Etiketler

Üzeri Örtülen / Silinmeye Çalışılan Öteki Tarih: Varlık Vergisi!

Tarih rezaletlerle dolu. Yani insan olan utanır. Ama utanmamışlar işte.  Acaba yıllar sonra bizden de böyle bahsederler mi? Kuvvetle ihtimal bir o kadar muhtemel değildir de nedir buna cevap?... Bi zamanlar bu ülkede kör topal da olsa bi mozaik varmış düşünebiliyor musunuz? Ermeniler varmış, Rumlar varmış ne bileyim Süryaniler varmış sonra.. Yahudiler yada..  70 millet varmış desem -yalan olmayacak- insan yaşamış bu topraklarda…“Bi zamanlar.. “.. Ne acı bir kelime yumağı değil mi? Yani bir zamanlar varmış ama artık yok! Anlam tamamen de bu çünkü!... Varlık Vergisi diye bir kanun çıkarılmış bu ülkede bi zamanlar. Ne hikmetse o vergi sadece Ermeni’sine Yahudi’sine Rum’una sebep çıkarılmış, nedenmiş çünkü piyasada hakimlermiş çünkü, o kadar ki ekonomi ellerindeymiş de falan da filan .. “peki sen neden olmadın da gittin malına göz koydun, çaldın, hiç mi acımadın- oldu mu?” diye soruyosun – sorduğunla kalıyosun! Neyse bu şekil bi vergi yasası çıkarılıyor ve ödemeyenler sürgüne mahkum ediliyor.

O ülkeden tehdit! Her an saldırıya geçebiliriz

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan basınında yer alan, Dağlık Karabağ’ın amblem kenti Şuşa’nın 24. işgal sene dönümü olan 8 Mayıs’ta Azerbaycan ordusunun hamle başlatacağına yönelik iddialar hakkında izahname yayımladı. Açıklamada, Birleşmiş Milletler Emniyet Konseyi’nin (BMGK) işgalin sonlandırılmasına ilişkin kararlarını Ermenistan’ın hiçe saydığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi: “BMGK kararlarına uyulmaması halinde saldırının gerçekleşmesi zorunlu ve kaçınılmazdır. Ermeniler, her gün, her saat Azerbaycan ordusunun topraklarının işgalden kurtarılması için atacağı adımları beklemelidir.

AB Kültürel Miras Ödülü Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne

AB Kültürel Miras Ödülü olarak kabul edilen Europa Nostra, Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne verildi. Ödül töreninde konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkan yardımcısı Andreea Schmındt, Sur’da yaşananlardan duyduğu endişeyi dile getirdi. Avrupa Birliği (AB) Kültürel Miras Ödülü olarak kabul edilen Europa Nostra, Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne verildi.İstanbul’daki Ermeni Patrikhanesi’nde düzenlenen törene Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkan yardımcısı Andreea Schmındt, Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergun Ayık katıldı.

Armenian Genocide Commemorative Lecture to feature Stanley and Babkenian book launchSYDNEY: The annual Armenian Genocide Commemorative Lecture, organised by the Australian Institute for Holocaust and Genocide Studies (AIHGS) in remembrance of the 101st Anniversary of the Armenian Genocide, will feature the launch the book “Armenia, Australia & The Great War” and will take place on May 17 from 6pm at NSW Parliament House.

Azerbaycan'la Ermenistan arasında 'dolma' krizi

Tantek Çelik
Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ konusundaki gerginlik sürerken, iki ülkenin paylaşamadığı 'dolma' yeni bir kriz yarattı. Bakü, Erivan'ı 'dolma'sını çalmakla suçluyor. Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Abulfas Garayev, bakanlığın geleneksel dolma tarifinin UNESCO Kültürel Mirasları listesine alınması için çalışma yürüttüklerini söyledi.(İnsaf da dinin yarısı derler. Bütün Türkiye Ermenileri dolma ve topikle tanıyor. HYETERT)

9 Mayıs "Avrupa Günü" Türkiye'nin Dört Bir Yanında Kutlanıyor

Avrupa Birliği'ne giden yolun temellerini atan Schuman Bildirgesi'nin yıl dönümü, bu sene de, Türkiye çapında bir dizi etkinliğe sahne olacak. 7-8 Mayıs tarihlerinde Ankara CerModern'de başlayacak etkinlikler 20 ilde iki hafta boyunca devam edecek. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjoerg Haber'in ev sahipliğinde gerçekleşecek Ankara etkinliklerinin ikinci gününe Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır ile AB üye ülkelerinin büyükelçileri de katılacak.

