Etiketler

Türkiye'deki Ermeni cemaati yeni okuluna kavuşuyor

İstanbul - Tuncay Kayaoğlu
Surp Asdvazsazin Kilisesi Vakfı'nın Bakırköy'de yaptırdığı yeni okul, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde hizmet vermeye başlayacak. Vakıf Başkanı Mesut Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul inşaatının tamamlanmasının kendileri için büyük sevinç kaynağı olduğunu söyledi. Yeni bir binaya 171 yıl sonra taşınmanın kendileri için önemli olduğunu belirten Özdemir, "Osmanlı İmparatorluğu döneminde barutçubaşı olan Hovahannes Dadyan'in yaptırdığı okul, 171 yıldan bu yana hizmet veriyordu ancak 3 derslik olarak yapılmış okulun artık ihtiyaçları karşılamaktan uzak kalması üzerine bu işe giriştik. Çok büyük bir ihtiyaçtı" dedi.

Dörtyol - Okullar

Vera Sahakyan
Getronagan (Merkez) Okulu (Yukarı Mahalle)
Dörtyol'da eğitim faaliyeti en başlarda yerel öğrencilere okuma-yazma öğreten ruhaniler veya zanaatkarlar tarafından uygulanırdı. Kıdemli Papaz Minas Boranyan (asıl soyismi Keşişyan), Antakya'dan Dörtyol'a gelip yerleşmiş Kılınçyan ailesinin beş kardeşlerinden en büyüğü olan tek gözlü Hovhannes Varjabed (Kör Öğretmen), Mikayel Varjabed, Manuk Tenkeryan, Barsam Rupinyan ve diğerleri 19. yy. eğitim alanında faaliyet göstermiş kişiler olarak anılmaktadırlar [1].

Öldürülen teröristler arasında Ermeni var mı?

Bir gazetecinin “Öldürülen teröristler arasında Ermeni var mı?” sorusuna Bakan Çavuşoğlu, “Bugün bölgemizdeki terör örgütlerine bakıldığında yabancı savaşçıları olduğunu biliyoruz. PKK’ya destek verenler de var. Son yaptığımız operasyonlardan sonra ölen ya da yaralananlar arasında Ermeni var mı yok mu onun bilgisi daha gelmedi" cevabını verdi. (De ki var, ne olacak? PKK içinde Türk de, İngiliz de, Amerikalı da bulunabilir ne olacak herkesi terörist mi ilan edeceksiniz? Yoksa amaç Ermenileri hedef göstermek mi?HYETERT)

Geçici Bakanlar Kurulu’nda ilkler ve sürprizler

İlhan Taşcı
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’un İçişleri Bakanlığına atanması sürpriz oldu… Geçici Bakanlar Kurulu’ndan Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez görülen bir durum da yaşandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na getirilen Prof. Dr. Ayşen Gürcan kabinenin ilk başörtülü bakanı oldu...Geçici Bakanlar Kurulu’nda HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan Kalkınma Bakanı; HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca ise Avrupa Birliği Bakanlığı olarak yer aldı... Geçici Bakanlar Kurulu’nda Tuğrul Türkeş’in yanı sıra milliyetçi kimliğiyle bilinen Yalçın Topçu da, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilmesiyle dikkat çekti. Topçu, MHP dışında Türk İslam sentezi çizgisindeki BBP’nin Genel Başkanlığını yürütmüştü.

Iğdır'da, DBP'li başkanlarının Ermenistan ziyaretine tepki

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER), Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) üye belediye başkanlarının Ermenistan'daki sözde Tsitsernakaberd Soykırım Anıt Kompleksi'ne yaptıkları ziyarete tepki gösterdi...Gülbey, "Bu şehirlerde Hınçak ve Taşnak parti üyesi faşist Ermeni çeteleri binlerce Müslüman Türk-Kürt silahsız insanımızı katletmişlerdir. Bu insanlarımızın hakkını savunmaları gerekirken, katliamı yapanların sözde anıtlarını ziyaret etmeleri bölge insanına ihanettir" diye konuştu.(Yalandan kim ölmüş? HYETERT) 

Seçimlere 29 parti katılabilecek

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Resmi Gazete'de yer alan kararına göre, 1 Kasım'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi'ne 29 parti katılabilecek. Ancak bu partilerin bazılarının bağımsız aday çıkarması, bazılarının da başka partilerle ittifak yapması bekleniyor. O nedenle seçime katılma hakkına sahip 29 partiden hangilerinin oy pusulasında yer alacağı ileriki günlerde belli olacak. (Şu 29 partinin yarısını sayacak bir kişi bile olduğunu sanmıyoruz. HYETERT)

Sözde ‘Soykırımcılar’ Karaburun’a giremedi

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın "1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı" ifadesi nedeniyle desteğini çektiği Bilim Kongresi, Karaburun'da yapılmayacak. Tepkilere yol açan kongrenin, Tepekule Kongre Merkezi'nde gerçekleşeceği belirtildi. Karaburun'da gerçekleşecek bilim kongresinin çağrı metninde yer alan '1915 Ermeni ve Süryani soykırımı' ifadesi nedeniyle Karaburun Belediyesi'nin desteğini çekmesinin ardından, kongrenin Tepekule'de düzenleneceği açıklandı.(Aferin belediye başkanına Karaburun'un kültürel ufkunu da karartmayı başarmış. HYETERT)

