Etiketler

Dink’i korumak İstanbul polisinin göreviydi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 7 yıldır devam eden soruşturma kapsamında önceki gün ‘şüpheli’ olarak ifadesi alınan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Trabzon Emniyet Müdürlüğü olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü bilgilendirdiklerini söyledi. Akyürek, Dink’in korunması için gerekli tedbirin İstanbul polisi tarafından alınması gerektiğini savundu.

Erebuni-Erivan:2796 kutlamaları yaklaşırken kentte Cumartesi temizliği yapıldı

Erivan Belediye BaşkanıTaron Margaryan talimatıyla «Erebuni-Erivan: 2796» kutlamaları yaklaşırken Cumartesi günleri kentte temizli etkinlikleri düzenlenmesi talimatı verdi.

Kurban kesimini protesto ettiler

Galatasaray’da, saat 13.00’da toplanan yaklaşık 20 kişilik grup, “Bütün hayvanlar birer çocuk, çocukları öldürmeyin” yazılı pankart açtı. Ellerindeki taşıdıkları dövizlerle hayvanların kesilmemesini isteyen grup adına açıklama yapan Kazım Çağın, “Bu yıl Kurban Bayramı ve Dünya Hayvanları Koruma Günü denk geldi. Bu katliamlar dinimizde yok. Araştırsınlar dünya ülkelerine baktığımız zaman en çok işkence, tecavüz ve katliam yapan ülkeler Müslüman ülkelerdir. Bu bir çelişkidir” diye konuştu.

Bugün Dünya Hayvan Hakları Günü

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni, Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından 21-23 Eylül 1977 tarihinde Londra’da hayvan hakları konusunda yapılan üçüncü uluslararası toplantıda kabul edildi. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, Paris’te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilan edildi...Türkiye’nin ilk “Hayvanları Koruma Derneği” 1955 tarihinde Ankara’da kuruldu. Her yıl 4 Ekim’de Dünya Hayvan Hakları Günü kutlanıyor. (Hayvan Haklar gününün Müslümanların Kurban Bayramının ilk gününe denk gelmesi garip bir tesadüf. HYETERT) 

Ermeni hukukçu ASEAN’da ABD Daimi temsilciliğine atandı

Los Angeles’tan 47 yaşındak Nina Hachigian, ABD başkanı Barack Obama tarafından  Güneydoğu Asya Ülkeleri Örgütü (ASEAN)’da ABD Daimi temsilcisi olarak atandı. Asbarez’in verdiği bilgiye göre Nina Hachigian şu anda görevinin başında bulunmakta. Hachigian, 19 Eylül’de gerçekleşen  yemin töreninde kendine  sağdıç olarak kendi ilk danışmanı 91 yaşındaki 9. Federal Bölge  Yargıtay Mahkemesinde en uzun süre görev yapan yargıçlardan biri olan  Harry Pregerson’ı seçmiş olması dikkat çekti.

Talat Paşa Komitesi Nisan 2015'e hazırlanıyor!

Azerbaycan'ın önde gelen haber portallarından Rusça yayın yapan vesti.az Talat Paşa Komitesi Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'le bir röportaj yaptı… Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin Türk Dış Politikasında çok önemli ve kritik değişikliklere neden olabileceğini sanmıyorum. ABD ve Batı'nın dayatmaları sonucu Ermenistan ve Kıbrıs konusunda bazı yumuşamalar olabileceğini ama bunların batı tezleri doğrultusunda çözümünün, özellikle Türk Milleti'nin büyük tepkisi nedeniyle mümkün olamayacağını değerlendiriyorum. ( Bu ismi taşıyan bir komiteden kime hayır gelir. HYETERT)

«Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը մեզ դատեց իբրև գույքի և ոչ թե հավատացյալի ու եկեղեցու»․ Նիսի հայ համայնքի արձագանքը

Ինչպես արդեն հայտնի է, սեպտեմբերի 27-ին Ֆրանսիայի դատարանը հաստատեց մի որոշում, համաձայն որի Նիսի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին չի կարող կոչվել առաքելական: Հիշեցնենք, որ սա Գարեգին Բ կաթողիկոսի որոշմամբ էր, քանզի այնտեղ չեն ցանկացել հետևել կաթողիկոսի առաջարկած կանոնադրությանը։

Sıradağlar Arasında Sancılı Ülke Ermenistan (6)

Sarkis Adam
Dünya kültür mirası şaheseri eşsiz datevavank manastır kompleksi. Datev manastır kompleksi Ermenistan'ın güneyinde Syunik bölgesinde Sisyan kenti çevresinden 50 km. mesafede Voradan nehrinin sağ kıyısındaki vadinin tepesinde yer alır. Hristiyanlık öncesi dönemlerde bu yüksek tepelerde pagan tapınakları ve putların bulunduğumdan ve Ermenistan'da Hristiyanlığın resmen kabulünden sonra 5.y.y burada faal olmayan bir kilisenin varlığından bahsedilir. Bu kilise zamanla önem kazanmış ve 5.y.y ikinci yarısında etkinliği artarak bölgenin Episkoposluk merkezi olmuştur.

Karagözyan 100. Yıl Etkinliği

Karagözyan okulu 100. yıl etkinliği 17 Kasım 2014 pazartesi saat 21.00 Zorlu center PSM salonunda. 


Armenian Culture Week Programme Released

Concerts, lectures, exhibitions and much more will be open to the general public.We are pleased to announce the full line-up for Armenian Culture Week, a series of events taking place at the Foundation from 12 - 19 October.

