Etiketler

Şarmazanov: Ermenistan, Ezidi halkına destek olmaya hazır

Ermenistan Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Eduard Şarmazanov Ezidi Ulusal Birliği (EUB) üyelerini kabul etti. Buluşmada Irak’ın Kuzeyinde Ezidilere karşı gerçekleştirilen şiddet konusu ve halihazırdaki durum değerlendirildi. Şarmazanov, 21. yy.’da  ulusal ve dini hoşgörüsüzlüğün kabul edilemez olduğunu ifade etti. Şarmazanov sorunun Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan  yanısıra iktidardaki Ermenistan Cumhuriyetçi Parti’nin dikkat merkezinde olduğunu ve Ermenistan’ın olanakları çerçevesinde Ezidi halkına destek ve yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği 4. Dönem Toplantısı sona erdi

İstanbul'da düzenlenen toplantı sona erdi. Dünya Müslüman Alimler Birliği, bazı sapkın ve aşırı gruplar tarafından mezhepçilik kılıfı altında masumlara karşı işlenen suçların, dinen yasak ve adalet ile merhamet dışı olduğunu bildirdi.İstanbul'da düzenlenen Dünya Müslüman Alimler Birliği 4. Dönem Toplantısı sonuç bildirisinde, bazı sapkın ve aşırı grupların, mezhepçilik ya da İslam hilafet devleti kılıfını kullanarak Müslüman ve gayrimüslim masumlara karşı işlediği suçlar kınandı. (Öncelikle masumlara değil masum olmayanlara karşı da kimse suç işleyemez. Bildiride İsrail haklı olarak açıkça kınanırken, aşağılık IŞİT hakkında açık bir kınama olmaması çok düşündürücü. HYETERT)

Rum kilisesi turizme kazandırılacak

Ufuk Ertop - Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Üsküp beldesindeki Rum kilisesini restore ederek turizme açmak istediklerini söyledi. Macit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Üsküp beldesinde Rum mimarlarca inşa edilen Rum kilisesinin restore edilmesi için Trakya Kalkınma Ajansı ve Sınır Ötesi İş Birliği Programı (IPA) kapsamında proje hazırlanacağını belirtti.

Yunanistan 'İnkâr Yasası' çıkaracak

Yunanistan Adalet Bakanı Haralambos Athanasiu, 26-27 Ağustos'da Parlamento'da görüşülerek oylanacak “Irkçılık Karşıtı” adlı yasa tasarısına Pontuslu Rum, Ermeni ve Küçük Asya “soykırımları” iddialarının inkâr edilmelerinin cezai suç sayılacağına ilişkin madde ekleneceğini açıkladı. (Bizim aslanlar yine akım mı yokum mu dedikleri anlaşılmayan edebi bir bildiri yayımlayıp Yunanistan’ı doğduğuna pişman eder. Yunanistan Ermeni soykırımını 1996 yılında tanımıştı. HYETERT)

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları - 6.

Türk Tarih Kurumu, Ermeni Araştırmalar Masası Başkanı Kemal Çiçek Ermeni meselesinde Türkiye'nin resmi bir tezinin olmadığını söylemektedir. Oysa elde olan fotoğraflar ve toplu mezarlar bir tez için yeterli değil midir? Ya da olaya canlı şahit olan halk buna şahit değil midir? Aynı zamanda tehcir zamanında birçok Ermeni'nin öldüğünü belirten kurumlar, bu ölümlerin kasti olmadığını belirtmektedir. Peki kasti değilse bu kadar çok ölüm nasıl gerçekleşti, salgın mı vardı? Şaşırtıcı olan taraf hem bu katliamları kabul etmeyip, hem de Ermeni çetelerinin saldırısı sonucu Ermenilerin Osmanlı tebaasını öldürüldüğünü savunan tezler yazmış olsa da, Ermenilerin katliamlarında katledilen Ermeni resimleri bile Osmanlı tebası olarak gösterilmiştir. Bu Osmanlı ve Türkiye'nin bu durumda ne kadar çaresiz olduğunun göstergesidir.

Ermenice Konuşan Rumlar: ‘Hay-horomlar’ kimdir?

Bir zamanlar bu topraklarda ‘Hay-horomlar’ adlı bir topluluk yaşardı. 1923’te Lozan Barış Antlaşması kapsamında Yunanistan ile Türkiye arasında imzalanan Mübadele Antlaşması uyarınca, Türkiye’den gönderilen Hay-horomlar, ruhani açıdan Rum Ortodoks Kilisesi’ne bağlı ancak Ermenice konuşan bir gruptu. Bu konuda yapılmış bilimsel araştırma yok ama, ağırlıklı olarak sözlü kaynaklardan yararlanarak Hay-horomlar konusunda önemli bilgi birikimine sahip olmuş İzmir’li bir Rum olan olan Yorgos İ. Anastasiadis’e (1874-1971) göre, Hay-horomların etnik kökeni konusunda değişik görüşler var.

Evlatlarını Yasak Ninnilerle Büyüten, Ağıtlarla Gömen Halkların Coğrafyası

Zeynep Tozduman
Burası Orta Doğu... Burası Irak, Suriye, Türkiye... Burası evlatlarını katliamlar yüzünden, yasak ninnilerle büyüten, ağıtlarla gömenlerin coğrafyasıdır. Burası yetimlerin, öksüzlerin anayurdudur. Burası İslam coğrafyası... Acı ve hüzünle örülen bir yaşamın, hayatın sarmaşığına tutunanların ülkesidir.

Patrik Bartholomeos Batı Trakya'ya geliyor

İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Batı Trakya’nın Rodop ve İskeçe illerini ziyaret edecek. İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'un 22 – 23 Eylül günlerinde Batı Trakya'nın Rodop ve İskeçe illerini ziyaret edeceği açıklandı. Trakya Dimokritos Üniversitesi tarafından kendisine verilecek fahri doktorluk ünvanı nedeniyle bölgeyi ziyaret edecek olan Patrik Barholomeos ayrıca Gümülcine, Maronya, Yassıköy ve İskeçe’de yapılacak Ortodok dini ayinlerine de katılacak. Bartholomeos'un Gümülcine’deki Ermeni Kilisesi'ni de ziyaret etmesi bekleniyor.

Ermenistan'da cuma namazı kılmak istiyorlar

Iğdır'daki bazı dernek ve sivil toplum kuruluşları, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Gök Mescit'te cuma namazı kılmak için Dışişleri Bakanlığı'na resmi başvuruda bulundu.Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Göksel Gülbey, 11 dernek ve sivil toplum kuruluşu adına düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Ermeni vatandaşlara yönelik dini törenlere katılma hakkı tanıdığını söyledi. Aynı haktan Türk vatandaşlarının da yararlanması gerektiğini belirten Gülbey, Türkiye'nin bu anlamda iyi niyet gösterdiğini ve aynı davranışı Ermenistan'dan beklediklerini ifade etti. (İzine gerek yok, gitsin kılsınlar namazlarını. Ancak bu dernek yöneticilerinin yaptığı en hafif deyimle yüzsüzlük. HYETERT)

200 binden fazla Ermeni'nin katlini içeren rapor, 100 yıl sonra ortaya çıktı

"Su kaynağında suya kavuşma izni elde etmenin bedeli, bilmem kaç tane bakire ya da genç kızın jandarmaya teslim edilmesiydi. Bu korkunç yöntem sistematik biçimde uygulandı.” Tarihçi Ümit Kurt ve gazeteci Alev Er, Paris’teki Nubaryan Kütüphanesi’ndeki araştırmaları sırasında, bugüne dek hiç yayınlanmamış bir belgeye ulaştı. Dönemin en önemli Ermeni yazarlarından Zabel Yesayan tarafından kaleme alınan Paris Konferansı’nda Ermeni Delegasyonu’nu temsil eden Boğos Nubar Paşa’ya sunulan 11 sayfalık rapor, 1915 ve sonrasında Ermeni kadınların maruz kaldığı katliamı anlatıyor.

