Etiketler

PATRİK GENEL VEKİLİ PATRİK SEÇİMİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, 25 Haziran 2015, Perşembe, saat 15:30’da, Peder Şirvan Mürzyan refakatinde, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin’i ziyaret etti ve Patrik Seçimi dilekçesini sundu. 

CHP, Kars Ülkü Ocakları Başkanı’nın ırkçı söylemine karşı savcıları göreve davet etti

CHP Kars İl Başkanı Özfer Koçak, Ermenistanlı ünlü caz piyanisti Tigran Hamasyan’ın Kars’taki tarihi Ani Harabeleri’nde verdiği konser nedeniyle gündeme gelen ırkçı söylem ve nefret suçuna tepki gösterdi. Tigran Hamasyan’ı hedef alan ve Ermeni karşıtı ırkçı açıklamada bulunan Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel’in söylemlerine tepki gösteren Özfer Koçak, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesine göre Adıgüzel’in suç işlediğini belirtti. Koçak açıklamasında, “Adıgüzel çok açık bir şekilde bu suçu işlemiş olmasına karşın hiçbir savcının harekete geçmemesi bu suçu işleyenleri cesaretlendirmektedir. Suç duyurusuna gerek kalmadan savcıların harekete geçmesini bekliyoruz” dedi. (Sayın başkanı gerçek bir sosyal demokrat olduğunu kanıtladığı, ırkçı nefret söylemlerine karşı çıktığı için yürekten kutluyoruz. İyi ki varsınız Sayın Başkan. HYETERT)

21 Haziran 1934: Bir asimilasyon aracı olarak Soyadı Kanunu

İttihat ve Terakki'den devraldıkları yöntem, kadro ve usullerle bir ulus-devlet inşa etmeye çalışan Kemalistler, projelerinin önünde engel olarak gördükleri "Türk-olmayan" unsurları asimile etmek için çeşitli teknik ve taktikler geliştirdiler. Bunların en önemli ve ağırlarından biri, "Soyadı Kanunu" adı verilen uygulamaydı. Kürtler ve Anadolu'nun katliamlardan kurtulabilen Hristiyan halkları bu şekilde zorla Türkleştirilmeye çalışıldı.

ՄԱՀԱԶԴ

ՄԱՀԱԶԴ


Հայ Կաթողիկէ Եկեղեցւոյ Սիւնհոդոսական Հայրերը
Հայ Կաթողիկէ Պատրիարքութիւնը
Լիբանանի Կաթողիկէ Պատրիարքներու եւ Եպիսկոպոսներու Համաժողովը (APECL)
Զմմառու Պատրիարքական Կղերի Միաբանութիւնը
Ժորժ Թազա եւ ընտանիքը
եւ համայն Թազա ընտանիքը
կը գուժեն մահը

Yüzleşme için 1915’in izini sürecekler

Ermenistan ve Türkiyeli gençleri bir araya getirecek olan proje, 1915’in izini sürecek Ermeni Soykırımı’nın simgesel başlangıç tarihi olarak kabul edilen 24 Nisan 1915’te İstanbul’da tutuklanarak ölüme gönderilen Ermeni aydın ve yazarlarının “sürgün” edildikleri güzergâh, 100 yıl sonra gerçekleştirilecek olan uluslararası bir projeyle ele alınıyor. Güzergâhın takip edilerek tanıklık ve hatıratların kayıt altına alınacağı “Acting Together” (Birlikte Hareket Etmek) projesi, 31 Ağustos 2015’te başlıyor.

Nuran Akkaya’nın objektifinden Ermenilerimiz

Nazım Alpman /  nazimalpman@birgun.net
Fotoğrafçı Nuran Akkaya 7 yıldır bu yönde bir çalışma yürütüyor. Akkaya uzun zamana yayılan belgesel fotoğraf çalışmasını Alef Yayınlarından albüm haline getirdi. “Anadolu coğrafyasında varlığını sürdürmekte olan Ermeni toplumunu konu alan kitapta her kesimden portreler yer alıyor. Ayrıca Kars, Sivas, Kayseri Van, Ahtamar, Hatay Vakıflıköy gibi yerleşimlerdeki Ermenilerin yaşam izleri bu albümde yer alıyor.” Kapsamlı projenin koordinatörü değerli fotoğrafçı Haluk Çobanoğlu, kitabın “son sözü”nde diyor ki: “Bu kitapta yer alan fotoğraflar ‘Bizim Memleket’te çekildi. Biz bu belgesel fotoğraf çalışmasının merkezine insanları koymaya gayret ettik: Ermenileri!”… Ermeni toplumu hakkında araştırmalarıyla tanınan Arsen Yarman kitapta yer alan kapsamlı yazısında sanatçının çalışması için şu saptamayı yapıyor: “Nuran Akkaya’nın çektiği fotoğraflar, Türkiye’deki Ermeni gerçekliğini çok farklı boyutlarda gözler önüne seriyor. Günümüze kadar dağılmış bir şekilde varlığını sürdürmüş Ermenileri gördükçe hem şaşırmakta hem de üzüntü duymaktayım. Bu fotoğraflar Ermeni kimliği ve kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasında en güçlü aracı olan tarihi değere sahip bulunuyor. Nuran Akkaya bu çalışmasıyla hem geçmişle bağ kurmamızı sağlıyor hem de bugünkü durumun farkına varmamızı sağlıyor!”

