Etiketler

Ermeni soykırımı ve Hemşinliler

Mahir Özkan // Mail: mhrzkn@gmail.com
Sonuç itibarı ile Ermeni soykırımı ve bunun inkarı, Türkiye’de Ermeni olmanın hala küfre ve aşağılanmaya konu edildiği gerçeği, Hemşinlilerin kendi kimliklerine ilişkin tartışmalar üzerinde de büyük bir gölge olarak durmaktadır. Hemşinliler Ermeni soykırımı ile iki yönlü bir yüzleşme yaşamadan kendi kimliklerini özgürce araştırma, tartışma, kendi tarihleriyle bağ kurma şansına sahip olamazlar. Bu yüzleşmenin bir yönü Müslüman kimliği ile soykırımın fail kimliğinin bir parçası oldukları gerçeğidir. Bu konudaki yüzleşme Türkiye’nin genel olarak sorunla yüzleşmesine paralel olarak sürecektir. İkinci yönü ise Ermeni soykırımının yarattığı psikolojik yükten kurtulmak ve dinsel farklılığın tarihsel ve kültürel bağların inkar edilmesini gerektirmediği gerçeği ile yüzleşmek olmalıdır. Bu yüzleşme Hemşin kimliği açısından çok daha önemli görünmektedir. Bu yüzleşmelerle birlikte yürümesi gereken başka bir yüzleşme ise Ermenilerin Müslüman Hemşinliler gerçeği ile yüzleşmesi olmalıdır. 

Türkiye’de Ermeniler Azınlık Değil, Milyonlarca Ermeni Yaşıyor

Ali Korkmaz / Lozan (Arkadaş Gazetesi)
Batı Ermenistan Ulusal Konsey Başkanı Armenag Aprahamian şair yazar Anjel Dikme ve Batı Ermenistan Meclis Başkanı Armen Ter-Sarkisyan konferansa panelist olarak katıldılar... Batı Ermenistan Ulusal Konsey Başkanı Armenag Aprahamian, Bundan 10 yıl önce Türkiye’de 80.000 Ermeni kalmıştı, Türkiye tarafından dini azınlıklar olarak kabul ediliyordu. 10 sene sonra bugün Türkiye’de milyonlarca Ermeni tekrardan oluştu. Mükemmel demografik bir gelişme oluştu ve milyonlarca Ermeniler var bugün Türkiye’de. Türkiye’nin ideolojisi Ermenileri tüm Hristiyan alemine katıyor. Hristiyanlar da tek Ermeniler yoktur. Gönüllü veya zorla müslümanlaştırılmış Ermeniler de var, müslümanlığı kabul etmiş ama Ermeni ulusundan olduklarını kabul eden Ermeniler de var. Biz Ermeniler sadece 301 yılında ilk Hristiyan olan bir devlet ve milletiz. Türkiye önce Ermenistan’dı, tüm Ermeni halkı Hristiyanizme geçmedi, bazı Ermeniler de eski dinler de kalmayı tercih ettiler, örneğin o dönemler “ışık” dini olarak bilinen dinde kalmayı tercih ettiler. Ve aynı zamanda Ermenilerin “Arevi” dini de vardı, bu daha sonra Alevi olarak değişikliğe ugradı, günümüzdeki Aleviler Ermeni topluluğundaki Arevi dininden geliyorlar. (!!!!!!! HYETERT)

Esayan, Ermeni cemaatiyle buluştu

Soner Koçer
Neden AK Parti'den milletvekili adayı olduğunu anlatan Esayan "Ermeniler olarak bu ülkede çok zor şartlar altında var olma mücadelesi verdik. Baskı ve zulüm yaşadık. Bunu yapan İttihat ve Terakki zihniyetiydi. Ancak AK Parti iktidara gelince, toplumun tümünü kucaklayan ahlaklı bir siyaset yürüttü, hizmetler yaptı. Ermeniler olarak bunu görmezden gelmemiz mümkün değil" dedi.

Kanada Senatosu, Ermeni Soykırımını tanıyan Tasarıyı onayladı

Gülay Afşar
Kanada Senatosu, Ermeni Soykırımını tanıyan Tasarıyı onaylayarak, ilk kez 2002 yılında onaylanan 44 Nolu Tasarıyı bir kez daha savundu. Kanada Ermeni toplumu «Horizon Weekly»nin vediği habere göre senatör Thanh Hai Ngo “Kanada Ermeni Soykırımını resmen tanıyarak Dünyada vaaz ettiği değerlere göre hareket etmektedir. Geçmişini baskı altına almak isteyen, geçmişiyle yüzleşmeyen her ülke, kendi tarihi yükündn kurtulma meselesini risk altına düşürmekte″ dedi.

Bir Kürt, Bir Ermeni, Bir Türk sanatçı

İşte Venedik maceramızdan aklımda kalanlar; Türkiyeli sanatçıların eserleri Venedik’in ve Bienal’in en merkezi alanlarında izleniyor. - Venedik’te bir Kürt, bir Ermeni, bir Türk sanatçı, gerçek Türkiye mozaiğini gözler önüne seriyor. Herkes Türkiye’yi temsil ediyor. Ahmet Güneştekin’in ifadesiyle, “Bu tablo Türkiye’yi tarif ediyor.” - Venedik şehri ise, Bienal’in ekonomisine getirdiği canlılığın tadını çıkarıyor. Sanatın sadece zihinsel değil ekonomik karşılığı da olduğunun adeta ispatı oluyor.