Erdoğan’dan AB’ye: Sen yoluna, biz yolumuza

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye ‘vize serbestisi’ için tavsiye kararı alan Avrupa Komisyonu’na “Biz yolumuza gidiyoruz, siz de yolunuza gidin” sözleriyle seslendi. Erdoğan, “Vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz diyorsunuz. Terör saldırısı altındayken kusura bakmayın biz bir şey değiştirmeyiz. Siz yolunuza biz yolumuza” dedi. (Eğer Türkiye AB hedefinden vazgeçerse hepimiz için tehlike zilleri çalacak demektir. HYETERT)

Feast of the Ascension of Our Lord Jesus Christ

Today, May 5, the Armenian Church celebrates the Feast of the Ascension of Our Lord Jesus Christ. The day marks the ascent of our Lord into heaven, on the 40th day after his resurrection.In the Bible, the opening chapter of the Book of Acts presents the classic account of Christ’s ascension, where Jesus preaches to the disciples on the Mount of Olives, and then, “while they beheld, he was taken up; and a cloud received him out of their sight” (Acts 1:9). 

Holokost kurbanları 5 Mayıs’ta Erivan’da anıldılar

Ermenistan Yahudi Toplumu temsilciler ve başkentin merkezinde bulunan Holokost Kurbanları Anıtı yakınında toplanan Erivanlılar anıta çiçek ve çelenkler bıraktılar. Anıt Yahudi Holokostu ve Ermeni Soykırımını temsil eden iki dikili taştan oluşmakta.

Rusya: Davutoğlu'nun istifası ilişkileri düzeltmez

Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Türkiye'de gerçekleşecek başbakanlık değişikliğinin Rusya-Türkiye ilişkilerinin düzelmesini sağlamayacağını söyledi. Rossiya 24 televizyonuna konuşan Puşkov, "Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eğilimleri ve kararları başrolde. Bu nedenle, Davutoğlu'nun istifası ve sonrasında yaşanacak başbakanlık değişikliği Rusya-Türkiye ilişkilerini etkilemez" dedi.

Mother's Day Brunch


Hürriyet-i Ebediye

Orhan Gökdemir
Hareket Ordusu 19 Nisan’da Çatalca’daydı. Ordunun başında Mahmut Şevket Paşa vardı. Kurmay Başkanlığı görevini Enver Bey üstlenmişti. 19-21 Nisan tarihleri arasında Resneli Niyazi’nin Ohri Milli Taburu, Arnavut Başkim Kulübü üyeleri, eski Bulgar Komitecileri Sandanski ve Paniçe’nin, Rum kaptanlar Keta Cevarablo ve Krayla’nın, Arnavut Bayram Fehmi Çirçis’in birlikleri başta olmak üzere Türk, Arnavut, Rum, Ermeni, Yahudi asker ve gönüllüler İstanbul önlerine gelerek Hareket Ordusu’na katıldılar. Darülfünun talebeleri, İstanbul’daki kıtalarından kaçan subaylar, İzmit’ten gelen Müslüman, Rum ve Ermeni gönüllüler de Yeşilköy’deki orduya katıldılar.

Yakışmıyor Figen Yüksekdağ Hiç Yakışmıyor!

Tamer Çilingir
Cumhuriyetin kurucu sürecine neden demokratiklik sıfatını yakıştırdığını,  1921’de (neden 1921? Meclis 1920’de kuruldu oysa) Kürdü, Çerkezi, Alevisi ve Sünnisiyle halklar bir araya gelmişler ve bir eşitlik hukuku kapısı açma fırsatı yakalamışlar sözlerinden anlıyoruz. Görüldüğü üzere bu cümlede binlerce yıldır bu topraklarda yaşamış olan Ermeniler, Rumlar, Süryaniler ve Keldaniler geçmiyor. Yani onların bu Meclis’te olmamasına rağmen birinci meclis, demokrat payesini alabiliyor Figen Yüksekdağ’dan. Peki Kürtler, Çerkesler, Alevisi ve Sünnisiyle halklar diye tanımladıkları o kimlikleriyle mi meclisteler? Tabii ki kocaman HAYIR!... ‘’Eğer bu topraklarda yaşayan bütün kadim halkların Ermenilerin, Asurilerin, Süryanilerin ve Keldanilerin o meclis arkasında iradesi olmasaydı bugün kutlayacakları bir başlangıç olmayacaktı… O katliamcı, soykırımcı meclisin arkasında Ermenilerin, Asurilerin, Süryanilerin ve Keldanilerin iradesinin olduğunu iddia etmek nasıl bir akıl tutulmasıdır? Tek bir Ermeni, Asuri, Süryani ve Keldani ismi versin Figen Yüksekdağ, o yıllarda soykırımcıların meclisinin arkasında duran. Nereden uyduruyor anlaşılır gibi değil. Resmi tarihçiler, AKP, CHP ve MHP bile edemez bu sözleri, o nasıl ediyor? Kime ne için yaranmaya çalışıyor?

