Etiketler

"Pontus soykırımı yok" deyince...

Yunanistan'nın Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanı Nikos Filis, "Pontus soykırımı yoktur" deyince tepkileri üzerine çekti. Aşırı sağcı gruplar bir anda Yunan bakanı hedef tahtasına koydu ve protestolar başladı. Atina sokaklarını savaş alınan çeviren aşırı sağcılar kendilerine desteğe gelen bir milletvekilini de dövdü.

Rum cemaatinde seçim tartışması

Mert İnan
‘Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tüzüğü 2.5 yıldır yürürlüğe girmediği için azınlık vakıfları seçim yapamıyor. En son 1991’de seçim yapılan Balıklı Rum Hastanesi Vakfı ise yargı kararını bekliyor. Türkiye’deki azınlık vakıfları, kendi içlerinde 4 yılda bir yaptıkları seçimleri 7 yılı aşkın süredir yapamıyor. Bunun nedeni ise yeni vakıflar yasasının 2.5 yıldır bir türlü yürürlüğe girmemesi. Seçimlerin yapılamaması nedeniyle üzerinde tartışma yaşanan ve bu durumun yargıya taşındığı azınlık vakıflarının başında Balık Rum Vakfı Hastanesi geliyor. 1991 yılından bu yana seçimlerin yapılmadığı Balıklı Rum’daki durumdan şikâyetçi olan Katina Evdokiye Veriopolos, Evdoksia Galanopulo, Keti Vuças ve Evangelos Mihalidis, Avukat Cem Murat Sofuoğlu aracılığı ile Bakırköy 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Bakan: 2016 yılında Ermenistan’da Müzik Ansiklopedisi yayımlanacak

2016 yılında Ermenistan’da ilk kez Müzik Ansiklopedisi yayımlanacak. Bilgi bugün 6 Kasım’da Meclisteki basın brifingi esnasında Kültür bakanı Hasmik Poğosyan’dan geldi.Ansiklopedye yönelik çalışmalar bu yıl başlamış olup, önümüzdeki yıl tamamlanacak. Bakan ansiklopedinin 2000 konu başlığı taşıyacağını kaydetti.

Papa'dan zenginlere 'firavun' çıkışı!

Dünya genelinde 1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesi, "Vatileaks 2" olarak adlandırılan belge sızdırma skandalıyla çalkalanmaya devam ederken, Vatikan Radyosu, Papa Francesco'nun 27 Ekim'de Hollandalı tabloid gazete Straatniuws'a verdiği röportajın çevirisini yayımladı. Para ve şaşaalı hayata düşkün inananları hedefine alan Papa, "Bir inanan yoksulluktan ya da evsizlerden bahsediyorsa, bir firavun (antik Mısır'da hükümdarlara verilen isim) gibi yaşayamaz" dedi. Kilise'nin zenginliğine ilişkin kendisine sık sık, "Neden Kilise'nin hazinelerini satmıyorsun?" sorusu yöneltildiğini söyleyen Papa, "Kilise'nin hazinelerini satmıyorum, çünkü onlar insanlığın hazineleridir.

Van'ın tarih ve kültür envanteri ortaya çıkarılıyor

Van (DİHA) - Van Büyükşehir Belediyesi, kentin kültür envanterini ortaya çıkarmak için çalışma başlattı...Van Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından kentin Gevaş ilçesinde bulunan Selçuklu Mezarlığı, Halime Hatun Türbesi, Hişet Kalesi ve İzzettin Şir Camii ve Medresesi, ilçenin Göründü Köyü Kilisesi, Hasbey Şapeli ve Surp Astuacacın (Kırmızı) Manastırı, Altınsaç Köyiçi Kilisesi, Altınsaç Varis Mezrası Mevkii Göl Kıyısı Kilisesi, İnköy Kilisesi ve Surp Thomas Manastırı, Akdamar Kutsal Haç Manastırı ve mezarlığı ile Ağın Gözetleme Kulesi ve Yerleşim Alanı, Deveboynu Manastırı, Surp Etienne Manastırı ve Şaxurp Şapeli'nde çalışmalar gerçekleştirildi. 

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

18 Հոկտեմբեր 2015 Կիրակի օրը Առաջնորդ Գարեգին Սրբազանը Հանաուի Հայ Համայքի մէջ հանդիսապետեց Ս. Պատարագին, զոր մատոյց Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի միաբան Հոգշ. Տ. Ահարոն Աբեղայ Շախվերտեանը: յԸնդացս Ս. Պատարագի Գարեգին Սրբազան կիսասարկաւագ ձեռնադրեց եկեղեցւոյ երկու սպասաւորները՝ Գրիգոր Ուր. Դպիր Փուրթեանը եւ Քրիսթոֆէր Ուր. Դպիր Պէտիկեանը: Ս. Պատարագի աւարտին համայնքի սրահին մէջ կազմակերպուած էր սիրոյ սեղան:

«ՀԱՄԱԶԳԱՅԻՆ»Ը ՀԻՒՐԸՆԿԱԼԵՑ ՆՈՒՆԷ ԵՍԱՅԵԱՆՆ ՈՒ ՍԻՊԻԼԸ

Անցեալ շաբաթ «Համազգային»ի հիւրերն էին հայրենի երգչուհի Նունէ Եսայեան եւ Պոլսահայ երգչուհի Սիպիլ։ Շաբաթավերջին անոնք ելոյթ ունեցան Bergen Performing Arts Center-ի մէջ հազարէ աւելի հանդիսատեսներու դիմաց, մասնակցութեամբ՝ «Համազգային»ի Արեգակ երգչախումբին եւ Նայիրի Պարախումբին։ Համերգը, ինչպէս «Համազգային»ի ամբողջ տարուայ գործունէութիւնը, նուիրուած էր Հայոց Ցեղասպանութեան Հարիւրամեակին։

Hamidi'yi Bakan olarak görmek hakkımız

Eyüp Yılmaz / eyupylmaz072@gmail.com
Seçim sonuçlarını Batman için değerlendirmeye gelince ; Kimse kusura bakmasın! Bunun böyle olacağını çocuklar bile biliyordu. Daha da ötesi bu sonucun Hamidiler için böyle olacağını bütün Batman halkı biliyordu… Çünkü Hamidi ailesi sadece Batmana ait bir aile değil Hamidi ailesi doğu ve güneydoğunun birçok iline mal olmuş bir ailedir. Bilmeyenler için anlatayım (ben değil tarih söylüyor); "1915 yılında Mardinin Midyat ilçesinde Ermeni ve Süryanilere karşı bir ayaklanma başlıyor. Ayaklanmadan kaçıp Midyatın AYINVERT köyüne sığınan 10 bine yakın Ermeni ve Süryani burada mahsur kalıyorlar. Dönemin yöneticileri ve askeri birlikler bu fırsatı kullanıp bu insanların katledilmesi için halkı kullanıyorlar.Bu olanları duyan Şeyh Fethullah (r.a.) tıpkı babası Şeyh İbrahim ( r.a.)in 1895 te Süryanilere yardım ettiği gibi AYINVERT köyüne gidip bu insanların malları,canları ve namuslarının Müslümanlara haram olduğunu söyleyip Ermeni ve Süryanileri katliamdan kurtarmıştır."

