Etiketler

Tuzla'daki Ermeni çocuk Kampı'nın durumu

Kamp Armen Dayanışması adına Kaspar: - "Bugüne kadar kampın iadesi yapılmamıştır. Mücadelemiz ilk günkü kararlılığı ile devam ediyor" - Kampın bulunduğu arazinin sahibi Ulusoy: - "Bağışla ilgili işlemlerin başlaması için dilekçemi verdim. Önümüzdeki haftalarda da işlemi yapacağız" - Azınlık Vakıfları Temsilcisi Alcan: "Süreç bir hafta içerisinde bitecek bir iş değil. Gerekli adımlar atıldı, birtakım teknik işlerin tamamlanması gerekiyor. Devri için sürecin tamamlanmasını bekliyoruz"

Patlamayla İlgili Siyasilerden Açıklamalar

Diyarbakır'da HDP mitingindeki patlamayla ilgili CHP Kılıçdaroğlu HDP Eş Başkanı Demirtaş'ı aradığını belirtti, Cumhurbaşkanı Erdoğan, arayıp ulaşamadığını ifade etti. Davutoğlu, "Demokrasiye yapılan saldırılardır" dedi.Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Diyarbakır'daki mitinginde en az iki ölüme neden olan patlamayla ilgili CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklama yaptı.

Feast of Holy Etchmiadzin

On Sunday, June 7, the Armenian Church will celebrate the Feast of the Catholic Church of Holy Etchmiadzin (canonically known as Don Sourp Etchmiadzini Gatoghiguh Yegeghetzin). The cathedral of Holy Etchmiadzin was built in A.D. 303, after St. Gregory the Illuminator had a vision in which Christ struck the ground with a golden hammer and instructed Gregory to erect a church on the site.

Yine Patrik Seçimi Üzerine

Murat Bebiroğlu
Kirkor Döşemeciyan çok önemli konulara parmak basıyor[i]. Cemaatin en önemli ve acil sorunu, seçilmiş bir dini liderin, seçilmiş bir patriğin olmamasıdır. Apostolik Ermeni kilisesine bağlı Ermenilerin önemli sorunlarının (cemaatin tüzel kişiliği, cemaat vakıfları seçim yönetmeliği vb.) çözümünde de seçilmiş bir patriğin önemli rol oynayabileceği açıktır. Bu yüzden en kısa zamanda patrik seçimi yapılmalıdır. Bu konuda en önemli görev de Ruhani Meclise düşer.

Acyoa General Assembly And Sports Weekend Held in Detroit

By Sarine Atamian
Youth and clergy from across the Eastern Diocese gathered in Detroit, MI, over Memorial Day weekend for the 68th annual ACYOA General Assembly and Sports Weekend. The General Assembly was held on May 21 and 22, at the Crowne Plaza Hotel in Novi, MI, with Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presiding.

Ermeni halkının yaşadığı tarjediyi tanımak herkesin borcudur

Çalışma ziyareti çerçevesinde Fransa’da bulunan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün Nis Belediye Başkanı Christian Estrosi’le buluştu…Nis Belediye Başkanı Ermeni halkının yaşadığı trajedinin tanınmasının kendi kanaatince herkesin borcu olduğunu belirtti. Erivan ve Nis arasında olaşan ilişkiler ve işbirliği vesilesiyle memnuniyetini ifade etti.

Demirtaş: Barış Kazanacak

HDP Diyarbakır mitinginde meydana gelen patlamanın ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş "Büyük bir kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz, sakın ola öfkenize yenilmeyin. Biz kazanacağız, barış kazanacak. Metanetinizi kutluyorum" dedi. HDP Diyarbakır mitinginde meydana gelen patlamanın ardından, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş açıklama yaptı.

Eylül’de parlamentoda Ermeni-Türk ilişkileri temalı görüşmeler yapılacak

Bu yıl Eylül ayında Ermenistan Parlamentosunda Ermeni-Türk ilişkileri temalı görüşmeler yapılacak. Bilgi 4 Haziran’da düzenlenen basın toplantısında Meclis Dış İlişkiler Daimi Komisyonu Başkanı Artak Zakaryan’dan geldi. Görüşme  Zürih’te imzalanan Türk-Ermeni Protokollerinin 6. Yılı çerçevesinde gerçekleşmekte.

Economist: AKP neden geçmişe göre başarısız olacak?

Economist dergisi bu haftaki sayısında Türkiye'deki seçimlerde "Tepki oyları ne kadar çok olacak?" başlığını kullanarak "AKP 7 Haziran'da neden geçmişte olduğu gibi iyi bir sonuç alamayabilir" diye soruyor...Dergi AKP'nin 7 Haziran'da yüzde 40'ın üzerinde oy alacağını ancak buna rağmen gücünü kaybettiği yorumunu yapıyor. Buna göre daha önce AKP'nin lehine olan şeyler artık "tersine dönmüş" durumda. Economist'e göre AKP'nin en güçlü olduğu alan, ekonomi, artık ivme kaybediyor.

A Season of Beginnings

This time of year—the end of spring and start of summer—is a special time in the Armenian Church calendar.  In quick succession, we observe our Lord’s Ascension, Pentecost, St. Gregory’s release from the pit, and the birth of Holy Etchmiadzin. What these all have in common is that they mark beginnings: the beginning of the Apostolic mission, the start of the Christian church, the re-birth of Armenia as a Christian nation, and the founding of its greatest institution.

Eurasiadoc belgesel film atölyesi İstanbul'da başladı

Bu yıl ilk kez Türkiye'de gerçekleştirilen Eurasiadoc belgesel film atölyesine Ermenistan ve Türkiye'den toplam altı yönetmen katılıyor. ...Fransa merkezli Ecran Libre tarafından bu yıl ilki düzenlenen Eurasiadoc İstanbul Belgesel Film Yazım Atölyesi Bilgi Üniversitesi'nde başladı.

Call For Film Projects


Dünya Çevre Günü

Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.

