Etiketler

IŞİD, Müslümanlığı kabul etmeyen 80 Ezidi'yi öldürdü iddiası

IŞİD'in ele geçirdiği Şengal'in Koço Köyü'nde Müslamanlığı kabul etmedikleri gerekçesiyle 80 kişiyi öldürdüğü, kadın ve çocukları ise Telafer'e götürdüğü iddia edildi. IŞİD'in yaklaşık 10 gün önce ele geçerdiği Şengal'e bağlı Koço Köyü'nde iddiaya göre, yaşayanlara Müslamanlığı seçmelerini istedi. Ancak köydeki Ezidici ailelerin Müslümanlığı kabul etmemesi üzerine cuma günü yaklaşık 80 erkeği öldürdüğü ileri sürüldü.

Türkleşmiş Ermenilerle kültürel bağlar tesis etmek gerekli

Ermenistan Diaspora Bakan yardımcısı Serj Srapionyan «Diaspora Bakanlığı inisiyatifiyle Türkleşmiş Ermeniler Kongresi gerçekleştirildi ve burada Batı Ermenistan’da birçok kereler bulunmuş insanların orada Ermeni olduğunu itiraf eden insanlarla karşılaştıkları hatta Hıristiyanlıklarını korkarak da olsa muhafaza ettiklerini ifade ettiklerini kaydettiler. Türkiye’den kendilerini bu konuda nispeten rahat hisseden Ermenilerin davet edilmesi yönünde düşünce oluştu. » dedi. (Keşke önce kendi vatandaşlarının ülkeden kaçmasını önleseler. HYETERT)

Karadağ da iki kilise gün ışığına çıkarıldı -

Karaman Müze Müdürlüğü tarafından Karadağ'da yürütülen kurtarma kazılarında temizliği tamamlanan iki kilisenin tanıtımı yapıldı.Değle Ören Yeri'nde, dini yapılarıyla dikkati çeken Karadağ'ın toprak altında kalan güzelliklerinin gün ışığına çıkarılması için Karaman Müze Müdürlüğünce kurtarma kazıları yürütülüyor. Hıristiyanlık döneminde dini merkez olan, 4. ve 9. yüzyıllar arasında gercekleşen onlarca kilise, manastır ve mezar ile inanç turizmi açısından bir hayli zengin bir potansiyele sahip Karadağ'daki kurtarma kazılarında iki kilisenin temizliği tamamlandı. Gün ışığına çıkarılan kiliseler, Karaman Valisi Murat Koca tarafından kamuoyuna tanıtıldı.

Grape Blessing and St. Mary's Day Lunch

Begins Sunday, August 17
Contact stgregoryarmenianchurch@yahoo.com
Location Geragos Hall
Address 2215 E. Colorado Blvd. Pasadena CA, 91107

100 yıllık tartışma

Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, 3 Temmuz 2014'te Federal Meclis'te düzenlenen "Birinci Dünya Savaşı'nın 100. Yılı" başlıklı etkinlikte, "Ermenilerin sürülmesi ve yok edilmesiyle birlikte, tehcirin ve kitlesel cinayetin bir savaş aracı haline geldiğini" ifade etmişti. Bunun üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Lammert'e cevaben yazdığı mektupta "Tehcirin bir askeri gereklilik olduğu hususunun, Birinci Dünya Savaşı'nda silah arkadaşlığı yaptığımız Almanya tarafından çok iyi bilindiği kanaatindeyim" ifadelerini kullandı… TÜSİAD Uluslararası Siyaset ve Yurtdışı İletişim Komisyonu Başkanı, emekli büyükelçi Volkan Vural, Cemil Çiçek'in açıklamalarının 2015 yaklaşırken Almanya gibi önemli bir ülkeden iyi niyet beklentisi olarak yorumlanabileceğini söylüyor. Vural; "2015 yılında uluslararası kamuoyunda 1915 ile ilgili olarak çeşitli noktalar ele alınacak. Almanya önemli bir ülke. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in bu mektubunda Almanya'dan 2015 ile ilgili olarak iyi niyet beklediğini anlayabiliriz. Bununla birlikte Almanya'nın Ermeni diasporasının yoğun olarak bulunduğu Fransa ve ABD'den farklı olduğunu da dikkate almak gerekiyor" ifadelerini kullanıyor.

<ՎԵՐԱՓՈԽՄԱՆ ՏՕՆ եւ ԽԱՂՈՂՕՐՀՆԵՆՔ>

Ուրախ  ու Զուարթ Նշենք Մեր Աւանդական ու Տօնական Օրերը.
ՎԵՐԱՓՈԽՄԱՆ ՏՕՆ  եւ ԽԱՂՈՂՕՐՀՆԵՆՔ
<<Երբ տօնական ու աւանդական օրերը ժողովրդի իմաստ չեն ներկայացներ, այդ ատեն ժողովուրդը կ'սկսի քայքայուիլ>>

Yıkıntılar Arasında: ZabelYesayan’nın1909 Kilikya Katliamı Tanıklığı

Sait Çetinoğlu
1909 yılının Nisan ayında iki aşamada gerçekleşerek 30 bine yakın Ermeni’nin katledildiği[1] ancak sonrasında 24 Nisan 1915’in gölgesinde kalan 1915 Soykırımının provası niteliğindeki Kilikya Katliamlarının[2]tanığı olan, bu coğrafyanın cesaretli ve güçlü kadını Zabel Yesayan’ın[3], MarcNichanian tarafından felaketin karşısına dikilen bir birinci şahıs anlatısı olarak nitelenen Yıkıntılar Arasında[4] adlı tanıklığı, coğrafyasındaki okuyucularla Kayus Çalıkman Gavrilof’un diliyle nihayet yüz yıl sonra buluştu. Yesayan’ın tanıklığını Hagop Oşagan sözleriyle kendisinin ve de halkının değerlerine ve bedbahtlığına tanıklıktı. Yıkıntılar Arasında, onun eserleri içinde gerçekliği nedeniyle Dante’ninkini bile gölgede bırakan bir nevi cehennemdir.

Kolektif Bilincin Gölgesinde Politika Yapmak

İbrahim Altunbaş
Aynı toplumun ortalama yurttaşlarının ortak inançlar ve duygular bütünü, kendine ait bir hayata sahip özel bir sistem oluşturur; bu sistem kolektif veya ortak bilinç olarak adlandırılabilir… Nitekim o, sadece özel bilinçler sayesinde algılansa bile, ondan tamamen farklı bir şeydir. (Durkheim, 1983)… Günümüzde Kürt Sorunu’ndan Ermeni Sorunu’na, Kıbrıs Sorunu’ndan AB’ye bakışa kadar birçok konuda kolektif kimliğimizdeki yanılgıların etkisi söz konusu olmaktadır… Sonuç olarak kolektif kimliğin dikkate alınması, yanılgıların ortaya çıkarılması ve bu noktada doğru bir tarih eğitiminin verilmesi, politik hedefler uğruna kolektif bilincin yanıltılmasından kaçınılması ve politikacıların manipülasyonlardan uzak durması, kanaat önderlerinin de bu konuda toplumu doğru bir biçimde yönlendirmesi sorunların toplumsal zeminde çözümünü kolaylaştıracaktır.

