Etiketler

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na ayin tatili

Meltem Özgenç
HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na Cuma namazı arası verildiğini anımsatarak, “Sizin için mübarek cuma varsa benim için de mübarek pazar var. 10.30-12.00 arası bütün komisyonun çalışmasına, Cuma namazı için olduğu gibi pazar günü de ara vermesini istiyorum” dedi. Komisyon Başkanı Süreyya Bilgiç ise “Peki öyle yapalım” diyerek Paylan’ın isteğini kabul etti. Böylece komisyon pazar günü, ayin arası verecek.

Patrik Bartholomeos, Tire`de zeytin dikip, barış mesajı verdi

Kamuran Kızılboğa
İzmir`de Aziz Vukolos Yortusu için bulunan Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, İzmir Ortodoks Cemaati Aya Fotini Kilisesi yetkilileri ile birlikte Tire ilçesini ziyaret etti, dinlerin kardeşliği ve barış için zeytin fidanı dikip, ayazmada dua etti. Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Tire`de CHP`li Belediye Başkanı Tayfur Çiçek tarafından belediye binası önünde çiçekler ve bandoyla karşılandı.

HDP'nin Ermeni Milletvekilinden Ruhban Okulu Baskısı

HDP’nin Ermeni asıllı vekili Garo Paylan şunları söyledi: “Ruhban meselesi niye Millî Eğitim Bakanının konusu olsun ki? Ama bu konuda siz de ön açıcı olun madem, top sizde. Artık şu Ruhban Okulu açılsın. Ama hicap duyarak söylüyorum, Eğitim Bakanı’nın işi olamaz Ruhban Okulu ama siz de bu topu Hükûmete taşıyın lütfen, şu Ruhban Okulu da açılsın. Biz öncü olalım, Yunanistan’ın ayıpları varsa onun ayıbı olsun. Mütekabiliyeti tersten işletelim, biz onları utandıralım Sayın Bakanım ve Syrıza hükümeti de bu konuda adım atmaya hazır.”… Azınlık okullarının artık bir statüsünün olması gerektiğini de savunan Paylan, “Ne devlet okuluyuz ne özel okuluz. Sağolun, mesela geçen sene destekten bizi de faydalandırdınız ancak başımıza öyle bir bela verdiniz ki, parayı verdiniz ama şimdi maliye bizim peşimizde. Ensemizde boza pişiriyor. Siz gelir elde ediyorsunuz, iktisadi teşekkül olacaksınız' diye, çünkü statümüz yok. ‘Özel okul diye saydığınız için o çerçevede, bizi şimdi maliye gelmiş İktisadi teşekkül olacaksın, fatura keseceksin’ diye. Bizim varlık sebebimiz, azınlık okulu olmamız ve vakıf okulu olmamız. Biz parayla öğrenci okutmuyoruz ki. Velilerimiz de yapabilirse bağış yapıyor ama devlet de yardım yapacaksa farklı bir statüyle yapmalı.

Ermenistan Rusya ile nükleer projesini iptal etti


RIA Novosti ajansının haberine göre, Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yervand Zaharyan "konunun daha fazla tartışılmasına ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz" dedi. 2018 yılında başlaması ve 2026 yılında tamamlanması planlanan ve Erivan hükümeti tarafından 5 milyar dolara mal olacağı hesaplanan proje için kaynak bulunmaya çalışılırken, hükümet projenin yeniden değerlendirilmesi gerekçesiyle iptal edildiği açıklandı.

Azınlık Derneklerinden CHP'li Böke'ye Destek


Asuri-Süryani, Ezidi, Şemikani, Mıhellemi ve Araplardan CHP'li Böke'ye destek!... "Son dönemde evrensel insan hakları bildirgesine aykırı yasaların hayata geçirilmesi, muhalif olan insanlar ayırt edilmeksizin bastırılmaya çalışılması ve farklı etnik ve inanç gruplarına mensup insanların bile artık kendi aralarında kutuplaştırılması yüzyıllardır birlikte inşa edilmiş olan ortak yaşam alanlarını tahrip etmekte ve derin duygusal kopuşlara neden olmaktadır. Kültürler mozaiğini barındıran bu topraklarda farklı inanç gruplarına mensup insanlara karşı nefret suçunun bu kadar açık bir şekilde işlenmesi geleceğimize zarar vermektedir… Yaşar Kemal'in de hep bahsettiği gibi 'farklı etnik ve dini kültürler bir çiçek bahçesi gibidir.' Bu çiçek bahçesindeki güzel renkler ve kokuların korunması adına özelinde sayın Böke'ye ve genel olarak biz Asuri-Süryani, Mıhellemi, Arap, Şemikani ve Kürt halklarının yanı sıra Hiristiyan, Müslüman ve Ezidiler olarak birlikte kurduğumuz yaşamın korunması adına bu nefret suçunu işleyenleri kınıyor ve haklarında bir an önce gereken hukuki işlemlerin başlatılmasını talep ediyoruz.

Հայ Դատը Կը Ջանայ 10 Միլիոն Տոլարի Նպաստ Ապահովել Սուրիահայութեան

ԵՐԵՒԱՆ.- Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբի հաղորդակցութեանց վարիչ Էլիզապէթ Չուլճեան «Ազատութիւն» ձայնասփիւռի կայանին հետ Փետրուար 11ին կատարուած հարցազրոյցի մը ընթացքին նշած է, որ Հայ Դատի յանձնախումբը ջանքեր կը գործադրէ, որպէսզի Միացեալ Նահանգներու յաջորդ պետական ամավարկին մէջ 10 միլիոն տոլարի մարդասիրական օժանդակութիւն նկատի առնուի Սուրիայէն եւ Միջին Արեւելքէն Հայաստան հաստատուած 20 հազար հայ գաղթականներուն:

Feast of the Presentation of the Lord to the Temple

On Sunday, February 14, the Armenian Church will observe the Feast of the Presentation of the Lord to the Temple: a beautiful story from the infancy of Jesus, in which he is confirmed as the Holy Messiah or Christ—the world’s long-awaited savior. In Armenian, it is known as Dyarnuntarach, meaning "the Lord brought forward.”

