Etiketler

Eylül 2015 Karanlığı

Sait Çetinoğlu
Günümüz Eylülüne gelirsek; 7 Haziran seçimleri sonrasında hortlatılan savaş sonucu oluşturulan milliyetçi histeri toplumu esir almış bulunuyor. Eline bayrağı alıp sokağa dalan milliyetçiler 6/7 Eylül 1955'in provasını her gün yapar gibiler. Aslında 6/7 Eylül ruhunun ebedi olduğunu anlatıyorlar… Muhalefetin de bu çekim gücünün içinde olması bir başka Eylül handikapını oluşturmaktadır.  Muhalefetteki HDP liderinin yukarıda birkaç kelime ile değindiğimiz konuşması, talihsizliğin ötesinde değerlendirmeyi hak etmektedir: Puzzle'nin diğer parçaları, Bese Hozat'ın açıklamaları, Öcalan'ın Newroz Konuşması  ile birleştirildiğinde, Demirtaş'ın  Anadolu Savaşını, Ermeni, Rum, Pontos, Süryani... Halklarının tarihsel topraklarından kazınma sürecinin kutsanması, bu konudaki sözlerinin milliyetçi söylemle örtüşmesi talihsizliğin yada maksadını aşmanın ötesinde bilinçli bir tercihin sonucu olduğunu düşünmemizde puzzle'ın diğer parçaları (Bese Hozat, Öcalan, diğerleri...) yeterince bilgi sunmaktadır. Sonu belli bir belirsizliğe doğru umutsuz bir eylül yolculuğu Nitekim!

Tarık Ziya Ekinci: "Kardeşlik söylemi köleleştirici; Kürtler kardeş olmak değil, eşit haklı vatandaşlık istiyor!"

Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci, Kürt sorunu, orijinal adıyla Türkiye'nin gündemine girdiği günden itibaren suret-i haktan görünenler ya da iyi niyetli takipçileri "Türkler ile Kürtler kardeştir" diyerek sorunu sözde çözdüklerini sanıyorlar. Bu, büyük bir aymazlıktır. Kürtler hiç kimsenin kardeşi olmadıkları gibi, kimseyle kardeş de olmak istemezler. Onların istediği eşit haklı vatandaşlıktır… Kürtlerle birlikte yaşama isteği ve gerçek bir birlik arzusu ancak şöyle ifade edilmelidir: "TERÖRE VE ŞİDDETE HAYIR/GERÇEK BİR DEMOKRASİYE VE EŞİT HAKLI VATANDAŞLIĞA EVET." (İşte gerçeğin sesi. HYETERT)

Sevan Nişanyan açık cezaevine naklediliyor

Hakkında 11 yılı aşkın hapis cezası bulunan ve bir yıldan uzun zamandır Aydın Yenipazar Kapalı Ceazevi’nde olan Sevan Nişanyan, Sultanhisar Açık Cezaevi’ne nakledilecek. Ayrıca Nişanyan, 1 Kasım seçimleri için Liberal Demokrat Parti’den adaylık başvurusunda bulundu. Sevan Nişanyan, Aydın Yenipazar Kapalı Ceazevi’nden Sultanhisar Açık Cezaevi’ne nakledilecek. Nişanyan, 24 Ağustos’ta, önceki hükümetin bir yönetmelik değişikliğiyle, yaklaşık 15 bin tutuklunun açık cezaevine nakledilmesine imkân sağlaması kapsamında, Sultanhisar Açık Cezaevi’ne geçecek.

Celebrating Armenia's Independence

Monday, September 21, marks the 24th anniversary of the establishment of the Republic of Armenia. Celebrations are planned in the homeland and in Armenian communities across the diaspora. The rebirth of the Armenian homeland is one of the most momentous developments in the history of the Armenian people. Armenia’s citizens voted for independence from the Soviet Union on September 21, 1991, and the resulting free republic became a member of the United Nations on March 2, 1992.

Özgürlükçü Bağnazlık

Etyen Mahçupyan
Küreselleşme kâğıt üzerinde bir tehlike değildi. Modernlik zaten 19. yüzyıldaki küreselleşme sayesinde hükmünü tescil ettirmişti ve nüfuzun kesintisiz yayılması da yine küreselleşme sayesinde olmaktaydı. Ne var ki bu küreselleşme beklenmedik bir tarihsel dinamikle çakıştı: Modernlik kendi sonuna geldi ve post-modern tabir edilen bir ara döneme girildi. Böylece modernliğin küreselleşmeyi kullanma biçimi eskisi gibi netice vermedi…Bugün Batı dünyaya ifade özgürlüğü vaazı vermeyi sürdürüyor ve ilkesel olarak bunun insanlık için ‘iyi’ bir şey olduğu açık. Ama ‘iyiyi’ yaşamak için önce insanlığın devam etmesi lazım… Bu ise birbirine benzemeyen kültürlerin birlikte ortak yaşama zeminleri üretebilmesini gerektiriyor. 

Türkiye Ermenileri Patrikliği Açıklaması

"Türkiye Ermenileri Patrikliği, Türkiye Ermeni Cemaati'nin ruhani merkezi cemaatimiz adına karar verecek ve temsil edecek tek mercidir. Resmi, kordiplomatik ve dini erkan, Türkiye Ermenileri Patrikliği'ni, cemaati temsil eden kurum olarak görür. Dini, hayri ve sosyal kurumlarımızı ya da genel olarak cemaati ilgilendiren sorunlar hakkında cemaatimizin düşüncesini dile getirecek beyanlarda bulunma konusunun kadim geleneklerimize göre, Patrikliğimizi ilgilendirdiği bir gerçektir. Patrikliğimiz dışında kişilerin ya da kurumların cemaatimiz adına beyanda veya faaliyette bulunma hakkı ve yetkisi yoktur. Yapılacak bu tarz sorumsuz beyan ve faaliyetlerin Patriklik makamını ve Ermeni Cemaati'ni bağlayamayacağı gibi tüm cemaatimizin hislerini ve düşüncelerini temsil etmeyeceği de açıktır. Ayrıca bu beyan ve faaliyetler, cemaatimizin konumu karşısında üstünlük sağlamaz."

Kolunda Haç olan Hristiyan gencin kolunu keseceklerdi

Kolunda haç dövmesi olduğu için Halep’te IŞİD tarafından kolu yakılan Suriyeli Hristiyan genç, Avrupa’ya gidebilme umuduyla İstanbul’a geldi. Suriyeli mültecilerle birlikte otogarda bekleyen genç, “Ülkemizde bitmek bilmeyen bir savaş var. Avrupa bize kapılarını açsın. Biz de yaşamak istiyoruz” dedi.  Avrupa ülkelerine gidebilme umuduyla İstanbul Otogarı’na akın eden Suriyeli mültecilerin üzerindeki savaş izleri halen silinebilmiş değil. Savaşın izlerini en ağır şekilde taşıyanlardan biri de 24 yaşındaki Sem Altıncı. 

