Etiketler

Bu yılki Ermenistan-Türkiye ödülü Mehveş Evin'in...

Haber: Müge Akgün - muge.akgun@radikal.com.tr
Gazeteci Mehveş Evin, Milliyet gazetesinde yayımlanan "Soykırım mı, değil mi?" başlıklı yazısıyla bu yılki Ermenistan-Türkiye Ödülü'ne ödüle layık görüldü. Evin yazısında, soykırım konusunda Türkiye'de yapılan tartışmalara atıfta bulunmakta, başka ülkelerde yaşanan, yaşatılan benzeri trajedilerle karşılaştırılmasını eleştirip, "Soykırım kavramını insani mi yoksa hukuki anlamını ön plana çıkartacağız" diye soruyordu.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi, AB Kültürel Mirasının En Prestijli Ödülünü Aldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kilise Vakfı ile cemaat üyelerinin katkılarıyla, 2011 yılında ibade açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ne, daha önce açıklanan Avrupa Birliği Kültürel Mirası'nın en prestijli ödülü, dün akşam Norveç'in Oslo kentinde düzenlenen törenle verildi.

CHP ve AKP Uzlaşır mı?

Yıldız Yazıcıoğlu
CHP’de ise, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da görüşme trafiği sürerken, parti tabanında AKP ile olası koalisyona karşı sosyal medya aracılığıyla ciddi tepkiler verildiği gözleniyor. CHP tabanı, AKP’nin herhangi bir şekilde yeniden iktidar olacağı seçeneğe karşı mesajlarını partiye iletirken; ekonomi çevrelerinde ‘büyük koalisyon’ söylemleri dikkat çekiyor. Bu arada bugün CHP’den en çarpıcı açıklama, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa’dan, sosyal medya aracılığıyla geldi. Ağbaba, hazırladığı yazılı açıklamasını Twitter’dan paylaştı ve sonrasında Malatya Milletvekili olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan olmadığı her formüle kapalı olduğunu söyledi.

Selina Doğan: Önceliğim nefret söylemi

AKP’nin yıpranmış olduğunu ve devrinin sona erdiğini her platformda dile getirdiklerini söyleyen Doğan, “Dolayısıyla halk seçim sandıklarında en güzel cevabı verdi. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) en önemli aktör konumunda. Ayrıca kadınların (yeterli olmamakla birlikte) meclisteki temsiliyetinin sayıca artması ve daha fazla aidiyetin yer aldığı çoğulcu bir meclis kompozisyonu oluşması bu dönemin en önemli kazanımı oldu. Oy oranları konusunda, sır değil herkes HDP’ye giden emanet oylardan bahsediyor. HDP’nin barajı aşması adına stratejik davranıldı. Buna rağmen CHP’nin en önemli aktöre dönüşmüş olmasından dolayı bir memnuniyet söz konusu” dedi.

İstanbullu Rumlar kilise saldırısını kınadı

İstanbul Kadıköy'deki Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi'ne yapılan saldırıya İstanbullu Rumlardan kınama geldi. İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu, kamu görevlilerini dinci ve ırkçı saldırılara karşı hukuki ve idari önlem almaya çağırdı. İstanbul Kadıköy’deki Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’ne yapılan saldırıyla ilgili İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu’ndan (IREF) bir açıklama geldi. IREF, kamu görevlilerine dinci ve ırkçı şiddet olaylarına karşı acil hukuki ve idari önlem alma çağrısında bulundu.

Bülent Arınç Ermeni Lisesi'nde karne törenine katıldı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Üsküdar'daki Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi'nde karne törenine katıldı.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, acı olayları her gün gündeme getirip suçlu aramanın zamanı olmadığını belirterek, "Tarihte yaşanan olayları tarihçilerin araştırması, konuşması, belki arşivlere girerek ciddi araştırmalar da yapması gerekir ama bunu bir siyasi koz olarak kullanmanın, bu güzel ülkeyi, bu cennet vatanı suçlu ilan etmeye kalkmanın yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ermeni milletvekillerine Diaspora’dan ilk tebrik

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Batı Ermenileri Ulusal Kongresi, seçimlerin ardından Meclis’te on yıllar sonra yeniden Ermeni milletvekillerinin bulunacak olmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Fransa’nın başkenti Paris merkezli bir diaspora kuruluşu olan Batı Ermenileri Ulusal Kongresi, 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerin ardından netleşen, AKP adayı Markar Esayan, HDP adayı Garo Paylan ve CHP adayı avukat Selina Özuzun Doğan’ın milletvekili seçilmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Bir Araştırma: Azınlıklara Sosyal Medyada da Rahat Yok

Nilay Vardar
Azınlıklar ve sosyal medya projesi kapsamındaki ankete göre, azınlıkların yüzde 15 ‘i hakaret, yüzde 14’ü aşağılama, yüzde 8’i küfür, yüzde 6’sı tehdit aldığını söylüyor. Türkiye'de farklı inançlardan azınlıkların sosyal medya kullanımını ve sosyal medyanın toplumla entegrasyonda rolünü inceleyen proje kapsamında yapılan anket kamuoyuna açıklandı.Ankete göre azınlıkların yüzde 15 'i hakaret, yüzde 14'ü aşağılama, yüzde 8'i küfür, yüzde 6'sı tehdit aldığını söylüyor. Sadece yüzde 21'i özgürce paylaşım yaptığını belirtiyor.

"AP'nin Türkiye raporunu kabul etmiyoruz"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda oy çokluğuyla kabul edilen 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu'nu kabul etmediklerini ve bunu iade edeceklerini söyledi.

