Etiketler

"Papaz maaşı devlet tarafından ödensin" Diyanet bu talebe ne cevap verdi?

Sultan Uçar/Habertürk
Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Nazaret Özsahakyan'dan ilginç talep, Onların maaşını da devlet ödesin. Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Nazaret Özsahakyan, Ortadoks, Süryani ve Ermeni cemaatlerinin din adamlarının maaşlarının devlet tarafından ödenmesini talep etti. Kamu Denetçisi Mehmet Elkatmış, talep üzerinde çalıştıklarını, karar çıkarsa tüm cemaatleri kapsayacağını söyledi.

Ermeni sığınmacılar için özel kurul

Türkiye Ermeni toplumunun Ortadoğu'daki savaş hali nedeniyle yurtlarından göç edenlere nasıl yardım edeceğinin konuşulduğu buluşmaya, Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlık etti. Peder Dırtad Uzunyan, sığınmacılar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Toplantıda, sığınmacı ailelerin çocuklarının eğitim sorunu konusunda nasıl bir yol izleneceği de ele alınırken, yardım ve destek çalışmalarını koordine etmek üzere bir kurul oluşturuldu. Kurulda Peder Dırtad Uzunyan, Toros Alcan, Diana Kamparosyan, Levon Şadyan ve Melkon Karaköse yer aldı.

Ermenistan ve Ermeniler Nerede Yanlış Yapıyor

Alev Kılıç /AVİM Başkanı
Birinci Dünya Savaşında Anadolu Ermenilerinin de acılar çektiği, trajediler yaşadığı Türkiye’de bilinmekte, azımsanmamakta, inkâr edilmemektedir. 1915 yılında Doğu Anadolu’da Ermenilerin zorunlu göçe tabi tutuldukları, bu yer değiştirme sırasında, hastalık, açlık, coğrafi ve iklim şartları ve çetelerin saldırısı sonucu yaklaşık 300.000 kişinin hayatlarını kaybettikleri genel kabul görmektedir. Bu sayı belirtilirken amaç sayısal oyunlara girmek değildir. 300.000 esasen çok büyük bir sayıdır. Her can bir kıymettir ve kaybedilen her can saygıyı ve taziye ile anılmayı hak eder. Burada dikkat çekilmek ve yanlış yapıldığı vurgulanmak istenen, aynı dönemde, aynı coğrafyada 500.000’in üstünde Türk-Müslüman sivil insanın da benzer şartlar altında hayatlarını kaybettikleri vakıasıdır. (Sayın başkan Ermeniler soykırım yaptı biz bir şey yapmadık diyen bilerek yalan söyleyen akademisyenlerin, yazarların, politikacıların varlığını bile görmezden geliyor. Varlıklarına, koyunlarındaki, boyunlarındaki servetlere el koymak için yapılan katliamları hastalığa, iklim şartlarına, çetelere mal ederken, devletin suçunu görmezden gelinmesini normal görüyor,inkar yok, siz de kızıl derilileri öldürdünüz diyor. HYETERT)

Garo Paylan: Bende de biraz ırkçılık vardı, HDP’de iyileştim


TBMM Genel Kurulu 2015 yılının son oturumunda HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, AKP’lilerin tepkisine neden olan konuşmasında ırkçılığın olmadığı tek partinin HDP olduğunu savundu. Paylan, “Bende de belki bir miktar ırkçılık vardı, ben HDP'de iyileştim. HDP ırkçılığın panzehri” dedi.

Kirk Kerkorian Leaves a Legacy of Honesty, Humility and An Epic Film

By Ara Khacahtourian
On June 15 the Armenian nation lost one its greatest sons. A man, who through his brilliance, humility, and honesty rose to become a symbol of generosity to the Armenian nation and an icon of business in the international community. Kirk Kerkorian was 98 when he passed away, leaving a remarkable imprint on the lives of those who were closest to him, as well as the world at large.

Keriz alayı

Murat Bardakçı /mbardakci@htgazete.com.tr
Biz “yeni yıl” kavramıyla Cumhuriyet sonrasında, 26 Aralık 1925’te kabul edilen “Takvimde Tarih Mebdeinin Tebdili”, yani Milâdi takvimi resmi takvim yapan 698 sayılı kanun sayesinde tanıştık ve 1 Ocak günü de o yeni senenin ilk günü oldu.Türkiye’de 1925’ten önce “yılbaşı” diye bir şey bilinmiyor mu idi? Biliniyordu ama tek değil, iki yılbaşı mevcuttu: Resmî yılbaşı o zamana kadar kullanılmakta olan Hicrî takvimin 1 Muharrem günü idi ama 1 Muharrem sosyal değil, resmî ve dinî mahiyetteydi… İmparatorluktaki gayrımüslimler ile yabancıların yeni yılları ise Milâdi takvime göre idi ve 1 Ocak’ta başlardı…31 Aralık gecesi mutlaka uçuk bir şeyler yapma hevesine kapılanlara ne diyeceğiz? Ahmed Rasim, 19. asrın sonlarından itibaren yılbaşı gecelerini kendini kaybetmiş, maksatsız ve binbir tuhaflıkla geçirenlerden “keriz alayı” diye bahseder... Bu “alay”ın mevcudu şimdilerde öylesine arttı ki, “kolordu” yahut “ordu” kavramları bile az gelir!

Yeni yıldan beklentilerimiz

M. Kemal Çelik / kcelik72@hotmail.com
2015 herkes için gerçekten de çok zor bir yıl oldu. Acı dolu bir yılı daha geride bıraktık…Peki, insanoğlu var olduktan günümüze neden birbirini öldürüyor? Üç kelime ile buna yanıt vereyim;  Para, rant, çıkar…Benim tek arzum, 2016 yılının 2015 yılını aratmamasıdır. İnşallah 2015'i aramayız!.. Ülkemiz gerçekten de çok güzel bir ülke bu ülkenin kıymetini bilelim ve biraz daha paylaşımcı olalım ve azınlık haklarını da unutmayalım. Azınlıklara hak vermek bir ülkeyi küçültmez aksine büyük bir ülke haline getirir. Şunu da unutmayalım ki; Lozan barış antlaşmasının olmazsa olmazlarından biri de azınlıkların haklarının verilmesidir. Kürt halkı tabi ki azınlık değil ama en azından hakları yıllardır verilmemiş bir halk. Bu haklardan bir toplumu mahrum etmek o ülkede kaosu da beraberinde getirir..!

