Etiketler

Artık inkar pozisyonunun yapabileceği bir şey kalmadı

Serpil İlgün
'Tarihi tarihçilere bırakma' argümanının kaynağı ne? Arşivler gerçekten açık mı? Soykırımın tanınması Ermeni toplumu için neden önemli? Tehcir edilen Ermenilerin geride bıraktıkları malların akıbeti ne oldu? Yanıtlar için Koç Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Mehmet Polatel’le konuştuk… CHP ve MHP’nin de AP’yi, AKP ile ortak açıklama yaparak kınaması, soykırımın inkarının bir devlet refleksi olduğunun göstergelerinden biri midir? Evet, tabi, önemli bir vurgu yaptınız. Bu milli mutabakat dediğimiz şey, muhalefet partilerini ortaklaştıran ve ortak kesen bir nokta zaten. Ermeni meselesi ya da Kürt meselesi turnosol kağıdı rolü oynuyor. Bu konular ne zaman devreye girse, zaten bir ittifak halini görebiliyoruz. Verilen tepkiler, aslında inkarın geldiği evrimle de alakalı bir durum.

Taksim’de Kamp Armen için yürüyüş

Kamp Armen Dayanışması, kampın iadesini talep etmek için Taksim’de yürüyüş düzenledi.Kamp Armen Dayanışması, Hrant Dink’in de aralarında olduğu bin 500 çocuğun yetiştiği ve 17 gün önce iş makineleri sokularak yıkılmaya çalışılan Kamp Armen’in yıkımına karşı başlatılan direnişin 17’inci gününde Taksim Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları Murat Mıhçı, Garo Paylan, Deniz Zarakolu ve Flor Uluk Benli’nin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

CHP'lilerden Ermeni Yetimhanesi'ne Ziyaret

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu seçim çalışmalarını bugün Tuzla'da sürdürdü. Tuzla'da yıkılmak istenen Ermeni Yetimhanesi'ne destek ziyaretinde bulunan Tekin ve Tanrıkulu'na partililer de eşlik etti. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yetimhanenin tapusunun sürekli el değiştirmiş olmasına dikkat çekerek, "Bu hangi gerekçelerle oldu? Neden bu kadar hızlı değiştirildi? Hazinenin buradaki tutumu, bilir kişi raporu nedir ? Hukukun bu kadar ayaklar altında olduğu hiçbir dönem olmamıştır. Buna 12 Eylül dönemi de dahil" dedi.

Zaman tünelinde bir şehir: Antakya

İ. Hakkı Biçer / hakkibicer@gmail.com
Suriye’deki katliam nedeniyle nüfusun dörtte biri neredeyse Halepli, Hamalı mülteci… Bir çok işyerinde onlar çalışıyor, kimse de onları yadırgamıyor. Konya insanı, bu konuda daha tutucu nedense. 100-150 yıl önce bile kendi içlerindeki Ermeni’yi, Rum’u “kestiği yinmez gâvırın” diyerek dışlamışlar. Çocukluğumuzun canlı tarihleri, marifetmiş gibi gayr-i Müslim çocuklarına ettikleri eziyetleri anlatırlardı. Bugün de misafirimiz, muhacirimiz Suriyeli, Somalili dostlarımızın “gitseler de irahatlayagalsak” diye gözlerine bakıyorlar. Kaç kişiden duymuşsunuzdur, “cingeni cabırı doldu galdı” diye… Türkler, Araplar, Alevi Araplar, Ortodoks ve Katolik Hıristiyanlar, az miktarda da olsa Ermeniler ve Yahudilerin yaşadığı şehirde boğucu sıcak dışında can sıkıcı hiçbir şey bulunmuyor. Sadece Türkiye’nin son Ermeni köyünün hikâyesini yerinde dinlemek için bile Antakya görmeye değer bir şehir…

HDP'nin 19 Mayıs'ı Pontus Rum Soykırımı Anma Günü olarak duyurdu

HDP Şişli teşkilatı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yerine "19 Mayıs Pontus Rum Soykırımı"nı andı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili HDP'den herhangi bir resmi açıklama gelmezken, HDP Şişli teşkilatına ait Twitter hesabından ilginç bir "19 Mayıs" mesajı atıldı. @HDPsisli adlı hesaptan "19 Mayıs Pontus Rum Soykırımı Anma Günü. 353 bin Rum öldürüldü, 1 milyon 250 bin Rum mübadeleyle sürgün edildi. #BuAcıHepimizin" diye yazıldı. Atılan 19 Mayıs mesajına bazı HDP'liler de dahil olmak üzere birçok kesimden tepki geldi. Gelen tepkiler üzerine mesaj silindi.

Patrik'ten Çanakkale'deki Rum şehitlere ilk dua

Serdar Korucu / CNN TÜRK
Çanakkale Savaşı'nın 100. yıldönümü anmaları çerçevesinde İstanbul Rum Patriği Bartholomeos bugün önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Patrik Bartholomeos doğduğu ve çok sevdiği adası Gökçeada'ya gitmeden önce Çanakkale Savaşı'nın kritik bölgelerinden Conkbayırı'nı ziyaret etti. Patrik Bartholomeos, defne yapraklarından hazırlanan bir çelengi bırakarak, savaşa Osmanlı cephesinde katılan Rum Ortodoks cemaati üyeleri için dua etti.

Venedik Komisyonu Anayasa’nın 1. Bölüm taslağını inceliyor

Anayasa Mahkemesi başkanı Gagik Harutyunyan ″Şimdi Vendik Komisyonu uzmanları taslak Anayasa’yı bölümler halinde inceliyorlar. Bu daha sonra Genel Kurula sunulacak, ancak ne zaman olacağı belli değil ″ dedi. Harutyunyan, 18-19 Mayıs’ta Komisyon 7 uzmanının taslağa ilişkin yazılı görüşlerini sunduklarını ve mülahazaları değerlendirmek üzere buluştuklarını belirtti.