Serj Tankian’dan Karabağ şarkısı

Dünyaca ünlü System of a Down adlı müzik grubunun kurucularından Serj Tankian  Dağlık Karabağ’a bir şarkı ithaf etti.Tankian, şarkıda Ermenilerin Karabağ’da binlerce yıl yaşadığını, ancak Stalin’in tuhaf kararı onları Azerbaycan’ın bir parçası yaptığını söylüyor. Dünyayı Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımaya çağıran Tankian “Savaşlara, sınırlara inanmıyorum, ancak bir halkın kendi kaderini tayyin etme hakkına inanıyorum” diyor. 

Yerevan: Turkish activist dedicates his speech to Zabel Yesayan’s memory

Turkish human rights activist and scientist Sait Cetinoglu dedicated his speech during the Second Global Forum against the Crime of Genocide to famous Armenian novelist, Zabel Yesayan’s memory. It should be noted that Yesayan was the only woman on the list of Armenian intellectuals targeted for arrest and deportation by the Ottoman Young Turk government on April 24, 1915.

İslam Almanya'nın parçası mı?

„Bild“ gazetesinin yaptırdığı güncel bir anketin sonuçlarına göre Almanların çoğu İslam’ın Almanya’nın bir parçası olmadığı görüşünde.  Aynı anketin sonuçlarına göre Almanların yüzde 61‘i „İslam dini Almanya’nın bir parçası değildir“ derken, İslam’ı Almanya’nın parçası olarak görenlerin oranı yüzde 22. Bu sonuç halk arasında İslam dinine mesafeli yaklaşanların sayısında önemli bir artışı gösterdiğine dikkat çekiliyor.

ABD St. Elizabeth Koleji'nde Ermeni Soykırımı konulu seminer düzenlenecek

ABD Morris kentindeki St. Elizabeth Koleji’nde Holokost ve Soykırım Eğitimi Merkezi’nde yapılan ücretsiz eğitim programı kapsamında 10 Mayıs’ta “Ermeni Soykırımı'ndan Holokost'a: gelecek uğrunda hatırlayarak” başlıklı bir seminer düzenlenecek. Program çerçevesinde konu ile ilgili Ermeni Soykırımı araştırmalar uzmanları Los Angeles’taki Amerikan Yahudi Üniversitesi Profesörleri Michael Berenbaum ve Richard Hovhannisyan konuşma yapacak.

Davutoğlu: Kongre 22 Mayıs'ta, aday olmayacağım

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, partinin 22 Mayıs'ta olağanüstü kongre için toplanacağını ve kendisinin aday olmayacağını söyledi.

Babayan: Ermenistan tarafından DKC’nin tanınması Azerbaycan’ın yapıcı tutumuna bağlı

DKC Cumhurbaşkanlığı Basın sözcüsü Davit Babayan’dan geldi. Babayan bunun önemli bir süreç olduğunu belirterek ″Bu hemen tanınma anlamına gelmiyor, ancak sürç devam ediyor ve çok önemli. İlk elde bu Ermenistan’ın bölgede barış ve istikrar çabasında olduğunu ortaya koyuyor. Erivan’ın resmi duyurusunda, DKC’nin bağımsızlığının Azerbaycan’ın yeni agresyası durumunda tanınacağı söylenmekte.  Böylece süreç Azerbaycan’ın yapıcı tutumuna bağlı. İlham Aliyev ve ekibinin yeni bir maceraya atılmaları durumunda DKC’nin bağımsızlığı tanınır.

