Etiketler

Korgeneral Norat Ter-Grigoryants: Azerbaycan terörist devlettir

Karabağ Savaşı muharibi, Sovyet askeri komutanlarında Korgeneral Norat Ter-Grigoryants, ″Karabağ sorunu bizim için en öncelikli konudur, zira burada soykırım başlayabilir″ diyen Ter-Grigoryants ″Azerbaycan politikası Ermeni halkını Karabağ’dan çıkarma amacı gütmektedir. Karabağ Ermeni toprağıdır. Karabağ halkı asla  Azerbaycan bünyesinde yaşayamaz, hele ki  Dört Günlük Savaş esnasında nasıl kafa ve kulak kestiklerini gördük. Bu, Türkiye’nin politikalarına destek olan terörist devlettir″

Ermeni meselesi: 1915-2016 (1)

By Ümit Kardaş
Almanya, aklı ve vicdanı öne çıkarıp, medeni bir şekilde Ermenilere yapılan mezalimin suç ortağı olduğunu kabul ederek doğru olanı yaptı. İttihat ve Terakki ile yaptığı suç ortaklığı nedeniyle özeleştiride bulundu, vicdanlıca sorumluluğunu üstlendi, akıllıca elini kolunu bağlayan prangaları attı, toplumunu ve siyasetini bu olay nedeniyle iyileştirme yoluna soktu. Almanya, geçmişinden gocunmadan bu zulme ortak olanlarla yolunu ayırmasını bildi,“onlar benim ecdadım” demeden objektif ve ilkesel bir tavır sergiledi ve özür dilemesini bilen bir kültüre sahip olduğunu da gösterdi. Almanya’nın bunu hangi siyasî saikle yaptığı hiç önemli değil. Aslında bunu Erdoğan ve Merkel birlikte yapabilirlerdi. Bu, Türkiye’yi güçlendirir ve itibarlı hale getirirdi. Oysa İttihat ve Terakki vandallığının zihniyet kodlarıyla yaşayan siyasetçi ve bürokrat erbabının beyanları hepimizi medeniyetten, akıl ve vicdandan uzak bir çapsızlığın ve kalitesizliğin içine gömdü.

Soykırım iddiaları etkisini gösterdi ÇENGiLLi'DE TEHCiR!

■ Emrah Deniz – M.Fatih Akgül  Doğruhaber
Önceki hafta Almanya parlamentosunun da kabul ettiği “Ermeni soykırımı” iddiaları, Muş'un Çengilli köyünde etkisini gösterdi. Köyde kalıntısı bulunan kilisenin restore edilmesi için açılan dava sonrasında köyün yarısından fazlası için “tehcir” kararı alındı. İçişleri Bakanlığı, köyün boşaltılması için talimat verdi. Köy halkı ise karara sert tepki gösterdi... Köyün boşaltılması gerektiği talimatına karşılık köy halkı ise 1920'li yıllarda devletin kendilerini bu köye yerleştirdiğini ve kiliseden geriye sadece ufak kalıntıların kaldığını belirterek, köylünün Ermenilere karşı bedel ödediğini ve asla köyü boşaltmayacaklarını vurguladılar.

Etyen Mahçupyan: 1915 için soykırım tanımını reddeden tezler ‘dökülüyor’, arşivlerimizin açık olduğu hurafe!

"Almanlar 1915’i herkesten daha iyi biliyorlar, Osmanlı hükümetine tehcir tavsiyesini yapanlar da yine onlardı." Karar Yazarı Etyen Mahcupyan Alman Parlamentosu'nun da 'Soykırım' olarak kabul ettiği yasa tasarısı olan '1915 Olayları'yla ilgili "1915 için soykırım tanımını reddeden tezler dökülüyor, arşivlerimizin açık olduğu hurafe" dedi."Müslüman’ın kaybı da tüm büyük savaş boyunca ve tüm coğrafyada yaşandı. Ermeni ve Müslüman çeteler ise karşılıklı olarak toplam 50-60 bin kişi katlettiler… " diyen Mahcupyan "Nihayet işin kalbi olan askeri arşivler halen kapalı…" ifadesini kullandı.

Ermeni Soykırımını anlatan “The promise” filmi Aralık ayında vizyona girecek

Amerikalı Ermeni hayırsever, Amerikalı Ermeni milyarder rahmetli Kirk Kerkoryan’ın finanse ettiği “The promise” (Vaat) filmi bu yılın Aralık ayında vizyona girecek.Ermeni Soykırımı hakkında anlatan filmin yönetmenliğini Oscar ödüllü yönetmen Terry George yaptı. Senarist ise Robin Swicord. Erkek baş rollerini oscar ödüllü Christian  Bale  ve Oscar Isaac’ın oynadığı filmin çekimleri İspanya’da yapıldı.

Fatherhood: Privilege, Duty, Blessing

This Sunday will be observed as Father’s Day across the United States: a chance to reflect, with gratitude, on the deeper meaning of fatherhood. While the surrounding popular culture may sometimes fail to treat fatherhood with due seriousness, the Armenian Church accords great reverence and respect to fathers.

Anket: Rusların yüzde 44'ü Karabağ'ın bağımsızlığından taraftar

''Levada'' araştırma merkezinin gerçekleştirdiği ankete göre Rusyalıların yüzde 44'ü Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığından taraftar olurken, yüzde 11'i Karabağ'ın Ermenistan'ın bir parçası , yüzde 6'sı da Azerbaycan'ın bir parçası olmasından taraftar olduğunu söyledi. Ankete katılan Rusyalıların %23'ü Dağlık Karabağ sorununda ABD ile NATO üyelerini suçlarken, Azerbaycan'ı %19'u, Türkiye'yi yüzde 15'i, Ermenistan'ı ise %4'ü suçladığını belirtti.

Türkiye AP raporunu iade etti

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye raporu, 1915 olaylarının 'soykırım' olarak tanınması talebine atıf yapıldığı için işleme konulmadan iade edildi. AP'de Nisan ayında 375 oyla kabul edilen rapor, Türkiye'nin AB Daimi Temsilciği'ne bugün gönderildi. Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği, raporu gelir gelmez işleme koymadan geri gönderdi.

