Etiketler

Askerde öldürülen Er Sevag'ın annesi: ‘Benim evim oğlumun yanı, Şişli Ermeni Mezarlığı’

Batman’ın Kozluk ilçesinde askerliğini yaptığı sırada er Kıvanç Ağaoğlu’nun açtığı ateş sonucu hayatını yitiren Sevag Balıkçı’nın öldürülmesine ilişkin son duruşma, 25 Şubat Perşembe günü Diyarbakır’da yapıldı. Dava, belge eksikliğinden ötürü 6 Nisan’a ertelendi. Duruşmaya katılan, Sevag Balıkçı’nın babası Garabed Balıkçı ve annesi Ani Balıkçı, hem dava sürecini değerlendirdi, hem de Ani Balıkçı’nın Ermenistan’a taşınmış olduğuna dair iddialarına yanıt verdi. Anne Ani Balıkçı ‘’Benim evim burası, toprağım burası. En başta, benim oğlum Şişli Mezarlığı’nda yatıyor, ben de onun yanında yatmak istiyorum. Beni bu topraktan kimse ayıramaz, çünkü bu topraklar bizim, hepimizin.’’ derken baba Garabed Balıkçı, davanın tiyatro sahnesi gibi olduğunu vurguladı.

Yerevan The Telegraph’ın hazırladığı Avrupa’nın en eski şehirler listesinde

İngiltere'nin önde gelen “The Telegraph” gazetesi Avrupa'nın en eski 16 şehri listesini açıkladı. Gazete, okurlarını ömürlarında en azından bir kere listede yer aldığı şehirleri ziyaret etmelerini  tavsiye etti. The Telegraph,  hazırladığı listede Ermenistan'ın başkenti Yerevan'a da yer ayırdı. Yerevan'ı okurlarına tanıtırken gazete şunları kayedetti: “Roma'nın kurulmasından 30 yıl önce Ermenistan'ın bugünkü başkenti Asya'dan Avrupa'ya giden yolda önemli ticari durak olmuştu. Şehir, Roma’lılar, Buzanslar, Acemler, Arapalar, Selçuklar, Moğollar ile Türklerin daha sonra 1920 yılında ise Sovyetlerin Kızıl odusunun saldırlarına uğradı.

Call on Congress to Prioritize Peace, Prosperity and Justice

Send a Free ANCA WebMail to Advance Armenian American Priorities in these Three Key Area. ANCA Take Action for Peace | Prosperity | JusticeWith just a few clicks, you can call on your Members of Congress to support peace, prosperity and justice for the Armenian nation.

ՍՈՒՄԿԱՅԻԹԻ «ԾԱԾԿՈՑԸ»՝ ԽՈՃԱԼՈՒՆ

Ատրպէյճանական ներքին քաղաքական կեանքի մութ ծալքերն ու հաշիւները մեծ դեր ունին 1992 թուականի Փետրուար 25էն 26 լուսցող գիշերուան դէպքին հետ, որ կատարուեցաւ ազատագրուած Ստեփանակերտէն չորս մղոն դէպի հիւսիս գտնուող՝ Խոճալուի մէջ: Ազերի հակաքարոզչական մեքենան այնքան մը կ՛աղաւաղէ որ, տեղին է յատուկ գիտաժողով մը, տարեկան դրութեամբ կազմակերպել եւ Խոճալուի դէպքերու իրականութիւնը ներկայացնել եւ բացայայտել:

Kampanya Güncellemesi / Summary of the News

Ali Nesin / İstanbul, Türkiye
03 Mart Perşembe günkü duruşma maalesef olumlu sonuçlanmadş. Ancak kampanyamızı ve Sevan Nişanyan'in sesini duyurma çabamızı sürdürüyoruz. 25.000 imzaya neredeyse ulaştık. Basın da sessiz kalmıyor çabalarımıza. Son bir kaç günkü haberlerden bir özete aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ermenistan Dışişleri Bakanı: "Ankara, Ermeni Soykırımı'nın kasıtlı olduğunu fiilen ilan ediyor"

Davutoğlu'nun, ''Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar. Gidip Moskova'da temsilcilik açıyorlar'' ifadeleri hakkında Nalbandyan, şu açıklamasını yaptı: "Türkiye başbakanı, Ermeni Soykırımı konusunda eskiden savundukları savaş bahanesinin, Ermenilerin başına gelenlerin, savaş kapsamında yaşandığı iddiasının yalan olduğunu açıkça dile getiriyor. Resmi Ankara, Ruslarla işbirliği yapmakla suçladıkları Ermenilere karşı işledikleri soykırımın kasıtlı ve planlanmış olduğunu fiilen ve açıkça ilan ediyor. Bugün ise benzeri tehditlerle Kürtler karşılaşıyor. Uluslararası camia için bu, Kürtlerin başına gelebilecek olaylar konusunda ciddi bir mesajdır."

Komitas müze-enstitüsü UNESCO'dan ödül aldı

2016 yılında Komitas Müze-Enstitüsü'nün genç anne babalar için tasarladığı “Ororner”(Ninniler) şarkı eğitim programı UNESCO büneysindeki Uluslararası Müzeler Kurulu'nun (ICOM) ödülüne layik görüldü. Uluslararası Müzeler Kurulu'nin Ermenistan milli komitesi, ICOM'un uluslararası eğitim ve kültür komitesinin «En iyi tecrübesi»  eğitim programlarının 2016 yılı ödülüne biri Komitas Müze-Enstitüsü'nün “Ororner” başlıklı, diğer ise Eghishe Charents adına edebiyat ve sanat müzesinin “Dünyada milli müzik ensturmanları” 2 eğitim programı aday göstermişti.

