Etiketler

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-10

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Muhakkak ki, Balkan Savaşları’ndaki büyük yenilgi ve toprak kaybı İttihat ve Terakki’nin (İT) Ermenilere yönelik siyasalarında belirgin bir radikalleşmenin de önünü açtı. Bu siyasalardaki milliyetçi dozajın da artmasıyla birlikte İT’nin Ermenilerin reform taleplerini yerine getireceğine dair inançları ciddi ölçüde sarsılan Ermeni siyasi örgütleri, son tahlilde bu reformların gerçekleştirilmesi adına uluslararası camianın dikkatini çekmeye karar verdi.

Biz Lanet Olasıca “Gavur Dölleri”

By Yorgo Angelopoulos
Şimdi adının “Yorgo” olduğunu düşün! ve öyle oku lütfen…Bir “gavur dölü” olarak adlandırıldığım büyüdüğüm topraklarda hakkımı, hakları savunmaya çalıştım. Bu topraklarda yaşayan nefes alan herkesin yapması gerektiği gibi. Adı Hasan, Hüseyin, Ahmet, Mehmet olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi. Tek farkımız isimlerimizdi Yorgo, Dimitri, Yanni…Bizi bu kadar ayıran, sizi bu kadar kızdıran Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Kağıtlarımızdaki din hanesinde yazan “Hristiyan” kelimesi mi? Bizler yaratılanı, yaratandan dolayı sevdiğinizi sanmıştık?...Osmanlı Teşkilatı Mahsusası’nın başında bulunan Eşref Kuşcubaşı der ki: Şu gerçeği tarih önünde tekrarlamak isterim; Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yaşayan bütün Rumlar, Ermeniler, Yahudiler asla hain değillerdir.

Համահայկականին՝ Գերազանց Մասնակցութիւն Թուրքիայէն

ԱՐԹՕ ԹԷԶԷԼ
Այս տարի վեցերորդ անգամ կայացող Ողիմպիականին մասնակցութիւնը զգալիօրէն բարձր է բաղդատմամբ նախորդ խաղերուն: Նշենք, որ հայրենակցական միութիւններու համար բարի նախանձ ըլլալով ընկալուած սասունցիներու յաջողութիւնը ուրիշ շրջանակներուն մեծ անհանգստութիւն պատճառած էր:Արդարեւ, Համահայկական խաղերու կեդրոնական վարչութեան անդամ Մաժակ Չաքըր Օհանեան «Ժամանակ» թերթին մէջ երկու օրեր լոյս տեսնող գրութիւնով մը փորձած էր խանգարել այլ խումբերու մասնակցութիւնը: Ան յայտարարած էր, թէ յատուկ նամակով պիտի դիմէ Կեդրոնական վարչութեան անդամներուն, որպէսզի այս վերջիններս մերժեն Իսթանպուլէն զատ խումբի մը մասնակցութիւնը:

Söz konusu olan vatan mı gerçekten?

Erdoğan Aydın / erdoganaydin@t24.com.tr
İttihatçı muktedirlerden Cemal Paşa, "bizim biricik amacımız, Umumi Harp sayesinde içteki bağımsızlığımıza darbe niteliği taşıyan tüm dayatmalardan kendimizi kurtarmaktı" diye yazıyordu Hatıralar’ında. Kastettiği şey, mecburen kabul ettikleri 8 Şubat 1914 tarihli Ermeni Reform Anlaşmasını, dünya savaşı sayesinde uygulamaktan kurtulmaktı. Osmanlının aynı zamanda Ermenilerin de yurdu olduğunu bir türlü hazmedemeyen devlet aklı, Abdülhamit despotizmini demokrasi vaadiyle devirmiş İttihatçıları da belirler hale gelmişti. Bunun bedeli ise, Turan hayalleri yanı sıra Ermenileri de ortadan kaldırma fırsatı yaratacağından memleketi savaşa sürüklemek olacaktı.

Erivan merkezinde Irak Ezidileri Soykırımının 1. Yılına yönelik sergi

Erivan Cumhuriyet Meydanı Metro istasyonu yakınında bulunan parkta bugün 31 Temmuz’da Ezidi bayan yükseköğrenim öğrencileri inisiyatifiyle Irak Ezidileri Soykırımının 1. Yılı çerçevesinde bir açık hava sergisi açıldı. Sergide Irak’ta IŞİD  tarafından hunharca işlenen katliam ve kötü muameleye ilişkin fotoğraflar yer almakta.

Yalıtım

Doğan Gündoğan
Yalıtılan bu kez çocuklarını yalıtıyordu. Tüm olumsuzluklardan koruyordu çocuk kendini. Yalıtım kalıtsal olarak devam ediyordu…Yalıtılıyordu anne baba. Bak kızım bunlarda ermeni. Bunlar sünnetsiz. Bunlar kâfir Türkiye düşmanı. Bunlar Kürtlerin dostu. Neden anne. Sorma kızım. (oysa anne bilmez Kürtlerle Ermenilerin Osmanlı oyunlarıyla nasıl birbirini kırdırdıklarını. ) Sormadan inanırlar bizimkiler.
Devlet parti kaymakam vali hoca üniversitede profesör okulda öğretmen ne derse tartışmadan inanır kabullenir sonra yalıtırız kendimizi. Ne Kürt dostumuz olur.
Ne ermeni.

HDP’nin Ermeni Şırnak İl Eş Başkanına facebook'tan ölüm tehdidi!

Beyar Özalp /Şırnak
Şırnak’ın HDP İl Eş Başkanı Ermeni Asmin Kıraç 25 ve 26 Temmuz tarihlerinde facebook hesabına atılan mesajlarda ölümle tehdit edildi. Gazetemize konuşan Kıraç bu tehditlerin yeni olmadığını seçim döneminde de tehdit edildiğini belirtti … 26 Temmuz tarihinde Şerwanen Bagok adlı kullanıcı tarafından yazılan mesajda ise “ çözüm süreci denen siz PKK lıların gaflet içinde rahat suç işleyebileceği ortam son buldu şimdi hesap zamanı Asmin Kıraç! Gafletteydiniz bekledik uyanmadınız ihanete geçtiniz bekledik dönmediniz. Şimdi hesap zamanı. Siz bölücülerin kanı yer yüzünün  en son tabakasını işleyinceye hesap verişiniz devam edecek. Seni iman ettiğin haçın üzerine oturtacağız” şeklinde tehditler içeriyordu.

Utanç ve Onur 1915 - 2015 Ermeni Soykırımı'nın 100. Yılı

Ermeni Soykırımı gerçeği, yüz yıl sonra, sorumluların çaresiz siyasal ve ideolojik saldırılarla bir kez daha kapatmak istedikleri yalan mahzenini parçalayarak hayatımızdaki yerini alıyor. Bu kitap, Ermeni halkının maruz bırakıldığı kapsamlı ve çok boyutlu yok etme politikasının asla başaramadığı bir sonucu sergilemek istiyor. Bu coğrafyanın sosyal ve kültürel tarihine derin kökleriyle etkide bulunmuş olan Ermeni halkının kaybedilmiş olması, onların yarattığı eserleri, arkada kalanlara emanet ettikleri büyük sanatsal, edebi ve siyasal zenginliği yok edememiştir.

