Etiketler

Dink cinayeti aydınlanma yolunda

Selahattin Günday
Hrant Dink soruşturmasında önemli ilerlemeler sağladıktan sonra bu görevden ayrılan Savcı Gökalp Kökçü yeniden Dink dosyasına atandı. ‘Jandarma bağlantısı’nda tıkanan dosyanın önü 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminden sonraki tutuklamaların da etkisiyle açılıyor. Dink cinayetinin bütünüyle aydınlatılmasının önünde artık engel görünmüyor.

33 kurşun...

Nurcan Baysal / @baysal_nurcan / nurcanatlibaysal@yahoo.com
28 Temmuz 1943 günü, bundan tamı tamına 71 yıl önce, sabahın erken saatlerinde, 33 yoksul Kürt köylüsü evlerinden alınır, Sefo Deresi’ne götürülür ve orada kurşuna dizilirler. O gün bugündür Sefo Deresine giriş çıkışlar kapatılır ve öldürülen bu Kürt köylüler gömülmeden kurda kuşa yem edilir. Van’nın Özalp ilçesine bağlı Hatrabesorik, Milanengiz, Runehar, Heretel köylerinden 33 kişi, o dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın keyfi emrince, yaşlısıyla genciyle elleri arkadan bağlanarak diz çöktürerek kurşuna dizilir.

Osmanlı Ocakları: Fetullah Gülen özbe öz Ermeni'dir

Fetullah Gülen hakkında şok iddia. Türkiye’de kardeşinin adı Mesih, annesinin adı ise Rabin'dir. Osmanlı Ocakları darbe öncesi FETÖ’ye darbe girişimi öncesi açmış olduğu savaşta, Gülen’in Ermeni olduğunu iddia etmişti. Osmanlı Ocakları Genel Başkanı 6 Haziran’da kurumun resmi web sayfasında yayınladıkları “FETO Ermenidir” iddiası gündeme bomba gibi düştü..(Bir bu eksikti o da tamam oldu. Ne bitmez nefret, ne bitmez kin. Bir de utanmadan sevgiden söz ederler. Ermeni kadar taş düşsün yalan söyleyenlerin başına. HYETERT)

Khorenatsi Sokakta güvenlik güçleri göstericileri dağıttı

Sasana Tsrer Grubuna destek amaçlı Özgürlük Meydanından Khorenatsi Sokağa gelen aktivistlerin bir kısmı ve polis arasında çatışma çıktı. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre, polis halkı uyarmasından hemen sonra göstericiler yönünde sis bombaları atarak, ileri hamle yaptı. Göstericileri yakalayarak polis merkezlerine sevk etmeye başladı.

IŞİD militanları Musul’da Ermeni kilisesini kundakladılar

BasNews’un verdiği habere göre; IŞİD militanları Irak’ın kuzeyindeki  Musul kentinde  kadim Ermeni kiliselerinden  birini kundakladılar. Kürdistan Demokrat Partisi temsilcisi Sayed Mamuzin, IŞİD militanlarının  kamusal öneme sahip binaları yakmaya, kutsal yerleri tağyir etmeye devam ettiklerini ifade etti. IŞİD militanları Musul’un Vahda yöresindeki  Ermeni kilisesini yaktılar.

Ermenistan'daki Karakol Saldırısı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Ermenistan'da bir süredir devam eden karakol baskını ve rehine sorununun siyasi diyalog yolu ile çözülmesi gerektiğini söyledi. Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Erebuni Polis Karakolu'nun basılması ile başlayan siyasi kriz hakkında yazılı açıklama yapan Jagland, "Avrupa Konseyi üyesi bir ülke olan Ermenistan'daki gelişmeleri kaygıyla takip ettiğini" söyledi. "Sansa Tsrer" adlı silahlı grup tarafından düzenlenen karakol baskını sonrası bir çok kişinin rehin alındığını hatırlatan Genel Sekreter Jagland, hukukla yönetilen bir ülkede "çatışmalar siyasi diyalog ile ve demokratik kurallara uyularak çözümlenmelidir" ifadelerini kullandı.

Fransa’da Müslümanlar Ayine Hristiyanlar Cuma Namazına Katıldı

Arzu Çakır
Fransa'da 86 yaşındaki rahip Jacques Hamel'in görev yaptığı kilisede IŞİD militanları tarafından boğazı kesilerek öldürülmesinin ardından yükselen "din savaşı" kaygılarına karşı, Müslüman ve Hristiyan din temsilcileri "dini toplulukların kardeşliği" mesajını vermek için hep birlikte bir gün oruç tutma ve birbirlerinin ayinlerine gitme çağrısı yaptılar. Fransa Katolik Kilisesi, tüm Katoliklere, bütün dinlerde ortak bir ibadet yöntemi olan oruç tutarak, bir gün boyunca "yükselmekte olan şiddete karşı, ülkesinin geleceği ve dünya barışı için" dua etmeleri çağrısı yaptı. Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Anouar Kbibech de Müslüman topluma, rahip Jacques Hamel'in öldürülmesinin ardından yasa boğulan Fransa Katolikleri ile dayanışma için bu pazar, kilise ayinine katılma çağrısında bulundu. Kbibech, "Hepimiz Fransız Katolikleriyiz" dediği açıklamasında, tüm Müslümanları, Katoliklerin bu acılı gününü paylaşmaya çağırdı.

Size de günaydın!

Selcan Taşçı / selcantasci@gmail.com
İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "Kanaatim Hrant Dink cinayetinde de FETÖ parmağı var" dediğini duyunca gözlerim parladı:- Kusur mu kalayım!***Biz tabii vaktiyle çarşaf ebadında yazdığımız için bunları, o yazıları alıp da bu mütevazı köşeye sığdırmak imkansız... Ama özetle bakın neler sormuşuz o günlerde: Hrant Dink, tetikçisinin dediği gibi "Ermeni olduğu için" mi hedef haline geldi? İyi ama ya Trabzon'daki Rahip Santoro, ya Malatya'da katledilen Tilman Ekkehart Geske, ya Danıştay saldırısında öldürülen Mustafa Yücel Özbilgin... Onlar da Ermeni miydi? Dink, "kafasına bir insanın Ermeni olmasının yaşamayı hak etmediği, anlamına geldiği kodlanmış kuklalar, maşalar, tetikçiler" tarafından öldürülmüş olabilir... Ama bu Dink'in Ermeni olduğu için "öldürtüldüğü" anlamına gelir mi? Bu hakikaten karanlık, hakikaten derin tezgâhı kuranların tek hedefi yeryüzünden bir Ermeni eksiltmek miydi yani!Saçma, bu tür suikastlarda kurbanlar ölmez ki; ölümsüzleşir (ve bunu herkes bilir)! 