Սիվիլիթաս հիմնադրամը / The Civilitas Foundation

հրավիրում է Ձեզ մասնակցելու «Ի՞նչ գիտենք մեր արտաքին քաղաքականության տարբերակների մասին» թեմայով քննարկմանը Հյուրերն են`ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ նախկին արտգործնախարար  Ալեքսանդր  Արզումանյանը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախկին նախագահ Հովհաննես Իգիթյանը Քննարկումը կվարի լրագրող, Սիվիլիթաս հիմնադրամի վերլուծաբան Թաթուլ Հակոբյանը:

Hrant Dink cinayetinde yeni gelişme

Serpil KIRKESER / İstanbul, (DHA) Hrant Dink cinayetine ilişkin devam eden soruşturma kapsamında eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in 'şüpheli' sıfatıyla ifadesinin alındığı öğrenildi. Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na avukatıyla birlikte gelen Ramazan Akyürek yaklaşık 4 saat soruşturmaya yürüten Cumhuriyet Savcısı Yusuf Doğan'a ifade verdi.

Başbakan: 10 Ekim’de Avrasya Ekonomik Birliğine’ne üye

Ermenistan başbakanı Hovik Abrahamyan, 10 Ekim’de Avrasya Ekonomik Birliğine üyelik sözleşmesini imzalayacağımıza emin. Abrahamyan 2 Ekim’de gazetecilere açıklamasında ″10 Ekim’i bekleyelim, ne olacağını  görürüz; geliniz öngörülerde bulunmayalım, ancak ben o gün üye olacağımıza eminim″ dedi.

Charles Aznavour, Moskova’da bir konser verecek

Şansonye Charles Aznavour 90. yaşı vesiyle gerçekleştirdiği final konser turu çerçevesinde Moskova’da bir konser verecek. RIA-Novosti’nin verdği bilgiye göre konser 3 Ekimde gerçekleşecek. Aznavour konserde klasik repertuarından parçalar sunacak.

Primate to Ordain Altar Servers in Bayside

Holy Martyrs Church of Bayside, NY, will welcome Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, on Sunday, October 5. The Primate will celebrate the Divine Liturgy and ordain altar servers.

Supreme Patriarch Sees Rangoon’s Armenian Church Granted Heritage Status

By San Yamin Aung / The Irrawaddy
Catholicos Karekin II, the supreme patriarch of the Armenian Apostolic Church, attended a ceremony in Rangoon on Wednesday that saw the city’s historic Armenian Apostolic Church of St. John the Baptist fitted with a blue plaque to honor its status as a heritage site. The church, Rangoon’s oldest Christian place of worship, is the third beneficiary of a larger project by the Yangon Heritage Trust (YHT) to highlight the city’s expansive colonial architecture.

PFA’s New Report Lays out a Roadmap for Armenia’s Relations with the West and a New Vision for the Caucasus

Policy Forum Armenia (PFA)—a Washington-based international think tank—announces today the publication of its State of the Nation Report on “Armenia and the West: A New Vision for the Caucasus”, an earlier version of which was presented as a background paper during a high-level workshop at the Atlantic Council in Washington on July 2, 2014.

Geleneksel Türkiye

Sevan Nışanyan
Klasik “geleneksel Türk ailesi” fotoğrafı. http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=27240272 Abdullah Gül olması tesadüf: gazetede bunu gördüm bunu yazdım. Başka herhangi bir aile de olabilirdi. Zaten geleneksel demek o demek, milyonla benzeri var. O ikonografinin içinde olmak ister miydik ayrı mevzu, ama hoş bir fotoğraf, şüphesiz. Dede belli ki güçlü ve ilginç bir insan, cüretle gülümsemiş. Sağdaki Reyhan Hanımın güzel bir yüzü var. Öndeki gençler sempatik insanlar. Abdullah Beyin tarzı rahat, geleneksel Türk bürokratına oranla insancıl.

TBMM Irak ve Suriye Tezkeresini Onayladı

Yıldız Yazıcıoğlu
 Irak ve Suriye'deki terör örgütlerinin Türkiye'yi hedef alabilecek saldırılarının önlenmesini amaçlayan Başbakanlık Tezkeresi, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 98 ret oyuna karşı 298 oyla kabul edildi... TBMM'de MHP Grubu'nun 'evet' oyu vereceğini açıkladığı tezkere, CHP ve HDP'nin 'hayır' tavrıyla açık usul ile oylandı. TBMM Genel Kurulu'nda 396 milletvekilinin katıldığı oylamada, tezkere için 298 'evet' ve 98 'hayır' oyu çıktı. Bugüne değin Irak için 7'nci kez ve Suriye içinse 3'ncü kez hükümete ayrı ayrı tezkere verilmişti. Ancak bugün hem Irak hem de Suriye için ilk kez tek bir metin olarak düzenlemiş tezkere ile hükümet, Türkiye'nin güney ve güneydoğu sınırları için çok geniş kapsamlı bir yetki almış oldu.

Sıradağlar Arasında Sancılı Ülke Ermenistan (5)

Sarkis Adam
Ermenistan'ın incisi Sevan Gölü, başkentin 60 km. kuzey batısında, 1900 m yükseklikte, 940 km kare yüzölçümü ile (78 km. uzunluk, 58 km genişlik) sadece Ermenistan'ın değil Kafkasya'nın en büyük gölüdür. Erivan-Sevan ana yolunda ilerlerken 60.km itibaren, seyredenlerin gözlerini kamaştıran harika bir tabiat manzarası gözlerinizin önüne serilir,bu manzara Sevan'a yaklaştıkça daha da belirginleşir ve seyrine doyum olmaz,özellikle güneş ışınları altında oynaşan mavi dalgacıkların parıldayışları harika bir renk cümbüşü yaratırken, dağlardan esen tatlı meltemin kendine has lezzetli esintisi seyredenleri bam başka bir dünya'ya alıp götürüyor,insan bu havayı içine çektikçe ruhunun dinlendiğini hissediyor.