A slice of Armenian life in Singapore

More than a century ago, a clutch of Armenian families in Singapore pooled their money to build a parsonage to complement their church, which had been completed in 1835. Today, volunteers from the community help to tidy it up regularly, even as dry rot and rising damp conspire to weaken this still-handsome building. Earlier this month, the community gave photojournalist Desmond Lim rare access into its interior, ahead of its transformation into a museum next year.

‘Colorado, We Thank You’ Gala Celebrates Century Long Colorado-Armenia Friendship

On Saturday, September 12, community leaders, elected officials and activists filled Noah’s Event Center in metro Denver to capacity to celebrate a century of Colorado-Armenia friendship, including this year’s monumental unveiling of America’s first capitol khachkar in honor of the victims and survivors of the Armenian Genocide.

Papa: “Türkiye, Lübnan ve Ürdün milyonlarca mültecinin yükünü cömertçe taşıyor"

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışmalara karşı uluslararası toplumun bir çözüm iradesi ortaya koyma kapasitesizliğini eleştirirken, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ün milyonlarca mültecinin yükünü taşıdığını ve onları cömertçe ağırladığını söyledi.

Ezan okunmuyor, çanlar çalmıyor

Doğu’daki çatışmalı ortam nedeniyle pek çok camide sabah, akşam ve yatsı ezanları okunamıyor, bazı camiler açılamıyor. İmamlar tayin için müftülüklerin kapısını aşındırıyor. Kiliselerde de durum aynı.

Ermenistan’da Türkçe isim taşıyan köy isimleri değiştiriliyor

Ermenistan’da Türkçe isim taşyan köy isimleri değiştiriliyor. İlgili karar bugün 17 Eylül’de yapılan Bakanlar Kurulu oturumunda kabul edildi. Türkçe isim taşıyan köyler dışında  Farsç olan bir köyün isminin de değiştirilmesi kararı alındı.

Ankara: On binlerce kişi 'Teröre hayır, kardeşliğe evet' dedi

Sinan Onuş
200’den fazla sivil toplum kuruluşu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde "Teröre hayır, kardeşliğe evet" sloganıyla Ankara’da bir araya geldi. Emniyet kaynaklarının verdiği bilgiye göre, yürüyüşe yaklaşık 70 ila 100 bin arası kişi katıldı.

Yıkıntılar arasında Kiğı…

Ragıp Zarakolu
“De Get Bayburt De Get Bayburt De Get Sende Nem Kaldı.
Hasan Kalasında Aman, Caketim, Kömleğim, Şalvarım, Konduram Kaldı.” 
1915 yılı başlarında ise Kiğı kasabasında 3900 Ermeni ve 1000 kadar Türk/ Ermeni yaşıyordu. Köylerinde ise 37 bin Ermeni vardı. Oldukça manüfaktür, tarım ve hayvancılık alanlarında hayli üretken bir yöreydi. Bugün herhâlde Kiğı dışında yaşayan Kiğılıların sayısı halen Kığı’da yaşayanların sayısını kimbilir kaça katlar. Aynı Elbistanlılar, Dersimliler gibi… Yukarıdaki türküyü pekâlâ Kiğı için de söyleyebiliriz.

Cehalet kanıksanınca

Selin Milano Barlas
6-7 Eylül olaylarının geçtiğimiz günlerde yıldönümü vardı. Aklıma Dilek Güven’in tezi geldi. Okuduğumda kanım donmuştu. Yalnız vahşete değil, vahşet ile yoğrulmuş cehalete… O zaman gayrimüslimlere saldıran acaib-ül mahlûkat, din ve kültür tasnifinden o kadar uzak ki neden ve ne yaptığını bilmiyor. Şimdi ile geçmiş arasında pek bir fark yok da hadi neyse… Tahrip edilen kiliseler, yakılan dükkânlar, tacize uğrayan kadınlar, meydanlarda sünnet edilen rahipler/papazlar ve linçlerin arasında hırsımdan gözlerimi dolmuş buldum…Tiksindim. Sonra gözlerim bir ara başka bir cümleye ilişiverdi. O kara 6-7 Eylül günlerinde yalnızca gayrimüslimlere değil birkaç Müslüman’ın işyeri de saldırıya uğramış. Fakat saldırıya uğrama sebepleri şu: Jinekolog, operatör, ürolog gibi kelimelerin ne anlama geldiğini bilmeyen dehalar(!) “Onlar da gavurdur, saldıralım” demişler. Tanıkların anlattığı bu yönde… Yani, yine cehalet!

Kitleleri azgınlaştırmak!

Nazım Alpman / nazimalpman@birgun.net
En sonda söyleyeceğimi ilk baştan yazarak konuya girelim: İnsanlar evlerinde işlerinde kendi hallerindeyken birden bire toplanıp, birilerine, bir yerlere saldırıp ortalığı yakıp yıkmazlar! Hedef gibi gördükleri insanların üzerinde tepinip, onları kaba dayakla öldürmezler! Bu işlerin tümü önceden tasarlanır. İşaret verildiğinde de uygulanır. Ancak işaretten sonra meydana gelecek olayların dozu ve şiddeti işareti verenlerin öngördüklerini ve istediklerini aşabilir. Tıpkı 6-7 Eylül 1955’te olduğu gibi… Ne denilmişti olayların boyutları hakkında: -Vur dediysek öldür demedik!

Ermenistan, Dünya Askeri Güç Endeksinde 74. sırada

Ermenistan, Global Firepower tarafından açıklanan Dünya Askeri Güç Endeksinde (Global Firepower Index) 74. sırada yer aldı. Endeks hazırlanırken, askeri teknik donanım sayısından altyapı ölçeklerinden insani kaynaklar ve askeri alana tahsis edilen tahsisatlara kadar 50’yi aşkın etmen dikkate alındı. Komşu Azerbaycan 3 milyarı aşkın askeri bütçesiyle 63. sırada, Gürcistan 75., Türkiye 10. sırada yer aldı.

Ankara'da "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" Yürüyüşü

Binlerce kişi Ankara’daki 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' yürüyüşünde Sıhhiye Meydanı'ndan Birinci Meclis'e kadar yürüdü. 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' yürüyüşünde Ankara’da binlerce kişi Sıhhiye Meydanı'ndan Birinci Meclis'e yürüdü. 14 işçi ve işveren örgütünün çağrısıyla yapılan yürüyüşte uzunluğu 1500, genişliği yedi metre olan bir Türkiye bayrağı açıldı. Bayrak Ankara Adliyesi önüne tırla getirildi.

