Etiketler

HDP Ermeni Soykırımını kabul edecek

Ankara Hilton otelde düzenlenen toplantıda HDP'nin seçim bildirgesi açıklandı. Eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tarafından açıklanan seçim bildirgesinde Ermeni soykırımını kabul etme vaadi alkış aldı… HDP eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, "HDP tarihte farklı halklara yapılan soykırım ve katliamlar karşısında bu halklardan devlet adına özür dilenmesi için gerekli çalışmaları yapacak" dedi. Yüksekdağ'ın bu sözlerinden sonra salondan alkış sesleri yükseldi. Yüksekdağ "Ermenistan üzerinde uygulanan ekonomik ambargoyu kaldırarak gerekli ekonomik, politik ve diplomatik ilişkileri geliştirecek ve ermeni halkıyla dostluk köprülerini kuracağız" dedi.

'Eşit haklar olmadan kardeşlik olmaz'

Tarık Ziya Ekinci
Kürtler Eşit Haklı Vatandaşlık İstiyor, Kardeşlik Değil. Toplumsal sorunların çözümünde ve insanlığın gelişip ilerlemesinde de belirleyici olan gelişmiş bir demokrasi ve evrensel nitelikli hukuk sistemidir…Devletin gelişme ve güçlenme yıllarında Müslüman kavimlerin tümü milleti hâkime, gayrimüslimler ise milleti mahkûmeydi. Örneğin Müslüman Türkler, Araplar ve Kürtler milleti hâkime, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Sırplar vb. gayrimüslim kavimler ise milleti mahkûme olarak tanımlanıyorlardı… İmparatorluğun dağılmasını önlemek için ulus kavramı öne çıkarıldı. Türkçülük önem kazandı. Tebaanın adlandırılmasında din öğesinin yerini etnik farklılıklar aldı. Ümmet karşılığındaki millet sözcüğü de anlam değiştirdi. Nation (ulus) anlamında kullanılmaya başlandı. Bu değişimde kapitalizmin gelişmesi de etkiliydi. Böylece milleti hâkime ve milleti mahkûme ayırımı egemen ulus ve etnik azınlık ikiciliğine dönüştü. Sayısal üstünlüğü olan Türkler ‘milleti hâkime’ nitelemesindeki Müslüman topluluk konumundan egemen ulus konumuna geçtiler. Türklerin dışında kalanlar ise din ayırımı gözetilmeden azınlık sayıldı. Cumhuriyet dönemine gelince ulus ve azınlık karşıtlığı daha da derinleşti. Sünni Müslüman inancından, tek dilli, tek kültürlü homojen bir Türk ulusu oluşturma politikası benimsendi. Bunun gereği olarak da gayrimüslimler ülke dışına kaçırıldı. Osmanlı döneminde milleti hâkime statüsünde olan Müslüman Kürtler ise yok sayıldı ve baskı altında asimilasyona zorlandı.

Arjantin’in Misiones eyaleti Ermeni Soykırımını kabul etti

Arjantin’in Misiones Eyaleti Temsilciler Meclisi. 2007 yılında kabul edilen 24 Nisanı “Halklar  arasında hoşgörü ve saygı günü” olarak kabulü’ne ilişkin devlet yasasına  onay verdi. Prensa Armenia’nın verdigi habere göre 18 Mart”ta yayımlanan yasa 3 Eylül’de yürürlüğe girdi.

HDP Seçim Bildirgesini Açıkladı: "İnadına Barış, İnadına HDP"

HDP Eş Genel Başkanlarının açıkladığı “Büyük İnsanlık, Büyük Barış" başlıklı seçim bildirgesinde kalıcı barış ve demokratik çözüm, özyönetim, barışçıl dış politika gibi noktalar yer aldı. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 1 Kasım Genel Seçimleri için hazırladığı seçim bildirgesi Ankara’da açıklandı. HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, bildirgede yer alan maddeleri sırayla paylaştı.HDP’nin seçim sloganı “İnadına barış, inadına HDP” iken seçim bildirgesi “Büyük İnsanlık, Büyük Barış” başlığını taşıyor.

Balığı Rum'dan, dolmayı Ermeni'den, hamuru Türk'ten, eti Kürt'ten yiyeceksin

Yemek ve Kültür dergisinden Kosta Sarıoğlu, usta oyuncu ve yönetmen Uğur Yücel'le 'yemek ve kültür' üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu muhteşem söyleşinin bir bölümünü yayımlıyoruz: "Hayatımda hiç unutamadığım lezzetlerden biri, babam istavrit tutarken Hafız Bakkal'dan alınan eski kaşar ve fırından alınan sıcak ekmek... Zeytinyağlıyı, balığı Rumların, dolmaları, topiği Ermenilerin, hamuru Türklerin, eti Kürtlerin elinden yiyeceksin..."

Hıristiyan Demokratlar, Müslümanlara hakaret eden Vartian’dan özür bekliyor

BERLİN (CİHAN)- Müslümanlara "Ayak takımı. Bunların bulunduğu yerde ot bitmez" sözleriyle ağır hareket eden Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Hıristiyan- Alevi Dostluk Grubu (CAF) Kurucu Üyesi Madlen Vartian’a partisinden sert tepki geldi. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, Vartian’ın sözlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Burada CDU’nun hangi değerleri kapsadığını anlayamamış. Kabul edilemez.” dedi. CDU’nun Köln Teşkilatı da Madlen Vartian’ın Müslümanlara yönelttiği hakareti kınadığını açıkladı.

Dünya nüfusunun yarısı 5 ülkede yaşıyor

Yaklaşık 7,3 milyar nüfusa sahip dünyada insanların neredeyse yarısı Çin, Hindistan, ABD, Endonezya ve Brezilya'da bulunuyor. 77 milyon 433 bin 744 nüfuslu Türkiye ise dünyanın en kalabalık 18'inci ülkesi...

