Etiketler

PDNA İşgalinin 7. Günü- Khorenatsi Sokağında durum

Erivan Khorenatsi Sokağı üzerinde bulunan Polis Devriye ve Nöbet Servisi Alayı (PDNSA) binasının silahlı bir grup tarafından işgali üzerinden 150 saat geçti, binada birkaç polis rehin tutulmakta. Gece Khorenatsi Sokağında durum sakin ve rahat geçti, arbede kaydedilmedi. Şu anda alanda az insan bulunmakta. Bunlar gündoğumunu Khorenatsi Sokağında karşıladılar.

Münih saldırısının bilançosu: 10 ölü, 16 yaralı

Münih'te 9 kişiyi öldüren saldırganın 18 yaşında İran kökenli bir Alman olduğu açıklandı. Saldırganın cesedi olay yerine yakın bir parkta bulundu. Saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Münih'te Olympia Alışveriş Merkezi ve bir hızlı restoran önünde silahla saldırı düzenleyerek 9 kişiyi öldüren, 16 kişiyi yaralayan saldırganın cesedi, olay yerine bir kilometre uzaklıkta bulundu. Polis saldırganın intihar ettiğini tahmin ediyor. Ancak saldırganın operasyon sırasında polisler tarafından vurulmuş olabileceği de belirtiliyor.

Khorenatsi Sokağı kalabalık-Durum sakin
Birkaç yüz gösterici bugün 22 Temmuz akşamı, Polis Devriye ve Nöbet Servisi Alayı binasını işgal eden silahlı gruba desteklerini ifade etmek üzere tekrar Erivan Khorenatsi Sokağında toplandılar. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre göstericilerin safları giderek artıyor.

Münih'te terör alarmı, saldırganlar firarda

Almanya'nın Münih kentinde bir alışveriş merkezinde düzenlendi, 6 kişinin öldüğü belirtiliyor. Terör şüphesi olduğunu belirten polis 3 saldırganın peşinde. Münihlilerden de evden çıkmamaları istendi. Alman polis sözcüsü terör tehlikesinin söz konusu olduğunu belirterek "Terör tehlikesi altındayız" açıklamasını yaptı. Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer'in Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Hermann ile birlikte Münih'e doğru yola çıktığı bildirildi.

Nazan Maksudyan: Yazımı kışa çevirdin, viran oldu evim yurdum*

Hodorçur’a yolculuk, Canikyan için ayı zamanda cennete geri dönüşle eş gibi. Rapael, cennette geçen çocukluğunu arıyor, fakat karşılaştığı yıkıntıların, yanından hiç ayırmadığı, Peder Hagop Taşçıyan’ın 1910’da çektiği Hodorçur fotoğraflarıyla alakası yok. Raffaele Gianighian, ya da Rapael (Raffi) Canikyan, 1906 yılında Hodorçur’da doğar. Hodorçur, Kuzeydoğu Anadolu dağlarının arasında, Karadeniz kıyılarından Kaçkar Dağları zinciriyle ayrılan, içinden Çoruh nehrinin geçtiği bir vadidir. Rapael için vatan, ev, mutluluk demektir Hodorçur. Aynı zamanda da sürgün, kayıp, acı ve ölüm demektir. 1915 Ağustos’unda zorla sürülmesinin ardından farklı yerlerde, bambaşka hayatlar yaşamak zorunda kalan Raffi, babasının son nefesini verirken söylediklerini hiç unutmaz: “Oğullar, Hodorçur’a dönün, bizim vatanımız orası.” 

19.y.y Feminizm Öncülerinden ZABEL ASADUR(Sibil) in Ölümüm 82. yılı Anısına/19-րդ դարու Հայ Իգականութեան Ջահակիր Զապէլ Ասատուրի Մահուան 82-րդ Տարելիցի Առթիւ.

Zabel Asadur-Hancıyan (Sibil): (1863 -1934)
21 Ekim 1863 yılında İstanbul /Üsküdar da doğdu, güçlü kalem, eğitimci, şair ve romancı  Zabel Asadur -Sibil, kadınlarımızın  örgütlenerek güçleneceklerine ve bu şekilde güçlü bir kimlik kazanacaklarına inanarak, ateşli kadın hakları savunucusu olarak henüz  daha genç yaşlarında Anadolu  Ermeni kadınlarının ve kızların sorunlarına eğildi,1879 de ''Milletperver Ermeni Kadınlar Cemiyeti''ni (Azkanıver Hayuhiantz) kurdu. İstanbul ve Taşrada, Ermeni okullarında öğretmenlik yaptı, özellikle Ermeni yetim kızların eğitimli ve bilgili yetişmeleri için çok çalıştı. 

