Etiketler

Քրիստոս Յարեաւ ի Մեռելոց Օրհնեալ է Յարութիւնն Քրիստոսի

CIRAKALUYS

Rab İsa Mesih'in Ölülerden Diriliş Yortusu / Paskalya Yortusu Gelenekleri

Dr.med. Sarkis Adam
Hristiyan dünyasında, diriliş yortusu, yeniden doğuşun derin gizemini ve ölümsüzlük kavramını simgeler. Çağımızda, maddiyatçılığın ve tüketimin akımına kapılan bizler çoğu kez, bu ulvi anlamı kavramadan ve içimize özümsenmeden eğlenerek yiyerek ve içerek bu mübarek günü kutlamaktayız, bazen de Hıristiyanlığın öğretilerini ve ilkelerini unutmaktayız. Bu kutsal günde, kiliselerimiz ayinlerle, ilahilerle ve vaazlarla gürleyerek zenginleşecek ve şenlenecek orada insanlara ''Ruhun Ölümsüzlüğü'' müjdelenecek ve ''Dirilişin Gizemi ve İlahi Gerçeği'' iletilecek.

"Ermeni Meselesi'ni tarihselleştirememe"

Değerli ve seçkin akademisyen ve entelektüel M. Şükrü Hanioğlu'nun aylık Derin Tarih dergisinin Nisan 2015 sayısında (sayı 37) "Ermeni Meselesi'ni Neden Tarihselleştiremiyoruz?" başlıklı bir yazısı çıktı... "Tarihçiliğe duyulan büyük bir saygı ve inancın yansıması olarak görülebilecek 'Tarihçilere bırakalım' tezinin düşünsel arka planını  'tarihselleştirmeyi teşvik' değil, sorumluluğun "yargı" üretebileceği varsayılan bir profeyoneller grubuna devredilmesi yaklaşımı oluşturmaktadır." Bunun eleştirisini de şöyle yapıyor: "Önemli olan, bir yandan 'siyaset'in çözmesi gereken bir sorun 'tarihçilere' havale edilirken diğer yandan da 'tarihçilerimiz' den 'tarihselleştirme' değil, 'karşıt görüşleri ileri süren tarihçiliğin tezlerini çürütme'nin talep edilmiş olmasıdır. Bunun doğal neticesi olarak tarihçiliğimiz bu konuya 'tarihselleştirme' yerine genel olarak savunmacı, milliyetçi ve 'devletin menfaati' temelli bir 'çürütmecilik' temelinde yaklaşmıştır." Daha ileride "sorun"u şöyle açıklıyor yazar: "Sorun 'tarihçilik'e bir 'görev' yüklenmesi, 'ona bırakıldığı söylenen' bir 'yargı'nın nasıl olması gerektiği yolunda ise ayrıntılı telkinlerde bulunarak 'tarihselleştirme'nin sözde teşvik edilmesi, gerçekte ise engellenmesidir. 'Tarih' değil 'tarihlerin' varlığının kabul edildiği, tarihin bir 'gerçeklik arkeolojisi' değil inşa faaliyeti olduğunun revaç bulduğu açık bir toplumda yapılan tarihselleştirmenin Türkiye'de yapılamamasının en önemli nedeni budur. Bu, gerçekte ele aldığımız meselenin değil tüm tarihimizin, bilhassa da yakın tarihimizin değerlendirmesinde karşılaşılan temel bir sorundur.".

He is Risen!

This Sunday, the worldwide Armenian Church will celebrate the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ—the most important day of the year in our church calendar. On Easter Sunday, April 5, Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, will celebrate the Divine Liturgy at St. Vartan Armenian Cathedral. The Divine Liturgy will begin at 10:30 a.m. Click here to read Archbishop Barsamian’s Easter message in English and Armenian.

Ermeni diasporası bir dizi istek sıraladı

Fransa'nın Başkenti Paris'te Batı Ermeni Diasporası, kongre düzenledi. Bu yıl 4.'sü düzenlenen kongrede Ermeniler, İttihat ve Terakki'yi, Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladı; bir dizi istek sıraladı. 1908'de imparatorluk yapısının değiştirilerek tek millet ve tek din politikasına geçiş yapıldığı belirtilen açıklamada, Ermenilerin tehcir, katliam, asimilasyon, kültürel mirasın yok edilmesi ve zorla Müslüman yapma gibi durumlara maruz bırakıldığı suçlamasında bulunuldu. İttihat ve Terakki ile başlayan bu durumun Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da devam ettiği öne sürüldü.

XIX. Derneklerarası Bilgi Yarışması - I

XIX Derneklerarası bilgi ve kültür yarışması 26 Mart 2015 tarihinde Dadyan derneğinde yapılan ilk gün ile başladı. Bu yıl yarışmaya Pangaltı, Maral, Sahakyan, Levon Vartuhyan, Bomonti Mıhitaryan, Bezciyan, Tıbrevank, Dadyan ve Getronagan dernekleri katılıyor. Bilindiği gibi 7 tur üzerinden yapılan yarışmanın bu yılki düzenleyicisi Pangaltı Derneği. 