Papa Francis: “İsa’nın İncil’ini ilk kabul eden ülkeye, Ermenistan’a ziyarette bulunacağım

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis 24 -26 Haziran tarihlerinde Ermenistan’a yapacağı ziyaret ile ilgili açıklamada Hristiyanlığı ilk kabul eden ülkeye gideceğini açıkladı. Papa Francis “Lütfen dua edin benim için. Önümüzdeki günler Doğu’ya, İsa’nın İncil’ini ilk kabul eden Ermenistan’a ziyarette bulunacağım” dedi.

Türkiye Adalet Bakanlığı, Kilikya Ermeni Katolikosluğu'nun mülk davasını reddetti

Türkiye Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi'nden bakanlığa gönderilen Sis Ermeni  Katolikosluğu'na ait mülklerin iade talebinin görüşülmesini reddetti. Haber, Kilikya Kutsal Makamı tarafından Ermenistan kaynaklı "ArmenPress" haber ajansına verildi. 27 Nisan 2015 tarihinde Kilikya Katolikosluğu'nun avukatları, Türkiye Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan tarihi Ermeni Sis Manastırının iadesini talep etmişti.

Gökkuşağı bayrağının kökeni nereye dayanıyor?

Kelly Grovier
Orlando’daki saldırının ardından, dayanışma amacıyla paylaşılan gökkuşağı renkli LGBTİ bayraklarını her yerde görmeye başladık. Bu bayrağın kökeni nereye dayanıyor peki?... 1970’lerin sonlarında bu amblemi yaratan Amerikalı eşcinsel aktivist Gilbert Baker, ABD’nin bağımsızlığının 200’üncü yılını kutladığı 1976’da bu tasarımın ortaya çıktığını söylüyor…  Baker’ın ilk gökkuşağı bayrağında sekiz renk vardı. Şimdiki bayrakta renk sayısı altı. Her rengin bir sembolik anlamı vardı. İlk bayrakta en üst şeritteki pembe cinselliği, kırmızı yaşamı, turuncu şifayı, sarı güneşi, yeşil doğayı, turkuaz sihiri, çivit rengi sükuneti, mor ise ruhu simgeliyordu…1994’te bir mil uzunlukta bir gökkuşağı bayrağı New York sokaklarında sergilendi. O tarihten beri de toplumsal bilinçte kalıcı bir sembol olarak yerini aldı bu bayrak.

Soykırım ne ola?

Rıdvan Turan
Alman Federal Parlamentosu’ndan 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan kanun tasarısının hemen hemen oy birliğiyle çıkması Türkiye’de birkaç protesto dışında sessiz sedasız geçiştirilmeye çalışılıyor.  Erdoğan “konsolosumuzu çağırıp istişare edeceğiz” derken, taze başbakan Yıldırım sorunu, “her ülkenin tarihinde olan sıradan ve önemsiz bir mesele” olarak niteleyerek bir adım öne geçti. Türk Alman dostluğuna, çıkar birliğine vurgular yapıldı (ki aynı dostluk ve çıkar birliğiydi 1915te soykırımı olanaklı kılan) ama sonuç değişmedi. Türkiye cenahında kıyametlerin koparılamamış olmasının sanırım en önemli nedeni, yedi düvelle düşman olmuş, ekonomide dibe vurmuş Türkiye’nin bir de Almanya ile dalaşmayı göze alamamış olması.

Sevan Nişanyan yeniden yargılanacak

Türkiye’nin çeşitli kentlerinden açılan ve ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçuyla açılan davalarda ilk duruşma 25 Ekim tarihinde gerçekleşecek. Yargıtay, Sevan Nişanyan hakkında ‘dine hakaret’ suçu kapsamında açılan tüm davaların birleştirilmesi ve yargılamanın yeniden yapılması kararını verdi. İlk duruşma 25 Ekim tarihinde gerçekleşecek.

Almanya’da Soykırım konusunun okul kitaplarına dahil edilmesi tartışılıyor

Almanya’daki “Hay Dat” (Ermeni davası) dairesi başkanı Anto Aznavuryan ülkede Soykırım konusunun okul kitaplarına dahil edilmesinin tartışıldığını belirtti. Aznavuryan “Almanya’da okul kitaplarında Ermeni Soykırımı konusu gereken bir şekilde anlatılmamış. Şimdi Almanya’nın eğitim programına konunun dahil edilmesi tartışılıyor. Bu girişim sayesinde Almanaya’da yaşayan diğer halklar bu sayıda Türkler gerçeği öğrenecek ve o soykırım hakkında bilgilendirilecek” dedi.

Orta Kimlik Tuzağı

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Türkiye kendisini beceriksizliğe ve son kertede uyumsuzluğa mahkum eden bir zihni darboğazda debelenip duruyor. Aynen orta gelir tuzağı gibi, bir ‘orta kimlik’ tuzağının içinden çıkamıyor. Bir yandan evrensel uygulamaları öğrenip kullanmaktan gocunuyor, diğer yandan da kendi iradesiyle evrensel kalibrede çözüm üretecek seviyeyi taşıyamıyor… Hem çok önemli ve değerli olmak istiyor, hem de bunu sağlayacak kalite, incelik ve nüans zenginliği karşısında ezik ve kavruk kalıyor. Bu eziklikle yüzleşme cesareti olmadığı için de kolaya kaçılıyor… Batı karşıtlığı, mağduriyet hamaseti, ‘üst akıl’ söylemi sayesinde başarısızlık kamufle olur, ‘öteki’ nefretiyle yoğrulur, böylece anlayışla karşılanır sanılıyor. Ama başarısızlığın üstünü örtmek zor… Zaman geçiyor, sorunlar devam ediyor ve Türkiye kendini küresel akıntıya bırakmış gidiyor…      

Ofelya Hambartsumyan’a son veda-Cumhurbaşkanı Sarkisyan da hazır bulundu

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve eşi Rita Sarkisyan, Ofelya Hambartsumyan’ın ailesi, yakınları ve sanatının hayranları bugün 16 Haziran’da Aram Haçaturyan Konser Salonunda, Ermenistan Halk Sanatçısı, halk müziğinin nadide sesi Ofelya Hambartsumyan için düzenlenen veda töreninde hazır bulundular.