BM'den, Ermenistan'a uyarı

BM, Ermenistan'ı, başkent Erivan'da elektriğe yapılan zammın protesto edilmesi sırasında gazeteciler ve protestoculara "aşırı güç kullanılması" konusunda uyardı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, yaptığı yazılı açıklamada, "Erivan'da 23 Haziran'da polisin, gazeteci ve göstericilere karşı aşırı güç kullanmasının yetkililerce derhal soruşturulması çağrısında bulunuyoruz" uyarısını yaptı.

Ermeni vekil Markar Esayan’dan Sözcü’ye anlamlı cevap

AK Partili Ravza Kavakçı ve Markar Esayan; CHP’li Özcan Purçu; HDP’li Feleknas Uca ve Dilek Öcalan’ı manşetine taşıyan Sözcü, bu isimlerin etnik ve dini özelliklerini ön plana çıkararak ‘bizim sayemizde buralardasınız, değerimizi bilin’ mesajı vermeye çalıştı. “Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyetin değerini bilin” manşeti atan gazete, milletvekillerine akıl vermeye de çalışarak “Çünkü bu cumhuriyet sayesinde din, dil, ırk, görüş ayrımı olmadan herkes her mevkiye gelebiliyor, ülke yönetiminde yer alabiliyor” dedi… Sözcü’ye twitter hesabından tepki gösteren Esayan “Ben dahil bu kişiler AK Parti'nin sessiz devrimi sayesinde bugün Meclis'te. Sözcü'nün durumu olumlu görmesi de öyle” dedi.

Dünya gözüyle Tigran Hamasyan

Tigran Hamasyan, şef Harutyun Topikyan yönetimindeki Yerevan Devlet Oda Korosu’yla beraber, Ermeni Kilise Müziğini cazla harmanladığı ‘Luys i Luso’ turnesine Haziran ayında başladı. Bu turne kapsamında Ani’de ve Akhtamar’da konser veren Hamasyan, Diyarbakır, Kayseri ve Vakıflı’dan sonra İstanbul’a gelecek. Sanatçı, İstanbul Caz Festivali’nin etkinliği olarak, 30 Haziran’da Aya İrini’de ‘Luys i Luso’ repertuvarının, 1 Temmuz’daysa son albümü ‘Mockroot’tan şarkıların yer aldığı iki konser verecek.

Cumhurbaşkanından Katolikos Patrik XIX. Nerses Bedros’un vefatına taziye

«Ermeni Katolik Kilissi Katolikos Patriği XIX. Nerses Bedros’un ölüm haberini derin bir acıyla öğrendim. Şevkli ve itibarlı ruhani, yıllarca Diasporada Ermeni değerlerinin korunması, manevi-kültürel yaşamın canlandırılması, anayurt-diaspora çok yönlü bağlarının derinleşmesi ve sıkılaşması işinde büyük bir rol oynadı.Katolikos Patrik, Ermeni Soykırımı Devlet Etkinlik Koordinasyon Komisyonu üyesi olarak, Komisyon çalışmalarının gereğince yerine getirilmesinde büyük ve verimli katılımını gösterdi. Tanınmış ruhani lider ve Ermeni halkının liyakatli evladının vefatı vesilesiyle derin taziyelerimi ifade ediyorum.».

Ermeni Katolik Kilisesi Katolikos Patriği XIX. Nerses Bedros vefat etti

XIX. Nerses Bedros bu sabah 25 Haziran’da Beyrut’ta geçirdiği kalp krizi sonrasında hakkın rahmetine kavuştu. Kahire doğumlu olan Patrik XIX. Nerses Bedros, Roma’da eğitim gördü, 1965 yılında ruhani olarak takdis edildi, 7 Ekim 1999’da Ermeni Katolik Kilisesi Katolikos Patriği olarak takdis edildi. Nerses Bedros Tarmouni’nin öneri ve inisiyatifiyle bu yıl 12 Nisan’da Vatikan’da Papa Franciscus riyasetinde San Pietro Bazilikasında, Ermeni Soykırımının 100. yılına ithafen Patarak ayini icra edildi.

