Etiketler

Vatikan’da Noel ayini

Hıristiyanların İsa peygamberin doğumunu kutlandığı Noel Bayramı, Vatikan’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un yönettiği ayinle kutlandı. Hıristiyanların İsa peygamberin doğumunu kutladıkları Noel Bayramı dün akşam Noel arifesiyle başladı.Vatikan’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un yönettiği ayinle kutlandı. Aziz Petrus Bazilikası’nda yapılan Noel Ayini, Katolik Kilisesi’ne bağlı monsenyörler, kardinaller ve Papa’nın ayine gelişiyle başladı. Ayinin başında bebek İsa heykelini öpen Papa, ayine katılan inananları takdis etti.

TBMM “nefret söylemini” kınadı

Ankara - Noel Baba üzerinden Hıristiyanlara yönelik geliştirilen nefret söylemi CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ın talebi üzerine TBMM tarafından kınandı.
Doğan, TBMM’de yaptığı konuşmada Hıristiyanların Noel Bayramı’nı kutladı. Noel’in, İsa Mesih’in doğum günü olarak Hıristiyanların büyük bir bölümü tarafından kutlandığını belirten Doğan, “Ancak, bırakın inançlarını yaşamak, insanların, binlerce insanın evlerine hapsedildiği, inançlarından ve dinlerinden ötürü katledildikleri, yerlerinden, yurtlarından edildikleri bir dönemde buruk bir şekilde kutlayacağız biz Noel Bayramı'nı” dedi.

2016 ՊԱՏԳԱՄ ՍԲ․ ԾՆՆԴԵԱՆ / The Primate's New Year and Christmas Message

Ո՜վ մանուկ Յիսուս, շուարած հովիւներուն նման` անթարթ աչքերս համեստ մսուրի մէջ ծուարած աստուածային անհունիդ սեւեռած եմ։ Ու մինչ կը ջանամ Սուրբ Ծննդեանդ 2000-ամեայ անչափելի խորհուրդը կշռել, ակնթարթի մը մէջ անցնող տարուան դէպքերը կու գան աչքիս առջեւ։ Աշխարհն ի՜նչ վայրիվերումներով անցաւ՝ ծնողքիդ Նազարէթէն Բեթղեհէմ գալուն պէս։ Նորածի՛ն Յիսուս, կաթնաբոյր անմեղութեանդ հանգստութիւնը տուր մեզ։

Tel Abyad'da Türkmenler ve Ermeniler için okul açılacak

Hikmet Durgun
Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinin Tel Abyad (Gre Spi) kentinde ‘Demokratik Özerklik Yönetimi’, Ermeniler için bir kilise ve okul açma kararı aldı. Sputnik'e konuşan TEV-DEM Tel Abyad Sorumlusu Ömer Eluş, "Ermeniler için bir kilise ve okul, Türkmenler için de okul açacağız. Türkmenler Türkçe, Ermeniler ise Ermenice eğitim alacaklar" dedi.

Milli Gazete: Güneydoğu'da Müslüman halka "Ermeni dölü" diye hakaret ediliyor, içimiz yanıyor!

"Bölge halkı devletine düşman olsaydı, karşımızda 200-300 değil 20 bin-30 bin kişi olurdu". Milli Görüş geleneğinin yayın organı Milli Gazete'de, Diyarbakır'ın Sur, Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçesinde yoğunlaşan çatışmalar ve operasyonlarla ilgili olarak yer alan haberde, "Sanmayın ki, bölge halkı devletine düşmandır, ya da bölge halkı bu vatandan ayrılmak istiyor. Eğer öyle olsaydı, 150 bin nüfuslu Cizre’de 200-300 değil, 20 bin 30 bin silahlı güç çıkardı karşımıza" dendi. Manşette yer alan haberde, 'Duvarlara Lafz-ı Celal’i kullanarak, 'Esedullah Timi' yazanlar, 'Bozkurt' pozlarıyla Müslüman halka 'Ermeni dölü' diye hakaret edenler görmezlikten geliniyor" ifadeleri kullanıldı.( Hem Kürt halkının varlığını inkar edip hem de Ermeni sözünü hakaret olarak kullanan ırkçı, faşist hiç bitmiyor. HYETERT)

What It's All About

eNewsletter of the Eastern Diocese
There were in the same country shepherds abiding in the field, keeping watch over their flock by night. And, lo, the angel of the Lord came upon them, and the glory of the Lord shone round about them: and they were sore afraid. But the angel said unto them, “Fear not! For, behold—I bring you good tidings of great joy, which shall be to all people. For unto you is born this day, in the city of David, a savior, which is Christ the Lord. And this shall be a sign unto you: Ye shall find the babe wrapped in swaddling clothes, and lying in a manger.”

Merry Christmas and Happy New Year


Suriye'den Sonra Şimdi de Ermenistan

Rusya ve Ermenistan, Kafkasya bölgesinde ortak kullanılacak bir hava savunma sistemi kurulması konusunda anlaşma imzaladı. Rusya daha önce de S-400 füzelerini Suriye'ye konuşlandırmıştı… Bu arada Rusya, Ermenistan'ın yanı sıra Kırgızistan ve Tacikistan'la da ortak bir hava savunma sistemi üzerinde çalışıyor. Rusya, Kazakistan ve Belarus'un hava savunma sistemleri ise 2013'te imzalanan bir anlaşmanın ardından birleştirilmişti.

Türkiye yerine Ermenistan yağı

Irak Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Ticaret Bakanı Muhammed el Sudani de Ermenistan'ın Bağdat Büyükelçisi Karen Krikoryan ile görüşmesinde Bağdat'ın Türkiye yerine Ermenistan'dan yemeklik yağ ithal edebileceğini büyükelçiye söylediği bilgisini aktardı. Reuters'a konuşan bir Ermenistan Büyükelçiliği yetkilisi görüşmeyi doğruladı. Ancak görüşmenin ayrıntıları konusunda bilgi vermekten kaçındı.