Aram Ateşyan Ermenistan’da protesto edilecek

Türkiyeli Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan 22 Haziran’da Ermeni kilisesinin ruhani kuruluna katılmak üzere geleceği Ermenistan’da protesto eylemiyle karşılanacak. Facebook  sosyal medyada “Aram Ateşyan’ı Ermenistan’a girmeye izin vermeyeceğiz” başlıklı girişim başladı.

Rusya’ya giden Ermenistan vatandaşlarının sayısı azaldı

2016 yılının ilk çeyreğinde Ermenistan’dan Rusya’ya gidenlerin sayısı azaldı. Rusya Federasyonu Nüfusun sosyal-ekonomik durumunun denetim raporuna göre 2016 yılında yabancı ülkelerden Rusya’ya 133 bin kişi gelirken, ülkeden 62 bin kişi gitti, farkı ise 71 bin kişi olmuştu.

Hristiyan dünyasında 'Konsey' krizi

Fener Rum Patrikhanesi, Girit'te konsey toplama kararı almış, Moskova Patrikliği ise bu karara itiraz etmiş ve Ortodoks dünyasında kısa süreli bir kriz yaşanmıştı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Din Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Yr.Doç.Dr. Şir Muhammed Dualı konu ile ilgili değerlendirmelerini Timeturk okurları için kaleme aldı...

Camiye dönüştürülen kilise Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Trabzon’da 2013 yılında camiye dönüştürülen tarihi Ayasofya Kilisesi'ni Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi veren Paylan şunları dile getirdi: “1250-1260 yılları arasında I. Manuel tarafından manastır olarak inşa ettirilen Trabzon’daki Ayasofya Kilisesi, yüzyıllar boyunca kilise olarak kullanıldıktan sonra 1964’te müzeye çevrilmiştir. 2012’de ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen Ayasofya, 2013 yılında camiye dönüştürülmüştür. Tarihi Ayasofya Kilisesi’nin bu süreçte tahrip edildiği basına yansıyan haberlerde yer almıştır...

Sıra Türkiye-Ermenistan ilişkilerine gelir mi?

Selin Nasi İz 
Türkiye tarafına gelirsek, dış politikada dostların sayısını artırmak bağlamında, Ermenistan’a bir açılım mümkün mü? “Bir millet, iki devlet” sloganının kamuoyundaki karşılığı düşünülürse bir hayli zor görünüyor. Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl düzenli olarak gerçekleştiği dış politika kamuoyu araştırmalarında Azerbaycan Türk halkının dost saydığı devletler sıralamasındaki yerini kimseye kaptırmıyor.  Enerji, ticaret ve güvenlik konuları söz konusu olduğunda,  stratejik çıkarlar Türkiye’nin Azerbaycan’ı kaybedecek bir siyasi hamle yapmasını zor kılmakta. Ancak Ermenistan ile çözümsüzlük hali Azerbaycan’a fayda sağlamadığı gibi ironik bir şekilde Rusya’nın elini güçlendiriyor, tabi bir de sınırın kapalı oluşundan rant elde eden aracı grupları. Ermenistan-Türkiye sınırının açılmasının yalnızca karşılıklı ekonomik kazanç sağlamakla kalmayıp, Güneydoğu’nun kalkınması için de bir fırsat olabileceğinden hareketle ekonomi-güvenlik boyutuna dikkat çekiyor, Girogosian. Belki bu yönden bakıldığında Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi gündemdeki sırasını tekrar alabilir.

Türkkaya Ataöv’den Ermeni mektubu

“Luther ve Gandhi üstüne iki kitabı olan Prof. Eric Erikson klinik bilgi ve deneyimlerin kimi ulusların davranışlarına uygulanabileceği yorumunun öncüsüdür.
(1) Kişi, küme ve ulusların yalnız dosta değil, düşmana da gereksinimi var. Ermeni ulusu da bu yoldan içte bütünleşiyor, gücünü dışa karşı da gösteriyor.
(2) Ulusun başından acılar geçer. Ağırlıklı olanı “seçilmiş acı”dır. Ermenilerinki: 24 Nisan 1915.
(3) Ulus sağlam direkli koca bir çadıra benzer. Ama direk sarsılınca çadır da sallanır. Çadır yıkılırsa yurttaş kimliğini yitirir. Ermenilerin başına, kendi saldırganlıklarından ve yabancı kışkırtmalarından ötürü, kendi çadırı 1915’te yıkıldı.
(4) Ermeniler bu acıları yaşarken ve sonra, hep Türkleri suçladılar. Bu tek yanlı tavır bir tür bencilliktir.
Psikiyatri adı: “kendini hep mağdur görme bencilliği”.

Barışalım Mesajına Rusya’dan Kibar Ret..

Mehmet Tezkan / mtezkan@milliyet.com.tr
Faturası her geçen gün kabardı, Rus uçağını uçak düşürmenin bedeli ağır oldu.. İlk günlerde bolca hamaset yaptık..Dönemin Başbakan’ı ‘Emri ben verdim ben’ diye bas bas bağırdı.. Partisinin milletvekilleri çılgınca alkışladı.. Vatan, millet, Sakarya nutukları atıldı..Öyle bir hava estirildi ki.. Milliyetçi damara öyle basıldı ki..Muhalefet partileri de girdaba kapıldı…Ankara fırsatı kolladı, Rusya Günü bayramını vesile edip hamle yaptı.. Erdoğan, Putin’e gönderdiği kutlama mesajına ‘Bu vesileyle, Türkiye-Rusya ilişkilerinin hak edilen düzeye çıkmasını temenni ederim’ cümlesini de eklemeyi ihmal etmedi…Hava yumuşuyor mu derken Kremlin’den ‘ama’lı cevap geldi.. ‘Biz de istiyoruz ama önce Ankara bazı adımlar atmalı.’ Nedir o adımlar? Putin bir süre önce açıklamıştı..- Özür dilensin.. - Tazminat verilsin.. - Uçaktan paraşütle atlayan pilotu vuran kişi yargılansın..