Ermeniler

Nuran Akkaya'nın Alef Yayınları tarafından yayımlanan foto-belgesel kitabı ‘Ermeniler’ bu soruları görsel olarak cevaplayan, tek kelimeyle “olağanüstü” bir çalışma. Yine kısa süre önce okurla buluşan '1916 Ankara Yangını’ adlı kitaplarında Taylan Esin ve Zeliha Etöz 1915-1919 arası Anadolu'nun farklı şehirlerinde çıkan yangınlarda tarihe karışan/karıştırılan Ermeni mahallelerine odaklanıyorlardı kimi sayfalarında. Öyle ki saydıkları şehirlerin sayısı ve yayıldığı geniş coğrafi alan, bu toprakların binlerce yıllık sakinleri Ermeniler'in “talihsiz serüven"inden bir kesiti de gözler önüne seriyordu. Bugün Anadolu'nun hangi şehrine giderseniz gidin karşınıza çıkacak kilise, cami, köprü, konut mimarisinde mutlaka bir Ermeni mimarın, ustanın imzasını görmemiz bu topraklardaki silinmeyecek izlerinin bir diğer ispatı. Uzun lafın kısası böyle yüklü bir geçmiş mirasından söz ediyoruz ve kimileri bundan şikâyetçi olsa da, onları anarken “affedersin” diyerek söze girse de Anadolu coğrafyasında yüzyıllardan bugüne varlığını sürdüren Ermeni toplumunun “bugününe”, bugünkü haline odaklanıyor Nuran Akkaya.

AGBU Summer Interns Visit Diocesan Center

Close to 30 participants in the AGBU New York Summer Internship Program visited the Diocesan Center on Wednesday evening, July 29, where they received a tour of St. Vartan Armenian Cathedral and enjoyed dinner with Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian.

Eskişehir'de Ermeni Kilisesi Restore Ediliyor

Ermeni kilisesi kültürevi oluyor . Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde 1881 yılında yaptırılan Ermeni kiliselerinden Surp Yerortutyun, Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore ettiriliyor. Anadolu'daki en büyük Ermeni kiliselerinden Surp Yerortutyun, uzun süre depo olarak kullanıldı. Kesme taşla inşa edilen kilisenin arka kısmında vaftiz, güney kısmında papaz odası bulunuyor. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında kilisede sergi, konser ve toplantı salonlarının yer alacağı Kültür Evi'ne dönüştürülecek. (Hiç olmazsa senede bir defa ayin yapılacak şekilde restorasyon yapılmalı ve senede bir defa ayine izin verilmeli. HYETERT)

UNESCO Bizi de Al!

Meral Yıldız
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesinin ardından bölge illerinde umutlu bekleyiş başladı... Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesinin ardından bölge illerinde umutlu bekleyiş başladı. Özellikle tarihi ve kültürel yapısı ile Doğu ve Güneydoğu’nun tarihteki önemli kentlerinden biri olan Van’ın geçici miras listesine girme ısrarı sürerken geçtiğimiz aylarda geçici miras listesine alınan Akdamar’ın miras listesine alınmasıyla beraber Van Kalesi ve Şamram kanalı gibi simge olmuş tarihi mekanların da UNESCO tarafından tescillenmesi bekleniyor.

Ermenistan bayrağı Ağrı dağı zirvesinde dalgalanacak

Açıklamayı “Tigran Mats” Vakfı başkanı Srapion Gevorgyan yaptığı kaydedildi.
“Karin” geleneksel Dans Grubu da sanat yönetmeni Gagik Ginosyan başkanlığında Ağrı dağının zirvesinde dans edecek. Türkiye’nin Ağrı topraklarını Batı Ermenistan diye niteleyen Vakıf Başkanı Ginosyan, Ağrı dağını kastederek şu anda grubun adak ziyareti için 5165 metrelik Ararat’ın zirvesine tırmandıklarını ve bu zirvede dans ederek 100 metrelik Ermenistan Bayrağını dalgalandıracaklarını belirtti. (Bu paranoya başka bir şey değil. Ne olmuş dansçılar bayrak asmışsa, Ağrı’yı mı fethettiler? HYETERT)

Kürdlerin sorunu...

Şerif Kaplan / skaplan@tigrishaber.com
Tam bu noktada sözüm meclisten içeri bir noktaya değinmek istiyorum. Zira az çok, herhangi bir alanda “ben Kürdün bilmem neyiyim...” diyen her kes Kürd halkı “adına” konuşuyor! Ama durduğu noktaya baktığınızda, kendisine bile faydası yokken, bir halkın geleceği, varlığı adına nasıl konuşma rahatlığını kendinden buluyor anlaşılmaz bir durum. Hiç uzatmadan net bir tespitle devam edelim. Kürd halkı adına ancak Kürdistan sevdası olmazsa olmazı durumunda olan siyasi bir duruşa sahip olanların söz hakkı olabilirler. Tıpkı diğer ülkelerdeki siyasiler gibi. Mesela Almanya’yı savunmayan bir Alman, Alman halkı adına konuşamaz… Savaşı görmüyor musunuz? Savasın sadece Kürdlerin tepesinde dolaştığının farkında değil misiniz? Kürdler bir bütün olarak hareket etmezlerse, ulusal bir noktada buluşmazlarsa, korkunç katliamlarla karşı karşıya kalabilirler ve en önemlisi çocuklar katillerle bir arada yaşamak zorunda kalacaklar.

Amerika Kürtleri ‘sattı’ mı?

Amberin Zaman
Amerika bölgede kendi çıkarlarını kolluyor.  IŞİD’e karşı mücadelede öncülüğünü koruduğu sürece YPG’yle işbirliği sürecek. Hatta en ufak şüpheniz olmasın, artacak da… Üstelik ABD Türkiye’nin YPG’ye karşı herhangi olası bir askeri müdahalesine de karşı çıkacak. Herhangi bir güvenli bölgede de Türk askeri bulunmayacak… Ve her ne kadar kamuoyu önünde PKK’yı kınasalar da ABD’li yetkililer Türk mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmelerde operasyonları uzatmamaları için uyarıyor. Sonuçta YPG ve PKK aynı gövdenin parçaları. Tabanları da aynı. Birine verilen zarar öbürüne dokunuyor. ABD’nin muhalefeti yüzünden YPG’yi  vuramayan Türkiye PKK’yi vuruyor. Bakalım nereye kadar.

HDP'den önemli açıklama

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu yaptığı açıklamada, "Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır. Çözüm sürecinin askıda tutulduğu her bir günün halklarımıza maliyeti çok ağırdır. Bir kez daha ülkeyi yönetenleri sorumluluğa çağırıyoruz. HDP, üzerine düşen olumlu rolü her zaman olduğu gibi oynamaya hazırdır. Biz çatışmaların durdurulması için çabalarımızı yoğun bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Size savaş yaptırtmayacağız. (!!! HYETERT)

Ermenistan-Irak Kürdistanı: Eğitim işbirliği perspektifi

Ermenistan Eğitim ve Bilim bakanı Armen Aşotyan bugün 30 Temmuz’da  çalışma ziyareti çerçevesinde Ermenistan’da bulunan Kuzey Irak Kürt Özerk Yönetimi Planlama bakanı Ali Sindi’yi kabul etti. Konuk bakan Irak Kürdistanı’ndaki eğitim sistemine ilişkin bilgi verdi, Ermenistan ziyaretinin esas amacının ortak işbirliği alanları bulmak olduğunu, bu açıdan özellikle yüksek öğrenim alanında ikili bağların gelişmesinin önemini vurgulayarak eğitim alanında işbirliğini önemsediklerini kaydetti.