Alman bilim adamı: Soykırım değil, imha oldu

Amerika Ermeni Müzesinde bir konferans veren Alman bilim adamı Hilmar Kaiser, Amerika’nın Sesi’nin (VOA) verdiği habere göre; bilim adamı Türkiye’de yaşayan 1.750.000 Ermeni'den %80’ninin 2 yıl içinde katledildiğini ifade etti. Kaiser ″Kalan %20’sinin tam olarak kaldığını sözlemek mümkün değil, onlara da bedenlerinin bir kısmından mahrum oldular, yani başsız bir halk kaldı″ dedi. Ermeni Soykırımının tanınması konusunda Kaiser, tanınmaya ilişkin Ermenilerin reel müzakerelere başlamaya hazır olmadıklarını belirtti. ( %80’i katledildi ama soykırım değil, nasıl bir mantık? soykırım demek için %100’ü mü katledilmeliydi? HYETERT)

Türkolog: Türkiye’nin yasaları Soykırımın devam ettiğini ortaya koyuyor

Erivan Devlet Üniversitesi Doğu Bilimleri Fakültesi Dekan yardımcısı Ruben Melkonyan. Ermeni Soykırımı konusunda Ermenistan’ın sunduğu talepler historiyografi, siyasi, hukuki ve ideolojik olmak üzere 4 zemine sahiptir… bunun  tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ve tazminat öngördüğünü belirtti. Ermeni Soykırımının historiografik temeline ilişkin olarak Melkonyan, ilk elde Ermenilerin bu toprakların otonkton halkı oduğunun altını çizerek ″Türk historiografisinin sadece Ermeni Soykırımını değil, Ermenilerin otonkton halk olduğunu reddetmesi de rastlantı değildir.″ dedi.

Süryani Derneği 'eş başkanlık' gerekçesiyle kapatıldı

Mardin'in Midyat ilçesinde, Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği'nin kapatılmasının ardından Mardin Süryani Birliği Derneği de, isminde geçen "birlik" ile tüzüğünde yer alan "Eş başkanlık" kavramları kanuna aykırı olduğu gerekçeleri ile feshedildi. Dernek başkanı Yuhanna Aktaş, kararın siyasi olduğunu belirterek, karara itiraz edeceklerini ve sonuç almadıkları taktirde AİHM'e gideceklerini söyledi.

2050'de Müslümanlar Hristiyan nüfusuna yaklaşacak

Dünya genelinde 2010 yılı rakamlarına göre, 2,2 milyar kişi ile dünya nüfusunun yüzde 31'i Hristiyan. Müslüman sayısı ise 1,6 milyar kişi ile dünya nüfusunun yüzde 23'ünü oluşturuyor. Pew'in tahminine göre, 2050 yılında dünyadaki Müslüman nüfus, Hristiyan nüfusunun sayısına yaklaşacak. Buna göre, güncel demografik eğilimlerin sürmesi halinde 2050 yılında dünya nüfusunun 9,3 milyar olması, Müslüman nüfusun 2,8, Hristiyan nüfusun ise 2,9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu minvalde Müslüman nüfusun dünya nüfusunun yüzde 30'una çıkacağı, Hristiyan nüfusun ise 2010 yılındaki oranını koruyarak yüzde 31'de kalacağı tahmin ediliyor. 2010 yılında 13 milyon 860 bin olan Yahudi nüfusunun da 2050'de 16 milyon 90 bin'e ulaşması bekleniyor.

Maundy Thursday at the Mother See of Holy Etchmiadzin

Maundy Thursday, April 2, was observed with special reverence in the Mother See of Holy Etchmiadzin. The  "Karg Apashkharoghats" (Service for those who are fasting) was offered in the morning in the Mother Cathedral. Following Morning Services, a solemn Divine Liturgy was celebrated in the Mother Cathedral by Rev. Fr. Hovhannes Kesablyan, Assistant of the Grand Sacristan of the Mother See, in remembrance of our Lord Jesus Christ’s Last Supper and the establishment of the sacrament of Holy Communion. During the sacred Liturgy the sermon of Patriarch St. Basil of Caesarea was read. In the afternoon, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians presided over the Washing of the Feet service.

Türkiye'den Güney Kıbrıs'a Ermenistan ayarı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Güney Kıbrıs'ın 1915 olaylarıyla ilgili aldığı kararın 'Yok Hükmünde' olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Güney Kıbrıs Rum yönetimi parlamentosunda kabul edilen, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, Rum yönetiminin söz konusu tasarrufunun Türkiye için "yok hükmünde" olup, yoruma müstahak olmadığını belirtti.

Erivan’da Dünya Çocuk Kitapları Günü kutlandı

Erivan Bürokrat Kitabevinde Danimarkalı ünlü yazar Hans Christian Andersen’in 210. Doğum günü ve Dünya Çocuk Kitapları Günü kutlandı. Etkinlik Danimarka’nın Ermenistan Onursal Başkonsolosluğu inisiyatifinde gerçekleştirildi.

Enver Paşa Tehciri Nasıl Savundu?

Türkiye’de Ermeni soykırımını doğrudan konu edinen ilk kurmaca film olarak tanıtılan Homo Politicus 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek. Homo Politicus Hacı Orman’ın yazıp yönettiği 20 dakikalık bir film. Tamamı Almanca çekilen film 1915 yazında soykırımı durdurmak için Enver Paşa ile İstanbul’da görüşen ünlü Alman teolog Johannes Lepsius’un yaşadığı hayal kırıklığını konu alıyor.