Ölü Ozanlar Köyünün Memed'i - 2

Arat Barış Altan /  arat.guven@hotmail.com
Ermeni olduğunu çekinmeden söyleyebilirsin, ben Kürt olduğumu söyledim... Sustuğumu görünce üstelemedi.Bizim köyde bir kilise var gazeteci abi. Kilisenin hali harap şimdi; içerisinde koyun beslediler, altın aramak için kırıp döktüler. Buralar Ermeniler'in yurdu biliyorum. Biz onların komşularıydık, birlikte yeni güne uyanıyorduk. Kürtler, Osmanlı entrikalarıyla baş edemedi, komşularını yalnız bıraktı, düşmanla saf tuttu. Komşusuz kaldık, Ermenilerle beraber merhametimizi, ağzımızın tadını yitirdik. Ayrı gayrımız yoktu oysa, birlik olmadığımız için bir bir yok oluyoruz. Ben niye hiç gülmüyorum biliyor musun gazeteci abi; geçmişte ağlayan çocukların çığlıkları peşimi bırakmadığı için. Anıları incinsin istemiyorum.

Yitik Kuşlar'a Hatay Vakıflıköy'de Özel Gösterim!

Yitik Kuşlar filmi tek kopya ile Hatay Vakıflıköy'de özel gösterime girecek! Yapımcılığını Kara Kedi Film’in, yönetmenliğini ve senaristliğini ise Aren Perdeci ve Ela Alyamaç’ın üstlendiği Yitik Kuşlar filmi Hatay Vakıflıköy'de gösterilecek.Ermeni tehcirini anlatan, Türkiye’de çekilmiş ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyan dram yapımı Türkiye'de bu hafta tek kopya ile yaşayan son Ermeni köyü olan Hatay, Vakıflıköy'de özel gösterime sunulacak.

Diaspora'ya Afrika şoku

Ermeni Diasporası, Afrika'da ağır darbe aldı. Afrika ülkeleri, "1915 yılında soykırım oldu' iddialarını ciddiye almadı ve Türkiye'nin yanında yer aldı. Bunda Ankara'nın özellikle son 5 yılda uyguladığı Afrika politikasının etkili olduğu anlaşıldı. Çünkü Türkiye, Afrika ülkelerine en çok yardım yapan ülke oldu. Gidilen her Afrika ülkesinde, sadece dostluk' için gelindiğine dikkat çekildi. Afrika halklarının alışkın olmadığı bu durum, ülke liderleri tarafından da destek buldu. Birçok Afrika ülkesindeki Meclis'e sunulan 'sözde soykırım' iddiaları ciddiye bile alınmadı. (Milyar doları harcayan kim acaba? Boşuna dememişler paran kadar konuş diye. HYETERT)

Թուրքիոյ Մէջ Պիտի Ցուցադրուի «Կորուսեալ Թռչունները» Ֆիլմը

ԵՐԵՒԱՆ, «Երկիր».- Այս շաբաթ, Թուրքիոյ մէջ պիտի սկսի ցուցադրութիւնը ինը նոր ժապաւէններու, որոնցմէ մէկը՝ «Կորուսեալ Թռչունները», թրքական արտադրութիւն մըն է, որ կը պատմէ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին:

ARMENIA AND THE CINEMA OF INDEPENDENCE

When, in the early 20th century, Poet Yeghishe Charents welcomed the frenzied masses and the restless souls, he had in mind the participants in a different moment of explosion, a different uprising, citizens making a different set of demands than those made in 1988 in Yerevan and Stepanakert, and which culminated with the collapse of the USSR in 1991 – and Armenia’s independence. 2016 marks the 25th anniversary of independence.

Ulus-devlet Dünyaya Huzur Getirdi mi?

H. Hümeyra Şahin / University of London, The School of Oriental and African Studies
Türkiye’nin güneydoğu sınırında ve Ortadoğu’da dinmeyen sorunlar var. Dünyanın neresine bakarsanız bakın etnik çatışmalar görülüyor. Küresel güçler bu etnik ayrışmalar üzerinden böl-yönet politikasıyla dünyanın belli bölgelerini yönetme mücadelesi içinde. Ulus-devlet meşruiyeti adı altında etnik milliyetçilik körükleniyor. Bu döngü 19.yy’dan beri dünyada huzursuzlukların kaynağı oldu… Tüm bu çelişkilerine rağmen dünyada henüz ulus-ötesi bir siyasal tasarım yok. Fakat ulus-devletlerin milliyetçiliği aşıp ırkçılığa yanaşan boyutları ve kapitalist rekabetin doğurduğu ahlak sorunları dünyada yeni bir siyasal, ekonomik ve toplumsal sisteme olan ihtiyacı ortaya koyuyor. Aksi halde şu an çoğu etnik ve dini sebeplerle yerlerinden edilen 50 milyon göçmenin dünyada insanca yaşayabilmesi çok zor görünüyor.