Anayasa taslağı Ermenistan kamuoyuna sunulacak

Anayasa Reformları Uzmanlık Komisyonu (ARUK), Anayasa taslak metnini Ermenistan kamuoyuna bu ay sonunda sunacak.Konuya ilişkin açıklama bugün 22 Mayıs’ta düzenlenen basın toplantısında ARUK ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Gagik Harutyunyan’dan geldi. Açıklamada Komisyon üyelerine, 26 Mayıs’a kadar sorumlu oldukları bölümlerin nihai versiyonunu sunmaları talimatı verildiği bildirildi. ARUK’un 28-29 Mayıs’ta oturum düzenleyerek metinde değişiklikler yapması öngörülmekte. Anılan oturumda ARUK, başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçilmesi yönündeki tutumunu da netleştirecek.

Akdoğan'dan Ermeni konusunda Avrupa'ya sert eleştiri: Bu nasıl demokratlık?

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Türkiye'de söylenmedik söz kalmadı. Ama Avrupa'ya gidin 'Ermeni soykırımı yoktur' deyin. Bunun cezası var. Bu nasıl bir demokratlıktır? Bu ne zaman tabu oldu, kutsal metne dönüştü? Niye korkuyorsunuz? Bu bir ihtiyaç, demokratik bir bakıştır, demokrat bakıştır. Bunlar 'Tamam, biz bu dosyayı kapattık, rafa kaldırdık'. Öyle bir şey var mı? Ortada bir delil, ispat yok. Sadece siyasi manipülasyonlar var, lobi çalışmaları var, parlamento çalışmaları var. Bunun üzerine bir hüküm inşa edilemez. Parlamentolar tarih yazamaz, hukuki hüküm veremez. Eğer Avrupa Parlamentosunun birazcık dirayeti varsa, ortak bir politika belirleyebiliyorsa, Suriye'de 300 bin insan katledildi, Mısır'da darbe oldu, idam kararını geçiyorum, Avrupa'da idam yok. Tepki verirler dedik, çok cılız ses çıktı…” dedi.

‘Savaş Kadınları’ndan 12 dilde ağıt

Türk, Kürt, Ermeni ve Arap ağıtlarının da yer aldığı ‘Savaş Kadınları’ adlı albüm, savaşların kadınlar üzerindeki etkilerini bir kez daha gözler önüne seriyor. Üiber Müzik Yapım tarafından savaşların kadınlar üzerindeki etkilerini ağıtlar üzerinden sunan ‘Savaş Kadınları’ adlı albüm piyasaya çıktı. Metin Günaydın’ın hazırladığı albümde, Anadolu coğrafyasıyla bağlantısı olan olayların ardından yakılan ağıtlara yer veriliyor.

Turkish Consulate attempt to sneak Genocide deniers onto Panel Discussions in Sydney and Melbourne fails

Sydney: The Armenian National Committee of Australia (ANC Australia) reports that an attempt by the NSW Turkish Consulate to place deniers of the Armenian Genocide on Panel Discussions, which were set to follow this week's Sydney and Melbourne screenings of The Cut, has been defeated.  The Cut - a highly-acclaimed film centred on the Armenian Genocide by Turkish-German producer Faith Akin - is screening in Australia as part of the German Film Festival, which is organised by the Goethe-Institut - the cultural institute of the Federal Republic of Germany.

Sunday is the Feast of Pentecost

Imagine the predicament of the Disciples of Christ at the time of his Ascension.  They were still filled with the excitement of His resurrection and of the 40 days they had spent with Him afterwards. Then came the Ascension, when he was taken up into heaven and suddenly the person who had been their life for the past few years, the person for whom they had given up everything, was physically gone from their midst.  They could no longer touch him or speak to him or ask him for guidance.

Almanya, Ukrayna'nın AB Üyeliğine Karşı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'nın gerekli koşulları yerine getirmeden AB üyesi olamayacağına işaret etti. Berlin'de Federal Meclis'te konuşan Merkel, "Ukrayna, ilk başta öngörülen koşulları yerine getirmeli ve Avrupa Birliği standartlarına yaklaşmalı" dedi. Ukrayna vatandaşları için vize kolaylığıyla ilgili de açıklamada bulunan Merkel, "Vize kolaylığı, tüm koşullar yerine getirilirse mümkün olur" ifadesini kullanarak, bununla ilgili sene sonuna kadar karar çıkmayacağını kaydetti.

Türk Hacker'lardan Almanya İstihbaratına Ağır Darbe.!

Ermeni Soykırımını Kabul Eden Almanyanın İstihbarat Teşkilatına, Türk Hackerlardan İntikam Saldırısı. Ermenistan ve Avusturya devlet sitelerine yaptıkları siber saldırılarla dikkat çeken Türk Hack Team, hedefine bu kez sözde Ermeni soykırımını tanıyan Almanya'yı aldı… Türk Hack Team'dan yapılan açıklamada, "Siber saldırılarımızın sözde soykırım komedisini kabul eden devletlere artarak devam edeceğini belirtmiştik. Ermenistan devlet siteleri ve ardından Avusturya Merkez Bankasını iletişime kapatarak sözümüzde durduğumuzu gösterdik.

AVM’deki Hıristiyan ve Musevi dua odaları kapatıldı

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, 10 Mayıs’ta açılışı yapılan Türkiye’nin en büyük mobilya alışveriş merkezi Mobiliyum AVM'de Hıristıyan ve Musevi müşteriler için yaptırılan dua odaları tepkiler üzerine kapatıldı. Mobiliyum AVM Genel Müdürü Yusuf Şen, gelen misafirlerin ibadetlerini yerine getirebilmeleri adına iki küçük dua odasının ayrıldığını belirterek, "Burada kilise ya da havra yapmadık. Bunları tefriş etmedik. Burada herhangi bir din görevlisi görevlendirmedik" dedi.

Cyprus Editorial: Taner Akcam - “I am a normal Turk”

Historian and sociologist Taner Akcam, a holocaust and genocide lecturer and researcher at Clark University presented a highly informative, illuminating even, lecture on Monday night on “A hundred years after: new aspects of the Armenian Genocide”. It is not so much the information that was revealed at the packed University of Cyprus lecture hall, some for the first time to a non-academic audience, as much as the psyche of the Ottoman rulers a century ago and the methodical and mechanical way with which orders for the annihilation of the Armenians and other non-Muslim minorities were executed.

