Etiketler

Malta Hospitalier Şövalyeleri Prensi ve Üstâd-ı âzamı Ermenistan’a resmi ziyarette bulunacak

Malta Hospitalier Şövalyeleri (Sovrano Militare Ordine, Malta Tarikatı) Prensi ve Üstâd-ı âzamı  Fra’ Matthew Festing bu akşam Ermenistan’a resmi ziyarette bulunacak. Ziyaret çerçevesinde Haşmetmeapları Prensin Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II’yle buluşmaları, Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan’la çalışma yemeğinde bir araya gelmesi vd. ziyaretleri öngörülmekte.

Fransa Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'soykırım' komisyonu

Fransa Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud Belkacem, okullarda "inkarcılığa son vermek" ve "soykırımlarının daha iyi anlaşılması" konusunda çalışmak üzere bir komisyon kurulduğunu açıkladı.
Bakan'ın verdiği bilgilere göre, yaşanmış "soykırımlarının" daha iyi anlaşılması için yeni pedagojik sistemlerin geliştirilmesi doğrultusunda çalışacak olan ve sosyolog, antropolog, lise ve üniversite eğitim üyeleri, hukukçu, gazeteci ve psikologlardan oluşan komisyon üyeleri konu üzerinde 1 yıl çalışacaklar.

Sevan Nişanyan’ın ‘dini değerleri aşağılamak’ davası 25 Ekim’de görülecek

Uluslararası Sevan Nişanyan’a Özgürlük ve Adalet Komitesi, duruşma öncesi Adalet Bakanlığı’nı sorumluluk üstlenmeye ve göreve davet etti. “Dini değerleri aşağılamak” suçlamasıyla yargılanan yazar, dilbilimci ve turizmci Sevan Nişanyan’ın davası, 25 Ekim 2016 Salı günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek. İstanbul 70. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın beşinci duruşması saat 11:45’te başlayacak.

27 Ekim 1999 Ermenistan Parlamento Baskının 17.Yılı Nedeniyle / Հ.Հ ՍԵՒ ՕՐԸ 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ 1999 ի ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹԵԱՆ ՆԱՀԱՏԱԿՆԵՐՈՒ ՅԻՇԱՏԱԿԻՆ.

17 yıl önce Nairi Unanyan'ın yönettiği silahlı bir gurup tarafından Ermenistan Parlamentosu  basılıp başta Başbakan Vazgen Sarkisyan,Meclis Başkanı Karen Demirciyan dahil  olmak üzere 8 parlamenter ve bakanın ölümüyle sonuçlanan parlamento baskınında Ermenistan Ulusal Meclisi kan gölüne dönüşmüş , saldırgan gurup bazı parlamenterleri de rehin almıştı.

Ermenistan'ın, "İskander M' ve Smerç sistemlerini kullanabilecek uzmanları var

20 Ekim'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Ermenistan Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin füze ve topçu kuvvetleri kurmay başkan yardımcısı albay Artavazd Yağmuryan, önemli açıklamalarda bulundu. Yağmuryan, Ermenistan hükümetinin, "İskender M" operatif taktik füze sistemlerinin kullanmasına karar verdiği an hasmın mevzilerinin vurulacağını belirtti. Bunun sadece Ermenistan'ın karar vereceği bir konu olduğunu vurgulayan Yağmuryan, diğer ülkelerin bu karara müdahale hakkı olmadığını da sözlerine ekledi.

Darbe nedeniyle ihraç edilen üç askere Hrant Dink davasında tutuklama talebi

Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturmada, yeni bir gelişme yaşandı.Agos Gazetesi yayın yönetmeni Hrant Dink cinayeti soruşturmasında meslekten ihraç edilen bir tuğgeneral ile iki eski jandarma görevlisi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İslamofobi’ye karşı Doğan Grubu’ndan ABD’de tarihi panel

Vuslat Doğan Sabancı : “Barışma istiyorsak birlikte yaşamanın yollarını bulmalıyız”. “Birlikte yaşama kurallarını oluşturuyorsak kendi hitabe özgürlüğümüze sahip çıktığımız dek başkasının da ‘duyulma’ hakkına sahip çıkmalıyız. Hepimiz birlikte bu gemideyiz. Ve bu gemiden başka gidebilecek yerimiz değil. Uzlaştırma istiyorsak birlikte yaşama yollarını bulmalıyız… Bunun için kalıplaşmış fikirlerimizi ve önyargılarımızı bir kenara bırakarak; ‘korkmadan, merakla’ ötekinin sesine kulak vermeliyiz. Birbirimizi anlamaya ve dinlemeye, ‘hakiki sohbete davet’ etmeliyiz. (İslamlardan oluşan DEAŞ, Elkaide gibi örgütlerin yaptıkları yüzünden sadece Müslüman olmayanlar değil Müslümanlar bile bunlardan korkarken İslamafobyayı önlemek kolay değil. Ancak kimse Müslümanların Müslüman olmayan halklara duyduğu kin, nefretten söz etmiyor. Kimse Türk basınında bolca görülen kin ve nefret kusan İslam Hıristiyan savaşı çığırtkanlarına ses çıkarmıyor. HYETERT)

What state of emergency means for Turkey’s Protestants

President Recep Tayyip Erdogan, while announcing the state of emergency July 21, said the decision was taken to eradicate the presence of the Fethullah Gulen movement in the state structure and elsewhere in the country. But since then, Kurds, Alevis, socialists and now the Protestants who had nothing to do with Gulenists are increasingly being targeted.

