Etiketler

This Sunday Hamazkaine ASDC Dance Concert

The Sydney Armenian community is about to experience a major cultural event this Sunday, November 15th, presented by the Hamazkaine Australia Sassoun Chapter featuring the talented Senior groups of Hamazkaine Armenian Sydney Dance Ensemble. This year, as the Ensemble celebrates the 15th Anniversary of its establishment, a unique concert is being held presented by the senior groups.

On The Trails Of My Musa Dagh Ancestry


ON THE TRAILS OF MY MUSA DAGH ANCESTRY

When:November 15, 2015 @ 4:00 PM
Where:Ararat-Eskijian Museum/Sheen Memorial Chapel
15105 Mission Hills Rd Mission Hills,CA 91345 USA
 
Categories:
Cultural Committee

Paris'te terör saldırıları

Paris’te 7 noktada yapılan saldırılarda, resmi olmayan açıklamalara göre 140'den fazla ölü, 80’i ağır olmak üzere 200’den fazla yaralı var. Fransa'da II. Dünya Savaşından sonra ilk kez ülkede olağanüstü hal ilan edildi. (Not: Son açıklamaya göre 127 ve 250 yaralı var. HYETERT)

Osmanlı Cumhuriyetinden Demokratik Cumhuriyete... Nereye Geldik, Nereye Gidiyoruz? Cumhuriyetin Diyalektiği!...

Münir Aktolga
Bu ülkede son iki yüz yıldır “Batılılaşma” adı altında yukardan aşağıya doğru Devlet tarafından yönetilen bir kültür ihtilalı süreci yaşanmış. Tamam, bu aynı zamanda Batılı ülkelerin “Oryantalizm” adı altında kültür ihraç etme Politikasıyla kol kola gelişmiştir (bize “emperyalizmi” sadece sermaye ihracıyla sınırlayarak yanlış öğrettiler, hâlbuki işin özünde bu kültür ihracı olayı da yatıyordu...); ama eğer biz işin iç dinamiklere ilişkin yanını da- Devletin bu yola “modernleşerek” kendini kurtarmak için gönüllü olarak girdiği gerçeğini de- görmezden gelirsek olup bitenleri tam olarak kavrayamayız. Bu nedenle, eğer Osmanlı’dan bu yana son iki yüz yıla damgasını vuran süreci anlamak istiyorsak, bir yanda hep Devletin ve onun kendini kurtarmak için geliştirdiği ideolojik duruşların- varoluş biçimlerinin- diğer yanda ise, kendi kültürüne, geleneklerine, değerlerine bağlı kalan geniş halk kitlelerinin bir şekilde buna karşı tepkilerinin yer aldığını unutmamamız gerekir...

Etkili Yahudi kuruluşu ABD’ye Ermeni Soykırımının tanınması çağrısında bulundu

ABD Etkili kuruluşlarından Yahudi Kamu İşleri Konseyi (Jewesh Council for Public Affairs, JCPA) ABD başkanı Barack Obama ve Kongreye, Osmanlı Türkiye’sinde 1915 yılında gerçekleşen Ermeni Soykırımının tanınması çağrısında bulundu. Özgürlük Radyosunun (RFE/RL) verdiği habere göre, JCPA geçtiğimiz ay gerçekleşen forumu esnasında, Yahudi toplumuna Soykırımın tanınması sürecinde Amerikan Ermeni kuruluşlarına destek olmaları çağrısında bulunan özel bir bildiri kabul etti.

Seyid Rıza ve Dersim'de hayatını kaybedenler anılacak

Dersim Araştırma Merkezi (DAM) tarafından düzenleniyor. 15 Kasım 2015 pazar günü İstanbul Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde Seyid Rıza ve Dersim soykırımında katledilenler anılacak. Saat 17:00 ve 22:00 saatleri arasında yapılacak anmaya Dersim Belediyesi Eş Başkanı Nurhayat Altun ve Sosyolog-Yazar Oya Baydar da katılacak.

Avustralya’nın Willoughby kentine Ermeni Soykırımı anısına Haçkarı yerleştirildi

Avustralya’nın Willoughby kenti Beaucher parkına  Ermeni Soykırımının 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde yerleştirilen Soykırım kurbanlarının anısını ebedileştiren Haçkar törenle açıldı. Açılışta Belediye Willoughby başkanı, Avustralya ve Yeni Zelanda Ermeni Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Haykazun Najaryan, yerel Ermeni toplumu temsilcileri hazır bulundular.

Hürriyet Erdoğan'dan Özür Diledi, İki Gazeteciyi İşten Çıkardı

Hürriyet gazetesi, hürriyet.com.tr’de "13’üncü Cuma uğursuzluğu” başlıklı haber görseli nedeniyle iki gazeteciyi işten çıkardı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür diledi. Gazetenin internet sitesinde yayınlanan “13’üncü Cuma uğursuzluğu” başlıklı haberin görselinde, Leonardo Da Vinci’nin Son Yemek (The Last Supper, Il Cenacolo) başlıklı tablosuna Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavuk yerken çekilmiş bir fotoğrafının eklendiği bir versiyonu kullanılmış, bu haber görseli birkaç dakikalığına yayında kalmıştı. (Bu sadece Cumhurbaşkanına değil bütün Hristiyanlara da hakaret. HYETERT)

"Sözde Ermeni soykırımı konulu sergi" iddiasına yanıt

Çankaya Belediyesi, "sözde Ermeni soykırımı" konulu sergi düzenlediği yönündeki iddiaları yalanladı. Belediyeden yapılan açıklamada, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen sergiye ilişkin bugün bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine, serginin belediye tarafından yapılmadığını, içeriği ve düzenlenmesiyle ilgili belediyenin herhangi bir tasarrufu olmadığı bildirildi.

Sergiye tepkiler sürüyor / Skandal sergiye skandal tweet

4 Kasım'da CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 22. ve 23. dönem Konya CHP Milletvekili Atilla Kart, akademisyen Prof. Dr. Baskın Oran ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açılışı yapılan sergiye toplumun tüm kesimlerinden tepkiler yağıyor. "Sözde" Ermeni soykırımı ile ilgili sergiye Çankaya Belediyesi'nin izin vermesi "ihanet" olarak nitelendirildi.

From Holy Etchmiadzin to Your Local Parish

Clergy from across the Eastern Diocese gathered today at New York’s St. Vartan Armenian Cathedral to receive the Holy Muron—the holy oil employed in all the church’s sacramental anointing services. Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, celebrated the Divine Liturgy and distributed vessels containing the holy oil to the clergy.

‘Denize dökülen Rum ve Ermeni halkıydı’

Özgür Aydın
İzmir Fuarı'na mekan olan bölge, bir zamanlar Ermeni mahallesiydi. 1922 yılının sonralarına kadar varlıklarını sürdüren Ermeni halkı, 13 Eylül günü başlayan Büyük Yangın'dan sonra İzmir'i terk etmek zorunda kaldı. Yine Eylül ayında İzmir'de "Yunan askerinin denize döküldüğü" gibi gerçek olmayan bir kahramanlık destanı yıllardır dillendiriliyor olsa da, Türk ordusu İzmir'e girdiği sırada, Yunan ordusu İzmir'i terk etmiş durumdaydı.