ՈՒԽՏԻ ՀԱՐԻՒՐԱՄԵԱԿ, ՅԵՏՈՅ ԻՆ՞Չ Բ. ՎԵՐԱԲՆԱԿԵՑՈՒՄ

Օտա՜ր, ամայի՜ ճամբէքի վրայ,
    Իմ քարաւանը մեղմ կը ղօղանջէ.
Կանգնի'ր, քարաւանս, ինձի կը թուայ,
   Թէ հայրենիքէս ինձ մարդ կը կանչէ:
(Աւետիք Իսահակեան)
Համաշխարհային երկրորդ պատերազմի արհաւիրքներէն եւ աւերներէն ետք, երբ Հայ ժողովուրդը կորսնցուցած էր տասնեակ հազարաւոր հայորդիներ, 1946 թուականին Հայաստանի պետութիւնը իմաստութիւնը ունեցաւ, անշուշտ Խորհրդային իշխանութեան կեդրոնի  հաւանութեամբ եւ համամտութեամբ, կազմակերպելու ներգաղթ դէպի հայրենիք (երեք կարաւաններով):

7 Haziran Genel Seçimleri: Ermeni adaylar

Arzu Kayaoglu
Türkiye’de 40 ila 70 bin arasında Ermeni kökenli vatandaşın yaşadığı tahmin ediliyor. Anayasal olarak her Türk vatandaşının sahip olduğu haklara sahipler, fakat pratikte Ermeniler, kamu sektörü başta olmak üzere günlük hayatta ayrımcılığa maruz kaldılar. Ve bugüne kadar daha çok “görünmez bir azınlık” olarak varlıklarını sürdürdüler. Türkiye’de AK Parti döneminde azınlıkların haklarını geri verme ve iyileştirme yolunda atılan adımlar Ermeni toplumunu da etkiledi. Yeni Meclis’e girebilmek için farklı partilerden aday olan Ermeni ve diğer azınlıklardan adaylar, etnik aidiyetlerini açık bir şekilde ifade ederek seçim girdiler. AK Parti, CHP ve HDP; Ermeni adayları önemli yerlerde, ön sıralarda aday gösterdi.

Ermenistan ulusal azınlıklarından BM’e Soykırımın kınanması çağrısı

İçinde bulunduğumuz günlerde Ermeni Soykırımı konusu tüm dünyada aktif şekilde tartışılırken, Ermenistan’da yaşayan 11 ulusal azınlık BM üyesi ülke elçiliklerine başvuru girişiminde bulundu. Açıklama 4 Haziran’da gerçekleşen basın toplantısında Ermenistan Süryani Toplumu temsilcisi, aktör Razmik Khosroyev’den geldi. Khosroyev, başvuruyu 20’yi aşkın kültür kurumunun imzaladığını ifade ederek  ″Sanıyorum başvuru, sonucunda soykırımların gerçekleştiği savaşarın engellenmesi gerektiğini bir kez daha kanıtlar″ dedi.

Ermenistan Yahudi Toplumu: Ermeni Soykırımının tanınmasını talep etmek gerek

Kuşkusuz Ermeni Soykırımının tanınmasını talep etmk gerekir. Beyanat, 4 Haziran’da düzenlenn basın toplantısında, Ermenistan Yahudi Toplumu temsilcisi ve «Megan Davit» gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adelina Livshits’ten geldi. «Hatırlıyorum ve talep ediyorum» sloganının soykırımı yaşamış tüm milletler için olduğu gibi  bunu yaşamamış olup bunu anlayanlar için de olduğunu kaydeden Livshits:  ″Bizler II. Dünya Savaşı zamanında ölen Yahudileri (6 milyon) ve I. Dünya Savaşı esnasında ölen Ermenileri (1.5 milyon) ilişkin unutursak, doğrudan varlığımızın anlamını kaybederiz″ dedi.

Erivan’da II. Uluslararası Avrupa Gençlik Parlamentosu Forumu gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde Erivan’da Avrupa Gençlik Parlamentosu «Demokratik Yurttaşlık kazanımı, geliştirilmesi ve güçlenmesi» başlıklı II. Uluslararası Forum gerçekleşti. Foruma 5 anakarayı temsilen 50 ülkeden 200’ü aşkın delege katıldı. Forum coğrafi kapsam alanı ve gençlerin katılımı anlamında bölgedeki en büyük forumdu. Forum 10 çalışma komitesinden biri olan Hukuk Meseleleri (JURI) Komitesine Ermenistan Adalet Bakanlığına bağlı «Hukuk Enstitüsü» uzmanı Hovhannes Hovakimyan başkanlık etti. 

Erdoğan: NY Times, Her Yerin Gazete Olsa Ne Yazar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden New York Times gazetesini hedef aldığı konuşmasında "Şimdi gözünü bize dikmişler. Yahu her yerin gazete olsa her yerinden kin aksa ne yazar" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mersin’deki konuşmasında yeniden New York Times gazetesini hedef aldı. Erdoğan şöyle konuştu: “New York Times diye bir gazete var. Bu gazete Sultan Abdulhamit’e suikast yapıldığında heyecanla duyurmuştu. Rahmetli Menderes’in idamını aynı şekilde duyurmuştu. Özal’ın ölümün bin bir hakaretle haber yapmıştı. “Şimdi gözünü bize dikmişler. Yahu her yerin gazete olsa her yerinden kin aksa ne yazar. Biz kefenimizi giymişiz bu yola böyle çıkmışız.

Seçimden önce mutlaka okunması gereken yazı...

Markar Esayan
Guardian'ın Türkiye başyazısının kilit cümlesi şuydu. “Tam Batılılaşmamış, yoksul Müslümanların kendi ülkelerini yönetmelerine izin verilemez.” Adamlar Türkiye'yi çoğu Türkiyeliden daha iyi analiz ediyorlar. Neden böyle? Çünkü Türkiye'yi yukarıdaki formülün tersi bir devlet/toplumsallık üzerinden yıllardır kontrol ediyorlar. Türkiye'yi, Yeni Türkiye formülü ile özgür bırakmak demek, bölgenin kontrolünü ilelebet kaybetmek demek. Yeni Türkiye'nin kurulması demek, yeni bir Ortadoğu demek. Mütevazı olmaya gerek yok; yeni bir çağın açılışı demek...

Fransa Diyakosluğundan bir ruhani Garegin II tarafından görevinden alındı

Gözetmen rahip Karapet Harutyunyan (Fransa Dyakosluğu) Dünya Ermenileri Katolikosu Gargin II tarafından görevinden alındı. Ana Taht Enformasyon Dairesinden verilen bilgiye göre; kararda rahip Harutyunyan’ın başvurusu esas alındı. Görevinden alınan ruhani bundan böyle dünyeviler safında sayılacak ve dünyevi ismi olan Vardan Harutyunyan olarak anılacaktır.