Kenan Evren'in gözünden Ermeni Soykırımı

Serdar Korucu / CNN TÜRK
Kenan Evren, konuşmasında yurtdışında Ermenilere ait mekanlardaki patlamalara yönelik Türkiye'yi hedef alan eleştirilereyse sert yanıt veriyordu: "Eğer böyle bir teşkilat kuracak olursak böyle acemice işler yapmayız, bizi buna mecbur etmesinler, sabrımız taşmak üzeredir." Evren konuşmalarında Ankara'nın yurtdışındaki Ermenileri uyarırken Türkiye'deki Ermenilere de "güven" mesajının altından gözdağı veriyordu. Ermenilerin tedirginliğinden iftihar duyduğunu açıkça belirtmekten geri kalmıyordu: Ama iftiharla söyleyebilirim ki, yurt içindeki Ermeni vatandaşlarımız bunların yaptıklarından tedirgin olmaktadırlar, katiyen tasvip etmemektedirler, yurt içindeki Ermeni vatandaşlarıma da teşekkürlerimi ve en iyi dileklerimi ulaştırıyorum."… Açıklamanın altında "Biz değil Ermeniler katletti" mesajı yatıyordu: "Ermenilerin birçok masum vatandaşımızı nasıl haince katlettikleri, Alacaköyümüzün yanı sıra yurdumuzun çeşitli yörelerinde bulunan toplu mezarlarla gün ışığına çıkmıştır. İnsanlık adına, yüz kızartan bu acı gerçekler karşısında bazı ülkelerin hala Ermeni iddialarını ciddiye alma eğilimi içinde bulunmaları üzücüdür" (Demek ki çok şey değişmemiş. HYETERT)

About the Ascension of the Lord

The Feast of Holy Ascension marks the ascent of our Lord Jesus Christ into heaven on the 40th day after His glorious Resurrection.  The timing is clearly specified in the Acts of the Apostles, where it is stated that Christ presented himself alive to the Apostles, "appearing to them during forty days and speaking of the kingdom of God" (Acts 1:3).

Hatta ateistler bile...

Sevan Nişanyan
Söz sözdür ve sadece laikler filan değil, agnostikler hatta ateistler bile bir yemin edince gereğini yerine getirmek lüzumunu duyarlar. (Basından). Bu cümlede iki yanlış kelime var. Biri "hatta", diğeri "bile". Bir zamanlar "Marksist, Leninist ve hatta Maoist" vardı, "hatta" onu anımsatıyor, sanki ateizm agnostizmin beter bir dereceseymiş gibi. Türkiye'de ve dünyada yaygın kanıdır, ama yanlış. Kelimeleri doğru anlamda kullanırsan, beter olan agnostizmdir.

Outfront Media Pulling All Billboards for Armenian Genocide Denial Website

By Chris Sweeney   | Boston Daily         
Plus: Should the Globe have run a similar ad the same day its editorial board called on the U.S. to recognize the genocide? Last month, The Boston Globe’s editorial board delivered a 366-word piece calling on the U.S. government to officially recognize the Armenian Genocide. The article, published in print on April 24, notes that 100 years ago to the day, “Armenian intellectuals and public figures were detained and summarily executed in Constantinople—the beginning of the systematic purge of the Armenian population at the hands of the Ottoman government. By 1917, 1.5 million Armenians were murdered.”

An impressive lecture night

May 17, 2015 About the Armenian Orphanages At OIA Center

Üst AKP Akılı Seçimlerde Kurtarmak için Paçayı Taktı Yahudi’ye, Ermeni’ye Kafayı

Son dönemde AkP iktidarına yörüngesindeki yayın organlarında ve seçim mitinglerinde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aleyhine yapılan karalama propagandası kampanyasına bir yenisi daha eklendi. Akşam Gazetesi Demirtaş’ın planlarını Yahudi lobisinin yaptığı iddiasını ortaya attı. Gazetenin manşetinde, Diyanet ve Kabe ile ilgili çıkışlarıyla gündeme gelen Demirtaş’ın seçim stratejisini Yahudi lobisine yakınlığı iddia edilen Benenson Grubu’nun üstlendiği öne sürdü. Karalama haberde “CHP ve HDP’nin İsrail’le yakınlığı olan Benenson Strateji Grubu’yla çalıştığını söyleyen MAK Danışmanlık Başkanı Kulat: HDP’ye verilen taktik; sola vurma, marjinal soldan oy alacaksın.

Müslüman gibi davrandık yine de ‘gavur’ dendi

Vecdi Erbay / Hasan Akbaş
Ermeni Soykırımının üzerinden 100 yıl geçti. Tanıkların ve onların çocuklarının anlatımlarıyla 1915 Katliamı ve devamında Ermenilere reva görülenlere dair yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Çok sonradan Ermeni olduğunu öğrenen Hadi Gümüş, yıllarca türlü eziyetlere maruz kaldığını söylüyor. Yıllarca Müslüman olarak yaşayıp aynı zamanda ‘gavur muamelesi’ gördüğünü ve yaşadığı sıkıntıları gazetemize anlatan Gümüş, soykırıma rağmen Ermenilerin, bu topraklarda kardeşlik bağlarının olduğu, birlikte yaşanan günlere hasret olduğunu söyledi.