100 yıllık Ermeni evi okula dönüştürüldü

Hîmo köyünde Ermenilere ait 100 yıllık ev okula dönüştürülürken, sokaklardan toplanan kültürel aletler ile de çocuklara Kürt kültürü ve tarihsel değerler tanıtılacak. Cizîrê Kantonu'na bağlı Qamişlo'nun Hîmo köyünde bulunan ve Ermenilere ait yıkık-dökük iki odalı bir ev okula dönüştürüldü. 1914 yılında Ermeni asıllı bir yurttaş tarafından yapılan 100 yıllık ev, okula dönüştürülmesi için Şêrîn Mihemd ve Fîxan Hîmo isimli öğretmenlere verildi. 2012 yılında açılan okul Himolu çocuklar ve çevre köylerinde yaşayan öğrenciler için anadil eğitim yuvasına dönüştürüldü. Okulda sistematik olarak dersler görülüyor.

Ermenistan'ı karıştıran elektrik şirketinin satışına onay

Vahram Baghdasaryan
Ermenistan'da elektrik hizmeti sağlayan ve borçları nedeniyle yoğun gösterilere neden olan Ermenistan Elektrik Ağları Şirketi'nin yabancı bir şirkete satışı onaylandı. Ermenistan Kamu Hizmetleri Denetim Komisyonu, Rus "RAO UES International"ın alt kuruluşu "INTER RAO Credit B.V" tarafından işletilen Ermenistan Elektrik Ağları Şirketi'nin, Güney Kıbrıs Rum yönetiminde kayıtlı "Liormand Holdings Limited" şirketine satışını oy birliğiyle kabul etti.

105 yaşındaki Azganuş nineden uzun yaşamanın sırları

Kars doğumlu Vanadzor’da yaşayan 105 yaşındakli Azkanuş Hovhannisyan uzun yaşamaya yönelik kendi kural ve sırlarına sahip. Bunlar: Gündelik dua, sağlıklı beslenme ve doğal pamuktan elbise. ʺEv sütü, yoğurt, yumurta ve et yiyorumʺ  diyen Azganuş nine gençlere kendi örneğini takip etmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Conveying Our Gratitude

The eyes of much of the world were focused on America's northeast corridor last week, as His Holiness Pope Francis made his first pontifical visit to the United States. Among the millions of people anticipating his appearances in Washington, New York, and Philadelphia, members of the Armenian Church community made special efforts to welcome the Pope with characteristic warmth and affection.

Seven Books About ... The Armenian genocide

By Katharine Whittemore Globe Correspondent   
I didn’t expect to open a book on the Armenian genocide and have it begin at Faneuil Hall. Nor did I expect the speaker quoted to be Julia Ward Howe, the great abolitionist and feminist who gave the world “The Battle Hymn of the Republic.” This was in 1894. It was a gusty November evening, and the crowd had come to support Armenia’s cause. Each speaker rose to decry the Ottoman sultan, Abdul Hamid II, who was murderously trying to rid his land of minority Christians — 200,000 Armenians had already died. “So, on this sacred arena,” cried Howe, “I throw down the glove which challenges the Turkish Government to its dread account.” Then she rose up in full: “What have we for us in this contest? The spirit of civilization, the sense of Christendom, the heart of humanity.” The applause was deafening.

Ermenici (!)..

Hıncal Uluç
Mehmet Şevket Eygi'nin Vahdet gazetesi, "Bir Ermenici daha açığa çıktı" manşeti ile yayınlandı.. Eygi Üstadın bu manşete şimdi ne diyeceğini merak ettim... "Ermenici" diye bir suç icat ettikleri yetmiyor gibi, suçlu gösterdikleri de, bu ülkenin gururlarından Cenk Taşkan.. Yani Majak Toşikyan.. Onno Tunç gibi bir Ermeni asıllı sanatçı ve bestecimiz... Cenk'in suçu (!), 24 Eylül'de Erivan'da konser vermesi.. "İstanbullu bir Ermeni bestecinin eserlerinin burada seslendirilmesi gurur verici" demesi..Peki, nasıl kardeş olacağız biz Anadolu insanları bu kafa ile, Kürdü, Rumu, Yahudisi, Ermeni, Süryani, Çerkez, Laz, Türk ve daha onlarca kanı, daha da fazla inancı ile..

İnkârcı Dil ve Takiyeye Dönüş

Etyen Mahçupyan
Batı’da kriz anında öne çıkan bir sorumluluk dili olduğu gibi, toplumsallaşmış latent bir inkâr dili de mevcut. İşin ilginci Batı’da Türkiye gibi ülkeleri anlama çabalarının da, genelleme peşinde koştuğu ölçüde nihayette bu inkâr diline saplanıp kalması ve bizler tarafından bu özelliği ile okunması. Gelinen noktada Avrupa ile Türkiye arasındaki mesafenin açılmasının temel nedenlerinden biri, söz konusu yüzeysel yaklaşımın tam da bu inkârcı latent dil nedeniyle bir tür ‘kötü niyet’ okumasına zemin hazırlaması ve Türkiye’deki psikolojinin de aynı yüzeysellikle bu kötü niyetin varlığına sarılmasıdır… Bir uçta Ortadoğu’da gördüğümüz ve bizzat Batı’nın içine de sıçrayan bir tepkisel radikalizm, diğer uçta da Türkiye’deki gibi bir kişileşme ve dindarlığı kişiselleştirme serüveni üretiyor. Ne var ki öngörülere uymayan bir İslam dünyası ile karşılaşıldığı andan itibaren Batılı gözlemcilerin yadırgama ve ‘teorisiz kalma’ duyguları onları bir başka kategorik kolaycılığa doğru itmekte. İslami siyasal aktörlerin iktidara sahip olana dek demokrasiye yakınlaştıkları ama iktidara geldiklerinden itibaren ‘İslamileştikleri’ öne sürülüyor ve bu İslamileşme de otoriterlikle bağlantılandırılıyor. Kısacası bildik takiye söylemine bilimsel kılıf giydirilmeye çalışılıyor.

İspanya’nın Silla kenti Ermeni Soykırımını tanıdı

29 Eylül’de İspanya’nın Valencia eyaleti Silla kent meclisi Ermeni Soykırımını resmen tanıdı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Facebook sayfasıyla gelen bilgi notunda tasarının Sol Birlik özcüsü Valentin Mateo tarafından sunulduğu kaydedildi. Mateo konuşmasında 20. yy. ilk soykırımının sebep ve sonuçlarına ilişkin kısa bir sunuş konuşması yaptı, bunun tanınması ve kınanmasının zorunluluğuna dikkat çekti. Kent Meclisinde yer alan 6 parti temsilcileri oybirliğiyle tasarıyı kabul ettiler.