İHD, Kamp Armen’in iadesini Avrupa Konseyi’ne taşıyor

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
İHD Genel Başkan Yardımcısı Meral Çıldır, Kamp Armen’in iadesi için Avrupa Konseyi’nin başvuracaklarını açıkladı  1915 Ermeni Soykırımı’nın ardından, Anadolu’nun farklı kentlerinde hayatta kalan Ermeni yetimlerin toplandığı bir yetimhanenin yazlık konutu olarak Ermeni toplumu tarafından 1962 yılında Tuzla’da kurulan ve asıl adı ‘Kamp Armen’ olan Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin Ermeni halkına iade edilmesi için başlatılan direniş ve Kamp Armen’in iade edilmemesi hakkında son dönemde basında çıkan manipülasyonlar hakkında, bugün İstanbul Beyoğlu’nda bir toplantı düzenlendi.  

Renowned Artist Prof. Vladimir Atanian to be Awarded the St. Sahag - St. Mersop Medal

Begins: Sunday, June 14 at 10:30am
Contact: info@armenianchurchwd.com
Location: St. Leon Armenian Cathedral
Address: 3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank CA, 91504

7 Haziran Seçimleri Seçmenler ve Partiler

Seçmen sayısı:

Yurtiçi seçmen
Seçmen Sayısı53.741.838
Kullanılan Oy
Geçerli Oy
Geçersiz Oy
Katılım Oranı (%)
Yurtdışı seçmen
Seçmen Sayısı2.867.658
Kullanılan Oy
Geçerli Oy
Geçersiz Oy
Katılım Oranı (%)
Toplam
Seçmen Sayısı56.632.889
Kullanılan Oy
Geçerli Oy
Geçersiz Oy
Katılım Oranı (%)

Konferans Taner Akçam

Ohannes Conkar 
Bu akşam UGAB’daydık. Taner Akçam’ın yeni kitabı hakkında bilgiler verdi. Tabi ki Osmanlı’yı, İttihat ve Terakki Partisinin yaptıklarını, 1915’i ve buna giden yolları, 1915 öncesi ve sonrasıyla, Ermeni Soykırımı, gerçeklerin ışığında, delillerin, tanıklıkların ve en önemlisi belgeleriyle. Hani belgen derler ya, senden ölmüş insanların belgesini isterler, ölüler, öldürenler, öldürtenler konuşurmuş gibi. Ermeni Soykırımını ilk tanıyan kimlerdi sorusu hiç aklınızı kurcaladı mı? Evet Ermeni Soykırımını ilk tanıyan Osmanlı İstanbul Hükümeti ve Ankara’daki Milliyetçi Hükümeti Mustafa Kemal, gerek İstabul’a yazdığı mektuptan, 1917’deki katillerin yargılanması ve bir an önce suçluların mahkemeye verilerek gereken cezayı çekmelerini istemiştir. Tabi ki bu mahkemeler askeri mahkemeleridir.

‘Sason’da Ermeni mi vardı?’

Anjel Dikme 
24. göbek olarak Hazar Petak’ta değil de  DikranAmed’de doğan ben Anjel Dikme tam da “Belge getirin efendim belgeniz var mı?” diye hala utanmadan, arlanmadan, hayasız ve vicdansızca, güneş ışığının sızamadığı gri-karanlık ormanlar gibi yürekleriyle papağan çığırtkanlığı yapanlara bir çift sözüm var. BELGENİN TA KENDİSİYİM BEN! BURADAYIM ve YERYÜZÜNÜN HER YERİNDEYİM!

Şişli'den Başarı Haberleri

23-31 Mayıs tarihleri arasında Kartal Belediyesi Salonunda oynanan 2015 İstanbul Kulüpler Satranç Şampiyonasında Şişli Spor Kulübü tüm maçlarını kazanarak şampiyon oldu. Şişli Spor Kulübü Satranç Takımı, bu sonuçla 25-31 Temmuz tarihlerinde Konya'da yapılacak olan Türkiye Kulüpler Şampiyonası'na katılma hakkı elde etti.

Turkey: "Home of Bad Jokes"

By Burak Bekdil
http://www.gatestoneinstitute.org/5857/hagia-sophia-mosque
-The Turks physically "conquered" Istanbul back in 1453, but pious Turks apparently think that if "conquest" is to be complete, all traces of "Christian heritage" must be wiped out.
-It is the same mindset that convinces Turks that Jerusalem, first built about 10 centuries before the birth of Islam, is a sacred Islamic city.
-With the possible reopening of the Hagia Sophia (originally a church) as a mosque, they will gather to pray for the liberation of the "holy Muslim city" of Jerusalem.

Türkiye’ye Ermeni Golü…

“20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını” söyleyen Papa’nın ardından Ermeni tasarısını kabul eden Avrupa Parlamentosu (AP)’nun Türkiye’ye yaptığı “soykırımı tanı” çağrısı, Türk-Batı ilişkilerinde yeni bir kriz dalgası olarak ortaya çıkarken; diğer taraftan, “tarihsel hafıza”nın hatırlanması ve milli reflekslerimizin bir kez daha devreye sokulması itibarıyla da gündemdeki yerini almış durumda. Oysa, düne kadar tarihsel hafızamızı silmeye yönelik yoğun bir kampanya söz konusuydu. “Tarihle-gerçeklerle yüzleşme”, “ortak acılar”, “acıları paylaşma” gibi “masumane” ve “insancıl” ifadeler baya revaçtaydı.

Osmanlı Belgelerinde Ermeni Soykırımı

Meline Anumyan // Mail: anu_mel@mail.ru
İttihatçıların 1926 Yargılamaları. 1923-1926 tarihlerinde Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmeler, muhalefet cephesinde bulunan İttihatçı liderler ve İzmir suikastı…İttihatçılar, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı yenilgisi sonrasında birkaç gruba bölünür. İçlerinden bir grup, padişahla işbirliğine başlar, İttihatçıların liderlerinden oluşan diğer grup yurt dışına kaçar, üçüncü grup ise milli hareketin çekirdeğini oluşturur. Bu son grup da kendi içinde alt gruplara bölünür. Bu alt gruplardan biri, milli bir devlet kurmaya tamamen taraftarken, diğer grup, milli hareketin zaferinden sonra, eski sistemin yeniden tesisini arzu etmekteydi. İttihatçı elit, anayasal monarşinin korunmasına niyetliyken, Mustafa Kemal ve arkadaşları, cumhuriyet taraftarıydı.

Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray'ın

Ziraat Türkiye Kupası perdesini, muhteşem bir finalle kapattı... Lig şampiyonu Galatasaray Bursaspor'u 3-2 yenerek kupanın sahibi oldu. Futbolda Ziraat Bankası'nın sponsorluğunda düzenlenen 53. Türkiye Kupası'nın sahibi Galatasaray oldu. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 1962-1963 sezonundan itibaren düzenlenen organizasyonun 53. finalinde sarı-kırmızılı ekip, Bursa Atatürk Stadı'nda Bursaspor'u 3-2 mağlup ederek, üst üste 2., toplamda ise 21. finalinde 16. şampiyonluğuna uzandı.

Aktivistler anlatıyor: Kamp Armen Direnişi

Gasp Edilen Ermeni Malları ve Kamp Armen Direnişi. 5 Haziran Cuma günü saat 19.00’da Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Durde! Platformu olarak, gasp edilen Ermeni mallarını ve Ermeni yetimhanesi Kamp Armen’in yıkımına karşı verilen mücadeleyi, ilk günden itibaren direnişin içinde yer alan aktivistlerle birlikte tartışacağız.

Yaratıcı Belgesellerin Festivali

DOCUMENTARIST 8. İstanbul Belgesel Günleri 13 Haziran’da başlıyor. Programda Stefan Jarl toplu gösterisi, müzik ve dans filmleri gibi bölümlerin yanı sıra mücadele etmiş belgesellerden oluşan bir seçki de bulunuyor. Festival bu yıl dünyanın gündemini işgal eden sorunların yanı sıra eğlenceli konulara dair belgesellere de yer verilen bir programla izleyicisinin karşısına çıkıyor.

Siyasetçilerden AKP'nin Dış Politika Karnesi

Alparslan Esmer
Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı sırasında geçmişte Başbakan Erdoğan'a dış politika baş danışmanlığı yapan Ahmet Davutoğlu, sonraki yıllarda Dışişleri Bakanlığı ve geçen yıl da Başbakanlık görevlerine geldi. Kasım 2002’den bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tek başına iktidar olduğu Türkiye, bu pazar yeni genel seçimlere hazırlanıyor. Sonuçları Türkiye kadar tüm dünya merakla bekliyor...Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçimleri kazanıp yeniden iktidara gelmesi durumunda AB politikalarını nasıl yönlendireceğini, reformlara devam edip etmeyeceğini tahmin etmek zor, ancak iktidarı sırasında AB Bakanlığı’nı oluşturan AKP, bu hedefinden vazgeçmiş görünmüyor. AKP Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar da, bu ilişkileri “stratejik önemde” diye tanımlıyor ve Türkiye’nin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirdiğini söylüyor...

Guardian: Türkiye kavşak noktasında

Guardian gazetesi Türkiye'de seçimler yaklaşırken "Erdoğan mirasının kalıcı olması için yolu zorla açarken, Türkiye kavşak noktasında" başlıklı bir haber yayınladı. Gazete Ian Traynar ve Constanze Letsch imzalı tam sayfa ayırdığı haberinde AKP'nin "Türkiye'nin bugüne kadar gördüğü en tıkır tıkır işleyen, en organize siyasi makinesi olduğu konusunda bir mutabakat olduğunu" yazıyor. "Parti, bürokrasiye hakim, medyayı kontrol ediyor ve ülke siyasetinde geleneksel olarak söz sahibi olan orduyu marjinalize etmiş durumda" diyen Guardian, "Erdoğan son (başbakanlık) dönemini anayasa mahkemesi, meclis, merkez bankası savcılık ve hukuk birimleri gibi anahtar kurumların bağımsızlığını kısmak için kullandı" ifadelerini kullanıyor.

Belçika’da ‘Ermeni soykırımı’ adımı

NTV
Belçika'da, bu yılın sonlarında gündeme gelmesi planlanan yasa taslağına göre, 1915 olayları 'soykırım' olarak tanınacak. Belçika'da, hükümet koalisyonunu olusturan siyasi partilerin temsilcileri, 1915 olaylarıyla ilgili olarak yeni bir karar tasarısı sunmaya hazırlanıyor. Yasa taslağı, Belçika'nın ‘Ermeni soykırımı’nı tanımasını öngörüyor. Flaman ayrılıkçı N-VA Partisi'nden Peter De Roover'ın parlamentodaki tüm siyasi partilerin imzasına açtığı yasa taslağı, meclisdeki tüm partiler tarafından destekleniyor.

Երիտասարդ Եւրոպական Ընկերվարականներ Կազմակերպութիւնը Ընդունել Է Բանաձեւ Հայոց Ցեղասպանութեան Վերաբերեալ

ՌԻԳԱ.- 2015թ. Մայիսի 29-30ին, Լատուիայի մայրաքաղաք Ռիգայում տեղի ունեցաւ Երիտասարդ եւրոպական ընկերվարականների (Young European Socialists) բիւրոյի ժողովը: Ժողովին մասնակցում էին կազմակերպութեան բոլոր լիիրաւ անդամները:
ՀՅԴ Երիտասարդականի կողմից ժողովին մասնակցում էր մէկ ներկայացուցիչ՝ Արէն Քերթեշեանը (Ֆրանսիա):

Brezilya, Ermeni Soykırımı'nı tanıyan tasarıyı parlamentoya sundu

Tasarı kabul edilirse Brezilya, Soykırımı resmen tanıyan 24. ülke olacak. Ermeni Soykırımı'nı resmen tanıyan kanun tasarısı Brezilya Federal Parlamentosu'na sunuldu. Kabul edilmesi halinde Brezilya, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan 24. ülke olacak.