Over 1,400 Gather to Celebrate ANCA-WR’s Most Momentous Year at Annual Gala

CENTURY CITY, Calif.– A record breaking more than 1,400 elected officials, supporters, activists, and generous donors from throughout the country attended the Armenian National Committee of America-Western Region’s sold out annual gala on Sunday, October 25, 2015 at the iconic Hyatt Regency Century Plaza hotel in celebration of the organization’s unprecedented year of accomplishments and to pay tribute to 5 honorees who have gone above and beyond the call of duty in advancing the Armenian Cause.

Soykırımın Anıtı ve Ağıtı: Gomidas/ Komitas/ Soghomon Soghomonian

Temel Demirer
“Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo.”[1]
Yıllar boyunca, ne geçen zamanın ne de Anadolu toprağının örtebildiği katliam izleriyle dolu yollarda yürür ve kendi ölümünü beklerken, “Eğer kurtulursam gördüklerimi yazacağım. Halkımın yaşadıklarını herkes bilsin” diye düşünüyordu Rahip Krikor Balakyan. “Hatta tüm bunları gelecek kuşaklara aktarmak için yaşamalıyım. Hayatta kalmak için elimden her ne geliyorsa yapmalıyım.” Rahip, gerçekten de hayatta kaldı. Şansının, sürgün kafilesinde kendisine eşlik eden subaylara verdiği rüşvetin ve Ermeni Soykırımı’nı planlayıp gerçekleştiren İttihatçıların o dönemki ortağı Almanya’da eğitim görmesinin, Almancayı iyi konuşmasının da etkisiyle yaşamayı başardı. Sonra da planladığı gibi, envaiçeşit katliam silahıyla donanmış cellâtların arasında tamamladığı yürüyüşünün sonunda her ne gördüyse hepsini yazdı.

Suriye Habur Olaylarını İnceleme Raporu

Asuri Süryani halkı, 1840'larda başlayan özellikle 1915 yılında ve sonrasında yaşanan soykırımlardan mağdur olmuştur. Bütün bu soykırımlara rağmen anavatanında inatla kendi kimliğiyle yaşama tutunmaya çalışmış, topraklarını terk etmemiştir. Bütün bu soykırım ve pogromlardan halkımız deneyimler edinmiştir. Bu tür saldırılarda kimi zaman din unsuru kullanılmış, kimi zaman paravan örgütler, sahte temsilciler, kişisel çıkarını öne alan kişi ve kurumlar, sahte kurtarıcılar kullanılmıştır. Ancak sonuç hep aynı olmuştur. 21. Yüzyılda anavatanını terk etmeyen bu köklü halkın tarih sahnesinden silinmesine göz yuman ve katkı sunan her kesim, yeni soykırım suçunun da faili olacaktır. Suriye'deki mevcut durum, Irak Ninova'daki 2014 Haziran'ındaki IŞİD işgali öncesinde Asuri Süryanilere, Ezidilere "sizi koruruz" diyerek elinden silahını alan Peşmerge'lerin tutumuna benzemektedir. Saldıran IŞİD barbarları kadar bu saldırıları fırsat bilip ezilen halklar üzerinde yayılmacılık ve egemenlik kurmaya çalışmak da barbarcadır. Artık Asuri Süryani halkı kendi kaderini kendisi belirlemelidir.

18 Maddede Varlık Vergisi: Varlıkları Varlığımıza Armağan Oldu

Emel Gülcan@emelgulcan
Varlık Vergisi’nin adı bile yeterince soğuktu. Görünüşte II. Dünya Savaşı’nın çetin koşullarında sosyal adaleti sağlamak için çıkarılmıştı. Hesaba göre, karaborsacılık ve vurgunculukla zenginleşenler, bedelini ödeyecekti. Ancak gerçek böyle değildi. Özellikle gayrimüslim azınlıkların payına düşen vergi miktarları, ödeyebileceklerinin çok üzerindeydi ve bunun tesadüf olduğunu iddia etmek de güçtü. Peki, Varlık Vergisi aslında neydi, neden çıkarıldı, nelere sebep oldu?

Gürcistan Rusya silahlarını Ermenistan’a bırakmadı

Rusya tarafından Ermenistan’a 200 milyon dolarlık ayrıcalıklı kredi kapsamında ulaştırılan modern askeri teçhizat, yakında Ermenistan’da olacak, “Aykakan Jamanax” gazetesi yazıyor. “Bu teknik Ermenistan’a yeterince uzun bir yol ile getirilecek. Rusya Federasyonu’ndan Kazakistan’a, oradan İran’a, İran’dan ise Ermenistan’a getirilecek.

Ermeni yıldız Beşiktaş'a geliyor

Beşiktaş yönetimi, Spartak Moskova forması giyen Ermeni futbolcu Aras Özbiliz ile bir görüşme gerçekleştirdi. Ocak ayı transfer dönemi için Beşiktaş scout ekibi ve transfer komitesi çalışmalarını hızlandırdı.Hürriyet'in haberine göre; Siyah-beyazlı kulübün scoutları tarafından uzun süredir izlenen Aras Özbiliz önceki gün menajeri ile birlikte Beşiktaş'la bir görüşme gerçekleştirdi. İlk görüşmenin olumlu geçtiği, Aras'ın da Türkiye'ye ve özellikle Beşiktaş'a gelmeye sıcak baktığı belirtildi.

AGİT Minsk Grubu, Avrupa Parlamenterler Meclisi’nin endişelerine ortak

AGİT Minsk Grubu, Avrupa Parlamenterler Meclisi’nin karara aldığı, Ermenistan ve Azerbaycan cephe hattında gerilimin artmasına ilişkin endişelerine ortak. AGİT tarafından yapılan açıklamada: “Biz insan ölümlerinin yaşanmasından çok üzgünüz. Sorunun uzun süre devam ettiğini düşüncesindeyiz. Taraflar, sorunun barış içinde çözülmesi için gerekli adımları atmaları gerekir.” diye bildirildi.

Gürcistan Yahudileri: “Mesih gelirse göç ederiz”

Nelly Barokas   
Tişis Yahudi toplumu Hıristiyan komşuları ile uyumlu bir birliktelik içinde yaşıyor. Eski Sovyet ülkelerinde yaşayan diğer Yahudi toplumlarından oldukça farklılık gösteren Gürcistan Yahudileri İsrail’e göç etmeyi hiç düşünmüyor…Rabi Rahamim Mordechaishvili, “Hükümet ve bakanların Yahudilere yaklaşımları çok olumlu, burada nefret suçu diye bir şey söz konusu değil, insanlar birbirlerine yardımcı olmaya her zaman hazır. Toplumumuzun varlığını sürdürmesinin en önemli sebepleri bunlar. Yarın bir gün Mesih gelirse hepimiz topyekun Kudüs’e gidebiliriz, ancak o güne dek buradayız” demekte.