SÜRYANİ MÜLTECİLERİN ÇIĞLIĞINI DUYDUNUZ MU HİÇ SİZ ?

Zeynep Tozduman
İŞİD Terör Örgütü 2014 Haziranının da Süryani halkıyla başlayıp Irak ve Suriye'de Sünni Arap olmayan bütün halkları ve inançları bir bir katletti… Irak ve Suriye'de savaştan evlerini terk ederek yakın yerlerdeki Kilise, manastır ve okullara geçici olarak yerleşen Süryanilere, Avrupalı Süryani örgütleri destek vermeselerdi savaştan değilse de açlıktan, hastalıktan öleceklerdi... Kış kendini göstermeden, İsveç'ten sağlık ekibi ile birlikte giden Dr. Oussi, Manastırlarda, kiliselerde, çadırlarda kalan mültecilere sağlık hizmetinin yanı sıra ilaç, gıda, giyinme, temizlik malzemesi v.b. Yardımları bizzat kendisi sağlık ekibiyle birlikte giderek adreslerine ulaştırmıştır. Süryani halkının acısını acısı bilen bu insanların sesini, sizlere özellikle duyurmak istiyorum. Dr. Gabriel Oussi gibi vicdanlı insanların çoğalması için acılarına bir nebze olsun su olmak için sizlere görülmeyen bu çığlığı, avaz avaz bağırarak, duyurmak istiyorum... Devlet olamadıkları, demografik olarak çoğunluk olmadıkları için midir Süryani halkının çığlığını hiç duymuyorsunuz?.. Halklar kardeş ya ! Türkiye'de kaç Sosyalist Parti veya Demokratik kurum, bu güne kadar Irak ve Suriye'de mülteci Süryanilere yardım elini uzattı? Barınma, giyim, erzak, sağlık hizmeti, temizlik malzemesi v.b. gibi konularda yardım etmeyen sizler; Kendine devrimciyim , demokratım, insanım diyenler!!! Bu ayıp, Bu Utanç, Bu vicdansızlık hepimizin...

Millîlik, millîyetçilik açmazında demokratikleşme ve Kürt sorunu

Levent Köker / AA
Sayın Cumhurbaşkanı'nın bugün “yerli ve millî” kavramlarını vurgularken işaret etmek istediği noktaları bu açıdan değerlendirmek yerinde olur. Unutmamak gereken bir iki noktanın da altını bu bağlamda çizmeliyiz. Bunlardan ilki, Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir süredir “Kürt sorunu yoktur” yaklaşımını açıkça telâffuz etmesiyle ilgilidir. Gerçekten de, İslâmî/İslâmcı milliyetçilik” açısından baktığımızda, Kemalist (Türk) milliyetçiliği için kabul edilemez olan Kürt kimliğinin “kültürel” boyutlarına ilişkin reformların “Kürt sorunu”nu bitirdiği rahatlıkla söylenebilir: “Daha ne istiyorsunuz!” deyişinde de özetlendiği gibi. İkinci nokta da burada belirmektedir: Anlaşıldığına göre, Sayın Erdoğan (ve herhâlde AK Parti), en azından bir noktadan itibaren, “çözüm süreci”ni “Kürt sorununun çözümü süreci” olarak değil de, sâdece PKK'nın silâhsızlandırılması da dâhil, “terörün sona erdirilmesi” süreci olarak görmüş. Oysa askerî bürokrasinin en üst kademelerinden de uzun zamandır dile getirilegelmiş olan görüşler de yansıtmaktadır ki PKK neden değil sonuçtur ve bu sonucu üreten de “Kürt sorunu”dur. Sorun “kültürel” değil “politik” bir sorundur ve Türkiye'nin yeni ve demokratik bir anayasa ile “anayasa” kavramının doğru anlamıyla yeniden ve demokratik bir biçimde kurulması ile çözülebilecek olan bir sorundur.

Ten Things That I Loved About Armenia

Kalpana Sunder
Did you know that Armenia is the world's oldest Christian nation? And that Cher, who was born Cherilyn Sarkisian is half-Armenian? Armenia is usually not the first country that will come into your mind when you're deciding on your next travel destination. It's a mountainous landlocked country- with beauteous landscapes and a buzzing, vibrant capital city. I just came back from there, and here are ten reasons why I loved the country and why you must head there soon.

Human Rights Advocate Geoffrey Robertson, QC, to be Featured at ANCA-WR Grassroots and Honored at Annual Gala Banquet

Attorney and renowned human rights advocate Geoffrey Robertson, QC, will pull double-duty later in October, when he will be a featured panelist during the Armenian National Committee of America-Western Region’s Grassroots Road to Reparations panel and will also receive the ANCA-WR Advocates for Justice Award at the organization’s annual Gala Banquet.Geoffrey Robertson.

Bakan Eroğlu, Neler Oluyor'a Konuk Oldu

PKK’nın iki şeye hizmet ettiğini kaydeden Eroğlu, “Ermeni lobisinin oralar bir şekilde boşalsın, göçe zorlansın ve oralarda gelecekte Ermeni Devleti kuralım ideali var. İsrail’in arzı mevud dediği ve kendilerinin ortaya attığı vaat edilmiş topraklar yani Nil’den Fırat’a kadar olan toprakları ele geçirmek. Ölen de Kürt öldüren de Kürt, ölen de Müslüman öldüren de Müslüman. Çünkü arada yönlendirenler, tahrik edenler var. Bazı ülkelerde özel silahlar yapılıyor PKK’ya göndermek için. Vatandaşlarım uyanın ve oyuna gelmeyin, daha büyük Türkiye’yi hep birlikte yapalım. Şehit olmayan ev yok. Dünyanın en stratejik noktasındayız. Dolayısıyla pek çok ülkenin gözü var” diye konuştu. (Bir akademisyen olan Bakan da Kürt halkının varlığını inkar ediyor ve PKK Ermenidir diyorsa Ak partinin işi çok zor demektir. Bakan böyle düşünüyorsa milletvekillerinin ırkçılık yapması normaldir. HYETERT)