Kutladınız mı? Kutlamadınız mı?

Mehmet Tezkan / mtezkan@milliyet.com.tr
Yılbaşını kutlamak harammış!.. Niyeymiş? Batı dünyasının dini sembolüymüş.. Hayda.. Katolikler 25 Aralık’ta, Ortodokslar 6 Ocak’ta kutlama yapar.. 1 Ocak Hıristiyanlar için ilahi bir tarih değil.. Çoğu sofu Hıristiyan’ın karşı çıktığı bir tarih.. Nedir o zaman? Miladi takvime göre yeni bir yılın başlangıç günü.. İster yeni yıla girişi eğlenerek kutla, ister dans ederek kutla, ister televizyon seyrederek kutla.. İstersen kutlama.. İlgilenme..Bunun Hıristiyanlıkla ilgisi yok… Aslında yapılmak istenen şu; yılbaşı kutlaması hedef alınarak topluma şekil vermek, yaşam tarzı dikte ettirmek.. Bırakın isteyen istediğini yapsın!.. Toplumu bir de ‘yeni yılı kutlayanlar, kutlamayanlar’ ayrımına itelemeyin..

Ermeni toplumunun 2015’i nasıl geçti?

Patrik seçimi yılın ilk yarısında gündemde önemli yer tuttu. Yedi yıldır beklenen Patriklik seçimi yine bir sonraki yıla kaldı, vakıf seçimlerini düzenleyen yönetmelik bu yıl da yayımlanmadı, azınlık okullarının statü sorunu ve ‘iktisadi işletme’ muamması da 2016’ya devroldu.

NEWS.am Ajansı, Yeni Yılınızı kutlar

NEWS.am HaberAnaliz Ajansı çalışanları tüm okuyucularını Yeni Yıl dolayısıyla gönülden kutlar.Size sağlık, büyük saadetler, yaratıcı başarılar, sevgi, kariyerinizde ilerleme ve maddi esenlikler dileriz. 2016 yılı Sizin için birçok mutluluk anlarına vesile olsun. Bizlerse Size her şeye ilişkin hızlı ve kaliteli haber verme gayreti içinde olacağız. Bizler Sizin için çalışıyoruz. Bizimle olduğunuz için teşekkürler.

Hafıza-i Beşer Nisyan ile Malüldür!

Osman Olcay
Büyük usta, rahmetli Hasan Pulur’un başlıktaki deyimini sıkça tekrar edişine tanık olan bir nesildenim. Bu eski deyimle Pulur, insanoğlunun unutkanlık gibi bir hastalıktan muzdarip (etkilenmiş) olduğunun altını çizmekteydi ve bu hastalığın milletimizde fazlasıyla bulunduğunu vurgulamaktaydı. İzninizle, Almanya ile birlikte 1. Dünya Savaşı’na girip, kaybedenlere katılan Osmanlı İmparatorluğu’nca imzalanan Sevr Antlaşması konusuna gireceğim; zira imzalanmasından bu güne değin, bazı çevreler açısından geçerliliğini sözde hala korumaktadır. Bunun yerini alan Lozan Barış Antlaşması Cumhuriyetimiz ile Batılı güçler arasında daha sonra 24 Temmuz 1923 günü imzalanmış ise de Sevr’e özlem duyan çevreler hala karşımızdadır.

The Western Diocese Presents - The Year 2015 in Photos

Happy New Year | Շնորհավոր Ամանոր


Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ
Happy New Year and Merry Christmas! 
Սիրելի հայրենասեր,

Ջերմորեն շնորհավորում ենք Ձեր Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը: «Հայրենասեր»-ը ցանկանում է, որ 2016-ը լինի հայրենիքի բարօրության ու անձնական ձեռքբերումների ու երջանկության տարի: 
Dear hayrenaser,

We wish you a Happy New Year and Merry Christmas.
The Hayrenaser Organization wishes 2016 to be a year of national achievements and personal happiness. 


Donate
http://hayrenaser.org/?page_id=58&lang=hy

Շնորհաւոր Նոր Տարի - Yeni Yılınız Kutlu Olsun-Happy New Year- Bonne Annee


HYETERT Okurlarının Yeni Yılını Kutluyor mutluluklar Diliyoruz


Selina Doğan'ın Yeni Yıl Mesaj

Karanlık, kapkaranlık bir yılı geride bırakıyoruz. Hem ülkemizde hem yakın coğrafyamızda büyük acılar yaşandı. İsmini telaffuz ederken bile ürperdiğimiz Ankara ve Suruç katliamlarını yaşadık. Çocuklarımız kirli bir savaşın kurbanı oldular, olmaya da devam ediyorlar. Eşitlik, özgürlük, barış ve bir arada yaşamaya dair umutlarımızı 2016’ya erteledik. Tüm bunlar bir temenni ve umut olmaktan öte biz siyasetçilerin en önemli görevi olmalı. Katliamların yaşanmadığı, savaşların olmadığı ve toplumsal barışın gerçekleştiği bir yıl bizimle olsun. Tüm vatandaşlarımızın yeni yılını en içten duygularımla kutluyorum, saygılar sunuyorum.
CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan  

Hristiyan Millet vekili İranlı Hristiyanların ilginç Müslüman (Şii) olma şeklini anlattı!

Babalarından kalma mirası tek başına kapmak için Müslüman oluyor sonra da yurt dışına kaçıyorlar! Hristiyan MV. İranlı Hristiyanların ilginç Müslüman (Şii) olma şeklini anlattı! İran’ın Asuri ve Keldani Hristiyanlarının Milletvekili “Yunaten Bet Keliya” Meclis genel kurulunda İranlı Hristiyanların sahte Müslümanlığını gündeme taşıdı ve bu Hristiyanların İslam’a inancı olmadığını, babaları ölünce bütün mirası kapmak için Müslüman olduklarını öne sürdü!

