Etiketler

AB ile şimdi de ‘Ermeni meselesi’ krizi

Sertaç Aktan
AB bakanlığı 26. faslı oluşturan Eğitim ve Kültür’ün en önemli programından çıkma kararı aldı ve anlaşmaların feshine dair kararını yazılı olarak önce dışişleri bakanlığına ardından da AB’deki mercilere iletti. Bu kararın arkasında ise ‘Ermeni meselesi’ bulunuyor, zira faslın belkemiğini oluşturan ‘Yaratıcı Avrupa Programı’ projesinde ‘Ermeni soykırımı’nı anmak amacıyla Dresden Senfoni Orkestrası’nın İstanbul dahil olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde vereceği konserler bulunuyordu. Türk hükümet -tıpkı vize konusunda olduğu gibi- gerekirse müzakerelerin tıkanması pahasına bu projeye müsaade edilmeyeceğini belirtti.

Eurovision: Australians can vote for Armenia

For Eurovision fans in Australia, SBS TV will broadcast the Grand Final live on Sunday May 15 from 5am (Sydney and Melbourne time). Iveta Mukuchyan, representing Armenia, will perform.

Güneydoğu'daki Çatışmalar Ermeni Azınlığı da Tehdit Ediyor

Dorian Jones
Diyarbakır’daki Surp Giragos Kilisesi’nin geçen yıl açılması, kentin bir avuç Ermeni nüfusu ile uluslararası diasporayı bir araya getirmişti. Diyabakır’da son dönemde büyük Ermeni kiliselerinin tamiri ve tekrar açılması Türkiye’nin kalan az sayıda Ermeni nüfusu için bir umut oluşturuyor. Ancak PKK’yla süren çatışmalar bölgedeki bu sayılı Ermeni toplumunu da tehdit ediyor.

“Eurovision's Next Top Model 2016” yarışmasının galibi Iveta Mukuchyan

 “Eurovision 2015” şarkı yarışmasının yanısıra eşzamanlı olarak gerçekleştirilen “Eurovision's Next Top Model 2016” yarışmasının galibi Ermenistan temsilcisi Iveta Mukuchyan oldu. Wiwibloggs sitesinde Nisan ayından beri başlatılan oylamada bu yılki Eurovision’a katılan şarkıcaların en güzeli seçildi.

Mother's Day High Tea


Suriye'li Ermeni sanatçının "Unutulan İnsanlık" adlı sergisi 14 Mayıs'ta Adana'da açılacak

Suriye'li Ermeni fotoğraf sanatçısı Hagop Vanesian'ın, iç savaşı sırasında Halep'te 2 yıl boyunca çektiği fotoğraflardan oluşan "Unutulan İnsanlık" başlıklı sergisi, 14 Mayıs'ta Adana'nın Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde açılacak. Sergi, daha önce New York'un Birleşmiş Milletler (BM) binasında da sanatseverleriyle buluşturulmuştu. 

Papa'nın Ermenistan ziyaretinin ayrıntıları belli oldu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun Ermenistan ziyareti 24 Haziran tarihinde başlayacak. Yerevan'ın "Zvartnots" Havalimanında yapılacak resmi karşılama töreninden sonra Papa, Ermenilerin ruhani merkezi olan Ana Taht Kutsal Ejmiadzin'i ziyaret edecek. Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın Basın ve Halkla ilişkiler dairesinden edinen bilgiye göre, aynı akşam Papa ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın görüşmesi yapılacak. Daha sonra Papa, ülkenin diğer üst düzey yetkilileriyle de bir araya gelecek.

Sunday is the Feast of Pentecost

"The Dove came down with great sound from on high,
Like the flashing of light. It armed the disciples with fire
While they were sitting in the holy Upper Room.…
Today, O new people, rejoice for the coming of the Holy Spirit!"
These are the words of the sublime sharagan, Arakeloh aghavnoh, sung in the Armenian Church on Pentecost—the feast day we will celebrate on Sunday, May 15.      