Rusya: Ermenistan'da Ukrayna senaryosu yineleniyor

Ermenistan'da elektrik zammının iptali için başlayan eylemler dün gece de sürdü. Eylemlerin merkezi olan başkent Erivan'daki Bagramyan Caddesi'ne gelen vekil ve sanatçılar, olası çatışmayı önlemek için protestocular ve polis arasında canlı kalkan oldu. Rus parlamenter Morozov "Ukrayna’daki darbe senaryosunun ilk aşaması Erivan’da yineleniyor" dedi.

Hrant Dink Oratoryosu'nun prömiyeri Yerevan'da

İlk kez besteci kimliğiyle Ermenistan’dan davet aldığını söyleyen Cenk Taşkan,  İstanbullu bir Ermeni bestecinin eserlerinin Yerevan’da seslendirilecek olmasının onur verici olduğunu vurguladı. Taşkan, Hrant Dink Oratoryosu’nun 2016 Ocak ayında Los Angeles’ta sahneleneceğini; Bu yapılacak Yerevan’daki konserin, eserin Türkiye’de de izleyiciyle buluşması için önayak olmasını ümit ettiğini belirtti.

ABD’den İnsan Hakları Raporu

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin düzenlediği basın toplantısıyla açıklanan '2014 Ülkeler İnsan Hakları Uygulamaları Raporu’nun, Türkiye’ye ilişkin hazırlanan bölümü 63 sayfa tuttu… En önemli insan hakları sorunları da şu şekilde sıralandı: Cezasızlık ve adaletin yerine getirilmesinde yetersizlikler…"Ceza kanunu ve terörle mücadele kanunu kısıtlayıcı birçok madde içermektedir "… Raporda, gazetecilerin hükümeti eleştirmeleri halinde misillemeye maruz kalacaklarından korkmaları nedeniyle otosansürün yaygın olarak uygulandığı da belirtildi…"Ayrımcılık ve tacize maruz kaldılar" Hükümetin, toplumun savunmasız kesimlerini toplumsal taciz, ayrımcılık ve şiddetten etkin biçimde koruyamadığının belirtildiği raporda, Kürtlerin, özellikle de toplanma özgürlüğünün kısıtlanması konusunda insan hakları sorunları ile karşı karşıya kalmaya devam ettiği vurgulandı…“Aşırı kalabalık da dâhil olmak üzere cezaevlerindeki kötü şartlar; dini özgürlüklere getirilen kısıtlamalar; insan hakları kuruluşlarına hükümet tarafından getirilen kısıtlamalar ile siyasi liderler ve hükümete yakın medya kuruluşları tarafından dile getirilen anti-semitik ifadelerde görülen artış.

Ցուցարարները Չեն Միտիր Անսալ Վարչապետի Կոչին

ԵՐԵՒԱՆ, «Ազատութիւն».- Ցուցարարները չեն պատրաստուիր անսալ վարչապետ Յովիկ Աբրահամեանին՝ Բաղրամեան պողոտան բանալու կոչին։ «Ազատութեան» թղթակից Սիսակ Գաբրիէլեանի հետ ունեցած զրոյցին ընթացքին այս մասին յայտնած է նախաձեռնութեան անդամ Վաղինակ Շուշանեան՝ հաստատելով, որ Աբրահամեանի խօսքը իրենց համար «առհասարակ նշանակութիւն չունի»:

Still Mightier Than the Sword

It is a rare thing when a national culture is revolutionized by a small group of scholars. But that is exactly what happened in 5th-century Armenia, through the efforts of the Holy Translators. The leaders of the movement—Catholicos Sahag Partev and Mesrob Mashdots—truly gambled when they imagined creating an Armenian version of the Bible.
 ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԸՆԹԱՑՈՂ ՆԵՐԿԱ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԵՎ ՆԵՐՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
 Հայոց աշխարհի երիտասարդ ճարտարապետները Նոր Արշակավան են կառուցում` 21-րդ դարի ինքնօրեն և ազատախոհ մեր Ազատաստանը:Արշակ արքայի ոգին ու վեհությունը այսժամ վերականգնվում է Երևանի Ազատության և Գյումրու Թատերական հրապարակներում, Վանաձորում, Սիսիանի, Կապանի, Օհանավանի, Ուշիի փողոցներում:

Gerçek 77. Yüzüklerin Efendisi filminde en az üç Ermeninin katkısı var .

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Ermeni müzik ve sahne sanatları yalnızca kilise müziği ya da halk danslarıyla sınırlı değil, hem de hiç! Ermenistan’daki son derece canlı pop kültür hayatına ilaveten, Diyaspora eğlence dünyasına, gelecek vaad eden sanatçılar bir yana, çok sayıda büyük isimler kazandırmıştır.