Ermenistan'dan Karabağ'ın bağımsızlığına onay

Ermenistan hükümeti Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Interfax haber ajansı, Ermenistan hükümetinin Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınmasını öngören yasa tasarısını onayladığını aktardı. Bunun ardından tasarının 'en yakın zamanda' parlamentoya gönderilmesi bekleniyor. Ermenistan daha önce müzakere sürecine zarar verebileceği için Karabağ'ın bağımsızlığını tanımamıştı.

ANCA Calls on US Ambassador to Turkey to Condemn Attacks on Garo Paylan

- Cites Shameful Record of Official U.S. Silence on Threats to Hrant Dink. 
Washington, DC – The Armenian National Committee of America (ANCA) has called upon U.S. Ambassador to Turkey John Bass to publicly voice official U.S. concern regarding the safety of Garo Paylan, an ethnic Armenian elected to the Turkish Parliament, who has faced growing threats and acts of violence in response to his expression of views on democracy, human rights, and genocide.

“Ermeni Diasporası Soykırım İddialarını Okullardaki Müfredata Dahil Etmek İçin Planlı Çalışıyor”

Betul Doğruak / Turkishny
Amerika’daki Türk Toplumu’na hitap eden Umut Acar, düşüncelerimiz birbirinden ne kadar farklı olursa olsun Milli Mücadele konuları için mutlaka birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerektiği konusunun altını önemle çizdi... “Ermeni diasporası soykırım iddialarını eyalet okullarındaki müfredata dahil etme konusunda oldukça planlı çalışıyor. Gelecek nesillere nefret ve düşmanlık aşılamak tarih öğretmek değil ancak ve ancak propaganda yapmaktır.”… Başkonsolos Umut Acar: Maalesef Amerika’da Türkiye hakkında negatif haberler ve hikayeler yaymak isteyen çevreler mevcut. Buna karşılık bizim de pozitif hikayemizi daha fazla ve daha iyi anlatmamız gerekir. ABD’deki Ermeni toplumu yaklaşık 100 yıldır bu ülkede bulunuyor. Son derece iyi örgütlenmişler, toplumun çeşitli kademelerinde yer ve söz sahibi olmuşlar.

ABD Batı Virjinya eyaleti Ermeni Soykırımını tanıdı

Batı Virjinya eyaleti Ermeni Soykırımını tanıyan 44. ABD eyaleti oldu. Amerika Ermeni Davası Komisyonunun (ANCA) verdiği  habere göre Batı Virjinya eyalet valisi Earl Ray Tomblin, Nisan 2016’yı Eyalette Soykırımı anma ve önleme ayı olarak ilan eden bir Bildiriyi imzaladı.

Համբարձման Տօն

Համբարձմն Քրիստոսի եւ Յիշատակ Փոխադրութիւն Հայրապետական Աթոռոյն Հայոց ի Սսոյ ի Սբ.Էջմիածին. Համբարձում կը նշանակէ "Բարձրացում": Համբարձումը Յիսուսի յարութիւն առած ու փառաւորուած մարմնոց երկինք բարձրանալու եւ Հայր Աստուծոյ աջ կողմը նստելու յիշատակումին տօնն է,որ տեղի կ'ունենայ միշտ Հինգշաբթի օր.Յարութեան 40- րդ օրը:

Sait Çetinoğlu: 100 yıl mücadele insanlığın umudu oldu

Hrant Kasparyan
Ermenistan’da düzenlenen ‘Soykırım Suçuyla Mücadele Global Forumu’na Türkiye’den araştırmacı-yazar Sait Çetinoğlu da katıldı. İzlenimlerini Taraf’a anlatan Çetinoğlu, “Ermeni halkının 100 yıllık direnişi insanlığın ortak umuduna dönüştü” dedi. Ermenistan’ın başkenti Yerevan, Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle geçen yıl birincisi düzenlenen ‘Soykırım Suçuyla Mücadele Global Forumu’na bu yıl da ev sahipliği yaptı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen akademisyenler, bilim insanları, sosyologlar, tarihçiler, toplumbilimciler, siyasi temsilciler ve insan hakları savunucularının katıldığı uluslararası forumun bu yılki oturumunda, soykırımdan kurtularak hayatta kalanlar ile mülteci ve göçmen konumuna getirilen mağdurların sorunları ele alındı.

AİHM'in Alevilerle İlgili Kararı Ne Diyor, Ne Demiyor?

