Etiketler

Patrik Bartholomeos İzmir'de

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Aziz Vukolos Günü için geldiği İzmir'de Vali Mustafa Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret etti. Konak Yalı Camii ziyaretini erteleyen Patrik Bartholomeos, Aziz Vukolos Kilisesi'nde şölensel akşam ayinine katılacak. Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, bugün İzmir'e geldi.

Acıların ‘Deliller’i yok ediliyor

Ermeni soykırımında toplama kampı, sonra da yetimhane yapılan ve ismi “Millet Hanı” olarak değiştirilen Han-ı Delilan (Deliller Hanı), ticarethaneye dönüştürülmek isteniyor. Tarihi bir dönemin belleği olan han ile birlikte kentteki gayrimüslim izler de siliniyor. 1950’li yıllarda nüfusunun yarısından fazlasını gayrimüslimlerin oluşturduğu Urfa’da, gayrimüslimlere yönelik izler neredeyse tamamen silindi. “Tehcir” politikası ile yaşanan sürgünlerin son durağı olan Urfa’da Ermeniler katliamdan geçirilirken, çocukları da buradaki yetimhanelere verildi.

Dikran Toraman Adı Yaşayacak

Ordu Olay Gazetesi’nin başlattığı ‘Dr. Dikran Toraman’ın İsminin Yaşatılması”  kampanyasına binin üzerinde destek gelmesi Altınordu Belediyesini harekete geçirdi. Ordu Olay Gazetesi’nin 20 Ocak tarihinde başlattığı ‘Dr. Dikran Toraman’ın İsminin Yaşatılması”  kampanyasına gelen destek 9 günlük sürede bini aştı. Ordu’nun önde gelen isimlerinden ve vatandaşlardan kampanyaya gelen destek üzerine Altınordu Belediyesi de çalışma başlattı. Ermeni asıllı olan fakat Ordu’ya ve Ordululara yaptığı fedakârlıklarla tanınan Dr. Dikran Toraman’ın isminin yaşadığı sokağa ya da parka verileceği bildirildi.

Satılık kiliseler cami oluyor

Avrupa'da ilgi yetersizliğinden kapanan kiliseler, yüksek bakım maliyetleri nedeniyle satılıyor. Avrupa'da ilgisizlik nedeniyle kapılarına kilit vurulan kiliselerden bazıları Müslümanlar tarafından satın alınarak camiye dönüştürülüyor. Belçika'nın başkenti Brüksel'in Schaerbeek mahallesindeki Gesu Kilisesi yıllardır kapalı. Sığınmacı yurdu haline gelen kilise, 2013 yılındaki operasyonla boşaltılırken, şimdilerde Azizlerin heykelleri ile süslü merdivenleri evsizlere yuva olmuş durumda. Yanındaki manastır ise artık 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet verecek.

Hıristiyan dünyasında tarihi görüşme: Papa ve Patrik Küba’da bir araya geliyor

Katolik Hıristiyan dünyasının ruhani lideri Papa Francis ve Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in önümüzdeki hafta Küba'da bir araya geleceği bildirildi. İki dini liderin 12 Şubat'ta gerçekleşmesi planlanan görüşmelerinde ele alınacak ana gündem maddesinin "Hıristiyanların maruz kaldıkları zulüm" olacağı belirtildi.

Paros Şubat Sayısı Çıktı


Dersimli Kemal ermenici Selina Doğan’ı neden milletvekili yaptı?

İbrahim Özdoğan H&H Yorum
Benim bu makaleyi yazmama neden olan şey ise geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanı Kürtçü Alevici Cemal Canpolat başkanlığında Güneydoğu’ya bir ziyaret yapılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni katliamcı gösterip, teröristleri temize çıkaran çirkin demeçler verilmişti. İşte bu heyette CHP’nin İstanbul milletvekili Ermenici Seline Doğan’da bulunuyordu. Selina Doğan bu ziyaretten sonra sosyal medya hesabından Diyarbakır’ın adını Digranegerd (Ermenice)/Amed (Kürtçe) olarak gösteriyordu. Bu adlandırma Selina Doğan’ın hangi hülyalar peşinde koştuğunu ve Ermenici olduğunu göstermeye yeter ama bu onun bu husustaki ilk vukuatı değil. Ermenici Selina Doğan Türklerin Ermenilere soykırım uyguladığı yalanını savunucularındandır. (Tam bir cehl-i mürekkep. Ne demek Ermenici ? Diyarbakır’ın Ermenice ismini söyleyince Diyarbakır Ermeni toprağı mı olacak? Allah akıl fikir versin. HYETERT)

Fransa’dan inkâr yasası tasarısına revizyon kararı

Vercihan Ziflioğlu  / Yeni Yüzyıl
Fransa'da, ‘Ermeni Soykırımı İnkar Yasa Tasarısı’ yeniden gündeme gelecek. Valeri Boyer’in adıyla özdeşleşen tasarı, geçtiğimiz yıllarda gündem yaratmıştı. Tasarı, Fransa Anayasa Mahkemesi’nden ‘ifade özgürlüğüne’ engel oluşturduğu gerekçe gösterilerek iptal edilmişti. Yeni Yüzyıl Gazetesi yeniden gündem yaratması beklenen tasarı öncesinde ilk tasarının gündeme gelmesinde rol oynayan Valeri Boyerin’in Eski Danışmanı Garo Yalic’le konuştu.

Fransa Anayasa Konseyi: Bir Fiilin Soykırım Olup Olmadığını Ancak Yetkili Mahkeme Belirler

Amerikan Türk Dernekleri Asemblesi (ATAA), Fransa Anayasa Konseyi'nin 8 Ocak 2016 tarihli kararının yansıttığı hukuk ve adalet anlayışının, ABD Kongresi'ne de örnek teşkil etmesini dileyen bir duyuru yayınladı.

IŞİD’le ticaret iddiaları: Türkiye hükümeti sıkıştı

İsrail Savunma Bakanı, kısa bir süre önce Türkiye ile IŞİD arasında petrol ticareti olduğunu dile getirdi. Açıklamanın, İsrail ile ilişkilerini zirveye çıkaran Yunanistan’dan yapılması da dikkat çekti. Konuyu değerlendiren araştırmacı Özgür Şen, pek çok aktörden biri olan Türkiye’nin uluslararası arenada sıkıştığına dikkat çekiyor.  Sputnik'de Elif Örnek'in derlediği haber şöyle: İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, “Bildiğiniz gibi IŞİD uzun zamandır petrol karşılığında Türk parasından faydalanıyor” sözleriyle, uzun bir süredir dillendirilen IŞİD petrol ticaretini bir kez daha gündeme getirdi. Yalon’un bu açıklamayı Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapması da dikkat çekti.

100 Yılda 100’leşemediğiniz Soykırım Suçuna Dair Duruşunuzun “Kabahatinizden Büyük” Olduğunu Bile İdrak Edemeyecek Kadar Cahil Olamazsınız !

Sarkis Hatspanian
Şahhaydar Yarkın’ın “Virane Kıği” kitabının yazarına yönelttiği suçlama “al birini vur ötekine” türünden ilkellikte olup, “Kiğı’nın Ermeni köylerinde gerçekleştirilen katliamları incelemiş (olan yazarın), Kiğı’nın merkezindeki katliam sürecini değerlendirmemiş ve katliam süresince Kiğı’nın bütün bölgelerinden oluşturulan kafileleri ele almamış” ve “Kiğı’daki Ermeni katliamını, katliamı planlayıp yöneten İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne ve katliamda öncü rol oynayan Teşkilât-ı Mahsusa çetelerine hiç değinmeden katliamı sadece Kürt ve Türk köylülerine ve ağırlıklı olarak Kürt-Alevi köyü olan Bileceli köylülere yüklemekte” olduğunu iddia etmesindendir. İddia diyorum, çünkü Hovsep Tokat’ın yazısında bu haksız eleştiriyi dolaylı veya dolaysız doğrulayan tek anlatı yok... Hovsep Tokat’ın “Virane Kıği” çalışmasına Yarkın’ın “eleştirel bir değerlendirme” başlığı yakıştırılarak “Kürt Tarihi”nde yayınlanan yazısı, cellat dedelerinin işlediği günahla yüzleşmeyi beceremeyen torunların da aynı günahı sahiplenmeye kalkışmasına şahit olduğumuz bir ayıpken, “Kürt Tarihi” dergisinin sözkonusu yazının yayınlandığı sayısında “Editörden” başlığıyla Mesut Yeğen imzasıyla okuduğumuz, manevi anlamda Yarkın’ın yazısından çok, ama çok daha berbat makalesi, ayıbın çok daha ötesinde tarih sahtekârlığı suçunun işlendiği başlı başına bir vaka aslında ! 

Avrupa’dan Tarihi Soykırım Kararı

Avrupa Parlamentosu, IŞİD’in Ortadoğu’daki katliamlarını soykırım olarak kabul etti. Parlamento kararında “Sözde İslam devleti Hıristiyanlara, Yezidilere, diğer dini ve etnik azınlıklara soykırım uygulamıştır” dendi. Brüksel merkezli Avrupa Parlamentosu tarihi bir karar imza attı. Birlik, Ortadoğu’da süregelen katliamları soykırım olarak kabul etti. AP kararında, Irak ve Suriye'de Hıristiyanlar, Ezidiler, diğer dini ve etnik azınlıklara karşı bir soykırım yapıldığı yer aldı. Birleşmiş Milletler’i de göreve çağıran Avrupa Parlamentosu, IŞİD tarafından işlenen şiddet suçlarını soruşturması için Güvenlik Konseyi’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruyu desteklemesini istedi.

Teröristlerden, Halep Ermeni meskun mahallelerine roket saldırısı

3 Şubat akşamı teröristler Halep Ermeni meskun mahallelerine roketle saldırıda bulundular. Bilgi Halep Ermeni Apostolik Kilisesi Beriye Diyakozluğundan geldi. Roketlerden biri Surp Grigor Lusavoriç Kilisesi ve Sahakyan Okulu arasındaki Nor Gyugh Ermeni mahallesinde patladı. İkinci roket Ermeni Huzurevi yakınında patladı. Bu patama sonucu elektrik aktarım hatları yandı.

'Türkiye Suriye’yi işgâle hazırlanıyor'

Yazılı açıklama yayımlayan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Türkiye’nin Suriye’ye askeri işgal hazırlığında olduğu yönünde şüpheleri olduğunu ifade etti. Sözcü, bu şüphelerin ciddi temelleri olduğunu da iddia etti. Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye topraklarında harekete geçme yönünde gizli hazırlık yaptığına yönelik sinyaller artıyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Türk tarafının bu eylemlerini tehlikeli bir emsal ve Suriye sınırı yakınlarındaki yasadışı askeri etkinliği gizlemek yönünde bir çaba olarak görüyor" ifadeleri kullanıldı.

Cephe Hattında Çatışma: 3 Ermeni Askeri Öldürüldü

Cephe hattında Ermenistan ve Azerbaycan arasında şiddetlenen çatışmalarda 1 Azeri askeri şehit olurken, 3 Ermeni askeri de öldürüldü. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre dün cephe hattında Ermeni güçlerin saldırısında Azerbaycan ordusundan İmran Mirzeyev şehit oldu.

'Alevi mi yoksa Ermeni mi' diye hedef gösterildi

Ali Ekber Ertürk
Cemevleriyle ilgili sözleri nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i eleştiren Cihaner için “Dinime Diyanetim’e söven İlhan Cihaner Alevi mi? Yoksa lideri Kemal Kılıçdaroğlu gibi kripto Ermeni mi?” denildi. (Ermeni kadar başınız taş düşsün demekten biz usandık. HYETERT)

Barış için birleşen piyanistler

Düzenlenen konserin amacı, Suriye Palmira antik kentinde yer alan asırlık mabetlere yapılan saldırıların aslında insanlık değerlerine yapıldığına dikkat çekmekti. Konserde, Suriyeli, Yahudi, İranlı, Amerikalı, Türk, Ermeni, Yunan, Kıbrıs Türkü ve Kıbrıs Rumu, 9 sanatçı ortak bir mesaj verdiler: İnsanlar, barışı beraber inşa edebilirler.

Vatikan Geçen Yıl Soykırım Olarak Nitelendirdiği Ermeni Olaylarına İlişkin İsim Değiştirdi

Vatikan Geçen Yıl Soykırım Olarak Nitelendirdiği Ermeni Olaylarına İlişkin İsim Değiştirdi
Papa geçen yıl Ermeni olaylarını soykırım olarak nitelendirmiş, bu yıl yaptığı açıklamada ise 1915 olaylarına ilişkin ''trajik 1915 olayları'' adını kullandı. Bu açıklamanın ardından Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’nın görevine dönmesine karar verildi.

"Büyükelçi görevine dönüyor"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’nın görevine dönmesine karar verildiğini açıkladı… Bilgiç, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi'nin yeniden görevine başlayacağını, "Bu çerçevede, Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda 12 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen ayinden beri istişareler için Merkez’de bulunan Vatikan Büyükelçimiz Mehmet Paçacı’nın görevine dönmesine karar verilmiştir" ifadesi ile duyurdu. Vatikan ile Türkiye arasında 1960 yılına dayanan ilişkiler, geçen yıl 12 Nisan’da Papa Franciscus’un Ermeniler için düzenlenen ayinde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili "soykırım" ifadesini kullanmasıyla gerilmişti. Papa’nın açıklamaları üzerine Türkiye aynı gün Vatikan nezdindeki büyükelçisi Prof. Mehmet Paçacı’yı Ankara’ya çağırarak ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirmişti.

Ցեղասպանութեան Ուրացման Դէմ Բողոքի Լուռ Ցոյցեր Ամերիկեան Համալսարաններու Մէջ


ՓՈՔՐԻԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆ.- Հինգշաբթի, Փետրուար 4ին, Հայ ուսանողական միութիւններու համախմբումը հանդիսացող Համահայկական ուսանողական միութիւնը (All-ASA), Հայոց Ցեղասպանութեան ուրացման բողոքի լուռ ցոյցեր պիտի համակարգէ Միացեալ Նահանգներու համալսարաններուն մէջ, համագործակցութեամբ ՀԵԴի Արեւմտեան եւ Արեւելեան Ամերիկայի մարմիններուն, ՀՅԴ «Շանթ» ուսանողական միութեան, ինչպէս նաեւ «Ալֆա Կամա Ալֆա» եւ «Ալֆա Էփսիլոն Օմեկա» ուսանողական ընկերակցութիւններուն։

AGBU Hye Geen & Young Circle Organize International Conference

The International Conference will take place on Saturday March 5, 2016 at Woodbury University, Fletcher Jones Auditorium, located at 7500 N Glenoaks Blvd., Burbank, CA 91504. Registration is at 9:00 a.m., Conference duration from 10:00 a.m. to 2:30 p.m. Lunch is included. Registration fee for adults $30, students with ID $15. Register now  www.itsmyseat.com/
HyeGeen  Head Office: 626 794 7942

Dr. Dikran Toraman

O. Rüştü Baş / rustubas@gmail.com
Başta Enver Yılmaz, Engin Tekintaş olmak üzere iki Şehr-i Emin ile kent konseyi başkanı Atila Tatar’a hitaben bir “Açık Mektup” kaleme aldı. Açık mektupta yazılanları satır satır buraya alacak değilim. Şu kadarını söyleyeyim: Dr. Dikran Toraman’a Orduluların tabii ki vefa borcu var. Ve bu vefa borcunu bizler; Zaferi Milli Mahallesi’nde doğup büyüdüğü sokağa adını vererek helalleşeceksek;  doktorumuzun bunu sadece; Orduspor’da uzun yıllar maddi bir beklenti içinde olmadan verdiği hizmetle fazlasıyla hak ettiğine inanıyorum.

AINA: European Parliament Designates IS Atrocities As Genocide

Brussels (AINA) -- The European Parliament voted today to designate the atrocities committed by ISIS against religious and ethnic minorities, including Assyrians and Yazidiz, as genocide. The resolution passed by an overwhelming majority. Formal genocide recognition places legal obligations on all countries who are signatories to the genocide convention to take action.

Save 15% at St. Vartan Bookstore

This Vartanantz Day we invite you to visit the website of St. Vartan Bookstore, and to enjoy 15 percent off your purchase.
Enter coupon code "Vartanantz" at checkout. Offer valid February 4 through 12, 2016 (online purchases only). 
Browse our collection of history books, children's items, music, movies, and jewelry.
Eastern Diocese of the Armenian Church of The Armenian Church Of America

CHPli Selina Doğan’dan Diyarbakır’da DİKRANAGERT açılımı!

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği Diyarbakır ziyaretine 100 kadar belediye başkanı, il yönetim kurulu üyesi ve milletvekili katıldı. Heyetteki İstanbul milletvekili Selina Doğan Facebook’taki notlarının başına kaynak olarak il adını üç dilde koymuş:“Diyarbakır/ Dikranagert/  Amed” Anlaşılacağı gibi Dikranagert Diyarbakır’a Ermenilerin verdiği ad… Ermeni kaynakları bölgedeki şehirleri miladın ilk yüz yılında bölgeye hakim olan Ermeni Kralı Tigran’ın kurduğunu iddia ediyor. Selina Doğan eski adını zikrederek Diyarbakır’ın aynı zamanda bir Ermeni kenti olduğunu anımsatıyor.

Virane Kiğı Üzerine

Osep Tokat 
Virane Kiğı adlı kitabım ile ilgili sayın Haydar Yarkın’ın eleştirel yazısını Kürt Tarihi dergisinin 18. sayısında ve sosyal medya sayfasında bir arkadaşımın uyarısı sonucu gördüm. Bir eserin herkes tarafından beğenilmesinin beklenemeyeceği doğaldır. Ancak tarihi belgelere dayanılarak anlatılmış olayların ve faillerinin kaydedilmiş olması makul düşünen bir kimsede rahatsızlık yaratmamalıdır. Kitabımda faydalandığım kaynaklar küçümsenmiş ve ikincil derecede kaynaklar olarak nitelendirilmiştir. 

Ulusunun Bahtını Açan Kadim Zaman Ermeni Şarkılarının Koruyucusu; Hovhannes Çirişyan

Editör Notu:  Burada, şarkılar ve tamamen kişiye has bir anlatım yoluyla ifade edilen benzersiz bir tanıklıkla karşı karşıyayız. John (Hovhannes) Çirişyan’ın kayıtları bize onun Maraş’ının kapılarını açıyor. Hovhannes, bu ninnileri, duaları ve şarkıları (hepsini olmasa da) Maraş’ta geçirdiği çocukluk, ergenlik ve gençlik yılları sırasında duymuş ve öğrenmiş. Şarkıların çoğunluğuna, Hovhannes’in annesi, ailesi, karısı ve Maraş’taki Ermeni yaşamı hakkında bilgiler aktardığı açıklamalar eklenmiştir. Tüm bunların, bize, Maraş’taki Ermenilerin günlük hayatını ve sosyal çevresini çok daha yakından tanıma imkânı sunduğunu düşünüyoruz ki bunlar da Huşamadanyan’ın başlıca amaçladığı hedefler arasındadır. 

Flaş iddia: Vatikan Mezopotamya Hristiyan Devleti kuracak!

İşte Abdurrahman Dilipak'ın yazısındaki o bölüm: “Vatikan 200 milyar dolara yakın para ayırmış; Ermenistan’dan başlayarak, Kürt bölgesini de içine alan, Gürcistan’dan başlayıp, Suriye ve Lübnan’ı da içine alan Anadolu devleti gibi, Hıristiyan ağırlıklı, Dürzilerin, Nuseyrilerin, Süryanilerin, Ezidilerin de içinde olacakları, Kürtleri de yanına alacakları yeni bir Mezepotamya devleti kuracaklarmış.

EMİTT 2016 Sönük Geçti

Ayfer Tuzcu Ünsal / info@gaziantephaberler.com
Emitt (Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyehat) Fuarı geçen hafta sonu yapıldı. Turizmdeki kriz, tüm boyutlarıyla fuara da yansımıştı. Örneğin, bazı kentlerin yanısıra Gaziantebin de bu sene standı yoktu. Ama bunun yanısıra başka hoşluklar vardı, özellikle Güneydoğu İllerinin standlarında ki gümbür gümbür davul sesleri bu sene yoktu. O nedenle de konuşulanları rahatlıkla anlayabildim.

Emekli Büyükelçi Aydın Nurhan: Kemalizm materyalizmdir

Cengiz Sözübek
“Cumhuriyet bir anlamda İngiltere ile uzlaşmadır. İnönü’nün Lozan çıkışındaki “Ohh! Yüz sene kazandık” sözü Lozan’ın özüdür.” diyen emekli büyükelçi Aydın Nurhan, "Hariciye siyasetinde, bugün Tayyip bey ne yapıyorsa Atatürk'te onu yapardı sanırım. Ama bugün yaşasaydı bir dezavantajı olurdu, yaptıklarını demokrasi içinde yapmakta zorlanırdı." dedi.

ABD İle Korkunç Uçurum

Kasım Cindemir
ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un Kobani ziyareti, Ankara ile Washington arasında, PYD ve PKK konularındaki görüş ayrılığının açık ve somut bir göstergesi olarak nitelendirildi. Brett McGurk’un ziyareti sırasında görüştüğü isimler arasında, PKK’nın Kandil kadrosundan önemli bir isim olan Polat Can’ın yer aldığı da bugün basına yansıdı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi (CSIS) Türkiye Programı Direktörü Dr. Bülent Alirıza, “Ankara ile Washington arasında korkunç bir görüş ayrılığı ve uçurum var. Başkan Obama’nın Özel Temsilcisi Brett McGurk’un Kobani’ye yaptığı ziyaret bunun çok açık ve somut bir göstergesidir” dedi.

İsveç'in yerli azınlık halkı Samiler, İsveç devletine karşı açtıkları davayı kazandı.

Kuzеy İsvеç bölgеsindе bulunаn, Sаmilеrin Girjаs köyü hаlkı 2009 yılındа İsvеç Pаrlаmеntоsu'nun 1993 yılındа kаbul еttiği yаbаn vе bаlık аvcılığı hаklаrını düzеnlеmе yеtkisini dеvlеtе vеrеn kаnun аlеyhinе dаvа аçmışlаrdı. Sаmi köyünün dеvlеt аlеyhinе аçtığı dаvа bugün Gällivаrе mаhkеmеsindеki sоn duruşmаdа Sаmilеr lеhinе sоnuçlаndı. Sаmilеr lеhinе sоnuçlаnаn dаvа rеn gеyiği yеtiştiriciliğiylе uğrаşаn diğеr Sаmi köylеri için dе bir örnеk tеşkil еdiyоr.

The Year of Thinking Strategically

 Dear Friends,  
Here at the Institute of Armenian Studies, 2016 is going to be a year for provoking ideas and inspiring people. We began the year with a group of guests who challenged traditional thinking about the role of the Republic of Armenia and varieties of engagement by the Diaspora.  On January 12, 2016, Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, founders of the IDeA Foundation, together with Noubar Afeyan, co-founder of 100Lives, and Sam Simonian, founder of TUMO Center for Creative Technologies all spoke about how and why to engage with Armenia – strategically, effectively. 

Ermeni Yetimlerin Asimilasyonu: Antura Yetimhanesi

Selim Deringil
Ermeni Soykırımı’nın en az bilinen boyutlarından biri tehcir ve katliamların sonucu yetim kalan Ermeni çocuklarının akıbetidir. Bunların bir kısmı Müslüman ailelere dağıtılmış, genç kadın ve kızların bir kısmı Müslümanlarla “evlendirilmiş”, hemen hepsi zorla Müslüman edilerek Ermeni kimliklerini unutmaları sağlanmıştır. Sayıları konusunda kesin bir şey söylemek imkânsızdır, ancak bazı kaynaklar 200.000 civarında bu tür Müslümanlaştırılmış Ermeni yetimden söz etmektedir. (Yetimhaneler konusunda en yetkin çalışmalardan biri Nazan Maksudyan’ın Orphans and Destitute Children in the Late OttomanEmpire (Syracuse University Press, 2014) kitabıdır.)

Şarmazanov: Hollande’ın sözleri Soykırımın inkarını yeni bir etaba yükseltmekte

Fransa cumhurbaşkanı François Hollande’ın Ermeni Soykırımının inkarına karşı sözleri mücadeleyi yeni bir etaba yükseltmekte. Beyanat 2 Şubat’ta Meclis’te yaptığı konuşma esnasında Ermenistan Millet Meclisi Başkan Yardımcısı  Eduard Şarmazanov’dan geldi. Şarmazaov, Hollande’ın Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yasa tasarının gündeme tekrar döneceğine ilişkin sözlerinin, mücadeleyi yeni bir etaba ulaştıracağını kaydetti.

Nalbandyan: Azerbaycan’ın Karabağ meselesinde dini etmeni kullanmak çabaları çok tehlikeli

Dışişleri bakanı Edvard Nalbandyan, Azerbaycan yönetiminin belli aralıklarla militarist duyurularda bulunduğu AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarını eleştirdiğini kaydederek: "Bu arada destek almadıklarından şikayetçiler. Bu kez  daha da ileri giderek, Azerbaycan’ın bir İslam ülkesi olduğunu duyurarak, eş başkanları İslamofobik olmakla eleştirdiler. Dini etmeni özellikle şimdi kullanmanın oldukça tehlikeli olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Benzeri denemeler daha önce de oldu, ancak bu kez onlar doğrudan eş başkanı ülkeleri eleştirmekteler. Bu arada kendileriyle ilgili olarak da, hoşgörülü ülke olarak konuşuyorlar" dedi.

Memoirs of Napoleon's Dashing Armenian Bodyguard Published

By Aram Arkun / The Armenian Mirror-Spectator
''Roustam stated clearly in his own words that he was an Armenian from Karabagh''. Roustam Raza (1781-1845), kidnapped as a child in the Caucasus and sold seven times, was trained in Egypt as a Mamluk but ended up as Napoleon Bonaparte’s bodyguard, valet and confidant for some fifteen years. The Memoirs of Roustam: Napoleon’s Mamluk Imperial Bodyguard (London: Bennet and Bloom, 2014), translated into English for the first time by Catherine Carpenter and edited with annotations and introduction by Ara Ghazarians, provides glimpses into the exciting and complicated life of this unusual and largely ignored figure. Roustam was made into a character in the works of many famous writers like Honoré de Balzac, Leo Tolstoy and Fyodor Dostoyevsky, and was painted by many artists.

Rus ekonomisi Ermeni göçmenleri de vurdu

Ermeni göçmenlerin Rusya'dan ülkelerine para transferi yüzde 36 azalırken ABD'de yaşayanların para transferlerinde ise artış görüldü. Rusya'da yaşayan Ermeni göçmenlerin ülkelerine gönderdikleri para miktarının ciddi oranda azaldığı bildirildi. Interfax ajansının Ermenistan Merkez Bankasını kaynak göstererek bildirdiğine göre, 2015 yılında ülkeden Ermenistan'a para transferi 916 milyon dolar olarak gerçekleşti. bu rakamın 2014 yılında Ermeni göçmenlerin Rusya’dan gönderdikleri paradan yüzde 36,1 oranında az olduğu açıklandı.

Patrik Bartholomeos camiye fidan dikecek

Elif Demirci İzmir, (DHA) – FENER Rum Patriği Bartholomeos, Aziz Vukolos Günü için bu cuma günü İzmir’e gelecek. Kentte bir hafta kalacak olan Bartholomeos, Konak, Karşıyaka ve Karaburun`da üç caminin bahçesine dinlerin kardeşliği adına mersin fidanı dikecek.

Hukuka kılıç çeken yenilmeye mahkûmdur

Ali Rıza Taşdelen
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ermeni Dernekleri Koordinasyonu Konseyi’nin her yıl Ocak sonunda düzenlenen geleneksel gecesinin yine baş konuğu idi. Hollande, Ermeni diasporasına bilmem bu kaçıncı kez yine söz verdi. 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yeni bir yasa tasarısı hazırlıyorlarmış. Hazırlanacak tasarı ile ilgili rapor hazırlama görevini de eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Fransız Jean Paul Costa’ya vermiş. Aman ha ! Öyle bir tasarı hazırlayalım ki «AHİM’in Perinçek kararına ve Fransız Anayasa Konseyi kararına ters düşmesin» talimatını vermiş «en büyük hukukçulardan biri olan Jean Paul Costa’ya». Ve eklemiş Hollande: «kimsenin karşı çıkamayacağı» bir tasarı olsun. (Hep beraber göreceğiz. HYETERT)

Beşiktaş Ermenistan’ın Messi’sine sahip cıktı

Vercihan Ziflioğlu
Ermeni milli futbolcu Aras Özbiliz’in 3,5 yıllığına siyah-beyazlı kulüple anlaşmasına gelen tepkiler sonuçsuz kaldı. Beşiktaş kulübünün oyuncusuna kol kanat germesi Ermeni toplumunu da sevindirdi… Stadyum Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni ve Ermeni kökenli spor yazarı Aram Kuran, Özbil ile ilgili tepkiler için, “Görevimiz Aras’ları çoğaltmak olmalı. Aras’ı yıpratmak yerine ona daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor” diye konuştu.

Սերժ Սարգսեանի Նախագահութեան 8 Տարիներուն Հայաստանէն Անվերադարձ Հեռացած Է 298 Հազար Հոգի

ԵՐԵՒԱՆ.– Լրագրող Թաթուլ Յակոբեանի համադրած մէկ տեղեկագրութեան համաձայն, 1991ի անկախութենէն ի վեր Հայաստանի բնակչութիւնը կը նուազի՝ արտագաղթին պատճառով: Ի բացառեալ 2004-2006 թուականներուն, միւս բոլոր տարիներուն Հայաստանէն հեռացածներուն եւ Հայաստան վերադարձածներուն միջեւ տարբերութիւնը եղած է բացասական:

Ask the Presidential Candidates to Explain their Policies on Armenian Issues


ANCA Election 2016Take two minutes to ask each of the major Presidential candidates to spell out their views on issues of special concern to Armenian Americans and other pro-Armenia voters. Send them an ANCA WebMail right now, requesting that they outline their policies on a just resolution of the Armenian Genocide, a safe future for the Nagorno Karabakh Republic, the continued growth of U.S.-Armenia Relations, the promotion of regional peace, and the welfare of Armenians and other Christians in the Middle East. Statements by candidates raise awareness of our issues and drive media interest in our community and our cause.

Rus uzman: Türkiye ve Rusya savaşın eşiğinde

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, “Bugün dünyada tam da 2. Dünya Savaşı'ndan önceki durum yaşanıyor. BM görevlerini yerine getirmediği için kaba güçler, kaba devletler birbirlerine karşı şov yapıyor. Ve sonuçta Ortadoğu'daki yangın yaşanıyor. Suriye bugün kendi halkı dahil tüm dünya için bir savaş alanına dönmüşse BM aktif olamamasının da bunda büyük payı var” dedi… Rus askeri uzman Alexander Golz, NATO’nun savaştan özellikle kaçınmasına karşın Moskova ile Ankara arasındaki gerginliğin tırmanmasını ‘tehlikeli’ olarak gördüğünü söyledi ve “Rusya ve Türkiye bugün bir savaşın eşiğindedir” ifadesini kullandı. Türkiye ve Rusya’nın bir yerel askeri çatışmaya girişebileceğine dikkat çeken Alexander Golz, “Ancak gerilimin boyutlarının daha da tırmanmasıyla birlikte ihtilafın yerel düzeyde sınırlı kalmaktan çıkmasından endişe duyuyorum” dedi.

Bir başarısızlık hikâyesi Ermenistan ile ilişkiler

ALIN OZINIAN*
Geçen haftalarda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansı'nın ikinci ayağı Gaziantep'te, üniversite öğrencileriyle bir araya gelip, Gaziantep Üniversitesi yerleşkesinde "Kriz yönetimi ve insani çözümler" konulu konferansta konuşma yaptı. Sorular kısmına gelindiğinde "Türkiye'nin komşuları ile ilişkilerinin kötü olmasının kaynağı" ile ilgili, ülkelerle tarihten kalma sorunların bulunduğunu ve Türkiye'nin yaklaşımlarını bu gibi sorunların belirlediğini söyledi. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin Karabağ problemi var olduğu sürece düzelmeyeceğini bildirdi.

"Malatya Kültürü Neyi Anlatır"

Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği Başkanı Köletavitoğlu: - "Ermeni sorunu şu anda bir endüstriye dönüşmüş durumda. Tam bir endüstri. Birileri bundan faydalanıyor. Birileri 'bu yoktur' diyerek çok büyük paralar harcayarak lobiler yapıyor. Birileri 'var bunu söyleyerek şunu şunu yaparım, başına bela açarım' diye demokrasinin kılıcı gibi kullanmaya kalkıyor. Bu kadar para, bu kadar zaman, o kadar efor eğer gelişmemiz için kullanılacak olsa inanın çok daha çabuk ilerleyecek durumdayız"(?HYETERT)

Aziz Ğevontyan Şahitler Anısına / ՏՕՆ' ՍՐԲՈՑ ՂԵՒՈՆԴԵԱՆՑ ՔԱՀԱՆԱՅԻՑ

Sarkis Adam
Bu gün, 451 yılında Avarayr meydanında Vartanants muharebesine katılan cesur ve fedakar  Ermeni ruhanilerin, peder Aziz Ğevont Yerets ve arkadaşlarının din ve inançları nedeniyle  tutuklanarak İran'a sürgün edilmelerini,dayanılması imkansız çok ağır işkence ve eziyetlerle maruz bırakılarak din değiştirmeye zorlanmalara rağmen onların, canları pahasına Hristiyanlık dinine ve ilkelerine sadık kalmaları sonucunda  öldürülmelerinin anma günüdür.

PKK'lılar Diyarbakır'ı Ermeni ismi ile anıyor!

Eski Sur belediye başkanı Cemal Toptancı, PKK'lıların özellikle vurguladığı Diyarbakır'ın eski ismi olduğu iddia edilen ''Amed'' in Ermenilerin gönlünü hoş etmek için kullanıldığını söyledi… Arap tarihçilerinin kayıtlarında bu şehir; “Hamid-i Sevda” diye anılır. Timur'un savaşlarını anlatan zafernamelerinde; ”Karaca Kale” veya “Kara Kale” diye taşlarının renginden aldığı simgeyle bütünleşir. 19 Yüzyıl sonlarında ise; ”DİYARBEKİR”'dir ismi. 15 Kasım 1937'de CHP döneminde, Mustafa Kemale yalakalık uğruna isim soykırımına uğrar;”DİYARBAKIR” olur. Çok ilginçtir, Bekir isminden Bakır ismine dönüştürülen süreç, aslında insanın madene, manevinin maddeye kurban edildiği zamandır. Şimdiler de ise dayatılan ismi Ermenilerin gönlünü hoş etmeye yönelik, tarihi boyunca anılmadığı ismi olan;”AMED” tir.

Sivas'ta Ermeni Mezarlığında Temizlik Çalışması Yapıldı

Sivas'ta bulunan Ermeni mezarlığında temizlik çalışması yapıldığı bildirildi. Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığına ait askeri alan yanında bulunan Ermeni mezarlığı, temizlik ve bakım çalışmalarıyla daha güzel hale getirildi. Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında Sivas Belediye Başkanlığında işbaşı yapan işçiler, mezarlarda temizlik çalışması yaparak gün yüzüne çıkardı. Bazı Ermeni vatandaşlar, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Nurettin Köksal'ı ziyaret ederek yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu: Sarkisyan ve Erdoğan "Açıklamaları"

Mustafa Sütlaş
Toşikyan: “Senin için bestelediğim bu oratoryo kayda geçecek ve bugünden itibaren kim bilir belki de yüzyıllar boyunca dinlenecek…” Tarih, 24 Nisan 2015, Cuma, Saat, 20:00,  Yer, Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu Tribünlerin tamamı dolu. Şeref Tribününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ermeni meslektaşı Serj Sarkisyan yan yana oturuyorlar. İki taraflarında, bu aksam orada sergilenecek olan Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu'nun söz ve müziğini yazan iki sanatçı, Bercuhi Berberyan'la, Majak Toşikyan, Türkiye'de bilinen adıyla Cenk Taşkan var. Onların hemen yanında ise Hrant Dink'in eşiyle kızı oturuyor. Onların diğer yanlarında ise iki cumhurbaşkanının eşleri var.

Ne Atatürkçü bir heyet!

Yeni CHP’nin Türkiye halkından kopuk, sadece mezhep ve azınlık çıkarlarını yansıtan yapısı Türkiye’yi şikâyet için Almanya’ya giden heyete de aynen yansımıştır. Şu heyetteki insanlara bir bakalım, kim kimdir? Kemal Bey’in yanına aldığı CHP sözcüsü ve geleceğin lideri olarak parlatılan Selin Sayek Böke, Hatay’ın Arsuz beldesinden Ortodoks Arap Hıristiyan bir ailenin kızıdır. Tabii ki kendisinin örneğin bir Zeki Arsuzi gibi Suriye Baas kurucusu ve Hatay ilhakçısı Arap milliyetçisi olduğunu iddia etmiyoruz, ama Kemal Bey’le birlikte CHP tabanını Almanya’da temsilde iyi bir birliktelik oluşturmuşlar! Yine bir Baytar Nuri-Antiocheia hattıyla karşı karşıyayız...

Müslümanların katili,Hristiyanların koruyucusu! Hizbullah

Esed ve İran yanlısı haberler yayınlayan bir site, Suriye'de Esed rejim güçlerine tüm var gücüyle destek vererek bölgede sivil katliamları işleyen Hizbullah militanlarının Hristiyanların varlığını koruduğunu belirtti. Site, Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi yazarı Marlin Halifa'nın değerlendirmesini örnek göstererek , Avrupalı parlamenterlerin Suriye ve Lübnan ziyaretlerinden sonra yaptıkları değerlendirme sonrasında Hizbullah'ın Hristiyanların varlığını koruduğunu dile getiriyor.

Canlı bombalar kilise gezmiş

Fevzi Kızılkoyun
Ankara'da yılbaşı gecesi eylem hazırlığındayken yakalanan terör örgütü IŞİD üyesi canlı bomba eylemcileri Musa Canöz ve Adnan Yıldırım’la ilgili iddianamede, şüphelilerin Ankara’da 5 kilisede keşif yaptıkları, gayrimüslimleri hedef aldıkları belirtildi. Ankara 2. Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, IŞİD’in  Türkiye’ye yönelik kanlı eylemlerine dikkat çekilirken, Canöz ile Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın ‘örgüt üyeliği ve patlayıcı madde bulundurmak’tan 22 yıla kadar hapsi istendi.

Büyük Ermenistan

M. Şevket Eygi / Milli Gazete
İNTERNETTEN /Greater Armenia/ kelimeleriyle arayınız, görsellere basınız, karşınıza bir yığın harita çıkacaktır; Büyük Ermenistan hayalini kuranların Türkiyeden istedikleri topraklar hangileridir, öğreniniz. Bu konuda hiçbir Müslümanın gaflete düşme, ilgilenmeme, bana ne, benim şu anda başka işlerim var deme hakkı ve tercihi yoktur. Emperyalist Ermeniler, Türkiyeden, bugünkü Ermenistanın beş misli toprak istiyor. Otuz yıldan beri devam eden ve her geçen gün şiddetlenen PKK terörü bir Kürt terörü müdür? Öyle sananlar çok aldanıyor. PKK hareketi bir Kripto Ermeni ve Siyonist hareketidir. (Ne diyeyim, Allah akıl fikir versin. HYETERT)

ABD Suriye’de Ne İstiyor?

Prof. Dr. Çağrı Erhan / Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü
Cenevre Süreci’nde gelinen son nokta açık olarak gösterdi ki, süreç işlesin işlemesin, buradan bir anlaşma çıksın veya çıkmasın, Suriye meselesine taraf olanların tamamını memnun edecek bir çözüm bulmaya imkân yoktur. Her ne kadar “diplomasi ideal olanı değil, mümkün olanı elde etme sanatıdır” şeklinde bir söz varsa da, Cenevre’nin sonunda ortaya çıkacağı aşağı yukarı belli olan tablo sürdürülebilir olmaktan uzak, gerçekçi olmayan, yeni ve daha derin krizlerin tohumlarını mündemiç bir “yalancı çözüm”den ibaret kalacaktır. Müzakerelere dahil olan tüm kesimler de bunu pekâlâ bilmekte, günü kurtarmak için hareket etmektedirler.

Bizi aptal yerine koymanızda hiçbir sorun yok...

Markar Esayan
PKK zaten en başından beri, Çözüm Süreci ile birlikte ülkeyi terk etmeyi, silahla elde ettiğini düşündüğü avantajı kaybetmeyi ve butik bir PKK ülkesi kotarma amacından vazgeçmeyi içinden sindirememişti. Zaten Murat Karayılan 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra, özgüven patlamasıyla olsa gerek, “Çözüm Süreci'ne hazırlıksız yakalandık, TC'ye nihai savaşa hazırlanıyorduk, Öcalan'a karşı çıkamadık, hata ettik” diyordu. Eğer Suriye'deki savaş bu şekilde seyretmeseydi, PKK sınırı terk etmek, bunu yapmaya yanaşmazsa, halkla yüz yüze gelmek zorunda kalacaktı. Ve bunu istemiyordu.

Sur’da 1750 Yıldır Direnen Bir Halk; Süryaniler

Zeynep Tozduman
Yaklaşık 1750 yıllık olan Sur Meryem Ana Kilisesi, geçmişte yaşadığı yangınlara, zoraki boşaltmalara, baskılara rağmen Sur'da sokağa çıkma yasağının 59. gününde yine bomboş ve ruhanisiz kaldı. Viraneye dönmüş kilise sokakları gibi şimdi; Süryani halkının yüreği. Almanya’da yaşayan Abut Can isimli değerli Süryani aydının sosyal medyada kamuoyunu bilgilendirmesi sonucu hemen hepimiz bu olayı öğrendik.  Bir zamanlar geçici olarak Süryani Ortodoks Patrikhanesi olarak da kullanılan Sur Meryem Ana Kilisesi’nde Süryani halkı için çok değerli olan Mor Yakup'un ve Mor Saliba'nın da mezarları bulunmaktadır.

History of the Armenian Dance By Gary and Susan Lind-Sinanian

Armenian Dance Before 1915
The Armenian dance heritage has been one of the oldest, richest, and most varied in the Near East. The ancestors of the Armenians established themselves in Hayastan (Armenia) about 650 Before Christ (B.C.) soon after the collapse of the Urartian Empire. The geographic position proved both a curse and a blessing. Located at a major crossroads between powerful empires, Armenia became a buffer state continually ravaged by invading armies, but distant enough to retain its own culture and identity.

Valentine's Eve Party

Parev/Barev, Great social event for the Armenian Youth and Young Adults. Please come to our upcoming wonderful, fun filled Valentine's Eve Party on Saturday, Febrauary 13 at Pierre Garden. Come and enjoy good food, live music, guest singers,special games and contests. Love is in the air...

YOP, ya da alavere, dalavere..

Abdurrahman Dilipak
Batılı ülkeler ne yaptıklarını sanıyorlar.. PYD konusundaki tavırları tam bir siyasi dolandırıcılık… PYD’nin arkasında en azından bir düzine ülke var. PYD bir Truva atı görünümünde.. PYD içinde Kürtler Hıristiyanların koruyucusu olarak yeniden yapılandırılmaya çalıştırılıyor. Bu konuda Christianity Army ile aralarında bir mutabakat sağlandı. Suriye’de kurulan Hıristiyan cephesinin militanları bu çatı altında eğitim alıyor. Rum, Süryani, Keldani, Arami, Asuri, Ermeni milisler Balkanlar, Kafkaslar ve Afrika’dan, Latin Amerika’dan savaşçıya dönüşebilecek gönüllü misyonerler gazeteci, insani yardım gönüllüsü, STK temsilcisi gibi bu bölgeye geliyorlar. Bunlar burada eğitim alıyorlar. İstihbarat örgütleri burada bunlara para ve silah veriyor..

IŞİD’den Hristiyanlara tehdit

Gökçer Tahincioğlu Ankara
Protestan Kiliseler Derneği’nin 2015 Hak İhlalleri Raporu’ndan çarpıcı bilgiler çıktı. Raporda, Türkiye’deki kiliselerin IŞİD tarafından tehdit edildiği belirtilirken, din adamlarına yönelik tehdit ve saldırıların faillerinin bulunamadığı vurgulandı. Rapora göre, özellikle IŞİD kaynaklı tehditlerde büyük artış görüldü. Raporda, ihlaller özetle şöyle sıralandı:
-  Balıkesir’de kilise kapısına “Türk İslam Birliği” yazılı kağıt asıldı. Binanın duvarına “Allah Birdir” yazıldı.
-  Samsun’da eli sopalı erkek bir şahıs kilisenin kapısına gelerek küfür ve hakaretlerde bulundu. Polis şahsın elindeki sopayı bıraktırdı ama gözaltına almadı. Aynı kişi tekrar kiliseye geldi.
-  İzmir Torbalı Baptist Kilisesi önderine, köyün camiinde Hıristiyanlara yönelik nefret söylemi içeren hutbeden bir süre sonra, tarlada ailesi ile birlikte çalışırken, orman içinden birkaç defa av silahı ile ateş edildi.

Süryani Dernekler Federasyonu'ndan 'Kilisede Cephane' İddiasına Yalanlama

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının genişletildiği bölgede bulunan Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde cephane bulunduğu yönündeki haberlere Süryani Dernekler Federasyonu tepki gösterdi. 'Yine yalan, yine alçaklık, yine hedef gösterme' başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, “Tamamen hayal mahsulü ve nefret içerikli olan bu haberlerin hangi amaçlarla yapıldığını çok iyi biliyoruz.” denildi.

Ermenistan nüfusu son 40 yılın en alt seviyesine indi

Ermenistan Devlet İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın devamlı nüfusu, 2011 yılı nüfus sayımı hesabı ile 1 Ocak 2016 tarihine göre 2 milyon 998,6 bin düzeyinde bulunuyor. Ermenistan nüfusu 1977 yılı verilerine göre 2,9 milyon kişiden oluşuyordu.

Fransa Ermenilerinden İHD’ye cesaret ödülü

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi, Paris’te düzenlenen bir törenle İnsan Hakları Derneği’ne cesaret madalyası takdim etti. Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF), dün akşam Paris’te düzenlenen bir törenle İnsan Hakları Derneği’ne cesaret madalyası takdim etti.
Fransa’da faaliyet gösteren sivil ve siyasi Ermeni kurumlarının çatı kuruluşu olan CCAF’nin her yıl düzenlediği yıllık yemeğe, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Ermenistan’ın Fransa Büyükelçisi Viguen Tchitetchian, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi Charles Aznavour, Fransa Parlamentosu grup başkanları, senatörler,  siyasi parti başkanları, milletvekilleri, akademisyenler ve çok sayıda Ermeni toplumu mensubu katıldı.

Keşişin Torunları:Dersimli Ermeniler

Kazım Gündoğan, "Keşişin Torunları: Dersimli Ermeniler" konuşmasıyla 3 Şubat 2016'da Tarih Vakfı'nın konuğu olacak!  “Keşiş’in Torunları-Dersimli Ermeniler-1” kitabında, gerek 1895 kırımı gerekse de 1915 Ermeni Tertelesi’nde, Dersim'de Ermeni halkının hem mülkiyetinin el değiştirmesi hem de dilini, dinini ve kültürel bütünlüğünü yitirmesi, yaşadıkları topraklardan sürülmesi gerçeğinin peşine düşülüyor. Dersimli Ermenilerin önemli bir kısmı yaşamlarını kurtarıyorlar belki ama mülkiyetlerini, inançlarını ve sosyal statülerini meselesi” olduğunun ipuçlarını veriyor.