Osmanlı Felaketi ve Ermenilere Yapılan Soykırım

Ali Korkmaz/Cenevre
Yeni Yaklaşım, Yeni Çareler.Cenevre Üniversitesi’nde 15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 10:00 ile 18:00 arası gerçekleştirilen uluslararası incelemeler ve ders gününde 3 panel, konferans ve etkinlikler düzenlendi. Soykırımları konu alan etkinlikler de özellikle Ermenilere yapılan Soykırımı’nda ki zulümlere ve farklılığına değinildi. Ayriyeten Yahudilere uygulanan soykırım ve Afrika’daki soykırımlar da konu oldu. Soykırımların nedenleri tartışılarak, soykırımların tanınması ve yerli kadim halkların el konulan malvarlığının, toprakların iadesinin barışı sağlayacağının önemine vurgular yapıldı.

Ermeni, mülteci ve kadın olmak

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Claudia Brounsuzian, tüm ayrımcılık ve tacizlere rağmen yaşam mücadelesini sürdürüyor. Ermeni ve kadın olduğu için birçok zorluk yaşayan Brounsuzian, bir mülteci derneğinde başkan yardımcılığı yapıyor. (Bizim kanaat önderleri Müslüman Ermenileri kurtarmakla meşgul, sonra belki sıra Hıristiyan Ermenilere de gelir. HYETERT)

Third Pan-ACYO Assembly to Convene in Holy Etchmiadzin

In 2007, His Eminence Archbishop Hovnan Derderian was appointed by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians to lead the formation an international ACYO. Since then, tremendous strides have been made to bring the Armenian youth closer to God by creating an unbreakable bond with Holy Etchmiadzin, the spiritual center of the Armenian people. In the words of Archbishop Derderian, "the purpose of the Pan-ACYO is to lead Armenian young people to God, to the Mother See of Holy Etchmiadzin, to the homeland and to a life filled with faith and Christian morals. The mission of the Pan-ACYO is to help the youth establish their life in dialogue with God and on paths leading to our Savior.

Asimder'den Hınçak Partisinin Mektubuna Tepki

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER), Hınçak Partisinin İstanbul Valiliğine gönderdiği mektuba tepki gösterdi. Ermenistan'da merkezi bulunan Sosyal Demokrat Hınçak Partisi, 15 Haziran 1915'de İstanbul Beyazıt Meydanında idam edilen 20 Ermeni isyancının cenazesinin defnedildiği Edirnekapı Ermeni Mezarlığındaki cenazelerinin Ermenistan'a verilmesi konusunda İstanbul Valiliğine mektup gönderdi. (Bunların da her salataya maydanoz olması, kabak tadı veriyor artık. HYETERT)

'Ceketiniz Erdoğan'ınkine benziyor' sözü, Ermeni valiyi kızdırdı

Ermeni Vali'den gazeteciye: Sen kendi giydiklerini Erdoğan’ın karısının kıyafetleri ile karşılaştır Ermenistan'ın Syunik bölgesinde geçen hafta gerçekleşen 'Koyun Kırpma Festivali'nde bir ilk yaşandı. Ermenistan'ın en medyatik siyasetçilerinden Syunik Valisi Surik Khachatryan'ın ceketi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ınkine olan benzerliğiyle ilgi çekti. Ceketinin Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ceketine benzetilmesi, Vali Khachatryan'ın hoşuna gitmedi. Vali kendisine  “Bu ceketin benzerini Erdoğan giyiyor, haberiniz var mı?” sorusunu yönelten kadın gazeteciye “Sen kendi giydiklerini Erdoğan’ın karısının kıyafetleri ile karşılaştır” yanıtını verdi.

Kars Ülkü Ocakları Başkanı'ndan Tehdit: Ermeni Avına mı Çıkalım

Ermeni caz piyanisti Tigran Hamasyan'ın Ani Harabeleri'nde konser vermesine tepki gösteren Kars Ülkü Ocakları Başkanı,"Kars caddelerinde Ermeni avına mı çıkalım?" dedi. Ermenistan'ın ünlü caz piyanisti Tigran Hamasyan'ın Ani Harabeleri'nde konser vermesine karşı basın toplantısı yapan Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel, "İçeriden ve dışarıdan satılmış hain beyinler tarafından sabrımız zorlanmak mı isteniyor? Yoksa bizler de Kars caddelerinde Ermeni avına mı çıkalım?" açıklamasında bulundu. (Bu ırkçı faşist ifadeler açıkça suçtur. HYETERT)

Fifth Annual Youth Pilgrimage to The Holy Land

A group of 21 young adults from parishes across the Eastern Diocese journeyed to the Holy Land, from June 5 to 14. The fifth annual Youth Leadership Pilgrimage to the Holy Land was led by the Rev. Fr. Hovsep Karapetyan, pastor of St. Mary Church of Washington, D.C., and Arpi Nakashian, a recent graduate of St. Nersess Armenian Seminary.