ՕՐԷՆՔ, ԵԿԵՂԵՑԻ ԵՒ ՄԵՆՔ

«Թող գիտնան դատաւորները, թէ պարտաւոր են դատել գրաւոր օրէնքներու համաձայն, քաջ համոզուած ըլլալով որ իրենք ալ պիտի ներկայանան օր մը երկնաւոր դատաստանին» (Մխիթար Գօշ –Նախադրութիւն թիւ 11). Հայաստանեայց Առաքելական Եկեղեցւոյ կեանքին մէջ պատահած՝ վերջին հարիւրամեակի ալեկոծումներն ու փոթորկալից օրերը մեզի կը ստիպեն որ անդրադառնանք այն դժբախտ երեւոյթներու մասին, որոնք այսօր ո'չ միայն կը բեկանեն ու կը խռովեն հաւատացեալին կեանքը, այլեւ զինք ընդմիշտ կը հեռացնեն իր պապերու հաւատքէն:

Ortodokslar kilise duvarına astıkları pankartla Müslümanların bayramını kutladı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Ortodokslar, Hristiyanlara ait kilise duvarına açtıkları pankartla Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutladı.  İskenderun’un en işlek caddesi olan Şehit Pamir Caddesi üzerinde bulunan kilisenin ön cephesine açılan pankartta, 'Tüm Müslüman aleminin mübarek Kurban Bayramı'nı kutlarız' ifadesi yer aldı.

Akyürek Dink soruşturmasında şüpheli

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

Diaspora bakın nerede ağırlandı

Bir başka anıt kurma girişimi ise Romanya'nın Piteşti kentinde yaşandı. Bu kez diasporanın girişimiyle "Ermeni anıtı" dikildi. Romanya'ya giden heyetin Gülen cemaatine ait bir otelde ağırlandığı ortaya çıktı. (Hoş geldin Ulusal kanal şimdi de hükumet yanlısı oldu galiba.Şaşılmaz. HYETERT) 

Tank: Ermeni meselesiyle ilgili duruşumuz sorunludur!

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bekir Tank, Türkiye'de dindar toplumun Ermeni meselesine bakışını değerlendirdi… Ve günümüze geliyoruz… Bildiğiniz gibi yüzyılı aşkın bir süredir gerek atalarımızın ve gerekse bizim gündemimizi işgal edegelen bir Ermeni Meselesi var. Hiç kimsenin inkâr edemeyeceği cinayetler, saldırılar, gasp ve hırsızlık olayları söz konusudur. Kendi kaynaklarımız, yani Osmanlı arşivleri de bunu gizlemiyor zaten. Burada Müslümanca bir duruş sergileyip İslam ile örtüşmeyen eylemleri mahkûm etmek gerekirken, kimi Müslümanlar –yukarıdaki Hakem Olayı örneğinde de olduğu gibi- inançlarının hilafına tavırlar ortaya koyabiliyorlar. Ermeni Meselesi denince, bir iki kişinin veya üç beş bin kişinin değil, yüz binlerce kişinin ölümünden söz ediyoruz. Bunların binlercesi mutlak surette masumdur, çünkü kadın, yaşlı ve çocuklar. Belki Ermenilerin sayısı kadar Müslümanların da bu kirli savaşlarda şehit edilmiş olmaları Ermenilere yapılan zulümlere bir meşruiyet kazandırmaz. Yani Müslümanca duruş dini ve milli aidiyetine bakmaksızın zalimin karşısında ve yine aynı hassasiyetle mazlumun yanında olmakla yükümlüdür!

Hayır Numan Bey, 2.Dünya Savaşı’nda Türkiye Yahudilere “kucak açmadı”

Prof. Nora Şeni / Paris Üniversitesi
Struma, Parita, Salvador gemilerinde ölen yüzlerce Yahudi mülteciye mi kucak açıldı? 20 Eylül’de IŞİD’in elindeki 46 Türkiyeli rehinenin serbest kalmasını basına açıklarken, Numan Kurtulmuş, bu diplomatik müjdeden her türlü payı çıkarmaya belli ki kararlıydı. Oysa abartmaya hiç ihtiyacı yoktu, zaten gerçek bir başarı ve sevinç vesilesiydi rehinelerin geri gelmesi. Başbakan Yardımcısı bununla yetinmedi. IŞİD’den kaçmakta olup günlerdir aç susuz bekleyen Suriyeli Kürtlere sınır kapısının açılmasının, nasıl Osmanlı’dan miras bir “kucak açma” geleneği icabı olduğunu ekledi. Sonra 16. yüzyıla geçti ve İspanya’dan çıkan Yahudilerin İmparatorluğa kabul edilmeleriyle övündü, derken yeni bir tarihsel zıplamayla İkinci Dünya Savaşı senelerine geldi ve Türkiye’nin Yahudilere kucak açmış olduğu efsanesini yeniledi.