Türk radyosuna ırkçı saldırı

Fransa'nın Lyon şehrinden yayın yapan Fransa'nın ilk radyosu Radyo MİT (Radio Made in Turkey) ırkçı saldırıya uğradı. Radyonun duvarına 1915, kahrolsun faşist Türk devleti yazıldı.Yaz tatili olması dolayısı ile canlı yayınlarını seyrekleştiren radyonun komşu binasındaki bir elektrik kutusu üzerine, bazı kişi ya da kişilerce 1915 kahrolsun faşist Türk devleti yazıldı. Radyo MİT stüdyoları Ermeni diyasporasının kalabalık bir nüfusa sahip olduğu Lyon'un Villeurbanne şehrinde bulunuyor. Senelerdir Villeurbanne belediye başkanlığı yapan sosyalist parti üyesi Jean Paul Bret, Ermeni gruplara yakınlığı ile tanınıyor.

Kadınlara Her Yerde Eşit Temsil Meclis'te

HDP'li Kürkçü, eşbaşkanlık sisteminin siyasetin tüm kademelerinde uygulanması ve yüzde 50 kadın kotasının zorunlu hale getirilmesi için kanun teklifi verdi... Teklifin gerekçesinde, Türkiye’de tüm karar alma mekanizmalarında farklılıkları dışlayan erkek egemenliği hüküm sürdüğünü ifade eden Kürkçü, bu sistemin toplumun tamamını temsil etmesi ve herkes için doğru kararları almasının mümkün olmadığını söyledi. (Sayın Milletvekili çok haklısın da biz küçücük Ermeni cemaatinde bile yönetimlerde bir iki kadın bulunmasını sağlayamadık. Hala yönetimlerin çoğu askerlik şubesi gibi. HYETERT)

Mustafa’lar iktidar da oldu, Cumhurbaşkanı da...

Bülent Şirin / bilgi@gunebakis.com.tr
Cumhuriyet’in eğitim tornasında hepimize “dindarların tembel, dinle kafaları uyuşmuş ve geri insanlar” olduğu öğretilmişti. Osmanlı da onların yüzünden yıkılmıştı zaten ve bütün dindarlar hiçbir şey yapmasalar da suçluydu, kendisini kategorik olarak aşağılayan manava hiçbir şey diyemezlerdi. İşte o Ege ve Akdeniz sahilleriyle Trakya’da yaşayan insanlar bu öğretiyi en fazla benimsemiş olanlardı. Dindarların kendilerini yönetmesini, başbakan ve hâttâ Cumhurbaşkanı olmasını algılayamıyorlar ve kabullenemiyorlardı. Yaşadıkları beldelere hizmet gelmesi ya da gelmemesinin zerre önemi yoktu, çünkü bu bir kimlik sorunuydu. Dindar merkezi hükümet kendilerine en iyi şekilde hizmet de etse, kendilerinden olan yerel yöneticiler hiçbir şey yapmasa da kararları değişmiyordu. Gerek o seçim akşamı yapılan analizlerde gerekse Markar Esayan’ın yazısında, bu insanların bir şekilde kazanılması, Yeni Türkiye’yle uzlaştırılması gerektiği gibi görüşler ileri sürülüyordu. Tabii ki öyle olmalı ama nedense bütün sorumluluk iktidarda olan zihniyete yükleniyor gibi geliyor bize. İnsan bir zihniyete kategorik olarak karşıysa, meseleyi kimlik sorunu olarak görüyorsa, dindarlar ne yaparsa yapsın tasdik etmemeyi tercih ediyorsa, bu insanlar nasıl ve ne şekilde ikna edilebilir?

Mario Levi, nefret söyleminin hedefi oldu

Sosyal medyada "boykot edilecek İsrail ürünleri" arasında kitapları da gösterilen Levi, “İliklerime kadar sevdiğim ülkemde bunları yaşamak da varmış” dedi. İsrail devletinin Gazze harekâtı, Filistinlilere saldırıları sürerken, ülkemizde Yahudi yurttaşlarımıza yönelik ırkçı tutumlar sağduyulu insanları tedirgin ediyor. Bu kez de edebiyatımızın usta kalemi, “İstanbul Bir Masaldı”, “Karanlık Çökerken Neredeydiniz”, “Bir Şehre Gidememek” gibi yapıtların yazarı Mario Levi nefret söylemlerinin hedefi oldu. Cumhuriyet'e açıklamada bulunan Levi, sosyal medyada kimilerinin “boykot edilecek İsrail ürünleri” arasında kitaplarını da gösterdiğini belirterek, “İliklerime kadar sevdiğim ülkemde bunları yaşamak da varmış” dedi.

Արեւմտյան Հայաստանի հայերի իրավունքների պաշտպանության նոր փուլի սկիզբը

Արեւմտյան Հայաստանի հայերի իրավունքների պաշտպանության ավելի քան 10-ամյա գործունեության արդյունքում ձեւակերպվել, մշակվել ու ձեւավորվել են հետեւյալ ծրագրերը, հիմքերը, մեխանիզմները:

Okul İsimleriyle ilgili Yönetmelik Değiştirildi

Resmi Gazete 21 Ağustos 2014; Sayı : 29095
Milli Eğitim Bakanlığından: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
MADDE 1 - 20/3/2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
(1) Kurumlara, 1739 sayılı Kanunda belirtilen Türk milli eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkeleri doğrultusunda kurumun amacına, eğitim programına ve düzeyine uygun, belli bir anlam taşıyan, azınlık, yabancı ve milletlerarası okullar hariç Türkçe ad verilir.");


19 Mayıs 1919’da bizi kimden kurtardınız?

Tamer Çilingir
Dünya Paylaşım Savaşı’na girerken, hayal ettiğiniz senaryolar gerçekleşmemişti; Almanların yanındaydınız, bu pazar kavgasında, yenildiniz. Ama siz yine bizi kurtarıyordunuz. Mesela 1915 yılında binlerce yıl bu topraklarda yaşayan Ermenilerden kurtardınız bizi. Tek bir Müslüman doktorun, eczacının, mühendisin olmadığı şehirlerle doluydu memleket. Hasta olduğunuzda onların kapısını çalıyordunuz. Ama neyse ki, doktorlarından, mühendislerinden, taş ustalarından, seramik sanatçılarından, ressamlarından kurtardınız bizi. Sonra İngilizlerin vizesiyle Samsun’a çıkan paşalarınız, çeteciler aracılığıyla başladı kurtarmaya bizi. Ne yorgancı Niko kaldı, ne demirci ustası Hristos, ne fırıncı İliadis, ne bakırcı Vasil… Okulları kapatıp, okul kulüplerini terörist ilan ettiniz. Astınız öğretmenlerini, öğrencilerini İstiklal Mahkemelerinin kararıyla. Futbol takımını idam ettiniz Merzifon Koleji’nin.

Yeni Türkiye’de yaşama rehberi

Yıldıray Oğur / yildiray.ogur@tg.com.tr
CHP: Telaşa lüzum yok. Cübbeli Ahmet Hoca’yı da genel başkanlığa seçseniz, sadık seçmeniniz sizi terk etmeyecek. O yüzden yüreğinizin götürdüğü yere gidin. Çünkü her yöne fırlatılmış Eros’un aşk okları, Mustafa Kemal’in altı okundan daha uğurlu gelmedi size. Jakoben devrimcilik, kasetin devrimci gücünden hakkınıza daha hayırlıydı. İlle de colormatik gözlükse Emine Ülker Tarhan’dan şaşmayın. Muharrem İnce’nin tek kusuru ise Gazi’nin Yalova’da köşkünün her gece müdavimi olacakken bu kadar geç doğmasıydı. Her şey Nutuk’u bırakıp Fuat Avni okumaya başladığınız gün başladı… Yeniden Nutuk’a dönmeyip, üzerinizdeki Kemalizm gömleğini çıkararak, logonuzu değiştirmeye cesaret edeceğiniz güne kadar böyle… Yine de günün sonunda elinizdeki en iyi alternatifin Dersimli Kemal Kılıçdaroğlu olması insanın ilahi adalete olan hayranlığını artırıyor.