Sefarad Yahudilerine çifte vatandaşlık

İspanya parlamentosunda bugün, Sefarad Yahudilerinin ülkeye dönüşüne olanak tanıyan yasa tasarısı onandı. 3 yıl boyunca geçerli olacak yasa, 1492'deki Engizisyon kararının ardından İspanya ’dan sürülen ve yıllar içerisinde dünyanın hemen her yerine dağılan yüz binlerce Yahudi ’ye çifte vatandaşlık hakkı tanıyacak.

Rus hava üs komutanı: Amacımız Ermenistan semalarında huzur

Amacımız Ermenistan semalarında  huzur olmasıdır. Beyanat düzenlenen basın toplatısında Erebouni Hava Üssü komutanı Aleksandr Petrov’dan geldi… Petrov açıklamasında Ermeni çalışma arkadaşlarıyla işbirliğini yüksek takdir etti, Erivan sakinlerinden hava manevraları esnasındaki gürültüden ötürü özür dileyerek şunları kaydetti: ″Ancak bu güvenliğin korunması amacıyla, bayram günlerinde karşılaşma ve temaslardan zevk almak için yapılmaktadır Amacımız ve başlıca sorunumuz Ermenistan semalarının huzurlu olmasıdır″.

Ժառանգության հայտարարությունը հալեպահայության օրհասական վիճակի առնչությամբ

1896-1923թթ. Ցեղասպանության հետեւանքով աշխարհով մեկ սփռված հայ ժողովուրդը կանգնած է մի նոր լրջագույն մարտահրավերի առջեւ: Սիրիայում արյունալի իրադարձությունների հետեւանքով այդ երկրի հայ համայնքի գերակշիռ մեծամասնությունն արդեն լքել է ռազմական գործողությունների գոտին: Սակայն ISIS իսլամ ծայրահեղական ռազմականացված կազմակերպության գործողությունների արդյունքում Սիրիայում դեռ մնացող շուրջ 20 հազար հայերին եւ հատկապես՝ Հալեպում կենտրոնացած շուրջ 13 հազար մարդու գլխավերեւում կախված է լիակատար բնաջնջման վտանգը:  Նույնը սպառնում է նաեւ մյուս քրիստոնյա եւ եզդի փոքրամասնությանը:

Ayia Triada Kilisesinin Önünde Basın Açıklaması ve Bildiri Dağıtımı

Irkçılığa Karşı Basın Açıklaması Yapacak ve Bildiri Dağıtacağız
Tarih  12 Haziran 2015
Saat    19:00
Yer     Ayia Triada kilisesi önü

AP raportöründen Bozkır'a tepki: Biraz saygısızlık

Selçuk Gültaşlı -Emre Demir - Strasbourg
Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri, AB Bakanı Volkan Bozkır'a sert tepki gösterdi. Bozkır'ın Ermeni ‘soykırımı'na yapılan atıf dolayısıyla raporun iade edileceğini açıklamasına karşılık Piri, “Bu biraz Avrupa Parlamentosu'na saygısızlık.” dedi. AP Türkiye raporunun kabul edilmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Hollandalı Sosyalist milletvekili, Türk hükümetinin tepkisine ‘çok teessüf' ettiğini vurguladı. Piri, AP olarak kendilerinin de Türkiye'de yaşanan birçok olayla ilgili memnuniyet duymadıklarını ancak kapıyı kapatmayı hiç düşünmediklerini söyledi.

Rusya lideri Putin, Papa'yı ziyaret etti

© Sputnik/ Sergey Guneev
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus ile görüştü. Katolik Kilisesi lideri Papa Franciscus'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

İREF, Kadıköy’deki Rum Kilisesi’ne saldırı konusunda yetkilileri göreve davet etti

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Kundaklama girişiminde bulunulan Kadıköy Ayia Triada Rum Kilisesi’ne yönelik olarak yapılan ırkçı saldırı, uluslararası kamuoyunun gündeminde… Farklı tarihlerde zorunlu göçe tabi tutularak anayurtlarını terk etmek zorunda bırakılan ve bugün dünyanın farklı ülkelerine dağılarak Rum Diasporası’nı oluşturan başlıca Rum kurumlarından biri olan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu (Οικουμενικη Ομοσπονδια Κωνσταντινουπολιτων - İREF) Kadıköy’deki Rum Kilisesi’ne yapılan saldırı konusunda yetkilileri göreve davet etti.

Kripto Ermeniler Kazandı!

Mehmed Şevket Eygi
Bu seçimin galibi hangi partidir? Kürt partisidir. Bu parti gerçekten Kürt partisi midir? Değildir. Dıştan Kürt görünen, asıl kimliği ise Kripto olan bir partidir. Meclis’e kaç Ermeni milletvekili girmiştir? Tek kimlikli üç Ermeni vatandaşımız girmiştir. Kripto Ermeni sayısını bilemem ama 40’tan az olduğunu sanmam. Biz Türkiye partisi olduk diyorlar, buna ne dersin? Samimi iseler alkışlarım. Bendeniz onların Kürt partisi olmalarına bile razıyım. Yeter ki, Ermeni partisi olmasınlar. (Ne diyelim Ermeniler kadar başınıza taş düşsün dersek ayıp olur. HYETERT)

St. Peter Armenian Church of Van Nuys Father's Day Luncheon

Begins: Wednesday, June 10 at 12:00pm
Contact: agajanian@aol.com
Location: St. Peter Armenian Church
Address:17231 Sherman Way Van Nuys CA, 91406