FUNDRAISER to support Syrian Armenians


  1. Pre Telethon FUNDRAISER to support
  2. Syrian Armenians 


Ermenistan'da Taşnaklar Hükümete Dönüyor

İktidardaki Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi'nin (ECP), Taşnak Ermenistan Devrimci Federasyonu (Taşnaklar) ile koalisyon oluşturmasına dair iddialar resmen doğrulandı. Ülkede tek başına iktidar olan ve Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başkanlığını yürüttüğü ECP'nin basın sözcüsü ve Meclis Başkanvekili Edaurd Sharmazanov, ECP'nin Taşnaklarla koalisyon oluşturması konusunda ön anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Ardalı`dan Bartholomeos`a `geçmiş olsun` dileği

Mehmet Kurt  
İzmir`e gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos`un Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi`ne (APİKAM) yaptığı ziyaret sırasında, duvarda asılı olan, 1922 İzmir Yangını`nı anlatan yağlı boya tablonun başına düşmesi son anda önlendi. Tabloyu yapıp, 2011 yılında müzeye bağışlayan İzmirli yazar ve ressam Ferda Ardalı, Bartholomeos`a `geçmiş olsun` dileğinde bulundu.

Patrik Bartholomeos, Tire'de Zeytin Dikip, Barış Mesajı Verdi

İzmir'de Aziz Vukolos Yortusu için bulunan Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, İzmir Ortodoks Cemaati Aya Fotini Kilisesi yetkilileri ile birlikte Tire ilçesini ziyaret etti, dinlerin kardeşliği ve barış için zeytin fidanı dikip, ayazmada dua etti.

Sevan Nişanyan'a 11 gün hücre cezası verildi; üzerinde bulunan flash bellek ateşli silah ve patlayıcı madde ile bir tutuldu

Can Bursalı
Nişanyan karara itiraz ederse ve itirazı reddedilirse, ret kararının çıktığı gün hücreye konulacak.İzmir’in Selçuk İlçesi’nin turistik köyü Şirince’de SİT alanındaki araziye ev yaptığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası alan ve Yargıtay’ın 3 ayrı hapis cezasını da onamasının ardından hakkında toplam 11,5 yıl mahkumiyet kararı bulunan yazar Sevan Nişanyan, cezaevi kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldığı Söke Sultanhisar Açık Cezaevi’nin kapalı kısmına nakledilmesinin ardından şimdi de 11 günlük hücre cezası aldı. Üzerinde cezaevinde yasak olan internet erişimi sağlayıcısı Vınn ve flash bellek bulundurduğu gerekçesiyle verilen kararda, cihazların ateşli silah ve patlayıcı maddeyle bir tutulması dikkat çekti.

Böke: Böyle Bir Açıklama Yapmaktan Ülkem Adına Üzgünüm

Böke’nin twitter üzerinden yaptığı açıklaması şöyle:
“Türkiye'de her gün birçok defa nefret suçu işleniyor. Dün de kayyumlu gazete tarafından bir nefret suçu işlendi. Bu kez bu nefret suçunun hedefi ben ve ailem olduk... Türkiye'de ayrımcılığa uğrayan, yok sayılan, kimlikleri-inançları sorgulanan, yaşam alanları her gün daraltılan bu ülkenin tüm vatandaşları adına bir defaya mahsus bu konuya açıklık getireceğim…"Benim ailem, kökenim, soyum ortada... Benim bundan utanacağımı düşünerek bu nefret suçun işleyenler adına ben utanıyorum. Yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan, herkes kadar kuralı, herkes kadar bu ülkenin yurttaşı olan ve hayatları boyunca ülkemize hizmet etmiş bir ailenin mensubuyum. Bundan hep gurur duydum. gurur duyuyorum, gurur duyacağım. "Soya sopa çok meraklı olanların merakını gidereyim: Ailemin bir tarafı Hristiyan, diğer tarafı Müslüman. Her ikisi de kültürü zengin Anadolu'nun çocukları. (Sayın milletvekili sizi yürekten kutluyoruz. Ne yazık ki karşınızda sizin bu davranışınızı anlayacak tipler yok. HYETERT) 

Patrik Bartholomeos Tarihi Kent Tire'yi Gezdi

Aziz Vukolos Yortusu için İzmir’de bulunan Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, İzmir Ortodoks Cemaati Aya Fotini Kilisesi yetkilileri ile birlikte Tire ilçesini ziyaret etti. Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek tarafından belediye binası önünde çiçekler ve bandoyla karşılanan Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Başkan Çiçek ile bir süre makamında görüştükten sonra dünyada başka bir eşi bulunmayan Şems Mescidi’ni gezdi. Dinler arası hoşgörüye en iyi örneklerden biri olarak gösterilen, üst katı mescit, alt katı ayazma olan tarihi Şems Mescidi’ne hayran kalan Bartholomeos, dinlerin kardeşliği ve barış için zeytin ağacı dikip, ayazmada dua etti. Ekinhisarı semtindeki tarihi şapeli ve Kent Müzesi’ni de gezen Patrik Bartholomeos, ardından Gölet Restoran’da onuruna verilen yemeğe katıldı.

CHP'nin Hristiyan vekili ve bizim gazeteciliğimiz!