Türkiye, Ermeniler ve 1915 katliamları- 5

Yazıma başlamadan önce aklıma Şengal geliyor. Aynı kader, bebekler yaşlılar ve halk, askeri ve silahı olmamasına rağmen sırf farklı inanıyor diye öldürülüyorlar. Bugün Şengal'e bakın, aynısını biz bu topraklar üzerinde yaptık, hem de 1,5 milyon, insana. Çok uzakta aramamak gerek Işid'i bir zamanlar biz de onlar gibi öldürüp hiç bir şeyden haberi olmayan halkı tehcir etmedik mi? Aslına bakmak gerekirse 1915 diye adlandırılan bu katliamların birde öncesi, farklı bir yüzü var. 2.Aptülhamid tarafından düzenlenen Hamidiye alaylarında Ermeniler üzerinde baskı ve ölüm saçtıkları bilinmektedir. Bunu zaten Türk tarihçilerin çoğu kabul etmekte ve belirtmektedir. Birde İttihat ve Terakki döneminde 1.Dünya savaşı esnasında, Ermeniler için tehcir, diye kullanılsa da o dönem yapılan büyük kırımların diğer adı tehcir diye belirtilmektedir.

Derin devletin kendisine biat ettiğini sanıyor

Prof. Taner Akçam, AK Parti’nin Ergenekon ve Balyoz operasyonları ile derin devleti kontrol altına aldığı fikrinin yanlış olduğu kanaatinde: “Şimdi derin devletle uzlaşarak, onun kendisine biat edeceğini düşünüyor. En büyük hatası, en büyük yanılgısı bu olur.” Devrimci-Yol örgütünün en önemli isimlerindendi, 1980’lerde Taner Akçam. Uzun süre Suriye’de yaşadı, daha sonra örgütle bağını kopartarak Avrupa’ya iltica etti. Ardından Amerika’ya yerleşti. Yıllardır Türkiye’yi Batı perspektifinden izlemeye çalışıyor. Profesör unvanıyla, Clark Üniversitesi’nde soykırımlar ve yakın dönem Ortadoğu tarihi üzerine dersler veriyor, aynı zamanda Taraf gazetesinde köşe yazıyor. Kendisiyle, bir İstanbul ziyaretinde Türkiye’nin çetrefilli gündemini konuştuk.

Eski zaman IŞİD'leri

Sevan Nışanyan
İki-üç haftadan beri YKY'den çıkan 4000 küsur sayfalık Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ni hatmetmekle meşgulüm. Asıl amaç benim sözlük çalışması için kelime bulmak. Ama arada başka ilginç şeyler de çıkmıyor değil. Mesela Sultan IV. Murat'ın Bağdat fethi, sene 1636. "Bağdâda eyle hücumlar oldu kim Kızılbaşların başları yine kaygulu işe uğradı. Gördiler kim gayri çare yok, hemân burc u bârûlar üzre beyaz emân bayrakları diküp, 'Amân elamân ey güzidei Âl-i Osmân' deyü feryâd u nâlâni sad-hezar etdiler."

Ukrayna Ermenileri Birliği, Kızıl Haç’la işbirliğinde bulunacak

Ukrayna Ermenileri Birliği (UEB), Donetsk ve Logansk eyaletlerinde ihtiyaç sahiplerine gerekli insani yardım göstermek için teşebbüslerde bulunmaya devam etmekte. Analitikaua.net’in verdiği bilgiye göre; 19 Ağustos’ta Kiyev’de UEB Bşk. Vilen Şatvoryan ve Ukrayna Kızıl Haç Birliği Bşk. Ivan Usichenko buluşması gerçekleşti.

Movses Hakobyan: Her gün savaşı bekliyorum

DKC Savunma Ordusu komutanı ve Savunma bakanı Movses Hakobyan, ″Azerbaycan tarafından askeri işlemlerin başlaması, DKC Savunma Ordusu için beklenir bir durumdur. Ben her gün savaşı bekliyorum ve ordunun amacı da savaşa hazır olmaktır. ″ diyen Hakobyan, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin silahlanmasına yanıt olarak DKC’nin askerlerinin eğitimi ve silah envanterinin modernizasyonuyla uğraştığını da ifade etti.

Erdoğan: Başbakan ve Genel Başkan Adayımız Davutoğlu

12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan AKP Genel Başkanı ve Başbakan adayı olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu açıkladı. Davutoğlu "Büyük restorasyon hareketi devam edecek" diye konuştu. 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında AKP Genel Başkanı ve Başbakan adayı olarak Ahmet Davutoğlu’nu açıkladı.

'Beyaz Türklerin Balkan Savaşı sendromu'

Markar Esayan-Yeni Şafak
Türkçülüğü ve Kürtçülüğü aştıkça önleri açıldığı gibi, zaten temelde onların bağlandığı asıl kimlik bunlar değil, İslam'dı. Sadece 80 yıl öncesini hatırlayıp, bu hafızaya günün demokratik değerlerini eklemeleri yeterli oluyor. İşte burada karşımıza çıkan Beyaz Türklerin kimlik bunalımı oluyor. Temelinde kendi kendinden nefret ve laiklik olduğunu zannetikleri İslamofobiye bağlanmış sahte bir kimliğin çöktüğünü hissediyorlar. Totaliter laikler inşaya etkili şekilde katılan bir siyasi harekete sahip değiller ve CHP onlara büyük bir dert. Denebilir ki Beyaz Türkler Balkan Savaşı sendromunu bir kez daha yaşıyorlar. Ülkelerinden kovuluyor, evlerinden atılıyorlar. Bu durumda radikalliğin artması, Sözcü'nün çok satması, CHP'nin yumuşak bulunması şaşırtıcı olmamalı.

Azınlık okullarına da eğitim desteği

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği özel okul ve öğrencilerine yönelik eğitim ve öğretim desteği kapsamına azınlık okulları da alındı. UÖMO öğrencileri de destekten faydalanabilecek.Milli Eğitim Bakanlığı’nın, devlet okullarının yükünü özel okullara yaymak amacıyla kararlaştırdığı, devlet okullarından özel okullara geçecek öğrencilere yapılacak maddi yardım kapsamına azınlık okulları da alındı. 7 Ağustos’ta yayınlanan tebliğ ile azınlık okullarına geçmek isteyen ya da azınlık okullarında eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler de bu yardımdan faydalanabilecek.

Yezidiler kimdir Yezidi Nedir Ezidiler dini ve İnançları nedir ?

Yezidîlik, doğru adıyla Ezdîlik'in menşei hakkında açık bir bilgi yoktur. Dine adını veren Ezd (İzed, Yezdan), Eski Farsçada Tanrı'nın ismidir. Ezdî, tanrıya inananlar demektir. Emevî halifesi Yezîd ile bir alâkası bulunmamaktadır. Kürtçe Ezda (Yaratan) kelimesi veya İran'ın Yezd şehri ile de alâka kuranlar vardır. Bazıları, Ezdîliği, Kürtlerin ananevî dini ve Zerdüştlüğün orijinal hâline en yakın inanç olarak kabul ederek yüceltir; bunların zorla Müslümanlaştırıldığını söyler. Halbuki Ezdîlik, Mitra dinine yakındır; ama Zerdüştlük ile arasında esaslı zıtlıklar vardır. Ataları, ME 6. asırda Pers zulmünden kaçarak Asurlular tarafından Doğu Anadolu'ya yerleştirilmiş eski İran kabileleri olduğundan, Kürtler, antik İran dinlerinde idiler. (Geçen asırda Mardin'de Yezidiler...)