Cathedral Parish's Annual Dinner Dance

Begins: Saturday, June 13 at 7:00pm
Contact: dinner.dance@yahoo.com
Location: Nazareth and Sima Kalaydjian Hall
Address: 3325 N. Glenoaks Blvd. Burbank CA, 91504

Altan Tan Alevilerden ve Kılıçdaroğlu’ndan Özür Dilemeli

Mustafa Elveren*
CNN TÜRK'te canlı olarak yayınlanan "Seçim Özel" programına katılan HDP Amed Milletvekili Altan Tan’ın; "Selahattin Bey ben inançlı bir Müslüman'ım ve tek kıblemiz var o da Kabe'dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu'ndan duyulmadı”(1) sözleri başta Aleviler olmak üzere tüm duyarlı insanları derinden yaraladığını düşünüyorum. Bay Altan Tan Alevilerin ve sosyalistlerin duyarlılığını göz önüne almadan bu gafı yapması düşündürücüdür. Çünkü Alevilerin kıblesi insan olduğu bütün Dünya âlem biliyor. 

Azınlıkların Üçte Biri, Sosyal Medyada Tehdit Edildiğini Söylüyor

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yaptıkları araştırmada, azınlık vatandaşların üçte birinin, yüz yüze gelmedikleri sosyal medyada hakarete, baskıya ve tehdide uğradığı sonucunun çıktığını söyledi. Ağırdır, “Yüzde 80'i de ‘hukuki bir yaptırıma ihtiyaç var’ diyor. Aslında ‘koruyun beni’ diyor." şeklinde konuştu. İstanbul ağırlıklı olarak Türkiye'de yaşayan azınlıklar üzerinde yapılan sosyal medya araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya ilişkin basın toplantısı, Karaköy'deki Rum İlköğretim Okulu'nda açıklandı.

Avrupa Ermeni Federasyonu: HDP’nin başarısını kutluyoruz

İHD’yi ziyaret eden Avrupa Ermeni Federasyonu temsilcileri, gözlemci olarak katıldıkları seçim ve oylama sürecinde edindikleri izlenimleri paylaştı. 7 Haziran’da yapılan genel seçimleri izlemek için Türkiye’ye gelen uluslararası gözlemciler arasında bulunan Adalet ve Demokrasi İçin Avrupa Ermeni Federasyonu heyeti, Türkiye’deki resmi temasları kapsamında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’ni ziyaret etti. Avrupa’daki Ermeni kurumlarını temsil eden çatı örgütü olan Federasyon’un sözcüsü Bedo Demirdjian ve gözlemci heyette yer alan George Aghjayan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Meral Çıldır ve İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyesi Hrant Kasparyan tarafından kabul edildi.

Why Armenians are a “Living Fossil” to Geneticists?!

A number of genetic studies have recently investigated Armenian DNA from different perspectives revealing some fascinating and consistent results. For example in 2014 Hellenthal et. al. in a paper published in Science have investigated worldwide human admixture history over the past 4000 years and created a Genetic Atlas of human admixture. Oddly enough they could not identify the Armenian admixture for the past 4000 years and placed Armenians into the “no admixture, uncertain” category (read more about it HERE).

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi kilise saldırısını Kınadı

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi (NHC/İÖG),  9 Haziran 2015 tarihinde Kadıköy Bahariye Caddesi Nispetiye Sokak’ta bulunan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’ne yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıyı kınamaktadır. Zanlının bahçe duvarından avluya atlayarak elindeki bidonda bulunan tineri, kilisenin yan tarafındaki kullanılmayan demir kapıya dökerek ateşe verdiği rapor edilmiştir.

Tahribat Tespit ve Onarım Komitesi

Baskın Oran
Şimdi üç parti, normal mesai saatleri dahilinde, AKP'nin 258'ine karşı 292'lik bir TBMM çoğunluğuna dayanarak, Erdoğan'ın yaptırdığı yaz-boz'ları çağdaş demokratik yasalara dönüştürecek. Evrensel adalet kurallarını geri getirecek. Bu kadar basit.

Tehcir artığı' kadınlar yola çıktılar

Sevda Aydın
Opera Sanatçısı ve Yazar Anais M. Martin son kitabında çocukluğuna dönüyor. Anneannesinin gözündeki yaşların, anlattığı masallardaki acıların izlerini sürüyor. Küçük bir çocukken bu ağlamaklı haline kimi zaman kızdığını söyleyen yazar, “nereden bilebilirdim Anneannemin tesadüfen hayatta kaldığını…” diyerek bu tesadüfün nasıl bir büyük felaket yaşadığının hikayelerini anlatıyor. Anneannesi Arşaluys’un anlattıklarını idrak edeceği yaşa geldiğinde Anais M. Martin dinlediklerini yazmış, yazmaya başladıkça Metz Yegenk’ten (büyük felaket) kurtulmuş başka anlatıcılar edinmiş ve onlar anlattıkça yazmaya devam etmiş. 100 yılı geride bırakan bu büyük felaketin öykülerinin okurlarla buluşması gerektiğini düşündüğünden “Vakti geldi” diyor Martin, yazılsın, konuşulsun… konuşulmalı…

Aram Tigran Sanat Günleri başlıyor

Aram Tigran adına Diyarbakır’da düzenlenen Sanat Günleri’nün dördüncüsü 10 Haziran 2015 Çarşamba günü başladı.