M. Fatih Gediman
Çarşamba sabahı CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'nin Hristiyan olduğuna ilişkin koca puntolarla hazırlanmış bir sürmanşet uyandırdı bizleri… Çarşamba sabahı CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke'nin Hristiyan olduğuna ilişkin koca puntolarla hazırlanmış bir sürmanşet uyandırdı bizleri… Bu ülkede yüz yıllardır var olan gayrimüslimler bundan sonra da olmaya devam edecek... Ve biz de Allah'ın vaadi gelinceye kadar onlarla barış içinde yaşamaya devam edeceğiz. Bu lütfumuz değil görevimizdir... (Sayın yazar ne yazık ki nefret söylemi hala gereken tepkiyi görmüyor, dışlanmıyor hatta açık gizli onaylanıyor. HYETERT)

Patrik Kirill Küba'daki tarihi görüşme için yola çıktı

Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'le yarın gerçekleştireceği görüşme için Küba'ya doğru yola çıktı. Yolculuk öncesinde kısa bir açıklama yapan Patrik Kirill,  "Önümdeki bu uzun yol hem manevi hem de fiziksel güç gerektiriyor. Dualarınızı bekliyor, onlarla güçleniyorum" dedi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Biz Yahudi düşmanı değiliz. Musevi lobi şirketleriyle anlaştık”!..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz Yahudi düşmanı değiliz. Bizim Musevi kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bizim şimdi yurtdışında bazı lobi şirketleriyle anlaştık, AK Parti için değil, Türkiye’nin imajı için şey yaptık. Bu şirketlerin sahibi Yahudi de olabilir, Hıristiyan da olabilir. Hıristiyan olunca iyi, Musevi olunca mı kötü? Bu antisemitizme girer. Bizim için o firma lobi işlerinde başarılı mı, değil mi biz ona bakarız. Bu kadar. Etnik ya da dini yapısı bizi ilgilendirmez” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Musevi cemaatleri ile her zaman görüştüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “Bizim Musevilerle bir problemimiz yok. İsrail devletinin hatalarına karşıyız biz. Filistin’deki zulme karşıyız” şeklinde konuştu. (İnşallah Hıristiyan düşmanı da olmazsınız. HYETERT)

Konak Belediyesi, Patrik Bartholomeos onuruna yemek verdi


Burada konuşan Başkan Pekdaş, Patrik Bartholomeos ve heyetini misafir etmekten onur duyduklarını ve her zaman İzmir'e beklediklerini söyledi. Farklı toplulukların bir araya gelişlerinin dünya barışını güçlendireceğini belirten Pekdaş, “Aynı coğrafyanın, aynı toprakların, aynı kültürün çocuklarıyız. Dostluğa, barışa, kültürümüzü birlikte geliştirmeye ve dünya barışı için de birbirimize ihtiyacımız var. Umarım bu ziyaretler daha da çoğalır, çocuklarımız birbirini daha yakından tanırlar ve dünyaya birlikte hizmet ederler.” dedi. Pekdaş, Bartholomeos'a günün hatırasına bir kahve fincanı hediye etti. Patrik Bartholomeos da Başkan Pekdaş’a teşekkür ederek, “Bizi çeşitli belediye başkanları, bilim adamları, profesörler ağırladı ama bu buluşma çok özel, çünkü bugün bizi ağırlayan belediye başkanı, bir hanımefendidir.” dedi.

Kolajlardan Balık Resimleri Elde Etmeyi Seviyorum-Erivan’da "Dzknarat" Sergisi açıldı

Erivan, "Navavar" şarap evinde bugün 10 Şubat’ta Ani Hovak’ın "Dzknarat" (Bol balık) elişi çalışmaları sergisi açıldı. Sergide Ani Hovak’ın son 4 yıl esnasında gerçekleştirdiği esasta balıkların resmedilmiş olduğu 25 çalışma yer almakta.

Milletvekilleri Londra’da İnsan Haklarını Tartıştı

Şükrü Bolat
HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan, CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan ve CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, Londra’da konuştu ve daha çok demokrasi ve insan hakları çağrısında bulundu. Moderatörlüğünü Kırkısrak Dayanışma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güven'in üstlendiği panele, HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan, CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan ve CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm konuşmacı olarak katıldı.

Şimşek: Haçlılar geliyor, Türkiye'ye sahip çıkın

Latif Şimşek
Haçlı-siyonist ittifak birinci dünya savaşıyla, sadece Osmanlı'yı parçalamadı. Osmanlı topraklarındaki fosil yakıtlara da (Petrol) el koydu. Sömürdükleri petrol bitmek üzere. Dünyada petrolün yerini alabilecek tek bir enerji kaynağı var: Bor Madeni. Ve dünya bor rezervinin yüzde 80`i Türkiye`de. Amerika, Rusya, İngiltere, Almanya ve Fransa borla çalışan otomobil ve motorların prototipini ürettiler bile. Türkiye varlık-yokluk tünelinden geçiyor. Siyaset zamanı değil, devlete sahip çıkma zamanı. Yemin ederim, kulağıma gelen sesler haçlıların ayak sesleri… (AKP’nin böyle dostları varken düşmana ihtiyacı yoktur. HYETERT)

"Domuz bağı cinayeti" kurbanı son yolculuğuna uğurlandı

Özgür Altuncu - Taner Yener
Şişli'de, evine giren kişiler tarafında "domuz bağı" şeklinde bağlandıktan sonra öldürülen 85 yaşındaki Hagop Yakup Demirci son yolculuğuna uğurlandı. Olaydan yaralı kurtulan 79 yaşındaki Seta Ayda Demirci de eşinin cenaze törenine katıldı. Hayat arkadaşını uğurlayan acılı kadının yüzünde hala olayın izleri vardı. Gazetecilerin sorularına "ne söyleyeyim" yanıtını veren Seta Demirci, yakınlarının desteğiyle yürüyerek araca bindi.

DurDe Platformu KoordinasyonToplantısı

Tarih: 12 Şubat 2016, Cuma
Saat: 19.00
Yer: Leylek Cafe
Adres: İstiklal Caddesi, Küçükparmakkapı Sok. No: 15, Kat: 3, Beyoğlu - İstanbul DurDe Platformu, güncel politik durumu değerlendirmek, önümüzdeki dönem faaliyetlerini örgütlemek ve uzun vadeli stratejilerini gözden geçirmek üzere her hafta bir araya geliyor. Bu haftaki toplantımızda, mart ayında düzenleyeceğimiz Holokost/Antisemitizm konulu panelin örgütlenmesi; nisan ayı başında düzenlemeyi düşündüğümüz DurDeFEST etkinliğimizin hazırlıkları ve  24 Nisan Ermeni Soykırımı'nı anma etkinliklerinin planlanmasını konuşacağız.Haftalık toplantılarımız DurDe'nin faaliyet alanına ilgi gösteren tüm dostlarımıza açık. Sizi de aramızda görmekten memnunluk duyacağız.