Rusyalı’ların yüzde 35’i Karabağ’ın bağımsızlığını savunuyor

 Rusya’lılar Dağlık Karabağ sorununun barış yoluyla çözüleceğine inanıyorlar. Rusya’da yapılan kamuoyu araştırma sonucunda hazırlanan rapora göre Rusya’lıların %35’i Karabağ’ın bağımsızlığını savunuyorlar. Ankete katılan 1.600 kişinin yüzde 71’i sorunun barış yoluyla çözülmesine inandığını açıkladı.

Kilise’ye kadın Yardımcı Papazlar geliyor

Katolik Kilisesi’ndeki kadın-erkek eşitsizliğine Papa Francis çözüm bulmakta kararlı. Ruhani lider Yardımcı Papazlık görevine kadınların da getirilmesi için çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Kararın kabulü halinde kadın yardımcı Papazlar kilisede vaftiz edebilme ve evlendirme yetkisine sahip olacak.

CIA eski Analisti: “Ermenistan'ın elinde nükleer maddeler olabilir”

ABD istihbaratı CIA eski Analisti Poul Gobl Trend Haber Ajastan'ın nükleer silaha sahip olmasına ilişkin açıklamnsı'na Ermenistan eski Başbakanı Hrat Bagratyan'ın Ermenialarını değerlendirdi. Ermenistan'ın elinde bir miktar zenginleştirilmiş nükleer maddelerin olabileceğini ifade eden Gobl, bu maddelerin kullanılmasının çevreye büyük zarar verebileceğini açıkladı.

Azeri ve Ermeni liderler Viyana'da görüşecek

Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin Viyana'da Rusya, ABD ve Fransa dışişleri bakanlarının da katılımıyla bir görüşme yapacağı belirtiliyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, rmenistan ve Azerbaycan devlet başkanlarının Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere gelecek hafta Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya gelebileceğini söyledi.

Invitation to: " The Four Day War in Artsakh and its Political Ramifications. "


Soykırım, cankırımı, büyük felaket, tehcir ya da 1915 olayları...

Sibel Yerdeniz / sibel@yerdeniz.com.tr
Çoğu insan, ‘etnik soykırım’ın dünyada milliyetçiliğin yükselişine bağlı olduğunu söyler ve bu doğrudur. Fakat milliyetçilik ancak siyasileştiğinde, ulus-devletteki modern demokrasi özlemlerinin sapkınlaşmasını temsil ettiğinde, çok tehlikeli hale gelir... Dünyanın gördüğü en katı soykırım rejiminin ortaya çıkacağını bugün ‘Auschwitz’e giden dolambaçlı’ yolu geriye doğru düzleyerek görebiliyoruz ancak. Türkiye’de -dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nda- ‘Ermeni Soykırımı’nın izlediği yol ise hem daha bulanık, hem daha hızlı gelişmiştir. İlk olayların tırmanmasıyla birlikte, ‘soykırım’ eşiğinin geçilmesi süresi toplamda üç aya yayılır. Cinai temizlik nadiren sorumluların baştan niyetli olduğu bir şeydir. Burada, Almanya’da olduğu gibi örgütlü ve önceden tasarlanmış bir soykırım söz konusu değildir. Kitlesel ama stratejik bakımdan sınırlı tehcir, hızla ortaya çıkmıştır ve daha da hızlı bir şekilde genel ve çok daha ‘şiddetli’ tehcire dönüşmüştür. Plan, başından beri istikrarsızdır ve hızla ‘soykırım’a evrilmiştir. Gelecek vaat eden bir siyasi hareketin -İttihat ve Terakki Cemiyeti- dolambaçlı ama nihayetinde hızlı bir şekilde yoldan saptığı tek vaka da bu değildir

Yerevan’da Garo Paylan için protesto yürüyüşu düzenlendi

Ermenistan başkenti Yerevan’daki Hanrapetutyun Meydanı’ndan (Cumhuriyet meydanı) Birleşmiş Milletlerin Yerevan ofisine Türkiye Büyük Milli Meclisi  (TBMM) Ermeni milletvekili Garo Paylan’ı destekleyen yürüyüş düzenlendi. “Ben Garo”, “Irkçılığı durdur” yazılı tabelalarla yürüyen eylemciler , BM’i Türkiye’de Garo Paylan’a karşı saldırıları ve tehditleri kınamaya ve onun güveliğini sağlamaya çağırdı.