Ermenice tabelaya tepki

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği, Tuzluca ilçesinin giriş ve çıkışındaki tabelalara yazılan Ermenice “Hoş geldiniz” ve “Güle Güle” yazısının kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Zübeyde Hanım Bulvarı’nda düzenlenen imza kampanyasında konuşan Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, Tuzluca ilçesi çıkışına yazılan Ermenice “Hoş geldiniz” yazısının kendileri ve Azerbaycan’daki kardeşlerini rahatsız ettiğini söyledi. Dernek olarak bu yazının kaldırılması için imza kampanyası düzenlediklerini ifade eden Ünsal, “Ermeniler, tarih boyunca Türk düşmanlığı yapmıştır. (Görülüyor ki paradigma değişmedikçe taziye sözde kalıyor. Yalan, yanlış suçlamalar devam ediyor. Ak parti milletvekili soykırımın anlamını bilmemekle kalmıyor, nefret suçu da işliyor. HYETERT)

Armenian Church in Kolkata accused of destroying history /Գարեգին Բ կաթողիկոսը նոր սկանդալի մեջ

Krishnendu Bandyopadhyay
Kolkata: The custodians of the Armenian Holy Church of Nazareth in Burrabazar, arguably the oldest church in the city, have been accused of destroying a number of tombstones and memorial plaques to make room for a driveway and a parking lot. The Archaeological Survey of India (ASI) termed the demolition as 'criminal' since the loss is 'irreparable'. The oldest grave found in the churchyard is that of Rezabeebeh, the wife of the late Sookias. This tomb, dated July 21, 1630, is said to be the earliest Christian tomb in Kolkata.

2050 yılında Yahudiler: İki farklı senaryo

Rakela Palombo   
İbrani Üniversitesi´nde görev yapan Prof. Sergio DellaPergola*, Yahudiliğin geleceğine dair fikirler yürütüyor...  2050 yılına dair tahminler yürütüldüğünde, o yıllarda İsrail ve dünyada iyimser senaryoda toplam yirmi milyon, kötümser ve gerçekleşmesi muhtemel olmayan senaryoda ise on dört milyon Yahudi’nin yaşayacağı görülüyor. Bu ikisinin ortasında yer alan ve olması daha muhtemel senaryoya göre on yedi milyonluk Yahudi nüfusuyla, 2050 yılında, sonunda, Yahudiler Soykırım öncesi toplam nüfus sayısını yakalayacak.

ՈՒԽՏԻ ՀԱՐԻՒՐԱՄԵԱԿ, ՅԵՏՈՅ Ի՞ՆՉ Ը. ԹՈՒԱԿԱՆ ԱՃ

Աճեցէք եւ բազմացարուք Եւ լցէք զերկիր
Արտագաղթի մասին արտայայտուեցանք որպէս համազգային դժբախտ, ցաւալի եւ տժգոյն երեւոյթ: Ահաւասիկ սակայն՝ նոյնքան մտահոգիչ է թուական աճումի նուազումը (ծնելիութեան անկում), որ կրնայ ճակատագրական դեր ունենալ հայրենիքի ապահովութեան, պահպանման եւ գոյութեան խնդրին մէջ:

İki Terör Örgütü, Bir Tercih Baskısı

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu  / Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
Bir yandan IŞİD seçili sivilleri vuruyor, öte yandan PKK askeri, polisi, karayollarını hedef alıyor. Eş zamanlı bu eylemler düğmeye basılmışçasına Türkiye’deki saflaşmaları keskinleştiriyor. Eylemlerin yarattığı ortamda iki terör örgütü ve iki hedef var. Biri Ak Parti, diğeri HDP. Bir taraf diğerini IŞİD’i kollamakla, Kürtlere baskı yapmasına göz yummakla; öteki taraf da diğerini PKK’ya sırtını dayamakla, silahla bağını koparmamış olmakla suçluyor. Ortaya çıkan tablo, her iki örgütün yaptığı eylemlerin de esasen “Kürt meselesi” ve Suriye konusuyla ilgili olduğunu gösteriyor. IŞİD, yaptığı eylemler ile Türkiye Kürtlerinin Suriye Kürtleri ile bağlantı kurmasına engel olmaya çalışıyor; PKK da Türkiye güvenlik güçlerinin Suriye sınırından uzak durmasına. Bu durumda her iki örgütün de Türkiye’yi Suriye konusunda “uyardığı” ve yine her ikisinin de esas olarak devleti hedef aldığını söylemek gerekiyor.

Habermas: Sığınmak insan hakkıdır

Alman Jürgen Habermas ve Kanadalı filozof Charles Taylor siyaset felsefesinin önemli soruları ile meşgul olan filozoflar. Felsefenin Nobeli olarak bilinen Kluge Ödülü bu sene bu iki filozofun oldu… Habermas hala gündemdeki konulara ilişkin görüşlerini seve seve dile getiren bir isim. DW'ye açıklamasında Habermas, Avrupa'nın karşı karşıya bulunduğu sığınmacı krizi ile ilgili de açıklamalar yaptı. Habermas, "Sığınma hakkı bir insan hakkıdır. Siyasi sığınma başvurusunda bulunan herkese adil davranılmalı ve tüm sonuçları göze alınarak gerektiğinde kabul edilmeli" dedi.

Sarkisyan (BM): Azerbaycan’a karşı gerekli hukuki ve askeri-politik adımları atarız

ABD, Rusya ve Fransa cumhurbaşkanlarının ortak 5 bildirisi ve AGİT Minsk Grubu çabalarıyla tamamıyla uyumsuz Azerbaycan’ın benzeri agresif politikasının devam etmesi durumunda Ermenistan’a başka alternatif kalmamakta: Biz Ermenistan Cumhuriyeti ve Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin güvenlik ve barışçıl gelişimini temin yönünde gerekli hukuki ve askeri-politik adımları atarız. Beyanat cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın BM Genel Kurulu 70. Oturum Döneminde yaptığı konuşmayla geldi.

Catholicos of All Armenians Blessed the Third Muron of the 21st Century and Called it the Muron of Victory

The Blessing of the Third Muron (Holy Chrism) of the 21st century was held in the Mother See of Holy Etchmiadzin on September 27, the Feast of the Holy Cross of Varak. The historic ceremonial rite was presided by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.