Mine Yıldırım
AİHM'in kararı Türkiye’nin Alevi inancını özerk bir inanç olarak tanımayı reddederek Alevilerin din veya inanç haklarını etkili bir şekilde yaşayamamalarına neden olduğunu söylüyor. Ancak Diyanet'in Alevi toplumuna dini kamu hizmetleri sunmasını zorunlu hale getiren bir karar değil. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM veya Mahkeme), 26 Nisan 2016 tarihinde İzzettin Doğan ve Diğerleri / TR kararında Türkiye’nin din veya inanç özgürlüğü hakkını koruyan 9. madde ve 9. maddeyle bağlantılı olarak ayrımcılığı yasaklayan 14. maddeyi ihlal ettiğine karar verdi.

West Virginia becomes 44th state to recognize Armenian Genocide

CHARLESTON—West Virginia became the 44th state to recognize the Armenian Genocide with Governor Earl Ray Tomblin’s proclamation declaring April 2016 as “Genocide Awareness and Prevention Month” in the Mountain State, reported the Armenian National Committee of America Eastern Region (ANCA-ER).

‘AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor’

AK Parti’nin kongreye gideceği, kongre takviminin yarın belirleneceği iddia edildi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Çarşamba günü partisinin MKYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

Nalbandyan: ''Azerbaycan yeni bir saldıri için zemin hazırlıyor''

Bu yılın Nisan ayı başında Azerbaycan tarafından Dağlık Karabağ'a düzenlendiği saldırıda büyük sayıda şehit ile yaralıların olduğunu söyleyen Bakan '' Azerbaycan cephe hattı boyunca ağır silahlar ve asker birimleri yerleştirip ateşkesi ihlal etmeye devam ediyor. Uluslararası alanlarda ise provokatif propaganda girişimlerini sürdürüp bölge için beklenmez sonuçları olacak yeni bir saldırı için zemin hazırlıyor'' dedi. (Hem saldırıp, hem saldırıyorlar diye bağırmak galiba yerli bir taktik. HYETERT)

CHP Milletvekili Selina Doğan'ın Anneannesi, Balıklı Ermeni Mezarlığı'na Defnedildi

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan'ın anneannesi Güllüzar Bıyıklı, Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'ndeki cenaze töreninin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'na defnedildi. 91 yaşındaki Güllüzar Bıyıklı, 2 yıldır kanser tedavisi görüyordu. Bıyıklı, geçtiğimiz Cumartesi günü Bakırköy'deki evinde hayatını kaybetmişti. Bıyıklı, Kumkapı'daki Meryem Ana Klisesi'ndeki cenaze töreninin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.

Hürriyet: Kapalıçarşı’daki kuyumcular Ermenistan’a taşınıyor

Rusya’nın Türkiye’ye olan ambargosunda altın için belirlenmiş bir yasak olmasa da yüzde 42’yi bulan gümrük vergisi ve Rus gümrük yetkililerinin çıkardığı zorluk bu maddenin ticaretini zorlaştırıyor. Bu durumu gören Kapalıçarşı ve Kuyumcukent kuyumcuları ise çareyi Ermenistan’a atölye açmakta buluyor. Ağırlıklı olarak Ermeni kökenli olan kuyumcular bir yanıyla işçiliği daha ucuz olan ve tarihi olarak da iyi altın ve gümüş ustaları barındıran bu ülkeye giderek üretim yapıyor ve bu ülkeden Rusya başta olmak üzere diğer eski Sovyetler Birliği ülkelerine altın satıyor. Kırgızistan ve Ermenistan, Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu ve 1 Ocak 2015 tarihinde resmen hayata geçen Avrasya Gümrük Birliği de kuyumcuların elini rahatlatıyor.

ANCA'dan ABD'ye Ermeni milletvekiliye karşı saldırıyı kınama çağrısı

ABD Ermeni Davası Konseyi (ANCA) İcra Direktörü Aram Hambaryan,  ABD'yi, HDP Ermeni milletvekili Garo Paylan'a karşı Türk saldırılarını kınamaya çağırdı. Hambaryan, İstanbul'lu Ermeni gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinden önce de benzeri bir çağrı yaptığını hatırlattı.

Jean-Paul Costa, Soykırım inkarını cezalandıran yasa tasarısı hazırlık çalışmalarını tamamladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM ) eski başkanı Jean-Paul Kosta Fransa’da Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yasa tasarısı hazırlık çalışmalarını tamamladı. Bilgi, NEWS.am’e açıklamada bulunan Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Konseyi Başkanı Murad Papazian’dan geldi.