Almanya'da Türkiye'nin AB üyeliği tartışması

Türkiye'de Olağanüstü Hal ilan edilmesine Almanya'da siyasetçilerden tepkiler sürüyor. Türkiye ile ilgili tartışmalarda AB üyeliği giderek daha yoğun bir şekilde sorgulanmaya başladı. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Türkiye'de temel hakların giderek daha fazla kısıtlanmasından endişe duyduğunu belirterek, "Türkiye, Avrupa Konseyi üyesi olarak açık bir şekilde yükümlü olduğu Avrupa asgari standartlarından giderek daha fazla uzaklaşmaktadır" dedi. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacı, özellikle kitlesel tutuklama ve tasfiyelerin endişe verici olduğunu belirterek, bu uygulamaların önceden hazırlığının yapıldığının anlaşıldığını söyledi.

Watch Sunday’s Priestly Ordination Live Online

This weekend, Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian will ordain Deacon Vahe Bagdasarian and Deacon Saro Kalayjian to the holy priesthood of the Armenian Church. The Sunday Divine Liturgy and ordination service at St. Vartan Armenian Cathedral in New York will be broadcast live online on the Diocese’s Livestream channel. http://livestream.com/ArmenianChurchEasternDiocese/events/5919608
The broadcast is scheduled for 10:30 a.m. (EST) on July 24.

Rus Ortodoks askerden Suriyeli Müslüman meslektaşına anlamlı hediye

Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim üssünde görevli Rus Ortodoks asker, Suriyeli Müslüman askere bir hediye verdi. Ailesinden uzakta bulunan Rus asker, Suriyeli meslektaşına elindeki en değerli eşya olan Hz. İsa'nın Yeniden Diriliş ikonunu ve üzerinde dua yazılı bir kurdeleyi hediye etti.

Erdoğan Gülen’i Neden Tehdit Olarak Görüyor?

Luis Ramirez
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ülke genelinde üç ay süreyle olağanüstü hal ilan etti. Böylece, darbe girişimiyle ilgisi olduğu düşünülen kişilerin gözaltına alınması veya tutuklanmasını hızlandıracak bir süreç başladı. Türk hükümeti, darbe girişiminin arkasında 1999’dan beri Amerika’nın Pennsylvania eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen’in kurduğu “parallel yapı” olduğunu iddia ediyor. Şimdiye kadar çoğu Gülen hareketi üyesi toplam 60 bin kişi tutuklandı veya işten çıkarıldı.

Ermeni öğrenciler, Trabzon'daki Okul Olimpiyatları'nda 5 altın, 2 gümüş ve 8 bronz madalya kazandı

11-18 Temmuz tarihlerinde Türkiye'nin Trabzon şehrinde 16. Uluslararası Gymasiade (Okul Sporları olimpiyatları) gerçekleştirildi.  Ermenistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı'ndan edinen bilgiye göre, Gymnasiade'ye  30 ülkeden gelen  toplam 2500 öğrenci katılırken, Ermenistan'dan da  38 kişilik bir heyet katıldı. Ermeni öğrenciler, atletik, beden eğitimi, yüzme, grekoromen ve serbest güreş, judo, okçuluk, satranç ve eskrim olmak üzere 9 branşta yarışmalara girdi.

ECP’den polis karakoluna yapılan saldırıyla ilgili açıklama

ECP basın sözcüsü Eduard Sharmazanov olayda hayatını kaybeden polisin ailesine başsağlığı dilerek “Trajik bir olay oldu. Halkımızın korucularından birini kaybettik” dedi.Kendileri için en önemlisi sorunun barışçıl yollarla çözülmesi olduğunu dile getiren Sharmazanov “ECP olarak bugüne kadar sustuğumuzun nedeni barışçıl görüşmeleri engellememektir. Eminim ki her tarafta höşgürü, vicdan yenecek ve kan dökmeden sorunu çözebiliriz. Ermenistan’da bizim düşmanlarımız yok” dedi

Sarkisyan: “Ermenistan-ABD ilişkileri üst düzeyde”

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 21 Temmuz’da ABD Kongre Temsilciler Meclisi üyesi Jim Costa’yı kabul etti. Ermenistan -ABD dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda parlamenterler arası bağların önemli rolüne sahip olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Sarkisyan iki ülke arasındaki ilişkilerin bugün üst düzeyde olduğunu açıkladı. 

ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Heyeti Ermenistan’da

Ermenistan’da bulunan ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Personelinden oluşan Heyet 21 Temmuz’da Ermenistan Savunma Bakanlığı 3. Kolorduyu ziyaret etti ve Savunma Bakanı I. yard. Davit Tonoyan ve Kolordu Komutanlığıyla buluştu. Heyete ABD Erivan Büyükelçisi Riacherd Mills eşlik etti.

Gorbaçov: ‘Bazı güçler’ dünyayı istikrarsızlaşmaya çalışıyor

Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, Türkiye, Ermenistan ve Kazakistan'da yaşanan son olayları 'bazı güçlerin dünyayı istikrarsızlaştırma girişimi' olarak nitelendirdi. Interfax'ın sorularını yanıtlayan Gorbaçov, "Bazılarının dünyayı istikrarsızlaştırmak istediği son derece açık" dedi. Gorbaçov, benzer olayların 'tekerleğinin' hızlanarak dönmeye devam etmesi halinde, muhtemel trajedilerden kaçılamayacağının altını çizdi.

Laik kesim ortasından çatladı

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Birçok kişinin haklı olarak şerden hayır çıktığını söylemesine yol açan bir olay yaşadık. Halk ilk kez bir darbeyi önlemek üzere kendi hayatını ortaya koydu. Direnişin omurgası AK Parti’nin orta alt sınıf dindar muhafazakar seçmeniydi. Ama her kesimden insan vardı ve ana kitle Erdoğan’ın çağrısından önce, TRT’deki insan onurunu kirleten bildirinin okunması sonrası sokaklardaydı. Direnen insanların hiçbiri elinde silahla çıkmadı… Darbe gecesi laik kesimin ortasından ‘çatladığı’, bir bölümünün yeniden ‘halk’ olduğu andır. Önümüzdeki dönemde AK Parti gerçekten de iç barışı hedeflerse yanında ummadığı kadar geniş bir koalisyon bulacaktır. Diğer taraftan eğer iktidar bu tercihi yaparsa, bugün itibariyle temel gerilimin laik dünyanın içine transfer olması şaşırtıcı olmaz.

Almanya'nın Münih kentinde AVM'ye silahlı saldırı

Almanya Münih’teki bir alışveriş merkezinde silahlı meydana geldiği ve polisin bölgede büyük çaplı bir operasyon düzenlediği belirtildi. Silahlı saldırıda yerel basın 15 kişinin öldüğünü öne sürdü... AFP ise polis kaynağına dayandırdığı haberinde, 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını ifade etti. Ayrıntılar geliyor...

PDNSA işgalinin 6. Günü-Khorenatsi Sokağında durum

Erivan Khorenatsi Sokağı üzerinde bulunan Polis Devriye ve Nöbet Servisi Alayı binasının silahlı bir grup tarafından işgali üzerinden 120 saat geçti, binada birkaç polis rehin tutulmakta. Gece Khorenatsi Sokağında durum sakin ve rahat geçti. Şu anda alanda az insan bulunmakta. Bunlar gün doğumunu Khorenatsi Sokağında karşıladılar. Dün, 20 Temmuz gecesi polis ve göstericiler arasında arbedeye sebep olan binadaki gıda sorunu çözüldü. 

Ermeni Patriği Genel Vekili "Demokrasi Deklarasyonu" imzaladı

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimini kınamak için üç dinin temsilcisi ve bazı konsolosluklar, "Demokrasi Deklarasyonu" imzaladı… Taksim Meydanı'ndaki imza törenine, İstanbul Müftü Yardımcısı Abdurrahman Binbir, Ermeni Patriği Genel Vekili Aram Ateşyan, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Süryani Patriği Yusuf Sağ, Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin ve İstanbul Latin Katolik Episkoposu Ruben Tierrablanca Gonzalez katıldı. Etkinliğe, Ukrayna, İsviçre, İsrail, Meksika, Bosna Hersek, Kuveyt, Tunus, Cezayir, Panama ve Pakistan'ın İstanbul başkonsoloslukları da destek verdi.