'Hristiyan Taliban'ı kuracağız'

Ukrayna'daki ‘gönüllü' taburlardan birinin lideri olan Korçinskiy, bir 'Hristiyan Taliban' kurmayı istediklerini ifade etti. Dmitro Korçinskiy, Ukrayna'nın doğusundaki bağımsızlık yanlısı milislere karşı Kiev güçlerine 'yardım eden' 'Azize Meryem' adındaki 'gönüllü' taburlardan birinin lideri… Emirleri, İçişleri Bakanlığı'ndan aldığını söyleyen Korçinskiy, ''Emir gelmesi halinde taburum savaşmayı bırakır'' dese de şunları ekledi: ''Ancak ondan sonra devletten bağımsız bir biçimde kendi yöntemlerimizle devam ederiz.''.. Korçinskiy, 'tam olarak ne istedikleri' sorulduğunda ise Ukrayna'nın doğusundaki bölgeleri ve Kırım'ı 'geri almak için' bir 'Hristiyan Taliban' kurmak istediğini söyledi. ''Ukrayna'nın Haçlı Seferleri'ne liderlik etmesini isterdim'' diyen Korçinskiy şöyle devam etti: ''Görevimiz sadece işgalcileri kovmak değil, intikam da almak istiyoruz. Moskova yanmalı.'' (Matah bir şeymiş gibi Taliban’a özeneceğinize, Hıristiyanlığa özenin. HYETERT)

ABD Kongre üyesi Eshoo: Özel yükümlülüklerim var

Ermeni kökenli ABD Kongre üyesi Anna Eshoo (anne tarafından Babayan) Ermeni-Amerikan bağlarının pekişmesi konusunun şevkli taraftarlardan biri. Kongre üyesi, Ermeni ve Süryani kökenli olması hesaba katıldığında, bu ilişkilerin pekişmesi işinde kendisinin özel bir rol oynayabileceğini ifade etti. Kongre üyesi Amerika’nın Sesine (WoA) yaptığı açıklamada şunları belirtti: «Ermeni halkıyla ilişkilerin gelişimine yardım etme konusunda özel bir sorumluluğa, kutsal bir yükümlülüğe sahip olduğumu hissediyorum. Birleşik Devletler, Ermenistan’da kamu ve toplumsal kuruluşların gelişimine katkıda bulunmalı. Bu kurumlar demokrasinin gelişiminde en iyi enstrümanlara dönüşecektir, bu da ülkedeki ekonomik durumu iyileştirecektir» dedi.

Türkiye Ermeni Soykırımının tanınması geri dönüştürülmez süreciyle uzlaşıyor

″Türkiye, Ermeni Soykırımını tanıması sonrasında Belçika’dan elçisini çekmedi″ imasına yanıt veren Ermenistan Dışişleri bakan yardımcısı Şavarş Koçaryan şunları kaydetti: ″Türkiye yönetimi, Ermeni Soykırımının tanınma sürecinden dönüş olmadığı gerçekliğiyle uzlaştığından ve Soykırım meselesinin bu trajedinin tanındığı başkentlerden Türkiye’nin başkentine naklolmakta olduğunun bilincine varmaya başladığından, Belçika’daki elçisini geri çekmedi″ dedi.

Rüyadan Gerçeğe

Ömer Özkaya / omerozkaya@gunes.com
1774-1824 yılları arasında Almanya'nın Dülmen kasabasında yaşayan felçli rahibe Anna Katharina Emmerich, gördüğü rüyalarla, Meryem Ana'nın yaşadığı yeri tarif eder. Emmerich'in rüyaları daha sonra "Meryem Ana'nın Yaşamı" adıyla kitap haline getirilir. Felçli rahibenin vefatının üzerinden yaklaşık 70 yıl geçer. Filles de Charité Tarikatı'nın İzmir'de işlettiği bir hastanede tedavi görmekte olan yaşlı bir kadın "Keçilerimi otlatmaya götürdüğüm dağda orman içinde bir yıkıntı bulunuyor. O yıkıntılar arasında birçok kez siyah başörtülü bir kadın gördüm. Kadın bana, 'Ben Meryem'im' diyordu" diye sayıklar. Tam da bu günlerde, tarikatın baş rahibesi Marie de Mandat Grancey, Emmerich'in "Meryem Ana'nın Yaşamı" adlı kitabını okumaktadır. Yaşlı kadının "sayıklama"larına önce itibar edilmez, sonra, 29 Temmuz 1891 günü, yaşlı kadının bahsettiği yer, aramaya çıkılır. Bir süre sonra bir kilise yıkıntısına ulaşılır. Kitaba bakılır... Burası ve kitapta anlatılan yer birbirine uymaktadır. Bakire rahibe çığlıkları yankılanır Efes ormanlarında, "Bulduk" derler, "İşte Meryem Ana'nın Evi!"

Herkesin Vladimir’i kendine... Din değiştiren prensin 1000. yıl dönümü

Rusya ve Ukrayna’da dün çok önemli bir tarihi kişiliğin 1000’inci ölüm yıldönümü büyük törenlere konu oldu.  988 yılında Slavların pagan inançlarını bırakıp, bugünkü Kırım’da vaftiz olarak hıristiyanlığı seçen Kiev Rus Prensliği’nin başı Prens Vladimir anıldı. Slavların din değiştirmesiyle tarihi bir dönüm noktasını imza atan Vladimir, çatışma ortamındaki Rusya ile Ukrayna arasında bu kez “birleştici” olamadı. Aksine herkes kendi bakış açısıyla Vladimir’i sahiplendi.  

Priests Ordained in the Mother See of Holy Etchmiadzin

On July 26, with the blessings of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; during the celebration of the Divine Liturgy, the faithful witnessed the sacrament of priesthood ordination. The celebrant was His Grace Bishop Vardan Navasardyan, Director of the Christian Education Center of the Mother See, who ordained seven deacons into the priesthood.

Halep Ermeni meskun mahallelerinin bombalanması devam ediyor

Suriye’nin Halep kentinde elektrik ve su tedariki konusu nispeten düzeldi.Gandazasar» gazetesinin verdiği bilgiye göre; kente günde 6 saat elektrik verilmekte, su ise Halep’teki birçok mahalle için erişilebilir durumda. Ancak Halep’in dış dünyayla bağlantısı kesik olup, Internet erişimi bulunmamakta. Kent sakinlerinin güvenliğine ilişkin olarak, durumda gerilim devam etmekte. 27 Temmuz’da Halep Nayal mahallesinin bombalanması sonucu bir kişi yaşamını yitirirken, birçokları yaralandı. Anılanların etnik aidiyetine ilişkin gazetede bilgi yer almamakta. Ermeni Nor Gyugh mahallesi de teröristlerin varil bombalarından payını aldı. Mahalle büyük maddi hasar aldı.