Müslüman soykırım yapmaz değil mi?

Orhan Kemal Cengiz  -  Radikal.com.tr
İnsanlar dehşete düşmüş bir şekilde hayatlarını, ırzlarını koruyabilmek için kaçıyor. Bir kamyonetin arkasına doluşup kaçarken yere düşen bebeği almak için bile durmaya cesaret edemediklerini anlatıyor bir kadın. Ölüm veba mikrobuyla dolu rüzgârlar gibi peşlerinden koşuyor. Yakalandıklarında erkeklerin kafası kesiliyor, diri diri gömülüyorlar; kadınlara, kızlara savaş ganimeti olarak el konuluyor; bir mal gibi pazarda satılıyorlar... Erdoğan’ın 2009’da El Beşir’e arka çıkmak için söylediği “Müslümanlar soykırım yapmaz” sözü işte orada asılı duruyor. El Beşir’in savaş suçları, soykırım ve toplu ırza geçmeleri organize etmekle suçlandığı Uluslararası Ceza Mahkemesi iddianamesi de işte burada duruyor.

Hristiyan Bayramı Meryemana Evi'nde Kutlandı

Hristiyanlar açısından kutsal sayılan Meryem Ananın ruhen ve bedenen göğe yükselişi nedeniyle İzmir'in Selçuk İlçesindeki Bülbül Dağındaki Meryemana Evinde ayin düzenlendi. Türkiye Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı ve İzmir Başpiskoposu Ruggero Franceschini'nin yönettiği ayine Türkiye'den ve değişik ülkelerden çok sayıda Katolik Hristiyan katıldı. Kutsanmış ekmek, incir ve üzüm dağıtılarak başlanılan ayin, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere dört dille okunan dualarla devam etti.

Ermeni kimliği için "Affedersiniz" diyen asıl CHP'dir

Mehmet Metiner
Başbakan Erdoğan'ın kendi etnik aidiyetini polemik konusu yapanlara cevap verirken kullandığı, "Çok daha çirkin şeyler söylediler, affedersiniz, Ermeni filan" lafını Ermenileri aşağılamak biçiminde yorumlayan CHP'lilerin aklına da, hafızalarına da, Türkçe bilgisine de şaşırıyorum doğrusu. Başbakanın Ermeni kimliği söz konusu olduğunda kimlerin "Ermeni dölü" diyerek nasıl çirkin şeyler söylediğine işaret ettiğini anlamamak mümkün mü? Erdoğan'ın hayasından dolayı çirkin bulup "affedersiniz" diye söylemekten kaçındığı "Ermeni dölü" nitelemesi CHP'nin çatı partneri olan MHP'li bir siyasetçiye aittir. CHP Ermeni kimliğini aşağılayanı kendi yanında aramalıdır.

ABD: Karabağ sorununun askeri çözümü yok

ABD Soçi’de Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanın buluşmasını memnuniyetle karşılıyor. Açıklama 14 Ağustos’ta Viyana’da AGİT Daimi Konsey oturumu esnasında  AGİT Misyonunda ABD Daimi temsilcisi Harry Robinson’dan geldi.. Amerikalı diplomat tampon hatta 31 Temmuz’da başlayan  ve sonucunda birçok insani kaybın gerçekleştiği şiddet vakalarını sert bir dille kınadı. Diplomat kayıp ve yaralıların ailelerine başsağlığı diledi, gerilimin düşürülmesi ve ateşkes rejiminin korunmasına  geri dönüş yönünde adımlar atılması çağrısında bulundu.

Assumption of the Holy Mother-of-God

On Sunday, August 17, the Armenian Church will observe the Feast of the Assumption of the Holy Mother-of-God, which commemorates how St. Mary was taken up in body and soul, or “assumed,” into heaven. This was performed by Christ many years after his Ascension as a loving tribute to the mother who bore and raised him.

ՀԱՅ ԵԿԵՂԵՑԻՆ, ՀԱՅՈՑ ՆՇԱՆԱՒՈՐ ՀԱՅՐԱՊԵՏՆԵՐԸ ԵՒ ՀԱՅ ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ԳԼԽԱՒՈՐ ՏՕՆԵՐԸ:

Հակիրճ  Գիտելիքներ:
Հայ Եկեղեցին "առաքելական" կը կոչուի, որովհետեւ Քրիստոսի առաքեալններէն Ս.Թաթէոս եւ Ս.Բարթողիմէոս  հայոց երկիր եկած են եւ ժողովուրդին Քրիստոնէութիւնը քարոզած են:

Patrik Bartholomeos'tan Ortadoğu'da Barış Çağrısı

Sümela Manastırı'nda bu yıl beşincisi düzenlenen Meryem Ana ayinini yöneten Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ortadoğu'da barış çağrısı yaptı, "Bu kutsal mekandan tüm siyasi taraflara ve özellikle din adına temsil gücü olan önder ve yöneticilere çağrıda bulunuyoruz. Gelin, dünyamızı ve bu coğrafyayı daha fazla hırpalamayalım" dedi. Patrik Bartholomeos, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ı da kutlayarak, "Yoğun ve uzun siyasi yaşantısında halkın oyuyla seçildiği bu yüce makamda başarılı olmasını huzurlarınızda diliyorum" diye konuştu.

Azerbaijan prosecutes a prominent human rights defenderon absurd charges.

By Editorial Board August 13 
WHEN AN autocrat who is intolerant of dissent begins to see spies and traitors around, it is a good time to be alert. Now is such a moment in Azerbaijan, the oil-rich but liberty-starved former Soviet republic in Central Asia. The regime of President Ilham Aliyev has imprisoned one of the country’s most outspoken advocates for human rights, Leyla Yunus, and her husband, Arif, a historian. The charges: treason, fraud, tax evasion and illegal business activities.

Dilijan’da Ermeni Halı ve Kilim Fuarı düzenlenecek

Ermenistan’ın Tavuş eyaleti Dilijan kentinde 16 Ağustos’ta Ermeni Halı ve Kilim Fuarı düzenlenecek. Bilgi, NEWS.ame açıklamada bulunan festival organizatörü «Media Onix» firması direktörü Mariam Minasyan’dan geldi. Dağlık Karabağ ve Diaspora’dan katılımın olacağı Panarmenyan nitelikli festival çerçevesinde ulusal mutfak ürünleri ve elişi dekoratif çalışmaların satışının da yer alacağı bir şov program da düzenlenecek. Festivalde bin yıllı tarihi olan Dağlık Karabağ Halıcılık Müzesinden kilim örnekleri de yer alacak.

Mereto Dağı'ndaki Meryem Ana Kilisesi restore ediliyor

Mereto Dağındaki Meryem Ana Kilisesi restore ediliyor Mereto Dağı'ndaki Surp Asvadazin Meryem Ana Kilisesi'nin onarım çalışmalarına hız verildi. Daha önce Batman Müze Müdürlüğü nezaretinde moloz kaldırma ve temizlik çalışması yapılan kilisede, rölöve ve restorasyon ölçü çalışmaları yapıldı.