Antoine Agoudjian's best photograph: an Armenian man dances for his lost son

‘Tears streamed down his face. He told me his son had died – his pride and joy – and that I looked just like him. I asked if he would dance for me’. I was a dancer before I was a photographer. Born in France, the grandchild of Armenian genocide survivors, dance was one of the few ways I could connect with a homeland I had never known. When I danced as an Armenian peasant, I became an Armenian peasant. It was a way to animate the stories my grandparents told.

1915 Felaketi Kaosu ve Türkiye Ermenileri’nin Makus Talihi!... Bölüm I-II

Levon Panos Dabagyan
 - Bölüm: 1 -
Takriben, 1965’lerden beridir ki, “Türk-Ermeni” münasebetleri menfi yönde gelişmeye başlamış ve her geçen gün menfi açıdan biraz daha gelişerek, Azerbaycan kamburunun da eklenmesiyle, günümüzdeki vahim noktaya erişmiştir. Vahim diyorum zira, Türkiye’den de destek gören Azerbaycan, Ermenistan’a saldırabilme ortamı kollamakta, Ermenistan ise, Federal Rusya ile olan müttefiklik bağına güvenerek, küçük Ordusu’nu, amaçlı silâhlarla donatmaya çalışmaktadır.

Lviv'de Ermeniler ile Azerbaycan'lıların kavgasından sonra olumlu gelişme

Ukrayna'nın Lviv şehrinde 12-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Avrupa Kung Fu Şampiyonası sırasında Ermeniler ile Azerbaycan'lılar arasında meydana gelen çatışmalar kapsamında yeni gelişme kaydedildi. Olay vesilesiyle açılan dava çerçevesinde iki aydan fazla bir süre sonra normalleşmeye doğru adımlara atıldı. Lviv Ermeni toplumunun başkanı Nikolay Koçaryan, "Dava düşürüldü, Azerbaycan'lılar şikayetlerini geri aldı. Sorun çözüldü". açıklamasını yaptı.

Tarihi kilise turizme kazandırılacağı günü bekliyor

Talas İlçesine bağlı Endürlük Mahallesinde bulunan Andronik Rum Kilisesi bakımsızlıktan harabeye dönmüş durumda. Yok olmak üzere olan kilise için Endürlük Mahallesi muhtarı restorasyon çalışması beklediklerini söyledi. 1835 yılında Ermeniler tarafından yaptırılan Adronik Rum Kilisesi kaderine terk edildi. (Ermeniler tarafından yaptırılan Rum kilisesi? garip. HYETERT)

Ohanyan: Ordumuz aktif reform aşamasında

Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan Ermenistan’ın orudusunun aktif reform aşamasında bulunduğunu bildirdi. Ohanyan, 26 Temmuz’da “Askeri tarih” yaz okulunun öğrencileri için konuşma yaptı. Ohanyan, Ermeni ordusunun özellikleri hakkında konuşurken “Ermeni orudusunun 2  özelliği var: ulusal ve askeri. Ulusal özelliklerinden biri Ermeni halkın birliği, gücü ve birleşim sayesinde başarıya varmamızdır.

CIA'nın Yeşil Kuşak Projesi Opus, MOON ve GÜLEN...!

Kenan Yücel / omerfaruk@olaymedya.com Tüm Yazıları
Opus Dei ve Moon Tarikatı ile Gülen Cemaati arasındaki şaşırtıcı benzerlikler ve ilişkiler yumağını aşağıda özetleyeceğim, okuyun ve ABD projesinin gerçek yüzünü öğrenin.
OPUS DEI TARİKATI: Kurucusu Madrid’li bir Katolik papazı Josemaia Escriy de Balagar. Opus Dei kelime anlamı “Tanrı’nın İşleri”
MOON TARİKATI: Kurucusu önceleri Budist, sonradan papaz olan Sun Myung Moon. Moon, 1954 yılında K.Kore’den kaçarak, G.Kore’ye yerleşti ve tarikatını da burada kurdu. Moon Tarikatı’nın resmi adı “Birleştirme Kilisesi”dir. 1951 ABD müdahalesinin hemen ardından kurulmuştur. Bugün G.Kore nüfusunun yaklaşık %40’ını Budistlikten Hristiyanlığa devşirmiştir.
GÜLEN CEMAATİ: 1966 yılında İzmir Kestanepazarı’nda kuruldu. Bu bölgenin bir diğer özelliği Sebatayistlerin merkezi olmasıdır. (!!! HYETERT)

İran tarafı Ermenistan’da rüzgar santralleri inşası meselesiyle ilgileniyor

Ermeni-İran ortak projelerinin gidişatı yanısıra bunların genişletilmesi perspektifleri irdelendi. İran tarafı Ermenistan’da rüzgar enerjisi alanında yatırımlarda bulunma, toplam 50 MW kapasitesinde rüzgar santralleri inşa etme meselesiyle ilgileniyor.

İspanya’nın Alicante kenti Ermeni Soykırımını resmen tanıdı

İspanya’nın Alicante Kent Meclisi Ermeni Soykırımını resmen tanıdı ve kınadı.Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre, Kent Meclisinde konuya ilişkin olarak tüm parti temsilcileri görüşlerini ifade ettiler, Ermeni soykırımının uluslararası tanınması ve bunun önleyici önemine dikkat çektiler.

Fransa'da Rahibin Öldürülmesinin Ardından "Din Savaşı" Endişesi

Arzu Çakır
Fransa'da bir rahibin kilisede boğazının kesilmesinin ardından yaklaşık 5 milyon Müslüman’ın yaşadığı Fransa’da "din savaşı" ya da "iç savaş" kaygıları artarken, yetkililer her ağızdan "bu tuzağa düşülmemesi" çağrısı yaptılar. Fransız İslam Konseyi eski Başkanı ve Paris Camisi rektörü Dalil Boubaker ise, "Artık Müslümanların neyin yolunda gitmediği konusunda bilinçlenmesinin zamanı gelmiştir. Gelin İslam kurumlarında reforma gidilmesi için bir insiyatif başlatalım. Ve gelin buna Fransız Müslümanları öncülük etsin" çağrısı yaptı.

