Washington Post,Erdoğan'ın Ermenilerle ilgili söylemini eleştirdi.Washington Post, Erdoğan'ın açıklaması sonrası Türkiye'de yaşayan birçok Ermeni vatandaşın ötekileştirildiğini düşündüğünü, hatta korktuğu yazdı. Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'na atfen, "Sen Alevisin, çık bunu açıkla" sözlerinin tepkiye yol açmasını değerlendiren gazete kullandığı, "Benim için Gürcü dediler. Affedersin çok daha çirkin şeylerle, Ermeni diyen oldu" şeklindeki ifadelerini Ermenilere yönelik bir hakaret olduğunu yazdı

Irak’ta son on yılda 118 kilise yıkıldı

© Photo: AP/Khalid Mohammed
 Katolik kilise uzmanları, Irak’ta yaşanan çatışmalar sırasında aşırı dinciler tarafından Katoliklerin kiliselerine karşı gösterilen yaklaşımla ilgili bazı istatistikler yayınladı. Uzmanların kendi portalında yayınladıkları bilgiye göre, 2004 yılından bu yana son on yıl içinde Irak’ta 118 kilise havaya uçuruldu. Veriler, Katoliklere ait L'observatoiredela Christianophobie internet sitesinde yayınlandı.

Başbakan Haksız mı?

Ümit Kurt /  umit105@gmail.com
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV’de “Adaylar Konuşuyor” programına konuk oldu ve ağzından şöyle bir laf çıktı: “Benim için Gürcü diyen oldu, affedersin çok daha çirkin şekilde Ermeni diyen oldu.” Şimdi benim için neresinden tutarsam tutayım elimde kalacak olan cümleler bunlar. Ancak bu söylemler, bu topraklar ve bu ülkenin siyasi dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda önemli sosyal ve siyasal gerçekliklere tekabül eden de cümleler. Dolayısıyla bir siyasetçi için mebzul miktarda alıcısı/müşterisi olan söylemler. Acaba, Devlet Bahçeli’ye mikrofon uzatılsa ve Erdoğan’ın bu cümleleri sorulsa, tepkisi ne olurdu? Sanırım, başbakanın açık bir biçimde ırkçılık kokan bu söylemini iştiyakla benimserdi.

İdil'deki Süryaniler Şengal İçin Ayin Yapıyor

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde yaşayan Süryani vatandaşlar, IŞİD'in saldırısına maruz kalan Irak'ın Şengal bölgesinde yaşayan Ezidi ve Süryaniler için her akşam, Meryem Ana Kilisesi'nde düzenledikleri ayinle, mum yakıp dua ediyor.İdil İlçesinde İdil İlçesinde yaşayan Süryaniler, IŞİD'in saldırısına uğrayan Rojava, Şengal ve Musul halkı için her gece toplu olarak Meryem Ana Süryani Ortodoks Kilisesi'nde toplanarak, IŞİD çetelerinin saldırdığı bölgelerde yaşayan tüm halklar için mum yakıp, toplu olarak dua ediyor

Learning an Ottoman Language (or Two)

Seçil Yılmaz, The Graduate Center of the City University of New York
The nineteenth century was a time of rising literacy and language reform. Beyond intellectual debates about the expansion of public education, language became a fundamental component of nationalist, imperial and religious ideologies. It also largely shaped the formation of discourses about citizenship at the time. Although these developments largely constrained language and discouraged multilingualism, other factors encouraged it. Learning to read had been the primary requirement of a respectable citizenship status, and proficiency in a lingua franca, namely the French language in nineteenth-century Ottoman society, presented countless advantages and opportunities whether in the job market, the realm of politics or while filling out the immigration form at a foreign consulate.

Soykırım yalanı Türkiye’de gösterilemez

Salim Kurşun / Ankara -  Bölücü terör örgütü PKK yanlısı açıklamaları ile bilinen ve şimdilerde sözde Ermeni ‘soykırımını’ konu alan filmiyle gündemde olan Alman vatandaşı yönetmen Fatih Akın’a tepkiler devam ediyor.Sözde ‘soykırımdan’ kurtulan ve iki kızını arayan bir adamın hikâyesinin anlatıldığı ‘The Cut’ isimli filmi üzerine ilk söyleşisini AGOS gazetesine veren ve filminin Türkiye’de de gösterilmesini umduğunu söyleyen Akın’a tepki gösteren Ötüken dergisinin twitter hesabından yapılan açıklamada, “Agos gazetesini, Ermeni faşistleri, sözde aydınları açık şekilde tehdit ediyoruz. O film Türkiye’de tek bir sinemada yayınlanmayacak” denildi.

Günahı olmayan ilk taşı atsın...