ABD Georgia eyaleti, Dağlık Karabağ Cumhuriyetini tanıdı

ABD Georgia Eyalet Meclisi bugün 3 Mart’ta Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin bağımsızlığını tanıyan bir tasarı kabul etti. ABD Ermeni Davası Ofisinin (ANCA) verdiği habere göre Georgia Temsilciler Meclisi «Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin Tanınmasına ilişkin» H.R.1580 Tasarıyı kabul etti. ANCA’nın verdiği bilgiye göre özellikle Meclisi üyeleri Pat Gardner ve Demetrius Douglas, Tasarının kabulü için müstesna destek gösterdiler.

Avrupa Konseyi Komisyonu raporunda Gürcistan Ermenileri ve Ermeni Kilisesinin sorunlarına değindi

Avrupa Konseyi (AK) bünyesindeki  Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonunca hazırlanan, 2010-2015 dönemindeki gelişmelere değinilen raporda Gürcistan Ermenileri ve Ermeni Apostolik  Kilisesi (EAK) Gürcistan Diyakozluğu kesitindeki bir dizi vakaya değinilmekte. Raporda Gürcistan sathındaki aidiyetinin kime ait olduğu hususu tartışmalı kiliseler konusuna da değinilmekte. Halihazırda EAK Gürcistan Diyakozluğu, Gürcü Ortadoks Kilisesi uhdesindeki 6 kilisesinin kendilerine iadesini talep etmekte. Diğer bir sorun ise EAK’nin Gürcistan’daki hukuki statüsüne ilişkin.

AB çok dillilikte sınıfı geçemiyor

AB ve Almanya, çok dillilikte ABD ve Kanada'nın çok gerisinde. Dil uzmanları, farkın nedenlerini ve Avrupa ülkelerindeki çifte standartları DW' Türkçe'ye değerlendirdi. İki dillilik ve çok dillilik kavramları, Avrupa Birliği'nin metinlerinde sıkça karşımıza çıkar. Söz konusu kavramlar, yabancı dillerin ve ülkede yaşayan göçmen dillerinin eğitim-öğretime katılımı ve toplumların kültürel etkileşimiyle yakından ilgilidir. Ancak Birlik ülkelerinin bu konudaki politikaları AB metinlerindeki çok dillilik hedefini karşılar bir nitelik sergilemiyor. Özellikle göçmenlere ait diller genelde ikinci planda kalıyor ve çok az destek görüyor.

Georgia Recognizes Independence of Nagorno-Karabagh Republic

Peach State Becomes 6th to Recognize Artsakh’s Freedom
ATLANTA, Ga.—The Georgia State House adopted legislation recognizing the Nagorno-Karabagh Republic (NKR/Artsakh) and calling upon the international community “to give appropriate recognition to the Nagorno-Karabagh Republic as a free, independent, and sovereign democracy,” reported the Armenian National Committee of America-Eastern Region (ANCA-ER).

Sunday of the Judge

A common image runs through the Gospel reading for Sunday, March 6—the Sunday of the Judge, in Great Lent. In one parable, our Lord tells the story of a widow who would not cease calling on a judge for justice—and we are meant to think about our own prayers to heaven. In a second parable, a Pharisee and a tax collector pray in the Temple, displaying very different attitudes towards God. Both of these stories are offered in the context of Jesus telling about the end of the world, the coming of God’s kingdom, and the judgment of all mankind.

“Azerbaycan krizde para ödeyemedi, Rus silahları limanda bekletiliyor”

Rusya’nın son dönemde Ermenistan’daki askeri varlığını güçlendirmesi dikkat çekerken, bu kez Azerbaycan’a silah satışı konusundan yaşanan sorunlar medyanın manşetine taşındı. Kommersant gazetesi, petrol fiyatının düşmesiyle ekonomik krize giren Azerbaycan’ın Rusya’dan satın aldığı silahların parasını ödemekte zorlandığını ve sorunun halledilmesi için yoğun temaslar yürütüldüğünü yazdı.

Artun Miskciyan youtube'a yeni video kaydını yükledi .

Chopin Waltz in C sharp minor Op.64 No.2.
Dinlemek isterseniz linki aşağıda .Konuşma bölümü ve piyano toplam  4 dakika.

Mecliste 'Ermeni p..leri' tartışması!

TBMM'de, bütçe görüşmelerinde HDP'li Garo Paylan'ın terörle mücadele operasyonları sırasında çekilen duvar resmini göstermesi mecliste ırkçılık tartışması yarattı. TBMM’de, dünkü bütçe görüşmelerinde “ırkçılık” tartışması yaşandı. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçeleri görüşülürken sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü ilçelerde çekilen ve üzerinde “Ermeni p..leri” yazılı duvar resmini gösteren HDP’li Garo Paylan “Bunu yalnızca güvenlik güçleri yapmıyor maalesef. Başbakan da Bingöl’de “1. Dünya Savaşı’nda da Ermeni çeteleri Ruslarla işbirliği yapmıştı” dedi. Bugün Türkler de DAEŞ’e katılıyorlar, Kürtler de DAEŞ’e katılıyorlar. Ben “Türk çeteleri” desem nasıl bir ırkçılık yapmış olurum, mümkün mü? Sayın Başbakan da açık ırkçılık yapmıştır” şeklinde konuştu.