The Bodiless Powers

Every year, a Saturday in early November brings us to one of the more unusual observances of the Armenian Church calendar: the feast day dedicated to the holy archangels Michael and Gabriel. We’ll greet it again this weekend, on November 7.

Armenians Should Counter Azerbaijan’s Pressure on Israel to Deny the Genocide

By Harut Sassounian / Publisher, The California Courier / www.TheCaliforniaCourier.com
As relations between Israel and Turkey have become increasinly strained in recent years, shifting from strategic alliance to outright hostility, many analysts began to wonder about the Israeli government’s uncharacteristically muted reaction to Turkish Pres. Erdogan’s anti-Semitic diatribes and anti-Israeli actions. Under these circumstances, Armenians and their supporters are puzzled by Prime Minister Benjamin Netanyahu’s continued complicity in the Turkish government’s denial of the Armenian Genocide and the blocking of its recognition by the Knesset (parliament).

Scientific Conference in Greece / ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԵՎ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺՈՂՈՎՐԴԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ

Greek, Armenian and Russian scientists participate  at International Scientific Conference in Greece dedicated to Russian and Armenian Laography. On October 30-November 1 the Democritus University (Komotini, Greece) organized the International Conference "Russian and Armenian Laography: Tradition and Modernity". Professor Manolis Sergis and Assistant Professor Lefteris Haratsidis (a Greek born and raised in Armenia) were in charge of the scientific work and candidate Dr. Garyfallia Theodoridou was in charge of the organizational work. During the conference, 34 papers were presented by 36 participant scientists.

«Ermenileri kim katletti?»: Ermeni Soykırımına ilişkin ilk Arapça film

Ermeni Soykırımına ilişkin ilk kez Arapça belgesel bir film çekimi gerçekleştirildi. Horizon Weekly’nin verdiği bilgiye göre, film «Ermenileri kim katletti?» başlığını taşımakta. Filmin yapımcıları Muhammad Hanafi ve Mariam Zaki. Filmde 20. yy’ın ilk Soykırımına ilişkin fotoğraf ve arşiv dokümanları yer almakta. Filmin çekimleri Ermenistan, Mısır ve Lübnan’da gerçekleştirildi. Filmin prömiyeri 8 Kasım’da Kahire’de gerçekleştirilecek.

'Daha iyi bir toplumu kendimizi iyileştirmeden oluşturamayız'

Türkiye’ye ziyaretinde bu kez İzmir’de konuşan Uruguay’ın ‘yoksul’ dostu eski devlet başkanı Jose Mujica, “Kendi eylemlerinizi kendiniz yargılayın. Çünkü siz kendinizin yargılayıcısısınız. Hiçbir zaman daha iyi bir toplumu kendimizi iyileştirmeden yaratamayız” diye konuştu. İzmir’de yazar Ece Temelkuran moderatörlüğünde bir söyleşiye katılan Mujica, Nobel Barış Ödülü’nü verilmesi durumunda kabul etmeyeceğini dile getirmesiyle ilgili soruyu, “Bu kadar savaş dolu bir dünyada ne yüzle Nobel Barış Ödülü veriyorlar?” sözleriyle yanıtladı.

Yüzyılın hikayesi: Dönüş (Veratarts)

Ermeni bir ailenin 3 nesillik hikayesini kendilerinden dinlememiz ve görmemizi sağlayan 'Dönüş', 9 Kasım Pazartesi akşamı izleyiciyle buluşuyor. "Kadınlar, erkekler, gençler ve çocuklarla değişen nüfuz cüzdanları, tazelenen hafıza, sadece acılarla öğrenilen bedeli çok ağır bir yüzleşme"

Koray Çalışkan'ın, Adil Gür'ün 1 Kasım tahminine dair söyledikleri...

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Koray Çalışkan, seçimden 2 gün önce STV Haber’e konuk oldu. Ve Adil Gür’ün AKP’nin yüzde 47,2’lik oy olacağı tahminine dair “Çıkarsa ben akademisyenliği bırakayım” dedi…“Nazlı Hanım, timsah göz yaşlarıyla ortaya çıkmasın. O zat seçimden sonra bir daha araştırma yapmamalı. Rezil olacak. Haklı falan çıkmayacak. Biz bunun metodolojisini öğreten insanlarız. Ben siyaset bilimciyim. Ben araştırmacıyım. Yok böyle bir imkan. Hadi çıksın benimle televizyona. Çıkarsa ben akademisyenliği bırakayım. Birinci parti yüzde 47’yi bırakın, ona yaklaşamaz bile. Yüzde 40’ı bulsun birinci parti, mutlu olsun." ( !!! HYETERT)

Sarkisyan:Haykazyan Üniversite faaliyetleriyle her Ermeni’ye gurur hissi veriyor

Beyrut Haykazyan Üniversite’nin (BHÜ) yarım asrı aşan yurtsever ve Ermeni değerlerini koruyan faaliyetleriyle her Ermeni’ye gurur hissi veriyor. Beyanat bugün 4 Kasım’da Haykazyan Üniv. rektörü Paul Haydostyan’ı kabulü esnasında cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. Cumhurbaşkanı buluşma başlangıcında Lübnan’da resmi statüye sahip tek Ermeni yükseköğretim kurumu olan Haykazyan Üniversitesi’nin 60. yaş gününü kutladı.

Chicago’ya Ermeni Soykırımı kurbanları anısına Haçkar

Chicago Ermeni toplumu temsilcileri 25 Ekim’de  Evanston kenti Surp Hakob Ermeni Kilisesi avlusunda Haçkar açılış törenine katılmak üzere toplandılar. Chicago Tribune’ün verdiği haberde, 1915 Ermeni Soykırımı 1.5 milyon masum kurbanlarının kutsallar mertebesine yükselmesine ithaf edilen haçkarın açılış töreni Ermeni Apostolik Kilisesi ABD-Batı yakası ruhani önderi Başepiskopos Hajak Barsamyan riyasetinde icra edildi.