Ermenistan Dışişleri: Toprak tavizlerine ilişkin konteksten bağımsız konuşulamaz

Dağlık Karabağ meselesinde toprak tavizleri konusunun görüşüldüğü konusundaki haberi konusunda Nazaryan şunları belirtti: ‘Ben buluşmaya katılmadım. Bu meselelere birçok kereler değinilmiştir, çok farklı vesilelerde konuşulmuştur genel olarak Minsk Grubu tarafından yapılan öneriler mevcuttur, söz konusu olan kapsamlı çözümdür ve burada kimi elementleri konteksten bağımsız değerlendirmek sadece bizim için değil, aynı zamanda eşbaşkanlar için de kabul edilemez. Ancak buluşmada benzeri konular değinildiğini sanmıyorum’.

Atatürk Olmasaydı!..

Atatürk ve arkadaşları, "tarihte ilk kez" % 99'u Müslüman olan bağımsız bir devlet kurdular. 1915 Ermeni tehciri, ardından da 1923-30 Rum nüfus mübadelesi olmasaydı, Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması süreci tamamlanamazdı. Malazgirt'ten beri Anadolu'da milyonlarca gayrimüslim yaşamıştı. Ancak şimdi güvenlik sebebiyle "uluslaşma" zamanıydı. Bu yüzden de "Osmanlı bakiyesi Müslüman nüfus Türk'tür" şiarıyla hareket edip, Çingeneyi bile sınırda bekletmeden içeri alan Milliyetçiler; Hıristiyan Türkleri Yunanistan'a yolladılar. Yani ırkçılık yapmadılar, "milli güvenlik ve iç barış" kaygısındaydılar. (Şecaat arz ederken merdi kıpti sirkatin söyler. HYETERT)

Ermenistan’da V. Japon Filmleri Festivali

Ermenistan’da V. Japon Filmleri Festivali gerçekleşecek. 27 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Japonya’nın Erivan Büyükelçiliği ve Ermenistan Khikari Kültür Merkezi tarafından  düzenlene  festival çerçevesinde Erivan, Gümrü, Etchmiatsin kentlerinde film gösterimleri yapılacak. Program Erivan Moskova Sinemasında ‘Waterboys’ filminin gösterimiyle başlayacak.

Խրիմեան Հայրիկի Ծննդեան 195- րդ. տարեդարձի , իսկ Վախճանման 108-րդ.տարելիցի առթիւ

ԽՐԻՄԵԱՆ ՀԱՅՐԻԿԷՆ , ԱՅՍՕՐ , ՄԵԶԻ ԻՄՉ` ՄՆԱՑ.

4 Ապրիլ 2015 թուականին, Հայ ժողովուրդը նշեց, Հայ հողին եւ հողի մարդուն , ազատատենչ ու վեհատենչ ,իր անզուգական ՀԱՅՐԻԿ`ին ,Ամենայն Հայոց  125րդ. Կաթողիկոս ՄԿՐՏԻՉ ԽՐԻՄԵԱՆ ի  ծննդեան 195-րդ. տարեդարձը,իսկ 29 Հոկտեմբեր 2015 (Նոր տոմարով 10 Նոյեմբեր 2015) թուականին յիշատակեց անոր վախճանման 108-րդ.տարելիցը. Կաթողիկոս  Մկրտիչ Խրիմեան , որ հայոց ոսկեմատեանին մէջ, իր վեհաշուք տեղը գրաւած է ,հոգեմտաւոր, ազգային, քաղաքական , մշակոյթային  ու հայ գրականութեան իր մեծագործ  հեղինակութեամբ, եւ նաեւ յաւերժացած  է, իբրեւ, Հայ հողին ու Հողին  մարդու  խորհուրդն ու արժէքը.

Türkmenistan-İran-Ermenistan ulaşım hattı gündemde

Türkmenistan ile İran erişim sektöründeki işbirliğini artıracak. Erişim sektöründeki yepyeni işbirliği imkanları Türkmenistan Hükümet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile bu ülkeyi ziyaret eden İran Eriştirme ve Şehircilik Bakanı Ahmed Abbas Ahundi aralarında gerçekleşen müzakerede ele alındı.Taraflar, İran-Türkmenistan-Kazakistan demiryolu hattının transit taşımacılık potansiyelinin arttırılması ve Türkmenistan-İran-Ermenistan erişim hattı amaçlı üçlü müzakerelere başlanması ile ilgili anlaştı.

İfade Özgürlüğü ve Nefret Söylemi ikileminde Azınlıklar ve Sosyal Medya konferansı

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 13 Kasım 2015 günü Dolapdere Kampüsü’nde, “İfade Özgürlüğü ve Nefret Söylemi İkileminde Azınlıklar ve Sosyal Medya” başlıklı konferansa ev sahipliği yapacak.  Konferansta, Yunan Avrupa ve Dış Politikalar Kuruluşu ELIAMEP ve BİLGİ İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Türkiye ve Yunanistan’da yapılan; Türkiye'deki gayrimüslim azınlıkların sosyal ve toplumsal katılımı ile sosyal medya ilişkisine ışık tutacak kapsamlı araştırmaların sonuçları paylaşılacak.

12 Kasım 1942 tarihli Varlık Vergisi neydi?

Yervant Özuzun
Bir ülkenin vatandaşlarını din ve ırk esasına göre ayırıp, vergilendirdiği ırkçı ve faşizan bir vergiydi. Osmanlıdan itibaren devam eden “Türkleştirme politikalarının” 1942 tarihli versiyonunun Saraçoğlu Hükümetince uygulanmasıydı. Irkçılığın, acının, çalışma kamplarının, güvensizliğin, göçün harmanlandığı; bu ülkedeki; yüzlerce yıllık, kültür, sanat, meslek, birikiminin insanlarıyla beraber yok oluşuydu.

12 Eylül’den Unutulan Bir Mağduriyet Öyküsü: Manuel Yergatyan

50. yıldönümü olan 1965’te yapılan anmalarla dünyada yenilen duyulmaya başlanan Ermeni Soykırımı, 1970’lerin başından itibaren ASALA ve Adalet Komandoları örgütlerinin Türkiyeli diplomatlara yönelik suikastlarıyla dünya gündemine taşındı. Türkiye, 1965’te kamuoyunun yaşadığı şaşkınlığı, Batı ülkelerinde işlenen cinayetlerin ardından da uzun bir süre üzerinden atamayacaktı.[1] 12 Eylül Darbesi, bu anlamda Türkiye’nin “yardımına yetişmiş oldu” ve 65 yıldır süren soykırım inkârı, askeri rejim tarafından resmi düzeyde kurumsallaştırıldı. Bu kurumsallaşma, aynı zamanda devletin askeri rejim tarafından yeniden organize edilmesi anlamına geliyordu ve darbenin meşrulaştırılması için “Ermeni meselesi” önemli bir araç haline getirildi.[2] 12 Eylül öncesinde devletin zafiyete düşürülmesinden ötürü Ermeni diasporasının cesaret bulduğu tezi sıklıkla işlendi. Bu bağlamda, “Ermeni meselesi” tüm tarihsel bağlarından kopartılarak güvenlik meselesi parantezine hapsedildi.