IŞİD Bir Şeyler Söylüyor

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu / Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
Yap-bozu tekrar edelim. IŞİD Türkiye’yi zorda bırakıyor, Fransa’yı tehdit ediyor. Kürtler konusunda bu iki ülkeyi farklı biçimlerde de olsa tercihe zorluyor; bir yandan da Suriye’nin bölüneceği gerçeğini teyit ediyor. IŞİD neden aynı zamanda hem Türkiye hem de Fransa’yı zor durumda bırakıp başka devletlerde eylem yapmıyor diye sorulduğunda ise karşımıza tek yanıt çıkıyor. Sadece Fransa ve Türkiye Esad karşısında açık pozisyon almışlardı. Sonuç olarak IŞİD Türkiye ve Fransa’yı ortak bir müdahaleye zorluyor. Muhtemelen Suriye’de sağı solu bombalayan bir ABD olduğuna göre bu tür bir koalisyonun NATO şemsiyesinde olma olasılığı yüksek. Dolayısıyla Türkiye müdahale edecekse, bunu hangi çerçevede yapacağı belli. AB konusunda pazarlık için en uygun zaman…..

Cumhuriyet Meydanında sivil itaatsizlik eylemleri devam ediyor

«Ermenistan Ayağa Kalk!» İnisiyatifinin Erivan Cumhuriyet Meydanındaki elektrik zam kararına  yönelik sivil itaatsizlik eylemleri devam ediyor. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre bugün 2. gündür inisiyatif üyelerine daha önceden duyurulan meydanın ortasında oturma eylemi gerçekleştirmeye yönelik programlarını hayata geçirmelerine izin verilmemekte. İnisiyatif üyesi Davit Sanasaryan bugün 28 Temmuz’da  iki kez polis duvarını yarmada başarılı oldu ve meydandaki halı desenine ulaştı. Polisler Sanasaryan’ı alandan hızla uzaklaştırdılar.

Gerçekle artık yüzleşmeliyiz; “maskeli balo” bitmelidir

Soner Yalçın /  hsoneryalcin / syalcin@sozcu.com.tr
Batı, Türkiye ile ilişkilerinde iyi niyetli değildir… Bu, -özellikle Batı gölgesinde yaşayan kimi Türk medyası eliyle dayatılan- “celladına aşık” rolü terk etmeliyiz. “Terör” dersiniz; “insan hakları” diye karşımıza dikilirler. Kerkük’te, Telafer’de Türkmenler katledilir, sesleri çıkmaz. Ne zaman teröristleri sınır ötesinde de kovalarsanız, “bu bir ülkenin içişlerine müdahaledir” diye karşı çıkarlar. Diyemezsiniz ki, “Irak’ta, Afganistan’da ne işiniz vardı!” “Ermeniler ile büyük acılar yaşandı” dersiniz; “soykırımı kabul et” diye dayatırlar. “Kıbrıs’ın can güvenliği” dersiniz; “işgalci” derler. Ama Dağlık Karabağ işgaline tek söz etmezler. “Ege’deki Türk adaların işgaline göz yumamayız” dersiniz; “Barbarlar Yunanistan’la savaşmak istiyor” diye yalan söylerler. Türkiye’yi, Irak, İran ve Suriye gibi komşularına düşman ettirirler. Patrikhaneyi desteklerler, ekümenik statüsü için ayağa kalkarlar “Elhamdülillah Müslümanım” diyeni radikal dinci ilan ederler! Türkiye’deki irticayı sanki kendileri koruyup kollamadı. Hangisini yazayım…Hepsini biliyorsunuz. (O halde Batı ile koparın her türlü bağları. Kim tutuyor sizi? HYETERT)  

Kırgızistan'ın AEB'ye Katılımına Onay

Rusya, Belarus ve Ermenistan'ın, Avrasya Ekonomik Birliği'ne (AEB) tam üye olan Kırgızistan'ın katılım anlaşmasını onayladığı bildirildi. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, katılım anlaşmasının Rusya, Belarus ve Ermenistan parlamentoları ve devlet başkanlarının onayından geçtiği ve bakanlığın ülke içindeki tüm prosedürlerin tamamlandığına ilişkin diplomatik nota ile bilgilendirildiği belirtildi. AEB üyesi ülkelerden, Kırgızistan ile sınırı olan Kazakistan'dan da böyle bir notanın gelmesinin beklendiği ifade edildi.

TBMM'de olağanüstü toplantı: Komisyon önerisi reddedildi

CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine CHP'li Meclis Başkanvekili Şafak Pavey'in başkanlığında toplandı. CHP'nin terör için komisyon kurma önerisi reddedilirken hükümet adına konuşan Arınç terör operasyonlarının bilançosunu açıkladı: 1061 kişi gözaltına alındı, 156 kişi serbest bırakıldı. PKK ve DHKP-C'ye yönelik operasyonda 847 kişi gözaltına alındı. DAEŞ'e yönelik 136 kişi gözaltında alındı, 31 tutuklu var.

Başbakan Erdoğan: Başımıza her şey gelebilir

Markar Esayan
Hafıza-i beşer nisyanla malüldür. Gelin o aman biraz hafıza tazeleyelim. Aralık 2012'de dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan TRT ekranlarında şöyle tarihi cümleler sarf etmişti. "Ben risk alıyorum, müsteşarım risk alıyor. Başına her şey gelebilir. Görüştükleri kişiler malum. Ben siyasetçi olarak bu görüşmeyi yapamam, ama onların eli ayağı durumu olan devletteki temsilcileri vardır ve bunları yapar. Ada ile de görüşür, adanın kanaatlerini, düşüncelerini arar, sorgular. Neymiş, anlaşmalar yapılıyormuş. Adadaki bırakılacakmış, böyle bir şey söz konusu değil. Bizler mesafe almak istiyoruz. Adayla görüşmeler halen var. Çünkü netice almamız lazım. Bunun ışığını görüyorsak adımı atmaya devam ederiz."

"Türkiye'de ayin yapamazlar"

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Marmara Bölge Başkanlığı, Türk Diaspora teşkilatlarını Akdamar Adasına davet etti. "Yıllardır Türkiye'de yaşayan ve vatandaşımız olan Ermenilere, Van'ın Akdamar Adası’ndaki kilisede ayin yapmalarına devletimiz tarafından izin verilmiştir. Ancak son yıllarda bu ayini siyasi bir miting haline getirildiği görülmüştür. Ermenistan bayrağı açılması ve siyasi sloganlar atılıp halay çekilerek kutlamalar bile yapıldı. Bizim cuma namazı talebimizi devlet politikası diyerek ret eden bir zihniyet gelip Türkiye'de ayin yapamaz. Bütün ülkelerde kurulmuş görev yapan Türk ve Azerbaycan diaspora teşkilatlarına sesleniyorum. Devletlerimiz ve milletimiz için gecenizi gündüzünüze katarak çalıştığınız bu dava artık birlik günüdür. Tek taraflı inanç zihniyetine sahip bu faşist düşüncenin engellenmesi için tüm teşkilatlarımızı Eylül 2015 tarihinde Van Akdamar Adası’na davet ediyoruz." (Akdamar değil Ahtamar ya da Ağtamar. Dedik ya zulmünüz artsın, belanızı bulun. HYETERT)

Haritada Kürdistan'ın Yerini Bulmak...

Atatürk Üniversitesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, “Tarihi süreç içerisinde, Kürtlerin ikâmet ettiği bölgeyi tanımlamaya çalışırsak Kürdistan adına dayanamayız dedi… Kürtlerin kökenleri ve Türklerle beraber tarih sahnesine çıkmadan önce yaşadıkları coğrafya hakkında sınırlı bir alanda araştırma yapan batılı araştırmacıların da Kürdistan tanımı üzerinde fikir birliğine varamadıklarını dile getiren Eğilmez, “Hatta önde gelen oryantalistlerden Basil Nikitin gibi bazı araştırmacılar böyle bir coğrafi ismin ortaya çıkarılabilmesinin imkânsızlığından bahsederler. Türkler Anadolu’ya doğru büyük göçe başladıklarında bu coğrafyada Rumlar, Ermeniler, Süryaniler bulunmaktaydı. Yani Kürtler bölgeye Türkleri takiben gelmişlerdir. Kürtlerin bugün ki coğrafya ya yerleşmelerinde, Selçuklu Türklerinin, Bizans’ı geri çekilmeye mecbur etmesinin payı çok büyüktür.