Iveta Mukuchyan Eurovision'da Karabağ bayrağını neden salladığını anlattı

Gazetecilerin ''Neden Karabağ bayrağını salladınız?'' sorusunu Iveta şöyle yanıtladı: ''Unutmayalım ki ben burada ülkemi temsil ediyorum. Ülkem hep kalbimde, aklımda. Ülkemde barış olmasını istiyorum. Bütün dünyaya şu mesajı vermek istedim.  Söylediğim şarkı aracıyla ise sevgi dalgasının her yere yayılmasını istiyorum. Almanya'da yaşıyorum, fakat ben Ermeni’yim ve bütün dünya ve Ermenistan için barış istiyorum.''

Barok Konseri: Handel, Vivaldi, Pergolesi

21 Mayıs Cumartesi, 20:00
İstanbul'da St. Esprit Katedrali
Arda Ardaşes Agoşyan (orkestra şefi ve klavsen), Natali Boğosyan (soprano), Kaan Buldular (kontrtenor) ve CorISTAnbul Oda Orkestrası, yoğun istek üzerine "Handel, Vivaldi, Pergolesi" başlıklı Barok konser.

Ermeni Modacı 20 Güzeli Bodrum'da Topladı

Bodrum'da 13 Mayıs'ta, Ermeni modacı Ashot Khachatryan düzenlediği yarışmaya katılacak olan farklı ülkelerden 20 yarışmacı, organizasyon kapsamında dalış için denize açıldı. Dalış teknesiyle Bodrum'un eşsiz koylarını gezip, kısa eğitimin ardından rehber eşliğinde dalış yapacak olan yarışmacılar, tatil de yapacak. Gümbet Mahallesi'nde konakladıkları otelde kampa girecek olan yarışmacılar, 13 Mayıs'ta jüri önüne çıkacak. (!!!HYETERT)

Avrupa'ya 'yol ayrımı' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan terör tanımının değiştirilmesi için Türkiye'ye şart koşan Avrupa'yı terör örgütlerine destek vermekle suçladı. Erdoğan, "Ya ilişkilerimizi geliştirip ilerleteceğiz ya da kendimize yeni bir yol çizeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vize serbestisi için terör tanımının değiştirilmesiyle ilgili şart koşan Avrupa Birliği'ne (AB) sert tepki gösterdi. Avrupa ülkelerini PKK'ya destek vermekle suçlayan Erdoğan, "Birliğin ikircikli tutumundan vazgeçmesini bekliyoruz. Ya ilişkilerimizi geliştirip ilerleteceğiz ya da kendimize yeni bir yol çizeceğiz" dedi. (Umarız bu tehditler amacına ulaşır, yoksa ne AB kalacak ne de NATO HYETERT)

Rusya: Türkiye'den meyve ve sebze ithalatını tamamen yasaklıyoruz

Rusya tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor'un Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko, Moskova'da Türk meslektaşlarımızı ağırladık ve Türkiye'den ithal edilen tarım ürünlerindeki sorunları ele aldık. Bunlar ürünlerdeki Akdeniz sineği ve Kaliforniya çiçek tripsi gibi insan sağlığına zararlı böcekler ile ilgili sorunlar. Türk meslektaşlarımız konuyla ilgili atılacak adımlar konusunda bize bilgi vereceklerini söyledi" dedi. "Fakat hala Ankara'dan bir şey gelmedi. Zararlı ürünler ise hâlâ Rusya piyasasına gelmeye devam ediyor" diye devam eden Alekseyenko, "Bu gerekçeyle dün Türkiye'den marul ve kıvırcık ithalatına yasak getirdik. Ama gelecek hafta tüm Türk tarım ürünlerine yasak getirmeyi planlıyoruz. Büyük bir ihtimalle bunu yapacağız" ifadelerini kullandı. Diğer taraftan bu yasağın geçici olduğunu vurgulayan Alekseyenko açıklamalarını şöyle noktaladı: "Yasağın ne kadar süreceğini söylemek zor. Biz ülkemize sağlıklı ürünlerin gelmesini talep ediyoruz. Bu yeni bir şey değil.