But you're living off $3 a day?

Many of us have difficulty imagining what it must be like living on $3 a day. $3 a day to support a family, to put food on the table... But this is reality for thousands of Armenians living in the country's rural areas. Many of them, despite these harsh conditions, do not wish to leave. Stories like those of Anoush Sargsyan and Varsik Shahinyan are real. These villagers want to work hard to develop this land... and we have an opportunity to help them.

Kod adı: Kaya

M. Ali Çelebi röportajı
Telefonlar geliyor. Ermeni toplumunun yüzde 90’ının oyunu almak Ermeniler için bir devrimdir. Çünkü korku bulaşıcı olduğu gibi cesaret de bulaşıcı. Bugüne kadar Ermeniler korkularıyla kaygılarıyla oy veriyorlardı, şimdi cesaretleriyle, özgüvenleriyle eşitliğe, barışa, demokrasiye oy verdiler. Markar Eseyan da mesela seçildi. Ancak savunduğu şey bir AKP’li Kürt’ten, bir AKP’li Türk’ten çok da farklı değil. O anlamda benim için bana yakın diyebileceğim bir insan değil. Partili yoldaşlarım, Ermeni kimliğinin dertleri ve eşitlik politikalarında çok daha yakınlar. Mesele insanlar ne diyorsa odur.

Almanya'nın Mainz Kenti Johannes- Gutenberg Üniversitesinde ''Ermeni Alfabesi Ve Ermenice Dili'' Konferansı

23.6.2015 Salı günü Almanya'nın Mainz kenti Johannes-Gutenberg Üniversitesinde, Üniversitenin Doğu Dilleri ve Enstitüsü tarafından ''Ermeni Alfabesi ve Ermenice Dili'' konulu bir konferans düzenlendi. Basel Üniversitesi '' Doğu Dilleri ve Dinleri'' doktora öğrencisi Vartuhi Güreğhyan'ın referasyonu ile sunulan konferansa 50 yakın izleyici büyük ilgi ve dikkatle izledi.

Gerçek 76. Bazı yorumlara göre Aden (Cennet) Bahçesi Ermenistan’dadır.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Epey zamandır yüksek standartlara sahip akademik çevrelerde İncil’i doğrudan sözcük anlamıyla incelemek modası geçmiş bir çalışma tarzı olarak görülüyor. Yazılanları yorumlamak ise tartışmalara yol açmakta. Aslında her türden yazı çok çeşitli biçimlerde okunabilir ve modern araştırma –hatta modern teknoloji – farklı yanıtlar ve farklı sorulara açık bir alan. Bir yoruma göre Eski Ahit’te yer alan Yaradılış Kitabı’ndaki Aden (Cennet) Bahçesi’nin betimlemesi, burasının kesinlikle Ermenistan’da bulunduğunu göstermekte.

Bir Balıkçı Kasabası Samatya ve Lezzet Dolu Mekânları

Eski İstanbul'un en gözde mekanlarından biri olan Samatya'da aramak istediğiniz herşey mevcut. İstanbul'da haftasonu tatili için gidebileceğiniz yerler arasında Samatya. Balıkçılar, kebapçılar, meyhaneler, sahil ve daha birçoğunun merkez noktası.

Kültürler Ahtamar'da kucaklaştı: Tigran Hamasyan'dan "Işıl Işıl" bir konser

Yekta Kopan
Hamasyan’ın köklerine yaptığı bir yolculuğun parçası olmak üzere Van’dayız. ‘Luys i Luso’ (Işıl Işıl) adını verdiği ve geleneksel Ermeni müziğini yorumladığı konser dizisinin Türkiye’deki ikinci ayağı Ahtamar adasındaki Surp Haç Kilisesi’nde gerçekleşti. Böylece Kars'ta Ani Harabeleri'nde verdiği konserden sonra hayalinin yolunda bir adım daha atmış oldu Hamasyan. Güneşin tam tepede olduğu saatlerde, restorasyonu bitmiş olan kilisenin serinliğinde düşüncelere daldık önce. Gün boyunca Van’da dinlediğimiz “Artık barış ve kardeşlik istiyoruz,” cümleleri döndü zihnimizde. Hamasyan’ın projesi, bu dileğin gerçek olabileceğini gösteren bir işaret fişeği gibi.
‘Luys i Luso’ Tigran Hamasyan’ın, Türkiye, Ermenistan, Gürcistan, Lübnan, Fransa, Belçika, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Almanya, Lüksemburg, Rusya ve ABD'de toplam 100 kilisede vereceği konserleri kapsayan adak projesi.

Yeni Bir Yıldız Doğuyor...

