Etiketler

Ermeniler Patrik için mahkemeye başvurdu

Demans teşhisi nedeniyle 2008 yılından beri görevini sürdüremeyen Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan’a vasi tayini için mahkemeye başvuru yapıldı. Bunama olarak da bilinen Demans teşhisi nedeniyle 2008 yılından beri görevini sürdüremeyen Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'a vasi tayini için mahkemeye başvuru yapıldı. 4 Ermeni vatandaş tarafından İstanbul 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, Türkiye Ermenileri Patriği olan Mesrob Mutafyan'ın yaklaşık 9 yıldır hasta olduğu ve temyiz kudretini kaybettiği belirtildi. Parik'in demans hastası olduğu ve bu durumun gerek cemaat, gerekse de basın vesilesiyle kamuoyu tarafından da bilindiği kaydedilen dilekçede,akıl zayıflığı ve hastalık sebebiyle menfaatlerini idrak edemeyen Mutafyan'a vasi tayin edilmesi gerektiği kaydedildi. (Bari şu değerli Ermenilerin ismini de verin de bu aslanları tanıyalım, kimi öveceğimizi(!) bilelim. HYETERT)

6-7 Eylül 1955 Olayları'nın 60. Yılında Hukuk, İnsan, Toplum

Bilgi Üniversitesi'ndeki konferans, 28 Kasım'da gerçekleşecek. 
6 Eylül saat 13.00’te devlet radyosu Atatürk’ün Selanik’teki evinde bomba patlatıldığı haberini geçtikten sonra, İstanbul Ekspres akşam baskısına ‘Atamızın evi bomba ile hasara uğradı’ başlığıyla çıktı. Taksim Meydanı’nda toplanan kalabalık, gayrimüslimlere ait ev ve işyerlerini yağmaladı, yıktı.

Teleton’da toplanan meblağ 10 milyon Doları aştı

Los Angeles’ta 26 Kasım’da Erivan saatiyle 22:00’de başlayıp 27 Kasım saat 10:00’da sona eren Ermenistan Tüm Ermeni Fonunun geleneksel Teleton’unda 10.378.465 Dolar meblağ toplandı. Evimiz başlıklı Teleton-2015, 5 ve daha fazla çocuk sahibi mağdur ailelere konut teminini amaçlamakta.

Ermeni Soykırımı'nın 100. yılı dolarken DEPO'dan "Bizzat hallediniz" sergisi

Sergi, resmi belgelerde soykırımın izini sürüyor. Tophane'de yer alan DEPO'da 2 - 31 Aralık tarihleri arasında, Ermeni Soykırımı'nın 100. yılı vesilesiyle, bu konudaki "tarihsel hakikatleri" kamuoyu gündemine getiren bir sergi yer alacak. Babil Derneği tarafından hazırlanan sergide, Türkiye Cumhuriyeti resmi tarihinde "tehcir" olarak adlandırılan, 100. yılını doldurmak üzere olan "büyük felaket", resmi belgeler üzerinden gösterilecek; 1915’in ana aktörlerinin kimler olduğunun ve nasıl bir ortamda, hangi yollarla gerçekleştiğinin izi sürülecek.

Paris katliamında ölenler anıldı

Fransa'nın başkenti Paris'de 13 Kasım’da düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden 130 kişi için kent merkezi Invalides'de anma töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırılardan kurtulanlar ve hayatını kaybedenlerin yakınları da dahil olmak üzere 1000 dolayında kişi katıldı. Saldırı kurbanlarının isimlerinin teker teker okunduğu anma töreni, bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

 Telethon 2015: Thank you!
 
With help from our dedicated hosts, generous donors and hardworking volunteers, we were able to raise $10,378,465 USD and are excited to start building the many homes in #Artsakh!

XIX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI

Turnuva tüm hızıyla devam ediyor. Renkli ve çekişmeli maçlar oynanıyor. Bu hafta oynanan karşılaşmalardan sonra puan durumları da sonuçlar da ilginç bir hal aldı.

3 bin 500 yıllık pantolon Ermeni iddialarını çürüttü

Dünyanın en eski pantolonunun diz kısmında bulunan şeritlerin üzerindeki damgalarla Dr. Mustafa Aksoy’un çalışmasıyla Anadolu’da kilim ve çorapların üzerindeki motiflerle aynı olduğu tespit edildi… 3 bin 500 yıllık damganın Rize’nin Hemşin ilçesindeki yöresel el dokuması çorapların üzerinde de yer alması, Ermeni Diasporası'nın yıllardır Hemşin ile ilgili ortaya attığı asılsız iddiaları bir kez daha çürüttü. (Kendin pişir kendin ye. Demek ki 3500 yıl önce Hemşin’de Ermeniler değil Türkler varmış. :) HYETERT)

IŞİD’in kökleri- Bir din vardır dinde dinden içeri!

Murat Utkucu
Aslı ne olursa olsun, Mevcut İslami paradigma tarihsel olarak IŞİD’i yaratabilecek ideolojik temele sahiptir. Kuran’ın sayısız yorumlarından biri olarak öne çıkan ve İslam Coğrafyası’na Sünnilik üzerinden mührünü vuran Reel İslam’ın gündelik hayattaki izlerini takip ederek temele ulaşmak mümkün.
1) Ankara’daki IŞİD katliamında can verenlerin Konya Stadı’nda yuhalanmasından sonra, bu kez İstanbul’da, bir başka milli maçta Paris ölülerinin hatırası hayâsızca çiğneniyor, neredeyse bir IŞİD narasına dönüşen Allahuekber nidalarıyla katliam selamlanıyordu. Bu reaksiyonun Batı’nın dünyayı hakir gören ikiyüzlü, kendine hümanist, Avrupamerkezli, ideolojisine tepki olduğu söylenebilir. Ama hakikat pek de öyle değil.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

23 Նոյեմբերին Հռենոսեան Շրջանի Բողոքական եկեղեցւոյ նախագահ պատուելի Մանֆրէտ Րէքովսքի սոյն եկեղեցւոյ պատուիրակութեան ընկերակցութեամբ այցելեց Առաջնորդարանը Հայոց Ցեղասպանութեան 100ամեակի առթիւ: Առաջնորդ Գարեգին Սրբազանը, հիւրաբար Քէօլն գտնուող Գերշ. Նորվան Արքեպս. Զաքարեանի եւ Թեմական Խորհուրդի անդամներու հետ միասին ողջունեց հիւրերը Առաջնորդանիստ Մայր եկեղեցւոյ մէջ, ուր տեղի ունեցաւ միջեկեղեցական արարողութիւն մը Առաջնորդ Սրբազանի եւ Պատուելի Րէքովսքիի նախագահութեամբ: 

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi

Can Dündar ve Erdem Gül bu toplumun vicdanıdır!
Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, MİT tırlarıyla ilgili yalanı teşhir ettikleri, gerçeği açığa çıkardıkları için tutuklandılar. Asıl yapmaları gerekeni yaptıkları, misyonlarının ve varlık nedenlerinin gereğini yaptıkları için cezalandırılıyorlar. Dolayısıyla, bu tutuklamanın hakla, hukukla, asgari adalet nosyonuyla, akılla, mantıkla, îzanla uzaktan ve yakından bir ilgisi yoktur. Bağnazlığın, küstahlığın, yaptım-oldu aymazlığınınson tezahürüdür.

Ermenistan Tarım Bakanı: Türk-Rus Krizi İhracatımız İçin Fırsat

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizini fırsata dönüştürmek için harekete geçen Ermenistan'dan "Türk-Rus krizi ihracatımız için fırsat" açıklaması yapıldı. Ermenistan Tarım Bakanı Sergo Karapetyan, Türkiye ile Rusya arasındaki krizin tarım ürünleri ihracı için kendilerine yeni fırsatlar açabileceğini söyledi.

4. Uluslararası Van Gölü Film Festivali

Bajar Kültür Sanat Danışmanlığı öncülüğünde bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Van Gölü Film Festivali'nin İstanbul'da tanıtımı yapıldı. Cezayir Restoran'daki basın toplantısına katılan Festival Başkanı Bager Oğuz Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin ilk yola çıkışından itibaren sosyolojik konuları ele aldığını belirterek, 'Bu yıl temamızı 'Kültürel Miras: 100'leşme' olarak belirledik' dedi. Konuk ülkenin Ermenistan olduğunu kaydeden Oktay, '100 yıl önce, politik olarak her ne yaşanmışsa, bu kısım bizi ilgilendirmiyor. Biz kültürel mirasımıza tekrar bakmak ve kardeşliği pekiştirmek istiyoruz. Bence 80 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti, 6 milyonluk Ermenistan'a şefkatle yaklaşmalı' diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu 64'üncü Hükümet programını açıkladı

Yukarı Karabağ başta olmak üzere Azerbaycan topraklarındaki işgalin sona erdirilmesi ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliklerin sonlanması için çaba göstermeye devam edecektir. Önümüzdeki dönemde, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımlarımız da sürecektir.
Ermenistan'ın karşılıklı yarar ve işbirli­ğinin önünü açacak kapsayıcı, âdil hafıza arayışı içerisinde tarihi araştıran bir anlayışa yönelmesini ve açılımlarımıza ileri görüşle mukabelede bulunmasını bekliyoruz. Barış, istikrar ve refah ortamının Kafkaslar'a teşmilinin ancak böylelikle mümkün olabileceğini düşünüyoruz… Alevi vatandaşlarımızın inanç ve kültür temelli talepleri karşılanacaktır... Geleneksel irfan merkezleri ve cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. Başta eğitim, istihdam ve iskân sorunları olmak üzere Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne hız vererek, her türlü ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gayrimüslim azınlıkları herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakmayacak şekilde bütün hukuki ve fiili tedbirleri almaya devam edeceğiz."

Happy Thanksgiving

The ANCA Family

The Primate's Thanksgiving Day Message

Western Diocese  of the Armenian Church of North America.
On Thanksgiving Day, we reflect and give thanks for the divine graces and blessings bestowed upon us by the Almighty God. This is the day when each of us needs to respond to God's call to make our lives spiritually rich and enlightened.

‘Sermaye defol 70’lik içeceğiz’

Orhan Şahin/Toplumsalses
Taksim’de tarihi binalar bir bir yok ediliyor. Bunun en son örneği 70’lik PUB. Mekanın bulunduğu bina için afet yasası kapsamında çürük raporu alındı. İddiaya göre yerine otel dikilecek. Taksim esnafı, yasanın ‘rant yasası’ olduğunu söylüyor.

OIA Thanksgiving Message – 2015Tuğçe Kazaz'ın Azeri Ermeni Savaşını Konu Edinen Filmi Yasaklandı

Ünlü manken Tuğçe Kazaz'ın Erhan Güleryüz ile başrolünü paylaştığı ve Azerbaycan Ermenistan savaşını konu alan İçimde Akan Nehir isimli filmi ile ilgili şok bir gelişme yaşandı. İçimde Akan Nehir filminin ilk gösteriminin ardından yasaklandığı haberi gündeme bomba gibi düştü.

Rusya: Türkiye ile tüm askeri ilişkileri askıya aldık

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de olası hava kazalarının önlenmesi için açılan kırmızı hat da dahil olmak üzere Türkiye Silahlı Kuvvetleri ile tüm ilişkilerin askıya alındığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, kazaların önlenmesi için açılan sıcak hat da dahil olmak üzere Türkiye Silahlı Kuvvetleri ile tüm işbirliği kanallarının askıya alındığını açıkladı.

Anayasa Referandumundan 10 gün önce toplam seçmen sayısı 2.551.682

Ermenistan Seçim Kanunu m.6/8. Bendi gereği Ermenistan Anayasa Değişiklik Referandumundan 30, 20 10 ve seçim arife günü Ermenistan Polis Teşkilatı, Seçim Kütüğüne kayıtlı, oy kullanma hakkı olan genel seçmen sayısı ve ek listelerdeki sayıları açıklamakta.

TEOG'da Ermeni Tehciri sorusu: Doğru cevap soykırımı reddetmek!

TEOG sınavında öğrencilere yöneltilen bir soruyla Ermeni Tehciri'yle ilgili soru soruldu. Bu soruda, Suriye'ye göç ettirilen Ermeniler için çıkarılan kanununla ilgili bazı maddeler sıralanarak, "Bu bilgilere göre Osmanlı Devleti'nin uyguladığı tehcir politikası ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez" sorusu sorulup yanıtı ise "Tehcirle Anadolu'daki Ermeni varlığı bitirilmek istenmiştir" şeklinde verildi.

Papa'dan Hristiyan ve Müslümanlara ortak çağrı

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko, Hristiyan ve Müslümanlara aşırılıkla ortak mücadele çağrısı yaptı. Papa seçildikten sonra ilk kez Afrika gezisine çıkan Papa Françesko, gezisinin ilk durağı Kenya'nın başkenti Nairobi'de ayin yönetti. Nairobi Üniversite kampüsünde yapılan ayine aralarında Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın da bulunduğu 200 bin dolayında kişi katıldı.

Համաստեղ (1895 -1966). Բարի եւ Ազնուական Հայուն Բանաստեղծը

Հրապարակագիր Նազարէթ Պէրպէրեան կը գրէ.
Այս տա­րի լրա­ցաւ ծննդեան 120-ա­մեա­կը սփիւռ­քա­հայ գրա­կա­նու­թեան ար­ժա­նա­ւո­րա­գոյն դէմ­քե­րէն ­Հա­մաս­տե­ղի, որ 49 տա­րի ա­ռաջ, 1966ի այս օ­րը՝ ­Նո­յեմ­բեր 26ին, ­Քա­լի­ֆոր­նիոյ մէջ ի­րեն նո­ւի­րո­ւած յո­բե­լի­նա­կան հան­դի­սու­թեան ա­ւար­տին, երբ օ­րո­ւան եզ­րա­փա­կիչ ե­լոյ­թը կ­’ու­նե­նար, բե­մին վրայ յան­կար­ծա­մահ ին­կաւ ու չկրցաւ ամ­բող­ջաց­նել իր սրտի խօս­քը։

The Faces of Telethon 2015

What has become an Armenian-American Thanksgiving Day tradition, the Armenia Fund’s International Telethon is going to hit the airwaves for the 18th time on November 26 beginning 10:00 am in the morning and going live for 12 hours, raising funds to provide new, fully furnished single family homes to 211 families in Artsakh who have 5 or more children, but lack adequate housing.

15 Yaş Altı Balkan Badminton Şampiyonası Karaman'da Yapılacak

8 ülkenin katılacağı ve Sponsorluğunu Karaman Belediyesi’nin yapacağı Karaman Belediyesi Kent Konseyi 15 Yaş Altı Balkan Badminton Şampiyonası, 04-06 Aralık 2015 tarihleri arasında Karaman’da yapılacak. Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Makedonya, Ermenistan ve Gürcistan olmak üzere toplam 8 ülkeden 200’e yakın sporcunun katılacağı şampiyonaya millilerimiz yine şampiyonluk parolasıyla çıkacak

Aliyev ve Sarkisyan Paris'te Görüşecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarj Sarkisyan Fransa'nın başkenti Paris'te görüşecek. Bakü merkezli APA haber ajansının bildirdiğine göre, Ermenistan'ın "Graparak" gazetesinde yer alan haberde, iki ülke liderinin Paris'te bir araya geleceği ifade edildi.

Karabağ gerçekleri, Avustralya Federal Parlamentosu'na taşındı

Batı Avustralya Bölgesi Milletvekili ve Avustralya Azerbaycan Dostluk Grubu Üyesi Luke Simpkins, Karabağ işgalini Federal Parlamento'ya taşıdı. Ermenilerin Azerbaycan’a ait topraklarının yüzde 20’sinin işgal ettiğini ve Azeri halkının yersiz ve yuvasız bir şekilde göçmen hayatını yaşadığına dikkat çeken Milletvekili Luke Simpkins, hala işgal altında tutulan Karabağ’ın uluslararası hukuk normlarına aykırı şekilde işgalinin sürdüğünü belirtti.

Geleneksel Teleton Los Angeles’ta başladı

Los Angeles’ta bugün 26 Kasım’da Erivan saatiyle 22:00’de Ermenistan Tüm Ermeni Fonunun geleneksel Teletonu başladı. Evimiz başlıklı Teleton-2015,5 ve daha fazla çocuk sahibi mağdur ailelere konut temini. Teleton 27 Kasım Ermenistan saatiyle 10:00’a kadar devam edecek.

Ermeni tasarısı Rus parlamentosunda

Rus milletvekilleri 'Ermeni soykırımı'nın inkarını suç sayan yasa tasarısını Rus parlamentosuna sundu. Rus haber ajansı RIA, Rus milletvekillerinin "Ermeni soykırımı"nın inkarını suç sayan yasa tasarısını Rus parlamentosuna sunduğunu bildirdi. Konu hakkında konuşan Adil Rusya partisi lideri Sergey Mironov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Az önce, Türkiye tarafından 1915'te gerçekleştirilen Ermeni soykırımını inkar edenlerin sorumlu tutulmasıyla ilgili bir yasa tasarısı sunduk" ifadesini kullandı.

ABD dış politikası ve 'Kürtlerin trajedisi'

Ayşe Hür
Bu hafta IŞİD’e karşı ortak operasyon dolayısıyla giderek ilginçleşen ABD-Kürt ilişkilerinin geleceği konusunda bana fikrimi soranlara cevap vermeye karar verdim. Tarihin yanı sıra siyaset bilimi de tahsil etmeme rağmen, gelecek konusunda (hele de Ortadoğu’nun geleceğini) tahmin edecek kadar ferasetli değilim (Ahmet Davutoğlu’nun kulakları çınlasın), ama taraflar arasındaki ilişkilerin tarihte nasıl geliştiği konusunda fikir verebilirim.

Thanksgiving Blessings from Archbishop Khajag Barsamian

Prayers of Thanks
We convey our blessings to you on one of the most meaningful observances of the year: Thanksgiving. How wonderful it is to live in a country that sets aside this day, to express gratitude for the bounties God has given us. The idea of giving thanks to God has deep roots in the Armenian Christian tradition. Surely this year of 2015 has given our people a special opportunity to reflect, with gratitude, on the unconquerable faith of our holy martyrs, and on the noble legacy they bequeathed to us. Now acknowledged as saints of the church, the martyrs reside in God's kingdom, receiving our humble prayers of intercession.

Karabağ nüfus sayımına hazırlanıyor-Bako Sahakyan nezdinde istişare

25 Kasım’da Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) cumhurbaşkanı Bako Sahakyan başkanlığında gerçekleşen istişare toplantısında Aralık ayında Karabağ’da gerçekleştirilecek nüfus sayımının organizasyonuna ilişkin konular değerlendirildi.

Moskova’daki Türk Büyükelçiliği binası taşlandı

Rus uçağının düşürülmesini protesto eden bir grup, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nin binasına taşlarla saldırdı.RIA Novosti ajansının haberine göre, Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik bir grup, ellerinde Rusya ve Suriye bayrakları taşıyarak Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesini protesto ediyor.

Putin: Türkiye yönetimi ülkeyi kasten ‘İslamlaştırmaya’ çalışıyor

Rusya Dışişleri, dün düşürülen Rus uçağı konusunda Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi'ne 'sert tepki' verildiğini duyurdu. Uçaktan paraşütle atlayan pilotlardan biri Lazkiye'deki üsse götürüldü. Türkiye'nin yönetim tarafından kasten 'İslamlaştırıldığını' vurgulayan Rusya lideri Putin de üsse S-400 sistemi yerleştirilmesi önerisini kabul etti.

İlerici Kadınlar’dan ‘Kadına Şiddet’ broşürü

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü haftasında İleri Kadınlar, ‘Kadına Şiddet’ başlıklı bir broşür yayınlayarak şiddeti nedenlerini, çözüm önerilerini, mücadele yöntemlerini anlattı. İlerici Kadınlar (İK), 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü haftasında ‘Kadına Şiddet’ başlıklı bir broşür yayınladı. ‘Kadına yönelik şiddet olgusu’, ‘Kadına yönelik şiddetin biçimleri’, ‘Şiddetin nedenleri ve neden durdurulamadığı’ ve ‘Kadına yönelik şiddetle nasıl mücadele edileceği’ başlıklarıyla sorun masaya yatırılan broşürde, ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesine ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)’ne göre kadına şiddete karşı mücadelede uyulması gereken 12 adım açıklandı.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'ne taşlı saldırı

Moskova'da bulunan Türkiye Büyükelçiliği binasına yönelik dün akşam saatlerinden itibaren başlayan protesto gösterileri bugün taşlı saldırıya dönüştü. Elçilik binasının ikinci katındaki ofislerin camları atılan taşlarla kırıldı. Moskova'da bulunan Türkiye Büyükelçiliği binasına yönelik dün akşam saatlerinden itibaren başlayan protesto gösterileri bugün taşlı saldırıya dönüştü. Elçilik binasının ikinci katındaki ofislerin camları atılan taşlarla kırıldı.

Küfürler farklı, nefret aynı

Zakarya Mildanoğlu 
“Ermenice, fonetik anlamıyla çok zengin hatta şiirsel bir dil”. Aras Yayınları’ndan çıkan “Ermenice Süreli Yayınlar, 1794-2000” kitabının yazarı, Agos gazetesinde köşe yazıları yayınlanan Zakarya Mildanoğlu Ermeni yayıncılık tarihi ve nefret iklimini KAOSGL’den Yıldız Tar’a değerlendirdi. Devlet dairesine giren bir eşcinsele bakış ile ismini söyleyen bir Ermeni’ye bakış’ın benzer olduğunu belirten Mildanoğlu, “ İlla aynı küfrün edilmesi gerekmiyor, sonuçta farklı da olsa hepimize küfrediliyor” ifadelerini kullandı.

Ermeniler Türkiye'nin neresindedir?

Fatih Tunç
Bir muhabbet açılıyor masada. Herkes hafızasında kalanlarla anlatıyor geçmişi. Hafıza derken. Ermenilerin yaşadıklarını, kendileri yaşamış mı gibi anlatıyor. Nerden baksan küfür kokuyor bütün kelimeleri. Bir an herkesin susmasını bekliyorum. Soruyorum kendisine arkadaşın. "Ermeniler bu ülkenin neresinde yaşıyor" diye? Şaşırıyor ve "Ermeniler Ermenistan'da yaşıyor hem niye bu ülkede yaşasınlar ki" diye cevap veriyor. Ben "Ermenistan kaç yılında kuruldu ve kaç yılında bağımsızlığını ilan etti" diyorum. "Bilmiyorum" diyor. Sinirden çatlayacak gibi oluyorum. Karşımda oturan muhabbet ettiğim şahıs tarih mezunu.

Aramyan Derneği Karma Fotoğraf Sergisi

Karma Fotoğraf Sergisi
Açılış 11 Aralık 2015
Saat 21:00

Kilise pastörüne suikast girişimi davası yine ertelendi

İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Kaarali’ye yapılan suikast girişiminin davasında mahkemeye heyeti duruşmayı 18 Şubat tarihin erteledi. Dava bitimince basın mensuplarına konuşan Karaali, "Sanıkların serbest olmaları bizim açımızdan büyük rahatsızlık yaratmakta” diyerek endişesini belirtti.

Rusya Türkiye ile tüm askeri ilişkileri dondurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye ile tüm askeri ilişkilerini dondurma kararı aldı. Öte yandan Rusya Genelkurmay Başkanlığı, düşen uçaktaki iki pilottan birinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Türkiye iki pilotun da yaşadığını iddia etmişti. Reuters, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Türkiye ile tüm askeri ilişkilerini dondurma kararı aldığını duyurdu. Öte yandan Rusya Genelkurmay Başkanlığı, düşen uçaktaki iki pilottan birinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ռուբէն Սեւակ. Հայոց Արհաւիրքին եւ մարդոց Տառապանքին ցասկոտ Ճիչը

15 Փետրուար 1885ին ծնած էր հայ ժողովուրդի գրական մեծ տաղանդներէն Ռուբէն Սեւակը, որ միայն 30 տարի ապրեցաւ, չկրցաւ լրիւ կենսագործել ու լիարժէք արդիւնաւորել կանխահաս, այլեւ խոստմնալից տաղանդի իրեն բաժին ինկած ստեղծագործական երկունքի ժամանակը, որովհետեւ թուրք ցեղասպանը բրտօրէն կտրեց անոր կեանքին թելը։

Düşük Bütçelerle Asya'yı ve Dünyayı Gezmek: 28 Madde ile Bir Seyyah Anısı

Mustafa Okur
Her şey 2013 yılında başladı. Üniversitemizin bahar şenlikleri döneminde, ev arkadaşlarımızla 10 günlük boşluğumuzda ne yapabileceğimiz hakkında konuşurken aklımıza yakın ülkelere gitme fikri geldi. Daha sonra Gürcistan ve Ermenistan'a gitme kararı aldık. Tabi ki çok bütçemiz yoktu. Elimizde çadır, mat ve uyku tulumu zaten vardı. Onun harici sırt çantalarımızı aldığımız da elimizdeki bütçe kişi başı 150 TL'ydi bizde bu bütçeyle gidebilmenin tek yolunun otostop olabileceğini düşündük ve okuduğumuz şehir olan Kayseri'den yola çıktık.

Putin: 'Türkiye IŞİD’i Destekliyor'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’yi `Rusya’yı sırtından bıçaklamakla” suçladı. Ürdün Kralı Abdullah’la görüşmek için gittiği Rusya’nın Soçi kentinde konuşan Putin, Ankara’nın uçağın Türk hava sahasını ihlal ettiği iddialarını yalanlayarak, Rus jetinin Suriye topraklarını asla terk etmediğini savundu. Rusya Devlet Başkanı ayrıca Türkiye’yi hem IŞİD terör örgütünü, hem de terörizmi desteklemekle suçladı.

Only 35% of Americans Are Aware There was an Armenian Genocide

By Harut Sassounian / Publisher, The California Courier/ www.TheCaliforniaCourier.com
For the first time, a prestigious nationwide survey, conducted on November 9 by Zogby Analytics, reveals the extent of the American public’s knowledge and opinion on the Armenian Genocide and Artsakh (Karabagh). The survey results, made available exclusively to this writer, have a +/- 3.1% margin of error.

Ermenistan referanduma hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Ermenistan'da cumhurbaşkanının meclis tarafından seçilmesi için referandum yapılacak. Ermenistan’da 6 Aralık 2015 tarihinde cumhurbaşkanını ülke meclisinin seçmesini öngören düzenleme için halk oylaması yapılacak. Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Anayasa reformu taslağını 13 Mart'ta onaylamıştı. Bu taslağa göre, ülkeyi yönetecek Cumhurbaşkanı meclis tarafından yedi yıllık süreyle seçilecek. Bir kişi sadece bir defa Cumhurbaşkanı olabilecek.

Türkiye’nin 70 yıllık fotoğraf arşivi Doğuş Grubu’nun oldu!

Türkiye'nin son 70 yılına damga vuran fotoğrafların da bulunduğu Ara Güler'e ait olan fotoğraf arşivi, AKP'ye yakınlığı ile bilinen Doğuş Grubunun oldu. Aydınlık’tan Hikmet Çiçek’in haberine göre; Türkiye’nin görsel hafızasına Doğuş Holding el koydu. Türkiye’nin, özellikle de İstanbul’un son 70 yılının görsel hafızasını barındıran Ara Güler’in arşivi artık Doğuş Holding’de.

Rusya Ortodoks Patriği Kirill’in “Özgürlük ve Sorumluluk” kitabı Türkçeye çevrildi

Kitabın Türkçe çevirisinin tanıtım toplantısı İstanbul’da düzenlenecek. Toplantının çerçevesinde “Rus Ortodoks Kilisesi’nin Çağdaş Dünyadaki Misyonu” sergisi de açılacak. Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill’in Türkçe yayınlanan “Özgürlük ve Sorumluluk: Uyum Arayışları,İnsan Hakları ve İnsan Haysiyeti” kitabının tanıtım toplantısı ve “Rus Ortodoks Kilisesi’nin Çağdaş Dünyadaki Misyonu” sergisinin açılışı 25 Kasım'da İstanbul’da düzenlenecek.

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun / Շնորհաւոր ուսուցչաց օր

Dünyada 5 Ekim günü kutlanan Öğretmenler Günü, Türkiye'de 12 Eylül rejiminin kararıyla 24 Kasım gününe alınmıştır. Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Laik Aydınlar Niçin Etkisiz?

Etyen Mahçupyan
Sorun büyük ölçüde laik aydınların bakışından ve yaklaşımından kaynaklanıyor. Bakış doğruları bildiğinden fazlasıyla emin, yaklaşım ise bu doğruları toplumun üstüne boca etmeye fazlasıyla hevesli… Hükümete, iktidara ve genelde siyasete yapılan eleştiriler ancak yüzeysel olarak anlam ifade ediyor. Çünkü adil bir biçimde ve meseleleri hak ettiği bağlama yerleştirerek bakılmıyor. Gerçekliğin önemli kısmını göz ardı ederek, geri kalanını ise parlatıp cilalayarak sunan yapay bir bilimsellik söz konusu. İkincisi önerilen ‘evrensel’ doğruların derinlikli bir analizi yapılmadığı gibi, bunlar siyaseti ve toplumsal tercihleri dışlayan bir sahte uzmanlık ambalajıyla vazediliyor. Sanki doğrular zaman, mekan ve insandan bağımsız olarak ‘orada’ duruyor ve bizlere düşen de ‘hakikati’ hazmedip onu uygulamaktan ibaret. Oysa bu yaklaşım siyasetin ölüm fermanı… Bu yaklaşım topluma ‘senin talep ve tercihlerin önemli değil, onların ne olması gerektiğini ben bilirim’ diyor. Ne var ki Türkiye toplumu ilk kez gerçek siyasetin eşiğinde ve bu fırsatı kendinden menkul entelektüellerin hezeyanına malzeme yapmaya hiç niyetli gözükmüyor.

Kürt Aydınları ve Ermeni Soykırımı

Toros Sarian
Ermenilere karşı işlenen soykırım üzerine açık ve derinlemesine tartışmalar Türkiye’de eskiden olduğu gibi engellenmemekte artık. Geçtiğimiz birkaç yılda konuyla ilgili sayısız makale ve kitap yayınlandı; bunların arasında Türk resmi tarih yazımında egemen görüş açısını yansıtmayan birçok eser vardır. Nisan 2011’de, Prof. Halil Berktay soykırımın yıldönümü vesilesiyle Hamburg’da bir konuşma yaptı ve önde gelen Türk bilim insanlarının Ermenilere karşı işlenen suçu Birleşmiş Milletler Sözleşmesine göre soykırım saydıklarını belirtti laf arasında. Ama, pek çoğu, galiba aşırı milliyetçilerin tepkilerinden korktukları ya da sadece devletin eğitim kurumlarındaki işlerini kaybedebilecekleri kaygısıyla  henüz açıkça dile getiremiyor.

'Anti-Erdoğanizm muhalefeti büyütmüyor'

İrfan Bozan
Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Süleyman Seyfi Öğün, “Anti-Erdoğanizm” bence çok hastalıklı bir saplantıyı ifade ediyor. “Anti Erdoğanizm” artık muhalefeti büyütecek bir şey de değil. Bir kere bu ezberi bırakma ve yeni bir dil inşa etmek zorundalar. Bir şeyin sonuna geldiğiniz zaman seçenek falan kalmayınca biraz rahatlarsınız, yeni bir şey aramak ihtiyacını duyarsınız, bu mutlak bir rahatlama değildir ama bazı fikri sabitlerinizden kurtulmuş olursunuz. Bu fikri sabitlerinizden kurtulduktan sonra yeni bir söylem ve yeni bir muhalefet oluşturmanın önü açılabilir. Bunu yapabilirler mi? Bilmiyorum. Anti-Ak Partili olmak CHP’li olmaktan, MHP’li olmaktan daha öncelikli bir hale geldi ama sonuçta içi boş bir yüzde 60 çıktı. CHP ve MHP kütlesi düşünsün bunu biraz.

Ermenistan işgali sonucu Azerbaycan’ın karşılaştığı zarar artıyor

Ermenistan’ın işgali sonucu Azerbaycan’ın uğradığı kayıp ve hasarların değerlendirilmesi için kurulan Çalışma Grubu üyesi Nüsret İbrahimov, Ermenistan işgali nedeni Azerbaycan’ın uğradığı zararın her yıl arttığını bildirdi. İbrahimov: “Biz Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesi ile oluşan zarar tesbit çalışmalarının yarısını tamamladık. Ama unutmamak gerekir ki zarar her yıl artıyor. Bu çok zor bir iş ve onu belirli sürede yapmamız imkansız. Zira, topraklarımızın işgalde olduğu her gün maddi zarar artıyor.” dedi.

Sivas’taki Ermeni Mezarlığı Gün Yüzüne Çıkıyor

Sivas’ta askeri alanın yanında bulunan Ermeni mezarlığı, temizlik ve bakım çalışmalarıyla ardından gün yüzüne çıkarıldı. Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında Sivas Belediye Başkanlığı’nda işbaşı yapan işçiler, çöp atıkları ile neredeyse üzeri kapanmış halde bulunan mezarları tekrar gün yüzüne çıkarıyor. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Nurettin Köksal; “Çalışmalarımızda ayrı gayri yok. 800 yıllık komşularımıza geç de olsa komşuluk görevimizi yerine getiriyoruz. Devletimizin ve hükumetimizin şefkati merhameti Ermeni komşularımızın daima yanında olacaktır” dedi.

2015- 2016 Öğretim Yılında Türkiye Ermeni Okullarındaki Öğrenci Sayısı


                                         2014-2015 Yılı                   2015-2016 Yılı
GENEL TOPLAM                2957                                   2991

Ana Okul Öğrenci
Sayısı                                     523                                       504
İlk Okul Öğrenci
Sayısı                                     870                                        939
Orta Okul Öğrenci
Sayısı                                     894                                        894
Lise Öğrenci Sayısı               670                                        654

XVI. Yüzyılın Başlarında Ergani ve Çevresinde Nüfus Durumları ile İlgili Veriler

Mehmet Songür / ms.dicle@hotmail.com
1523'te Ergani şehrinin Müslim nüfusu 876'dır. 1518 yılında Ergani şehrinde toplam 238 Hane vardır. Bunların 127’si Müslim, 111’i gayrimüslimdir. Çüngüş’te toplam 143 hane’nin 27 Müslim, 116’sı gayrimüslimdir. Köylerin toplam  hane sayısı 1628 dir. 1292 hane Müslim, 336 hane gayrimüslimdir Ergani şehrinde 1518 yılında toplam 238 hane 40 mücerred, 1523'te 237 hane 75 mücerred vergi mükellefi bulunmaktadır. Şehrin toplam nüfusu 1518'de 1230 iken 1523'te % 28.2 artışla 1590'a ulaşmıştır. Kısa zaman içinde yüksek derecede nüfus artışı Çüngüş şehri ve köyler içinde geçerlidir. 

Osmanlı Millet Sistemi’nden Türk Milliyetçiliği’nin Doğuşuna

Derya Kap /Marmara Üniversitesi,Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Millet kelimesi Osmanlı’da bugün kullanıldığı anlamda kullanılmıyordu. Arapçada millet- “community” anlamında dini topluluğu ifade eden kavram, Osmanlıda dini cemaatin karşılığı olarak tanımlandı. (Ortaylı, 996) Osmanlıda topluluklar, modern anlamda bir topluluk olmaktan ziyade, daha çok cemaat şeklinde yapılanır ve birbirleri arasında bir kaynaşma olmaz. İlber Ortaylı, Osmanlı milletleri içinde aynı dili konuşanlar ve hatta aynı mezhebe sahip olup da farklı dil konuşanlar içinde bile farklı gruplar olduğunu söyler. (Ortaylı, 996) Bu sebeple, Osmanlı devlet yapısı içinde, Osmanlı milletlerinin her biri “kapalı bir kompartıman” oluşturan gruplardı ve bir topluluk içindeki farklı cemaatler arasında bile ilişkiler asgari seviyede kalmaktaydı.

Dear Fellow Armenians and Friends:

This year for Armenians in the United States, Thanksgiving has taken a new meaning. Coming off the heels of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, we are grateful for our survival and triumph, culminating in the birth of the modern day Republic of Armenia and the liberation of Artsakh (Nagorno Karabakh). Since independence, Armenia Fund united hundreds of thousands of its generous donors and volunteers around the world. Armenia Fund, literally, became the locomotive empowering an ever-engaging and selflessly-motivated Armenian Diaspora – the strategic cornerstone critical for the viability of Armenia’s independent statehood.

Elcezire Cephesi'nde Kürtlerle dans

Mehmet Bozkurt
Mustafa Kemal Paşa’nın Kürtleri İstiklal Savaşı’nda yanına çekmek için “özerklik” sözünü verdiği doğrudur. Ancak bana göre Kürtleri, Mustafa Kemal’e omuzdaş yapan verilen bu söz değildir. Bu olsaydı, özerkliğin kayıt kuyut altına alındığı 1921 Anayasası “kapı” gibi orada duruyor, daha nefes almadan, hemen üç ay sonra Koçgiri ne oluyor? Anayasa Ocak, Koçgiri Mart’tır… Fikrimdir; Kürtleri İstiklal Savaşı’na sokan Ermeni korkusudur. Mustafa Kemal, bir elinde “havuç” diğer elinde “sopa” olduğu halde Kürtlerin yamacına durmuştur. Havuç, özerkliktir; Sopa, Ermeni… Kürtlerin yaşadığı coğrafyada Ermeni devleti kurulacağı korkusu, bu bir; 1915 Ermeni kıyımında Kürt ağalarının, beylerinin, şeyhlerinin bedavaya kapattığı mülklerin el değiştireceği korkusu, bu da iki… Ağır basan “sopa” olmuştur. Baksanıza Mustafa Kemal’in mektubuna: ”…Yurdumuzun Ermeni ayakları altında çiğnenmesine ve ulusumuzun Ermenilere tutsak olmasına…” Benim burada gördüğüm “sopa”nın Elcezire’ye, Güney Kürdistan, kadar uzanmış olduğudur.

Ne ondurmak ne de öldürmek

 Taner Akçam / -@t24.com.tr
Bu ifadeye ya bir kitapta rastladım ya da Milli Güvenlik Konseyi üyesi bir generalimizin ettiği veciz bir söz olarak duydum... Bir zamanlar salt sivil-askeri Kemalist bürokrasinin değil, sağ-muhafazakar tüm Türk yönetici elitin bir amentüsü gibi olan bu söz belki hala da öyle. Özeti şu: Büyük devletler (veya Batı) Osmanlının (Türkiye’nin) güçlenmesini hiç bir zaman istemez. Türkiye ne zaman güçlenmeye yüz tutsa, başına bir iş açıp, o işle boğuşmasını sağlayarak önünü keser, zayıf düşürürler. Ama büyük devletler (Batı) Türkiye’yi öldüremez, yani devlet olarak yok da edemezler. Sonuçta ne öldürebilir ama ne de onmasına (bölgesinde büyük bir güç olmasına) müsaade ederler. Bu kanaatin Türk solunun anti-emperyalizm söyleminde de bazı izdüşümlerini görmek mümkün ama sol ve ilerici çevrelerin bu veciz değerlendirme hakkında fazla kafa yorduklarını zannetmiyorum.

Շնորահանդէս Յովսէփ Թօքաթի «Աւերակ  Քղի» հատորին / Book Launch Osep Tokat's "Keghi in Ruins"


Շնորահանդէս Յովսէփ Թօքաթի «Աւերակ Քղի» հատորին
Book Launch Osep Tokat’s “Keghi in Ruins”.

When: December 9, 2015 @ 8:00 PM
Where:OIA Center
Categories:Cultural Committee 
Uncategorized
.

.