Eurovision'da Ermenistan ekibine 'bayrak' cezası

Açıklamada, EBU'nun, Ermenistan ekibinin tutumu kınadığı belirtilerek, '"10 Mayıs günü Eurovision şarkı yarışmasının ilk yarı finalinde, yeşil odada Ermenistan yetkilileri tarafından yasaklı Dağlık Karabağ bayrağı bulundurulmuş ve canlı yayında görüntülenen söz konusu bayrak Eurovision Komitesi'nin değerlerine büyük zarar vermiştir.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Eurovision Komitesi'nin canlı yayın kurallarına uymayan AMPTV'ye yaptırım kararı verdiği, kanalın ne tür bir ceza alacağının ise haziran ayındaki komite toplantısında belli olacağı bildirildi.

Alman entelektüellerden Merkel’e Ermeni Soykırımı çağrısı

Alman entelektüeller Almanya Başbakanı Angela Merkel’e ve Bundestag’a Ermeni Soykırımı’nı tanımaya çağıran mektup gönderdiler. Aralarında Türk kökenli Alman film yönetmeni Fatih Akin’in de bulunduğu entelektüellerin Alman “Die Zeit” gazetesinde yayınlanan mektubunda, 2 Haziran’da Bundestag’da görüşülecek Ermeni Soykırımı yasa tasarını kabul etme çağrısı yapılıyor.

Abrahamyan: DKC’nin Bağımsızlığının tanınmasına henüz gerek yok

Ermenistan’ın DKC’yi tanımasına ilişkin soruya Abrahamyan şu yanıtı verdi: «Ermenistan cumhurbaşkanı bu meseledeki  tutumunu net ifade etti: İhlal ve savaşın sürmesi durumunda bu adımı atmaya mecbur oluruz. Buna henüz gerek yok»
https://youtu.be/JeYu8i3xiLE

Charles Aznavour ile Yahudi yetkililer iki halkın ortak kaderini konuştu

Uluslararası Raoul Wallenberg Fonu (The International Raoul Wallenberg Fundation)  temsilcileri , Fransalı Ermeni efsanevi şansonye Charles Aznavour ile görüştü. 9 Mayıs'ta New York'ta yapılan görüşme sırasında, Ermeni Soykırımı ile Yahudi Holocaust konuşuldu. Ünlü şansonye, Holocaust sırasında anne babasının, Nazilerden kaçan Yahudileri barındırdıklarını anlattı. Yahudi mısafirleri olduğu için ablasıyla yerde yattıklarını anlatan Aznavour, barınak verdikleri kişilerin isimlerini hatırlayamadı. Şansonya, ayrıca Soykırım ile Holocaust'tan kurtulanlar için şarkılar yazdığını da belirtti.

Marsilya'da Soykırım ve Holokost kurbanlarının anısına konser düzenlenecek

Fransa'nın Marsilya kentinde 23 Mayıs'ta Ermeni Soykırımı ve Holokost'un kurbanlarının anısına konser düzenlenecek. ''Kardeşimsin'' başlıklı konsere ünlü müzisyenler Jilbert Montayn, Michel Fugain, Helen Segara, Jan Menson. Daniel Gavi, Frederic Mamnukyan, Levon Minasyan, Aida Markosyan, Esai Altunyan, Roland Romanelli, Avo Nacaryan, Mariann Neri katılacak.

Bartholomeos sergi açtı

İzmir Rum Düşünce Derneği ve İzmir Ticaret Odası desteğiyle İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu'nda Rum asıllı İzmirli Ressam Eli Filidis 'Maiandros'tan Menderes'e' “Bir Meander Masalı" adlı 21'nci kişisel sergisi açıldı. Sanatçının sergi açılışına İzmir'de bulunan Patrik Bartholomeos, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argiro Papulyas, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Rum Otodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, Baş Papaz Pater Kyrilos SSykis'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatsever katıldı.

Yarmayan'lar: Üç Kuşak Sanayici Bir Ermeni Ailesi

Gülay Dinçel
Türkiye’de üç kuşak boyunca sanayicilik yapan bir aile ya da sermaye grubu ile karşılaşmak oldukça güç. Bugünün büyük sanayi gruplarının tarihlerini Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar taşımak mümkün olsa bile sanayiye geçişleri ancak 1950’li, 60’lı yıllarda gerçekleşiyor. Önce ticari faaliyet, arkasından sınai faaliyet geliyor. Peki çok cılız da olsa Cumhuriyetin ilk yıllarında sanayici bir kuşaktan söz etmek hiç mi mümkün değil? Bir kuşak olarak mümkün değil, ancak tekil imalatçılardan söz etmek mümkün. İmalatçı tanımlaması da daha çok zanaatkârlıkla sanayicilik arasında bir konumlanışa işaret ediyor. Bu imalatçılardan üç kuşak boyunca devam edebilen üstelik ölçek büyüterek bugünlere gelebilen çok az.

Süryani cemaatinde kilise mutluluğu

Mert İnan
Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesinin inşası için tüm yasal izinler tamamlandı. Yeşilköy’de inşa edilecek kilise Süryani cemaatinin Mardin’deki kilisesinden izler taşıyacak; oturma kapasitesi 750 kişilik olacak. Süryani Cemaati’nde bu aralar Yeşilköy’de inşaa edilecek olan ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez sıfırdan yapılacak kilise projesinini heyecanı yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından arazi tahsisi yapılarak, onayı verilen proje için Anıtlar Kurulu’ndan gerekli izinler alındı ve kilisenin projesi onaylandı. Kilisenin inşaatına birkaç ay sonra başlanacak. 

İnsanlık mirası kaya kilise tahrip ediliyor

Dersim - Mazgirt ilçesi sınırlarında bulunan ve bir kayanın oyularak yapıldığı tarihi kilise, define avcılarının tahribatı nedeniyle büyük zarar görmüş durumda.Dersim'in Mazgirt ilçesinde Simdar köyündeki yol kenarında bulunan kocaman bir kaya. Dışarıdan bakıldığında etrafındaki onlara kayadan biri gibi gözükse de aslında o yüz yıllar önce içi oyularak yapılmış bir kilise.

Fransa ve Almanya’da İslam İmajı Anketi

Saadet Oruç
Fransız Le Figaro gazetesi manşetten verdi. Defalarca altı çizilen bir tehlikenin artık Avrupa’nın kapısında olduğunun resmi aslında aşağıda detaylarını vereceğim bu anket. Gazetenin IFOP araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre, hem Almanya, hem de Fransa’da İslam imajı hasar görmüş durumda. Özellikle de sol seçmende bu yaklaşımın arttığına dikkat çekiliyor.

Eurovision'da Ermenilerden Çirkin Davranış. Ermeni Grubu Diskalifiye Edilecek Mi?

İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasının ilk yarı finalinde, Ermenistan grubunun, Ermeni işgali altındaki Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ'ın sözde yönetiminin bayrağını taşımaları üzerine inceleme başlatıldı. Avrupa Yayın Birliği (EBU) yöneticisi Sietse Bakker, yasaklı bayraklar arasında yer alan bu bayrağı taşıyan ekip hakkında soruşturma başlattıklarını ifade ederek, konuyla ilgili olağanüstü toplantı yapacaklarını söyledi. İnceleme sonucunda ekibin ceza alabileceğini söyleyen Bakke, Ermenistan ekibinin yarışmadan diskalifiye edilmesinin ise söz konusu olmadığını belirtti.

Sokak arasında korsan kilise

Faruk Arslan
Kilise açmak için gereken karmaşık yasal prosedürü ve denetimi devre dışı bırakmak isteyen sinsi misyonerlerin, dernek adı altında mahalle aralarında kilise kurdukları tespit edildi. Yüzyıllar boyunca Müslüman Anadolu’ya bölücü ve yıkıcı akınlar düzenleyerek kadın, çocuk, yaşlı gözetmeksizin katliamlar yapan istilacı Haçlılar’ın bu coğrafya üzerindeki kirli emelleri bitmek bilmiyor. (İslam’dan korkmak, İslamofobi, İslam karşıtlığı suç ama Hıristiyanlara nefret kusmak, boğazlamak serbest. Binlerce kilise yakılıp yıkıldı bu zihniyet hala doymadı vandallığa. HYETERT)

Rus milyarder Karapetyan'ın süper lüks yatı Bodrum'da

Ermeni asıllı milyarder Rus işadamı Samvel Karapetyan'ın, "Ace" isimli 87 metrelik yatı, Muğla'nın Bodrum ilçesine geldi. Turizm, inşaat, gayrimenkul sektöründe 5 milyar dolarlık serveti ile Rusya'nın dünyaca zengin işadamları arasında yer alan, Tashir Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Samvel Karapetyan'ın "Ace" isimli 87 metrelik süper lüks motoryatı Yunanistan'ın Santorini Adası'ndan bugün sabah saatlerinde Bodrum'a geldi.