XIX. Derneklerarası Tatyos Günter Tavla Turnuvası

Bu yıl yine doğal takvimi olan Kasım ayında oynanmaya başlayacak turnuvanın katılımcıları belli oldu. Turnuva 16 Kasım 2015 Pazartesi akşam oynanacak ilk gün karşılaşmalarıyla başlayacak. Bu yıl turnuvaya 12 dernek takımı katılıyor. Bu yıl Getronagan Derneği salonundaki maçlar iki gurup halinde oynanacak. Gurup maçları sonunda dereceye giren ilk dört takım karşı guruptaki takımlarla eleme usulü maçlar oynayarak birinciliğe ulaşmaya çalışacaklar. Turnuva bu yıl Pazartesi ve Çarşamba akşamları oynanacak. Turnuvaya katılan dernekler ve guruplar şöyle;

Rusya, Ermenistan ile ortak hava savunma sistemi kurulması için harekete geçti

Rusya Hükümet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan ile partner gökyüzü koruma sistemi oluşturulması amaçlı imzaların atılmasını talep etti. İmzaların atılmasının sonrasında Rusya ile Ermenistan, Kafkas kısmında partner gökyüzü koruma sistemine sahip olacak.Putin'in verdiği emirde, "Kafkaslar bölgesi toplanmış güvenliği amaçlı Rusya-Ermenistan yerel partner koruma sisteminin oluşturulması sözleşmesinin Rusya tarafından onay edildiği" belirtildi.

Ermeni asıllı Türk vatandaşının Türkiye hasreti son buluyor

Sağlık sorunları nedeniyle askerlik yapmadığı için tutuklanma endişesiyle 42 yıldır Türkiye'ye gelemeyen Ermeni asıllı Türk vatandaşı Ara Abahuni'nin memleket hasreti bugün sona eriyor.
Almanya'nın Frankfurt kentinde yaşayan 1952 İstanbul doğumlu, Ermeni asıllı Türk ve Alman vatandaşı tıp doktoru Ara Abahuni, 42 yıl sonra doğduğu şehri ziyaret edecek olmanın heyecanını yaşıyor.

ABD elçisi: Dağlık Karabağ sorunun henüz çözülmemiş olması acıdır

ABD erivan büyükelçisi Richard Mills, ʺDağlık Karabağ sorununun henüz çözülmemiş olması acıdır, Türkiye’yle olan sınır kapalı olarak kalmaktadır. ABD Hükümeti, bu sorunlarda ilerleme kaydedilmesi için resmi ve kamu diplomasisi alanlarında çaba göstermeye devam edecektir. Dağlık Karabağ’a ilişkin olarak ABD Hükümeti  Minsk Grubu süreci çerçevesinde barışçı müzakerelerle çözüme ulaşma meselesinde taraflara yardım etme yükümlülüğüne sadıktırʺdedi.

Kürtlerden PYD karşıtı protesto

Suriye’de Haseki iline bağlı Malikiye ilçesinde toplanan yüzlerce kişi PKK’nın Suriye kolu PYD’yi protesto etti. Örgütün, kendilerine muhalif olanları kaçırdığını, kadın ve erkekleri zorla silah altına aldığını ve ideolojilerini dayattığını söylüyorlar. Muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu, geçen hafta Suriye’de Haseki iline bağlı, Türkiye sınırına 4 km uzaklıktaki 26 bin nüfuslu Malikiye ilçesinde toplanan yüzlerce kişinin PKK’nın Suriye kolu PYD’yi protesto ettiğini duyurdu. Örgütün, kendilerine muhalif olanları kaçırdığını, kadın ve erkeklere zorla silah altına aldığını ve kontrolü altındaki bölgelerde eğitim müfredatına ideolojilerini zorla dayattığını söylüyorlar.

Dildilian kardeşlerin objektifinden: Bir toplumun yitik öyküsü

Elif Ekin Saltık
Bir Ermeni ailenin geçmişine kendilerinin çektiği fotoğraflarla tanık olduğumuz bir sergi var bugünlerde Ankara’da. Fotoğrafçı kardeşler Tsolag Dildilian ile Aram Dildilian’ın objektifinden büyük bir ailenin soykırıma karşı hayatta kalma mücadelesi. 1872-1973 yılları arasında çekilen fotoğraflarla kalmıyor bu ailenin yaşam öyküsü.

'İzmitli Ermeniler Konuşuyor' kitabı yayımlandı

Sessizliğin Sesi serisinin dördüncü kitabı. Hrant Dink Vakfı’nın 2011 yılından bu yana sürdürdüğü Anadolu Ermenileri Sözlü Tarih Projesi’nin ürünü olan Sessizliğin Sesi serisinin dördüncü kitabı İsveç Konsolosluğu'nun desteğiyle yayımlandı. Sessizliğin Sesi IV - İzmitli Ermeniler Konuşuyor, proje kapsamında yapılan otuz sözlü tarih mülakatının dokuzunu içeriyor.

Karabağ'da Ermeni siviller tahliye ediliyor, çözüm için Moskova bastırıyor

Karabağ'daki Ermeni işgalinin sona erdirilmesi için Moskova taraflar arasında önemli bir gelişmenin eşiğine yaklaşıldığını duyurdu. Bu arada Azerbaycan ordusunun ezici gücü Ermenilerin kabusu haline geldi. Ermenistan, Karabağ'da en az 20 köyü tahliye etti… Azerbaycan ile Ermenistan arasında mekik dokuyan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un ise silahlı Ermeni birliklerinin Karabağ'ın büyük bir bölümünden çekilmesi için baskı uyguladığı iddia ediliyor. Azeri kaynaklar bu konuda temkinli, ancak Rusya hükümetinden adı açıklanmayan kaynaklardan biri sputnik.ru'da yayınlanan açıklaması  “Ermeniler, Karabağ etrafında kontrol ettikleri bölgelerin büyük bir kısmını Azerbaycan’a iade edecek” dedi.

Muhalefet niye kaybetti?