Ohanyan: Hasmı kuvvet kullanma düşüncelerinden vazgeçmeye mecbur ederiz

Beyanat bugün 30 Eylül’de Rusya’nın Erivan büyükelçisi Ivan Volonkin’le buluşşması esnasında Ermenistan Savunma bakanı Seyran Ohanyan’dan geldi. Bakan Ohanyan, Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırı ve Karabağ-Azerbaycan temas hattında oluşan duruma ilişkin bilgi verdi.

Սիբիլի և Նունե Եսայանի համատեղ համերգը Նյու Ջերսիում

Հոկտեմբերի 24-ին Նյու Ջերսիում տեղի կունենա ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նունե Եսայանի և պոլսահայ սիրված երգչուհի Սիբիլի համերգը՝ «Կանք, պիտի լինենք ու դեռ շատանանք» խորագրով: Համերգին կմասնակցեն նաև Համազգայինի «Նաիրի» պարախումբը և «Արեգա» երգչախումբը:

Kılıçdaroğlu, CHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Önce Türkiye' başlığını taşıyan seçim bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini gençlere adadığını açıklayarak CHP iktidarında yapılacakları "Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye verilmesinin yasasını çıkaracağız. Hiçbir ailenin geliri 720 liradan az olmayacak. Kamuda taşeron işçiliğe son verilecek. Passolig uygulaması kalkacağız. Çiftçiye mazotu 1 lira 80 kuruştan vereceğiz. Asgari ücreti net bin 500 lira yapacağız. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız" diye sıraladı.

Avrupa Konseyi PM delegesi Ermeni Soykırımına ilişkin hatırlattı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PM) Fransız delegesi Pascale Crozon, Avrupa’da mültecilere sığınma hakkı tesisi yaratmaya ilişkin görüşmeler esnasında Ermeni Soykırımına ilişkin hatırlatmada bulundu. Görüşmeler esnasında Crozon, Avrupa’nın daha önce de önemli iç ve dış göçlerle karşılaştığını ifade ederek ʺÖrneğin İspanya Savaşı yıllarında ve Berlin Duvarının yıkıldığı zaman veya Avrupa sınırları dışında Ermeni Soykırımı vakasında, Vietnam Savaşı zamanı. Biz, bugün yurttaşlarımıza dönüşen o insanları koruyabildikʺ dedi.

Ermenistan Vatandaşlarına Kontrolü Sertleştiriyor

Martirosya’nın kaçışın sonra. Suç dosyasının açıldığı Vaan Martirosya’nın 2015 Eylül’ünde Azerbaycan’a kaçışın ardından, Ermenistan başsavcısı Gevork Kostanyan bu çeşit olayların önlenmesi prokurorlara hakkında kovuşturma yapılan, ama dışarıda olan vatandaşlara denetimi güçlendirmeye dair talimat verdi.

KGAÖ'den Ermenistan'da tatbikat

KGAÖ üyesi ülkelerin katılımıyla Ermenistan'da "Yıkılmaz Kardeşlik 2015" adıyla tatbikat yapılıyor. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü  (KGAÖ) Ermenistan'da 5 gün sürecek askeri tatbikata başladı. "Yıkılmaz Kardeşlik 2015" adlı tatbikata ev sahibi Ermenistan'a ilaveten diğer KGAÖ üyeleri Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan silahlı kuvvetleri ve emniyet teşkilatlarıyla Kızılhaç yetkilileri katılıyor.

ONE big step forward...

Did you know that thousands of hiking trails exist in Armenia, but only a handful are actually marked? Did you know that the communities living in these remote regions have, for decades, suffered the consequences of poor exposure to the international community? Did you know that Armenia's highest altitude actually exceeds that of Switzerland, a country widely known for its impressive hiking networks? The potential for change is here.

Sarkis Muradyan Geçmişten Geleceğe Resim Sergisi

Tarih: 07 Ekim 2015 Saat: 18:00 Yer: Sismanoglio Megero İstiklal Cad. No. 60 Beyoğlu

Mansurian’s Requiem to Receive Boston Premiere in Special Centennial Concert

BOSTON, Mass.—The Friends of Armenian Culture Society (FACS) in collaboration with the Boston Modern Orchestra Project (BMOP) will present a special concert on Sun., Oct. 18, at 3 p.m. to commemorate the Centennial of the Armenian Genocide. The event will take place at Jordan Hall of the New England Conservatory of Music in Boston.

Ermeni asıllı Alman politikacı Müslümanlara hakaret etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya
Alman Hristiyan Demokratlar Birliği CDU'dan Ermeni asıllı politikacı Vartiyan, Müslümanlara, Türklere, Kürtlere ve Araplara hakaret eden facebook mesajı yazdı... Almanya Ermeniler Konseyi Başkan yardımcılığı ve CDU'nun Hristiyan-Alevi dostluk grubu yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüten Vartian, ağır hakaret içeren sözlerini, Filistin'de Beytullahm'deki bir kilisenin yakılması üzerine sarfetti...Müslümanlar arasında 'ılımlı' ve 'aşırı' şeklindeki bir ayırıma inanmadığını ifade eden Vartian, sonuç olarak Arap, Türk ya da Kürt, hepsinin Sünni Müslümanlar olduklarını kaydetti. Sünnilerin Hristiyanlardan nefret ettiklerini ve Hristiyan kültür ve medeniyetini yok etmek istediklerini öne sürdü. Vartian, Müslümanları kastederek, 'Bu ayak takımının yaşadığı yerde ifadenin gerçek anlamıyla bir ot bile bitmiyor.' dedi.

Uluslararası Çeviri Günü

Uluslararası Çeviri Günü, çevirmenlerin azizi olarak kabul edilen İncil çevirmeni Aziz Jerome adına her yıl 30 Eylül'de düzenlenen kutlamadır. Kutlama ilk başladığı 1953 yılından bu yana FIT (İng. kısaltma, Uluslararası Çeviri Federasyonu) tarafından düzenlenir.

Çin elçisi: 2015 Ermenistan’la ilişkilerin gelişimi için özel bir yıl

29 Eylül’de Erivan’da Çin Halk Cumhuriyetinin (ÇHC) kuruluşunun 66. yılı kutlandı. Resepsiyoda başbakan Hovik Abrahamyan, yabancı misyon temsilcileri, milletvekilleri, konuklar hazır bulundular. ÇHC Erivan büyükelçisi Jian Erlun yaptığı açılış konuşmasında 2015 yılının Ermenistan ve Çin ilişkilerinin derinleşmesi açısından özel bir yıl olduğunu belirtti.