Ermeni Muhalif Azerbaycan'a Sığındı

Ermenistan yönetimi muhaliflerinden, sivil toplum kuruluşu Milli Özgürlük Hareketi Başkanı Vahan Martirosyan Azerbaycan'a sığındı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sivil Toplum Kurumlarına Devlet Desteği Fonu Başkanı Azay Guliyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesinde baskı gören Martirosyan'ın ailesiyle Azerbaycan'a geldiğini bildirdi. Martirosyan'ın önce Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşlarına müracaat ettiğini belirten Guliyev, Martirosyan'ın güvenli şekilde Gürcistan üzerinden Bakü'ye ulaştığını kaydetti.

Ermenistan'da doğalgaz ve suyun ardından elektrik ağları da yabancılara satılıyor

Ermenistan hükümeti, ülkede elektrik hizmeti sağlayan ve borçları nedeniyle ülkede protestolara neden olan Ermenistan Elektrik Ağları Şirketi'nin satışını öngören tasarıyı kabul etti. Yasaya göre, bir Rus şirketinin alt kuruluşu tarafından işletilen şirketin tüm hisseleri, Güney Kıbrıs Rum yönetiminde kayıtlı bir firmaya satılacak. Ermenistan'da daha önce ülkedeki su ve doğalgaz şirketleri de yabancı firmalara satılmıştı.

Tuzluca Belediyesinden 4 Dilde Tabela

Özellikle tabelada seçtikleri dört dilin de ayrı önemi olduğunu belirten Gültekin, “Bu topraklar Kürtler’in kadim topraklarıdır, bu toprakların kadim bir halkıdır Kürtler. Kendi topraklarında, kendi anadillerinde ‘Hün Bi Xer Hatin, Oxur Be (hoş geldiniz, güle güle)’ deme hakları var, bunun için Kürtçe’yi kullandık. İngilizce evrensel bir dildir, hemen hemen bütün toplumların konuştuğu, kabul gördüğü bir dildir. Bu yüzden İngilizce’yi de kullandık. Tuzluca cumhuriyet öncesi bir Ermeni yerleşim alanıdır. Ermenistan ile biz komşu bir ilçeyiz. Hayat her zaman
böyle devam etmeyecek, dün devam etmediği gibi. Bizim burada Ermeni mezarlığımız var, o isimle tescil edilmiş. Bizim yaylamızın adı Ermeni Yaylası’dır. Bizim buradaki birçok bölgenin ismi Ermeni diliyle anılır. Ermeni halkı burada yaşamış, bu ilçenin oluşumunda emekleri var, geçmişleri var, tarihleri var. Buna saygının bir gereği olarak Ermenice’yi de kullandık.

Azeri ve Ermeni bakanlar New York'ta görüşecek

Azeri ve Ermeni dışişleri bakanları New York'ta son dönemde artan ateşkes ihlali konusunda görüşme yapacak... Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının 24-25 Eylül tarihlerinde New York'ta yapılacak BM Genel Kurulu 70. Toplantısında bir araya geleceği bildirildi. Bir basın toplantısı düzenleyen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, New York'ta Ermeni mevkidaşı ile görüşeceğini açıkladı. Memmedyarov’a göre, BM toplantısı eş başkanları önce Azeri ve Ermeni bakanlarla ayrı ayrı görüşecek, daha sonra onların katılımıyla ortak bir toplantı düzenlenecek.

Aklımızı Başımıza Devşirelim

Mesut Helaloğlu
Değerli ve kıymetli okuyucularım son zamanlarda bir çok vatandaşımız hemşerimiz kardeşimiz ahirete göç etmişlerdir bu gözükmeyen savaş aslında türk kürt savaşı değildir bu savaş din savaşıdır dış güclerin müslamanlar üzerinde oynadığı bir oyundur yabancı güclerden kastımız din düşmanı olan yahudi ermeni kökenli olan kişiliksiz insanlardır. (Hem dinden söz edip hem de Allah’tan korkmadan iftira atmak nasıl bir şey? Kimmiş bu Yahudi ve Ermeni din düşmanları söyleyin de herkes bilsin. HYETERT)

PKK Terörünü Bitirmek İçin

Mehmed Şevket Eygi
PKK terörünü bitirmenin bir yolu şudur: Türkiye ile Ermenistan anlaşırlar ve bütün problemleri sıfırlarlar Her iki devlet bugünkü sınırları kabul eder. Birbirlerinden toprak istemezler. Her iki ülkenin vatandaşları, önce vizesiz, sonra (gereken tedbirler alınmak şartıyla) pasaportsuz seyahat ederler. İki ülke arasında en yüksek seviyede ticarî, iktisadî, kültürel, turistik ilişkiler olur. Adeta iki devlet (bağımsız kalarak) sanki birleşmiş olur… PKK bir Kürt hareketi değil, esas itibarıyla bir Ermeni ve Siyonist hareketidir. Bu gerçeği bilmez ve kabul etmezsek PKK terörünü anlamamız ve önlememiz mümkün olmaz. Gerçek hâlis Kürtlerle Kripto Ermeni ve Kripto Yahudi Kürtleri birbirinden ayırmamız gerekir.. Başta İngiltere olmak üzere, PKK terörü ile heyecanlı ve sinirli şekilde ilgilenen bazı Avrupa devletlerini dikkatten kaçırmamalıyız. Bu konuda istihbarat çalışmaları ve ilmî araştırmalar yapılması şarttır, zarurettir. Türkiye’yi parçalamak isteyen Avrupalılar bilsinler ki, yirmi beş sene içinde bazı Avrupa ülkeleri Müslüman olacaktır. Bunu düşünseler, buna hazırlansalar daha iyi ederler. . (!!! HYETERT)

KGAÖ Liderler Zirvesi tamamlandı

Rusya'nın NATO'su olarak adlandırılan (KGAÖ) Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü Liderler Doruğu'nde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bir araya geldi... Zirve sonrasında tertip eden basın toplantısında konuşan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, üye ülkeler arasında askeri araçların taşınmasına yönelik anlaşma imzalandığını bildirdi. Demiryollarının teknik bakımı için tek sistemin oluşturulması yönündeki protokol müddetinin de uzatıldığını belirten Sarkisyan, KGAÖ'nün 2016 bütçesinin onayladığını söyledi.