Sıradağlar Arasında Sancılı Ülke Ermenistan (4)

Dr.med. S.Adam
Ermenistan'ın Kuzeyinde, Lori bölgesinde, Gürcistan sınırına yakın Allahverdi kentine 10 km, Ermenistan’ın 3.büyük kenti Vanadsor kentine 60 km mesafede deniz seviyesinden 1000 m. yükseklikte bulunan HAGHBAT manastır kompleksi, Ermenistan’ın en büyük ve en ünlü manastırlarından biridir. Manastır Ortaçağ Ermeni dünyasının Ruhani ve kültür merkezi olmuştur. Manastır kompleksi UNESCO Kültür Değerleri ve Mirası listesindedir ve koruma altına alınmıştır.

Gazeteci Tunca, Dink Anmasından Yargılanacak

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mücadele Birliği gazetesi yazı işleri müdürü Sami Tunca, Hrant Dink anmasına ve çeşitli eylemlere katıldığı gerekçesiyle 2 Ekim’de yargılanacak. Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist (TKEP/L) örgütüne üyelikten 11 yıl hapis cezası alan ve hükümlü durumuna düşen haftalık Mücadele Birliği gazetesi yazı işleri müdürü Sami Tunca, Hrant Dink anması ve çeşitli eylemlere katıldığı gerekçesiyle 2 Ekim’de hakim karşısına çıkacak. İstanbul Anadolu 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edilecek olan Tunca ile ilgili duruşma savcısı Mehmet Çalkan’ın esas hakkındaki mütalaasını sunması bekleniyor.

İsviçre, Soykırımını İnkar Eden Türkiye’ye Boyun mu Eğecek?

Devrimci Karadeniz
İsviçre’nin dünyaca ünlü gazetesi Zürcher Zeitung’da Markus Häfliger imzası ve ‘‘ Türk baskısı Cenevre’de  etkisini gösteriyor‘‘ başlığıyla 30 Eylül 2014 günü yayınlanan haberde, Cenevre’de yapılması şehir konseyince onaylanan 1,5 milyon soykırımı kurbanı Ermeni için yapılacak olan anıt için Türkiye’nin baskısı üzerine Cenevre Kanton hükümeti yeni bir yer arıyor. Bu arada konuyla ilgili haberi AA (Anadolu Ajansı) ise ”İsviçre’den “Ermeni anıtı” girişimine red” başlığı ile verdi. Aşağıda tam çevirisini okuyacağınız haber içerisinde Ermeni Anıtı girişimine red ile ilgili tek bir cümle geçmemesine rağmen, Anadolu Ajansı böylelikle kendine yakışan gazeteciliği sergilemeyi devam ettirmiş oldu.

Holy Etchmiadzin Hosts ERA Meetıng

Clergy and lay delegates from Armenian Churches around the world gathered at Holy Etchmiadzin last week for the 5th Ecclesiastical Representative Assembly, presided over by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. The 134 delegates who gathered from September 18 to 21 included representatives of the Armenian Patriarchates of Jerusalem and Constantinople, Diocesan primates from Armenia and throughout the diaspora, lay delegates, members of the Brotherhood of Holy Etchmiadzin, and members of the Supreme Spiritual Council.

Chelsea Wine Vault


Վառնայի Ս. Սարգիս եկեղեցին նշեց իր հիմնադրման 170-ամյակը

Սեպտեմբերի 28-ին Վարագա Ս. Խաչի տոնին մեծ շուքով նշվեց Վառնայի Ս. Սարգիս եկեղեցու օծման 170-ամյակը: Տոնական պատարագ մատուցեց Վառնայի Ս. Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Բարթուղիմեոս քահանա Հակոբյանը: Այս մասին  հայտնում են Բուլղարիայի «Կանթեղ Արարատյան» հայկական տեղեկատվական կայքից:

Mihran Mesrobian: Çanakkale’nin Ermeni Askerlerden

(Caroline Mesrobian-Hikmani ile Röportaj)
 Mihran Mesrobian adı Washington mimari araştırmacılar için çok anlamlıdır. Mesrobian 1920’li yılların Washington’un ünlü inşaatçı Henry Wardman’ın önde gelen mimarlardan birisi idi. Mihran Mesrobian Washington şehrinde Hotel Carlton, Hotel Hay-Adams, ve Wordman kulesi de dahil olmak üzere bir dizi önemli binaların tasarımcısıdır. Bu yapılar bugüne kadar kentin sembolleri olmaya devam ediyorlar. Ancak Mesrobian’ın hayat hikayesi çok daha etkileyici. Osmanlı İmparatorluğun Afyonkarahisar şehrinde, tüccar bir ailede dünyaya gelmiş. Ancak onun yazgisi sanat adamı olmak idi.

Yunan devlet başkanının Ermenistan resmi ziyareti sona erdi

Bugün 1 Ekim’de cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenen veda töreniyle Yunan devlet başkanı Karolas Papulias’ın Ermenistan’a resmi ziyareti sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliğinden verilen bilgiye göre, tören öncesi iki ülke cumhurbaşkanları başbaşa gerçekleşen görüşmelerinde ziyaret çerçevesinde gerçekleşen müzakere sonuçlarını değerlendirdiler. Bu tarafların kanaatince Ermeni-Yunan dostluk ilişkilerinin gelişimine ve karşılıklı ilgi uyandıran alanlarda işbirliğinin derinleşmesine katkıda bulunacak.