Ermeni sorunu tazminat talepleriyle büyüyecek

Önce Türkiye’nin artılarına bakalım: Türkiye’nin Ermeni tabusu çoktandır yıkılmış bulunuyor... Türkiye bir Ermeni meselesinin olduğunu nihayet kabul ediyor. Türkiye, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirmesi gerektiğinin de farkında... Bunlar da eksiler: Türkiye, Ermeni tabusu yıkılınca şişeden çıkan cinle nasıl baş edeceğini bilmiyor. Bu Türkiye, Ermeni meselesiyle yüzleşmekten kaçınıyor. AKP Türkiye’si yeterli siyasi ve ideolojik kapasitesi olmadığı için Ermeni meselesini çözüm yoluna sokamıyor...herkese 24 Nisan 2015 sonrasında gündemlerinin ne olacağını sordum.  Aldığım cevapların ortak yönü, yurtlarından sürülen Osmanlı Ermenilerinin geride bıraktıkları malların iadesi ya da tazmin edilmesi için torunları tarafından açılacak davaların önümüzdeki dönemde bir trend haline gelecek olduğuydu. Türkiye, özellikle de kilise mallarının iadesi için düzenlenecek uluslararası kampanyalar ve davalarla yüz yüze kalabilir.

25 Reasons Why You Should Never Visit Armenia/ Neden Hiçbir zaman Ermenistanı Ziyaret Etmemelisiniz

Markar Esayan AK Kafe’de Vatandaşları Dinledi

İstiklal Caddesi’nde açılan Ak Kafe’de vatandaşlarla buluşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve AK Parti İstanbul Milletvekili adayı Markar Esayan, vatandaşlarla sohbet ederek, dertlerini dinledi.Gün içinde yüz binlerce insanın gezip dolaştığı İstiklal Caddesi’nde Beyoğlu Belediyesi tarafından Ak Kafe hizmete açıldı. Vatandaşların sorunlarını anlatacağı, oturup dinlenecekleri Ak Kafe’de vatandaşları ilk gün Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Markar Esayan karşıladı. Vatandaşlarla oturup sohbet eden Başkan Demircan ve Markar Esayan, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Mardin Bienali’nden soykırım göndermeleri

15 Mayıs’ta başlayan 3. Mardin Bienali, 15 Haziran’a kadar sürecek  20’si yabancı 62 sanatçının 70’e yakın işinin yer aldığı 3. Mardin Bienali’nin ana mekânları, uzun zaman sonra ilk kez kapılarını açan iki yapı: Bugün şehirde ‘Alman Karargâhı’ olarak anılan, Mardin’in önde gelen ailelerinden Atamyanların konağı ve Süryani Soykırımı’nda (Seyfo) büyük ölçüde boşalan ve 1933-1945 yılları arasında askerî hastane olarak kullanılan Mor Efrem Manastırı.

Resmin bütününe bakamamak

Etyen Mahçupyan  / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Laik/sol aydın bakışının niçin bu denli sığ hale geldiğini entelektüel geçmişe veya bugünün global ortamına bakarak doyurucu bir şekilde açıklamak zor. Resmin bütününe bakmaya açık bir direnç gösteriliyor. AKP hükümetleri gerçekten de bu onüç yıl içinde demokratik teamüle uymayan birçok adım attı. Yapılan birçok şey başka türlü ve daha yapıcı bir tarzda ele alınabilirdi. Ancak bu hamleler nötr bir ortamda, durup dururken yapılmadı… AKP’nin tutumu kendiliğinden Türkiye’yi ‘belirlemiyor’. Diğer siyasi aktörlerin ve toplumsal kesimlerin tepkisi ile birlikte nihai sonucu üretiyor. Diğer bir deyişle eğer ortada bir antidemokratik durum varsa, bunun tek sorumlusu AKP değil. Ona verilen tepki de en az iktidarın tutumu kadar etkin. Eğer gözünüzü hükümete dikip diğer tarafın ‘siyasetini’ görmezden gelirseniz, resmin bütününü gören bir topluma diyeceğiniz hiçbir şey kalmaz. Nitekim olan da bu…  

Şarmazanov: Ankara resmiçevreleri Jön Türklerin suç ortağına dönüşüyor

Ermenistan Millet Melisi Başkanı yardımcısı Eduard Şarmazanov  dün Yunan Parlamentosu Genel Kurul salonunda ilk kez düzenlenen «Soykırımı: Kınanması zorunlu» başlıklı foruma katıldı…Türk inkarcılığına karşı mücadelenin gerekliliğini belirten Şarmazanov ″Ankara resmi çevreleri, Hıristiyan halkların soykırımını inkar ederek, milyonlarca masum insanın şehitlik yükünü üstlenerek,  bir asır önce Jön Türklerin, ardından Kemalistler tarafından gerçekleştirilen canice işlemlerinin suç ortağına dönüşmektedir″ dedi… Yunan Parlamentosu Başkanı Zoi Konstantopulu Forumun açılışında yaptığı konuşmada ″Soykırımın kınanmaması yeni suçları doğurmaktadır. Nesneleri adlarıyla anmak gerekiyor, insanlık tarihi dürüst yaklaşımlarla revize edilmelidir″ dedi.

Ermenistan’da Terörist Sempatizanlığı

Mehmet Oğuzhan Tulun / Uzman, AVİM
Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi önünde uzun senelerdir devam eden bir takım engeller bulunmaktadır. Ermenistan’ın Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanıması konusundaki sergilediği muğlaklık, “Ermeni soykırımı” söylemini Türkiye’ye ısrarla dayatma teşebbüsleri ve Azerbaycan’ın toprağı olan Dağlık Karabağ’a yönelik devam eden işgali bu engellerden en öne çıkanlardır. Bu engellerle beraber, iki ülke arasındaki gerilimi arttıran ve toplumsal barışmayı sekteye uğratan meselelerden bir tanesi ise; Türk diplomatlarını şehit eden Ermeni terör örgütü mensuplarının Ermenistan’da hâlâ ulusal kahraman muamelesi görmesi ve bu teröristler için heykeller ve anıtlar dikilmesidir.