18 Eylül’de Meclis olağanüstü toplanıyor

Ermenistan Millet Meclisi Galust Sahakyan, Ermenistan Anayasası m.70 çerçevesinde 18 Eylül saat 11:00’de, Anayasa Reform Taslağı görüşmelerinin devamı olarak Ermenistan Anayasası Değişiklik Taslağının Referanduma Konmasına Mutabakat Verilmesine ilişkin karar taslağı gündemli olarak Meclisin olağanüstü toplanması kararını aldı.

1915 Öncesi Sasun Ermenileri

1915 öncesi Sasun Ermenileri ile ilgili Behcet Çiftçi'den geniş bir araştırma yazısı... Bu çalışmada Tarihi Sasun bölgesi sınırları içinde bulunan Hazzo/Kabılcos, Psank, Sasun/Bun Sasun, Khiank/Hiyan, Talvorig, Kulp, Huyt/Brnaşen, Şatakh, Motkan/Mutki ve Kharzan/Garzan Ermenileri hakkında çalışma mevcuttur.

Biz Ermeniyiz, siz kimsiniz?

Nurcan Baysal / @baysal_nurcan / nurcanatlibaysal@yahoo.com
Cizre’de devletin polisi Cizre halkına resmi araçlardan anons yapıyor: “Ermeniler sizinle gurur duyuyor. Hepiniz Ermenisiniz, Ermenisiniz…” Kendince Kürtlere hakaret ettiğini sanan bu zavallı polisler belli ki Kürtleri hiç tanımıyor. Oysa Kürtler son 10 yıldır Ermeni soykırımı ve yaşananlar konusunda ciddi sorgulamalar yapmış, bir soykırım yaşandığını kabul etmiş, yapılan bu soykırımın bir parçası olduğu için utanmış ve Ermenilerden defalarca af dilemiş bir toplum. Bırakın okumuşunu, şehirlisini, bugün hangi Kürt köyüne giderseniz gidin, Ermenilere yapılan vahşeti ve bu yaşananlardan dolayı üzüntüsünü anlatır. 

Mültecilerle Acil Dayanışma Çağrısı: Edirne’den Avrupa’ya tüm sınırlar açılsın!

Aylardır Ege ve Akdeniz’de batan ve batırılan şişme botlar, ölen yüzlerce, binlerce sığınmacı, sahile vuran ceset haberlerini okuyor, izliyoruz. Son olarak Alan Kurdi’nin sahile vuran cansız vücudu tüm vicdanlı insanları derinden sarstı, ama sığınmacıların durumu değişmediği sürece daha çok çocuğun yaşamını yitirmesi kaçınılmaz.Ülkelerindeki savaşlardan, zulümden kaçan sığınmacılar aç, işsiz, barınaksız… üstelik bir de her gün ırkçı ayrımcılığa maruz kalıyor!

Unite for Armenian Children

Dear Friends,
There comes a time to acknowledge and thank for all the work and goodwill there is, especially for the little ones. Thousands of Armenians around the world give back to their homeland – financially, personal ties, advocacy, in-kind, soft skill exchange or innovation. Yet many efforts often go unnoticed.This fall, UNICEF Armenia country office is undertaking a comprehensive mapping of Armenia-Diaspora engagement for children. The purpose is twofold – foster deeper linkages for children and channel investment for greater results!

Ermeni Soykırımının 100. yılına ithaf Armeniada temsili sahnelenecek

Beeline ve Moskova Parajanov Güzel Sanatlar Tiyatrosu işbirliği çerçevesinde Armeniada temsili sahnelenecek. Temsil Ermeni Soykırımının 100. yılına ithaf edilmekte. Temsil, Ermenistan ve Ermeni tarihini sanatsal çözümler, aktörlük sanatı, şiir ve canlı müzik eşliğinde özgün şekilde yorumlamakta. Armeniada 22 Eylül’de Stanislavski Rus Drama Tiyatrosunda saat 19:00’da sahnelenecek.

Amerika Ermenileri: Yakındoğu, Hıristiyanlarsız daha tehlikeli olur

The Global Catholic Channel’a röportaj veren ABD Ermeni Davası Komisyonu İcra direktörü Aram Hamparian, ABD Kongre üyeleri Anna Eshoo ve Jef Fortenberin gündeme getirdiği tasarının önemine dikkat çekerek ʺ Tasarı Yakındoğu’da IŞİD’in Hıristiyanlara karşı gerçekleştirdiği şiddet eylemlerinin soykırım olarak tanımlanması çağrısında bulunmakta. Ermeniler de aynı şekilde saldırılarda hedef durumundalar ʺ dedi… Hamparian ʺYakındoğu Hıristiyanlar olmaksızın daha az çeşitli ve en nihayetinde daha tehlikeli bir mekana dönüşür ʺ dedi.

Hovhannisyan Beyrut’ta Katolikos Aram I’le görüştü

Miras Partisi Genel Başkanı ve Ermenistan’ın ilk Dışişleri bakanı Raffi Hovhannisyan, 4 gün süren Lübnan ziyaretini Katolikos Aram I tarafından kabul edildiği Kilikya Katolikosluk konutunda tamamladı.

Erivan’ın merkezinde biraz Avrupa

Erivan’ın merkezinde Moskovyan Sok. Başkentin diğer binalarından farklı, Avrupai bir hava yaratan bir bina bulunmakta. Binanın ilk üç katı dış cephesi çiçeklerle kaplı. Tasarımın sahibi Green Lad firması olup, firma direktör yard. Tigran Gharajyan NEWS.am muhabirine, tasarımı gerçekleştirebilmek için dış cepheye 2500 saksı yerleştirdiklerini, siparişin binadaki tasarım firmasından geldiğini ifade etti.

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-17

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Ermeniler muhtelif bölgelerde tehcir ve kırıma karşı göstermiş olduğu direniş hareketleri bir ihanet olarak tasvir edilir. Dolayısıyla, Ermenilere atfedilen “Ermeni isyanları” ya da direniş eylemlerinin tarihsel olarak irdelenmesi elzem.Resmi Türk tarih yazımında Ermenilerin tehciri onlara atfedilen ‘isyan’ faaliyetleri çerçevesinde meşrulaştırılır ve böyle resmedilir.

İzmir yangını ve ırkların kaşıkçı kavgası..