Bu Aliyev’in sabotajıdır, uluslararası toplum sert tepki göstermeli

Azerbaycan gerçek yüzünü gösterdi, bu Viyana ve St. Petersburg’da sağlanan mutabakatlara sabotajdır. Beyan bugün 21 Ekim’de Meclis’te düzenlenen basın brifinginde geçtiğimiz gece Ermeni tarafının başarıyla geri püskürttüğü Azerbaycan Silahlı Kuvvetlernin sabotaj denemesine değinen Meclis Bşk. yard. Eduard Şarmazanov’dan geldi. Bu ABD Dışişleri bakanı Kerry ve RF cumhurbaşkanı Putin aracılığıyla sağlanan mutabakatları hiçe saymak ve inkar etmektir

Rusya Dışişlerinden Karabağ açıklaması

20 Ekim'de gazetecilere brifing veren Rusya Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Marina Zakharova Dağlık Karabağ ihtilafının çözüm sürecini değerlendirdi. Zakharova, Moskova'nın AGİT Minsk Grubu'na üye ülkelerinin, bu sayıda Türkiye'nin Karabağ sorununun çözüm sürecinde yapıcı bir rol oynayacağını önemli bulduğunu belirtti.

CNN International Explores the Secrets of Armenia's Stone Henge

A stone circle located high in the highlands of Southern Armenia may in fact be the oldest stone observatory in the world, predating England's Stonehenge. Ac...


The Armenian Genocide Finally Gets Its Due With the Film ‘The Promise’

By Pietro A. Shakarian
An epic motion picture, it will introduce general audiences to a tragic chapter of history that has been shamefully denied for far too long.  Every year, on April 24, a solemn procession of men, women, and children commences in Yerevan, the capital of the former Soviet republic of Armenia. A sea of sad Armenian faces makes its way up to the hill of Tsitsernakaberd to the Armenian Genocide Memorial. It is here that every year the victims of one of the 20th century’s greatest crimes are quietly honored.

Feast of the Discovery of the Holy Cross

On Sunday, October 23, the Armenian Church will observe the Feast of the Discovery of the Holy Cross. The feast day marks the 4th-century “discovery” of the actual cross of the Crucifixion by Queen Helena, mother of the Roman emperor Constantine. At the advanced age of 80, this pious Christian woman made a pilgrimage to the Holy Land to identify places where Christ had walked some 300 years earlier. There, after years of prayer and good works, Helena was witness to a miracle: at the foot of Golgotha—the hill where Christ was crucified—workers under her sponsorship unearthed three wooden crosses.

Başbakan: Ermenistan ve Arap Dünyası arasında sıkı bağlar oluştu

Ermenistan ve Arap Dünyası arasında sıkı bağlar oluştu.Beyan 19 Ekim’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Erivan Büyükelçisi Jassim Mohammad Al-Qasimi’yle buluşması esnasında Ermenistan başbakanı Karen Karapetyan’dan geldi. Başbakanlıktan NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Karapetyan Ermenistan ve Arap Dünyası arasında zemininde devletler arası ilişkilerin geliştiği  sıkı bağlar oluştuğunu belirtti. 

Bulgar Küresel Asamblesi, Ermeni Soykırımını kınayan bir deklarasyon kabul etti

15-16 Ekim’de Bulgaristan’ın Varna kentinde Bulgar Küresel Asamblesi temsili organı Bulgar Küresel Parlamentosu 7. Olağan Genel Kuruluna Bulgaristan ve dünyanın farklı köşelerinden delegeler katıldı. Genel Kurulda oy birliğiyle Ermeni Soykırımını kınayan bir deklarasyon kabul edildi. 

«Ermenistan» Ulusal Fonu bağış kampanyası başladı

«Ermenistan» Ulusal Fonu (EUF) 2016 yılı bağış kampanyası HayPost’la ortaklaşa başladığı etkinlikle start aldı. EUP’den NEWS.am’e verilen bilgiye göre bağış kampanyası bu yıl «Benim Karabağ’ım» geniş başlığını taşımakta. Önceki yıllarda olduğu gibi tüm HayPost şubelerinden havale bedeli ödenmeksizin bağış yapılabilinecek.

OHAL ve KHK'leri üzerine bir açıkoturum

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon insanı etkileyen OHAL ve KHK'leri üzerine bir açıkoturum, Perspektif  Hukuk Topluluğunun girişimiyle, Ankara Hukuk Fakültesinde yapılacak.  Tarih ve saat: 26 Ekim Çarşamba günü saat 14.00.

Ermenistan Başbakanı: ''Ülkemizin yüzleştiği tehditlerin ortadan kaldırılması için elimizden geleni yapacağız''

Milletvekillerin sorurlarını yanıtlayan Başbakan güvenlik konularına da değindi. Hükümetin, Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ın yüzleştiği tehditlerin ortadan kaldırılması için elinden geleni yapacağını belirten Başbakan ''Sizi emin ediyorum ki, güvenlik alanında hükümet Ermenistan ile Artskh'ın (Dağlık Karabağ) yüzleştiği bütün tehditlerin ortadan kaldırılması, yeterli askeri kabiliyetin yaratması ve bölgede askeri dengenin korunması için elinden geleni yapacak'' dedi.

Ermenistan’dan 4 şehir UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağına katıldı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre, Ermenistan’ın 4 kenti Sisian, Sevan, Dilican ve Gümri UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağına katıldı. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve bu sırada dördüncüsü olan Eğitime teşvik etme ve deneyim değişimi için uluslararası platform yaratmak amacıyla 2012 yılında UNESCO tarafından Öğrenen Şehirler Küresel Ağı (UNESCO Global Network of Learning Cities (GNLC)) kuruldu.

Sarkisyan, Avrupa Halk Partisi zirvesinde bölgesel sorunlara değindi

Çalışma ziyareti çerçevesinde Maastricht’te bulunan başkan Serj Sarkisyan, bugün 20 Ekim’de Avrupa Halk Partisi (EPP) zirvesine katıldı. Zirveyi EPP Gn.Bşk. Joseph Dole yönetti.  Zirveye Avrupa Konseyi Bşk. Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Bşk. Jean-Claude Juncker, AB ve Doğu Ortaklığı ülkeleri EPP üyesi  partileri temil eden devlet ve hükümet başkanları katıldılar.