CHP Milletvekili Selina Doğan: " Bize kaç kişi kaldığımızı söylesinler"

Yaşar Bildirici  
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde mecliste yer alan ilk kadın gayrimüslim milletvekili Selina Doğan… Kendisiyle yeni kimlikleri ve soy kodunu, mecliste bir kadın ve gayrimüslim olmayı, CHP içindeki dinamikleri ve muhalefeti konuştuk. Milletvekili Selina Doğan ile tanışmamız, Sayın İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürümüzü Vilayet binasında, Adalarımızın sorunlarını aktarmak amacıyla yapılan ziyaretimiz esnasında gerçekleşti. O günden sonra da dostluğumuz devam etti.

Ermenistan’ın Eurovision şarkısı belli oldu

"Eurovision” şarkı yarışmasında İveta Mukuchyan Ermenistan’I “LoveWave”adlı parçayla temsil edecek. Şarkının müziğini Levon ve Lilit Navasardyan, sözlerini ise İveta Mukuchyan ve Stefani Cratchfield yazdı. https://youtu.be/l7m3wOGhEvE

Pontos Soykırımı, Yorgo Andreadis'in anısına

Ragıp Zarakolu / 1@1.com
Berlin. Haziran ayında Freie/Özgür Üniversitede Süryani/Asuri Soykırımına ilişkin uluslararası bir akademik konferans düzenlenmişti. Şimdi ise kadim Humbold Üniversitesinde, Uluslararası Pontos Soykırımı Konferansındayız. Bu alanda çalışan farklı milliyetlerden genç akademisyenleri görmek güzel. Bu da bir çeşit modern arkeoloji… Bu konuların yeterince araştırılmamış olması, akademik tutkuyu arttırıyor ki bu da güzel bir şey.

Ermeni Patriği Mesrop II'ye 'vasilik davası' gündemde

Vercihan Ziflioğlu / Gazeteyeniyuzyil.com 
Ermeni toplumu dokuz yıldır Patrik seçimi yapamıyor. Ankara’nın tıkanan süreci açması bekleniyor. Dokuz yıldır tıbbi terimiyle Frontal Demans hastalığıyla boğuşan Mesrop II’nin haklarının korunması için de ayrıca vasilik davası açıldı. Davanın bir sonraki duruşması 8 Mart’ta görülecek. (Bizim aslanlar nelere kadir görsün bütün dünya. HYETERT)

Azerbaycan-İran ilişkileri derinleşiyor

Mehmet Fatih Öztarsu*
Şubat ayında resmi temaslar çerçevesinde İran'a ziyarette bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan ziyaret sonucunda ise 11 anlaşma imzalandı. Basına yaptığı açıklamada, Azerbaycan ve İran'ın ortak tarih, kültür ve din mirasına sahip olduğunu ve iki halkın tek ruh iki beden gibi olduğunu vurgulayan Ruhani, yaptırımların kalkmasından sonra bölgede daha aktif bir İran'ın olacağı mesajını verdi.

Ermenistan, Rusya-Belarus “Savunma sistemleri” ortak grubuna katılacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus ile birlikte kurduğu devletler arası “Savunma sistemleri” mali ve sanayi grubuna Ermenistan’ı da dahil etme önerisini kabul etti. 13 Şubat, 2014 yılında Ermenistan hükümeti Rusya-Belarus ortak “Savunma sistemleri” anlaşmasını katılma önerini onaylamıştı.

ABD Georgia eyaletinden Ermeni Soykırımı kararı

ABD’nin Georgia eyalet Meclisi 2016 yılının Nisan ayını “soykırımların önlenmesi ve bilinçlendirilmesi ayı” olarak ilan  etti. 

ABD Kongre üyelerinden Obama'ya Karabağ çağrısı

Kongre üyelerinin mektubu İlham Aliyev’in Mart ayı sonunda Washington’a yapacağı ziyaret öncesinde gönderdikleri öğrenildi. Ed Royce ve Kongre üyesi Elliot İngil, Karabağ'da barış için 3 öneri yapmıştı. Onlara göre bu şartlar kısa vadeli sürede  insan hayatları kurtaracak, uzun vadeli sürede ise kapsamlı ve devamlı barışın kurulmasına katkıda bulunacak.
Bu 3 koşullar şunlar:
1. Temas hattından keskin nişancıların geri çekilmesi,
2. Ateşkes rejiminin ihlalerini gözletmek için AGİT'in izleme sistemi yerleştirilmesi
3. AGİT'in gözlemcilerin yerleştirilmesi.
Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ın bu önerileri kabul ettiği, Azerbaycan'ın ise reddetiği bildirildi.

MİT’e göre Ermenilik ‘etnik bölücülük faaliyeti’ymiş: Tüm cemaatler izlenmiş

Hrant Dink cinayeti davası için hazırlanan yeni iddianamenin ek klasörlerindeki bir belge, MİT’in 2011 yılında Ermeniler, Rumlar ve diğer gayrimüslim cemaatleri ‘Etnik Bölücü Faaliyetler’ başlığı altında izlediğini ortaya çıkardı.