Ruhban Okulu'nda Her İnançtan Sesler Yükselecek

Heybeliada Ruhban Okulu'nda farklı inançlara ait koroların müziklerinden oluşan "İnançlar ve Müzikleri, Tanrının Evlerinde Yankılanan Sesler" konseri yapılacak. Heybeliada Ruhban Okulu'nda (Aya Triada Manastırı), "İnançlar ve Müzikleri, Tanrının Evlerinde Yankılanan Sesler" konseri yapılacak. Konserde, farklı inançlara ait Rum, Yahudi, Süryani, Ermeni, Alevi gibi korolarının yer alacağı dinletiler olacak.

CHP'li Rıza Türmen: Hem ulusalcı hem solcu olamazsınız

Türmen, CHP'nin bir geçiş sürecinde olduğunu söyledi... "Dünya, Türkiye hızla değişiyor. Bu değişimi yakalayamıyorsanız yok olursunuz. CHP için değişim daha da önemli. Türkiye’nin en eski partisi. Eski kalmamak için daha çok değişmesi lazım. CHP bunu 1946, 1960’ların ortası, 70’lerde yaptı. Şimdi de yeni bir değişim hamlesine ihtiyaç var. Hukuk, iletişim, gündelik yaşam o kadar hızla değişti ki. Egemenlik anlayışı bile değişti. 1923 yıllarındaki egemenlik anlayışı ile şimdiki anlayışı değil. Uluslararası normlara uymak için egemenlik anlayışınızdan feragat ediyorsunuz. Tek tipçi ulus devlet anlayışından, farklılıkları kabul eden başka bir ulus devlet anlayışına geçiyorsunuz. CHP’nin söyledikleri o zaman için doğruydu. Devletin kurucu partisiniz ama aynı zamanda sosyal demokrat bir partisiniz. Sosyal demokrat partiler statükonun değişimini savunur. Cumhuriyetin temel ilkeleri tabii ki yerinde duracak. Onun üzerinde yeniyi kurmalısınız. Biz Cumhuriyeti kurduk ama yeni cumhuriyet fikrini geliştiremedik."... "CHP’nin hedefi çağdaş sosyal demokrasi olmalı. Hem ulusalcı hem solcu olamazsınız. (Umarız ulusalcılar bunu anlar. HYETERT)

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları- 4.

 "Yüzyıllarca iç, içe yaşamış, Ermeniler ve Kürtler akrabadır aslında, aynı Kürtlerin Türklere akraba olduğu gibi. Kız alıp vermiş, aynı bahçenin meyvelerini yemiş, aynı topraklarda hayatlarını kaybetmişlerdir. Ama sonuç olarak birbirlerinin torunlarını acımadan cahil bir anlayışla katletmişlerdir. Tarihlerin her döneminde ayrı bir düşmanlıkları var, ayrı bir kırım ayrı bir intikam. Kürtler ve Ermenilerin akrabalığından bahseden Türk Tarihçiler aslında Annelerini unuturlar, bir de Sarı Gelin'i hatırlasalar." Ermeni-Kürt medeniyetleri yüzyıllarca bir arada yaşamış birbirlerini çok iyi tanıyan ve kültürel benzerlikleri olan iki ayrı halktır. Bu iki halk arasında ki bağ Zerdüşt dinine dayanmakla beraber, bu iki medeniyetin en iyi tarihi geçmişini Ruslar bilmektedir.

Ermeni saldırgan tutuklandı

Rota Haber › Dünya Haberleri › Ermeni saldırgan tutuklandı
Pazartesi günü Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği’ne silahlı saldırıda bulunan Ermeni asıllı iş adamı Artur Mirzoyan’ın (43) tutuklu olarak yargılanmasına karar verildi. 5 yıl hapis cezası istenen Ermeni saldırgan en az 1 ay süre ile tutuklu kalacak. Moskova Hamovniçeski Mahkemesi’ne getirilen Mirzoyan, suçunu itiraf etti. Mirzoyan, mahkemede “Suçumu itiraf ediyorum. 500 bin ruble ödemeye hazırım ve soruşturma devam ettiği sürece Rusya’yı ter ketmeyi düşünmüyorum.” dedi.

Yunanistan’da ırkçılık karşıtı yasa tasarısında yeni gelişme!

Yunanistan Parlamentosu'na 26-27 Ağustos tarihlerinde gönderilmesi beklenen ırkçılık karşıtı yasa tasarısını eksik bulduklarını söyleyen ND Partisi milletvekilleri bu doğrultuda harekete geçti. Elde edilen bilgilere göre, özellikle Kuzey Yunanistan’daki milletvekilleri Holokost’a atıfta bulunulan ırkçılık karşıtı yasa tasarısında “Küçük Asya Yunanlıları ve Pontusluların soykırımına” da yer verilmesi için girişimde bulunmaya hazırlanıyor. ND Partisi Larisa milletvekili Maksimos Harakopulos Yahudi soykırımının reddedilişinin suç sayılması için verilen mücadelenin doğru olduğunu dile getirirken “aynı durumun Yunan Parlamentosu tarafından da tanınan Doğu Hıristiyanlarının soykırımının reddedilişi ile ilgili de geçerli olması gerektiğini” söyledi.

Soykırım 100.Yıl Programları için Hükümetten 6 milyar Dram

Ermeni Soykırımının 100. Yılı etkinliklerine hazırlık amacıyla Ermenistan Hükümeti  gerçekliği tüm dünyaya daha iyi anlatabilmek için finansal kaynaklarını esirgemiyecek.  Bilgi, «Baze-2014» Gençlik Kampı etkinliklerine katılan Hovik Abrahamyan’dan geldi.Abrahamyan açıklamasında ″Cumhurbaşkanınca oluşturulmuş bir komisyon var, birçok adımlar var, birçok programlar var. Bunlar hükümete yakaşık 6 milyar drama mal olacak.  Tüm yükün devlet bütçesi üzerine yüklenmemesi için kayri fonların katılımını sağlamaya çalışacağız″ dedi.

Eski Ermeni köylerini ‘su’ yok edecek

Eski Ermeni köylerinin de aralarında bulunduğu birçok tarihi höyük, Ilısu barajı için artık gün sayıyor. Bazı höyükler ile eski yerleşim birimleri, köylerin çöplüklerini andırıyor. Garzan çayı yatağında Keldani, Ermeni, Ezidi ve Süryani’lere ait höyükler, barajın tamamlanmasıyla kaybolacak… Arkeolog Algaze, Ilısu barajının yutacağı höyük ve eski yerleşim birimlerini belgelemiş.

Osmanlı imparatorluğu döneminde antisemitizm

Yusuf Besalel  
İslam âleminde, genel olarak Yahudilere ya da herhangi bir gruba karşı, Hıristiyan dünyasındaki antisemitizm türünden köklü bir düşmanlığın varlığına ilişkin belirgin bir ize rastlanmamaktadır. Ancak her toplumda görülebilecek bir grubun diğer gruba hissedebileceği olumsuz duygulardan kaynaklanan tutumlar görülmüştür... Bir bütün olarak bakıldığında  Hıristiyan antisemitizmin tersine Müslümanların gayrimüslimlere karşı tutumunda nefret, korku ya da düşmanlık değil; bir tür hor görme, küçümseme duygusu hâkimdi. Örneğin kılık kıyafetlerle ilgili yasalar, aşağılama simgeselliğinin birer parçasıydılar fakat genelde yöneticilerine rızayla itaat ettikleri sürece, zımmilerin dinlerinde kalmalarına, işlerine güçlerine bakmalarına  ve kendi hayatlarını yaşamalarına olanak tanınmıştı.