Protestan Kilise Günü'ne 400 Bin Kişi Bekleniyor

35. Protestan Kilise Günü, Baden Württemberg Eyaleti’nin başkenti Stuttgart’ın ev sahipliğinde  başlıyor. 35. Protestan Kilise Günü, Baden Württemberg Eyaleti’nin başkenti Stuttgart’ın ev sahipliğinde yarın başlıyor. 7 Haziran’a kadar devam edecek olan etkinliklere günlük 400 bin kişinin katılması bekleniyor. Etkinlikler için Almanya’dan ve dünyanın farklı ülkelerinden kayıtlı katılımcı sayısı ise 100 bin. Protestan Kilise Günü’nde dini programların yanı sıra çocuklara yönelik programlar, konser, sergi, söyleşi, sempozyum ve panellerin de yer alacağı 2 bin etkinlik planlanıyor.

Erivan’da 3-4 Haziran’da Fransa Günleri

Fransa’nın Erivan Büyükelçiliği ve «Business France», Fransa Uluslararası Yatırım ve Uluslararası Fransız İşletmeleri Kalkınma Ajansı 3-4 Haziran’da Erivan’da «Fransa Günleri» etkinliğini düzenlemekte. Etkinlik iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişimini amaçlamakta.

Bu da benim 80’lerim

Alper Kutay
...Müdür direkt lafa girdi, “Çocuklar, bu beyefendi milli eğitim müfettişi bilmem kim. Şimdi bilmem kim beyefendiyi çok dikkatli dinleyin” deyip topu müfettişe attı. Okul okul dolaşıp kendisine tevdi edilen ulvi görevini (!) ifa etmenin verdiği mutlulukla çantasını açıp içinden bizimkilere benzer bir kitap çıkaran müfettiş, “Çocuklar, şimdi herkes kitaplarının sondan bir önceki sayfasını açıyor. Oradaki haritada Türkiye’nin benim gösterdiğim ve bize göre sağ taraftaki Ermenistan yazan kısmın üzerini en kalın siyah kurşun kalemimizle karalıyoruz” dedi. Emir büyük yerden (!) geldiği için, sorgulama veya “Neden böyle bir şey yapıyoruz?” deme şansımız olmadığından, çocuk aklımızla denileni harfiyen yaptık. Bizler, çantamızda ne kadar kitabımız varsa sondan bir önceki sayfada bulunan haritada Ermenistan namına ne varsa kapkara yaparken, sınıf öğretmenimiz de müfettişin talimatıyla duvarda asılı haritada aynısını yapmakla meşguldü.

Gizli Ermeniler kimliklerine dönüyor

Türkiye’de yaşadıkları baskılar nedeniyle kimliklerini gizleyerek, Müslüman gibi yaşamaya çalışan Ermeniler, toplu vaftiz törenleri ile kimliklerine dönüyor. Son olarak mayıs ayında 12 Dersimli (Tuncelili) Ermeni, vaftizle kimliğine döndü. Müslüman gibi yaşamaya zorlanan ya da Müslümanlaştırılan Ermenilerin hikayesi, Ermeni katliamının yaşandığı 1915’lere dayanır. Müslüman aileler tarafından evlat edinilen çocuklar, Müslüman erkeklerle evlendirilen kadınlar ve daha istisnai olarak Müslümanlığı seçen Ermeni ailelerinin, katliamdan bu yolla kurtuldukları biliniyor.

Սասուն 1894 . ապստամբությու՞ն, թե՞…

Սոֆյա Հակոբյան
1894 թ. Սասունում ծավալված դեպքերի շուրջ հայկական և արտասահմանյան գրականության մեջ հանդիպում ենք երկու կարծիքի. ոմանք այն անվանում են ապստամբություն, իսկ մի շարք պատմաբաններ էլ համոզված են, որ Սասունում տեղի ունեցածը ոչ թե ապստամբություն, այլ ինքնապաշտպանություն էր: Ես այն նախընտրում եմ անվանել դիմադրություն:

Ermeni’yi Düşman, Alevi’yi Müslüman Belleyen Anlayış

Mustafa Elveren*
Alevilerin Müslümanlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Alevilerin Müslüman olduğunu nerden biliyorsunuz? Alevilerin Kelime-i Şahadeti bile Müslüman’dan farklıdır. Alevi’yi Müslüman, Ermeni’yi düşman olarak size belletmişler. Her şeyden önce bu zihniyeti değiştirmeniz gerekir. Yoksa biraz önce eleştirdiğiniz Tayip’ten ne farkız kalır? Bu sözlerim üzerine, hemşire yüzü buruşmuştu ve şaşkınlığını belli ediyordu. Hiç bir şey söylemeden kolumda kan alan iğneyi damarımdan çekti, üzerine pamuk koydu ve ben o pamuğu bastıra bastıra oradan ayrıldım. Birkaç dakika sonra pamuğu kaldırdım. Kolumda hala kan pıhtısı görülüyordu. Resmi ideoloji tarafından ülkemizde yaşayan Alevileri “İslam”, Ermenileri de “düşman” olarak halklarımızın zihnine kazınmaktadır.

Ermeni ve Süryani cemaatleri reformlardan memnun

Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çözüm Süreci'nin Türkiye'de yaşayan tüm halklar için çok önemli olduğunu söyledi. Herkesi bu sürece sahip çıkmaya davet eden Özmen, "Irak ve Suriye'de yaşanan savaşları görünce, barış sürecinin ne kadar önemli olduğu aşikar. Türkiye, Ortadoğu ve dünyada 'güvenlik limanı' olarak örnek teşkil edecek bir konumda. Metropolitlik olarak Çözüm Süreci'nin sürmesi için desteklerimizi, dualarımızı esirgemeyeceğiz. Her gün dua ediyoruz zaten" diye konuştu.

‘Ermeni meselesi Kürdistan’a zemin’

Osman Nayman / Stutgart
Stuttgart’ta ‘1915 Ermeni soykırımı Yalanı’ konferansına katılan Mehmet Perinçek ‘Arzuladıkları Kukla Büyük Kürdistan projesi için Soykırım yalanını kullanıyorlar’ dedi… Perinçek, “Batı Avrupa ülkelerinde ve okullarında Ermeni iddialarına ders kitaplarında yer vermelerinin sebebi Amerika Birleşik Devletlerinin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), yani bol-parçala-yönet projesidir. Kuzey Irak’ta kurdukları kukla Kürdistan’a ilaveten arzuladıkları Kukla Büyük Kürdistan projesine Ermenistanı da dahil ederek bölmek, parçalamak ve Kuzey Irak Kürdistan’ı gibi kukla devletler kurmak, projelerini hayata geçirmek adına bu Soykırım yalanını Batı’da kamuoyu oluşturmak için yapıyorlar. (Paranoya aile hastalığı. HYETERT)

İstanbul ne zaman fethedilir?