9 Eylül İzmir’in kurtuluşuydu ya.. Yine İzmir yangını geldi gündeme…. Hala yazıyorlar.. Vallahi biz yakmadık.. Ermeniler yaktı.. Yok, Yahudiler yaktı.. Yok, Rumlar yaktı…. Mustafa Kemal de Nutuk’ta Sakallı’yı sayfalarca ağır bir dille eleştiriyor.. Diyelim ki, İzmir yangınını Sakallı Nurettin çıkarttı.. Bana ne!.. Bize ne!.. O kundakladıysa bizler mi suçluyuz?.. Tüm Türkler mi suçlu?.. Kimse kusura bakmasın.. Ağustos böcekleri gibi koro halinde “Biz yakmadık” diyenlere gülüyorum.. Eski ya da yeni devletin avukatlığına soyunmak yerine halkın sorunlarıyla ilgilenilse inanıyorum ülke aydınlığa çıkar.. Halka koyun deyip ırkların sidik yarışına girmenin anlamı yok.. Asıl sorulması gereken nedir biliyor musunuz?.. İzmir aylarca Yunanistan’ın işgali altında kaldı.. İşgalciler fakir halkı inim inim inletirken, Güzelyalı’da, Karşıyaka’da, Kordonboyu’nda zengin Türklere ait yalılara kimse neden dokunamadı?..

Patrik perde arkasında Kosmos sahnede!

Yasadışı vize temini gerekçesiyle hakları iptal edilen vize hizmetleri şirketi Kosmos başka bir şirket üzerinden yeniden vizelere talip oldu. Geçtiğimiz yıllarda binlerce kişiye yasa dışı olarak vize verdiği ve yolsuzluk haberleri ile anılan Fener Rum Patriği Bartholomeos'un manevi oğlunun şirketi Kosmos'un Yunanistan vizelerine talip olması akıllara "Patrik iş takibi mi yapıyor?" sorusunu getiriyor.

2015 Hrant Dink ödülü Badawai ile KaosGL'nin

2015 Uluslarası Hrant Dink ödülleri törenle sahiplerini buldu. Bu yılki Hrant Dink ödülünü Suudi Arabistan'dan insan hakları savunucusu Samar Badawai ile KaosGL paylaştı.

Kuzey Irak’tan sonra Türkiye-Ermenistan hattı mı?

Amur Gadjiev
Eski MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan’ın ‘Ermenistan bugün PKK için ikinci Kandil konumundadır. Bu nedenle Ağrı Dağı, PKK tehdidi altındadır’ sözlerinin ardından, buna benzer bir operasyonun Türkiye-Ermenistan sınırında da yapılabileceğini ileri sürdü… TBMM Dışişleri, İçişleri, Güvenlik ve İstihbarat komisyonlarının eski üyesi Ali Haydar Öner şu değerlendirmelerde bulundu."Cepheyi genişletmenin gereği de, anlamı da yok. 'Ermenistan’la açılım olacak' dediler, onu da yüzlerine, gözlerine bulaştırdılar. İhanet odakları, ihanet ettikleri güçlere karşı olan bütün güçlerle işbirliği yaparlar. Ermeni yurttaşlarımızla herhangi bir sorunumuz yok. Ermenistan’la da sorunumuz yok… Önyargılarla düşmanlık hislerini devam ettirmek, emsali durumlar dikkate alındığında uygun değildir. (Irkçı manipülasyonları, saptırmaları ciddiye almak yanlış olur. HYETERT)

Avustralya yeni başbakanı Ermeni Soykırıımının tanınmasına taraf

Taşnaksutyun Avustralya Ermeni Davası Ofisi, Malcolm Turnbull’un Avustralya başbakanlığına getirilmesi vesilesiyle memnuniyetini ifade etti. Taşnaksutyun Avustralya Ermeni Davası Ofisinin verdiği haberde Ofisi İcra Direktörü Vaçe Ghahramanyan, yeni başbakana kutlama mektubu yollayarak, Ermenilere ilişkin konulardaki daha önceki duruşunun etkileyici olduğu ve bu güçlü ilişkinin devamını sabırsızlıkla beklediklerini,  Ermeni toplumu temsilcileriyle yeni başbakanın buluşmasını tertipleme arzusunda olduklarını ifade ettiklerini kaydetti.

Diyarbakır'daki gösteride PKK'ya silah bırak çağrısı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 565 sivil toplumu örgütü Diyarbakır'da çatışma süreciyle ilgili bir gösteri düzenledi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı gösteride PKK'ya silah bırakma çağrısı yapıldı. Gösteride Türkçe ve Kürtçe 'Yeter Artık - Edi Bese' yazılı dövizler taşındı.

Basın Açıklaması

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyeleri, aydın ve sanatçılarca,  150 aydın, sanatçı, akademisyen, aktivist'in desteğin içeren,  Anayasa'nın 93.maddesine göre, TBMM üyelerinin beşte birinin imza toplayarak Meclis'i acilen toplanmaya davet etmesini talep eden, basın açıklaması yapılacaktır. 
Açıklamanın tarihi: 16.09.2015; Saati: 12.00

Yeri:  TBMM'nin Atatürk Bulvarı üzerindeki Çankaya Kapısı önü

Invitation To Book Launch

Friends of the Turkish Foreign Ministry are proud to announce the new book of Dr. Ragnar Naess. You are cordially invited to the launch of Ragnar Naess' A Genocidal Era and its Aftermath. Notes on the Question of the Armenian Genocide (London: Gomidas Institute, 2015). Place: «Kverneland», Litteraturhuset, Wergelandsveien 29, 0167 Oslo. Time: October 16, 2015, 18.00-21.00. The Gomidas Institute is an independent academic institution dedicated to modern Armenian and regional studies. Its work includes research, educational projects, and publications.

Ermenistan, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) dönem başkanlığını üstlendi

15 Eylül 2015 tarihinde Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'ne (KGAÖ) üye ülkelerin  dışişleri bakanları konseyi,  savunma bakanları konseyi ile güvenlik konseyleri sekreterler komitesinin ortak zirvesi, Tacikistan başkenti Duşanbe'de gerçekleştirildi.  Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan ile savunma Bakanı Seyran Ohanyan'ın da katıldığı zirve ardından, KGAÖ  dışişleri bakanları konseyi,  savunma bakanları konseyi ile güvenlik konseyleri sekreterler komitesinin dönem başkanlığı Ermenistan'a devredildi.

Nalbandyan, Yakın Doğu’da yaşananları Ermeni Soykırımı’yla karşılaştırdı

Mediamax haber ajansının aktardığı bilgilere göre, Nalbandyan konuşmasında şöyle dedi “1915’te Ermenileri zorla tehcir ettikleri çöllerde bugün sözde ‘İslam Devleti’ terör örgütü faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Aynı çöllerde Yezidiler, Hıristiyanlar , diğer azınlıklar ve asılar boyunca miras kalan medeniyetlerin izleri yok ediliyor.

ANC Australia Congratulates Prime Minister Malcolm Turnbull


CANBERRA: The Armenian National Committee of Australia (ANC Australia) has welcomed the election of Malcolm Turnbull as the new Prime Minister of Australia. Turnbull challenged sitting Prime Minister, Tony Abbott, for their party's (LIB) leadership in a spill that took place on Monday night in Parliament House.

Tarih ve Tekerrür (1-2)

Dr. Ömer Uluçay yazdı
"Tarih, tekerrürdür" denilmiş ve buna cevap olarak da "ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?" denilmektedir. Bu tekrarlama işi, bir ülkenin, toplumun tarihinde olduğu gibi; farklı ülke ve toplumlar için de söz konusu olmaktadır. Bu topraklarda; Ermeni Kırımında, 1934 Trakya'da Yahudi Tehcirinde ve 6-7 Eylül 1955 Beyoğlu olaylarında inanılmaz olaylar, yaşanmıştır: Sivil insanlar öldürülmüş, evler, dükkânlar, kiliseler yıkılıp talan edilmiş, mallar gasp edilmiş, tecavüzler olmuştur.

Diyarbakır'da Ermeni Kıyımı

Diyarbakır’da Ermeni Kıyımı büyük ölçüde 1908’den 1915’e kadar kayıt altına alınmış, kıyıda köşede kalmış Türk ve Ermeni arşivleri temel alınarak yapılmış bir çalışmadır. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin yükselişini, yeni oluşmaya başlayan Kürt ulusal hareketini ve Osmanlı Ermeni nüfusunun yok edilişini tartışmaktadır. Ermenilerin yaşadığı sürgün ve kıyım, İstanbul’daki merkezi otoritelerin, bölgesel yöneticilerin, yerel güçlerin egemenlik savaşı sonucu meydana gelmiş karmaşık bir süreci içermektedir.

PKK HDP'nin seçime girmesini istemiyor

İsa Tatlıcan
Prof. Halil Berktay: "Sol liberaller kendi kibirleri yüzünden Erdoğan'dan nefret ediyor. Çözümün başarısı AK Parti'ye yaramaması için barışı sabote ediyorlar. PKK, AK Parti'nin Türkiye'ye barışı getireceğini, reformlara devam edeceğini, sivil anayasayı hayata geçireceğini domuz gibi biliyordu. PKK işlevsiz kalacağı için barışı istemedi. PKK'nın başlattığı savaşın hiçbir haklı gerekçesi yok." Türkiye 3 yıl aradan sonra yeniden PKK şiddeti ile karşı karşıya. Geçmiş yıllarda PKK şiddetine karşı ulusal medyanın bir karşı duruşu vardı. Ancak bu kez durum farklı. CHP, FETÖ, HDP medyası, sol liberaller ve sosyalistler AK Parti iktidarına karşı PKK şiddetini tercih ediyor.

1915'te Cizre'de ne yaşandı? 100 yıllık hikaye

Serdar Korucu / Radikal
Sokağa çıkma yasağı ve can kayıpları haberleri ile Türkiye'nin gündemine gelen Şırnak'ın Cizre ilçesi, 100 yıl önce büyük acılara sahne oluyordu. Tehcir kararı öncesinde Cizre'nin o dönem bağlı olduğu Diyarbakır vilayetinin merkezinde Ermeni mahalleleri ablukaya alınıyor, tutuklamalar oluyordu.  Raymond Kevorkian’ın “Ermeni Soykırımı” kitabına göre 1915 yılının Nisan ayının ilk yarısında yetkililer Diyarbakır’a bağlı kasabalarda ve köylerde asker kaçaklarının peşindeydi. Diyarbakır şehir merkezinde Ermeni mahallesi jandarma, polis, Çerkez çetecileri ve milis kuvvetleri tarafından kuşatılıyordu.

Ermeniler Yine Hedef Gösteriliyor

Murat Bebiroğlu
2007 yılında yazdığım “Hedef göstermeyin Hedef olmayalım” başlıklı yazımda şöyle demiştim[i]:  “Her gün şehit cenazeleri kaldırılırken, toplumda teröre duyulan haklı nefret, öfke giderek büyüyor ve şiddete dönüşme eğilimleri gösteriyor. Bu ortamda doğan öfkenin ve şiddet eğilimlerinin bazı bilim adamları ve medyanın bir bölümü tarafından Ermenilere yöneltme gayretleri görülüyor…”  Maalesef tarih tekerrür ediyor, yine her gün şehit cenazeleri kalkıyor, acı büyüyor. Ne yazık ki aradan geçen zamanın bir şey değiştirmediği görülüyor. Yine PKK’nın Ermeni olduğu yazılıp çiziliyor, Ermeniler hedef haline geliyor.

Noktalama işaretleri nasıl ortaya çıktı?

Keith Houston / BBC Culture
Nokta, virgül, soru işareti gibi noktalama işaretleri öylesine yaygın kullanılıyor ki onların tarih boyunca var olduğunu sanıyoruz. Oysa öyle olmadı. İşte bu işaretlerin hikayesi. Noktalama işaretleri gramatik yapıların nasıl kurulacağını gösterir; tek tek harfleri kelimelere ve cümlelere dönüştürmemize veya beynimizde onların resmini oluşturmamıza yardımcı olur. Onlar olmadan kitapları nasıl okur anlardık diye merak ediyor insan. Oysa ilk zamanlarda noktalama işaretleri yoktu. Yazarlar binlerce yıl onlarsız yazdı yazılarını. Peki, ne oldu da bu tarzı değiştirme gereği duydular?

Teröre Karşı Kardeşlik Yürüyüşü

Hilmi Hacaloğlu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin liderliğinde Ankara’da buluşan örgütler, “Teröre Karşı Kardeşlik Yürüyüşü” tertip etme kararı aldı. Açıklama “Gün Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Türk’e el uzatma günü, gün komşunun komşusuna sarılma günüdür” diyen Türkiye Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklığlu’ndan geldi. TOBB Başkanı: Fitne ateşini söndürmeli, teröre karşı durmalıyız. Aralarında Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Memur Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Barolar Birliği, Türk-İş, Hak-İş, TİSK, TÜSİAD, MÜSİAD, TÜRKONFED, TÜRMOB, TÜRKİYE KAMU-SEN, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin bulunduğu 14 örgütün katkısıyla hazırlanan metni yine Hisarcıklıoğlu okudu…TOBB Başkanı, esnafı, çiftçisi, işçisi, memur, emeklisiyle tüm Türkiye’yi ellerinde Türk bayraklarıyla söz konusu örgütlerin 17 Eylül’de Ankara Sıhhiye Meydanı’nda düzenleyeceği yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Ermenistan'da elektrik protestoları yeniden başladı

Ermenistan'da elektrik zammını protesto eylemleri, 3 ay aradan sonra yeniden başladı. Hükümetin, zammı iptal etmesi talebi ile sokağa dökülen göstericilerin, Başkanlık Sarayı'na yürüyüşü, polis engeline takıldı. Polis, eylemcileri yaka paça gözaltına aldı. Polisler kol kola girdi; göstericilerin oluşturduğu insan duvarını delmeye çalıştı.

Dink davasında 'gizli' ifade ortaya çıktı

Dink davasının seyrini değiştirecek bir gelişme yaşandı. Dink'in avukatlarının iki yıldır ifade vermesini istediği dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç'in kısa süre önce ''şüpheli'' sıfatıyla ifade verdiği ortaya çıktı. Dinç, İstanbul'u hem telefonla hem de yazıyla uyardıklarını söyledi. Yaklaşık 9 yıl önce işlenen Hrant Dink cinayetiyle ilgili soruşturmanın en kritik ismi Engin Dinç, kısa süre önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek ifade verdi. Dinç, suikast döneminde Trabzon İstihbarat Şube Müdürü'ydü.

Patrik Bartholomoes, terör olaylarının durması ve şehitler için dua etti

Trabzon'un Maçka ilçesinin Altındere Vadisi'nde yer alan Sümela Manastırı'nda düzenlenen ayinde konuşan Fener Rum Patriği Bartholomoes, Türkiye’de son günlerde vuku bulan terör olaylarının bir an önce sona ermesi, vatandaşların, huzur ve refah içinde yaşaması için Allah’a dua ettiklerini söyledi. Altındere Vadisi'ndeki Karadağ'ın eteklerinde yer alan Sümela Manastırı'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen özel izinle 88 yıl aradan sonra ilk kez 2010 yılında gerçekleştirilen ayin 6. defa yapıldı.

The American Star of Armenian Movie “Thank You, Dad”, Krista Donargo. “Es Qez Karotum em, Armenia!”

The movie “Thank You, Dad” by Hrach Keshishyan tells a story of an American-Armenian girl, named Virgy. Although, she had hardly ever seen her father, after his death she inherits his will of 50 million dollars. But in order to get this money, Virgy has to come to Armenia and get married with a man, named Pargevos (embodied by Michael Poghosyan). What happens next, you can find out by watching the movie. Yet, we represent you an interview with Krista Donargo, the American actress, who has embodied Virgy, a girl of Armenian origins.

Atatürk ve Ermeni kökenli Türk yurttaşları arasındaki sarsılmaz gönülbağı Ermeni yalanını temelden çürütüyor!

Soner Polat
Agop Martayan'ı biliyor musunuz? 1915'lerde ve tabii bugün de Türkiye'de pek çok Agop Martayan'lar var... Eğer Türkler Ermenilere soykırım uygulasaydı, bu topraklarda bir tek bile Agop Martayan'ın mezarı dahi kalmazdı! Agop Martayan, İsminden de anlaşıldığı üzere bir Ermenidir. (Almanya’da, Polonya’da hayatta kalan Yahudiler olduğuna göre bu mantık Holokostu da inkara gider. HYETERT)

Patriği tehdide 2 yıl hapis

Ali Oktay
İstanbul Balat'taki Fener Rum Patriği Bartholomeos'u geçen yıl 19 Ağustos'ta ölümle tehdit eden Yunan vatandaşı 42 yaşındaki Konstantonos Poulios'a 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddiaya göre; olay günü patrikhane kapısının önünde 30-35 yaşlarında ve 1.80 boylarında boğazı sarılı bir kişi belirdi. Kimliği belirsiz kişi, patrikhanenin kapısından içeriye girmek istedi. Ancak kapıdaki güvenlik görevlisi kimliği belirsiz kişiye izin vermedi. Sakallı şüpheli "Patrik nerede?" diye sordu. Güvenlik görevlisi "Patriği ne yapacaksın?" dedi. Kapıdan içeriye girmeye yeltenen şüpheli, giremeyeceğini anlayınca "Patriği öldürmeye geldim" diye

Azerbaycan'da AB protestosu

Avrupa Parlamentosunun (AP) Azerbaycan'daki yolsuzluk iddiaları ile insan hakları ihlallerinin araştırılması ve 1 Kasım'da yapılacak genel seçimlere gözlemci gönderilmemesine ilişkin kararı Bakü'de protesto edildi. Azerbaycanlı bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan bir grup, Avrupa Birliği'nin (AB) Azerbaycan Temsilciliği önünde toplandı. Azerbaycan ve Türkiye bayrakları ile pankartlar taşıyan kalabalık, AB'nin Azerbaycan'a ön yargılı tutum sergilediğini ileri sürerek, AP'de ülkeleriyle ilgili alınan kararı protesto etti.

Bugün Merelots ölüleri anma günü

Bugün 14 Eylül ¦Merelots§ ölüleri anma günü ve aynı zamanda iş tatili günü. Dün Ermeni Apostolik Kilisesinin 5 önemli yortusundan biri olan Haçverats’tı. Haçverats, Kutsal Haç’a ithaf edilen dört bayramdan en büyüğü. Ermeni Kilisesi ritüeli gereği, 5 en önemli yortu ertesindeki Pazartesi günleri kiliselerde ölülerin ruhu için Patarak ayini düzenlenmekte.

Bir ara geçiş: 1915 Ermeni soykırım kronolojisi-2

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Cemal Paşa’nın amacı Halep’teki artan Arap milliyetçiliğinin ve Arap nüfusunu dengelemek için bu bölgeye Anadolu’dan sürülmüş Ermenilerin yerleştirilmesidir. 29 Ağustos 1915: ABD’nin Ermenilerin tehciri ve imhasına yönelik İttihad ve Terakki hükümetine yönelik protestosundan sonra tehcir bir süre durdurulur ancak hemen yeniden başlatılır. 5 Kasım 1915: İhtida kurallarını belirleyen bir talimatname ile sadece Anadolu içlerinde kalmalarına izin verilen Ermenilerin ihtida taleplerinin kabul edileceği bildirilir.

Bu düşmanlıkla yüzleşmek zorundayız

Pınar Öğünç
Kürt işçilerin tartaklanıp Atatürk büstü öptürüldüğü, dükkânlarının, parti binalarının yakıldığı günlerde, 6-7 Eylül Pogromu’ndan görülmemiş karelerin bulunduğu bir kitabın tanıtımı için Panayia İsodion Rum Ortodoks Kilisesi’ndeydik. Dışarıdan “operasyon değil katliam” uğultuları geliyordu… Patrik 1. Bartholomeos konuşmasında mühim bir şey söyledi o gün. Toplumun bir kesiminin diğer kesimine nasıl bu kadar düşman olabildiğini, halkın nasıl bu kadar kolay galeyana gelebildiğini anlamanın lüzumundan söz etti. Hakikatle yüzleşebilmek için, benzerlerini engelleyebilmek için bunu yapmak zorundayız, diyordu.

Nalbandyan:Bugün Yakındoğu’da olanlar Ermeni Soykırımı kabusunu hatırlatmakta

Beyanat Londra Kraliyet Uluslararası İlişkileri Enstitüsünde (Chatham House) Ermenistan Dışişleri bakanı Edvard Nalbandyan’ın konferansı esnasında geldi… Ermeni halkının asırlar boyu Yakındoğu kültürel çeşitliliğinin özgün unsurlarından biri olduğunu kaydeden Nalbandyan ʺBir asır önce Ermeni Soykırımından kurtulan yüz binlerrce soydaşamıza sığınma hakkı veren bu bölge halklarına müteşekkiriz. Şimdi bölge halklarının yaşamı, etnik ve dini toplulukların varlığının tehlikeye düşmüş olduğu durumda, onların yanında olmak bizim ahlaken borcumuzdur. Soydaşlarımız da bu şiddetten payını almış, bunlardan çokları terörist saldırılara kurban olmuş Ermeni yerleşkeleri, kiliseler, kültür ve eğitim kurumları tahrip

«Մենք Համակողմանի Կերպով Քննարկած Ենք Սիսի Կաթողիկոսարանի Վերադարձի Հարցը».

Արամ Ա. Կաթողիկոս
ԱԹԷՆՔ, «Արմէնփրէս».– Յունաստան տուած այցելութեան ընթացքին Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա. կաթողիկոս անդրադարձած է Սիսի կաթողիկոսարանին եւ յարակից կալուածին վերադարձի պահանջով Թուրքիոյ դատարանին մէջ բացուած դատին։ Յունական pontos-news.gr-ին տուած հարցազրոյցին ընթացքին կաթողիկոսը դիտել տուած է, որ որոշումը հապճեպօրէն չէ տրուած։

Avrupalılar Mülteciler İçin Sokaklardaydı

Dün, Londra, Kopenhagen ve Stockholm'de Suriye'deki iç savaştan kaçan mültecilere destek gösterileri yapılırken, Polonya'nın başkenti Varşova'da ise hem mülteci karşıtları hem destekçileri ayrı ayrı toplandı… Onbinlerce kişi Londra’da toplanarak İngiliz hükümetinin konuyla ilgili politikalarını protesto etti. İnsan hakları eylemcileri, siyasetçiler ve sanatçıların katıldığı gösteride mültecilere destek verildi. Bazı göstericilerin, “Sınırları Açın” ve “Mülteciler İçeri, Muhafazakarlar Dışarı” yazan pankartlar taşıdığı görüldü. İktidardaki Muhafazakar Parti lideri Başbakan David Cameron, geçen hafta yaptığı açıklamada gelecek beş yıl içinde 20 bin mültecinin kabul edileceğini söyledi. İnsan hakları savunucuları bu rakamın çok düşük olduğu görüşünde.

Ermenistan Ermenileri Ve Bizler!...

Levon Panos Dabagyan
Bizim siyasilerimiz, başta bürokratlarımız olmak üzere, Ermenistan’a ve Ermenistan Ermenilerine hiçbir zaman sıcak bakmamış, her daim menfi tavır almıştır. Ancak, buna rağmen yine de Ermenistan Ermenileri’nin Türkiye’ye gelerek çalışmalarına, burada kazandıklarını Ermenistan’daki yakınlarına göndermelerine dahi hiç ses çıkarılmamış, bilhassa yardımcı olunmuş ve olunmaktadır. Değerli okuyucularım, bu davranışta bir çelişki görülmüyor mu?... Bence, görülmemektedir. Zira, Türk Milleti Ermenileri hiç bir zaman yabancılamamış, ciddi bir düşman olarak görmemiştir!... Şayet öyle olsaydı, Ermenistanlılar’ın Türkiye’de ekmeklerini kazanmalarına en azından halkımız karşı tavır alır, barındırmazdı.

Türkiye'de Ermeni'nin Sessiz Çığlığı

Türkiye'de Müslüman olmayan azınlık mensubu olmak zor iş,ancak Ermeni olmak daha zor bir iş: Türkiye'de yaşayan Ermeniler diğer azınlıklar gibi fişlenmiş durumdalar,bir çokları ise kod isimleriyle yaşamak zorundalar:Bu insanlar,vatandaşlık görevlerini layıkıyla yerine getirdikleri,devlete vergi ödedikleri,askerliklerini sadece ''Er'' olarak yapabildikleri halde ,vatandaşı oldukları ülkede gerçek isimlerini kullanarak sebestce dolaşmaları çok zor:

BM Genel Kurulu, 9 Aralık tarihini Soykırımların Anma Günü ilan etti

Birleşik Milletler (BM) Genel Kurulu, kabul ettiği yeni bir kararla 9 Aralık tarihini Soykırımların Uluslararası Anma Günü olarak ilan etti. Korumadan Sorumlu Uluslararası Merkezi, bu kararın alınmasında büyük katkıda bulunmasından dolayı Ermenistan'a özel teşekkürlerini sundu.

Nalbandyan: Türkiye için bir kayıp fırsat daha

ʺBu da, anma etkinliklerine katılım için davet edilen Türkiye yönetimi için kaybedilmiş bir fırsattı. Bu vesileyle Ermenistan cumhurbaşkanı tarafından Türkiye  liderine yönelik Erivan’ı ziyaret davetini şahsen ben Ankara’da Türkiye cumhurbaşkanına sundum. Bu sadece değerlendirilmemiş bir fırsat değildi, aynı zamanda bariz şekilde uluslararası toplumun dikkatini Ermeni Soykırımının 100. yıl etkinliklerinden saptırma yönünde başarısız bir denemede bulunarak tam da o gün Türkiye yönetimi Gelibolu Savaşı anma etkinliklerini tertiplediʺ dedi.

Kirovograd’da Ermeni Soykırımının 100. yılı çerçevesinde Haçkar

Kirovograd’da Osmanlı İmparatorluğunda Ermeni Soykırımının 100. yılına ithafen bir haçkarın açılış ve mesh töreni gerçekleştirildi. Haçkarın mesh töreninde  Kirovograd bölge ve kent yönetimi yanı sıra kent halkla ilişkiler, yerel Ermeni toplumu ve ruhanilerden temsilciler hazır bulundular. Açılış töreninde Ukrayna Ermenileri Birliği Bşk. Vilen Şatvoryan’ın mesajı okundu.