Markar Esayan
Eski Türkiye'nin 'kurucu ötekileri' Ermenilerdir. Türkiyeli Ermeniler bu ağır yükü her zaman sırtlarında hissettiler. İttihatçılar ve Kemalistler, gerçekte var olmayan, organik Türklüğü de dışlayan ırkçı bir vatandaşlık kafesini Ermeni düşmanlığı üzerinde bina ettiler... Başbakan Erdoğan geçen gün bir ortak yayında geçmişte insanların Kürt, Alevi vs. olduğunu söyleyemediğini, herkesin artık kimliğini açıkça ifade edebildiğini anlatmaya çalışırken, kendisine yönelik söylenen 'döl' sözünden kaçınmak için 'Çıktı bir tanesi affedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu' dedi. Burada 'çirkin şeylerle' sıfatının 'döl' sözüne bağlandığı ortada. Ama söylem sorunsuz değil...En nihayetinde bu söylemde 'Ermeni'nin olumsuz çağrışımlarından kaçınma eğilimi göze çarpıyor. Bu cümlenin mesela Fransız, Boşnak veya İngiliz için kullanılması pek mümkün değil. Zaten böyle bir hakareti Erdoğan'a yapmak da kimsenin aklına gelmez. Çünkü ortak hikâyemizde bu sıfatların Ermeni kadar olumsuz bir yeri yoktur... Beni ürküten asıl sorun ise, Başbakan'ın bu sözleri sonrasında kendisine solcu, cemaatçi, çağdaş, laik diyenlerin sosyal medyadaki ırkçı tavrıydı. 12 yıldır AK Parti'yi destek veren bir Türkiyeli olarak bu pazar da Yeni Türkiye için Erdoğan'a oy vereceğim. Sadece bu tercihim için 12 yıldır olduğu gibi argümanlarım üzerinden değil, sadece Ermeni olmam nedeniyle aldığım tehdit ve hakaretlerin Neo-İttihatçılık olduğunu görüyorum. Tercihimi, benim halkımı öldüren, soyan, aşağılayan bu zihniyetin devamcılarından değil, çelişkileri de olsa bu kabuktan sıyrılma gayretinde olan zihniyetten yana koyuyorum. Biz Ermeniyiz, tecrübe ile sabit, hakiki ırkçıları gözünden tanırız merak edilmesin. Kimse de Ermenilik üzerinden kirli egemenlik kavgalarını verirken, bunu Ermenilerin yuttuğunu zannetmesin.Yazının Devamı: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/gunahi-olmayan-ilk-tasi-atsin/55218
Siyaset ve kültür; Arınç ve Erdoğan

Halil Berktay 
[6-7 Ağustos 2014] Tâ yedi yıl önce, 2007 Sonbaharında Taraf (tabii o eski, henüz Cemaat tarafından bütünüyle zaptedilmemiş Taraf) çıkmaya ve ben de Okuma Notları’mı yazmaya başlarken de kendimi hep, siyasî açıdan iyimser ama kültürel bakımdan kötümser olarak tanımlamıştım. Zaman zaman, bütün bu siyasal dönüşümleri yaşatacak kültür nerede diye sormuş; kültürel darlıkların demokratikleşmeye ket vurması olasılığından içten içe tedirginlik duymuştum... Başbakan Erdoğan, Geçmişte “ne Ermeniliğimiz ne çok affedersiniz Rumluğumuz kaldı” sözüyle çok eleştiri toplamıştı. Dün (6 Ağustos) bir televizyonda konuşurken, belki de kendince iyi niyetle “Bırakın Türkiye’de Türk Türk olduğunu, Kürt Kürt olduğunu söylesin” diyor ve ardından, bu özgürlüğü savunmak adına mı diyelim, “Benim için bir ara neler dediler, Gürcü dediler, affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler” (altını ben çizdim) diye devam ettiği anda, kaş yapayım derken göz çıkarıyor; Hacivat’ın “yıktın perdeyi eyledin viran” feryadına hak kazandırıyor. Çünkü onun da kültürü bu.

Karabağ geriliminde Rusya devrede

Azeri ve Ermeni askerlerinin çatıştığı Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ sınırında yaşanan gerilimi azaltmak için Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülkenin liderleriyle görüşecek. Yaklaşık bir haftadır işgal altındaki Karabağ'ın sınır bölgesinde Azeri ve Ermeni askerler arasında çatışmalar yaşanıyor. Vladimir Putin'in Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bu hafta sonunda ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

MHP'li Tuğrul Türkeş: Afedersiniz Ermeni olmak suç mu?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in MHP'nin sitesinde yayımlanan “Afedersiniz Ermeni Olmak Suç Mu?" adlı bir bildiri kaleme aldı..."Ben Türk vatandaşıyım" ve "Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıyım" diyen herkes - etnik, dini ve mezhepsel aidiyetleri ne olursa olsun - bizim teminatımız altındadır. Bölgemizin hassas süreçlerden geçtiği bu günlerde siyasi sorumluluk sahiplerini daha itidalli ve sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Sayın Başbakan'ın mevzubahis ayrımcı tavrını kınarken, Ermeni kökenli Türk vatandaşlarımıza da dayanışma mesajlarımızı gönderiyoruz.(Beklenen ikinci önemli destek geldi, bir de Perincek desteklerse dört başı mamur olacak. HYETERT)

Ermeni Meclis Gruplarından Ermeni Ordusuna ortak destek

Parlamentoda grubu bulunan 6 parti grubu sınırdaki gerilimli duruma ilişkin ortak duyuruda bulundu... :«Ermenistan-Azerbaycan ve Karabağ-Azerbaycan kuvvetleri tampon hattında durum gerilimini korumaya devam etmekte. Son günlerde Azerbaycan tarafı birçok defalar Ermeni mevzilerine sızma teşebbüsünde  bulunarak sabotaj işlemleri gerçekleştirmeyi denedi  ve farklı çapta silahlarla belli aralıklarla Ermeni sivil yerleşim birimlerine ateş etmeye devam etmektedir. Azerbaycan askeri-siyasi yönetimi jeopolitik yeni durumlardan istifade ederek ve benzeri maceracı saldırılarla DağlıkKarabağ Cumhuriyeti sorununun barışçı çözüm olanaklarını akamete uğratma çabasındadır.