Bir bildiri de Getronagan Ermeni Lisesi öğrencilerinden: Eşitlik, özgürlük, adalet!

Her gün yeni bir liseden yeni bildiri gelirken, halkaya son olarak Getronagan Ermeni Lisesi öğrencileri katıldı. 4 Haziran’da İstanbul Erkek Lisesi’nin mezuniyet töreninde öğrencilerin müdüre sırtlarını dönerek sergilediği protesto ve yayınladıkları bildiri, 52 lisenin öğrencilerinin yayınladıkları bildirilerle desteklendi.(Entegrasyon önemli tabi. HYETERT)

Ermeni boksörler Avrupa Gençler Boks Şampiyonası’nda 4 madalya kazandı

Rusya Anapa şehrinde devam eden Avrupa Gençler Boks Şampiyonası’nda Ermenistan’ı temsil eden Gurgen Hovhannisyan gümüş madalya kazandı. Ağır siklette yarışan Ermeni boksör finalde Rusya temsilcisine yenilerek Avrupa ikincisi oldu. Ermenistan takımı şampiyonasında 3 bronz ve 1 gömüş 4 madalya kazandı.

Güney Osetya Parlamentosu'Güney Osetya, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyabilir'

Güney Osetya Parlamentosu, 1915 olaylarının 'soykırım' olarak kabul edilmesi konusunu gündemine alacak.  Parlamentonun basın sözcülüğünden bir yetkili Interfax'a yaptığı açıklamada, "1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olarak tanınması, geçen yıl Güney Osetya parlamentosunda tartışılmıştı ancak Ermeni diasporasının resmi başvurusu salı günü ulaştı" dedi.

Kazlıçeşme ve Derinin Hikayesi

Öncelikle Kazlı çeşme bir bilgi kirliliğini düzeltelim. Zira bu coğrafyadaki dericilik tarihinde, Kazlı çeşme semtinin çok önemli bir yeri var. “Fatih sahile bakarken kaz gördü, oraya bir çeşme yaptılar, sonra kethüdalara seslenip dericiler gelsin burada tabakhane kursun dedi” diye başlayan hikayeler uydurmadan ibaret… Bilindiği gibi tarihi çeşmenin ön yüzündeki kaz figürü, 2002 yılında bulunduğu yerden tarihi eseri seven meraklı kişilerce çalındı. Kazın söküldüğü yerden yaklaşık bir metrelik bir haç figürünün çıkmasıyla, çeşmenin 7. yüzyılda, yani Bizans döneminde yapıldığı ortaya çıktı...17 yüzyıllarda ki Osmanlı Kayıtlarına göre "İstanbul'a çevre ülkelerden deri- kürk getirip, İstanbul'daki kürkçü esnafına satan 28 kişinin kayıtlı olduğu bunların içinde sadece Hacı Bekir, Hacı Mustafa, Hacı İbrahim isimli tacirler Müslüman olduğu, Geri kalan Maliyeden Müdevver 25 tacir ise gayrimüslim idi. Bu tacirlerin ise, 3 adeti Yahudi olup, geri kalanları Rum ve Ermeni menşeli idi.

RUHANİ MECLİS AÇIKLAMASI

Ruhani Meclisimiz, kadim teamül ve geleneklerimizin bir gereği olarak siyasi ve hukuki konularda fikir beyan etmemektedir. Bu gibi konularda cemaat adına beyanda bulunacak mercilerin yokluğu durumunda Türkiye Ermenileri cemaati adına beyanat verme sorumluluğunu dönemin Patriği üstlenmiştir. Kadasetli Patrik Mesrob II Hazretleri’nin rahatsızlığı nedeniyle, Patrik Genel Vekilliği makamını üstlenmiş olan Başepiskopos Aram Ateşyan bu sorumluluğu deruhte etmektedir. Sayın Patrik Genel Vekilimiz, cemaat vakıflarının bazı yöneticilerinin ve önde gelen hayırsever cemaat mensuplarının talebi üzerine taşıdığı bu sorumluluğun bir tezahürü olarak, Alman parlamentosunun kararına atfen söz konusu mektubu kaleme almış bulunduğu aşikârdır. Patrik Vekilimiz, Patriklik Makamı’nda daha önce hizmet etmiş dini önderleri örnek alarak davranmıştır.Prensip itibarıyla mektubun yazılmasını yerinde bir hareket olarak telakki etmekteyiz. Ancak gelecekte sorumluluk yükünün sadece Patriklik Makamı üzerine bırakılmaması amacıyla bu tarz beyanların bazı hassasiyetler göz önünde bulundurularak geniş bir katılımla yapılacak istişare ile kaleme alınmasının yerinde olacağı kanaatimizi saygıyla belirtiyoruz.

“Türkiye ahalisine Türk ıtlak olunur”

“Türk ulusu ve Kürt milliyeti eşit olamaz” diyen Birgül Ayman Güler’i hatırlayan var mı? O zaman CHP milletvekiliydi. Artık değil. Şimdi Aydınlık gazetesinde köşe yazıyor. Şahsen tanışmıyoruz, ama şu anda eski partisinin başkanı ve pek çok milletvekili kadar, Doğu Perinçek kadar ve tabii Tayyip Erdoğan kadar öfkeli olduğunu tahmin ediyorum. Hop oturup hop kalkıyordur zavallı. Almanlara nefret kusuyordur. Öyle olur zaten. Türkiye siyaset sahnesinde kanlı bıçaklı gibi görünen herkes, Kürt veya Ermeni sorunları konu olduğunda ansızın  kol kola girer, omuz omuza durur.