Gerçek 66. Dağlık Karabağ 10 Aralık 1991’de bağımsızlık kararını referandumla almıştı.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Sınırların dahil olduğu bütün çatışmalar gibi, Dağlık Karabağ – Ermenice Artsakh – konusundaki anlaşmazlık da oldukça karmaşık ve görüşmeler halen Ermeni ve Azeri taraflar arasında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Minsk Grubu’nun arabuluculuğunda devam etmekte. Arabulu grupta ABD, Rusya ve Fransa yer alıyor. 1994’teki ateşkes altı yıl önce, Sovyetler Birliği’nin çözülmeye başladığı dönemde, Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti’nin Ermeni nüfusunun yaşanan değişim nedeniyle göç etmesiyle kıvılcımlanan çalkantılara son vermişti.

Soykırımın 100. yılında Ermenistan’dan Türkiye’ye bakmak – 4

Sedat Yılmaz
Genel olarak Ermenistan’da siyasetin dili sert, medya daha sağduyulu, halk ise daha gerçekçi gibi görünüyor. Genel olarak Ermenistan’da siyasetin dili sert, medya daha sağduyulu, halk ise daha gerçekçi gibi görünüyor. Sokakta kin, nefret, düşmanlık yerine barış, hoşgörü ve kardeşlik sesi daha ağır basıyor. Elbette halk, haklı olarak öncelikle Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesini talep ediyor.

Kamp Armen'de çözüm girişimleri başladı, talep tapunun iadesi

Tuzla Belediyesi’nin önümüzdeki günlerde, mülk sahiplerinin almış olduğu yıkım ruhsatını iptal etmesi bekleniyor. Kamp Armen’in yıkımına karşı tepkiler gelmeye devam eder ve kampta yıkıma karşı nöbet sürerken, çözüm için de girişimler başladı. Konu, hükümetin gündemine gelmiş durumda. AKP milletvekili adayı Markar Esayan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla konuştuğunu ve sorunun çözümü için çalışmaların başladığını söyledi.

Davutoğlu, günde 5 defa Angela Merkel’i arayarak Ermeni Soykırımı’nı tanımamasını rica ediyordu

Almanya'lı Türk aydını, Bundestag'ın Sol Parti (Die Linke) Grub temsilcisi Hasan Burgucuoğlu, 13 Mayıs'ta yapılan basın toplantısında “Ermeni Soykırım’nın tanınması, insan olmanın kriteridir ve Türkiye, Ermeni Soykırımı’nı tanımalıdır ” diye bir açıklamada bulundu… Burgucuoğlu, “Son zamanlarda Davutoğlu günde beş defa Angela Merkel’i arayarak Ermeni Soykırımı’nı tanımamasını rica ediyor. Türkiye hükümeti için bu çok önemlidir, fakat sonunda her şeyi kendi adıyla tarif etmek gerek. Yaşanan Soykırımdır” ifadelerini kullandı.

Muhalefet partilerini takdimimdir...

Markar Esayan
Gelin seçimlere bu kadar az bir süre kalmışken partileri birer birer analiz edelim...
CHP... CHP sol şeridi kapatan köhne haliyle siyaset dünyamızın ortasında bir karadelik gibi duruyor. Avni Özgürel bana bir anısını anlatmıştı. Merhum Bülent Ecevit ile 12 Eylül darbesinden birkaç sene sonra yan yana geliyorlar. Yasakların kalktığı, kapatılan partilerin açıldığı günler. Ecevit elini masaya hiddetle vurarak CHP'nin yeniden açılmasına duyduğu tepkiyi “Ne güzel kurtulmuştuk bu beladan!” türünden bir söz ifade ediyor.

İspanya Senatosu, Ermeni iddialarını savunan önergeyi reddetti

Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Önhon: "İspanya'nın bu konuya ön yargısız yaklaşması önemlidir. Umarım diğer AB ülkelerine de bir örnek olur." İktidardaki Halk Partisi'nden senatör Chiquillo: "Biz parlamento olarak kendimizi tarihçilerin veya mahkemenin yerine koyamayız." dedi.  Katalonya bölgesinde faaliyet gösteren Entesa adlı siyasi grubun 4  Mayıs'ta sunduğu önerge, bugün Senato'da yapılan oylamada 130 "hayır", 68  "çekimser" ve 14 "evet" oyla reddedildi.

The National Commemoration of the Armenian Genocide Centennial

Ecumenical Prayer Service - May 7, 2015
Washington's famed National Cathedral was the site of a historic ecumenical service on May 7, 2015,  with H.H. Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and H.H. Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia leading clergy of the Armenian Church and heads of other faiths in prayers of remembrance, respect, unity and revival. The Catholicoi reunited once again at the nation's capital following the canonization ceremony of the 1.5 million martyrs of the Armenian Genocide at the Mother See of Holy Etchmiadzin on April 23.

THE CUT at the Egyptian Theatre in Hollywood. May 21

Arpa Foundation for Film, Music & Art, with the American Cinematheque, is proud to present
the Los Angeles screening of internationally acclaimed film THE CUT (2014, Strand Releasing) at the Egyptian Theatre in Hollywood.Thursday, May 21, 2015: THE CUT (138 min.)
•          Director: Fatih Akin
•          Writers: Fatih Akin, Mardik Martin
•          Stars: Tahar Rahim, Simon Abkarian, Makram Khoury Wine Reception at 7:00PM   |   Screening at 8:30PM Egyptian Theatre 6712 Hollywood Blvd., Los Angeles, CA 90028

Malatya Ermenileri ve 1915 Olayları(I-II-III-IV-V)

Orhan Tuğrulca / otogrulca@hotmail.com
24 Nisan 1915 tarihi, her ne kadar Ermeni aydınlarının iç güvenlik kaygıları nedeniyle Osmanlı hükümet kuvvetlerince tutuklandığı bir tarih olsa da bugün Ermeni olaylarının tamamını içine alan bir tarih olarak anılmaktadır. 100 yıldönümü nedeniyle bu yıl bu mesele daha çok tartışılacağı açıktır. İstiyoruz ki 100 yıl sonra bu meselenin en azından Malatya ölçeğinde daha doğru okunsun.  Bugünden başlamak üzere 'Ermen Meselesi'ni dört bölüm halinde vermeye çalışacağız. Araştırmamız, Malatya ölçeğinde Ermeni sorunun nasıl ortaya çıkmaya başladığı ile sınırlı olacaktır.

Gazeteci Doğan Özgüden’i linç etme kampanyasına hayır

Hümainst, insan ve azınlık hakları savunucusu Doğan Özgüden Türk inkarcılarının ve aşırı milliyetçilerinin yeni bir linç kampanyasıyla karşı karşıya bulunmaktadır. 1915 soykırımının 100. yılı anmaları sırasında bu çevreler (tıpkı 2008’de olduğu gibi) Doğan Özgüden’e karşı yeni bir iftira ve saldırı kampanyası başlattılar. İnkarcıların hizmetindeki bir internet sitesi, Belçika Atatürkçü Düşünce Derneği Onursal Başkanı’nın imzasıyla bu kampanyanın başını çekiyor.

Erdoğan Geldi, ‘Soykırım’ Anıtı Protestosu Unutuldu

Belçika'da tartışmalara sebep olan Ermeni "soykırımı" anıtı, 50 bin nüfuslu Jette Belediyesi'nde geçtiğimiz Pazar günü binlerce Ermeni vatandaşların katılımıyla açıldı. Daha önce "soykırım" anıtının dikileceğini duyan Türk vatandaşlar bu anıtı protesto etmek için girişimde bulunmuştu. Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta "Ermeni ve Süryani Soykırımı uluslararası bir yalandır" adı altında oluşturulan etkinliğe yüzlerce kişi katıldı. Anıtın açılacağı gün büyük bir protesto yapılacağı duyuruldu. Fakat anıtın açılış gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Belçika'ya gelmesi "soykırım" anıtını protesto gösterisini olumsuz etkiledi. Vatandaşlar, mitinge gitmeyi tercih edince "soykırım" anıtı protestosu yürüyüşü iptal ettirdi. 

Siyasette zemin kayması

Taner Akçam   –   Taraf
HDP, 1915 konusunda “komisyon kuracağız, o ne karar verirse kabul edeceğiz” siyasetini savunmaya başladı. Bu siyaset değişikliğinin iki önemli nedeni var gibi. Birincisi, HDP Tarihle Yüzleşme konusunu fazla düşünmüş değil ve Öcalan’ın Hakikat Komisyonu önerisini her derde deva zannediyor. İkincisi, HDP Tarihle Yüzleşme sorununu, Kürt ve Alevi meselesi gibi kendilerince önemli saydıkları konuların yan unsuru olarak ele alıyor.  Oysa Tarihle Yüzleşme’yi merkezine almış bir siyasi hareket Türkiye’nin en büyük ihtiyaçlarından birisidir. Bu nedenle, Tarihle Yüzleşme’yi, Kürt sorununun alt ayağı olarak görmekten, örneğin Diyarbakır yöresinde Ermeni ve Süryanilere karşı en büyük katliamları düzenlemiş Raman aşiretinden gelecek oylara feda etmekten kurtarmak gerekir. Tartışmayı “soykırım mı değil mi” körlüğünden çıkartıp, tüm Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi olarak formüle etmek gerekir.

Doğruları ve Yanlışlarıyla NÜKLEER ENERJİ

HAYCAR
Doğruları ve Yanlışlarıyla NÜKLEER ENERJİ

28 Mayıs Perşembe, 20:30
İstanbul'da Nazar Şirinoğlu Salonu

Gerçek 65. Kalust Gülbenkyan’ın lakabı “Bay Yüzde Beş”ti.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Kalust Gülbenkyan 20. yüzyılın başlarında petrol endüstrisinin dünya çapında gelişmesinde en önemli rolü oynayan kişilerden biriydi. 1869’da etkili ve varlıklı bir Ermeni ailesinin oğlu olarak doğan Gülbenkyan, ilk eğitim yıllarını İstanbul’da geçirdikten sonra Marsilya ve Londra’da mühendislik öğrenimi gördü ve King’s College’dan mezun oldu. Gençlik yıllarında Bakü ve Rusya İmparatorluğu’nda (bugünkü Azerbaycan topraklarında), ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun Mezopotamya topraklarında (bugünkü Irak) petrol üretimi alanında araştırmalar yaptı.

Soykırımın 100. yılında Ermenistan’dan Türkiye’ye bakmak - 3:

Sedat Yılmaz
Çözüm için toplumların çabası olması gerekiyor. Yoksa devletlerin çabasıyla çözülmez’ diyor meslektaşlarım ve ekliyorlar: ‘Bizde derler ki ‘Türkiye’nin morgunda bir ceset var ve Türkiye bu cesetten kurtulmalı.’ İşte o zaman Türkiye de rahat bir nefes alacak’

OIA Annual General Assembly 2015

OIA Annual General Assembly 2015

When:            Back to CalendarMay 14, 2015 @ 7:00 PM
Where:           OIA Center   
Categories:   Board of Trustees; Executive Board; Governing Boards

Hastalar…

Raffi Bedrosyan
Sayın Erdoğan, Sayın Davutoğlu;
Bu makaleyi size açık mektup olarak yazıyorum, zira Ermenilerle Türklerin, araya üçüncüler girmezse daha kolay anlaşabileceğini ileri sürüyorsunuz. Sayın Davutoğlu her ne kadar şimdilerde Ermeni diasporasının öfke, nefret ve intikamla dolu olduğunu söylüyorsa da geçmişte ‘Ermeni diasporası aynı zamanda bizim diasporamız’ dediği ve diyaloga açık olduğunu belirttiği için TC vatandaşı ve Diasporalı ve de Türk-Ermeni ilişkilerini geliştirmeye emek sarfetmiş biri olarak görüşlerimi yazmak istiyorum. Biz Ermeniler 1915 gerçekleri Türkiye tarafından inkâr edildiği sürece hastayız, 1915’e takılıp kalıyoruz, travmadan kurtulamıyoruz. Ama Türkiye gerçekleri gizlemeye, inkâra devam ettiği sürece Türkler Ermenilerden daha da hasta.

İsrail Parlamento Başkanı'ndan Ermeni İddialarını Tanıma Çağrısı

İbrahim H. Aydoğan - Turkishny.com
İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Yuli Edelstein, Birinci Cihan Harbi'nin 100. yılı vesilesiyle gerçekleştirilen bir oturumda sözde Ermeni soykırımını tanıma çağrısı yaptı. İsrail'in Ermeni iddiaları hususundaki tavrını değiştirerek sözde Ermeni soykırımını tanıması yönünde çağrı yapan ilk meclis başkanı olarak kayıtlara geçen Edelstein'in çıkışının zaten bozuk olan Türkiye-İsrail ilişkilerinde gerginliği daha da tırmandırabileceği ifade ediliyor. Parlamentoda yaptığı konuşmada 1915 hadiselerinden bölgede vuku bulan en dramatik ve en "alçakça" olaylar olarak bahseden Edelstein, "Birkaç yıl içinde bir milyondan fazla Ermeni ölüme yollanmış, katledilmiş ve ırkçı ve nefret hissiyle sınırdışı edilmişti" diye konuştu.

Samatya'da Ermeni Asıllı Kadının Öldürülmesi Davası

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Maritsa Küçük'ün öldürülmesiyle ilgili hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen sanığın yargılanmasına devam edildi. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Murat Nazaryan ile Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin katıldı... Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin, "Adli Tıp Kurumu'nda faili meçhul cinayetlerin aydınlanması için DNA arşivinin bulunmamasını, büyük bir eksiklik olarak düşünüyoruz. Sanıktan başka bir erkek şahsa ait olduğu ve bir bayanın da profillerini içerdiği rapor kapsamında yeniden araştırma yapılmasını istiyoruz" dedi. Mahkeme heyeti, sanık Murat Nazaryan'ın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Heyet, Küçük'ün evindeki bez parçasında ortaya çıkan erkek DNA örneğinin incelenmesi için emniyet ve jandarma kriminal laboratuvarına gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi. 

Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı: İstanbul'da evimde gibi hissediyorum

Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı Lena Chamamyan, İstanbul'da kendisini evindeymiş gibi hissettiğini belirterek, "İstanbul, benim kişiliğimin de bir yansıması gibi. Kendimi İstanbul'a çok yakın hissediyorum" dedi. "6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri" kapsamında, 15 Mayıs'ta hayranlarıyla buluşacak olan Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı Lena Chamamyan, çocukluğundan itibaren müzikle iç içe olduğunu söyledi.

İstanbul’da 17 Dersimli Ermeni vaftiz oldu

17 Dersimli  Ermeni  İstanbul Yeşilköy Ermeni kilisesinde vaftiz oldular. Vaftız töreni  İstanbul Ermeni Patrik vekili başpiskopos Aram Ateşyan yönetti. Dersim Ermeniler'in derneğinin kurucusu ve eski başkanı Mihran Pırkiç Ermenistan  kaynaklı “Armenpress” haber ajansına konuşurken vaftiz  töreninin yanı sıra iki çiftin düğün töreninin de yapıldığını bildirdi. “Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da ileri gitmeye devam edeceğiz ve hızlı bir şekilde Dersim Ermenilerini kendi milleti ile tanıştıracağız” diyen Pırkıç, Dersim Ermenileri'nin Patriklik tarafından düzenlenen 6 aylık derslerine katıldıklarını ifade etti. (Hoş Geldiniz. HYETERT)

Ermenice Atölyesi Dersini Bu Hafta KAMP ARMEN'de İşleyecek !

Aka-Der Kadıköy Kültür Merkezi bünyesindeki Ermenice Atölyesi. Kamp Armen'de başlayan direnişe desteğe gidiyor, Bu haftaki Ermenice Dil Atölyesi'ni öğrencileri ile birlikte Kamp Armen'de gerçekleştiriyor. Bir halkın kültürüne ve tarihine yönelik yapılan bu saldırıya karşı başlatılan Direnişe tüm dostları omuz vermeye çağırıyoruz.
Kamp Armen Yıkılmayacak !
İmha, İnkar Sürüyor !
Direniş de Sürüyor !
16 Mayıs Cumartesi, Saat: 11:00 (Ders Başlangıç)

Aras Yayıncılık’tan Yeni Kitap

Ferah Tut Yüreğini Ermenice şiirin ustasından şiirler. Zahrad’ın ilk kez Türkçeleştirilen şiirlerden oluşan bir seçki Aras Yayıncılık tarafından yayımlandı. Zahrad, asıl adıyla Zareh Yaldızcıyan, ilk kitabının yayımlandığı 1960’tan hayatını kaybettiği 2007 yılına dek, Ermenice şiirin en üretken ve yenilikçi isimlerinden biri olarak tanındı. Şiirleri 22 dile çevrilen şair, eserlerinde “küçük insanlar”ı, kimi zaman mizah, kimi zaman hüzün yüklü bir dille anlattı.

23 Nisan 1920: Hıristiyan mezarlığı üzerine kurulan soykırımcılar meclisi

Tamer Çilingir // Mail: tamercilingir@hotmail.com 
Meclis üyelerinin İstanbul’da İngilizlerce tutuklanmalarının sebebi ise Ermeni Soykırımı’na katılmış olmalarıdır. Alman efendileriyle birlikte işledikleri cinayetlerle ilgili, yeni efendilerin onlara dayattığı ’’suçluların yargılanmaları’’nı kabul etmemeleri emperyalist-işgalci güçlerin karşısında onurlarının kırılmasından değil, tam tersine o suçların ortakları olmalarıdır. Nitekim 11 Ağustos 1920’de Mustafa Kemal (Ankara Hükümeti) ’’tehcir vesaire’’ dolayısıyla İstanbul Hükümeti’nce  kurulan Divan-ı Harb-i Örfi’yi lağvettiğini ilan eder. 12 Ağustos 1920’de ise Ermeni Soykırımı’na katıldıkları gerekçesiyle ’’…vatan evlatları idam edilecek olursa, İngiliz yarbay Rawlinson[1]’u ve ellerindeki İngiliz esirleri asacağını’’ açıklar.

Hasan Ruhani: Ermenistan’la ilişkilerin gelişmesi önünde hiçbir engel yok

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ermenistan’ın yeni Tahran elçisi Artaşes Geghamyan’la buluşması esnasında ikili ilişkilerin genişletilmesi çağrısında bulundu.Fars Ajansının verdiği haberde Ruhani, 12 Mayıs’ta gerçekleşen buluşmada  ″Tahran ve Erivan arasındaki ilişkilerin genişlemesi  önünde hiçbir engel yok″ dedi.İran cumhurbaşkanı, iki ülkenin uluslararası kuruluşlarda örnek bir işbirliği düzeyine sahip olduklarını ifade etti.

Obama soykırım demedi, Türkiye'den silah izni aldı

Financial Times’a göre, Obama’nın 1915 için soykırımı dememesinin sebeplerinden biri, Ankara’nın silahlı insansız hava araçlarına vize vermesi.Bugün Antalya’da başlayacak NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesi, Financial Times Ankara’nın Batı karşıtı söylemlerinin NATO içindeki konumuna dair gerilimi tırmandırdığını belirtti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin IŞİD’e hava saldırılarında amacın “petrol” olduğu ve “dış güçlerin ülkesini işgal planları yaptığı” söylemleri gerilimi tırmandıran ifadeler arasında sayıldı.

Lark Musical Society proudly stages Anoush

The opera based on Hovhannes Tumanyan’s immortal ballad and set to beautiful music by Armen Tigranian.

LED BY HASMIK PAPIAN AND SHOUSHIK BARSOUMIAN.
MAY 23, 24, 30, 31, 2015
 AT THE AMBASSADOR AUDITORIUM in PASADENA, CALIFORNIA.

Emvali Metruke Kanunları Gerçeği Ve Kurulmak Üzere Olan Bir Tuzak

Av. Cemil Denli, "14 Mayıs 1915 tarihli Geçici Kanunun 2.maddesi gereğince, başka yerlere nakledilmiş veya 15 Nisan 1923 tarih ve 333 sayılı kanunun 6. maddesine göre tegayyüp, müfarakat ve firar etmiş bulunan gerçek ve tüzel kişilerin taşınmazları üzerinde hakları son bulmuştur. Bugün, Lozan Antlaşması'nın imzasından evvelki senelere ait olarak Türkiye'den herhangi bir talepte bulunmaya ne hakiki ne de hükmi şahısların bir hakkı kalmamıştır"

Gerçek 64. Katolik Ermenilerin Katolikosluk makamı Lübnan’da Bzommar’dadır.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Ermeniler, dünyada ilk ulusal kiliseyi kurdukları ve Ermeni Kilisesi’nin bağımsızlığını korudukları için gurur duyar. İ.S. 301 yılından bu yana Ermeniler, Ermeni Katolikosu’nun Hıristiyanlık dini içinde farklı, özgün konumunu kabul ettirmiş olduklarından, yüzlerce yıldır Batı’da aynı inancı paylaşanlarla çeşitli vesilelerle çok yakın bağlar kurmuşlardır. Örneğin Haçlılar döneminde Roma ile Kilikya Ermeni Krallığı’nın başkenti Sis yakın ilişki içindeydiler.

Thank you USA – Շնորհակալութիւն 

Thank you USA – Շնորհակալութիւն Ամերիկա

When: May 17, 2015 @ 6:30 PM
Where:OIA Center 
Categories:
Cultural Committee
  

Sunday, May 17, 2015 at 6:30PM

Soykırımın 100. yılında Ermenistan’dan Türkiye’ye bakmak - 2

Sedat Yılmaz
100 yıldır çözülemeyen sorun elbette bugünden yarına çözülecek gibi gözükmüyor. Ermenilerin çoğu da böyle düşünüyor. Karşılıklı devlet anlayışları da sorunu katılaştırıyor belki ama elbette sorunun asli faili yüz yıldır inkardan başka yol tanımayan Türk devleti...

1942 Varlık Vergisi Kanunu

Ayşe Hür
Saraçoğlu hükümetinin ilk icraatı, beklentileri karşılamayan Milli Korunma Kanunu'nun yerini alacak Varlık Vergisi Kanunu'nu çıkarmak oldu. 11 Kasım 1942 tarihinde TBMM'de oturumda hazır bulunan 350 milletvekilinin oybirliğiyle kabul edilen kanuna göre bazı varlıklı kesimlerden bir defalık olağanüstü servet vergisi alınacaktı.

Kürtler neden 1915'i konuşuyor?

“Aradan yüz yıl geçmediği sürece bu topraklarda Ermenilerin ahı kalkmaz!” Meşekkatli bir proje çalışmasının ürünü olan, “Yüz yıllık ah! Toplumsal Hafızanın İzinde-1915 Diyarbekir” kitabına adını veren üçüncü nesilden bir Kürt anlatıcı, soykırımın Kürtler üzerindeki ağırlığını böyle ifade ediyor. Ülkenin Batı’sında geniş kitlelerde büyük bir sessizlik hüküm sürerken, Kürtler nasıl oluyor da 1915’i açıklık ve öz eleştirel bir tutumla konuşabiliyor? Kürtlerdeki 1915 hafızasının güçlü olmasının sebepleri neler? Öz eleştirel tutum, yüzleşme için yeterli mi? Kitabın da peşine düştüğü yanıtlar için, İsmail Beşikçi Vakfı’nın sözlü tarih çalışmasını Adnan Çelik’le birlikte yayına hazırlayan, Proje Koordinatörü Namık Kemal Dinç’le konuştuk.

Ermeni Ailelerin Listesini Çıkardım, Tehdit Edildim'

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Türkiye'de yaşayan ve Müslüman olduğunu iddia eden Ermeni ailelerin listesini çıkardığı için tehdit edilmesi üzerine listeyi 3 arkadaşına verdiğini belirterek, "Bana bir şey olursa bu listenin yayınlanacağını söyledim. Bunun üzerine tehditler kesildi" dedi. (Sen bilim adamına bak, bir kaç Müslüman Ermeni'nin tehdidinden korkarak gerçekleri gizliyor ve daha güzeli yayımlarım ha... diye şantaj yapıyor. HYETERT)

Mahwah diye bir yer

Ragıp Zarakolu
Bütün Türkiye üniversitelerinde Atatürk İnkılapları Enstitüleri var; ama tek bir soykırım araştırmaları merkezi yok. Türkiye Ermeni Soykırımı’nı inkar edeceğim diye, bütün soykırımlara akademik açıdan gözlerini kapatıyor. Söyleşi yaptığımız Mahwah kentinin adı, eski deyimle “Kızılderili” bir ad. Bu arada burada Kızılderililerin özerk bir rezerv bölgesi olduğunu da ekleyelim. Amerikalılar kolonyalist ama, hiç olmazsa bizim Kemalistler gibi yer adlarını değiştirmiyor. ABD ve İngiltere, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımayı reddeden, ama bu soykırımı ilk belgelendiren ülkeler. ABD’de de kimse Yerli Amerikalılara yönelik kıtasal soykırımdan bahsetmekten kaçınıyor. Ama Türkiye, Batı Ermenistan Ermenilerine, o dönem dile getirilen bir “rezerv” bölge vermeyi bile reddetti.

Gerçek 63. Mıgırdiç Cezayirliyan 19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun en varlıklı girişimcilerinden biriydi.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 GerçekOsmanlı İmparatorluğu’nda finans sisteminin Batı’daki hisse senedi borsaları ve bankalarla ilk bağlantıları 1850’lerde kurulmuştu. Ondan önce finans sisteminin belkemiği sarraflar, yani Konstantinopolis ve diğer yerlerde büyük meblağlardaki para alışverişlerini yapan ve borç para veren kişilerdi. Yüksek faizlerle borç veren sarraflar aynı zamanda Osmanlı vergi tahsilatı sisteminin de bir parçasıydı. İhaleye çıkıldığında en yüksek fiyatı veren ve bir sarrafın kefil olduğu kişi vergi tahsilatı görevini üstleniyordu.

"Tehcir'in 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkilerinin Yarını: Adil Hafıza ve Normalleşme" Konulu Sempozyum

Üniversitemiz Haydarpaşa Yerleşkesinde 14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde "Tehcir'in 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkilerinin Yarını: Adil Hafıza ve Normalleşme" konulu Uluslararası Sempozyum düzenlenecektir. 
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi

Anılarını tazelediler

Elmas Tokay
Geçmişte vaftiz edildikleri, günah çıkardıkları ve dünya evine girdikleri, Kıbrıs’taki tek Ermeni manastırı olan Sourp Magar’ı ziyaret eden yaklaşık 80 Ermeni, mum yakıp, adak adadı, dua etti. Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçen yaklaşık 80 Ermeni, bir zamanlar vaftiz edilip, günah çıkardıkları, dünya evine girdikleri Alevkayası’ndaki Sourp Magar Manastırı’nda mum yakıp, adak adadılar, dualar ettiler.

Bienalde skandal... Sarkis’in ‘Nefes’ine ‘soykırım’ sansürü

Evrim Altuğ
Sanatçı Sarkis’in 56. Venedik Bienali’nde yer alan ‘Nefes’ isimli eseri için hazırlanan katalogda Rakel Dink’in kaleme aldığı metin, kriz yarattı. Dışişleri ve Kültür bakanlıkları ile sergiye destek verenlerin bazıları kitabın dağıtımını engelledi.