Panel – Tartışma: Holokost ve Türkiye: Geçmişten Günümüze Antisemitizm

Tarih: 12 Mart 2016, Cumartesi
Saat: 19.00
Yer: Cezayir Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Cad. 12, Galatasaray – İstanbul
Panel – Tartışma: Holokost ve Türkiye: Geçmişten Günümüze Antisemitizm yazısına Panel, Şabat dolayısıyla saat 19:00’a ertelendi

Azınlık hakları: "ayrılık ve birlik" ?

Dr. Ömer Uluçay yazdı
Yapılması şart duruma gelen ve bu konuda gayretlerin yoğunlaştığı “Yeni Anayasa” yapım çalışmaları hız kazanmıştır. Her Anayasa, İnsan Haklarını güvenceye almak zorundadır. Bu nedenle, İnsan Hakları hakkında yazdıklarımız, aynı zamanda Anayasa yapımı için de geçerlidir.

Batılılaşan İstanbul’un Rum Mimarları ve Eserleri


Rüştü Karaca
18. yüzyılda Osmanlı’nın batıya öykünüşü Lale devrinde Yirmisekiz Mehmet Çelebi’nin 1721’de elçi olarak Fransa’ya gitmesi ve Sefaretname’sini okuyan Saray çevresinin o yaşam biçimine özenerek, Sâdâbat’ta çeşitli kasırlar inşa ettirmesiyle başlar. Böylece Batı etkisi Osmanlı kültüründe en önce mimarlıkta ortaya çıkar. Daha sonra savaşlarda arka arkaya gelen yenilgiler nedeniyle Ordu, Batı’dan getirtilen askeri uzmanlarla geliştirip yenileme yoluna gidilir. Bu doğrultuda İTÜ’nün öncülü kabul edilen Mühendishane-i Bahri-i Hümayun(1776) ve Mühendishane-i Berri-i Hümayun(1795) batı örneğindeki ilk askeri meslek okulları olur. 1839’da ilan edilen Tanzimat, içerdiği hükümlerle, devletin yüzünü artık Batı’ya döndüğünün resmi belgesi gibidir.

ԵՀՀ-Ի ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԾ ԳԻՏԱՀԵՏԱԶՈՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ

Եվրոպայի Հայերի Համագումարի նախաձեռնությամբ, սույն թվականի մարտի 4-6-ըԳերմանիայի Դույսբուրգ ավանում, տեղի է ունենալու հայության հիմնահարցերին նվիրված գիտահետազոտական խորհրդաժողով՝ 
«ՀԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԱՎԱՐՏԻՆ»

Avrupa Parlamentosu’nda “Soykırımdan sonraki soykırım” başlıklı sergi açıldı

Avrupa Parlamentosu, 1915 Ermeni Soykırımı’nın ardından Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yok edilen Ermeni kültürel ve tarihi eserlerini konu edinen bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Demokrathaber”den Hrant Kasparyan'ın hazırladığı habere göre Ermeni Mimari Araştırmalar Merkezi (RAA) ile Adalet ve Demokrasi için Avrupa Ermeni Federasyonu’nun (EAFJD)  girişimleriyle açılan sergi, 4 Mart 2016 Cuma gününe dek Brüksel’deki Avrupa Parlamento binasında ziyarete açık olacak.

Sevan Nisanyan'ın duruşması 3 Mart Persembe günü saat 14,30'da

Ali Nesin
 02 Mar 2016 — "Sevan Nişanyan için izan talep ediyoruz!" başlıklı kampanyamıza verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Dört gün içinde imzacılarımız 20.000'e ulaştı.Yetkili makamlara en kısa zamanda sonucu ileteceğiz. Bu süreçte imzaların daha da artacağına inanıyoruz, kampanyayı yaymaya devam ederseniz çok seviniriz.Sevan Nişanyan'ın duruşması 3 Mart Persembe günü saat 14:30'da yapılacak. Yer: Söke infaz hakimliği.

Plaketli Beyoğlu Hatıratı

İstanbul’un ilk gece kulüplerinden “Serkldoryan”, Mehmet Akif Ersoy’un son nefesini verdiği “Mısır apartmanı” ve Jön Türkler’in buluşma yeri “Hacopulo pasajı” gibi birçok tarihi bina, dikkatli gözler için Beyoğlu’nu bir açık hava müzesine dönüştürüyor. Beyoğlu Belediyesi, geçen yıl başlattığı “Beyoğlu’nun Belleği” adlı projeyle, tanınmış sanatçı ve yazarların yaşadığı evleri, toplumsal hayatta iz bırakmış lokanta, kafe, sinema, tiyatro, müzikhol ve stüdyoların olduğu ancak şimdi birçoğu başka amaçlarla kullanılan binaları belirleyerek, cephelerine o binaların tarihiyle ilgili bilgilendirici plaketler çakıyor.Proje, görkemli kültürel yaşamı ile eski Beyoğlu’nu gözünde canlandırmak isteyenler için İstiklal Caddesi’ni açık bir müze haline getiriyor.

S. Nişanyan Kampanyası ile ilgili Haberler / News about the Petition

Ali Nesin İstanbul, Türkiye
01 Mar 2016 — 3 Gün içinde hızlıca 16.000'den fazla imzaya ulaştık. Bugün 25.000 kişiye ulaşacağımızı umuyoruz. Sizlere ve change.org Türkiye ekibine kampanyaya verdiği destekten ötürü teşekkür ederiz.