Hrant Dink cinayetinde asker gölgesi

Hrant Dink cinayetinde dün kritik bir gelişme yaşandı.. Devam eden FETÖ operasyonlarında Dink cinayetiyle ilişkili olduğu şüphesiyle 4'ü asker 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Dink cinayetinin işlendiği gün olay yerinde görüntülenen askerler. Cinayet döneminde jandarma yüzbaşı olan, şu anda yarbay rütbesindeki M.D ile iki jandarma astsubay, bir jandarma uzman çavuş ve bir yayınevi sahibi gözaltına alındı.

Kısa Kilise Bilgileri / Եկեղեցական Գիտելիքներ

Dr.med.S.Adam
KİLİSE: Kilise kelimesi iki anlamda kullanılmaktadır. Bu anlamlardan biri, Hristiyan inancına sahip ve onun ilke ve öğretilerine sadık olan ve aynı zamanda Hristiyanlık anlayışının yaşam tarzını seçen insanların tümünü ifade eden ''Manevi Kilise'' anlamı, ikinci anlamı ise, Hristiyanlık inancına sahip insanların dua ettikleri  binayı ifade eden ''Somut Kilise'' anlamlarıdır. Apostolik Ermeni kilisesi Havari Tateos ve Havari Barteliomos'un Hristiyanlık öğreti ve ilkelerini  yaygınlaştırma ile  ilgili vaazlerinin temeli üstünde kuruldu. 301 yılında Hristiyanlık ilk olarak Ermeniler  tarafından resmi devlet dini olarak kabul edildiğinde, Ermeni kilisesinin ilk Katolikosu (Başpatrik- Ruhani Başönder) Aziz Kirikor Lusavoriç(Aydınlatıcı) oldu.

Hayrikyan: Ermenistan’da iktidar değişikliği olmaksızın durum çözülmez

Ulusal Kader Tayini Birliği Partisi lideri Paruyr Hayrikyan, Hayrikyan, iktidarın sorunu kansız çözme yönündeki kendi sözünü tutmadığını ve ateş ederek Pavel Manukyan ve oğlu Aram’ı yaraladığını ifade etti. Bu Hayrikyan’a göre iktidarın kendine hakimiyetini kaybettiği ve ona güvenilemeyeceğini göstermekte. Hayrikyan ″iktidar şimdi adam öldürmenin  kendileri için elverişli olmadığını anlamalı″ dedi ve işgalci gruba karşı iktidarın silah kullanamayacağını, grubun da iktidar gitmeyene dek binayı terk etmeyeceklerini belirtti.

Darbe Girişimi ve Dış Kamuoyu

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu / Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı
Çok sayıda yabancı yayın kuruluşu, 15 Temmuz gecesi yaşananları darbe oldu şeklinde duyurdu. Bu, Türkiye’nin hala darbe olabilecek ülke biçiminde görüldüğünü gösteriyor. Diğer bir ifadeyle, konu Türkiye ise darbe doğaldır türü bir bakışın ne kadar yaygın olduğu anlaşılıyor. Demek ki Türkiye’nin AK Parti iktidarıyla demokratikleşmesinin mümkün olamayacağı kanaati çok yaygın. Eğer bir kasıt yoksa, diğer bir ifadeyle, kasten Türkiye’nin zaten anti demokratik bir ülke olduğu izlenimi yayılmıyor ise, darbeyi doğal bulan kuruluşların çok önemli bilgi eksiği söz konusu demektir. Bilgi eksikliği yoksa, o zaman da dindar muhafazakar bir iktidarın Müslüman olması halinde asla demokrasiyi kurmayacağı ön yargısı hiç kırılmamış demektir.

BM Mülteciler Sözleşmesi 65 yaşında

Mültecilerin hukuki statüsünü düzenleyen BM Sözleşmesi 65 yıl önce kabul edildi. Avrupa'ya sığınmacı akını ve Türkiye-AB mutabakatına yönelik yoğun eleştiriler ışığında sözleşme anlamını yitirdi mi? Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin BM Sözleşmesi, 28 Temmuz 1951'de Cenevre'de düzenlenen özel konferansta kararlaştırılarak 1964 yılında yürürlüğe girdi. Mülteciler Sözleşmesi, 1967 yılında yürürlüğe giren Mültecilerin Statüsüne Dair Protokol ile tamamlandı.

Rusya vatandaşı, Ermeni asıllı olduğu için Azerbaycan'da tutuklu bulunuyor

Son günlerde sosyal medyada yer alan haberlere göre, Ermeni asıllı Rusya vatandaşı Marat Ueldanov, sadece etnik aidiyeti nedeniyle bir buçuk aydan beri Azerbaycan'da tutuklu bulunuyor. Rusya Federasyunu'nun Bakü Büyükelçiliği, resmi sayfasında konuyla ilgili resmi açıklama yaptı.

Ermenistan Milli Güvenlik Servisi’nden “Sasna tsrer”e uyarı: “Zamanınız bitiyor”

Ermenistan  Milli Güvenlik Servisi 17 Temmuz’da Ermenistan'ın başkenti Yerevan'daki Erebuni polis karakolunu 10 gündür işgal eden “Sansa Tsrer” silahlı grubuna tekrar uyarıda bulundu.
Ermenistan Milli Güvenlik Servisinden yapılan açıklamada polis karakolunda bulunan silahlı grubun üyelerini, bütün rehineleri serbest bırakıp, silah kullanmadan temsil olmaya çağrılıyor, aksi takdirde emniyet güçlerinin grubu etkisiz hale getirmek için silah kullanması zorunda kalacağını deniliyor.

İngiliz Polisinden Hristiyan Toplumlara Tavsiye

İngiliz polisi, dün Fransa'daki bir kilisede gerçekleşen terör olayının ardından Birleşik Krallık genelindeki Hristiyan toplumlara teyakkuzda olmaları uyarısında bulundu. Birleşik Krallık genelindeki emniyet birimlerinin koordinasyonunu sağlayan Ulusal Polis Müdürleri Konseyinden (NPCC) yapılan açıklamada, Hristiyan toplumların tedbir olarak güvenlik düzenlemelerini gözden geçirmesi tavsiyesi yapıldı.

İkinci kilise saldırganının kimliği açıklandı

Fransız savcılığı, kilise basan ikinci saldırganın kimliğini açıkladı. İkinci saldırganın da daha önce Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalıştığı belirtildi. Fransa'nın kuzeyindeki Saint-Etienne-du-Rouvray kasabasında bir Katolik kilisesini basarak rahibi öldüren saldırganlardan ikincisinin de kimliği belirlendi. Savcılık saldırganın Abdel Malik Nabil Petitjean olduğunu açıkladı. Yetkili mercilerden alınan bilgiye göre, Fransız istihbarat servisi 29 Haziran'da 19 yaşındaki saldırganı ‘radikal İslamcı' tanımlamasıyla şüpheliler arasına almıştı.