Washington Times: Ermenistan'ın nükleer materyalleri “kirli silah”ın düzenlenmesinde kullanılabilir

ABD Washington Times gazetesi Ermenistan'ın nükleer tehditlerine ilişkin makale yayınladı. Bar Ilan Üniversitesi Akademisyeni Aleksandr Murison imzası taşıyan makalede, Ermenistan'ın elinde bulunan nükleer materyallerin "kirli silah"ın kurulması için kullanılabileceği bildirildi.

Zaharova: Osmanlı'nın nasıl sonlandığını hepimiz biliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ankara'nın uluslararası arenadaki "yıkıcı" tavrının yakın zamanda değişeceğini düşünmediğini bildirdi. Zaharova "İzvestiya" gazetesine verdiği röportajda, "Türkiye hakkında ne söyleyebilirim? Uzun zamandır sabrediyoruz. Türk yönetiminin Kırım ve Suriye konuları başta olmak üzere sürdürdüğü politikayı çok iyi biliyorduk" dedi. Rusya’nın Türkiye ile fikir ayrılıklarını görüşme masasında çözmek için elinden gelen her şeyi yaptığını belirten Zaharova şu şekilde devam etti:"Fakat, maalesef her şey bugünkü Türk yönetimine dayanıyor...

İran'da Ermeniler'in Türklere Karşı Pervasız Girişimi

Son dönemde Azerbaycan'ın, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki topraklarında yaptığı harekatı destekleyen Güney Azerbaycan Türkleri, İran'da yaşayan Ermenileri rahatsız etmiş! Ermenistan'ın da desteğiyle İran adlı sınırlar içinde yaşayan 100 bin Ermeni, 35 milyon Azerbaycan Türklerinin tutumunu İçişleri bakanlığa şikayet etti.

Dersim Katliamı’na sembol arayışı kampanyası uzatıldı

1938 Dersim Katliamı’nı simgeleyecek bir sembolün bulunması amacıyla, başlatılan kampanyanın uzatıldığı duyuruldu. 1938 Dersim Katliamı’nı simgeleyecek bir sembolün bulunması amacıyla, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Yağan tarafından başlatılan kampanyanın uzatıldığı duyuruldu.

'Din Özgürlüğü Karnesi'nde Türkiye'ye 'kırık' not

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı 'Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu'nda, Türkiye'ye kırık not verildi. Türkiye, basın özgürlüğünden sonra 'Dini Özgürlük'lerden de zayıf not aldı. Hükümetin sosyal medya üzerindeki kısıtlamaları artırdığına dikkat çekilen raporda, özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı eleştiren bireylere müsamaha gösterilmediği vurgulandı. Dünya genelinde, bireylerin ve toplumların dinsel inançlarını yaşama özgürlüğü konusunda bir gerileme olduğu belirtilen raporda, gerek ABD'de, gerekse Avrupa'da Musevilere ve Müslümanlara karşı saldırıların arttığına dikkat çekildi.

Gelecek Sergi / Upcoming Exhibition: Aret Gıcır - Günden Güne / From Day to Day

Aret Gıcır’ın üçüncü kişisel sergisi Günden Güne, 7 Mayıs - 4 Haziran, 2016 tarihleri arasında Öktem&Aykut ile işbirliği içinde Galata Rum Okulu'nda gerçekleşiyor. Açılış 7 Mayıs Cumartesi günü, 16.00 - 19.00 saatleri arasında.
Aret Gıcır’s third solo exhibition From Day to Day will take place at Galata Greek School from May 7th until June 4th, 2016, in collaboration with Öktem&Aykut. The opening is on May 7, Saturday, between 16:00 - 19.00.

Surp Giragos hâlâ umut veriyor

Korhan Gümüş
Avrupa Birliği’ndeki en prestijli kültürel miras ödülü olan “Avrupa Kültürel Miras Ödülü”nü Diyarbekir’in tarihî merkezi Sur’daki Surp Giragos Kilisesi aldı. Ödül komitesi, ödülün Surp Giragos’a verilmesinin gerekçesi olarak restorasyonun yerel yönetimin, halkın, Ermeni topluluğunun gayretleri ile gerçekleştirilmesini göstermiş. Surp Giragos Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi. Şehrin her tarafından görülen görkemli çan kulesi 1914 yılında top atışına tutularak yıkılmış.

Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını masaya yatırıyor

Ermenistan hükümetinin 5 Mayıs'ta Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınmasını öngören yasa tasarısını gündeme alacağı belirtildi. Ermenistan muhalefetindeki Miras Partisi milletvekili Zarui Postanciyan ile Ermeni Ulusal Kongresi milletvekili Hrant Bahratyan tarafından hazırlanan yasa tasarısı, hükümet tarafından kabul edilmesi durumunda Dışişleri Bakan Yardımcısı Şavarş Koçaryan tarafından parlamentoya sunulacak.

Kanada başbakanı: Ermeni Soykırımı anıtı, hafızayı korumaya olanak sağlar

Ontairo’da Ermeni Soykırımı Anıtı kaybolan yaşamların hatırasına dikilmekte. Beyan, 30 Nisan’da Ontario eyaleti Saint Catharins kentinde anıtın açılışı vesilesiyle kanada başbakanı Justin Trudeau’dan geldi. Horizonweekly’nin verdiği habere göre Kanada başbakanının mesajında şunlar kaydedildi.

DKC İnsan Hakları Ombudsmanlığı, Azerbaycan’ın hunharlıklarına ilişkin rapor yayımlandı

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) İnsan Hakları Ombudsmanlığının, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından Dağlık Karabağ sivil sakinleri ve Savunma Ordusu askerlerine yönelik 2-5 Nisan 2016 arasındaki zaman diliminde gerçekleştirilen hunharlıklara ilişkin Ara Raporunu yayımladı.

Dink cinayetinde jandarmanın görüntüleri çıktı

Ogün Samast'ın, Hrant Dink’i öldürdüğü sırada etrafta 6 jandarma istihbaratçısının olduğunu gösteren deliller ortaya çıktı. 6 istihbaratçının Agos'un etrafında keşif yaptığı, Samast'ı adım adım izledikleri tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada çok önemli detaylara ulaşıldı. Savcılık HTS kayıtlarına göre cinayet günü Ogün Samast’ı 6 jandarma istihbarat görevlisinin takip ettiğini belirlemiş ancak görüntüler ortadan kaybolmuştu.

Lübnanlı Ermeni yönetmenin filmi Cannes film festivalinde gösterilecek

Cannes film festivalinin “film eleştirmeni haftası” kapsamında Lübnanlı Ermeni yönetmeni Vatche Boulghourjian’ın “Tramontane” filmi  gösterilecek. Lübnan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ın ortak yapımı olan film, Lübnan’daki kasabalardan birinde yaşayan, koroda şarkı söyleyen ve Braille belgelerinin editörlüğünü yapan kör genç Rabih’in hayatını anlatıyor.  Rabih’in hayatı, pasaportu almak istediğinde hayat boyunca taşıdığı kimlik kartının sahte olduğunu tespit edilince  tamamen değişiyor.

AB'nin “Avrupa Kültürel Miras Ödülü” Surb Giragos Ermeni Kilisesine verildi

Avrupa Birliği’nin en prestijli kültürel miras ödülü olan “Avrupa Kültürel Miras Ödülü”, Diyarbekir’in tarihî merkezi olan Sur’da bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ne verildi. Ödül komitesi, Surp Giragos’un seçilmesinin gerekçesi olarak restorasyonun yerel yönetimin ve Ermeni topluluğunun çabalarıyla yapıldığını gösterdi. Neyse ki ödül töreni Diyarbekir’de, Surp Giragos’ta yapılamayacaktır. Kiliseye kimse gidemeyecek, plaket çakılamayacak. Bölge henüz abluka altında. Bu duruma rağmen İstanbul’da bir ödül töreninin yapılabilmesi önemli. Tören, 5 Mayıs’ta İstanbul’daki  Vortvorts Vorodman Kilisesi’nde yapılacak.

Garo Paylan: Ermeni olduğum için planlı saldırıya maruz kaldım

Dokunulmazlık görüşmeleri sırasında dün akşam AKP’li ve HDP’li vekiller arasında yaşanan kavga gündeme oturdu. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Beni hedefe koydukları net şekilde anlaşılıyor. Gayet planlı olarak birçok vekil üstüme saldırdı. Direkt hedef alındım ve 20-30 saniye içinde yaklaşık 100 tane falan tekme yumruk yedim. Ondan sonra da bana karşı ırkçı söylemlerde, nefret söylemlerinde bulundular” dedi.