Murat Nışan-Toronto
7 Haziran pazar aksamı Toronto'da Holy Trinity Ermeni Kilisesinde Gomitas'in Sanatını konu eden bir konser yer aldı. Gomitas'a ait eserlerin sergilendiği konserde genç bir soprano, Lynn Anoush Isnar, yorumu ile adeta dinleyicileri büyüledi ve duygulu anlar yaşattı. Öyle ki Gomitas Vartabet’i aramızda hissettik.

Ermenistan'da polisten eylemcilere müdahale

Beril Eski -BBC Türkçe
Ermenistan'da elektriğe zam yapılmasına yönelik protestolar giderek büyüyor. Polis eylemcilere tazyikli suy ve copla müdahale etti.Ermenistan polisi sözcüsü Ashot Agaronian 237 eylemcinin gözaltına alındığını, birkaç eylemciyle birlikte 11 polisin yaralandığını açıkladı. Eylemciler dün Cumhurbaşkanlığı konutuna yürümek istemiş ve polisin tazyikli su müdahalesiyle durdurulmuştu.

Gayri müslimlerin kızlarına talibim’

Namık Durukan - Milliyet Tel Abyad’da.
29 Mayıs 2015 tarihli bir belgede evli ve 4 çocuk babası bir IŞİD emirinin, kaçırılan Ezidi ya da diğer gayrimüslim kızlarla evlenme isteğine ilişkin başvurusunda şöyle deniliyor: “Bismillahirrahmanirrahim. Peygamber çok evlenin, hatta kıyamete kadar ümmetimiz diğer ümmetlerden çok olun demiştir. Ben Ebu Ali Davi, Rakka vilayetinin Seyfullah kitabetindenim. Kobani’nin batısında 102 noktadaki taburun emiriyim. Ben Ezidilerin ve gayrimüslümlerin kızlarına talibim. Amacım Müslümanların neslini çoğaltmaktır. Evliyim, 4 çocuğum var.”

Uluslar arası Özgürlük Evi’nden Demokrasi Raporu

Demokratik hakları savunan Özgürlük Evi (Freedom House) Avrupa genelinde özgürlüklerin giderek daha otoriter hükümetler tarafından kısıtlanmaya başlandığını öne sürdü. Washington merkezli Özgürlük Evi, bugün yayınladığı raporunda Orta Avrupa ve Avrasya’dan 29 ülkeyi demokratik ilkeler açısından değerlendirdi. Bu yılki raporda birçok ülkenin demokrasi notu düşürüldü.

Başbakan Davutoğlu, Gayrimüslim Vatandaşlarla İftarda Bir Araya Gelecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 28 Haziran’da İstanbul Müftülüğü’nün düzenlediği iftar yemeğinde gayrimüslim vatandaşlarla bir araya gelecek.

Çandar ve Bogosian ile "Dağa Tırmanmak"

Ermenilerin ve Türklerin kişisel hikayelerinin anlatıldığı "Dağa Tırmanmak" söyleşi serisinde gazeteci Cengiz Çandar ve belgeselci Ted Bogosian kişisel hikayelerini aktaracak. Ermenilerin ve Türklerin, aileleri Anadolu'dan ayrılmak zorunda kalanların ve Anadolu'da yaşayanların kişisel hikayelerinin anlatıldığı ve paylaşıldığı "Dağa Tırmanmak" söyleşi serisinin üçüncüsü bu akşam düzenleniyor.

Elektrik zammını protesolar kızışıyor

Elektrik zammını protesto eden ve bu amaçla Özgürlük Meydanında toplanan göstericiler cumhurbaşkanlığı konutunun bulunduğu Baghramyan Caddesi N. 26’ya doğru yöneldi.Göstericiler Bagramyan caddesi girişinde polis duvarıyla karşılaştılar. Yol kenarlarında tazyikli su araçları ve zırhlı araçlar bulunmakta. Göstericilerin yaklaştığını gören güvenlik güçleri aktivistleri yaklaşmamaları yönünde uyardılar. Göstericiler bunu ‘Ayıp!’ nidalarıyla karşıladılar.

Kürt sineması Moskova Film Festivali'nde

Bu yıl 37'ncisi düzenlenen Moskova Film Festivali'nde Türkiye, Irak, İran ve Ermenistan'daki Kürt yönetmenlerin çektiği filmler seyirciyle buluşuyor. İlk kez bu kapsamda festivalde yer verilen Kürt filmleri, "Kürt Sineması Fenomeni" başlığıyla gösterilecek. Sinemanın ustası Sergey Eisenstein'ın kurucusu olduğu Uluslararası Moskova Film Festivali'nin 37'incisi, 20 Haziran'da Rusya'nın başkenti Moskova'da Rossiya Tiyatrosu'nda törenle başladı. Bu yıl Moskova Film Festivali'ne Türkiye'den Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak", Yılmaz Erdoğan'ın "Kelebeğin Rüyası", "Sivas", "Annemin şarkısı", "Ben o değilim" ve "Balık" gibi sınırlı sayıdaki film gösterilecek, fakat yarışmaya katılmayacak.