Ermeni Meselesi

Pek çok kişinin malumu olduğu üzere 19. asrın ikinci yarısına kadar, Türklerle-Ermeniler Osmanlı coğrafyası içerisinde şehirde, köyde yan yana, iç içe yıllarca dostça oturmuşlar ve aralarında da ciddi sayılabilecek herhangi bir çatışma olmamıştır… Sultan Abdülhamid Hân tahta ilk çıktığı zamanda Mithat Paşa’nın yönetimde hakim olduğu zamanda yapılan 93 Harbinde yenilmiş, 1878 Berlin Antlaşması’nın 23. maddesinde yer alan Doğu Anadolu’da Ermeni ıslahatının yapılması için Sultan Abdülhamid Hân’a baskı yapılınca Sultan Abdülhamid Hân Ermeniler lehine yapılacak ıslahatların, ileriki zamanlarda muhtariyete ve daha sonra da bağımsızlığa yol açacağı endişesiyle bu ıslahatların uygulanmasında direnmişti. Sultan Abdülhamid Hân, 1894’de Alman Büyükelçisi Prens de Radolen’e söylediği, “Yemin ederim ki, Ermenilerin yanlış baskılarına kesin olarak boyun eğmeyeceğim. Ermenileri muhtariyete götürecek ıslahatı kabulden ise ölmeyi tercih ederim” sözleriyle son noktayı koymuştu.

Niye bilimin, teknolojinin, hiçbir dalında, hiçbir alanında yokuz? I-II

İsmail Haboğlu
“...Gezegenimizde yaklaşık 1,5 milyar Müslüman yaşamaktadır. Bu nüfusun yaklaşık 1 milyar küsuru Asya’da; 400 küsur milyonu Afrika’da; 50 küsur milyon’u Avrupa'da ve yaklaşık 10 küsur milyonu da Amerika kıtasındadır. Yani, toplam dünya nüfusu içinde her beş kişiden biri Müslüman’dır. Müslümanların, bu kadar kalabalığa rağmen neden güçsüz olduklarını hiç merak ettiniz mi? Nedeni şudur:
* İslam Konferansı Örgütü'ne (OIC ) üye 57 ülkenin tümünde 500 adet üniversite vardır. Yani, üniversite başına üç milyon Müslüman düşmektedir. Oysa sadece ABD'de, 5758 üniversite vardır.
* Shanghai Jiao Tong Üniversitesi, 2004 yılında, ‘Dünya Üniversitelerinin Akademik Değer Listesi’ni hazırlamış. Bu listeye göre Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerin hiç birinden, ilk 500’e giren üniversite yoktur.
* UNDP tarafından toplanan verilere göre; Hıristiyan çoğunluğa sahip15 ülkede okuma-yazma oranı, yüzde100’dür. Diğer Hıristiyan dünyasında da okuma-yazma bilenlerin oranı yüzde 90’ın üzerindedir.(.)
Müslüman dünyasında ise bu oran, yüzde 40 civarında olup; yüzde yüz okuma yazma oranına sahip tek bir Müslüman ülke yoktur. (...)
* Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerde her 1 milyon Müslüman’a 230 bilim adamı düşmektedir. Oysa ABD’de, her 1 milyon Amerikalıya 4000; Japonya’da her 1 milyon Japon’a 5000 bilim adamı düşmektedir.
* Tüm Arap dünyasındaki tam-zamanlı çalışan araştırmacı sayısı 35 000 kişidir. Her bir milyon Arap nüfusa 50 teknisyen düşmektedir. Oysa Hıristiyan dünyasında her bir milyon kişiye, 1000 teknisyen düşmektedir.

Türkiye'de Noel Kutlamaları

Hıristiyanların İsa peygamberin doğumunu kutladıkları Noel Bayramı Türkiye’de İstanbul, İzmir, Mersin, Hatay gibi illerde kutlandı. Hıristiyanların İsa peygamberin doğumunu kutladıkları Noel Bayramı dün akşam (24 Aralık) Noel arifesiyle başladı. Türkiye’de İstanbul, İzmir, Mersin, Hatay gibi illerde kutlandı.

ՇՆՈՐՀԱՒՈՐ ՆՈՐ ՏԱՐԻ ԵՒ Ս. ԾՆՈՒՆԴ / Merry Christmas and Happy New Year

ԽՈՐՀՈՒՐԴ ՄԵԾ ԵՒ ՍՔԱՆՉԵԼԻ ՈՐ ՅԱՅՍՄ  ԱՒՈՒՐ ՅԱՅՏՆԵՑԱՒ ՀՈՎԻՒՔ ԵՐԳԵՆ ԸՆԴ ՀՐԵՇՏԱԿՍ ՏԱՆ ԱՒԵՏԻՍ ԱՇԽԱՐՀԻ:
ՇՆՈՐՀԱՒՈՐ ՆՈՐ ՏԱՐԻ ԵՒ Ս. ԾՆՈՒՆԴ

Kültür Siyaset ve Tarihten Ayrılmalı

Türkiye'den ve Ermenistan'dan müzisyenler Melodilerin Uyumu projesinde biraraya geldiler. Ermenistan'dan The Beautifed Project ile Türkiye'den Sibil Pektorosoğlu, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Burak Malçok ve Mert Elmas ile  dün akşam Şişli Kent Kültür Merkezi'nde sahneye çıktı. Ermenistan'ın önde gelen rock gruplarından The Beautified Project'in kurucusu Andre Simonian'ın girişimiyle hayata geçirilen "Melodilerin Uyumu" projesi kapsamında, iki ülke arasında kültürel bağlar kurmak ve halkları birleştirmek için ilk konser, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da 14 Aralık'ta gerçekleşmişti.

