Etiketler

Selina Doğan’ın Azınlık okullarının Sorunları ile ilgili Meclis Araştırması istedi

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan azınlık okullarının yaşadığı sorunlara ilişkin Meclis Araştırması açılması istemiyle önerge verdi. TBMM Başkanlığına sunulan önergeyi aşağıda ve Ek’li dosyada bulabilirsiniz.

Hollande "Ermeni Soykırımına İnkar” Yasasını Yeniden Gündeme Getirdi


Paris (AA) – Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yeni bir yasa tasarısı hazırlanması konusunda Ermeni diasporasına söz verdi. Fransa’daki Ermeni Dernekleri Koordinasyonu Konseyi’nde konuşan Hollande, hazırlanacak yasanın yine Anayasa Mahkemesi’nden dönmemesi için eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Jean Paul Costa’yı rapor hazırlamakla görevlendirdiğini bildirdi. Hollande, "Jean Paul Costa, yeni bir yasa tasarısı için çözüm bulmakla görevlendirildi, inkarcılığı yasaklayacak gerçek tasarı en kısa zamanda incelenecek" dedi.

Sur'da Meryem Ana Kilisesi'nin papazı beyaz bayrakla kaçtı!

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Lalebey Mahallesi’nde bulunan bin 1750 yıllık Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi artı tamamen boş. Çevresinde hendeklerin kazılması ve barikatların kurulması nedeniyle geçtiğimiz Çarşamba günü yasak kapsamına alınan mahallede bulunan kilisenin Papazı Yusuf Akbulut ve ailesi dün gece polisi arayarak beyaz bayrakla kiliseyi terk etti.

Avrupa Konseyi Ermenistan'ı para aklama ile mücadeleyi artırmasını İstedi


Avrupa Konseyi, Ermenistan’a para aklama ile mücadele için daha ciddi adımlar atması yönünde çağırı yaptı. Avrupa Konseyi Para Aklanması ve Terörü Malileştirme ile Mücadelenin Değerlendirilmesi Uzmanlar Komisyonu, Ermenistan’ın para aklama incelemelerinin etkisiz olduğunu bildirdi. Komisyon raporunda, Ermenistan incelemeleri zamanı ciddi kusurların ortaya çıktığını bildirdi ve ülke yönetimine bu yönde ciddi adımlar atması için çağırıda bulundu.

Francois Hollande revived the idea of a law criminalizing denial of the Armenian genocide

On January 28, at the annual dinner of the Coordination Council of Armenian Organizations of France (CCAF), French President Francois Hollande has revived the idea of a law punishing the denial of the Armenian genocide.

Ermeni Terörüne Kurban Giden İlk Şehitler Los Angeles’tan

Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Yavuz Selim Çankal, yaptığı konuşmada barış çağrısı yaparak, toplumların bir araya gelip meselelere adil ve barışçıl yollardan çözüm bulması temennisinde bulundu. Çankal, “Ermenilerin Türk toplumuna yönelik bunca yıldır devam eden kin ve nefret duygusu artık bitsin, yerini dostluk ve kardeşlik hisleri alsın istiyoruz. Bizler aynı coğrafyanın insanlarıyız. Diyalog kanallarının sonuna kadar açılması ve toplumların bir araya gelerek, adil ve barışçıl yollarla meseleleri çözmeleri en büyük dileğimiz” şeklinde konuştu.

Asimed Başkanı Dr. Savaş Eğilmez: "Türk Tarihine Yeni İftiralar Atılıyor"

Eğilmez, sözde Ermeni soykırımı iddialarının yanında şimdi de yine tarihi gerçekler bir tarafa bırakılarak başka soykırım hikayeleri dillendirilmeye başlandı." dedi. Dersim Cemaati Berlin temsilciliğinin girişimleriyle Friedrichshain Kreuzberg İlçe Meclisi'nde Yeşiller Partisi, SPD ve Sol Partinin " Dersim Soykırımı Anıtı" dikilmesi yönünde önerge hazırlandığını kaydeden ASİMED Başkanı Dr. Savaş Eğilmez, şöyle konuştu: "Mart sonunda yapılacak oylamada Kreuzberg İlçe Meclisi önergeyi kabul ederse, yaklaşık 250 bin Türk'ün yaşadığı Berlin'e " Dersim Soykırımı Anıtı" dikilecek. (Gerçekler er geç ortaya çıkar. HYETERT)

Սուրիոյ Հայութեան Վերականգնումի Աշխատանքներուն Նուիրուած Քննարկում Անթիլիասի Մէջ


ԱՆԹԻԼԻԱՍ.- Հինգշաբթի, Յունուար 28ի առաւօտուն, Արամ Ա. կաթողիկոսի նախագահութեամբ, Անթիլիասի Մայրավանքին մէջ տեղի ունեցաւ խորհրդակցական հանդիպում մը, որուն նպատակն էր կազմակերպել Սուրիոյ հայութեան վերականգնումի յառաջիկայ աշխատանքները: Ժողովին իրենց մասնակցութիւնը բերին Բերիոյ Հայոց թեմի առաջնորդ Շահան արք. Սարգիսեան, ինչպէս նաեւ Ազգային կեդրոնական վարչութեան ու Բերիոյ թեմի Ազգային վարչութեան ներկայացուցիչները:

Sts. Vartanantz Day

The Battle of Avarayr by Harout Demirchyan.
Every year on the Thursday preceding Great Lent, Armenians throughout the world commemorate the anniversary of the Battle of Avarayr (A.D. 451), in which the soldiers of Armenia, under the leadership of St. Vartan Mamigonian, confronted the Persian Empire, which aimed to convert the world's first Christian nation to Zoroastrianism.