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
MHP’nin nasıl davrandığı malum… Baştan itibaren sorumluluk almayı reddeden, rakipleri kötü duruma düşsün diye ortamı zorlayan, sırf ana muhalefet olma uğruna ülkenin yönetilemez hale gelmesini içine sindirebilen bir strateji izledi… HDP’nin de nasıl davrandığı malum… Daha haziran seçiminden aylar önce ‘seni başkan yaptırmayacağız’ söylemi ile bu parti artık ‘Kürdi’ değil, ‘solcu’ bir çizgide siyaset yapacağını ilan etmişti. Üstelik bu solculuk Leninist otoriter/oportünist siyasi geleneğin içinde hayat bulmaktaydı. Bu nedenle HDP’nin PKK terörüne mesafe alması tümüyle olanaksız oldu ve söylemde bu türden cılız girişimlerin hiçbir inandırıcılığı kalmadı… CHP ise istikrarsızlığa gizli ya da açık destek vermemekle birlikte, istikrarın sağlanması yönünde net bir tavır sergilemedi ve bu güce sahip olmadığı da ortaya çıktı.

Ufuk Uras yandaş medyada köşe yazarı oldu

Uras'ın köşe yazarı olduğu Yeni Yüzyıl gazetesi'nin sahibi ve Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mansur Topçuoğlu, AKP'den Şişli Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Gazetenin kadrosunda Atilla Yayla, Esra Elönü gibi AKP destekçisi yazarlar yer alıyor.(Ufuk Uras gibi az bulunan bir aydını da yandaş ilan ettikten sonra, artık sizlere sınır yoktur. HYETERT)  

100. Yılında Tehcir ve Tarih

Ermeni Tehcirinin 100.yılıydı. Tezkire bu sayısında “ Tehcir ve tarih”i ele alıyor… Tezkire dergisinin dosyada Yasin Aktay, Gürsel Dönmez-Bekir Tank, Seyit Serçelik ile Erol Göka- Murat Beyazyüz’ün yazıları var. Tezkire sunuş yazısında, “soykırım” üzerine, hele de kavramın icadından çok önce gerçekleşmiş bir hadisenin soykırım olup olmadığı üzerine uzlaşmanın oldukça zor olduğuna dikkat çekiyor. Bahse konu tartışmanın “ilkeli ve ahlâkî biçimde sürdürülecekse tarih disiplininin; Ermeni lobisinin Türkiye’yi bir biçimde zor durumda bırakma stratejisinin parçası olarak sürdürülecekse Türk dış politikasının konusudur” diyor.

Hristiyan Türkler…

Dr.Kıvanç Buhar / dr.kivancbuhara@gmail.com
Sovyetler Birliğinin Moldovya Bölgesinde, Romanya sınırı yakınlarındaki BesarabyaRayonunda(*) Hristiyan Türkler yaşar! Orta Asya’dan göçüp gelmiş ve şimdiki Gagauzya’da yaşayan bu halka Ruslar Gagauz adını vermişler! Aslında, Ruslar bu halkın adını doğru telaffuz edemediler! Gök Oğuzlar yerine, dillerine daha kolay gelen “Gagauzlar” adını kullanmışlar… Orta Asya’dan Batı’ya doğru göç eden Türklerin o zamanki inanışları Şamanizm’di! Müslüman Arapların ve Farsların yaşadığı şimdiki Orta Doğu’ya ulaştıklarında İslam’la tanıştılar ve İslamiyet’i kabul ettiler!

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-22: Bitirirken...

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Umarım bu yazı dizisi, anımsamaya bir nebze de olsa katkı sağlamıştır. Zira anımsamak insanları ve toplumları iyileştirir. 21 Mayıs 2015’te başladığım—belki bazıları için kabak tadı veren—yazı dizisini nihayete erdiriyorum. Elimden geldiğince ve yerim el verdiği ölçüde devasa bir tarihsel vakayı farklı veçheleri ve boyutlarıyla bağlamına oturtarak irdelemeye çalıştım. Zaten başlığından da anlaşılacağı üzere Osmanlı devlet ricalinin bir ‘mesele’, ‘problem’ ve bertaraf edilmesi elzem bir ‘gaile’ olarak tanımladığı bu vaka uzun bir tarihsel dönemin sonunda soykırımsal bir sürece doğru yol aldı.

AB Bakanlığı'nın 2015 Yılı Türkiye İlerleme Raporu Hakkında Basın Açıklaması

Raporda, eleştirilerin ağırlıklı olarak hukukun üstünlüğü ve yargı sistemi ile ifade, toplanma ve basın özgürlükleri üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Raporda bu alanlarda yer alan bazı tespitlerin ülkemizin reform çalışmalarını yeterince yansıtmadığı, haksız, hatta yer yer ölçüsüz olduğu ve demokratik hukuk devletlerinde olması gereken özgürlük-güvenlik dengesini göz ardı ettiği değerlendirilmektedir… Yargı süreci devam eden davalara ilişkin olarak genellemelere dayalı yorum ve tespitlerde bulunmanın en başta yargının bağımsızlığı ilkesine ters düşeceği açıktır… Ayrıca ilk kez halkoyuyla doğrudan seçilen Sayın Cumhurbaşkanımızın Anayasa’nın kendisine verdiği yetkileri kullanmasına ilişkin değerlendirmelerin kabul edilmesi mümkün değildir… Raporun bazı bölümlerinde paralel yapıya atıf yapıldığı görülmektedir. Türkiye,  milli güvenliğini tehdit eden, kamu düzenini bozan ve yargının iç bağımsızlığını zedeleyen, iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten bu yapıya karşı yürüttüğü mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir.  

AB Türkiye İlerleme Raporu'nu açıklandı

AB Komisyonu, 1 Kasım seçimlerinden sonraya bırakılan Türkiye İlerleme Raporu'nu açıkladı… Türkiye, İlerleme Raporu'nda sert ifadelerle eleştiriliyor. Türk hükümeti ülkedeki reform sürecini yavaşlatmakla suçlanırken başta toplantı ve ifade özgürlüğü olmak üzere demokratik temel hakların hayata geçirilmesinde ciddi gerilemenin kaydedildiği belirtiliyor. Gazeteci, yazar ve sosyal medya kullanıcıları hakkında başlatılan polis soruşturmalarının "kaygı verici" olduğu vurgulandı. Gösteri ve yürüyüş hakkına karşı hoşgörüsüz tavrın arttığı, bu alandaki yasal düzenlemelerin "kısıtlayıcı bir yorumla uygulandığı" belirtildi.İlerleme Raporu'nda, "bağımsız adalet sisteminin yapılandırılması yerinde sayıyor" denilirken, bu alanda 2014'ten bu yana mesafe kaydedilmediği vurgulandı. Hakim ve savcılara baskı yapıldığı belirtildi.

Azınlıklar ve Sosyal Medya Konferansı Bu Cuma


İfade Özgürlüğü ve Nefret Söylemi İkliminde Azınlıklar ve Sosyal Medya Konferansı, 13 Kasım Cuma günü İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşecek.Türkiye'de farklı inançlardan azınlıkların sosyal medya kullanımını ve sosyal medyanın toplumla entegrasyonda rolünü inceleyen Sosyal Medya ve Azınlıklar Projesi kapsamında düzenlenen konferans, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı ile İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize ediliyor.

Bartholomeos, Bulgaristan'ı hırsızlıkla suçladı: Çaldığınız ikonalarımızı geri verin

Boryana Katsarova
Fener Rum Patriği I. Bartholomeos’un Bulgaristan ziyaretine, tepkiler, skandallar ve randevu iptalleri damgasını vurdu. Patrik Bartholomeos’un Bulgarları ‘hırsızlıkla suçlaması’ nedeniyle Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bartholomeos’la yapacağı görüşmeyi iptal etti. Dünya Bülteni’nin haberine göre, Bulgar Patriği Neofit’in davetlisi olarak Sofya’ya giden Patrik  Bartholomeos’un, 2. Dünya Savaş sırasında Bulgaristan'ın Yunanistan'dan ‘ele geçirdiği ve çaldığı’  dini ikonalar ve değerleri geri istemesi skandala yol açtı.

Ermeni Ortaçağ mucizesi Daşdadem kalesi restore oluyor

Ermenistan Kültür bakanı Hasmik Poğosyan ve ABD Erivan büyükelçisi Richard Mills Aragatsotn eyaletinde bulunan Ermeni Ortaçağ kale kompleksi Daşdadem (VII-XIX yy.) kazıları ve restorasyonuna ilişkin bilgi almak üzere mekanı ziyaret ettiler. Bakanlık, Tarihi ve Kültürel Anıtlar Listesinde yer alan kale kompleksinin özgün bilimsel, tarihi-mimari önemini dikkate alarak, 2006 yılından bu yana alanın yabancı unsurlardan temizlenmesi ve kompleksin tamamıyla restorasyonu için çalışmalar yürütmekte.

Dink cinayeti soruşturmasını yürüten savcı Kökçü hakkında soruşturma

Savcı Kökçü hakkında ‘basına bilgi verdiği' gerekçesiyle müfettiş atanmasına karar verildi. Hrant Dink soruşturması kapsamında Emniyet İstihbarat'ın başındaki Engin Dinç'in adını iddianameye yazan Savcı Gökalp Kökçü hakkında HSYK'nın soruşturma başlattığı iddia edildi. Zaman gazetesinden İzzettin Çiçek ve Bayram Kaya'nın haberine göre, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Dink cinayeti soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü hakkında soruşturma başlattı.

İran lideri Hamaney ölen Hristiyan askerlere Şehid dedi!

İran’ın dini lideri Ali Hameney liderliğindeki Şii militanların Ortadoğu'da Müslüman kıyımı sürerken, diğer taraftan da İran- Irak savaşında yaşamını yitiren Hristiyan Ermeni askerlerin aileleriyle "Şehid" olduğunu dile getirerek bizzat ilgilendiği ortaya çıktı… Habere göre, bundan önceki gönderide İran’ın dini lideri Hamaneyi’nin İranlı Ermenilere özel ilgi gösterdiğini, onların yetenekli olduğuna inandığını, bazı Ermenilerin Müslümanlardan daha fedakar olduğunu belirttiğini dair bilgiler paylaştık. Hameney'in sosyal video paylaşım sitesi Youtube kanalından alınan bu videoda gördüğünüz gibi Hamaneyi “Şehit” dediği Ermeni’nin ailesini evinde ziyaret ediyor, “ŞEHİT Ermeni” babasını öpüyor ve ona sarılıyor.

Türkiye CHP’den Özür Bekliyor

Siyaset ciddiyet ister ve -ne yazık ki!- hata kaldırmaz. Hatayı yaparsan, bedelini de ödersin. Yanlış politikalar, hatalı yönetici ve tercihlerin bedeli de, her seferinde sandıktan eriyerek çıkmaktır. Sözü son seçimlerde seçmenin verdiği oy ile yine iktidar olmaya yaklaştırmadığı CHP'ye getireceğim. Bizim Zafer (Şahin) yazdı dünkü köşesinde o bildik esprili üslubuyla. "Saraysız Başkan Ermeni Dostu Çıktı" dedi. Saraysız dediği Başkan, geçen hafta İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi'nin ortaklaşa getirdiği ve anlı şanlı isimlerin öve öve bitiremediği Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica idi. Bu Mujica öyle bir devlet başkanıymış ki; sadece devrimci olmakla kalmamış, bu uğurda gerillalık! bile yapmış ve hatta adam vurup hapislerde bile yatmış bir kahramanmış!

Professors discuss denial of Armenian Genocide

Aaron Lewis, Reporter
In remembrance of 100 years since the Armenian Genocide, professors from four different universities spoke out against denial of the genocide as part of “Denial and Memory,” a conference held at Northwestern on Friday. Held by the Buffett Institute of Global Studies’ Keyman Modern Turkish Studies, history Prof. Ipek Yosmaoğlu introduced the event to an audience of about 30 people. “Denial of violence is even more serious,” said Yosmaoğlu. “The most terrible thing is not about the suffering, but the erasure of its memory.”

Ermenilere ait Aziz Bartholomeus Manastırı Tahrip Edildi

Selman Keleş
Van’ın Başkale ilçesine bağlı Albayarak Mahallesi'nde bulunan ve 13 ile 14. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen Ermenilere ait Aziz Bartholomeus Manastırı, Türkiye'de kültürel soykırım politikalarının tüm uygulamalarının izlerini taşıyor. Manastıra fiziki olarak verilen zararlar bir yana, askerlerin manastırın içini yıllarca tuvalet olarak kullandıkları ortaya çıktı.

Garmrag Surp Nışan Kilise’nin restorasyon projesi kabul edildi /Թուրքիայում վերանորոգվելու է այն եկեղեցին, որտեղ թաղվել է Աղբյուր Սերոբի գլուխը

Bitlis Belediyesi’nin ilde bulunan Garmrag Surp Nışan Kilise’nin restorasyonu yapılarak “Bitlis Kent Müzesi” olarak kullanılması amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)’ya sunduğu proje onaylandı. Bitlis Belediyesi, Bitlis merkez Hersan Mahallesi Kurubulak mevkiinde bulunan tescilli Kilise’yi restorasyondan geçirdikten sonra “Bitlis Kent Müzesi” olarak hizmete sunmak üzere hazırladığı restorasyon projesi Van Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul gören proje DAKA tarafından da onaylandı.

An evening with Aren Perdeci and Ela Alyamac 

TEOG’da bu yıl Ermeni öğrenciye de ‘din sorusu’ var

Bu yıl TEOG sınavlarında azınlık okullarında okuyan öğrenciler için değişiklik var. Azınlık okulları öğrencilerinin “din” dersi sınavından muaf tutulduğu TEOG’da geçen yıl ilk kez Ulus Özel Musevi Ortaokulu öğrencileri bu sınava girmişti, bu yıl sırada Ermeni okulları öğrencileri var. İstanbul’da toplam 13 Ermeni İlköğretim Okulu’nda okuyan toplam 218 öğrenci ilk kez bu yıl “din” sınavına girecek… Rum okullarında okuyan öğrenciler ise diğer yıllarda olduğu gibi yine bu sınavdan muaflar.