İsviçre’li Ermeni işadamı «Eski Erivan» projesini hayata geçirecek

Başbakan Hovik Abrahamyan, İsviçre’li Ermeni işadamı, hayırsever, «Frank Müller» firması CEO’su Vardan Sirmakesh’i kabul etti. Başbakan, işadamının Ermenistan ekonomisine katkılarını ve gerçekleştirdiği projeleri oldukça takdir etti. Abrahamyan, İsviçre’li Ermeni işadamının finansmanıyla «Eski Erivan» Projsinin hayata geçirilmesi, bunun için 150 milyon Dolar civarı yatırım yapılacağına dikkat çekti.

Karaburun esnafı da o kongreyi desteklemiyor

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın, 10. Karaburun Bilim Kongresi'nin çağrı metninde yer alan "1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı" ifadesi nedeniyle tepki gösterip desteğini çekmesinin ardından, esnaf da kongreye destek vermeyeceğini açıkladı. (Karaburun’un bilim ve kültürünün seviyesi belli oldu böylece. HYETERT)

Ateşyan: "Akdamar’da Ayin Heyecanı Kalmadı"

Türkiye Ermeni Patriği Ruhani Meclis Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Akdamar Adası'ndaki O Eski Ayin Heyecanının Kalmadığını Belirterek, Bu Yıl Da İki Nikah Töreni Gerçekleştireceklerini Söyledi. (Patrik genel vekili olmalı. HYETERT)

Sevgili Dostlar


 Ragıp Zarakolu
Temmuz basında yeni bir soruşturma nedeniyle İstanbul a ifade vermeye gittim. Evimi tamamen boşaltıp bir depoya yerleştirdim. Kitaplığım ve arşivim artik kolilerde. Bakalım onlara ne zaman kavuşacağım. Ama güzel şeyler de oldu. Bir Temmuz’da iki buçuk yıl cezaevinde kalan oğlum Deniz ile yine ayni dönemde hapis yatan Seda nişanlandılar. Niyetleri Eylül ayında evlenmek. 15 Temmuz'da da Deniz in yaş gününü kutladık.

Uniting Church in Australia recognises the Armenian Genocide

The Uniting Church in Australia has formally acknowledged that the Armenian massacres and forced deportations constitute a genocide.The UCA is the third denomination at a national level to acknowledge the genocide that took place 100 years ago. Carried out during and after World War I under the Turkish Government, the genocide was implemented in two phases – the wholesale killing of the able-bodied male population and subjection of army conscripts to forced labour.

PKK ergenlik tuzağında

Etyen Mahçupyan  / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Kürt siyasetinin kaybettiği meşruiyeti Demirtaş yeniden sıfır noktasına dönerek yakalayabileceğini sanarak Dolmabahçe mutabakatını hatırlattı. Gerçekten de AKP’nin seçim kaygısıyla olsun olmasın, bu ‘fotoğrafı’ reddetmesi Çözüm Süreci’nin rafa kalkmasını ifade ediyordu. Ancak her siyasi karar gibi bedeli de ödendi ve AKP’nin yüzde 4-5 oyu HDP’ye gitti. Öte yandan temel ilkesel karar olan ateşkes durumu etkilenmedi. Hükümet Çözüm Süreci’ni duraklatma tercihinin parçası olarak Kandil’i bombalamaya kalkmadı. Oysa Kandil Çözüm Süreci’nin gereklerini yapmadığı gibi, karşı tarafın duraksaması karşısında ilkesel zemini sabote etmeyi tercih etti. Devrimci halk savaşı ilan ettiler ve somut eylemlere giriştiler. İki polisi uykuda öldürmenin sembolik anlamını herhalde bilmiyor değillerdi… Aksine bu cinayetlerin anında sahiplenilmesi ve hele Cizre katliamının intikamı olarak sunulması açık bir savaş ilanıydı. Hükümetin bu davete icabet etmemesi devlet olma vasfından feragat etmeyi gerektirirdi ve nitekim Kandil bombalandı…

Demirtaş’ın dokunulmazlık çıkışı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısındaki açıklamasında HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceklerini söyledi. (Sadece HDP milletvekilleri için ise umarım bu resti görmezler ve bu çıkış pahalıya patlamaz. HYETERT)

HDP'li Fırat: Terörle ilişkisi olan bir parti varsa önce MHP’dir

Dengir Mir Mehmet Fırat, MHP’nin partilerine yönelik sert sözlerine ve suçlamalarına cevap verdi. HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, terörle mücadele etmek isteyenlerin önce MHP’nin tarihine bakması gerektiğini söyledi. 80 vekille dokunulmazlıklarının kaldırılması için başvuracaklarına dikkat çeken Fırat, “Söz konusu terörse önce Devlet Bahçeli’nin geçmişini incelemeleri lazım. Hatta Kahramanmaraş ve Çorum katliamından başlasınlar incelemeye” dedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan HDP için 'terör' incelemesi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu'nun, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın “Biz sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, bunu savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz", Selahattin Demirtaş'ın, “Halkımız, siyasi kurumlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir" açıklamaları ile HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkındaki " PKK kuryesini Ceylanpınar'a götürdüğü" iddialarının incelendiği belirtiliyor.

‘Ermenistan, Ayağa Kalk’: Polis uzun süre meydanı abluka altında tutamaz

Polis, tüm gücünü uzun süreli meydanın ablukasına yönlendirecek durumda değil, öyle ki yurttaşların meşru taleplerine taviz vermeye mahkumdur. Açıklama ‘Ermenistan, Ayağa Kalk!’ Sivil İnisiyatifi Konseyinden geldi.

ASİMDER, Türk Diaspora Teşkilatlarını Akdamar Adası'na Davet Etti

Uluslar Arası Asılsızı Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Göksel Gülbey, Türk Diaspora Teşkilatlarını Van Akdamar Adası’na davet etti.Dernek binasında açıklama yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Eylül 2015 tarihinde Akdamar Adası’nda Ermeni cemaatinin yapacağı ayinin siyasi bir ayin olduğunu ileri sürerek, bunun için bu söz konusu ayine izin verilmemesi gerektiğini savundu. (Ne diyeyim zulmünüz artsın da belanızı bulun. HYETERT)

Robert Fisk: Türkiye Pakistan'ın yolundan gidiyor

Fisk, Türkiye'nin bu nedenle IŞİD'in Suruç'taki saldırısı ve onu takiben PKK'nin iki Türk polisini öldürmesiyle, Türkiye'nin "IŞİD'e yönelik bombardıman görüntüsü altında PKK'ya saldırmaya başladığını" belirtiyor. 'Türkiye'nin son hava operasyonu ile Pakistan'ın geçmiş olduğu "tamamen yozlaşma" yoluna girmiş bulunduğunu' yazan Fisk, şu satırlarla devam ediyor:"Pakistan, 1980'lerde, ABD'nin de teşviğiyle Afganistan'a silah ve gerilla akışının sağlandığı kanal haline gelmişti. Pakistanlılar mücahiddin, Taliban ve diğer İslamcı grupları desteklemişti".