«Birliktelik Ekseni Ermeni Devleti» ortak başlığını taşıyan 8. Tüm Ermeni Basın Forumu başladı

Erivan’da bugün 20 Ekim’de «Birliktelik Ekseni Ermeni Devleti» ortak başlığını taşıyan  8. Tüm Ermeni Basın Forumu başladı. Forum çalışmalarını 20-22 Ekim’de Erivan’da, 23-24 Ekim’de Stepanakert’te sürdürecek.

Ermenistan ABD’yle olan Kitle İmha Silahlarının Yaygınlaştırılmasının Önlenmesi Anlaşma süresini uzatacak

Karar 20 Ekim’de yapılan Bakanlar Kurulu oturumunda kabul edildi. 2000 yılında imzalanan Anlaşma, 7 yıl süreyle uzatılacak. Taraflar, nükleer silahlar yanısıra bununla doğrudan bağlantılı maddeler, teknolojiler, bilgiler, kimyevi ve biyolojik silahların yayılmasını önleme yolunda  ortak tedbirler uygulayacaklar.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Hollanda'da

19 Ekim akşamı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, çalışma ziyareti ile Hollanda Krallığı'na gitti. Cumhurbaşkanlığının Halkla ilişkiler ve Enformasyon Servisinden edinen bilgiyr göre Sarkisyan, 20 Ekim'de Maastricht'te düzenlenecek olan Avrupa Halk Partisi (AHP- EPP) zirvesine katılacak.

Governor Names Members Of Council On Genocide And Holocaust Education

Michigan Gov. Rick Snyder announced the initial 15 appointments to the Governor’s Council on Genocide and Holocaust Education, which will work to identify strategies for providing and enhancing genocide education to students and providing resources for teachers. In June, Snyder signed a law making it mandatory in Michigan schools to add lessons about genocide to the social studies curriculum for grades 8-12, particularly teachings about the Holocaust and the Armenian genocide.

Sarkisyan: Ermenistan olanaklar ölçüsünde bilimin gelişimini çok yönlü destekliyor

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 19 Ekim’de «Ermenistan’da Birleşik Nükleer Araştırmalar Enstitüsü Günleri» başlıklı konferansa katılım amacıyla Ermenistan’ı ziyaret eden Enstitü direktörü Fiz-Mat bilimleri uzmanı, Akademi üyesi Prof. Dr. Viktor Matveev ve beraberindeki heyeti kabul etti. Konferans 19-22 Ekim’de Erivan’da yapılmakta olup Birleşik Nükleer Araştırmalar Enstitüsünün (BNAE) 60. Kuruluş ve Enstitüye Ermenistan’ın üyeliğinin 25. Yılı çerçevesinde yapılmakta.

ՎԷՏԱԹ ԹԻՒՐՔԱԼԻ. «1915-Ը ԱՅՍՕՐ Է / ՎԵՐՋԱՑԱՒ ՎԵՐՋԱՑԱՒ ՉՎԵՐՋԱՑԱՒ»

Հայկական Հարցը եւ 1915-ի Ցեղասպանութիւնը գրեթէ ամբողջական մակարդակով առաջին անգամ թրքերէն վէպի մը մէջ արծարծուեցաւ Վէտաթ Թիւրքալիի կողմէ: Վէտաթ Թիւրքալին թէ՛ այս նիւթին, թէ՛ փոքրամասնութիւններու առընչութեամբ անտարբեր գրող մը չէ: 2004 թուականին «Կորսուած վէպեր»[i] անուամբ հրատարակ ուած իր գիրքը, փոքրամասնութիւններու յիշողութեան մէջ անմոռանալի հետքեր թողած եւ «օրինական» շղարշով գործադրուած թալանելու գործողութեան` Ունեցուածքի Տուրքին պատճառած վէրքերը կը բնորոշէ.

Jailed Author Sevan Nisanian Awarded William Saroyan Medal

#FreeSevan
On September 23, 2016 friends of Sevan Nisanyan - a dissident writer and courageous intellectual unfairly imprisoned by the Erdogan regime since January of 2014 - organized a ceremony in Istanbul, Turkey to celebrate the William Saroyan Medal bestowed upon him by Armenia's Diaspora Ministry. As part of this evening, leaders of the International Committee for Freedom and Justice for Sevan Nisanyan read messages of solidarity sent from around the world, including from the Armenian National Committee of America (ANCA). Here is the ANCA's letter, read aloud in the Turkish language (the English text is provided below).

Ukraynalı tarihçi, Ermeni Soykırımı'nın Aziz Kurbanlarının" madalyasına layık görüldü

Ukrayna'lı "Tkuma" Holokost Araştırmaları Enstitüsünün müdürü İgor Şupak, 17 Ekim'de "Ermeni Soykrımı'nın Aziz Kurbanlarının" madalyasıyla ödüllendirildi. Ukrayna Ermenileri Birliğinin tarih ve kültür komitesi başkanı Davit Davtyan, madalyayı resmi bir törende İgor Şupak'a teslim etti. "Yahudi halkı ve Holokost" müzesinde ilk defa açılan Ermeni Soykırımı daimi sergisi, İgor Şupak'ın inisiyatifi ile hayata geçirildi. Proje, Ukrayna Holocaust Araştırmaları Enstitüsü olan "Tkuma" ile Ukrayna Ermenileri Birliğinin tarih ve kültür komitesinin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Ermenistan'da kadınların gönüllü askerlik yapma imkanları artırılabilir

20  Ekim'de Ermenistan Milli Meclisinin özel oturumunda Meclise sunulacak hükümet program tasarısına savunma alanında bazı yenilikler öngörüldü.Bu kapsamda özellikle kadınların gönüllü askerlik yapma imkanlarının artırılacağı öğrenildi. Kadınlar, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinde "Askerlik Yasası" kapsamında askerlik yapabiliyor.