An August escalation in Nagorno Karabakh

The ruins of the city of Agdam, a few km from the ceasefire line (Foto Marco Fieber, Flickr)
Recent clashes on the separation line between Armenia and Azerbaijan in Nagorno Karabakh have left some 20 victims and fears for a new open conflict in Europe. Local associations sign a call for peace.Simone Zoppellaro | Yerevan 14 August 2014
Le rovine di Agdam, a pochi km dalla linea del cessate il fuoco (Foto Marco Fieber, Flickr) 

Onlar 'tehcir' ile zengin oldular

Akşam Gazetesi / Gürkan Hacır
Yakın tarihimizde yaşadığımız üç büyük göç dalgası aynı zamanda üç büyük zenginlik furyasıdır. Yunanlıların 'Küçük Asya Felaketi' olarak adlandırdıkları 1914 Rum göçü, Anadolu'ya sıkışmış imparatorluk (İttihat Terakki) yönetiminin esaslı ilk operasyonuydu. Balkanlar'dan da çekilmek zorunda kalan Osmanlı İmparatorluğu'nun milliyetçilik rüzgarını da arkasına alarak yaptığı bir sürgün harekatıydı. Özellikle Batı Anadolu'daki Rumların malları pay edildi...
Ardından 1915 Ermeni tehciri geldi. Bu kez Ermeniler kovalandı. Ve bu apar topar göç sonunda yüzlerce yıldır sahip oldukları zenginliği bir günde bırakmak zorunda kaldılar. Sırada yağmalanmayı bekleyen Ermeni malları vardı...
Üçüncü büyük dalga ise resmi anlaşmayla oldu. 1923'te imzalanan Lozan'a göre yapılan Yunanistan'la nüfus mübadelesi yeni bir zenginlik furyası yarattı.

Cami, kilise ve havrayı birbirine bağladılar

Kente hareketli günler yaşatan 51'inci uluslararası Troia Festivali'ne kadınlar da etkinlikleriyle katkı sundu. Kentli kadınların oluşturduğu 'Bienaldeyiz' grubu festivalin ikinci gününde farklı bir etkinlikle dikkat çekti. Kadınlar cami, kilise ve havra arasına "Dilek Bağı" çekip, din ve kültürleri birbirine bağladı. CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın da eşi Hale Gökhan ile katılarak destek verdiği etkinlik havra önünden başladı. Ellerindeki kumaş parçalarına, 'Barış dolu dünya için', 'Gülmek kadınlara yakışır', 'Özgürlük haktır', 'Savaşa hayır', 'Din sömürüsüne son' gibi özgürlük, barış, kardeşlik ve dine yönelik mesajlar yazan kadınlar, havradan başlayarak Çarşı Caddesi'ndeki Tıflı Cami, Ermeni Kilisesi ve Yalı Cami arasındaki ipe dileklerini astı. Çarşıda alışveriş ve gezinti yapan çok sayıda vatandaş da etkinliğe destek verdi.

Cemil Çiçek'e göre Ermeni tehciri askeri gereklilikmiş!

Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, 3 Temmuz 2014'te Federal Meclis'te düzenlenen "Birinci Dünya Savaşı'nın 100. Yılı" başlıklı etkinlikte, "Ermenilerin sürülmesi ve yok edilmesiyle birlikte, tehcirin ve kitlesel cinayetin bir savaş aracı haline geldiğini" ifade etmişti. Bunun üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Lammert'e cevaben yazdığı mektupta "Tehcirin bir askeri gereklilik olduğu hususunun, Birinci Dünya Savaşı'nda silah arkadaşlığı yaptığımız Almanya tarafından çok iyi bilindiği kanaatindeyim" ifadelerini kullandı. ( Bu zihniyette olanlardan ne beklenebilir ki. HYETERT)

Bazı şeyler ancak kalple kavranır

Hamra /http://blog.milliyet.com.tr/hamraokutgen
Sanırım şimdi tam da sırasıydı uzun zaman önce arşivimde sakladığım bu insanın içine dokunan Anadolu söylencesiyle birlikte bu güzelim türküyü paylaşmanın... Aşkın büyüten, çoğaltan insanı gerçek anlamda bir İNSAN yapan gücüne hiç bitmeyecek inanacımla!.. Halepli bir Türkmen ailesinin kızı selva hanım'ın 70 yıllık hayatı ve 57 yıldır unutamadığı Ermeni aşkı… "Halepli bir Türkmen ailesinin tek kız evladıydım. Evimiz Halep'teki Ermeni Mahallesi'ne çok yakındı. Bütün gün Ermeni çocuklarla oyunlar oynar, akşama kadar eve uğramazdım. Şu an geriye dönüp baktığımda, belleğimde kalmış en eski hatıralarımın, Ermeni çocukluk arkadaşımla oynadığım oyunlardaki mutluluklarım olduğunu fark ediyorum."

Aklı olan bu çağrıya uyar...

Markar Esayan
Büyük badirelerden sonra nihayet ülke sırat köprülerini aştı ve iradesine yönelik tüm saldırıları bertaraf etti. Halk, Erdoğan ve Demirtaş'ın oylarını topladığınızda yüzde 62 gibi rekor bir oranla Yeni Türkiye'nin önünü açtı, 'Bu projeyi destekliyorum' dedi… Ermeni ve Rumlara yönelik sözleri kasti şekilde çarpıtılarak saldırılara maruz kalmış bir lider, Türk’ün, Ermeni’nin, Rum’un ve Kürdün eşitliğinden, Türkiyeliliğinden bahsediyor. Yeni Türkiye'nin kodlarını, yüz yıllık bir gecikmeyle doğru bir paradigmaya oturtarak veriyor. 'Ben bu işe koyuldum, Çankaya'ya keyif çatmaya değil, Yeni Türkiye'yi inşa etmek için çıktım, bana omuz verin' diyor.

Dilipak: Laiklik, Klise Kurumudur

"Bu devletin adına 'laiklik' diyorlar, hayır. Dinin otoriteyle devlet ilişkisi 3 türlü. Eğer, dini otorite devletin üstündeyse buna teokrasi diyoruz. Eğer devlet, dini otoritenin üstündeyse biz antinizm diyoruz. Dini otoriteyle devlet iş bölümü yapıyorsa buna laiklik diyoruz. Laiklik, meşruiyetini İncil'den alır. Tanrı'nın hakkı Tanrı'ya Sezar'ın hakkı Sezar'a verilecektir. Dolayısıyla laiklik denilen kurum, aslında kilise kurumudur. Hilafet donduruldu ve İslam'ın üzerinden silindir gibi geçtiler. Din adına ne varsa yasaklandı. Türk'ün dini artık Kemalizm'di.