Kanun Hükmünde Kararnameyle 16 TV Kanalı, 45 Gazete Kapatıldı

Kanun Hükmünde Kararname ile 16 TV kanalı, 3 haber ajansı, 23 radyo, 45 gazete, 29 yayınevi ve 15 dergiye kapatma kararı verildi. Kapatılan gazeteler arasında Taraf ve Zaman da var. Kanun Hükmünde Kararnameyle 16 TV Kanalı, 45 Gazete Kapatıldı. Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

149 general ihraç edildi

15 Temmuz'da 240'tan fazla vatandaşın hayatını kaybettiği darbe girişimi sonrası orduda cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesine imza atıldı. OHAL kapsamında alınan Kanun Hükmünde Kararname ile 149'u general 1684 asker Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edildi.

Kilise saldırısına Vatikan'dan tepki

Fransa’daki kilise saldırısına en büyük tepkilerden birisi de Vatikan’dan geldi. Vatikan, ‘barbaca bir cinayet’ olarak nitelendirdiği saldırıyı kınarken, Papa Francis’in bu saldırıdan etkilenenlerin acı ve korkusunu paylaştığı açıklandı.

Hrant Dink soruşturmasıyla ilgili olarak 5 kişi İstanbul'da gözaltına alındı

Hrant Dink soruşturmasıyla ilgili olarak 1 yarbay, 2 astsubay, 1 uzman çavuş, 1 yayınevi sahibi olmak üzere toplam 5 kişi İstanbul'da gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, 4'ü jandarma görevlisi 5 kişi gözaltına alındı.

Rusya’nın Bakü Büyükelçiliği, Ermeni asıllı RF yurttaşının tutuklanmasına ilişkin duyuruda bulundu

Rusya’nın Bakü Büyükelçiliği, sosyal paylaşım sitelerinde yer alan Azerbaycan’da Ermeni asıllı Rusya yurttaşı Marat Veldanov’un tutuklanmasına ilişkin resmi duyuruda bulundu. Trend Ajansının verdiği haberde Rusya Bakü Büyükelçiliği duyurusunda, Elçiliğin Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından bu yıl 23 Haziran’da, 9 Haziran’da Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi çalışanlarının RF yurttaşı M. V. Veldanov’un  Ceza Yasasının m.234.4.3 madesinde tanımlı suç (ticari amaçlı büyük miktarda uyuşturucu madde temini veya muhafazası) şüphesiyle tutuklandığı yönünde protesto notası aldığı kaydedildi.

'Aciz bırakan yeni tehdit'

"Die Zeit" gazetesi AB – Türkiye ilişkilerini ele alıyor: "Şimdilerde tuhaf bir memnuniyetle Türkiye'nin Avrupa'dan ziyade Ortadoğu'nun bir parçası olduğu söyleniyor. Bu ülkeyi kolaylıkla bir kenara itenler, Türkiye'de her gün demokrasi mücadelesi verenlere haksızlık ediyor. Hiç kimse, Avrupa'nın bir parçası olmaktan vazgeçen bir Türkiye dilememeli. Aynayı aynı zamanda kendimize de çevirmeyi ihmal etmemeliyiz. Zira Türkiye'de hemen tüm siyasi kesimler, Avrupa kıtasının başta mültecilere yönelik muamele olmak üzere derin bir inandırıcılık krizinde olduğunu düşünüyor."

Ezidi Soykırımı Kanun Teklifi Meclis'te

HDP, "Irak ve Suriye'de 73. Ferman olarak bilinen Ezidi halkına yönelik gerçekleştirilen katliamların TBMM'de soykırım olarak tanınması" için kanun teklifi verdi. HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, Ezidilere ilişkin genel bilgilere yer verildi. Gerekçede, Ezidilerin, DAEŞ'in yıkım gücü yüksek savaş araçları ve teçhizatları karışsında savunma araçlarından yoksun şekilde katliama maruz kaldığı bildirildi.

Fransa'da kilise saldırısının ardından endişe ve yas hakim

Fransa’nın kuzeyindeki Saint-Etienne-du-Rouvray kasabası dün gerçekleşen kilise saldırısının ardından yasta. Kasaba sakinleri, saldırının yapıldığı kilise ile öldürülen rahip Jacques Hamel’in evinin önüne çiçekler, mumlar ve üzüntülerini bildiren mektuplar bırakıyor. Halk güvenliklerinden endişeli: “Şunu itiraf etmek zor, evet korkuyoruz. Bu tarz bir olay her yerde olabilir. Hiçbir yer artık güvenli değil. Umarım ki olaylar sakinleşir. Umarım insanlar daha aklıselim ve akıllı davranırlar. Biz onlar gibi yapamayız.”

YORUM: Nefrete direnmek

Christoph Strack kaleme aldığı yorumunda Fransa'da 85 yaşındaki papazın öldürüldüğü saldırıyla ilgili tüm Katolikler yastayken, Suudi Arabistan'ın suskunluğuna dikkat çekiyor. Ona göre nefretin birçok azmettiricisi var. Bu dünyanın dört bir tarafındaki insanları şok eden barbarca bir olay. Dini ayin sırasında yaşlı rahibe yönelik kanlı cinayetle insanlık tarihinin eski anlaşmalarında bile var olan ve -dini mabetlerin, antik tapınakların, sinagog ve kiliselerin kutsal olduğunu ve kendisine sığınanları korumaya aldığı yönündeki ilkeyi ayaklar altına almış oldu.

TSK'dan ihraç kararları

"Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, 149 general ve amiral, 1099 subay, 436 astsubay TSK'dan ihraç edildi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri'ne bağlandı. Orgeneraller Adem Huduti ve Akın Öztürk ordudan ihraç edilen komutanlar arasında.

Aliyev ve Sarkisyan, temas hattında genişletilmiş gözlem grubuna mutabakatlarını verdiler

Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev, Karabağ temas hattında ve Ermenistan-Azerbaycan sınırında AGİT gözlem grubunun genişletilmesine mutabakatlarını verdiler. Bilgi RIA-Novosti’ye açıklamada bulunan AGİT Minsk Grubu Amerikalı eşbaşkanı James Warlick’ten geldi.