Sarkis usta için övgü

Ragıp Zarakolu / 1@1.com
Sarkis Çerkesyan yaşasaydı, şimdi 100 yaşında olacaktı.Belge Yayınlarının 40 kitabının yasaklandığı, yayınevinin bombalandığı zor günlerde, kapımızı açıp ziyaretimize gelen ender insanlardan biriydi Sarkis Abi. Kirkor/Kolukısa/ ve diğer Sarkis Abi / Seropyan/ gibi…Ve tabii geçen yıl yitirdiğimiz Panayot Abi / Abacı/ gibi…

Kut’ül Amare ve Ermeni Soykırımı

Geçtiğimiz yıl bir anda Çanakkale Zaferi’ni Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümüne denk gelecek şekilde 24 Nisan’da anmaya karar veren hükümetin bu yıl icat ettiği gelenek 100. yılında Kut’ül Amare Zaferi’ni kutlamak oldu. 29 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumların da katkılarıyla ülke çapında sempozyumlar, belgeseller ve sergilerle I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’nın kazandığı bu zafer anılacak. İlk törenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 29 Nisan’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacağı kutlamalar, 1 Ekim’e kadar devam edecek

“Ecdadımız Palavraları”

Ahmet Altan
Kabul edelim ki biz Türkler pek bir şey “icat” edemeyiz ama iyi uydururuz. Belki en palavracıları en yukarılara çıkarmamızın nedeni de budur, belki de siyaseti de bir uydurma yarışması sanıyoruz.En iyi uydurduğumuz şeylerin arasında herhalde “tarih” güzide bir yer tutar.“Ecdadımız” palavraları kabul edeyim ki ben en çok sevdiklerim arasındadır. Bizim “ecdadımız” dediğimiz halifelerimiz efendilerimizin, o “attan inmeyen” padişahlarımızın hemen hemen hepsinin dedesinin Hıristiyan olduğunu hatta bir kısmının da papaz olduğunu biliyorsunuz değil mi?

ԳԵՐՄԱՆԻՈՅ ՔԱՂԱՔՆԵՐՈՒ ՄԷՋ ԽԱՉՔԱՐԵՐՈՒ ՕԾՈՒՄ ԵՒ ՅՈՒՇԱՏՕՆ

Գերմանիոյ զանազան քաղաքներու մէջ  տեղի ունեցան, Հայոց ցեղասպանութեան 101- տարելիցին նուիրուած այլեւայլ ձեռնարկներ ,որոնց իր կազմակերպչական մասնակցութիւնը բերաւ Գերմանիոյ Հայոց Առոջնորդութիւնը: 17 Ապրիլ 2016 թուականին, Տիար Փոլ Կիւլօղլուի բարերարութեամբ Գերմանիոյ Ենա քաղաքի մէջ, 23 Ապրիլ 2016 թուականին Մոսկուաբնակ Տիար Արթուր Վարժապետեանի բարերարութեամբ Պեռլինի մէջ, 29 Ապրիլ 2016 ին Տիար Վահան Արսէնեանի բարերարութեամբ Քէհլ քաղաքի մէջ քաչքարեր օծուեցան ձեռամբ Գերմաիոյ Առաջնորդ Տ.Գարեգին Արք.Պեքճեանի ձեռամբ,օծման  արարողութիւններուն ներկայ էինշ, Հ.Հ Գերմանիոյ դեսպան Տիար Աշոտ Սմբատեան, քաղաքական, եկեղեցական, ընկերային հաստատութիւններու, հայ եւ գերման համայնքներու ներկայուցուցիչներ եւ համայնքայիններ:

Oppermann: Meclis 'Ermeni Soykırımı'nı Tanıyacak

Alman Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, Federal Meclis'in 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak tanıyacak bir karar alacağını söyledi.Alman Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann uzun süre önce gündeme alınan "1915'te Ermenilere uygulanan toplu katliama ilişkin önergenin" Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen kabul edilmesini istediğini söyledi. (Umarız tanırız ha korkusuyla bir takım tavizler koparmanın peşinde değildirler. HYETERT)

Konferans "Hıristiyanlığın Doğuşu ve İlk Evreleri" III

04 Mayıs 2016 Çarşamba Günü Saat 19:00'da Elmadağ, Surp Agop Hastanesi Lokal Katında Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Reisi Başepiskopos Levon Zekiyan'ın "Hıristiyanlığın Doğuşu ve İlk Evreleri" konulu konferansın 3. oturumu olacaktır. Katılımınızı bekleriz. 
Narod S. Minasyan
Türkiye Ermeni Katolik Başepiskoposluğu Sekreteri