Avustralya'lı milletvekili'nden Türkiye'ye Ermeni Soykırımı çağrısı /Trent Zimmerman MP calls for recognition of Armenian Genocide during maiden Parliamentary speech

Avustralya Temsilciler Meclisi'nde Kuzey Sidney'den seçilen milletvekilli Trent Zimmerman ilk konuşmasında Türkiye'ye Ermeni Soykırımı'nı tanımayı çağırdı.

Suriye parlamento seçimlerine Ermeni adaylar gösterildi

Suriye meclis seçimleri için aday gösterme süresi sona eriyor. 1 Mart’ta komisyonlar bütün illerde adayların tescili bitirdi. Ermenistan kaynaklı Armenpress haber ajansının haberine göre, Suriye Seçim Yüksek Komisyonu 1 Mart itibariyle 8 bin 681 Milletvekili adayının gösterilmesini belirtti. Gösterilen adaylar arasında Ermeniler’de olduğunu açıklandı. Cumhurbaşkanı Beşşer Esad'ın yayımladığı yeni parlamento seçimleriyle ilgili bir kararnameye göre, seçimler 13 Nisan’da, tüm eyaletlerde yapılacak.

Sincar’daki Ermeni kilisesi tamamen tahrip edildi

Irak’ın Sincar bölgesindeki Surb Mariam Astvatsatsin Ermeni kilisesi tamamen tahrip edildi. İŞİD teröristlerin faaliyetleri sonucunda kilisesinden taş üstüne taş kalmadı.

Forbes'un en zenginlerinin listesinde 4 Ermeni milyarder var

ABD'li ekonomi dergisi  Forbes dergisi 2016 yılı Dünya'nın en zenginlerinin listesini açıkladı. Aralarında 4 Ermenilerin bulunduğu milyarderlerin listesindeki birinci sırada Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates (75 milyar dolar) bulunuyor. İkincisi ise Zara şirketinin kurucusu  Amansio Ortega (67 milyar) oldu. Listede yer alan en zengin Ermeni Rusya'lı iş adamı Sergey Galitskin (Harutyunyan) oldu. Galitskin 5.7 milyar serviyetle  listede 219. sıradadır.

İnsan hakları açısından azınlıklar ve etnisite (5)

Dr. Ömer Uluçay / info@adanamedya.com
Ulusal Veya Etnik, Dinsel Veya Dilsel Azınlıklara Mensup Olan Kişilerin Haklarına Dair BM Bildirisi; Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 20 Aralık 1993 tarihli ve 47/135 sayılı Kararıyla ilan edilmiştir. Bu Bildirinin; hazırlanması ve ilişkili bulunduğu BM'nin diğer Bildiri ve Kararları, bunun gerçekleşmesiyle insanlığın kazanımları, dilek ve umutları Bildirinin Başlangıç kısmında belirtilmiştir.

Başbakan'ın zehirli popülizmi

Joost Lagendijk / j.lagendijk@zaman.com.tr
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin durumunu iyileştirmek konusunda AKP'nin kaybettiği pek çok ilerlemeyi hatırlattı. Fakat ardından son derece kışkırtıcı bir söyleme dönerek, Ermenileri aşağıladı ve Kürtleri tehdit etti… Davutoğlu 1915'te bazı Ermenilerin Osmanlı devletine karşı silaha sarılmasının ve Ruslarla işbirliği yapmasının Jöntürkler tarafından Osmanlı topraklarındaki bütün Ermenilere karşı bir katliam harekâtını devreye sokmak için bahane olarak kullanıldığını gayet iyi biliyor. En nihayetinde ne olduğunu ise hepimiz biliyoruz: yaklaşık 1 milyon Ermeni'nin öldürülmesi. Başbakan'ın Ermeni çetelere yaptığı atıf, mesele Ermeni soykırımı olduğunda Türkiye devletinin güttüğü standart inkâr politikasının kilit unsurlarından birini tekrarlamakla kalmıyor. Türkiye içindeki ve dışındaki Ermeni toplumunun bütün eski yaralarını deşiyor. Onun da ötesinde, Kürtlerin aynı kaderle yüz yüze kalabileceğine dair üstü incelikle örtülmüş bir tehdit anlamına da geliyor, ki söz konusu kıyaslamanın taşıdığı vahametin ikinci sebebi de bu.

ՈՃԻՐԸ ԿԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒԻ

Աւելի պատշաճ եւ ճշգրիտ պիտի ըլլար ըսել, որ ցեղասպանութիւնը կը շարունակուի, որովհետեւ դարաւոր բնիկ ժողովուրդի մը մշակութային գանձերու աւերն ու կողոպուտը ուրիշ բան չէ, եթէ ոչ կանխամտածուած  ցեղասպանութեան մը շարունակութիւնը՝ երբ թշնամին կը փորձէ ջնջել ամէն հետք որ կը միտի հաստատելու եւ վաւերացնելու ինքնութիւնն ու գոյութիւնը բնիկ հայ ժողովուրդին, պապենական իր հազարամեայ հողերուն վրայ:

Azerbaycan Milletvekili Paşayeva: "Yeni Haçlı Savaşlarını başladığı dönemdeyiz"