Mardin'deki Süryani Protestan Kilisesi ibadete açılacak

Mardin - Halil İbrahim Sincar
Papaz Ender Peker, AA muhabirine, iki yıl önce Diyarbakır Protestan Kilisesi'nden Mardin'deki Süryani Protestan Kilisesi'ne atandığını anlattı. Diyarbakır'dan 160 yıl önce kente gelen Protestanların ev olarak inşa edilen binayı kiliseye dönüştürdüğünü söyledi.Bakımsızlık nedeniyle harabeye dönüşen kiliseyi onarmak için cemaat olarak çalışma başlattıklarını kaydeden Peker, "Bununla ilgili adımları attık. Eski hali nasılsa o şekilde onarılacak. Haftanın yedi günü açık Mardin'in tek Protestan Kilisesi olarak halkın hizmetine sunacağız. Restorasyon konusunda devletin ilgili kurumları birçok konuda yardımcı oluyor. Ancak kiliseyi cemaat olarak restore edeceğiz" diye konuştu.

Ermeni anıtına çelenk koyan Türk vekil HDP'ye oy istedi

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi, Türkiye'deki 7 Haziran Genel Seçimleri'nde, Halkların Demokrasi Partisi HDP'ye destek istedi. Birlik 90/Yeşiller Partisi destek kararını partinin internet sayfasında Almanca, Kürtçe ve Türkçe duyurdu. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de açıklamayı kendi Twitter hesabından paylaştı. Birlik 90/Yeşiller'in “Özgürlük, Adalet, Sürdürülebilirlik ve Barış İçin!” başlığıyla yayınladığı mesajda HDP'nin meclise girmesi, Türkiye 'nin demokratikleşmesi ve çözüm süreci açısından tarihi bir şans olarak nitelendirildi.

Հասնինք Հալէպի Հայութեան

2015ի Ապրիլ եւ Մայիս ամիսները վտանգի ահաւորութեան իմաստով մեծապէս ծանր եղան հալէպահայութեան համար։ Այս պայմաններուն մէջ մեր ժողովուրդի զաւակներէն ոմանք ժամանակաւոր, ոմանք մնայուն տեղափոխուեցան Հալէպէն։ Սակայն պատկառելի թիւ մը իր դիմագրաւած դժուարութիւններով հանդերձ շարունակեց եւ տակաւին կը շարունակէ մնալ Հալէպի մէջ, ջանք չխնայելով իր ընտանիքին եւ հալէպահայ համայնքին պահպանման նպաստելու գործին մէջ։

Kamp Armen: Bir haksızlığı tamir fırsatı

Doğu Ergil
Birkaç haftadır İstanbul Tuzla’da bulunan ve 6 Mayıs günü şimdiki sahibinin yıkıma başladığı Kamp Armen diye bilinen Ermeni yetimhanesini konu alan büyük bir tartışma sürüyor. Sürdükçe de utanılacak eski uygulamalarla yüzleşiyoruz.

Türklüğümle imtihanım

Taner Akçam
Kürt olduğu ile gurur duyan ve bunu her fırsatta da tekrar eden bir dostumla sohbet ediyordum. Biraz da kasıtlı, kendisine “ben bir Türk olarak” biçiminde bir cümle kurdum; “yapma ya” dedi, şaşırmıştı. Kendisine sordum; “Kürt politikası başta olmak üzere, senin bu devlet hakkında gündeme getirdiğin her eleştirinin altına imza atan bir kişi olarak, Türküm diyemez miyim?” ve “senin kendini Kürt olarak tanımlama özgürlüğünü, niçin ben de kendim için kullanmayayım?” Arkadaşımın cevabı daha da ilginçti; “Ben seni hiç Türk olarak düşünmedim ki”.

Feast of the Ascension of Christ

The Feast of the Holy Ascension (Hampartzoum) was observed by the Armenian Apostolic Church on May 14, 2015. The feast marks the ascent of our Lord Jesus Christ into heaven on the 40th day after His glorious Resurrection.

CHP, Ermeni cemaati ile buluştu; destek sözü aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu ile İstanbul 2’inci Bölge Milletvekili Adayı Selina Doğan, Ermeni cemaati ile bir araya geldi. Ermeni cemaatinin önde gelenleri Ermeni kadın avukat Selina Doğan’ı aday gösteren CHP’yi desteklediklerini açıkladı. CHP diğer tüm azınlıkların temsilcileriyle de Cumartesi günü bir araya gelecek… Selina Doğan ise kendisinin de Ermeni olduğunu anımsatarak “Artık bundan sonra Ankara’da sorunlarınızı yakından takip edecek birisi var” dedi.

2015 Eurovision Şarkı Yarışması'nın Birinci Yarı Finali Tamamlandı

Viyana'da bu yıl 60'ıncısı düzenlenen 2015 Eurovision Şarkı Yarışması'nın birinci yarı finalinde, büyük finale kalan 10 ülke belirlendi …Yarı finalde, 16 ülke temsilcileri şarkılarını seslendirdikten sonra oylama yapıldı. Oylamaya göre Arnavutluk, Ermenistan, Rusya, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Estonya, Gürcistan, Sırbistan ve Belçika finale kaldı.

‘Ermeni takıntısı’ ve Türklük

Tarihle yüzleşme sorunu konusunda yazdıklarıma gelen eleştiriler arasında en çok hoşuma gideni, “Ermeni takıntısı” ya da “Soykırım takıntısı” eleştirisi. Ortada bir takıntı olduğu kesin… Bu “takıntı” ibaresinin hoşuma gitme nedeni bana eski solculuk yıllarımı hatırlatması. O yıllarda, durmadan kadın-erkek eşitliğini veya Kürt meselesini gündeme getiren arkadaşlarımıza, daha derin ve önemli memleket meseleleri olduğu hatırlatılır ve bu “takıntılardan” kurtulmaları istenirdi. Gerçi ben bu “takıntı” hatırlatanlardan hiç olmadım ama şimdi de bana hatırlatılıyor.

Avrupa Ermeni Federasyonu’ndan HDP’ye destek

Adalet ve Demokrasi için Avrupa Ermeni Federasyonu, 7 Haziran’daki genel seçimler öncesi HDP’yi desteklediklerini açıkladı . Avrupa’daki etkin Diaspora kuruluşlarından biri olan Adalet ve Demokrasi için Avrupa Ermeni Federasyonu (EAFJD) 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) desteklediklerini açıkladı.  