Rum Yönetimi ile kilise arasındaki anlaşma garanti altına alınıyor

Rum Yönetimi ile Kilise arasında 1971 yılında imzalanan anlaşmanın garanti altına alınmasına ilişkin yasa tasarısının bugün Rum Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasının beklendiği belirtildi. Rum Yönetimi ile kilise arasındaki anlaşma garanti altına alınıyor. Alithia gazetesi, Rum Yönetimi ile Kilise arasında 1971 yılında imzalanan anlaşmanın, Kilise’nin, devlete 15 bin dönüm arazi vermesi karşılığında, kırsal bölgedeki papazların maaşının devlet tarafından ödenmesini öngördüğünü anımsattı...Gazete ayrıca Kilise tarafından devlete verilen 15 bin dönüm arazinin,  2009 yılı fiyatlarıyla değeri 125 milyon Euro olan yüzde 79’unun KKTC’de bulunduğunu,  81 milyon Euro değerinde olan geriye kalanının ise Güney Kıbrıs’ta bulunduğunu belirtti.

Soykırım mağduru Yahudilere tazminat

Fransa, ulusal demir yolu şirketi SNCF'in Yahudi Soykırımı'ndaki rolü nedeniyle mağdurlara 60 milyon dolar tazminat dağıtacak. Şirket, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa Nazi işgali altındayken yaklaşık 76 bin Yahudiyi Nazi kamplarına taşımıştı. Fransa, ulusal demir yolu şirketi SNCF'in İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri Nazi kamplarına taşıması nedeniyle soykırım mağdurlarına 60 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Kağıtsporlu Fatih, Avrupa Üçüncüsü Oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü’nün başarılı karatecisi Fatih Çiçek Avrupa Üçüncüsü oldu. Avrupa İşitme Engelliler Mücadele Sporları Şampiyonası, 26 - 31 Ekim tarihlerinde Ermenistan’ın ev sahipliğinde yapıldı. Ermenistan’ın başkenti Erivan’nda yapılan şampiyonada Karate, Judo ve Tekvando branşlarında 71 kadın, 107 erkek sporcu mücadele etti.

«Ermenistan» Fonu: Nalbandyan köyü yeniden inşa edilmiş ve onarılmış okuluna sahip olacak

Armavir eyaleti Nalbandyan köyü Orta Okulu, «Ermenistan»Tüm Ermeni Fonu Toronto (Kanada) yerel organı hayırseverleri Armen ve Bercuhi Nalbandyanlar sponsorluğunda esaslı onarımdan geçirilecek.

Dışişleri: Walter’in raporunu ciddiye almaya gerek yok

Ermenistan Dışişleri Bakan yardımcısı Karen Nazaryan Ermenistan’ın Avrupa kurumlarıyla işbirliğine sadık kalmaya devam ettiğini hatırlattı. AKPM’nin bölge ve dünyanın diğer kesitlerinde insan haklarının korunması meselesinde bir dizi önemli işlevi olduğunu kaydeden Nazaryan ʺBritanya’lı parlamenter Robert Walter’in yukarda anılan raporuna ilişkin olarak, benzeri işlemler AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının çabalarına doğrudan zarar verebilir. AK PM’nin aracılık yetkisi yok. Dahası  Walter pek yakında  AK PM’ndeki mazbata süresi sona eriyor ve kendi ardından böyle biz iz bırakması çok kötüʺ dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ’nden Ermenistan’a acil çağırı

Azerbaycan/Bakü/Trend Haber Ajansı/- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PACE) Ermenistan’a çağrı yaptı. Konuya ilişkin PACE tarafından yapılan tasarı ocak 2016’da zirvede görüşülecek. Tasarıda, Ermenistan’ın işgal olunmuş Azerbaycan topraklarından, Karabağ’dan askeri güçlerini çıkarılması için çağrı yaptığı bildiriliyor. PACE, ayrıca Azerbaycan ve Nahçivan arasında koridorun oluşması için çalışmaların yürütülmesini çağırısında bulundu.

Yunan Bakan: Rumlara soykırım yapılmadı

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis, Türklerin Pontuslu Rumlara soykırım yapmadığını belirtti… Katıldığı bir televizyon programında, "Pontus soykırımı" iddialarıyla ilgili sorular üzerine, "soykırım" kavramıyla "etnik temizlik" kavramının farklı şeyler olduğunu ifade eden Filis, "Pontusluların acısını, dökülen kanı, Jön Türklerin vahşetinden çektiklerini tanıyoruz. Ancak, bu başka şey, bilimsel anlamda soykırım başka bir şey" dedi…Filis, Yunan devletinin bu konudaki tezinin "soykırım"ın kabulü yönünde olduğunu ancak, bu konuda asıl karar vermesi gereken mercilerin uluslararası mahkemeler ve bilim toplumları olduğunu kaydetti.

En büyük asker bizim asker! Adı Ari, Yorgo ya da Hrant dahi olsa...

Karel VALANSİ  www.twitter.com/karelvalansi  karelvalansi@yahoo.com
Gayrimüslimlerin askerlik anılarından yola çıkarak hazırladığı ‘Ali Değil Ari Komutanım’ belgeseli ile adından söz ettiren genç yönetmen Deniz Özden ile filmin hikâyesini konuştuk. Deniz Özden genç bir yönetmen, halen Beykent Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümünde eğitimine devam ediyor. Onu ilk kez 14 ödül kazanan ‘Bir Maç Günlüğü’ belgeseli ile duyduk. Şimdi ise yeni belgeseli ‘Ali Değil Ari Komutanım’ ile adından söz ettiriyor. Bir süre önce Şişli Kent Kültür Merkezinde galası yapılan belgeselde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gayrimüslimlerin yaşadıklarına ışık tutuyor.

Türkiye’de Bir İlk: “Roman Televizyon Kanalı Yayına Başlıyor”

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, marka tescili yaptırdıkları ‘”Roman TV” kanalının 20 Kasım’da deneme yayınına başlayacağını bildirdi. Çokyaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gazeteden sonra televizyon kanalı kuruluyor olmasının, Türkiye’de Roman açılımından sonra camiaların önemli bir noktaya geldiğini işaret ettiğini söyledi.