Pe Ke Ke Kamplarının Vurulması Tiyatrosunun Gerçek Yüzü

Abdulbaki Günışığı
"Yukarıda bizimkilerin pekaka dediği, sahiplerinin ise pekeke dediği ve asıl garip olan ise doğru söylemin pekeke olduğunu bildiğimiz bu vatan hainlerine karşı verilen tavizlerin acı neticelerini almaya başladığımız günleri yaşıyoruz. On yılın üstündeki hükümet programı ile başta Ermeniler olmak üzere kanımıza ekmek doğrayan ne kadar Türk düşmanı var ise onlar ile görüşmek ve onları bütün itirazlarımıza rağmen muhatap olarak almak yapılan en büyük yanlışlardan birisi idi. (Bir hezeyan örneği. HYETERT)

Türk Dünyası Gazetecileri Yalova Deklarasyonu (ı)

İsmail Cengiz
YAFEM 18. Türk Boyları Kültür Şöleni kapsamında 21-23 Temmuz 2015 tarihlerinde Yalova’da Kent Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 9. Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması’nda; Doğu Türkistan (Uygur Özerk Bölgesi), Kırım, Suriye ve Irak Türkmenleri, sözde Ermeni iddiaları ve Karabağ Soykırımı başta olmak üzere, Ortadoğu’dan Kafkaslar’a, Balkanlar’dan Orta Asya’ya uzanan Tük Kültür Coğrafyası’nın temel sorunları ele alınmış; yapılan konuşmalar, teklif, öneriler ve istişareler neticesinde alınan aşağıdaki kararlar “Yalova Deklarasyonu” olarak yayınlanmıştır.

'Kürt meselesi'nin 90 yıllık icmali: Tamam mı, devam mı?

Ayşe Hür
2009'da başlayan 'Kürt açılımı' ya da 'çözüm süreci',  hem devletin hem PKK'nin şiddete son vererek, 'Kürt meselesi'ni barışçıl yöntemlerle sona erdirme niyetinin kod adıydı. ‘Sözün bittiği’ daha doğrusu, ‘söz’ün bilinçli olarak bitirildiği bir atmosferde ne faydası olacak bilmiyorum ama Kürt milliyetçiliğinin ve Türk milliyetçiliğinin buna verdiği karşılığın 100 yıllık serencamını bir kez daha özetlemek istiyorum.

Երկար կեանք՝ Ամենապատիւ Տէր Գրիգոր Պետրոս Ի. Կաթողիկոս Պատրիարքի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց

Շաբաթ, 25 Յուլիս 2015 - Երկար կեանք՝ Ամենապատիւ Տէր Գրիգոր Պետրոս Ի. Կաթողիկոս Պատրիարքի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց: Ուրախութեամբ կու գանք յայտարարելու, որ Հայ Կաթողիկէ Եկեղեցւոյ Արքեպիսկոպոսներու եւ Եպիսկոպոսներու ընտրական դռնփակ Սիւնհոդոսը, որ երանաշնորհ Տէր Ներսէս Պետրոս ԺԹ. Կաթողիկոս Պատրիարքի յաջորդիընտրութեան աշխատանքներուն սկսած էր 14 յուլիս 2015, երեքշաբթի առաւօտեան սուրբ Պատարագով եւ հոգեւորկրթութեամբ, յետ խորհրդակցութիւններու, իր 25 յուլիս 2015- ի նիստին Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց քսաներորդԿաթողիկոս Պատրիարք ընտրեց Արհիապատիւ Հայր Գրիգոր Եպիսկոպոս Կապրոյեանը, որ առաւ ԳրիգորՊետրոս Ի.  անունը:

Önce o keleşi indir...

Markar Esayan 
Bu ülkenin sokaklarında Türk, Kürt, Alevi, Müslim gayrimüslim herkes özgürce dolaşsın, korku bitsin, refah ve tebessüm eden mutlu insanlar geri gelsin istedik. HDP/PKK aslında hiç hak etmedikleri tarihi bir fırsatı kaçırdı. (Belki de hak etmediği için kaçırması olağandı.) Suruç katliamı ile başlayan acılı süreçten memnun değiliz. Çünkü bu sürece inanan, emek veren, risk alan bizleriz. Bu sorunlar, çözümü zor, karmaşık ve sebat isteyen bir sürece işaret eder. 6-8 Ekim katliamında aslında biten sürece bir şans daha verilmişti. HDP/PKK bu şansı hükümeti yıkmak için maşa olmakla kullandı. Enseyi karartmaya gerek yok. Kürtlerin temsilcisi dün de HDP/PKK değildi, bugün de değil. Çözüm Süreci HDP/PKK'ya endeksli de değil.

Digor’daki Tarihi Beş Kiliseler Yıkılıyor

Kars’ın Digor İlçesi’nde bulunan Beş kiliseler kaderine terk edildi. Anı Ören Yeri’nin yaklaşık 25 kilometre güneybatısında bulunan ve Digor’a 5 kilometre uzaklıkta bulunan 3 kaya çıkıntısı üzerine kuruluna Beş Kiliselerden günümüze kadar kalmayı başaran Aziz Sarkis Kilisesi’de geçen süre içerisinde bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yıkılarak kaybolmaya yüz tuttu.

Almanya’da bir ilk: Soykırım kürsüsü

Yahudi Soykırımı’ndan 70 yıl sonra ilk kez bir Alman üniversitesinde soykırım araştırmaları kürsüsü açılıyor. Frankfurt Goethe Üniversitesi Almanya'da ilk soykırım araştırmaları kürsüsü için bütçe ayırdı. Yeni öğretim birimi, Nazi rejimi ve İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 milyon Yahudinin ve diğer toplulukların öldürüldüğü soykırımı ve sonuçlarını araştıracak.

YSK'dan çok önemli erken seçim açıklaması

YSK'dan çok önemli erken seçim açıklamasıCumhurbaşkanının “erken seçim” dediğinden itibaren “en geç 90 gün”de sandığın halkın önüne konulması gerektiğine dikkat çeken Sadi Güven, YSK’nın bu süreyi kısaltma yetkisinin olduğuna dikkat çekti. Bunun örneğinin de olduğunu belirten Güven, daha önce 63 günde yaptıkları seçim olduğu bilgisini paylaştı.Cumhurbaşkanının “erken seçim” dediğinden itibaren “en geç 90 gün”de sandığın halkın önüne konulması gerektiğine dikkat çeken Sadi Güven, YSK’nın bu süreyi kısaltma yetkisinin olduğuna dikkat çekti. Bunun örneğinin de olduğunu belirten Güven, daha önce 63 günde yaptıkları seçim olduğu bilgisini paylaştı.

Fresno Soykırım Anıtına çirkin saldırı

«The Fresno Bee» portalının verdiği habere göre; daha 3 ay önce açılışı gerçekleştirilen ABD Fresno kentindeki Ermeni Soykırımı anıtına çirkin bir saldırı gerçekleşti. Haberde Ermenistan’ın Fresno başkonsolosu Berc Abgaryan, 24 Temmuz’da anıtın tuğlasının koparıldığını belirtti. Kent yönetimi olaya ilişkin incelemesini sürdürmekte.  Açıklamada metal plaketin zarar gördüğü kaydedilirken anıtın bu hafta onarılacağı ifade edilmekte.