Ermenistan’ı sarsan karakol baskını

Alin Ozinian
Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, "Sasna Dzrer- Sasun Delileri " isimli silahlı grubun Erebuni polis karakoluna saldırısıyla başlayan rehine krizi dördüncü gününde pazarlıklarla devam ediyor. Silahlı grup ilk günden bu yana 22 Haziran’da tutuklanan "Nor Hayastan" (Yeni Ermenistan) muhalif siyasi hareketi üyesi Jirayr Sefilyan’ın serbest bırakılmasını ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın istifa etmesini talep ediyor.

Ermenistan'da 5 kişinin rehin tutulduğu polis merkezinin önünde protesto; 136 gözaltı

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve İçişleri Bakan Yardımcısı da rehineler arasında. Ermenistan'ın başkenti Erivan'da beş kişinin rehin tutulduğu polis merkezinin önündeki protestolar sırasında çıkan çatışmalarda 136 kişinin gözaltına alındığı, 51 kişinin de yaralandığı belirtildi.

ABD medyasından Türk seçmene hakaret

Daha önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i "karizmatik vaiz" olarak lanse eden New York Times, sosyal medya hesabından Türk seçmene ise "koyun" dedi. Gazete, başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimine dair yayımladığı analizini Twitter hesabından "Erdoğan takipçileri koyundur ve Erdoğan kendilerine ne söylerse onu yaparlar" alıntısıyla paylaştı… ABD’nin muhafazakar kanallarından Fox News'in internet sitesinde Ralph Peters imzalı "Türkiye'nin son umudu da öldü" başlıklı makaleye yer verildi. Makalede, darbenin Türkiye'deki İslamcılaşmayı durdurmak için son umut olduğu, batılı liderler her ne kadar darbe girişimini kınamak için uğraşsalar da kazanacakları tek şeyin "Avrupa'nın kapılarına dayanmış zehirli bir İslam rejimi" olacağı öne sürüldü.

TİHV ve İHD: OHAL'ler hep insan hakları ihlalleriyle hayata geçti

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) ülkede 3 ay OHAL ilan edilmesi ve AİHS'in bu sürede askıya alınacağına ilişkin ortak açıklama yaptı... Türkiye’nin tamamını kapsayan ve 3 ay süreli OHAL ilanının antidemokratik ve toplumun tüm kesimlerini baskı altına alacak, otoriter uygulamaların kalıcı hale getirileceği bir yaklaşım olduğu belirtilen açıklamada, bu durumun Türkiye’de fiili başkanlık modelinin OHAL yasası ile birlikte kanuni bir şekil alacağı, parlamenter sistemin iyice zarar göreceği ve anlamsız hale getirileceği ifade edildi. Açıklamada temel hak ve özgürlüklerin ciddi olarak kısıtlanabileceği ortamın ise yeni gerilimlere ve toplumsal çatışmalara sebep olabileceğine dikkat çekildi.

AB Delegasyonunun Erivan’daki son olaylara ilişkin duyurusu

AB Delegasyonu, Erivan’a akredite AB üyesi ülke diplomatik misyon başkanları mutabakatıyla Ermenistan’da son olaylara ilişkin bir duyuru yayımladı. Duyuruda özellikle şunlar ifade edildi: «Siyasi değişim amacıyla kuvvet kullanılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizerek, Ermenistan Polis Teşkilatı Erivan Kent Dairesi Devlet Muhafız Servisi Alayı Komutan Yard. Albay Artur Vanoyan’ın ailesine dayanışmamızı ifade ediyoruz. Polis Teşkilatı Erebuni biriminde gerçekleşen olaylarda mağdur olanlara acil ve tam şifa diliyoruz.

Azerbaycan'lı rakibini yenen Arman Andreasyan, Avrupa Güreş Şampiyonası'nda 1. oldu

İsveç başkenti Stockholm'da devam eden Avrupa Gençler Güreş Şampiyonasında Ermenistan'ı temsil eden güreşçiler, başarılı performans gösterdi. Ermenistan Güreş Federasyonu'nun resmi sayfasında yer alan habere göre, Arman  Andreasyan (63 kg sıklet), finalde Azerbaycan temsilcisi İnal Jopua'yı 4:3 yenerek Avrupa şampiyonu oldu.