Ayılıp bayıldığınız Mujica’yı bir de benden okuyun!

Murat Bardakçı / mbardakci@htgazete.com.tr
Mujica’nın sekiz ay öncesine kadar cumhurbaşkanı olduğu Uruguay, Türkiye’nin Ermeniler’e soykırım yaptığını 1965’te kabul etmiş olan ilk memleket idi... Aradan neredeyse yarım asır geçmişti, başkent Montevideo’da her 24 Nisan’da rutin kınama toplantıları yapılıyordu ama soykırım meselesi pek muhterem misafirimiz Jose Mujica’nın 1 Mart 2010’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması ile beraber tekrar gündeme geldi ve Mujica, görevi devralmasından bir ay üç hafta sonra, 24 Nisan 2010 sabahı Montevideo’nun Ermenistan Meydanı’na Ermeniler tarafından dikilen soykırım anıtını bizzat açtı! Sonra başkan yardımcısını Ermenistan’a gönderdi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da geçen senenin Temmuz’unda Uruguay’ı ziyaret etti, Mujica 10 Temmuz’da “Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915’te Ermeniler’e karşı yaptığı soykırımın uluslararası alanda kabul edilmesini” istedi ve Uruguay’ın Yukarı Karabağ konusunda Ermeni görüşlerini desteklediğini açıkladı!

‘Sason’da Ermeni mi Vardı?’

Anjel Dikme
24. göbek olarak Hazar Petak’ta değil de  DikranAmed’de doğan ben Anjel Dikme tam da “Belge getirin efendim belgeniz var mı?” diye hala utanmadan, arlanmadan, hayasız ve vicdansızca, güneş ışığının sızamadığı gri-karanlık ormanlar gibi yürekleriyle papağan çığırtkanlığı yapanlara bir çift sözüm var.
BELGENİN TA KENDİSİYİM BEN! BURADAYIM ve YERYÜZÜNÜN HER YERİNDEYİM!

Çankaya Belediye başkanına mektup ERMENİ SORUNU *

Naci Kaptan
Tarihimizde trajik bir bölümü kapsayan Ermeni Türk kırışmasını ve tehcir olayını içeren ve Ermeni Dildilian ailesinin çektiği fotoğrafların  sanat etkinliği adı altında Belediyenizin çalışmalarıyla sergilendiğini okudum. Bu sergiyi açmadan önce Ermeni sorununu , tehcir olayını sadece Ermeni fotoğrafçı bir ailenin vizöründen ve ailenin torunu olan Prof.Dr.Armen T. Marsoobian’ın keleminden  aktarmanın NE KADAR OBJEKTİF olacağını acaba düşündünüz mü ? Bu sergi daha önce de Merzifon’da AKP belediye Başkanı İskender Doğru tarafından ve ayrıca İstanbul Tophane’de de açılmıştır. AKP’li bir belediye başkanının  partisinin politikalarına bağlı kalarak Ermeni meselesine Ulusal çıkarlar bağlamında yaklaşmalarını beklemem saflık olur  fakat Cumhuriyet’i kuran ve Ulusalcılığı kuruluş döneminde şiar eden bir partinin bu konuda daha dikkatli ve özenli davranmasını ve tek taraflı propaganda tuzağına düşmemesini beklemek , eleştirmek bir Yurtsever olarak hakkımdır.

Hepimiz Müslüman’ız. Bunu Neden İfade Ediyorsun, Konu ile ne ilgisi var diyeceksiniz?

Sultan II. Murat Han şöyle diyordu: Siz Rumlar, siz Ermeniler ve siz Yahudiler, hepiniz Müslümanlar gibi Allah’ın kulu ve benim tebaamsınız (vatandaşımsınız). Dinleriniz başka başkadır. Fakat hepiniz devlet kanunlarının ve irade-i şahanemin himayesindesiniz. Size tarh edilen (konulan) vergileri ödeyin. Bunların kullanılacakları maksatlar, sizin emniyetiniz ve refahınızdır.”… Fatih Sultan Mehmet’in de hem siyasi olarak hem de İslam kültür geleneğinin bir devamı olarak Hıristiyan (bilhassa Ortodoks) ahaliye son derece müsamahakâr davrandığı ve önemli imtiyazlarda bulunduğu malumdur… Kanuni Sultan Süleyman döneminde gayri Müslimler Osmanlı toplumunda, her türlü iş dalında rahatlıkla çalışabiliyorlardı. Süleymaniye camiinin yapımında tespit edilmiş olan 3523 ustanın %50 sinden fazlası, 1810 u Hıristiyan ve 1713 ü Müslüman dı… 1831 yılında yapılan nüfus sayımında Anadolu ve Rumeli de 8 milyon Müslüman yaşarken 4 milyon da Hıristiyan bululmakta olduğunu da son bir bilgi olarak paylaşalım.

Pakraduniler kim ? Pakraduni ne demek?

Pakraduniler Türkiye'de bulunduğu iddia edilen gizemli örgüt. Pakradunilere kripto Yahudiler de denebilir mi? Pakraduni nedir? Kimlere Pakraduni denir? Ermeniler'i yöneten Yahudiler Pakraduni midir? Paradunui Hanedanı nedir? Osmanlıda Pakrudiniler ve günümüzdeki uzantıları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabı bu haber dosyasın dan meydangazetesi.com tarafından cevaplandı. (M.Ş.Eygi'nin ve Debbağyan'ın hezeyanları birleşince günümüzde Pakraduni aramak normal olur. HYETERT) 

Çünkü ecnebi değildir

Engin Ardıç
O zaman MHP niçin yerlere düşüyor, diyeceksiniz. Milliyetçilik de ithal malı, ecnebi bir kavramdır da ondan. İttihatçılar'ın yaydığı, Kemalistler'in lök gibi oturttuğu, Osmanlı'nın bilinçaltında yer tutmamış bir kavram. Bir aydın ve bürokrat tutkusu. Bu halk bilinçüstüyle, bilinçaltıyla, bilincinin önüyle, arkasıyla, tersiyle, yüzüyle, dibiyle, iliklerine kadar Müslüman ve iliklerine kadar Osmanlı'dır. Bunu bize hatırlattığı için Kemal Tahir'e küfür etmiş allameler, şimdi "solu dinle barıştırmak" için kıvranmaya koyuldular. Bu kadro, bu ana akım, "Kitap sahibi" gayrımüslim halka da saygılıdır. Başta Ermeni kırımı olmak üzere herzeleri milliyetçi bürokratlar yemişlerdir. "Bizden çok daha Osmanlı" Ermeniler ve Yahudiler tanıdım hayatım boyunca... İki kadeh içince "imparatorluk elden gitti" diye ağlamaya başlayan bir Ermeni arkadaşım vardı.