'Affedersiniz Ermeniler'den Erdoğan'a: Bizi oltana takma dalgana bak!

Erdoğan'ın nefret söylemine tepkiler gelmeye devam ediyor... Affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler' sözlerine Ermeni vatandaşlar, yazılı bir açıklama yaparak, yanıt verdi... Soyu kırılmış bir halkın kendi toprağındaki diasporası olarak küçük küçük, sinik sinik yaşayıp gidiyoruz. Bizi oltaya takmayı bırak artık. dalgana bak.Ta ki biz Ermeniler, Rumlar, Süryaniler, Türkler, Kürtler, Çerkesler, Gürcüler, Aleviler, Hıristiyanlar, Museviler, Müslümanlar şimdi sana oy veren ve vermeyen kardeşlerimizle, bir gün senden daha iyisini yapabileceğimizi gösterene kadar, dalgana bak. (Çirkin şeyin, Ermeni dölü olduğunu söylemediği için söz yoruma açık. Zaten cemaat için andı kaldırmaktan başka da bir şey yapmamış  Erdoğan(!) Bekleyelim, görelim daha iyisini. HYETERT)

Stop Aliyev

Azerbaijani President Ilham Aliyev's recent cross-border attacks on Armenia and Nagorno Karabakh (Artsakh), the worst in 20 years, have taken dozens of lives and threaten to start a full-scale war. Here are 5 simple ways you can help #STOPALIYEV and promote #NKpeace & #NKfreedom in less than 5 minutes!

Ezidi Parlamenter gözyaşlarıyla isyan etti: Halkıma yardım edin!

Irak Parlamentosu'nda Ezidi Kürt Milletvekili Viyan Daxil, Şengal’de IŞİD mensuplarının ‘la ilaha illallah’ diyerek Ezidileri katliamdan geçirdiğini söyledi. Parlamento oturumunda konuşan Daxil, gözyaşları arasında, parlamentoyu göreve çağırarak katliamın önüne geçilmesini istedi. Ülkenin yeni başbakanını seçmek için toplanan Irak Parlamentosu, Şengal’li Ezidi Kürt Milletvekili Viyan Daxil’in gözyaşları arasındaki isyanına tanık oldu.

Erdoğan'ın 'Afedersiniz Ermeni diyen oldu' sözlerine suç duyurusu

CHP, Erdoğan hakkında nefret suçu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak...Başbakan Erdoğan'ın "Bana 'Gürcüdür' diyen oldu. Afedersiniz çok daha çirkin şeylerle 'Ermeni' diyen oldu," sözleri mahkemeye taşınıyor. CHP, Erdoğan hakkında nefret suçu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak.CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Başbakan Erdoğan'ın bir televizyon programında söylediği bu sözlerin dil sürçmesi olmadığını belirtti.

Paros Ağustos Sayısı Çıktı


Papa'dan mutlu olmanın 10 sırrı

Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Francis, mutlu bir hayatın 10 sırrını açıkladı. Arjantin’in haftalık dergisi Viva’ya konuşan Papa, söyleşisinde kişisel tecrübelerinden faydalanarak tavsiyeler verdiğini açıkladı.

Yüzyıllardır Ayakta Duran Kilise

Hakkari’deki Reşko Dağı’nın yamacında yüzyıllardır ayakta duran tarihi kilise görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. Reşko Dağı’nın güney kısmındaki vadide bulunan Yazılı Köyü’nün güneyinde yer alan kilise, 1920’li yıllarda Nesturilerin burada sürülmesinin ardında kaderine terk edildi. 1990’lı yıllarda ise çevresindeki köyler güvenlik gerekçesiyle boşaltılırken, kilise ise bölgenin zorlu kış şartlarına rağmen yüzyıllardır halen ayakta duruyor.

EU Peacekeepers for Nagorno-Karabakh?

The Armenian and the Azerbaijani media are full, at present, with speculations about a possible war in the South Caucasus. This is, unfortunately, not excluded, although all logical thoughts lead not to a war – but what means logic in this context. Fact is that many soldiers have already lost their lives and even civilians have been shot or wounded. So creative solutions are requested. This leads to the possible call for peacekeeping troops.

Erdoğan: Affedersiniz çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, “Benim için neler söylediler, çıktı bir tanesi Gürcüdür diyen oldu, affedersiniz çıktı bir tanesi çok daha çirkin şeylerle, Ermeni diyen oldu.Ben dedemden de hepsinde de öğrendiğim şey ben Türküm.” ifadesini kullandı. (Çirkin şeylerin ne olduğu söylenmeyince yanlış anlaşılmaya çok müsait. Çirkin şeyler belli ya Ermeni dölü ya da daha fazlası Ermeni p..i HYETERT)

BM Genel Sekreteri'nden Azerbaycan ile Ermenistan'a İtidal Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan sınır çatışması nedeniyle taraflara şiddetten uzak durmaları çağrısında bulundu. Ban, Ermenistan-Azerbaycan sınırı boyunca gerginlik ve şiddetin artmasından AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının ifade ettikleri ‘‘derin endişeye’’ katıldığını söyledi.

Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilirse neler yaşanacak?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilirse yaşanacaklar hakkında yazılı basın açıklaması yaptı... Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilirse, yıllardır kapalı olan Ermenistan sınır kapısının açılacağı şimdiden yapılan asfaltlamadan anlaşılmaktadır. Ermeni açılımı, PKK açılımı, Kıbrıs açılımı, Barzani açılımı, Rum Patrik ve Ruhban okulu açılımının Tayyip Erdoğan'lı Köşk'ün ilk icraatları arasında olacağı açıktır. Ermeni soykırım iddialarının yüzüncü yılı için Ermenistan'dan şimdiden davetiye gönderildiği ve tanınma sözünün Köşk seçimiyle bağlantılı olarak verildiği iddia edilmektedir.Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilirse, AKP iktidarı boyunca başta Akdamar kilisesi olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafında restore edilen cemaatsiz kiliselere yenileri eklenecektir. (Yani bunların adayı seçilirsen bunların hiçbiri yapılmayacak.Hadi aslanlar görelim sizi! HYETERT)

Bir Devam Kitabı: Karadeniz'in Kaybolan Kimliği

İsmet Melenağzı
Uğur Biryol, son çalışması "Karadeniz'in Kaybolan Kimliği" ile bir önceki çalışması "Karardı Karadeniz" derlemesini karşılaştırıyor; biraz başka "kültüre" kapı aralıyor sanki. Arka kapakta kitaba dair "Lazlar ve Hamşinliler, etno-kültürel ve dinsel kimlik krizleri...", "Çok kültürlülüğün mirası...", "Hafızanın ve unutmanın, unutturmanın bedelleri", "Bu mirasın, bu izlerin, bu bedellerin Ordulu bir Ermeni bakırcı ustasının hikayesinde billurlaşması...", "Popüler kültürde Karadenizli ve Laz algıları..", "Büyük şehirde 'Laz' kimliği nasıl değişiyor, nasıl ajite oluyor?, 'Metropol Lazı' nasıl birisidir?" gibi notlar düşülmüş...

3. Dünya Savaşı Batıyı Perişan Edebilir!

Alper Tan
Yeni dünya savaşında Müslümanlarla, Müslüman olmayanlar savaşıyorlar. Müslümanlar 20. yüzyılın başında kendi topraklarını işgal ederek buralarda kukla yönetimler kuran Batı’ya karşı isyan etmeye başladılar. 2010’dan sonra Tunus’ta, Mısır’da, Libya’da, Yemen’de ve Suriye’de başlayan ayaklanmalar bunun içindi. Batı ise bu bölgedeki varlığını her şeye rağmen terk etmek istemiyor. Eskisi gibi devam etmek istiyor. İşte bu iki zıt talep adı konulmamış büyük bir dünya savaşını başlattı bile. Bunun için her ülkede zahirde ayrı ayrı sebeplere dayanıyor gibi görünen hadiseler, arka planda tamamen birbirleri ile ilişkili. (Huntington'un uğursuz teorisini gerçekleştirmek için elden gelen her şey yapılıyor. HYETERT)

Azerbaycan-Ermenistan Sınırında Çatışma

Azerbaycan-Ermenistan sınırında bulunan Ağdam şehrinde iki ülkenin askerleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.İki ülkenin sınırında bulunan Ağdam şehrinde, Ermeni askerlerinin saat 01.00 sıralarında ağır silahlarla Azerbaycan sınır hattına ateş ettiği belirtildi. Azeri askerlerin açılan ateşe karşılık vermesiyle iki ülkenin askerleri arasında çatışma yaşandığı öğrenildi. Sınır hattında yaşanan çatışmanın giderek şiddetlendiği bildirildi. Son günlerde yaşanan çatışmalarda, 14 Azeri ile 50 Ermeni asker hayatını kaybetti.

‘Davutoğlu 1915’e dair hiçbir analiz veya açıklama önermiyor’

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Ermeni meselesi’ üzerine Turkish Policy Quarterly’de (TPQ) yer alan makalesine karşı, aynı derginin internet sitesinde, Diaspora’nın etkili isimlerinden Gerard Libaridian, cevap niteliğinde bir makale yayımladı. Libaridian’la Davutoğlu’nun ve kendisinin makalelerini, Türkiye hükümetinin Ermenilere yönelik genel tavrını ve 1915’i konuştuk.

Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված առաջին հեղինակային գիրքը Թեհրանում

Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով եւ ի հիշատակ Արմին Թեոֆիլ Վեգների, վերջերս Թեհրանում լույս տեսավ Շարիս Մելքոմ-Աբգարի (Աբգարյան) գրչին պատկանող «ԱՄԻ» գիրքը: Այն Աստվածաշնչյան պատմությունների վրա հիմնաված պոեմ է, ուր հեղինակը փորձում է պատասխանել իր եւ հայ ժողովրդի կարեւորագոյն հարցերից մեկին՝ Ինչո՞ւ Ցեղասպանություն...:

COMMENTARY ON FM DAVUTOĞLU’S TPQ ARTICLE ON THE ARMENIAN ISSUE

Gerard J. Libaridian*
Introduction It is not often that a minister of foreign affairs of an important country who takes
part in the formulation of policies and has the responsibility of implementing them will dare to reveal the logic behind his government’s policy on a sensitive matter. This is what Mr. Ahmet Davutoğlu has done recently in his article, Turkish- Armenian Relations: Is a “Just Memory” Possible?