Azerbaycan Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Ganire Paşayeva, Erciyes Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ve iki ülkenin bulunduğu coğrafyada yaşanan olayları değerlendirdi… "Burada 300 milyon nüfus yaşıyor. Doğu Türkistan, Kırım, Balkanlar, Azerbaycan gibi devletlerin bulunduğu bir coğrafya. Azerbaycan’nın yüzde 20’si işgal altında, Hocalı’da nüfusun büyük bir bölümü katledildi. 1 milyon insan evine dönemiyor. Annesinin veya babasının mezarını ziyaret edemiyor. Buralardan sonra kalen tek yer son kale Türkiye’dir…diye konuştu. (Yalandan kim ölmüş? Hem suçlu hem güçlü. Hadi hayırlısı Haçlı savaşını bu defa Azerbaycan başlatıyor.HYETERT)

Vali Şahin ‘Dersaadet Buluşmaları’nda Dini Liderler İle Bir Araya Geldi

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Dersaadet Buluşmaları" kapsamında İstanbul’daki dini liderler ile bir araya geldi.Vilayet Kabul Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Ermeni Patriği Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, Keldani Katolik Cemaati Ruhani Reisi François Yakan, Türk Süryani Ortodoks Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, Türk Musevi Hahambaşısı İsak Haleva , Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Korepiskopos Yusuf Sağ ile İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran katıldı.

Thanks for a Great Year!

The past year was a symbolic time for Armenians around the world, and particularly for our people in the Eastern Diocese. The accomplishments—and triumphs—of 2015 could not have gone forward without your generous help. With a new year ahead of us, we wanted to say thank you for your involvement and your support of the Eastern Diocese. Your personal and material contributions, your participation at public events, and your commitment to the church’s ongoing mission are all vitally important to advancing the cause we all hold dear.

Türkiye'nin kuzeydoğu sınırları Iğdır'da görev yapan 'Hudut kartalı' Mehmetçik'lere emanet

Iğdır'da "hudut kartalları" olarak görev yapan Mehmetçik, üstün görev bilinci ve azimle Türkiye'nin İran, Ermenistan ve Azerbaycan ile olan sınır hattını koruyor. Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan Iğdır'da, "hudut kartalları" olarak görev yapan Mehmetçik, üstün görev bilinci ve yüksek moralle Türkiye'nin İran, Ermenistan ve Azerbaycan ile olan sınır hattını koruyor.

ABD'de, Soykırımı'ndan sonra Türkiye'de kalmış Ermeniler hakkında kitap yayımlandı

ABD  Massachusetts Teknlokoji Üniversitesi'nin Öğretim Üyesi, tarihçi Ermeni Lerna Ekmekçioğlu'nun (The Massachusetts Institute of Technology) “Ermenistan'ın yeniden kalkınması: Soykırımdan sonra Türkiye'deki kimlik kısaltmaları” başlıklı kitabı yayımlandı. Stenford Üniversitesi tarafından yayımlanan kitap, Ermeni Soykırımı sonuçları ve soykırımdan sonra Türkiye'de kalmış Ermeniler hakkında derin bir araştırmadır.

Soykırım bilimcisi: "Tüm kriterlere göre Sumgayıt'ta yaşananlar, soykırımdı"

"Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nden göç edenler konferansı"nın koordinatörü Mariam Avagyan, 29 Şubat'ta yapılan basın toplantısında, Azerbaycan'ın Sumgayıt şehrinde 28 yıl önce yaşananlara değindi."Nedense 28 Şubat 1988'de yaşananlar bugüne kadar gerek Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nde,  gerek Ermenistan Cumhuriyeti'nde " Sumgayıt Soykırımı" olarak değil de "katliam" olarak anılıyor. Halbuki soykırımlarım tüm kriterilerine göre, Sumgayıt'ta, Bakü'de, Gence'de yaşananlar, soykırımdı" diyen Avagyan, Ermeni devletlerinin hükümetlerinin, konuya daha ciddi yaklaşmaları gerektiğini vurguladı.

Berbatlaşan estetikten Sevan Nişanyan mı sorumlu?

Serdar Turgut
Bir ülkede mimari estetiği katledenlere, kendi zevksizliklerini para kazanmak için ülkeye, hepimize dayatanlara, güzelim şehirlerimizi, doğamızı katledenlere bir hukuki denetim getirilmelidir tabii ki. Ama ülkemizde gayet tabii ki tuhaf bir şey oluyor; sanki yaşamakta olduğumuz tüm estetik cinayetten, çirkinliklerden, kaçak inşaatlardan o sorumluymuş gibi Sevan Nişanyan yıllardır hapiste tutuluyor. Toplam cezası 10 yılı geçti ve diğer davalarla birlikte 25 yılı aşması ihtimali de var. Peki neyle suçlanıyor Sevan Nişanyan? Onun sayesinde bildiğimiz, sevdiğimiz ve global dünyanın da ilgi odağı haline gelmiş Şirince’de bazı evleri restore ettirdi, Şirince bir estetik harikası oldu.

In Defense of Turkey’s Imprisoned Armenian Maverick

By Nanore Barsoumian
Armenian intellectual and entrepreneur Sevan Nisanyan, 60, could spend the next 25 years in a Turkish prison as punishment for a long list of charges relating to construction violations stacked against him. As a journalist and a critic of government policies, Nisanyan has been too loud and too bold for an Armenian in Turkey. His friends have launched petitions calling on the Turkish authorities to at least allow him his intellectual pursuits.