Ermeni yalanı Almanya'da protesto edilecek

Almanya'da yaşayan Türkler, okullarda okutulan “Türkler 1915'te Ermenilere karşı soykırım yaptı” iddiasını protesto etmeye hazırlanıyorlar… Dr. Ali Söylemezoğlu şunları anlattı...  Almanya'da bir çok yerde ve bizim bulunduğumuz eyaletteki okullarda çocuklarımıza, Türkler Ermenilere soykırım yaptı şeklinde ders verilmekte. Biz bu durumu protesto etmek için iki yıl önce 8 bin imza topladık. Ayrıca Hannalore Kraft'a dedik ki Sayın Başbakan siz böyle dersler verdirtiyorsunuz, ancak bizim elimizde bunun böyle olmadığına dair kuvvetli belgeler var. Siz bir komisyon tayin edin gelsinler birlikte bunları inceleyelim, sonra derslerin devamı için yine siz karar verin. Sayın Kraft, uzun zaman bizi oyaladı ve sonun da hayır sizinle bu konusu görüşmeyeceğim şeklinde cevap yazdı.

«ՔԷՕՖԹԷԻ ԳԻՇԵՐ» «kokorech- shish-chicken-kofte night»«ՔԷՕՖԹԷԻ ԳԻՇԵՐ» – «KOKORECH- SHISH-CHICKEN-KOFTE Night»

When: October 24, 2014 @ 8:00 PM
Where:OIA Center
Sherman Way / Winnetka
Los Angeles,CA 91306
USA
 
Categories:
Ladies Auxiliary Committee
  

ՊՈԼՍԱՀԱՅ ՄԻՈՒԹԵԱՆ
ՏԻԿՆԱՆՑ ՅԱՆՁՆԱԽՈՒՄԲԸ

Կը ներկայացնէ

«ՔԷՕՖԹԷԻ ԳԻՇԵՐ»


Ուրբաթ, Հոկտեմբեր 24, 2014 երեկոյեան ժամը 8:00 ին
Միութեան «Գրիգոր եւ Աւետ Քիւրքչիւօղլու» սրահը
62791 Sherman Way, Winnetka, Ca 91306
Տեղեր ապահովելու համար հաճեցէք հեռաձայնել:
Տիկին Թալին Սարաֆօղլու 213-379-6317
Տիկին Անի Տուհանճըօղլու
818-231-0535
Գին՝ $ 30 մեծերու (խմիչքները ներառեալ)
12 Տարեկանէն վար $ 15


THE LADIES AUXILIARY COMMITTEE OF ORGANIZATION OF ISTANBUL ARMENIANS

Presents

«KOKORECH-
SHISH-CHICKEN-KOFTE Night»

Friday, October 24, 2014

At 8:00 pm
OIA “Krikor & Aved Kurkcuoglu” Hall
62791 Sherman Way, Winnetka, Ca 91306
For Reservations pls call:
Mrs. Talin Sarafoglu @ 213-379-6317
Mrs. Ani Duhancioglu
818-231-0535
$ 30 adults (alcohol included)
Kids under age 12 is – $ 15

‘Yeni Türkiye’nin tarih kitaplarında Ermenilere karşı nefret suçu...

 Hasan Cemal
Bizim memlekette tarih kitapları hiç kapanmayan bir yaradır. Cumhuriyet’in kuruluşundan beri öyledir. Kapanmayan bir yaradır, çünkü bazı gerçeklerin üstünü kapatan bir tarihtir. İcat edilmiş bir tarihtir. Tahrif edilmiş bir tarihtir. Hatta bazen Atatürk’ün sözlerini bile saklar, saklamıştır bizim tarih. Kürtler’le, Müslüman olan ve olmayanlarla, özellikle Ermeniler’le, Aleviler’le ilgili bazı çıplak gerçekler bizim ‘resmi tarih’te eğilip bükülmüş, hatta tersine çevrilmiştir. Anadolu’da bir ulus-devlet yaratmak için, bir Türk ulusu oluşturmak için yapılmıştır bu. Kürtler’e Kürtlüğünüzü unutun diyen... Aleviler’e Aleviliğinizi unutun diyen... Ermeniler’e acılarınızı unutun diyen... Müslümanlar’a da dininizi, inancınızı kendi vicdanınızda yaşayın, kamuya taşımayın uyarısı yapan bir ‘Türk milliyetçiliği’dir bu.

'İslam dünyası Vatikan'da güvenilirliğini yitirme yolunda'

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, kısa sürede yaptığı eylemlerle dünyanın dikkatini çeken Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı tepkisini 'cılız' biçimde ortaya koyan İslam aleminin, Vatikan nezdinde güvenilirliğini kaybetme yolunda olduğunu söyledi… Gürsoy, Papa’nın Türkiye ziyaretinin resmiliğe kavuşmasının ardından tüm dünya kamuoyu nezdinde büyük heyecan uyandığını da ekleyerek, “Çünkü bunun İslam ile Hristiyan aleminin, diyalog bakımından karşı karşıya gelmesinin bir tür somut örneği olacak diye düşünüyorlar. Tam da bugünlerde olmasından dolayı dünya kamuoyu buna önem veriyor. Bu, Vatikan ve Fener Rum Patrikhanesi diyaloğunun etkin bir parçası olarak da değerlendirilmesi bakımından önemli” diye sözlerini sürdürdü.

Aznavour 'Biz Kardeşiz' Dedi, Erdoğan'ı Ermenistan'a Davet Etti

Aznavour sözlerine "Biz kardeşiz. Tarihin bazı dönemlerinde bizi ayıran olaylara rağmen bu böyle. Birlikte yeniden bir hayata başlamak zorundayız." diye konuştu. 90 yaşındaki şarkıcı, iki toplum arasındaki uzlaşmanın ölümünden önce gerçekleşmesini arzuladığını kaydetti. Charles Aznavour soykırım iddialarının yüzüncü yılı olarak kabul edilen 24 Nisan 2015’te Erdoğan’ı Ermenistan'a davet ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın henüz davetine hiçbir cevap vermediğini aktaran Aznavour, "Ama eğer Ermenistan’a gitmeyi kabul ederse, ben de onunla gideceğim." diye kaydetti. Fransız şarkıcı, Ermeni halkının yaşadığı acıları kabul etmeyen inkarcı Türkleri de kınadığını söyledi. 