Van Vilayeti – Belge No 6

HAYATTA KALAN SATENİK PARUNAKYAN’IN, VAN SANCAĞININ VAN KAZASINDA BULUNAN ARÇAK’TAKİ KHARAKONİS KÖYÜ KATLİA­MIYLA İLGİLİ TANIKLIĞI

İstanbul Erivan'ı Salladı

İstanbul aşığı Ermeni bir ressam. 1817-1900 yılları arasında yaşamış. 200'den fazla tablosunda İstanbul'u resmetmiş. Türkiye aşığı Özbek bir piyanist. Türk vatandaşı ve İstanbul’da yaşıyor. 100 yıl önce yaşamış olan bu ressamın İstanbul resimleri için şarkılar bestelemiş. İki farklı zaman diliminden bu iki kişi, geçtiğimiz hafta sonu Erivan’da bir araya geldi. Ve İstanbul’u Ermenilerle buluşturdu. Bahsettiğim ressam: İvan Ayvazovski.

Kucaklayıcı olunmalı

Yakup Barokas /   ybarokas@salom.com.tr
1 Kasım seçimleri, anketlerin de öngöremediği sürpriz bir sonuç ve AK Parti’nin zaferi ile sonuçlandı… Umarım seçim sonrasında, ‘bakalım bu hafta hangi olağandışı haberlerle karşılaşacağız’ demeyeceğimiz, televizyonu açtığımızda şehit ve ölüm haberleri ile sarsılmayacağımız, özgürlük alanlarının genişletileceği, uzun süredir özlem ile beklediğimiz yeni bir dönem başlayacaktır. Umarım bu yeni dönem, tarihte yaşanan bazı acı olaylara rağmen hala pek çok etnik kökeni, farklı inanç gruplarını, pek çok rengi bir arada barındıran Türkiye’de her türlü ayırımcılığın, nefret söyleminin en ağır cezalar ile yargılanacağı, halklar arasında barış ve birliğin tesis edileceği bir dönem olacaktır. Seçim sonuçları hayırlı olsun.

Seçim ve Ötesi

Özgür Küçük
Evet, bir seçimi daha atlattık ve bir kez daha Beyaz Türkler olarak hüsran, hayal kırıklığı ve ardından nefrete dönüşen duygu durumlarına sevk ettik kendimizi. 38 yaşında bir İstanbul’lu olarak hayatımda ilk kez gönüllü gözlemci olduğum bir seçimin ardından sizlerle gözlemlerimi ve çıkarımlarımı paylaşmak istiyorum. (Bir dostun gönderdiği bu eski yazı beyaz Türklerin değişmediğini gösteriyor. Halkı küçümse, aptal de, karnını kaşıyan de sonra da seçimde oy bekle, demokrasiden söz et. HYETERT)

ՆՈՒՆԷ ԵՍԱՅԵԱՆՆ ՈՒ ՍԻՊԻԼԸ ԹՆԴԱՑՈՒՑԻՆ ՆԻՒ ՃԸՐԶԻՆ

Համազգային Հայ Կրթական Ու Մշակութային Միութեան Նիւ Ճըրզիի մասնաճիւղը վեց ամսուայ մէջ երկրորդ անգամ ըլլալով մեծաշուք հանդիսութեամբ ոգեկոչեց Հայոց Ցեղասպանութեան հարիւրամեակը։ Առաջինը Մարտին էր, երբ «Մէկ Ազգ, Մէկ Մշակոյթ» համոյթով համախմբեց գաղութին մշակութային միութիւններն ու տաղանդները։

Yerevan’da Ermenistan-AB işbirliği komitesi’nin oturumu başladı

Ermenistan başkenti Yerevan’da Ermenistan-Avrupa Birliği (АB) işbirliği komitesinin 16. oturumu başladı. Oturum sırasında konuşma yapan Ermenistan Ekonomi Bakanı Karen Jshmarityan, Ermenistan’ın AB ile daha yapımcı ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine yönelik çalışmaların sürdürülmesini önemsediğini bildirdi. Oturumun başkanlığını Ermenistan tarafından Ekonomi Bakanı Karen Jshmarityan, Avrupa tarafından ise Dış ilişkilerinin Rusya, Doğu Ortaklığı, Orta Asya, bölgesel işbirliği ve AGİT (Avrupa ve Güvenlik İşbirliği Teşkilatı) konulardan sorumlu Gunar Vigand yönetti.

Polonya Piskoposluğu antisemitizmi günah ilan etti

Antisemitizm´in ‘kardeşini sev’ yasasına aykırı olduğu belirtildi. Polonya Piskoposluğu, Katolik inancına sahip mensuplarına hitap ettiği açık mektupla antisemitizm ve Yahudi dinine olan düşmanlığın günah olduğunu ilan etti. Polonya Katolik Kilisesi, bu tür düşmanlıkların ‘kardeşini sev’ yasasına aykırı olduğunu belirtti. Ayrıca Hıristiyan-Yahudi ilişkilerini geliştirmenin bir tür dini ‘hobi’ olarak görülmekten çıkarılıp kilisenin ana meşgalelerinden biri haline gelmesi gerektiğini de vurguladı.

En büyük asker bizim asker! Adı Ari, Yorgo ya da Hrant dahi olsa...

Karel VALANSİ  www.twitter.com/karelvalansi  karelvalansi@yahoo.com
Gayrimüslimlerin askerlik anılarından yola çıkarak hazırladığı ‘Ali Değil Ari Komutanım’ belgeseli ile adından söz ettiren genç yönetmen Deniz Özden ile filmin hikâyesini konuştuk.Deniz Özden genç bir yönetmen, halen Beykent Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümünde eğitimine devam ediyor. Onu ilk kez 14 ödül kazanan ‘Bir Maç Günlüğü’ belgeseli ile duyduk. Şimdi ise yeni belgeseli ‘Ali Değil Ari Komutanım’ ile adından söz ettiriyor. Bir süre önce Şişli Kent Kültür Merkezinde galası yapılan belgeselde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gayrimüslimlerin yaşadıklarına ışık tutuyor.

İç savaş

Murat Bardakçı / mbardakci@htgazete.com.tr
Seçimler yapıldı, sonuçlar her kesimi ve herkesi şaşırttı, şaşkınlık hâlâ devam ediyor ve bu arada bazen apaçık, bazen de üstü örtülü biçimde muhtemel bir tehlikeden bahsediliyor: İç savaştan... Filânca konuda ilerleme kaydedilmediği veya falanca ile anlaşma sağlanamadığı, yahut bilmemne meselesi çözülmediği takdirde Türkiye’de yakında iç savaş çıkarmış, kan gövdeyi götürürmüş, memleket mahvolurmuş, vesaire... İnanmayııın... İnanmayın, zira tarihimizde “iç savaş” yoktur, bunun ne demek olduğunu bilmeyiz ve daha da önemlisi, iç savaş kavramı genlerimizde de mevcut değildir!