Kıbrıs Parlamentosu soykırımı inkâr yasasını onayladı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Oybirliğiyle kabul edilen yasa, 1915 Ermeni Soykırımı’nı küçümseyen veya inkâr edenlere hapis ve para cezası öngörüyor. Kıbrıs’ta, ırkçılıkla mücadele kapsamında hazırlanan ve 1915 Ermeni Soykırımı’nın inkâr edilmesini de hukuken suç sayan yasa tasarısı, Kıbrıs Parlamentosu’nda bugün yapılan oylamada oy çokluğuyla kabul edildi. (İşe bak, bizim aslanlar Perincek ile birlikte Kıbrıs'a gidecek şimdi. HYETERT)

ABD Kongresi'nde Türkiye lehine Ermeni tasarısı

Tasarıda, "ABD Başkanına, iki ülkenin ortak çıkarları ve ABD'nin bölgedeki önemli güvenlik çıkarları doğrultusunda gelecek 100 yılda tarafsız, yapıcı, kalıcı ve sürekli Türk-Ermeni ilişkileri için çalışması çağrısında bulunuyoruz" ifadesine yer verildi. ABD'nin, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini 2009 yılından bu yana geliştirmek istediği ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin başarısızlıkla sonuçlandığı hatırlatılan metinde, bölgedeki diğer ülkelerin İran ve Rusya ile siyasi ve ekonomik ilişkilerini derinleştirmeye devam ettiği bir ortamda ABD'nin gücü azalırken, Avrupa ile Ortadoğu arasındaki coğrafi pozisyonunun Türkiye'yi bölgedeki aşırılıklarla mücadelede önemli bir partner haline getirdiği kaydedildi.

Evrensel Kültür, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında özel sayı ile geliyor.

Dergi, sosyalist hareketin “görmezden gelme” tutumunu da eleştirerek, yeniden tartışmaya ve öz eleştiriye çağırıyor. Derginin nisan sayısında tüm sayfalar bu konuya ayrılarak, 100 yıllık yalnızlığın izi sürülüyor, 1915’ten bu yana yoksun bırakıldıklarımızın peşine düşüyor. 100 yıllık acının ve utancın yüzüne, tarih, kültür ve sanat aynasından bakıyor. Ermeni’siz Türk’ün neler kaybettiğini anlayabilmek için, yalnızca vicdanın ve aklın değil, tarihin, dilin, sanatın, zanaatların, edebiyatın, kısacası insanı insan yapan her zenginliğin de kapısından geçmeye çabalıyor.

Avak Urpat /Good Friday/ Kutsal Cuma

Hıristiyan dünyası, en büyük dini bayramları olan Paskalya’nın (Easter) 2 gün öncesinde bugün Avak Urpat (Kutsal Cuma’yı / Good Friday) anıyor. İsa Mesih’in çarmıha gerildiği gün. Perşembe akşamı ise İsa Mesih’in son yemeğini (Last Supper) anmak için kiliselerde özel ayinler yapıldı.

Bir Keresinde Ben de Ermeni Oldum

Sedat Ulugana/  Paris
Erciş Van’ın en büyük ilçesidir. Kürdistan’ın da en yeşil şehridir. Urartular’dan Asûrlara , Asurlardan Ermenilere miras kalmış olan Üzümü , Ercişli Emrahı ,1930’da gerçekleşmiş olan Zilan Katliamı , Deli Silho ve bir de 2012 Van Depremi ile ile meşhurdur.  Bu birbirleriyle uyumsuz meşhurluklar şehri Erciş’in kurtuluş günü  de -şaka gibi- 1 Nisandır.  aslına bakarsanız Erciş’in kurtulduğu ya da kurtarıldığı falan da yok hani . 1917 ‘de Bolşevik Devrim’inden dolayı Çarlık Rusya 1918’de geri çekilince,  Ali İhsan (Sabis) Paşa komutanlığında , 9. kolordunun, sarıkamış artığı ,yara bere içinde bir alay asker 1  Nisan 1918’de  Van’a gitmek için Erciş’ten geçer.

Fresno yollarında Ermeni Soykırımı tabelaları

ABD'nin Kaliforniya Eyaletindeki Fresno şehrinde, birçok yollar boyunca Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünü konu alan 50’den fazla tabela yerleştirilecek. Fresno’daki Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldünümü komitesi tarafından finanse edilen tabelalar, Osmanlı İmparatorluğu’nda 1915-1923 tarihlerinde öldürülen 1.5 Ermenilerin anısına saygı duruşu niteliğindedir. Ayrıca, 23 Nisan’da Fresno’da Ermeni Soykırımı anıtının açılışı da gerçekleştirilecek.

ՀՊԱՆՑԻԿ ՀԱՅԱՑՔ ՄԻՆՉԵՎ 1915 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕՍՄԱՆՅԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ / A Glimpse into Pre 1915 Ottoman Armenia

Այս վավերագրական ֆիլմը պատմում է գրող Ջորջ Ջերջյանի վերջի գրքի մասին՝ «Լուսաբաց մեկ դար անց»: Գրքում ներկայացված է իր պապիկի կողմից արված հայրենի քաղաքի և քոլեջի լուսանկարների հավաքածուն: Գրիգոր Ջերջյանը (1870-1947թթ.)՝ հեղինակի պապը, 1900 թվականից մինչև 1907 թվականը իր հայրենի քաղաք Արաբկիրի և քոլեջի քաղաք Էրզուրումի շուրջ 240 լուսանկար է արել, որոնցից պահպանվել է միայն 100-ը: 

Bern, Soykırım 100. Yıl etkinliklerinde elçi düzeyinde katılacak

İsviçre 24 Nisan’da Ermeni Soykırımının 100. Yıl anma etkinliklerine elçi düzeyinde katılacak. Bilgi, İsviçre Konfederasyonu Federal Yönetim resmi portalından geldi. Anma etkinliklerinde İsviçre’yi Erivan elçisi Lukas Gasser temsil edecek.