İzmir'de kilise restore edildi 100 yıl sonra ayin yapıldı

İzmir'de belediye tarafından restore edilen Aya Haralambos Kilisesi'nde 100 yıllık bir sürenin ardından ilk kez ayin yapıldı. İzmir'de yıllardır ayin yapılamayan kilise Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle Çeşme Belediyesi tarafından restore edildi. Fener Rum Patriği Bartholomeos, belediye tarafından restore edilen Aya Haralambos Kilisesi'nde 100 yıl sonra ilk kez yapılan ayini yönetti.

Hristiyanların "Büyük Orucu" başladı


‘Careme’ adı verilen Hrısıtıyan orucu Çarşamba günü başladı. Paskalya tatilinin ilk pazarına kadar sürecek 40 günlük oruç dönemi Hristiyan dünyasında farklı şekillerde değerlendiriliyor. Ortodokslar özüne daha uygun şekilde bu günleri değerlendirse de Batı Avrupa’daki Katoliklerin çoğu Hristiyan orucuna karşı sadece kültürel bir yaklaşım sergiliyor.

"Türkiye, 'Ermeni Sorunu'nun Ciddiyetinin Farkında Değil"

Turkishny.com - Safiye Şensoy
"Türkiye'nin 'Ermeni Meselesi'nin ne kadar ciddi olduğunu anlaşıldığı kanısında değilim Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi (ATAA) Başkanı Mehmet Toy, Türkiye çıkarlarını ön planda tutarak ABD’de çalışmalarına devam etmektedir. Birçok makalesi bulunan Mehmet Toy’un aynı zamanda Türk Amerikan toplumuna katkılarının yanı sıra uzmanlık dallarında beş kitabı ve video dersleri bulunmaktadır. Türk Amerikan toplumuna yönelik çalışmalarından ötürü 2014’te Türk Forumu ve Dünya Türkler Birliği tarafından en başarılı Türk profesyonelleri arasında gösterilen Dr. Mehmet Toy ile ATAA’nın önümüzdeki dönem faaliyetleri ve Ermeni Meselesine dair düşünceleri konusunda bir röportaj gerçekleştirdik.

Patrik Bartholomeos İzmir’de İki Sergi Açacak

Patrik Bartholomeos İzmir’de İki Sergi Açacakİzmir'de bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos'un, Belçika ve ABD'ye taşıdıkları "Rum Mimarlar" sergisi ve dinî günleri anlatan "Cuma, Cumartesi, Pazar" adlı fotoğraf sergisini açacağı bildirildi. İzmir'de bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos'un, Belçika ve ABD'ye taşıdıkları "Rum Mimarlar" sergisi ve dinî günleri anlatan "Cuma, Cumartesi, Pazar" adlı fotoğraf sergisini açacağı bildirildi.

Tarihi Kilise Definecilerin Mekanı Oldu

Bursa’da uzun yıllardır kullanılmayan kilise yıkılmakla yüz yüze. Çatısı çöken, duvardaki işlemeleri bir bir yok olan, fakat buna rağmen her yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da katılımıyla ayin düzenlenen kilise definecilerin uğrak mekanı oldu. Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı eski Rum köylerinden Dereköy’de bulunan kilise yok olmaya yüz tutmuş durumda.

Ermeni işadamının katilleri İstanbul’da!

Şenol Gezer, Habip Atam
Hagop Yakup Demirci'yi domuzbağı ile bağlayarak, ölümüne sebep olan soyguncular İstanbul'a getirildi...Sahte pasaport almaya çalışan şüphelilerin Artvin üzerinden Gürcistan’a, oradan da Ermenistan’a gitmeyi planladıkları anlaşıldı. Bunun üzerine Gasp ve Cinayet büroda görevli 3 ekip Trabzon’a gönderildi. Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’nden koordine edilen ekipler, 8 şüpheliyi yakaladı. Gözaltına alınan, Artur A., Serge M., Aram H., Marinna E., Kristine M., Lida B., Nargız M. ve Armına M., sorgulanmak uçakla İstanbul’a getirildi. Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülen şüpheliler, sorgu işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek. (Ermeni ve Ermenistan düşmanlarına gün doğdu. HYETERT)

Benim vaftizli bacıma hakaret ettiler…

Ahmet Sezer / @Ahmetsezer1 / Ahmetnecatisezer
De ki ben Hristiyan'ım; de ki ben Yezidi'yim, Ermeni'yim; de ki Yahudi'yim! Sana ne? Devletin el koyduğu, yönetsin diye kayyum atadığı bir paçavra manşetten bir siyasetçinin, muhalefet partisinin sözcüsünün dinini sorgulamış. "Sayek, ailesi Hatay'ın en köklü ailelerinden olarak biliniyor. Baba Prof. İskender Sayek'in ailesi Rum Ortodoks Kilisesi'ne bağlı bir Hristiyan olduğu iddia ediliyor. Böke'nin dini kimliği CHP'de ciddi rahatsızlık yarattı ve birçok partili "Parti sözcülüğünü Hristiyan birinin yapması yanlış" söylemlerini dillendirmeye başladı. Kılıçdaroğlu, Hataylı Böke'yi seçilmesi garanti olsun diye İzmir'den aday göstermişti." Demiş. Bu ayrımcılığın, bölücülüğün hadsizliğin muhattabı olan siyasetçi veya onun partisi CHP ne der, bilmiyorum ama ben ne düşündüğümü söyleyeyim. Senin inancın başkalarının inancını sorğulamaya cevaz veriyorsa, ben o inançtan değilim.

"Çok affedersiniz" zebani misiniz!

Selcan Taşçı / selcantasci@gmail.com
Seçim meydanlarında bir siyasi partinin genel başkanına, sanki bir suçun itirafını bekler gibi "Alevi olduğunu açıkla" diye sözde meydan okumak, iki lafın birinde yerli yersiz araya "Biliyoruz ki Alevi", "Biliyorsunuz kendisi Alevi"yi sıkıştırmakla arasında hiçbir fark yok... "Çok affedersin Ermeni"yle aynı kafanın mahsulü... "Çok affedersin" kafatasçılık, ırkçılık, köktendincilik, mezhepçilik velhasıl "ayrımcılık" en nihayetinde hepsi. "Suç"laştırmaya çalışıyorlar ya hani, ondan; Nefret söylemi!

Invitation for Sunday, Feb.14, Valentine's Day Party


Parev/Barev,

Great social event for the Armenian Youth and Young Adults- Single and Couples. Please come to our upcoming wonderful, fun filled Valentine's Day Party on Sunday, February 14, @ 7 p.m. at Pierre Garden. Come and enjoy good food, live music, guest singers,special games and contests. Love is in the air...Do not miss it!

Lost in A Deep State: A Century of Genocides

For Immediate Release
What happens after Genocide and what can be expected of governments who perpetrate genocide? On Thursday, February 11, at 12 noon, Vicken Cheterian, author of Open Wounds, will be In Conversation with Salpi Ghazarian, Director of the USC Institute of Armenian Studies, about the role of governments in perpetrating violence and rejecting responsibility. The discussion will take place at USC Ground Zero Performance Café.

Osmanlı'nın sıra dışı bürokratı: Ali Faik OZANSOY

Mehmet Çek
TEHCİR kararı alındığında Faik Ali Bey, Kütahya Mutasarrıfı’dır ve şehir önemli sayıda Ermeni nüfusa sahiptir. Kütahya eyaletinin kadim cemaatlerinden olan Ermeniler, aynı zamanda bugün Türkiye'nin uluslararası gururlarından Kütahya çini sanatının da yaratıcısı ve erbabıdır. Faik Ali Bey, 1915 yılı başlarında dönemin önemli gazetecilerinden biri olan ağabeyi Süleyman Nazif’ten bir mektup alır. Ağabeyi yakında gerçekleşmesi muhtemel bir zorbalığa dolaylı ya da dolaysız olarak alet olmaması ve pasif de olsa bu olaya katılmaması ve aile şerefine leke sürmemesi konusunda kardeşini uyarmaktadır... Faik Ali Bey ilk iş olarak şehrin ileri gelen Müslümanlarını, Kütahya meclisini toplar ve Ermeni ahalisinin siyasi ama ille de ekonomik olarak şehre katkılarından, dürüstlük ve sadakatlerinden söz ederek, onlardan bu konuda kendisine yardımcı olma sözü alır. Kütahya Meclisi bu konuda yazılı karar alır. Tehcir emri geldiğinde bu emre uyulmayacaktır. Faik Ali Bey Kütahya’da ikamet eden Ermenilerin sürülmemesi konusunda var olan yetkilerine dayanarak elinden geleni yapar.

Papa: Hristiyanları koruyacak tek kişi Putin

Papa Francis, Rusya Devlet Başkanı Putin’in doğudaki Hristiyanları kurtarabilecek tek kişi olduğunu söyledi.Fransız Le Journal du Dimanche gazetesinin haberine göre, Küba'da, Patrik Kirill ile tarihi bir görüşme gerçekleştirecek olan Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ortadoğu ve dünyanın diğer yerlerinde zulme uğrayan Hristiyanların korunması için Vladimir Putin'den yardım isteyecek.

2016 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Ermenistan ile ilişkilere değinerek, "23 yıldır Ermenistan ile sınır kapısı kapalı. Gerekçe Karabağ. Kapı açık olsaydı Ermenistan ticaretinin dörtte üçünü Türkiye ile yapıyor olacaktı. İnsanlar gelip, gidecekti. İlişkiler gelişecekti. Belki böylece Karabağ sorunu da çözülecekti. Her iki taraf da bu ilişkiyi geliştirebilirdi ve sorunlar çözülebilirdi" değerlendirmesinde bulundu. AVM'lerin sayısının çok arttığını belirten Paylan, semt kültürünün ve esnafın bu nedenle zarar gördüğünü söyledi. Paylan, "Yeni AVM ruhsatı verilmemesi gerekiyor. Şehir dışındaysa eyvallah ama şehir içinde zinhar verilmemeli. AVM etrafındaki esnafın da korunması gerekiyor. Onlar kent kültürünün taşıyıcıları" ifadelerini kullandı.

"Ermenistan Dağlık Karabağ'a PKK'nın yerleşmesine izin verdi"

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği  (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, "Ermenistan, işgal ettiği Azerbaycan  toprağı olan Dağlık Karabağ bölgesinde PKK ve diğer örgütleri yerleştirerek  kendisine avantaj sağlamak istiyor" dedi. (Yine belgesiz, dayanaksız çamur atıyor. Başka ne beklenir ki. HYETERT)

Hagop Yakup Demirci'nin Katilleri Yakalandı

Şişli’de evine giren hırsızlar tarafından öldürülen Ermeni asıllı Hagop Yakup Demirci’nin katil zanlıları İstanbul ve Trabzon’da yapılan eş zamanlı operasyonlarla yakalandı. Şişli'de evine giren hırsızlar tarafından öldürülen Ermeni asıllı Hagop Yakup Demirci'nin katil zanlıları İstanbul ve Trabzon'da yapılan eş zamanlı operasyonlarla yakalandı. Şüphelilerin sahte pasaportlarla yurt dışına çıkmak istedikleri ortaya çıktı.

Talaat’s Personal Account of The Armenian Massacres

By Harut Sassounian / Publisher, The California Courier
In my last week’s column, I reported that Talaat Pasha, the mastermind of the Armenian Genocide, had told British intelligence officer Aubrey Herbert in 1921 that he had written “a memorandum on the Armenian massacres.” I would like now to present brief excerpts from Talaat’s lengthy account published in the November 1921 issue of Current History, the monthly magazine of The New York Times, titled: “Posthumous Memoirs of Talaat Pasha,” and subtitled: “The former Grand Vizier’s own account, written shortly before his assassination, of why and how Turkey entered the war -- Secret alliance that preceded the conflict -- Causes of the Armenian massacres as stated by the man who ordered them.”

Bu kaçak kiliseye kim göz yumuyor?

Şanlıurfa’da ruhsatsız açılan kilise için ‘Pastör’ Eyüp Badem, dernekleşme başvurusu yaptı. Halk ise ‘misyonerlik faaliyeti yürütülüyor’ diyerek kilisenin kapatılmasını istedi. Şanlıurfa'da yaşayan Eyüp Badem’in açtığı kiliseyle bölgede misyonerlik yaptığı iddiası Şanlıurfa’yı karıştırdı. Tarihi Haşimiye Meydanı’ndaki eski bir fırını tadilattan geçiren Badem, ‘Protestan Nur Kilisesi’ adıyla bir kilise açtı. Ancak kilisenin, tamamı Müslüman olan mahallede açılması ve misyonerlik faaliyetleri için kullanıldığı iddiası bölgede tepkiyle karşılandı. (Kanunlara göre misyonerlik değil, misyonerliğe engel olmak suçtur. TCK. 115 HYETERT)

Iraklı Hrıstiyanlar IŞİD'e Karşı Savaşıyor

Rikar Hüseyin
Irak ordusu ve Iraklı Kürtler Musul yakınlarında IŞİD’e karşı mücadelelerini yoğunlaştırırken, Iraklı Hristiyanlar’dan oluşan bir birlik de onlara katıldı. Birlik şu anda Musul 72 km. kuzeybatısındaki Tel Kasap’ta bulunuyor. Ninova Ovası Güçleri (NPF) adını kullanan birlik Eylül 2014’te, IŞİD’in Irak’taki Hristiyan bölgeleri ele geçirmesi üzerine kurulmuştu.

CHP Sözcüsü Böke vaftiz edilmiş

CHP’de şimdi Selin Sayek Böke’nin dini kimliği konuşulmaya başlandı. Ankara bu iddiayı konuşurken muhabirimiz İzmir Milletvekili Böke’yi telefonla arayıp “Hristiyan mısınız” diye sordu. Bu soruya ne evet ne de hayır diyen CHP sözcüsü “Genel Merkez’e sorun” demekle yetindi. İngiliz The Economist dergisi 6 Haziran 2015 tarihli sayısında yaptığı değerlendirmede “ CHP Ermeni kökenli bir avukat olan Selina Doğan ile Arap Hristiyan ve saygın bir iktisatçı olan Selin Sayek Böke’yi aday gösterdi” diye yazmıştı. (De ki Hıristiyan olsun ne olacak? Bunlar nefret söylemi. HYETERT)

'Hristiyanların yüzde 80'i Irak'ı terk etti'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi IKBY Diyanet Bakanlığına bağlı Hristiyan Din İşleri Sorumlusu Albert: "Güvenlik ve terör olaylarından dolayı ülkeyi terk eden Hristiyanların oranı yüzde 80" "Terör örgütü DAEŞ'ten kaçan 150 bin Hristiyan Kürdistan bölgesi, Kerkük ve Bağdat kentlerine sığındı. Bu kişilerin yaklaşık 50 bini Avrupa ve diğer ülkelere gidebilmek için Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a göç etti"

Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı Krizi

Lübnan'da görev süresi 25 Mayıs 2014 yılında dolan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın yerine yeni Cumhurbaşkanı 21 aydır seçilemiyor. Lübnan Meclisi bugünkü oturumunda da cumhurbaşkanı seçimi için toplantı yeter sayısına ulaşamayarak, 36'ncı kez toplanma kararı aldı… Parlamentoda 128 milletvekili bulunuyor. Anayasa gereği 64 kontenjan Hristiyanlara, 64 Müslümanlara ayrılmış durumda. Meclis'teki son durumda Hristiyan kontenjanı 34 Maruni, 14 Rum Ortodoks, 8 Rum Katolik, 5 Ermeni Ortodoks, 1 Ermeni Katolik ve 2 diğer Hristiyan azınlıklar şeklinde bulunuyor. 64 kişilik Müslüman kontenjanında ise 27 Sünni, 27 Şii, 8 Dürzi, 2 Nusayri bulunuyor.

‘İntihal’le suçlanan İslam Üniversitesi rektörü: Ermeni ve PKK yandaşlarının işi

Meslektaşları tarafından ‘intihal’le suçlanan Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz, iddiaları reddederek, “Ermeni ve PKK yandaşı tezviratçıların işi” yorumunu yaptı… Türk Tarih Kurumu eski başkanı Ali Birinci, Akgündüz’ün yaptığı intihalin ‘felaket boyutunda’ olduğunu söyledi. Sabancı Üniversitesi’nden Hakan Erdem, Emrah Cilasun ve Leiden Üniversitei öğretim üyesi Eric Jan Zürcher de intihal iddiasını destekledi. (Suçlayanların çoğu Türk ama ahlaksızların çoğunun yaptığı gibi bu da Ermenilere çamur atıyor. HYETERT)

Türk Hava Yolları Reklamı Ben Affleck’i Ermenilerin Hedefi Yaptı

Hollywood yıldızı, çift Oscar ödülünün sahibi Ben Affleck Türk Hava Yolları’nın reklamında oynadığı için ABD’de yaşayan Ermenilerin hedefi haline geldi. Amerika’nın Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Ben Affleck’in Türk Hava Yolları (Turkish Airlines) şirketinin reklam filminde oynamasını eleştirerek ünlü aktöre karşı Twitter’den özel kınama kampanyası başlattı.

101. Yılda 100. Yıl İçin Notlar

Temel Demirer / info@gaziantephaberler.com
Soykırım tartışması soyut bir tarih tartışması değildir. Somut sonuçları olan kanlı ve utanç verici sayfaların deşifrasyonudur. Soykırım, Türk milliyetçiliğinin zorunlu ve mantıkî sonucudur. 100. yılda, Ermeni Soykırımı’nın sermayenin Türkleştirilmesi olduğunun altını çizip, Türk milliyetçiliğinin marifetlerini deşifre edemedik! Ermenistan Diaspora Bakanı Hranush Hakopyan’ın altını çizdiği üzere: “Sadece 1895-1896 yılları arasında Sultan Hamid yönetimi 300 bin Ermeni’yi öldürdü. Bu süre içinde yaklaşık 100 bin Ermeni Rusya’ya, 200 bin Ermeni de ABD ve Avrupa’ya göç etti,” vurgusuyla Hakopyan; 1915-1923 tarihleri arasında 1.5 milyon Ermeni’nin tehcire zorlandığını, öldürüldüğü ve 1918-1921 tarihleri arasında 77 bin Ermeni çocuğun yetim kaldığını ifade ederek ekliyor: “Soykırım’da 1.5 milyon kadın, erkek, yaşlı ve çocuk öldürüldü. 66 şehirde 2500 köydeki Ermeni malları yağmalandı ve yok edildi. Paris Barış Konferansı’nın verilerine göre 19 milyon 130 bin 982 Frank, yani bugünün parasıyla 3 Trilyon dolarlık zarar yaratıldı.

TEOG 2016 sınavlarında azınlık okullarında okuyan öğrenciler için değişiklik var

Azınlık okulları öğrencilerinin “din dersi” sınavından muaf tutulduğu TEOG’da geçen yıl ilk kez Ulus Özel Musevi Ortaokulu öğrencileri bu sınava girmişti, bu yıl sırada Ermeni okulları öğrencileri var. İstanbul’da toplam 13 Ermeni İlköğretim Okulu’nda okuyan toplam 218 öğrenci ilk kez bu yıl “din” sınavına girecek. TEOG sınavı ne zaman yapılacak?
Ermeni öğrencilerin yanıtlayacağı din dersi sorularını tıpkı Musevi öğrencilerde olduğu gibi cemaat ile bu okullarda görevli öğretmenler hazırladı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da onayladı. Ermeni din dersi sınavına Ermeni okullarında okuyan öğrenciler girecek. Özel okullarda okuyan Ermeni öğrenciler ile Musevi öğrenciler bu sınavdan muaf olacak.

Evet... Bu, artık, bir Hristiyan-Müslüman savaşıdır...

Tam 1.000 yıl (yazıyla bin yıl) sonra, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 1.Francis ile Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Havana’nın Jose Marti Havalimanı’nda, “Ortadoğu’daki Hristiyanları elbirliğiyle kurtarmak” için el sıkışacaklar. Vatikan, bugüne kadar, “ekümenik” olarak değerlendirdiği Fener Rum Ortodoks Patriği Barthelemeos  ile sıkça bir araya geliyor ama, dünyanın 250 milyon Ortodoks Hristiyan’ından 165 milyonunu kontrol eden Rus Ortodoks Kilisesi’ni bin yıldır “yok” sayıyordu... Patrik Kirill, Küba’yı ziyaret ederken, Papa, Meksika ziyareti yolunda Havana’ya inecek, iki dini lider bir-kaç saat başbaşa görüşüp, ortak bir açıklamaya imza atacaklar… Ortada bir gerçek var: Ortadoğu’da yaşanılan savaşlar ve süren Müslüman soykırımı, bu savaşların bir Hristiyan-Müslüman çatışması olduğunu bu tür senaryolara ihtimal vermeyenleri bile ikna edecek düzeyde netleşiyor. Suriye’de iş Müslüman öldürmeye gelince bir anda kendini gösteren ABD-Rus ittifakının nerelere dayandığını da artık görüyoruz.. Suudi kaynaklı tekfirci/selefist hareketler ile İran kaynaklı mezhepçi akımın yok edilmesinin İslam’ın geleceği açısından hayati önemde olduğu bir süreç yaşıyoruz. Ya bu iki, İslam’ı içten çökerten akımı etkisiz hale getireceğiz ya da Hristiyanlar, bunları kullanarak Müslüman coğrafyayı yok edecek!..

Bartholomeos Karşıyaka’da

Aziz Vukolos Günü için İzmir’e gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ı makamında ziyaret etti. Bartholomeos ve Başkan Akpınar, St. Helen Kilisesi ile Denizkent Restoran’ın bahçesine de zeytin ağacı dikti. Atatürk’ün "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesi üzerinden dostluk mesajları verildi.

Karnaval fırtına kurbanı


Olumsuz hava koşulları nedeniyle Düsseldorf‘ta karnaval kutlamalarının iptal edildiği bildirildi… "Bützchen" yeni öpücük en az rengarenk kostümler gibi karnavalın değişmezlerinden. Latince "carne vale", Türkçe’de "ete veda" anlamına geliyor. Karnavalın ardından Hıristiyan aleminde et ve et ürünlerinin tüketilmediği, 40 gün süren ve Paskalya yortusunda sona eren "oruç" dönemi başlıyor.

Patrik Kirill ile Papa'nın tarihi görüşmesinin perde arkası: "Neden Havana?"


Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus ile bir araya geleceği görüşmenin perde arkası mercek altına alınıyor… Politik Teknolojiler Merkezi Müdür Yardımcısı Aleksey Makarkin, “Papa’nın Rusya’ya gelmesi Moskova Patrikanesi’nin hoşuna gitmezdi. Bu, Katolik kilisesinin propagandası olur ve ona karşı sempatiyi artırırdı” dedi. Patrik Kirill’in Roma’ya gitmesi halinde ise bunun kilisenin muhafazakar kanadında “aşağılanma” olarak algılanabileceğini savunan uzman, buluşmayla ilgili açıklamanın görüşmeye kısa süre önce kala açıklanmasının ise olası organize protestoları engellediği görüşünü dile getirdi. Makarkin ayrıca, Rusya Ortoks Kilisesi’nin, bu buluşma ile, devlet için dış politikada önemli işlev görebileceğini göstermek istediğini savundu.

Ermenistan 5 Nobel ödüllü bilim adamını konuk edecek


"Nobel Günleri Etkinlikleri" çerçevesinde bu yıl 11-16 Nisan tarihlerinde Erivan Mkhitar Heratsi Devlet Tıp Üniversitesi 5 Nobel ödüllü bilim adamını konuk edecek. Üniversite Enformasyon BL.’nden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Nobel ödüllü bilim adamları Biyokimya, Fizik ve Tıp bilimleri alanında açık konferanslar verecekler.

Ermenistan, Özbekistan ve Kırgızistan’da "Rusya Günleri" düzenlenecek


BDT’nin 25. Yılı çerçevesinde Ermenistan, Özbekistan ve Kırgızistan’da "Rusya Günleri" düzenlenecek. Bilgi RIA-Novosti’nin RF Kültür Bakan yardımcısı Alla Manilova referanslı haberiyle geldi. Alla Manilova "2016 yılının öncelikli doğrultusu BDT’nin 25. Yılıdır. Tüm BDT ülkelerinde çok yönlü etkinlikler gerçekleştirilecek" dedi.

RF Devlet Dumasında 1921 tarihli Türkiye’yle imzalanan Moskova Anlaşmasının iptal edilmesi önerildi


RF Devlet Duması Komünist Partiden milletvekilleri Valeri Rashkin ve Sergey Obukhov, RF devlet başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri bakanı Sergey Lavrov’a 16 Mart 1921 tarifinde RSFSC yönetimi ve Türkiye arasında imzalanan Karedeşlik ve Dostluk Anlaşmasının iptal dilmesi önerisinde bulundu.  İzvestia’nın verdiği habere göre Obukhov ″Türk agresyasının artması durumunda ülkemiz ve müttefikleri için elverişli olmayan tüm Rus-Türk anlaşmalarını hukuki muameleye tabi tutmalıyız. Ankara, çatışmada tansiyonun yükseltilmesinin nereye varacağını anlamalı″ dedi.

Irak’tan Türkiye’ye ‘İşgalci’ Suçlaması

Kasım Cindemir
Bağdat ile Ankara arasında süren gerginlik daha da tırmanıyor. Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Falih Elhazali, Türkiye’yi “işgalci” olarak niteledi. Elhazali, Musul’u kurtardıktan sonra Türkiye ile savaşacaklarını açıkladı.

İran'dan Ermenistan hamlesi


İran, Ermenistan'a elektrik karşılığı doğal gaz satışını 5 kat artırmayı planlıyor. İran Ulusal Gaz İhracat Şirketi'nin Genel Müdürü Alirıza Kameli, Ermenistan'a yapılan doğal gaz sevkiyatını 5 kat artırmayı planladıklarını söyledi. Kameli, doğal gaz ihracatının elektrik alımı karşılığında yapılacağını belirtti. İran, hali hazırda Ermenistan'a günde 1 milyon metreküp doğal gaz gönderiyor.

E. Mahçupyan: Başkanlık bu pespayeliği de ‘düzeltir’ mi?

Gülenay Börekçi  
Etyen Mahçupyan’ın Akşam’da yayınlanan son makalesi bu oldu. Gelin görün ki 31 Ocak 2016 tarihinde gazetenin internet sitesine eklenmesine rağmen, pek az kişi okuyabildi, çünkü nasıl olduysa, birkaç dakika içinde yayından kaldırıldı. Bu yazı şimdi, Mahçupyan’ın da izniyle, ilk kez Egoist Okur’da… (Sayın Mahçupyan'ı en kısa zamanda başka bir basın organında okumayı umuyor ve diliyoruz. HYETERT)

The Year Of Thinking Strategically

For Immediate Release
Here at the Institute of Armenian Studies, 2016 is going to be a year for provoking ideas and inspiring people. We began the year with a group of guests who challenged traditional thinking about the role of the Republic of Armenia and varieties of engagement by the Diaspora.  On January 12, 2016, Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, founders of the IDeA Foundation, together with Noubar Afeyan, co-founder of 100Lives, and Sam Simonian, founder of TUMO Center for Creative Technologies all spoke about how and why to engage with Armenia – strategically, effectively.

Bediüzzaman Said-i Nursî, Anti-Semitizm ve 1915 Soykırımındaki Rolü Tartışmalarına Katkı

Recep Maraşlı
Güncel olarak bu tartışmanın fitilini Ayşe Hür’ün Radikal’de yayınlanan “İslamcıların ve sağ muhafazakârların Hitler sevdası” başlıklı yazısı ateşledi. [1] Hür, “MÜTEREDDİD HİTLERCİ: SAİD-İ NURSİ” alt başlığıyla, Emrah Cilasun’un geçtiğimiz yıl yayınlanan “Bediüzzaman Efsanesi ve Said Nursî Gerçeği” kitabına atıfta bulanarak, Nursi’nin Hitler Almanyası’nın başarısı için duacı olmaya başlamasını; bu konuda baştan beri temkinli olmakla beraber Almanya’nın savaşta sivil halka yaptığı zulümler ayyuka çıkınca ve Almanya’nın yenilgisine yakın bir zamanda onu “dua defterinden çıkarması”nın hikayesini aktarmıştı.

Patrik'e 'vasi tayin edilsin' raporu

Nazif Karaman
Hastalığı nedeniyle 2008 yılından beri görevini sürdüremeyen Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'a vasi tayini için İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada, hastaneden beklenen rapor geldi. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi tarafından verilen raporda; patriğe bunama olarak da bilinen Demans teşhisi konulduğu, akli dengesinin yerinde olmadığı, kendi iradesi ile karar verecek durumu bulunmadığı kaydedildi. Raporda "Vasi tayini gereklidir, hakimlikçe dinlenmesinde yarar yoktur" ifadeleri dikkat çekti.

İran- Vatikan işbirliği giderek derinleşiyor!

Vatikan’ın en etkili ismi Papalık Konseyi’nin başkanı ilk kez Şiilerin din merkezi Kum kentinde! Kardinal Peter Turkson İranlı Şii Ayetullahlarla görüştü, Şiilerle Hıristiyanlar işbirliğine gidiyor. Papalık Konseyi Başkanı: Umarım bir gün Papa’yı Kum’da görürsünüz!