“Sasna tsrer’’, acil sağlık ekibini rehin aldı

Yerevan'da 17 Temmuz'da polis karakolunu basan ve işgal altında tutan “Sasna tsrer” silahlı grubu bugün ilk yardım göstermek için  karakola giren  acil sağlık ekibini rehin aldı. “Sasna tsrer’’ grubundan yapılan açıklamaya göre silahlı grubun üyeleri rehinelerin serbest bırakılması karşısında Ermenistan Sağlık Bakanı’nın doktorlar ekibi ile “Erebuni” polis karakoluna gelip orada ameliyatların yapılması için gereken koşulların sağlamasını talep ediyorlar.

Dışişleri'nden Fransa'daki kilise saldırısına kınama

Dışişleri Bakanlığı, Paris'in kuzeybatısındaki Rouen şehrinde bir kiliseye yapılan saldırıyı şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Rouen şehrinde bir kilisede dün meydana gelen ve bir din adamının öldürülmesiyle sonuçlanan terör saldırısını derin bir üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, "Kutsal bir mekanda bir din adamını ve ibadet eden masum insanları hedef alan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz." ifadesine yer verildi.

'Türkiye’yi Zor Günler Bekliyor'

Mehmet Toroğlu
Türkiye’deki başarısız darbe girişimi Washington’daki düşünce kuruluşlarında yoğun şekilde tartışılmaya devam ediyor. Atlantic Konseyi adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen “Darbenin Bastırılmasından 10 Gün Sonra: Türkiye Nereye Gidiyor?” başlıklı panelde de darbe girişiminin neden ve sonuçları ile bundan sonrasına ilişkin olası senaryolar masaya yatırıldı.

Başarısız darbelerin sayısı başarılı olandan daha çok

Mustafa K. Erdemol
15 Temmuz’da girişilen darbe girişimiyle ilgili olarak çok şey yazılıp çiziliyor. Kimileri söz konusu girişimin son derece acemice olduğunu, kimileri de, ki bende bunlar arasındayım, tam tersine, bir hayli ustaca planlandığını düşünüyor. Henüz anlayamadığımız bir nedenden ötürü erken patlamış bir darbe girişimi olması güçlü bir olasılık. Alıştığımız darbelerden farklı tarafları olduğu açık tabii ki. Neredeyse güpegündüz harekete geçme, binlerce aracın geçişi sırasında boğazdaki köprüleri trafiğe kapama gibi bir darbeyi başarısız kılacak ne varsa hepsi mevcuttu bu girişimde. Dolayısıyla, ne mutlu ki, başarısız bir darbe girişimiydi bu. İlk olduğu da tabii ki söylenemez çünkü “başarısız darbeler tarihi”nde çok benzerleri var bunun. İsa’dan önce 730’da Şam Kralı Rezin’in Judah Kral Ahaz’a yönelik darbe girişiminden İncil sayesinde haberdarız.

Mısır'da 'Ermeni soykırım tasarısı' parlamentoya sunuldu

Mısır’da bir grup milletvekilinin, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen bir tasarıyı Mısır Parlamentosuna sunduğu belirtildi. Mısır Parlamentosu kaynaklarından edinilen bilgiye göre, milletvekili Mustafa Bekri tarafından Parlamento Başkanı Ali Abdulal’a sunulan tasarıda 337 milletvekilinin imzası bulunuyor. Tasarıda yer alan açıklamada parlamentonun, Osmanlı Devleti döneminde 1915-1922 yılları arasında Ermeni halkına karşı yapılanları 'soykırım' olarak tanıması ve bu yönde bir karar çıkarması istenirken uluslararası topluma da benzer bir çağrıda bulunuluyor.

Şirince

Sevan Nişanyan
Şirince benim hayatımdaki dönüm noktasıdır. Şirince’ye ilk 1992’de geldim, 1995’te temelli yerleştim. Ondan sonraki yirmi yıl orada bir ütopya, bir hayat projesi inşa etmekle geçti. Köye geldiğimde 36 yaşındaydım. Ondan önceki hayatım (çocukluk ve ilk gençliği saymazsan) iki döneme ayrılır. 1974-1984 akademik kariyer hedefi ve hazırlığıyla geçti, iddialı, hatta aşırı iddialı bir öğrenciydim. Günlerim teori ve etütle, felsefe, edebiyat, tarih ve siyasetle geçti. Yanısıra, Türkiye’deki sol-sosyalist-devrimci siyasi hareketle ilgilendim. Bir bakıma 1968 sonrası batılı üniversite hayatının tipik bir ürünüydüm, onun düşünce ve yaşam biçimlerini, değer yargılarını, özgürlük anlayışını, şımarıklığını ve fildişi kulesini paylaşıyordum. Bir yandan da o dünya bana hep küçük geldi, konferans salonu ve akademik dergiyle sınırlı bir hayatı hor gördüm.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünden Çavuşoğlu’na tepki: Türkiye uzak dursun

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Ermenistan ile Azerbaycan arasında barışın sağlanması için Türkiye’nin arabuluculuk yapabileceği konusunda yaptığı açıklamalara Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Tigran Balayan’dan tepki geldi. Balayan, Ermenistan’ın, Azerbaycan ile ilişkilerinde Türkiye’ye ihtiyacı olmadığını söyledi. Ermeni yetkili “Eğer Türkiye bu konuda yardımcı olmak istiyorsa, onun uzak durması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Dünya Gençlik Günü'nde terör endişesi

Polonya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 31. Dünya Gençlik Günü etkinliklerine Katolik Kilise’sine mensup yaklaşık 2 milyon kişi katılıyor. Fransa’da bir rahibin öldürüldüğü kilise baskınını IŞİD’in üstlenmesi, Krakow’da toplanan Katoliklerde endişeye yol açtı. Fransız heyetinden Marsilya Başpiskoposu Georges Pontier terör saldırılarının Müslümanlara karşı tepkiye dönüşmemesi gerektiğini belirtti: “Kendimizi nefrete, korkuya ve intikam duygusuna teslim etmemeliyiz. Çünkü bu tam da onların istediği şey. Bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Özellikle de Müslüman toplumuna karşı.” (Hıristiyanlık bu işte. Çamur atanlar utansın. HYETERT)

ABD’li Komutan Türk Medyasındaki Haberi Yalanladı

Amerika Genelkurmay Başkanı, Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan ve darbe teşebbüsünü Amerikalı bir emekli orgeneralin organize ettiği yönündeki haberi “saçma” olarak niteledi. Yeni Şafak’ın isim vermediği kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Afganistan’daki NATO güçlerine komutanlık eden 4 yıldızlı Amerikalı emekli general John Campbell’in Türkiye’ye gizli seyahatler yaptığını ve darbe yanlısı askeri personele milyarlarca dolar aktardığı belirtiliyor. Amerika Genelkurmay Başkanı General Joe Dunford yazıyı, “Orgeneral Campell’ın böyle bir olaya dahil olacağını belirten saçma bir haber” olarak niteledi. Amerikan Ordusu bir açıklama yayınlayarak emekli general Türkiye’deki son siyasi olaylara müdahil olduğuna yönelik, “Türk medyasında çıkan sorumsuz iddiaları” reddettiğini bildirdi. Açıklamada iddiaların gerçekle ilgisi olmadığı vurgulandı.