Türkiyeli Yahudiler için 2015 tabuları yıkan bir yıl oldu

Twitter’da yapılan ankette, katılımcıların yüzde 57’si Hanuka kutlamasını ‘en önemli’ olarak nitelendirirken, yüzde 29 Edirne Sinagogu’nun açılışını seçti. Yüzde 10, Ankara’daki Holokost anma töreninin en önemli olduğunu belirtirken, katılımcıların yüzde 4’ü de Struma kurbanları için düzenlenen töreni seçti.

Rodriguez'i adam etmek!

OSMANLI devrinin İstanbul’unda, köhne bir binayı yıkıp da yerine yenisi yapmaya niyetlenenler işe “Türk amele aramakla” başlardı. Çünkü kol gücü ile çalışanlar içinde bir şeyi en iyi ve en hızlı onlardı. Yeni binanın mimarı genellikle Ermeni olur, müteahhiti ise Rum ahaliden devşirilirdi. Ancak yıkım işinde tekel Türk amelelerindi. Diğer kavimlerden amelenin esamisi bile okunmazdı. Kimse bir yapıyı onlardan hızlı, temiz ve kararlı şekilde yıkamazdı. En az adamla en yüksek yıkım potansiyeli vardı bizimkilerde.O devirlerde genetik biliminden kimsenin haberi olmadığı için bu yeteneğin kromozomlarımıza nasıl işlediği üzerine kafa yoran da yoktu. “Yok etme yeteneği” genlerimize işlediğinden elimizden bir kaçan bir uçan kurtuluyor. Gerisi sistemli biçimde öğütülüyor.

Boks maçı tamamlandı ama kemer ortada kaldı!

Duisburg’da gerçekleşen ‘Nigt For Masters’in son maçı sonunda ringe Ermeni bayrağı çıkarılmasının ardından  çıkan olaylar sonrası, şampiyonluk maçının sonucu açıklanamadı ve kemer ortada kaldı..

Diyarbakır’da Şemsîler (Güneşe Tapanlar)

Prof. Dr. Yılmaz Kurt
Ermeni yazarların XI. ve XII. Yüzyıllarda “Güneşin çocukları ” olarak adlandırdıkları Şemsîler, Zerdüşt inancının artıkları idi. Bunlar Sasanîlerin ortadan kalkmasından (M.S. 651) çok sonra bile Ermenistan’ın Mezopotamya sınırlarında, Urfa, Mardin, Diyarbekir yörelerinde kapalı toplumlar olarak varlıklarını sürdürmüşlerdi (S. Aydın- O. Özel, K. Emiroğlu, S. Ünsal, Mardin, İstanbul 2000, s. 75). Şemsîlerin, “Hristiyanlığı henüz kabul etmemiş Ermeniler” olduğu yolundaki düşünce ise kanıtlanmamıştır (Mardin, 128).

Distribution and Publication of Gulbenkian Maternity Hospital

Dear Editor,
Below is the document "Gulbenkian Maternity Hospital - News Release - December 25, 2015" which has both the English and Armenian versions, for immediate publication in your next issue. Please note that only preliminary steps have been undertaken so far towards the reopening of the Verjine Gulbenkian Maternity Hospital in Aleppo.  Plans are underway, but the reopening is not imminent. Also, attached is an archival photo of the Gulbenkian Maternity Hospital, in case you decide to publish that as well.

Merry Christmas and Happy New Year!


Time is running out

Dear Friend, Time's running out to make your end-of-year tax-deductible donation to help the ANCA get off to a strong start in 2016.
You know the challenges facing the Armenian nation:
     - An unrepentant and still genocidal Turkey - allied with ISIS - wreaking regional havoc.
     - A desperate, dangerous Azerbaijan - escalating its fatal anti-Armenian attacks.
     - Allies of Ankara and Baku working to isolate Armenia, crush Karabakh (Artsakh) and silence our Diaspora.

Շնորհաւոր Նոր Տարի - Yeni Yılınız Kutlu Olsun-Happy New Year- Bonne Annee


Kutsal Etchmiatsin’de Yeni Yıl ve Noel ayin takvimi

Ermeni Apostolik Kilisesi, Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de Yeni Yıl ve Kutsal Noel vesilesiyle icra edilecek ayin takvimini yayımladı.
31 Aralık saat 24:00. Şükran dileği ve Nar kutama ayini.
1 Ocak saat 10:00. Kutsal Patarak.
5 Ocak saat 17:30. Akşam ayini ve Djrakaluys Kutsal Patarağı.
6 Ocak saat 10:30. Kutsal Doğuş (Noel) Patarakı ve Su kutsama ritüeli
7 Ocak saat 10:30. Kutsal Patarak ve Rahmetliler için Ayin-i Ruhani

ԿԱՂԱՆԴԻ ԾԱՌ

╬ ԶԱՐԵՀ ԽՐԱԽՈՒՆԻ ╬
Որպէս զի կաղանդ տօնենք տեւական
ուր որ գացինք
ուր որ գաղթեցինք
մեզի հետ
մեր ծառն ալ տարինք:
Թէ մարեցաւ մոմերէն մին
տեղը չորս մոմ վառեցինք
Թէ խաղալիք մը կոտրեցաւ
կամ ժապաւէն մը փրթաւ
տեղը միշտ նորը դրինք
Բայց չգիտցանք -
արմատները ե՞րբ չորցան
Ոստերուն մէջ ԱՒԻՇԸ ե՞րբ ցամքեցաւ.
Եւ հիմա - ԾԱՌԸ աւելի շքեղ
թէպէ՛տ շողշողո՛ւն
սակայն ՄԵՐԸ ՉԷ


Başka bayramlar zamanı

Elif Ordukaya
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu birer mesaj yayımlayarak Musevi yurttaşların bayramını tebrik etti. Türkiye-İsrail yakınlaşmasının henüz ufukta belirmediği günlerde yaşanan bu etkinlik, siyasi gündem içinde boğulan bizlere de bir nebze ülkemizdeki azınlıkların varlığını hatırlatmış oldu. Olay daha hafızalarımızda sıcaklığını korurken, ülkece ‘yılbaşı’ moduna girmeye başladık. Malum, alışveriş merkezlerindeki yeşil çam ağaçları, simli yazılar ve kırmızı küçük parlak topların müjdelediği yılbaşı, neredeyse din ve ırk farkı gözetmeksizin artık herkesin bayramı hâline geldi. Biz de Seferad Yahudisi bir hanımefendi, Rum bir papaz ve Ermeni bir gencin bizim pek bilmediğimiz bayram heyecanlarını dinledik.