'Türkiye Cihatçılara Karşı Çok Geç Adım Attı'

Reyhanlı'da bir IŞİD militanıyla konuşan Washington Post muhabirine göre, Suriye'deki Esat rejimine karşı mücadele verirken ayrım gözetmeden cihatçı militanlara her türlü yardım sağlayan Türkiye, durumun tehlikesini sonradan kavradı ve geç de olsa önlem almaya başladı. "Türkiye'ye gelmek artık kolay değil. Buraya gelebilmek için kaçakçılardan yardım aldım" diye konuşan gencin şikayeti, sınırın ötesinde silahlı eylem düzenlemek için Suriye'ye "eskisi gibi" Türkiye üzerinden rahat geçemiyor olması.

Azerbaycanlı hackerler işgal altında bulunan sözde “cumhuriyyet”e siber saldırı yaptılar

Söz konusu sitelerde hacker grubu tarafından hazırlanan özel fotoğraf yerleştirildi. Fotoda son günlerde Azarbaycan ve Ermenistan ordularının temas hattında şehit olan Azerbaycan askerlerinin isimleri ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a hitaben şu cümleler yer aldı: “Ey Sarkisyan! Bugün Ermeni sobatajcılar kahraman askerimizin önünde diz çöktü. Az kaldı, sende diz çökeceksin Ali Baş Komandanımın, askerimin, subayımın, Azerbaycan Halkının önünde”. (Hackerlik denen korsanlığı da kahramanlık saydınız ya ne diyelim. HYETERT)

Ezidiler için sınırda nöbet

İbrahim Yaylalı/ Demokrat Haber
IŞİD militanlarının katliamından kaçan Şengalli Ezidi Kürtler Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Bugün iki gurup şeklinde gelen Şengalli Ezidi Kürtler için Roboski'liller sınıra sıfır noktada nöbet tuttu. Roboski ve Bejuh köylüleri Irak Kürdistan bölgesinden yoğun şekilde gelen Ezidi Kürtlerine destek vermek için eski karakol bölgesinde yanlarında temel gıda maddeleri ile birlikte nöbet tutuyor.

Ermenistan elçisi AGİT Konseyinde Azerbaycan provokasyonlarını eleştirdi

Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre; Ermenistan elçisi konuşmasında Azerbaycan provokasyonlarını sert bir dille kınadı, bunlar sonucunda bir dizi insani kaybın meydana geldiği ve bölgede tansiyonun yükseldiğini ifade etti. Azerbaycan’ın Mayıs 1994 ve Şubat 1995’te imzalanan üçlü anlaşmaları ihlal ettiği ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları ve uluslararası toplumun, provokatif adımlardan uzak durma ve sorunu kesinlikle barışçımüzakereler aracılığıyla çözmeye yönelik  çağrılarını görmezden geldiği kaydedildi.

Değişen Ortadoğu Dengeleri: ‘Cehennem Köpekleri’ ve Sahipleri

Sedat Laçiner  / slaciner@gmail.com
Bazı Müslüman yorumculara göre IŞİD, Hadislerde belirtilen ‘cehennem köpekleri’. Bu yorumcular kaynak olarak ise Hz. Peygamber’in sözlerini delil gösteriyorlar… son dönemde bazı Müslüman din adamları ‘Cehennem köpekleri” denilen bu kişilerin bugün IŞİD bayrağı altında çarpışan kişileri de kapsadığını belirtmektedirler. Cüppeli olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de bunlardan biridir… Daha önce belirtmiştik, IŞİD Batı ve İsrail için fevkalade kullanışlı bir siyasi araç. IŞİD sayesinde İslam’ın Batı’daki ve dünyadaki imajı yerle bir oluyor, Müslümanların ne kadar da barbar ve geri insanlar olduğunun altı çiziliyor. Bu da Medeniyetler Çatışması tezini güçlendiriyor, Batı’da önemli bir müşteri buluyor.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Erdoğan’ı Kutladı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Recep Tayyip Erdoğan’a kutlama mesajı gönderdiği bildirildi.Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sarkisyan, Edroğan’ı seçimden dolayı kutladı.

Afedersiniz ama siz de sütten çıkma ak kaşık değilsiniz!

Ahmet Kekeç / akekec@stargazete.com
Adam çıkıp, kendisine Horasan’lardan, Hicaz’lardan, Karaman’lardan bir geçmiş uyduruyor (daha doğrusu geçmiş uydurmak zorunda bırakılıyor), “Dersimli Kürt ve Aleviyim” dememek için bin dereden su getiriyor, burada bir problem görmüyorsunuz, “Herkes kimliğini açıkça ilan edebilmeli” diyen kişiyi, yani Erdoğan’ı “ırkçılıkla”, “Kürt ve Alevi düşmanı” olmakla, “nefret suçu işlemekle” suçluyorsunuz. Efendim, kimse “Ben Kürdüm, Aleviyim, Zazayım, Ermeniyim” demek zorunda değilmiş...Değildir... Herkes, “Türk” olduğunu ispatlamak zorunda da değil... Bir “geçmiş” uydurmak zorunda hiç değil...

Gazeteci Diran Kelegyan'ı Anıyoruz

Ermeni gazeteci Diran Kelegyan 13 Ağustos 1915'te öldürüldü. Kelegyan'ı ölümünün 99. yılında anıyoruz. 20 Eylül 1862’de Kayseri’de doğdu. Altı aylıkken ailesiyle birlikte İstanbul’a göçtü. Nersesyan Okulu, Mezburyan Koleji’nde eğitim gören Kelegyan 1880’de Marsilya’daki Yüksek Ticaret Okulu Bilimler Fakültesi’nde yüksek öğrenimine devam etti. Türkiye’ye döndüğünde daha önce yazılarının yayımlandığı Manzume-i Efkar’da çalışmaya başladı. Daha sonra Ermenice yazılı Türkçe Cihan gazetesini çıkarmaya başladı.

Sarkisyan Türk-Ermeni ilişkileri için Erdoğan’dan umutlu

© Photo: RIA Novosti/ Alexei Druzhinin
Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Basın Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Türkiye’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Recep Tayyip Erdoğan’ı kutladığı belirtildi. Mesajında Erdoğan’a sağlık, Türk Halkı’na ise refah ve gelişim dileyen Sarkisyan, cumhurbaşkanı olarak görev yapacak olan Erdoğan’ın herhangi bir önkoşul ortaya sürmeden iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilerin tesis edilmesi sürecine önemli katkı yapacağından umutlu olduğunu ifade etti.

Ne olacak bu CHP’den?..

Hasan Cemal
Cumhuriyet Halk Partisi, CHP... Seçimden yine başarısız çıktı. Sürpriz mi? Değil. Ne yapalım CHP’yi? Tarhan Erdem, “Yıkıp yeniden kuralım” diyor. Kendisi aslında bir derin CHP’li olan sevgili Tarhan Erdem epeyce yıldan beri bu Halk Partisi’nden ne köy olur, ne kasaba diye düşünür. Pek haksız sayılmaz. Geçen uzun yıllar CHP’nin bir türlü inandırıcı bir iktidar alternatifi olamadığını ele güne göstermiş durumda. Aksini söyleyebilir misiniz? Sanmıyorum.