IMF: “Ermenistan ve Kırgızistan’dan Rusya’ya göç dalgası bekleniyor"

“Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinden Rusya’ya girişlerin basitleştirilmesi, bu ülkelerden yaşanan göçte önemli artışa yol açacak.” Bu tahmin IMF’den geldi. Ria ajansının bildirdiğnie göre IMF, Ermenistan ve Kırgızistan’dan Rusya’ya ciddi göç dalgası yaşanacağını öngördü. IMF raporunda, “Avrasya Ekonomik Birliği üyesi olan Ermenistan ve Kırgızistan’ın vatandaşları, Rusya’da özel izin olmadan çalışma hakkında kısa süre önce kavuştular. Belarus ve Kazakistan vatandaşları ise bu ayrıcalığa daha önceden sahiptiler” denildi.  

Kurtulmuş: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi askıya alındı

Türkiye'de hükumet, üç ay süreyle ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının ardından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin askıya alındığını açıkladı.Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, FETÖ olarak nitelediği Fethullah Gülen cemaati mensuplarını tasfiye etmenin ilk işleri olacağını, OHAL'i de uzun süre uygulamayı düşünmediklerini söyledi.

Ermeni tankçılar Moskova’ya gitti

21 Temmuz’da Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin temsilcileri, “Tank biatlon federasyonu''nun Ermenistan şubesi başkanı Muraz Sarkisyan'ın başkanlığında Moskova'ya gitti. Ermenistan Savunma Bakanlığı Halkla ilişkiler ve Enformasyon dairesinden alınan bilgiye göre Ermeni tankçılar Rusya'da ve Kazakistan'da ''Uluslararası Ordu oyunları-2016''etkinliğin çerçeveside düzenlenecek ''Tank biatlonu'' ve ''Keskin nişancıların cephesi''adlı yarışmalara katılacak.  Yarışmalar 30 Temmuz'da başlayacak.

Türk Lirası dibe vurdu

Moody'sten sonra S&P de Türkiye'nnin kredi notunu düşürdü. Türkiye'nin ödemeler dengesi açığının re finansmanı için dış kredi bulması zorlaştı. Türkiye’deki darbe girişiminin finans piyasalarındaki olumsuz etkileri hissedilmeye başlandı. ABD kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s Türkiye’nin notunu düşürdü. Standard & Poors (S&P) derecelendirme şirketlerinin Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi Türk Lirası'nın dış değeri üzerindeki baskıyı arttırdı. Amerikan Doları çarşamba akşamı Lira karşısında rekor düzeye çıktı ve 3,960 Lira'dan işlem gördü.

Olağanüstü Hal (OHAL) nedir? Nasıl uygulanır? OHAL ilanı ne anlama geliyor?

Ziver Büyüktaş
Olağanüstü Hal uygulamasının dayandığı Anayasa'nın 120 maddesin şöyle: Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddî belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddî şekilde bozulması hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Millî Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilân edebilir.

Olağanüstü hal ilan edildi

Erdoğan, darbe teşebbüsünün ardından olağanüstü hal kararı alındığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından "MGK'da darbe girişimin tüm unsurlarıyla bertaraf edilmesi için olağanüstü hal ilan edilmesini tavsiye kararı alındığını" ifade etti.
http://video.cdn.ensonhaber.com//flv/flvideo/9_e_mp41469047928.mp4

S&P Türkiye’nin kredi notunu düşürdü, dolar tarihi zirveye çıktı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşürdü ve notun durağan olan görünümünü “negatif”e indirdi. Bunun ardından dolar 3.0948 lira, Euro 3.4065 liraya kadar çıktı. 

Kongre üyesi: Karabağ meselesinde anlaşma durumunda Bakü’nün bunları takip edeceğine ilişkin teminatlar gerekli

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyesi Jim Costa, ABD’nin Ermenistan’ın kurumsal gelişimi için daha fazlasını yapması gerektiğini kaydeden Kongre üyesi ″Gerçekte ben Dışişleri bakanı John Kerry’ye Karabağ meselesini çözmeyi çok istediğine inanıyorum. Ancak Rusya’nın durumu bilinmemekte. Karabağ meselesinde anlaşma durumunda Bakü’nün bunları takip edeceğine ilişkin teminatlar gerekli. Ve ben ve belki de sizlerden çokları için ‘Anlaşmayı takip yönünden Azerbaycan ve Rusya’ya güvenmek mümkün mü? ‘ sorusu oluşmakta″ dedi.