En sert Türkiye raporu AP'de kabul edildi

Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporu Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 94 oya karşı 432 oyla kabul edildi… Rapora verilen değişiklik önergesiyle 24 Nisan öncesi kabul edilen ve 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayıp Türkiye’den de tanıma talep eden AP kararına atıf yapan bir vurgu eklenmesi Türkiye’nin tepkisini çekecek bir gelişme olarak görülüyor… Rapor özellikle temel hak ve özgürlükler açısından son derece ciddi eleştiriler içermesiyle dikkat çekiyor. Türkiye’nin bolca eleştirdiği ve uygulamaların AB’nin benimsediği ilke ve değerlerle uyuşmadığının net şekilde hissettirildiği ana alanlardan birini basın özgürlüğü oluştururken yargı alanındaki gelişmeler de AP’nin üzerinde ısrarla durduğu ve olumsuz vurguların yoğunlaştığı başlıklar arasında yer alıyor.

3 Ermeni vekil dikkat çekti

Erivan (ANKA) – Türkiye’deki seçimin sonuçlarını ilgi ile izlenen komşu ülkelerden Ermenistan’da hem olası koalisyon hükümeti hem de üç Ermeni adayının Parlamentoya girmesi üzerinde duruyor. İki ülke arasındaki ilişkiler açısından “en kötü senaryo AK Parti-MHP koalisyonu” olarak görülürken üç partiden Ermeni milletvekilinin seçilmesini “bir ilk” olarak niteleniyor.

Bakırköy CHP Oylarının Düşmesinde Kim Suçlu?

7 Haziran seçimlerinde CHP Bakırköy’de % 51 oy alması Bakırköy’de şaşkınlık yarattı. Belediyenin de halktan uzak olduğunu ve çalışanların halka kötü davrandıklarını, Başkan Kerimoğlu'nun kendi kadrosunu kurmadığını ve eski kadronun da başkanın aleyhine bir tavır sergilediğini ifade eden bazı CHP’liler, meclis üyelerini de unutmamak gerek ama en büyük hayal kırıklığı Ermeni Cemaatinin bizi arkadan vurması olduğunu ifade ederek demek ki bizdeki Ermeni Cemaati meclis üyelerinin hiçbir güçleri yokmuş, arkalarında cemaatte yokmuş, blok oyların HDP'ye gitmesi bunu gösteriyor; hâlbuki biz İstanbul 2.Bölgede 1.Sıradan adaylarını göstermiştik. Ermeni Cemaati bizi bu seçimlerde arkadan vurdular  bir dahaki seçimlerde meclis üyeliklerinde daha dikkatli olacaklar diyerek serzenişte bulunuyorlar.

Elif Şafak: Muazzam bir zihinsel kayma oldu

Yazar Elif Şafak, Amerikan Time dergisi için seçim sonuçlarını yorumladı: Türkiye siyasi tarihinin en büyük ironilerinden biri, bir zamanlar elitler tarafından 'geri kalmış kültür' olarak küçümsenen Kürtlerin, ülkedeki başlıca ilerici güç haline gelmesi.

Kadıköy'de Rum Kilisesi'nin Kapısını Yaktılar

Kadıköy Bahariye Caddesi’nde bulunan Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nin kapısı bir kişi tarafından tekbir getirilerek yakıldı.25 yaşındaki M.Ş., dün akşam 20:30’da Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nin kapısını tiner dökerek ateşe verdi. Şahıs zabıta tarafından yakalandı. Kapı civardaki insanlar ve itfaiye tarafından söndürüldü.

Guardian: Erdoğan'dan özür bekliyoruz

İngiliz Guardian gazetesi bugünkü başyazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Sen kimsin, haddini bil, terbiyesiz!' sözleriyle eleştirdiği Guardian gazetesi bugünkü başyazısında, "Türkiye'nin lideri basın hakkında çirkin ifadeler kullanıyor, Guardian hakkında da yalanlar söylüyor. Belki bize bir özür borçludur" ifadelerini kullandı.

Եւրոպայի Հայ Դատի Յանձնախումբը Հետեւեցաւ Թուրքիոյ Ընտրութիւններուն

ՊՈԼԻՍ.- Եւրոպայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը տեղեկացնէ, թէ իր պատուիրակութիւնը, քրտամէտ Ժողովուրդներու ժողովրդավարական կուսակցութեան (HDP) հրաւէրով, դիտորդական առաքելութիւն մը իրականացուցած է Թուրքիոյ խորհրդարանի ընտրութիւններուն ընթացքին:

Ermeni, Süryani, Ezidi Malları

İsmail Beşikçi
1915 soykırımının önemli bir nedeni, Ermenilerin, Süryanilerin zenginliklerine el koymaktı. Öldürülen, yerlerinden yurtlarından devlet terörü eşliğinde göçertilen Ermenilerin, Süryanilerin, Ezidilerin mallarına el koymak, bunları Müslüman Türk tüccarın denetimine vermek. İttihat ve Terakki’nin, daha sonra da Cumhuriyet’in, çok önemli bir politikasıydı. Soykırımda tetikçilik yapan Kürdler de bu yağmaya katılmış olabilir. Devletin, işbirlikçilik bile yapsalar, Kürd aşiretlerine, dişe dokunur bir şekilde sözü edilen bu mallardan verdiği kanısında değilim.

Yeni Hükumet için 3 formül

Nuray Babacan-Bülent Sarıoğlu
Seçim sonuçları yeni hükumet için 3 farklı senaryoyu Türkiye’nin gündemine getirdi. Öncelikle koalisyon hükümeti aranacak, o olmazsa bir ya da iki partinin dışarıdan desteğiyle azınlık hükümet formülü denenecek. Son olarak da partilerin oyları oranında temsil edileceği geçici bakanlar kuruluyla erken seçime gidilmesi ihtimali masaya gelecek.