As Conflict Escalates, Dictator Ilham Aliyev Needs to Be Stopped

While Syria burns, Gaza explodes and al Qaeda captures another Iraqi town, another full-blown conflict threatens to further destabilize the Middle East, this one between Armenia and Azerbaijan. For months now, Ilham Aliyev, one of the worst dictators alive, has been indiscriminately shelling the Republic of Nagorno Karabakh, a formerly Soviet Socialist Oblast located within Soviet Azeri territory populated by ethnic Armenians.

Türk solundan saç baş yolduracak manzaralar

Ayşe Günaysu
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından “güncel” görünmeyecek, ama aslında her daim fena halde güncel olan bir konu, Türk solu. Arkadaşım sayesinde elime geçti, gözümden kaçacaktı. Yön Haber, “Halk Cephesi” olarak anılan, ancak kendilerinin de teslim ettiği gibi ana bileşeni Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi – DHKP-C olan hareketin sözcüsüyle bir söyleşi yapmış. Başlık: “Solda Kürt Milliyetçi Hareketini Eleştiren Bir Tek Biz Kaldık”. (Bkz: http://www.yonhaber.com/guncel/halk-cephesi-anlatiyor-hdp-ile-catisma) Söyleşinin konusu Nurtepe’de geçtiğimiz haftalarda Halk Cephesi üyeleri ile HDP bileşenleri arasında yaşanan çatışmaydı. Çatışmada bir genç vurularak öldürüldü, bir diğeri de yoğun bakımda.

Ezidi vekil İstanbul'da

Irak'ın Sincar ilçesindeki helikopter kazasında yaralanan Ezidi Milletvekili Viyan Dahil, İstanbul'a getirilerek tedavi altına alındı. Yaralılar arasında durumu en ağır olan Dahil, hayati tehlikeyi atlattı. Dahil'in özel kalemi Hasan Ömer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletvekilinin kaza sırasında sol bacağı ve iki kaburgasının kırıldığını söyledi. Dahil'in diğer yaralılarla kaza bölgesinden başka bir helikopterle alınarak Türkiye'ye sevk edildiğini aktaran Ömer, "Viyan, bugün bacağından ameliyat edildi. Yarın ikinci kez ameliyat olacak" dedi.

Torunlarımızdan Özür Diliyorum !!!

Zeynep Tozduman
Şengal'de, Musul'da, Kobane'de, Rojava'da İŞİD (Irak-Şam İslam devleti)  terör örgütü tarafından yaşanan insanlık dramının ve vahşetin gölgesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine giren Türkiye'de, bir Cumhurbaşkanlığı seçimini daha geride bıraktık.Öfkeyle, acıyla,demoralizasyonla yeniden ayağa kalkarak haftaya başladık...Kanayan yanımız Şengal'de , diğer yanımız ise ülkede yapılmış olan seçim değerlendirmelerinde.. İnsanlığın dumura uğradığı, vicdanların karardığı Orta Doğu coğrafyasının acı çığlıkları kadın ve çocuklardan geldikçe insanlığımızdan utanıyorduk. Sosyal medya ve TV yoluyla izlediğimiz dehşet fotoğrafları ve klipleri gördükçe, bizimde yüreklerimiz acıyla kavruluyordu. Hıristiyan- Ezidi ve Alevi kadınların dünyanın gözü önünde köle pazarlarında satıldığı/pazarlandığı 21.yüzyılda İnsanlık bitmiştir artık. Çocukların Şengal dağlarında açlıktan ve susuzluktan öldüğü bir dünyada ise vicdanlar yok olmuştur. Yaşatılan bu vahşet karşısında Dünya Kadın örgütleri ise hala sessiz.  

Papa'dan Irak'taki Hristiyanlar için BM'ye çağrı

Esma Çakır / Roma (DHA)- Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a mektup göndererek, Irak'ın kuzeyinde IŞİD'in saldırılarına maruz kalan HIristiyanlar ve diğer dini azınlıklar için harekete geçilmesini istedi.Papa Francesco'nun, 9 Ağustos'ta Ban Ki Moon'a gönderdiği belirtilen mektubun içeriği bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

Neden kimse söze “Müslüman, Türk vatandaşlarımız” diye başlamaz?

Bütün bunların çağdaş, güçlü bir demokrasi standardında çözülebileceğini düşünüyorum. Birlikte nasıl yaşarız, her birimiz diğerinin yaşamasına nasıl olanak sağlarız ve bunu güvence altına nasıl alırız, bu nasıl dokunulmaz hale gelir? Farklılıklarımızla farklı kimliklerimizle barış ve demokrasi içinde nasıl birlikte yaşayabilirizin formülünü aramalıyız. Önümüzdeki yıl, 100. yıldönümü olan Ermeni Felaketi’ni -ister soykırım diyelim ister demeyelim olayın vahameti değişmiyor- konuşmayı içerecek tarzda ele almamız gerekiyor. Bütün bunların özgürce konuşabileceği bir ortamın varlığı, hiç kimsenin tedirgin olmaması çok önemli. Bu yalnızca tarihçilerin görevi değil. Siyasilerin, üniversitelerin, basının, sivil toplum kuruluşlarının görevi.  Bu bir bütün. Tartışmamız gereken ortamı hep birlikte yaratmalıyız. Ancak ondan sonra çözüm daha güçlü olacak.

TBMM Başkanı Çiçek, Almanya Federal Meclisi Başkanı Lammert'e Mektup Gönderdi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Birinci Dünya Savaşı'nda, savaş koşullarının dayatmasıyla gerçekleştirilen tedbir kapsamında, Osmanlı Devleti'nin o dönemde cephe gerisinde yaşayan Ermeni vatandaşları, yine bir Osmanlı toprağı olan Suriye'ye tenkil ettiğini belirterek, "Bu yönüyle tehcir, ne bir deportasyon ne de bir kitlesel cinayettir. Tehcirin bir askeri gereklilik olduğu hususunun, Birinci Dünya Savaşı'nda silah arkadaşlığı yaptığımız Almanya tarafından çok iyi bilindiği kanaatindeyim" dedi.(Bizim aslanlar gibi Cemil Bey de suça ortak arıyor. HYETERT)

Kore Cephesi'nin 'öteki' gazilerini gün yüzüne çıkardı

Kore Cephesi'nin gayrimüslim gazileri. Resmi tarihin 'es' geçtiği 'öteki' gazilerin hikâyesi. Kore Savaşı'nın bilinmeyen cephesi gün yüzüne çıkıyor. Gazeteci-Yazar Mesut Çevikalp'in 5 yıl süren titiz bir çalışmanın ardından yayınladığı ''Kızıl Cephe'' adlı eser savaşa dair resmi tarihe meydan okuyor. Resmi söylemle yetinmeyen yazar Türkiye'yi karış karış gezip savaşı, cepheyi ve sonrasını hayatta kalan son şahitlerden dinlemiş. Salt gazilerin anlatımlarını yeterli görmeyip, sahafları, arşivleri karıştırmış. Sonuçta didaktikten uzak, klişe kalıplara girmeyen, albüm formatında bir esere imza atmış.