Osmanlı egemenliğini temsil eden Topçu Kışlası önce İttihat ve Terakki tarafından 1909 yılında tahrip edilmiş, Atatürk’ün ölümünden sonra yönetime el koyan İnönü’nün ilk işi de bu kışlayı tamamen yıktırmak olmuştur.  Burada ismini taşıyan bir park yaptırıp dev bir heykelini dikme projesi suya düşmüşse de eskiye dönüşe de izin vermemiştir. 1915, Mübadele, 1934 olayları ve 1944 Varlık Vergisiyle gayrimüslim azınlıkları yok ederek onların yerini alan Türk oligarşisi bu semti simgesel bir merkez yapmıştır. Koç grubunun Divan Oteli ve arazisi Doğan grubuna ait olan Hilton da bu semttedir.

Uzman: Bakü Avrupa Oyunlarının gidişatı, gerilimi kimin yarattığını gösterdi

Azerbaycan’da Avrupa Oyunlarının gerçekleşmesine ilişkin durum çerçevesinde sınırda durum nispeten sakin. Beyanat bugün 2 Haziran’da düzenlenen basın toplantısında Kafkasya Enstitüsü Direktör yardımcısı Sergey Minasyan’dan geldi. Minasyan bunun gerilim ve askeri işlemlerin kaçınılmazlığına ilişkin spekülasyonların sadece suni işlemler olduğunu, bunların kesinlikle Azerbaycan’ın askeri-siyasi yönetiminden geldiğini belirtti.

Fatih Ayasofya’yı cami yaptı, bunlar 60 bin kilise açtı

Fatih Ayasofya’yı cami yaptı, bunlar 60 bin kilise açtı Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Meltem TV’de katıldığı Seçime Doğru programında AK Parti’nin Fetih kutlamasını değerlendirirken, “Fatih, Ayasofya’yı cami yaptı; bunlar 60 bin kilise açtı. Bu nasıl fetih kutlaması” diye konuştu (Adam (!) ya sayı saymayı bilmiyor ya da hiç sopa yememiş. Güler misin ağlar mısın? HYETERT)

1915 Soykırımı Bağlamında Kürt-Ermeni Tarih Muhasebesi

Sait Çetinoğlu /  cetinoglus@gmail.com
Dostum Hovsep Hayreni’nin çalışmalarını değerlendiren bir sunuş yazmak son derece zordur. Zira O kılı kırk yaran titiz bir araştırmacıdır. Bu bakımdan yazıları üzerinde konuşurken ve yazarken de onun gibi titiz ve özenli olmak gerekir. Tarihi Ermenistan’da, Ermeni- Kürt – Kızılbaş başta olmak üzere halkların birbirleriyle olan ilişkileri konusunda bir elin parmaklarını geçmeyen araştırmaların yanına Hovsep, kapsamlı, 1915 Soykırımı odaklı yüz yıllık süreci inceleyen, irdeleyen ve yorumlayan bir araştırma eklemiştir.

Paris'te Verjin Şabcı rüzgarı - 'Bonjour Paris' (Günaydın Paris)

Ohannes Conkar
Ressam Verjin Şabcı, tablolarında (Verşa) imzasını kullanıyor. Paris'teki ilk kişisel sergisini 16 Mayıs - 23 Mayıs arasında, Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde açtı. Sergide Verşa'nın 20 tablosu sergilendi.  (Ben 22 Mayıs Cuma günü gidebildim.) Yağlıboya tabloları ve Pastel tabloları görülmeye değer güzellikteydi. Akademik kurallara fazla bağlı kalmadan spontane içinden o an ne geliyorsa içinde tualine taşımıştır. Yağlı boya çalıştığı natürmortlarında da kendine özgü resimlerini görmek mümkün. Objeyi kalın kontularla tualine taşıyor. 

Belçika Meclisi ‘soykırım’ kararı için harekete geçti

Brüksel (CİHAN)- Belçika Federal Meclisi’ndeki çoğunluk partilerinin 1915’de yaşananları soykırım olarak tanınması için karar metni hazırladıkları belirtildi. Le Soir gazetesinin haberine göre, hükümeti oluşturan 4 siyasi grup (N-VA, CD&V, Open-VLD ve MR) yaz tatilinden sonra soykırım iddialarını tanıma kararını Federal Meclis’te oylamaya sunacak.

O protestoya Sümeyye Erdoğan da katıldı!

Ermeni tezlerini tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edilen Türk asıllı milletvekili Mahinur Özdemir için düzenlenen protestoya Sümeyye Erdoğan da katıldı. Belçika'daki Türk asıllı milletvekili Mahinur Özdemir'in, Ermeni tezlerini tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edilmesi, Belçika'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi… "Hepimiz Mahinuruz" ve "Mahinur Özdemir onurumuzdur" pankartları açan grup üyeleri, Türkçe, İngilizce ve Fransızca "Dik dur eğilme, özgün Türkiye seninle" ve Mahinur Özdemir, yalnız değilsin" sloganları attı.

Cevat Sinet’in Batı Ermenistan Savunma Konseyi Başkanı, Michael Sosikian ile yaptığı röportaj

Cevat Sinet- Sayın Sosikian; bizim bilgilerimize göre, ”Batı Ermenistan Savunma Konseyi”, 10 Ağustos 2005 tarihinde kurulmuştur. Peki ilk sorum şu olacaktır: o kuruluş tarihin bir önemi var mıdır? Yoksa sadece bir tarihten ibaret midir? Michael Sosikian- Öncelikle, bizimle röportaj yaptığınız için teşekkür ederiz. Şimdi gelelim bizim kuruluş tarihimize. Her şeyden önce şunu söyleyeyim ki 15 seneden beridir B.E.S Konsey üyeleri, uluslararası bütün yasaları ve bu yasalardan doğan sonuçları, Ermenistan ve Türkiye arasındaki sınır sorununa kadar incelemektedir. Ancak kendini 10 Ağustos 2005′de dünyaya tanıtmıştır.(!!! HYETERT)