TURKISH-ARMENIAN RELATIONS IN THE PROCESS OF DE-OTTOMANIZATION OR “DEHISTORICIZATION”: IS A “JUST MEMORY” POSSIBLE?*

Ahmet Davutoğlu**
The greatest injustice that has been visited on both history and to any two nations is to set aside their previous rich centuries of shared history and to begin instead with traumatic events like war and conflict, or to reconstruct the previous centuries by making traumatic events the center of everything. The “unjust memory” created around the events of 1915 constitutes the most important example of this phenomenon as it mortgages the shared past and future of the Turks and Armenians. The initiative that Turkey launched with Armenia in 2009 is premised on eradicating this sort of mentality. The “just memory” concept that we have frequently employed during this process is critically important as it highlights the necessity of not viewing history with a one-sided memory.

Ո՞ւր են Հայ Առաքելական Եկեղեցւոյ Ղեկավարները, Հայ Պետականութիւնը, Սփիւռքը, Վատիկանը...

Նիւթի աղբիւրը ` Keghart.com
Ահաւասիկ այս տողերով կը փորձէ արտայայտել Համօ Մոսկոֆեան իր ցասումը, այցելելէ ետք Իրաքեան Քիւրտիստանի Էրպիլ քաղաքը, ընկերակցութեամբ Գանատահայ ազգային գործիչ՝ Տոքթ. Տիգրան Աբրահամեանի, մօտէն ծանօթանալու համար Մուսուլէն (Նինուէ) բռնի արտաքսուած հայերու դժբախտ եւ սրտաճմլիկ վիճակին:

Azınlıkların seçim tercihi

Orhan Miroğlu / omiroglu@stargazete.com
Kürtlerin oy potansiyeliyle kıyaslandığında, azınlıkların seçim sonuçlarını belirleyecek bir oya sahip olmadıkları biliniyor. Ama yine de, Erdoğan cumhurbaşkanı seçildiği takdirde, tehcir ve mübadele dönemini belirleyen bir siyasi sistemin sonunu getirecek gibi görünen bir seçimde, azınlıkların nerede durduklarına bakmak, faydalı olabilir... Ermeni dostlarımız, Hrant Dink cinayetinin siyasi kullanım alanı haline gelmiş olmasına hiç itiraz etmeden, bu kullanımın Hrant’ın geçek katillerini gizleyen yanına tek söz söylemeden AK Parti’nin ‘kabahatleri’ ni, ihmallerini hatırlatmayı tercih edip durdular. Bu kritik dönemde Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazetelerin manşete taşıdığı açıklamalar yapmayı tercih etmeleri gerçekten de trajik. Yanlış anlaşılmasın, bu vahim cinayetin aydınlanmasına yol açacak ve hizmet edecekse, her söylemin ve her bilginin dile gelmesinden yana olunmalıdır elbette. Ama başından beri yaşanan bunun tam tersiydi.Bu tutumun sadece, topluma üstten bakma, Batılı olma ayrıcalığını yaşama  gibi bir oryantalist anlayışla açıklanabileceğini sanmıyorum. Maalesef bu ülkede kendi celladına tapma geleneği hala çok güçlü bir gelenek ve uygun siyasi koşullar oluştuğunda azınlıkların siyasi tercihinde belirleyici bir rol oynayabiliyor. (Bizim aslanlar yine fena kızacak. HYETERT)

Rus parmağı çıkabilir

Türkiye, Suriye ve Irak’tan sonra Kuzeydoğu sınırında Kafkasya’da da yeni bir ‘ateş hattı’ ile karşı karşıya kalmanın tedirginliğini yaşamaya başladı... Rusya’nın özellikle Dağlık Karabağ’daki işgalci Ermeni yönetimi ve milislerini destekleyerek, bir yandan hem Erivan, hem de Bakü yönetimine, “Batı’ya yaklaşmayın” mesajı verdiği, diğer yandan da bölgedeki istikrarsızlık politikasını yeniden canlandırıp hayatta tutmak isteyebileceği değerlendiriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kilise Restore Etti

Geçmişi 8500 yıl öncesine uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir’de, duvarlar arasında kalan, dar sokaklara sıkışan köklü tarihi gün yüzüne çıkarabilmek için yoğun çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde yürütülen son çalışmalarda, bir çok yeri yıkılmış durumda olan Doğanlar Kilisesi ayağa kaldırıldı. 19. yüzyıldan kalma, tek nefli (*), üçgen alınlıklı küçük bir kilise olan bu tarihi yapı, semt merkezi olarak kullanılacak.

Ermenilerin Golgothası, 1915 gerçekliğini anlatıyor

1915’in tanıklıkları Türkçe yayımlanan kitapla okurlara sunuldu…24 Nisan 1915’te İstanbul’daki Ermeni aydınların tutuklanması ve sürgün edilerek ölüme gönderilmeleriyle başlayan soykırım süreci, Krikor Balakyan’ın kaleme aldığı tanıklık ve hatıratlardan oluşan “Ermenilerin Golgothası” başlıklı kitapta yayımlandı. Stephen Ohanian’ın çevirisiyle, Belge Yayınevi tarafından İstanbul’da yayımlanan kitap, birçok açıdan 1915 ve sonrasındaki dönemin ruhunu yansıtıyor ve yaşananların farklı boyutlarını kavramamızda yardımcı oluyor.

Ermenistan-Azerbaycan liderleri görüşecek

Azerbaycan ve Ermenistan arasında son iki günde yaşanan silahlı çatışmalarının ardından iki ülkenin lideri Rusya'da görüşecek. Rus Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansına göre, Ermenistan Başbakanı Ovik Abramyan, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan’ın Rusya’nın Soçi kentinde görüşeceğini ifade etti. Abramyan, “Cumhurbaşkanları 8 veya 9 Ağustos’ta Soçi kentinde görüşecek. Umarız ki görüşmede çok önemli anlaşmalar sağlanacak” dedi.