‘Devlet aklı’na teslim olanlara alternatifler

Alev Karaduman
Babil Derneği ve Tarih Vakfı’nın ortaklığında Salih Erturan ve Cihangir Gündoğdu tarafından hazırlanan ‘Bizzat Hallediniz’ sergisi yakın tarihimize ilişkin ezberleri bozmayı amaçlıyor. “Bizzat Hallediniz” Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında operasyonun aşamalarını ve detaylarını Başbakanlık Arşivi’ndeki dört yıla yayılmış telgraflar üzerinden irdeleyen bir sergi. Babil Derneği ve Tarih Vakfı’nın ortak çalışması ile gerçekleşen sergideki telgraflar kamuoyu ile ilk defa buluşuyor ve soykırıma dair Talat Paşa’nın çok çarpıcı talimatlarını ve aşağıdan gelen cevapları içeriyor. 31 Aralık’a kadar Tütün Deposu’nda görebileceğiniz sergiyi Salih Erturan ve Cihangir Gündoğdu ile konuştuk...

1564 Yılında Diyarbakır’da (Amid) Kimler Yaşıyordu?

Prof. Dr. Yılmaz Kurt / Yazar / info@adanamedya.com
Öncelikle şunu belirtelim ki 1564 yılında eyaletin adı Diyarbekir; şehrin ve kazanın adı Amid (Amed) idi. Surları çevreleyen kara taşlardan dolayı şehre Kara Amid de denilmekteydi.  Amid şehir merkezinde ilk mahalle 93 vergi nüfusuna sahip olan Cami-i Kebir yani Ulu Cami Mahallesi idi. Sonra 36 vergi nüfusu olan Şeyh Cafer ( = Yiğit Ahmed) Mahallesi kayıtlı idi. Geçtiğimiz günlerde acımasızca yakılan Kurşunlu Cami diye bilinen Fatih Paşa Camii ise aynı adı taşıyan mahallede bulunmaktaydı. Toplam 80 mahalle ve mahzende  6.572 vergi mükellefi yetişkin erkek nüfus yaşamaktaydı. Söz konusu 6.572 kişinin 4.268’i ise ( % 65) (Ermeni, Süryani, Rum, Yahudi olmak üzere) Gayrımüslimlerden oluşmaktaydı. Müslüman nüfus ise 2.284 kişi olarak tespit olunmaktadır (% 35). İşte  1564 yılında Amid’in gerçeği budur.

Kırgızistan: Türkiye Özür Dilemeli


Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan'a "Tayyip Abi" diye hitap eden, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev beklenmedik bir çıkış  yaparak, "Türkiye'nin bu tür radikal önleme gitmemesi gerektiğini en başta söylemiştik. Bu trajik bir hataydı, bu hem Türk hem de Rus halkı için bir sorun" dedi… Atambayev , "Bu konu hakkında Vladimir Putin ile görüştük. Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemizde de kendi fikrimi dile getirdim. Uçağı vurma kararı kesinlikle yanlıştı. Hatta uçak Türkiye hava sahasına girmiş olsa bile onların dediğin gibi 17 saniyeliğine, sadece 17 saniyeliğine 20 yıldan uzun süredir kurulan karşılıklı ilişkileri roketle vurmak hataydı. Bizim ülkemizin sınırlarına komşu ülkelerin uçaklarının girdiği zamanlar da oldu. Hem de saniyeliğine değil saatlerce. Ama biz onları vurmadık. Bizim için barış daha önemli.

Üç İslam ülkesi yılbaşı kutlamalarını yasakladı

Üç ayrı Müslüman ülkede yılbaşı kutlamalarına yasak getirildi. Asya'da Brunei ve Tacikistan, Afrika'da ise Somali'de yeni yıl kutlamaları yasaklandı. Brunei'de halkın büyük bölümünün Müslüman olduğunu belirten Sultan Hassanal Bolkiah ülkedeki yılbaşı kutlamalarını İslam geleneğine aykırı olduğu gerekçesi ile yasakladı… . Tacikistan Eğitim Bakanlığı DA bir genelge yayınlayarak, Noel ağacı süslenmesini ve havai fişeklerle yeni yıl kutlaması yapılmasını yasakladı... Somali Din İşleri Bakanlığı Yetkilisi Muhammed Hayrov, "Yeni yıl etkinlikleri İslam kültürüne aykırıdır. Müslüman bir toplumun inancını zedeleyebilir" dedi. Hayrov, kutlamalara müdahale için güvenlik güçlerine talimat verildiğini belirterek, otel ve eğlence merkezlerinde kutlamalara müsaade etmeyeceklerini duyurdu. (Bence üç az bütün Müslüman ülkeler yasaklamalı, böylece birlik sağlanmış olur. HYETERT)

First Armenian Khachkar Installed in Japan

Tokyo (Armenpress)—An Armenian khachkar was installed on the campus of Japan’s International Christian University on December 22, in honor of the Armenian Genocide Centennial. This initiative was put forth by the Embassy of Armenia to Japan. The khachkar opening ceremony was attended by representatives of social and cultural structures, lecturers of the university, students, and representatives of the Armenian community.

Davutoğlu Hristiyanların Noel Bayramını kutladı!

Başbakan Davutoğlu, Noel Bayramı sebebiyle bir tebrik mesajı yayımladı. Davutoğlu, Hristiyan vatandaşların ve tüm Hristiyanların Noel bayramını kutladı. Başbakan Davutoğlu, Noel Bayramı sebebiyle bir tebrik mesajı yayımladı. Davutoğlu, Hristiyan vatandaşların ve tüm Hristiyanların Noel bayramını kutladı Başbakan Ahmet Davutoğlu yayımladığı mesajında, “Toplumsal hayatımıza katkı sağlayan,  barış, kardeşlik ve hoşgörü içinde birlikte yaşadığımız Hristiyan vatandaşlarımızın ve tüm Hristiyanların Noel Bayramını kutluyorum” dedi.