Սեւակին Հարցով Եւրոպական Դատարան Պիտի Դիմենք. Անի Պալըքճի

ԵՐԵՒԱՆ.- «Յաջորդ դատէն եւս մեծ յոյսեր չունիմ», «Արեւելք»ին ըսած է Թուրքիոյ բանակին մէջ ծառայութեան ընթացքին, Ապրիլ 24, 2011ին սպաննուած Սեւակ Պալըքճիի մայրը՝ Անի Պալըքճի։ Ան նաեւ ըսած է, որ Սեւակի սպանութեան գործը քննող դատական յաջորդ նիստը պիտի կայանայ Դեկտեմբեր 22ին, մինչ Սեւակը սպաննած զինուորը՝ Քուանճ Աղաօղլուն, կը շարունակէ բանտէն դուրս մնալ։

1915 Siyaset, Tehcir, Soykırım

“1915” Türkiye'deki yaygın kullanımıyla “Ermeni Tehciri”ni, daha geniş bir bağlamda “Şark Meselesi”nin sonunu ifade ediyor. Ermeni dünyası için bu tarih “Ermeni Soykırımı” demek. Partizan olmayan uluslararası tarihçilik ve sosyal bilimsel çalışmalar ise son yıllarda konuyu karşılaştırmalı bir yaklaşımla daha soğukkanlı ve nüanslı ele almaya başladı. 1915: Siyaset, Tehcir, Soykırım söz konusu eleştirel birikime kapsamlı ve özgün bir katkı.

Ermenilerin yaşamını günışığına çıkaran sergiye büyük ilgi

Ankara (DİHA) - Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Ermeni Dildilian ailesinin 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyılın başlarında Anadolu'nun karanlık dönemine objektifleri ile tanıklık ettikleri olayların yer aldığı sergi, ölümün elinden kaçırılan anılarla dolu. Kaybolan halkına tanıklık eden fotoğrafçı Ermeni ailesinin yaşamındaki kesitler, tarihi donduran kareleri günışığına çıkarıyor.

Did Foreign Governments Blackmail Denny Hastert?

By Philip Giraldi
Alleged misconduct by the House speaker was well known to the FBI—and to Turkey and Israel. As former House Speaker Dennis Hastert prepares to plead guilty in accordance with a deal he has made with federal prosecutors, most media will focus on the crimes the FBI mentioned in his indictment. Since Hastert was charged in May, the public has been shocked to learn that the former high-school wrestling coach allegedly spent large sums trying to cover up past sexual abuse. But one prominent whistleblower has been speaking up about the possible misdeeds of Hastert for years now—and the way that they may have compromised national security.

Two Armenians Among Victims of Russian Jet Crash

MOSCOW—While Armenia’s Foreign Ministry announced Monday that there were no Armenian citizens aboard the ill-fated Metrojet flight 9268, which crashed shortly after takeoff in the Egyptian city Sham el-Sheikh Saturday, there are reports that two Armenians, who are Russian citizens were on board the plane. All 224 passengers were killed, among them seven crew members.

Haseke’de Süryani ve Ermeni kurumları ile Kanton Yönetimi arasında ihtilaf

Hrant Kasparyan
Suriye’nin Haseke vilayetinde Kanton Yönetimi’nin hak ihlalinde bulunduğunu açıklayan Süryani ve Ermeni kurumları ortak bir deklarasyon yayımladı. Suriye’nin Haseke vilayetinde Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) ilan ettiği Cezire Kantonu’nda ihtilaflar yaşanıyor. Bölgedeki Süryani ve Ermeni kuruluşları yayımladıkları ortak bir deklarasyonla, yeni çıkarılan özel vergi yasasına biat etmeyeceklerini ilan ederek, yöredeki Hristiyan halklara ait olan mülklerin de başkalarının kullanımına tanzim edilemeyeceğini açıkladı. Süryani haber ajansı AINA’da yer alan habere göre, Kamışlı ve Cezire’deki 16 Süryani ve Ermeni kurumu, Kanton Yönetimi’nin yeni mülk yasası, eğitim müfredatı ve zorunlu askerliğe karşı çıkıyor.

1895 Hamidiye Katliamlarında Karapapakların Rolü

Zeynep Tozduman
Ermenilerin  13 Haziran 1878'de  Berlin Konferansı’na "Ermenistan'a ilişkin Proje" sunması ve bu projenin olumlu karşılanmasından sonra Osmanlı Devleti sınırları içinde Ermeni halkına karşı talan ve katliam eylemleri hızla arttı. Bu dönemde Ermeni Hınçak ve Taşnak örgütleri de düzenli bir ordu haline dönüştü. Rusya ise"Şark Vilayetleri" ilgili işgal hazırlıklarına başlamıştı. II. Abdülhamit, doğu meselesi adı altında, Avrupalı devletler tarafından istenilen reformların, Hıristiyan tebaa için önce özerklik sonra bağımsızlık; Osmanlı Devleti için de zayıflama ve parçalanma anlamına geleceğini düşündüğü için bu konuda Abdülhamit alabildiğince reformları geciktirdi.

ECHR Ruling doesn’t mean an “End” to Genocide Denial Criminalization. Professor at Geneva University

Nothing in this ruling permits to affirm that it is, in Europe, “the end” of the criminalization of genocide denial in general, or that of the Armenian genocide denial in particular. The Court acknowledges the diversity of national solutions on the matter and notes the lack of consensus among the High Contracting Parties. National positions in this large spectrum relate, after all, to the margin of appreciation and sovereign competence of each State. The Court does not determine whether the criminalization of the denial of genocides or other historical facts may in principle be justified – even though the Court, actually, does so regarding the denial of the Holocaust exclusively, in Europe. In any case, the Court’s assessment is case-specific and depends on each context. It does not have any absolute value.

Hrant Dink cinayeti iddianamesi ikinci kez iade edildi

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada, 25 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame "eksiklikler olduğu" gerekçesiyle ikinci kez geri gönderildi.

Assyrians, Armenians in Syria Protest Kurdish Confiscation of Property

Qamishli, Syria (AINA) -- Sixteen Assyrian and Armenian organizations have issued a statement protesting Kurdish expropriation of private property in the Hasaka province of Syria. The statement accuses the Democratic Union Party (YPD), the Syrian wing of the Turkish Kurdistan Workers' Party (PKK), of human rights violations, expropriation of private property, illegal military conscription and interference in church school curricula.