Polis yazdığı romanında Ermeni Katliamı dedi

Son günlerde edebiyat dünyasında çok konuşulan Arsine (Tehcirde bir ermeni kızı) isimli romanın 2015 Yılında Nobel Edebiyatına aday gösterilmesi ile eser hakkında ki iddialar devam ediyor. Mart ayında yayınlandığında Kitap dağıtımcıları tarafından kapak resminde ki "Ermeni Haç" resminden dolayı kitapçılara dağıtımı boykot edilen eserin son günlerde bazı gazeteler tarafından "Polis Yazar romanında Ermeni Katliamı dedi" başlığı ile manşet atmaları dikkat çekicidir.

Armenia Fund


Armenia Fund continues its new series on welcoming developments in Armenia, including Artsakh. For over two decades, the Fund has been doing humanitarian work throughout Armenia and this series is a showcase of encouraging initiatives, some that are a direct result of Armenia Fund’s work and some that are the product of innovation and pure determination.

Ölen Ermeni Askeri Sayısı 71’e Yükseldi

Karabağ'da saldırıya geçen Ermeni birliklerinin tamamı püskürtüldü. 7 Ermeni mevzisi imha edildi, 71 Ermeni askeri öldürüldü. Azerbaycan Ermenistan savaşı, Ermenistan Azerbaycan çatışması, Karabağ'da son durum, 

Azerbaycan’la Ermenistan arasında savaş çıkar mı?

Sevil Nuriyeva / snuriyeva@stargazete.com
Peki Ermenistan Azerbaycan’la savaş istiyor mu? Hayır istemiyor. Çünkü ekonomik olarak çöküş yaşayan Ermenistan sadece savaş imitasyonu yapacak kadar cesurdur. Bu imitasyon, ya bağlı olduğu büyük devletlere gerektiği zaman yada  kendi içerisinde ekonomik olarak sefalet ile boğuşan halkını uyutmak için ortaya çıkar... ABD zinhar bu bölgede şimdilik savaş istemiyor. Çünkü kontrol edecek kadar kozlar elinde değil. Böyle bir savaş çıkarsa duruma en fazla dahil olacak ülke Rusya’dır. Rusya’nın hem yakında olması hem de içerideki aktörlerinin varlığı Rusya’yı avantaj sahibi yapmaktadır. ABD için ise bu ölüm demektir. Lakin Ukrayna’daki Rusya agresifliği azaltmak için bu imitasyon ABD’nin de işine yarar.

Ermeniler'den Mereto Dağı'nda barış duası

Çözüm sürecinin başlamasıyla bölgede sağlanan huzur ortamı, uzun yıllar yasaklı kalan yerlere ilgiyi artırdı. Batman'ın Sason ilçesinde bulunan ve Ermeniler için kutsal sayılan Mereto Dağı da yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 

‘Türklere kapımız her zaman açık’

Ermenistan - Ağrı'nın ardındaki uzak komşu - 2
Burcu Karakaş /
İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini Ermeni vatandaşlar gibi politikacılar da destekliyor. Bunlardan biri de Ermenistan Kültür Bakanı Hasmik Poghosyan; “Kültür Bakanı olarak tabii ki Türkiye’den misafirlerin gelmelerini isterim”. Ermenistan’da, bir yanda 1915 ekseninde Türkiye ile ilişkiler ikili ve bölgesel anlamda tartışılmaya devam ederken, diğer yanda iç siyasette yaşanan sıkıntılara çare aranıyor. Avrupa Birliği (AB) Ermenistan Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Traian Hristea, işkence ve kötü muamele başta olmak üzere ülkede yaşanan insan hakları ihlalleri, yolsuzluklar, seçim hileleri ile her türlü ayrımcılığa karşı mekanizmalar geliştirmek ve bu mekanizmaları hayata geçirebilmek için sarf edilen çabaları anlatıyor.

Azınlıkların en hakiki sorusu

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Azınlık mensuplarıyla konuştuğunuzda, geçmişten bugüne Türkiye’deki devlet ve topluma ilişkin olarak genellikle ikircikli bir tavırla karşılaşırsınız. Osmanlı dönemini büyük ölçüde veya kategorik şekilde ‘olumlu’ olarak hatırlayıp, son dönemlerinde yaşananları hızlı geçmeye çalışırlar. Mustafa Kemal’i göklere çıkartırken tek parti döneminde yaşamak zorunda kaldıklarından söz etmemeyi tercih ederler. Çok partili hayatta esas olarak Demokrat-Adalet-Anavatan partilerinin temsil ettiği siyasi çizgiye destek vermişlerdir, ama bu partilerin doğal tabanı ile ilişki kurmaktan tedirgin olurlar. Esas amaçları devletten ve onun ideolojik devletçiliğinden uzak durup kendilerini korumak olsa da, toplumun parçası olmaktan, ona karışmaktan da pek hoşlanmazlar.

Türkiye’de Roman Soykırımı ilk kez bir açık hava etkinliğiyle anıldı

Roman Soykırımı, İstanbul'da Sıfır Ayrımcılık Derneği ile Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikle anıldı. Avrupalı Romanların yaşadığı en büyük trajedi olan Roman Soykırımı’nın kurbanları, Roman sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve ırkçılık karşıtı aktivistler tarafından İstanbul’da anıldı.