Hrant Dink cinayetinde sırlar çözülüyor

Toygun Atilla
Dink cinayetinin planlayıcısı olduğu ileri sürülen ve davada beraat eden polis istihbarat elemanı Erhan Tuncel’in cinayetteki rolünün kim tarafından ve neden saklandığı sorularının cevabı ilk kez yanıt buldu. Tuncel’in bilgi aktardığı polis Muhittin Zenit, cinayetin çözümü için çağırıldığı İstanbul’a gitmesinin dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer tarafından engellendiğini söyledi. Yılmazer de Tuncel’le ilgili bilgiyi kendisinin gizlediğini ek ifadesinde itiraf etti.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde İstanbul’da hiç Rum vatandaşı kalmayacak, ya Yahudiler, Ermeniler?..

6-7 Eylul1955 Al-Monitor’da, “Gayrimüslimler 6-7 Eylül’ün 60’ıncı yılında özür bekliyor” başlıklı yazısında Sibel Hürtaş; İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu‘nun 6-7 Eylül’ün (TBMM) Millet Meclisi tarafından resmen kınanması ve geri dönüşün teşvik edilmesini istediğini aktararak bazı hatırlatmalar yapıyor: “[…] Bu iki günde, “devlet” linççi grupların öfkeli saldırılarının hedefi olan sokak ve caddelerden sırra kadem basıp kaybolmuştu. Aslında daha sonra, Türkiye’de derin devletin organize ettiği bütün katliam ve provokasyonlardaki manzara burada da ortaya çıkmıştı. […] 6-7 Eylül olaylarının ardından binlerce gayrimüslim vatandaş Türkiye’yi terk etti. Kalanlar ise zaman zaman devam eden benzeri saldırılardan nasibini aldı.

Papa Fransuva albüm çıkarıyor

Halka yakınlığı ile geniş kitlelerin sevgisini kazanan Papa Fransuva’nın konuşmaları rock ve pop gibi müzik türleri ve kutsal ilahilerle harmanlanıp albüm haline getiriliyor. Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre Papa’nın “Wake Up!” (Uyan) isimli CD’si kasım ayında raflardaki yerini alacak. Albümün iTunes üzerinden ön satışları da başladı.

Սենդվիչ՝ Սիոն լեռան վրա. Երուսաղէմի օրեցօր նվազող հայ համայնքը Քրիստինե Աղալարյան

Վերանորոգվում է Երուսաղէմի Սուրբ Հակոբեանց վանքը
Երուսաղեմ մեր այցելության նախօրեն լարված  էր: Իսրայելում ապրող հայերը խորհուրդ չեն տալիս այցելել Երուսաղէմ: Տեղական լուրերը վերջին օրերին անկարգությունների ու ձերբակալությունների մասին էին հաղորդում: Որոշներն էլ ասում են՝ սովորական երևույթ է, ամեն օր էլ Երուսաղեմում մի բան պատահում է:

Tarihimizin Renkli Balonları

Adnan Güllü / adnan@elbistaninsesi.com /Tarih Araştırmacısı
Türk tarihine yönelik araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. İlber Ortaylı, yiğitliği korumak için tarihi yalanlar ortaya atıldığını dikkat çekip, popüler Türk tarihinin menkıbe (efsane- destan) ve yalanlardan arındırılıp bilimsel bir temele dayandırılması gerektiğini söyledi. Tarihi yalanların, o ülkenin insanlarının objektif değerlendirilmeleri karşısında daha zor düşüreceğini belirten Prof. Dr. İlber Ortaylı “Bir kral veya padişah pislikten öldü ise ölmüştür. Onu kahramanca savaşarak öldü diye anlatırsanız, bu yalanınızı bir gün yüzünüze vururlar. Bu gibi olumsuzlukları doğru dürüst tarih kitapları yazarak önlenir.” (Ne yazık ki Ermenilerle ilgili yalanlara yer verilmemiş. HYETERT) 

Ünlü Sanatçıların Söz Yazarı Kripto Ermeni Çıktı

Sözde Ermeni soykırımının 100. seneyi anma etkinlikleri kapsamında Ermenistan’ın Yerevan şehrinde konser veren Ermeni asıllı müzisyen ve besteci Cenk Taşkan, İstanbullu bir Ermeni bestecinin eserlerinin Yerevan’da seslendirilmesinin haysiyet verici olduğunu söyledi. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Nilüfer, Yeşim Salkım, Levent Yüksel, Cenk Eren, Neco, Tanju Okan gibi onlarca sanatçı ile çalışan müzisyen ve besteci Cenk Taşkan, sözde Ermeni soykırımının 100. seneyi anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen, Gomidas Vartabed Haftası’nda Ermenistan’ın Yerevan şehrinde konser verdi. (Majak kripto değil açık Ermenidir. Eğer Türkçe isim kullanmak zorunda kalmışsa bu da ülkenin ayıbıdır. HYETERT)

New Edition Album Komitas of Rouben Elbakian

New Edition Album Komitas of Rouben Elbakian Dedicated to the  Armenian Genocide 100 Centennıal on Amazon

Patrik vekilinin dolandırılması davasında MİT'e soru...

Başbakanlık'tan geldiğini ve Sansaryan Han'ın Ermeni Patrikliği'ne iadesinin kararlaştırıldığını söyleyerek Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan'ı 6 bin TL dolandırdığı iddiasıyla yargılanan sanık Kemal Tayfun Nargin, suçlamaları reddetti. Sanık Nargin, olay günü MİT görevlileriyle Aram Ateşyan'ın yanına gittiğini, ancak sadece Ermenice tercüme yaptığını iddia etti.