HDP'den "Noel ve Yaldo" kutlama mesajı

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Hristiyanların Noel, Süryani halkının Yaldo bayramlarını mesaj yayımlayarak kutladı. HDP’nin kutlama mesajında şu ifadeler yer aldı: "Hiçbir kimliğin, kültürün, inancın ve anadilin diğerinden üstün görülmediği, her yurttaşımızın eşit koşullarda bir arada yaşadığı ve kültürünü özgürce geliştirdiği bir ülke olma umudunu koruyoruz ve büyütüyoruz. Özgürlükçü, adil, insanca yaşanan ve çalışılan bir demokratik cumhuriyet için verdiğimiz mücadeleyi sürdürme kararlılığımızla, Hıristiyan yurttaşlarımızın Noel Bayramı’nı ve Süryani halkının Yaldo Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Հայ տնտեսագետը նշանակվել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի պաշտոնում / Armenian Economist Carlos Melconian Becomes President of National Bank of Argentina

Հայ տնտեսագետ Կարլոս Մելքոնյանը դեկտեմբերի 23-ին նշանակվել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի պաշտոնում:

'Rus-Ermeni hava savunma sisteminin amacı, Türkiye'den korunmak'

Rusya ve Ermenistan, ortak hava savunma sistemi oluşturulmasını öngören bir güvenlik anlaşması imzaladı. Rus emekli Korgeneral Aleksandr Luzan, Rusya ile Ermenistan'ın Kafkasya'da kuracağı ortak hava savunma sisteminin Türkiye'ye karşı önlem anlamına geldiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ermeni mevkidaşı Seyran Ohanyan, bugün Moskova'da yaptıkları görüşmenin sonucunda ortak hava savunma sistemi ile ilgili anlaşmaya imza atmıştı.

Moda'da 'İstanbul Azınlık Mutfağı' gecesi düzenlendi

Ermeni, Rum ve Yahudi aşçılar, kendi mutfaklarından yemekler sundular. Mutfak Dostları Derneği geçtiğimiz hafta Moda Deniz Kulübünde, İstanbul azınlık mutfağından örneklerin tadıldığı ve müziklerden örnekler dinlendiği bir gece düzenledi. Geceye yemek kültüründe doğu-batı sentezinin en özgün örneği olan İstanbul mutfağının sevilen lezzetleri damgasını vurdu. Gecenin Rum yemeklerini Meri Simyonidis, Ermeni yemeklerini Ayda ve Selin Tokatlıoğlu, Yahudi yemeklerini ise Ceni Franko hazırladılar.

Mezopotamya’nın Güneşi Süryaniler ve Noel Yaklaşırken

Zeynep Tozduman
Tüm acıların, yoklukların 2015 ile birlikte gitmesini, 2016'nın ezilen ve soykırım yaşayan halklara, inançlara barış, özgürlük ve insanca bir yaşam getirmesi umuduyla başta ülkemizde ve tüm dünyadaki Hıristiyan dünyasının Doğuş ( Noel ) bayramı kutlu olsun.. Savaşsız, sömürüsüz, insanca ve eşit koşullarda yaşayabileceğimiz yeni bir yıl ve bayramlar dileğiyle… Bu yazımda sizlere 21.12.2015 günü Mardin/Midyat sokaklarında Hıristiyan âlemi için çok özel bir yeri olan Noel bayramı ile ilgili 'Midyat Gülüstan Derneği ' üyelerinin, bütün esnafın camlarına astığı bir afişten bahsetmek istiyorum.

Ara Güler müdafaası

Ahmet Hakan

ARA Güler, ne zaman çıkmış da siyasi bildiriler ve ideolojik manifestolar falan ortaya koymuş ki... Cumhurbaşkanı’nın fotoğraflarını çekince... Adama “dönek” deniliyor? Ara Güler, kendisine “sanatçı” diyenlere... “Yürüyün gidin, ben sanatçı değilim, ben foto muhabiriyim” diyen bir adamdır. Cumhurbaşkanı, “Gel benim fotoğraflarımı çek” dediğinde... Hiçbir foto muhabiri “Yok abi, kalsın, ben sana karşıyım” demez, diyemez.Bu kadar basit bir gerçeği idrakten yoksun muyuz?

Selina Doğan Noel Mesajı

Hıristiyanlar için İsa Mesih’in dünyaya gelmesinin yıldönümü olarak kutlanan Noel, dinsel olduğu kadar geleneksel olarak da tüm dünyada kutlanan bir bayram. Böylesine bir bayramın tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini dilerim. Tüm Hıristiyanların Noel Yortularını kutlarım. Dualarımız barış için olsun.

'Melodilerin Uyumu' için bir araya geldiler

Türkiye'den Sibil Pektorosoğlu, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Burak Malçok ve Mert Elmas ile Ermenistan'dan The Beautified Project rock grubu, Türkiye ve Ermenistan yakınlaşması için buluştu.Ermenistan'ın önde gelen rock gruplarından The Beautified Project'in kurucusu Andre Simonian'ın girişimiyle hayata geçirilen "Melodilerin Uyumu" projesi kapsamında, Türkiye'den Sibil Pektorosoğlu, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Burak Malçok ve Mert Elmas ile Ermenistan'dan The Beautifed Project, Şişli Kent Kültür Merkezi'nde sahneye çıktı.

"Մեղեդի"։

Որպէս ծառայութիւն Հայ երգի ու երաժշտութեան, Պատրիարքական Աթոռոյս կողմէ հաստատուեցաւ նոր մատենաշար մը՝ "Համբարձումեան Մատենաշար" եւ հրատարակուեցաւ գեղատիպ հատոր մը եւս. "Մեղեդի"։
Նորահաստատ մատենաշարէն լոյս տեսնող առաջին հատորը երիտասարդ երաժշտագէտ՝ Արթիւր Պաղտասարեանի պատրաստած երգարանն է։

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Noel mesajı

"Yüzyıllar boyunca farklı kültürlerin, inançların bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşadığı Anadolu toprakları, ötekileştirmenin zemin bulamadığı bir medeniyet havzası olması olmasıyla dikkat çekmektedir. Ayrımcılığın, ırkçılığın her türüne karşı olan bizler, mensup olduğumuz medeniyetin değerleri doğrultusunda, farklı dinlerin ve kültürlerin mevcudiyetini bir zenginlik olarak telakki ediyoruz… Bizler gelecekte de ülkemizdeki çeşitliliği bir zenginlik olarak görmeye; karşılıklı saygı doğrultusunda yarınlarımızı birlikte inşa etmeye devam edeceğiz. Farklı mezhep, gelenek ve kiliselere mensup Hıristiyan vatandaşlarımızın kendi inançları doğrultusunda kutladıkları Noel Yortularının, birlik ve beraberlik duygusunun güçlenmesine vesile olmasını diliyorum.”