‘Zirve’deki önemli deliller buhar oldu

Kemal Göktaş
Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı davasının önemli belgelerinin kaybolduğu ortaya çıktı. Delillerin akıbetinin sorulduğu Emniyet Kriminal Laboratuvarı’ndan yanıt gelmedi. Malatya’daki Zirve Yayınevi katliamı davasında, davanın önemli delilleri arasında yer alan gizli tanık ve sanık İlker Çınar’a ait ajanda ve 1994’te Emekli Sandığı’na verdiği dilekçenin de aralarında olduğu belgelerin kaybolduğu ortaya çıktı. Mahkemenin ajanda ve dilekçedeki el yazısının Çınar’a ait olup olmadığı konusunda bilirkişi raporu istediği Emniyet Kriminal Laboravutarı’na gönderilen belgelerle ilgili raporun, dosyaya girmesine rağmen belgelerin dosyada yer almadığı anlaşıldı. Mahkemenin delillerin akıbetini sorduğu Emniyet Kriminal Laboratuvarı’ndan mahkemeye henüz yanıt gönderilmedi.

Barzani, 'Hristiyan'ları da göreve çağırdı!

Mesud Barzani, Lübnan Dışişleri Bakanı Cübran Basil'i Başkanlık divanında kabul etti… Barzani ise bölgede Hristiyanların korunma altında olduğu, Irak Kürdistan'ında hiçbir etnik grubun ezilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Peşmerge güçleri ile beraber tüm farklı etnik ve mezhepsel grupların teröre karşı durduğunu dile getiren Barzani, "Biz hepimiz bu topraklarda doğduk ve burada öleceğiz. Kimsenin kendi toprağını bırakıp başka yerlere yönelmesine sıcak bakmıyoruz. Bu toprakların korunması nasıl Peşmerge'nin görevi ise Hristiyanlar için de öyledir. Irak Kürdistan Hükümeti de Hristiyanların daha aktif bir şekilde Peşmerge güçlerine katılmalarına kolaylık sağlamaya çalışıyor." ifadelere yer verdi.

"Özel Okullara Devlet Desteği Başvuru Süreleri uzatıldı!

Özel okullarda okuyacaklara verilecek eğitim öğretim desteğine başvuru tarihi 25 Ağustos’a kadar uzatıldı… Azınlık okulunda okuyan öğrenciler kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinde başvurularını yapacaklardır… Veliler/vasiler, öğrencinin kayıtlı bulunduğu resmi veya azınlık okul müdürlüklerinde, e- Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü üzerinden başvurularını yapacaktır… Veliler/vasiler, eğitim ve öğretim desteği alacak öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait 2014 yılı Haziran ayı toplam gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak belgeyi başvuru esnasında okul müdürlüğüne teslim edecektir. Veliler/ vasiler, üniversitede öğrenim gören diğer kardeşlerin öğrenim durumunu veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belgeleri başvuru esnasında okul müdürlüklerine teslim edecektir.

Osmanlı'da gayrimüslimler orduya nasıl alındı ?

Ömer Aymalı / Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

II.Meşrutiyet dönemine gelindiğinde ise gayrimüslimlerin askerlik görevine bakışları önceki devirlerden oldukça farklılaşacaktı.Bu kez gayrimüslimler askerlikten uzak durmak bir yana askerlik yapmak için gönüllüydüler.İslam devletlerinde askerlik vazifesi Müslümanların göreviyken gayrimüslimler askerlikten muaf tutulmuşlardı. Muafiyetleri karşılığında ise devlete cizye adıyla şeri bir vergi verirlerdi. Osmanlı devleti de bu usulü devam ettirmekle beraber genişleme sürecinde gayrimüslimleri ihtiyaç nispetinde orduda görevlendirdi. 15.ve 16.yüzyıllarda Rumeli topraklarında farklı isimlerle adlandırılan Hristiyan askeri gruplar mevcuttu. Bunlar zaman zaman seferlere katılacaklar çoğunlukla ise kale muhafızlığı, gözcülük, derbent bekçiliği gibi görevleri yerine getireceklerdi. Yazının Devamı: http://www.dunyabulteni.net/haberler/306760/osmanlida-gayrimuslimler-orduya-nasil-alindi-

Etyen Mahçupyan bol bol Sözcü okuyor!

Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan'a bir 'hayran'ının sürekli Sözcü gazetesi hediye ettiği ortaya çıktı. Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan'ın, azınlıkların çoğunun, Yahudi cemaatinin ise tümünün Sözcü gazetesi okuduğunu yazması bazı kesimlerde tepkiye neden olmuştu. Bir kişinin ise, düzenli olarak Etyen Mahçupyan'a Sözcü gazetesi hediye ettiği ortaya çıktı.

Ermeni sanatçı Charles Aznavur: Ezidileri Fransa'daki terk edilmiş köylere yerleştirelim

Aznavur, Irak ve Suriye'de katliamdan kaçan halklara dikkat çekti. Ermeni sanatçı Charles Aznavur: Ezidileri Fransa'daki terk edilmiş köylere yerleştirelim.  Fransa bugünlerde Ortadoğu’daki halklara, özellikle Hıristiyanlara yardım eli uzatıp uzatmamayı tartışıyor. Fransalı Ermeni sanatçı Charles Aznavur, Fransalılara, Ortadoğu’da savaş içindeki insanlar adına seslendi. Yeni albümünde yer alan bir şarkısından da alıntı yapan sanatçı, "Tanrı bile çanların artık çalmadığı kiliseleri terk etti” dedi.

Osmanlı seçimleri ve seçim kültürü

Kemal Çiçekkcicek@bugun.com.tr

Bu haf­ta Tür­ki­ye­’de ilk de­fa cum­hur­baş­ka­nı halk ta­ra­fın­dan se­çil­di. Bu se­çim sı­ra­sın­da da aday­lar se­çim­le­rin de­mok­ra­tik ol­ma­dı­ğı­nı ve se­çim ya­sak­la­rı­nın ih­lal edil­di­ği­ni di­le ge­tir­di­ler. Ba­zı uz­man­la­rı­mız bu­nu kök­lü bir se­çim kül­tü­rü­mü­zün ol­ma­ma­sı­na bağ­la­dı­lar. İd­di­alar­dan bi­ri­si Türk mil­le­ti­nin se­çim­ler­le ve san­dık kül­tü­rü ile an­cak 1946 yı­lın­dan son­ra ta­nış­tı­ğı idi. Hâl­bu­ki Tür­ki­ye­’de se­çim ge­le­ne­ği bir­çok ba­tı ül­ke­sin­den bi­le es­ki­dir. İlk me­bus se­çim­le­ri­ni 1876 yı­lın­da yap­mış­tık.

Twenty Days in Armenia: a Journey of Service And Discovery

They prayed in ancient cliff-side monasteries, explored a medieval fortress, and experienced the cool, fresh waters of Lake Sevan. The 12 young people taking part in this summer's ACYOA Armenia Service Program (ASP) crisscrossed Armenia, encountering its geography and its religious and historic sites. But the three-week journey, from July 1 to July 20, was more than a tour of the homeland, participants said. It was also an introduction to the local way of life, and an opportunity to give back. The group was led by the Rev. Fr. Hratch Sargsyan, pastor of St. Gregory of Narek Church of Cleveland, Ohio, with assistance from Ani Gulbenk of Fairfield, Conn.

Bu sefer de Ermeni Krallarının başkenti Ani'yi yeniden fethettiler

Pakraduni Hanedanlığından Ermeni hükümdarlarının başkenti olan, Ermeni kültür mirasının önemli eserlerini barındıran Ani harabelerinde tuhaf tören. Pakraduni Ermeni Krallığının başkenti olan Ani'de bu yıl Selçuklu Türkleri'nin Kars’tan Anadolu’ya girişlerinin 950'nci yıl dönümü kutlandı. Kutlamaya Kars Valiliği, Belediye, Kafkas Üniversitesi, Belediye, Harakani Vakfı, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve çeşitli kurum ile sivil toplum kuruluşları destek verdi. Tören MHP'nin gövde gösterisine dönüştü. (Ne diyelim, Allah akıl fikir versin. HYETERT)

CHP yenileniyor!