Türkolog: Ermeni Soykırımı'nı kabul eden ilk ülke Osmanlı İmparatorluğudur

Gazetecilere konuşan tarihçi, Türkolog Meline Anumyan “Čağdaş Türkiye’nin Ermeni Soykırımı'nı inkar etmesine rağmen Soykırımı ilk kabul eden ülkenin  Osmanlı İmparatorluğu olduğunu bir gerçektir” dedi.Anumyan sözlerine şöyle devam etti,“Söz konusu olan 1919-1921 yıllarında İstanbul askeri mahkemesinde gerçekleştirilen Jön Türk davası veya Ermenilerin tehciri ile katliamları düzenlemek gerekçesiyle başlatılan 63 ayrı davadır. Bunlar hepsi Ermeni tehcir ve katliamları için başlatıldı”.

Kamp Armen'le dayanışma yürüyüşü

Tarih: 22 Mayıs, Cuma
Saat: 19.00
Toplanma Yeri: Taksim Tünel Meydanı
Ermeni yetimlerin kendi elleriyle yaptığı Kamp Armen yıkıma karşı direniyor.

İzmir Karataş Hastanesi ve Yahudi izleri

Tufan Erbarıştıran
Yahudi tarihi üzerine yazdığı tez ve çalışmalarla tanınan Dr. Siren Bora ile son yazdığı kitap ‘Karataş Hastanesi ve Çevresinde Yahudi İzleri’ üzerine kapsamlı bir söyleşi yaptık…1989’da 9 Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde doktora eğitimine başladığım zaman, İzmir’deki Rum azınlıklar ile ilgili araştırmalarıma devam etmek ve doktora tezimi bu konu üzerinde yapmak düşüncesinde idim. Fakat, doktora eğitimim sırasında fikrimi değiştirerek İzmir Yahudileri üzerine çalışmaya karar verdim.

Azerbaycan'dan Fransa'ya nota

Azerbaycan, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'ın sözde yöneticilerinin Paris'te temaslarda bulunmaları nedeniyle Fransa'ya nota verdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Yukarı Karabağ'ın sözde yöneticilerinden Bako Saakyan'ın Fransa'ya ziyaret gerçekleştirmesi üzerine Fransa'nın Bakü Büyükelçisi Pascal Meunier Bakanlığa çağrıldı. Meunier'in Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov tarafından kabul edildi ve kendisine itiraz notası iletildi.

Pontos'un Yitik Kızı Tamama’nın (RAİFE) Öyküsü

Serdar M. Degirmencioğlu
Giresun Espiye’de 1909’da bir kız çocuk doğdu. Anne Kyriaki ve baba Papayiannis bir erkek çocuk istiyorlardı. Ama Marigoula ve Symela’nın ardından üçüncü kez bir kız çocukları oldu. Vaftiz töreninde Papayiannis kızının adını “Tamama” koydu. Bu hiç duyulmamış ad, Türkçeden türetilmişti. Papayiannis kızgınlığını, kızına “yeter, tamam” adını koyarak göstermişti.1913 yılı geldiğinde Papayiannis, ailesi ile Sümela’ya, Meryem’e adanmış büyük ayine gitmek için ant içti. Tamama daha dört yaşındayken ailesi ile Trabzon’a zor ve zahmetli bir yolculuk yaptı. Sümela’ya katırlar üzerinde ulaşıp, binlerce Rum gibi 15 Ağustostaki büyük ayine katıldılar.

Diaspora manastır için AİHM’ye kadar gidecek

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin iki kutsal makamından biri olan Kilikya Katolikosluğu, Adana’daki Kilikya Manastırı’nın iadesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitmeyi de düşünüyor…New York Times gazetesine konuşan Katolikos I. Aram, nisan ayında iade için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurulmasını “Bu hukuki ilk adım. Bütün kiliselerin, manastırların, kiliseye ait taşınmazların ve nihayet kişisel malların iadesinin talebi gelecek. Adım adım ilerlemeliyiz” dedi

ECP’li milletvekili: İran gazını Avrupa’ya taşımak için en iyi güzergah Ermenistan

İran gazını Avrupa’ya taşımak için en iyi güzergah Ermenistan. Beyanat bugün 19 Mayıs’ta düzenlenen basın toplantısında Ermenistan Cumhuriyetçi Parti milletvekili Vahram Mkrtçyan’dan geldi. Milletvekili, İran’a karşı yaptırımların kaldırılması sonrasında bölgede oluşacak yeni jeopolitik durumun Ermenistan’ı  da etkileyeceğini belirtti.

Sayat Nova Korosu Ermeni kültürünü anacak

CNN Türk - Türkiye Ermeni toplumundan doğan Sayat Nova Korosu, dinleyicilerine 100 yıl önceki Ermeni kültürünü konu alan eserler sunacak. "Grung" yani "Turna" başlıklı konser, 22 Mayıs Cuma günü saat 21.00'de Şişli Kent Kültür Merkezi'nde.

Tarih, deneyim ve bellek : Bardizag

Aras Ergüneş*
İnkarı ve travmayı aşmak ancak egemen tarihyazımının dışarıda bıraktığı Ermeni halkının hikayelerini aktaran kaynaklar ile mümkündür. Çünkü egemen söylem, daima kendi devasa anlatısını üretmeye devam edecek ve kendini daima tarihsel bir norm olarak dayatacaktır. Egemen söylemin devam eden hegemonyasına bir örnek de önemli Ermeni yerleşimlerinin bulunduğu İzmit şehrinin tarihyazımından verilebilir. Yakın zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda düzenlenen, tam 36 oturumluk Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda2 aşağıda bahsedeceğimiz Mkhalian ve Bedikian gibi isimlerin adı dahi anılmazken, Ermeninin adı da ancak, alışkın olduğumuz üzere “tehcir sırasında Türklere zulmeden” dış mihrak olarak anılır.3 İşte “tarihin havını tersine taramak”, Mkhalian ve  Bedikian gibi soykırım tanıklarının gündelik yaşam deneyimi içerisinden aktardıkları anlatılarını şimdiye musallat ederek mümkün olabilir. Çünkü istatistiğe ya da enformasyona dayalı bilgi uçucu ve aktarımı güç bir etkiye sahiptir, oysa gündelik yaşam deneyimi içerisinden damıtılmış aktarılan deneyimin bilgisi kolay kolay tükenmeyen ve kuşaklar sonrasına bile etkisini ulaştırabilen bir imkanı taşır. Bu nedenle bu yazıda İstanbul’un yanı başında bir Ermeni yerleşimi olan ve ihtivası bakımından diğer taşra yerleşimlerinden farklı özellikler taşıyan Bardizag’ı (günümüzde Bahçecik) anlatmaya çalışacağız. İzmit bir sancak olarak, İstanbul’un Anadolu yakasından Yalova’ya kadar geniş bir bölgeyi kapsar.

Ermeni tarihçi Suny: Kendini mağdur gören iki ulus var ama aslında ikisi de özne

Diğer devletler konusunda ne düşünüyorsunuz. Türkler ve Ermeniler veya Türkiye ve Ermenistan arasındaki barış sürecinde onların rolü nedir veya ne olabilir?... Burada iki ayrı görüş var. Birine göre üçüncü devletler hiçbir şey yapmamalı çünkü Türkiye’yi zor bir duruma düşürüyor ve imtiyaz veriyor veya dış baskıya taviz veriyor gibi görünmesine sebep olabiliyor ki bunu da hiçbir devlet sevmez. Hrant’ın kendisi de üçüncü devletlerin soykırım kararları almasını desteklemiyordu. Bu tür şeyleri sevmezdi. Türk devletinin ve halkının kendisinden bu sonuca varmasını isterdi. Benim görüşüm, üçüncü devletler soykırımı resmen tanımayıp üstü kapalı hatta gizli olarak Türk devletine bu konuda yol kat etmeleri gerektiğini söyleyince; baskı oluşturmadan, soykırım demeden Türk toplumundaki en kötü -milliyetçi- unsurları desteklemiş oluyorlar. Ancak Şansölye Merkel’in yaptığı gibi “Soykırım vardı Türkiye ve tarihinle yüzleşmelisin” derlerse, o zaman ilerici Türk aynını dediğim kişileri desteklemiş oluyorlar. Avrupa’ya daha yakın olmak isteyen, bu ülkede daha fazla demokrasi isteyen, komşularla sınırları açmak isteyen, Türkiye’yi gelecekte olacağına inandığım müreffeh devlet haline getirecek kişileri destekliyorlar.(Bu mantığa göre, soykırımı başka devletlerin tanımasına da, inkar yasalarına da karşı çıkmak gerekiyor!!! HYETERT)

Türkiyeli Ermeniler ilk kez eylemde

Author Sibel Hürtaş*
Türkiye’deki Ermeni gençleri, yüzlerce Ermeni çocuğa ev sahipliği yapan Ermeni Yetimhanesi Kamp Armen’in yıkımına karşı eylem başlattı. Ermeni cemaati, yetimhanenin kendilerine verilmesini istiyor. Yetimhanenin iadesi olası görünmüyor ancak bu eylem, Türkiyeli Ermenilerin ilk kez sokağa çıkması ve hak talebinde bulunmaya başlaması açısından oldukça önemli. Ermeni Yetimhanesi ya da asıl adıyla Kamp Armen, Ermenilerin Anadolu topraklarında yaşadığı göç ve kırım hikayesinin bugünlere kadar uzanan hatıralarından biri. 

ECUMENICAL PRAYER SERVICE AT THE NATIONAL CATHEDRAL IN WASHINGTON, D.C.

By Florence Avakian
In one of America's most distinguished religious sanctuaries, the neo-gothic Washington National Cathedral, more than 2,500 people filled every seat to witness a majestic Ecumenical Prayer Service for Justice and Peace on Thursday, May 7. His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and His Holiness Aram I, the Catholicos of the Great House of Cilicia, presided over the historic two-hour service, which was sponsored by the U.S. Conference of Catholic Bishops and the National Council of Churches of Christ in the U.S.A.

Ermenistan ile yeni köprüler kurulabilir

Prof. Dr. Faruk Şen
Artık gecikmeden sınırın açılması, ikili ilişkileri daha çok geliştirir. Bunun dışında başta gazeteciler, bilim adamları, politikacılar v.b. kişilerin birbirlerini ziyaret olayı yumuşatır. Bu konuda politikanın dışında sistemlerde vardır. Bu sistemleri burada 4 ana başlık ile açıklamak istiyorum. Politika Dışında Atılabilecek Adımlar
1) Türkiye ve Ermenistan’ın hangi açıdan ekonomik olarak birbirlerini tamamlayacakları, hangi ülkenin nerelerden yararlanacağı ortaya çıkarılmalı ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için bilimsel bir tarama yapılması.
2) Türk basınında Ermeni sorunu, Ermeni basınında Türkiye sorunu araştırmaları ve basının olayları algılaması ortaya çıkarılmalı ve basının yumuşaması için neler yapılabilir tartışmasına açılması lazım.
3) Ermenistan eliti Türkiye hakkında ne düşünüyor, Türk eliti Ermenistan hakkında ne düşünüyor?  Bu konuda yapılacak bir araştırmada ön yargıların ne durumda olduğu ortaya çıkarılır.
4) Türk okul kitaplarında Ermenistan, Ermenistan okul kitaplarında Türkiye sorunu ciddi bir şekilde ele alınabilir.