Tartışılan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na Nasıl Gelindi

Adalet Bakanı Bozdağ'ın işkence iddialarını araştıracak kurum olarak gösterdiği Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu bu yılın nisan ayında Türkiye İnsan Hakları Kurumu'nun yerine kuruldu, ancak henüz faaliyete geçmiş değil. Uluslararası Af Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltılar sırasında işkence yapıldığı iddiası ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu'nun kaldırıldığı, dolayısıyla inceleme yapacak kurum olmadığı ifadesi üzerine Adalet Bakanlığı iddiaları yalanlayarak Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun varlığından söz etti. Şimdi faaliyette olup olmadığı tartışılan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na giden yolda daha önce de çok tartışma olmuştu.

Birleşik Devletler, Ermenistan’daki Suriye’li sığınmacılara yardım edecek

Birleşik Devletler, Ermenistan’daki Suriye’li sığınmacılara yardım edecek. Bilgi Amerika’nın Sesine (VoA)  tahsis edilen görüntülü kayıtta Ermenistan’a Amerikan yardımının önemine ilişkin konuşan ABD’li etkili senatör Mark Kirk’ten geldi. Kirk, Ermenistan’a yardım miktarının artırılması için büyük çaba gösterdiğini kaydederek  ″2017’de Senato kararıyla Ermenistan’a 25 milyon Dolar yardım tahsis edilecektir, bu geçen yılki Amerikan yardımından  3 milyon Dolar daha fazladır″ dedi. 

ABD'den vatandaşlarına 'Türkiye' uyarısı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Olağanüstü Hal döneminde Türkiye'ye giden ABD'lilerin normalin üzerinde güvenlik tedbiriyle ve seyahat kısıtlamalarıyla karşılaşabileceği vurgusu yaptı… Açıklamada, hem büyükelçiliğin hem de Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'deki darbe girişimi sonrası süreci ve Olağanüstü Hal (OHAL) ilanını yakından takip ettiği ifade edildi. Ankara'daki büyükelçilikte ve İstanbul'daki başkonsoloslukta görevli personelin isteklerine bağlı olarak ABD'ye dönmesine de izin verileceği belirtildi.

“Sasna tsrer”de 2 kişi yaralı

26 Temmuz gecesi, saat 02:00 civarında Yerevan’da “Sasna tsrer” silahlı grubu tarafından işgal edilmiş karakola polis tarafından açılan ateş sonucu silahlı grubun iki üyesi Ashot Petrosyan ve Hovhannes Harutyunyan yaralanıp hastaneye kaldırıldı.

Türkiye’deki darbeler ve ABD

Prof. Dr. Çağrı Erhan
İlk andan itibaren ne ABD medyası ne de ABD hükümeti Türkiye’de demokrasinin yanında olduklarını ve darbeyi asla kabul etmeyeceklerini gösteren bir duruş sergileyememişlerdir. Dahası birçok sözde Türkiye uzmanı Amerikalı analizci sosyal medya üzerinden darbe teşebbüsüne açıkça alkış tutan bir tavır içine girmiştir. İhanet şebekesinin elebaşının Türkiye’ye iadesine ilişkin ısrarlı taleplere Amerikan yönetiminin temsilcilerinin verdikleri kaçamak cevaplar ve işi yokuşa sürme girişimleri de ister istemez ABD ile 15 Temmuz darbesi arasında doğrudan ilişki kuran yorumların artmasına sebep olmaktadır. Şayet Washington Türk milletinin dostluğunu kaybetmek istemiyorsa bir an önce tercihini yapmalı ve Türkiye’nin haklı taleplerinin karşılanması başta olmak üzere demokrasinin korunması için atılan tüm adımlara destek olmalıdır.

Almanya’daki dört saldırı sonrasında beş soru

Würzburg’da 18 Temmuz Pazartesi günü düzenlenen saldırıda, 17 yaşındaki bir mülteci banliyö treninde elindeki baltayla beş kişinin ağır yaralanmasına neden oldu. Afganistan veya Pakistan kökenli olduğu tahmin edilen saldırgan, kaçmaya çalışırken polis tarafından vurularak öldürüldü. IŞİD saldırıyı üstlendi. Münih’te 22 Temmuz Cuma günü düzenlenen saldırıda, 18 yaşında İran asıllı bir Alman vatandaşı elindeki silahla ateş ederek, dokuz kişiyi öldürdü ve intihar etti. Psikolojik tedavi gördüğü belirlenen failin cinnet geçirdiği tahmin ediliyor. Reutlingen’de 24 Temmuz Pazar günü, 21 yaşındaki bir Suriyeli Polonyalı iş arkadaşını bıçaklayarak, ölümüne yol açtı. Olayın faili kaçarken beş kişiyi daha yaraladı. Saldırganın psikolojik sorunları olduğu tahmin ediliyor, ancak cinayetin nedeni henüz bilinmiyor. Ansbach’ta 24 Temmuz Pazar günü 27 yaşındaki bir Suriyeli’nin müzik festivali sırasında sırt çantasındaki bombayı patlatması sonucunda 12 kişi yaralandı, saldırgan ise öldü. IŞİD, saldırganın kendi "askerlerinden" biri olduğunu duyurdu. Birbirinden farklı bu dört saldırı halkın terör ve cinnet eylemlerinden nasıl korunabileceği sorusuna dair bir tartışma başlattı. Yasa dışı silah ticaretine karşı ne yapılabilir?

İsyanlar ve Darbeler

Nurettin Değirmenci / degirmencinurettin@gmail.com
İnsanlar toplu halde yaşamak zorundadırlar. Toplu halde yaşamanın kuralları olur. Göçebe toplumlarda kurallar oldukça basit ve asırlarca değişime uğramaz. Genel kural, “Güç, hak; güçlü, haklıdır!” kuralıdır… İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin, 1915 yılı başlarında düzenlenen gizli oturumunda, teşkilat üyesi Doktor Nazım aynen şunları söylüyordu; “...Ermeniler ölümcül bir yaraya benzer. Zamanında doktor muamelesi görmezse muhakkak öldürür. Ermeni halkını topraklarımızdan kökten temizlemeliyiz. Bir kişi bile kurtulmamalı ve Ermeni ismi unutulmalı...”  1916 Ağustos sonunda, başta Enver Paşa olmak üzere hükümeti düşürmeyi hedef alan bir komplo ortaya çıkarıldı. Binbaşı Cemil Bey kurşuna dizildi ve 100’e yakın Jön Türk değişik şehirlere sürgün edildi.