Karabağ için müzakere çağrısı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Minsk Grubu, Dağlık Karabağ sınırında iki gündür artan çatışmalar üzerine, Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı çözüm için müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısı yaptı. AGİT'ten yapılan açıklamada, AGİT Dönem Başkanı Didier Burkhalter ve AGİT bünyesinde Dağlık Karabağ sorununun çözümü için kurulan Minsk Grubu'nun eş başkanları Rusya Büyükelçisi Igor Popov, ABD Büyükelçisi James Warlick ve Fransa Büyükelçisi Pierre Andreiu'nun, Ermenistan-Azerbaycan sınırında şiddetin artmasından, yaşanan ölümlerden ve bölgede görev yapan Uluslararası Kızılhaç Komitesi araçlarına yapılan saldırılardan dolayı derin kaygı duydukları bildirildi.

'Öteki' Lozan Antlaşması ve Türk Amerikan ilişkilerinin kurulma macerası

Kemal Çiçek / kcicek@bugun.com.tr
Lozan'da 6 Ağustos 1923'te ABD ile ülkemizde çok az bilinen ve meşhur Lozan Antlaşması'yla karıştırılan 'Dostluk ve Ticaret Antlaşması' imzalandı. Diplomatik ilişkiler, antlaşmayı onaylamayan ABD Senatosu’nun by-pass edilmesiyle 1927'de kuruldu. Türkiye ile Amerika arasında imzalanan bir antlaşma olmasına rağmen “Öteki” Lozan Antlaşması unutulmuştur. Her ne kadar yürürlüğe girmemiş olsa da antlaşmanın imzalanmasından sonra yaşanan onay süreci ve Ermeniler’in yürüttüğü “Lozan’a Hayır Kampanyası” 2015 yılında kopacak fırtınaya ve Türk-Ermeni lobi savaşlarına ışık tutacak niteliktedir. 

Beyoğlu’nun Hayal Sahafı

Gülcan Bağırkan
Vahan Kocaoğlu nam-ı diğer Sahaf Vahan, hayatının önemli yıllarını sahaflık yaparak geçirmiş. Şimdilerde Beşiktaş’ı mesken tutuyor. Kimilerine göre kaldırım kütüphanesi kimilerine göre ise bir kültür hamalı 89 yaşındaki Vahan Kocaoğlu, nam-ı diğer Sahaf Vahan Usta. Böyle tanınmasının sebeb-i hikmeti hayatının en önemli yıllarını Beyoğlu sokaklarında sahaflık yaparak geçirmiş olması. Hakkında belgeselleri yapılıp kitapları yazılan Sahaf Vahan, şimdilerde Beşiktaş’ı mesken tutuyor. Haberin Devamı:  http://www.zaman.com.tr/pazar_beyoglunun-hayal-sahafi_2235361.html


Düşünce, Vicdan ve Din Özgürlüğü

Nurettin Değirmenci
Evrensel insan hakları ve evrensel insani değerlerin önemli bileşenlerinden biri düşünce, vicdan ve din özgürlüğüdür. Aydınlanma döneminde Avrupa’da yaygınlaşan düşünce, vicdan ve din özgürlüğü, sonradan evrensel özellik kazanır. Ne yazık ki, günümüzde geri toplumlarda düşünce, vicdan ve din özgürlüğü kocaman baskılar altındadır. Kant, insanın temel özelliğinin özgürlük ve ahlak olduğunu vurgular. Özgürlük ile ahlak arasında kopmaz bağlar vardır.

Hrant Dink rolünü Sarp Akkaya ve Rıza Kocaoğlu oynamak istedi

Türkiye'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden kendisi Ermeni olan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink rolü için Türk oyuncu bulunamaması dikkat çekmişti. Ancak iki ismin bu role talip olduğu açıklandı.

Venice Trailer: Fatih Akin's 'The Cut' Starring Tahar Rahim Plus Official Synopsis And First Images

News By Kevin Jagernauth
Some slight waves were made earlier this year when Fatih Akin pulled his forthcoming "The Cut" from the Cannes Film Festival citing "personal reasons." So we figured the movie would wind up somewhere else on the 2014 fall festival slate, and indeed, it's now at Venice and the first trailer has arrived.

Komşuyuz ilişkiler iyi olmalı Ermenistan Ağrı'nın ardındaki uzak komşu - 1

Burcu Karakaş
Başbakan’ın 1915 mesajının burada, Türkiye’deki gibi yankı bulmadığını söylemek mümkün. Dağlık Karabağ meselesi ise ikili ilişkiler söz konu olduğunda her seferinde toslanan camdan bir duvar gibi. 1915 olaylarının kabulü halen ön koşul ancak sınırların açılmasını destekleyenler umudun en önemli temsilcileri. İşte, çok yakın olsa da Türkiye’ye en uzak denebilecek komşu ülkeden izlenimler:

Alman-Ermeni Birliği 100. Yaşında

Alman-Ermeni Birliği ve «Lepsius Evi» Araştırma Merkezi inisiyatifiyle Almanya’nın Brandenburg Eyalet Parlamentosu (Landtag) binasında Alman-Ermeni Birliğinin 100. Yıldönümü kutlandı. Düzenlenen oturum ve törende Eyalet Parlamentosu Bşk. Gunther Frick, Saksonya-Anhalt Bölgesi Kültür bakanı Stephan Dorgerloh, Brandenburg Bilim, Araştırma ve Kültür Bakanlığı Devlet sekreteri (Bakan yard.) Martin Gorhort, Brandenburg İncil Kilisesi önderi, Almanya Ermenileri Ermeni Apostolik Kilisesi Dayakosluğu ruhani önderi, Berlin Humboldt Üniv. Rektörü, Ermenistan Kültür bakanı Hasmik Poğosyan, Ermenistan’ın Almanya büyükelçisi danışmanı Aşot Smbatyan, Brandenburg Parlamentosu milletvekilleri, Bundestag milletvekilleri, toplum, siyaset ve kültür dünyasından isimler katıldılar.