İstanbul ve 17 ilde eğitime kar tatili

Kar yağışı nedeniyle bir çok ilde okullar tatil edildi. İstanbul Valisi Vasip Şahin twitter hesabından yaptığı açıklamaa göre; Meteorolojik tahminlere göre ilimizde yoğun kar yağışı beklendiğinden 31.12.2015 Perşembe günü eğitim-öğretime bir gün ara verilmiştir.

Laki Vingas: Mübadeleye uğrayanlara çifte vatandaşlık verilmeli

Orbay Soydan
Vingas, azınlıkların Türkiye’den gitmesinin bir tasfiye politikası olduğunu söylüyor. Türkiye bunu düzeltmek istiyorsa 2,5 milyon yabancı göçmen aldığı gibi asli unsurlarını da alabilir” şeklinde konuşuyor…Bu insanların  Türkiye’den gitmesi bir tasfiye politikası çerçevesinde gerçekleşti. Türkiye bunu düzeltmek istiyorsa elbette bunun önünü açması gerekiyor. 2,5 milyon yabancı göçmen aldığı gibi asli unsurlarını da alabilir diye düşünüyorum. Ukrayna’dan, Irak’tan, Suriye’den, Afganistan’dan insanlar nasıl gelebiliyorsa aynı şekilde asli unsularını da davet edebilir. İnanın o hakkı vermek Türkiye’yi daha güçlü kılar. Risk faktörünü arttırmaz, bilakis risk faktörünü azaltır.

Şam'da 5 Yıl Sonra Noel ve Yeni Yıl

Suriye'de bir taraftan savaş devam ederken diğer taraftan başkent Şam, Humus, Lazkiye, Tartus, Kamışlı gibi şehirlerin merkezlerinde günlük hayat mevcut savaş şartları izin verdiği ölçüde devam ediyor. Noel ve yılbaşı kutlamaları da son 5 yılda değişim gösterdi. Video:  http://av.voanews.com/Videoroot/Pangeavideo/2015/12/b/b4/b443dca2-ca07-4603-ad75-39fb44d4c1e0.mp4

Rusya, Türkiye ile 38 yıl önce imzaladığı anlaşmadan çekildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile Rusya arasında insani, ticari ve cezai konularda karşılıklı hukuki yardım sunulmasıyla ilgili anlaşmadan çekilme önerisini kabul etti. Öneri, Rusya hükümeti tarafından sunulmuştu.

Kafkasya'dan Rusya'ya cephe açmak mı! Sahi mi?


Fehim Taştekin / fehim.tastekin@radikal.com.tr

Suriye'nin rövanşını Kafkasya'da almayı umanların bilmesi gereken ilk şey: Ne Şamil'in atı sizin için kişniyor ne de Çeçen kaması sizin için parlıyor. Trans Kafkasya ise size yar olamayacak kadar oportünist. Devlet ricali, Türkiye’nin periferideki karşılığının ne olduğu korusunda kendi kendini kandırıyor. O yüzden Orta Asya’dan Balkanlara Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir alanda yaşanan bozgunlara rağmen miadı dolmuş kartları açmaktan geri durmuyor. Şimdi Rus uçağının düşürülmesine karşı Moskova’dan gelen yaptırımlar karşısında Türkiye’nin de Rusları Kafkasya ya da Kırım’da uğraştıracak senaryolardan bahsediliyor. Bu bölgelerde açmak istedikleri kartların ne denli köhne olduğunun farkındalar mı bilmiyorum.

Dünyadan farklı yılbaşı "ritüelleri"


Farklı ülkelerden insanlar, yeni yılda mutluluk, huzur ve bereket dileklerinin gerçekleşmesi için değişik ritüeller uyguluyor… "Eski yıla ait kötü ruhları kovmak için" evlerin önüne ip asılan Japonya'da, yeni yılın ilk saniyelerine de kahkaha atılarak giriliyor. Çin'de de "geçmiş yıla ait kötü ruh ve şansızlığı kovmak amacıyla" evler temizleniyor. Ayrıca "şans getirmesi için" kırmızı zarflarda çocuklara para dağıtılıyor. İsviçreliler, iyi ruhları temsil ettiğine inandıkları kostümleri giyerek yeni yılı karşılıyor. Hollanda'da "geçen yılın kötü ruhlarını kovmak, yeni yıla huzurlu ve mutlu girmek amacıyla" sokakta yılbaşı ağacı yakılıyor…

Merry Christmas, Happy New Year and Surp Tznund- Happy Holidays

Dear Friends and Supporters of Ararat Foundation,
The year is coming to an end and we are approaching the new year of 2016 with new dreams, hopes for ourselves and others close to us. May all of your dreams come true in this coming new year.

Soykırımı Suçluları, Yargılanmaları, Aldıkları Cezalar

1918’de Mondros Mütarekesin’den sonra Ahmet İzzet paşanın hükümeti Jön Türk rezil olan hükümetten kurtarması ve İtilaf devletlerin olasılı baskısını önlemeyi istiyor. Yeni hükümeti Türk savaş suçlularını ve Ermenilerin tehciri ve katliamını düzenleyen İttihatçı hükümeti liderlerini ve İttihat ve Terakki Merkez Cemiyeti üyelerini yargılamaya karar almıştı.

Telgraf tellerindeki 1915

Pınar Öğünç
Katliamlarla, suikastlerle, linçlerle bir lastik gibi, üstelik acı vererek uzayan 2015’in, insanlığın en büyük trajedilerinden birinin üzerinden geçen tam bir asrı sorgulamamız gereken yıl olduğunu unuttuk bile. 24 Nisan o kadar uzak geliyor belki herkese. 915’te ne olup da Ermeni nüfusunun bu topraklardan söküldüğünün adını koymaya sıra geldiğinde, sıklıkla “Bu işi tarihçilere bırakmak lazım” önerisi yükselir. Ama nedense buradaki tonlama, bilime duyulan güvenden çok minder güreşi davetini anımsatır.

İttihatçılardan Kemalizme “Ulus(laşma)” Veya İmha, İnkâr ve Ötekileştirmenin Türkçesi

Temel Demirer
“Gerçeği susturup, yeraltına gömseniz bile, o büyüyecektir.”[2] Tarih, içinden işimize gelen bölümleri seçip, öne çıkarırken; işimize gelmeyenleri “es” geçip, karartacağımız bir alan değildir, olmamalıdır… Bu elbette bir dilek ve bunun bir adım ötesine bir adım attığınızda tarihi ait olduğunuz (ezen ya da ezilen) taraftan okumaya başlarsınız. Tarihi ezilenden yana okumaya başlayınca, ezenin resmî tarihini, tabu ve yalanlarını yıkmaya başlarsınız ki, bu yıkım aynı zamanda ezilenlerin tarihinin de inşasıdır. Tam da bu bağlamda “İttihatçılardan Kemalizme “Ulus(laşma)”dan söz ederken atılması gereken ilk adım, resmî tarihin yıkımı, yani “İmha, İnkâr ve Ötekileştirmenin Türkçesi”ni telaffuz edebilme cüretidir.

Tasarı: "Osmanlı'daki Yunan, Süryani, Yezidi soykırımlarını inkar suç sayılsın"

Rusya’da sözde Ermeni soykırımından sonrai aynı partinin sunduğu yeni bir “soykırım inkar yasası taslağı" gündemde. Adil Rusya Partisi’nin sunduğu yasa tasarısı, “Osmanlı Türkiyesi’nde Yunanlıların, Süryanilerin ve Yezidilerin maruz kaldığı olayların soykırım kabul edilmesini, inkarının da suç sayılmasını" öngörüyor. Ria ajansının bildirdiğine göre, Adil Rusya Partisi, sözde “soykırımları” alenen inkar edenlerin beş yıla kadar hapsi cezasına ve 300 bin rubleye kadar para cezasına çarptırılmalarını teklif ediyor.

Afedersin Ermeni’den Ne Farkınız Var?

Ben kongre öncesinde yaşanan ve Canpolat'ın kazanmasıyla biraz daha alevlenen CHP içindeki 'Alevilik' tartışmalarına takıldım, bir Alevi olarak da alınmadım desem yalan olur. Her fırsatta ırk, din ve cinsiyet ayrımcılığının lanetleyen CHP'de her defasında Alevi üye, Alevi delege, Alevi başkan tartışmasının yaşanıyor olması akıl alır gibi değil; daha da ötesi artık fazlasıyla yaralayıcı. Sebebi her ne olursa olsun; 'Alevi başkan olursa bazı çevreler bize oy vermez, iktidar olamayız' gibi masummuş gibi gözüken bir nedenden olsa dahi kendini solda gören, sosyal demokrat sayan bir partide insanların dini, ırkı, memleketi üzerine tartışmaların yapıldığını görmek akıllara sadece ve sadece 'bu nasıl sol' sorusunu getiriyor. Canpolat'ın adaylığını açıklamasıyla 'ama o Alevi' söylemlerini yükselten CHP'lilere sormak gerek; sizin 'afedersiniz Ermeni' diyenle ne farkınız var?

Ne mutlu Türküm diyene

Zühtü Kazancı
"NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE" sözü milli ve manevi birliğin ve bu birliğin Anadolu'da temellerini atan Hünkâr Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin ortaya koyduğu gerçeğin adıdır! O Hacı Bektaş ki, geldiğinde tamamı gayrimüslim olan otuz altı etnik grubun yaşadığı Anadolu'yu Müslüman Türk mayasıyla yoğurmuş ve bin yıldır yıkılmayan bu medeniyeti inşâ etmiştir! O sebeple bizde Türk denilince akla Müslüman, Müslüman denilince de akla Türk gelir! Sadece bizde mi? Gidin Avrupa'ya orda da bir Hıristiyan Müslüman olduğunda "Bu Türk oldu" denilir!

Stepanakert, Bakü’nün ‘Yeni Yıl şakası’nı espriyle karşıladı

"Dağlık Karabağ Azerbaycan toplumu" denilen dernek başkanı Bayram Safarov’un "Karabağ Ermenileri ruhen kendilerini Azerbaycan yurttaşı olarak kabul ediyorlar, ancak açıkça bunu söylemekten korkuyorlar" ifadesini yorumlaması ricasıyla başvurduğu Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) Cumhurbaşkanlığı basın sözcüsü Davit Babayan’dan geldi. "Bu Bayram Safarov’un Yeni Yıl şakasıdır. Biz Azerbaycan’ı çok ‘seviyor’ ve tekrar Sugait, Bakü, Kirovabad’ı yaşamak için yurttaşı olma yönünde ‘sabredemiyoruz’. Benzeri becerikli sözlerle Bayram Safarov’un BDT, Avrupa ve Amerikan nükteli şovlarında büyük bir geleceği var" dedi.

STK'lardan Ermeni iddiaları ve işgale karşı koalisyon

Türk ve Azerbaycanlı STK'lar, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddiaları ve Yukarı Karabağ'da yürüttükleri işgal politikasına karşı koalisyon oluşturdu. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'dan yaklaşık 60 dernek ve federasyonunun temsilcileri, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bir araya geldi.

Rusya'yla gizli özür pazarlığı

Rusya ile yaşanan uçak krizinde hükümetin “özür” girişiminde bulunduğu ancak Rusya’dan duyurulmamasını istediği öğrenildi. Rusya’nın ise resmi özür beklediği için öneriyi reddettiği bildirildi..

Mülteciler İçin İzmir Gönüllüleri

1990'lardan bu yana Kosova, Ermenistan, Ruanda, Çeçenistan, Ermenistan ve Azerbaycan gibi ülkelerin içinden geçtiği zorlu mültecilik yolculuğu, bugün de Suriyeli binlerce insanın kaderi haline dönüştü. Hayatlarından, ailelerinden kopup, bilmedikleri ülkelerin yollarında yeni yaşamlar aramaya başlayan bu insanlar Almanya, İsveç gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Irak, Ürdün, Mısır, Lübnan Sırbistan gibi Orta Doğu ülkelerine de başvurular yapıyor.

'Barbar Türk', 'idraksiz Türk', 'Müslüman Türk'

Ayşe Hür
Bugün kullandığımız Türk, Türklük, Türk ırkı, Türk milleti/ulusu gibi terimler asırlar önce başlayan ve günümüze kadar kesintisiz süren, son derece karmaşık 'inşa' sürecinin ürünü. Son dönemde tırmanışa geçen, hatta ırkçılığa varan ‘Türklük’ tartışmaları, bu konudaki düşüncelerimi tekrar özetleme ihtiyacı doğurdu.

Demokrasiyi Oyun Sanmak

Etyen Mahçupyan
Laik kesimin en temel sorunu kendisini demokrasi denen bir ‘oyunun’ ‘reel’ aktörü olarak görmesi… Burada iki yanlış birden var. Ne demokrasi bir oyun, ne de laik kesim gerçek bir özne. Öte yandan laik kesimin ‘özne’ olabilmesi demokrasinin bir ‘oyun’ olmasını gerektiriyor. Aksi halde nasıl azınlık olduğunuz halde devletin sizin adınıza yönetilmesi gerektiğini ve sizin dışınızdaki ‘cahil’ kitlenin de sizin ölçütlerinize göre terbiye edilmesini isteyebilirsiniz? Ne var ki demokrasiyi babanın canı isteyince müdahale ettiği bir çocuk oyunu olarak yaşamanın da bir sınırı var. Post modern dünya demokrasiyi oyunlaştıran kesimlerin ‘oyuncağını’ elinden almaya çok müsait. Türkiye’de de AKP hareketi bunu yaptı.

Christmas Appeal Request

Your Support Makes a Difference
As we prepare to enter a new year, we want to thank all of the generous donors who helped the Armenian Church preserve our legacy—especially during the milestone year of the Armenian Genocide Centennial. Your generosity made a great difference in our efforts to successfully meet the challenges of 2015. And your continuing support will allow our Diocese to continue its efforts to advance the religious and cultural heritage of Armenians in America.

Toplumdan ve devletten bakarak kimlik ve siyaset

Mustafa Çalık
Müminlerin birbiriyle ‘kardeş’ olduğunu vazeden bir dinin müminleri, dinlerinden vazgeçmedikçe birbirlerini nasıl ve nereye kadar ‘öteki’leştirebilecek veya ‘hasım’ haline getirebileceklerdir? Kaldı ki, bizim gayrimüslim unsurlarımız dahi gittikçe Türkiye’nin kültürel bütünlüğüne dahil olmaktadırlar. ‘Diaspora’nın, İstanbul’da yaşayan bir avuç Rum ve Ermeni’yi, zaman zaman Türkiye casusluğu, bazen de “Türkiye’nin rehinesi” olmakla suçlayışında bir ‘mizansen’ aramak doğru değildir. Bu iki unsurun Türk ve Türkiye telâkkilerinde zaman içerisinde gerçekten de gözle görülür bir farklılaşma meydana gelmiştir. Nasıl ki, ırkçılığa ve başka türlü bir ayırımcılığa muhatap olmadıkları takdirde dışarıda yaşayan Türkler bir iki nesil sonra oradaki toplumlara benzemeye başlıyorlarsa bizimle yaşayanlar da bize benzemeye başlamıştır. (Biz farklı olmak istemiyoruz diyenlere bakınca hak vermemek elde değil.HYETRT)

Ara Güler'in avukatından açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğraflarını çekmesinin ardından maruz kaldığı eleştirileri "linç" olarak niteleyen fotoğrafçı Ara Güler'in avukatı, "Bağnaz insanların, tutum ve davranışlarının bir yere varmayacağından, duyarlı toplumumuzun bunlara hiçbir şekilde itibar etmeyeceğinden emin olan müvekkilim, bütün bu olan biteni ve yazılanları toplumumuzun sağduyulu bir şekilde değerlendirip, gereken cevabı onlara vereceğinden emindir" dedi.

Tarihi kilisenin restorasyonuna diplomatik engel

Tarihi Öşvank Kilisesi'nin restorasyonuna, Gürcistan ile Türkiye arasında imzalanan protokol ve varılan sözlü mutabakata rağmen Gürcü tarafı adı atmadığı için yapılamıyor. Erzurum'da, yaklaşık bin yıl önce yapılan Öşvank Kilisesi, restorasyonu için proje hazırlanmasına, Gürcistan makamlarının, daha önce Türkiye ile imzaladıkları protokol ve karşılıklılık esasına dayalı sözlü mutabakata rağmen adım atmaması nedeniyle kaderine terk edilmiş halde bekliyor.

‘Keşke diğer Ermeniler de Derik’e dönse’

Birkaç gün önce Salt Galata’da Mahmut Wenda Koyuncu’nun “Milyonda 1” adlı belgeselini izledim. Mardin Derikli bir Ermeni olan Zekeriya Sabunci’nin, 2013 senesinde, 40 yıl evvel ayrıldığı memleketine geri dönüp atalarının mesleği sabunculuğa başlaması ve akabinde yaşadıkları hakkında bir belgesel “Milyonda 1”. Hem Sabunci’nin ilçede yeni bir hayata başlama sürecini hem de Derik halkının onun dönüşünü nasıl karşıladığını anlatıyor. Büyük oranda Zekeriya Bey ile yöre halkının anlatımlarına dayanarak yapıyor bunu…

Güle güle Demirtaş

A. Turan Alkan
Emin olamadığım bir noktayı Selahattin Demirtaş önceki gün aydınlattı; o, Türkiye'nin siyasi hayatında ve politik sisteminde zirvelere kadar gidebilecek bir aktör olmayı seçmedi. Milliyetçi bir refleksle kendini Kürtlerin geleceğinde ve tarihinde resmetti: “Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi irade olacak (...) Gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Belki Kürtlerin bağımsız devleti de olacak federal devleti de, kantonları da özerk bölgeleri de...” Demirtaş'ın konuşması ‘milliyetçi siyaset'in galebesidir; oysaki ben onu ‘demokratik siyaset'te varolmayı seçen bir lider prototipi olarak görüyordum.

Komşu yerinde sayıyor

Sevcan Kalıpçinden Elmacı
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından hazırlanan “Bulgaristan'da İnsan Hakları, Temel Hak ve Hürriyetler 2014” konulu raporda, komşu ülkenin AB'ye üye olduğu 2007 yılından bu yana demokratik bilinç, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda istenilen başarıyı yakalayamadığını bildirildi… Bulgaristan resmi olarak azınlık kavramını kabul etmemektedir. Bu durumda azınlıkların hukuki bir statüye sahip olmalarını engellemektedir…2011 nüfus sayımına göre ülkede nüfusu 6 bin civarında olan Ermeni Cemaati geçmişte olduğu gibi günümüzde de Bulgar karar alıcılar ve milliyetçiler tarafından sempatiyle bakılan bir azınlık grubunu oluşturmaktadır. Özellikle milliyetçi Bulgarlar Ermenileri Türklere karşı tarihi müttefikleri olarak görmektedirler. Ermeni topluluğun nüfusuna oranla kültür ve sanat hayatında iyi bir durumda oldukları ve yapısal sorunlarla karşılaşmadıkları görülmüştür.

Eser Tutel: Cumhuriyet Döneminden İlginç Bir Ermeni Karakter; Cüce Simon

Çocukluk yıllarımda Beyoğlu’nda çok tanınmış bir seyyar piyango bayii vardı: Boyu bir metreyi ancak bulan, yüzü buruş buruş, yelpaze gibi açtığı piyango bileti destesini küçücük elleriyle ancak kavrayabilen bu şık giyimli adam, Cüce Simon’dan başkası değildi. Evet, boyu bir metreyi ancak bulan bu ihtiyar yüzlü adamı ilk kez 40’lı yılların başlarında, henüz ilkokul öğrencisiyken gördüğümde Tünel’in girişinde turnike sırasındaydım. Önce çok şaşırdım: Çocuk desem çok değildi; büyük desem, büyük değildi. Babama kim olduğunu sordum. – ” Cüce Simon”, dedi. “Seyyar Piyango bayiidir.”

Büyük havayolu şirketleri Ermenistan’a geliyor

Ermenistan’da havayolu taşımacılığı sektörünü geliştirmek için bir süredir “açık hava” politikası uygulanmaktadır. Bu politika kapsamında iki büyük havayolu şirketi Czech Airlines ve LOT Polish Airlines Ermeni piyasasına geri döndü. Gelecek yılın başında da Qatar Airways’ın Ermeni piyasasına girmesi bekleniyor.

Sürgün Ermeni ve Rumlara vatandaşlık

Sürgün Ermeni, Süryani ve Rumlara vatandaşlık verilemesi için teklif TBMM'ye sunuldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 1. Dünya Savaşı’nın başladığı 29 Ekim 1914’ten itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü sınırlarının kapsadığı coğrafyada ikamet ederken, tehcire ya da zorunlu göçe tabi tutulanlar ile vatandaşlıktan çıkarılan kişilerden hayatta olanlar veya hayatta olmayanların dördüncü dereceye kadar yakınlarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkı kazanmasını öngören bir kanun teklifi hazırladı. Tanrıkulu tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifi, Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda değişiklik öngörüyor.

Laik Literati ve Müslümanlar

Etyen Mahçupyan
Atfettiğimiz anlamıyla bu laiklik, hem bizi ‘ayrı ve üstün’ kılarak ‘eğitici’ rolüne soyunduruyor, hem de malum geniş kitlenin ‘evrensel’ açıdan eğitilebilir olmasını sağlıyordu. Nihayet toplumsal gelişmenin stratejisi ‘bizim’ kimliksel laikliğimiz üzerine bina edildiği ölçüde, hedef de ‘doğal’ olarak dışımızdaki malum yığının kimliksel ideolojisi, yani Müslümanlığıydı… Bunlar defalarca yazıldı, örneklendi ve kanıtlandı. Ama garip olan bir durum var. Söz konusu tespitleri yapıp, kendince bilinçlenme yaşayarak ‘bizim’ tür laikliğe mesafe alan laik kesim aydınları, şimdi bu tarihsel dönemin sonunun gelmesine bir türlü razı olamıyorlar. Sanki ‘bizler’ için ideal durum, eski rejimin devam etmesi ve ‘bizlerin’ o rejimi eleştirerek saygınlığımızı garanti altına almamızmış gibi… Şaşırtıcı gelebilir ama meğerse ‘bizim’ kesim aydınlar hiçbir zaman entelektüel olamamışlar.

Yüz yıl önceki hemşerilerimiz

Tarihi geçmişi binlerce yıla dayanan, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine kucak açmış bu önemli şehirde toprağı elle eşeleseniz tarih fışkırır. İzmit’in üst mahallelerinde bir tur atsanız, kendinizi yüz yıl öncesinin Osmanlı Kasabasında hissedersiniz.Ama artık o his, yavaş yavaş kayboluyor. Eski İzmit’te Müslüman İzmitliler kadar gayrimüslim İzmitliler de bulunuyordu. Onlar da doğma büyüme İzmitliydi. Bu fotoğraf 1917 yılında çekilmiş. Vefat eden Azar Azarian’ın cenazesi. Ermeni geleneklerine göre cenaze defnedilmeden önce giydirilir ve yüzü açılırdı. Cenazenin başında hatıra fotoğrafı çektirilir miymiş diye düşünebilirsiniz. Ama olmuş işte. Ve bu fotoğraf bugünlere kadar gelmiş.

Surp Krikor Lusavoriç Ve Getronagan Lisesi'nin Madağ Günü

17 Ocak 2016 Pazar Günü Kumkapı Meryem Ana Kilisesi
Bakû'den Erivan'a 'ateşkes' cevabı

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle yaşanan çatışmalardan sonra ateşkesin bittiğini ilan eden Erivan yönetimine Bakû'den aynı sertlikte cevap geldi… Konu hakkında açıklama yapan milli meclis güvenlik biriminin üyesi milletvekili Zahid Oruc Karabağ işgalinin sona ermemesi durumunda silahlı kuvvetlerin saldırılarının devam edeceğini söyledi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sekreteri Hikmet Hacıyev de Ermenistan tehditlerinin önemli olmadığını ve işgal son buluncaya kadar saldırıların devam edeceğini belirtti.

France: The young Hakob, 12, wins the prize "Prodiges" of the classic singers

On Saturday, December 26, young French of Armenian descent, Hakob, 12 years old, won the first prize, category classic singers during the brodcast "Prodiges", on the French TV France 2, reserved to the young people from 8 to 15 years old. He sang "Voi Che Sapete" (The Marriage of Figaro, Mozart),  and was accompanied by the national orchestra of the Capitol de Toulouse in the city of Albi. 3,5 millions of televiewers followed the show.

Kaybedilen evin hikayesi-Soykırımdan kurtulan 2 kişinin geçmişe seyahati

Film yönetmeni Diana Markosyan, Soykırımdan 100 yıl sonar birlikte geçmişe seyahat etmek isteyen bu korkunç badireyi atlatmış 2 kişiyi buldu. Moskova’da doğup ABD’de büyüyen Markosyan. ‘Hayatımın ekseriyetinde, kısmen incelediğim geçmişin hikayesinden ötürü,  Ermeni kimliğim için mücadele ettim. Bu benim anladığım ancak asla bütünüyle algılayamadığım bir şeydi’ demekte.

Hameney, Noel vesilesiyle Hıristiyan şehitlerin! ailelerini ziyaret etti

Hameney, Noel vesilesiyle Hıristiyan şehitlerin! ailelerini ziyaret etti İran Lideri Ayetullah Hamaney İran-Irak savaşında hayatını kaybeden Hıristiyan bir kişinin şehit olarak kabul edildiğini ve annesini ziyaret ettiği belirtildi.

2015’ten Sonra 1915’i Konuşmak

Ufuk Ulutaş / Ohio State University
Nisan ayları hem Ermeniler için hem de Türkiye için gereksiz tartışmaların ayıdır. Senelerdir devam eden bir alışkanlık gibi her nisan ayı geldiğinde Ermeniler 1915 olaylarının soykırım olarak tanınması için dünyanın kritik başkentlerinde milyon dolarlık kampanyalar yürütür; buna mukabil Türkiye de karşı kampanya için kesenin ağzını açar… Ermeni meselesi bir endüstriye dönüşmüş durumda. Paraların harcandığı, lobi şirketlerinin cirolarını artırdığı, yabancı ülkelerdeki milletvekillerinin siyasi kampanyalarına bağış topladığı ve bazı ülkelerin Demokles’in kılıcı gibi ellerinden bırakmadığı bir endüstri. Bu sektörden ise hem Türkiye hem de Ermeniler zarar görüyor.

HDP'li vekil Garo Paylan'dan Noel sitemi!

"Pek farkında değiliz, buruk bir bayram geçireceğiz. Bugün Hristiyan aleminin Noel bayramı. Meclis'imiz kutlamadı Noel bayramını. Bir zamanlar bu topraklarda Hristiyanlar çoktu, yüzde 40'a kadar varıyordu nüfusumuz. Bugün binde bire düşmüşüz. Bizim keyfimizle olmadı, biz bir yere göç etmedik, biz azaltıldı. Ancak bir kişi bile olsak bu Meclis Noel'i önemsemeliydi. Eskiden Noel günü Meclis tatil olurdu. İnsanlar birbirlerinin bayramını kutlardı" dedi.

Türk-Rus krizi, Karabağ tansiyonunu yükseltti

Mesut Çevikalp
Türkiye-Rusya krizi, Karabağ'daki gerilimi de tırmandırdı. Azeri-Ermeni cephe hattında düşük yoğunluklu çatışma yaşanırken Rusya, Ermenistan'daki hava gücünü artırdı. Uzmanlara göre Moskova, düşürülen uçağının intikamını Ermenistan üzerinden almak isteyebilir. Türkiye ile Rusya arasında 24 Eylül'de Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan kriz Azerbaycan-Ermenistan gerilimini tetikledi. Azeri ile Ermeni güçleri uzun bir aradan sonra Karabağ'da yeniden düşük yoğunluklu çatışmaya başladı. 

Telgrafların izinde Ermeni Soykırımı: Bizzat Hallediniz

Yüzlerce resmi belge, mahkeme kararları ve tanıkların anlatımlarıyla Ermeni Soykırımı sırasında yaşananlara ışık tutan 'Bizzat Hallediniz' sergisini, projenin koordinatörlüğünü yapan Salih Erturan’la konuştuk. Ermeni Soykırımı’na dair belgelerin ve fotoğrafların yer aldığı “Bizzat Hallediniz” isimli sergi, resmi yazışmalar ve dönemin tanıklarının hatıralarına dayanarak soykırımın boyutunu gözler önüne seriyor. Babil Derneği ve Tarih Vakfı’nın hazırladığı “Bizzat Hallediniz”, adını Talat Paşa’nın telgraflarında sıklıkla kullandığı ifadeden alıyor.

Komşu dört ülke elektrik sistemlerini birleştiriyor

Ermenistan, Gürcistan, Rusya ve İran elektrik sistemlerini birleştirme çalışmalarına başladı. Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ülkenin Gürcistan, İran ve Rusya ile enerji sistemlerini birbirine bağlayan enerji koridoru oluşturulması için bir koordinasyon grubunun oluşturulduğunu açıkladı.