Jim Costa, ABD Kongresinin Ermeni Soykırımını tanıması umudunu ifade etti

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyesi  Jim Kosta, bugüm 20 Temmuz’da Ermenistan Millet Meclisi Bşk. Galust Sahakyan’la buluşmasında, önümüzdeki süreçte ABD Kongresinin Ermeni Soykırımını tanıması umudunu ifade etti. Millet Meclisi’nden NEWS.am’e verilen bilgiye göre Sahakyan, buluşmada Birleşik Devletlerin Ermenistan’ın önemli partnörlerinden biri olduğu, Ermenistan siyasi ve ekonomik yaşamında önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. (Başkan adayları son 40 yılda görülenlerin aksine soykırımı kabul edeceklerine dair bir söz söyledikleri yok. HYETERT)

Kamuda görevden almalar 60 bini aştı

Tüm askeri hakimler hakkında soruşturma başlatıldı. Darbe girişiminin 6’ıncı gününde de görevden alma operasyonları devam etti. Dün 36 bin 200 kişinin görevden alındığı Milli Eğitim Bakanlığı’nda, 6 bin 538 kişi daha görevden alındı. Kamuda bugüne kadar görevden alınanların toplam sayısı böylece 60 bini aştı.

Ermenistan'da karakolu basan silahlı grupla görüşmeler devam ediyor

Pazar günü bir polis karakolunu basan silahlı grup, rehin aldığı 7 kişiden 2'sini serbest bırakırken, kriz üçüncü gününe girdi. Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, "Sasna Tsrer" isimli silahlı grubun Erebuni polis karakoluna saldırısıyla başlayan rehine krizi üçüncü gündür devam ediyor. Ermenistan polisinden yapılan açıklamada, polis merkezinde tutulan 7 rehineden ikisinin serbest bırakıldığı, aralarında Erivan Emniyeti Müdür Yardımcısı Valery Osipyan'ın da bulunduğu 5 rehinenin kurtarılması için görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Ermenistan’daki rehin krizi üçüncü gününde

Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da silahlı bir grup tarafından polis karargâhına düzenlenen baskında rehin alınanlardan serbest bırakılan sayısı bugün beşe yükseldi. Kendilerine “Sasun yiğitleri” adını veren silahlı grup, kent merkezine yakın olan Erebuni semtindeki polis karargâhına baskın düzenleyerek içerde bulunan kişileri rehin almıştı. 17 Temmuz Pazar sabahı gerçekleştirilen silahlı baskın üçüncü gününe girerken, baskın sırasında yaşamını yitiren Artur Vanoyan isimli polis için bugün cenaze töreni düzenlendi.

Ermenistan’da "2016 ArmHiTec" fuarı düzenlenecek

Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan, ilk kez gerçekleştirilecek donatım ve savunma teknolojilerinin uluslararası “2016 ArmHiTec” askeri fuarının hazırlanması ve etkinliklerini düzenleme planını onayladı. Savunma Bakanlığı Basın Dairesi’nden yapılan açıklamada, taktik olarak kullanılan silah ve askeri teçhizatın bütün modelleri sergileneceği bildirildi.

Türkiye’de düzenlenecek Karabağ toplantısı ertelendi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği  Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu (MG) eş başkanlarının Türkiye’de düzenlenecek toplantısı ertelendi. AGİT Minsk grubu ABD’li eşbaşkanı James Warlick  “Dağlık Karabağ sorununu görüşülecek toplantı ertelendi. Şimdi biz bir sonraki toplantının tarihlerini belirliyoruz” dedi. Daha önce Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bakü’de düzenlendiği basın toplantısında AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının 18 Temmuz’da Türkiye’de Dağlık Karabağ sorununu görüşeceklerini belirtmiş.

ABD’den Ermenistan’daki “rehine krizine” tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da silahlı grup tarafından polis karakolunu basıldığını kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner çatışmalar sırasında hayatını kaybeden polisin ailesine başsağlığı dilediği açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ermenistan’da şiddet kullanarak siyasal değişimler yapması yolunu kınıyoruz ve Ermenistan iktidarına krizin çözülmesi için gereken sağduyulu bir tavır sergileme çağırıyoruz. Siyasal değişimler demokrasi yoluyla gerçekleştirilmeli”.