HDP'li Altan Tan'dan tepki çeken sözler

CHP'den HDP'ye verilen "emanet" oylar tartışmasıyla ilgili de konuşan Tan, "HDP'nin barajı geçmesinde CHP'den emanet oy söylenenden daha az gelmiştir" dedi. Tan CHP'nin durumunu ise ''Arkadaşlarım beni yanlış anlamasın ama bu bir benzetmedir. Ne olur bunu bir espri olarak görsünler bu söylediklerimi, CHP yerli inek gibi... Dünya kadar ot yedirirsin, beslersin ama sütünde bir artma ve ya bir azalma olmaz" dedi. (J Hyetert)

Davutoğlu'nun istifası kabul edildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüştüğü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a Bakanlar Kurulu'nun istifasını sundu… Erdoğan'ın istifayı kabul ettiğinin belirtildiği açıklamada, "Bugüne kadar geçen hizmetleri için teşekkürlerini ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu'nun yeni hükümet kurulana kadar göreve devam etmesini istemiştir" ifadeleri kullanıldı.

Köln'de Gayrimüslim Bestekarların Konseri Yoğun İlgi Gördü

Almanya'nın Köln kentinde, İstanbul'da yaşamış Ermeni, Musevi ve Rum bestekarların eserlerinden oluşan bir repertuvar müzikseverlerle buluştu. Georgios Marinakis yönetiminde Belçika Evinde sahne alan Galata Grubu, Vangelis Karipis, Nedim Nalbantoğlu ve Mert Demircioğlu'ndan oluştu. Konserde Tamburi Musi, Pertaki, Dimitri Kantemir, Tamburi İsak, Lavtacı Anton, Kemençeci Vasil Efendi ve Kemeni Tatyos gibi ünlü bestekarların eserlerine yer verildi. Etkinlik Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından toplulukların kardeşliğine atfedildi.

Demirtaş'tan 'azınlık hükümeti' açıklaması

Hürriyet'ten Okan Konuralp'in haberine göre koalisyon tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Demirtaş, “AK Parti - CHP koalisyonunun gerçekleşmemesi halinde tavrınız ne olur” şeklinde bir soruya şu yanıtı verdi: “Bütün seçenekler sırası geldiğinde değerlendirilir. Biz AKP ile koalisyon yapmayacağımızı söyledik. Fakat Türkiye’de istikrarsızlık doğmaması, oluşmaması için elimizden gelen çabayı da gösteririz. Azınlık hükümeti de dahil...

A Celebratıon In Provıdence, RI

On Sunday, May 31, Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, traveled to Providence, RI, for a special celebration at Sts. Sahag and Mesrob Church.More than 250 parishioners gathered to honor their pastor, the Rev. Fr. Shnork Souin, on his 20th anniversary of ordination into the holy priesthood; to recognize two longtime community members for their dedication to the Armenian Church; and to celebrate the ordination of three young men to the sub-diaconate.

Kapadokyalı Aziz Paisios kitap tanıtımına davet

Time is Running Out

6 days to build a sustainable future for Armenia

You already know about our campaign with Oxfam in Armenia to build 4 greenhouses and sustainable opportunities for farmers in 4 of Armenia's border villages. But do you know about the impact these greenhouses will have?

Ankara, soykırım kararının ardından Brezilya büyükelçisini geri çağırdı

24 Nisan sürecinde geri çağrılan Vatikan, Avusturya ve Lüksemburg büyükelçilerinin ardından, Türkiye Dışişleri Bakanlığı bu kez Brezilya Büyükelçisi’ni Ankara’ya çağırdı.  Brezilya Senatosu’nun 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan ve Türkiye devletine tarihsel gerçeklerle yüzleşme konusunda çağrıda bulunan tasarıyı kabul etmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığı, Brezilya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin Ankara’ya geri çağrıldığını açıkladı.

Mardin’de eski şehir açık hava müzesi olarak korunmalıdır.

İsmail Beşikçi
Bugün, Mardin’de yaşayan ve bu ilişkiler üzerinde kafa yoran arkadaşlar şöyle söylüyor. “Musevilerden artık hiç kimse kalmadı. Süryanilerden beş, Ermenilerden üç aile kaldı. Pazar günleri, Kırmızı Kilise’de ayin yapılıyor. Ama, yeteri kadar cemaat toplanamadığı için ayin yapılamıyor. Ayin, ancak İstanbul’dan gelenlerle yapılabiliyor. Artık Mardin’de Ezidi Kürdler de kalmadı.” Derik’de sadece bir (1) Ermeni kalmış. Sokakta arasında bir Kilise var. Temiz, bakımlı bir Kilise. Kiliseye bu Ermeni bakıyor. Bahçesiyle, ağaçlarıyla, çiçekleriyle güzel bir Kilise. Kilisede 1805 basımlı bir İncir var. Ermenice İncil. Sayfalarını alt kısımlarını fareler kemirmiş. Buna rağmen okunaklı bir İncil.

Dr. Helen Evans Describes Armenian Art as The Voice of a People

 By Florence Avakian
The world famous Metropolitan Museum of Art in New York City is working with the Armenian government to mount an exhibition of Armenian art in the next few years. This welcome announcement by Dr. Helen Evans greeted attendees at a fascinating lecture on Thursday, April 30, entitled, "Armenian Art: Voice of a People," sponsored by the Krikor and Clara Zohrab Information Center at the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern).