Ermenistan, İnsani Özgürlük Endeksinde komşularının çoğunu geçti

152 ülkenin mercek altına alındığı İnsani Özgürlük Endeksinde Ermenistan, nispeten yüksek bir düzey olan 53. sırada yer aldı… Endekste aralarında hukuk üstünlüğü, güvenlik, seyahat özgürlüğü, inanç, toplantı, sivil toplum, ifade özgürlüğü yanı sıra adalet sistemi ve mülkiyet hakkı, uluslararası düzeyde ticaret özgürlüğü vb. olmak üzere 12 kategoride toplanan 76 farklı gösterge değerlendirildi... 53. sırada yer alan Ermenistan’ın, Azerbaycan (126. sırada), Türkiye (62.) ve İran’ı (152.)bay pass ederken sadece Gürcistan’ın (48.) ardında kaldığı dikkat çekti.

Solun tarihi ve Ermenileri görmemek!

‘Biz’den önceki ‘bizimkiler’ Ermeniler… Sanki hiç olmamışlar gibi kuşaklar boyunca, unutturulmaya çalışıldı. Köy, kasaba, mahalle adları değiştirildi, kiliseleri ya yağmalandı, yıkıldı, dinamitlendi ya da camiye çevrildi. Pek çok yerde, eskiden binlercesinin yaşadığı mahalleler kelimenin tam anlamıyla dümdüz edildi. Fiziksel hiçbir izleri kalmasın istendi. Sanatçıların, bestekârların, edebiyatçıların adlarını öğrenmememiz, hatırlamamamız için “derinden” çalışıldı. Hakikaten çok çalışıldı! “Büyük Türk” olarak belletilen kimi gerçekten büyük insanların aslında Ermeni olduğu gerçeğine çarpılınca, bu gerçeği kabul edenler üzerine, hep birden, bir ağızdan ihanet, satılmışlık, “Ermeni dölü” olmak suçlamaları yağdırıldı. Hepimiz, bu büyük yalanlar yumağının kördüğümlerinde yolumuzu şaşırdık.

Rumlardan Meclis'e 6-7 Eylül Çağrısı

İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu, 6-7 Eylül’ün 60. yıl dönümünde, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanlıklarına dilekçe yazarak 6- 7 Eylül’ü Meclis’in resmen kınamasını ve geri dönüşlerin teşvik edilmesini istedi.

Ermeni ve Türk operatörleri Erivan’da buluştular

Turizm sektörünün ekonomik yanı sıra sınır ötesi işbirliğinin önemini dikkate alarak ABD Erivan büyükelçisi Richard Mills, 26 Ağustos’ta gerçekleşen Ermeni ve Türk Tur Operatörleri Ağı (TATON) buluşmasında hazır bulundu.ABD Erivan büyükelçiliğinden verilen bilgiye göre TATON, USAID «Köprüler» Projesi çerçevesinde şekillenmiş olup, turizm aracılığıyla sınır ticaretinin canlanmasını amaçlamakta.

Tarihi ST. John Kilisesi aslına uygun olarak restore ediliyor

Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan ve Hristiyan alemi açısından büyük önem taşıyan İzmir'in Selçuk ilçesindeki St. John Kilisesi, hazırlanan projeye uygun olarak, tarihi değerlere zarar verilmeden restore ediliyor. Selçuk ilçesindeki Şirince Mahallesinde bulunan ve her yıl binlerce turistin uğrak yeri hale gelen tarihi St. John Kilisesi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Türkiye, Kafkasya'da İran'la rekabet edebilir mi?

Mehmet Fatih Öztarsu*
Şimdiye dek, Bakü-Ankara hattının Batı ve İsrail'e olan yakınlığına Erivan-Moskova ittifakına destekle cevap veren İran'ın yeni dönemde nasıl bir tutum sergileyeceği Erivan'da hararetle tartışılıyor... Bir Ermeni uzman, yeni dönemde İran'ın Ermenistan'a olan ilgisinin hızla azalacağını ve önlem alınması gerektiğini belirtti. Fakat tam bu sırada Tahran ve Erivan arasında Üçüncü Yüksek Voltaj Enerji Hattı'nın inşası için anlaşma yapıldı. Buna ek olarak yapımı devam eden hidroelektrik santralleri, demiryolu ve karayolu inşası Erivan için büyük önem taşıyor.  Zaman zaman Rusya'nın karşıt yorumlarda bulunduğu İran-Ermenistan ilişkilerinde artık Avrasya Ekonomik Birliği'nin de ağırlığı olacaktır…İran, Gürcistan'la ilişkilerini ise Batı ve Rusya etkisinden kurtarmaya çalışıyor… Gürcistan'ın zaman zaman ABD telkinleriyle İranlılara uyguladığı banka hesaplarını dondurma girişimi veya vize zorluğu çıkarması iki ülke ilişkilerinde sorun oluşturmuştu. İkili ilişkilerde İran'ın ABD, Gürcistan'ın ise Rusya endişeleri her zaman önemli rol oynamıştır... İran ise Ermenistan'la kurduğu ekonomi ve enerji temelli ortaklıkları Gürcistan'a da uygulamaya hazır. Bunun için işadamlarını sürekli olarak Gürcistan'a yönlendirmektedir. Artık Tiflis-Tahran arasında daha verimli ortaklıklar gelişebilecektir... İran'ın bölge ile ilişkileri bu minvaldedir. Türkiye ise Güney Kafkasya'da sadece iki ülke ile iyi ilişkilere sahip bir ülke olarak kısıtlı imkânlarla hareket etmeye devam edecektir.