Suriye Kültür bakanından Ermenistan Kültür Günleri düzenlenmesi önerisi

Ermenistan’ın Şam büyükelçisi Arşak Poladyan, Suriye Kültür bakanı Issam Khalil’le buluştu. Buluşmada ikili kültürel işbirliğinin teşvikin yönelik bir dizi konu değerlendirildi. Bakan Khalil, Ermenistan’ın büyük kültürel potansiyelini hesaba katarak, Ermeni müzisyenlerin Şam Operası Senfonik Orkestrasıyla çalışma ve konservatuarda seminerler vermesinin önemini kaydetti. Taraflar aynı zamanda iki ülke arasında kültürel gün değişiminin önemini vurguladılar, bu vesileyle bakan önümüzdeki süreçte Suriye’de Ermenistan Kültürü Günleri düzenlenmesini önerdi.

HAYCAR 9. Yılını Kutluyor


'Soykırım' yasasında Türk imzası

Atakan Özdemir/Brüksel
Sözde Ermeni Soykırımı, önceki gece Belçika Federal Meclisi’nde 8 çekimser oya karşın 124 oy ile kabul edildi… 4 partinin sunduğu taslaklarda, 1915 ve 1917 yılları arasında yaşanan olaylar genişletildi. Taslaklarda soykırım tanımı genişletilerek, Süryani, Yezidi, Keldani ve Rum soykırımlarının sistematik olarak yapıldığı öne çıkarıldı. Öte yandan sunulan diğer tasarılar arasında, FDF Genel Başkanı Olivair Mangain’in hazırladığı inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı ile CDH (Merkez Hümanist Parti) tarafından hazırlanan Ermeni soykırımı  iddiaları ile birlikte Süryani, Keldanı, Yezidi, Rum azınlıkları da içeren yasa tasarısı yer aldı. Belçika’da yaşayan Türklerden en fazla oy alan Sosyalist Parti (PS)’nin, 1915 olayları ile ilgili parlamentoya sunduğu tasarı; Hollanda, Avusturya ve Lüksemburg meclislerinin onayladığı tasarılar örnek gösterilip, atıfta bulunuluyor. PS’nin hazırladığı tasarısının altında Türk kökenli Özlem Özen’in de imzası var. 

TEOG’da azınlık okulunda Ermenice sorular

Ermeni okullarında okuyan öğrencilere TEOG sınavında girecekleri din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını kendi dillerinde sorulması için çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili olarak Başrahip Tatul Anuşyan şu açıklamayı yaptı: “Çocuklara okulda imanı öğretemeyecek olsak da kültürlerinin en önemli parçası olan dini bilgileri en doğru şekilde vermek zorundayız. Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde koordinatör okul olarak Pangaltı Mıhitaryan Ermeni Lisesi belirlendi. İlk toplantımızı bu okulda gerçekleştirdik ve ilgili müfredatı birlikte şekillendirdik. Müfredat kapsamında çıkacak olan kitap 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan tüm öğrencilere okutulacak. Ancak 8. sınıflar TEOG sınavına gireceği için onlara kolaylık sağlamak amacıyla çalışmalara 8. sınıftan başladık. Din derslerinde daha önceden bir şablon vardı ama çok net değildi. Her öğretmen kendince bir şeyler okutuyordu. Okullarımızda özellikle kültür dersleri konusunda belli bir standardın oluşturulması gerekiyordu. Bu anlamda din dersi için TEOG bizi hızlandırmış oldu.”

Türkiye’de ne kadar aydın var?

Ercan Gündoğan / ercangundogan@ilerihaber.org
Türkiye’de aydın Ortaçağ Avrupa’sında olduğundan bile azdır. Nedeni bana göre, her şey bir yana, üniversiteler ve akademisyenlerdir. Toplum, “aydın” olmaları için kendilerine büyük bir artı değer aktarmış, toplumsal bir statü vermiştir. Karşılığını da alamamaktadır. Gazetelere, dergilere, televizyon programlarına, siyasi partilere destekleri sınırlıdır. Bilimsel çalışmalarıysa, dar meslek bilgileriyle sınırlı, “kariyer” amaçlıdır. İndeksli dergilerde yayınlar yapılmakta, doçent ve profesör olunmaktadır. Bu yayınları bırakalım başkalarını, ilgili diğer akademisyenlerin bile okumaması, durumun vahametini gösterir… Türkçe’de aydın, Avrupa dillerinde kullanıldığı şekilde, aynı zamanda “entellektüel” olarak olarak da anlaşılmaktadır. Kısmen doğrudur. Aydın mutlaka “entellektüel” bir kişidir. Ama, tersi doğru değildir. Her entellektüelin “aydın” olması zorunlu değildir. Çünkü her entellektüel, aydınlatma işlevi görmez… En son yüzlerce akademisyenin anayasal demokrasi kapsamında bir bildiriye isim yazdırıp imza verdiklerini gördük. İmza vermek! O kadar! Katkı budur!  (Bizim fikrimiz değil aman yanlış anlaşılmasın. HYETERT)

Türkler parlak Yahudiler kara Ermeni ve Rumlar kurşuni renkteydi

Belkıs Kamut Aktürk
Osmanlı evlerinde Türkler parlak renkler, Ermeni ve Rumlar kırmızı ya da kurşuni tonlar, Yahudiler ise kara renkler kullanırdı. Arnavutköy’deki kiliseler, birbirinden güzel yalı ve konaklar, Osmanlı kültürünün renkliliğini tüm güzelliğiyle yansıtır. Öylesine özel bir şehir ki burası her semti farklı hikayelerin ev sahibi. Bazen bir meyvenin bazen bir yapının bazense bir ağacın peşinden koşarken dahil olunan hikayelerin. Boğazın süsü olan, yerleşmelerinin süreci ilk çağa dayanan Arnavutköy gibi...

“Nereye gidiyoruz” sorusu, “Kimlerle”, “Nerede” sorusudur!

Ercan Gündoğan / ercangundogan@ilerihaber.org
Artık kesin hale geldi ki, Türkiye, tarihsel sorunlarını kendi içinde çözebilme olanağına sahip değildir. En önemli sorunu Kürt sorunudur, ama bu sorunu aynı zamanda bölgeseldir. Diğer sorun, din ve laiklik sorunudur ki, bu sorunun da, sadece iç değil, dış bağlantılarla dolu olduğu görülüyor. Ermeni sorunu ya da “sözde soykırım” sorunudur, bu da Türkiye’nin kendi içinde çözebileceği bir sorun değildir. Daha küçük gibi görülen “Kıbrıs sorunu” da, içinde neredeyse tüm büyük güçlerin olduğu, Türkiye’yi aşan, çetrefil bir tarihi ve coğrafi sorundur. Parça-bütün ilişkisini en azından “mekansal” düzeyde, anlayabiliyoruz. Ama, özne-yapı ilişkisini daha da açmak lazım. Yukarıda saydığımız temel ve tarihi sorunların hem ortaya çıkışı, hem de hastalıklı biçimde gelişmesi, milli devletin ilk gelişim dönemlerinin bir mirasıdır.