Resmi tarihin yazmadığı 1916 Ankara Yangını

Ayşe Hür
Ankara'da yangın 13 Eylül 1916 günü başlamış, Refik Halit Karay'a göre iki gece/bir gün, başka kaynaklara göre üç gece/iki gün sürmüştü. 21 Eylül 1916 tarihli bir rapora göre yangında 1030 hane, 935 dükkan, iki cami, altı mescit, yedi kilise, üç hastane, iki tevkifhane, bir polis karakolu, Reji ve İTC Kulüp binaları ile şehrin yarısı yanmış, beş kişi ölmüştü.

Yeni TBMM'nin renkleri: Roman, Ermeni ve Süryani adaylar Meclis'te

2015 milletvekili seçimleri Türkiye tarihinin en renkli Meclis'lerinden birini oluşturdu. Meclis'e ilk defa Roman bir adayın yanısıra AKP, CHP ve HDP'den seçilen Ermeni adaylar da yeni dönemde TBMM'de yer alacak. HDP'nin Süryani milletvekili de Meclis'in yeni dönemdeki renklerinden olacak… Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Roman aday Özcan Purçu TBMM’de yer aldı. Bu dönemde TBMM’de temsil edilen 4 partinin 3’ünde Ermeni adaylar yer aldı. HDP’den Garo Paylan, CHP’den Seline Özuzun Doğan ve AKP’den Markar Esayan Meclis sıralarında demokrasiye katkı sunacak. Bu dönemde Süryanilerin sesi HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da TBMM’de yankılanacak.

Kadın vekil rekoru kırıldı

550 sandalyeli TBMM'de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez kadın vekil sayısı yüzde 16,7 rakamına ulaştı. Cumhuriyet tarihinde ‘kadın temsiliyetinde’ rekor kırıldı. 550 sandalyeli Meclis’in 92 sandalyesinde artık kadınlar oturacak. 2011’de Meclis’e 79 kadın vekil girmişti. Kadınların temsiliyeti yüzde 14,3’ten, yüzde 16,7’ye yükseldi. (Temsil demek istiyor muhabir. Temsiliyet yanlış ve uydurma bir söz. HYETERT)

İtalya Assisi kentinde «Ermeniler ve Ermenistan» fotoğraf sergisi

İtalya’nın önemli dini merkezlerinden biri olan İtalya’nın koruyucu azizi Franciscus adını taşıyan Assisi «St. Franciscus Kilisesi»nde  Karen Kokchyan’ın «Ermeniler ve Ermenistan»  fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye Brezilya'yı kınadı

Türkiye, Brezilya Senatosu’nun 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları ile ilgili tarihi gerçekleri tahrif eden ve hukuku hiçe sayan kararını kınadığını bildirdi.Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Brezilya Senatosu’nun kararının bir sorumsuzluk örneği olarak değerlendirildiği belirtildi.

“Aydaki Canavar” çok uzağımızda değil!

Ermeni soykırımından kurtulan iki gencin hikâyesi
Aydaki Canavar
Richard Kalinoski
 Richard Kalinoski’nin Ermeni soykırımından kurtulan iki gencin hikâyesini anlattığı “Aydaki Canavar” adlı oyunu BGST Yayınları tarafından yayınlandı.

Vatan Partisi İsveç'te soykırım heykellerine karşı hukuk savaşı başlattı

Vatan Partisi İsveç'te Norköping kentinde yapılmak istenen sözde Süryani soykırım heykeline karşı hukuk savaşı başlattı. Süryani sözde soykırım eylemcileri daha önce Södertälje ve Botkyrka'da heykel dikmek istemişlerdi. O belediyelerde başarılı olamayan eylemciler Norrköping belediyesine el attılar. Belediye kendilerine bir yer gösterince 1 Haziranda Suriye'den Süryani Ortadoks Kilisesi Patriği Ignatius II. Aphrem ve Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat Milletvekili Lars Adaktusson'un katılımıyla heykeli temeli atıldı.(Türkiye'yi bitirdi sıra İsveç'e geldi. HYETERT)

New York Times: 'Bu sonuçlar karaya oturttu'

New York Times haberinde, "Türk seçmenler, Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir ders verdi. Erdoğan’ın partisi, Anayasa’yı yeniden yazma ve Amerikan tipi başkanlık sistemi kurma ihtirasını sona erdiren  tarihi bir seçimle Meclis’teki çoğunluğunu kaybetti" denildi. Haberde "Seçim sonuçları Sayın Erdoğan için ciddi bir başarısızlık oldu" denildi. Gazete, "Bu sonuçlar, Sayın Erdoğan'ın gücünü artırma çabalarını karaya oturttu" ifadesini kullandı.

Davutoğlu’nun ‘adil hafıza’ tezi adalete yol açar mı?

Davutoğlu, “Guardian” gazetesinde yer alan bir sonraki yazısında “tarihin o döneminde zarar görenler sadece Ermeniler ve Hıristiyanlar değildi” iddiasını öne sürüyordu… İlk önce “adil hafıza”nın oldukça belirsiz bir tez olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Bu tez Batı ile İslam’ın uyumsuzluğuna dair Davutoğlu’nun algısına dayanıyor. Doktora yaptığı tezinde Davutoğlu şu iddiasında bulunmuştu: “Batı ile İslami siyasi düşünce arasındaki anlaşmazlık ile çelişkinin kaynağı sadece kurumsal ve tarihsel farklılıklar değil, felsefi metodoloji, teorik uyumsuzluğudur.”  Tarih bilimine karşı bu aşırı göreli yaklaşım, bir akademik alan olan tarihin bizatihi inkarına eşittir. Ancak gerçek farklıdır. Ermeni Soykırımı, islam medeniyeti gibi uluslararası tarihin bir parçasıdır. Ermeni katliamları ile ilgili ilk kaynaklardan biri ünlü hukukçu Faiz Al Huseyin’e aittir.