Grup Arev ve “Armenian Folk Ensemble” albümü

1989 yılında bazı sivil toplumun kuruluşları desteğiyle kurulan  Arev, başarılı bir  Ermeni halk  müzik topluluğudur. Geleneksel Ermeni müziği üzerinde çalışmalar yapan grup Ermeni diaspora müziğini geliştirmekte ve geleneksel Ermeni müziğini çağdaş formlarla buluşturarak yeniden yorumlamaktadır.

7 tepeli şehirden, 2 kitap önerisi

Faruk Eskioğlu
Siz “Ha uşağım yediğin içtiğin senin olsun, gezdiğin yerleri okuduğun kitapları anlat daaa” derseniz, bu hafta da keyifle okuduğum ve size de önereceğim iki kitaptan söz ederim. İlki “çArşı Ulan!” çArşı’ya gönül verenlerden Erk Acarer’in “Yitik Ülke Yayınları / Yitik Ülke Dizisi”nden çıkan ve geliri “1 Umut Derneği”ne bağışlanan kitap, çArşı’nın doğuşu ve cümlesiyle halkın gönlünü çalma becerisini anlatılıyor… İkinci kitap ise “Ermeni Devrimci Paramaz” başlık ve “Abdülhamid’in İttihat Terakki’ye Ermeni Sosyalistleri ve Soykırım” alt başlıklı Kadir Akın’ın Dipnot / Tarih Dizisi’nden çıkan araştırması…Önyargı ve ezberleri bozan araştırma Osmanlı’nın ilk sosyalistlerinden Paramaz’ı anlatıyor. “Asırlar sonra keşfettiğimiz Şeyh Bedrettin ve Paramaz gibi tarihin raflarında pek çok yüz akı devrimcilerimizin daha olduğu”nu düşünüyorsunuz. Beyazıt Meydanı’nda on dokuz arkadaşıyla birlikte idam edilen Paramaz’ın ve Osmanlı-Ermeni devrimci hareketinin mücadelesini irdeleyen kitap, resmi ideolojinin ve kendisini bu ideolojinin tesiriden kurtaramamış sosyalist hareketin örttüğü bir tarihe ışık tutuyor...

Patrikhane'ye bağlı 140 din adamı İstanbul’da buluşacak

İstanbul'daki Ekümenik Ortodoks Patrikliği'ne bağlı 140 metropolit, başepiskopos ve episkopos, 29 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirilecek istişare toplantısına katılacağı yazılı açıklamayla duyuruldu. Toplantının fikir alışverişi amacıyla gerçekleştirileceği belirtilen Fener'deki Ekümenik Patrikliğin açıklamasında, “Buluşmamızın amacı, Patrikhanemiz öncülüğünde geliştirilen konular hakkında dünyanın muhtelif ülkelerinde görev yapan temsilcilerimizi bilgilendirmek ve kendileriyle fikir teatisinde bulunmaktır” denildi.

Davet

Cemaatimizin Saygıdeğer Basın Mensupları,
Ermenistan Cumhurbaşkanı Sayın Serj Sarkisyan tarafından, Sayın Kazaros Unan Bey’e Hamahaygagan Olimpiyatları Dünya Komitesi görevinde bu güne kadar yapmış olduğu başarılı çalışmaları ve katkılarından dolayı kendisine verilmek üzere, İstanbul Hamahaygagan Komitesine bir teşekkür plaketi teslim edilmiştir. Kendisine bu plaketin takdimi için komite tarafından 28.08.2015 Cuma günü saat 20:00’de Kınalıada Jash Restoran’da  bir yemek tertip edilmiştir. İstanbul Hamahayggan Komitesi siz değerli basın mensuplarının yemeğe katılımından büyük mutluluk duyacaklardır.

Patriklik Basın Bülteni

Vadip Mali Komisyonu ve Okul Vakıf Başkanları Sayın Patrik Genel Vekili Aram Srpazan’ın riyasetinde, Cemaatimizi ve tüm vakıflarımızı ilgilendiren bazı sorunları tartışmak için Patrikhanede toplantı düzenlenmiştir.Toplantıda, Cemaat Vakıfları’mızın ve Okullarımızın maddi ve diğer konulardaki sorunlarının görüşülmesi ile bu eksen etrafında Mali Komisyon çalışmalarının yürütülmesine ve bu hususta Patrikhaneye bilgi verilmesine tüm katılımcıların onayı ile karar verilmiştir.

Fransa Cumhurbaşkanı'ndan terörü önleyen Mark Muğalyan' a Onur Madalyası

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Brüksel – Paris treninde meydana gelen  terör olayını önleyen kahramanları ödüllendirdi. 21 Ağustos 2015’te 25 yaşındaki Marocco’lu bir gencin, anılan trene silahlı saldırı yapma çabalarını önleyen birkaç Amerika’lı ve bir İngiltere’li vatandaş, Fransa’da yabancılara verilen  en üst düzey ödülüne layık görüldü.