Ermeni Soykırımı Michigan okullarının eğitim programına dahil edilecek

ABD Michigan eyaletinin valisi Rick Snyder Soykırım hakkındaki eğitim HB 4493 yasa tasarısını onayladı. Amerika Ermeni Kongresinden verilen bilgiye göre yasa tasarısı Ermeni Soykırımı konusunun Michigan okullarının eğitim programına dahil edilmesini öngörüyor. Rick Snyder “Michigan okullarınn öğrencilerine soykırım hakkında bilgilendirmek önemlidir, çünkü biz geçmişimizdeki korkunç olaylardan ders alıp daha hoşgörülü bir toplum yetiştirmeye çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Ararat’a gömün yüreğimi

Ragıp ZARAKOLU / 1@1.com
Mal sahibi mülk sahibi / Hani bunun ilk sahibi? Eski bir deyiş. Büyük Ermeni Şairi Şiraz, en güzel şiirlerinden birinde, kalbinin Ararat Dağı’na gömülmesini dileyen, bir anlamda bir vasiyet bırakmıştı… O vasiyeti oğlu değil, ama, Raffi Hovannisian o kutsal dağa tırmanarak ve onun kalbini oraya bizzat gömerek yerine getirdi. Raffi Hovannisian, SSCB çöktükten sonra anayasal ayrılma hakkını, barışçıl biçimde kullanarak bağımsızlığını ilan eden Ermenistan Cumhuriyetinin ilk dışişleri bakanıydı…

CHP’li Doğan’dan “Tarihi Yarımada” İçin Öneriler: “Tarihi Bölge Trafikten Arındırılsın”

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, birçok tarihi ve mimari şahesere ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada’nın SOS verdiğini belirterek biran önce önlem alınmasını istedi. Doğan, bölgede lastik tekerlekli ulaşımın terk edilerek trafikten arındırılmasını önerdi.Doğan; Roma, Yunan, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin eşsiz örneklerini barındıran Tarihi Yarımada’nın sorunlarını TBMM Genel Kurul’unda yaptığı konuşmada gündeme getirdi. İstanbul’a her yıl gelen milyonlarca turistin geldiğini belirten Doğan bu turistlerin yüzde 95’inin Yenikapı, Unkapanı, Kumkapı, Nişanca, Kapalıçarşı, Sultanahmet ve Eminönü’nü kapsayan Tarihi Yarımada’yı ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Ermeni Soykırımı Tasarısı ve milliyetçiliğin dini

Sibel Schick
Türkiye Başbakanı tarafından 101 sene önce gerçekleştirilen ve hâlâ tüm boyutları inkâr edilen bir kıyıma yapılan sıradanlık yakıştırması, kuşkusuz bugün yaşanan ve istikrarlı biçimde inkâr edilen kıyımı da sıradanlaştırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz Perşembe Bundestag, CDU/CSU, SPD ve Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan Ermeni Soykırımı Tasarısı’nı neredeyse oy birliğiyle kabul etti. Söz konusu tasarının Federal Meclis’in gündemine gelmesiyle birlikte başlayan tartışmalar sürüyor.

Ortodoksların 50 yıldır hazırlığını yaptığı toplantı Girit'te

Fener Rum Patrikhanesi, Ortodoks Hristiyanların katılımıyla 19 Haziran'da Girit Adası'nda yapılacak toplantının duyurusunu yaptı… Elli yılı aşkın süre devam eden bu görüşmelerde tartışılacak konular belirlenip, toplantının işleyiş şekli de oluşturuldu. Tüm Ortodoks Hristiyanları ilgilendiren bu toplantının 19-27 Haziran 2016 tarihleri arasında Girit Adası'nda yapılması kararlaştırıldı. Üçüncü bin yılın bu büyük ve önemli toplantısına, müstakil (otosefal) Ortodoks Kiliselerin çoğu katılacaktır. Toplantının koordinasyonunu hiyerarşik olarak birinci olan Ekümenik Patriklik üstlenmiştir. Bu toplantıya Ekümenik Patrik Bartholomeos riyaset edecektir. Ayrıca, diğer Hristiyan mezheplerinden gözlemciler de katılacaktır.

Türkiye’de Vatandaşlık Algısı araştırması açıklandı

Sultan Öncü Arslanoğlu
İPM ve KONDA’dan Türkiye’nin vatandaşlık algısı. İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), Denge ve Denetleme Ağı (DDA) ve KONDA işbirliğinde gerçekleştirilen “Türkiye’de Vatandaşlık Algısı: Eşit Vatandaşlık ve Aktif Vatandaşlık” araştırmasının ortaya koyduğu çarpıcı bulgular Prof. Fuat Keyman, Prof. Ayşe Kadıoğlu ve KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır tarafından paylaşıldı.

Patrik Bartholomeos, Ortodoks Kilisesinin Sinod Toplantısı İçin Girit’e Gitti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ortodoks Kilisesi’nin Kutsal ve Büyük Sinod Toplantısı’na katılmak üzere özel uçakla Atatürk Havalimanı’ndan Yunanistan’ın Girit Adası’na gitti. Havalimanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bartholomeos, 50 yıldır hazırlık yaptıkları toplantıyla ilgili "Hepinize iyi Ramazanlar. Allah dualarınızı, ibadetlerinizi kabul etsin. Girit Adası’na hareket ediyoruz. Bazı kardeş kiliseler bu toplantıya katılmayacaklarını bildirdiler. Biz ümit ediyoruz ki son anda kararlarını değiştirip bu toplantıya katılırlar. Bir sorunları varsa gelsinler orada konuşsunlar. Ortodoksları temsil edecek olan bu toplantı Hristiyanlar için çok mühimdir. Asırlardan beri böyle bir toplantı yapamadık. Cenevre’deki toplantımızda bunu kararlaştırdık. Maalesef 3-4 tanesi gelmeyeceklerini beyan etti. Mesuliyet onlara aittir. Biz barış, birlik, beraberlik isteyen kiliseyiz. Biz bu iyi niyetle toplantıya gidiyoruz" dedi.