Gerçek 75. 1912 Stockholm Olimpiyatları’nda Osmanlı İmparatorluğu’nu Ermeniler temsil etmişti.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Ermeni halkı Osmanlı İmparatorluğu’nda insan yaşamının her alanını zenginleştirmiştir; buna spor ve zamanı değerlendirmeye yönelik diğer faaliyetler de dahildir. Okullarda da, cemaat kurumlarında da aktif olan çeşitli spor grupları ve kulüpleri yüzyıl başında Ermeni yaşamının önemli bir parçasıydı ve bu faaliyetler bugün de Diyaspora’da sürdürülmekte. Osmanlı Ermenilerinin ayrıca en az bir spor dergisi vardı. Marmnamarz (kabaca “beden eğitimi” diye çevirebiliriz) adlı dergi Osmanlı İmparatorluğu’nda herhangi bir dilde yayınlanan ilk spor dergisiydi.

Papa Franciscus: Ermeniler ölürken süper devletler nereye bakıyordu

Papa Franciscus 21 Haziran’da Turin’de icra edilen ayin esnasında Ermeni Soykırımına değindi, süper devletleri ataletle suçladı. II. Dünya Savaşı yıllarında istihbarat verilerinin Avrupa’da Yahudilerin, Hristiyanların, azınlık temsilcilerinin ölüm kaplarına yollandığını belirtmelerine karşın hiçbir adım atmadıklarını kaydetti… Ermenistan’ın büyük trajedisine ilişkin olarak Papa Geçtiğimiz asırda o kadar çok, milyonlarca Ermeni öldü. Süper devletler nereye bakıyordu? Onlar başka tarafa bakıyorlardı.

İttihat Terakki Ve Ermeniler

Mehmet Can
İttihat Terakki ve Ermeniler dediğimiz zaman şundan başlamak lazım, öncelikle 1887 Hınçakların kuruluşundan, Hınçaklar başından beri parti programları itibariyle sosyalist bir örgütlenmeydi, günümüze kadarda yani yaklaşık olarak 120, 130 yıllık tarihlerinde de sosyalist olarak kaldılar. Bunun yanı sıra Hınçaklardan sonra 1890 yılında Taşnak partisi ( Ermeni Devrimci Federasyonu) kuruldu. Bu iki partinin her ikisinde de şöyle bir şey var; Biri Cenevre’de kuruluyor, bir diğeri ise Tiflis’te kuruluyor. O dönem Osmanlı muhalefetinin çoğu İsviçre’de faaliyetlerini yürütüyor. Dönemin konjüktürüne baktığımız zaman bu muhalif hareketlerin İsviçre’de kurulması doğal.

Kars'ın Tarihi ile İlgili Sözleri, Ermenistan'da Gündem Oldu

Kars'taki tarihi eserlerin bir bir yok olduğu yönünde açıklamalar yapan tarihçi yazar İsa Yılmaz'ın sözleri, merkezi Erivan'da bulunan Ermeni Haber Ajansı'na haber oldu. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İsa Yılmaz, "Kars'ı Ankara'dan çok Erivan'ın düşünmesi çok üzücü bir gerçektir." dedi. Yazar İsa Yılmaz, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Kars'ın, tarihi yapısı ile film ve edebiyat dünyası için büyük bir velinimet olduğunu dile getirerek, zamana meydan okuyan tarihi yapıların ilgisiz bir halde bırakıldığını ifade etmişti.

Sevgi Sofrası Yeryüzü Sofrası’yla birlikte açıldı

Ramazan sofrası günlerdir direnişte olan Kamp Armen’de kuruldu. Ermenilerin kilisede ayinlerden sonra katkı amaçlı düzenledikleri ‘Siroseğan’ adı verilen Sevgi Sofrası ile Antikapitalist Müslümanların 2011 yılından bu yana ramazan iftarları için yaptığı Yeryüzü Sofrası önceki gün Kamp Armen’de birleştirildi… Antikapitalist Müslüman Hareketi’nin önde gelen isimlerinden ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık da Kamp Armen’deki Yeryüzü Sofrası’na katıldı. Eliaçık’ın, “Kamp Armen’in sevgili misafirleri, destekçileri ve dayanışmacılar bizi buraya davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Dayanışma için, yetim hakkı için, ötekinin hakkı hukuku için Cemevi’ne gittik Alevi olduk, Diyarbakır’a gittik Kürt olduk, buraya da gelir Ermeni oluruz hiç sorun değil” şeklindeki ifadeleri direnişçiler tarafından alkışlarla karşılandı.