Fox News : “Ermenistan, savaş alanından tatil cennetine dönüştü”

“20. yüzyılda savaştan mahvedilen birçok bölge, mükemmel bir şekilde restore edilip katliam alanından tatil ve eğlence yerine dönüştü”. diye yazan “Fox News” muhabiri Ketty Jackson, anılan bölgeler listesinde Kolombiya, Güney Afrika, Nikaragua, Kuzey İrlanda, Ruanda, Hırvatistan, Ermenistan, Myanmar ve Jamaika’dan bahsediyor. Ermenistan’ın başkenti Yerevan’ın, birçok kez sarsıntılar geçirdiğini ve elden ele geçtiğini söyleyen muhabir, yerel halk tarafından en çok 1915-1918 tarihlerindeki Ermeni Soykırımı’nın vahşetini hatırladığını dile getiriyor.

İsveç’te Ermeni Soykırımı sergisi açıldı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Armin Wegner’in Ermeni Soykırımı’nı belgeleyen fotoğrafları, Stockholm’de açılan sergiyle izleyiciyle buluşuyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan İsveç Askeri Müzesi, 1915 Ermeni Soykırımı sürecinde yaşananlar ve hayatta kalanları fotoğraflayarak belgeleyen Alman subay Armin Wegner’in fotoğraf arşivine bugünlerde ev sahipliği yapıyor. 

Agop Dilaçar’dan Sevan Nişanyan’a: Tragedyanın alanında dilciler

Necmiye Alpay
Tragedyanın zirveleri 1915’te yaşanmış olabilir ama, daha sonra ve cumhuriyet boyunca yarattığı dalgalar sönümlenebilmiş değil. Bu dalgaları onyıllar boyunca dikkatsiz gözler pek göremedi, çünkü Büyük Felaket gerçeğinin ve Ermeni varlığının ortalıkta gözükmemesi devlet eliyle esas kılınmıştı. Agop Martayan’ın yeni soyadı Dilâçar’dı, dolayısıyla “Martayan” soyadını görmüyor ve giderek öğrenmiyorduk… Ermeni dilcilerin Türkolojiye olan katkıları azımsanabilir türden değil. Türkçe üzerinde çalışmış Ermeni dilciler konusunda gerek Sevan Nişanyan’ın gerekse Vartan Estukyan ve daha başka yazarların düzenlediği listeler Osmanlı döneminden başlıyor ve 1794 yılı kadar eskilere dayanıyor. O tarihte, bir din adamı olan Gomidas Kömürciyan, Osmanlı Türkçesinin dilbilgisiyle ilgili ilk ciddi çalışmayı İtalyanca olarak yazmış, Comidas de Carbognano takma adıyla. Nişanyan, Türkologlar arasında daha çok tanınan kökenbilimci Bedros Keresteciyan’ın 1912 tarihli kökenbilim çalışmasından önce, pek az bilinen üç dilciyi daha anar: 1838 tarihli, ilk modern Türkçe-Fransızca sözlüğün yazarı Artin Hindoğlu (Hintliyan) ve Batı kaynaklı bilimsel ve teknik terimlerin ilk sözlüğünün (1891) yazarları Antuan Tıngır ile Krikor Sinapyan. Karekin Deveciyan’ın 1914 tarihli Balık ve Balıkçılık Terimleri Sözlüğü de var listede…

Nuran Akkaya’nın objektifinden bir halk: Ermeniler

Hakan Güngör
Kadim Anadolu coğrafyasının dört bir yanında yaşayan ve acılarının, kahkahalarının, özlemlerinin yüzlerinde bıraktığı izlerle objektif karşısına geçen Ermeni yurttaşlar, 'Ermeniler' kitabı için bir araya geldi.  Nuran Akkaya’nın kitabı, objektifine yansıyan, Türkiye’de yaşamını sürdüren, İstanbul’dan Van’daki Ahtamar Kilisesi’ne, Hatay’daki tek Ermeni köyü Vakıflıköy’den Kars ve Kayseri’ye kadar geniş bir coğrafyada yaşayan Ermenilerin portrelerinden oluşuyor. Yaklaşık yedi yıldır üzerinde çalıştığı “Ermeniler” isimli belgesel fotoğraf çalışması kitaplaştırılan Nuran Akkaya Evrensel’in sorularını yanıtladı.

Ողջոյն՝ Սիսի Դարաւոր Կաթողիկոսարանէն

ԱՐԱՄ Ա. ԿԱԹՈՂԻԿՈՍ
Սոյն Հայրապետական Պատգամը ընթերցուեցաւ Սիսի Կաթողիկոսարան ուղղուած Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութիւնը ներկայացնող պատուիրակութեան կողմէ:Խոր յուզումով բայց վերանորոգ հաւատքով, յոյսով ու տեսիլքով կ՛ողջունենք մեր ժողովուրդի սիրելի զաւակները՝ Սիսի մեր դարաւոր Կաթողիկոսարանէն:

Gürcistan’daki festival Ermeni, Gürcü ve Azeri gençleri bir araya getirecek

27-29 Ağustos’ta Gürcistan’ın Marneuli belediyesinde Ermeni, Gürcü ve Azeri gençleri bir araya getirecek olan bir festival gerçekleştirilecek. “Gruziya (Gürcistan) online”ın haberine göre festivalin niyeti, “Kafkasya’da yaşayan gençler için huzurlu ve güvenli bir ortam yaratmaktır”.