Gegharkunik eyaletinde Duduk İcracıları Fleş-mob Festivali gerçekleşti

Gavar’da 17 Ekim’de «Gegharek» Eğitim-Kültür Topl. Kuruluşu ʺBağımsızlık Nesliʺ program çerçevesinde Duduk İcracıları Fleş-mob Festivali gerçekleşti. Ermenistan Gençlik Fonu’ndan (EGF) NEWS.am’ verilen bilgiye göre, etkinlik Cumhurbaşkanlığı Gn. Sekreterliğince toplumsal kuruluşlara tahsis edilen hibe program ve EGF’nin gerçekleştirdiği yarışma çerçevesinde hayata geçirildi.

Switalski: Erivan’da Ermenistan-AB müzakereleri yeni etabı gerçekleşecek

Önümüzdeki hafta Erivan’da Ermenistan  ve AB arasında yeni müzakere etabı gerçekleşecek. Bilgi 18 Ekim’de AB Ermenistan Delegasyonu Bşk. Piotr Switalski’den geldi. Switalski, bunun önemli bir etap olduğunu ifade ederek ʺ Ben her iki tarafın da kararlı bir ilerlem kaydedeceklerini sanıyorum ʺ dedi.

ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ 1668 ՀԱՅԵՐԷՆ ԱՍՏՈՒԱԾԱՇՈՒՆՉԻ Ա. ՏՊԱԳՐՈՒԹԻՒՆԸ ԱՄՍԹԵՐՏԱՄԻ ՄԷՋ

348 տարի առաջ, 12-13 Հոկտեմբեր 1688 թուականին Հոլանտայի Ամսթերտամ քաղաքի մէջ լոյս տեսաւ հայերէն Աստուածաշունչի առաջին  տպագրոթիւնը, որը իրագործուեցաւ  Ոսկան Վրդ. Երեւանցիի նախձեռնութեամբ ու գործունէութռամբ. 1665 թուականին Յակոբ Ջուղայեցի կաթողիկոսի քարտուղար Մաթէոս Սարկաւագ Ծարեցի ,փորձեց  նախ Իտալիոյ մէջ հայերէն տպարան մը հիմնել , սակայն  ծանր  պայմաններու պատճառաւ Իտալիոյ մէջ չի կրցաւ յաջողիլ եւհայերէն տպարան մը հիմնելու  նպատակով  անցաւ Հոլանտիոյ Ամսթերտամ քաղաքը:

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi başladı

Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin yerel ve bölgesel yönetimlerinin katıldığı ve 31. kez toplanan kongrede Türk heyetinin gündeminde 15 Temmuz darbe girişimi, Kıbrıs müzakereleri ve Ermenistan konusu yer alıyor.  Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Strazburg’da başladı. İki gün sürecek kongrede 18 kişiden oluşan Türk heyeti, 15 Temmuz darbe girişimi, Kıbrıs ve Ermenistan konularında kongre üyelerini bilgilendiriyor.

Navasardyan: Ermenistan ve Azerbaycan için stratejik silahların kullanılması global sonuçlara gebe

Elçi ve politolog Arman Navasardyan, Ermenistan ve Azerbaycan’ın askeri potansiyelinin güvenlik sorununu çözmediği görüşünde… Navasadyan, startejik silahların kullanılmasının global sonuçlara gebe olduğunun altını çizerek ʺErmenistan ve Azerbaycan, züccaciye mağazasındaki iki file benzemekteler. Biz Bakü’yü imha edebiliriz, ancak onlar da Erivan’da aynı şeyi yapabilirler. Buna izin vermemek gerek. Ben güvenliğimizi askeri potansiyelle bağlantılandırmıyorum. Bu ne Ermenistan ne de Azerbaycan için çözüm değilʺ uyarısında bulundu.

ANCA Strengthens Coalitions with Faith-Based Groups as Sponsor of In Defense of Christians Convention


Washington, DC – The Armenian National Committee of America (ANCA) strengthened the Armenian American community’s spiritual and civic ties to major national and international Christian organizations as a partner of last month’s In Defense of Christians (IDC) national convention in Washington, DC.

Denizli Valisinden Yahudileri Odaklayan “Üst Akıl” Kaçırmalarından Sonra Özür Geldi

Hedefi oldukları beyanlardan HaberTürk kanalıyla haberdar olan Türk Musevi Cemaati TMC, Twitter hesabından vali Ahmet Altıparmak‘a ve kamuoyuna bir twit mesajı yöneltti:“Sn. @a_altiparmak konuşmanızdaki Yahudiliği de hedef gösteren nefret söylemini kınıyoruz ” TMC twitinin ardında AKP İstanbul Milletvekili – TBMM resmi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu aynı kanaldan bir açıklama yaptı: “Bir dini topluluğu hedef alan ifadeler kesinlikle kabul edilemez. Maalesef azınlıkların yaygın kaderidir, mücadele çoğunluk toplumun görevidir. Sayın Valiyi makamının sorumluluğu gereği özür dilemeye davet ediyorum.” İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu bu yazışmalara dahil eden Mustafa Yeneroğlu, Denizli Valisinin panel sırasında sarfedilen ağır ithamları tekrar değerlendirmesini sağladı. Akşam saatlerinde TMC şu twitti yayımladı: “Sn. Valimiz @a_altiparmak yapmış oldukları söylem için özürlerini iletmişlerdir.

ՍԻԲԻԼ. Եթե ճակատագրիս մեջ կա Հայաստանում հաստատվելը, ապա մշտական կմնամ այստեղ

Պոլսահայ հանրաճանաչ երգչուհի Սիբիլի հետ ԲԱՐՈՄԵՏՐԻ բլից-զրույցի առիթը "Վանա լիճին" երգի պրեմիերան էր: Փայլուն ստեղծագործություն, հիանալի կատարում, անսահման հույզեր… Մի խոսքով, այս ամենը պետք է տեսնել: Սակայն Սիբիլի հետ մեր զրույցը, ըստ էության, չմնաց միայն տեսահոլովակի սահմաններում:

Yeşil Kart Başvuruları İçin Son Günler: Nelere Dikkat Etmeli?