Taner Akçam
Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin AKP dâhil tüm siyasi partilerde taşları yerinden oynattığı ve oynatacağı kesin. Biraz sancılı olabilecek ama Siyasi Partiler haritası biraz değişecek gibi... Bu değişimde en çok sancı çekecek partilerin başında CHP geliyor. İçinde ve dışında epey bir kesim CHP’nin değişip değişmeyeceği sorusu ile uğraşıyor. Gülsem mi ağlasam mı gerçekten bilemiyorum ama galiba ikincisi... Konu ne zaman açılsa, 1973’lü yıllarda, Ankara sokaklarında ve gençlik derneklerinde ve hatta CHP binalarında, CHP’nin içeriden değiştirilmesi konusunda yaptığımız bitmez tükenmez tartışmaları hatırlarım. Aradan 40 yıldan fazla zaman geçmiş, dile kolay... O gün bu gündür, bu CHP’yi dönüştürme işi, ilginç bir spora dönmüş vaziyette. Bu spora meraklı en son grup, 1970’lerde radikal sol örgütlerde yer alanlardı. Bu arkadaşlar hiç gerçekten CHP’li oldular mı bilmiyorum? İnanması zor; CHP’yi içeriden değiştirmeye çalıştılar mı, ona da inanmak zor! Galiba benim anladığım CHP’yi değiştirmek denen şey, CHP merdivenlerinden yükselerek kendine üst taraflarda uygun bir yer aramakla sınırlı.

Papa Francisco Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında ayine katılacak

Papa Francisco 12 Nisan 2015’te San Pietro Bazilikasında Ermeni Soykırımı'nın 100. Yılı vesilesiyle ayin icra edecek. Açıklama Buenos Aires kardinali Mario Poli’nin 17 Ağustos’ta  Ermeni Katolik Kilisesinde icra ettiği ayin esnasında geldi.

Ha IŞİD kafası, ha bu kafa

Sermet Atadinç
Gerici basın kurumlarından biri Troia Festival’i kapsamında ‘Bienaldeyiz’ grubu tarafından düzenlenen “dilek bağı” etkinliğini karalamak adına öyle bir yaklaşım içersine girmiş ki; akılara hemen IŞİD‘ın kendi inanç ve mezhepleri dışındaki insanlara uygulamış olduğu vahşetin dayandığı mantığı getiriyor.‘Dilek bağı’ etkinliği son derece açık, basit, anlaşılabilir ve sade, insanca, barış kültürüne katkı sağlamak adına vatandaşların gerçekleştirdiği bir etkinlik olmasına rağmen, gericiliğin sesi haline gelmiş bu gazete tam bir IŞİD kafasıyla vermiş veriştirmiş…Bir sürü safsata ile gözden düşürmeye, hedef göstermeye çalışarak; üstlenmiş olduğu rol için kendine alan çalan bu medya kuruluşunun tavrı dinler, mezhepler, etnik kimlikler üzerinden sürdürülen çatışmaların teşvikinden başka bir anlam taşımıyor.

Gülen okullarına Ermeni darbesi

ABD'deki Gülen Cemaati'ne bağlı okullar için denetim kararı alındı. Kararın alınmasında Ermeni vekil Adrin Nazarian'ın etkili oldu. Gülen okullarına Ermeni darbesi .ABD'deki Fethullah Gülen grubuyla bağlantılı okullara Kalifornia Eyalet Meclisi de el attı. Meclis, eyalette bulunan Magnolia Okulları'na ait tüm eğitim kuruluşlarında denetim yapılması gerektiğine karar verdi.

Irak'taki Dini Azınlıklar Artan IŞİD Tehdidi Altında

Irak'ta IŞİD'in sebep olduğu karmaşa yoğunlaşırken, yüzyıllardır yaşadıkları ülkede azınlık bir topluma mensup olan Irak vatandaşları da inançları sebebiyle artan tehditle yüz yüze kalıyor. Irak'ta yaşayan Türkmen, Yezidi, Şabak ve Hristiyan azınlıklar, IŞİD terörü sebebiyle geçtiğimiz hafta içerisinde yaşadıkları yerleri terk ederek ülkenin nispeten daha güvenli olan bölgelerine kaçtı. Başkenti, IŞİD'in elinde bulundurduğu Musul olan Ninova ilinden geçtiğimiz Perşembe günü kaçan 4 bine yakın Hristiyan da kentin bitişiğindeki Erbil'e kaçarak, aile ve akrabalarıyla birlikte okullar ve kiliselere sığındı.

Meryem ana kilisesi restore ediliyor

Mereto Dağı'ndaki Surp Asvadazin Meryem Ana Kilisesi'nin onarım çalışmalarına hız verildi. Daha önce Batman Müze Müdürlüğü nezaretinde moloz kaldırma ve temizlik çalışması yapılan kilisede, rölöve ve restorasyon ölçü çalışmaları yapıldı. Merkezi İstanbul’da bulunan Sason, Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul Ermenileri Derneği, Ermenilerin kutsal saydıkları 2 bin 978 metre yükseklikteki Mereto Dağı'nda bulunan Asvadazin Meryem Ana Kilisesi'nin onarımı için kolları sıvadı.

Türkiye büyükelçiliğine silahlı saldırı

Bugün sabah saatlerinde kimliği belirsiz bir kişi tarafından Moskova’nın Türkiye büyükelçiliği binasına silahla ateş açıldı.Saldırganın açtığı ateş Moskova büyükelçiliğindeki tabelaya isabet etti. Saldırganın yakalandığı belirtiliyor. Olay sonucunda ölen ya da yaralanan olmazken, saldırganın neden böyle birşey yaptığına dair bir bilgi verilmedi. Gözaltına alınan şahsın sorgusu sürüyor.Saldırganın “Dobrıy Les” adlı şirketin Genel Müdürü Artur Mirzoyan olduğu açıklandı. Ermenistan vatandaşı olduğu iddia edilen Mirzoyan’ın büyükelçilik binası girişindeki tabelaya iki el ateş ettiği belirtildi.

Türkiye, Ermeniler ve 1915 Katliamları - 3

Türkiye kaynaklarına ve araştırmalarına göre, Türkiye'de yaşayan Ermeni'lerin 50 bin ile 50 bin arasında değiştiğini belirtmiş, bu nüfusa Hemşinleri dahil etmiştir. Daha çok Ermeni Apostolik kilisesine mensup olan Ermeni'lerin, bir bölümü de Roma Katolik kilisesine mensup, az sayıda Ermeni'nin de Protestan olduğu söylenmektedir. Lozan antlaşmasına göre, okul açabilir, gazete ve dergi çıkarabilirler.

''Dünya kenti''ne ziyaretçi ilgisi

 Kars ile Ermenistan sınırında yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için "dünya kenti" olarak nitelendirilen Ani Ören Yeri, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kars kent merkezine 42 kilometre uzaklıkta yer alan antik kente gelen turistler, ayakta kalan 21 eseri gezerek yapılar hakkında tur rehberlerinden bilgi ediniyor. Tarihi yapıların fotoğraflarını da çeken yerli ve yabancı turistler, antik kentte devam eden kazı alanlarını da geziyor. (Ermeni kenti demeye dilleri varmıyor. HYETERT)

Aleppo's Christians in Syrian crossfire Aleppo’s forgotten Christians

While the dire situation of Iraq’s Yazidis provoked US military intervention against the Islamic State (IS) and nonstop media coverage, Aleppo’s Christians fear they are the war’s forgotten victims. As Syrian government forces prepare for what may be a decisive battle against armed groups in Aleppo, Edward Dark reports that for Aleppo’s Christians, “fear of a new kind permeates this ancient and deeply rooted community. Genocide and ethnic cleansing are very real threats that haunt the collective conscience of Syria’s Christians. The terrible fate that befell their co-religionists across the border in Mosul has driven these points home in a rather blunt and frightening way.”