‘Yüz yıl sonra tarihi Ermenistan’ başlıklı kitap Kanada’da tanıtılacak

Matthew Karanian, Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü anısına, Eylül ayında Kanada’nın üç şehrinde ‘Yüz yıl sonra tarihi Ermenistan’ başlıklı kitabını tanıtacak. Aravot.am haber sitesinin aktardığı bilgiye göre, Kanada’da kitabın tanıtımı Ermenistan Büyükelçiliği tarafından düzenleniyor. 

Fotoğraflarda soykırım: Muş köylerinden birinde canlı-canlı yakılan Ermenilerin enkazları

Ermeni Soykırımı’nın tarihine dair on binlerce belge ortadadır. Ermeni Soykırımı yıllarında yabancı ve Ermeni fotoğrafçıların çektiği yüzlerce fotoğraf kanıttır. Her geçen yıl Ermeni Soykırımı ve sonuçlarını kanıtlayan yeni fotoğraflar ortaya çıkıyor. Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü ‘Ermeni Soykırımı hakkında 100 fotoğraf hikayesi’ başlığı altında katliamın fotoğraflarını bir araya topladı. Fotoğrafların bir kısmı ArmenianGenocide100.org devamlı olarak sunuluyor.

Kadınların müziği; ‘kanto’lar, Peruz Hanım’lar…

İçinde bulunduğum Feminist Kadın Çevresi ve Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nda, bugüne kadar farklı temalarda yapılmış “kadın çalışmaları”nda yer aldım.. Konu kimi zaman “kadınların edebiyatı” oldu, kimi zaman “kadınların müziği”. Önceleri -Kardeş Türküler’den hareketle- “geleneksel müzikler ve kadınların müziği”1yle haşır neşirken, zaman içinde kendimi “Türkiye’de erken dönem popüler müzik içerisinde yer alan kadınlar”la ilgili okumalar yapıp müzikler dinlerken buldum.2

Bu ayıba son verin

Banu Şen / Hürriyet
Aydın Didim’e bağlı Akbük’teki tarihi Rum Ortodoks Kilisesi’nin kaderine terk edilmiş görüntüsü tepki çekti. 8 yıl önce de tartışmalı restorasyon çalışmalarıyla gündeme gelen kilise, restore edildikten sonra yine eski görüntüsüne döndü. Avukat Murat Fatih Ülkü, değerlere sahip çıkmak gerektiğini, bunun bir ayıp olduğunu söyledi, girişimlerde bulundu.

Rus ordusu Ermenistan'da tatbikat yapıyor

Ermenistan'da bulunan Rus askerlerinin tatbikat yaptığı bildirildi. Rusya Silahlı Kuvvetleri Güney Askeri Bölgesi Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ermenistan'da bulunan Rus keşif birlikleri, Pambak eğitim alanında tatbikata başladı. Tatbikata katılan askerlerin gece ve gündüz şartlarında, yüksek rakımlı ve zor iklim şartlarına sahip dağlık bölgelerde bireysel ve gruplar halinde eğitim yaptığı belirtildi.

Azınlıklar sosyal medyada ne kadar özgür?

ALIN OZINIAN*
Uzun süredir sadece “kullanıcı içeriği” ile var olan bir alanın ucunda, köşesinde ya da tam ortasındayız.Sosyal medya adını verdiğimiz bu mecra, aslında kullanıcının beğendiği ya da doğru bulduğu, kısaca dillendirmek istediği içeriğinin bizzat kendisi tarafından yayınlandığı, yayıldığı, paylaşıldığı farklı platformların bütünü. Türkiye'deki azınlıklar da herkes gibi sosyal medyayı farklı şekillerde kullanıyor. Bazıları kendi isimleri ile her türlü siyasi tartışmaya girerken, bir kesim “farklı” isimler ile konulara müdahil olmaya çalışıyor.

Ateşyan: Silahların durdurulması ülkemizin yararınadır

Çatışmalardan dolayı birçok organizasyonun iptal edildiğini belirten Ateşyan, “Geriye kalan diğer turların iptal edilmesiyle birlikte kala kala biz 3 din adamı kaldık. Böyle bir ayinin üç din adamıyla gerçekleşmesi ve sönük geçmesini kabullenemedik…. Biz de ayinin güvenliği açısından, oraya gelecek olanların güvenliği açısından ayini iptal etme kararı aldık. Bu, ayini yapmayacağız anlamına gelmesin. Ülkenin gidişatına göre, huzur ve güven ortamına göre ileri bir tarihte tekrar gerçekleştireceğiz. Ama isterdik ki bu ayin programlandığı şekilde devam etseydi. Çünkü büyük bir katılımın olması için ciddi anlamda birçok ülkeden organizasyonlar yapıldı” dedi.

International Prosecutors, Films of Independence

Dear Friends,
Welcome back to a new academic year. And welcome to the second decade of the Institute of Armenian Studies. Here’s a quick rundown of what we’re up to.  And you’re invited!
CINESILK: Afternoon of Film, Discussion, and Reflection as Armenia Marks 25 Years of Independence. 2016 will be the 25th year of independence for Armenia.