Kilise Derneğinin Kapısını Tekmeleyen Zanlılar Teslim Oldu

Samsun'un Atakum ilçesinde bir kilise derneğinin kapısını tekmeledikleri iddia edilen 4 kişi, teslim oldu. Alınan bilgiye göre, yaklaşık bir hafta önce Güzelyalı Mahallesi Atatürk Bulvarı'nda faaliyet gösteren Agape Kilisesi Derneği'nin kapısının tekmelenmesi ve kapı girişindeki güvenlik kamerasının yönünü değiştirilmesiyle ilgili soruşturma yürüten İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, güvenlik kamera kayıtlarından zanlıları tespit etti.Arandıklarını öğrenen zanlılar A.A.Y, S.T, Y.B. ve Y.S, İl Emniyet Müdürlüğüne giderek teslim oldu.

Azerbaycanlı Mülteciler Kongresi: Medeni dünya Sumgait’te Ermeni sakinlerin imhasını sessizce izliyordu

AzerSSC’li Mülteciler Kongresi Başkanlık konseyi üyesi Mariam Avagyan, ″Medeni dünya Sumgait’te Türklerin Ermeni sakinlerin nasıl imha edildiğini sessizce izliyordu. Bu Ermenilere yönelik dünyadaki faşizan tutumun değişmediğini ortaya koymakta. Aksi takdirde, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Sarsang Barajına ilişkin son belgeyi nasıl açıklamalı? Dünya niçin Azerbaycan’ın devlet düzeyinde Safarov aracılığıyla Ermenilere dönük terör gerçekleştirdiğini sessizce izlemekte? (*). Aynı medeni dünya Nahçivan’da Ermeni tarihi anıtlarının nasıl imha edildiğini sessizce takip etmekteydi″ dedi.

Nalbandyan: Ermenistan Suriye’den gelen 20 bin mülteciyi kabul etti

29 Şubat’ta çalışma ziyareti için Cenevre’de bulunan Ermenistan Dışişleri BakanıEdward Nalbandyan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyid Ra'ad El Hüseyin ile bir araya geldi… Nalbandyan, “20. yüzyılın ilk soykırımını yaşayan millet olarak insanlığa karşı işletilen suçların önlenmesi konusunda uluslararası toplumun çabalarının birleştirilmesine yönelik adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi. Görüşme sırasında Yakın Doğu’daki durumun sonucunda insan hakları ile azınlıklara ilişkin sorunlar ile şunların çözülmesine yönelik adımları ele alındı. Bu kapsamda Ermenistan'ın Suriye’den gelen 20 bin mülteciyi kabul ettiğini söyledi.

Alxas’dan bir Ermeni Menekşe Hatun

Başında hürriyet sever görünen Abdülhamit meclisi ve anayasayı kabul ettiği için 1876’ da tahta çıkmıştı. O mecliste Ermenilerinde temsilcileri vardı. Bir yıl sonra Abdülhamit Rusya ile savaşı bahane ederek meclisi kapatır ve anayasayı kaldırır. Aydınları ezer, Ermenilere karşı ayrımcılıkta sınır tanımaz. Orduyu silahlandırır, masrafı Ermenilere yükler. Karşı çıkanlar ya öldürülür, ya sürgün edilir. Aydınlanmacı, eşitlik ve özgürlük isteyen Ermeni gençleri katledilir. 1894-96 yılları arasında sadece İstanbul’da binlerce Ermeni genci öldürülür. İzmir’de, Antep’de, Maraş’ta, Samsun’da, Trabzon’da, Malatya’da, Harput’ta, Diyarbakır’da, Urfa’da, velhasıl memleketin dört bir tarafında Ermenilere kırım uygulanır.

İran'da 600 kilise var, bunlardan 480'i Ermenilere aittir

Ermenistan şehircilik bakanlığının  Ulusal Mimari Müze Enstitüsünde 29 Şubat'ta "Yeni Culfa" konulu konferans yapıldı. Birçok araştırmacının katıldığı konferansta konuşan araştırmacı Şahen Hovsepyan, İran İslam Cumhuriyeti topraklarında 480'i Ermenilere ait olmak üzere yaklaşık 600 kilise olduğunu dile getirdi.

Whoopi Goldberg, "Oscar" Ödül Törenine Ermeni kuyumcunun tasarladığı takıyla katıldı.

ABD'li ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu, prodüktör, senaryo yazarı  Whoopi Goldberg, "Oscar" Ödül Törenine İstanbullu Ermeni  kuyumcunun tasarladığı takıyla katıldı. "Oscar", Emmy", "Grammy" ve "Tony" ödüllerine layık görülen nadir kadın oyunculardan birisi olan Whoopi Goldberg, 29 Şubat'ta Los Angeles'te gerçekleştirilen  "Oscar" sırasında ünlü Ermeni usta Sevan Bıçakçı'nın ahtapot bileziğini taşıyordu.