Will Armenia and Azerbaijan reach a negotiated solution?

Fighting in Ukraine, and Russia-West rivalries complicate a resolution to the Nagorno-Karabkh conflict.
Vartan Oskanian is a member of Armenia's National Assembly, a former foreign minister and the founder of Yerevan's Civilitas Foundation. Russian President Vladimir Putin has hosted a meeting between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian President Serzh Sargsyan over tensions in the Nagorno-Karabakh region [Reuters] Given all that is happening in the Middle East and Ukraine, no one seems to have the patience for escalation, casualties and bloodshed any where else.

Hocaefendi’nin köyündeki Ermeni teyze

Selçuk Gültaşlı / s.gultasli@zaman.com.tr
Yıllar önceydi. Pensilvanya o zaman Türkiye’nin 82. vilayeti olmamış, Türklerin iyi bildiği, tanıdığı yurdumuzun ‘şirin’ bir köşesi olmamıştı. Bir ziyaretimde Hocaefendi’nin sohbet dairesinde bulunma şerefine nail oldum. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’ın tarihi eser kaçakçılığı iddiası ile tutuklandığı günlerdi. Rektör bey biraz da laik meşrep ve iktidar muhalifi bir profil çizdiği için, dönemin muhataralı günlerinde bizim mahallede kendisiyle ilgili menfi bir hava vardı. Sohbet halkasındaki arkadaşlardan biri Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki hadiselerden hareketle Aşkın’ın soyunda Ermenilik olduğuna dair iddiaların gündeme getirildiğinden bahsetti. Yazının Devamı: http://www.zaman.com.tr/selcuk-gultasli/hocaefendinin-koyundeki-ermeni-teyze_2238267.html

Kasapyan Bağ Evi'nden Çankaya Köşkü'ne

Ayşe Hür
Çankaya Köşkü'nün resmi internet sitesinde ne evin asıl sahibi Ermeni Kasapyan Ailesi'nden ne de 'evi onlardan satın aldığı iddia edilen' Bulgurluzadelerden söz ediliyor. Köşkü’nü Kasapyan ailesi hiçbir kimseye satmamıştır. Devrin hükümeti yalnız o köşkü değil, bütün mallarını ve mülklerini ellerinden alıp Ağustos 1915 yılında tüm aileyi sürgüne sevk etmişlerdir. Benim babam (Ankara doğumlu 1887/1930) o tarihlerde ecnebi bir şirketin sahibi olduğu demiryolunda çalışması vesilesiyle tüm aileyi Ankara’dan (Konya yoluyla) İstanbul’a kaçırmıştır. Ayrıca Kasapyan ailesinin sahip oldukları mülkler arasında Keçiören’deki bağ evi vardı ve bu bağa da Vehbi Koç ailesi sahip olmuştur. 

Azınlık okullarına teşvik piyangosu

Gülden Kılıç
MEB'in özel okulda eğitim almak isteyen çocuklara vereceği teşvikten 2 bin azınlık öğrencisi de yararlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı özel okulda okuyacak 250 bin çocuğa vereceği 2 bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arasındaki teşvike azınlık öğrencilerini de dahil etti. Özel okuldaki öğrencilerin devlet desteğinden yararlanabilmeleri için okul kayıtlarını önce devlet okuluna yaptırmaları gerekiyor. Ancak azınlık okullarında okuyan öğrenciler için bu uygulama geçerli olmayacak.

Karadenizli (Pontos) Rum Kızı Belaiya’nın Yakınlarını Arıyoruz

Aşağıda hikayesini okuyacağınız Belaiya, Pontos ülkesinde yirminci yüzyılın başlarında, ailesinden koparılmış onbinlerce çocuktan biridir. Koca bir ülkeyi kana, gözyaşına boğarak yok etmek isteyenlerin bizlere yaşattıkları acılardan sadece birisidir Belaiya’nın hikayesi. Yüz binlerce insan sürgüne gönderilirken geride kalanların sır olarak sakladıkları, anlatamadıkları yaşanmışlıklar, sustukları ve korktukları için geçmişle bağların kopmasını sağlamıştır. Tarih, Karadeniz’de (Pontos)  yeniden ‘’yazılmıştır’’. Adeta Rumların bu topraklarda yaşadıkları yok sayılmıştır. Yalan yanlış bilgilerle yazılan resmi tarih, sadece koca bir ülkenin değil, tek tek insanların ve ailelerin de geçmişiyle bağlarını koparmayı hedeflemiştir.

Maritsa Küçük Davası


Samatya’da bir dizi yaşlı Ermeni kadına yapılan ve ağır şiddet uygulanan saldırıların birinde öldürülen Maritsa Küçük’ün cinayetine ilişkin davanın dokuzuncu duruşması, 19 Ağustos 2014 Salı günü Çağlayan Adliyesi, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Putin, Aliyev, Sargsyan

Kısa süre önce Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan ciddi gerginlik pek ön plana çıkmadı. Halbuki, savaş tehlikesi bu bölgede de gündeme gelmişti… Dağlık Karabağ anlaşmazlığı konusunda dış faktörlerin rolü genellikle abartılır. Kıbrıs sorununda olduğu gibi Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığında da iplerin dış güçlerin elinde olduğu, isterlerse anlaşmazlığı hemen çözümleyebilecekleri, istemedikleri için çözüm olmadığı savunulur. Kafkasları ve Azerbaycan-Ermenistan anlaşmazlığını çok iyi bilen, bu konularda kitaplar yazmış olan Carnagie düşünce kuruluşunun Rusya, Avrasya Programı uzmanı Thomas de Waal, bu görüşe katılmıyor.  Ben de katılmıyorum. De Waal, “Out of ideas in Sochi” başlıklı makalesinde, çözümsüzlüğün dış dinamiklerden değil, iç dinamiklerden kaynaklandığını vurguluyor. Ne Ermenistan, ne de Azerbaycan dış güçlerin kendilerine çözüm empoze etmesini kabul eder. Taraflar, kendi temel pozisyonlarında ısrar ediyorlar. Dış güçler istedi diye kendi pozisyonlarından taviz vermiyorlar. Dolayısıyla, dış güçler çözüm çabalarına yardımcı olabilir. Fakat, (tıpkı Kıbrıs’ta olduğu gibi) çözümü bulacak olan taraflardır.

Ermenistan ve Gürcistan yeni durumdan fayda sağlayabilirler

Ermenistan ve Gürcistan yeni durumu kendi menfaatlerine kullanma ve iyi olan ikili ilişkilerini derinleştirme  olanağı elde edecekler. Açıklama 16 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında Gürcistan uzmanı Alik Eroyants’tan geldi. Uzman yeni Gürcistan yönetiminin iktidara gelmesiyle Ermeni-Gürcü ilişkileri için elverişli bir ortam şekillendiğini ifade etti. Alik Eroyan ″Yeni iktidar, Azerbaycan’ın enerji tekeline  bağımlılılarını anladı ve tabii ki dengeli politika yürütmeyi denediler. Bu açıdan ülkemiz kazançlı çıktı″ dedi.

Aya Vukolos Kilisesi'nde 92 yıl sonra 17 Ağustos'u anmak için dini tören düzenlendi

17 Ağustos Depremi’nin 15. Yıl dönümünde İzmir, çok anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezine dönüştürülen tarihi Aya Vukolos Kilisesi’nde, yıllar sonra ilk kez bir dini tören düzenlendi. Depremde yaşamını yitirenlerin de anıldığı buluşmada, o büyük acının ardından Türk ve Yunan toplumlarını yakınlaştıran barış rüzgarları yeniden esti. Harabe halindeyken, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilen Aya Vukolos, İzmirlilerin tabiriyle Aya Vukla Kilisesi, kültür merkezi ve müze işlevlerinin yanı sıra inanç turizmine de hizmet ediyor.