Bir Aghet Toplantısının Ardından

Sait Keleş- Duisburg Yeşiller
Haftasonu, Almanya'nın Duisburg kentinde "Osmanlı İmparatorluğu'nun kurbanları anısına/1915-1916" başlıklı bir toplantı yapıldı. Duisburglu Yeşiller (Belediye meclisi ve bölge teşkilatı) tarafından organize edilen ve Duisburg Feuerwache'de yapılan toplantıyı Yesiller Duisburg Belediye Meclisi  Üyesi Sait Keleş sundu.

Şişli Spor Kulübü Çocukları Sanatla Buluşturuyor

İstanbul’un önemli uluslararası sanat fuarı ARTINTERNATIONAL 5-6 Eylül 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor...Şişli Spor Yönetim Kurulu Üyesi Sevan Kılıçyan “Çocukların kendilerini her anlamda geliştirebilmeleri için spora olduğu kadar sanata da eğilmeleri çok önemli. Çünkü sanatın çocukların hayal güçleri ve estetik duygularının gelişiminde katkısının çok büyük olduğuna inanıyoruz...” diyor.

Mardin Şehrinin Son Ermenileri

Tomas Çerme
Mardin kenti fiziki görünüm olarak, yüksek tepenin üstünde Masis savaş kalesine dayanmaktadır. En yüksek noktasında kalesi yer almaktadır. Mardin dört mevsimi de birbirinden güzel olan bir kenttir. Eski çağlarda oldukça hareketli bir geçmişi olduğu bilinen şehir kısa aralıklarla çeşitli birimlerin yönetim dönemlerini yaşamıştır. Sırasıyla Arşakuniler, Persler, Dikranlar, Romalılar, Bizanslılar… M. S. 640 ‘ ta Arap İslam ordusu, Hamdaniler, M. S. 873 Mervaniler, Büyük Selçuklular ve onların ardından Artukoğulları (1109) uzun bir süre bu bölgeye egemen olmuşlardır. Mardinin Osmanlı egemenliğine girişi 1517 yılıdır.

Dağlara nakşedilmiş bir manastır: Saint Georges

Bedran Babat / İdris Yılmaz
VAN (DİHA) - Van'ın Bahçesaray ilçesinde 2 bin 400 metre yükseklikte kurulan ve doğa felaketlerine karşı tabya üzerinde yapılan, mimari açıdan da hayranlık uyandıran Saint Georges Manastırı, uğradığı talanlara rağmen restore edilerek tekrardan ibadethane olacağı günü bekliyor. Ermeniler için önemli bir kent olan Van'da, Ermeni kalıntılarının en yoğun olarak görüldüğü yerlerin başında geliyor. Van'ın Bahçesaray ilçesinde mağaranın oyularak yapıldığı Saint Georges Manastırı aradan geçen yüzyıllara rağmen eski ihtişamını koruyor.

Şişli Spor Kulübü Yaz Spor Okulları Kapanışı

2015 Yaz Spor Okullarımızın Kapanış Töreni 30 Ağustos Pazar Günü Saat 17:00’de gerçekleşecektir. Başrahip Sayın Tatul Anuşyan’ın da katılacağı törenimize tüm öğrenci ve velilerimiz davetlidir.
Şişli Spor Kulübü 2015 Yaz Spor Okulları Kapanış Töreni
Tarih: 30.08.2015


Սիսի Պատմական Կաթողիկոսարանէն Հնչեց Պահանջատիրութեան Ձայնը

ԱՆԹԻԼԻԱՍ.- «Հայու քրտինքով ու արիւնով թրծուած կիլիկեան հողին ու յատկապէս Սիսի պատմական կաթողիկոսարանի միւռոնաբոյր հողին վրայ կանգնած՝ մեր դարաւոր կաթողիկոսարանի վերադարձը կը պահանջենք եւ մեր ժողովուրդի պահանջատիրութիւնը կը վերահաստատենք՝ հաւատարիմ նահատակներու սրբազան կտակին». Արամ Ա. կաթողիկոսի խոր հաւատքին, ամուր կամքին ու զօրեղ յանձնառութեան արտայայտութիւնը եղող այս բառերը հնչեցին Սիսի պատմական կաթողիկոսարանէն՝ հայ ժողովուրդին ուղղուած Հայրապետական պատգամին մէջ:

“Ermeni mezarlığını kim yaktı?”

Batman Milletvekili Ali Atalan, iki hafta önce Sason-Meşeli’de kimliği belirsiz kişilerce yakılan Ermeni mezarlığıyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi… Atalan’ın soruları şöyle: “- Yapılan saldırı sonucu tahrip edilen Havari Petrus Ermeni Manastırının ve çevresindeki Ermeni mezarlarının tekrar eski haline getirilmesi için herhangi bir işlem yapılacak mıdır? Yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? - Saldırganlar saptanabilmiş midir? Saldırıyı yapan failler hakkında ne gibi yasal işlemler yapılmıştır veya yapılacaktır? - Türkiye’deki Ermenilere ait manastır ve mezarlığa yönelik saldırının ırkçılık boyutu olduğunu düşünüyor musunuz? Saldırganlar hakkında bu konuda da işlem yapılacak mıdır? - Bölgeye gitmeyen güvenlik güçleri, Mülki idare amirliği hakkında yasal işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?