Asimder'den İspanya Parlamentosuna Teşekkür

Uluslar Arası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili karar tasarısını ret eden İspanya parlamentosuna teşekkür etti. (İspanyollar faşistlerin teşekküründen haberdar olsa kim bilir ne kadar sevinirler, falanjist hatıraları tazelenir. HYETERT)

Katledilişlerinin 101. Yılında Paramaz ve Yoldaşları

Nami Temeltaş
SDHP'nin Merkez Komitesi üyesi olan Paramaz (Madteos Sarkisyan) ve partinin diğer önde gelen isimlerinin de olduğu 49 kişi tutuklanır… Tutukluların Divan-ı-Harp'de 17 gün süren yargılanması 10 Mayıs 1915'de başlar ve 27 Mayıs 1915'de sonuçlanır. Yargılama sonucunda, Paramaz’ın da dâhil olduğu 22 SDHP üyesi, ''Özgür ve bağımsız bir Ermenistan kurma amacıyla silahlı eylemlerde bulunmak, yabancı devletleri Osmanlı'ya karşı kışkırtarak, devletin bölünmez bütünlüğüne yönelik tehlikeli planlar yapıp, Osmanlı halklarından bir kısmının Osmanlı hakimiyetinden ayrılıp kendi başına devletler yaratma amaçlı, değişik yerlerde alenen ve gizli toplantılar gerçekleştirmek, basın-yayın yoluyla bu amaçların propagandasını yapmak ve kışkırtıcı çalışmalar örgütlemekle '' suçlanarak idama cezasına mahkum edilirler… Paramaz'ı darağacına çıkardılar. İdam sehpasında "Siz, sadece bizim vücudumuzu yok edebilirsiniz, fakat inandığımız fikirleri asla... Yarın Ermenilik, ülkenin Doğu'sunda özgür ve sosyalist Ermenistan'ı selamlayacaktır" diye var gücüyle haykırdı.

Putin, 20 Haziran’da St. Petersburg’da Aliyev ve Sarkisyan’la Karabağ sorununu değerlendirecek

RF devlet başkanı Vladimir Putin 20 Haziran’da St. Petersburg’da Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev’le müstakil buluşmalar gerçekleştirecek. Daha sonra Karabağ temalı üçlü buluşma gerçekleşecek.

Gallup: Ermenistanlıların %81.3’ü Türkiye’nin Karabağ çatışmalarını kışkırttığını düşünüyor

 “Gallup International” Ermenistan’da Nisan ayında Karabağ’da meydana gelen çatışmalar ile ilgili bir anket gerçekleştirdi. Ankete katılanlara “Çatışmaları kim kışkırttı?” sorulurken, onların yüzde 81.3’ü –“Türkiye”, yüzde 33’ü –“Azerbaycan”, yüzde 17’si –“Rusya”, yüzde 14.5’i –“ABD”, yüzde 1.1’i ise –“Avrupalı ülkeler” cevabını verdi.

İranlı yetkili: Ermenistan Kuzey-Güney koridorunu bağlayan ülke olabilir

İran’ın Ardabil il eski valisi, Meclis’in Milli Güvenlik ve dış politikası komisyonun Başkan yardımcısı Mansur Hağiğatpur, Bakü’nün Ermenistan ile İran arasında vizesiz rejimin kurulmasına gösterdiği sert tepkiye yanıt verdi. İran “ANAJ” haber ajansının bildirdiğine göre Azerbayacan milletvekillerinin İran’a yönelik kınamalarını yanıtlayan Hağiğatpur “İran, Azerbaycan vatandaşları için tek taraflı olarak vize rejimini kaldırırken Azerbaycan neden aynısını yapmadı? Şimdi de yapmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

Ezilen Müslüman, özgürlükçü Batı, anti-emperyalist Putin

Özgür Şen
Dinselleşme bu önemsizleşme nedeniyle gerçek bir sorundur. Siyasetin ve mücadelenin dinselleştirilmesi, fikirler dünyası ve toplumsal hayatın dinselleştirilmesi ile el ele gider. Tüm referanslar dinden yola çıkarak tanımlandığında, cihatçı katillerin baş düşman olarak görüldüğü bir dünyada ABD meşrulaşmazsa Putin'in Rusyası meşrulaşır… İslamcı çeteler ve genel olarak dinsel ideoloji, fikirler dünyasında düzenin etrafına örülmüş öyle bir büyük engel ki, kimse bu engeli aşıp dışarı çıkamıyor. ABD'ye karşıysanız İslamcı, İslamcılara karşıysanız Amerikancı olabiliyorsunuz. Her ikisine de karşıysanız Putin'in Rusyası kucak açmış sizi bekliyor ve her durumda bu düzenin sınırları içinde kalıyorsunuz. Bu karanlığı yaratan düzen, aynı karanlığın arkasına saklanmayı başarıyor… Ezilen Müslüman, özgürlükçü Batı, anti-emperyalist Putin... Bu saçmalıklardan çözüm çıkmayacağı artık somut olarak da görüldü. Bu karanlıktan çıkmamız için etnik veya inanç temelli kimliklerin siyasetten tamamen tasfiye edilmesi gerekiyor.

Ermeni sporcu Avrupa Gençler Boks Şampiyonasının finalinde

Rusya Federasyonu'nun Anapa şehrinde devam eden Avrupa Gençler Boks Şampiyonasında Ermeni boksör Gurgen Hovhannisyan (süper ağır sıklet), Gürcistan'lı rakibini yenerek Finale geçti. Ermenistan Ulusal Olimpiyat Komitesi'nin resmi sayfasında paylaşılan bilgiye göre Hovhannisyan, şampiyonluk için finalde Rusya temsilcisi ile yarışacak.

Merhume Ofelya Hambartsumyan, Komitas Panteonuna defnedilecek

Halk sanatçısı Ofelya Hambartsumyan’ın Ayin-i Ruhanisi 15 Haziran’da Erivan Surp Hovhannes Kilisesinde icra edilecek. Sevilen sanatçının cenaze töreni 16 Haziran’da saat 12:0014:00 arasında Aram Haçaturyan Konser Salonunda icra edilecek. Merhume Ofelya Hambartsumyan «Komitas» Panteonuna defnedilecek. Ünlü halk müziği sanatçısı Ofelya Hambartsumyan 13 Haziran sabahı 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bana “Ermeni fahişesi” dediler ! “Erdoğan'da Dahil Tehdit Edenlerin Almanya’ya girişi yasaklansın”

Alman Federal Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen Alman Bild gazetesine verdiği demecinde "Kim Türkiye'de Almanya'daki bir milletvekilini tehdit ediyorsa Almanya'ya giriş yasağı verilmeli, buna Erdoğan da dahil" dedi… Ermeni soykırımı yasa tasarısının Federal Meclis’te onaylanmasının ardından ölüm tehditleri de aldığını ifade eden Dağdelen, sosyal medyada kendisine “Ermeni fahişesi” şeklinde hakaret edildiğini söyledi.