“Selçuk’u evimiz gibi görüyoruz”

Selçuk bu yıl da Aziz Yuhanna Yortusu'na ev sahipliği yaptı. İzmir programı kapsamında Selçuk'a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Selçuk'u evimiz gibi görüyoruz" dedi. Saint John Kilisesi'nde Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı tarafından karşılanan Patrik Bartholomeos, Aziz Yuhanna'nın ölüm yıldönümü sebebiyle düzenlenen ayine katıldı.

Türkiye’den BM Çağrısına Eleştiri

Türkiye, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in Güneydoğu Anadolu’daki operasyonlar sırasında güvenlik güçlerince işlendiği iddia edilen insan hakları ihlallerinin soruşturulmasına izin vermesi çağrısını eleştirdi.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, konuyla ilgili bir soruya cevaben, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin tarafından ülkemize ilişkin olarak 10 Mayıs 2016 tarihinde yapılan ve son derece yanlı bir bakışla kaleme alınan açıklamaları teessürle karşılanmıştır” dedi.

Peki Başvekilin bıraktığı dış politikası ne olacak

Sözün özü: Türkiye bölgede, komşularına istikrarsızlık ihraç eden, mezhepçilik yapan, ABD emperyalizminin sözcüsü olarak davranan bir ülke olarak görülüyor. Türkiye’nin Ortadoğu’da etkisini artırdığını öne sürenler, Ortadoğu açısından stratejik önemde olan Kıbrıs’ta Türkiye’nin etkisinin azalmasının nedenlerini açıklayamıyorlar. KKTC’yle dahi sorun yaşayan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne koyduğu vizeyi kaldırmaya, liman ve havaalanlarını Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin deniz ve hava araçlarına açmaya hazırlanan Türkiye’nin kime, nasıl, neyle rol modeli olabilir?

İzmir'de barış güvercinleri uçuruldu

İzmir'in Menemen Belediyesi'nce restore edilen Rum Kilisesi Agios Konstantinos, hizmete açılışının yıldönümünde bir kez daha Türk-Yunan kardeşliğine ev sahipliği yaptı. Menemen Belediye Başkanı CHP'li Tahir Şahin ile İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, barış için tekrar beyaz güvercinler uçurdu.

Katolik kilise,din ve devletin hakimi olmak istiyor

Ali Değermenci
Avrupa'nın tamamen Hıristiyan bir memleket (“christendom”) haline gelmesi 10. yüzyıla kadar devam etmiş bir süreçtir. Ve Kilise -Ortaçağ dahil- tarihin hiçbir döneminde Avrupa'daki yegane güç olmamıştır. Papalık VIII. yüzyılda Pepin'in bağışladığı topraklarla (kabaca orta İtalya) dünyevi bir hakimiyet alanı kazanmış; 9. ve 10. yüzyıllarda otorite ve iç işleri açısından karanlık bir dönem yaşamış. Rönesans ve Reform döneminde ciddi sarsıntılar geçirse de Kilise için en önemli travma Aydınlanma ve sonrasıdır. Zaten 1870'te İtalya Cumhuriyeti'nin kurulması ile Papalık Devletleri'nin varlığı sona ermiş, 1929'da Mussolini ile yapılan Lateran Anlaşması ile şimdiki Vatikan Devleti kurulmuştur.

Yetvart Kovan Sözlük Tanıtım Gecesi

12 Mayıs Perşembe, Saat: 21:00
Feriköy Surp Vartanans Kilisesi Nazar Şirinoğlu Salonu. (Toplumumuzun iftihar kaynaklarından biri olan Yetvart hocayı yürekten kutluyoruz. HYETERT)

Eurovision -2016: Iveta Mukuchyan 7. sırada sahneye çıkacak.