Haypost Ermeni Soykırımına Adanmış Beş Pul Yayınladı / ՀԱՅՓՈՍՏԸ ԹՈՂԱՐԿԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԻՆԳ ՆԱՄԱԿԱՆԻՇ

29 Temmuz 2014’te Ermeni Soykırımının 100. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde yayınlanmış olan beş pul tedavüle çıkarıldı.Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü özel fotoğraflar vererek pulların yayınlanmasında büyük destek gösterdi. Pulların biri Danimarkalı misyonerler, büyük insanseverler Karen Jeppe’ye ve Maria Jacobsen’e adanmış.

Dünden bugüne nefretin tarihi

Güven Gürkan Öztan
Türkiye’nin resmi kodlarına sinmiş ayrımcılık ve Müslüman-Türk olmayana içten içe beslenen nefret her vesile ile kendini dışa vuruyor. Türk ve Sünni Müslüman olmanın hem toplumsal tabanda hem de siyasi platformda kendinden olmayanlar için ağır ithamlar sarf etme ehliyeti ile özdeşleştiği bir coğrafya burası. Bir yandan ‘bizim kültürümüz’de ayrımcılığın katiyen olmadığı, İslam’ın bu topraklarda yaşanma biçiminin ötekine saygı üzerine kurulduğu, Atatürk milliyetçiliğinin de aslında ırk, dil, din ayrımı yapmadan herkesi kucaklamak olduğu ileri sürülürken en büyük kırımların, katliamların bu ülkede yaşanmış olması birlikte yaşama iradesini milli-muhafazakâr şartlara bağlayan ikiyüzlülüğü ifşa ediyor. Kendi varlığını nefret ve hınç üzerinden kurmanın konforu, çoğu zaman zihinlerdeki hazır “düşman” algılarını siyasi rant elde etmek için manipüle etmekle birleşiyor.

Ezidilerin ölüm yürüyüşü

IŞİD tehdidinden kaçarak Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar Dağı'na sığınan binlerce Ezidi'nin dramı sürüyor. Acımasız IŞİD'in yarattığı tehditten en çok etkilenenler de günlerdir aç ve susuz olan binlerce Ezidi arasındaki çocuklar... Irak topraklarından Suriye'ye geçen Ezidiler, karşılaştıkları insanlara, ilk olarak "Su yok mu" diye soruyor. Ardından konuşmaya mecali olanlar, içlerini dökmeye başlıyor. Bizi bekleyen kimse yok mu? Binebileceğimiz araçlar nerede? Allah rızası için bizi kurtarın!.. Bir yudum su verin.

Adil hafızanın adaleti adına...

Hulisi Köse - Kevork Kallosyan / Adil Hafıza İnisiyatifi
Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu’nun, siyasi kimliğine rağmen, belirli çevrelerin eleştiri oklarına hedef olmak pahasına bugüne kadar söylenmemiş, ezber bozan “Adil Hafıza” kavramına sahip çıkan cesur yaklaşımını takdirle karşılıyoruz. Buna karşılık, riske atacağı siyasi kimliği ve kaybedeği oyları olmadığı halde, oturdukları yerden tartışmaya katma değer sağlamak yerine, yerinde sayan, yeni düşüncelere ve kavramlara açık olmayan yeminli çevreleri ise anlamakta zorlanıyoruz. 1915 tartışmasında yeni, yaratıcı ve geniş bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. “Adil hafıza”yı bu bakımdan da adil, taraflara eşit mesafede ve gerçeğin peşinden gidenlerin sahip çıkması gereken bir kavram olarak değerlendiriyoruz.(Bir inisiyatif modasıdır gidiyor. Bizim aslanlar bu inisiyatifin neresinde acaba?  HYETERT)

Yurttaşlar «Navasard» bayramını şarkı ve danslarla kutladı

Yurttaşlar Ermeni takviminin 4506. Yılı «Navasard» Bayramını  11 Ağustos’ta Özgürlük Meydanında geleneksel şarkı ve danslar eşliğinde kutladılar. Kutlamalara «Karin» Halk Dansları Topluluğu da katıldı. http://www.youtube.com/watch?v=OoZa01_XXz4

Warlick, Sarkisyan-Aliyev buluşmasından tatmin oldum

Karabağ sorununun değerlendirilmesi amacıyla Ermenstan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının Soçi’de geçekleşen buluşması bizi tatmin etti. Açıklama, cumhurbaşkanlarının buluşma sonucunu özetletyen  AGİT Minsk Grubu ABD’li eşbaşkanı James Warlick’ten geldi.

Kürt bölgesine sığınan Keldani Hristiyanlar konuştu

IŞİD'in saldırılarından kaçarak Kürt bölgesine sığınan Keldani Hristiyanlar, “Biz Müslümanlarla birlikte büyüdük, onlarla hiçbir sorunumuz olmadı, IŞİD'in İslam ile ilgisi yok diyor. IŞİD’in Kürt Bölgesi'ne doğru ilerleyişi sonrasında evlerinden olan yüzbinlerce insan arasında Keldani Hristiyanlar da yer alıyor. Çok sayıda Keldani Hristiyan, IŞİD’ın Musul’un Karakuş bölgesini ele geçirmesinin ardından Duhok’un Zaho ilçesine sığındı. Sayıları az olduğu ve Zaho’daki Hristiyan mahallelerinde kendilerine yer bulabildikleri için durumları diğer sığınmacılara, özellikle Ezidilere göre çok daha iyi. Ancak onlar da sahip oldukları her şeyi geride bırakarak evlerini, köylerini terk etmenin acısını yaşıyor.

Serj Sarkisyan: Füzelerimiz mamur herhangi bir kenti harabeye dönüştürür

Sarkisyan, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, eğer askeri işlemler başlarsa Nahçivan’dan Erivan sınırlarına ‘ulaşabilir’. Ancak böylesi durumlar asla cezasız kalmaz ve Azerbaycan yönetimi Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin ne gibi kabiliyet ve olanakları olduğunu çok iyi bilmektedir. Onlar, menzili 300 km.’yi aşan balistik füzelerimiz olduğunu çok iyi biliyorlar ve bunlar çok kısa sürede mamur herhangi bir yerleşim birimini, şimdi Ağdam’ın içinde bulunduğu durum gibi harabeye dönüştürebilirler...″

Tescilli eski kilise binasının Malkara Belediyesi'ne satışı gerçekleştirildi

Tescilli eski kilise binasının Malkara Belediyesi'ne satışı, 11 Ağustos 2014 Pazartesi günü saat 12.30'da Belediye Başkanlık Makamında Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ile S.S. 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Fethi Özver arasında atılan imzalar ile gerçekleştirildi. Malkara Belediyesi, Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi'nden Gazibey Mahallesi, İsmet İnönü Caddesi, Ağırbağ Çeşme Mevkii, pafta: 23, ada: 188, parsel: 11'de bulunan 1.143,00 m² alana sahip tescilli eski kilise binasını restore yapmak amacıyla satın alma işlemlerini tamamladı ve yapılan törenle tapu Malkara Belediyesi'ne teslim edildi.