Ermenistan’dan Sarıyer’e Haç Kar

Sarıyer’de bulunan, Büyükdere Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi Ermenistan’dan yaptırdığı HAÇ KAR’ı (Haç Taşı) Ermenistan’dan getirterek, Kilisenin girişine diktirdi. Yarımdan tondan fazla yaklaşık 600 kg olan bu taş, , Büyükdere Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı’nın Başkanı Murat Süme tarafından Ermenistan’da Taş ustalarına yaptırılmış.

Kardeş Türküler'den konserde barış vurgusu

Farklı dil ve lehçelerden söyledikleri türkülerle adını duyuran Kardeş Türküler, önceki akşam usta ud sanatçısı Ara Dinkjian ile birlikte konser verdi. Enka Kültür Sanat Vakfı'nın 27. Yıl Açıkhava Buluşmaları kapsamında sahneye beyaz çiçeklerle çıkan Kardeş Türküler ve Dinkjian, şarkılarıyla konserde Türkiye'de barış dilinin kurulması ve toplumsal barış için bir araya gelmenin önemine vurgu yaptı.

Fener Rum Patriği terör saldırılarını lanetledi

Fener Rum Patriği Bartholomeos, son günlerde meydana gelen terör saldırılarına ilişkin olarak, aklı başında herkesin terörü reddedip lanetlediğini söyledi. Fener Rum Patriği Bartholomeos, son günlerde meydana gelen terör saldırılarına ilişkin, "Gerek Türkiye'de gerekse dünyada böyle müessif olayların tekrarlanmaması için dua ediyoruz" dedi.

Patrik Bartholomeos, Gökçeada'da Ayin Yönetti

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'nde görevli peder Nikolas Sergaki, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayinle Muğla'nın Bodrum İlçesi episkoposluğuna terfi ettirildi. Peder Nikolas Sergaki'nin Bodrum Episkoposluğu'na terfisi için bugün, Türkiye'nin en batısı Gökçeada'daki Panayia Kilisesi'nde düzenlenen ayine Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yanı sıra, Gökçeada Metropoliti Yorgo Draguni Kyrillos, Bodrum Episkoposluğu'na terfi ettirilen Peder Nikolas Sergaki ile çok sayıda despot ve papaz katıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının hezeyanı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Savunma bakanı Seyran Ohanyan’ın Azerbaycan’a askeri retoriğe son verme ve kuvvet uygulamaktan vazgeçmesi çağrısına hezeyanla tepki gösterdi… Azerbaycan Savunma Bakanlığı öfkeyle karışık bir duyuru yayımladı: «Sanki Seyran Ohanyan’ın hafıza kaybı var. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında ve bu yıl başında, şehit Ermeni askerlerin cesetlerini araçlarla götürdükleri Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin kayıplarını unutmuş gibi. Seyran Ohanyan’a Azerbaycan’lı askerin gücünü, hatta en yakın zamanda, hatırlatmak zorundayız».

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi

Tapuda Süryani Kadım Meryem Ana Kilisesi Cemaati Vakfı adına kayıtlı olan kilise, Diyarbakır Suriçi Bölgesi’nin güneybatı diliminde, Lale Bey Mahallesi, Ana Sokakta bulunmaktadır. Yapı topluluğu; kilise, Mar Yakup kutsal alanı, 4 avlu, derslik ve lojmandan oluşur. Kilisenin iç alanı 323 m2’dir. Kubbesi sekiz sütun üzerine oturmaktadır. Avluda sekizgen ve bazalt taştan yapılmış bir havuz bulunmaktadır. Kilisede tarihi değere sahip üç ahşap mihrap, resimler ve Roma biçimi kapısı ilgi çekicidir. Ayrıca kilisede bazı azizlerin resmi bulunmaktadır. Şehriin en güzel Süryanî-i Kadîm/Yakubî mezhebi kilisesidir.

Türkiye, Ermenistan'ı Rusya'ya yaklaştırıyor

ALIN OZINIAN - araştırmacı-yazar
Ermenistan hükümeti AEB'ye katılmakla hiç şüphesiz Rusya'nın desteğini arkasına almış olacağını hissediyor. Halk psikolojik olarak Rusya karşıtlığının ülkeyi uçuruma götürebileceğini düşünüyor. Fakat diğer taraftan zaman zaman özellikle Türkiye medyası tarafından altı çizilen Putin-Erdoğan samimiyetine ya da Azerbaycan'ın silahlanmasında Rusya'dan yapılan yüksek silah satışını görünce kafası karışıyor. Tüm bu kafa karışıklığı içinde Türkiye'nin yarattığı korku ağır basıp, siyasetin “Rusya” yönde gelişmesine yardım ediyor…

Rio de Janeiro eyaleti Ermeni Soykırımını tanıdı

Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaleti 24 Temmuz’da Ermeni Soykırımını tanıdı ve 24 Nisan’ı «Ermeni Soykırımını Tanıma ve Kurbanlarını Anma Günü» olarak ilan etti.

Ermeni Katolik Kilisesine yeni patrik

Nisan 2013’e dek Fransa Ermeni Katolikoleri piskoposluğu görevini icra eden Grigor Gabroyan, mütevefa XIX. Nerses Bedros’tan sonra Ermeni Katolik Kilisesi Patrikliğine atandı. Bilgi Fransa’da yayımlanan  Nouvelles d’Arménie dergisinden geldi.

Başkan Çakır'dan "soykırım" vetosu

Çakır, "Kongrenin çağrı metninde yer alan '1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı' ifadesini asla kabul etmiyoruz" dedi. Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ilçede gerçekleştirilecek bilim kongresinin çağrı metninde yer alan "1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı" ifadesi nedeniyle kongreden desteğini çekti. Kongrenin Karaburun'da bu yıl 10'uncu kez düzenleneceğini belirten Çakır, "Son 3 yıldır kongrede tek taraflılık dikkat çekiyor. Bu ifadeleri kabul etmiyoruz. Bu nedenle de bu yıl destek vermiyoruz" dedi. Karaburun Gündelik Yaşam Bilim ve Kültür Derneği tarafından 2-6 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Karaburun Bilim Kongresi'nde ana tema bu yıl "20. Yüzyılda Yaşanan Soykırımlar, Katliamlar ve Savaşlar" olarak belirlendi. (Ne dersek boş, kafa değişmiyor. HYETERT)

"Size Savaş Yaptırmayacağız"

HDP, HDK, DTK, DBP ve İmralı heyetinin ortak açıklamasında "Müstafi Başbakan Davutoğlu’nun yapmamızı istediği tercihi yaptığımızı bildiriyoruz: Size savaş yaptırmayacağız!” denildi.  Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi(HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları ile İmralı müzakere heyeti, ortak bir açıklama yaparak “Size savaş yaptırmayacağız” dedi. (!!!HYETERT)

Davutoğlu'ndan çözüm süreci açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çözüm sürecini istismar etmek, kamu düzenini yok etmeye çalışan kim olursa olsun tutumumuzu açıkça ortaya koyacağız. Silah mı, demokrasi mi? Şiddet mi, barış mı? şiddete karşıysalar bunu açıkça sözleri ile değil, eylemleri ile göstermek durumundalar" dedi.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: 6 ölü

Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında çıkan çatışmada 5 Ermenistan askeri ve 1 Azerbaycan askeri hayatını kaybetti. Azerbaycan medyasına yansıyan bilgilere göre Azerbaycan- Ermenistan sınırında çıkan çatışmada 5 Ermenistan askeri ölürken, 1 Azerbaycan askeri de hayatını kaybetti.