Çerkesler Ermeni Soykırımını tartışıyor

Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı vesilesiyle konu, bu kez Guşıps dergisi aracılığıyla gündeme geldi ve soruların hedefinde bu defa doğrudan Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerindeki Çerkes Diasporası kurumları vardı. Yöneltilen üç soru şu şekilde: 
- Soykırım yasamış bir toplum adına faaliyet yürüten bir sivil toplum örgütü olarak, 100. yılında Ermeni Soykırımı iddiaları ve güncel tartışmalar hakkında görüşünüz nedir?
 - Ermenilerin Anadolu’dan koparıldığı 1915 döneminde, Çerkeslerin bu olaylara dahli de zaman zaman gündeme geliyor. Sizin bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
 - Ermeni toplumunun soykırım ile ilgili yürüttüğü çalışmalar, sizce Çerkes sivil toplumu tarafından bir örneklik teşkil eder mi?
Çerkes sivil toplum örgütlerinden gelen cevaplar, pek çokları için şaşırtıcı. Zira, görüşlerin bir kısmı toplumdaki geleneksel düşünce kalıplarının oldukça dışında…

Şanlıurfa'daki tarihi kilise zamana direniyor

Şanlıurfa'da kitabesi olmadığından kesin yapılış tarihi bilinmeyen iki katlı Germüş Kilisesi'nin turizme kazandırılması isteniyor. İl merkezinin 10 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Germüş Dağlarının eteğindeki Dağeteği Mahallesi'nde bulunan kilise zamana direniyor. 19. yüzyılın başlarında kesme taşlardan yaptırıldığı tahmin edilen kilisenin girişinde yapı boyunca yükselen üç sivri kemerli cephe bulunuyor.

Armenian Church Leader Speaks on Suit to Reclaim Seized Property

By Rick Gladstonemay
A lawsuit in Turkey filed by the Armenian Church to recover its ancient headquarters, seized a century ago during the Armenian genocide, is the “first legal step” of a goal to reclaim all Armenian property seized by the Turks, a worldwide leader of the church said Monday. The leader, Aram I, Catholicos of the Holy See of Cilicia, also said that if the Turkish legal authorities rejected the lawsuit, it would “deepen the divide” between Turkey and the 10-million-member Armenian diaspora. Aram I spoke in an interview at The New York Times while on a visit to diaspora communities in the Northeast after having participated in genocide centennial events in Washington.

Tarihin sayfalarında Ermeni basını

ALIN OZINIAN*
Diyarbakır Surp Giragos ve Van Surp Khaç kiliseleri başta olmak üzere tarihi Ermeni eserlerinin restorasyon çalışmalarında imzası bulunan, Türkiye’nin başarılı mimarlarından Zakarya Mildanoğlu, çok önemli bir tarihi araştırma yaptı. Türünün Türkçedeki ilk örneği olan çalışma ile iki asıra ve dört kıtaya yayılan Ermenice süreli yayınların bir özetini sundu. Mildanoğlu, 1794’te Hindistan’da yayımlanan ilk Ermenice gazete Aztarar’dan başlayarak 2000’lere kadar çıkmış olan 3650’yi aşkın süreli yayını bir araya getirmiş.

Highlights From the 56th Venice Biennale

By Kevin McGarry
In the end, the victor was Armenia, with an outsize group exhibition by artists of the Armenian diaspora, installed on an island just off Lido called San Lazzaro Degli Armeni. Some of the work here is exceptional, such as that presented by the Milan-based husband and wife team Yervant Gianikian and Angela Ricci Lucchi. Their 1986 video “Return to Khodorciur: Armenian Diary” captures the chilling testimony of Gianikian’s father as he describes his experiences as one of the few survivors of the 1915 massacres.
***

«Արմէն» Ճամբարը Հայերուն Վերադարձնելու Կոչ

ՊՈԼԻՍ, «Մարմարա».- Թուզլայի «Արմէն» ճամբարի փլուզումին դէմ բողոքի դիմադրութիւնը հասաւ իր 11րդ օրուան, բայց «Նոր Զարթօնք»ի երիտասարդները յայտարարեցին, որ իրենք այնտեղէն պիտի չհեռանան եւ պահակ պիտի կենան փլուզումին դէմ։ Անոնք պահանջեցին, որ ճամբարն ու անոր կալուածաթուղթը վերադարձուի Կետիկփաշայի Հայ աւետարանական եկեղեցւոյ։

Türkiye 21. Yüzyıla Girerken: Bir Karar Yılı Olarak 2015

R. Barış Ünlü /  R.Baris.Unlu@politics.ankara.edu.tr
Türkiye’nin 20. yüzyılı 1915’te başladı. Çanakkale Savaşı ve Ermeni Soykırımı, Anadolu’da kurulacak yeni bir ülkenin temellerini attı. Savaş, yerli ve muhacir Müslümanların elde kalan “son vatan toprağı”nı yabancı Hıristiyanlara bırakmayacağını; Soykırım ise, buna paralel olarak, vatan toprağının yerli Hıristiyanlara da bırakılmayacağını ve onlarla paylaşılmayacağını sembolize ediyordu. 1915’ten Kurtuluş Savaşı’nın bittiği 1922 yılına kadar süren yedi yıllık savaş, Müslümanların gözünde yabancı ve yerli Hıristiyanlara karşı verilen tek bir savaştı. Bu savaş, Müslümanlar tarafından Müslümanlık Sözleşmesi dediğim karşılıklı bir anlayış, müzakere ve duygu birlikteliği içinde yürütüldü. Sözleşmeye göre, bu topraklarda imtiyazları ve hakları olan bir kişi olarak var olabilmek için Müslüman olmak gerekiyordu.

YEPP, Ermeni Soykırımını tanıyan bir Tasarı kabul etti

14-16 Mayıs’ta Portekiz’de Avrupa Halk Partisi (EPP) Gençlik Teşkilatı (YEPP) 10. Kongresinde Ermeniler, Pontus Yunanlıları ve Süryani soykırımlarını tanıyan ve kınayan bir tasarı kabul edildi…«EPP Gençlik Kolu AB’ye, Avrupa Konseyi üye ülkeler yanı sıra  uluslararası kuruluşlara  Ermeniler, Pontus Yunanlıları ve Süryani soykırımları kurbanları hatırasına tanınması ve tarihi realitenin restorasyonu çağrısında bulundu. Tüm ilgili taraflar Ermeniler, Yunanlılar ve Süryanilerin soykırımını tanımakta ve 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı, 19 Mayıs’ı Pontus Yunanlıları Soykırımı anma günleri olarak kabul etmektedir.