Şair Davit Hovhannisyan hayatın kaybetti

Şair Davit Hovhannisyan 71 yaşında hayatın kaybetti. 17 Şubat 1945’t doğan şair, Erivan Devlet Üniv. Filoloji Fakültesinden mezun oldu. Basında ve «Hayfilm» Film Stüdyosunda çalıştı. Ermenistan yüksek öğrenim kurumlarında Antik ve Yabancı Edebiyat dersleri verdi. 1975 yılından itibaren Ermenistan Yazarlar Birliği üyesidir. 1980-90 yıllarında Ermenistan devlet televizyonunda aylık «Nork» edebiyat programını yönetti.

Dink cinayetinin kilit ismi M.D.'ye cunta gözaltısı

Hrant Dink cinayeti sırasında yüzbaşı olan ve olay yerindeki jandarmalarla telefon trafiği belirlenerek cinayetteki kilit rolü ortaya çıkarılan Albay M.D., darbe girişiminin ardından Ankara’da gözaltına alındı.

Kerry: ABD ve Rusya Dağlık Karabağ Sorunu yönünde birlikte çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ve Rusya’nın Dağlık Karabağ sorunu de dahil bir kaç yönde birlikte çalıştıklarını bildirdi. Kerry Rusya’ya yaptığı son ziyareti sonucu Suriye’de varılan anlaşmayı  yourumlayarak Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir  Putin ile Ukrayna’nın yanı sıra Dağlık Karabağ sorunu gibi bir çok konular ele aldıklarını bildirdi.

Cesur Papa

TIME Dergisi Papa Francis'i 'Yılın Adamı' seçti. Papa, üçüncü Vatikan Konseyi sonrasında, kilisenin geleceğini tartışmaya açarak, mevcut Katolik doktrin ve dogmaların yeniden tanımladığını ifade etti. Açık söyleyelim Katolik Hristiyanlık bambaşka bir “yenilenme” içinde. Papa; dinin doğrularının zamanla gelişip, değişeceğinden söz ederek, “Tanrı da bizim gibi gelişiyor ve değişiyor, çünkü o içimizde ve kalplerimizde yaşıyor. ‘İncil’ çok güzel bir kutsal kitap, fakat diğer tüm büyük ve eski yapıtlar gibi onun da eskiyen bölümleri var” diyor ve devam ediyor: “Hatta bazı bölümler hoşgörüsüzlüğe ve yargılamaya çağırıyor. Sevgi ve doğruluk mesajının aksine, bu mısraları sonradan eklemeler olarak görmenin vakti geldi. Aksi takdirde bu fikirlerin kutsal kitaptan çıktığı sanılacaktır” diyerek adeta vitesi yükseltiyor. En önemli vurgusu da Tanrı’nın bir Yargıç olmadığı, insanların dostu ve affedicisi olduğu, şeklinde...

Gazturman Gayan Sevgi Sofrası


Discover Armenia’s 15 Best Kept Secrets / The Most Popular Tourist Destinations in Armenia

Armenia is a small country that doesn’t find itself on the list of popular tourist destinations. But for tourists who like to explore nature, learn about history, drink and eat delicious food, Armenia is the right choice. It’s a rustic ancient land with amazing countryside where people take great pride in their traditions, culture, religion and cuisine.

UGS: Asayiş ekipleri silahlı grupla yoğun müzakerelere devam ediyor

«Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi (UGS) 17 Temmuz 2016’da Polis Devriye ve Nöbet Servisi Alayına (PDNSA)  yapılan silahlı saldırı sonucu oluşan duruma ilişkin bilgi vermeye devam etmektedir. Şu an itibarıyla Ermenistan asayiş organları temsilcileri silahlı grup üyeleriyle onların kamu otoritesine teslim olmalarının tertiplenmesi ve rehinelerin serbest bırakılması için, özel operasyon düzenlemeksizin yoğun müzakerelere devam etmekteler.

Kamuda geniş çaplı operasyon: 49 bin 321 kişi görevden alındı

Darbe girişiminin ardından bakanlıklar ve kamu kurumlarında on binlerce personel görevden alındı. Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, MİT, Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nda toplam 28 bin 321 kişi görevden alındı. Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim kurumlarında görev yapan 21 bin öğretmenin lisansını da iptal etti. Toplamda ise 49 bin 321 kişi görevden alınmış oldu.