Adana Valisi’nin Tarih Ufkunda Görülenler

Günümüzde Lübnan’ın  Başkenti Beyrut’ta Kilikya Ermenileri adıyla bilinen yerleşim birimi vardır. Burası Beyrut’un kuzeyinde ve deniz sahilinde bulunmaktadır. Tarihi Kilikya Ermeni Kilisesi’nin bulunduğu bölge. Aynı zamanda Ermenistan olarak da adlandırılmaktadır.  Ama burada yaşayanların bir özelliği vardır: 1920’li yıllarda Adana’dan ayrılarak Suriye ve daha sonra Lübnan’a gelen Adana kökenli  Ermenilerdir bunlar. Ve sayıları da 200.000’i bulmaktadır. Ancak Lübnan’daki Kilikya Ermenileri kendi hallerinde yaşayan bir topluluk değildir. Ermenilerin sosyal, kültürel, dini hatta ekonomik yönetimi kilisenin elindedir. Yüzyıllarca Anadolu’da, Adana’nın Sis (Kozan) şehrinde çalışmalarını sürdüren tarihi Kilikya Ermeni kilisesi, günümüzde Beyrut’ta çalışmalarını sürdürmektedir.  Ve kendilerine göre Kilikya Ermeni misyonunu (davasını) sürdürmektedirler.

Amerikalılar Papa'da "Derman" Aradı

Muhammed Bilal Kenasari
Papa Franciscus'in ABD ziyaretinin Philadelphia ayağında yüz binlerce Amerikalı, Büyük Saint Peter ve Paul kilisesinin önüne dileklerini yazarak, dertlerine "çare" istedi- Kiliseyi ziyaret eden insanlar, buraya gelerek dileklerini yazdıkları kurdelayı asarken, bir başkasının astığı kurdelayı okuyor.

Paris'te "Ayasofya Müzesi" esintisi

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Saint Esprit Kilisesi, Ayasofya Müzesi'nin mimarisine benzerliğiyle dikkat çekiyor. Paris'te kubbeli tavanı ve iç mimari düzenlemesiyle İstanbul'daki Ayasofya Müzesi'ne benzeyen ve semt sakinleri tarafından "Küçük Ayasofya" olarak adlandırılan Saint Esprit Kilisesi, Türk ziyaretçilerini bekliyor.

Papa'dan 10 maddelik mutluluk reçetesi

Papa ülkemize ziyarette bulundu. Herkes onu siyasi içerikle kaleme alırken biz farklı bir bakış açısıyla değerlendirelim dedik. İşte Papa'dan insanların mutlu olması için 10 maddelik bir reçete:

The monk keeping his Armenian heritage alive in Venice

Teresa Levonian Cole
Father Hamazasp Kechichian at the Armenian monastery on San Lazzaro degli Armeni in Venice. In the middle of the Venetian lagoon, near the Lido, lies a remarkable island that escapes the radar of checklist tourists. It is an oasis of calm and spacious gardens, fragrant with pine, roses and the residual trail of incense. In the silence, you hear birdsong, the thrice daily tolling of bells and the plangent echo of Armenian chants. For an hour or so each day, you will also hear a guide showing a small group the treasures and achievements of this place, which have been admired by luminaries including Pope Pius VII, Lord Byron,

Nefret söylemine karşı çağrı

Aydınlardan çağrı: Ermenilerden özür dilensin nefret söylemi içeren kitaplar toplansın. İlk ve ortaöğretim tarih dersi kitaplarında, başta Ermeniler olmak üzere etnik, din ve kültür gruplarına yönelik açık nefret ve düşmanlık içeren ifadelere yazar ve akademisyenler tepki gösterdi. Nefret söylemi içeren kitapların okutulmaması için çağrıda bulunan bir grup aydın, yazar, akademisyen ve sanatçı özür dilenerek bu kitapların derhal toplatılmasını istedi.

Yüzde 100 yerli: Karamanlılar ve Hay-ho(u)ro(u)mlar

Ayşe Hür / hurayse@hotmail.com
Geride kalanlar varsa da artık bir 'Hay-horom kültürü'nden söz etmek maalesef imkânsız... Aynen Karamanlı kültüründen söz edemediğimiz gibi... Geçtiğimiz hafta CB Erdoğan, “yüzde yüz yerli ve milli milletvekili” isteyince medyada “yerli kime denir?”, “kim daha yerli”, “milli ne demektir?” “Erdoğan kime ne demek istedi?” tartışması yaşandı. Erdoğan’ın ne kastettiğine dair tartışmaları okumuşsunuzdur, ben o konuya girmeyeceğim. Bu toprakların yerlilerinden olup, artık izleri bile kalmayan, hatta çoğu kişinin adlarını bile bilmediği için iki topluluktan söz edeceğim.

Hristiyan Hayırsever İslami Usulle Kurban Bağışladı

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Avedis Kevork Hilkat'ın açıklamaları Hristiyan hayırsever İslami usulle kurban bağışladı- Ermeni asıllı Türk vatandaşı Avedis Kevork Hilkat: - "Hristiyanım fakat Müslümanların bu ibadetini çok benimsiyorum. Kurban Bayramı'nda kurban vererek ben de yoksulun sofrasına katılmak istedim" Vakıfay Derneği'nin "İyiliğe Can Kurban Projesi" kapsamında kurban bağışında bulunan Ermeni asıllı Türk vatandaşı Avedis Kevork Hilkat, kurbanının ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağladı. (Gel de şaşma !!!!!  HYETERT)

Mar Petyun Keldani Kilisesi Kapılarını Açıyor

Zeynep Güler
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde birçok kilise, ziyaretçisiyle dolup taşıyor. Bu kiliselerden önemli bir tarihe sahip Mar Petyun Keldani Kilisesi, ziyaretçisine kapılarını ardına kadar açıyor. Diyarbakır'daki iki etkin kiliseden biri olan Mar Petyun Kilisesinin cemaati, yaklaşık 10 aileden oluşuyor. Kilisenin papazı yok ve papaz ayda bir Süryani Kilisesi'nden gelmekte.

Rum lisesi 40 yıl aradan sonra eğitime başladı

11 öğrenci bugün ders başı yaptı. Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde 3 yıl önce eğitime başlayan Özel Rum İlköğretim Okulu’nun ardından, Gökçeada Özel Rum Ortaokulu ve Lisesi de 40 yıl aradan sonra eğitime başladı.