Müziğin sesini açın

Harun Karaburç 
Klasik müziğin her zaman ayrıcalıklı bir dinleyici kitlesi var. Bu ayrıcalıklı kitleyi tatmin edecek konserleri seçmekte epey zorlandığımızı itiraf edelim. Dünya prömiyerleriyle başlayalım. Bu Çarşamba Vortvots Vorodman Kilisesi'nde İstanbul Müzik Festivali'nin Ermenistan'ın çağımızdaki en büyük bestecilerinden biri kabul edilen Tigran Mansuryan'a verdiği eser siparişinin dünya prömiyeri yapılacak. Mansuryan'ın yoğun duygularla dolu lirik müziğinin en iyi yorumcularından biri olarak ise şiirselliğiyle tanınan Ermeni asıllı viyolacı Kim Kashkashian kabul ediliyor.

AK Parti, CHP ve HDP'nin Ermeni Adayları Meclis'te

AK Parti'nin Ermeni adayı Markar Esayan, CHP'nin adayı Selina Doğan ve HDP'nin adayı Garo Paylan gelen sonuçlara göre Meclis'e giriyor.2015 seçimlerinin en çok konuşulan adayları Ermeni adaylardı. İktidar partisi, CHP ve HDP Ermeni adayları İstanbul'da vitrine koymuştu.

Burhan Kuzu: Erken seçim kaçınılmaz

Sonuçların AK Parti için kötü olduğunu ifade eden Kuzu, “Bu tabloyu hak etmedik. Millete hizmetten başka bir şey yapmadık” dedi. Kuzu milletin kararına da saygı duyduklarını belirtti. Türkiye’nin uzun süre koalisyonlarla çalkalanacak bir sürece ve kaosa gireceğini ifade eden Kuzu, “Bu tablodan hükümet çıkmaz. Koalisyon bile çıkmaz. Erken seçim kaçınılmaz gözüküyor” dedi.

Bir utanca vesile olacak albüm!

Çağlayan Çevik/ ccevik@hurriyet.com.tr 
Nuran Akkaya’nın Alef Yayınları tarafından yayımlanan foto-belgesel kitabı ‘Ermeniler’, onları anarken “affedersin” diyerek söze girenlere inat, Anadolu coğrafyasında bugün varlığını sürdüren Ermeni toplumuna ve geçmişten bugüne bir çizelgeyle onların gündelik yaşantılarına odaklanıyor.

Sınırları Edebiyatla Aşıyoruz

C. Hakkı Zariç
Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi-NEYYA, 1915 öncesi İstanbul Ermeni edebiyatının izlerini süren bir programı sunmak üzere Erivan’a gitti. Sınırları aşmada ortak bir edebiyat dili oluşturmak amacıyla yola çıkan dört NEYYA kadını, Ermenistan Kadın Kaynakları Merkezindeki etkinlikte üç Ermeni yazar hakkında konuştular, Ermeni edebiyatına ilişkin yaptıkları okumalardan sonra yazdıkları duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Bartholomeos ve Metropolitler Işıklar’a Teşekkür Etti

250 milyon Ortodoks’un ruhani önderi Patrik I. Bartholomeos ve beraberinde gelen Metropolitler, Silivri’de kültürler arası diyaloğu sağlamak konusunda gösterdiği hoşgörü için Başkan Işıklar’a teşekkür etti.  Patrik I. Bartholomeos (Dimitrios Arhondonis), Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ı makamında ziyaret etti. 250 milyon Ortodoks’un ruhani önderi olan Bartholomeos, beraberinde Silivri Metropoliti Maksimos’un da yer aldığı Metropolitlerle, din ve kültür turizminin gelişmesine yönelik göstermiş olduğu hoşgörü için Başkan Işıklar’a teşekkür etti.

Ermeni Asıllı Türk Vatandaşlar Sandık Başında

Hatay'da yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşları, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullandı. Samandağ ilçesinin Vakıflı Mahallesi'nde yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşları, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitti. (Ermeni asılı değil Ermeni Türk Vatandaşı. Dönmelere Ermeni asıllı denir. HYETERT)

Van 7.Mezopotamya Tıp Kongresinde Ermenice Sunum

4-6 Haziran 2015 tarihleri arasında Mezopotamya Tıp Derneği ve Van-Hakkari Tabipler Odası tarafından Van'da düzenlenen 7.Mezopotamya Tıp Kongresi, 2.Diş Hekimleri Kongresi,1.Eczacılar Kongresi başarılı bir şekilde sonuçlandı. Ana teması ''Orta Doğu Halklarında Psikolojik,Fiziksel ve Toplumsal Travma'' olan kongreye, 105 den fazla bilimsel içerikli sunumla 13 ayrı ülkelerden 700’e yakın katılımcı katıldı. Bu yönü ile uluslararası bir niteliği sahip olan kongreye, 3 Ermeni hekim, 3 Ermeni diş tabibi ve 1 de Ermeni eczacı (Maryam Sarkisyan-Irak) katıldı.