Hangi darbeciler Ermenistan'a kaçmak istedi

Darbeciler başarısız olunsa sadece Yunanistan'a değil, Ermenistan'a da kaçmak istedi. Şöyle ki; 2 adet AS-532 Cougar Merzifon'dan, 2 adet aynı model helikopter de Malatya'dan havalandı. İçlerinde darbeciler vardı. F-16'lar önce scramble (önleme) yaptı, ardından vurma tehdidi ile bunları Erzurum'a indirdi. Helikopterdeki darbeciler ilk ifadelerinde Ermenistan'a kaçma niyetinde olduklarını itiraf etti.

2016 Yaz Olimpiyatları'nda Ermenistan'ı 33 sporcu temsil edecek

Ermenistan 5-21 Ağustos tarihleri arasında Rio'da düzenlenecek 2016 Yaz Olimpiyatları'na katılacaktır. Olimpiyatlara Ermenistan’ı 33 sporcu temsil edecek. Ermenistan Milli Olimpiyat Komitesinden yapılan açıklamaya göre 8 spor dalında ülkemizi temsil eden sporcular şöyle:

Rusya Silahlı Kuvvetler delegasyonu Ermenistan'a geliyor

19-22 Temmuz tarihlerinde Rusya Silahlı Kuvvetleri Operatif ve Stratejik müdürlüğü delegasyonu Ermenistan’a ziyarette bulunacak. Ermenistan Savunma Bakanlığı Enformasyon ve halkla ilişkiler dairesinden verilen bilgiye göre delegasyon Yerevan'da ikili buluşmalara katılıp Ermenistan ve Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ortak bileşiminin oluşturulmasına dair anlaşmanın hazırlanmasını tartışacak.

Yerevan’da polisler 50 saattır rehin tutuluyor

Ermenistan’ın başkenti Yerevan’daki “Erebuni’’ polis karakoluna silahlı bir grup tarafından baskı yaptığı üzerinden 50 saat geçti. “Sasna tsrer” adlı silahlı grup, 2. gündür karakoldaki polisleri rehin tutmaya devam ediyor.  Silahlı grup  22 Haziran’da tutuklanan muhalif “Nor Hayastan’’ (Yeni Ermenistan) siyasi hareketi lideri Jirayr Sefilyan’ın serbest bırakılmasını istiyor. Ermenistan Emniyet Genel Müdürü Yardımcısı tarafından yapılan açıklamaya göre polis merkezinde tutulan 7 rehineden ikisi serbest bırakıldı.

Büyük aptallığın küçük akılları

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Gülen cemaati son otuz yılın en çarpıcı başarı hikayesine imza atmış, Türkiye siyasetinde risk almadan iktidar ortağı olmayı becerebilmek gibi hayali zor bir konuma gelmişti… Ama kişiliksizliğin ideolojik gereklilik halini aldığı her harekette olduğu gibi, Gülen cemaatinde de inanılması güç bir ‘büyük aptallık’ hali mevcuttu… Yargı darbesi günlerinde, işlerin pek de istenildiği gibi gitmediğinin görüldüğü noktada bile ‘başarının’ kesin olduğunu, Erdoğan’ın sonunun geldiğini, AK Parti’nin teslim olacağını söylemeye devam ettiler. Aynı görüşte olan insanların birbirlerine aynı gerçek dışı kanaatleri tekrarlayarak nasıl sahte bir gerçekliğe inanabildiklerine tanık oldum… Sonuçta bürokrasideki güç odakları üzerinden oluşmuş olan ağ, etrafındaki çemberin daralmasıyla birlikte bir tür ‘yalnız kurt’ haline geldi. Şiddetin üst noktaya çekilmesi, masum insanların öldürülmesi doğallaştı. Gözü kara olmak, geleneksel darbe sınırlarını aşmak zorunda olduklarını düşündüler ve görünen o ki buna psikolojik olarak hazırdılar. Meclis’in bombalanması bir intihar sendromu olarak görülebilir. Sistemi tümüyle yerle bir edip yeniden kurma hedefinin çılgınlığını ya bilemediler, ya da bilip kendi sonlarına yürüdüler… Gülen hareketi bir büyük deliliğin nasıl kendi iç rasyonalitesini yaratabildiğini, özgürleştiklerine inanan insanların nasıl bir küçük akıllar dünyasına esir düşebildiğini gösterdi…