Sıradağlar Arasında Sancılı Ülke Ermenistan (3)

Ermenistan, Karadeniz’in doğusunda, Kafkas sıradağlarının güneyinde,
Yüzölçümü 29 800 km kare, nüfusu yaklaşık 3,2 milyon bir ülke. Batıdan Türkiye, Kuzeyden Gürcistan, Doğudan Azerbaycan ve Güneyden İran ile komşu: Ülkenin en yüksek tepesi, 4090 m. yükseklikteki Alagöz dağı üstündeki Aragatz tepesidir: Başkenti Erivan, ikinci büyük kenti Gümrü kentidir. Başkent Erivan ülkenin ticaret, kültür, eğitim merkezi durumundadır, Erivan Devlet Üniversitesi, Kütüphaneleri, Yüksek Akademileri, Mesrop Maşdotz Müzesi ile ünlüdür.

Patrik Bartholomeos Maçka’ da Kızlar Manastırını Ziyaret Etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Doğu Karadeniz gezisinin son gününde Trabzon'ın Maçka İlçesi'nde Kızlar Manastırı'nı ziyaret etti, ibadet yaptı. Patrik Bartholomeos, sabah saatlerinde konakladığı otelden ayrılarak beraberindeki din adamlarıyla birlikte Maçka İlçesi'ne gitti, Kiremitli Köyü’nde Kızlar Manastırı’nı ziyaret etti.

Akhoyan: Batı Ermenistan’da Soykırıma ilişkin bir konferans olacak

Batı Ermenistan’ın Muş kentinde yaşayan Ermenilerin tek arzusu Ermenice öğretmenine sahip olmak. Açıklama bugün 30 Eylülde Millet Meclisindeki brifingi esnasında, içinde bulunduğumuz günlerde Muş’ta bulunan ve burada artık bir Ermeni toplumu olduğunu kaydeden Müreffeh Ermenistan Partisi milletvekili Aragats Akhoyan’dan geldi... Akhoyan, şu anda Batı Ermenistan’da Soykırımın 100. Yılına yönelik büyük bir konferansa hazırlandıklarını ifade ederek ″Dili Ermenice olacak, Batı Ermenistan’ın büyük kentlerinden birinde, şu anda daha fazlasını söyleyemem″ dedi. (Umarız sayın milletvekili hayal görmemiştir. HYETERT)

Heybeliada Ruhban Okulu açılış gününe hazır

Gazeteciler Heybeliada Ruhban Okulu'ndaydı Rum Cemaat Vakıflarını Destekleme Derneği’nin (RUMVADER), "Azınlık vatandaşları = Eşit vatandaşlar" başlıklı projesi kapsamında Rum Cemaati ile gazeteciler Heybeliada Ruhban Okulu'nda buluştu... Başrahip   Elpidoforos  Lambriniadis, Ruhban Okulu’nun açılması için daha fazla vakit kaybedemeyeceklerini belirterek “Açılış günü için hazırlık yapmaya başladık” dedi... “Dini özgürlük sadece ibadet değil, ibadet edebilmek için papazlara ihtiyaç var. Papazların yetiştirileceği yerin olmaması demek, ibadet özgürlüğünün bile elimizden alınması demektir.” Lambriniadis din insanlarının olmamasının o dine mensup insanların dini öğrenme ve ibadet haklarının da ellerinden alınması anlamına geldiğini ekledi.

“Ermeni soykırımı yoktur”

İşçi Partililer Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde "Ermeni soykırımı yoktur” demeyi suç sayan Yunanistan’a tepki gösterdi. Basın açıklaması düzenleyen ilçe Başkanı Engin Us, Türkiye'nin vereceği hesap yok. Soracağı hesap vardır" dedi."Buradan haykırıyoruz Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır. Bu yalanın sahibi emperyalist Amerika'dır. Büyük Kürdistanı kurmak için uydurulmuştur. (Kim tutar sizi ABD'ye haddini bildirin. HYETERT)

Fransa ve Ermenistan'ın Perinçek-İsviçre davasına müdahillik talepleri kabul edildi!

Ermeni soykırımı iddialarını çürüten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Perinçek davası kararıyla ilgili çok önemli bir gelişme var. Fransa ve Ermenistan'ın Perinçek-İsviçre davasına müdahillik talepleri kabul edildi! AİHM'nin "Ermeni soykırımı yalandır" demeyi suç sayan yasa dolayısıyla İsviçre'yi haksız bulması sonrası İsviçre davayı AİHM büyük daireye taşımıştı. Fransa ve Ermenistan'ın İsviçre'nin yanında davaya müdahil olabilmek için yaptığı başvurularla ilgili sonuç belli oldu. Fransa ve Ermenistan'ın perinçek-isviçre davasına müdahillik talepleri kabul edildi!

“A Middle East With No Minorities?”

“Minorities, and others, don’t need protection in the Middle East. Instead, we need a Middle East where human life is respected, without the complex calculations of alliances and interests taking precedence. Otherwise, after the protection ends, what comes next?” asked Dr. Paul Haidostian, president of Beirut’s Haigazian University, in a talk sponsored by the USC Institute of Armenian Studies, on Monday, September 29, 2014.