IŞİD destekçileri: “Yahudilere ölüm”

Hollanda’da IŞİD lehine gösteri yapan grup “Yahudilere ölüm” şeklinde slogan attı ve Müslümanları, Batı medeniyetine, Yahudilere ve ABD’ye karşı savaşmaya çağırdı. Hollanda makamlarının yapılmasına onay verdiği eylem aslında İsrail’in Gazze operasyonunu protesto etmek için planlanmış barışçıl bir sokak yürüyüşü idi. Ancak göstericilerin arasına karışan ve IŞİD terör örgütünün siyah bayraklarını taşıyan eylemciler bir anda yürüyüşün amacını saptırdılar.Göstericilerin, Müslüman Hollandalı bir  IŞID militanının kafasını kestiği Suriyeli askerlerin önünde çekilmiş bir resmi taşıması sokaktan geçen Hollandalıları şoke etti.

"Ortadoğu'nun Bülbülü" Aram Tigran Anıldı

"Ortadoğu'nun bülbülü" olarak anılan Ermeni sanatçı Aram Tigran, yaşamını yitirişinin 5`inci yılında Diyarbakır'da düzenlenen etkinlikle anıldı.Ermeni sanatçı Aram Tigran, yaşamını yitirişinin 5'inci yılında Dicle-Fırat Kültür Merkezi ve kendi adına sanat çalışmaları yürüten Aram Tigran Konservatuarı tarafından organize edilen etkinlikle anıldı. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Amfi Tiyatro'da gerçekleşen etkinliğe katılım yoğun oldu.

Ezidileri kurtarma operasyonu kamerada

İngiliz Channel 4 News, Ezidileri Sincar Dağı'ndan kurtarma operasyonunu görüntüledi. Ezidilerin yaşadığı dram dünyada büyük ses getirdi. İngiliz Channel 4 News, Irak ordusunun Ezidileri Sincar Dağı’ndan kurtarma operasyonunu görüntüledi. Bölgedekilere yardım dağıtan helikopterin içinden çekim yapan Jonathan Rugman, yaşanan dramın boyutlarını gözler önüne serdi.

CHP'de ulusalcı kanat kurultay istedi

Beş milletvekiliyle birlikte açıklama yapan CHP milletvekili Emine Ülker Tarhan, cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu ağır bir yenilgi olarak niteledi; "Genel Başkan makamdan çekilme ve kurultaya gitme erdemini göstermeli" dedi. CHP'de Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesine karşı çıkan muhalif isimler cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından da parti yönetimine 'isyan bayrağı' açtı. CHP içinde ulusalcı kanatta yer alan Emine Ülker Tarhan, Süheyl Batum, Nur Serter, İsa Gök, Birgül Ayman Güler ve Dilek Akagün Yılmaz Meclis'te birlikte basın toplantısı düzenledi. Muhalif kanat adına açıklamayı Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan yaptı. Tarhan cumhurbaşkanı seçiminde muhalefetin ağır bir yenilgi aldığını ve cumhurbaşkanlığının Erdoğan'a armağan edildiğini söyledi..." 

Erdoğan'ı öven azınlık kulübüne Cumhuriyet Halk Partisi CHP'den boykot

Şişli Belediyesi'nin katkılarıyla cumartesi günü Kınalıada'da yapılan geleneksel Taksim Spor Kulübü ve Şişli Spor Kulübü yaz yemeğine Cumhuriyet Halk Partisi CHP'li davetlilerden protesto geldi. Aralarında Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Vasken Barın, Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Emir Sarıgül'ün de olduğu Cumhuriyet Halk Partisi CHP'li davetliler katılmadı… Gerekçeyse Taksimspor Kulüp Başkanı Garo Hamamcıoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan övgüyle bahsetmesi. (Aferin onlara (!) vermişler cezasını. HYETERT)

Cumhurbaşkanı: Petrosyan’ın ölümünden Azerbaycan’ın vicdanı sorumludur

Tavuş eyaleti sakini Karen Petrosyan’ın Azerbaycan’da esaret içindeyken ölümünden Azerbaycan’ın vicdanı sorumludur. Açıklama «ArmNews»TV yayınında Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. Serj Sarkisyan, Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin nezdinde Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e hitaben onu ayıpladığını ifade ederek ″Azerbaycan cumhurbaşkanına, böylesi insanları öldürmek ayıptır. O ‘biz öldürmedik’ dedi. ’31 yaşındaki genç alkolün etkisiyle niçin sizin tarafa geçip ölecekti’ dedim. Aliyev ‘göründüğü kadarıyla korkup, ölmüş’ yanıtını verdi″ dedi.

Hrant Dink'in arkadaşı Orhan Bakır'ın annesi yaşama veda etti

Hrant Dink’in mücadele arkadaşı Orhan Bakır (Armenak Bakırcıyan)'ın annesi hayatını kaybetti. Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) merkez komitesi üyesiyken öldürülen Ermeni devrimci Orhan Bakır'ın annesi İsveç'in Stokholm kentinde 89 yaşında yaşama veda etti. Avrupa Postası’nın haberine göre 7 çocuk annesi Mariam ( Meryem) Bakırcıyan uzun zamandır rahatsızdı. Mariam Bakırcıyan'ın naaşı aile yakınları ve Orhan Bakır'ın mücadele arkadaşlarından Hasan Aksu ile Hüseyin Balkır'ın da katılımıyla Georgisk Kilisesi'nde yapılan dini ayin sonrası, sade bir törenle defnedildi.

Lavrov Ermenistan ile Azerbeycan arasındaki sorunların çözümünde çözüme varılamayan konular bulunduğunu belirtti

Pazar günü Rusya-Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin üçlü görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunların büyük bir kısmında anlaşmaya varıldığını, ancak ana sorunların henüz çözülemediğini anlattı.

Musul Ermenileri, Müslüman olma şartını kabul etmeyerek kentten uzaklaştılar

Sürekli olarak hükümet güçleri ve «İslam Devleti» silahlı grupları arasında kanlı çatışmaların sürdüğü Musul’da artık Ermeniler yok. Onlar Kürdistan’a kaçtılar. NEWS.am’e açıklama Irak Ermeni toplumundan geldi.Açıklamada «Şükürler olsun, kayıplar arasında Ermeniler yok, sadece birkaç ailenin mal varlığı yağmalandı. Musul’daki durum öyleki ya İslam’ı kabul edip kentte yaşamaya devam edeceksin veya uzaklaşacaksın. Ermeniler ikinci alternatifi tercih etti. Ermeniler içinde İslam’ı kabul edenler olmadığına eminiz» dendi.