19 Mayıs 1919 ve Karadenizi Kana Boyayan Merkez Ordusu

Tamer Çilingir
Merkez Ordusu tamamen bu özgürlük hareketini yok etmek amacıyla kurulur. Osmanlı’nın 1.Emperyalist Paylaşım Savaşı sonucu yenilenlerin cephesinde yer almasından dolayı imzalanan Mondros Mütarekesi kararları doğrultusunda orduları dağıtılmıştır. Bunun üzerine silahlarını teslim etmeyen 3.Kolordu ve çetelerden oluşacak yeni bir askeri örgütlenmeye gidilir. Ne ilginçtir ki, savaşın galip tarafları silahlarını teslim etmeyen ne 3. Kolorduya ne de oluşturulan yeni orduya itiraz ederler. Tarih sahnesinde oynanacak oyunun senaryosu ve ilk etabı İttihatçılarca 1915 Ermeni Soykırımı ile oynanmış, sıra ikinci etaba gelmiştir. İkinci etabın adı ise; Pontos Rum Soykırımı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesidir. Birinci etabın yönetmeni Almanlar iken, ikinci etapta yönetmenlik İngilizlerce üstlenmiş, sahneye ise Talat, Cemal ve Enver Paşa’nın yerine Mustafa Kemal çıkmıştır.

'Kamp Armen, 1915 zincirinin son halkası'

Ermeni fotoğrafçı Norair Chahinian, Sao Paulo'dan Urfa'ya uzanan hikayesini Radikal'e anlattı. Kelimenin tam anlamıyla dünyanın bir ucundan, Brezilya’dan Sao Paulo’dan geldi. Önce ailesinin, ardındansa tüm Ermenilerin köklerinin bulunduğu şehirleri gezdi. Fotoğrafçı Norair Chahinian, 2012’den beri yaptığı Anadolu gezilerinin hasadı olan fotoğraflarını hem Aras Yayıncılık’tan “Boşluğun Gücü” adıyla kitaplaştırdı, hem de, Tophane’deki Depo’da 31 Mayıs’a kadar sürecek bir sergiye dönüştürdü.

Van’da bir kilise var uzakta


Deniz Çiyan/ Fotoğraflar: Faruk Akbaş
Van Gölü’ndeki dört adanın hepsinde Ermeni kilisesi bulunuyor. Adır ve Kuş’a gidemedik. Ancak Başkale Albayrak Köyü’ndeki Aziz Bartholomeos Kilisesi’ne gittik. Birinci yüzyılda Anadolu’daki Ermenilere Hıristiyanlık’ı getirdiğine inanılan İsa Peygamber’in havarilerinden Aziz Bartholomeos’un Van civarında şehit edildiği ve bu kilisenin bulunduğu araziye defnedildiğine inanılıyor. Kilise iki sene öncesine kadar askeri bölgede kalıyordu. Bu sebepten definecilerin hışmından korundu. Şu anda bir köylünün koruması altında. Onun izni ve jandarmanın onayı ile kiliseye girilebiliyor. Büyüklüğü ile uzaktan da dikkat çeken kilise, 1976’daki Van-Muradiye depremine kadar çatısı ve iki çan kulesi ile ayaktaymış. Başka bir afetle tamamen yerle bir olmadan önce restore edilmesi gerekiyor.

HYETERT’den Okurlara

Değerli Okurlar. Hyetert 12-13 ülkede okunuyor... Devamlı sadık okurumuz 3-4000 civarında. Okurlar hafta sonları biraz daha azalıyor.  Zaman zaman ilgilendiği habere göre Hyetert okuyanlar ise yine 3-4.000 civarında. Sonuç olarak okurumuz 3.000 ile 8.000 arasında değişiyor. Ancak Hyetert’in etkinliğinin giderek arttığını söyleyebiliriz.

Ermenistan’ın web sitelerini hacklediler

Türk Hack Team üyesi hackerlar, sözde Ermeni soykırımı provokasyonları nedeniyle Ermenistan Devleti’ne ait web sitelerini hackledi… Türk Hack Team Yöneticisi ZoRRoKiN tarafından yapılan açıklamada, “Sözde soykırım saçmalığı devam ettiği sürece öncelikle Ermenistan devlet siteleri olmak üzere, soykırımı kabul ettiğini beyan eden başta Almanya, Avusturya ve Bulgaristan ile diğer devlet sitelerine olan siber saldırılarımız artarak devam edecektir” denildi. 

100 yıl pişmanlık beklentisiyle: Mariam Meymaryan

«Sağ kurtulanlar»dan biri 103 yaşındaki Mariam Meymaryan’dır.Eski ahşap pencerenin eğik çerçeve camı içinden Mariam ninenin  yumuşak yüzü fark ediliyor. Derin buruşuklarla dağlanmış yüzü aydınlık bir hüzünle kaplanmış durumda. Beyaz başörtüsü altında nezihçe toplanmış gümüş parlaklığındaki saçları, derinlere nüfuz eden yarı çocuksu bakışı, bütün bunlara karşın o yaşlılığı içinde güzel.

Son zil etkinliği Özgürlük Meydanında kutlanacak

Okulların mezuniyet kutlamaları «Son zil» hazırlık çalışmaları sona erdi. Bilgi Erivan Kent Meclisi istişare toplantısı esnasında geldi. Mezuniyet ana kutlaması 22 Mayıs saat 19:00’da Özgürlük Meydanında Ermeni pop müziği ve tanınmış DJ’lerin katılımıyla gerçekleştirilecek büyük bir konserle kutlanacak.

Erivan’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Komisyon oturumu

Erivan’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyon oturumu gerçekleştirilecek.Ermenistan Millet Meclisi Halkla İlişkiler Dairesinden verilen bilgiye göre; oturum 19-20 Mayıs’ta Meclis binasında gerçekleştirilecek.

"Hıristiyanlar geçmişte yaşananları bağışladı"

Türkiye'nin ilk Hıristiyan kanalı olan Sat 7 Türk'ün Genel Müdürü Melih Ekener, "Hristiyanlar yaşananları bağışlamış durumdalar. Yargıç Tanrı'nın kendisidir" dedi. Ekener kanalın yayın politikasını, nasıl tepkiler aldıklarını anlattı… Ekener, "misyoner kanal" eleştirisini sadece Müslümanlardan değil, geleneksel kiliselerden de aldıklarını diyor, "Yayınlarımızı izlediklerinde fikirleri değişiyor" söylüyor.