Türkiye Ermeniler ve 1915 Katliamları-1-2

Fatih Tunç
Bu konuyla ilgili birçok eser ve birçok deneme ve makaleye şahit oldum. Herkes bilimsel bulgulardan çok, yazarların kendini yakın bulduğu tarafı haklı çıkarmaya çalışmış. Ortaya çıkan bu eserlerin hiç birinde neye uğradıklarını bilmeden yaşamını yitiren binlerce insanın neden katledildiği belirtilmemiş. Neden bir bebek öldürülür, neden bir annenin gözü önünde bebeği ateşe atılır? Bu soruların cevabını bulamadığım bu birçok kitaptan öte hepsinin bir sentezi olarak kendi yorumlarımdan çok halkın neler yaşadığını kaleme aldım.

Edward Snowden, 'IŞİD'in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratı var'

ABD'nin gizli bilgilerini sızdırdığı için kaçarak Rusya'ya sığınan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Dairesi eski mensubu ünlü ajan Edward Snowden çok önemli açıklamalar yaptı. "Irak'ta kaosa neden olan IŞİD'in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratı var." dedi. Edward Snowden, Irak ve Suriye'de terör estiren IŞİD'in ABD, İsrail ve İngiltere istihbaratı tarafından eğitilip desteklendiğini açıkladı. İŞİD'in bölgede İsrail'in güvenliğini tesis ettiğini söyleyen Snowden'a göre ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratları dünyadaki bütün terörü "eşek arısı yuvası" adlı bir strateji ile bir araya getirmeye çalışıyor. 

Feast of the Assumption of the Holy Mother of God

On Sunday, August 17, 2014, the Armenian Apostolic Church will celebrate the Feast of the Assumption of the Holy Mother of God. The Feast of the Assumption is a non-variable commemoration and the oldest of all those dedicated to St. Mary. The Armenian Church celebrates this feast day on the nearest Sunday to August 15, a practice adopted at the time of St. Nerses the Graceful.

"Savaş Demokratik Müzakereyle Sonuçlanma Aşamasında"

Öcalan’la görüşmek üzere dün İmralı’ya giden HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder'den oluşan heyetin açıklamasında Öcalan’ın mesajı duyuruldu. “Öncelikle mücadelemizin 30. yıldönümü olan 15 Ağustos vesilesiyle tarihi gelişmelerin eşiğinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu 30 yıllık savaş büyük bir demokratik müzakereyle sonuçlanma aşamasındadır. Demokratik müzakere süreci tarihi ve toplumsal olarak derin bir anlama sahiptir. Etkileri ve sonuçları çok büyük olan bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç sadece Türkiye’de değil tüm bölgede ağır sorunların çözümüne dönük barış ve özgürlükler temelinde model olacak tarihi imkanlar barındırmaktadır.”

CHP ne yaşar, ne yaşamaz!

Ümit Kurt •
CHP, şu anda geleneksel-yeni olarak tanımlanabilecek bir çelişkili ifadenin içerisinde sıkışmış durumda. Dahası bu durum, CHP’yi siyaset üretiminde çözümsüzlüğe itiyor. CHP, iktidar partisine yönelik henüz süregelen geleneksel muhalif siyasetin devamını getirmek dışında bir siyaset geliştirebilmiş değil. Dolayısıyla sadece partililerin değil, giderek laik kesimin genelinin yaşadığı yenilgi ve hazımsızlık bitmeden CHP’nin değişemeyeceğini belirtmek mümkün. Bu ise sosyolojik bir ayak bağına işaret ediyor, çünkü CHP’nin değişmesi için laik kesimin demokrasiyi içselleştirmesi elzemdir. Öbür türlü CHP için gelinen nokta “CHP ne yaşar ne yaşamaz”ın ötesine geçmeyecek gibi gözüküyor.

Çoğulcu Demokrasi Partisi (ÇDP) Siyasi Hayata Merhaba Dedi

Çoğulcu Demokrasi Partisi, Türkiye nüfusu içinde sayısal olarak az olanların, yani Çerkesler, Lazlar, Boşnaklar, Gürcüler, Arnavutlar, Pomaklar ile diğer etnisite ve inanç gruplarının partisidir. Buna bağlı olarak ÇDP, azınlığı Müslim-gayrı Müslim ekseninde tanımlayan Lozan Anlaşması’nın inkarcı, asimilasyoncu, bilim dışı azınlık tanımı ve tasniflerini kesinlikle reddeder. ÇDP, azınlık kavramının, hakim grubun içinde -ırk, dil, din, kültür olarak- az olana  işaret ettiğini kabul eder ve tüm etnik kimliklerin eşit olduğu ve eşit haklara sahip olacağı çok kültürlü, tam demokratik bir toplum düzenini savunur. (Kim tutar sizi yapın Lozan karşıtı bizim Beyaz Ermenilerle inkarcı, asimilasyoncu olmayan ve de bilimsel bir Azınlık tanımı da dünya utansın. Ne garip Müslüman olmayan azınlıkları Çerkesler kurtaracakmış. Otur ağla. HYETERT)

Çin yönetimi Hıristiyanlaşmayı teşvik ediyor

Çin'de son yıllarda Hristiyanların sayısı artarken yönetim, sosyalist düzen ile uyumlu bir Hristiyan anlayışı ortaya koymak istediğini belirtiyor. Çin'de özellikle Komünist üst düzey yöneticilerin de  aralarında bulunduğu kesimlerde Hıristiyanlaşmanın arttığı belirtiliyor, Din İşleri Birimi Başkanı Wang Tszoan, ülkede Hristiyan kiliselerin önünün açıldığını belirterek sosyalist düzen ile uyumlu bir Hristiyan anlayışı ortaya koymak istediklerini söyledi. Wang Tszoan, yaptığı açıklamada, son 10 yılda uyguladıkları din politikalarıyla Protestan kiliselerinin hızla yayıldığını, yönetimin Hristiyanlığın gelişimini teşvik etmeye devam edeceğini ifade etti.

Bartholomeos'dan Başkan Koçhan'a Ziyaret

Sümela Manastırı'nda düzenlenen ayin için Trabzon'a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan'ı ziyaret etti. Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren ayinin ardından manastırdan ayrılan Bartholomeos, patika yolun sonunda Rumca türkülerle karşılandı. Bartholomeos, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekibi ve ayine gelen ziyaretçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Maçka Belediye Başkanı Koçhan'ı ziyaret eden Bartholomeos, Koçhan ile bir süre sohbet etti. Bartholomeos, burada yaptığı konuşmada, ayinin güzel ve kalabalık geçtiğini belirterek, "Her şey güzel hazırlandı. Başbakanımızın izniyle 2010'dan beri bu ayinleri başlattık ve devam ettiriyoruz. Müminlerimiz Rusya'dan, Gürcistan'dan, Yunanistan'dan, Ukrayna'dan ve Avusturalya'dan geliyor. Hükümetimize ve yerel yönetimimize çok teşekkür ediyorum" dedi. (Ekümenik Patrik, 5 sene önce gemiden inemediği bölgede ayin yapıyor. Bu ekümenik patrikliğin ciddi bir başarısıdır. HYETERT)

Save our Churches

With only a handful of legislative days left before this session of Congress
ends, please call upon the U.S. House leadership to allow a vote on a bipartisan religious freedom measure to help secure the return by Turkey of stolen Christian churches. Call Speaker Boehner and Majority Leader McCarthy now for an immediate vote on the Turkey Christian Churches Accountability Act (H.R.4347)