Bugün İsveç’in başkenti Stockholm’da 2016 Eurovision şarkı yarışmasının ilk yarı finali düzenlenecek. Ermenistan temsilcisi Iveta Mukuchyan 7. sırada sahneye çıkacak. İlk yarı finalde 18 ülke, ikinci yarı finalde 19 ülke yarışacaktır.

Paros Mayıs sayısı çıktı


Ermeni gençler Garo Paylan için harekete geçti

Bir grup Ermeni gençler, TBMM Ermeni milletvekili Garo Paylan'ın can güvenliğini sağlamak talebiyle Yerevan Birleşmiş Milletler (BM) ofisinin önünde barış mitingi düzenleyecek. Facebook sosyal ağında, "Ben Garo Paylan'ım" başlıklı bir etkinlik daveti oluşturuldu. Etkinlik hakkındaki yazıda ise şu ifadelere yer verildi: "1915'te Osmanlı Deveti tarafından gerçekleştirilen Soykırım'ın kurbanları anısına 24 Nisa'da bir konuşma yapan Türkiye Meclisi Ermeni milletvekili Garo Paylan, bu konuşmadan sonra meclis toplantılarından birisinde planlı ve hedefli saldırıya maruz kaldı.

OCCRP: Aliyev ailesinin 140 milyon Doları aşan tutarda gayrimenkulü var

Yolsuzluk ve Örgütlü Suçları Araştırma Merkezi (OCCRP) Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ailesinin sahip olduğu servete ilişkin veriler yayımladı. Habere göre, Aliyev’in kızları Arzu ve Leyla, Londra’nın merkezinde 26 milyon Dolar değerindeki bir dairede yaşamaktalar. Daire Eylül 2006’da Virgin adalarına kayıtlı bir off-shore firması aracılığıyla satın alındı. Aliyev ailesi tüm dünyada 140 milyon Doları aşan tutarda gayrimenkulü bulunmakta. Bu da tabii tespit edilebileni. (140 milyon Aliyev için leblebi, çekirdek parası. HYETERT)

Hollanda’lı tarihçi Zürcher, Türkiye’den aldığı şeref madalyasını iade etti

Türkiye üzerine çalışmalarıyla bilinen tarihçi Erik Jan Zürcher, dönemin dışişleri bakanı Abdullah Gül’den aldığı ‘Şeref Madalyası’nı Türkiye’deki ‘diktatoryal yönetim’i gerekçe göstererek iade etti.

Ermenistan'dan 'nükleer silah' açıklaması

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eduard Şarmazanov, ülkesinin nükleer silah üretme planı bulunmadığını söyledi. Eski Ermenistan Başbakanı Hrant Bagratyan, Erivan'ın nükleer silah üretme imkanına sahip olduğunu söylemiş, ardından da "Nükleer silaha sahibiz" diye eklemişti… Eski başbakanın sözlerine açıklık getiren Şarmazanov, Bagratyan'ın kendi görüşünü dile getirdiğini belirterek, "Ermenistan, nükleer elektrik santralini barışçıl amaçlarla ve elektrik enerjisi üretmek için kullanıyor. Ermenistan hükümeti, nükleer silah üretme niyetinde değil" dedi.

Türkiye sınırını ihlal eden Ermeni asıllı Sovyet generaline 18 gün ev hapsi

Fuad Safarov
Sovyetler Birliği ordusunun Ermeni asıllı generali Amazasp Babacanyan'a 1960'lı yıllarda uçakla Türkiye sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle 18 ev hapsi cezası verildiği ortaya çıktı. Sovyetler Birliği generali Babacanyan Odessa Askeri Bölgesi'nin komutanlığı görevinde olduğu 1959-1967 yıllarında avcı uçağıyla Türk sınırı ihlal etti ve bu nedenle ev hapsine çarptırıldı.

Muş'ta Ermeni mezarlığında tahrip iddialarına inceleme

Muş merkez Dere Mahallesi'nde 18'inci yüzyıla ait olduğu öne sürülen Ermeni mezarlığındaki tahrip iddiası üzerine inceleme ve keşif yapıldı. Ermeni Azınlıkları Dernek Başkanı Aziz Dağcı, Ermeni mezarlığının tahrip edildiğini öne sürerek Muş Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Yapılan başvurunun ardından Dere Mahallesi'nden geçen derenin üstündeki mezarlıkta mahkeme heyeti inceleme ve keşif yaptı.