Son Gelişmeler Işığında Terörle Mücadele Küresel Forumu ve İşlevi

Doç. Dr Haldun Yalçınkaya, TOBB-ETÜ Öğretim Üyesi; ORSAM Güvenlik Çalışmaları Programı Koord.
Bu yazının konusunu ise BM Güvenlik Konseyinin bu toplantıyı gerçekleştirmesini sağlayan ve kurulmasında Türkiye’nin ABD ile liderlik ettiği bir mekanizmanın ne olduğu oluşturmaktadır: Terörle Mücadele Küresel Forumu(TMKF – Global Counterterrorism Forum). ..Terörle Mücadele Küresel Forumu (TMKF) 22 Eylül 2011 tarihinde ABD ve Türkiye eş başkanlığında New York’ta kurulmuştur. TMKF ne devletlerin bir araya geldiği bir uluslararası örgüttür ne de bir sivil toplum örgütüdür. TMKF 21nci yüzyılın terörizmine karşı askeri olmayan mücadelenin oluşturulması amacıyla tüm dünyadan konunun uzmanlarını ve karar alıcılarını bir araya getiren bir platform oluşturma amacındaki bir girişimdir. Teoride, bu girişim sayesinde terörizmle mücadelede acil ihtiyaçların tanımlanabilmesi, bu ihtiyaçlara karşı çözümlerin üretilebilmesi ve kaynakların harekete geçirilebilmesi mümkün olabilecektir.

Şarmazanov: Ermeni Soykırımı meselesi 2015’te Çekya Senatosunda görüşülecek

Çekya Senatosu, 2015’te Ermen Soykırımının kınanması meselesini görüşecek. Açıklama bugün 27 Eylül’de Millet Meclisindeki basın brifingi esnasında Millet Meclisi Bşk. Yard., Ermenistan-Çekya Parlamentolararası Dostluk Grubu Bşk. Eduard Şarmazanov’dan geldi. Şarmazanov Çekya ziyareti esnasında  Ermeni Soykırımının taınması, Karabağ Sorununun adilane çözümü, ırkçılıla mücadele olmak üzere Ermenistan’ın dış politika gündemindeki tüm meseleler değerlendirildiğini ifade etti.

Bartholomeos, Şebinkarahisar ilçesindeki Meryemana Manastırı'nı gezdi

Giresun (AA) - Fener Rum Patriği Bartholomeos, Giresun'un Şebinkarahisar ilçesindeki Meryemana Manastırı'nı gezdi. Doğu Karadeniz gezisi kapsamında Trabzon'daki cami ve kiliseleri gezen Bartholomeos, ardından karayolu ile Gümüşhane üzerinden Giresun'a geçti. Bartholomeos ve beraberindeki din adamları, Şebinkarahisar ilçesi Kayadibi köyündeki Meryemana Manastırı'na geldi.

Romanya’nın Piteşti kentinde Ermeni Soykırımı anıtı açıldı

Romanya’nın Piteşti kentinde, remi yetkililer, Romanya Ermeni toplumu liderleri, Ermeni Genel Hayri Birliği temsilcileri ve farklı ülkelerden Ermeni Sorununun adil çözüm taraftarlarının katılımıyla Ermeni Soykırımına ithaf edilen Haçkar anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Alibey-Cunda adasının anıt yapılarından kabul edilen 1873 tarihli kilise

Ayvalık'ta kоç müzеsini 3 ayda 50 bin kişi ziyaret etti. Balıkesir'in Ayvalık ilçеsinin turizm alanındаki cazibe merkezi оlarak nitelеndirilen Alibey (Cunda) Adası'ndaki tarihi kilisenin restore edilerek Türkiye'nin ortak kültür mirаsına kazandırılmasıyla hаyat bulan 'Ayvalık Rаhmi M. Koç Müzesi', kısa süre içerisinde 50 bin kişi tarafından ziyaret еdildi.

IŞİD'den kaçan Hristiyan ailelere insani yardım

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), terör örgütü IŞİD'den kaçarak Kerkük'e sığınan Hristiyan ailelere gıda yardımı yaptı. Kerkük'ün Almaz semtindeki kiliseye getirilen yardım kolileri, Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince belirlenen 300 aileye dağıtıldı. Yardım kolilerinde un, yağ, pirinç, salça, makarna, helva ve nohut gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu belirtildi. Süryan Kilisesi İdari Yönetim Üyesi Aman Toma Behnam, yaptığı açıklamada, AFAD'ın yardımlarından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Rebuilding a life in Armenia after fleeing Syrian conflict

By Nicole Crowder
In March of this year, the city of Kessab was attacked by al-Nusra Front, the Syrian branch of al-Qaeda. Christian Syrian Armenians who had lived and worked in this region were forced to flee, leaving behind businesses and properties. While many journalists covered the refugees who fled to neighboring Lebanon, photojournalist Gianmarco Maraviglia fixed his lens in the opposite direction: those who had traveled back to their native Armenia. 

Rakel Dink: Aramızda daha çok 'hain' var

Elif Yıldırım / Demokrat Haber İsviçre
İsviçre'nin Lozan kentinde gerçekleştirilen etkinlikte Dersim Ermenileri'nin acılarına ışık tutuldu... İsviçre’nin Lozan kentinde 27 Eylül Cumartesi günü ’Hay Dersim’ adıyla düzenlenen Dersim Ermenileri Dayanışma Günü zengin programıyla katılanları çok etkiledi... Dersim’in sosyo-politik ve tarihsel yapısının bilimsel temelde çözümleneceği bir sempozyum düzenlemeyi önüne hedef olarak koyan Dersim Ermenileri Dernekleri, bölgedeki kilise, manastır ve okulların restore edilme ve yeniden ayağa kaldırma çalışmalarına da büyük önem veriyor. Dersim merkezinde yeni bir kilise yapımı, bu kapsamda verilecek dil dersleri ile eğitim bursları da Halavurt’un konuşmasında derneğin amaçları arasında sayıldı.