Not guilty, but responsible: A Turkish scholar researches the Armenian genocide

Written by William Foreman
ANN ARBOR—When Fatma Muge Gocek came to the U.S. for graduate school, she was introduced to a student who was Armenian. He smiled and asked where she was from. When Gocek said, “Turkey,” the grin disappeared and his face became full of intense hatred. His next question was: “Why did you massacre my grandparents?” A bit shocked, she responded, “I have not massacred anyone to my knowledge. Neither have my parents.”
(An Armenian refugee found dead in a field in Syria during the genocide.)

Vermont eyaleti yasama organı Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti

ABD Vermont eyaleti yasama organı Ermeni Soykırımının 100. Yılı vesilesiyle insanlığa karşı işlenmiş bu suçun kurbanlarının anısına yönelik bir dizi etkinlik düzenleme yönünde ortak tasarıyı (H.C.R. 86) kabul etti.

Beyrut’ta Ermeni 100 öğrenci’den Flashmob eylemi

Ermeni Apostolik Kilisesi Lübnan Piskoposluğu Beyrut’ta gerçekleştirilen Ermeni Soykırımının 100. yıldönümüne adanmış Flashmob hakkında video paylaştı. Flash mob 28 Mayıs Cumartesi gününde düzenlendi. Piskoposluğ’un 100 öğrenci Unutma Beni çiçekli boyun atkısı  ve tişörtlerle Ermeni müziği eşliğinde dans etti. http://news.am/arm/news/259658.html

Ermenistan Milli Marşı sırasında çömelen Azerbaycanlı sporcu diskalifiye edilecek

Azerbaycan medyasında yer alan habere göre, Moskova’da gerçekleştirilmiş Sambo Şampiyonsaında Ermeni sambocu Aşot Danielyan’ın zaferinden sonra çalınan Ermenistan Milli Marşı çömelerek dinleyen Azerbaycanlı sambocu Bahtiyar Abbasov diskalifiye edilecek, kazandığı bronz madalya ise geri alınacak.

İntihalle "Süryani soykırımı" teklifi

Başını eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin çektiği ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi olan Boyer, beraberindeki 15 milletvekiliyle birlikte “1915 Süryani Soykırımının Tanınması” başlıklı bir yasa teklifi hazırladı. İki maddeden oluşan yasa teklifinde Fransa’nın, “Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen Süryani soykırımını resmen tanıması” ve “Birinci Dünya Savaşı’nın Süryani soykırımı kurbanlarını her yıl 24 Nisan’da anması” talep ediliyor.

Sözde Süryani soykırımı anıtı dikilecek

İsveç'in büyük şehirlerinden olan Norrköping'de Belediye Meclisi, Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı sırasında "sözde" Süryani soykırımı yaptığını iddia ederek, kentte anıt inşa edilmesi için onay verdi.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü Etkinlikleri

8 Nisan, bütün dünyada II. Dünya Savaşı’nda Naziler ve işbirlikçileri tarafından soykırıma uğratılarak katledilen yüz binlerce Roman vatandaşın anıldığı bir gün olarak kabul edilmektedir. 8 Nisan’da, bir yandan Romanların acılarını anmak, bir yandan da Romanlara yönelik ayrımcılık ve önyargılara karşı mücadele etmek üzere Sıfır Ayrımcılık Derneği ve DurDe Platformu olarak etkinlikler düzenliyoruz.

Yeni Çağın Hastalığı: Yabancı Korkusu (Zenofobi)

Oğuzhan Ural / Ahi Evran Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
Zenofobi, yabancı korkusu-nefreti anlamında olup, Yunanca  xenos ve phobos kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Kişinin yabancılardan ya da bir şekilde kendisinden farklı olan insanlardan korkmasına ve nefret etmesine verilen addır… Zenofobi yani yabancı düşmanlığı bir fobinin ilerisinde psikolojik bir durumdur. Yabancı korkusu veya düşmanlığının ileri boyutu toplumları dışlamak hatta soykırıma tabii tutmaktır. Zenofobinin etkisinde kalmamak ve bu psikolojiye kapılmamak için toplumları ve olayları ‘hoşgörü’ çerçevesinde doğru anlamak gerekir. Unutulmamalıdır ki zenofobik bir olaya biz de maruz kalabiliriz. Şimdi herkesin kendisine sorması gereken bir soru; Siz de Zenofobik bir birey misiniz?

Վարդանանց Պարտէզ Ապր իլ Թիւ 1Kutsal Perşembe Ve Ayin Saatleri


Kutsal Perşembe günü Rabbimiz’in son yemeğini anarız. O, Yukarı Oda’daki yemek esnasında ekmeği ve şarabı kutsayarak öğrencilerine Bedeni ve Kanı olarak sundu. Rab bu şekilde Rabb’in Sofrası gizemini kurdu ve onu, kendi ruhani bedeni olan kiliseye yaşamsal ruhsal besin olması için öğrencilerine ve haleflerine teslim etti.

Ermeni Soykırımı tazminat konusuna ilişkin nihai rapor hazırlandı

Ermeni Soykırımı Tazminat İşleri Araştırma Grubu (The Armenian Genocide Reparations Study Group (AGRSG)) «Özgürlük tasarısı: Ermeni Soykırımı için tazminat» başlığını taşıyan nihai raporunu yayınladı. Rapor Grubun resmi portalında yayımlandı. Grup bu raporu Eylül 2014’te tamamlamıştı. Rapor; tazminat konusuna hukuki, tarihi, siyasi ve etnik açıdan kapsamlı bir analiz getirmekte.

ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ԱՐԵՒԵԼԵԱՆ ԹԵՄԻ ԱՌԱՋՆՈՐԴ ԳԵՐՇ. Տ. ԽԱԺԱԿ ԱՐՔ. ՊԱՐՍԱՄԵԱՆԻ ԶԱՏԿԱԿԱՆ ՊԱՏԳԱՄԸ / The Easter Message Of Archbishop Khajag Barsamian

Իմ վկաներս պիտի ըլլաք
Յիսուս պատասխանեց անոնց. «Ձեզի չի վերաμերիր գիտնալ ժամն ու ժամանակը զոր Հայրը սահմանած է իր սեփական իշխանութեամμ: Բայց երμ Սուրμ Հոգին իջնէ ձեր վրայ՝ դուք զօրութիւն պիտի ստանաք, եւ իմ վկաներս պիտի ըլլաք Երուսաղէմի, ամμողջ Հրէաստանի եւ Սամարիայի մէջ, եւ մինչեւ երկրիս ծայրերը»: Այս խօսքերն ըսելէ ետք, մինչ անոնք կը նայէին՝ համμարձաւ, եւ ամպ մը ծածկեց զայն անոնց աչքերէն: (Գործք Ա. 7-9)

ZİBEÇ Yararına Sergi Ve Müzayede

Tarih: 16 Nisan Perşembe günü. Açılış saati: 16:00 Müzayede saati:17:00
Adres: Cemil Topuzlu Cad. No. 42 Çiftehavuzlar -Kadıköy

Başkent Paris’te Yüzüncü Yıl Sergisi

Hrant Kasparyan- Demokrat Haber
Öte yandan, 1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle, Fransa’nın başkenti Paris’te, “Ermenistan 1915: Soykırımın Yüzüncü Yıldönümü” başlıklı bir sergi düzenlenecek. Paris Belediye binasında 29 Nisan’da açılışı yapılacak olan sergide, Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan Ermeni Soykırımı Müzesi ve Enstitüsü’nden getirtilecek olan 350 görsel malzeme ve 1915 Ermeni Soykırımı sürecine dair 150 yazılı veri sergilenecek.

Ulm'de Soykırımla yüzleşme' Paneli Yapıldı

Almanya'nın Ulm şehrinde , belediyeye bağlı Halk yüksek okulu tarafından organize edilen, Ermeni Soykırımın 100. yıl etkinliklerinin sonuncusu, 29 mart pazar günü Orange cafe'de düzenlendi. Katılımcıların anılarını anlattığı, 100. yılında ermeni katliamında sosyalist hareket başta olmak üzere, katliamla yüzleşmenin neresindeyiz, devlet ve uluslararası emperyalistlerin soykırımın suçları ve soykırımı tanımama politikaları, katliama sessiz kalan ve bununla yüzleşmeyen Anadolu halk gerçekliği ve benzeri konular hakkında konuşan ve soru soran katılımcıların, sorularını yanıtlayan Gazeteci Abay , soykırımla Yüzleşme ve hesap sorma Türkiye işçi sınıfı ve emekçilerin , ilerici,devrimci, sosyalist güçlerin omuzlarındadır dedi.

Tempi dergisi: 24 Nisan’da Ermenilerle mi yoksa cellatlarla mı berabersiniz?

24 Nisan’da dünya liderleri Ermenistan veya Türkiye’ye ziyaret arasında tercih yapmak durumundalar. Konu İtalyan «Tempi» dergisinde yer alan haberle geldi. «Erivan’a gidip Ermeni Soykırımı kurbanlarını mı anmalı yoksa cellatları tatmin etmek için (Tarihi 24 Nisan olarak değiştirilen Gelibolu Savaşının yıldönümünü kutlamak için-ed.)» İstanbul’a mı gitmeli? Britanya başbakanı David Cameron, «100. Yılın büyük önemini anlamakla beraber» Ermenistan’a gitmeyeceğini duyurdu. Cameron o gün meşgul, Türkiye’de olacak.

Armenian Genocide Billboards in Montreal Metro Stations

Armenian Genocide Billboards were placed in Montreal metro stations starting today, along with electronic screens in subway cars. Support this initiative and similar projects, please donate by visiting www.fightgenocide.ca

Ermeni Soykırımı’nı inkarı cezalandıran tasarı Kıbrıs Rum Meclisi Hukuk Komitesi’nden geçti

Kıbrıs Rum Meclisi Hukuk Komitesi’nin dün Ermeni Soykırımını tanımayanların cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı oy birliğiyle onaylandı.

Zirve Yayınevi davası 6 Mayıs'a ertelendi

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 103. duruşmasında, sanık Varol Bülent Aral'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma, 6 Mayıs'a ertelendi.

Alman bilim adamı: Soykırım tüm insanlığın sorunudur

Alman ekonomist Sinn, Soykırımın sadece Türkler ve Ermenilerin değil, tüm insanlığın sorunu olduğunu vurguladı. IFO Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı, konunun yönetimler  düzeyinde çözülemediğinin altını çizerek, hakikat ve uzlaşı konusunda  yerel yapıların tercih edilir olduğunu belirtti. Bu sürece Türkler ve Ermeniler dışında diğer halkların da katılabileceğini zira Soykırımın tüm halkları ilgilendirdiğini ifade etti.

AGBU Delegeleri Ermenistan Savunma Bakanlığının konuğu oldular

Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) Başkanı Berc Sedrakyan ve beraberindeki heyet Ermenistan Savuna Bakanlığı yönetim kompleksinde konuk edildiler. Buluşmada 23 ülkeden AGBU Delegeleri hazır bulundular.