Թիֆլիսի Մէջ Նշուեցաւ Րաֆֆիի 180-ամեակը

Դեկտեմբեր 19-20 Թիֆլիսի մէջ կայացած է խոշորագոյն հայ մտածող, վիպասան, ազգային-ազատագրական շարժման գաղափարախօս Րաֆֆիի (Յակոբ Մելիք Յակոբեանի) 180-ամեակին նուիրուած ձեռնարկներու ամբողջ շարք մը: Վրաստանի Հայ համայնքին մէջ Րաֆֆիի 180-ամեակը սկսած է տօնուիլ «Խաչագողի Յիշատակարանը» գեղարուեստական ֆիլմի ցուցադրութեամբ, որ նկարահանուած է համանուն պատմագեղարուեստական վէպի հիման վրայ:

Ermeni Bakan açıkladı: Azerbaycan ile savaştayız!

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, ''Bugün bir savaşın içindeyiz. Savaş kelimesini kullanmak zorundayız çünkü ortada ateşkes kalmadı... Azerbeycan tank, havan topu, uçaksavar gibi varolan tüm silahları kullanıyor'' dedi.

Sevan Nişanyan dansöze para taktı!

Yargıtay'ın 3 ayrı hapis cezasını onamasının ardından 11,5 yıl hapis cezası alan yazar Sevan Nişanyan özel izinle doğum gününü kutladı.İzmir’in Selçuk İlçesi’nin turistik köyü Şirince’de SİT alanındaki araziye ev yaptığı gerekçesiyle hapse mahkum olan ve Yargıtay’ın 3 ayrı hapis cezasını onamasının ardından 11,5 yıl hapis cezası alan yazar Sevan Nişanyan, özel izinle doğum gününü kutladı. Doğum günü partisine, HDP’li vekiller Sırrı Süreyya Önder, Garo Paylan ile yazar Hasan Cemal ve Hayko Bağdat da katıldı. Doğum günü partisine dansöz de geldi. Nişanyan birlikte göbek attığı dansöze para da taktı.

Moskova'yla Erivan, ortak savunma sistemi için anlaştı

Rusya ve Ermenistan, ülkeler arasında ortak hava savunma sistemi oluşturulmasını öngören bir güvenlik anlaşması imzaladı. Anlaşma, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ermeni mevkidaşı Seyran Ohanyan tarafından Moskova'da imzalandı. Bu arada Rusya, Ermenistan'ın yanı sıra Kırgızistan ve Tacikistan'la da ortak bir hava savunma sistemi üzerinde çalışıyor. Rusya, Kazakistan ve Belarus'un hava savunma sistemleri ise 2013'te imzalanan bir anlaşmanın ardından birleştirilmişti.

Հրաւէր - Գարակէօզեան Վարժարանի Ամանորեայ Sօնախմբութեան / Davet2
Şaşırmadık, Atatürk’te Yahudi imiş

Seyit Mehmet Deniz / Milat
Ergenekon öncesi gündemin favori isimlerinden Yalçın Küçük Pazartesi gecesi Ulusal kanalın konuğu olarak Erdoğan’ın 2023 hedeflerini eleştiriyordu… Mr. Muller’midir nedir batılı bir yazarın “Türkiye’deki dönmeler” adlı kitabını göstererek “Atatürk’ün bir Yahudi olduğunu ispat ediyor” diyerek eseri bir güzel methetti. Yani Atatürk’ün Yahudi olduğunu Yalçın Küçük üstüne basa basa vurgulamış oldu… Ara Güler’de taşlamalardan nasibini aldı. Türkiye’de devlet adamlarının resmini çeken meşhur fotoğrafçıların tamamının Ermeni olduğunu, Ara Güler’in de Ermeni değil Pakrodini olduğunu söyledi, Yalçın Küçük. Pakrodini’nin ne olduğunu da Küçük bir güzel açıkladı. Pakrodini, bir tür Ermeni imiş ama Ermeni değilmiş. Galiba Atatürk gibi bir şey bu pakrodiniler. Atatürk, Yahudi ama Yahudi değil. Türk ama Türk değil. Türkleşmiş Yahudi. Yahudileşmiş Türk…(!!!Kafayı yiyen profesörlerin prototipi . HYETERT)

Ermenistan takviyesi sürüyor

Rusya'nın, Ermenistan'daki üssünü Mi-24P ve Mi-8MT tipi 6 savaş helikopteriyle takviye edeceği bildirildi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Krasnodar bölgesinde bulunan 6 adet Mi-24P ve Mi-8MT tipi savaş helikopterinin Ermenistan'daki üsse kaydırıldığı belirtildi. Helikopterlerin askeri üsteki gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından 2016'nın ilk çeyreğinde kullanılmaya başlanacağı kaydedildi.

ԿԱՂԱՆԴԸ Եւ ԿԱՂԱՆԴԻ ՀԱՅ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ՀԱՒԱՏԱԼԻՔՆԵՐԸ /

Նախաքրիստոնէական  շրջանին, Նոր Տարին, հայկական տոմարի առաջին ամսուան անունով կոչուած է Նաւասարդ, որ  կը տօնուէր 1-6 Օգոստոսին որպէս, հունձքի, բերքի հասունութեան եւ երախտագիտութեան արտայայտութիւն։ Կը տօնուէր մեծ հանդիսութեամբ, որուն կը մասնակցէին թագաւորներ, իշխաններ եւ ժողովուրդ, այդ առթիով կը կատարուէին խրախճանքներ,  թատերախաղեր, չաստուածներուն կը մատուցէին զոհեր,նուէրներ, եւայլն...։

Dadyan Karaoke Partisi


Belçika 37 Hristiyan Suriyeliyi ülkeye getirmek için gizli operasyon düzenledi

Belçika'nın 37 Hristiyan Suriyeliyi, ülkeye getirmek için gizli bir operasyon yürüttüğü belirtildi. De Morgen​ gazetesinin haberine göre, "kurtarma operasyonu" Suriye Ortodoks Kilisesi tarafından organize edildi. Ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke'de yaşayan Hristiyanlar, yerel yetkililerin yardımıyla önce Şam'a, ardından da Lübnan'a götürüldü. Belçika ise, 37 kişiye güvenlik soruşturmasının ardından vize verdi. Çoğu Belçika'ya getirilen ve iltica süreci başlatılan Suriyelilerin bir kısmı, ülkedeki Hristiyan Suriyeliler tarafından misafir edilecek, diğerleri ise iltica merkezlerinde kalacak.

Urfa'da Dualara Artık 'Amen' De Denilecek

Urfa'da Hıristiyanlığın üç ana mezhebinden biri olan Protestanlık mezhebinin dini faaliyetlerini yürütecek olan Kutsal Nur Kilisesi'nin açılışı yapıldı...Urfa'da yaklaşık 500 civarında Hıristiyan inancına mensup vatandaşın bulunduğunun belirten Pastör Eyüp Badem ise yaptığı konuşmada, "500 kişiye yakın Hıristiyan var. Her pazar günü saat 11.00'de kilisede ayin gerçekleşecek. Biz dualarımızı ülkenin gidişatı için edeceğiz. Ülkenin Güneydoğusu'nda çatışmalar var, asker de, polis de, çatışmalarda bulunan gençler de ölmesin diyoruz" dedi. 

Ermenistan faiz oranını indirdi

Ermenistan Merkez Bankası, faiz oranını 50 baz puan indirdi. Ermenistan Merkez Bankası, gösterge faiz oranını 50 baz puan indirdi.Bankadan yapılan açıklamaya göre, refinansman faizi yüzde 9,75'ten yüzde 8,75'e çekildi.

Cöhçe Hoca'yı Dinlerken...

Kenan Erzurumlu ( Delilerin dilinden )
Hafta sonu Prof. Dr. Salim Cöhçe'yi dinleme şansım oldu. Gözünü budaktan, lafını kralından sakınmayan gözü kara bir bilim adamı... Hoca diyor ki: "Osmanlı döneminde, Karadeniz bölgesinde, ihtida eden ailelerin (din değiştirenler-Müslümanlaşanların) sayısı toplam bini aşmaz. Zaten, Osmanlı'nın İslamiyet’i yaymak gibi bir hedefi kaygısı olmamıştır. Bunu istememiştir de... Zira fethedilen bölgelerin kendi dinlerinde kalması halinde alınan vergiler yüksek olacaktır. Bu insanların Müslümanlaşması vergilerin azalması anlamına gelecektir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki muhtediler bundan farklıdır.".. Hocaların Hocası Halil İnalcık'ın da tespitleri şöyledir: ‘Osmanlı'nın en parlak zamanları olan ve geniş fetihlerin gerçekleştiği 16. yy'da, Rumeli'de, yıllık müslüman olanların sayısı 300'ü geçmemiştir. (Kabaca yüz yılda 30.000 kişi-Cöhçe Hoca bu rakamı da çok abartılı bulmaktadır.)  İnacık Hoca'ya göre, Osmanlı'da 16. yy'dan itibaren millilik vasfı kalmamıştır.’

Müslüman Noel Kutlamaz peki neden işte detayları ile Müslümanların neden Noel'i kutlamayacağı

Sual: Yılbaşı ile Noel hakkında bilgi verir misiniz? Yılbaşı kutlanır mı? Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur. Din kitaplarında buyruluyor ki: Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer. (Aman bu kafa ile Hıristiyanlara benzemeyin, ne olur ne olmaz. Siz en iyisi etraftaki Müslümanlara benzeyin seç beğen al. HYETERT)

Türkeş’in Ermenistan teması ve Demirtaş’ın Moskova ziyareti

Resul Tosun / rtosun@stargazete.com
Siyasi partiler iktidar olmasalar bile milli meselelerde aktif rol oynayabilirler. İktidara gelemeyen hatta meclise bile giremeyen siyasi partiler mensuplarının sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik taleplerini seslendirme hususunda sivil toplum örgütlerinden daha faydalı bir misyon ifa edebilirler.

Dink davasında Yargıtay kararı beklenecek

Dink cinayetine ilişkin davalarda uyuşmazlık çıkması nedeniyle ana davanın görüldüğü İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın uyuşmazlığa ilişkin kararının beklenmesine karar vererek, davayı 4 Mart 2016’ya erteledi. Adliye önünde açıklama yapan Dink’in arkadaşları da, cinayetin tüm yönleriyle açığa kavuşturulmasını istedi.

Noel Baba, Cumhurbaşkanlığı konutunda 300 öğrenci hediyeler dağıttı

6-12 yaş arasındaki Erivan devlet okullarının 300  öğrencisi bugün 22 Aralık’ta cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenen Yeni Yıl kutlama etkinliğine katıldı. Erivan Belediyesi Milli Eğitim Dairesi Bşk. Gayane Soghomonyan, seçilen öğrencilerin özellikle ‘Arjuk’, ‘Meghu’, ‘Kanguru’ gibi bu yıl konulu olimpiyatlar katılımcısı olduğunu ifade etti.

Şanlıurfa'da Protestan Kilisesi açıldı

Şanlıurfa kent merkezindeki bir ekmek fırını, Protestan Kilisesi'ne dönüştürüldü. Şanlıurfa'nın Haşimiye Meydanı'nda bulunan eski bir fırın, tadilattan geçirildikten sonra Protestan Kutsal Nur Kilisesi adı altında açıldı. Kilisenin açılış törenine Öze Dönüş Platformu üyesi Mehmet Pala, eski Alevi Kültür Derneği Başkanı Kemal Atalar'ın yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet'in kanlı 'Kürt bilançosu'

Ayşe Hür
Cumhuriyet tarihi boyunca, devlet, 'tenkil' (cezalandırma), 'tedip' (terbiye), 'harekat' adı altında, 'isyancı' diye nitelediği Kürtlere karşı yürüttüğü 'operasyonlarda' kaç kişiyi öldürmüştür, bunu hiç merak ettiniz mi? Son yılların en önemli tartışmalarından biri, Orhan Pamuk’un, 2005 yılında Das Magazin adlı haftalık İsviçre dergisine verdiği bir röportajda, "Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü. Benden başka kimse bundan bahsetmeye cesaret edemedi" demesiyle patlak vermişti.

Belediye başkanı 12 ilçe temsilcisi çocuklarıyla beraber Yılbaşı Ağacının ışıklarını yaktı

Erivan Belediye Başkanı Taron Margaryan bugün 
21 Aralık saat 20:00’de, Erivan’ın 12 ilçesini temsil eden çocuklarla beraber Cumhuriyet Meydanındaki büyük Yılbaşı Ağacının ışıklarını yaktı. Işıkların yakılması sonrasında, kutlamların başlangıcını müjdelemek için havai fişek atışı gerçekleştirildi. Yılı sembolize esas renk koyu kırmızı olacak olup, kent süslemelerinde bu renk esas alınacak. Başkentte yılbaşı etkinlikleri 13 Ocak saat 20:00’de "Benim Eski ve Yeni Yılım" konser programıyla sona erecek.

Արվեստաբան. Պոլսահայ համայնքը լուրջ մարտահրավերների ու խնդիրների առջև է կանգնած

Գայանե Դանիելյան
«Պոլիսը մոտ և հեռու». ահա այս խորագրով արվեստաբան, նկարիչ Լևոն Լաճիկյանի անհատական ցուցահանդեսն էր վերջերս բացվել Ստամբուլում՝ ստամբուլահայ համայնքի նախաձեռնությամբ:  Ցուցահանդեսում ներկայացված են մի քանի տասնյակ գծանկարներ, որոնք պատկերում են հին ու նոր Պոլիսները: Արվեստագետը իր հոգու թելադրանքով փորձել է ներկայացնել Պոլսո հայկական այն թաղամասերը, պատմամշակութային շենք-շինությունները, որոնք մեծ արժեք են ներկայացնում ոչ միայն պոլսահայերի, այլև հայկական պատմությունն ու մշակույթը իմացող յուրաքանչյուր մարդու համար, որը քաջատեղյակ է, թե ինչ դեր է խաղացել Ստամբուլը՝ Պոլիսը, ողջ հայության համար, և որտեղ, ինչպես Լևոն Լաճիկյանն է բնորոշում, արևմտահայության վերջին հատվածն է պահպանվել մինչև մեր օրերը:

Ara Güler: Cumhuriyet umurumda değil

Erdoğan ve ailesinin fotoğraflarını çeken Ara Güler, eleştirilere yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin fotoğraflarını çekmesi nedeniyle tepki çeken Ara Güler, Cumhuriyet gazetesinin "Ustayı 'Ara' ki bulasın" başlıklı haberine yanıt verdi. Akşam gazetesine konuşan Güler, "Cumhuriyet gazetesi benim umurumda bile değil, artık o gazeteye bakmıyorum. Ben fotoğrafımı sanatımı yapıyorum. Bu tür şeyleri yazanlarla uğraşacak zamanım yok." dedi.

Sevag Balıkçı davasında tanıklar yeniden dinlenecek

Sevag Balıkçı davasında, tanık Halil Ekşi ve Ekşi’ye yalan tanıklık yapması için baskı yaptığı belirlenen Kıvanç Ağaoğlu’nun akrabası Bülent Kaya mahkûm oldu. Batman’ın Kozluk İlçesi’ndeki jandarma karakolunda zorunlu askerlik yaptığı sırada, er Kıvanç Ağaoğlu tarafından silahla öldürülen Sevag Balıkçı’nın öldürülmesine ilişkin dava kapsamında tanık Halil Ekşi hakkında yalan ifade verdiği gerekçesiyle açılan davada karar çıktı. Tanık Halil Ekşi ve Ekşi’ye yalan tanıklık yapması için baskı yaptığı belirtilen Kıvanç Ağaoğlu’nun akrabası Bülent Kaya mahkûm oldu.

Bir Sene Daha Kayarken, Anadil ''Batı Ermenice''nin Hali

Son senelerde Anadilimiz, Batı Ermenice'ye  ilgi ve duyarlık  gösteren  bir Ermeniyi rastladığımızda, onu kutlar hale geldik,bu duruma, bir taraftan sevinirken ,diğer taraftan da yarınlara  yönelik daha derin üzüntülere, kaygı ve endişelere kapılmamak elde olmuyor. Evet yaklaşık en az 5000 senedir sözlü konuşma dili olarak kullanılan, 405 yılından beri de yazı dilinde kullanılan bu dil, her geçen gün kan kaybediyor, kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiş bir durumda.

20 Aralık 1924: Kırkkilise mi, Kırklareli mi? Binlerce yıllık bir kültürün yok edilişi...

İttihatçılar, "Anadolu'yu Türkleştirme" projesine Ermenileri soykırıma tabi tutarak başlamışlardı. Hemen ardından 1920-24 arasında Anadolu Hıristiyanları neredeyse tümüyle yok edildi. Fakat İttihatçı/Kemalist ırkçılar/milliyetçiler için bu kadar da yeterli değildi; Anadolu'da Hıristiyanlığın tüm izlerini bir daha geri gelmemek üzere hafızalardan ve kayıtlardan silmeye çalıştılar. İttihatçı/Kemalist ırkçılar/milliyetçiler özenli bir çalışma ile Anadolu'da Hıristiyanlığı hatırlatan ne kadar isim varsa, hepsini birer birer "Türkçeleştirdiler" veya tümüyle ortadan kaldırıp, söz konusu yerleşim yerine yapay bir isim verdiler. Kırkkilise/Kırklareli olayı, bu uygulamaya başlangıç teşkil etmesi bakımından önemli bir örnek oluşturuyor.

Büyük Adana Fotoğrafı

Hüseyin Bayrak   -    info@adanahaber.com    
Ömer Çelik bakan olunca iki icraat yaptı. Bunlardan birincisi Ermeni Simyonoğlu evlatlarından Aristidi Kozma tarafından Simyonoğlu Fabrikası adıyla kurulan şimdiki Milli Mensucat. Bu fabrika İttihatçılar tarafından el konularak çok küçük meblağlar ile Özgürler, Haslar ve Sabancılar ortaklığına devredilmiştir. Şimdilerde ise Mustafa Kemal Paşa Bulvarını çıkmaz bulvar yapmak pahasına müze haline getirilmiştir. İkincisi ise  Kozan (Sis) Ermeni toplumunun ileri gelenlerinden  Krikor Mıcırıkyana ait Yaverin Konağının onarılması. Bu konak Ermeni toplumun kültürel mirasındandır ki önemini uzun boylu araştırıp öğrenebilirsiniz. Bu konakta ittihatçılar tarafından Krikor efendi öldürülüp el konulmuş bir yapı.

Prof. Dr. Baskın Oran: Federalizme Gerek Yok

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baskın Oran, iç ve dış gelişmeler ile ülkemizin Doğu ve Güneydoğu’sunda yaşananları gazetemize değerlendirdi… Kürt sorunuyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken yapılabilecekleri, “Federal düzen kurmaya gerek yok. Üniter düzen altında bunlar rahatlıkla yapılabilir” dedi. Baskın Oran’a göre, “Federal veya değil önemli olan yerel yönetimlerin güçlendirilmesidir” diye konuştu.

Balkan Savaşları, Türk milliyetçiliği ve İttihatçılık

Ümit Kurt /umit105@gmail.com
İttihat ve Terakki hükümetinin ve özellikle Balkan Savaşları sonrası, İmparatorluğun Avrupa’daki topraklarından sürülen “öfkeli” Müslüman nüfusun Hıristiyanlık karşıtı nefretinin ve öfkesinin, 1915 Ermeni Soykırımı kararının alınmasında merkezi bir rol oynadığı iddia edilir. 1911-12 Balkan Savaşları’nda yaşanan yenilginin, Türk milliyetçiliğindeki Ermeni ve Hıristiyan nefretinin nedeni olduğu görüşü her daim öne sürülür. Resmi tarihi savunmaya çalışan tarihçilerin ağzından bu söylem sakız gibi çiğnenmiştir.

O da ne? Barış çiçeğe durdu…

Aydın Engin
Koca bir salon dolusu Müslüman. Sahnede bir Hıristiyan. Kürsüden en küçük ödün içermeyen cümlelerle konuşuyor: -Korku içindeyiz… Evet, aynı şehirde yaşıyoruz. Komşuyuz, tanışız… Ama korku içindeyiz. İlahilerimizi özgürce, yüksek sesle söyleyemiyoruz. Acaba Müslümanlar gelip bizi keser mi diye korkuyoruz…Alkış… Alkış… Alkış… Koca bir salon dolusu Müslüman, sahneden bunları söyleyen Hıristiyan din adamını olanca gücüyle alkışlıyor. Gazeteciye ise önce şaşkınlıkla “Bu da ne” diye şaşırmak; sonra da arkasına yaslanıp “Vay be… Barış çiçeğe durdu” diye mırıldanmak düşüyor…  İstanbul’da MKM salonunda toplanan 2. İslam Kongresi’ndeyiz.  

Vehhabi-Suudi ortaklığının kuruluş hikayesi

Soner Yalçın
Suudi Arabistan ve Vehhabilik konusunda yazılanları şaşkınlıkla okuyorum. Ne Suudileri biliyorlar, ne de Vehhabilik kurucusunu tanıyorlar. Kuruluşunda Abdilvehhab ile Muhammet Suudi ikilisinin “eşbaşkanlık” yaptığından bile haberdar değiller. Şiiler kadar Sünnilere de düşman olan bu ittifak nerede nasıl kuruldu? Sünni Osmanlı ile savaşıp Kerbela’yı yakıp yıkan Vehhabiler’in sır dolu öyküleri…

ERMENİ YAŞAMINDA YILBAŞI ve YILBAŞI INANÇLARI

Hıristiyanlık öncesi döneminde Ermeni takvimimim  birinci ayının  adına ''Navasart'' derler ve tarla mahsullerinin  verimliği ve hasat için şükran ifadesi olarak, bugünkü takvimimizin 1-6 Ağustos tarihlerine denk gelen  tarihlerde ,'' Navasart'' bayramı kutlanırdı. Navasart ayı,  putlara armağanlar ve adaklar sunularak, coşku ve görkemli eğlencelerle, tiyatro gösterileriyle kutlanır, kutlamalara kral, prensler ve halk katılırdı.

Donate to support Armenians of Syria

http://www.supportsyrianarmenians.ca/

Maraş'ta katledilenler İzmit'te anıldı

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi öncülüğünde, Maraş Katliamı’nın 37. yılı dolayısıyla yürüyüş ve panel yapıldı. Kahramanmaraş’ta, 19-26 Aralık 1978 tarihinde yaşanan katliamı bir kez daha protesto etmek ve yaşamını yitirenleri anmak için Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması yapıldı. Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi Başkanı Birol Sağlam, üzerinden 37 yıl geçen Maraş Katliamı’nı unutmayacaklarını belirterek,” Maraş katliamı, kitle hareketlinin en yüksek olduğu dönemde gerçekleşmiştir. Doğu’da ve Güneydoğu’da sokağa çıkma yasakları ve tehdit hala devam ediyor. Ne sıkı yönetimler,  ne de yasaklar kardeşçe birlik içinde yaşama umutlarımıza engel olamayacak” dedi.