İranlı din adamı Ermeni mezarlarına çiçek bırakıyor

Tahran’in ilçelerinden Kiyamdeşt Cuma İmamı Hüccet-ul İslam Emiri ve çok sayıda İran’ın Devrim Muhafızları Ordusunun Milis güçleri üyesi ile Ermenilerin mezarlığına giderek İranlı Ermenilerin mezarlarına çiçek bıraktı. Tahran bölgesi Ermeni Piskoposluğuna göre, İranlı Şii din adamı “bu mezarlıktaki şehitler insani değerler olarak tanımlanırlar” dedi. İran kendi anlayışına dayandırdığı Şiiliği bölgede ve özellikle Azerbaycan’da yaymaya çalışırken Rusya ile birlikte Ermenistan ile en iyi ilişkiler içinde olan ülkedir.

Azınlıklara sanal şiddet

İpek Yezdani
Türkiye’de ilk kez bir gayrimüslim azınlık vakfı tarafından yürütülen Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamında, sosyal medyada azınlıklar açısından nefret söylemi araştırma konusu oldu. Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi’nin, Bilgi Üniversitesi ve Konda araştırma şirketi ile yürüttüğü proje kapsamında yapılan araştırmada, sosyal medyanın azınlıkların toplumla entegrasyonundaki rolüne bakıldı. 30 Ocak ve 17 Nisan arasında Rum, Ermeni, Musevi ve Süryani cemaatlerine mensup 746 kişiyle yapılan ankete göre azınlık mensuplarının sadece yüzde 20’si sosyal medyada özgürce paylaşımda bulunabildiğini ifade ederken, yüzde 80’i düşüncelerini ifade ederken çekindiğini ya da gerçek düşüncelerini paylaşmadığını vurguladı.

Akrep etmez Yzb. Torosyan’ın tarihçiye ettiğini!

Bilgehan Uçak
2012 yılında Çanakkale’den Filistin Cephesine başlıklı anıları yayınlanan Ermeni Topçu Yüzbaşısı Sarkis Torosyan’ın hikâyesi ülkemizde daha önce hiç yaşanmamış bir tartışmanın göbeğine oturdu. Aradan geçen üç seneye rağmen tarihçiliğimizin bütün defolarını ortaya döken tartışma devam ediyor… AKP hükümetinin, bu yıl 24 Nisan’da uyanıklık yapıp Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ı Çanakkale’ye davet etmesi ile ilgili olarak, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gazetecilere “Osmanlı ordusunda Ermeniler de vardı” deyivermişti. Yusuf Halaçoğlu hemen telaşla, “tarihî bir yanlış yapıldığını” ve “Ermenilerin haklı olarak, davet sırasında ‘Mademki vatanı birlikte kurtardık. Bizi neden sürgün ettiniz’ sorusunu” gündeme getirebileceklerini hatırlattı. Maalesef, Prof. Halaçoğlu siyasi analiz yeteneği bakımından, Prof. Eldem’den çok ileride. Resmî söyleme tehdidin nereden geldiğini daha iyi görüyor. Kendisi, Osmanlı Ordusu’nda Ermenilerin varlığını dile getirmenin ‘inkârcı’ politikalara zarar vereceğinin farkında.

Türkiye Ermenileri’nin Cefâkâr Dostu

Levon Panos Dabagyan
Evet! Yağan rahmete rağmen, cami avlusu ve kabristandaki izdiham, gerçekten bahse değerdi. Zira yüzler değil, binlerce vatandaş bu büyük Yazarı son yolculuğunda yalnız bırakmamıştır… Biz, Türkiye Ermenileri merhumu her daim, candan bir dost, candan bir koruyucu olarak görerek saygı duymuş ve şimdi de saygıyla anmaktayız!... Patrik, I. KAREKİN ĞAÇADURYAN (1951-1961) vardı ve bu zat üniversite olayları esnasında: (Siyasî oyunlara gelmeyin. Tek meşguliyetiniz dersleriniz olsun. Mez’un olduktan sonra, dilediğiniz yolu seçersiniz.) tavsiyesinde bulunmuştu. Evet bu veya buna benzer bir tavsiyede bulunmuştu. Vay anam! Bu nasıl olur? Bir Ermeni buna nasıl cüret eder?!... Patrik derhal makamından uzaklaştırılmalı yaygarası her tarafı inletir olmuştu...İki ukalâ Ermeni bozuntusu Patrikhâne’ye giderek, Patrik’in istifa etmesi hakkında uyarıda bulunmuşlardı. Sizin anlayacağınız, Türkiye Ermenilerin hiç de hayırlı bir gelecek beklememekteydi... Zira, Türkiye’de tek bir kalem, tek bir bürokrat Ermeni vatandaşları lehine tek bir yorumda bulunmamaktaydı!... İşte böyle bir dönemde merhum Çetin Altan Üstadımız devreye girmişler ve tek başlarına hem Ermenileri ve hem de Ermeni Patriki, I.Karekin Ğaçaduryan Cenaplarını müdafaa etmişlerdi.

Paros Kasım Sayısı Çıktı


«Հայաստան» Հիմնադրամի Այս Տարուան Թելեթոնը Տուն Պիտի Նուիրէ 5 Եւ Աւելի Երեխայ Ունեցողներուն

ԵՐԵՒԱՆ, «Արմէնփրէս».– Հայաստան համահայկական հիմնադրամի 26 Նոյեմբերին կայանալիք «Հեռուստամարաթոն 2015»ի գլխաւոր նպատակն է բնակարաններով ապահովել 5 եւ աւելի երեխայ ունեցող բազմազաւակ ընտանիքները: Անիկա պիտի սկսի 26 Նոյեմբերին, Երեւանի ժամանակացոյցով ժամը 22:00ին եւ պիտի շարունակուի մինչեւ առաւօտեան ժամը 10: «Մեր տունը» խորագիրով համահայկական դրամահաւաքին ներդրում կրնայ ունենալ ոեւէ անձ՝ նպաստելով հիմնադրամի նախաձեռնած բնակարանաշինութեան:

Osmanlı tokadı

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Bu seçimde meselenin özü şuydu: Söz konusu esnek seçmen davranışı sergileyebilen kesim açısından bakıldığında, apaçık şekilde daha doğru davranan bir AKP vardı. Bu eğilimin AKP’yi sosyolojik açıdan ‘normal’ düzeyi olan yüzde 45’e doğru çıkaracağı belliydi. Ama bir ilave olgu daha yaşandı. Parti tercihleri üzerinde ne denli etkili olacağını bilemediğimiz bir olgu: Söz konusu aynı kesim açısından MHP ve HDP apaçık şekilde daha yanlış davranmışlardı. Öte yandan bunun bir oy kaymasını ifade edip etmeyeceği belli değildi, çünkü bu seçmenlerin bir önceki seçimde farklı bir partiye oy vermiş olmaları şimdi AKP’ye doğru bir geçişi zorlaştırabilirdi… Seçim sonuçları bunu bize söylüyor… Bu ‘eşik’ hiç de yüksek değil. Türkiye toplumunun en az üçte biri son derece sağduyulu ve rasyonel davranabiliyor ve iktidarı da bu insanlar belirliyor. Diğer partiler böylesine basiretsiz olmaya devam ettikleri sürece, basireti öne çıkaran seçmen grubunun öncelikle AKP’ye muhatap olması, doğru yolda gördüğünde onu desteklemesi, ideolojik hayallerin ötesine geçen bir toplum tasavvuru olmayanlara da Osmanlı tokadı indirmesi hiç şaşırtıcı değil…

Akit, Vakit’tir: Seçim günü “Gâvuru sevindirmeyin” manşeti atınca, AKP borazanı, Irkçı, Demokrasi ve Yahudi Düşmanı mıdır?

AKP yörüngesinde “tetikçi hizmet” veren eski Vakit, Yeni Akit gazetesi, 1 Kasım seçimi için oy kullanacak seçmene “Gâvuru sevindirmeyin” çağrısı yaptı. On yılı aşkın süredir KeHaber’in ırkçı ve Yahudi düşmanı yayınlarına defalarca dikkatleri çekmeye çalıştığı, yobaz eğilimli gazete seçim günü birinci sayfasında iri puntolarla verdiği manşette, “Ümmetin seçimi” başlığı altında, (120’nin üzerinde ülkede 35 bini aşkın yayıncıyı temsil eden)  WAN IFRA ve WEF’yi suçlarken bir kez daha gayrimüslimleri hedef etti. (AKP eğer dünyanın önüne İnsan Haklarına saygılı hukuk devleti olarak çıkmak istiyorsa ilk önce bu nefret söylemi üreten posalardan kurtulmalıdır. HYETERT)

Diocese Kicks-off 2015 Christmas Ball with Announcement of Honorees

Western Diocese  of the Armenian Church of North America

Markar Esayan: "Artık Türkiye'de azınlık ve Kürt sorunu yok"

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan, 13 yılda Türkiye'de bütün halkların lehine sessiz ve barışçıl bir devrim yaşandığını belirterek, "Türkiye'de azınlık ve Kürt sorunu yok artık" dedi… "Meclis'te azınlık hakları için ne tür girişimde bulunacağı ve hangi projeleri hayata geçirebileceğine" ilişkin soru üzerine Markar Eseyan, "Türkiye'de artık azınlık sorunu yoktur" ifadelerini kullandı. Eseyan, şöyle devam etti:"Türkiye'de Kürt sorunu da yok artık. Biz genel olarak demokratikleşme, ekonomi ve özgürlüklerle ilgili adımlarımıza devam edeceğiz. Hiçbir zaman parti olarak 'sadece Ermenilerin, Kürtlerin sorunlarını çözelim' diyerek olaya yaklaşmadık. Biz bütün Türkiye'nin demokratikleşmesinin zaten herkesin sorunlarını çözeceğini ön gördük. Ama her türlü etnik meseleye karşı da duyarlı olduk. Çözülmesi gereken ufak tefek meselelerimiz var. Tabii bunlarla da yakından ilgilenip çözeceğiz."

Ermeni öğrencilere özel din soruları

Ayşegül Kahvecioğlu -Ankara
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 25 Kasım’da gerçekleştireceği TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavında bu yıl ilk kez Ermeni okullarında okuyan öğrencilere, ‘Ermeni dini’ ile ilgili sorular yöneltecek.Ancak ‘Ermeni dini’ sorularının tamamı öğrencilere Türkçe olarak sorulacak. Türkiye’de tamamı İstanbul’da toplam 18 Ermeni okulu bulunuyor.

Ermeni gözlemciler ırkçı yaklaşımlarla karşılaştı

İlk olarak Avrupa Ermeni Federasyonu'nda 3 kişilik heyet, gözlemlerini paylaştı. Esenyurt İbrahim Özaydın İlkokulu'nda seçmenlerin oy kullanma sırasında tek tek aranarak okula alındığını, kendilerinin ise okula girmek istedikleri sırada etraflarının polislerce sarıldığını ve kimlik kontrolüne tabi tutulduklarını paylaşan heyet üyeleri, yaklaşık 45 dakika kadar okul bahçesinde bu şekilde bekletildiklerini dile getirdi. Heyet, bir polisin üstlerini arayarak "Bu Ermenilerin burada işi ne" şeklinde sözler sarf ettiğini anlattı. Gittikleri 18. Yüzyıl İlkokulu'nda da yine polisler tarafından ablukaya alındıklarını ve kimlik kontrollerinin yapıldığını kaydeden heyet üyeleri, burada da kendilerini tanıtmaya çalıştıklarında "Haa anladım Ermeni, Ermeni" şeklinde hitaplarla karşılaştıklarını ifade etti.

Yeni meclisin azınlık adayları

7 Haziran’da meclise seçilen Ermeni, Süryani, Mıhallemi, Ezidi ve Roman adaylar 1 Kasım seçimlerinde yerlerini korudu…3. bölge 2. sıra adayı olan Garo Paylan yerini korudu, 26. dönem mecliste göreve devam edecek… CHP’nin İstanbul 2. bölge 1. sıra adayı Selina Doğan da meclis görevine devam edecek. Markar Esayan, 1 Kasım seçimlerinde 14. sıradan aday gösterilmişti. Esayan yine sınırdan, 14. sıradan meclise girdi.