Armenian Genocide of 1915: An Overview

By John Kifner
On the eve of World War I, there were two million Armenians in the declining Ottoman Empire. By 1922, there were fewer than 400,000. The others — some 1.5 million — were killed in what historians consider a genocide. As David Fromkin put it in his widely praised history of World War I and its aftermath, “A Peace to End All Peace”: “Rape and beating were commonplace. Those who were not killed at once were driven through mountains and deserts without food, drink or shelter. Hundreds of thousands of Armenians eventually succumbed or were killed .”

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi

“Modernleşen Türkiye’nin Tarihi” adlı bu çalışma Erik Jan Zürcher tarafından kaleme alınmıştır. Zürcher, 19. Yüzyıldan bu yana gerçekleşen Türk modernleşmesinin siyasi, toplumsal ve ekonomik boyutlarını tarihsel bir süreç içerisinde anlatmıştır. Kitapta Türk modernleşme tarihi, Türklerin kapitalist dünyaya 19. yüzyıldan itibaren kesintisiz bir eklenme çabası olarak ele alınmış, bunu toplumun ve devletin modernleşmesi şeklinde yorumlanmıştır.

Small, Harsh, and Inspirational

Maybe it’s pride. Maybe it’s tradition. Whatever it is, something special keeps them going, these villagers. In Tavush’s Gandzakar village, under nonstop sniper fire from across the border, the villagers tend their crops, the children attend school - life goes on. In Shirak’s Bavra village there is no sniper fire but it’s cold, the air is thin, and the land is barren.

Hem Türk hem de Yahudi olmayı kavramak

Eddi Ante Miami Mektubu/   haber@salom.com.tr
Çocukluğum “Türk müsün, Yahudi misin?” sorusuna cevap vermekle geçti. Verdiğim cevabı çoğu zaman anlamadılar ya da anlamak işlerine gelmedi. Hem Türk hem Yahudi olmak... Aynı şekilde Fransız ve Yahudi olmak,  Alman ve Yahudi olmak ya da Amerikalı ve Yahudi hatta Avustralyalı ve Yahudi olmak var. Din kelimesinin kökeni kurallar veya itaat altında geçiyor. Yani ben anne ve babamdan Allah’a ulaşmak için, dua ederken, namaza gidip zikrederken Yahudi olmayı seçtiysem bunun hangi milletten olduğumla ne alakası var acaba? Allah yolunda ben ve O, ikimiz Bir değil miyiz? Savaşları sevmem, barıştan yanayım. Bir ülkenin politik kararlarını medenice eleştirmekle o ülkenin dinine bağlı tüm insanlardan nefret etmenin anlamını bulamıyorum. Neden ben Yahudi’yim diye beni sevmiyorlar? Niçin ben inancımdan ötürü eleştiriliyorum? Ne diye olan biten her şeyden ben ve benim inancıma sahip insanlar bir tutulup suçlanıyorlar? Burası Türkiye ve ben Türk’üm.

Bekir Ağırdır: Böyle giderlerse CHP ile MHP 2015’te tasfiye olur

Sosyalist Partiler Seçim Sonuçlarını Değerlendiriyor
ESP, HTKP, ÖDP, DSİP, SYKP, SDP, YSGP Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlarını bianet'e değerlendirdi. 10 Ağustos günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıkların yüzde 99,83'ü açıldı. Geçerli oyların yüzde 51.8'ini alan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu. Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38,44 alırken HDP adayı Selahatin Demirtaş yüzde 9,76'ya ulaştı.

Azerbaycan - Ermenistan görüşmesinde sonuç yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinni Soçi'de yaptığı görüşmeden somut bir netice çıkmadı.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabulucuğu ile Azerbaycan Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başkanı Serj Sarkisyan Rusya’nın Soçi şehrinde bir araya geldi. Görüşme sırasında açıklama yapan Putin, Karabağ etrafında yaşanan son olayların savaşa neden olmaması için adımların atılmasını tavsiye etti. Görüşmeden somut bir sonuç çıkmaması dikkat çekti.

İnsan Olmak

Nurettin Değirmenci
İnsan olarak doğanların insan olması için düşünmesi, özgür birey-kendi olması zorunlu koşuldur. İnsanlık, din, mezhep, etnik köken, doktrin…Farklılıklarının üstünde kabul edilir.Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında canlı yayında, 'Benim için Gürcü dediler. Affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler' 5-8-2014Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in MHP'nin sitesinde yayımlanan “Affedersiniz Ermeni Olmak Suç Mu?" adlı bir bildiri kaleme aldı...

Erdoğan'ın balkon konuşması

Hepimiz aynı ecdadın, aynı kültürün ve aynı medeniyetin aynı tarihin evlatlarıyız. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Yaşam tarzlarımız farklı olabilir. İnançlarımız mezheplerimiz etnik köken ve dillerimiz farklı olabilir. Ama biz hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız. Hepimiz bu ay yıldızlı bayrağın gölgesi altındayız. Müslüman Hristiyan Musevi Süryani ezidi'den önce Türkiyeli vardır. Alevi'den Sünni'den önce Türkiyeli var. Türk Kürt Arap Laz Gürcü Boşnak Çerkez, Rum, Ermeni'den önce Türkiyeli vardır. Ortak değerlerimizi öne çıkararak yeni bir istikbali inşa etmek istiyorum.

Erdoğan Türkiye'nin 12. cumhurbaşkanı oldu

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimini az bir farkla kazandı. İhsanoğlu ve Demirtaş'ın oy oranı beklentilerin üzerinde oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimine katılım oranı yüzde 76,88 oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52,2'sini aldı. Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu yüzde 38,7, Selahattin Demirtaş ise yüzde 9,1 oy aldı.

Putin: Azeri ve Ermeni Halkının Karabağ'ın Çözümü İçin Samimi İradesi Mevcut

Putin, her iki lidere şükranlarını ileterek Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini ifade etmesini çok yüksek değerlendirdi. İnsanların ölmesini en büyük facia olduğunu vurgulayan Putin, “Zor durumlar ancak samimi irade ile çözülür. Bence hem Azeri halkı hem de Ermeni halkında böyle bir irade mevcut.” diye tarafları barışa davet etti.

Ermenistanlı Ezidiler: IŞİD'i durdurun!

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Başkent Yerevan’da düzenlenen protestolarda BM’ye çağrıda bulunuldu… Ermenistan’da yaşayan Ezidi halkı, Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da düzenledikleri farklı eylemlerle Irak’ın dağlık Şengal bölgesi başta olmak üzere, Irak ve Suriye’de IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen toplu katliamları protesto etti.

Tokat'ta Antik Kent kilise çalışmaları sürüyor

Tokat'ta Komana Antik Kenti'nde geçen yıl bulunan 10-12. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen kilisenin ortaya çıkarılması için kazı çalışmaları devam ediyor. Tokat’a 10 kilometre uzaklıkta Gümnek mevkisinde bulunan Komana Antik Kenti’nde Roma ve Helenistik döneme ait izlerin bulunması amacıyla yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. 2009 yılında başlayan kazı çalışmaları Hamamtepe olarak adlandırılan alanda yoğunlaştırıldı.