Germany’s century-long struggle with the Armenian genocide

By STEFAN IHRIG
A month earlier the socialist parliament member Karl Liebknecht had submitted a written question to the German chancellor in which he mentioned that Armenians had been “butchered in the hundred thousands”: would Germany would do something for the remaining Armenians now? Liebknecht’s question had come on the heels of a similar request made a few weeks earlier by the Catholic and Protestant Churches of Germany to the chancellor. He had replied that Germany would ensure that nobody suffered from persecution on religious grounds. Political Germany, the Churches and Liebknecht knew that this answer was an outright rejection. People at the time understood what was happening not so much as a religious matter, but rather in terms of national or racial 
persecution.When Liebknecht’s question was finally answered in parliament, it turned into a rather disgraceful performance by Germany’s parliamentarians… And yet, behind closed doors political Germany knew Liebknecht was right. Since May 1915 German diplomats in the Ottoman Empire had bombarded their Constantinople embassy and Berlin with reports of genocide in progress; many of these diplomats begged their superiors to intervene for the Armenians, to stop genocide, in vain.

Erdoğan ve Yıldırım’dan Putin ve Medvedev’e Mektup

"Rusya Günü” egemenlik deklarasyonunun 12 Haziran 1992'de kabul edilmesi nedeniyle kutlanıyor. Sputnik News’ta yer alan habere göre Erdoğan mektubunda, "Türk halkı adına tüm Rus halkının Rusya Günü'nü kutluyorum. Ayrıca Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte hak ettiği düzeye gelmesini diliyorum" ifadelerini kullandı. Başbakan Yıldırım ise Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'e bir mektup yazdı.

Bostancıyan: Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki askeri dengeyi ihlal etti

Miras Partisi milletvekili Zaruhi Bostancıyan, Rusya’nın Azerbaycan’a 5 milyar Doları aşkın tutarda silah satışı ve bunun devam edeceğinin resmen açıklanması, 2014 öncesinde Ermeni ve Azeri tarafları arasında olan askeri dengeyi bozduğunu kaydeden milletvekili ʺGeçtiğimiz yıl anlaşma imzalanmıştı, buna göre Ermenistan’a güya 200 milyon Dolarlık imtiyazlı kredi tahsis edilmekteydi. Bu meblağla modern silahlar satın alıp, bozulan dengeyi düzeltecektik. Ancak bu silahların tedarikinin yapılıp yapılmayacağı bariz değil.

Rus Ortodoks Kilisesi'nden Fener Rum Patrikhanesi'ne ret

Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Başkanı Metropolit Hilarion, Fener Rum Patrikhanesi'nin başkanlığında Yunanistan'ın Girit Adası'nda 16 Haziran'da toplanması ve bin yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirilmesi planlanan Ortodoks Konsili'ne katılmayacaklarını açıkladı. Russia Today'e (RT) konuşan Hilarion, tüm Ortodoks Hristiyan kiliselerinin liderlerinin bir araya geleceği tarihi buluşmanın, 14 kiliseden 5'inin çekilmesi nedeniyle ertelenmesi gerektiğini kaydetti.

Yezidiler Birliği Başkanı: “Karabağ savaşı Ermeniler ile Yezidiler arasında güçlü bir dostluk olduğunu kanıtladı”

Ermeniler ile Yezidiler arasında güçlü bir dostluk olduğu Karabağ savaşı sırasında bir kez daha kanıtlandı. Bu açıklama Dünya Yezidiler Birliği Başkanı Aziz Tamoyan’dan geldi. Tamoyan’a göre Karabağ savaşı sırasında 36 Yezidi, bu yılın Nisan ayında meydana gelen 4 günlük savaşı sırasında ise 5 Yezidi asker şehit oldu. Yezidilerin Soykırımının tanınması hakkında yasa tasarısını değerlendiren Aziz Tamoyan “Önemli bir girişim. Yasa tasarısının hangi parti tarafından sunulduğu önemli değil.

Almanya'dan Türklere 'soykırım' tehdidi !

Soykırım kararını destekleyen Türk kökenli 11 milletvekiline yönelik tepkilere karşı Almanya İçişleri Bakanlığı, tepki gösterenleri oturma izinlerini uzatmamakla tehdit etti… Hristiyan Demokrat Birlik partili İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, Almanya'daki Türklere, 'Türk kökenli Alman milletvekillerine yönelik kışkırtmalara katılmamaları' çağrısı yaptı. Krings Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, "Bu şekilde düşünen ve konuşan kişiler Almanya'ya ve Alman hukuk düzenine entegre olmamış demektir. Tabii ki bu durum oturma izni ile ilgili kararlarda dikkate alınmalıdır" diye konuştu... Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Katarina Barley, Ermeni soykırım kararının ardından gelen düşmanca tepkilerin demokrasiyi hedef aldığını belirterek, "Siyasi eylemlerimizde ne şantaja ne de hakarete boyun eğeriz" dedi.

Garipler Köyü’nde ki tarihi kilise restore edilecek

İlçemize bağlı Garipler köyünde bulunan tarihi kilise restore edilecek. Yıllarca yöre halkı tarafından hem cami hem de eğitim amaçlı kullanılan, daha sonra köydeki okulun kapanması ve yeni cami yapılmasıyla kendi haline bırakılan kilisenin restorasyon çalışmalarına başlanılacağı öğrenildi. Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş kilisenin, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kayıtlarında kültür varlığı olarak yer aldığını ve yapılan başvurular sonucunda kilisenin restorasyonunun yapılmasına karar verildiğini belirtti.