Mehtap Çolak Yılmaz
Amerika Birleşik Devletleri her yıl binlerce insana yeşil kart veriyor. ABD’de çalışma ve oturma izni veren bu kart her yıl yapılan çekiliş sonrası dağıtılıyor. Bir sonraki çekilişe katılmak isteyenler için başvuru süresi Ekim ayında başladı. 3 Kasım ise son başvuru tarihi. Peki, 100 bin kişinin kura sonuçlarından 100 bin kişiye “kazandınız” mesajı gidecek ve neden sadece 55 bin kişi Yeşil Kart almaya hak kazanacak?

Çocuklar Arasında Irkçılığa Karşı Güçlü Mesajlar İçeren Bir Kitap: Andriana

Dimostenis Yağcıoğlu
Eğitimci ve yazar Elena Tasiopoulou, “O Aris den Fovate to Skotadi” [Aris Karanlıktan Korkmuyor] ve UNESCO’dan ödül almış, farklılıkları olan çocukları konu edinen “Fedonas, o Ksehoristos mu Aderfos” [Fedon, benim farklı ve özel kardeşim] kitaplarından sonra, bu sefer yeni çocuk kitabı “Andriana” ile okuldaki ırkçılığa ve daha somut olarak göçmen çocuklarının Yunanlı sınıf arkadaşları tarafından dışlanmasına karşı çarpıcı mesajlar veriyor.

Kilise görevlilerine suikast hazırlığında 'Özgür Binbaşı' iddiası

İzmit'teki Protestan Kilisesi görevlilerine 2013'teki suikast hazırlığında "Özgür Binbaşı" adlı bir askerin de yer aldığı iddia edildi. Kamu görevlilerinin davaya dahil edilmesini daha önce reddeden mahkeme, bu iddialara ilişkin soruşturma dosyasını bekleme kararı aldı. stanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaali ve kilise çalışanlarına yönelik suikast girişiminde bulundukları iddiasıyla haklarında dava açılan 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Piotr Switalski: Ermeni gençlerde Avrupalı kimliği çok güçlü

Erivan’da 18 Ekim’de Avrupa Kulübünün resmi açılışı gerçekleştirildi. AB Ermenistan Delegasyonu Başkanı Piotr Switalski, Avrupa kulüpleri düşüncesinin 25 yıl önce Portekiz’de başladığını kaydetti. Swtalski şunları kaydetti: ʺBu düşünce AB üyesi diğer ülkelerde yaygınlaştı hatta Avrupa sınırlarının dışına çıktı. Ermenistan’da gençlerin bu düşünce ve inisiyatiflerle ilgilenmelerinden mutluyum. İnisiyatiflerin Ermenistan’da da yayılması kesinlikle sembolik bir anlam taşımaktadır. Bu, Ermeni gençlerinin Avrupalı kimliğinin çok güçlü olduğuna tanıklık etmektedir. Bu Ermenistan gençliğinin Avrupalı gençlerle sadece AB çerçevesinde olmamak üzere diyalog ve işbirliğinin gerçekleştirilmesi amacıyla bağlar ve temasların korunmasıyla alakadar olduğu anlamına gelmektedir.ʺ

BM Temsilcisi: BM, Ermenistan’a gelen Suriyeli Ermenilere yardım etmeye hazır

Ermenistan Ombutsmanı Arman Tatoyan, Birleşmiş Milletleri (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Ermenistan temsilcisi   Christoph Bierwirth ile özel  tartışmalar düzenlendi... Ombutsman Tatoyan, Ermenistan’a gelmeyi planlayan Suriyeli Ermenileri konaklama gibi hukuki danışmanlık sorunların çözüçmesini önemsedi. Görüşmede Suriyeli Ermenilerin yeni akımı takdirde BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından olası maddi yardıma dair  konular tartışıldı. Mülteciler Yüksek Komiseri Ermenistan temsilcisi  Christoph Bierwirth, Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkileri çerçevesinde Suriyeli Ermeni ailelerine gereken yardımı göstermeye hazır olduğunu ve bu yönünde çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

HDP'li Garo Paylan'dan, Cumhurbaşkanı'nın mitinginde slogan atanlar hakkında suç duyurusu

HDP'li milletvekili Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trabzon'daki konuşması sırasında "Ermeni p.çleri yıldıramaz bizleri" sloganı atan grup hakkında suç duyurusunda bulundu.  Paylan duyurusunu, Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesi olan 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama' kapsamında 17 Ekim Cumartesi günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptı.

Tüm Ermenistan sathında kar yağıyor

Ermenistan Ulaştırma, İletişim ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığının verdiği bilgiye göre Artaşavan, Aparan, Aragats, Vanadzor, Stepanavan, Spitak, Abovyan, Hrazdan, Sevan, Gavar, Martuni, Vardenis, Djambarak, Dilijan, Vayk, Jermuk, Sisyan, ve Goris bölgeleri yanısıra Tigranashen, Saravan, Vardenyats, and Meghri dağ boğazlarında 18 Ekim saat 09:30 itibarıyla kar yağmakta.

En Müslüman Hıristiyan ülke!