Ծաղկազարդը Ֆէրիգիւղի մէջ

Ֆէրիգիւղի ընտանիքը այս տարի եւս Ծաղկազարդի տօնակատարութեան առթիվ ոգեւորոթեամբ հաւագուեցաւ 29 Մարտ Կիրակի  Ս.Վարդանանց եկեղեցին: Յաւարտ Ս.Պատարագի կրօնական ժողովի ատենապետ եւ Ս.Եկեղեցւոյս քարոզիչ՝ Գերպ.Տ.Թաթուլ Ծ.Վրդ.Անուշեան տեղւոյն Շիրինօղլու սրահին մէջ ընդունեց մանուկները եւ իրենց  ծնողները:

Sydney Armenian Festival dedicated to Armenian Genocide Centenary attracts 12,000

Sydney: Over 12,000 people attended the biggest-ever Armenian event in Australia, the Armenian Festival - dedicated to the Centenary of the Armenian Genocide - at Tumbalong Park in Sydney's Darling Harbour on March 22nd, 2015.

Kesik’in Açtığı Yerden: Kat Kat Notlar

Umut Tümay Arslan
Türkiye sinemasının Ermeni Soykırımı konusundaki sessizlik yeminini bozan Kesik üzerine farklı mecralarda pek çok yazı kaleme alındı. Fatih Akın’ın filmi etrafındaki tartışmalar, hiçbir epik anlatının baş edemeyeceği bir temsil krizini gözler önüne seriyor… Anlama ihtiyacı duyduğumuz şey tam olarak nedir? Kayıptır kuşkusuz. Neyin Kaybı? Bu çalışmam sırasında pek çok formülasyon denedim. Onları gözden geçirelim. a) Kaybı dile getirme kapasitesinin kaybı, yani olayı kendi adı olan “Felaket” kelimesi ile adlandırma kapasitesinin kaybı; b) “Affediyorum” sözünü telaffuz etme olanağının kaybı; c) Yas tutma gücünün kaybı; d) Yorum yapma gücünün kaybı. Bu dört boyutta; adlandırma, affetme, yas ve yorum boyutlarında sizinle birlikte enine boyuna gezindim. Aslında bunlar “ben”in dört boyutudur.2

Fransa’daki Ermeni Soykırımı anıtına ırkçı saldırı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
 Soykırım anıtlarına yapılan saldırılar, Fransa’da soykırımları inkârı suç sayan yasa önerisini yeniden gündeme taşıdı. Fransa’nın Lyon kentindeki Antonen Ponse Meydanı’nda bulunan 1915 Ermeni Soykırımı Anıtı yeniden ırkçı grupların hedefi oldu. Kentin meşhur Belcour Meydanı çevresindeki Antonen Ponse’da yer alan ve 1915 Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenlerin anısına ithaf edilen anıttaki sütunlara küfür ve hakaret içerikli yazılamalar yapıldı.

Armenian Genocide is at the centre of a “geopolitical game”

Gianni Valente - Rome
Global and regional upheavals and re-alignments mirror the massacre carried out against the Armenians a century ago. Important figures are expected to attend the mass for faithful of the Armenian Church which Pope Francis will celebrate in St. Peter’s on 12 April. “Czar” Putin has confirmed he will be present: on 24 April he will fly to Erevan to attend the official ceremonies for the centenary of the Armenian genocide. On that day, Iranian members of parliament, who are also members of the Iran-Armenia friendship group, will also be present in the Armenian capital. They will fly from Tehran especially and will also pay an official visit to Tsitsernakaberd,  Armenia’s official Genocide memorial. Meanwhile, the President of Israel, Reuven Rivlin, will attend a commemorative liturgy at Jerusalem’s Holy Sepulchre for the centenary of what the Armenian’s refer to as the Metz Yeghérn (The Great Evil).

Malatya Ermenileri ve 1915 Olayları-I

Orhan Tuğrulca / otogrulca@hotmail.com / Tarihçi- Yazar
2015 yılı, 100 yıl önce yaşadığımız sarsıntıların yüzüncü yıldönümüdür. 100 yıl önce sahip olduğumuz toprakların önemli bir kısmını kaybettik.100 yıl önce sahip olduğumuz insan kaynağının da önemli bir kısmını savaş meydanlarında kaybettik. Yine 100 yıl önce Çanakkale savaşları hariç bütün cephelerde ağır yenilgiler aldık. 100 yıl önce yeryüzü ölçeğinde Müslüman halkları temsil eden son Türk- İslam imparatorluğu dağıldı. Yerinde birbirleriyle düşmanlıkta yarışan ulus devletler kuruldu. 100 yıl önce, bu topraklarda bin yıldan beri birlikte yaşayan halklar, içlerindeki bir takım “beyinsizler” yüzünden birbirlerini boğazladılar. Kısaca 100 yıl önce çok şey kaybettik.

Avedis' Story: An Armenian Boy's Journey

by Avedis Albert Abrahamian, edited by Carolann S. Najarian, M.D. (née Abrahamian)

My father was a boy of nine when the genocide of Armenians began in Ottoman Turkey, and 15 when he reached New York. He worked on this memoir after he retired at the age of 65. However, during the entire span of his life he never stopped thinking about the events he and his family had experienced and they remained fresh in his mind. He became a student of history in order to understand why Armenians in the Ottoman Empire suffered at the hands of the Turks as they did. He wanted to understand what it was that allowed people in the name of their government to perpetrate such cruelty – including that which was done to the native Americans, African-Americans, Jews and others. He was particularly alarmed by the beginning of the Vietnam War – and the village by village deportations which he read about. He said, “That is what happened to my people… this is what the Turks did to the Armenians.”