İsveçli avukat: ''Almanya’nın Soykırım kararı olumludur, ancak henüz devlet politikası değil''

İsveçli avukat, uluslararası hukuk uzmanı Ove Bring  Ermenistan kaynaklı “Panorama.am”e verdiğı demeçte Bundestag tarafından Ermeni Soykırımının tanınmasını değerlendirdi. Almanya hükümetinin üst düzey yetkililerin oylamaya katılmaması için üzüntüsünü dile getiren Bring “Elbette Almanya Parlamentosunun 1915 yılı Ermeni Soykırımını tanınması çok olumlu bir olay. Ancak, öte taraftan çok  açık ki parlamentonun kararı devlet bir politikaya dönüşmeyecek . Angela Merkel yasa tasarısının oylamasına katılmadı, dış politikası ise bildiğiniz gibi hükümet değil parlamento belirliyor” dedi.

Papa Ermenistan’da Yerevan, Gümri, Etchmiadzin ve Khor Virap’ı ziyaret edecek

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco 24 -26 Haziran tarihlerinde Ermenistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret çerçevesinde Yerevan'ın "Zvartnots" Havalimanında yapılacak resmi karşılama töreninden sonra Papa, Ermenilerin ruhani merkezi olan Ana Taht Kutsal Ejmiadzin'i ziyaret edecek. 24 Haziran akşamleyin Papa ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın görüşmesi yapılacak. Daha sonra Papa, ülkenin diğer üst düzey yetkilileriyle de bir araya gelecek.  Papa’nın Tüm Ermenileri Katolikosu 2. Garegin ile bir araya gelmesi, ayrıca Gümri kentini ve Khor Virap kilisesini ziyaret etmesi bekleniyor.

April – May 2016 Newsletter

  April – May 2016 Newsletter

CHP'li Yılmaz'dan Almanya'ya Tepki, Ermenistan'a Uyarı

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, son dönemde dış politikada yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Alman Federal Meclisi'nde onaylanan sözde soykırım kararına sert tepki gösteren Yılmaz, "Sözde soykırım iddiaları Türkiye'ye karşı bir şantaj, silah olarak kullanılıyor" dedi. Yılmaz, şunları söyledi: "Bu, Türkiye'yi sevmeyen çevrelerin sürekli parlamentolarında gündeme getirdiği, Türkiye'yi hizaya getirmek istedikleri bir şantaj aracıdır. Ermenistan halkı ile bir sorunumuz yoktur. Bizim sorunumuz soykırım kelimesi ile. Bize toprak ve tazminat olarak rücu ettirilebilecek uluslararası bir terminoloji ve sonuçları olan bir terimin bize zorla kabul ettirilmeye çalışılmasıdır."

Sözde Soykırımı Onayan Almanya’ya İlginç Misilleme Hazırlığı

Kardeş kent protokolü ile Gaziantep'teki bulvara verilen Duisburg adının değiştirilmesi, meclis gündemine alındı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı 1. Dönem Toplantısı birinci birleşiminde gündemdeki 70 maddenin görüşülmesinin ardından CHP'li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sucu söz aldı. Sucu, Almanya'nın sözde soykırım kararını onamasının kendisini ve tüm bölge vatandaşlarını derinden üzdüğünü belirterek, Gaziantep'teki Duisburg bulvarının isminin değiştirilmesini istedi.
(:) HYETERT)

Ortak Havuz

Murat Bebiroğlu
Son yıllarda Türkiye Ermenilerin sorunlarıyla ilgili tartışmalarda en sık duyduğum söz “ortak havuz” oldu dersem yanlış olmaz sanırım. Bu söz ne zaman ortaya çıktı, nasıl yayıldı doğrusu bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa ortak havuz sözü var da, ortak havuz sözüyle ne kastedildiğini, nasıl bir cemaat yönetiminden söz edildiğini anlamak kolay değil. Tek bildiğim pek çok hayırsever, yönetici, genç, yaşlı, yazar, çizer ve kanaat önderinin bu konuda anlaşmış gözüktüğü. 

Ermenistan’dan Orlando saldırısına kınama

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, ABD Başkanı Obama’ya gönderdiği taziye mesajında Orlando saldırısını kınadıklarını açıkladı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ABD’nin Orlando kentindeki ‘Pulse’ adlı gece kulübünde meydana gelen ve en az 50 insanın hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı. ABD Başkanı Barack Obama’ya taziye mesajı gönderen Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, “tahammülsüzlüğün görünürleşerek masum insanların yaşamına mal olan terör saldırısını esefle kınadıklarını” açıkladı.

CHP’den ’Sözde Soykırım’ Önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, sözde Ermeni soykırımı konusunda, "Türkiye uzun soluklu bu konuda kurumsal yapılanmaya gitmedi. Farklı dillerde yayın yapabilecek yayın merkezi oluşturulmalı" dedi… Yılmaz, "Ben bunu üniversitede olan tartışmalardan öğrendim. Bu konuyla mücadele edebilmek için bunu öğretmemiz lazım. Bizim ne ile itham edildiğimizi, niçin haklı olduğumuzu çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Münferit yayınlar çıkıyor. Türkiye uzun soluklu bu konuda kurumsal yapılanmaya gitmedi. Farklı dillerde yayın yapabilecek yayın merkezi oluşturulmalı. 29 ülke oldu, bunun sayısı artacak. Amerika'da da 44 eyalet kabul etmiş" dedi…"Türkiye akıllı yaptırıma geçmeli. Karşı taraftan Türkiye'nin aleyhine adım atıldığı zaman benim de buna karşılık vermem lazım. Burada bizim akıllı bazı adımlar atmamız gerekir..."

'Namaz kılmayan hayvandır' sözüne ilk suç duyurusu Bursa'dan

TRT ekranından "Namaz kılmayan hayvandır" diyen AÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında suç duyurusuna bulunuldu. Atılım Akdeniz ve Umut Beyaz, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, Aşkar'ın Türk Ceza Yasası'nın 216 ve 125'inci maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti. (Profesörü buysa gel de olanlara şaşır. HYETERT)