L. Doğan Tılıç
Bu coğrafya ile bir ismi birlikte anmamak; değer atfedilen bir şeyle pek çok değerin ayaklar altına alındığı bir bölgeyi birlikte anmamak için, misal Erdoğan, IŞİD’e IŞİD demeyip DEAŞ demekte ısrar ediyor. Böyle yapınca, “İslam” ile tüm dünyanın belleğine korkunç bir kötülük olarak kazınmış bir örgütü birlikte anmamış, bir araya getirmemiş oluyor! IŞİD; Irak Şam İslam Devleti’nin, kendini devlet ilan eden bir terör örgütünün Türkçe kısaltması. DEAŞ de, Al Dawla al-Islamyia fil Iraq wa’al Sham’ın, aynı örgütün Arapça adının kısaltması. İkisinde de “İslam” var yani… Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin düzenlediği “İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları” sempozyumunun açılışında, İranlı iki akademisyenin 2010 yılında yazdıkları “İslam Ülkeleri Ne Kadar Müslüman?” makalesine göndermede bulundu. O makalede, Kuran ve Hz. Muhammed’in yaşam pratiklerine referansla ekonomik, idari, insan hakları ve siyasal haklar ile uluslararası ilişkiler gibi dört ana kategoride “İslamilik” ölçüleri belirleyen yazarlar, geliştirdikleri İslamilik ölçülerine göre dünyanın 208 ülkesini değerlendirdiklerinde, “en Müslüman ülke” Yeni Zelanda çıkıyor.Kuran ve Hz. Muhammed’in yaşamına referansla oluşturulan ölçülere vurulduğunda, ilk onda “Müslüman” sayılabilecek hiç İslam ülkesi yok! Listeye ilk giren 38’inci sıradan Malezya oluyor. Türkiye de 81’inci sıradaki “komünist” Çin’in bile epey arkasında 103’üncü..

Elçi: Fransız Kalkınma Ajansı, Ermenistan’da 40 milyon Dolar yatırıma hazırlanıyor

Fransız Kalkınma Ajansı (FKA), Ermenistan’da  altyapının iyileştirilmesi yönünde 40 milyon Dolar yatırıma hazırlanıyor. Beyan bugün 18 Ekim’de başbakan Karen Karapetyan’la buluşması esnasında Fransa’nın Erivan büyükelçisi Jean-François Charpentier’den geldi.

Süryaniler, iki köyü ele geçirdi

Irak'ta DAEŞ'e karşı savaşan Süryani milislerin oluşturduğu Ninova Ovası Koruma Güçleri’nin (NPU) Musul operasyonuna katıldığı ve kentin kuzeyindeki iki köyü özgürlüğüne kavuşturduğu belirtildi.NPU Komutanı Atra Kado, "Taarruz sırasında iki köyü ele geçirdik. Taarruza devam edeceğiz ve tüm Süryani köylerini geri alacağız. Özgürleştirmemiz gereken üç köy ve bir kasaba daha var" dedi.

Ermenistan ve Yunanistan’da karşılıklı Yunan ve Ermeni Araştırmaları Merkezleri kurulacak

Ermenistan ve Yunanistan üniversitelerinde Yunan ve Ermeni Araştırmaları Merkezleri kurulacak. Beyan bugün 18 Ekim’de Yunanistan’ın Erivan büyükelçisi Nafsika-Nancy Eva Vraila’yla buluşması esnasında Ermenistan Eğitim ve Bilim bakanı Levon Mkrtiçyan’dan geldi.  

Հայ ժողովրդի ստեղծած մշակութային արժեքները նրա վճռականության արտահայտումն են. Սաիթ Չեթինօղլուի գրախոսականը

ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք պատմաբան Սաիթ Չեթինօղլուն գրախոսական է գրել Արսեն Յարմանի կողմից հրատարակված
«Հայկական գրի մշակույթը» գրքի համար, որում ներկայացրել է Պատմական Հայաստանում և ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում հայկական գրի մշակույթի զարգացումը, տարածքումն ու ավանդույթները: «Արմենպրես»­ը ներկայացնում է Չեթինօղլուի րախոսականն ամբողջությամբ:

Türkiye-Rusya normalleşmesi Kafkasya’yı etkiler mi?

Outlook Enstitüsü Uzmanı Mehmet Fatih Öztarsu
Ermenistan konumunu itibarıyla Kafkasya ve Orta Doğu arasında önemli bir yere sahip. Fakat Rusya’nın sağladığı askeri teçhizatları kullanabilme kabiliyeti Ermenistan’da yoktur. Erivan bu desteği Dağlık Karabağ’daki işgali devam ettirme aracı olarak görse de Rusya bölgede çıkabilecek olağanüstü durumlara acilen müdahale etme durumunu gözetiyor. Bu konuda Rusya’nın yapması gereken tek şey, Dağlık Karabağ meselesindeki tutumunu netleştirmek ve işgalin sona erdirilmesini sağlamaktır. Bu sayede Ermenistan’a giden Rus askeri teçhizatlarıyla ilgili ne Bakü’nün ne de Ankara’nın endişesi kalır. Şu dönemde Rusya bölgedeki gidişatı öncelik olarak kabul ediyor. Ermenistan ise bu silahlarla Azerbaycan’ı provoke etmek için elinden geleni yapıyor ve yapacaktır. Çünkü Ermenistan bölgede herhangi bir dengeyi gözetmek durumunda olan bir ülke değil. Fakat Azerbaycan sahip olduğu şartlar gereği dikkatli olması gereken taraftır. Nisan 2016 çatışmasına benzer bir kışkırtma gelirse Azerbaycan’ın bu defa yapması gereken tek şey, hızlı biçimde operasyon yapıp  bütün harici rayonları işgalden kurtarmak ve dünyaya kendi haklılığını göstermektir. Maalesef nisan çatışmalarında Bakü çok yavaş davranıp, diğer devletlerin tepkisini görmeyi tercih etti.

Gündelik faşizm

Serdar M. Değirmencioğlu / @DirenenSerdar / serdardegirmencioglu@gmail.com
Yaklaşık bir yıl önce, 25 Ekim’de, tarihçi David Cesarani 58 yaşında öldü. Cesarani bir soykırım tarihçisi olarak tanınsa da çalışmalarının değeri hiç azalmadı. Soykırım artık geçmişte kalan, ancak tarihçilerin ilgisini çekebilecek bir sorun olmaktan çok uzak. Cesarani bu konuda 2001’de özetle şunları söylüyordu: Bugün Yahudi Soykırımı gayet güncel çünkü geçmiş yeniden yaşanıyor. Ruanda’da yaşananlar soykırımın geçmişte kalmadığını gösteriyor. Avrupa’nın gözlerin önünde, Bosna’da gerçekleştirilen “etnik temizlik” de öyle. İnsan haklarının sürekli olarak çiğnenmesi de, sığınmacılara yönelik tutumlar da geçmişten yeterince ders alınmadığını gösteriyor. Bu sözlerden çıkarılabilecek en önemli ders, geçmişin kendiliğinden geçmişte kalmadığı, daha doğrusu kalamayacağı. Geçmişin geride kalması için yaşanmış bütün korkunç olaylarla, en ince ayrıntısına dek yüzleşmek gerekiyor. Yüzleşmek de büyük bir çaba demek. Hem bu çabayı ortaya çıkarabilmek, hem de yüzleşmenin ötesine geçerek barışı kurabilmek için toplumsal irade gerekli.

Musullular korku içinde evlerine kapandı

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'a yönelik Musul operasyonu sürerken, birçok Musullu korku içinde evlerine kapandı. Guardian'ın haberine göre, Ebu Muhammed takma adıyla konuşan bir Iraklı, "Herkes evinde kalıyor. Çünkü kimse ne olacağını bilmiyor. DEAŞ çoğunlukla etrafta motosikletle geziyor. Hem hafif hem de ağır silahları var" dedi. Hava saldırılarında genellikle DEAŞ hedeflerinin tam isabetle vurulduğunu belirten Ebu Muhammed, "Ancak DEAŞ sivillerin evlerine girip, halkla karışıyor Örneğin, DEAŞ kuzenimin evinin yanındaki eve büyük miktarda el yapımı patlayıcı koydu.

Hepimize Hayırlı Olsun Ortadoğu’ da Müslüman’ın 30 Yıl Savaşları Başladı

Ertuğrul Özkök
Hıristiyan dünyası kendi içindeki din savaşını birkaç yüzyıl önce yaşamıştı. Protestanlar ve Katolikler diye ayrılıp, kendi savaşlarını kendileri yapmıştı. Şimdi Müslümanların 30 Yıl Savaşları başladı.
Ama kendi başlarına bu işi yapamadıkları için, yapmaya cesaret edemedikleri için, Hıristiyanları da işe karıştırdılar. Kirli bir vekalet savaşı başladı...Kimse bize maval okumasın. Bakmayın oraya Şii mi girsin, burayı Sünni mi alsın garabetine... Bu, İslam dininin savaşı da değildir. Bu, apaçık, ihtiraslı liderlerin ülkelerindeki meseleleri bile yürütemeyen kasaba siyasetçilerinin İslam dini üzerinden yürüttüğü kirli bir savaştır.

Siyasetçinin Ekonomiye Etkisi

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Kendisini başarılı hisseden iktidarların özgüveni bazen istenmeyen sonuçlar verebilir… Toparlarsak birçoklarının seslerini çıkarmadan kabullenir gözüktükleri ‘faiz enflasyonun nedenidir’ önermesi, eğer ekonomi diye bir bilim varsa yanlıştır. Oysa tersi küresel çoklu dengelerin hakim olduğu dünyamız ekonomisinin temel kurallarından biri… Piyasa ‘reel’ faizleri eşitler, nominal faizleri değil. Ancak eğer ekonomi anlayışımız gerçeklere dayanmazsa ülke riskimiz artar ve piyasa o zaman reel faizleri de eşitlemez… Bizimki hep yüksek kalır, beklenen yatırımlar da gerçekleşmez.

Pes dedirten uygulama: Ding-dong kilise çanına benziyor…

Ali Ekber Ertürk
Konya-Ankara arasında hizmet veren hızlı trenlerde ve bekleme salonlarına, anonstan hemen önce verilen “Ding-dong” sesi, “Kiliselerdeki çan sesini hatırlatıyor” denilerek kaldırıldı. TCCD yetkilileri “Yolcular o sesten rahatsız oluyordu'' açıklaması yaptı. (Basının büyük bölümü Hıristiyanları düşman ilan ederken neden pes diyelim. Yakında çan seslerinin kesilmesini isteyenler de çıkarsa şaşılmaz. HYETERT)

Ermeni-İranlı ortak üretimi olan film Karabağ savaşını anlatıyor

Ermeni-İranlı ortak üretimi olan , İranlı Ermeni yönetmeni Anahit Abat’ın “Karvachar” filminin çekimleri tamamlanıyor. Panorama.am’e konuşan Ermenistan Milli Sinema Merkezi müdürü Gevorg Gevorgyan Karabağ’da çekilen filmin çekim çalışmalarında İranlı tarafın büyük katkısı olduğunu belirtti.

Khachig Tölölyan’dan Diaspora-Ermenistan dialoğuna dair sorular

Diaspora sözcüğünden önce, ‘dağılmak’ (ցրուիլ) kelimesi vardı. Kendi durumumuzu çok önceleri ‘dağınıklık’ (ցրօնք) olarak nitelemişiz. Halkımız vatanını 11. yüzyıldan itibaren terketmeye başladı. Herhangi bir özel kelime yoktu tabii o zamanlar. O toplumların kendileri ile ilgili düşünceler 1915’ten sonra oluşan topluluklardan çok daha farklıydı. Bir günden diğerine, kırım ve asimilasyon nedeniyle bir diaspora oluştuğunda, oluşumlarında korkunç bir afetin varlığı büyük bir role sahiptir. Ermeni olsun veya olmasın, mesela ekonomik koşullar altında eğer bir topluluk var oluyorsa, bir felaketten sonra meydana gelen şekillendirici hafızaya sahip değildir. Öyle ki, Ermeni ve Yahudi diasporalarının birbirlerine benzemesinin sebeplerinden biri de budur. Fakat ekonomik sebeplerden dolayı insanların kitleler halinde göç etmesi sonucunda meydana gelen yeni toplulukların bu durumla bir benzerliği yoktur. Toplumsal hafızanın öneminden bahsettin. Büyük bir felaketten doğan bir toplum olarak bizim de toplumsal hafızamızın referans noktası Soykırım. Dolayısıyla zaman içinde veya farklı Diaspora topluluklarında Soykırım algısı ne gibi değişiklikler gösteriyor?

Bir iman, iki kilise..

Sedat Kaya / skaya@haberhurriyeti.com
“Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece 2’ye ayrılırlar; İyi insanlar ve kötü insanlar.”.. İmam Metin her yeri temizliyor, her an ibadete hazır halde, pırıl pırıl tutuyor.. Zaman zaman Amerika, Arjantin ve farklı ülkelerden gelen Gregoryenler bu kilisede ibadet ediyor. “Başka dinlerin ibadethanelerine saygı göstermek gerek” diyor imam Metin Halıcı.. Ve ekliyor. “Dinlerde esas hoşgörüdür.. Kiliseyi temizlemem ilk başlarda çok yadırgandı.. Eşim ve çocuklarım da çok şaşırmıştı..Ancak daha sonra onlar da alıştı ve kiliseye gerekli özeni gösterip temizlik konusunda bana yardımcı oluyorlar.” Umarız yakında görevden alınmaz..

Patrik Kirill, İngiltere’ye giderek bir ilki gerçekleştirdi

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, dün İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Böylece İngiltere'ye giden ilk Rus patriği olan Kirill, kentte Meryem'in Ölümü ve Azizler Katedrali'nde bir ayini yönetti.  Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, İngiltere'de bir ilki gerçekleştirecek Rusya Ortodoks Kilisesi'nin Britanya Adaları'ndaki varlığının 300. yıldönümü nedeniyle Londra'ya gitti.

Ermenistan Ombudsmani, Suriyeli Ermeniler için uluslararası kurumlara başvurdu

Ermenistan insan hakları koruyucusu Arman Tatoyan, Suriye'de yaşayan Ermenilerin güvenliğini sağlamak ve destek vermek ricasıyla BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsicisi, Avrupa Ombudsman Enstitüsü, Uluslararası Ombudsman Enstitüsü, Uluslararası Kızılh Komitesi yöneticilerine başvurdu.

Rusya Ermenistan’a yeni silahlar gönderecek

Yerevan’da 14 Ekim tarihinde düzenlendiği KGAÖ Kolektif Güvenlik Kurulu’nun Oturumu sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin Rusya’dan Ermenistan’a yeni silahların gönderilmesi üzere bir anlaşma yaptı. Basında yer alan haberlere göre Vladimir Putin artık gereken talimatları verdi ve önümüzdeki haftalar süreç başlayacak.

Akka Denetim Timi Ermenistan'a Gidecek

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması (AKKA) kapsamında Ermenistan'da AKKA denetiminin icra edileceğini duyurdu. TSK'dan yapılan açıklamada, "AKKA kapsamında Türkiye tarafından 17-22 Ekim 2016 tarihleri arasında Ermenistan'da AKKA denetimi icra edilecektir. AKKA Denetim Timimiz, denetim ve görev sonu çalışmalarının tamamlanmasından sonra 22 Ekim 2016 tarihinde yurda dönecektir" denildi.

Expo'yu 4 Milyon Kişi Ziyaret Etti (1)

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Christian Schmidt ile birlikte Antalya'da Expo 2016 sergi alanında bir araya geldi… Schmidt, Alman Meclisi'nin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını tanımasıyla ilgili şunları kaydetti: "Sayın Bakan ile Alman Parlamentosu'nda çıkarılan 'Ermeni Yasası'nı da görüştük. Bu görüşmelere tarih bilimcilerinin de katılması gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu yasanın kesinlikle Türk halkına veya şu anki Türk hükümetine yönelik rencide edici bir yasa olarak tasarlanmadığını, öyle bir niyetin olmadığını kesinlikle ifade ettik. Bu yasa Almanya'nın da geçmişiyle yüzleşme, hesaplaşma deneyimleri göz önünde bulundurularak, burada geleceğe yönelik bir düşünce ve tartışma bağlamında düşünüldü. Bu tartışmaları gelecekte de sürdürmeliyiz. Türk tarafının da bir önerisi olarak örneğin, Ermeni tarafının da katılımı olan görüşmelerin sürdürülmesi ve başlatılması, bütün tarafların katkısıyla."

Başbakan Yardımcısı Kaynak: 'Terörü bölgeden temizleyeceğiz'

Muhammet Özer
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye’nin PKK, DAEŞ, PYD ve FETÖ terörüyle aynı anda savaştığını ifade ederek, savaşın şeklinin savunma pozisyonundan taarruz pozisyonuna geçtiğini söyledi… Cumhurbaşkanımızla, başbakanımızla görüştük. Zaten Diyarbakır’da bölgeyi yeniden inşa kapsamında bütün vakıf eserlerini vakıflar genel müdürlüğü olarak biz ihale ettik, yer teslimi yaptık. Bunun içinde Diyarbakır’ın ve Güneydoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi de var. Ermeni yani Lozan anlaşması gereğince azınlık vakfı statüsünde olan bütün vakıfların; ister sinagog olsun, ister kilise olsun Ermeni Kilisesi,Süryani kilisesi, her ne ise o, onlarında restorasyonunu Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak yapıyoruz. Türkiye’de tabii bir de PKK terörü var, DAEŞ terörü var. Bunlarla da yoğun mücadele ediyoruz” dedi.