Yahudiler, Türkiye'den giderse ne olur?

Gazze'de insani felaketin boyutları büyüdükçe, Türkiye'de Yahudi karşıtı söylemler çığrından çıkıyor. Gazze'de İsrail Hamas savaşının Türkiye'deki tartışmaları ağır oldu. İsrail'e yönelik boykot çağrılarında İsrail'le doğrudan bağı olmayan pek çok ürün hedef haline gelirken, bu ülkenin elçilik misyonları da protestoların hedefi haline geldi. Türkiye'de bazı gazete ve televizyon kanallarında İsrail karşıtı tartışmalar, haberler, Gazze'deki insani felaketin boyutlarından daha çok Türkiye'de yaşayan, doğan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudileri yöneldi. Öyleki bazı köşe yazarları açıkça kendi vatandaşlarını sırf 'Yahudi' olduğu gerekçesiyle hedef gösterdi. Hitler'e methiyeler düzen sanatçılar, eli kanlı diktatörün kitaplarının okunmasını tavsiye eden gazeteciler bile çıktı.

ASİMDER’den İranlı Misyonerlere Tepki

Uluslar Arası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, Ermeni asıllı İranlıların Van’da rahat bir şekilde misyonerlik çalışmaları sürdürdüklerini ileri sürdü. Ermeni asıllı İranlıların, Cumhuriyet Caddesi üzerinde vatandaşlara İncil dağıttığını dile getiren ASİMDER Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, yetkililerin bu konuda duyarlı olmalarını istedi. (Haberin gerçekliği tartışılır.Ancak gerçek olsa bile İncil dağıtmak suç olmadığı gibi, misyonerlik de suç değildir. Ama amaç üzüm yemek değil. HYETERT)

ABD'den Azerbaycan ile Ermenistan'a çağrı

ABD yönetimi, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında şiddetin tırmanmasından kaygı duyduğunu belirterek, tarafları ateşkese saygı göstermeye çağırdı.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, (Azerbaycan-Ermenistan) cephe hattı boyunca 31 Temmuz'da önemli kayıplara yol açan şiddetin tırmanmasından duyduğu kaygıyı ifade eder. Hayatını kaybedenler ve yaralananların ailelerine başsağlığı diliyor ve tarafları gerilimi düşürme yönünde acil adımlar atmaya ve ateşkese saygı göstermeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Feast of Transfiguration at St. Leon Armenian Cathedral

On July 27, the Armenian Apostolic Church observed the Feast of the Transfiguration of our Lord and Savior Jesus Christ. At St. Leon Armenian Cathedral, the service was presided by Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian. With hundreds of faithful in attendance for the Tabernacle Feast, the day’s celebrant and homilist was the Ecumenical Director of the Mother See of Holy Etchmiadzin His Grace Bishop Hovakim Manukyan.

Asimder: İkinci Bir Ermenistan Ülkesi Yaratılmasını İstemiyoruz.

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele derneği ASİMDER genel Başkanı Göksel Gülbey, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan askerlerini şehit eden işgalci Ermenistan'ı kınadıklarını ve Azerbaycan devletinin yanında olduklarını belirtti. ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, dernek binasında yaptığı açıklamada, "Ermenilerin geçmişte olduğu gibi şiddet ve insanlık dışı davranışlar içindeler, dedi.(Ermenistan'ın toplam bütçesi kadar savunma bütçesi olan Azarbeycan'a Ermenilerin saldırması mantıkla bağdaşır mı? HYETERT)

Yeni sabotaj: Bir Ermeni asker şehit oldu, hasmın 3 kayıp 7 yaralısı var

1 Ağustos’u 2 Ağustosa bağlayan gece Karabağ-Azerbaycan çatışmalı kuvvetler tampon hattı Kuzey (Martakert) yönünde hasım bir kez daha istihbari-sabotaj kalkışmasında bulundu. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) Savunma Bakanlığı Basın servisinden verilen bilgiye göre, Savunma Ordusu ön hat birimleri hasmın özel birliklerinin ilerlemesini zamanında tesbit ederek, ona insani ve maddi kayıplar verdirerek çıkış noktasına geri püskürttü.

AXA-ի Հատուցման Հիմնադրամի Խորհուրդին Յայտարարութիւնը

AXA-ի գումարներուն՝ ապահովագրեալ հայերու ժառանգորդներուն բաշխման գործընթացին մէջ կատարուած զեղծարարութիւններուն մասին Իր ստեղծումէն շուրջ 7 տարի վերջ, AXA-ի Հատուցման Հիմնադրամի Խորհուրդը կ՚ուզէ հանրութեան ներկայացնել իր գործունէութեան հաշուեկշիռը ի սպաս 1915էն առաջ ապահովագրութեան տէր Հայոց Ցեղասպանութեան զոհերու ժառանգորդներուն: