Etiketler

Almanya'da 'Ermeni soykırımı' önergesi mülteci krizinin konuşulacağı AB-Türkiye zirvesinin sonrasına ertelendi

Yeşiller grubunun hazırladığı ve Almanya Parlamentosu'nda bu gün ele alınması öngörülen, 1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olarak kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin önergenin görüşmeleri ertelendi. Önerge, mülteci sorunun ele alınacağı 7 Mart'ta yapılacak Türkiye-AB zirvesinin sonrasında görüşülecek. Doğan Haber Ajansı'ndan Ahmet Yıldırım'ın haberine göre, Almanya’da Federal Parlamento bugün (Perşembe) 1915 olaylarının “soykırım” olup olmadığına dair Yeşiller grubunun önergesini görüşmesi beklenirken, parti önergeyi geri çekti.

!f İstanbul 1915’e dair belgesel bir filmi ağırlıyor

1915’te kurtulan Ermeni bir ailenin hikâyesini anlatan ‘Doğum yeri Adana’ adlı belgesel film, !f İstanbul kapsamında yarın gösteriliyor. Bu yıl 15’incisi düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 1915 Ermeni Soykırımı sürecinde hayatta kalan Ermeni bir ailenin hikâyesine ilişkin olarak çekilen bir belgesel filme ev sahipliği yapıyor. Festival’in ‘Hayat Devam: Bir Seçki’ programı kapsamında gösterilecek olan 15 dakikalık belgeselde,  1915 Soykırımı’ndan kurtulan bir ailenin oğlu olan Antranig Teghararian’ın hikâyesi, kendi ifadeleriyle bizzat aktarılıyor.

Լոս Անճելըսի Հայութիւնը Կը Պատրաստուի Միասնաբար Ոգեկոչելու Հայոց Ցեղասպանութեան 101ամեակը

ԼՈՍ ԱՆՃԵԼԸՍ.- Լոս Անճելըսի հայութիւնը, անգամ մը եւս ի մի գալով՝ որոշած է Հայոց Ցեղասպանութեան արդար հատուցումը ստանալու համար ազդու պահանջ մը ներկայացնել։ Արդարեւ, Կիրակի, Ապրիլ 24ին, կ.ե. ժամը 1ին, Լոս Անճելըսի Ուիլշըր պողոտային վրայ (6300 Wilshire Boulevard) գտնուող Թուրքիոյ հիւպատոսարանին առջեւ տեղի պիտի ունենայ Արդարութեան հանրահաւաքը՝ ոգեկոչելու համար Հայոց Ցեղասպանութեան 101ամեակը եւ դատապարտելու անոր ուրացումը։

Islamist Turkey is Imploding

By Alex Alexiev
In the past two weeks a number of events have taken place in Turkey that, taken together, indicate that this erstwhile U.S. ally is spinning dangerously out of control with neither Ankara nor Washington and its European allies having the slightest clue of what to do. It started several days ago with the Turkish artillery targeting the Kurdish YPG military units n Syria, a key U.S. ally against ISIS, as they made progress in taking over formerly terrorist-occupied terrain north of Aleppo.

CHP'den Ermenistan'a çağrı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'ten Hocalı Katliamı mesajı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, “CHP Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde, çözüme kavuşturulması konusunda üzerine düşen her türlü yapıcı katkıyı sunmaya devam edecektir. Ermenistan’a işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi çağrısını tekrarlıyoruz” dedi. (Yorumsuz. HYETERT)

Savcılıktan Türksat'a: İMC TV'yi uydudan çıkarın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle İMC TV'nin frekansın iptali için TÜRKSAT'a yazı yazdı. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nun, TÜRKSAT Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, Ankara Emniyet Müdürlüğüne ‘İMC TV vasıtasıyla PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandası’ yapıldığı gerekçesiyle şikayette bulunulduğu, bunun üzerine İMC TV hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

İnsan Hakları: Amaç ve Araç Çelişkisi

İbrahim Ö. Kaboğlu
“Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu-TİHEK- Yasa Tasarısı” (28.1.2016) hazırlandı. Amaç; “insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi ile bu ilkeler doğrultusunda faaliyet göstermek, işkence ve kötü muameleyle etkin mücadele etmek ve bu konuda ulusal önleme mekanizması görevini yerine getirmek”. Toplam 11 üyesini  yürütme organı (BK: 8, CB: 3)  atayacak. Paris ilkeleri gereği “uzman ve özerk” yapıda birim oluşturma bir yana, TİHEK, TİHK’e göre, Hükümet’e daha bağımlı olacak. Tasarıya yoğun eleştiriler yönelten İnsan hakları örgütlerine göre; “Mevcut Kanunda var olan Paris Prensipleriyle uyumsuzluğu koruyan ve dahası bütünüyle insan haklarının korunması amacından uzaklaşan bu Tasarı hükümsüzdür.

Ara Güler Belgeseli ABD’de Festivale Katılıyor

Dilge Timoçin
Washington Bağımsız Film Festivali, bu yıl bir Türk yapımını ağırlayacak. Kendisini foto muhabiri olarak tanımlayan usta isim Ara Güler’in eserlerine ışık tutan “Eye of Istanbul-İstanbul’un Gözü” belgesel kategorisinde yarışıyor. Finalistler arasına girmeyi başaran filmin yapımcıları, seyirciyi Ara Güler’in fotoğraflarıyla 60 dakikalık bir İstanbul turuna çıkarıyor. Belgeselde İstanbul’un değişimi  Ara Güler’in mesleki gelişimine paralel olarak anlatılıyor. Bir yandan da Ara Güler, yaşam felsefesi, fotoğraf, fotoğrafçılık ve gazeteciliğe bakış açısının ipuçlarını veriyor.

Kırmızı halı geleneği nereye dayanıyor?

Lindsay Baker / BBC Culture
Kırmızı halı şan, şöhret, zenginlik ve otoriteyi çağrıştıran bir anlam taşıyor. Oscar ödül törenlerinin de vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Film yıldızlarını biz ölümlülerden ayıran bir ikondur o. İlk ortaya çıkışından itibaren sıradan insanlar için kullanılma amacı gütmemiştir. Antik Yunanistan’da Eshilos’un Yunan mitolojisinden esinlenen oyunu Agamemnon’da, Miken kralı Agememnon’un karısı Clytemnestra, kocasının Truva savaşından muzaffer dönüşünü kutlamak için kırmızı işlemeli bir kilim serdirmiş. Kral bile “tanrı değil, sadece ölümlü bir insan” olduğunu söyleyerek kilimin üstünde yürümek istememiş önce. Gerçekten de kilimde yürüdüğü için acıklı bir son bekliyormuş onu. Londra’daki Victoria & Albert Müzesi (V&A) küratörlerinden Sonnet Stanfill, kırmızı halının film yıldızları ile eşanlamlı hale geldiğini ve günümüzde onların kral muamelesi gördüğünü söylüyor.

Türkiye, Rusya ve 'Doğu sorunu'

Jonathan Marcus / BBC Diplomasi Muhabiri

Türkiye, Moskova'yı sinirlendirecek her şeyi yapıyor. Birkaç gün önce Davutoğlu, Türkiye ile Ukrayna arasında "stratejik işbirliğini" görüşmek üzere başkent Kiev'e gitti. Ama Türkiye'nin, Rusya ile doğrudan çatışma anlamına gelebilecek şekilde, Suriye'ye karadan müdahale tehditleri, en azından şimdilik sadece tehdit boyutunda görünüyor. Suriye'de "ateşkes" görünürde ABD ile Rusya'nın aracılığıyla gündeme geldi, ama bu konuda pek kimse umutlu değil. Yine de en azından çatışma bölgelerine yardım gönderme fırsatı doğurabilir deniyor. Fakat çatışmalar sürer ve Suriye hükümeti ve müttefikleri toprak kazanmaya devam ederse, Türkiye bir aşamada harekete geçmesi gerektiğini düşünebilir. "Yeni Doğu Sorunu" ertelenebilir, ama ortadan kalkmayacaktır.

Ermeni Küçük'ün Katilinin Kızı: Allah Seni Kahretsin Baba, Suç Üstüne Kaldı

Samatya'daki Ermeni Asıllı Maritsa Küçük'ü öldüren zanlı Murat Nazaryan, müebbete mahkum oldu. Nazaryan'ın kızı, "Konuşmadın hepsi üstüne kaldı" diyerek babasına isyan etti.
İstanbul Samatya'da 4 yıl önce Ermeni asıllı 85 yaşındaki Maritsa Küçük'ün öldürülmesiyle ilgili yargılanan Murat Nazaryan, "beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten öldürmek" suçundan hakim karşısına çıktı.

Sunday of the Steward

The steward is a figure who comes up in many of Jesus’ parables—a “stock character,” we might say, who would have been very recognizable to Christ’s listeners. What did stewards do, in the time of Jesus?  What made them so interesting to our Lord?

Osmanlı’da özerklik?

Hüseyin Aygün /  huseyinaygun@birgun.net
Avrupa ve Rusya, Osmanlı içindeki azınlıkları bağımsız veya özerk bir statüye sokmak isterken, Osmanlı’nın buna cevabı daha fazla merkezileşme oldu. Eyalet yönetimi de bu sebeple katı bir merkeziyetçiliğin izlerini taşıyordu. Osmanlı’nın “özerklik verdiği” savlanan Cebel Lübnan aslında Maruni ve Durzi çatışmasından muzdaripti ve büyük devletlerin de rol oynadığı Lübnan Nizamnamesi bu ortamda hazırlandı. Nizamname ile bölgeye Hıristiyan bir mutasarrıf, her etnik gruptan birer temsilci, 6 kazanın her birine kaza meclisi ve cemaatten üyeler, her cemaat için kendi sulh yargıcı, asayişin ise yerli ve karma bir zabıtaya bırakılması kararlaştırıldı. 1861 Lübnan Nizamnamesi ile Cebel Lübnan “Özerk Sancak” oldu. Cebel Lübnan özerkliği işte bu “özel şartların” ürünü, İngiltere, Fransa, Rusya ve Avusturya kontrollü özel bir deneyimdi. Osmanlı’nın Lübnan deneyimine, buradaki sınırlı özerkliğe “sıcak” bakması söz konusu bile değildi.

Alman Federal Meclisi, Ermeni Soykırımı önergesini tartışıyor

Almanya Federal Meclisi, bugün Ermeni Soykırımı'nı tartışacak. Yeşiller Partisi tarafından verilen önerge, Birinci Dünya Savaşı sırasında yüz binlerce Ermeni’nin katledilmesinin “soykırım” olarak nitelenmesini öngörüyor. Koalisyon partileri Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD), mülteciler konusundaki işbirliğini tehlikeye atmamak adına önergeye açık destek vermeyeceği belirtiliyor. Ermeni kaynaklarına göre katliamlar sırasında en az 1,5 milyon kişi hayatını kaybetti.

Raphael Lemkin ve Soykırım Sözleşmesi

Umut Uzer
Mezar taşında ‘Soykırım Sözleşmesinin Babası’ ibaresi bulunan Raphael Lemkin (1900-1959) parasız bir şekilde Amerika’da öldüğü zaman geride hazırlanmasında ve kabul edilmesinde büyük emekleri olan 1948 Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesini bırakıyordu. Holokost esnasında annesi ve babası dahil ailesinden 40 kadar kişiyi Treblinka ve diğer ölüm kamplarında kaybeden Lemkin’in bu sözleşmeyi geçirmek için var gücüyle çalışmasının temel sebebini şüphesiz burada arayabiliriz.

Ermenistan'da Sarkisyan, Taşnak partisiyle işbirliğine gitti

Ermenistan'da Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye karşıtı Taşnak partisini hükümete dahil etti. Ermeni Devrimi Federasyonu'nun (Taşnak) iktidardaki Cumhuriyetçi Parti (HHK) ile imzaladığı protokole göre, Taşnak partisi üç bakanlık ve iki bölge valiliği alacak.

Rusya'dan Azerbaycan Açıklaması: Bölgesel Dengeleri Gözeterek Silah Gönderiyoruz

Azerbaycan’ın Ermenistan’a silah gönderdiği için nota verdiği Rusya, kendisini “bölgesel dengeleri gözeterek silah gönderiyoruz. Azerbaycan’ın Ermenistan’a silah gönderdiği için nota verdiği Rusya, kendisini “bölgesel dengeleri gözeterek silah gönderiyoruz.” şeklinde savundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, her iki ülkeye de silah gönderilirken bölgedeki güç dengesinin dikkate alındığını söyledi.

Ռուս-թուրքական հարաբերությունների վաթարացումը եւ Հայաստանը. Քաղաքական ասպեկտ

Ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացումը՝ որն սկսվեց Թուրքիայի կողմից ռուսական ռմբակոծիչի կործանումից եւ հետագա ամիսների ընթացքում վերածվեց արդեն կարելի է ասել «այլընտրանքային պատերազմի», արդեն ընթանում է Սիրիայի տարածքում եւ էապես ազդում է տարածաշրջանի քաղաքական իրավիճակի վրա, հետեւաբար նաեւ Հայաստանի Հանրապետության վրա։

ABD, Ortadoğu'da Hristiyan soykırımı olup olmadığına karar verecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ortadoğu’daki Hristiyanların aşırıcılar tarafından kitleler halinde öldürülmesinin ‘soykırım’ olarak nitelendirilip nitelendirmemeyi görüştüklerini açıkladı… Temsilciler Meclisi Ödenek Komisyonu’nda konuşan Kerry, konuya ilişkin ilk önerilerin Beyaz Saray’a iletildiğini belirtip değerlendirmenin daha da detaylandırılmasını istediğini söyledi. Kerry, yetkisini kullanıp ‘soykırım’ kararı çıkartması konusunda bastıran bir üyeye de “Şu anda yapmak zorunda olduğum şeyleri yapıyoruz. Yani hukuki standart ve emsalleri inceliyoruz” dedi. Kerry, detaylı değerlendirme kendisine iletildiğinde vakit kaybetmeden kararı vereceğini söyledi.

Sahibinden satılık "kilise"


Setbaşı Mahallesi'nde önceden Ermenilerin yaşadığının bilindiğini ifade eden Gayrimenkul danışmanı Tayfun Özenginler, "Her köşede tarih kokusu var. Söz konusu kilise binası, mübadele döneminden sonra farklı amaçlarla kullanılmış. 1980'li yıllara kadar bu böyle devam etmiş. Sonrasında da metruk bina haline dönüşmüş'' dedi. Kilise binasının etrafında belediye ekiplerinin çevre düzenlemesine başladığını dile getiren Özenginler, ''Tapuda 'sosyal kültürel alan' diye geçiyor. 3 katlı, 512 metrekarelik bir arsa içinde 300 metrekarelik tabanlı ve direksiz. Çok güzel tarihi bir dokuya sahip. Sahibi yurt dışında yaşıyor ama 3 hissedarı var. Ben biriyle konuşma fırsatı buldum. Değeri 1,5 milyon dolar olarak belirlendi'' diye konuştu.

'Suriye’de artık Hristiyan kalmadı'

Vercihan Ziflioğlu / Yeni Yüzyıl Gazetesi
İsveç’teki Asuri ve İnsan Hakları Temsilciliği’ni kuran Jamil Diarbekirli, Suriye’de bugüne kadar 2 bin 500 Hristiyan’ın öldürüldüğünü belirterek, “Savaş nedeniyle Hristiyan nüfusunun yüzde 65’i ülkeyi terk etti” dedi… Diarbekirli şunları söyledi: “Bugüne kadar Suriye’de özellikle, Haseke, Humus’ta kadınlar ve çocuklar kaçırıldı. IŞİD tarafından kaçırılan bu kişilerin sayısı 200. Suriye’de yaşanan gerilim nedeniyle Hristiyan nüfusun yüzde 65’i ülkeyi terk ederek mülteci konumuna geldi. Ne yazık ki Ortadoğu’daki Müslümanlar Hristiyanların bugün nasıl bölgeden vakumlandığından habersiz. Algıladıklarında çok geç olacak. Hristiyanlar Ortadoğu’nun bir parçasıydı.”

HDP’nin intiharı

Levent Gültekin / acikcenk@gmail.com
HDP projesi çok önemliydi. Hem Kürtler için, hem Türkiye için... Fakat olmadı. Süreç çöktü. Bunda HDP’li siyasetçilerin de kusuru az değil... Son olarak HDP’li siyasetçilerin Ankara bombacısına taziye ziyaretinde bulunması, HDP’nin bir nevi intiharı anlamına geliyor. HDP’den rahatsız olan iktidar mensupları yıllarca uğraşsaydı, HDP’nin bu ziyaretle kendine verdiği zararı veremezdi. Bu tür, günü kurtaran, duyguları okşayan, siyasetin felsefesine aykırı, sorumsuz davranışlar, devletin Kürtlere uyguladığı baskıyı, vahşeti toplumun bir kesiminde meşrulaştırmaktan başka bir şeye yaramaz… Kaldı ki mesele sadece taziye ziyaretinde bulunup bir acı paylaşma meselesi de değil. Taziye çadırında bombacının resimlerinin bir kahraman gibi etrafa asılmış olması, bombacıyı övücü konuşmalar… Meseleyi korkunç boyutlara taşıyor. Bu tablo sadece siyaseten iflas değil, aynı zamanda vicdanın ve insanlığın da iflasıdır.

Իրանի խորհրդարանական ընտրությունները և իրանահայությունը

Իրանի Սահմանադրական օրենքի համաձայն հայերը երկու պատգամավոր ընտրելու իրավունք ունեն: Այդ երկու տեղերի համար առաջադրվել էին 9-ը թեկնածու, վեցը՝ Թեհրանի և հյուսիսային իրանահայության և երեքը՝ Սպահանի և հարավային իրանահայության համար: Սակայն դեռ ընտրական քարոզարշավը չսկսած, ըստ էության, որպես բողոքի արտահայտություն իր թեկնածուությունը հանեց Թեհրանի և հյուսիսային իրանահայության թեկնածու դոկտ. Վահիկ Ռաթեոսյանը:

İstanbul «Maral» Müzik ve Dans Topluluğu "Ara & Şamiram" dans projesini sahneliyor

CNNTürk’ün verdiği haberde şunlar kaydedildi: Maral Müzik ve Dans Topluluğu Derneği prodüksiyonuyla sahnelenecek "Ara & Şamiram" dramatik dans projesi, 1 Mart, 18 Mart ve 1 Nisan 2016 tarihlerinde Mustafa Kemal Kültür Merkezi (Akatlar) Atilla İlhan Salonu sahnesinde. "Ara & Şamiram" dünyada ilk kez İstanbul'da sahnelenecek. Yönetmenliğini sanatçı Ani İpekkaya’nın, proje ve koreografi direktörlüğünü Lerna Papazyan’ın üstlendiği "Ara & Şamiram" yakışıklı Ermeni Kralı Ara ile ihtisarlı Asur Kraliçesi Semiramis’in, M.Ö 300’lü yıllara ait mitolojik aşk ve savaş hikayesi.

Michigan eyaleti okullarında Ermeni Soykırımı Tarihi okutulacak

ABD’de yayaımlanan Asbarez gazetesi Facebook sayfasının verdiği bilgiye göre, ABD Michigan EyaletMeclisi, eyelet devlet okullarında Ermeni Soykırımı Tarihinin okutulması talimatının verilmesine yönelik bir karar aldı.

Papa Fransuva ile Patrik Kiril'in Ortak Bildirisi ile İlgili Bir Değerlendirme

Mehmet Oğuzhan Tulun- Analyst, AVİM
İki liderin ortak bildirisi[1] ve bununla ilgili haberler irdelendiğinde, iki lideri buluşmaya iten esas etkenin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan çeşitli Hristiyan gruplara karşı sergilenen saldırganlığın yarattığı endişe olduğu anlaşılmaktadır. Ortak bildirideki beyanatlardan bir tanesi bu endişeyi açık bir şekilde ortaya koymaktadır:“Dikkatimizi evvela dünyada Hristiyanların zulme uğradığı bölgelere çevirmeliyiz. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki pek çok ülkede Hristiyan kardeşlerimizden oluşan aileler, köyler ve şehirler tamamıyla yok edilmektedir.” Hem Papa Fransuva hem de Patrik Kiril, bahsi geçen bölgelerdeki durumun o kadar vahim olduğunu düşünmektedirler ki, oralarda Hristiyanlara yapılanları soykırım olarak nitelendirdikleri bildirilmiştir.[2] Bu sebeple iki lider, bu bölgelerde yaşayan Hristiyanlara daha fazla zarar gelmemesi için uluslararası topluma müdahalede bulunması çağrısı yapmıştır.

Hocalı Olayı Ve Gerçeği

Dr.med. Sarkis Adam
Birileri tarafından sürekli olarak doğru ve gerçek bilgilerin, tarihte benzerine nadir rastlanacak bir şekilde tahrif edildiği ve çarpıtıldığı Hocalı gerçeği, eldeki veri ve belgelere göre olayın, Türk yazım ve görsel basında yansıtıldığı gibi olmadığını görülmektedir.

Samatya'da Ermeni Asıllı Kadının Öldürülmesi Davasında Karar

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Maritsa Küçük'ün öldürülmesiyle ilgili yargılanan sanık Murat Nazaryan, "beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına mahkum edilirken, muhtemel şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanık Murat Nazaryan ve müşteki Bayizar Zadik Küçük ile tarafların avukatı katıldı.

Çavuşoğlu: Ermenistan Samimiyet Sınavından Geçemedi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Ermenistan samimiyet sınavından geçemedi. Komşularına karşı art niyetli olduğunu görüyoruz" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 yıl önce Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali sırasında Hocalı'da 613 kişinin katledildiğini anımsatarak, "Hocalı Katliamı'nın, soykırımın yıl dönümünde buraya geldik. Hocalı'da katledilen kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi. (Sayın bakan 24 Nisan'da da 1.5  milyon Ermeni'nin soykırımını anımsarsa daha inandırıcı olur. HYETERT)

Medz Bazar Kolektifi : Ermeni kimliğine dinamik bir bakış

Vahan Kerovpyan / Medz Bazar Kolektifi’nde müzisyen
30 yaşındaki Vahan Kerovpyan Medz Bazar Kolektifi içinde müzik yapıyor. Mayıs 2012’de kurulan grup geleneksel müzikleri yeniden yorumlayan ve kendi orijinal bestelerini icra eden farklı kökenlere mensup (Fransız, Ermeni, Türk,  ve Amerikalı) sekiz müzisyenden oluşuyor. Bu söyleşide Vahan Kerovpyan Türkiye’ye ve Ermenistan’a yaptığı seyahatlerden, iki ülkede yaşayan Ermeniler ve Türkiye sivil toplumuna dair gözlemlerinden söz ediyor. Medz Bazar Kolektifi’nin şarkı sözlerini yorumluyor ve Ermenilerin diaspora ile başka yerlerdeki geleceğine dair düşüncelerini paylaşıyor. Ermeni toplumunun bir kısmında dile getirilen kimlik ve kültürün yok olmak üzere olduğuna dair karamsar söylemlerle çelişen daha olumlu bir bakış açısını aktarıyor.

Ermenistan Dışişleri: Uluslararası toplum Suriye’li mültecilere yeterli dikkati göstermiyor

Dışişleri bakan yardımcısı Aşot Hovakimyan, ″Ermenistan ve uluslararası farklı kurumların işbirliğine karşın Suriye’li mültecilere yönelik uluslararası, toplumun  dikkatinin yeterli olmadığı hususuna dikkat çekmek isterim. Hepsi korunma ve destek ihtiyacı hissetmekteler″ dedi. Ermenistan kısa bir süre önce BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ofisi İcra Komitesi üyesi olduğunu kaydeden Hovakimyan, bunun Ermenistan için önemli bir platform olduğunu belirtti.

XX. Derneklerarası bilgi ve kültür yarışması

XX. Derneklerarası bilgi ve kültür yarışması 29 Şubat 2016 tarihinde Kumkapı Kazaz Amira Salonunda başlayacaktır. Yarışma şekli ve sistemi bu yıl tamamen farklı bir yapıya dönüştürülmüştür. Geçmiş yıllarda guruplar halinde yarışan dernekler bu yıl salonun da imkanlarının uygun olması nedeniyle tüm derneklerin aynı anda ve aynı sorularla yarışabileceği bir sisteme dönüştürülmüştür.

Struma Faciası'nda Hayatını Kaybedenler Anıldı

İstanbul Valiliği, 1942 yılında Karadeniz'de 768 kişinin hayatını kaybettiği Struma Faciası'nın yıldönümünde bir anma programı düzenledi. İstanbul Valiliği, 1942 yılında Karadeniz'de 768 kişinin hayatını kaybettiği Struma Faciası'nın yıldönümünde bir anma programı düzenledi. Sarayburnu Limanı'nda gerçekleştirilen törende, 1942 yılında Almanya'dan kaçan Yahudilerin içinde bulunduğu "Struma" adlı geminin Karadeniz'de Rus denizaltısı tarafından batırılması sonucunda hayatını kaybeden 768 kişi anıldı.

Af Örgütü’nden Karamsar Tablo

Uluslararası Af Örgütü, tüm dünyada insan hakları ihlallerini incelediği 2015 raporunu yayınladı… Rapora göre 2015’te 122’den fazla ülke, insanlarına işkence ya da kötü muamele etti. 30’dan fazla devlet de, mültecileri tehlike altında olacakları topraklara zorla göndermeye çalıştı. En az 19 ülkede savaş suçu işlendi ya da savaş kanunları ihlal edildi. Raporda, endişe verici bir eğilim olarak hükümetlerin aktivistlere, avukatlara ve insan hakları savunucularına saldırdığı da belirtildi… BM’nin yeni genel sekreterinin 2017’de göreve geleceği hatırlatılan raporda örgütün yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti. Raporla ilgili açıklama yapan Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, dünyanın dört bir yanında birçok hükümetin insan haklarını açık bir şekilde hor gördüğünü söyledi. Shetty, “Milyonlarca insan devletlerin ve silahlı grupların elinde çile çekerken, hükümetler utanmazca insan haklarını korumayı güvenlik, ulusal değerler ya da hukuk ve düzen için tehdit şeklinde resmediyor” dedi. (Raporun tamamına  http://bianet.org/system/uploads/1/files/attachments/000/001/612/original/YILLIK_RAPOR_T%C3%9CRK%C3%87E.pdf?1456309141 linkinden ulaşabilrsiniz. HYETERT)

Esed’in ölüm çetesi: Şebbiha

Arap Baharı ile hortlayan Esed’in gayriresmi silahlı teşkilatı Şebbiha, ordudan atılmış asker ve polislerden oluşuyor... Bir zamanlar PKK üssünün de bulunduğu Bekaa Vadisi gibi Anjar da Suriye'nin muhaberat veya Şebbiha üssüydü…PKK'lı ayrılıkçılar Bekaa üzerinden Türkiye'de yapacakları eylemlere yönelik ideolojik ve askerî eğitim alırken Anjar'da da Ermeniler Suriye muhaberatının veya Şebbiha'sının koruması altında yaşıyor ve kimse onlara dokunamıyordu. Esasen bir Ermeni beldesi olan Anjar, 1982 ile 2005 yılları arasında Suriye'nin bütün karanlık işlerinin çevrildiği bir Ermeni-Nuseyri cumhuriyeti haline gelmiştir. Ermeniler Suriye rejimi sayesinde Lübnan iç savaşından yara bere almadan ucuz kurtulmuştu.

2. Dönem TEOG ne zaman yapılacak 2016 Sınav Tarihleri

Bu yıl ilk dönem sınavları 25-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve sonuçları liselere geçişte kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının soruları tamamlandı… Ermeni öğrencilerin yanıtlayacağı din dersi sorularını tıpkı Musevi öğrencilerde olduğu gibi cemaat ile bu okullarda görevli öğretmenler hazırladı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da onayladı… Ermeni din dersi sınavına Ermeni okullarında okuyan öğrenciler girecek. Özel okullarda okuyan Ermeni öğrenciler ile Musevi öğrenciler bu sınavdan muaf olacak. Rum okullarında okuyan öğrenciler ise diğer yıllarda olduğu gibi yine bu sınavdan muaflar.

Հայ Դատի Օր Սաքրամենթոյի Մէջ՝ Ապրիլ 18ին

ՍԱՔՐԱՄԵՆԹՕ.- Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբին նախաձեռնութեամբ եւ նահանգային խորհրդարանին, ինչպէս նաեւ անոր Հայկական օրէնսդրական համախմբումին համագործակցութեամբ (գլխաւորութեամբ՝ Խաչօ Աշաճեանի, Ատրին Նազարեանի, Սքաթ Ուիլքի եւ Քեվըն Տէ Լիոնի), այս տարի եւս Քալիֆորնիոյ մայրաքաղաք Սաքրամենթոյի մէջ քաղաքական հանդիպումներու եւ ձեռնարկներու շարք մը տեղի պիտի ունենայ, Հայոց Ցեղասպանութեան 101ամեակը ոգեկոչելու եւ Հայ Դատին ի նպաստ քարոզչութիւն կատարելու նպատակով:

Rusya ile yakın ilişki, ekonomileri 'aşağı çekiyor'

Murat Temizer
Rus ekonomisi, düşen petrol fiyatları ve Avrupa ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle son iki yılda büyük darbe alırken, bu durum Rusya ile yakın ilişkiler içindeki diğer ülkelerin ekonomilerini de olumsuz etkiliyor… Rusya’nın kendi para birimi olan ruble son bir yılda dolar karşısında yaklaşık yüzde 130’luk değer kaybı yaşadı. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle Moskova’yla ilişkileri zayıflayan Ukrayna’nın para birimi grivnada, 2014 yılından bugüne dolar karşısında yüzde 224’lük rekor değer kaybı oldu. Kazakistan tengesi yüzde 133, Belarus rublesi yüzde 126, Azerbaycan manatı yüzde 101,2, Kırgızistan somu yüzde 51 ve Ermenistan dramı yüzde 23 değer kaybına uğradı.

Azerbaycan'dan Rusya'ya Ermenistan notası

Azerbaycan, Ermenistan'a silah alımı için 200 milyon dolarlık kredi sağladığı gerekçesiyle Rusya'ya nota verdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya ile Ermenistan arasında silah alımı için 200 milyon dolarlık kredi anlaşması yapıldığına dair haberler üzerine Rusya'ya nota verildiği bildirildi.

Suriye’de savaş : Ermeni hayatlarından kesitler

Marie Thibaut De Maisieres / Belçikalı yayıncı
Marie Thibaut De Maisieres Belçikalı bir yayıncı ve çocuk kitapları yazarı. Aralık 2015’te Belçikalı bir federal milletvekili, gazeteciler ve insani yardım görevlileri ile birlikte Doğu Hristiyanları Belçika Komitesi’nin Irak Kürdistan’ı ve Rojava’ya düzenlediği bir ziyarete katıldı. Peşmergelerin, YPG’nin ve Süryani güçlerinin koruması altında gerçekleşen bu seyahatte De Maisieres Suriye ve Irak’ta savaş sırasında hayatları altüst olan Ermenilerin portrelerini kaleme aldı. Bu makale ilk olarak blog şeklinde Hay Stories’de yayınlanmıştır.

Radikal yazdı; Bursa'daki kilise Hristiyanlar'a kaldı

Haber: İsmail Saymaz - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
Bursa'da; Latin Katolik, Alman Katolik, Ortodoks ve Protestan cemaatlerinin ortaklaşa kullandıkları, şehrin Hristiyanlara ait ibadethanesi olan Fransız Kilisesi Kültürevi'nin boşaltılması istenmişti. Radikal'in haberi üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü kararından vazgeçerek, kilisenin Hristiyanlarca kullanılmasına devam edileceğini bildirdi.

Sivil Düşün Danışma Kurulu Yarın Başlıyor

Üçüncü yılını tamamlayan Sivil Düşün AB Programı’nın iki gün sürecek Danışma Kurulu’nda aktivizm, sivil toplum ve hak temelli çalışmalar farklı aktivizm hikayeleri üzerinden konuşulacak.

23 Şubat Erivan’da kutlandı

Rusya’da Anayurt Savunucusu Günü olarak kutlanan 23 Şubat, Erivan Zafer Parkında düzenlenen mütevazi bir törenle kutlandı. Meçhul Asker mozolesi Ebediyet ateşi yakınına çiçekler bırakıldı. Törende Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcileri, Anayurt Savaşı gazileri, Ermenistan’daki  RF Federal Güvenlik Servisi ve  Ermenistan Rus Askeri Üsstü temsilcileri hazır bulundular.

Ermeni tasarısının ABD Temsilciler Meclisinde 60 destekçisi var

ABD Kongresi Temsilciler Meclisinde  Ermeni Soykırımına ilişkin «Hakikat ve Adalet» Tasarısına şu anda 60 Meclis üyesinden destek var. Tasarı Kongre üyeleri Adam Schiff, Robert J. Dold, David Valadao ve Frank Pallone tarafından hazırlandı.

Vicdani Ret AYM Genel Kurulu’nda

Dini inançları gereği askerlik yapmadığı için para cezasına çarptırılan vicdani retçinin dosyası Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na sevk edildi… Başvuruyu inceleyen AYM Birinci Bölümü, bireysel başvuruyu Genel Kurul’a sevk etti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, söz konusu başvuruyu, daha sonra belirlenecek bir günde karara bağlayacak.

Yaşamak için en iyi şehir Viyana, İstanbul 122. sırada

 Uluslararası araştırma şirketi Mercer'in yaşam kalitesi standartlarını temel alarak yaptığı araştırmaya göre yaşamak için en iyi şehir Avusturya'nın başkenti Viyana. İstanbul ise 122. sırada yer aldı. Listede Tel Aviv 104'üncü, Rusya'nın başkenti Moskova ise 167. sırada yer buldu. 230 şehrin dahil edildiği listenin son sırasında ise Irak'ın başkenti Bağdat yer aldı. Listede ilk sıraları Viyana ile birlikte İsviçre'nin Zürih, Yeni Zelanda'nın Auckland, Almanya'nın Münih ve Kanada'nın Vancouver kentleri izliyor.

Suriye’den Ateşkese Onay

Suriye, Cumartesi günü yürürlüğe girecek ateşkes planını kabul ettiğini açıkladı. Bununla birlikte, Şam rejiminden yapılan açıklamada IŞİD ve El-Kaide bağlantılı gruplara yönelik operasyonlara ara verilmeyeceği belirtildi. ABD-Rusya tarafından hazırlanan ateşkes planı terör örgütlerini ve diğer bütün grupların da Cuma gününe kadar ateşkesi kabul ettiklerine dair bildirimde bulunmaları gerekiyor. Suriye’deki muhalif grupları çatısı altında toplayan Yüksek İstişare Komisyonu, kuşatmaların kaldırılması, insani yardımların sürdürülmesi ve sivillerin bombalanmasına son verilmesi gibi şartlarının kabulü halinde ateşkese uyacağını açıkladı.

The Deterioration of Russian-Turkish Relations and Armenia. Political Aspect

The deterioration of Russian-Turkish relations, which began with the collapse of Russian bomber by Turkish forces  and during next  months, can be said, have turned into an "alternative war" is already   taking  place in Syria and essentially influences the political situation in the region, including the Republic of Armenia.

Rusya'dan Ermenistan hamlesi!

Rusya son dönemde Ermenistan'a silah yağdırıyor. Öğretim Üyesi Dr. Savaş Eğilmez, kritik uyarılarda bulundu…Günümüzde Rusya’nın Ermenistan’da; 12’si Gümrü’de, 4’ü Ahuryan’da, 2’si Aragaç’ta, 1’i Eşterete’de 1, 7’si Erivan’da, 1’i Kafana’da , 2’si Nubareşen’de olmak üzere toplam 29 askeri karakolu bulunmaktadır. Bu sayılardaki en dikkat çekici husus, bunların 14’ünün Türkiye sınırına çok yakın bölgelerde olmasıdır. Yani Türkiye-Ermenistan sınırı Rusya tarafından korunmaktadır. Ermenistan sözde sınır kuvvetleri komutanlığında 1500 Rus subayı görev yapmaktadır. Yapılan anlaşmalar dışında Rusya; Ermenistan’ a karşılıksız olarak yaklaşık 1.5 milyar dolarlık silah vermiştir...

Kâzım Gündoğan: Tarihi tarihçilerden kurtarmalı

Barış Kop
Devlet, ötekileştirdiği bir kimliği, ideolojiyi her süreçte kötülüklerin kaynağı olarak gösterir. Tarih gibi önemli bir alanın ‘resmi tarihçiler’e bırakılmış olması önemli bir problem. Tarih yazımı acilen bu ablukadan kurtarılmalı. Ciddi bir ideolojik mücadeleye ihtiyaç var. Araştırmacı-yazar Kazım Gündoğan ile 'Keşişin Torunları - Dersimli Ermeniler' kitabı üzerine konuştuk. 1938'e kadar Dersim'de yaşamlarını sürdüren 'Keşiş ailesi’nin hayatta kalan fertleriyle yapılan sözlü tarih görüşmeleri ekseninde hazırlanan kitapta, Dersim Katliamı ve Dersimli Ermeniler hakkında çarpıcı bilgilere yer veriliyor.

Bir asırlık dostlar: Türkiye-SSCB/Rusya

Ayşe Hür
Türkiye'nin Suriye sınırını 17 saniye ihlal eden Rus SU-24 uçağını düşürünceye kadar iki ülke arasındaki işler gayet güzeldi... Bakalım mantık ve bir asırlık dostluk ilişkisinin hatıraları mı galip gelecek yoksa düşmanlık duyguları mı?... Rusya ile ilişkilerimizin hızla bozulduğu günlerdeyiz. Daha önce ilişkiler henüz iyiyken, Korkunç İvan ve Kanuni Sultan Süleyman döneminden Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadarki dönemi şu yazımda (okumak için tıklayın: http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ayse-hur/korkunc-ivan-ve-muhtesem-suleymandan-bugune-1149762/) özetlemiştim. Bugün bıraktığım yerden devam edeceğim. Belki güzel günler hatırlanınca, barış hevesi güçlenir umuduyla…

Ermenice Konuşurken Yabancı Kelimeler Kullanmamayı Deneyelim / ՓՈՐՁԵՆՔ' ՄԵՐ ԱՌՕՐԵԱՅ ՀԱՅԵՐԷՆ ԽՕՍԱԿՑՈՒԹԻՒՆԵՐՈՒՆ ՕՏԱՐ ԲԱՌԵՐ ՉԻ ԳՈՐԾԱԾԵԼ

Dr.med.Sarkis Adam
Anadil genellikle bir milletin var oluşu ve yaşamı için bir temel oluşturur ve etnik kimliğin korunması, sürdürülmesi bağlamında hayati önem taşır. Anadilimiz Batı Ermenice, özellikle diyaspora Ermeni diyasporasının var oluşu doğrultusunda yürütülen mücadelenin önemli bir nedeni ve aynı zamanda bir teminatıdır. Ermeni’nin Ermeni’yle, Ermenice konuşamaması veya konuşmak istememesi çok acı bir gerçektir. Dünya genelinde dağılmış yaklaşık 10 milyon Ermeni’nin çoğunluğu anadili Ermeniceyi bilmemektedir, bu durum, büyük bir olasılıkla onların çoğu ''Asimilasyon'' tehlikesi ile karşı karşıya getirmiş veya getirecektir. Çünkü,anadil Ermenice, kendine özgü bağlayıcı karakter ve vasfıyla Ermeni bireyinin etnik kimliğinin ve aidiyetinin korunması ve sürdürülebilmesi bağlamında çok önemli rol oynayan etkenlerden biridir.

HDP'nin Ermeni vekiline Ermenice jesti

TBMM Basımevi, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın kartını Ermenice olarak bastı. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TBMM kartlarının Türkçe ve Ermenice basıldığını belirterek, “TBMM basımevi kartlarımı Ermenice ve Türkçe bastı. Dünya anadili gününde anlamlı oldu. Darısı bütün dillere...” dedi.

Yusuf Kaplan: Yiğit Bulut, ordu tarafından dayatıldı

Yavuz Oğhan
Söz Yiğit Bulut'a geldiğinde, Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan eleştirilerin bir ton daha arttırdı ve Bulut'un ordu desteği ile geldiğini ileri sürdü. Kaplan, "Ülkeden çok kendi çıkarlarını ve pozisyonlarını düşünenler var. Bu dönemlerde bunlar çok arttı. Liderleri doğru karar veremeyecek şekilde yönlendiriyorlar. Bunlar aynı zamanda dayatılmış tipler. Söz konusu kişi ordu tarafından dayatılmış kişidir. Gerekçesi kendi yazdıkları ve ilişkileridir. Tayyip Bey'in eli büküldü. Bu toplumu herkesten özellikle jölelilerden korumak gerek" diye konuştu.

Fransız Büyükelçiliği: Verdun muharebesinde Ermeniler Fransızlarla yan yana çarpıştılar

Verdun muharebesinin 100. Yıldönümü Ermeni gönüllülerin Fransızlarla yan yana çarpışmalarının hatırasını anmaya bir vesiledir. Beyanat Fransa’nın Erivan Büyükelçiliği Facebook paylaşım sitesindeki mesajıyla geldi.

İran'dan Türkiye'ye sürpriz Ermenistan desteği

Ermeni soykırımı iddialarının asılsız olduğuna ilişkin düzenlenen çalıştaya İran, tarihte ilk kez resmi bir heyet gönderdi. İzmir'de düzenlenen Ermeni soykırımı iddialarının asılsız olduğuna ilişkin çalıştaya, şimdilerde Suriye krizi yüzünden Türkiye ile karşı karşıya gelen İran da resmi heyet gönderdi.

Kayseri’de Rum ve Ermeniler'den Neler Ayakta Kaldı?

Nilay Vardar
Hrant Dink Vakfı, Kayseri'nin Rum ve Ermeni yapılarının envanterini çıkararak acil olarak korunması gereken yapıları tespit etti. 19. yüzyıl sonunda nüfusunun üçte birini gayrimüslimlerin oluşturduğu Kayseri’de bugün Müslümanlaştırılmış Ermenilerin dışında kentte kendini Ermeni olarak tanıtan sadece bir kişi yaşıyor. Aradan geçen sürede kentin Rum ve Ermeni nüfusu yok edilse de gayrimüslimlere ait tarihi yapılarından hala direnenler var. Üstelik sistematik definecilik, yağmacılık, su baskınları vb gibi dış tehditlere rağmen…

Bursa'da kilise el değiştirdi

Vakıflar Bursa Bölge Müdürü Mustafa Emek ise daha önce kilisenin Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildiğini ve bu süreçte kilisenin ibadethane olarak kullanıldığını söyleyerek, "Sonra tahsis bitiyor ve mülkiyeti biz alıyoruz. Doğal olarak bunu teslim almamız lazım. Fakat teslim aldıktan sonra belediyedeki dönemde ibadetlerini nasıl yapıyorlarsa, aynısına devam edecekler. Süreç kendileri ile ilgili değil. İki kurum arasındaki bir binanın teslim sözleşmesi. Biz burayı belediyeye tahsis etmiştik. 31.12.2015'te tahsis süresi doldu. Belediye bize 'Tahsis süresi doldu. Biz yenilemek istemiyoruz. Binanızı teslim alın' dedi. Biz de binamızı teslim alıyoruz. Buradaki konu binanın kullanımı değil, mülkiyetin teslimiyeti. Biz diyoruz ki 'belediyedeyken nasıl ibadet yapıyorsanız, bizde de aynısını yapacaksınız.

2015 ve Ermenistan

ALIN OZINIAN
Ermenistan'ın Azerbaycan sınırında yaşanan, artık bir mikro savaşa dönüşen çatışmaların yanında, Türkiye'nin hala kaldırmadığı ticari ambargodan mütevellit ekonomik sıkıntılarına bir de iç siyasi çalkantılar eklendiğinde 2015'te önümüze parlak bir tablo çıkmadı. Soykırımın 100. Yıl dönümünde dünya kamuoyunda konunun yükseltilmesi eski yaralara biraz merhem olduysa bile, günlük sıkıntılar ve çıkmazlar yıla hakim oldu. Yıl biterken en önemli olay Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın Eylül'de Parlamento'ya ilettiği tartışmalı ‘Anayasa Değişikliği Tasarısı', halk oylamasına sunulması halkın, ve yüzde 64 evet oyu ile sonuçlanmasaydı.

Tumo Center Tanıtım Toplantısı

26 Şubat Cuma, 16:00
İstanbul'da Nazar Şirinoğlu Salonu

Emekli Büyükelçi Çeviköz: Türkiye anlamıyor; yeni soğuk savaşta cephe ülkesi olmaya aday

Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, Suriye'de PYD hedeflerine yönelik askeri operasyona ilişkin olarak, “Türkiye anlamıyor. Yeni soğuk savaşta Türkiye cephe ülkesi olmaya aday” değerlendirmesini yaptı. "YPG’yi IŞİD’e karşı sürdürülen savaşta bir ortak olarak görenler, Türkiye’nin YPG’yi vurmasını IŞİD’e alan açmak olarak yorumlayacaklardır" diyen Çeviköz, "Türkiye ateşten gömlek giydi. Sonuçlarının ne olacağını kestirmenin mümkün olmadığı bir adım atmış durumda" görüşünü dile getirdi. "Türkiye'nin Suriye'ye girmesinden Rusya'nın çok memnun olacağını" vurgulayan Çeviköz, "Rusya Türkiye’ye bir bedel ödetmek istiyor. Rusya’nın dış politikası hamle yaparak karşısındakini belli hamleleri yapmaya mecbur kılmak üzerine inşa edilir. Türkiye'nin bu oyuna gelmemesi lazım" dedi.

Meet with the US Ambassador to the Republic of Armenia in person!Bursa'daki tek kilise de Hıristiyanlardan geri alınıyor

İsmail Saymaz - ismail.saymaz@radikal.com.tr 
Bursa'da yaşayan dört Hıristiyan topluluğu, 2002-2004 yıllarında restore ettikleri kiliseyi, büyükşehir belediyesi ile yaptıkları protokol sonucu ibadethane olarak kullanıyordu. Protestan Topluluğu'nun Pastörü İsmail Kulaçoğlu'nun verdiği bilgiye göre bu protokol, 2015 yılında bitti. Topluluğun başvurduğu büyükşehir belediyesi yetkilileri, bir şirket kurarak kendilerine başvurmalarını ve buna göre tahsis işlemi yapacaklarını belirtti. Şirket kurup belediyeye başvuran Hıristiyanlara dün "Kiliseyi boşaltın" haberi ulaştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden telefonda arandığını belirten Kulaçoğlu, "Daha önce yazılı ve sözlü bir bildirimde bile bulunmadılar. Birkaç gün içinde boşaltın ve bize boş halde bırakın' deyip gelecek hafta cuma gününe kadar süre verdiler" diyor.

Diller Ölürken Türkiyeli Dilbilimciler Nerede?

İbrahim Genç
Türkiye’de göz göre göre diller ölürken bazılarının daha dokümantasyon çalışmaları bile yok. 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nünde Türkiyeli dilbilimcilerinin suskunluğu, onları dillerin katledilmesine ortak yapmaktadır. Dilbilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan David Crystal, “Dillerin Katli – Bir Dilin Ölümü Bir Milletin Ölümüdür” adlı kitabında dilin ölümünü kastederek “Neden umursamalıyız?” sorusunu sorar. Her ne kadar kitabın başlığı bu soruya cevap verse de kitabında Crystal, “Çünkü” ile başlayan cümlelerle “…çeşitliliğe muhtacız”, “… dil kimliği ifade eder”, “…diller tarih ambarıdır”, “…diller insanlığın toplam bilgisinin bir parçasıdır”, “…diller başlı başına ilgi kaynağıdır” cevaplarını sıralar.

BM'den ölen dil uyarısı

BM her iki haftada bir, yerel bir dilin yok olduğunu açıkladı. Yerel dillerin, gelenek, görenek, kültür ve tarihin gelecek kuşaklara aktarılması ve süreklilik için çok hem gerekli hem de önemli olduğu belirtilen BM açıklamasında, günümüzde 6-7 bin dil olduğu, ancak bu dillerden çoğunluğunun çok az insan tarafından bilindiği ve kullanıldığı belirtildi.

İran Parlamento seçimlerine 8 Ermeni milletvekili adayı katılıyor

İran İslam Cumhuriyeti (İİC) Parlamento seçimlerine 8 Ermeni milletvekili adayı katılacak. Asbarez’in verdiği bilgiye göre, İİC 10. Dönem Meclis Seçimleri 26 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Ermeni adayların isimleri şöyle: Karen Khanlaryan, İvet Danielyan, Albert Poğosyan, Arbi Tahmazyan, Andranik Simonyan, Jorjik Abrahamyan, Vrej Ter-Martirosyan ve Armond Baghramyan.

Türkiye ve ABD Arasındaki Mesafe Açılıyor

Hilmi Hacaloğlu
İki NATO müttefiki Türkiye ile Amerika’nın Suriye krizine yaklaşımının son dönemde ciddi şekilde farklılık gösterdiği sır değil. Türkiye’nin YPG ve PYD’yi PKK gibi terörist örgütler nitelemesi Washington’da kabul görmüyor. Türkiye bunu son dönemde İstanbul’u ziyaret eden Başkan Yardımcısı Joe Biden’a anlatmakla yetinmedi, son iki günde hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı John Kerry’e, hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkan Barack Obama’ya anlattı. Ancak ABD, PYD ve YPG’yi Suriye sahasında müttefiki olarak görmeyi sürdürüyor.

İnanç özgürlüğünü Bursa'da anlatın

Kanat Atkaya / katkaya@hurriyet.com.tr
Protestan Kiliseler Derneği her yıl bir Hak İzleme Raporu hazırlıyor. 2015 raporu yaşananların yaygın ve sistematik olduğunun bir kanıtı… Alın işte son örnek Bursa’da yaşanıyor. Alman Katolik, Latin Katolik, Ortodoks ve Protestan cemaatlerinin 2004’te restorasyonunu tamamladıktan sonra ibadet için ortaklaşa kullandıkları bir kilise var, tarihi 1880’e kadar da uzanıyor. Daha önce ses bombası atılan, kapısı yakılan kilisenin 2015’te biten protokolü yenilenmiyor ve binanın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verilmesi isteniyor. 100 kişinin ibadet ettiği “Bursa’nın tek kilisesinin” Hıristiyan cemaatinden alınmasının kime ne faydası olacağını anlamak, vicdanlara anlatmak mümkün değil. Umarım, bu yanlıştan dönülür. İşin acı yanı, Hıristiyanlara karşı açık veya kapalı nefret suçu işleyenlerin kendi dinlerinden bile haberdar olmamaları!Ne Medine Sözleşmesi’nden haberleri var ne de Hz. Muhammed’in Mescid-i Nebevi’de huzuruna çıkan 60 kişilik Hıristiyan heyetine ibadet vakitler geldiğinde mescidi bırakmış olduğundan. Ayıptır, günahtır!

Özbekistan'da IŞİD üyesi Ermeni'ye hapis cezası

Özbekistan’da Hristiyan dinine mensup bir Ermeni IŞİD’le bağlantılı olduğu gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Özbekistan’ın Cizzak ili mahkemesi Hristiyan dinine mensup Ermeni asıllı Aramais Avakian ve onun dört arkadaşını IŞİD’le bağlantılı oldukları suçu ile çeşitli sürelerde hapis cezalarına çarptırıldı. (Hıristiyanları alçakça öldüren IŞID ile bir Ermeni arasında ilişki kurmak alçak ırkçıları bile güldürecek bir Ermeni karşıtlığıdır. Ermenistan'ın itirazı yerindedir. HYETERT)