Sevr Barış Antlaşması

Antlaşma 10 ağustos 1920 tarihinde Sevr’de (Paris yakınlarında), Osmanlı İmparatorluğu ve 1914-18 Birinci Dünya Savaşı’nın galip ülkeleri Büyük Britanya, Fransa, İtalya, Japonya, Belçika, Yunanistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Ermenistan, Çekoslovakya, Sırp, Horvat ve Slavon krallıkları arasında imzalanmıştır. Antlaşmayı, Ermenistan Cumhuriyeti adına Avetis Aharonyan imzalamıştır. Avedis Aharonyan ve Batı Ermenileri temsilcisi, Ulusal Heyet’in Başkanı Poğos Nubar Paşa, müttefik devletlerin önde gelenleriyle, azınlık hakları, diplomatik ve ticari ilişkilerle ilgili ek antlaşmalar da imzalamışlardır. Uluslar arası hukuk açısından, Ermenistan Cumhuriyeti, antlaşmaya taraf olarak işbu antlaşmayı imzalamış olan diğer tüm devletler tarafından de juro tanınmaktadır.

Gelenekselden Günümüze Latin Amerika Şarkıları

Cem Nasuhoğlu / Caz Gitar
Zafer Saka / Klasik Gitar
Herman Artuç / Vokal ve Vurmalı Çalgılar
4 Haziran Perşembe 22.00
İstanbul 60 m2

Ermeni Katoliklerden ruhani ziyaret

Türkiye Ermeni Katolik Başepiskoposluğu 29 - 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Mardin ve Diyarbakır yörelerine ruhani bir ziyaret gerçekleştirdi. Katolik Ermenilerin Ruhani Reisi Başepiskopos Levon Zekiyan Mardin Surp Hovsep Kilisesinde ve Diyarbakır Surp Giragos Kilisesinde kıldığı ayinlerde ortak tarihe, dostluğa, barış ve sevgiye vurgu yaptı. İstanbul Katolik Ermeni cemaatinden çok sayıda temsilcinin katıldığı ziyarete yerel cemaatlerden, Süryani cemaatinden ve diğer dinlerin temsilicilerinden de yüksek katılım gerçekleşti.

Ortak bir gelecek için

Ermeni- Müslüman ilişkilerini, kronolojik bir dille mercek tutan ‘Ermeni–Müslüman İlişkilerine Kronolojik Bir Bakış’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Ermeni-Müslüman ilişkilerini ya da daha özel bir alanda Ermeni-Türk ilişkilerini anlatan kitap, Türkçe, Ermenice ve İngilizce olarak yayınlandı.

Kilikya 1909: Adana’da Adaletin Katledilmesi

Sait Çetinoğlu
Anadolu’nun güneyinde bulunan Osmanlı İmparatorluğu’nun en gelişmiş vilayetlerinin bulunduğu Kilikya’da, Ermenilere karşı iki aşamada katliam gerçekleşir. Gerçekleşen katliamların Nisan 1909’da patlak verdiği sırada, iktidarda, II. Abdülhamid’e yeniden yürürlüğe koydurdukları Anayasa ile birlikte 24 Temmuz 1908’de yönetime el koyan özgürlük, eşitlik ve adalet vaat eden reformcu ve laik Jön-Türklerin İTC komitesi bulunmaktaydı. Kilikya, 1894–96 katliamlarından bu katliamların uygulama alanları özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Ermeni vilayetleri olmasından ve dağlı Zeytun’luların bu olaylar karşısında hassasiyetleri, uyanıklıkları ve savunmaları sayesinde kurtulmuştu.

Antoine Ajoury: Tarihi Eser Kaçakçılığı IŞID’i Nasıl Var Ediyor ve Asur Medeniyetini Nasıl Yok Ediyor

Arkeolog Joanne Farchakh Bajjaly’e göre cihadistler bir taraftan Asur mirasını tehdit edip yok ediyor, diğer taraftan 2000 yıllık Hristiyan bir topluluğu ortadan kaldırıyorlar. İlk perde Irak’ın Musul müzesinde gerçekleşir. Binlerce yıllık onlarca heykel yere atılarak cihadistlerin elindeki balyozlarla parçalandı.  Alaycı bir şekilde tüm olanlar filme alındı ve IŞİD teröristleri tarafından internette yayınlandı. İkinci perde: birkaç gün sonra, Irak’ın Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı yaptığı açıklamada Hatra antik kentinin yıkıma kurban gittiğini bildirdi.

HDP İstanbul mitingi: Türkiyelileşme adımı mı?

Rengin Arslan
Marmaray’dayım. İstanbul’da Kazlıçeşme’ye Anadolu yakasından ulaşmanın en kolay yolu. Üsküdar istasyonuna ilerlerken, elinde Türk bayrağı olan siyah giyinmiş türbanlı yaşlı bir kadın, ayakta duran gençlerle konuşmaya başlıyor. Uzaktan konuşmalarını seçmek zor ama gençler, “yok teyze sen bizden bir durak önce ineceksin” diyorlar. "Teyze" Yenikapı’daki Fetih kutlamalarına gidiyor, gençler HDP’nin Kazlıçeşme mitingine. Aralarında hoş bir sohbet başlıyor. Kadın Yenikapı’da inerken karşılıklı, “hayırlısı neyse o olsun” diyerek ayrılıyorlar.

“Yok ediş”in toplu dökümü

Yavuz Baydar / @twitter  @e-posta      
Raymond Kévorkian’ın 2006 yılında Fransa’da, geçtiğimiz ay ise Türkiye’de İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Ermeni Soykırımı adlı yapıtı “yok ediş”in toplu bir dökümü niteliğinde. Bizlerin hayatında hafızanın uyanışının önemli bir yeri var. Bizler derken hem benim gibi 1950'lerde doğmuş o malum '1978'liler Kuşağı'nı kastediyorum, hem de 1960'larda doğmuşları. Ama hiç kuşku yok ki, 1940'larda dünyaya gelip Türkiye'ye yeni düşünce akımlarını soldan taşıyanlar için de durum aynı.

Surp Gragos Ermeni Kilisesi'nde ayin

Diyarbakır - Surp Gragos Ermeni Kilisesi'nde Türkiye Ermenileri Patriği (Genel vekili) Aram Ateşyan'ın katımıyla ayin gerçekleştirildi. Çanların çalmasıyla başlayan ayini, İsviçre'den gelen Ermeni Katolik Kiliseleri Başpiskoposu Levon Zekiyan yönetti.