Ongun ile Mildanoğlu 1915 Ermeni olaylarını konuştu

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Bodrum Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programının bu haftaki konuğu Agos Gazetesi yazarı, araştırmacı, mimar Zakarya Mildanoğlu oldu… Anadolu’nun kadim halkları asırlarca barış içerisinde, kardeşçe yaşamışlardır. Bugün Anadolu’nun neresine gitseniz binlerce yıl öncesine ait Ermeni kültür varlıklarının izlerine rastlarsınız. Bu konuyla ilgili tüm bilgi ve belgeler Osmanlı arşivlerinde vardır. Cumhuriyet döneminden itibaren uygulanan inkar ve asimilasyon, yok etme, yok sayma politikaları Türkiye’nin bir ayıbıdır ve eninde sonunda bu ayıptan kurtulacağız. Son yıllarda barış süreciyle birlikte bazı olumlu adımlar atılmış olsa bile, bu bize sunulmuş bir lütuf değildir” dedi.

Divest Turkey (Türkiye’den Yatırımlarını Çek)

Gökhan Devrim
Divest ingilizce bir kelime olup Türkçe anlamı mahrum bırakmak, çıkartmak ve görevden almak anlamına gelmektedir.  Ermeni diyaspora son günlerde “Divest Turkey Türkçe anlamıyla Türkiye’yi mahrum bırakmak adı altında Türkiye’de den yatırımcıların yatırımlarını çekmesi yönünde çok çirkin; fakat bir o kadar da şaşırmayacağımız yeni bir kampanya başlattı. Amaçları sözde soykırımın yüzüncü yılı olan 24 Nisan’a dikkat çekmek.

Ermeni soykırımının 100. yıl dönümü ve Kürt siyaseti!

Sinan Çiftyürek / canbegyekbun@hotmail.com
Ermeni halkının kendi topraklarında soykırıma uğratılmasının 100. yılına girdik. Öncelikle, gerek soykırımda yaşamını yitirenlerin; gerek sağ kalıp yaşamları boyunca inanılmaz acılar yaşayanların; gerekse anavatanları dışında yaşayan ve tek istekleri maddi-manevi değerleriyle yüklü doğdukları coğrafyada, toprak ana ile buluşmak olanların BÜYÜK ANILARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM! Bir Kürt/Kürdistanlı olarak yaşananlardan dolayı hep acı duydum. Zira büyüdüğüm Urfa Siverek bölgesinin hemen her ovası, dağı, ırmağı, vadisi, mağarası ile ilgili Ermeni halkının katliamına ilişkin bir anı-olay illaki anlatılırdı. Hatta Ermeni halkının katliamını simgeleyen; “newala Ermeniya” (Ermeni vadisi), “şikefta Ermeniya” (Ermeni mağarası) “çemı Fırat xwin dıherıki” (Fırat nehri kan akıyordu) söylemi, ev ve köy odaları sohbetlerinde günlük yaşamın konuları arasındaydı. (Ne diyelim sağ olun. Her zaman doğruyu söyleyen, vicdanlı Kürtler var. HYETERT)

Osmanlı Türkiye’sinde Ermeniler

Vahakn N. Dadrian:
Ermenilerin kökeni Ermenistan, 2700 yıllık tarihiyle kültürel, siyasal ve coğrafik bir varlık olarak Fırat Irmağının doğusunda yer alır. Kuzeybatıda Çoruh Irmağı, kuzeyde Kura Irmağı, doğu ve güneydoğuda Aras Irmağı ve Urmiye Gölü ve güneyde de Dicle Vadisi ile çevrelenir. Ermenilerden ilkin İ.Ö. 550’de Yunanlı tarihçi Miletli Hecateus tarafından söz edilmiştir. Yaklaşık otuz yıl sonra, Pers Kralı I. Darius’un yazıtında Ermenilerin ülkesi Armina’dan söz edilir. İncil’de, Jeremiah’ın Kitabı’nda (bab 51, ayet 27) da, tahminen İ.Ö.594 yılına işaret eden ‘Ararat Krallığı’na ilişkin bir referans vardır. Ayrıca, ‘Tarihin Babası’ Yunanlı tarihçi Herodotus’a (İ.Ö. 5nci yüzyıl) göre, Hint-Avrupa halkı olan Ermeniler, koloni oluşturdukları ve Hint-Avrupa dili konuşan Frigyalılarla birlikte Balkan yarımadasından Küçük Asya’ya (şimdiki Türkiye) göçtüler. Daha sonra onlardan ayrılmalarını takiben bu göçmen kolonisi zaman içinde yerli halklarla ve başta Hayasa-Azzi’ninki olmak üzere çeşitli gruplarla kaynaştı. Ayrıca, Assyria’nın tarihsel kayıtlarında, Ermeni yaylasından, İ.Ö. 8’nci yüzyıl sonlarına doğru ilk Ermeni göçmen kolonisinin tarihsel düzlemde Urartu olarak bilinen bölgenin egemen halkına evrildiği Nairi Ülkesi olarak söz edilir.

Türkiye Ermeni cemaati ve sahte liderleri

Diran Lokmagozyan / Türkiye Ermeni cemaati üyesi
Bazı kiliselerimizin yönetim kurulu seçimlerinin neden son derece gergin bir çekişme içinde olduğu, olayın bu kuruluşlarda “üç kuruştan öteye” olduğundan kaynaklanmaktadır. Bu kiliselerin yönetim kurullarına gelmek isteyenlerin birçoğu da haliyle cemaate hizmet etme aşkıyla tutuşmuş olduklarından girmiyor bu mücadeleye. E, bir yerde bir pasta varsa, bundan pay kapmak isteyen başkaları da bulunacaktır tabii ki. Böylece, cemaat bir taraftan açıkları kapatmak için büyük çabalar harcarken, diğer taraftan da kurumlarımızın gelirleri hayli karanlık mercilere doğru akmaktadır. Bu kurumlarımızın başında başkaları olduğunda, farklı bir gidişat izleneceğini söylemekte zor. Lakin bazılarının, kantarın topuzunu hayli kaçırdığını rahatlıkla belirtebilir ve akabinde dedesinin kanını “helal etmenin” karşılığında ne elde etmiş olduğunu sorabiliriz. Aslında bu da kendi bilecekleri iş, nine, dede veya ebeveynler farklı kişiler için farklı değer taşımaktadır, fakat bu yaklaşımlarını ilan edip, üstelik biri de cemaat adına konuşunca işin rengi değişiyor tabii ki. Şu anda Türkiyeli Ermenilerin büyük bir kısmı haklı bir infial içinde. (Karanlık mercilere akan gelirler kavramı açıklanmalıdır. Aksi takdirde bütün yönetimler lekelenmiş olur. HYETERT)

Hep soykırım üzerineydi Sarkis Seropyan'ın çocukluk masalları

Celal Başlangıç / baslangiccelal@gmail.com
Daha yolculuklarımız olacaktı; Ermenistan'a, Karabağ'a gidecektik Soykırım'ın 100. yılında. Oysa şimdi seni okyanusların sonsuzluğuna uğurluyoruz. Yolun ışık olsun Sarkis ağabey.

İHD: Süryani ve Ezidilerin mülkleri iade edilsin

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Türkiye’ye geri dönüş yaparak Mardin Midyat’a yerleşen Süryani ve Ezidi ailelerin mülkiyet haklarının ihlaline yönelik sorun çözüm bekliyor… Aralarında İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen ile İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin de bulunduğu heyet, Nisan 2015’te bölgedeki incelemelerini tamamlayarak konuya ilişkin bir rapor yayımladı... Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, rapora konu olan mülk ve arazilerin, asıl sahibi olan Süryani ve Ezidi ailelere, “gerçek bedeli tutarında satılması” konusunda beis görmese de, İHD raporunda, söz konusu mülklerin satış yoluyla değil, doğrudan iade yoluyla Süryani ve Ezidi ailelerin tasarrufuna teslim edilmesini istedi.  

AGBU General Assembly


One of the landmark events taking place during the AGBU’s 88th General Assembly in Armenia is #AGBUtalks -- three panel discussions over three days that will provide a platform for discussion aiming to inspire and engage participants. #AGBUtalks will feature keynote speakers from major educational institutions, synergic hubs, foundations, state and international organizations operating in Armenia and abroad.

Rusya Parlamentosu Sözde Ermeni Soykırımı ile İlgili Açıklama Yapacak

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Erivan’da 24 Nisan’da yapılacak sözde Ermeni soykırımının yüzüncü yıl törenlerine katılacağını, Duma’nın da konu ile ilgili bir açıklama yapacağını belirtti. Duma Başkanı Narışkin, Erivan’da Ermenistan Ulusal Meclis Başkanı Galust Sahakyan’la bir araya geldi. Ziyaret çerçevesinde açıklamada bulunan Narışkin, “Rusya Devlet Başkanı Putin’in Osmanlı İmparatorluğu döneminde 'sözde' soykırımın yüzüncü yıl törenleri için Erivan’a yapacağı ziyaret ilişkilerimiz açısından taze bir ivme oluşturacak.” dedi.

Çözüm Süreci Süryanileri De Geri Döndürüyor

1970’lerde Süryanilere yönelik baskılar nedeniyle ailesiyle birlikte Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan ve 43 yıl sonra çözüm sürecinin etkisiyle memleketi Mardin’in Midyat ilçesine geri dönen Simon Poli, "Süreçle birlikte bir bahar kokusu yayıldı. 1946 yılında Mardin’in Midyat ilçesinde doğan Simon Poli, 1970’li yıllarda Süryanilere yönelik baskılar nedeniyle ailesi ile birlikte Avrupa’ya göç etmek durumunda kaldı. Yıllarca Avrupa’da, memleket özlemi ile yaşayan Poli, çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte, birçok Süryani gibi hasret duyduğu memleketine geri döndü.

Ermenistan'da Rus Askerin Sivilleri Öldürmesi

Ermenistan'ın güneyindeki Gümrü'de (Gyumri) üç ay önce bir Rus askerin aynı aileden 7 kişiyi öldürmesiyle ilgili soruşturma devam ederken kentteki 102. Rus askeri üssünün komutanının görevden alındığı bildirildi. Rusya Devlet Duması'nın Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan (BDT) Sorumlu Komisyonu'nun Birinci Yardımcısı Oleg Lebedev, basına yaptığı açıklamada, 102. Rus Askeri Üssü'nün Komutanı Andrey Ruzinski'nin 29 Mart'ta görevden alındığını belirtti.

Tarihi Eserlere Sahip Çıkalım

KKTC Rehberler Birliği Başkanı İbrahim Altıner de KKTC’deki bütün tarihi eserlerin restorasyona ihtiyacı olduğunu vurguladı… Alevkayası Piknik Alanı yakınlarındaki Sourp Magar Ermeni Manastırı kelimenin tam anlamıyla dökülüyor. Manastırın bazı yerleri çökmüş, çevresi ise pisliklerle dolu. Manastırda her gün onlarca turistin gezmesine rağmen önlem alınmıyor.