3 bin yıllık Musa Ağacı'na büyük ilgi

Hz. Musa'nın toprağa diktiği asasının "ölümsüzlük suyu" sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne ve 3 bin yaşında olduğuna inanılan çınar ağacı, yerli ve yabancı turistler tarafından merakla ziyaret ediliyor. Hatay Turizm Derneği Başkanı Nacioğlu, "Bayram ve sonrasında Samandağ'daki Titus Tüneli, kaya mezarları ve Musa Ağacı'na çok sayıda ziyaretçi geldi. Bu da turizmin canlanması açısından bizi sevindirdi" diye konuştu. 

Fransa'daki kilise saldırısını 'IŞİD üstlendi'

Fransa'nın kuzeyindeki Rouen kenti yakınlarında iki silahlı kişinin bir kiliseye düzenlediği saldırıda bir rahip hayatını kaybetti.Saint-Etienne-du-Rouvray kasabasındaki kiliseye ayin sırasında giren saldırganlar, rahibin yanı sıra iki rahibeyi ve kilisedekileri rehin aldı.Fransa basını, polisin olay yerine ulaşmasından kısa bir süre sonra kiliseden ve çevresinden silah sesleri duyulduğunu aktardı.
Kiliseye saldıran her iki kişinin de öldürüldüğü açıklandı. 

Fransa'da Kiliseye Terör Saldırısı: Rahip Boğazından Bıçaklanarak Öldürüldü

Arzu Çakır
Fransa'nın kuzey kentlerinden Rouen yakınlarındaki Saint Maritime bölgesinde, Saint Etienne de Rouvray Kilisesi'ne sabah saat 09.45'te, ayin sırasında bıçaklı 2 kişi terör saldırısı düzenledi. Saldırganlar, o anda kilisede bulunan 1 rahip, 2 rahibe ve dua eden 2 kişiyi rehine aldı. Kilisede bulunan bir rahibenin kaçmayı başararak polisi aramasıyla olay yerine çok sayıda operasyon ve ilk yardım ekibi geldi. Saat 11.00 sularında sona eren operasyonda ekiplerin müdahalesine 2 saldırgan en az bir silahla karşılık verdiler. Kilisenin önüne çıkarak polise ateş etmeye başlayan saldırganlar polisin açtığı ateşle öldürüldü.

Fransa'da kilisede rehine krizi

Fransa'nın kuzeyinde bir kilisede iki kişi, ayin sırasında papaz ve kilisede bulunan çok sayıda kişiyi rehin aldı.Fransız basını, ülkenin kuzeybatısındaki Rouvray kentindeki Saint-Etienne kilisesinde rehine krizi yaşandığını duyurdu. Adli kaynaklara dayandırılan haberlerde, iki kişinin sabah ayini sırasında kiliseye girdiği, papaz ve cemaatini rehin aldığı kaydedildi.

Ben güzele güzel demem, güzel ‘milli’ olmayınca…

Alin Ozinian
1907’de Enver Paşa ile birlikte İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne ‘sonsuz hizmetleri’ ile tarihi geçmesinin yanı sıra Soykırım yıllarında Ermenilerin kanlı anılarında imzası olan Karabekir’in heykelini “Ermeni Cemaatine görülmemiş jest” reklamı ile onarılan kilisenin bahçesine dikme fikri şeytanı şaşırtır!  Heykel listesinin takip eden eserlerine de baktığınızda zaten burada ‘gizlenen’ ana fikrin ‘Gavur Bahçesi’nde ‘vatan millet Sakarya’ oynamak olduğunun rahatça görebilirsiniz. Tarihi restorasyon, vizyonu “bir bakkalın hayallerinden” ileri gitmeyenler tarafından yapılırsa sonuç böyle oluyor. “Parayı biz verdik, restorasyonu biz yaptık, vatan bizim, kilisenin bahçesi de bizim! Ermenileri gönderdik, iyi ettik! Özgürlüğe uzanan elleri kırdık, kırarız!” mesaj bu gördüğünüz gibi. Aslında kiliseyi nasıl millileştiririz sorusuna da güzel bir cevap bulmuşa benziyorlar. Tarihi eserin, sanatsal değeri bir tarafa bir ‘millilik değeri’ de bulunmalı kuşkusuz!

15 Temmuz 2016: Hilal ile Haçlıların Son Savaşı

Ahmet Sandal / sandalahmet@hotmail.com
“Eskiden Hıristiyan Haçlılar bizzat kendileri meydana çıkarken, artık onlar meydana çıkmıyor. Yetiştirdikleri Müslüman görünümlü misyonerlerini ya da kandırılmış, aldatılmış Müslümanları savaş meydanına sürüyorlar.” Haçlılar, Hilal Güçlerine bu sefer doğrudan saldırmamış, bir piyon tutarak onun vasıtasıyla saldırmışlardır. Bu piyon Fethullah Gülen’dir. Bu piyon 40 yıldır yalan-dolanla Ülkemiz sathında örgütlenmiş, sevgi ve hoşgörü sözleriyle Milletimizin bazı fertlerini aldatmış ve kendi tarafına çekmiştir. Evet, artık Haçlılar ve yanlarında kendilerine destek olan Siyonlar, Ülkemize doğrudan doğruya Hıristiyanlar ya da Yahudiler olarak saldırmıyorlar. Kendi yetiştirdikleri ismi ve cismi Müslüman ancak hedefleri Müslümanca olmayan hainleri üzerimize salıyorlar…” (Allah akıl fikir versin. Nefret söylemleri her zamanki gibi revaçta. Bu ülkede kötü ya Ermeni ya da Hıristiyan ve Yahudi’dir. Halbuki bu örgütü destekleyenlerin arasında ne bir Hıristiyan ne de Yahudi var. HYETERT). 