Գրաբարի Հիմունքներ Basics of Grabar (Classical Armenian)

Ներածական Դասընթաց
ՀՐԱՒԷՐ
«Գրաբարի հիմունքներ» դասընթացի նպատակն է տալ հիմնարար ներածական գիտելիքներ՝ գրաբարի քաղաքակրթական արժէքի, քերականական կառուցուածքի, գրական ոճերի եւ գործածութեան անցեալ, արդի եւ ապագայ ոլորտների վերաբերեալ։ Նոր լոյսի ներքոյ են քննուելու գրապայքարի, եկեղեցական ծիսակարգի աշխարհաբարթարգմանութեան եւ յարակից այլ հարցեր։

New Album Rouben Elbakian


İHD'den 'Çocuk Hakları Manifestosu'

Soner Aydın / Demokrat Haber
İHD, tüm milletvekili ve milletvekili adaylarına seslendi: Hangi partiden olursan ol, çocukların vekili ol. İHD Mersin Şubesi, Çocuk Hakları Manifestosunu hazırladıklarını duyurdu. Hazırlanan Manifesto için imza kampanyası başlatan İHD, tüm milletvekili ve milletvekili adaylarına seslendi.

Olympic Committee: Armenia will travel to Baku with 25 athletes

Yerevan / News.am – Armenia will participate with 25 athletes to the First European Games, which will be held from June 12 to 28 in the Azerbaijani capital city of Baku.

Avustralya Türk Lobisi 'Soykırım' Tasarısını Geri Çektirdi

Avustralya Türk Lobisi 'Soykırım' Tasarısını Geri ÇektirdiAşırı sağcı Hristiyan Demokrat Partisi lideri Fred Nile tarafından Yeni Güney Galler Eyalet Parlamentosu'na 5'inci kez getirilen sözde "soykırım" tasarısı, Avustralya'da faaliyet gösteren Türk lobi gurubu ATAA'nın çalışmaları sonucunda geri çekildi.

St. Peter Armenian Church of Van Nuys Father's Day Luncheon

Murat Çelikkan Söyleşisi:"Ermeni Soykırımı Faillerini Artık Yargılayamasak da İtibarsızlaştırabiliriz"

Müge Yamanyılmaz
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de geçmişle yüzleşmenin kapsamı çok geniş. Yakın dönemde, 90’larda Kürt sorunu ve devlet şiddeti meselesi var, askeri darbeler var, azınlıklara yönelik yapılmış şeyler var ama tabii ki bunların hepsinin başında Cumhuriyet öncesinde olan Ermeni Soykırımı geliyor.

Türkiye toplumu günlük hayatta inkârın içinde yaşıyor

Ayşe Günaysu / İnsan hakları aktivisti
Ayşe Günaysu Ermeni soykırımının Türkiye'de tabu olmaktan çıkmasına ve devletin kullandığı dilin evrilmesine rağmen resmi inkâr politikasının değişmediğini aktarıyor. "İnkâr toplumu" olarak nitelendirdiği Türkiye toplumunun bu politikanın etkisi altında kaldığının altını çiziyor. Soykırıma dair ifade edilmesi gereken duygunun utanç olduğunu belirterek neden toplumun bu duygudan kaçındığını ele alıyor. HDP’nin barajı aşmasının adaletin yerine geleceği günlere yaklaşmak açısından önemli olacağını belirtiyor.

Fotoğraflarla Ermeniler’in izleri...

Nuran Akkaya’nın yaklaşık yedi yıldır üzerinde çalıştığı belgesel fotoğraf çalışması Alef Yayınları’ndan yayınlandı. Anadolu coğrafyasında varlığını sürdürmekte olan Ermeni toplumunu konu alan kitapta, Ermeni toplumunun her kesiminden portreler ile İstanbul ve Anadolu’nun kadim coğrafyasından, Van’daki Ahtamar Kilisesi’nden Hatay’daki tek Ermeni köyü olan Vakıflıköy’e, Kars’tan Kayseri’ye onlara dair izler yer alıyor.

Gökçek ırkçılıkta sınır tanımadı: HDP, Ermeni mitingi yapıyor

Ankara Büyükşehir Başkanlığı dışında her işle iştigal eden Melih Gökçek, bu kez İstanbul'daki HDP mitingi için konuştu. Melih Gökçek, HDP'nin mitingine gitmeme çağrısı yaparken ırkçılığın ve akıl dışılığın sınırlarını zorladı. Gökçek Avrupa ve Ermenistan'dan 150 – 200 arası Ermeni'nin İstanbul'a geldiğini söyledi. Gökçek, “İnşallah bunların sayıları çıkarılır ve bu millete isim isim zikredilir. Bunların bu mitingde ne işleri var? Çünkü bunlar Ermenistan'ın kurtuluş mitingi olarak görüyorlar. Bizi izleyen Kürt kardeşlerim bu mitinge gitmeyin. (Bizce sınırları zorlama yok. Adam (!) kişiliğinin gereğini yapıyor. Irkçı ve yabancı düşmanı (xenophobia). HYETERT)

Cumhurbaşkanı: NY Times Denen Paçavra, Abdülhamit Döneminde de Böyleydi

Erdoğan, "ABD'de New York Times diye paçavra var” dediği konuşmasında şunları söyledi: “Bu gazete daha önce de defalarca yaptığı gibi geçtiğimiz günlerde bizimle ilgili bir yazı yayımladı. Neymiş? Türkiye'nin üzerinde kara bulutlar varmış. Ülkemizde şu anda her türlü fitnenin başını çeken iki yayın organı üzerinden bizi eleştirmeye kalkmışlar. "Bu gazete bugün bizim için söylediklerinin, yazdıklarının benzerlerini 1896'da Sultan Abdülhamit için yazıyordu. Bu gazete o gün Osmanlı Devleti'ne ve onun başındaki kişiye karşı kustuğu kini bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve onu temsil eden şahsıma yöneltiyor. Gazetenin sahipleri hep aynı aile, çizgide değişiklik yok. Ermeni lobisine yakınlığıyla bilinen bu gazete, son zamanlarda Pennsylvania ile sıkı bir iş birliği içinde"