"Beşiktaş cesur davrandı"

Aras Özbiliz sakatlığı yüzünden eski kulübü Spartak Moskova’da yaklaşık 1 yıl forma giyememesine rağmen kendisini transfer eden siyah-beyazlıların çok büyük bir cesaret gösterdiğine dikkat çekti, “Başkan Fikret Orman ve tüm kulüp bana inandı. Onların bu tavrı karar vermemi kolaylaştırdı” dedi. Beşiktaş’ın yeni transferi Aras Özbiliz, Ermeni basınına önemli açıklamalar yaptı. Spartak Moskova’dan ayrılma süreci ve siyah-beyazlı takıma sürpriz transferi hakkında konuşan 25 yaşındaki futbolcu, ülkesindeki futbolseverlere de bir mesaj yolladı.

Conférence - Paris - 07.02.2016 - L’Église Arménienne et l'Arménie Occidentale


Belediyeden film gösterimi

Bandırma Belediye Başkanlığı, yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı “Rüzgarın Hatıraları” isimli sinema filmini, kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, halkımızla buluşturuyor. İstanbul’da küçük bir matbaa kurmasıyla birlikte, Hükümete muhalif bir gazete çıkartan gayrimüslim yazar Aram’ın yaşadığı sürgün günlerini anlatan dram filmi, 6 Şubat Cumartesi saat 20.00’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Selina Doğan'ın Açıklaması

Basına Ve Kamuoyuna
Güneydoğu’da yaşanan olaylara ilişkin olarak dün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığım konuşmanın ardından şahsım ve şahsım üzerinden Genel Başkanımız ve partimiz karalama amaçlı yoğun bir saldırıya maruz kalmıştır. Benden önce kürsüye gelen HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir,  Cizre’de yaralı 24 kişinin hastaneye ve güvenli bir ortama taşınması gerektiğini belirterek “Allah aşkına, Muhammed aşkına, her neye inanıyorsanız, onun aşkına o binada ölenler sizsiniz. O binada ölenler MHP sırasıdır, HDP sırasıdır, CHP sırasıdır, AKP sırasıdır, Allah'tan korkmuyor musunuz!” diye sormuştur. Partimiz adına Baydemir’e verdiğim yanıtta, yaşananlara “Allah’tan korkmadığımızdan değil hukuksuzluktan korktuğumuzdan” dolayı tepki göstermemiz gerektiğini ifade etmeye çalıştım. 

İş yapmış herkes Yahudi, Selânik Dönmesi, vesaire ise biz Türkler ve Müslümanlar neye yararız?

Murat Bardakçı
Önemli isimleri hakaret maksadıyla başka dinî gruplara yamayabilmek için yüzlerce sayfalık kitaplar yazılıyor ve işin en berbat tarafı da internette hedef gösterircesine aslı astarı olmayan soy-sop listeleri veriliyor. Mâlûm listelere göre memlekette isim yapmış kim varsa ya Yahudi, ya Ermeni, yahut Selânik Dönmesi ama mutlaka ve mutlaka Siyonist ve aralarında tek bir Türk ve Müslüman yok! Üstadlık taslayan birkaç zavallının ortaya attığı bu palavlara inanan beyler ve hanımlar: Lûtfedin ve hayatınızda ilk defa olsun bir anlığına düşünün: Bu memlekette siyasetten sanata, politikadan askerliğe kadar iyi yahut fena ama ses getirip iz bırakmış herşey kanında dönmelik, Yahudilik yahut başka çeşit bir gayrımüslimlik bulunanların eseridir diyelim... Mesele şayet böyle ise biz Türkler ve Müslümanlar neye yararız? Elinden hiçbir iş gelmeyen kalın kafalı, beceriksiz, yeteneksiz, basiretsiz, ahmak ve lüzumsuz bir güruh muyuz? Bu sersemliğimizle bu topraklarda asırlarca nasıl oldu da kalıp tutunabildik? Yahudi’nin, Ermeni’nin, Rum’un sayesinde mi?

Mitar Mrkela, Aras Özbiliz ve değişmeyen nefret

Hakan Karakoca - Ankara
Mrkela’ya yapılan Aras’a harfiyen uygulanmak istiyor. Tribünlerde değiliz, çoğumuz Demirören’in “onlar zaten istemediğimiz kişiler” dediği gruptanız. -Demirören’in istemediği kişi olmak başlı başına bir gurur meselesi olabilir gerçi.- Çarşı şimdiden “herkes kendine gelsin” diyerek gerekli uyarıyı yapsa da, olabilecek ilk ırkçı saldırıda Aras’ı savunmak hepimizin görevi. 

HRW: Türkiye İnsan Hakları Konusunda Karanlık Döneme Giriyor

Çiçek Tahaoğlu
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’de insan haklarının barış sürecinin çökmesi, güneydoğuda şiddetin hızla artması, medyaya yönelik kısıtlamalar ve AKP'nin siyasi muhaliflerine yönelik operasyonlarla kötüleştiğini söyledi.İstanbul’da Cezayir Toplantı Salonu’nda bugün yapılan basın toplantısında HRW İcra Direktörü Kenneth Roth ve HRW Türkiye Araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, medya üzerindeki baskılar, sivil izlemelere izin verilmemesi ve sokağa çıkma yasağının olduğu illerde artan şiddete dikkat çekerken, Türkiye’nin insan hakları konusunda karanlık bir döneme girmekte olduğunu ifade etti.

‘Güzelim’ çatışma varken niye müzakere olsun?

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Sürdürülebilir çatışmalı ilişkilerin çok basit bir kuralı var. Her iki taraf da çatışmadan ‘gocunmadığına’ göre daha avantajlı konumda olan tarafın var olan çatışma koşullarını sürdürmeye, aksine avantajlı olmayan tarafın ise durumu değiştirerek dengeyi kendi lehine dönüştürmeye çalışması beklenir. Ama hem avantajlı konumda olup hem de ‘koşullar değişsin’ diyene pek rastlanmaz. Böyle bir talep ancak iki durumda inandırıcılık kazanabilir: Ya bunu söyleyenler gerçekte çatışmaya ilkesel olarak karşıdırlar, ya da çatışmanın o anda var olana kıyasla kendileri için daha da avantajlı hale gelmesini sağlamak üzere fırsatçılık, bir tür ideolojik sahtekârlık yapmaktadırlar.

Mary Papazian, California San Jose Üniv. Rektörlüğüne seçildi

Mary Papazian, California San Jose Devlet Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Bilgi üniversitenin elektronik sayfasından geldi. Üniversite Mütevelli Heyeti ilgili kararını 27 Ocak’ta alırken, Papazian üniversitenin 159 yıllık tarihindeki 29. Rektör ve 3. kadın rektör oldu.

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kuruluyor

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kuruluyor. Kurumun amacı, hak ihlallari ve ayrımcılıkla mücadele olacak. Aslında 2012'de İnsan Hakları Kurumu oluşturulmuştu. Hak ihlallarine ilişkin değerlendirmeler yapıyordu. Ancak hem Avrupa Birliği hem de hükümet kurumun çalışmalarının yeterli olmadığı görüşünde. Şimdi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan tasarıyla o kurum lağvedilecek. Yerine İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kurulacak.

Türkiye Nüfusu Bir Yılda Bir Milyon Kişi Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye nüfusu 2015'te bir önceki yıla göre 1 milyon 45 bin 149 kişi artarak 78 milyon 741 bin 53 kişi oldu. 2014 sonunda nüfus 77 milyon 695 bin 904 kişiydi. Yıllık nüfus artış hızı 2014 yılında binde 13,3 iken, 2015 yılında binde 13,4 oldu. Kadın nüfus oranı yüzde 49,8. Erkek nüfusun oranı yüzde 50,2 (39 milyon 511 bin 191 kişi), kadın nüfusun oranı ise yüzde 49,8 (39 milyon 229 bin 862 kişi) oldu.

The Cut (Kesik) ya da Ermenilerin Yüz Yıllık Sessizliği

Bedros Dağlıyan
Fatih Akın'ın The Cut filmine gittim. Salonda sadece 10 kişiydik. Filmin ikici yarısı olduğunda ışıklar yandı. Kimsede çıt yok. Çoğunun gözleri kapalı ya da gözleri yaşlı... Film öyle Türkiye'de ki eleştirmenlerin dediği gibi kötü bir film değil; sadece gerçek olanı kendini Türk sayanlara karşı anlatmak amacıyla kurgulanmış. Ne öyle fazladan bir katliam görüntüsü ne de vahşet var. Lâkin izleyene bu vahşeti, bu dramı sersemletircesine, tıpkı yüksek bir yerden âniden düşmüş gibi hissettiriyor.Filmde Demirci Nazaret'i öldürmek istemeyen "ben sadece bir hırsızım katil değilim" diyen Mehmet kamayı batırarak öldürmüş gibi yapıyor.Nazaret'in sesi gidiyor.Bu gün bizim de sesimiz kesik.Her Ermeni yıllarca sessizce görünmez bir edada yaşadı.Bu sessizlikten Hrant Dink'le birlikte kurtuldu.

DurDe Platformu aktivistleri Holokost kurbanlarını andı

DurDe Platformu aktivistleri, Holokost’un yıldönümünde Nazilerin gerçekleştirdiği soykırım ve insanlığa karşı suçların kurbanlarını andı. İstanbul’da, Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Platform aktivistleri, “Bir daha asla!” sloganı ile soykırımı gerçekleştiren faşist zihniyeti kınarken, aynı zamanda gerek Avrupa’da gerekse Türkiye’de yaygın ırkçı ve Antisemit saldırılara dikkat çekti.

Rusya Ermenistan’a, 500 km menzilli Iskender M füzesi satacak

Fatih YILMAZ / Kokpit.aero - Almanya
Her iki ülkenin üst düzey askeri yetkilileri resmen açıklamasa da uzmanlar Rusya’nın Ermenistan’a geliştirilmiş İskender M füzelerini sevk edebileceğini belirtiyor. 500 kilometrelik menzile sahip İskender – M taktik füzeleri yüksek hareket ve manevra kabiliyetine sahip ve sadece 20 dakikada operasyonlara hazır hale gelebiliyor. Rusya henüz bu füzelerden bir başka ülkeye hiç satış yapmamıştı.

Türkiye'nin AİHM karnesi açıklandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2015 bilançosu açıklandı. Türkiye, en çok adil yargılanma hakkını ihlal ediyor. Strasbourg'da bugün yayımlanan istatistiklere göre, Türkiye 2015 sonunda AİHM'de hakkında en fazla dava başvurusu bulunan 3'üncü ülke. AİHM'nin önünde şu anda toplamda ise 64 bin 850 dava başvurusu bulunuyor. Ukrayna, 13 bin 850 başvuru ile ilk sırada. Bu ülkeyi sırasıyla Rusya (9 bin 200), Türkiye (8 bin 450), İtalya (7 bin 550), Macaristan (4 bin 600), Romanya (3 bin 550) ve Gürcistan (2 bin 150) izliyor.

2016 Dünya Raporunu: Türkiye

Türkiye'deki insan hakları manzarası 2015 yılında Kürt barış sürecinin çökmesi, güneydoğuda şiddetin hızla artması ve medyaya yönelik kısıtlamalar ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) siyasi muhaliflerine yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonlarla kötüleşti.

Ermeni diplomat BM Genel Sekreteri yardımcılığına atandı

Movses Abelyan, Asamble ve  İstişareler konusunda BM Genel Sekreteri yardımcılığına atandı. Amerika’nın Sesi (VoA) BM muhabirinin verdiği habere göre, Abelyan barışın korunması ve çatışmaların çözümlenmesi yanısıra müzakerelerin düzenlenmesi ve çok yönlü projelerin hayata geçirilmesi alanında 25 yılı aşan bir diplomatik kariyere sahip. Movses Abelyan geçmişte Ermenistan’ın BM Daimi Temsilciliği görevinde de bulundu.

Bugün 28 Ocak: Ermenistan Ordu Gününü kutluyor

Ermenistan 28 Ocak’ta en önemli ve en sevilen bayramlarından biri olan Ordu Gününü kutluyor. 1991 yılında Ermenistan Hükümeti kararıya Bakanlar Konseyi bünyesinde Devlet Savunma Komitesi kuruldu. 5 Aralık’ta Ermenistan cumhurbaşkanı kararnamesiyle Vazgen Sarkisyan Savunma bakanı olarak atandı. 28 Ocak 1992’de "Ermenstan Cumhuriyetinin Savunmasına İlişkin" tarihi kararla Ermeni Ulusal Ordusu tesis oldu. Gün, 2001 yılında resmi bayram ve iş tatili günü ilân edildi.

1564 Yılında Diyarbakır Gayrimüslimleri

Prof. Dr. Yılmaz Kurt
155 numaralı Diyarbekir Vilayeti Mufassal Tahrir Defteri kayıtlarına göre 1564 yılında Diyarbakır’ın 80 mahallesinde 6.572 yetişkin erkek yaşamaktaydı. Bu 6.572 erkekten 2.284’ü (% 34) Müslüman iken 4.268’i (% 65) gayrimüslim idi. Diyarbekir (Amid) sancağında ise toplam 34.130 yetişkin erkek yaşamaktaydı. Diyarbakır şehir merkezinde yaşayan gayrimüslimler ayrı mahallelerde izole edilmiş şekilde yaşamıyorlardı. Tahrir emini önce Cami-i Kebir Mahallesi’nden başlayarak mahallelerde yaşayan Müslüman nüfusu yazmıştı.

Freedom House: Ermenistan, Rusya’nın olumsuz etkisi altında bulunuyor

Dünya Özgürlük Düzeyi Yıllık Raporunu değerlendiren insan haklarını savunma kurumu Freedom House Başkanı yardımcısı Arch Puddington, "Sizler Ermenistan’da, Azerbaycan veya Rusya gibi gerçekten kaba otoriter sistemlere sahip ülkelerle çevrelenmiş durumdasınız" diyen Paddington "Bu çevrede demokratlar için çalışmak oldukça çetin" dedi... Son yıllarda Ermenistan’ın değişmeyen ‘kısmen özgür ülke’ statüsüne ilişkin olarak Puddington, bunun esasta Rusya’nın baskısı ve olumsuz etkisinden kaynakladığını, Ermenistan’ın AB’ye değil de Avrasya’ya yöneliminin de bundan kaynaklandığını kaydetti.

TBMM'den Yahudi Soykırımı açıklaması: Hafızalarda canlı tutulması elzem

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, holokostun hafızalarda canlı tutulmasının, dünyada yeni travmaların oluşmasını önlemek için elzem olduğunu ifade etti.Yeneroğlu, Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Nazi toplama kampı Auschwitz'in, 27 Ocak 1945'te Sovyet birlikleri tarafından kurtarıldığını ve bugünün Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca Uluslararası Yahudi Soykırımı Holokost Kurbanlarını Anma Günü ilan edildiğini anımsattı.

Ermeniler, Kürtler ve Rojava Devrimi

Erdoğan Usta /  ustaerdogan@gmail.com
Anadolu ve Trakya toprakları, yaklaşık 2 milyon Ermeni'nin yurduydu yüz yıl önce. Osmanlı İmparatorluğu’nun o dönem toplam nüfusunun 16 milyon olduğu düşünülecek olur ise, Anadolu ve Trakya’da ne denli yoğun ve canlı bir Ermeni hayatının olduğu da daha net kavranacaktır… Birkaç rakamı daha hatırlatmak faydalı olabilir: Anadolu ve Trakya’nın hemen her yerine dağılmış olan üç bine yakın yerleşim merkezinde Ermeniler yaşıyordu. İki bin dolayında Ermeni okulunda kızlı erkekli 173 bin öğrenci eğitim alıyordu. Ülkenin dört bir yanında iki bin beş yüzün üzerinde Kilise ve Manastır bulunuyordu.Kasaba ve kentlerde ticaret ve imalat ile uğraşan çok sayıda Ermeni bulunmakla birlikte, Ermeni nüfusunun büyük bölümü köylüydü. Türkler, Kürtler ve diğer topluluklarla iç içe yaşıyorlardı.Bu canlı ve köklü Ermeni varlığından geriye hemen hemen hiçbir şeyin kalmamış olması; tarihin gördüğü en büyük soykırımlardan birinin ürünüdür. İnsanlık tarihinin en acımasız etnik temizlik harekatının bir sonucudur.

Sarkisyan: Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, devlet imarının temeline konan ilk taşlardır

28 Ocak Ordu Günü vesilesiyle hizmetleri esnasında gösterdikleri sadakat, cesaret ve önemli hizmetler için bir grup subay devlet ödül ve rütbelerle onore edildiler. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı konutunda ödül töreni yapıldı. Ermenistan cumhurbaşkanı ve başkomutan Serj Sarkisyan, Ordu günü vesilesiyle bir kutlama konuşması yaptı, ödüllendirilenleri kutladı.

Bagajı dolu kavramlar

Ahmet Kurucan / a.kurucan@zaman.com.tr
Kendisini “Süryani cemaatine mensup, dindar ve inancına ölesiye bağlı” diye tanımlayan bir okuyucumuzdan yazımla alakalı yorum aldım. Kısaca şöyle diyor: “Önce Müslümanlar olarak, argo olarak kullanılan gayrimüslim kelimesini terk etmeden zihniyet değişimi yapamazsınız. Zira siz bu kelimeyi küçümsemek için kullanıyorsunuz. Yahudi'ye Yahudi, Hıristiyan'a Hıristiyan deyin. Bizde bir deyim vardır; “Anlaşabilmemiz için önce şu bindiğiniz atın üzerinden inmeniz lazım.” Bu yapıcı tenkitler karşısında okuyucumuza teşekkür ettim ve bir yazı ile cevap vereceğimi belirttim... Okuyucumuz gayrimüslim dediğimiz insanların da bir dini olduğunu ve o din mensubunun kendini tanımladığı şekliyle hitap edilmesi gerektiğini söylüyor. Hiç lafı eğip bükmeden tek kelime ile cevabım, okuyucu bu isteğinde haklıdır, Yahudi'ye Yahudi, Hıristiyan'a Hıristiyan, Budist'e Budist, Müslüman'a Müslüman denmelidir. İki; gayrimüslim tabirinin muhatabını küçümsemek ve hakaret amaçlı kullanıldığı iddia veya ithamına gelince;... açık yüreklilik ve samimiyetle şunu ifade etmek isterim ki ben o yazıda da, hayatımın hiçbir döneminde de gayrimüslim tabirini hakaret ve küçümseme amaçlı kullanmadım. (Biz çoğunluğun da küçümseme amaçlı kullanmadığına inanıyoruz, bu kadar alınganlık fazla. Gayrimüslim, Müslüman olmayan demektir. Neyse biz de artık Müslüman olmayan diyoruz. HYETERT)

Irak cumhurbaşkanı: Irak’ta Ermenilerin varlığı asırlara uzanan bir tarihe sahip

26 Ocak’ta Bağdat’ta Ermenistan-Irak Hükümetlerarası Ortak Komisyon olağan oturumu başladı… Cumhurbaşkanı Masum, Ermenistan cumhurbaşkanı ve Ermeni halkına selam ve iyi dileklerini iletti. Ermenilerin Irak’taki varlığı ve onların ülke gelişimine katkılarının altını çizdi. Masum, Ermenilerin Irak’taki varlığının  asırlara uzanan bir tarihi olduğunu, ülkenin birçok yerleşim biriminde Ermeni izlerini bulmanın mümkün olduğunu, Ermeni toplumunu endişelendiren güncel sorunların daima iktidarın dikkat merkezinde olduğunu belirtti.

AKP Milletvekili: Türkiye'nin Kürt Sorunu Yok, Ermeni Sorunu Var

AKP Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Türkiye'nin Kürt sorunu olmadığını, Ermeni sorunu olduğunu iddia etti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan AKP Milletvekili Faruk Çaturoğlu Osmanlı Devleti'ne Ermenilerin ihanet ettiğini ve arkadan hançerlediğini belirterek, şimdi de benzer bir sorunun gündemde olduğunu kaydedip "Türkiye'nin Kürt sorunu yoktur, Ermeni sorunu vardır" dedi. (Sayın Milletvekilinin dünyadan haberi olmadığı anlaşılıyor. Bazı Irkçıların bile artık gündeme getirmediği Kürt halkını inkar ve Ermenileri suçlama temelli sözler bilgisizliğinin örneği olurken; Cumhurbaşkanı terörün dini milleti olmaz derken bir milletvekilinin tersini söylemesi acıklı. HYETERT)

CHP'nin Ermeni'sinden Skandal İfadeler!


Kılıçdaroğlu, "Allah'tan korkmuyoruz" şeklinde gaf yapmıştı. Erdoğan, konuşmasında Kılıçdaroğlu'nun bu gafını gündeme getirmişti. Tartışmaya dahil olup Erdoğan'ı eleştirmek isteyen CHP'nin Ermeni asıllı vekili Selina Doğan, skandal ifadeler kullandı. CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Meclis'te yaptığı konuşmada büyük bir skandala imza atarak "Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı hukuku göz ardı etmeyi buyurmuş olsa da, "Biz Allah'tan değil, hukuktan ve bu ülkenin elden gitmesinden korkuyoruz" dedi.

'İstifa gerektirir herhangi bir durum olduğunu sanmıyorum'

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu: - "(Hrant Dink cinayeti) Bizim Ermeni toplumumuza hiçbir husumetimiz yoktur… Ermenilerle ilgili Bursa'daki bir toplantıda tehcirden bahsettiği için, devletin de bundan özür dilemesinden bahsettiği için bu akademisyen hakkında kamu davası açıldı. Ben bunun ifade özgürlüğü olduğunu söyledim ve bunu eleştiri olarak beraat ettirdim. Bizim Ermeni toplumumuza hiçbir husumetimiz yoktur. Bu cinayetten üzüntü duydum. Nefretle kınıyorum, bunu. Ancak ben görev yaptığım esnada Kamu Başdenetçisi olarak istifa gerektirir herhangi bir durum olduğunu sanmıyorum. Dolayısıyla verdiğim karardan dolayı da görev esnasında yaptığım bir şeyden özür dilerim ama görevden önce, yargıçlık dönemindeki bir karardan dolayı özür dilemem mümkün değildir."

Travel To Washıngton DC For Peace | Prosperity | Justice


Come to Washington to tell your story on Capitol Hill and advance our community's shared aims of peace, prosperity and justice for the Armenian nation. Join the ANCA's two-day Fly-In to Washington DC on March 15th and 16th. Registration for the fly-in is free and available at anca.org/ancaflyin. Travel and hotel arrangements are the responsibility of participants.  Suggestions are available on the ANCA Fly-In registration page.

'Azınlıkların yüzde 56’sı sosyal medyada yorum yapmaktan tedirgin'

Mevlüt KAZAN 
Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı, ‘Sosyal medya ve Azınlıklar Araştırması’ raporunu açıkladı. Rapora göre; “Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 56’sının sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda çekinerek yorum yaptıklarını ve tedirgin olduklarını, çoğu zaman da gerçek düşüncelerini paylaşamadıklarını ifade etti.” bilgisi paylaşıldı. 

Markar Esayan, AK PM’nde Ermeni karşıtı raporlar lehine oy kullandı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde Türkiye’yi temsil eden Ermeni parlamenter Markar Eseyan, AK PM’nde 26 Ocak’ta Ermeni karşıtı raporlar lehine oy kullandı.

Ermenistan’ın Halep Başkonsolosu Ermeni okulları müdürleriyle buluştu

Ermenistan’ın Halep Başkonsolosu Tigran Gevorgyan 25 Ocak’ta Halep Ermeni okulları müdürlerini kabul etti. Başkonsolos Gevoegyan buluşmada, Suriye Ermeni toplumu sorunlarının daimi surette Ermenistan yönetiminin dikkat merkezinde kalmaya devam ettiği, Ermenistan’ın olanakları çerçevesinde Suriye’de yaşayan soydaşlara destek olmaya devam ettiğini ifade etti.

Zirve Yayınevi Cinayetinde Mahkeme İçişleri Bakanlığı ve Valiliği Tazminata Mahkum Etti

Yaklaşık 9 yıl önce Malatya’da 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayeti ile ilgili ailelerin başvurusu üzerine mahkeme, olayda sorumlu tuttuğu İçişleri Bakanlığı ve Malatya Valiliğini tazminata mahkum etti. 18 Nisan 2007 tarihinde Malatya’da Zirve Yayınevi’nde Tilman Ekkehart, Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in öldürülmesi olayı ile ilgili aileler Malatya İdare Mahkemesi’ne başvurarak tazminat talebinde bulundu… Davanın halen sürdüğünü belirten Avukat Kalı, mağdurların aileleri tarafından idarenin hizmet kusurları olduğu gerekçesiyle Malatya İdare Mahkemesine maddi ve manevi tazminat davası açıldığını söyledi. Davanın bugün sonuçlandığını belirten Kalı, “Suzanna Geske ve çocuklarının vekili olarak açmış olduğumuz maddi ve manevi tazminat davasında mahkeme Tilman Geske’nin eşi Suzanna Geske ve 3 çocuğuna 100’er bin liradan toplam 400 bin TL manevi 17 bin TL’de maddi tazminat verilmesine hükmetti” diye konuştu.

Bedros Turyan (1851-21 Ocak 1872) - ՊԵՏՐՈՍ ԴՈՒՐԵԱՆ

Gençliğine doyamayan Üsküdar’ın kara bahtlı bülbülü dertli şair Bedros Turyan’ı  ölümünün 144.Senesinde anıyoruz. Gelin hep beraber bir geziye çıkalım, bir şairin şiir bahçesini ziyaret edelim. Bu bahçe herhangi bir yerde rastlayacağımız bir bahçe değil, bu bahçe gönlümüzün, duygularımızın, zihnimizin köşelerinde yayılan bir bahçe.

Paregentan  2016

Paregentan 2016

 
When: February 6, 2016 @ 8:00 PM
Where:OIA Center 
Categories:
Ladies Auxiliary Committee

.

Armenians in 2115: Strategic Directions for the Twenty-First Century

The Armenian Communities Department is rolling out a week-long social media campaign and inviting people to reflect on the following overarching question: How do we create new ways of being Armenian in the 21st Century? This question is informed by the report Armenians in 2115: Strategic Directions for the Twenty-First Century, which was the outcome of a seminar organised in Lisbon for the global Armenian leadership. Prominent leaders, intellectuals and experts attended the seminar to discuss the challenges Armenian people currently face, and are likely to face in the foreseeable future.

Türk tarihinin kayıp 70 yılı: Türklerin Müslüman oluşlarının gerçek hikayesi

Erdoğan Mert / http://blog.milliyet.com.tr/erdoganmert
Nasıl Müslüman olduk? Bu konuda pek fazla bir şey bildiğimiz söylenemez. Çünkü Türklerin Müslüman oluşuyla ilgili olarak ne okullarda, ne tarih kitaplarında ayrıntılı bilgi verilmez. Verilen bilgilerden ise sanki İslam'ı duyan-dinleyen Türklerin akın akın Müslüman oldukları ima edilir. Bu gerçek değildir. Gerçeğin bilinmesi istenmez.

Çavuşoğlu: PYD davet edilmişse Cenevre’yi boykot ederiz

Dışişleri Bakanı, Suriye’yle ilgili Cenevre görüşmelerine PYD’nin davet edilmesi halinde Türkiye’nin müzakereleri boykot edeceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’yle ilgili Cenevre görüşmelerine ilişkin konuştu. Katıldığı bir TV kanalında konuyla ilgili konuşan Çavuşoğlu, PYD’nin davet edilmesi halinde Türkiye’nin müzakereleri boykot edeceğini söyledi.

AK PM Marković’in Ermeni karşıtı raporunu kabul etti

26 Ocak’ta Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesinde, Bosna ve Hersek’li parlamenter Milica Marković’in "Azerbaycan’ın sınır yöresi sakinleri maksatlı sudan mahrum edilmekteler" başlıklı Ermeni karşıtı rapor un oylaması gerçekleşti. Oylamada 98 parlamenter Kabul, 71 parlamenter Red, 40 parlamenter Çekimser oy kullandı.

Yaptırımlardan kurtulan İran Avrupa'da yatırımcı peşinde


İran, uluslararası ambargoların kalkmasıyla birlikte yakın ilişkileri bulunan Ermenistan ile ortak projeleri de hızla hayata geçirmek istiyor. Bunların başında da İran-Ermenistan Demiryolu ile Kuzey-Güney Otoyolu Koridoru inşası yer alıyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yaptığı telefon görüşmesinde özellikle Basra Körfezi'ni Karadeniz'e bağlayacak demiryolu projesine dikkat çekerek bunun tamamlanması için iki ülkenin tüm imkanlarını kullanması gerektiğini söyledi. Ruhani, yaptırımların kalmasıyla ikili ekonomik ilişkilerin kolaylaşacağını da ifade ederken,  İran ve Ermenistan arasındaki samimi ve dostane ilişkilerin ‘dünyada sembol ve örnek' oluşturduğunu kaydetti.

Garo Paylan: “Ermenistan vatandaşı değilim”


AKP'li Soluk'un, “Bunu Ermenistan’da söyleyebilir misin?” şeklindeki sorusuna, HDP'li Paylan, “Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım" diye yanıt verdi. Plan ve Bütçe Komisyonu’na verilen arada, AKP’liler ile HDP’liler arasında tartışma yaşandı. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile AKP Sivas Milletvekili Mehmet Habib Soluk, ilginç bir tartışma yaşandı. HDP’li Paylan öz yönetim modelini savunup Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirince, AKP’li Soluk, “Bunu Ermenistan’da söyleyebilir misin?” dedi.

Bir Ağırlık ölçüsü Olarak Gavur Leşi

Haber: Hakkı Özdal - hakki.ozdal@radikal.com.tr /
Dr. İlker Küçükparlak: Türkiye 'yarın yüz yüze bakma' sorumluluğundan kopuyor... Şimdi biz bu ülkenin yurttaşları olarak illa ki bir şeyleri sezinliyoruz, bir gariplikler var. Niye adı konulmuyor? Çünkü adını koymaya kalkanların başına bir şey gelmiş. Sansür biraz da bu demek zaten: Adının konulması kötü… Bu açıdan tarihi tarihçilere bırakmaya gerek yok zaten, sansürün kendisi bir şeyler olduğunu gösteriyor. Mesela “gavur leşi” diye bir deyim var… Bir ağırlık ölçüsü olarak gavur leşi?! Ama tarihimiz de barışçıl falan… Dolayısıyla bir şeyler olduğunu sezinliyor insanlar: En dış halkada olanın başına bir şeyler geliyor… “En dış halkayı” nasıl tanımlarız? “En az Türk olan.” Tamam, Arnavutlar, Boşnaklar da Türk değil ama dini de ortak olmayanlar, Ermeniler, Rumlar… E, en dış halkada olmak bu kadar tehlikeliyken, insanlar da tereddüde yer bırakmayacak şekilde Müslüman ve Türk olduklarını göstermeye adanmışlar.

Erdoğan’dan dövizli askerliği bin euro’ya indiren yasaya onay

Cumhurbaşkanı Erdoğan dövizli askerliği 6 bin avrodan 1000 avroya indiren yasayı onayladı. Yasaya göre; yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türkiye vatandaşları, 6 bin euro yerine bin euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin euro’yu defaten ödeyecek.

Yargıtay, Dink davalarını birleştirdi

Yargıtay, Hrant Dink cinayeti ana davasını, kamu görevlilerinin ihmâli davasıyla birleştirdi. Yargıtay ayrıca, birleştirilen davaya İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bakmasına karar verdi… Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasına ilişkin açılan ve kabul edilen davanın 160 sayfalık iddianamesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç de bulunuyor.

Gizli saklılar ve gizli kimlikler neden kendilerini gizlerler

Murat Akbaş /  E-Mail : istanbultimes@gmail.com
İnsanların ırkına ve rengine bakmadan birlik beraberlik içinde yaşamak varken; gizli saklılar önce bir imparatorluğa ihanet ederek yıkılışına sonra ise bir cumhuriyeti içten içe yönetmeye bir ağaç kurdu misali yok oluşa götürmeye çalışması karşısında Türkiye`de kaç çeşit Yahudi var sorusuna cevap arıyorum…(Bu konu da paranoya haline geldi. Duyan da Türkiye'nin yarısı dönme sanacak. HYETERT)

İç savaş bahane, özgürleşme şahane!

İsmail Hakkı Cengiz / http://blog.milliyet.com.tr/ihacengiz
Elbette Suriye yıkılmasaydı bu insanlar evlerini terk etmeyecek, önce Türkiye’ye oradan da Yunanistan’a, İtalya’ya, Almanya’ya, Fransa’ya, İsviçre’ye, hatta Manş’ı geçip İngiltere’ye gitmeyeceklerdi… Mesele, sadece bir iç savaştan, yakılan-yıkılan bir ülkeden kaçmak değil! Öyle olsaydı sadece Batı’ya doğru değil, doğuya doğru da kaçarlardı…Din kardeşlerinin, kavim kardeşlerinin yanına, misal, zengin Suudi Arabistan’a, Katar’a doğru da kaçarlardı…Hayır, oralara kaçmak akıllarına bile gelmiyor!Türkiye’de bile durmak istemiyorlar… Hepsi Batı’ya, Hıristiyan Avrupa’ya göçüyor! Çünkü medeniyet orada, İnsanlık orada, “Ölçüyü-tartıyı doğru tutmak” orada, “Kul hakkına riayet” orada, Refah, huzur, barış, özgürlük orada, Doğuyla Batı arasında bu kadar anormal fark varken bu “göç”ü durduramazsınız!

Ankara Rumları ve Ankara Ermenilerinin Ata Topraklarında Tüketilmesi

Sait Çetinoğlu
1916 Büyük Ankara Yangınında[1] enkaz olan Aziz Klementos Kilisesi bitişiğinde[2] büyüyen[3] Androniki Karasuli Mastridu’nun Atina’da 1966 yılında yayınlanan Kayıp Vatanımdan Hatıralar (Ankara’daki Hayatım), başlıklı anılarında,  1916, yirmi dokuz Ağustos pazartesi günü. Sabah henüz kalktığımızda, havada bir bulanıklık ve gökyüzünde kırmızı alevler vardı. sözleriyle anlatmaya başladığı ve Ankaralılar için unutulmaz bir yıl olan 1916’da, büyük bir yangın sekiz bin Hıristiyan evini kül etmesiyle sonlanan Ankara Yangını ayrıntılı nakletmesinin yanında Ankara Rumlarının yaşamı ve  Ankaradaki tehcirleri, ölümleri  de ayrıntılarıyla paylaşır.

2015 AK Türkiye İlerleme Raporu Ve Azınlıklar IV / Örgütlenme ve Patrik Seçimi

Murat Bebiroğlu
Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporunda yer verilmeyen konulardan biri de, Cumhuriyet’ten bu yana bir türlü kalıcı bir çözüm bulunmayan cemaatin örgütlenmesinin en önemli parçalarından biri olan Ermenilerin Patrik seçimidir. Ermeni patrikliği günümüzde bile de facto var olan ama de juro olmayan bir kurumdur.

Serj Sarkisyan, Ermenistan Devlet Gençlik Orkestrası 10. Yıl jübile konserine katıldı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve eşi Rita Sarkisyan, bugün 25 Ocak’ta Ermenistan Devlet Gençlik Orkestrası 10. Yıl jübile konserinde hazır bulundular. Konser, Aram Haçaturyan Büyük Filarmoni Salonunda gerçekleşti.

Ukrayna’nın Chernigov kentinde Soykırımın 100. Yılına ithafen haçar açılışı gerçekleştirildi

Ukrayna’nın Chernigov (Chernihiv) kentinde Ermeni Soykırımının 100. Yılına ithafen haçar açılışı gerçekleştirildi. Haçkar Mesih’in Doğuş Kilisesi avlusuna yerleştirildi.  Ukrayna Ermenileri Birliği (UEB) İcra Direktrörü Davit Mkrtiçyan açılışa Ermeni ve Ortodoks ruhaniler, yerel Ermeni toplumu ve kent yönetimi temsilcilerinin katıldıklarını ifade etti.

Balat'taki Demir Kilise'ye iç restorasyon

Zeynel Yaman
İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından biri olan ve 2011 yılından beri güçlendirme çalışmaları devam eden Fatih'teki Sveti Stefan Kilisesi'nin iç mekanı da restore edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi işbirliğiyle yürütülen restorasyon çalışmaları dış cephede devam ediyor.

İran'dan Ermenistan'a mesaj

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Erivan-Tahran ilişkilerinin dünyada örnek olduğunu söyledi.İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Erivan-Tahran ilişkilerinin dünyada örnek teşkil ettiğini belirterek Basra Körfezi'nin Karadeniz'e bağlanması için İran ve Ermenistan'ın kapasitelerini kullanmasını istedi.

HDP İstanbul Milletvekili Ermeni asıllı Garo Paylan kimdir?

Ermeni asıllı Malatyalı bir ailenin, İstanbul'da dünyaya getirdiği üç çocuğun ortancası olup 1972 doğumludur. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Uzun yıllar Ermeni okullarında yöneticilik yapan Paylan, ana dili temelli çok dilli eğitimin gelişimi için projeler yönetti. HDP'nin kurucularından olup halen HDP merkez yürütme kurulu üyesidir. (Ne diyelim diliniz eşek arısı soksun. Garo Paylan Ermenidir, Ermeni asıllı dönme değil. HYETERT)

HDP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri belli oldu

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) TBMM'de oluşturulacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na vereceği isimler belli oldu. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yer alacak isimler: Meral Danış Beştaş, Mithat Sancar ve Garo Paylan.

“Silahlar Sussun, Müzakereler Başlasın”

Geçtiğimiz yıllarda çözüm süreci, barış süreci derken çok umutlanmıştık. Adı ne olursa olsun, Türkiye’nin Kürt sorununu demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi çözülebileceğine inanmıştık. İnsanlar o kadar umutluydu ve o kadar umutlu olmak istiyordu ki barışa, çözüme ve Kürt meselesine ilişkin bütün konuşmalar “en azından artık cenaze kaldırmıyoruz” cümleleriyle başlıyordu. Çünkü artık anaların ağlamayacağını ummak, acılarımızın dineceğinin de bir işaretiydi. Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor.

ADAA Honorary Jury Announcement - Saroyan/Paul Prize

The Armenian Dramatic Arts Alliance (ADAA), is proud to announce the Honorary Jury for the 2016 cycle of the biennial Saroyan/Paul $10,000 Human Rights Prize in Playwriting. ADAA has been administering this contest since 2008.

Aras Özbiliz'in bonservis bedeli

Beşiktaş Kulübü, yeni transferi Ermeni futbolcu Aras Özbiliz için Spartak Moskova Kulübüne 1,3 milyon avro bonservis ücreti ödeyecek. Beşi̇ktaş Futbol Yatırımları Sanayi̇ ve Ti̇caret AŞ'den Borsa İstanbul'a gönderilen ve Kamuyu Aydınlatma Platformunda da yayımlanan açıklamada, "Aras Özbiliz'in transferi ile ilgili olarak Spartak Moskova ile anlaşmaya varılmıştır. Spartak Moskova Kulübüne transfer bedeli olarak 1.300.000 avro ödenecektir" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, 25 yaşındaki oyuncuya verilecek ücretle ilgili bildirim yer almadı.