Take a Survey for FAR

The Fund for Armenian Relief (FAR) is reaching out to friends of the Eastern Diocese to find out how familiar you are with FAR's work. The Fund for Armenian Relief was founded by the Diocese after the 1988 earthquake in Armenia.

Los Amigos De Herman ( Latin Oldies )

11 Mayıs Çarşamba, 21:00
İstanbul'da Living Room "Art Cafe & Social Club"
Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sok No:9 Kadıköyİsrail cumhurbaşkanı Kudüs Ermeni Patriğiyle buluştu

İsrail cumhurbaşkanı  Reuven Rivlin, Kudüs Ermeni Patriği Başepiskopos Nurhan Manukyan ve Ermeni toplumu temsilcileriyle buluştu. «Arutz Sheva 7»nin verdiği bilgiye göre buluşma 9 Mayıs’ta Eski Kentteki Ermeni Apostolik Kilisesinde gerçekleşti.

Kerry ve Lavrov Karabağ sorununu ele aldılar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry arasındaki telefon görüşmesi sırasında Dağlık Karabağ ihtilafının normalleşme konusu ele alındı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre görüşme sırasında Avrupa Güvenlik ve İşbiliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubu (MG) eşbaşkanlarının olası adımları ele alındı.

Diyarbakır’da PKK Zanlılarını Taşıyan Araca Saldırı:3 Ölü

Mahmut Bozarslan
Diyarbakır’da PKK operasyonunda gözaltına alınan 7 zanlıyı hastaneye götüren polis servis aracının geçişi sırasında bombalı araçla düzenlenen saldırıda 3 zanlı öldü, 45 kişi yaralandı.

Dadyan'da Neler Oluyor

Murat Bebiroğlu
Bu Cumartesi günü Bakırköy’deydim. Bakırköy Surp Asdvadzadzin Vakfı başkanı Mesut Özdemir ve yönetim Kurulu üyesi Arman Atınız ile bu güne kadar görüp gezemediğim yeni okulu gezdik. Tek kelime ile harika bir iş yapmışlar, hayran olmamak elde değil. Konser, tiyatro vb her türlü etkinlik için kullanılabilecek salon, spor salonu mükemmel. Sınıflarda bildiğimiz kara tahtaların yerini akıllı tahtalar almış. Her türlü çağdaş donanıma sahip sınıflar gerçekten göz kamaştırıyor. Başta yönetim kurulu ve yardımlarını esirgemeyen hayırseverler (parerarlar) olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekir.

Ruhun şâd olsun Antranik amca

Yalçın Çetinkaya
Ondokuz veya yirmi yaşındaydım. O sıralar, yaz tatilinde, geçici olarak bir fabrikanın satınalma servisinde çalışıyorum. Fabrikanın sahibi bir Ermeni vatandaşımız idi ve fabrika personeli de ağırlıklı olarak Ermeni vatandaşlardan oluşuyordu. İki-üç aylık çalışma süresi içinde buradaki iş arkadaşım olan Ermeni vatandaşlarımızdan çok şey öğrendim. Hele yaşlı Ermeniler, sanki birer filozof gibiydiler.

Balakian: Şiddetin yankıları geçmişten bugüne ulaşıyor

Fatih Gökhan Diler
2016 yılı şiir dalında Pulitzer Ödülü, ‘Ozon Günlüğü’ kitabıyla Amerikalı Ermeni yazar, akademisyen ve şair Peter Balakian’a layık görüldü. Türkiyeli okurun daha çok edebiyat dışı eserleriyle, özellikle de Ermeni Soykırımı’yla ilgili yazılarıyla tanıdığı Balakian, Amerika’nın en prestijli ödülü olarak kabul edilen Pulitzer Ödülü’nü alarak şiir dünyasının en önemli isimlerinden biri haline geldi. Pulitzer Ödülü böylelikle  1940’da William Saroyan’dan sonra ikinci defa bir Ermeni’ye verilmiş oldu.