Çocuğu keçeye sarıp ağaca asmışlar'

Seda Avedikyan anlatıyor.Katliam döneminde sadece üç yaşında olan büyük annem Özheni Torosyan, ailesiyle Yozgat’ın Burunkışla Köyü’nde yaşıyormuş. Katliamda bütün ailesini, annesini, babasını ve erkek kardeşini kaybetmiş. Kendisinin kurtuluşu da mucize eseri olmuş. Annesi ve babası öldürüleceklerini anlayıp çocuğu bir keçeye sarıp ağaca asmışlar; birinin görüp kurtaracağını düşünmüşler. Şans eseri, başka bir Ermeni aile ağaçtaki çocuğu fark etmiş ve yanına almış. Ancak, onlar da kurtulmayacaklarının bilincinde oldukları için çocuğu Türk bir aileye bırakmışlar ve eğer kurtulmayı başarırlarsa mutlaka bir gün gelip onu alacaklarına dair söz vermişler. Maalesef o ailenin üyelerinden geri dönmeyi başaran olmamış.

Sıradağlar Arasında Sancılı Ülke Ermenistan (2)

Resmi  kaynaklara göre Ermenistan'ın  yüzölçümü 29800 km kare, nüfusu 3.015.100 (Nisan 2014 resmi verilere göre), başşehir Erivan'ın nüfusu ise yaklaşık 1,2 milyon , resmi olmayan verilere göre son 5 sene içinde dış göç 1,5 milyon olarak verilmektedir. Ermenistan, 21 Eylül 1991 tarihinde 3.Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilan etti, 1995 yılında ise parlamento tarafından Ermenistan Anayasası kabul edildi. Ermenistan Başkanlık sistemiyle yönetilmektedir:

Türkiye: Otoriterleşme İnsan Haklarını Tehdit Ediyor

Human Right Watch: İfade özgürlüğü, Protesto hakkı ve Hukukun Üstünlüğü İlkesi Korunsun


Ermeniler ve temsiliyet...

Markar Esayan
Ben bu temsillerin cemaati doğru yansıttığını hiç düşünmüyorum. Mesela AGOS cemaatte birkaç yüz kişiyi temsil eden bir eğilimi ima ediyor, benim de aralarında yer aldığım birey adacıkları da muhtemelen öyle... Lakin kamuoyunda temsil gücüne sahip kurum ve bireylerden cemaatin tamamına dair bir görüntü yansımakta ve bir kanaat oluşmakta. İşte ben bunun gerçeğin çok küçük bir parçası olduğunu iddia ediyorum. Bunun sorumluluğu tamamen ne AGOS, ne de kişilere kesilebilir. (Ama bu sorumlu olmadığımız anlamına da gelmez.)… *AGOS'un yazıma hakaret, dedikodu ve iftiralarla verdiği ergence tepki dipnotu dahi hak etmiyor. Lakin oradaki sorunu benden daha iyi tarif ettiği kesin. Yazının Devamı: http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/MarkarEsayan/ermeniler-ve-temsiliyet/56110


Ortadoğu ve İslam Dünyasında Katliam Geleneği

Sait Çetinoğlu
İslam’da bu güne kadar zamana/çağa uygun bir yorumun  zemin bulamaması ve gerçekleşmemesi, İslam’da bir reformasyon dönemi yaşanmamış olması, bu gün böyle katı bir yargıyı gerçekliğe dönüştürmektedir. Teorik olarak,  o yolun ilelebet kapalı olduğu anlamına gelen bir ifadeden sakınmak uygun olsa da pratikten vereceğimiz bir örnek bu konudaki ümitlerin sönmesine neden olmakta, bu katı yargıyı bir buçuk asra yakın bir zamanın pratiğinde olduğu gibi, günümüzde de doğrulamaktadır: Nitekim1960'lı 1970'li yıllarda, Sudan'lı Mahmut Muhammed Taha o yönde bir hamle yapılmış, İslamın İkinci Mesajı başlığını taşıyan bir kitap da yazılmıştı ve Taha orada, Cihad'ın bir İslâmi ilke olmadığını iddia ediyordu... Ama Müslüman Kardeşlerin de dahliyle 1986 da idam edildi... Teslimden gelen İslam’dan bir kurtuluş teolojisi çıkması yapısal olarak imkansızdır. Zira kapitalizm gibi kutuplaştırıcıdır. Tekfirci ve selefi gruplar bu çerçeve içinde değerlendirildiğinde, bu grupların yükselişleri anlamlandırılabilir. Dar - ül harb ve Da -ül İslam kavramı İslam için hayati öneme haizdir. İslamın dar-ül harb olmadan uygulanması ve yaşatılması imkansızdır. İslam’ın bugünkü krizi de buradan kaynaklıdır. (Foti Benlisoy’dan ödünç aldığımız iki kavramla açıklarsak) şimdinin canavarlar zamanına denk gelmesi ve vahşetin idaresi ile İslam Devleti’nin önemli kazanımlar sağlaması mümkün olmuştur: “Kurucu kaos” . Kısaca Siyasal İslam’ın vahşete dönüşmesi yapısaldır.