2. Alex Dağlıyan'ı Anma Satranç Turnuvası

Şişli Spor Kulübü'nün hem satranç hem basketbol takımlarının sporcusu olan Alex Dağlıyan’ı anmak için düzenlenen turnuvanın ikincisi 22.08.2015 tarihinde Kınalıada S.Krikor Lusavoriç Kilisesi Salonu’nda gerçekleşti.

ANC Australia Board Member Hovig Melkonian to Run For Federal Parliament

MELBOURNE: The Armenian National Committee of Australia (ANC Australia) has welcomed the pre-selection of Hovig Melkonian as the Australian Labor Party's candidate for the Federal seat of Casey in Victoria. Melkonian is a current ANC Australia National Board member and he will take an extended leave of absence from his position to contest the election, which will likely take place no later than 2016.

Selçuk'ta İnançlar Özgürce Yaşanıyor

Selçuk sahip olduğu tarihi ve turistik değerlerle tüm dünyaya adını duyurmuş bir ilçe olmanın ötesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi'ne adını dört bileşenle yazdırdı. Artemis Tapınağı, Saint Jean Kilisesi, İsabey Cami gibi üç farklı döneme ve dine ait yapının Selçuk'un içinde olması dahi tek başına göz önüne alınırsa UNESCO kararının şaşırtıcı sayılmaması gerekiyor.

Akhtamar Surp Haç Kilisesi’ne Yapılacak İnanç Gezisi İptal Edildi

Bu yıl 6 Eylül, Pazar, Ahtamar’a yapılması öngörülen inanç gezisi iptal edildi. Ermeni Patrikligi, son günlerde meydana gelen terör saldırılarini, sonrasında gelen şehit haberleri dikkate alarak, Van şehri ve çevre bölgelerde de güvenlik sorunu yaratmamak amacıyla, senelik inanç gezisini ileri bir tarihe ertelemiştir. (İptalin nedeni ASİMDER ya da başka bir örgütün tehdidi ise devletin bu tehdide pabuç bırakmaması gezinin ve ayinin yapılmasını sağlaması gerekir. HYETERT)

Yahudi örgütü Atlanta’da Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü anısına soykırım tasarısını kabul etti

‘Masis Post’ gazetesi, Amerika Ermeni Meclisi’ni kaynak göstererek, Yahudi Cemaati İlişkileri Konseyi (JCRC) Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü anısına bir tasarı kabul ettiğini yazıyor. Georgia Eyaleti’nin Ermeni Meclis Başkanı Vahan Kassabian Yahudi Cemaatiyle belediye binasında yaptığı görüşme sonrasında Ermeni Soykırımı’na ilişkin bir konuşma yaptı.

Kamp Armen için mücadele eden gençler destek çağırısında bulundu

Batı Ermenistan’ın farklı köşelerinden Konstantinapol’e getirilen Ermeni yetimleri tarafından inşa edilen Tuzla Ermeni yetimhanesi (Kamp Armen), yüz günden fazladır Türkiye’deki Ermeni gençlerini etrafına sarmıştır. Panorama.am, Ermeni gençlerinin hiç olmadığı kadar desteğe ihtiyaç duyduklarını yazıyor.

Bartholomeos, Erdek’te Ayin Yönetti

Patrik Bartholomeos, Balıkesir’in Erdek ilçesindeki Kirazlı Manastırı’nda yapılan ayini yönetti. Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos’un tarihi Kirazlı Manastırı’nda yönettiği ayine Yunanistan’ın Yeni Erdek (Artake) şehrinden 150 kişilik grup katıldı. Ayin yaklaşık 3 saat sürdü. Bartholomeos, “Mübadeleden sonra bu topraklardan kendi iradeleri dışında göç ettirilenlerin Yunanistan’dan bugün buraya gelen çocukları ve torunları da bizlerle birlikte bulunuyor. Onlar da çok mutlu.

IŞİD 2 bin yıllık tapınağı havaya uçurdu

Terör örgütü paha biçilmez tarihi eserleri birbiri ardına yıkmaya devam ediyor. Palmira antik kentinde bulunan bir tapınak havaya uçuruldu. IŞİD, kontrolünü mayıs ayında ele geçirdiği antik kent Palmira'da tarihi yok etmeye devam ediyor. Suriye Tarihi Eserler Kurumu Başkanı Mamun Abdulkerim'in açıklamasına göre, Palmira'da bulunan Baal Şamin tapınağı patlayıcılarla havaya uçuruldu. Palmira, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) dünya mirası listesinde yer alıyor. Havaya uçurulan Baal Şamin tapınağı M.S. 17'de inşa edildi. Roma İmparatoru Hadrianus döneminde, M.S. 130'da genişletildi.

Anuş Grigoryan, Avrupa Boks Şampyonasında altın madalya kazandı

Avrupa Kadınlar Boks Şampyonası Macaristan’da sona erdi. 51kg sıklette Ermenistan’ı temsil eden Anuş Grigoryan, dört rakibini yenerek, altın madalya kazandı. Geçen sezon'da ise Anuş Grigoryan, Dünya Gençler Boks Şampiyonasında birincilik kazanmıştı.