Uzmana göre, Yeni Culfa Ermeni mezarlığı önemli tarihi bilgi kaynağıdır

Ermeni Mimarlığı Araştırma Fonu yöneticisi Samvel Karapetyan, Ermenistan şehircilik bakanlığına bağlı Ulusal Mimari Müze Enstitüsünde yapılan "Yeni Culfa" konulu konferansında konuştu.  Karapetyan, ''Yeni Culfa'daki mezar taşlarında yer isimler" konusunu sunarak, bu mezar taşlarındaki yazıtlardan zengin bilgiler edinebildiğini dile getirdi. Uzman, göçmenlerin mezar taşlarından doğdukları yer ile göç ettikleri yer olmak üzere iki grup isimlerin öğrenildiğini anlattı.

AGBU Hye Geen Young CircleAnne Frank- Günümüz için Bir Tarih Sergisi

                          Anne Frank - Günümüz için bir Tarih’ 
                    Sergisi Açılışı ve Sunum

Tarih ve saat: 13 Mart 2016, Pazar 13.30 – 16.00
Mekân: Cezayir Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Cad. 12, Galatasaray, Beyoğlu – İstanbul

1938 Donanma Davası

Ayşe Hür
Sevan şimdilik kesinleşmiş 11,8 yıl hapis cezasını çekiyor(du) Söke Açık Cezaevi’nde.  Aparat olayından sonra kapalı bölüme alındı ve böylece açık cezaevlerinin sağladığı avantajlardan yoksun kaldı… Can Dündar ve Erdem Gül'ün 3 ay cezaevinde kalması vicdanlarımızı yaraladı. Neyse ki artık serbestler. Ama 2 yıldan uzun zamandır bu şartlar altında yaşayan Sevan’ın akıbeti için yeterince ses veremediğimizi düşünüyorum. Nitekim 25 Şubat’taki mahkemeden sonra Sevan’la ilgili olarak basında yer alan az sayıdaki haberde çıkan tek şey şu: "Sevan Nişanyan 11 gün hücre cezası aldı." Bu 11 gün hücre cezasının gerçekte ise ne anlama geldiğini kimseye ulaştıramadık... “Gazete haberleri, köşe yazıları bu hukuksal sürece ne yapabilir?” diyebilirsiniz. Ama ben hukuksal süreç bir yana, cezaevinde unutulmuş olma hissinin şu anda Sevan Nişanyan'a en büyük darbe olduğunu düşünüyorum.” 

Sevan Nışanyan için imza kampanyası

Sevan Nişanyan için izan talep ediyoruz!
Ali Nesin Istanbul, Türkiye
Sevan Nişanyan iki yılı aşkın bir süredir cezaevinde. Kesinleşmiş toplam cezası 11,5 yılı aştı. Henüz sonuçlanmamış diğer davalarla birlikte bu sürenin yakın zamanda 25 yılı aşma ihtimali var. 25 yıl az değil! Bir ömrün üçte biri... (İmza için 
https://www.change.org/p/sevan-ni%C5%9Fanyan-i%C3%A7in-izan-talep-ediyoruz?recruiter=75402930&utm_campaign=signature_receipt&utm_medium=email&utm_source=share_petition)

‘En önemli ihtiyacımız adalet’ Matematikçi Prof. Dr. Ali Nesin, gündemi değerlendirdi.

Bilgehan Uçak / Haberdar 
Kürt sorunuyla ilgili konuşan Nesin, "Kürtlerin özgürlüğü doğal olarak hepimizin özgürlüğü demek olacaktı. Bu yüzden HDP'nin Türkiyeleşmesi çok önemliydi. Ama AKP ve PKK buna müsaade etmedi. HDP de ne şiş yansın ne kebap gibilerden ortalarda dolanınca olmadı… Türkiye için çok büyük bir şans kaçmıştır, bir daha da böyle bir şans 30 yıl boyunca gelmez" şeklinde konuştu.… Sevan Nişanyan’ın “içerde” olmasını kabul edemiyorum... Sevan Nışanyan’ın tabuları yıkmaya karar veren bir Ermeni olması, hiç kuşkusuz içeride olmasının, en azından bu kadar uzun süre içeride olmasının başlıca nedeni. Ama kamuoyunun ilgisizliğinin nedeni sanırım başka. Sevan çok kişiyi kırdı. Çok düşman kazandı. Sağdan sola, dindarından laikine her kesime yapıştırmıştır bir iki tane. Özellikle kişisel ilişkilerinde hoyrat davrandı. Birçok insan onunla şahsi ilişkisinde aşağılanmış hissetti. Sevan'ın hayranı da çoktur ama medya camiasında düşmanı da çoktur…

Dünya Kadınlar Günü Özel Konseri


Fransa'da Ermeni Soykırımı'nın kurbanları anısına anıt açıldı

26 Şubat'ta Fransa'nın Aix-en-Provence şehrinin merkezi bulvarında Ermeni Soykırımı'nın kubranları anısına dikilen haçkarın (taşlı haç) açılış töreni yapıldı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Ermenistan'ın Paris Büyükelçiliği ve Marcel başkonsolosluğu desteğiyle açılan haçkarın açılışı Aix-en-Provence belediyesi, yerli Ermeni toplumu, “Hays club” teşkilatının ortak çabalarıyla hayata geçirildi.

88. Oscar ödülleri sahiplerini buldu

'Spotlight'ın en iyi film seçildiği 88. Oscar Ödülleri gecesinde Leonardo DiCaprio, "Diriliş" adlı filmdeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü alarak ilk Oscar'ını kazandı. En iyi kadın oyuncu Room filmindeki rolüyle Brie Larson oldu.