Türkiye'nin ilk Hıristiyan kanalı televizyon yayınına başlıyor

Kanalın Genel Yayın Yönetmenliğini, 2007 yılında Malatya'da Zirve yayınevi katliamından sağ kurtulan Gökhan Talas yapıyor.  Üç senedir internet üzerinden yayın yapan, Hıristiyan inancını ve kültürünü yansıtan programlar içeren TV kanalı SAT-7 TÜRK, televizyon yayınına başlıyor. Radikal'deki habere göre, Türksat 4A uydusu üzerinden (42 derece Batı- 11824 V8000) 1 Ocak 2015 tarihinde test yayını ve 14 Şubat sevgililer günü gerçek yayına geçen SAT-7 TÜRK, Hıristiyan dünyasından haberleri, her pazar sabahı Türkiye'deki bir kiliseden yapacak.

Soykırımın 100. Yılında Ermenistan’dan Türkiye’ye bakmak - 1:


Sedat Yılmaz 
‘İki yakın halk iki uzak komşu’.  Türkiye’nin tarihsel paranoyası olan Ermeni Soykırımı’nın 100 yılına sayılı günler kalırken başkent Yerevan sokaklarından Türkiye’ye bakmaya çalıştık. Aslında Hrant Dink’in “İki yakın halk iki uzak komşu” sözünü doğrulayan çok şey var. Geldiğim gün (1 Nisan) otel rezervasyonları tamamen dolmuştu. Tüm parti ve sivil toplum örgütleri anma etkinlikleri hazırlığı yapılıyordu. Çeşitli konferans, seminer, tartışma, tiyatro, belgesel ve sinema gibi faaliyetler günler öncesinden başlamıştı. Yüzyıllık trajedinin Ermeni halkında yarattığı travma, kuşaktan kuşağa aktarılarak devam ediyor.

1915 Olayları Hakkında Üç Tarz-I Siyaset

Prof. Dr. Çağrı Erhan / Ankara Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
1915’le ilgili yabancı ülkelerin veya kurumların tavrını genel olarak sınıflarsak, 3 kategori söz konusu:
Birincisi, yasama organı ya da devlet başkanı düzeyinde “soykırım”ı ilk kez tanıyanlar.
İkincisi, evvelce çeşitli düzeylerde “soykırım”ı tanımış olup, 100. yıl vesilesiyle tekrar dile getirenler.
Üçüncüsü, “soykırım” demese de Türkiye’nin yaklaşımından çok uzak bir tavır sergileyenler.
Demek ki, Türkiye’nin başka devletlerin 1915’e ilişkin tutumları karşısında, artık standartlaşan üç tarz-ı siyaseti var. Kategoriye uygun tavır neyse o takınılıyor. Bir zamanlar revaçta olan “malları boykot edelim”, “ihalelerden yasaklayalım” söylemi terk edilmiş durumda. Mayıs ayında, Ankara’ya çağırdığımız büyükelçilerimizle istişarelerimiz biter ve onlar bu kez sessiz sedasız görev yerlerine geri dönerler.

Şişli Spor Kulübü, çocuk ve spor odaklı projelerini Նորածագում Sevgi Yemeği’nde açıklıyor

1946 yılından bu yana özellikle basketbol, voleybol başta olmak üzere birçok branşla çocuklarımıza spor yapma ve sosyalleşme imkânı sunan Şişli Spor Kulübü Նորածագում adını verdiği “Sevgi Yemeği” ile çocuklarımızın sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine önemli katkılar sağlamak hedefiyle gerçekleştireceği projeleri ve kulübünün hedeflerini toplumumuzla paylaşmayı amaçlıyor.

Lübnan’da deniz zeminine Soykırım kurbanları Haçkarı yerleştirildi

Ermenistan’ın Lübnan Büyükelçiliği, Ermeni Soykırımı Lübnan 100. Yıl Organizasyon Komitesi ve Ermeni Katolik Kilisesi ruhani önderi Patrik Nerses Bedros XIX  himayesindeki Dalgıç Grubu üyeleri 10 Mayıs’ta Beyrut’un kuzeyindeki bir sahilde Ermeni Soykırımı kurbanlarını saygıyla andılar. Soykırımın 100. Yılına ithaf edilen haçkar deniz zeminine yerleştirildi.

Etchmiatsin Türkiye’den gasp edilmiş mülklerini talep edebilir

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin de aynı şekilde Türkiye’de gasp edilmiş mülklerinin iade edilmesini talep edebilir. Beyanat Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II’nin «Amerika’nın Sesi»ne (VOA) vediği röportajla geldi; Katolikos halihazırda tarihçi ve hukukçuların bu konuda çalıştıklarını ifade etti. Ermeni Apostolik Kilisesi Kilikya Katolikosluğu, Kudüs ve İstanbul Patrikhanelerinin Türkiye’den mülklerinin iadesi talebiyle mahkemelere başvuru yaptıklarını kaydetti.

Gerçek 62. “Soykırım” terimi, Ermenilerin akıbeti düşünülerek yaratılmıştır.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Toplu katliamlar yeni bir olgu değildir. Kimi zaman kana susamış, yağmacı topluluklar, kimi zaman organize fetihçi ya da kolonyalist ordular, çok eski çağlardan itibaren insanlık tarihine kanlı sayfalar eklemişlerdir. Ancak uluslararası hukukta bir hukuk terimi olan soykırım kavramı 20. yüzyıla aittir ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde, Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermenilerin akıbetinden yola çıkılarak türetilmiştir.