Etiketler

«Hamazkayin» Tiyatrosu Los Angeles turnesi Şubat 2015’te gerçekleşecek

Sos Sarkisyan Devlet «Hamazkayin» Tiyatrosu Los Angeles turnesi 3-8 Şubat 2015’te gerçekleşecek. Turnenin bu yıl 30 Eylül-5 Ekim tarihlerinde yapılması beklenmekteydi ancak kimi sebeplerle bu ertelendi. Temsiller Los Angeles Kuzey Hollywood yöresi «El Portal» Tiyatrosunda icra edilecek.

Kobani'nin Kürt İç Siyasetine Etkisi

Bilgay Duman, Araştırmacı, ORSAM
Buradan hareketle KDP'nin bu süreçteki performansı bölgesel denklem açısından belirleyici olacak gibi görünüyor. Mevcut durum itibariyle KYB ve PKK, KDP karşısında avantajlı konumda. Ancak KYB'nin kontrol alanları ve gücünün Suriye sınırından uzak olması ve bu bölgede KDP'nin etkin olması, IŞİD karşısında gerileyen PYD/PKK'yı yeniden KDP ile anlaşmaya itebilir. Bu anlamıyla PYD, Suriye'de kazandığı avantajı yitirmek istemeyecektir. Nitekim IKBY'de PYD'nin, Suriye'deki Kürt bölgelerine peşmergenin yerleşmesini kabul ettiği konuşuluyor. Bu süreçte Türkiye'nin tavrının belirleyici rol oynayacağını söylemek mümkün. Türkiye, IKBY Parlamentosu'ndan bir heyetin Kobani'ye (gitmesine) izin verdi. Bu geçişin üçüncü başvurunun sonunda yapılmış olması, meseleye ilişkin Türkiye'nin kilit rolünü ortaya koyuyor. Kobani'deki durumun devam etmesi ve IŞİD'in önünün kesilmemesi durumunda, KYB ve PYD/PKK'yı da Türkiye'ye karşı en azından söylem yumuşatmaya zorlayabilir.

Katolikos Garegin II, ABD Doğu yakasına hareket etti

Dünya Ermenileri Katolikos Garegin II, bugün 18 Ekim’de ABD Ermeni Apostolik Kilisesi Doğu Diyakosluğuna hareket etti. Ana Taht’tan verilen bilgiye göre; Başpatrik Hazretleri ABD’de Ana Taht Kutsal Etchmiatsin sponsorlarıyla, Ana Taht tarafından gerçekleştirilen farklı projeleri değerlendirecek.

Cemaat Vakıfları Seçimi ve öneriler

Murat Bebiroğlu
2013 Ocak ayında Vakıflar Yönetmeliğinin cemaat vakıflarının seçimi ile ilgili maddeleri -çıkan sorunlar nedeniyle ve cemaatin de talebi üzerine- iptal edilmişti. Ancak aradan uzun bir süre geçtiği halde yeni yönetmelik yayımlanmadı...Başbakan yardımcısı ve hükumet sözcüsü Sayın Bülent Arınç’ın bu konuda gereken emirleri vererek yönetmeliğin bir an önce yayımlamasını sağlamasını bekliyoruz.

Diaspora Ermenilerinin Türkçe mirası

Jennifer Manoukian - Amerikalı akademisyen ve çevirmen
Ermenilerin Türkçe ile uzun zaman sürdürdükleri ilişkiyi ele alıyor. Dört yüzyıllık bu ilişki  sanıldığının aksine -bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde- dünyanın dört bir tarafına yerleşmiş Ermeni diasporasının ilk kuşaklarının çocukları ve torunlarında devam ediyor. Çevirmen ve akademisyen Manoukian'a göre günlük yaşamda kullanılan Ermenice'den Türkçe'nin tüm izlerini silmeye çalışmak Ermeni halkının tarihinin bir kısmını inkar etmek anlamına geliyor.

Soykırıma dair Ermenistan'da adalet talepleri

Lilit Gasparyan- Ermenistan editörü
2015 yılında, tüm Dünya Ermenileri, gerek Ermenistan’da gerekse diaspora’da çeşitli gösteriler eşliğinde Ermeni soykırımının 100. Yılını anmaya hazırlanıyorlar. Genellikle Ermeni toplumunda,  soykırımı anmak tazminatla özellikle de toprak talebiyle ilişkilendirilmiştir. Çeşitli parlamentolar tarafından Ermeni soykırımının tanınmasına yol açan kararname ve yasalarda tazminat konusundan bahsedilmemesi Ermenilerin Türkiye’den soykırımın tanınmasından öte bir talebi olmadığı yönünde yanlış bir izlenim oluşturmuştur ki bu tamamen yanlış bir izlenimdir. Tazminat talebi farklı dönem ve farklı çevrelere göre değişik tanımlamalarla ifade edilmiştir, “tarihsel adaletin tesisi”, “talepkarlık”, “sonuçların giderilmesi” gibi.

ԱՆՀԱՒԱՏԱԼԻ ԲԱՅՑ ԻՐԱՒ

ՈՍԿԱՆ ՄԽԻԹԱՐԵԱՆ 
Ինչպէ՞ս կարելի է օծեալ եկեղեցի մը ՈՉ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ նկատել, որուն խորանին վրայ պատարագուած է ինքը Քրիստոս:  Ի ձեռին ունինք Ֆրանսական Դատարանի պաշտօնական յայտարարութիւնը, որուն անմիջապէս կը կցենք հայերէն թարգմանութիւնը.- 

Almanya'da Aleviler, dini cemaat olarak, Hıristiyan ve Museviler ile eşit haklara sahip oldular!

AABK Genel Başkanı Turgut Öker, “Bu anlaşma ile bundan sonra Hristiyan Alman’ın ne hakkı varsa tıpkı haklar bizim için de var. Aleviler bayramlarında tatil hakkından faydalanabilecekler. Bayramlarımızda Aleviliği özgürce yaşayabileceğiz. Kamusal bölgede Aleviliğin resmi kabulü gerçekleşmiş oldu. Cezaevindeki Aleviler inançlarını özgürce yaşayabilecekler. Kreş ve mektep açabileceğimiz bu şeklinde üniversitelerde Alevilik kürsüleri açılabilecek. Alman resmi devlet kanallarında bir sandalyemiz olacak. Eyalet Hükümeti dini topluluklarla resmi bir toplantı yaptığında ve ya resmi törenlerde Aleviler de temsil edilecek. Bunlar Almanya’da Aleviliğin dini inanç şekilde kabulü anlamına geliyor. 

ճշմարտության լույսը` Մայր Տաճարի խորանից

Պատմությունը գրում է ժամանակը, ամրագրում են պատմաբանները, իսկ թե ինչպես և ինչ են գրում, ցույց է տալիս կրկին ժամանակը: Վերջիններիս թեթև ձեռամբ, ոչ միայն անձերն ու իրադարձություններն են մոռացումի մատնվում, խեղաթյուրվում, այլև` մշակութային արժեքները: Սակայն ճշմարտության լույսը ի զորու է հաղթահարել դարերի կապանքներն անգամ. քանզի երկաթե վարագույրները հազարամյակները մեկ ետ են քաշվում…

"Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı"

"Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı" kapsamında 8'i Ermeni 16 gazeteci, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını (FTSO) ziyaret etti… FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin ise Fethiye'de Rumlar ve Ermenilerin yıllarca dostça yaşadığını anlattı. Şahin, "Ticaretin Ermenistan ile ilişkilerde en iyi barış köprüsü olacağına inanıyoruz. Ermenistan'dan daha çok tatilciyi ve yatırımcıyı Fethiye'ye bekliyoruz" diye konuştu.