Başbakan: Ermeni-Rus işbirliğinde büyük işbirliği potansiyeli mevcut

Bugün 2 Kasım’da başbakan Hovik Abrahamyan, RF Federal Meclis Federal Konsey Başkanı Valentina Matvinenko buluşması gerçekleşti… Başbakan Abrahamyan, Sayın Matvnenko’nun ziyaretinin iki müttefik ülke işbirliğinin pekişmesi katkıda bulunacağına emin olduğunu ifade ederek, iki ülke işbirliğinde büyük işbirliği potansiyelinin mevcut olduğunu kaydetti. Başkan Matvnenko iki ülke parlamentolarının verimli şekilde işbirliğinde bulunduklarını ifade etti Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) başkanlığının Ermenistan tarafından üstlenilmesinin güvenlik ve ekonomi alanlarında ortak projelerin hayata geçirilmesine katkıda bulunacağını vurguladı.

Aşotyan: Bizim için Yahudi halkının deneyimi çok önemli

Ermenistan Eğitim ve Bilim bakanı Armen Aşotyan, 24 Nisan’ın geçmiş olmakla beraber, tüm yılın sembolik önem taşıdığını ve gençlerin diğer halkların soykırımlarına ilişkin de bilgi sahibi olmalarının gerekli olduğunu kaydetti…Bakan dersteki konuşmasında tarihten ders alarak geçmişin hayaletlerinin geri dönüşünün engellenebileceğini vurgulayarak ʺBen Holokost’u seçtim, zira bu histografi açısından Ermeni Soykırımıyla beraber en fazla incelenmiş suçtur, diğer yandan Ermeni Soykırımı ve Holokost’u uluslararası tanınma ve kınanma açısından paralellikler ve farklılıklarını siyasi anlamda açıklamak çok önemli. Bizim için Yahudi halkının deneyimi çok önemli, zamanında dost Yahudi halkının uluslararası tanınma ve kınama işinde olduğu kadar aynı ölçüde talepkar olabilmeliyizʺ dedi.

Ahmed Frank ve Amerika kapılarına dayanan Osmanlıların 11 maddelik hikâyesi


Engin Özer / @enginzer
Cihan devleti Osmanlı İmparatorluğu’nun 3 kıtaya yayıldığını, Viyana kapılarına dayandığını ancak Avusturya Arşidüklüğü’nün kapıları bir türlü açmadığını hepimiz biliyoruz. Amerika’ya gitmeden önce Avusturya’ya çörek yaptırmıştık. Rivayet odur ki dönemin en haşmetli krallıklarından olan Avusturya, Viyana Kuşatması’nda Osmanlı’ya boyun eğmediği ve bağımsızlığını kaybetmediği için günlerce kutlama tertip etmiş; hatta kutlamalar anısına Türk bayrak geleneğindeki hilal’den esinlenerek bir de çörek yaptırmış. Kelime anlamı “Hilal çöreği” anlamına gelen “Croissants” yani bildiğimiz kruvasanın tarihinin buradan geldiğine inanılıyor. Kruvasan hakkında birkaç rivayet daha var ama hepsi sonuçta Osmanlı işgaline ve bayraktaki hilal şekline bağlanıyor.

New York Life Insurance Company to Honor Ottoman Era Assyrian Life Insurance Policies

http://www.assyrianinsuranceclaims.com
New York Life Insurance Company began selling life insurance policies in the Turkish Ottoman Empire in 1882. In connection with turmoil attendant on the outbreak of World War I, however, New York Life stopped selling policies in Europe and in the Turkish Ottoman Empire after 1914. Various reference works and other sources indicate that many persons of Assyrian heritage living in the Turkish Ottoman Empire at the outbreak of World War I were displaced or perished between 1915 and 1923.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un 23 Nisan 2015 Soykırımı anma konuşması

Bu suçlar savaşların gölgesinde işlendi ve savaş bu cinayetleri meşrulaştırdı. Birinci Dünya Savaşında Ermenilere yapılan zulüm yüzyılın devamında başka coğrafyalarda diğer birçok dini ve milli azınlığa da yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Onlar ajan, yabancı güçlerin işbirlikçisi, milli birliği bozan, sınıf veya ırk düşmanı ve halkın içindeki hastalık kaynağı ilan edildi. Onlar ve kaderleri unutulmasın diye kurbanları anıyoruz. Kendi iradeleri için onları hatırlıyoruz. Bilhassa insan onurunun dokunulmazlığı hatırlanmaktadır. İnsan onuru yok edilemez, fakat eğer  onu hiçe sayarsanız ve ayaklar altına alırsanız, sonsuz günahlar işlenebilir.

Denial of the Armenian Genocide Is Brutalizing the World

Stefan Ihrig / Polonsky Fellow, Van Leer Jerusalem Institute
JERUSALEM -- I have this imaginary Armenian kid sister. Well, actually, she is your kid sister, too -- in the same way we all have this imaginary 8-year-old in Syria who has been afraid for her life for the past few years. We are all humans after all. My imaginary Armenian kid sister is 4 and a 1/2; talks too much; is easily distracted; for reasons beyond me, does not like raisin cookies; and, for reasons even further beyond me, died in early 1916. Nobody put a pistol to her head and executed her.

Sketches of Ancient Armenian Costumes by Eugène Lacoste (1877-1878)

I recently stumbled upon some interesting sketches of Armenian costumes from the 2nd to 3rd century AD. These sketches by Eugène Lacoste (from 1877-1878) depict ancient Armenian costumes, for usage in theaters for the opera about Saint Polyeuctus. Polyeuctus according Christian tradition was an ancient Roman saint who lived in the early 3rd century AD.

AK Parti tek başına iktidar

Kurulduğundan beri ilk kez 7 Haziran’daki seçimlerde tek başına iktidar olmaya yetecek kadar oy alamayan AK Parti, 1 Kasım’da yüzde 49 oyla yeniden tek başına iktidar oldu. AK Parti, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri’nden yüzde 49.12 ile birinci parti çıktı. 2001 yılında kurulan AK Parti, 13 yılda girdiği 5 milletvekili seçimini de kazandı.

Müzikle uğraştığım için ailem ayıplıyordu

Harun Karaburç-  Yeni Şafak
Suriyeli besteci ve udi Haig Yazdjian, Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği Çoğalan Sesler’in konuğu olarak Albert Long Hall’de sahne aldı. Ermeni bir ailenin çocuğu olarak Suriye’de dünyaya gelen Yazdjian, küçükken ailesinin müzik yapıyor diye kendisini ayıpladığını söylüyor. Suriyeli besteci ve udi Haig Yazdjian, Ermeni bir ailenin çocuğu olarak Suriye'de dünyaya geliyor. 20 yıl Suriye'de yaşıyor. Şimdi ise Yunanistan'da yaşıyor.

Opening Night Feature Film: LOST BIRDS By AFFMA


We are very excited to announce our
Opening Night Feature Film: