Etiketler

Ermenistan, anayasa referandumu için sandık başına gidecek

Ermenistan, parlamento ve başbakanın yetkilerinin artırılmasını öngören yeni anayasa referandumu için yarın sandık başına gidiyor. Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın talimatıyla 2013'te kurulan Anayasa Reformları Uzmanlık Komisyonu'nun hazırladığı değişik teklifinin ‘anayasal sistemin iyileştirilerek kamu yönetiminde verimliliğin artırılması’ gerekçesiyle hazırlandığı belirtiliyor.

Fransa Parlamentosu'nda Ermeni soykırım iddiası şoku

Cumhuriyetçiler Partisi (Les republicains) Marsilya milletvekili Valerie Boyer'in ropörtörlüğünü yaptığı ve bir yıl önce Fransa Ulusal Meclisi'ne sunulan "Ermeni soykırımı" inkarına 5 sene hapis ve 45 bin Euro para cezası öngören kanun tasarısı bugün Fransa Ulusal Meclisi'nde görüşüldü. Onaylanmayan kanun taslağı bir alt komisyona gönderildi.

ԱԶԳԱՅԻՆ ՓԱՌԱՇՈՒՔ ՅՈՒՂԱՐԿԱՒՈՐՈՒԹԻՒՆ ԲԱՆԱՍՏԵՂԾ ԶԱՐԵՀ ԽՐԱԽՈՒՆԻԻ ՀԱՄԱՐ

Յուզիչ դամբանախօսութիւններ բանաստեղծին դագաղին առջեւ. անոնցմէ մին՝ Նոր Մարմարա օրաթերթի խմբագրապետ, արձակագիր, հեղինակ Ռոպէր Հատտէճեանի սրտագին և յուզիչ արտայայտութիւնը իր 67 տարուան գրչեղբօր դագաղին առջև. «Ահա դարձեալ շրջապատած ենք դագաղ մը, որ մեզմէ կը փրցնէ ու կը տանի մեր ամէնասիրելի դէմքերէն մէկը որ այնքան պատիւ բերաւ Պոլսահայութեան» ըսաւ Ռ.Հատտէճեան:

UNESCO oturumunda ”Koçari: Geleneksel toplu dans”a ilişkin başvuru değerlendirildi

UNESCO Maddi Olmayan Kültürel Mirasın Muhafazası Hükümetlerarası Komite 10. Oturum Dönemi 30 Kasım’da Namibya’nın başkenti Windhoek’ta başladı. Oturumda Ermenistan’ın ”Koçari: Geleneksel toplu dans”a ilişkin başvuru değerlendirildi. Komite Maddi Olmayan Kültürel Miras Listesine eklenmek üzere sunulan 35 başvuruyu değerlendirdi, Ermenistan’ın anılan başvurusu da bunlar arasında yer aldı.

Müslümanın Müslümana ettiği

Orhan Karataş
En son söyleyeceğimizi, en başta söyleyelim ve bir tespit yapalım: Özellikle siyasette, İslam adına hareket ettiklerini söyleyenlerin, Müslümanlara ve bu mübarek dine verdiği zararı, ne haçlı seferleri, ne Yahudi saldırıları, ne de Allahsızlar ittifakı verebilmiştir.Açık ve aleni din düşmanlarına karşı mücadele etmek kolaydır. Kim olduklarını, ne hedeflediklerini bilirsiniz ve ona göre tedbirinizi alırsınız. Ancak dindar görünüp, dini kendi güdük zihniyetlerine, kurdukları kirli menfaat düzenine uydurmaya çalışanlar yok mu, işte bu ülke de, millet de, İslam dini de ne çekiyorsa, bunlardan çekiyor. Kendilerini dinin emrine uydurmak yerine, dini kendi menfaatlerine, kurdukları kirli düzene uyduruyorlar. Bunu da "İslam" olarak bu millete yutturmaya çalışıyorlar.

Ermenistan'a çağrı yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ermenistan'a çağrıda bulunmak isterim. Size ait olmayan toprakları barış içinde ait olana devredecek bir barış süreci başlatmanız halinde Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasında oluşan bu vizyon ittifakına sizler de katılabilirsiniz" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Diplomasi Akademisi'nde "Küresel Sınamalar Karşısında Türkiye-Azerbaycan Stratejik Ortaklığı" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Türkiye Ermeni toplumu, meclisteki vekillerini takip edecek

Esayan, Doğan ve Paylan, Amerikan Kongresi'ndeki senatörlerin izleme gruplarından ilhamla izlenecek. 1 Kasım seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giren, Ermeni toplumundan üç vekilin nasıl çalıştığını gözlemlemek ve onlara toplumun beklentilerini bildirmek amacıyla bir izleme grubu kuruldu. Girişimin öncülüğünü yapan, Boyacıköy Surp Yerits Mangants Kilisesi Vakfı Başkanı Nazaret Özsahakyan, Amerikan Kongresi’ndeki senatörlerin izleme gruplarından ilham aldığını söyledi.

Dink ailesinden iddianamenin iade edilmesine itiraz

Dilekçede, Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasına ilişkin 25 şüpheli hakkında Ekim ayında hazırlanan iddianamenin Başsavcıvekili Orhan Kapıcı tarafından soruşturma savcısına, 3 Kasım 2015'de iade edildiği hatırlatıldı. Dilekçede, "Soruşturma Savcısı Gökalp Kökçü tarafından düzenlenen 20 Ekim 2015 tarihli iddianamenin iade edilmesine ilişkin karar, hukuka aykırıdır. Yasal düzenlemeler, başsavcılığa soruşturma savcısının düzenlediği iddianameyi iade etme yetkisini vermemektedir. Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) göre iddianame düzenlenme, kamu davası açma yetkisini Cumhuriyet Savcısı'na vermiştir. CMK'ya göre düzenlenen iddianameyi iade etme yetkisini başsavcılığa değil mahkemelere vermektedir" denildi.

Փանոս Թերլեմեզյան՝ հոբելյանական ցուցահանդես ՀԱՊ-ում

Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կբացվի անվանի նկարիչ Փանոս Թերլեմեզյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական ցուցահանդես:

XIX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI - IV

Çarşamba akşam oynanan karşılaşmalarla gurup maçları sona erdi. Gerçek bir çekişmeye sahne olan karşılaşmalar son masaların son oyunlarında belirlendi. Her iki gurupda da takımlar eşit puanlara sahip olunca kurallarda yer alan “averaj tekniği” sonucunda sıralamalar belli oldu. Oynanan karşılaşma sonuçları şöyledir;

Conception of the Holy Virgin Mary

eNewsletter of the Eastern Diocese
The Armenian Church styles her Sourp Asdvadzadzin: the "Holy Mother-of-God"—an almost cosmic title which has elicited reverent love from generations of Armenian Christians, and is honored in the name of many of our churches. In more common parlance she is St. Mary: the girl of humble piety who carried the Hope of the world within her body, and delivered Him as a baby in Bethlehem.

“Kim Var Orda”

Ümit Denizer / umit@abmedya.com
Sinema tekniği olan “flash-back” uygulamasının, tiyatro sahnesine nasıl adapte edildiğine tanık ediyorlar seyirciyi. Ve en önemlisi de, tiyatro neferi, Ermeni Türk Vatandaşı Vahram Papazyan’ın, Muhsin Ertuğrul’un hayatında Hamlet kadar değerli olduğunu anlatıyorlar. Kısaca şöyle özetleyebilirim: Muhsin Ertuğrul’un gece yarıları anılarını yazdığını görüyoruz. Hamlet’in açılış sahnesindeki gibi hayaletler beliriyor. “Kim var orda?” diye irkiliyor Muhsin Ertuğrul. Gelenler Vahram Papazyan ile yasak olduğu için Ermeni adı kullanan bir Müslüman kadın oyuncudur. Muhsin Bey’e: "Son bir defa daha Hamlet oynayalım” diyorlar… İstanbul’da “Kim Var Orda?” demeyi sürdürenler, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’dur.

Tarihi şehre heyelan tehdidi!

Ömer Erbil
Eski Gümüşhane olarak bilinen ve bir dönem Rum, Ermeni ve Türklerin bir arada yaşadığı Süleymaniye Mahallesi "Yeşil Yol" çalışmaları nedeniyle heyelan riski yaşıyor. İçinde yüzlerce yıllık cami, hamam, kilise, arasta gibi çok sayıda tescilli tarihi eser risk altında. Yol genişletme çalışmaları sırasında oluşan heyelan Cami Sağır Mescidi temel duvarlarını açığa çıkardı. Çevreciler ‘imdat’ diye bağırıyor. Eski Gümüşhane, Canca adlarıyla anılan ve zengin bir turizm potansiyeline sahip olan Süleymaniye Mahallesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle 2002 yılında doğal ve kentsel SİT alanı ilan edildi. Kuruluşu M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanan ve gümüş madeni zenginliği ile bilinen kent, Osmanlı döneminde Ermeni, Rum ve Türklerin beraber yaşadıkları bir şehirdi.

Din ve ahlak araştırması yayınlandı

Fedakarlık araştırmasında, Müslüman ve Hıristiyan çocuklar arasında bir fark ortaya koymadığı görüldü. Yani, bir başka ifadeyle bu iki gruptan gelen çocuklar aynı oranda fedakarlık gösterip elindekileri paylaşırken, dindar olmayan ailelerden gelen çocukların, her iki din grubundan gelen çocuklara kıyasla ellerinde bulunan sınırlı sayıdaki etiketi, etiket alamayan çocuklarla daha çok paylaştıklarını gösterdi. Üstelik dindar olmayan ailelerden gelen bu çocuklar miktar olarak da daha fazla sayıda etiketi paylaştılar. Ayrıca ailelerin dindarlık seviyeleri arttıkça çocukların gösterdiği karşılıksız iyilik yapma davranışları daha da düşüyordu.

Kariné Poghosyan's concert


2015 AK Türkiye İlerleme Raporu Ve Azınlıklar III / Azınlık Sorunları Değerlendirme ve Azınlıklar

Murat Bebiroğlu
Görevi, “Lozan Antlaşması ve ikili antlaşmalarla ülkemiz tabiiyetinde kalmaları kabul edilen Ermeni, Rum, Yahudi asıllı gayrimüslim vatandaşlarımızın başta Lozan Antlaşması olmak üzere, uluslararası sözleşmelerden doğan haklarının korunması ve bu yöndeki taleplerinin değerlendirilmesine yönelik iş ve işlemleri yürütmek ve azınlıklara ait dini, hayri, sıhhi, içtimai ve kültürel müesseseler ile bunların kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgili iş ve işlemlerini yürütmek” olarak tanımlanan Azınlık Sorunları Değerlendirme Kurumunda maalesef azınlık temsilcisi yoktur. Çağdaş katılımcı demokrasilerde böyle bir sonucu kabul etmek mümkün değildir. Toplam nüfusu, ülke nüfusunun binde bir buçuğu civarında olan Müslüman olmayan toplulukları hala potansiyel iç düşman olarak görmek ve “yurt güvenliği açısından” kontrol altında tutmak ne hukukla ne mantıkla ne de demokrasi ile bağdaşır.

Gastronom ve Gezgin Selin Ekim Aramyan Derneği'nde

25 yıldır dünya kültürlerini ve mutfaklarını tanımak için seyahat ediyor. 70'den fazla ülke, 350'ye yakın şehre yolculuk etti. İnsanlarla aynı kaptan yemek yiyen farelerin arasında çıplak ayakla dolaştı.İspanya'da boğaların önünde koştu. Köpek balıklarının arasına daldı. Selin Ekim'in bir sonraki durağı Aramyan Uncuyan Okulundan Yetişenler Derneği. 4 Aralık Cuma akşamı 21:00den itibaren heyecanlı bir yolculuğa çıkıyoruz. AOYD, Moda Karakol sokak, No 8, PTT karşısı, Kadıköy. 

Fransa soykırım yasasını yeniden gündeme aldı

Fransa'da sözde Ermeni soykırımının reddini suç sayan kanun yeniden meclise sunuldu. 25 Kasım'da da Milli Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşülen yasanın bugün Meclis’te 26’ya karşı 12 oy ile komisyona gönderilmesine karar verildi. Oylamada 39 kişi oy kullandı.

Leo Troçki: Osmanlı’nın parçalanması ve Ermeni sorunu

Osmanlı anayasası Ermeni ahaliye yeni umutlar verdi. Gerçi onlar için sadece durumun iyileşeceğine dair verilen vaatten başka elde edecekleri bir şey olmamasına rağmen, Ermenilerin, Abdülhamit mutlakıyetini kırmayı başaranlara (jöntürklere.çv) verdiği söze inançları güçlüydü. Öyle ki, hatta onbinlerce kurbana mal olmuş Adana olaylarını bile unuttular, yani bu dehşet verici katliamdan sonra bile Ermeniler Jön Türklerin yeminlerine inanmaya devam ettiler. Ermenilerin, Türklerle omuz omuza mücadele etmedeki samimi arzuları o kadar ileriye gitti ki, en nüfuzlu Ermeni partisi olan Daşnaktsyutun bile Jön Türklerin İttihat ve Tarakki Partisi’yle formal bir anlaşmaya giderek anayasal rejimi ve yerel yönetim prensibinin uygulanmasını destekledi.

CHP’li Doğan engelli çocukları ziyaret etti

İstanbul - CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Arsine-Suren Antikacıyan Zihinsel ve Bedensel Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Servisi’ni  (ZİBEÇ) ziyaret etti.

Danimarka Barış Ödülü Ragip Zarakolu’ya

Danimarka’nın saygın barış ödüllerinden 100 bin Kron’luk PL Fondens Frihedspris (PL Fonu Barış Ödülü) ikinci kez bir Türk insan hakları savunucusuna verildi. Türkçe’ye kazandırdığı kitaplar nedeniyle yıllardır hapis tehdidiyle yargılanan yayıncı, insan hakları ve düşünce özgürlüğü savunucusu Ragıp Zarakolu, düşünce ve ifade özgürlüğü ile insan hakları alanında gösterdiği olağanüstü çabalar nedeniyle PL Fonu Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Bakan Ramazanoğlu'nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Ramazanoğlu, "Bizler her gün engellilerimizle beraberiz, onların her türlü sorunlarıyla hemhal oluyoruz" ifadesini kullandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, hayatın her alanında engelli vatandaşların yaşam kalitesini artırmak, huzur ve refahını sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

67th Annual ACYO Convention

St. Vartan Armenian Church of Oakland was host to the 67th Annual ACYO Convention which was held over Thanksgiving Weekend, November 27-29, 2015. More than 30 ACYO delegates from chapters across the Western Diocese participated in the convention presided by His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, the Diocesan Primate.

IŞİD: "İstanbul'u fethedip şeriatla yöneteceğiz"

IŞİD, Türkçe yayınladığı 'Konstantiniyye' dergisinin son sayısında Türkiye'yi açıkça tehdit etti. Örgüt, İstanbul'u fethedip şeriat yönetimi kurma hedefini açıkladı. Türkiye'deki gazetecilere yönelik tehditlerin de yer aldığı dergide, "İslam Devleti'yle savaşan hiçbir kavim iflah olmayacak" ifadeleri yer aldı.

PKK Members Continue to Occupy Assyrian Villages in North Iraq

North Iraq (AINA) -- Members of the Kurdistan Workers Party (PKK) militia continue to occupy three Assyrian villages in the Nahla Valley of north Iraq. The occupation began on November 23 (AINA 2015-11-24). The occupied villages are Rabatke, Upper Hezani and Lower Hezani. In the village of Rabatke, the house of Oshana Samuel is now occupied by PKK members.

Lavrov, Kery ve Désir: AGİT Minsk Grubu tüm taraflar için tek kabul edilir formattır

AGİT Minsk Grubu, AGİT tüm üyelerinin tüm tarafların güvenine sahip tek kabul edilir formattır. Beyanat Belgrat’ta devam etmekte olan AGİT Bakanlar Zirvesi  çerçevesinde AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkeler Delegasyon başkanları RF Dışişleri bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri bakanı John Kery, Fransa Avrupa İşleri bakanı Harlem Désir ortak Bildirisiyle geldi.

Putin: Türkiye pişman olacak

Moskova ile Ankara arasındaki gerilim artıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile ilgili yine çok sert açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis üyelerine yaptığı konuşmada ülkesi ile Türkiye arasındaki gerginliğe de değindi. Putin, Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili, "Türkiye bu yaptığından pişman olacak" dedi.

AB Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Aktar: Avrupa istediğini aldı, Türkiye vaatlerle yetindi

AB Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Aktar, AB ile imzaladığı mülteci anlaşmasının Türkiye'nin zararına olduğunu söyledi. Geri kabul anlaşmasıyla Türkiye'nin mülteci sorununun daha da artacağını kaydeden Aktar, Ankara'nın vizesiz dolaşım şartlarını karşılayamayacağını belirtti. 3 milyarlık yardımın tamamının verilmeyebileceğini vurguladı. Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) geçen pazar mülteci krizi üzerinden imzaladığı anlaşma kâğıt üzerinde her iki tarafa da kazandırmış izlenimi verse de detayları incelendiğinde masadan Avrupa'nın kârlı kalktığı, Ankara'ya vaat edilenlerin ise büyük oranda karşılanamayacağı görülüyor. Hükümetin tek net kazanımının ise yılda iki kez Brüksel'de ağırlanacak olması olduğu değerlendiriliyor.

Korku ve Umut: II.Abdülhamid Dönemi Kürt-Ermeni İlişkileri

Ahmet Cevdet
Sultan Abdülhamid dönemindeki Osmanlı-Ermeni-Kürt ilişkilerini farklı cepheleriyle irdeleyen bu kitabın amacı, ne sadece tarihin belli bir döneminde meydana gelen bir çatışmaya ışık tutmak ne de bir yargılama yapmaktır. Bu çalışmayı sürükleyen temel motivasyon kaynağı, tarihin kendini, neredeyse, kusursuz bir şekilde tekrarladığı bu günlerde, geçmişteki tecrübeyi, doğruları ve yanlışları ile bugünün hizmetine sunmaktır… Uluslararası bir sorun olarak Ermeni Meselesi, Abdülhamid tahta çıktıktan kısa bir süre başlayan ve neredeyse Osmanlı’nın dağılması ile sonuçlanacak olan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 harbi) sonrasında imzalanan Berlin Antlaşması ile başlatılmıştır. Bölgenin kaderini belirleyen ve Ermeniler ile Müslüman komşuları arasındaki ilişkileri bir daha onarılamayacak düzeyde bozan Berlin Antlaşması “Büyük Kopuş” olarak adlandırılmıştır. Kitabın en kapsamlı bölümlerinden biri Berlin Antlaşması sonrası yoğunlaşan Reform Baskısına ve Batı müdahaleciliğine ayrılmıştır.

Paros Aralık Sayısı Çıktı


AK 2015 Türkiye İlerleme Raporu II Müslüman olmayan cemaatlerin Tüzel Kişiliği

Murat Bebiroğlu
Bu yazıda Lozan Anlaşmasının tanımlandığı Müslüman olmayan bütün azınlıklar için hayati önemde olduğunu düşündüğüm Müslüman olmayan cemaatlerin tüzel kişiliği sorununu -Venedik Komisyonu raporu ışığında- ele almak istiyorum. Lozan’ın resmi yorumunda Müslüman olmayan azınlıklar Rum, Ermeni, Yahudi ve Bulgar olarak belirlenmişse de gerçekte başta Süryaniler, Asuriler ve Keldaniler olmak üzere tüm diğer Hıristiyan azınlıkları kapsadığını kabul etmek gerekir.

Demokrasiyi çocuklar Türk, Kürt ve Ermeni masalıyla öğrenecek

Ayşegül Kahvecioğlu
MEB’in yeni “İnsan hakları ve demokrasi” kitabında radikal değişiklik yapıldı...İnsan hakları ve demokrasi çocuklara Türk, Kürt, Ermeni masalları üzerinden anlatılacak. Türkiye tarihinde bir ilk olan bu ders kitabı, Dağıstan’dan bir masalla başlıyor. Kitapta, Türk, Kürt, Ermeni, Süryani masallarının da aralarında yer aldığı 30 masal bulunuyor. “İnsan olmak”, “Hak, özgürlük ve sorumluluk”, “Uzlaşı”, “Kurallar”, “Birlikte yaşama” ve “Adalet ve eşitlik” üst başlıklarına ayrılan kitapta, masalların sonuna, “meraklı çocuklar” başlığı altında masalın ait olduğu ülkeye, coğrafyaya ait bilgiler yer alıyor. Kitapta, Dağıstan, Türkmen, Kazak, Kürt, Türk, Çuvaş, Ermeni, Özbek, Kosova, Makedon, Başkurt, Kırgız, Azeri, Uygur, Süryani, Gagavuz, Tatar ve Hakas masalları var.

Türkiye'ye Kıskaç Harekâtı!

Rahim Er /rahim.er@tg.com.tr
Rusya Federasyonu, Ermenistan'ın fiili garantörüdür. Hudutlar ve gümrükler Rus asker ve polisinin denetiminde. Bu hâl, Rusların Ermenilere olan muhabbetlerinden değil, millî menfaatleri sebebiyledir. Böylece Rusya, güney Kafkasya’da en uç noktaya kadar sarkmış olma imkânını elinde tutmaktadır. Ermenistan-Azerbaycan-Dağlık Karabağ-Türkiye-Kapı açılması... gibi aşılamayan mes'elelerin arka planındaki saklı güç Rusya’dır. Rusya olmasa biz, Ermenistan'la yaşadığımız problemleri daha bir kolaylıkla çözebiliriz. (Yani bir kaşık suda boğarız. HYETERT)

ԱԶԳԱՅԻՆ ՅՈՒՂԱՐԿԱՒՈՐՈՒԹԻՒՆ

Այսու խոր յուզումով մերազն ժողովուրդին կը յայտնենք թէ՝ Էսայեան եւ Կեդրոնական Վարժարաններու երբեմնի ուսուցիչ, յայտնի մտաւորական եւ գրչի մշակ, յօդուածագիր եւ բազմահատոր բանաստեղծութիւններու հեղինակ, Պատրիարքական Աթոռոյս զանազան հրատարակութիւններու աշխատակից՝ ՏԻԱՐ ԱՐԹՕ ՃԻՒՄՊԻՒՇԵԱՆ (ԶԱՐԵՀ ԽՐԱԽՈՒՆԻ) իր հոգին Երկնաւոր Հօր ձեռքերուն մէջ աւանդեց 27 Նոյեմբեր 2015, Ուրբաթ, յետ միջօրէին։

Aragon Parlamentosu, Ermeni Soykırımı Tasarısını kabul etti

Aragon parlamentosu 2 Aralık’ta Ermeni Soykırımını tanıyan ve kınayan bir tasarıyı kabul etti; Tasarının kabulü Ermenistan’ın Avrupalı Dostları (www.EuFoA.am) kuruluşu ve bir dizi parlamenterin  Ermenistan ve Dağlık Karabağ’a tanıma amaçlı gerçekleştirdikleri birçok ziyaret sonrasında geldi.

Azınlık gazetelerinin akıbeti

Riva Hayim  Kazan 
“Ülkemiz çok renklidir, kültürü zengindir. Farklı kültürlerin, görüşlerin ve inançların bir arada yaşamak için çaba sarf ettiği topraklardır burası.” Bunları hep duyuyoruz. Bu söylemler sözde kalmasın diye farklı adımlar da atılıyor. Edirne Sinagogu, Süryani çocukları için anaokulu ve Gökçeada’da Rum lisesinin açılması, Kamp Armen’in iade edilmesi… Bunlar geniş toplum için haber değeri olmasa da bizim için çok değerli adımlar. Çok kültürlülüğün lafta kalmadığı, eyleme geçirilmeye çalışıldığı bir dönemdeyiz. Hani bu tarz adımların oy getirdiği de yok.
Kendi renklerinde ışıldamaya devam etmek isteyen, bu toprakların diğer kültürleri var olma mücadelesi veriyor.

Rus ambargosuna başka ülkeler de uyar mı?

Osman Özsoy /  yazaramesaj@gmail.com
Uçak Krizi başladığı andan itibaren kendi değerlendirmeme göre iki şeye çok inandım. Bunlardan ilki, Türkiye’nin kopardığı gürültünün sırf ‘Türkmen Hassasiyeti’ kaynaklı olmadığı... Diğeri de, Rusya’nın gösterdiği aşırı tepkinin asla sadece uçağın düşürülmesiyle sınırlı olmadığı... Eğer Rusya Türkiye’ye uyguladığı YAPTIRIMLARDA kararlılık ve süreklilik gösterirse ve dostlarından da bu konuda duyarlılık beklerse, Rusya ile ticari ve siyasi ilişkilerinde sorun çıksın istemeyen ülkeler, Rusya’nın yanında SAF tutacaklardır. Erdoğan ve Putin birbirine çok yakın kişilik özellikleri gösteren liderler olarak tanımlanıyor. Eğer Rusya Türkiye’ye uygulamayı düşündüğü YAPTIRIMLARI uzun vadeli ele almayı düşünür ve bu arada Türkiye’de gerekli adımları atarak ikili ilişkileri düzeltemezse, dünya açısından sorunun boyutu KİM GİTSİN noktasına bile gelebilir. Dünya böyle bir tercihe zorlanırsa, cevabını bulmak zor değildir.

Schengen Vizesi ve Geri Kabul Anlaşması

Oktay Cansın Emiral*/ 
Türkiye Cumhuriyeti açısından Schengen Vizesi’nin AB’nin ülkemize karşı olan önyargılarını ortadan kaldıracağı ve tam üyelik sürecinin hızlanacağı düşünülmektedir. AB açısından bakıldığında kuruluşunun temel felsefesi sayılan Avrupa toplumunun bilinçaltında yıllardır yaşamış birleşik Hıristiyan birliği kurma düşüncesi ile kurulan ulusüstü birliktelik Müslüman göçleri ile temelden sarsılmıştır…  Türkiye’nin AB’nin varoluş mücadelesine katkısı karşısında basit istekler ile masaya oturmak yerine direkt olarak AB’ye tam üyelik istemesi daha pragmatik ve rasyonel bir diplomatik hamle olacaktır…

Çekya Temsilciler Meclis Başkanı: Ermeni Soykırımı meselesinde tutumumuz bariz ve net

Çekya Parlamentosunun Ermeni Soykırımı meselesinde tutumu bariz ve net. Beyanat 2 Aralık’ta Ermeni muhatabı Galust Sahakyan’la Meclis’teki ortak basın toplantısı esnasında Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı  Jan Hamáček’ten geldi. Hamáček ‘Çek Cumhuriyeti üst dereceli yetkililerinin bu yıl çeşitli Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma etkinliklerine katıldıklarının altını çizmek de gerekli’ dedi.

Perinçek Moskova’ya

“Rusya’daki Ermeniler Birliği”, Rusya Parlamentosu'na sunulan Ermeni Soykırımı tasarısını desteklediklerini açıklarken, Duma'yı adım atmaya çağırdı. İsviçre'de “Ermeni soykırımının inkarını” suç sayan aynı yasayı çiğneyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, yerel mahkemede ceza almış ancak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) yargılamada “ifade özgürlüğü” gerekçesiyle haklı bulunmuştu. (Paris'i de unutmayın. Gerçi gitsin de nereye giderse gitsin... HYETERT)

Tellerde Ermeni Soykırımı: Bizzat Hallediniz

Bülent Bilmez
"Bizzat Hallediniz" sergisi 2 - 31 Aralık'ta Depo'da izlenebilir. Ermenilerin binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan koparılışının 100. yılı vesilesiyle hazırlanan serginin katalogunun giriş yazısını Bülent Bilmez kaleme aldı. Ortaya çıktığı 1830'lu yıllardan itibaren telgraf, kısa bir süre için de olsa iletişimde modernliğin en önemli simgesi olmuştur! Büyük oranda alternatifsizliğe dayalı bu simgesellik, kısa süre sonra telefonun ortaya çıkmasının ardından zayıflamıştır; ancak her zaman modernleşmenin ve özellikle merkezileşmenin ve kalkınmanın önemli aracı olmaya devam etmiştir...

Barok Konser

5 Aralık cumartesi aksamı saat 20.30’da kontrtenor Kaan Buldular ve Camerata Barok İstanbul orkestrasıyla St. Esprit Katedrali'nde "Barok İnciler" başlıklı bir konser veriyorum, ilgilenenleri beklerim. Müzik direktörü ve teorbo Arda Ardaşes Agosyan.

Rusya ders kitaplarındaki Osmanlı/Türk bilgisi

Ayşe Hür
Bir toplumun diğer bir toplum konusundaki algısı pek çok şekilde inşa edilir. Aklıma ilk gelen kaynaklar, edebiyat, folklör, sinema, medya, siyasilerin açıklamaları, doğrudan gözlemler ve elbette okullardaki tarih eğitimi... İlk sırada saydığım kaynakları incelemek çok daha ilginç olabilirdi ama ortaya çok uzun bir yazı çıkardı. Ben, daha kolay olanın, ders kitaplarındaki anlatımların peşine düştüm.

Fransa 'Ermeni Soykırımı' yasa tasarısını yeniden meclise getiryor

Fransa'da "Ermeni soykırımı" iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Perşembe günü yeniden Fransa Meclisi'nde oylanacak. Dört yıl önce Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri durma noktasına getiren Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Perşembe günü yeniden Fransa Meclisi'nin gündemine geliyor. Ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Marsilya Milletvekili Valerie Boyer tarafından hazırlanan yasa tasarısı parti grubunun desteğiyle Fransız Meclisi'ne sunuldu.

Papa Francisco: Ermenistan’a ziyaret sözüm geçerli

2014’te 3 Ermeni patriğine Ermenistan’a ziyaret sözü verdim ve sözüm geçerli. Beyanat, Orta Afrika ülkelerini ziyaretinden İtalya’ya dönüşü sonrasında Papa Francisco’dan geldi.

Türkmen kartı: Zayıf ve tehlikeli

Fehim Taştekin
Suriye’de bir yandan Rusya’nın desteğiyle Suriye ordusunun manevra alanını genişletmesi diğer yandan ABD’nin İslam Devleti’ne (İD) karşı YPG öncülüğündeki Kürt-Arap-Süryani koalisyonunu (Suriye Demokratik Güçleri) büyütmesi karşısında Türkiye’nin seçenekleri daralıyor. Uluslararası baskılar yüzünden selefi cihatçılara artık desteği sürdürmekle zorlanan Türkiye yazdan beri hesaplarını önemli ölçüde Türkmenler üzerinde kuruyor. 

Melody for Harmony - ներդաշնակութեան Մեղեդի

22 Aralık Salı, 20:30
Şişli Kent Kültür Merkezi

İHD'den 'Tahir Elçi' Açıklaması

İHD binasında bir açıklama yapan Akbulut, Tahir Elçi’nin bir insan hakları savunucusu olarak savaşın ve çatışmanın sadece insanlar üzerinde değil doğal çevre ve kültürel miras üzerinde oluşturduğu yıkımı göstermek istediğini belirterek "Kalıcı çatışmasızlık istedi, barış istedi. Karşılığında katledildi. Katledenleri kınıyor lanetliyoruz" dedi.

Finalists Announced at Sibelius Comp – Including VC ‘Young Artist’ Emmanuel Tjeknavorian

The 6 Finalists at the 2015 Jean Sibelius International Violin Competition have just minutes ago been announced, in Helsinki, Finland – including VC ‘Young Artist’ Emmanuel Tjeknavorian.

Rusya - Türkiye paradoksu ve Türkmen algısının dayanılmaz hafifliği

Abuzer Maral
Şimdi şu içinde Türk, Türkmen kelimesi geçince içi titreyen Türk milliyetçilerine bir soru sormak istiyorum. Hani diyorsunuz yaa Türklük bir ırkı temsil etmez Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkes Türktür diye. Peki o zaman Türkiye sınırları içinde yaşayan Kürt kökenli Türklerin Suriye’deki akrabaları olan Kürtlerin direnişlerine neden terörizm diyorsunuz? Onları neden soydaşınız olarak kabul etmiyorsunuz? Neden Işid "Türk" Kürtlere saldırdığında Allahu Ekber diye destek veriyorsunuz, Neden Kürt ölülerine leş, Cıhatçı şeriatçı Türkmenlere özgürlük savaşçısı ve ölülerine şehit diyorsunuz. "Türkmen soykırımı var!" diye soykırım kelimesinin içine ediyordunuz. Bu nasıl bir iki yüzlülük çifte standart böyle...

Papa’dan Türkiye-Rusya krizi açıklaması

"Savaşlar bir endüstridir"  Ruhani lider, İtalyan La Repubblica gazetesinden Marco Ansaldo’nun “Türkiye, 17 saniyelik hava sahası ihlalinin ardından Rusya’nın uçağını düşürdü. Karşılıklı özürler beklendi, ama olmadı. Bunun ardından Rusya-Türkiye arasında baş gösteren krizle ilgili Vatikan’ın pozisyonu nedir” sorusu ve “Birçok kez parçalı 3’üncü Dünya Savaşı’nın yaşandığından da bahsetmiştiniz” hatırlatması üzerine şunları kaydetti: “Savaşlar hırslar için yapılıyor -kendini haksız bir saldırı karşısında savunmak için olan savaşlardan bahsetmiyorum-  savaşlar bir endüstridir.

Rus-Türk Kültür Yılı iptal edilecek

Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, 2016 yılında yapılması planlanan Rus-Türk Kültür Yılı programının iptal edileceğini açıkladı. Rusya'nın, Su-24 uçağının Türk jetlerini düşürmesine verdiği tepkiler, ekonominin yanı sıra kültür alanını da etkiliyor. 2016 yılında yapılması planlanan Rus-Türk Kültür Yılı programının iptal edileceğini açıklayan Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, "Bu konuyla ilgili işbirliğimizi sonlandırmak zorundayız" dedi.

İstanbul’un kayıp adası: Vordonisi

İstanbul’un Maltepe sahili yedi yüz metre açıklarında Ekim ayından bu yana sürdürülen önemli bir su altı arkeoloji keşfi üzerine çalışılıyor. Söz konusu keşif, tarihi Bizans kaynaklarına göre, 1010 yılında yaşanan Büyük İstanbul Depremi sonrasında İstanbul Boğazı’na gömülen kayıp ada: Vordonisi. Vordonisi adası, İstanbul’un dehlizlerinde sakladığı bin bir sırrından yalnızca biri.

‘Bizzat Hallediniz’: Telgrafların izinde 1915 sergisi

“Bizzat Hallediniz” sergisi, 1915’te yaşanan ve Ermenilerin Anadolu’dan izlerinin silinmesine yol açan soykırımın 100. yılında, tarihsel gerçeklerin kamuoyunun gündemine taşınmasını, iki toplum arasında ortak bir hafızanın gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 2 Aralık Çarşamba günü saat 19:00’da İstanbul’daki DEPO’da açılacak sergi, 31 Aralık kadar görülebilecek.

Nefret ikliminde kavrulmak

Reha Çamuroğlu  /r.camuroglu@zaman.com.tr
Gözünüzü açın, Türkiye bir nefret iklimine teslim oldu. Bunun faturası hepimize çok ağır olacaktır. Doğu ve Güneydoğu'da “kimliği meçhul sakallıların” duvarlara yazdıkları yazılar, 1915'te Ermenilere söylenenlerden farklı değildir. “Alevi kellesi kesmeye gidiyorum” deyip Suriye'de nalları dikenler bu ülkenin vatandaşlarıdır. Suriye'de Ermeni köylerini basıp “tehcir” edenler, üzerinden biraz zaman geçip kendi canları yanmaya başlayınca dünya kamuoyuna “mazlum” havalarıyla çıkmaya çalıştıklarında, elbette kimse onların mazlumluklarını inandırıcı bulmuyor. Siz kimin verdiği hâlâ açıklanmayan bir emirle bir Rus uçağı düşürüp Türkiye'yi ciddi riskleri olan bir pozisyona soktuğunuzda, sonradan Elazığlı bir Türk olduğu ortaya çıkan sözde bir Türkmen “komutan” hemen kendince “şık” bir açıklama yapıp pilotları “öldürüverdiklerini” açıklayabiliyor. Allah aşkına söyleyiverin, bu devenin neresi doğru? Eğer doğru diyorsanız değişmesi yakın olduğu görünen devran değiştiğinde alnınız açık olarak tüm bunların hesabını vereceksiniz demektir.

Kitap Tanıtımı ve Söyleşi 'Ermeni Soykırımı'nda Almanya'nın Sorumluluğu'

Gazeteci-yazar Jürgen Gottschlich‘in, kısa süre önce Almanya‘da yayınlanan "Ermeni Soykırımı’nda Almanya’nın Sorumluluğu" kitabından pasajlar da okuyacağı bir söyleşi düzenleniyor.2 Aralık 2015 Çarşamba günü 19.00-21.00 saatleri arasında düzenlenecek kitap tanıtımı ve söyleşi İstanbul Şişli’de Galeri Birzamanlar’da (Tayyareci Fehmi Sokak 12/C Pangaltı) yapılacak.

Rusyalı Ermenilerden Duma'ya Ermeni Soykırımı çağrısı

‘"Rusya’daki Ermeniler Birliği", Rusya Parlamentosu'na sunulan Ermeni Soykırımı tasarısını desteklediklerini açıklarken, Duma'yı adım atmaya çağırdı.  RIA Novosti’ya konuşan birlik başkanı Ara Abrahamian, “Rusya’daki Ermeniler Birliği, bu tasarıyı tümüyle desteklerken, Rusya Federasyonu’nun güvenliğini artırmak için gerekli olduğuna inanıyor” dedi; Duma’daki temsilcilere seslenerek, “Sizleri bu denli önemli bir tasarıyı desteklemeye çağırıyoruz” diye konuştu. Yeni bir katliamı engellemek için Rusya’daki Ermeniler Birliği Başkanı Abrahamian şunları söyledi: “Böyle bir yasa tasarısının kabul edilmesi, Rusya Federasyonu’nda, Ermeni Soykırımı’nın inkârına ve soykırımla ilgili tarihsel gerçeklerin tahrif edilmesine karşı ciddi ve sistematik bir mekanizma oluşturacak.

Selina Doğan, TBMM AB Uyum Komisyonu üyeliğine seçildi

İstanbul 2. bölge milletvekili Selina Doğan'ın seçildiği komisyon, bugün ilk toplantısını yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyeliğine seçildi. Komisyon bugün ilk toplantısını yaptı. Toplantıda, Komisyon başkanlığına AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar getirildi. Selina Doğan, 26’ıncı dönem TBMM’de bu görevinin yanı sıra Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyeliği görevini de yürütecek.

Şarkiyatçı: Soykırımın inkarını cezalandıran yasa tasarsı Duma’da Ermeni dostlarını ortaya çıkarır

Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü Direktör yard Suren Manukyan, ‘Onlar daha önce de bir dizi etkinlik gerçekleştirdiler ve göründüğü kadarıyla tasarı çoktan hazıranmıştı. Münasip vesile yaratıldığında bunu sunmuşlar. Yasa tasarısının akıbeti, Devlet Dumasında hangi grubun bizimle beraber olduğu, kimin Ermenistan-Rusya ittifakına inandığını, kimin için siyasi konjonktürün daha önemli olduğunu anlamamıza olanak sağlar. Biz acaba bunun sadece ABD Kongresi yanısıra Rusya Devlet Dumasına olup olamıyacağını  göreceğiz’.

Rusya’nın Suriye’deki kutsal savaşı

Prof. Dr. Ali Murat Yel / Marmara Üniversitesi
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Rus Ortodoks Kilisesi kendisine ülkede komünizmden sonra meydana gelen boşluğu doldurma rolü biçmiş ve devlet ile ilişkilerini eski günlerdeki gibi kendi lehine çevirmeye başlamıştı. Diğer Ortodoks Kiliseleri'nde olduğu gibi bir devlet kilisesi olan Rus Ortodoks Kilisesi artık iktidar yakın bir ittifak kurmuş ve hatta Vladimir Putin'in siyasî kariyerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir… Geçtiğimiz Eylül ayında Rusya'nın Suriye'deki belirli hedeflere karşı hava saldırılarına başlaması hem Rus parlamentosunun onayı ve hem de Ortodoks Kilisesi'nin teşviki ile mümkün olmuştur. O günlerde Kilise sözcüleri tarafından “terörizm ile mücadelenin bir 'kutsal savaş' olduğu” ilan edilerek Putin'in politikaları desteklenmiştir.

Engelleri aştı Ermenistan'dan 2 madalyayla döndü

İşitme engelli milli sporcu Volkan Kardeşler, Ermenistan'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda karatede 2 madalya kazandı. Erzurum'da yaşayan işitme engelli karateci Volkan Kardeşler, Avrupa şampiyonasında bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı.

Ermeniler, Rusların Türkiye politikasını eleştirdi

Erivan'daki Küreselleşme ve Bölgesel İşbirliği Analitik Merkezi Direktörü Stepan Grigoryan, "Ermeniler, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinin kötüleşmesini istemezler. Ermeniler, Türkiye’nin istikrarlı olmasını isterler. Sadece aptal insanlar Türkiye’nin istikrarlı olmasına karşı çıkarlar. Tarih tekrarlanmamalı. Rusya, Ermenistan’ı Türkiye’ye karşı kullanamamalı, 1915 olaylarından önce olduğu gibi. Ermenistan ile Türkiye karşılıklı pozitif adımlar atarak ve doğrudan diyalog kurarak iki ülke ilişkilerini üçüncü ülkeler tarafından kullanılmasını engelleyebilirler." (!!!HYETERT)

AB-Türkiye anlaşmasında belirsizlikler

Elçin Poyrazlar
BBC Türkçe'ye konuşan İstanbul Politikalar Merkezi uzmanlarından Siyaset Bilimci Dr. Cengiz Aktar iki tarafın uzlaştığı mülteci eylem planının hayata geçmesinin imkansız olduğunu düşünenlerden. "Ben buna yalancı poker diyorum. AB Türkiye'nin 2 milyondan fazla Suriyeliyi zapt etmesini, mültecilere Arapça eğitim, istihdam, sosyal güvenlik sağlamasını bekliyor. Kendi insanına bakamayan Türkiye'nin bunu yapacağını düşünmek tek kelimeyle absürd" diyor Aktar. AB'nin mülteci krizi sürecinde koşul olarak öne sürdüğü AB ile Türkiye arasında 2013 yılında imzalanan Geri Kabul Anlaşması'nın Ankara tarafından uygulanması gerekiyor. Bu anlaşmayla Türkiye'de ya da AB üye ülkelerinden birinde ülkeye giriş, bulunma veya ikamet etme koşullarını sağlamayan kişilerin ilgili ülkeye geri gönderilmesi amaçlanıyor… Aktar'a göre Türkiye'nin bu kadar kısa bir sürede yol haritasında yer alan 72 koşulu yerine getirmesi pek mümkün değil. Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanma başarısının da dünyada yüzde 5 oranını geçmediğini söylüyor Aktar.

Vedat Aydın’dan Tahir Elçi’ye Kürdün acısı…

Nurcan Baysal / @baysal_nurcan / nurcanatlibaysal@yahoo.com
Kürtlerin kıymetli evlatları hala sokak ortasında öldürülmeye devam ediyor. Vedat Aydın'dan Tahir Elçi'ye her şey öylesine tanıdık ki... Vedat Aydın komşumuzdu, Tahir Elçi de. Her ikisi de yiğitti. Birinin katledilişine çocukken şahitlik ettim, diğerinin katledilişine çocuklarımla… 30 yılda bu ülkenin bir arpa boyu ilerlememiş olması, çocuklarımızın da bu katliamlara şahitlik ediyor olması insanın canını hakikatten çok yakıyor.

Kilise mezarlığına cami tuvaleti yapılıyor

Kars'ta Bagratlı Kralı Abas tarafından yaptırılan, ancak 1994'ten bu yana cami olarak ibadete açılan 12 Havariler Kilisesi'nin bahçesine tuvalet yapılıyor. Kiliseler üzerinde çalışmalar yapan Kültürel Miras Uzmanı Faruk Torunoğu, tuvaletin yapıldığı yerde kiliseye ait mezarlığın olduğunu ve kazı yapıldığı esnada bazı kemiklerin ortaya çıktığını söyledi. Geniş bir tarihe sahip, birçok medeniyetin yaşam sürdüğü ve izlerini bıraktığı Kars'ın tarihi yapısı, gün geçtikçe sahipsiz bırakılırken devlet eliyle gerçekleştirilen çeşitli politikalarla yok olmakla karşı karşıya bırakıldı.

Şövalyelerin Sofrasına

Şövalyelerin sofrasından
Nur Toprakoğlu/ Gazete Habertürk-Pazar
O dönemde en çok hangi malzemeler kullanıyormuş peki?
Bulgur, zeytinyağı, tarçın ve karanfil gibi aroması keskin baharatlar. Özel günlerde yaptıkları siyami diye bir meze var. Salkım domateslerin içini oyup közde patlıcan, taze zencefil, maydanoz, sarmısak, karabiber ve kaşar peyniriyle dolduruyorsunuz. Servis edilirken üzerine biraz da tarçın serpiliyor. Ermeni mutfağına ait bir meze bu.

Beş dağın ortasında, mineral suların bağrında: Pyatigorsk

Okay Deprem
Güney ve güneydoğuda kalan Kafkas cumhuriyetlerinin halklarının önemli bir bölümü tarafından gerçek ve özgün bir Kafkasya yöresi kabul edilmez. Bunun nedeni elbette ve mantıken coğrafi olamayacağına göre geriye etnolojik ve sosyo-kültürel sebepler kalıyor. Çünkü şehir nüfusunun yüzde 70’inden fazlası Kozak Rusu... Öte yandan, demografik olarak ikinci şaşırtıcı istatistik ise; bugün ezici çoğunluk durumunda olan Slavlardan sonra ikinci sırada Ermenilerin geliyor olması. Tarihsel olarak anayurtları Anadolu ve Güney Kafkasya haricinde Ermeni halkının Kuzey Kafkasya ile uzaktan yakından bir ilgisinin olmamasına karşın, bunun çok bariz iki temel nedeni bulunuyor.

Ruslardan Kılıçdaroğlu kararı: Daha güvenilir, davet edelim

Rusya'nın devlet televizyonu Russia 1'de Rus askeri uzman ve milletvekilleri yeni muhataplarının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olması gerektiğinde hem fikir oldu. Ermeni asıllı Rus Milletvekili Bagdasarov, "Kılıçdaroğlu'nu Rusya'ya davet edin. Daha güvenilir bir politikacı" dedi.