Fransız Kültür Merkezi’nde Söyleşi Doğu Anadolu’da 40 Yıllık Yolculuk

7 Ekim Çarşamba, 19:00
Konuşmacı :  Stéphane Boudoyan
Moderatör : Nazan Maksudyan
İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleşen "Çapraz güzergahlar ve bellekler - Fransa’daki Anadolu diasporasının sesleri" buluşmaları kapsamında Stéphane Boudoyan söyleşisi Nazan Maksudyan moderatörlüğünde gerçekleşecek. 1968 yazı. Lyon. Stéphane Boudoyan, Türkiye’nin doğusuna gitmek ve Ermeni atalarının yaşadığı bölgeyi gezmek üzere Chevrolet dö şövo’sunun direksiyonuna geçerek yola koyulur.

Azerbaycan sınırındaki çatışma haberlerine Ermenistan’dan yalanlama geldi

Dağlık Karabağ ve Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada yedi askerin öldüğüne ilişkin iddialar resmi açıklamayla yalanlandı. Azerbaycan ve Dağlık Karabağ sınır hattında dün gece çıkan çatışmada yedi Ermeni askerin öldürüldüğüne ilişkin Azerbaycan ve Türkiye medyasında yer alan haberler, Dağlık Karabağ Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamayla yalanlandı.

Հայազգի կին արվեստաբանը 42 տարի է՝ Թուրքիայում տարածում է հայկական երգն ու պարը

Հայազգի արվեստաբան, «Դալար» երգի-պարի խմբի ղեկավար Ջուլիա Մոթլուն 42 տարի է՝ Թուրքիայում տարածում է հայկական երգն ու պարը։ Ջուլիա Մոթլուն Անատոլիայում ապրող մեր պապերի կրած տարազների 100 օրինակ է հեղինակել, որոնք համերգներին ցուցադրվել են Հայաստանում եւ այլ երկրներում։

Յ Ա Յ Տ Ա Ր Ա Ր Ո Ւ Թ Ի Ւ Ն

ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹԵԱՄԲ Ս. ՅԱԿՈԲ ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ԾԽԱԿԱՆ ԽՈՐՀՈՒՐԴԻՆ
Չափահասներու Հայերէն Լեզուի Դասընթացքները ԵՐԿՐՈՐԴ ԿԱՐԳԻ համար, պիտի վերսկսին չորեքշաբթի 30 Սեպտեմբեր 2015-ին Ժամը 19.00 Առաջնորդարանէն ներս:
3, Place des Vingt-Deux Cantons (Genève)

ANADOLU’NUN WAGNER’İ GOMİDAS VARTABED

Halide Edip’in “Şarkı söylediğinde Allah onu dinlemek için aşağı inerdi” dediği, Avrupalıların gıptayla izlediği büyük bir müzik dehasıydı Gomidas Vartabed. 140 yıl önce Kütahya’da doğdu, aklını yurdunda bıraktı ve Paris’te öldü. Gomidas Vartabed, Ermeni halkının yaşadığı acıların ve hayata karşı gösterdikleri onurlu duruşun sembollerinden biridir.Dünyada Gomidas Vartabed’i tanımayan bir Ermeni bulmak ne kadar zorsa, onun bırakın dehasını ve bu topraklar için önemini, adını dahi duyanlara rastlamak o kadar zor olacaktır ülkemizde. Bilenler ise, muhtemelen Fransız parlamentosundan soykırım kararı çıktıktan sonraki “tartışma”lar esnasında 1 Şubat 2001 tarihli Hürriyet gazetesinin iç sayfalarında, ince, uzun, El Greco’nun deformist figürlerini andıran heykelinin dibine fotoşopla bir köpeği işettikleri o fotoğraftan hatırlıyor olabilirler onu...

Bu gece İZ'de: 1915 Tehcir Yolu

Nazım Alpman / nazimalpman@birgun.net
İçinde bulunduğumuz 2015 pek çok değerin yanında büyük bir acının da 100. Yılı… Önce 1915’te doğan iyi insanlarımızı saygı ve sevgiyle analım: Azra Erhat, Melih Cevdet Anday, Bedri Karakafioğlu, Baki Suha Edipoğlu, Haldun Taner, Cahit Irgat, Mihri Belli, Mina Urgan, Tahir Alangu… Bu değerli isimlerin bazıları hatırlandı “100. Yıl” için onlarla ilgili anma programları yapıldı. Kitapları basıldı. Bazıları ise hiç hatırlanmadı. Ama bu vefasızlık onların değerlerinden hiçbir şey eksiltmedi. Bir de yaşayanların “Büyük Felaket” olarak andıkları “1915 Ermeni Tehciri” var. Birinci Dünya Savaşı içinde Osmanlı İmparatorluğunu parlamenter monarşiyle yöneten İttihat ve Terakki Partisi, sonuçları 100 yıl sonra bile tam olarak ortaya çıkamayacak bir karar alarak Anadolu’da yaşayan Ermenileri zorunlu göçe tabii tutan bir karar alıyorlar.

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-18

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
24 Nisan 1915 gecesi başlayan operasyonla İstanbul’da tutuklanan 197 kişilik en büyük grup Anadolu’nun iç kısımlarına doğru yola çıkarıldı. Soykırım ve etnik temizlik gibi devasa kitlesel katliamlarda gözlemlenen ortak örüntülerden biri söz konusu sistemli ve organize imha eylemlerine maruz kalan toplulukların aydınlarının tasfiyesi ve imhasıdır. Bu, toplumların direncini ve mücadele gücünü zayıflatmak saikiyle gerçekleştirilir.

Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Açılıyor

Değerli basın mensubu,
Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi, 40 yıl sonra yeniden eğitim/öğretime başlayacak. Okulun açılış törenine CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan da katılacaktır. İmroz Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen açış törenine katılımınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz. Tarih: 28-09-2015
Yer: Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi, Tepeköy, Gökçeada, Çanakkale
Saat: 14.00

Sarkisyan: Dağlık Karabağ Ermeni toprağı

R. Mangasaryan
Ermenistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Sarkisyan "Dünyanın en çok askeri birlik bulunan bölgelerinden olan Dağlık Karabağ, Ermenistan toprağıdır" dedi. Devlet başkanı böylece tartışmalı Dağlık Karabağ'ın Ermenistan tarafından 'işgal edilen' topraklar üzerinde var olduğunu resmi olarak ilk kez kabul etmiş oldu.