'Ermenistan'la yeniden müzakere'

Fatih Çekirge
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son Azerbaycan ziyareti sırasında çok önemli bir ‘barış atağı’ için nabız yoklamış. - Ermenistan’la yeniden müzakere. - Ermenistan’la yumuşama ve belki de sınırların açılması. - Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki krizin sonlandırılması. - Rusya ile normalleşmeden sonra çok anlamlı bir atak. Yani... ‘Dostların çoğaltılması...’. (Doğrusu milliyetçiliğin bu kadar kabardığı, FETÖ denen örgütün Ermenilerle özdeşleştirildiği bir zamanda Ermenistan ile yumuşama  -hem de Azerbaycan’a rağmen- bizce hayal ötesi. Darbe teşebbüsünden bulunacak kadar güçlü bir örgütün Ermenilerle bağdaştırılması düşüncesi ne kadar budalaca, ne kadar alçakça olursa olsun bu örgütü halkın gözünden düşürmek için Ermeni demekten başka yol bulmayanların zavallılığı da açık. HYETERT)

Khorenatsi Sokakta toplanan kalabalık Erivan sokaklarında yürüyüşe geçti.

NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre, yürüyüş tertipçilerinin ifadesine göre Khorenatsi Sok.-Nardos-Nalbandyan-Tumanyan sok. Abovyan Sok. –Cumhuriyet Meydanı ve Tigran Mets güzergahıyla tekrar Khorenatsi Sokağına geri dönecek. Güzergah Miras Partisi temsilcisi Armen Martirosyan tarafından duyuruldu.Yürüyüş katılımcıları yürüyüş öncesinde yapılan konuşmalarda ortaya konduğu gibi taleplerinin «Sasna Tsrer» Grubuna gıda, elektrik, tıbbi yardım ve iletişim olanaklarının sağlanması olduğunu ifade etmekteler.

“Nefret” ve “İntikam” Mutluluk Getirmez

Alİ Baturay
Ne biçim milletiz böyle? Çamur atmak  için her dönem malzeme var, Rumcular, PKK yandaşları, devlet yıkacak aykırılar ve şimdi de FETÖ’cüler... Bu ülkeyi yalnızca aynı çevreler seviyor, aynı çevreler sahipleniyor, en milliyetçi onlar, en vatansever onlar, en dindar onlar, diğerleri dolgu malzemesi hainler... Bakalım bu hedef gösterme yarışı nereye varacak? Geçmişte söylediklerinin gerçek olmadığı ortaya çıktı ; Rumcu ilan ettikler, bu ülkeyi  satacak dedikleri insanlardan kimisi  Cumhurbaşkanı, kimisi  Başbakan, kimisi  bakan oldu bu ülkede, hiçbiri  de ülkeyi satmadı… Rumculuk kıymetini yitirince başladılar PKK’cılığa... Onda da inandırıcı olamayınca darbe girişimini fırsat bilip şimdi FETÖ’cülük devreye girdi. Yapmayın be artık, sevin be insanları. Sevmeye çalışın, Türk’ü, Kıbrıslı Türkü, Kıbrıslı Rum’u, Yunanlıyı, Ermeni’yi, Yahudi’yi, Uzakdoğuluyu, Afrikalıyı... Sevin Müslüman’ı da Hıristiyan’ı da Sünni’yi de Şii’yi de Ortodoks’u da Katolik’i de... Sağcıyı da solcuyu da ortadakini de... Uğraşmayın be insanlarla... İnsanlara biraz da “insan” olarak bakmayı deneyin… “Nefret” ve “intikam” dünyada kime mutluluk getirdi ki?  (Bu da Kıbrıslı bir Türk’ün düşünceleri. Ermeni’ye, Hıristiyan’a ve Yahudi’ye her gün nefret kusan akademisyenler, yazarlar, politikacılar umarız biraz utanır. HYETERT)   

Eğilmez: “FETÖ’nün Stratejileri Ermeni Örgütleriyle Benzer”

Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Savaş Eğilmez, Haşhaşiler ile başlayan hainliğin, Ermeni terör grupları, asala ve pkk ile devam ettiğini son olarak da Feto’nun büyük alçaklığı ile şimdilik son halini aldığını ifade ederek, “Bugün Feto’nun gerek ülkemiz içerisinde gerekse yurt dışında kullandığı stratejiler, Ermeni terör örgütleriyle büyük benzerlik göstermektedir.” dedi. (Bu da sözde akademisyen.Ermeni kadar başına taş düşsün dersek ayıp olacak. Kötü ya başka isim bulamıyor. Halbuki bu örgütün bütün üyeleri ve destekçileri Müslüman Türk. Görevden alınanların da tutuklananların da hepsi Müslüman. Ne yazık ki bu nefret söylemlerine karşı çıkan yok. HYETERT)

Ermenistan Satranç Takımı Bakü'deki şampiyonaya katılmayacak

Ermenistan Milli Erkek Satranç takımı 1 Eylül'de Bakü'de start alacak 42. Dünya Satranç şampiyonasına katılmayacak. Bu açıklama Ermenistan Satranç Federasyonu başkan yardımcısı, büyük usta Smbat Lputyan'dan geldi. Ermenistan Erkek Satranç Milli takımı üç kez Dünya Satranç Olimpiyat şampiyonu (2006, 2008, 2012) unvanını kazandı, 2011 yılında Dünya Takımlar şampiyonası, 1999 yılında ise Avrupa Takımlar şampiyonasının galibi oldu.

Juncker: Türkiye'nin şu anda AB'de geleceği yok

Fransız televizyonu France 2'ye konuşan  AB Komisyonu Başkanı  Jean-Claude Juncker, Türkiye'de darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. İdam cezasının geri getirilmesi durumunda Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin derhal durdurulacağını söyledi. Juncker, "Türkiye'de şu andaki mevcut haliyle yakında AB üyesi olabilecek bir durumda değil ve uzun vade de böyle görünüyor" diye konuştu. Juncker, idam cezasının AB'de yeri olmadığını vurguladı. (Umarız Sayın Junker yanılır, AB üyeliğinden ümit kesilmesi Türkiye'nin gideceği yön her halükarda halkın ve azınlıkların aleyhinde olacaktır. HYETERT)

PDNSA İşgalinin 9. Günü: Khorenatsi Sokağında durum

Erivan Khorenatsi Sokağı üzerinde bulunan Polis Devriye ve Nöbet Servisi Alayı (PDNSA) binasının silahlı bir grup tarafından işgali üzerinden 200 saat geçti. Gece Khorenatsi Sokağında durum sakin ve rahat geçti. Şu anda alanda az insan bulunmakta. Bunlar gündoğumunu Khorenatsi Sokağında karşıladılar. Dün akşam PDNSA Binasını işgal eden silahlı gruba destek için Khorenatsi Sokağı tekrar kalabalıktı.