Arman Navasardyan: Armenians unable to leave Syria

A1plus -- Over 20,000 Armenians continue to stay in Syria despite the ongoing hostilities there, says the Ministry of Foreign Affairs of Armenia. “These people cannot leave Syria. I do not think that the situation will stabilized in the country in the near future and I believe that the Armenian government could have taken measures to help these people and move them elsewhere,” Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Head of the Chair of Global Politics and International Relations at the Russian-Armenian (Slavonic) University Arman Navasardyan said on Wednesday.

1876'dan günümüze.. 07 Haziran 2015 Pazar 1876'dan günümüze...

Arzu Akyol / arzu.akyol@aksam.com.tr
Bugün, bu topraklarda yapılan ilk seçimlerden tam 140 yıl sonra 25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini seçmek için sandık başına gideceğiz. Bunu vesile edip seçim tarihimizdeki ilkleri ve enleri sizin için derledik. İlk seçimin Cumhuriyet’le gerçekleştiğini düşünüyorsanız, hafızalarımıza kazınan seçim sembollerini, ilk seçim afişini ve ilk seçim sloganını, en uçuk seçim vaatlerini merak ediyorsanız buyurun haberimize…

Ermeni Pavyonu'ndaki Anadolu

Cem Erciyes
Venedik Bienali'nde en iyi ulusal pavyon ödülü alan Ermenistan, diyaspora sanatçıların işlerinde oluşan bir sergi hazırlamış. Evet konu 'soykırım' ama kaba saba bir propaganda yerine bir halkın hafızasına, kimliğine odaklanan mekanla çok iyi ilişki kuran etkileyici bir sergi.

Ուաշինկթըն Քննադատած Է Էրտողանի Հակահայ Յայտարարութիւնները

ԵՐԵՒԱՆ, «Փանորամա».- Միացեալ Նահանգներու արտաքին գործոց նախարարութեան ռազմավարական հարցերով գլխաւոր խորհրդական Մերի Հարֆ Յունիս 5ին կայացած մամլոյ ասուլիսի ընթացքին անդրադարձած է Թուրքիոյ նախագահ Ռեչեփ Թայիփ Էրտողանի կողմէ հայերու, ամերիկեան թերթերու, ինչպէս նաեւ միասեռականներու նկատմամբ հնչեցուցած քննադատութիւններուն, զանոնք անընդունելի որակելով:

Kesin Olmayan Sonuçlar

Yurt dışı oyları dikkate alınmadan kesin olmayan sonuçlara göre milletvekili dağılımı şöyle: AKP 256; CHP 133; MHP 82; HDP 79 milletvekili çıkarıyor. Oyunu en çok artıran parti HDP olurken, en çok kaybeden AKP oldu. Yurt dışı oylarının dağılımının bu dağılımı çok büyük ölçüde değiştirmesi beklenmiyor.  

Seçim Sonuçları Koalisyon diyor

Açılan 90% sandığa göre, seçmen koalisyon dedi. AKP 261-263, CHP 127- 129, MHP 83-85 Milletvekili HDP 73-75 milletvekili çıkarıyor. Ufukta erken koalisyon var.Erken seçim koşullu koalisyon beklenebilir.  

Oy Verme İşlemi Sona Erdi

2015 Genel Seçimleri’nde sabah 08.00’de başlayan oy verme işlemi 17.00’de sona erdi ve sayım başladı. YSK seçim sonuçlarının açıklanmasını 21.00’e kadar yasaklarken, yasak saati geri çekilebilir.25. dönem milletvekillerinin belirleneceği genel seçimlerde oy verme işlemi saat 17.00 itibariyle sona erdi. 53 milyon 765 bin 231 seçmenin bulunduğu, 20 siyasi partinin ve 165 bağımsız adayın yarıştığı, 172 bin 685 sandıkta oy kullanılan 2015 genel seçimlerinde oy verme işlemi sabah 08.00’de başlamıştı.

Büyük Gün: 550 Milletvekili Bu Gün Seçiliyor

Yüksek Seçim Kurulu, 7 Haziran’da gerçekleştirilecek 25. Dönem Milletvekili Seçimleri’nde seçim günü saat 06.00’dan gece saat 24.00’a kadar uygulamada olacak seçim yasakları şöyle sıralandı.
- Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılmasının, içkili yerlerde umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesinin yasaktır.
-Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamaz.

Aram Haçaturyan doğumunun 112. Yılında Erivan’da anılıyor

Dünyaca ünlü kompozitör Aram Haçatruryan doğumunun 122. Yılında Erivan’da anıldı. Erivan Beldiye Başkanı Taron Margaryan adına Belediye Personel, Kültür ve Turizm Daire Başkanı dünyaca ünlü kompozitör Aram Haçatruryan’ın mezarına çelenk koydu.

Papa Bosna'da günah çıkardı

Papa Franciscus, Saraybosna'daki Asim Ferhatovic Stadyumu'nda düzenlenen ayini yönetti. Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Asim Ferhatovic Stadyumu'ndaki ayinde "Bir daha savaş olmasın" mesajı verdi. Yaklaşık 65 bin kişinin katıldığı ayini yöneten Papa Franciscus, burada yaptığı konuşmada, okunan ayetlerde birçok kez "barış" kelimesinin tekrarlandığına işaret ederek, "Barış, Tanrı'nın hediyesidir, Tanrı'nın insanlık için planıdır" dedi.

Eric Bogosian's Operation Obfuscation (C)

Book review by Lucine Kasbarian
Seven years after starting his research about one of the most dramatic episodes of 20th century Armenian history, actor, playwright, and novelist Eric Bogosian has written Operation Nemesis: The Assassination Plot that Avenged the Armenian Genocide (Little, Brown & Co.; April 21, 2015).