No al olvido: ‘Unutmaya hayır’ (1)

Sibel Yükler
Türkiye Devleti’nde 1915’ten günümüze gelen bir cezasızlık geleneği hakim. Ermeni soykırımından Dersim’e, 6-7 Eylül’den Maraş’a, Madımak’tan 90’lara kadar bütün toplumsal felaket ve katliamlar, gerek yaşandığı anda gerekse geçen zaman içerisinde cezasızlıkla ödüllendirildi. En yakın örneğiyle; Cizre'de 90'lı yıllarda 21 insanın zorla kaybedilerek faili meçhul cinayetle öldürülmesiyle ilgili Emekli Albay Cemal Temizöz'ün de bulunduğu 8 sanığın yargılandığı davada tüm sanıklar önceki gün beraat etti. Peki çözümü nasıl sağlayacağız? Yalnızca 90’lı yıllarla değil, 100 yıl öncesinden başlayarak; tekrarı önlemenin ve kalıcı barışı sağlamanın yolu toplumsal yüzleşme, geçmişle hesaplaşma ve özür dilemekten geçiyor.  

Bir zamanlar İzmit’te Ermeniler vardı

Hrant Dink Vakfı’nın 2011 yılından bu yana sürdürdüğü sözlü tarih projesi, ‘Sessizliğin Sesi’ serisinin dördüncü kitabı ‘İzmitli Ermeniler Konuşuyor’ okuyucuyla buluştu. Kitap, aile kökleri, 1915’te Osmanlı Devleti’nin İzmit Sancağı içerisinde yer alan İzmit, Bahçecik, Adapazarı, Karamürsel, Geyve gibi yerleşim yerlerinden birine ait olan kişilerle yapılmış görüşmelerden derlendi.

Kitap Fuarı'nda 'Ermeni Devrimci Paramaz' paneli

Evrensel Basım Yayın’ın düzenlediği panelde, “Ermeni Devrimci Paramaz” kitabının yazarı Kadir Akın, Türkiye’de sosyalistlerin Ermeni devrimcileri görmezden geldiğini söyledi. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın aslında bilmeden de olsa Paramaz ve arkadaşlarının izinden gittiğini belirten Akın, “Sosyalistler Hınçak Partisi vasıtası ile örgütleniyordu. Üstelik Hınçak, Türk ve Müslüman sosyalistleri de kapsamaya çalışan bir örgüttü. Ama bu da görülmüyor. Hınçak’ın kuruluş sürecinde merkez komitede bir kadın var. Ama bu da anılmıyor” ifadelerini kullandı.

Meliha Nuri Hanım Yayımlandı

Yazan: Zabel Yesayan. Kitap Dili: Türkçe; Çevirmen: Mehmet Fatih Uslu
Modern Ermenice edebiyatın en tanınmış yazarlarından Zabel Yesayan'ın, Çanakkale Savaşı günlerinde, iki erkeğe karşı beslediği duygular arasında sıkışmış bir kadının hikâyesini anlattığı kitabı Meliha Nuri Hanım, Aras Yayıncılık tarafından, Mehmet Fatih Uslu'nun çevirisiyle yayımlandı.

5. Uluslararası Mehmet Akif Pirim Güreş Turnuvası Sona Erdi

Turnuvada, 95 puanla Türkiye birinci, 51 puanla Gürcistan ikinci, 33 puanla da İran üçüncü oldu.5. Uluslararası Mehmet Akif Pirim 14-15 Yaş Grekoromen Güreş Turnuvası Rize'de sona erdi… Turnuva sonucunda 32 kiloda İran'dan Muhammet Kariminia, 35 kiloda Gürcistan'dan Nika Broladze, 38 kiloda Ermenistan'dan Harutyan Farmanyan, 42 kiloda Türkiye'den Sultan Aydın, 47 kiloda Türkiye'den Mert İlbars, 53 kiloda Türkiye'den Serhat Kırık, 59 kiloda Türkiye'den Uğur Erdoğan, 66 kiloda Türkiye'den Ömer Sarç, 73 koloda Türkiye'den Sadık Sarı, 85 kiloda ise Türkiye'den Furkan Dursun birinci oldu.

Turkey: Is Restitution of Armenian Property Sign of Greater Public Tolerance?

By Alexander Christie-Miller Turkey EurasiaNet's Weekly Digest
The Turkish government recently agreed to return the ownership of a boarding school and orphanage for poor Armenian children to a religious Armenian foundation, 32 years after it was confiscated. Activists – most in their early twenties – staged a 174-day sit-in protest at Camp Armen to stop further development of the site into private residences. (Photos: Alexander Christie-Miller)

Marc Sinan Company'nin ‘Gomidas’la Diyalog’ konseri İstanbul'da

Marc Sinan Company, 2015 konser turnesi kapsamında “Gomidas” projesiyle İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor. Daha önce “Hasretim - Anadolu’ya Yolculuk” ve “Dede Korkut – Tepegöz’ün Hikayesi” projelerini hayata geçiren Almanyalı Türk - Ermeni Gitarist ve Besteci Marc Sinan yeni projesinde, kendi bestelerini Ermeni Besteci ve Müzikolog Gomidas’ın (1869-1935) ve Ermeni Çağdaş Besteci Vache Sharafyan’ın besteleri ile buluşturuyor. 13 Kasım’da Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek “Gomidas’la Diyalog” konserinde, Marc Sinan ve ekibine Ermeni Duduk Sanatçısı Araïk Bartikian ve Ermenistan’ın tanınmış seslerinden Hasmik Harutyunyan da eşlik ediyor.

PYD’den Rojava’daki Süryani ve Ermeni kurumlarının bildirisine dair açıklama geldi

Fırat Haber Ajansı ANF’de yer alan habere göre, PYD’nin ilan ettiği Demokratik Özerk Yönetim içinde yaşayan herkesin özel mülkiyetini koruma altına almanın Demokratik Özerk Yönetimi’nin sorumluluk alanında olduğunu hatırlatan Dibo, “Özel mülkiyetin korunması konusunda çıkacak olan bir yasanın önceliği de Süryani, Asuri ve Arap halkımızın özel mülklerini korumayı bir görev olarak görür” dedi… Cizîrê Demokratik Özerk Yönetim bünyesindeki Hukuk Meclisi bu durum üzerine bir kanun ile özellikle buralardan savaş nedeniyle göç eden Süryani ve Arap kardeşlerimizin mülklerini koruma altına almayı gündemine aldı. Ancak daha yasalaşan ve sonuçlanan bir durum yoktur. Bu kanun ile amacımız kimsenin mülkiyetine el koymak değil, aksine bu bölgelerden ayrıldıktan sonra mülkiyetine başkaları tarafından el konulan insanlarımızın mülkiyetini korumak ve bu nedenle oluşabilecek olası husumetlerin önüne geçmektir.”