Chicago Parish to Celebrate 50th Anniversary

This weekend Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, will visit St. Gregory the Illuminator Church of Chicago, IL, as the parish celebrates its 50th anniversary at the present location.  Arriving on Friday, October 17, Archbishop Barsamian will ordain eight acolytes during an event to welcome the Primate. On Saturday, Archbishop Barsamian will visit elderly parishioners. Later that evening, the Primate, Very Rev. Fr. Aren Jebejian, parish pastor, and several Diocesan Council members will meet with parish leadership.

Iraklı Asurilerin etnik kimliği göz ardı ediliyor

Asuri Soykırım Araştırma Merkezi Başkanı Sabri Atman’a göre “1914 ile 2014’teki manzaralar birbirine fazlasıyla benziyor.”Asurilerin “Seyfo”olarak adlandırdığı Osmanlı dönemindeki soykırımının yüzüncü yılı yaklaşırken kuzey Irak’ın kadim Hristiyan toplulukları, şimdi de kendinden menkul İslam Devleti’nin (İD) yarattığı  (www.washingtonpost.com/opinions/christianity-in-iraq-is-finished/2014/09/19/21feaa7c-3f2f-11e4-b0ea-8141703bbf6f_story.html) benzer bir karabasanla karşı karşıya. Batı kamuoyu, yaz aylarında İD’in saldırılarıyla birlikte Irak’taki Yezidi azınlığını tanımış oldu. Dünyanın çeşitli köşelerinde yaşayan Asuriler (Süryaniler) ise etnik kimliklerinin medya tarafından yanlış yansıtılmasından şikâyetçi.

Amasya

Amasya Ermenileri birkaç gruba ayrılıyorlardı. İlki, taşınmaz eşyalarıyla sahip oldukları para miktarı 1.000 ile 7.000 Osmanlı altını olan yaklaşık 40 zengin aile. Orta grup, maddi olanakları 200 ile 1.000 Osmanlı altını civarında olup, mütevazi fakat hiç de fakir olmayan, çoğunluğu zanaatkâr olan gruptu. Onlardan birçoğunun müstakil evi ve bağı- bahçesi vardı. Ancak günlük kazanç sayesinde yaşamakta olan aileler de vardı. İhtiyaç içerisinde bulunan veya fakir sayılacaklar genel Ermeni nüfusuna göre çok azlardı. Onun dışında Arapkir, Agın, Gesaria, Gürün ve diğer şehirlerden Amasya’ya göç eden yaklaşık 30 ailenin erkekleri ticaret ve üretimle uğraşmaktaydılar.

Sukhum Ermeni toplumu başkanı Abhazya başbakan yardımcılığına getirildi

TASS Ajansının Abhazya cumhurbaşkanlığı Basın servisi başkanı referanslı  haberine göre Abhazya cumhurbaşkanı Raul Hajimba, yeni hükümeti onayladı. Kaynağın verdiği bilgiye göre; hükümette 3 başbakan yardımcısı olacak. Başbakan I. yardımcılığına eski Devlet Spor Komitesi başkanı Şamil Adzinba atandı. Sukhum Ermeni toplumu başkanı Suren Kerselyan başbakan II. yardımcısı oldu. Kerselyan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını yönetecek. Başbakan III. Yardımcısı Viktor Khilchevsky ise Enerji, Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı görevini yürütecek Hükümette daha önce bu son bakanlık bulunmamaktaydı.

Dink cinayetine ilişkin belgeler devlet sırrı mı?

Serdar Kulaksız/Habertürk
Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığı dava dosyasına gönderdiği yazıyla, MİT tarafından TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na yollanılan Dink cinayetine ilişkin belgelerin gizli olup olmadığının Genelkurmay Başkanlığı'na sorulması gerektiğini belirtti. Mahkeme de belgelerin gizli olup olmadığını Genelkurmay Başkanlığı'na soracak.

Esme’de “Ermeni Soykırımı Dünya Basının Birinci Sayfalarında” Kitabın Sunumu

17 Ekim 2014, saat 12:00’de ESME konferaslar salonunda ESME müdürü Tarihi Bilimleri Doktoru, Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü faaliyetlerini koordine eden Devlet Komisyonu sekreteri Hayk Demoyan’ın yazmış olduğu “Ermeni Soykırımı Dünya Basının Birinci Sayfalarında” kitabın sunumu gerçekleştirilecek.

Beyaz Saray, Ermeni Halısının Sergilenmesine İzin Verdi

Ermeni tehciri sırasında Amerika tarafından mültecilere verilen desteğe ilişkin bir teşekkür hediyesi olarak 1925 yılında ABD Başkanı Calvin Coolidge’e takdim edilen “Yetim Halısı” isimli halının Beyaz Saray’da sergilenmesine ilişkin tartışmalar sürüyor. Ebeveynlerini kaybetmiş 1400 kadar yetim Ermeni kız çocuğu tarafından dokunan ve halihazırda Beyaz Saray’daki bir depoda bulunan “Yetim Halısı”nın, sözde Ermeni soykırımını simgeleyen bir item olması nedeniyle Beyaz Saray’da sergilenip sergilenmemesi konusu tartışma yaratmıştı. Asbarez.com’un haberine göre Ermeni yanlısı Kongre Üyesi Adam Schiff, halının 18 – 23 Ekim tarihleri arasında Beyaz Saray’ın ziyaretçi salonunda sergileneceğini duyurdu.

Cumhuriyetin batılılığı değil mesele, olamayışı –Bölüm 2

Değerli yazar Ümit Kardaş'ın Cumhuriyet ideolojisine dair yazısını didiklemeye devam ediyoruz..."Cumhuriyet yönetimi, Batı teknolojisi ile yerli kültür arasındaki sentezi veya içeriden bir reformu kabul etmeyen radikal bir tavrı sergiledi... Osmanlı döneminde geleneksel ile Batılı değerler arasında ... senteze gidilmeye çalışılmıştı. Cumhuriyet ise geleneği tamamen ret ediyordu." demiş yazar. "Vah vah keşke reddetmeseydi" dediğimiz yerli kültürün iki ufak kusuru vardı, onları da anmış olalım.

Patrik bir daha geri dönmez ama bu halde en az 5 yıl yaşar

6 yıldır komada olan Patrik II. Mesrob’un sağlık durumunu anlatan Surp Pırgiç Hastanesi Başhekimi Akdağ, “Mutafyan bu halde en az beş yıl daha yaşar. Ancak hastalığın geri dönüşü yok” dedi. 2008 yılı Mayıs ayında hastaneye yatırılan Patrik II. Mesrob’un sağlık durumunun hangi noktada olduğunu Surp Pırgiç Hastanesi Baş Hekimi Ardaş Akdağ Agos Gazetesi’ne anlattı. (Baş hekim nihayet herhalde istek üzerine gazeteye gerçeği anlatmış. Ne büyük haber (!) HYETERT)

DurDe, Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulundu

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe platformu, 10 Ekim tarihli yazısında Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemi kullanan ve onları hedef hâline getiren ırkçı köşe yazarı Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul’da saat 10:00’da Çağlayan Adliyesi önünde buluşan bir grup DurDe aktivisti, “Özdil’in yazısı ırkçılıktır! Mülteciler kardeşimizdir!” pankartı açtı.

IŞİD'den kaçan Iraklı Hristiyanlar

Dale Gavlak
Ürdün'ün başkenti Amman'dayım. Kentin dışında, Irak'tan kaçan Hristiyanların sığındığı Katolik merkezindeyim. Gürültü ve karmaşanın içindeyim. Hristiyan mültecilerden biri olan Ebu Safvan'la konuşmaya başlıyoruz. Bana "Kızım biz Irak'tan sürüldükten sonra Ürdün'de doğdu" diyor. Safvan, Irak'tan ayrılışlarını şöyle anlatıyor: "'İslam Devleti' olduğunu iddia eden örgütün militanları, bizi ülkemizden etti, toprağımızdan sürdü. Musul'u terk etmek zorunda kaldık."

Eastern Diocese Hires Jacob H. Yahiayan As New Director of Administration

The Diocese of the Armenian Church of America (Eastern) is pleased to announce that it has hired a new Director of Administration, who will function as the chief administrative officer of the Diocesan Center in New York City, its affiliated parishes and organizations. Mr. Jacob H. Yahiayan has accepted the position effective immediately. An official announcement from Archbishop Khajag Barsamian, the Primate, and the Diocesan Council was broadcast to the leadership of the Eastern Diocese on October 9.

Chomsky: Türkiye'nin rolü kritik

ABD'li Profesör, Ermeni bir gazetecinin "Önümüzdeki yıl Ermeni soykırımının 100'üncü yılını anacağız, bu konudaki duruşunuz nedir?" sorusuna ise olayın bir trajedi olduğunu ama Türkiye'de artık birçok şeyin değiştiğini söyledi. İlk olarak 2000 yılında Türkiye'ye gittiğini anlatan Chomsky “Diyarbakır'ı ziyaret ettiğim zaman bir Ermeni kilisesi görmüştüm. İçine girdim baktım çok bakımsızdı. Hrant Dink'in ölümü nedeniyle geçen sene Türkiye'ye gittiğimde çok şeyin değiştiğini gördüm. Dink'in ölüm yıldönümü nedeniyle binlerce insanın gerçeklerin ortaya çıkması için yürüdüğünü gördüm. Pozitif anlamda büyük değişikler oldu. Kiliselerin onarıldığını ve bakımdan geçirildiğinin gördüm. Bunlar kolay değil, diğer ülkelerin de buna benzer problemleri var” şeklinde yanıt verdi.

«ՏԱՐՕՆ» ԱՆՈՒՆՈՎ ՀԱՅՐԵՆԱԿՑԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹԻՒՆ ՄԸ ԻՐ ԿԵԴՐՈՆԱՏԵՂԻՆ ԲԱՑԱՒ ՄՇՈՅ ՄԷՋ

Վերջին քանի մը տարիներուն շատ հետաքրքրական լուրեր կը հասնին Մշոյ ու Սասնոյ կողմերէն։ Այնտեղ ապրող ու իրենց հայկական ինքնութեան կամ ծագումին գիտակից Թուրքիոյ քաղաքացիներ (դառն ճակատագրի բերումով՝ կրօնափոխ դարձած), կամաց-կամաց սկսած են վերադառնալ իրենց արմատներուն…։ Անոնք, ուխտի այցելութիւններ կը կատարեն դէպի Մարաթուկ սարի հայկական աւերակ մատուռը, փորձեր կ՛ընեն տէր կանգնելու հին հայկական գերեզմանատուներուն, կը ջանան քով-քովի գալ, ուժ կազմել, ա՛լ չեն վախնար իրենց իսկական ազգութիւնը յայտնելէ…։

Âkil insanlar yeniden devrede

Çözüm sürecinin ilk aşamasında Türkiye’nin 7 bölgesinde faaliyetlerde bulunan âkil insanlar heyetleri yeniden toplanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Âkil İnsanlar Heyeti'yle pazar günü Dolmabahçe'de bir araya gelecek.

Wine Tasting Class is a week away


Rusya’dan yeni hamle: Belarus, Ermenistan ve Kırgızistan’da üs atağı

Ukrayna krizi sonrası Rusya ile Batı arasında ilişkiler gerginleşirken, Moskova yakın çevresinde askeri gücünü ve etkisini arttıracak yeni adımlar için düğmeye bastı. Rusya ordusundan yapılan açıklamada, Rusya’nın bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinde askeri varlığını arttıracağı bildirildi. Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Viktor Bondarev, 2016 yılında Belarus’ta  savaş uçakları için yeni bir üs kurulacağını açıkladı. Bondarev ayrıca Ermenistan ve Kırgızistan’da da hava üslerinin genişletileceğini söyledi.

The Perception of Armenians in Turkey by Tuğçe Erçetin

We are sharing the working paper by Tuğçe Erçetin discusses some of the cultural / political / juridical / social issues of the Armenian-origin citizens through their experiences and perceptions in Turkey, which is written  the framework of the 2st Jean Monnet Students Workshop organized by the Jean Monnet Chair of European Politics of Interculturalism run by Prof. Ayhan Kaya at the Department of International Relations and the European Institute in May 2014 at the Dolapdere Campus of Istanbul Bilgi University.

Ermeni Soykırımıyla İlgili İki Temel Sorun

İsmail Beşikçi
Ermeni soykırımı gündeme geldiği zaman Türk tarihçiler şöyle söylüyorlar: “Yıllardır arşivlerde çalışıyoruz. Soykırım olayını doğrulayacak hiçbir belge yok. Başbakanlık arşivlerine, Cumhurbaşkanlığı arşivlerine, Türkiye büyük Millet Meclisi arşivlerine… Arşivlerine girdik… Bütün arşivleri inceledik, soykırımı doğrulayacak hiçbir belge bulamadık. Soykırım Türk devletini zorda bırakmak için Türk karşıtlarının uydurduğu bir yalandır…” Bu, genel olarak devletin ve hükümetin görüşüdür. Türk tarihçiler, uzmanlar, Türk basını hu görüşü doğrulamak için büyük bir çaba içindedir. Sivil toplum kurumlarının önemli bir kesimi de bu görüş doğrultusunda çalışmaktadır.

Պոլսո հայոց պատրիարք Մեսրոպ II Մութաֆյանի հիվանդությունը 3 տարի թաքցրել են հայ համայնքից

Ինչպես հայտնի է Պոլսո հայոց պատրիարք Մեսրոպ II Մութաֆյանը 2008 թվականից ի վեր անբուժելի հիվանդությամբ է տառապում և անգիտակից վիճակում գտնվում է Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցում: Ահա անցած շաբաթ պատրիարք Մութաֆյանի առողջության համար հոկտեմբերի 9, 10 և 11-ին համընդհանուր ծոմի և աղոթքի եռօրյակ է հայտարարվել: Պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի նախաձեռնությամբ անցած շաբաթ օրը Սամաթիայի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցում եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանը պատարագ է անցկացվել, որից հետո հոգևորականները այցելեն են պատրիարք Մութաֆյանի հիվանդասենյակ, որտեղ մյուռոն են քսել և աղոթել:

Aykırı Bir Ermeni Entelektüeli Orantısız Zeka Sevan Nışanyan

Panel ve Sergi. Tarih 21 Ekim 2014- Getronagan Lisesinden Yetişenler Derneği- Harbiye 

Cumhuriyetin batılılığı değil mesele, olamayışı -Bölüm 1.

Ümit Kardaş benim değer verdiğim ve yazılarını çoğu zaman beğenerek okuduğum bir yazar. Taraf'taki son yazısına http://www.taraf.com.tr/yazilar/umit-kardas/cumhuriyet-oryantalizmi/30914/ itirazlarımı dostane bir tartışma olarak değerlendireceğini umarım. "Osmanlı aydını, Batılılaşmayı ya da medenileşmeyi sadece aydınlanma olarak anlamıştır. [Oysa Batı sadece 18. yüzyıl düşüncesi olan aydınlanmadan ibaret değildir.]" demiş Ümit Kardaş. Bu doğru değil. Velev ki kısmen doğru da olsa, temelinde yatan çıkmazı göz ardı edersek yanılırız.

Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդի ընտրությունները կրկին վերածվելու են Արմագեդոնի

Asekose.am-ը նամակ է ստացել Փարիզից, որում արծարծվում են Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդի ընտրությունների վերաբերյալ ծագած խնդիրները: Նամակը ներկայացնում ենք ստորև`  առանց  խմբագրման և դասական ուղղագրությամբ:

Adapazarı (Ermenice eski adı: Donigaşen)

Adapazarı şehrini 1400’lü yıllarda Timurlenk’in saldırılarından kaçabilmek için Sivas’tan gelen bir grup Ermeni kurmuşlardı. Ondan önce bu sadece bataklıkların bulunduğu dümdüz bölgede, ne herhangi bir yerleşim yeri, ne de kullanılıp, sürülmeye elverişli topraklar vardı. Ermeniler, inanılmaz inat, azim ve çalışkanlıklarıyla coğrafyanın şiddetli ve yabani karakterli bu yerinin doğasını değiştirmeyi başararak, buraları yaşanılır hale getirdiler. 1400¬1461 yılları arasında şehir Donigaşen olarak isimlendiriliyordu, ondan sonra Türklerin kararıyla Ada veya Adacık olarak değiştirildi. Daha da sonraları, şehrin gelişmesine paralel ticari anlamda önemliliği nedeniyle bu bölgenin bir pazar yerine dönüşmesi sonucu, Adapazarı olarak adlandırıldı.
(Adapazarı-ermeni-aile)

Kozmik Oda Belgeleri, Zirve Davası Hakimlerine Gönderilmedi

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 96. duruşması yapıldı… Mağdur avukatlarından Erdal Doğan da “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenen kozmik oda soruşturması belgeleri bir türlü gönderilmiyor. Bu soruşturmadaki Zirve Yayınevi’ne ilişkin dosyalar önemli. Bununlar birlikte davanın nereye gideceği belli değil. Medyada davayı tersyüz etme girişimleri var. Bunlar suç içermektedir. Bununla ilgili gereğinin yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Sağlık Dünyasının Gündemine Oturan ''Ebola'' Nedir?

Sarkis Adam
''Ebola'' insanlarda, maymun, şempanze, yarasa gibi hayvanlarda Viral Hemorajik Ateş şeklinde ciddi ve ağır bir seyirle ilerleyen hastalığa yol açan öldürücü tehlikede bir ''Virüs'' tür. Virüs,''Katil Virüs'' adıyla da alınmaktadır, Ağustos 2014 tarihi itibariyle hasta ve şüpheli sayısı Afrika'da 1848 e yükselmiş bu hastalardan 1013 u hayatını kaybetmiştir, hastalığın salgın şekline dönüşmesinden korkulmaktadır.

Kapadokya'nın saklı hazinesi Çanlı Kilise turist bekliyor

Murat Öner Taş
Aksaray ve Niğde müzelerinde sergilenen mumyaların çıkartıldığı Çanlı Kilise'nin, Kapadokya turizminde keşfedilmeyi bekleyen saklı bir hazine olduğu bildirildi. Aksaray Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kültür ve turizm değerleriyle öne çıkan Aksaray’ın, Hasan ve Erciyes dağları arasındaki geniş sahada yer alan Kapadokya’nın batı kapısını teşkil ettiğini söyledi.

DurDe platformu: “Sen sakın içinden geldiği gibi yazma Yılmaz Özdil!”

Sık sık ırkçı yazıları ve beyanlarıyla gündeme gelen Yılmaz Özdil, 10 Ekim günü Sözcü gazetesinde yazdığı yazıda, Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemi kullandı… Özellikle geçtiğimiz yaz aylarında birçok şehirde ırkçı saldırılara uğrayan Suriyeli sığınmacılar, Özdil tarafından bir kez daha hedef gösterildi. 16 Ekim günü DurDe platformu olarak bu şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Konuya duyarlı tüm dostlarımızın katılımını bekliyoruz.

Türkiye’de İnanç Özgürlüğü Hakkını İzleme Raporu Yayınlandı

Temmuz 2013 – Haziran 2014. Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi (NHC:İÖG) olarak Türkiye’de Temmuz 2013- Haziran 2014 tarihleri arasında düşünce, din veya inanç özgürlüğü hakkı ile ilgili olarak yaşanan gelişmeleri uluslararası insan hakları hukukunu temel alarak değerlendirdiğimiz raporumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Raporda din veya inanç özgürlüğüne ilişkin genel değerlendirmenin yanı sıra inanç gruplarının tüzel kişiliğine odaklanan ve bu konuda uluslararası standartlar ve Türkiye’deki sorunlara ilişkin tespit önerilere yer veren bir bölüm yer alıyor. Raporu aşağı linkten indirebilirsiniz.
http://inancozgurlugugirisimi.org/wp-content/uploads/2014/10/NHC-%C4%B0%C3%96G-T%C3%BCrkiyede-%C4%B0nan%C3%A7-%C3%96zg%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-Hakk%C4%B1n%C4%B1-%C4%B0zleme-Raporu.pdf

Sargis Alemyan'dan 1915 Soykırımı, Dersim ve Sovyet Ermenistan'ı

Sait Çetinoğlu*
1915 Soykırımı mağdurlarından Sargis Alemyan'ın Soykırım'dan kurtuluşunun anlatıldığı hayat hikâyesini(1) Türkçeye kazandıran Diran Lokmagözyan "Bu hatıralarda, bir çocuğun yaşadıklarının haricinde,bu insanın hafızasında yer etmiş olan iyilikler ve kötülükler,bununla birlikte de o karışık yıllarda insanlıklarını kaybetmeyen,yedikleri bir lokma ekmeği inkâr etmeyen (edenler de),masum ve müdafaasız kadın ve çocuklara karşı 'köpekleşmeyen' (köpekleşenler de),uzak diyarlardan mağdurlara insani bir el uzatıp,onları tekrar hayata döndürmek uğruna didinip,yerine göre kendileri de ateş arasında kalan insanları minnetle andığını ve bu minnet duygularının kendi çocukları ve torunları tarafından da bilinmesinin istendiğini görmekteyiz.Bu hatıralar bunun için yazılmıştır!

Altar Servers Ordained In Bayside

Parishioners at Holy Martyrs Church of Bayside, N.Y., welcomed Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, on Sunday, October 5, who traveled to the church to ordain young altar servers. Archbishop Barsamian celebrated the Divine Liturgy, with the Rev. Fr. Abraham Malkhasyan, parish pastor, assisting. Master pianist Sahan Arzruni rendered the sacred music on the organ during the Divine Liturgy. Two parishioners—Alexander Calikyan and Karnik Kiliciyan—were ordained to the diaconate. Five others—Ara Arsenian, Armen Arsenian, Nicholas Calikyan, Vahe Gemdzian, and Arthur Ipek—became sub-deacons.

IŞİD’in Su Kaynaklarını Bir Silah Olarak Kullanması

Dr. Tuğba Evrim Maden, Araştırmacı, ORSAM Su Programı
Son dönemlerde IŞİD’in bölgedeki hamleleri sürecinde su kaynakları ve yapılarına (barajlar, boru hatları, sulama kanalları vb.) müdahaleleri “su kaynaklarının” stratejik önemini tekrar gündeme getirmiştir. IŞİD, koyduğu kurallara karşı direnen köylerde suyu keserek, suyu bir silah olarak kullanmaktadır. Yarı kurak- kurak iklim kuşağından yer alan Irak’ta son yıllarda yağış oranları düşmüş, özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde su kullanımı artmış ve su kaynaklarının yanlış yönetimi ve nakil hatlarında meydana gelen kaçaklar nedeniyle kullanılan suyun yüzde 50’si israf edilmiştir ve edilmektedir.

Afyonkarahisar

Şehrin zengin tüccarlarının namı başkent ve ülkenin değişik şehirlerinde pek yaygındı. Zanaatlarla ticaretin gelişmiş olduğunun göstergelerinden biri de Afyonluların gurbete çalışmaya gitmemeleriydi. Çalışma olanaklarının bolluğu ve geçimlerini sağlama gibi bir problemleri olmadığından, iş bulup, çalışmak için uzak yerlere gitme ihtiyaçları da olmamıştır. Aksine başka şehir ve bölgelerden buraya çalışmaya gelenler olmuştur. Işılyan’lar, İbranosyan’lar, Nersesyan’lar, Andonyan’lar, Zarafyan’lar, Markaryan’lar, Arevyan’lar,   Gudiyan’lar,    Varbetyan’lar, Mızrakyan’lar, Avakyan’lar, Altunyan’lar, Harutyun Palancıyan ve diğerleri şehrin en tanınan tüccarlarındandı. XIX. yüzyılın sonunda burada beş banka ve iki büyük mağaza bulunmaktaydı.

İç savaşın başındayız

Taner Akçam
Çok karamsar olmamın nedeni tarihle haşır neşir olmam mı? Hele bazılarının yaşanan son olayları “intifada” benzeri eylem olarak görüp alkışladıklarını okudukça ağzımın açık kaldığını itiraf etmeliyim! Ya ben uzaklarda yaşadığım için, nelerin olduğunu bilmiyor ve anlamıyorum ya da maalesef birçok insan şu anda içinde bulunduğumuz durumun olağanüstü karakterini fark etmiyor. Yaşananlara Türkiye’nin iç siyasi sorunu gibi yaklaşıp sıradan AKP veya PKK düşmanlığı dışında bir şey öneremeyenlere sorunun çok daha derinlerde olduğu nasıl anlatılır? Ortadoğu’da 1916-1923 düzeni çöktü. Yeni sınırların çizilmesi kuvvetle muhtemel –belki çizilmeye başladı bile– ve bunda etnik-dinî kimlikler kesin belirleyici oluyor. Bunun dışındaki aidiyetlerin hiçbir önemi yok, vardıysa da kalmadı artık!

Fournier: Sarkisyan-Aliyev buluşması Ekim ayınının önemli temalarından biri

Fransa tarafının inisiyatifiyle Paris’te başkan Françoise Hollande katılımıyla gerçekleşecek Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev buluşmasında Fransa tarafı ilerde müzakere sürecinde ilerleme kaydetmek için gerekli koşullar yaratmaya çalışacak. Açıklama bugün 14 Ekim’de çalışma ziyareti çerçevesinde Gümrü’yü ziyaret eden Fransa Dışişler Bakanlığı temsilcisi Eric Fournier’den geldi.

Հայերը Սրտիս Մէջ Են. Ֆեթհիէ Չեթին

Հոկտեմբեր 9-10 ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ Հայաստանի Ամերիկեան համալսարանի համագործակցութեամբ գումարուեցաւ “Գործուն հայ կանայք. համայնքներու կառուցում ամբողջ աշխարհի մէջ”  խորագրով Հայ կանանց միջազգային ընկերակցութեան 7-րդ համաժողովը, որուն ընթացքին “Հայերն այսօր”-ի թղթակիցը զրուցած է թուրք իրաւաբան, գրող եւ մարդու իրաւունքներու պաշտպանութեան ակտիւիստ Ֆեթհիէ Չեթինի հետ: Ստորեւ կը ներկայացնենք հարցազրոյցը՝ արեւմտահայերէնի վերածուած:

Batı Ermenileri Ulusal Kongresi’nin Yerevan toplantısı gerçekleştirildi / Կայացել է Արևմտահայոց Ազգային Համագումարի երևանյան ժողովը

12 Ekim 2014’te Yerevan’da ‘‘Batı Ermenileri Ulusal Kongresi’’ (BEUK) uluslararası derneğinin genel toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya BEUK’in Lübnan, Suriye, Fransa, Avusturya, ABD, Rusya Federasyonu, Ermenistan Cumhuriyeti, Arjantin, Kanada ve Avustralya uyeleri katıldı. Toplantının gündeminde Büyük Felaket (Ermeni Soykırımı) sonucu Batı Ermeileri’nin gördüğü manevi, insani, maddi ve toprak zararlarının tazminatı ve taleplerine ilişkin bugünkü strateji ve taktik tartışmaları yer aldı. Toplantıda BEUK’in önceki faaliyetlerini anlatan raporlar sunuldu,  BEUK yönetim organları ve çalışma grupları seçildi. (Toprak tazminatı da galiba yeni bir talep. Ne denir? HYETERT)

ԿՈՍՏԱՆԴՆՈՒՊՈԼՍՈՅ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐՈՒ ՍՐԲԱԶԱՆ ԳԱՆՁԵՐԸ

SACRED TREASURES FROM THE ARMENIAN CHURCHES OF CONSTANTINOPLE By Dr. Ronald Marchese

When:
 Back to CalendarOctober 16, 2014 @ 7:30 PM
Where:
ZORAYAN MUSEUM
3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank
CA 91504
Categories:

Cultural Committee

ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ  ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ՀԻՒՍԻՍԱՅԻՆ ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ԱՐԵՒՄՏԵԱՆ ԹԵՄ

.

Հովանաւորութեամբ

Գերշ. Յովնան Արք. Տէրտէրեանի

 .

Կազմակերպութեամբ

.

ՊՈԼՍԱՀԱՅ ՄԻՈՒԹԵԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ  ՅԱՆՁՆԱԽՈՒՄԲԻ

                     Եւ

 «ԶՈՒԱՐԹՆՈՑ» ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՅԱՆՁՆԱԽՈՒՄԲԻ

.

ԿՈՍՏԱՆԴՆՈՒՊՈԼՍՈՅ

ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐՈՒ

ՍՐԲԱԶԱՆ ԳԱՆՁԵՐԸ

.

Կը ներկայացնէ

Տոքթ. Րանըլտ Մարշէզ

Մինեսոթայի Համալսարան, Տուլութ

.

Տեղի կ՛ունենայ

Հինգշաբթի, Հոկտեմբեր 16, 2014 ին

Երեկոյեան ժամը 7:30ին Առաջնորդարանին

ԶՕՐԱՅԵԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻՆ ՄԷՋ

3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank, CA 91504

.

 

 Մուտքը ազատ                    Հիւրասիրութիւն

Հանգանակութիւն՝ ի նպաստ երկրորդ գրքին

Յաւելեալ տեղեկութեանց համար հեռաձայնել

Առաջնորդարան: 818-558-7474

Կամ Տոքթ. Յովհաննէս Գ.Աւետիքեան: 818-800-197

=================

WESTERN DIOCESE OF THE ARMENIAN CHURCH

.
Under the auspices of
His Eminence
Archbishop Hovnan Derderian,
Primate

.
Organized by
CULTURAL COMMITTEE OF  ORGANIZATION OF ISTANBUL
 ARMENIANS
and
ZVARTNOTS CULTURAL COMMITTEE

.


SACRED TREASURES FROM

THE ARMENIAN CHURCHES

OF
CONSTANTINOPLE

.


By
Dr. Ronald Marchese
University of Minnesota, Duluth

.
Thursday, October 16, 2014, 7:30 PM
ZORAYAN MUSEUM
3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank, CA 91504

.

Admission Free

.
Reception following the program and
Fundraising for the 2nd book

.
For more information contact
The Western Diocese at 818-558-7474
or
Dr. Ohannes K. Avedikyan: 818-800-1976Garbis Sarafian
Los Angeles
__._,_.___


Posted by: Garbis Sarafian <luckyhand@sbcglobal.net

Soykırım yalanını reddetti bakın başına geldi

Ermeni soykırımı yalanını inkâr etti okuldan kovuldu. Fransa'da yaşayan Kutlu ailesinin 14 yaşındaki oğlu İbrahim, tarih dersinde soykırım iddiasını kabul etmeyince öğretmeni ve arkadaşlarının hedefi haline geldi. Okul yönetimi siyaset yapmakla suçladığı İbrahim'e okuldan uzaklaştırma cezası verdi. (yalanın inkarı epeyce garip, yalan inkar edilmez. Gerçeği inkar etmiş olmasın. HYETERT)

Laodikya Kilisesi turizme kazandırılıyor

İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde yer Loadikya Kilisesi’nin yıl sonuna kadar turizme kazandırılacağı belirtildi. Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Şimşek: “Bu yıl sonu itibarıyla Laodikya Kilisesi’nin üst örtü projesini tamamlamayı hedefliyoruz ve gerçekte tüm dünya bu kilisenin açılmasını bekliyor. Çünkü Laodikya Antik Kenti Anadolu’daki en eski 7 kiliseden birini barındırıyor”

Melih Gökçek: Kürt geçinen ateist Ermeniler

Dila Karam
Kürt geçinen Kürtlerin aslında Ermeni olduklarını Melih Gökçek ilan etmiş, hem de bu insanların sadece (çok affedersiniz) Ermeni değil, aynı zamanda ateist olduklarını da belirtmiş. "Vatanına bağlı Ermeni kardeşlerimiz" diye yeni bir grup yaratıp, onları tenzih etme inceliğini göstermiş. Her ne kadar tam bu noktada benim aklıma, acaba bu vatana bağlı Ermenilerin İslam'a hizmet için çalışmaları gerekiyor mu diye bir soru geliyorsa da, nefret söyleminin şiirselliğini bozmamak için boş veriyorum.

Nişanyan Davası

Can Başkent
Nişanyan Davası, özellikle sol cenahın kahraman yaratıp yakma kültürünün güncel bir örneği olarak sivriliyor. Bu durum, Nişanyan’ın nevişahsına münhasır özellikleriyle de birleşince ortaya çok katmanlı bir sosyopolitik tablo çıkıyor. İşte bu çok katmanlılık ve karmaşa da, iyimserleşelim, bu davaya nasıl yaklaşmamız gerektiğini kestirmede çoğumuz için bir derin bir zorluk ve puslu bir sis yaratıyor. Her ne kadar Nişanyan’ın yazdıklarını önyargısız okumanın bu pusu ortadan kaldırmada en pratik yol olduğunu düşünecek kadar naif olsam da, cezaevindeki bir aydın için toplumsal destek oluşturmanın kitap okutmaktan geçmeyeceğini de tahmin edebiliyorum. Bu nedenle, hala, karmaşık bir sosyopolitik Dava’nın daha geniş ve katılımcı bir mücadeleyle daha rahat çözüleceğine dair inancımı da koruyorum.

1915’in Hayaletleri...

Aslı Aydıntaşbaş / asli.aydintasbas@milliyet.com.tr
100 yıl önce Kobani ya da Kobane diye bir yer yoktu. Bazılarının ısrarla “orijinal ismi” dediği Ayn el-Arab ise hiç yoktu.100 yıl önce orada Arab Punar ya da Arap Pınarı denilen ufak bir mezra vardı. Bu ufacık köyün tarihi, bugün Rusya’dan New York’a dünya gündemine oturan Kobani direnişinin gölgesinde unutuldu, gitti. Ama yine de anlatmaya değer... Berlin-Bağdat demiryolu, Osmanlı’nın son dönem en önemli siyasi ve ekonomik projesiydi. Eski haritalarda Arab Punarı’na ilk referans, Alman mühendisler tarafından inşa edilen demiryolunun Konya-Halep ayağında ufak bir istasyon olarak... Yıl 1912. O dönemde Suruç, 10 bin nüfuslu bir kaza. Urfa, Ermeni ve Arap nüfusun yoğun olduğu büyük bir yerleşim alanı. Arab Punarı ise dağın başı bir istasyon ve barakalardan oluşuyor. Ama Arab Punarı’nın tarih sahnesine çıkışı, 1915 Ermeni katliamlarıyla oluyor. Arap Punar’ı, tıpkı, Suriye krizinin başından beri duymaya alıştığımız Resul Ayn, Rakka ve Deyr-u Zor gibi, Anadolu’dan göç ettirilen Ermeni kafilelerinin yerleştirildiği “kamplardan.” Daha doğrusu, Halep veya Deyr-u Zor ve Resul Ayn gibi daha “ölümcül”, pek kimsenin sağ çıkmadığı kamplar için bir “transit” merkezi. Ermeni asıllı Fransız tarihçi Raymon Kevorkian’in iki ciltlik ‘Ermeni Soykırımı’ kitabında, 25 Eylül 1915’de Sivas’dan Arab Punarı’ndaki kampa yerleştirilen 15 bin kişilik kafilede, salgın hastalıklar nedeniyle günde 120 ile 170 kişinin öldüğü anlatılıyor. Garabet Kapijian, kamp boşaltılana kadarki 6 haftada 4 bin kişinin öldüğü söyleniyor.
Yazının Devamı: http://www.milliyet.com.tr/1915-in-hayaletleri-/siyaset/ydetay/1953564/default.htm

Sacred Treasures From the Armenian Churches of Constantinople


SACRED TREASURES FROM THE ARMENIAN CHURCHES OF CONSTANTINOPLE By Dr. Ronald Marchese

When: October 16, 2014 @ 7:30 PM
Where:ZORAYAN MUSEUM
3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank
CA 91504
 
Categories:
Cultural Committee
  

ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ  ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ՀԻՒՍԻՍԱՅԻՆ ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ԱՐԵՒՄՏԵԱՆ ԹԵՄ

Kafa kesmenin kısa tarihçesi

 Ayse Hür
Bu yazı sadece ve sadece 'kafa kesme'ye dair. Kılıçtan geçirme, çarmıha germe, yakma, boğma, zehirleme, işkence ile öldürme, ölüme terketme, kitle imha (fiziksel olsun kimyasal olsun) silahlarla öldürmenin tarihçesine dair değil... İşgal ettiği bölgelerde, soygun ve talan yapmak, Şeriat kanunlarını katı bir şekilde uygulamak, toplu tecavüz etmek, kadınları seks kölesi olarak satmak, çocukları askerler yapmak için toplamak ve kendi görüşlerine uymayanları halkın gözü önünde işkence ederek öldürmek, kafalarını kesmek, ciğerlerini, yüreklerini söküp yemek, organlarını kaynatıp çorba yapmak, cesetlerle, kesik kafalarla fotoğraf çektirmek… IŞİD’den ya da kısa adıyla İD’ten (İslam Devleti) bahsettiğimi anlamışsınızdır.

Ermenistan’da AB yanlıları sokakta

Ermenistan’ın Avrupa entegrasyonu politikasına noktayı koyarak Avrasya Ekonomik Birliği’ne imza atması, AB yanlılarının tepkisini çekti. Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın 10 Ekim'de Avrasya Ekonomik Birliği'ne imza atması ülkede büyük protesto gösterilerine neden oldu. Başkent Erivan’daki Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen 10 bin AB yanlısı, hükümetin Rusya’ya yakınlaşmasını protesto etti.

ADD Rhone Başkanı Ordulu: Fransa'da Yaşayan Türkler Dikkatli Olmalı

Fransa'nın Villefranche sur Saone kentinde faaliyet gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği'nde (ADD) yapılan toplantıda Fransa'daki Ermeni diyasporasının 2015 hazırlıkları anlatılarak, Türklerin bunlara karşı dikkatli olması gerektiği belirtildi. ADD Rhone Başkanı Ramazan Ordulu, 2015 sözde Ermeni soykırımının 100'üncü yılı nedeni ile Ermeni diyasporasının bölümünün, Fransa'nın çeşitli şehirlerinde büyük  hazırlık içinde olduğunu ve 1 yıl boyunca Türkiye ve Türk imajına zarar vermek için her şeyi yapacaklarını söyledi.

Nobel Ekonomi Ödülü Tirole’nin

Nobel Ekonomi Ödülü'ne piyasa gücü ve regülasyona yönelik analizleriyle tanınan, Fransız ekonomist Jean Tirole layık görüldü. 2014 Nobel Ekonomi Ödülü’nü piyasa gücü ve regülasyona ilişkin analizlerinden dolayı Toulouse Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Jean Tirole kazandı.

Osmanlı'nın Uygulamadığı Bir Proje: Karekin Pastermadjian [Armen Garo]'ın Anadolu Şarki Şimendifer Projesi

Doç.Dr. Mehmet Okur*
Bu dönemde gündeme gelen ve Berlin-Bağdat projesi kadar ses getiren en ciddi projeler ise Chester Projesi(20) ve Dr. Karekin Pastermadjian [Armen Garo]'ın "Şarki Anadolu Şimendifer Projesi(Doğu Anadolu Demiryolu Projesi)"dir. Erzurum Mebusu Dr. Karekin Pastermadjian(21) ve mebus arkadaşları tarafından hükümete sunulan bu proje Sivas, Erzurum, Trabzon, Ma’müretü’l-aziz, Diyarbakır ve Bitlis vilayetlerinin demiryolu ile hem birbirlerine ve hem de İstanbul'a bağlanmasını öngörüyordu.

Ben Bir Kürt'üm

Mehmet Zafer
Bunlar neyin hakkını savunuyorlar anlamadım. Aslında biliyorum. Zamanında Osmanlıyı yıkan, Türkiye cumhuriyetinin de başına defalarca bela olan Ermenilerin çirkin intikam oyunudur. Bunu hepimiz biliyoruz. Kim ki kürt olduğunu söyleyip bu ülkenin polisine, askerine silah çekiyorsa bilin ki Kürt değildir, Ermeni taşeronudur. Bu ülke asırlardır İngiliz ve Ermeni oyunuyla uğraştı, halen de uğraşıyor ve uğraşacak ta. Ama hiçbir zaman onların çirkin emelleri bu ülkeyi bölmeye yetmeyecektir. (Bu da ırkçıların yeni oyunu. Ve ilk değil. Amaç Hedef şaşırtmak, sokağı Ermenilerle özdeşleştirmek ve Ermenileri hedef haline getirmek. Tabi bazı Ermeniler de bunlara kaşık tutmaktan geri kalmıyor. Ne diyeyim başınıza Ermeniler kadar taş düşsün. HYETERT)

Atina’ya Süryani Soykırım Anıtı dikiliyor

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 19 Kasım Pazar günü düzenlenecek bir törenle Süryani Soykırım Anıtı’nın açılışı yapılacak. Böylelikle 1915 yılında soykırıma uğrayan Asuri-Süryani-Keldaniler için Soyırım Anıtı dikilen ülkelerin sayısı altıya yükselecek. Daha önce ABD, Rusya, Ermenistan, Fransa ve Belçika’ya Süryaniler için soykırım anıtları dikilmişti. İsveç’in başkenti Stockholm’de ise anıtın dikilmesi  için hazırlıklar sürüyor.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ı makamında ziyaret etti

Patrik I. Bartholomeos, 9 Kasım'da yapmayı planladıkları ayin için Silivri Değirmenköy'de bulunan Gеrmiyan Ortodoks Kilisesinde incelemelerde bulundu. Patrik I. Bartholomeos (Dimitrios Arhondоnis), Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ı makamında ziyaret etti. 250 milyon Ortodoks'un ruhani önderi olan Bartholomeos, Işıklar'ın tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması ve korunması ile ilgili çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade ederеk, 'Tekrar sеçilmenize çоk sevindim. Silivri'dе tarihi yaşatmak konusundaki çabalarınız takdire şayan. Bu konudaki çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyor ve teşekkür ediyorum' dedi.

Süryani Ortodoksları ruhani önderi Erivan Devlet Üniversitesini ziyaret etti

Erivan Devlet Üniveritesi (EDÜ) Bilim Kurulu oturumlar salonunda Antakya ve Tüm Doğu yeni seçilen  Patriği Moran Mor Ignatius Aphrem II’le buluşma gerçekleşti.  Süryani Ortodoks Kilisesi ruhani önderine Tripoli ve Dağlık Lübnan Başepiskoposu, Kutsal Sinod Gn. Sekreteri Mor Teopilos Saliba, Homs Başepiskoposu Mor Silvanoc Butros al Nahmeh, Patrşkhane sekreteri Mor Dimoteos Matta al Khuri, Peder Carlos Bab ve Peder Joseph Bali refakat etmekteler.

"Dear Supporters of Hye Geen"

We hope that you are well. As the new secretary of  Hye Geen ,  I am in the process of updating our records to make sure that we have your contact information listed correctly. Some of you approached me previously and informed me that you are not being notified of our events.  We have some exciting events planned this year and  would like to keep you informed. Would you please be kind enough to e-mail me your mailing address and Telephone number so that I can update my file accordingly. Thank you for your prompt attention to this matter and we look forward to seeing you. Respectfully,

Tanya Moukhtarian

Ermeni diasporası 2015'e sabit stratejilerle girecek haberi

Dr. Fuad Hilalov Region+ Dergisi siyaset masası başkanı, Ermenistan uzmanı
Geçen haftalarda Ermenistan’da yapılan 5. Ermeni Diasporası ve Ermenistan Zirvesi, 2015 öncesinde diasporanın ne tür hazırlıklar içinde olduğunu göstermesi bakımından önemliydi. 100 yıl önce olduğu gibi bugün de Ermeni milliyetçiliğinin ana silahının kilise ve dini kurumlar olduğunu anlaşılıyor. Yüzyılların geçmesine rağmen bazı stratejiler sabittir.

16 bin metrekarede Ermeni-Rum savaşı!

Mert İnan
Ermeni ve Rum cemaatleri arasında yıllardır tartışma konusu olan Zeytinburnu’ndaki 16 bin metrekarelik arazinin Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’na iadesine Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı tepki gösterdi. Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu, arazinin 2. Mahmut tarafından Ermeni cemaatine hibe edildiğini söylerken, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başkanı Dimitri Karayani “Onlar yokken biz vardık” dedi...

Erzurum İçin A.S. Safrastian'ın Tanıklık İfadesi*

Geçen Ekim ayından beri,Ermenilere karşı yapılan zulmün tüm dünyada duyulmasından sonra,gerçekler apaçık ortada olduğu halde,söylenenlerin hepsinin doğru çıkmayacağını umduk. Türkiye Ermenistanı'nda, bazı  ücra köylerde Ermenilere dokunulmadığını, büyük yollara yakın yerlerdeki köylerin yakılıp yıkıldığını sanmıştık. Ne yazık ki,Erzurum ve Bitlis'in kapladığı bütün bölgeden Türkler çekilip gittikten sonra,neler olup bittiğini kendi gözlerimizle gördüğümüzde, bu büyük katliamın boyutlarını daha net bir biçimde kavrayabildik. Bu iki vilayette ve buradaki köy ve kasabalarda, Ermeniler tarihte benzeri görülmemiş bir zalimlikle yok edilmişlerdi.

Ben insan olduğumdan utanıyorum!

Ohannes Conkar
Nefret etmek, isyan etmek yeter mı? Bu hayat yaşamaya değer mi? Müslümanım diyenlerin insanların tekbir getirerek kafalarının kesilmesi, evet Müslümanlık buysa ne mutlu bana Ermeniyim. Daha önceleri böyle düşünmezdim. Bir insan nerede doğduysa oranın ırkına tabi olmasını isterdim. İnsanların, ne doğumu, ne ölümü elinde değil. Ama insanları öldürmek, kafalarını kesmek, sağ kalanların yerlerinden, yurtlarından vatanlarından edilmesi, bir daha yaşadığı, doğduğu toprakları görememesi, evinden, işinden olması, ailesinden uzaklaştırılması, kadınları, kızları çırılçıplak soyulup köle gibi satılması, 21. yy. dahi bu insanlık dışı vahşi, hayvanlaşan insanların olması, bunlara yardım edenlerin, silah, cephane, sağlık malzemeleri göndermesi, sınırları bu gibi terör gruplarına açılması, bir yerde göz yumulması, yaralanların tedavi edilip tekrar gönderilmesi kabul edilemez bir insanlık suçudur.

Malatya’da, “Malatyalı Ermenilerin Gözüyle Malatya” konferansı düzenlendi.

Kent Konseyi Salonu’nda, Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Malatyalı Ermenilerin Gözüyle Malatya” konulu bir konferansta konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Yeni bir Türkiye’yi inşa ederken, 1915 olaylarını hatırlamadan es geçmek mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduğu gibi, torunlarına bizler bir kez daha rahmet diliyoruz. Malatyalı olan Hrant Dink’e bir kez daha rahmet diliyoruz. Hepimiz birbirimize empati yapmak durumundayız. Müslümanlar ve gayri Müslimler, etnik kökeni ne olursa olsun tüm insanlar, insanlık adına hepimizin barış, kardeşlik tohumları ekmemiz gerekir. Bir ve beraber Türkiye olduk. Birlikte mücadele ettik. Yeni Türkiye’yi inşa ederek, empati kurarak, dündeki acıları ortak kılarak, acılarımızı yarıştırmadan, birbirimizi anlayarak hep beraber güzel günlerde birlikte olmayı ümit ediyorum. Farklılıklarımız zenginliğimizdir” şeklinde konuştu.

«Erebuni-Erivan: 2796» kutlamaları Erebuni Sokağında start aldı

İki gün sürecek Kent Günü kutlamaları Erebuni ilçesi Erebuni Sokağından start aldı. Erebuni Tarihi Ören Yeri Park alanı-Müzesinden Erebuni-Azatamartikner sokakları kavşağı  büyü bir panayır meydanına dönüştü. 90 civarı standda halk sanatı elişi örnekleri, hediyelik eşya, folklorik kıyafetler, ulusal mutfağın tadını temsil eden ürünler sergilenmekte. Standlardan birinde kil işi ustaları çocuklara kilden nasıl eşya yapılacağını öğretmekteler.

Sarkisyan, Dilijan Okulunda Azerbaycanlıların da eğitim görmesini istiyor

Ermenistan cumhurbaşkanı UWC Dilijan Uluslararası Okulunda Azerbaycanlı öğrencilerin de eğitim görmesini arzu ediyor. Beyanat bugün 11 Ekim’de okulun resmi açılışı esnasında cumhurbaşkanı Sarj Sarkisyan’ın konuşmasıyla geldi. Sarkisyan konuşmasında ″Çoklarının garibine gidebilecek birşey söyliyeyim. Ben bu okulda Azerbaycanlı öğrencilerin de eğitim görmesini isterim. Eminim o gün gelecektir ve o günün mümkün olduğunca çabuk gelmesini arzu ediyorum″ dedi.

Ermenistan ve AEB arasında doğrudan sınır eksikliği sorun değil

Ermenistan ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) arasında ortak sınırın olmaması sorun değil. Görüş, Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi Bşk. Viktor Khristenko’dan geldi. RIA-Novosti’nim verdiği habere göre Khristenko ″Biz, mallara ilişkin konuştuğumuzda alışılagelen sınırlara ilişkin konuşuyoruz. Ancak AEB özgürlüğün 4 derecesidir: Mallar, hizmetler, sermaye ve işgücü. Ve son 3 etmen için sınırların önemi az. Öyle ki entegrasyon için ortak sınırın olmaması hiçbir pürüz ve engel yaratmaz″ dedi.