Ermeni turistin duasına, ezanlı karşılık

Kars'taki Ani Harabeleri'nin Katedral Kilisesi'nde Ermeni müzisyen Satenik Vardanyan'ın yüksek sesle dua etmesi ardından, Fatih Ünal adlı kişi de aynı yerde ezan okudu. Okunan ezanı dikkatle dinleyen Vardanyan, "Dua, duadır. Ne de olsa Allah bir ve Allah ile farklı dillerle konuşuyoruz" derken; kiliseyi gezen Fatih Ünal ise "Sadece içimden geldi ezan okudum" diye konuştu.  Ermenistan'ın ödüllü caz piyanisti Tigran Hamasyan'ın, Harutyun Topikyan şefliğindeki Ermenistan Erivan Devlet Oda Korosu eşliğinde Türkiye-Ermenistan sınırındaki Tarihi Ani Harabeleri'nde önceki gün verdiği konser ardından Ermenistanlı müzisyen Satenik Vardanyan, Kadetral Kilisesi'nde dua etti.

Ermeni sanatçının konserine Başkan Karaçanta'dan tepki

KARS (CİHAN)- Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Ermenistanlı sanatçı Tigran Hamasyan'ın Ani antik şehrinde verdiği konsere tepki gösterdi. Karaçanta, "Hani sanat toplum için yapılır, fakat öteki oluşturulmazdı. E, o halde papazvari elbiselerle neden konser verdiniz? Buradaki farklı anlamı bizim de görmemizi sağlar mısınız? Gerçi biz her şeyin farkındayız." dedi. (MHP’li başkanın fikirleri de çantası gibi kara. HYETERT)

Selçuk'a 2. Piyango

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girerek kültür turizminde dev bir adım atan Selçuk, İnanç Turizmi'nin de merkezi haline gelecek hamleden olumlu sonuç aldı. Selçuk Belediye Başkanı Dr. Zeynel Bakıcı'nın önerisi üzerine Fener Rum Patrikhanesi, Ortodoks aleminin en önemli günlerinden biri olan 8 Mayıs Aziz Johannes Ayini'nin geçmişte olduğu gibi Selçuk'taki Saint Jean Kilisesi'nde gerçekleştirilmesi kararı aldı. Patrikhane'nin bu yoldaki kararı Patrik Barthelomous imzasıyla Selçuk Belediyesi'ne resmen bildirildi.

Tarihi Manastır İçin Önemli Karar

Batmanın Sason İlçesinde bulunan 1.500 Petrus Ermeni Manastırı Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillendi. Sason İlçesi Meşeli (Komk) Köyü Turnalı Mezrasın' de bulunan 1.500 yıllık Havari Petrus Ermeni Manastırı ve çevresindeki Ermeni mezarlıkları için restorasyon kararı çıktı. İçi ahır olarak kullanılan ve kaçak defineciler tarafından tahrip edilen 15 asırlık 350 odalı manastır, moloz yığınlarıyla kullanılamaz hale gelmişti.

Erivan’da Paramaz ve Arkadaşlarını Anma Toplantısında Kadir Akın'ın İzlenimleri

Kadir Akın
Ermeni devrimci Paramaz kitabını yazarken, arşivlerinden çokça yararlandığım dostum Yegig Cerecyan, sempozyumdan bir gün önce gittiğim Erivan’da beni bekliyordu. Kitabın Diasporadaki yankısını ise ben ondan öğrenecektim. Geçtiğimiz 15 Haziran’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’da idim. Diaspora Bakanlığı, Ermenistan Bilim Akademisi, Tarih Enstitüsü ve Sosyal Demokrat Hınçak Partisinin ortaklaşa düzenlediği sempozyumun konusu, 15 Haziran 1915 yılında Beyazıt meydanında idam edilen Paramaz ve 19 yoldaşının serüveniydi. Sempozyum daveti epey önce bana bildirilmişti.

«Eve gel» Programının II. Etabı başladı

22 Haziran’da Diaspora Bakanlığında  «Eve gel» Programının II. Etabı açılış töreni gerçekleştirildi. Bakan Hranuş Hakobyan’ın iyi dilek sözlerini Bakanlık Genel Sekreteri F. Zakaryan iletti. Hakobyan, Panarmenyan bu programa dünyanın farklı noktalarından çocuk ve ergenlerin katıldığı, onların yolunun sevgiyle gözlendiğini ifade ederek tüm katılımcılara Hoş geldiniz dedi.

Take Action for Syrian Armenians!


Call on President Obama and Congress to take immediate action
Demand that the US Government address the immediate needs of the Syrian Armenian community, by urging action on the following two fronts: