Etiketler

TARİHTE BUGÜN : 12 KASIM 1942

Yervant Özuzun
Varlık Vergisi yasası yürürlüğe girdi: 
(Ve 1998 yılındaki DGM'lik yazım). Varlık Vergisi: Azınlık karşıtı politikaların, 1942 tarihli versiyonuydu. Almanya'dan esen, ırkçı ve faşizan rüzgarların etkisindeki, Saraçoğlu Hükümeti döneminde yasallaştı. 11.Kasım.1942'de Mecliste 350 milletvekilinin oy birliğiyle kabul edildi. (76 vekil oylamaya katılmamıştı.) 12 Kasımda (4305 Sayılı Yasa) ile yürürlüğe girdi. Genel bir vergi gibi yasallaşmış, uygulama hemen başlamıştı. Hedef kitle; Rumlar, Ermeniler, Yahudilerdi.

11 Kasım 1942, Saraçoğlu: “Türk piyasasını Türklerin eline vereceğiz”

11 Kasım 1942’de TC Maliyesi zamanın savaş şartlarından etkilendiği alenen belli olan 1942 tarih ve 4305 sayılı kanunla konulan olağanüstü bir servet vergisi yürürlüğe koydu. 11 Kasım 1942, Saraçoğlu:  “Türk piyasasını Türklerin eline vereceğiz” O yıllarsa yayınlanan Antisemit karikatür. Varlık Vergisi kanununun resmi gerekçesi, "olağanüstü savaş koşullarının yarattığı yüksek kârlılığı vergilemek" olarak dile getirilmiş olsa da sonuçta direkt olarak  gayrı Müslimleri hedef almıştır.

Malkoçoğlu sendromu

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Bize normal gelen bu halin dışarıdan bakıldığında epeyce ‘ergen’ bir tutum olduğunu idrak etmekte yarar var. Üst akıl ve büyük düşmanların dünyası ister istemez karşılığını bir tür ‘Malkoçoğlu sendromunda’ buluyor. Yaralı olmakla birlikte, karşısında birleşmiş olan bütün düşmanlarını tek elle ‘halleden’ ve diz çöktürterek yitirilmiş saygıyı yeniden hak eden bir kahramanlık öyküsü…  Bari bu sendroma kapılmayı heveslendiren zihinsel ortam ve siyasi kışkırtmanın ‘üzerine’ çıkabilecek, kendimize içeriden bakabilecek bir ‘yerli’ geleneğimiz de olsaydı… Ama anlaşılan o ki bazı şeyler yaşansa da öğrenilmeyebiliyor.

Elections Bring Broad Bipartisan Victories for ANCA Endorsed Candidates

Featured Story Latest National News Top Stories1 day ago. 
 ANCA Congratulates President-Elect Trump; Recognizes Strong Campaign Run by Secretary Clinton. WASHINGTON—More than 93 percent of the Congressional candidates backed by the Armenian National Committee of America (ANCA) prevailed in Tuesday’s hard-fought elections, as U.S. voters elected Donald Trump President and maintained Republican majorities in the Senate and House.

Overwhelming Majority of ANCA-WR Endorsed Candidates Win

LOS ANGELES—While Donald Trump’s ascent to the US presidency has dominated the election news cycle, candidates vying for federal, state and local offices also had reason to celebrate Tuesday night, as an overwhelming majority of candidates endorsed by the Armenian National Committee of America-Western Region won their races.

Ermeni öğrenciler, ABD üniversitesindeki Atatürk sunumunu engelledi

California State University Northridge’de (CSUN) okuyan Ermeni öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili yapılması planlanan dersinin sunumuna engel oldu. CSUN’de ders veren Prof. Dr. George W. Gawrych’in ’Atatürk haftası’ etkinliği çerçevesinde hazırladığı ‘Liderlik Sanatı’ başlıklı ders, bir grup Ermeni öğrencinin protestosuna sahne oldu.

Cerrah: Ben Suçluysam İstanbul Valisi ve İçişleri Bakanı da Suçlu

Elif Akgül
Yeniden görülen Dink cinayeti davası dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın savunmasıyla devam ediyor…* Cinayetin hemen ardından İstanbul'da yaptığımız, dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TEM Daire Başkanı ve Savcının da bulunduğu toplantıda, İstihbarat Daire Başkanı olan Ramazan Akyürek ne F4 raporundan [Dink'in öldürüleceğine dair istihbarat raporu] ne de 17 Şubat 2006 tarihli, bu istihbarata ilişkin Trabzon'un İstanbul'a gönderdiği yazıdan bahsetmedi. Cinayetten sonra bile Akyürek belgeleri gizlemeye devam etti…* Ortada görevi ihmal varsa bu İstihbarat Daire Başkanı'nın, Trabzon İstihbarat Şube'nin ve İstanbul Valisi'nin ihmalidir. Eğer ben suçluysam, Dink için koruma talebinde bulunmayan Dink avukatları da, Samast Agos'u keşfe geldiğinde onu gören Agos çalışanları da görevi ihmalden suçludur, böyle saçmalık olabilir mi.

CHP'den 'AB' açıklaması

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, 'Avrupa Birliği İlerleme Raporu'na ilişkin açıklamada bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, 'Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nun Türkiye hakkında yayınlanan en ağır rapor olduğunu belirterek, “Diliyoruz ki bu raporda belirtilen eksiklikler hükümet tarafından ciddiyetle bir an önce ele alınsın ve katılım müzakerelerinde taahhüt edilen zorunluluklar bir an önce yerine getirilsin” dedi.

Ermeni Soykırımı gerçeğini tanıyan Ragıp Zarakolu ve Özgür Gündem’in 8 gazeteci hakkında dava açıldı

Türkiye merkezli “Özgür Gündem” haber sitesinin 9 yöneticisi hakkında 4 ayrı suçlama ile dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Umut Tepe tarafından yürütülen soruşturma sonucu aralarında Ermeni Soykırımı gerçeğini kabul eden gazeteci, yazar Ragıp Zarakolu bulunduğu Özgür Gündem'in 9 yöneticisi hakkında iddianame düzenlendi. Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnal Kızılkaya, eski Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin, Yayın Danışma Kurulu üyeleri Aslı Erdoğan, Bilge Contepe, Filiz Koçali, Necmiye Alpay ve Ragıp Zarakolu hakkında düzenlenen iddianamede şüphelilerin; 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma', 'Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma', 'Suç İşlemek Amacıyla Kurulan Örgüte Üye OImak' ve 'Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak' suçları kapsamında cezalandırılmaları talep edildi.

Kamber.. Orkestra.. Kilise.. Mektup..

Babannem anlatırdı.. Geçmişte 2 tane kilise varmış Aktaş'da.. Vaftiz ya da nikah töreni olduğunda gider bir kenardan kilise müziği, kilise korosu falan dinlermiş.. ''Hepsi de tanıdığımız, bildiğimiz insanlardı'' derdi.. Çarşıda, pazarda, rastlayıp konuştuğumuz, Ilca'da birbirimizin sırtını sabunladığımız insanlar.. Çocukların paskalya’da yumurta, ramazan bayramı’nda da şeker topladığı.. Kimsenin ''Niye geldiniz? demediği..''  Ulan diyorum bazen; topu topu iki kilise değil miydi bu.. Hadi yıktın yıktın, bari bir kaç parça eşyasını sakla.. Bir kandil, bir şamdan, bir fotoğraf.. Sadece 'Vuslat Hanım'ın fotoğrafı var Selahattin İkiz'de.. Onun dışında her yer karanlık.. O fotoğrafı da Ayhan Kerse vermiş Akpınar'dan.. (Saklayamaz çünkü amaç tarihi silmek izleri yok etmek. HYETERT)

Türkiye Ermenileri Patriği Seçimi Tartışmaları Yine Alevlendi

Mehmet Oğuzhan Tulun
Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob Mutafyan, 1984 yılında Patriklik görevine başlamış, ancak 2008 yılında Alzheimer hastalığına yakalanması sebebiyle yavaş yavaş kamusal hayattan çekilmeye başlamış ve görevini yerine getiremez hale gelmiştir. Sağlık durumunun giderek kötüleşmesi sebebiyle bu yılın Mart ayında II. Mesrob’un annesi, mahkeme kararıyla II. Mesrob’un vasisi olarak atanmıştır. (Ne gariptir ki, kimse yanlışı, hatayı üstlenmiyor. Görevini kötüye kullanıp Eş patrik seçimini engelleyenler, engellemeyi bilerek önlemeyenler haklı çıkmak derdinde. Dürüstçe evet yanlış yaptık diyen yok. Bu halk gerçekten bunları hak etmiyor. HYETERT)

Official Opening of New Seminary Campus / Veternas Day

eNewsletter of the Eastern Diocese
The long-awaited official opening of St. Nersess Armenian Seminary’s new campus in Armonk, NY, will take place on Saturday, November 12. His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, will officiate over the consecration and opening ceremonies, scheduled to begin at 10:30 a.m.

Ermenistanlı milletvekili: Türkiye’de yüz yıl önce yaşananlar tekrarlanıyor

Milletvekili Akhoyan, politik haber ve analizlerin yer aldığı The Euroasia Daily’e verdiği mülakatta, “Türkiye’nin içinde bulunduğu mevcut durumu eleştirmeyen tek bir insan olabileceğini sanmıyorum” diye konuştu. Türkiye’de iktidarın, “günah keçisi bulmayı alışkanlık haline getirdiğini” ifade eden Akhoyan, “Yüz yıl önce Ermeniler vardı, şimdi ise Kürtler var. Böylelikle kendi eylem ve siyasetlerini meşru göstermeye çalışıyorlar. Türkiye’nin gerçeklerle ve kendi tarihiyle yüzleşmeyi ötelemesi, ne yazık ki yüz yıl önce yaşananların tekrarlanmasına neden oluyor. Yüz yıl önce Türkiye’de iktidarın Ermenilerin imha edilmesine yönelik siyaseti, bugün Kürtlere uygulanmaktadır” dedi.

Haritalar neden kuzeyi yukarıda gösterir?

"Dünyadaki yerimizi bilmek temel bir hayatta kalma becerisidir". Haritalar neden hep kuzeyi yukarıda gösterir? Bunun ilginç hikâyesini ve dünyayı algılamamız üzerindeki etkisini  BBC Türkçe'den Caroline Williams derledi. Dünya'ya uzaydan baktığımızda yukarıda ne görürüz? Kuzey Kutbu cevabını veren sadece siz olmazsınız. Ama doğru cevap bu değildir. Herkes dünyayı bu şekilde hayal etse de bu algıyı destekleyen bilimsel bir veri yok aslında. Ama bunun hikâyesi biraz tarih, biraz da astrofizik ve psikoloji içeriyor.

Turkey Converts Hagia Sophia to Mosque

By Robert Jones
This is how the minds of Islamic supremacists seem to work: If you want churches to remain churches, it means you are "disturbed by the Koran or Islamic prayers," and you disrespect or "insult" Islam. According to Islamic scriptures, those who "insult" Islam or its prophet Muhammad are to be executed.
•          So if one wants to survive under Islamic rule, one has to submit to Islam and accept one's own inferior status. There is apparently no place for diversity or civilized, equal coexistence of Muslims and non-Muslims in Islamic nations.

İlk Türk Füzesinin Yaratıcısı Kirkor Divarcı ve Tarihin Tozlu Sayfalarına Hapsedilen Hikayesi

Dilek Üğüden@sarisinbiriyim
Kim bilir, birilerinin, ülkemiz tarihindeki küçük(!) dokunuşları olmasa, bugün nasıl bir yerde yaşıyor olurduk? Küçücük şeyler, ülkemizin kaderini değiştirmiş olabilir; ve yine aynı küçük şeyler, belki de bu kaderi değiştirebilirdi. Şimdi size muhtemelen daha önce duymadığınız bir isimden bahsedeceğiz: Kirkor Divarcı. Bakın onun hikayesi, nasıl tarihin tozlu sayfalarına hapsedilmiş ve hatta o sayfalar yakılmış…

Los Amigos De Herman, Nardis Jazz Club Sahnesine Konuk Oluyor !

16 Kasım Çarşamba, 21:30 UTC+02
İstanbul'da Nardis Jazz


AK 2016 Kasım Türkiye İlerleme Raporu (İngilizce)

EN EN EUROPEAN COMMISSION Brussels, 9.11.2016 SWD(2016) 366 final COMMISSION STAFF WORKING DOCUMENT Turkey 2016 Report Accompanying the document Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions 2016 Communication on EU Context Turkey remains a key partner for the European Union. Turkey has been linked to the EU by an Association Agreement since 1964 and a customs union was established in 1995. The European Council granted the status of candidate country to Turkey in December 1999 and accession negotiations were opened in October 2005. At the EU-Turkey Summit of 29 November 2015, the EU and Turkey decided to reinvigorate and deepen their relations in all key areas of joint interest.

Polonya elçisi: Bundan böyle Ermenistan-AB Anlaşmasının imzalanmasında hiçbir engelin olmayacağı umudundayım

Bundan böyle Ermenistan ve AB arasında Anlaşmanın imzalanması için hiçbir engelin olmayacağı umudundayım. Beyan 9 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında Polonya’nın Erivan Büyükelçisi İrji Marek Nowakovski’den geldi. 

Armenian Americans congratulate Donald Trump

WASHINGTON, DC – Over 93% of the Congressional candidates backed by the Armenian National Committee of America (ANCA) prevailed in yesterday’s hard-fought elections, as U.S. voters elected Donald Trump President and maintained Republican majorities in the Senate and House. “We congratulate Donald Trump on his victory, commend Secretary Clinton on a hard-fought campaign, and thank Armenian American voters who went to the polls in record numbers to back federal, state, and local candidates who champion issues of special concern to our community,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian.  “We look forward to getting to work right away in engaging with the Trump Administration and the incoming Congress to make progress on the full range of the Armenian American community’s public policy priorities.”

BD’deki Ermeni Diasporası Donald Trump’ın zaferle çıktığı seçimlerde hüsrana uğradı.

Ermeni Diasporası’nın desteklediği ve “Sözde Ermeni Soykırımı” iddialarını destekleyen Hillary Clinton başkanlık seçimlerini kaybederken başta Bob Dold, Mark Kirk olmak üzere Ermeni Diasporasına yakın Kongre Üyeleri seçimlerde başarısızlığa uğradı.

DEAŞ Irak'ta kilise yıkıyor

Irak'ın Musul kentinde terör örgütü DEAŞ, Dominikan rahiplerine ait kiliseyi yıkmaya başladı.  Irak’ta terör örgütü DEAŞ militanlarının, Musul kent merkezinde yer alan Dominikan rahiplerine ait kiliseyi yıkmaya başladığı bildirildi. Ulusal Bilgi Ajansı'nda (iç istihbarat) görevli Binbaşı Muhammed Abdülaziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DEAŞ militanlarının Musul'da halk arasında kıyamet kilisesi olarak bilinen, Dominikan rahiplerine ait kiliseyi içindeki eşyaları boşaltarak yıkmaya başladığını belirtti.

William Saroyan’ın “Ulan, Papağan mısın?” kitabı Aras Yayıncılık tarafından yayımlandı

İstanbul’da Aras Yayıncılık tarafından ABD’de yaşamış dünyaca ünlü Ermeni yazar William Saroyan’ın öyküleri içeren “Tso, Papağan mısın?” kitabı yaymlandı. Kitap artık Aras Yayıncılık sitesi üzerinden satışa çıkarıldı. Hovhannes Şeohmelyan tarafından Batı Ermenice’ye çevrilen kitabın editörlüğü Sevan Deyirmecyan ile Hrak Papazyan tarafından yapıldı.

Ermenistan ile Avrupa Birliği arasında yeni Çerçeve Anlaşması

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Nazaryan, 9 kasım tarihinde Hollanda Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Doğu Ortaklığı ilişkilerinden sorumlu özel temsilcisi, büyükelçi Andrian Palm'ı kabul etti. Görüşme sırasında Ermenistan ile Avrupa Birliği arasında yeni Çerçeve Anlaşmasının müzakere süreci ele alındı.

Bracelet created by Armenian jewelers is most popular gold ornament in Turkey

The bracelet, which Armenian jewelers had created 300 years ago in Tokat Province of Turkey, is still the most popular and respected gold ornament in Turkey. Yaşar Gençay, President of the Jewelers’ Association of Tokat, noted that this bracelet quickly gained great reputation and it was named the Tokat Bracelet, according to Sözcü newspaper of Turkey.

İlhan Berk’in Balad’ı

Eyyup Azlal 
İstanbul'u bir deniz kızı olarak düşünürsek, Balat onun masalsı dünyasının eski bir tebessümüdür. Denize açılan dar sokakları, ahşap binaları ve Arnavut kaldırımı dik yokuşlarıyla bir İstanbul vardır…. Bugün hala eskisi gibi, yokuş başlarında, sokak aralarında, Sermet Muhtar Alusun yıllar önce kaleme aldığı, süslü-püslü kadınları, melon şapkalı, siyah setreli, altın köstekli, sakallı beyleri ve kıyılarında vızır-vızır işleyen kayıkları ve yelkenlileriyle o eski Balatı bulamasak da, geçmişe uzanan dar sokak aralarında bu semt Rum, Musevi ve Ermenilerden kalma eski anılarla dopdoludur. Rumca da olduğu gibi Ermenice'de de "Saray" anlamına gelen "Balad" adı değişmeden günümüze kalmış nadir İstanbul semtlerinden biridir… Zaman, Balat semtinde birçok şeyi silmiş yok etmiş. İnsan dokusu kalmamış burada. Ama Balat`a özgü o mistik hava, o mimari doku hala mevcut. Ve Balat tıpkı yıllanmış eski bir şarap gibi buruk ve güzel...

XX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI

Bu yıl yine doğal takvimi olan Kasım ayında oynanmaya başlayacak turnuvanın katılımcıları belli oldu. Turnuva 14 Kasım 2016 Pazartesi akşam oynanacak ilk gün karşılaşmalarıyla başlayacak. Bu yıl turnuvaya 13 dernek takımı katılıyor. Bu yıl Feriköy Derneği salonundaki maçlar iki gurup halinde oynanacak. Gurup maçları sonunda dereceye giren ilk dört takım karşı guruptaki takımlarla eleme usulü maçlar oynayarak birinciliğe ulaşmaya çalışacaklar.

Adrin Nazarian, California Eyalet Meclisine tekrar seçildi

Dailynews’un verdiği habere göre Nazarian, rakibi Angela Rupert’ı geride bırakarak Meclisteki yerini korudu. Akşam saat 21:00 itibarıyla açılan sandık sonuçlarına göre Nazaryan seçmenlerin %62’sinin oyunu aldı.

Ermeni dostu Kongre üyelerinin seçim başarısı

Ermeni inisiyatiflerini destekleyen Kongre üyeleri Adam Schiff ve Bred Sherman seçimlerde başarı kaydederek ABD Kongresindeki sandalyelerini korudular. Schiff ve Shernam seçmenlerinin %70’ni aşan bir kısmının oyunu alarak emin bir galibiyet kaydettiler. ABD Kongresi Ermenistan’a Destek Grubu üyleri Jackie Speier ve David Valadao da seçimde başarılı oldular.

Israel to Issue Stamp in Honor of Aznavour’s Parents for Saving Jews

Aznavour Family (Source: ArmRadio).
NEW YORK (ArmRadio)—In a recent meeting held in New York with the International Raoul Wallenberg Foundation (IRWF), representatives Mordecai Paldiel and Zvika Kichel, Charles Aznavour confirmed the riveting story of courage in which his late parents, Knar and Mischa, as well as his sister Aida and himself, had played a key role during the dark days of the Nazi occupation in France. With a great sense of humbleness, Aznavour told how his parents gave shelter at their own home to Jews, Armenians and others who were persecuted by the Nazis. By so doing, the Aznavours had given the gift of life to other, while risking their own.

Donald Trump'tan zafer konuşması

ABD'nin 45. Başkanı olan Donald Trump, seçim merkezinde zafer konuşmasını yaptı ve 'Tüm Amerika'nın başkanı olacağım' vaadinde bulundu. Dünyanın merakla beklediği ABD başkanlık seçimlerinde sonuç belli oldu, Cumhuriyetçi aday Donald Trump Birleşik Devletler'in 45. Başkanı seçildi. Demokrat Hillary Clinton, 277 delegeye ulaşan Trump'ın karşısında hezimet yaşadı. Zaferin ardından seçim merkezinde konuşan Donald Trump dünyaya dostluk mesajları verdi.

Türk milliyetçiliği ve tarihin icadı 2. Bölüm

 Etienne Copeaux /Türkiye uzmanı, jeopolitik alanında doktora
“Tarihin icadı” başlıklı bu metin, yazımını 1994 yılında tamamladıktan sonra yayınlanan ve aynı yıl sunumunu yaptığım doktora tezimin bir özeti olarak hazırlandı. Çalışmalarımın sonucunu, Autrement yayınları aracılığıyla büyük bir kitleyle ilk kez paylaşmayı deniyordum. Hiçbir geri dönüş ya da ilgi gösteren olmadı. Türk milliyetçilerin “tarih tezi” o kadar aşırıydı ki belki de benim abarttığımı düşünmüşlerdi. Bazıları da hiç ilgi çekmeyecek bir konuya ilgi gösteriyor olmama şaşırıyorlardı. Yirmili ve otuzlu yıllarda Mustafa Kemal tarafından gerçekleştirilen reformlar arasındaki bu reform genellikle tarihçiler tarafından unutulan bir reformdu.

İlerleme Raporu’nun özeti: Neredeyse her alanda gerileme var

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun Türkiye ile ilgili ilerleme raporunda neredeyse her alanda gerileme olduğu görüşüne yer verildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamındaki uygulamaların eleştirildiği 2016 Türkiye İlerleme Raporu’nda özelilkle ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasinin uygulanması gibi konularda yaşanan gerilemeye dikkat çekildi. Raporun yayınlanmasından hemen önce Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’yle AB üyelik görüşmelerinin dondurulmasını istemişti.

AB, Türkiye İlerleme Raporu açıklandı, Kati Piri: Türkiye’yle üyelik görüşmeleri dondurulmalı

Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye İlerleme Raporu yayınlandı. Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’nun Türkiye ile ilgili sert eleştiriler içeren İlerleme Raporu açıklandı. Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri’den ise Türkiye’yle AB ‘üyelik görüşmelerinin hemen dondurulması’ açıklaması geldi. Raporda yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü ve diğer temel demokratik standartlar konusunda geriye gidiş olduğu ifade edildi. Raporun yayınlanmasından önce ise Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Kati Piri açıklamalarda bulundu.

New South Wales Young Liberals unanimously recognise Armenian, Assyrian and Greek genocides

(Sydney, Australia): The Young Liberals of New South Wales (NSW) Council Meeting unanimously passed a motion last week, recognising the Armenian, Assyrian and Greek Genocides of 1915-1923 and calling on the Commonwealth government of Australia to condemn the genocides perpetrated by the Ottoman Empire. The motion, moved by Armenian-Australian Young Liberal Movement member, Armen Arakelian was greeted with full support from all attending the Council meeting.

Sarkisyan’dan Trump’a tebrik mesajı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ABD Başkanlık seçimlerinde kazanan Cumhuriyetçi Partisi temsilcisi Donald Tramp’a tebrik mesajı gönderdi. ABD Cumhurbaşkanı makamına seçilmesi vesilesiyle Tramp’a tebrik mesajında Sarkisyan “Amerika halkı, bilginizi ve tecrübenizi gibi vizyonunuzu ile yaklaşımlarınızı iyice takdir ederek ülkeyi yönetme sorumluluğunu size verdi” ifadelerine yer verdi.

AB’den Türkiye’ye sert eleştiriler

Avrupa Konseyi 2016 Türkiye raporunu açıkladı. Rapor yargı bağımsızlığı, ifade ve basın özgürlüğü, insan hakları ihlâlleriyle ilgili ağır eleştiriler içeriyor. Rapora göre Türkiye ekonomisinde de 'geriye gidiş' var. Avrupa Komisyonu 2016 Genişleme Raporu’nu açıkladı. Avrupa Birliği’ne (AB) aday ülke statüsünde olan Türkiye ile ilgili raporda, yargı bağımsızlığı, basın ve ifade özgürlüğü, insan hakları konularında eleştirilere yer verildi. Vize muafiyeti için şartların yerine getirilmediği hatırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetiminde baskın bir etkisi olduğu belirtilirken, ekonomi için ise ‘Türkiye ekonomisi işlevsel bir piyasa ekonomisidir’ ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanlık seçimleri Washington'un Güney Kafkasya siyasetini nasıl etkileyecek?

Soykırım iddiaları, farklı siyasi aktörler tarafından gerekli duyulduğunda Türkiye’ye karşı kullanılan bir şantaj ve cezalandırma aracıdır. Clinton da Trump da, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gidişatına bağlı olarak bu aracı kullanabilirler. Mesele, net olarak, bu şekilde algılanmalıdır. ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemde oldukça gerilmiş olduğu bir gerçektir. Clinton, seçim sürecinde çıktığı televizyon programlarında diğer pek çok şeyin yanı sıra ABD’nin Suriye’de PYD’yi silahlandırması gerektiği gibi Türkiye’nin karşı çıktığı pek çok şeyi açıkça ifade etmiştir. Genel olarak bakıldığında, Clinton’ın başkan seçilmesi durumunda ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da gerileceği düşünülebilir. Bu durumda ise, 1915 mevzusunun ABD tarafında Türkiye’ye karşı bir silah olarak kullanılma olasılığı gündeme gelir. Fakat şunu da akılda tutmak gerekir ki, 1915 mevzusu Türkiye’ye şantaj yapmak için oldukça kullanışlı bir kozdur ve bu kozu ABD veya başka bir ülke ilk fırsatta değil, kendisi için en doğru zamanda kullanmak isteyecektir.

Mahmut Alınak'tan 'Aşk, Hicran ve İsyan' '

Bu coğrafyada bütün ırmakların tarihi kanlıdır. Dicle, Fırat ve Munzur kadar Serhat boylarının Aras’ı da kızıl akmıştır bir zaman. Ve nehirler hiçbir zaman pasaport ve tel örgü tanımamıştır. Romanları, denemeleri, kalem kavgası yazıları ve siyasetçiliğiyle tanıdığımız Mahmut Alınak bu defa modern bir destanla Aşk, Hicran ve İsyan’la çıkıyor okurun karşısına. Destan, çünkü eserde Karapét' é Xaço' nun gökleri sarsan yüz yıllık sesi var, Rüstemé Zal'ın dağlara çekilen ruhu ve Nâzım Hikmet'in Şeyh Bedrettin Destanı'nın çığlığı var.

Avustralyalı milletvekili, Ermeni Soykırımına ilişkin kelime oyununa son verilmesi çağrısında bulundu

Avustralya eski Savunma bakanı Joel Fitzgibbon, Avustralya Hükümetine Ermeni Soykırımına ilişkin kelime oyununa son verilmesi çağrısında bulundu. Fitzgibbon Avustralya Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmada  ʺMilletler topluğumuzun, 1915’de Ermenilerin başına gelenin soykırım olup olmadığına ilişkin kelime oyunu üzerinde haddinden fazla sarf ettiğine sonucuna ulaştım. Biz 1915-1923 yılları zaman diliminde sadece etnik aidiyetinden ötürü yüz binlerce Ermeni’nin hayatını kaybettiği  fiili üzerine daha fazla zaman harcamalıyız” dedi.

Թուրքիայի համշէնցիներ. բարդ ինքնութիւն

Հիքմէթ Աքչիչէք / Գրող եւ ուսուցիչ / repairfuture.net
Ինքնութեան հարցն աշխարհում ամենաշատ ուսումնասիրուած թեմաներից է։ Որեւէ ինքնութեամբ ծնուել կամ ինքնութիւնը ձեռքբերել... Մարդկանց ինքնութիւնն ի՞նչ չափանիշներով է որոշւում։ Կիրառուող լեզու, կրօն, թէ՞ մշակոյթ։ Ինքնութիւնը կարծրատիպ չէ։ Երբ ասում ենք հայկական ինքնութիւն, համշէնցիներն առաջին մտաբերուող խումբն են։

Ukraynalı bir grup milletvekili de Ermeni Soykırımının tanınmasına ilişkin karar tasarısına destek verdi

Ukraynalı bir grup milletvekili de Ermeni Soykırımının tanınmasına ilişkin karar tasarısına destek verdi. Ukrayna Parlamentosundaki farklı parti gruplarından bir grup milletvekili, Meclis üyesi  Bitali Barvinenko’nun yasama inisiyatifine desteğini ifade etti. Genocide.org.ua’nın verdiği habere gör, tasarıya Rönesans Partisinden Dmitri Svyatash ve Muhalif İttifak’tan Mikhail Dobkin ve Dmitri Dobkin katıldılar.

Fransa’nın Avignon kentinde «Missak Manouchian» büstü açıldı

Fransa’nın Avignon kenti Perdigie kasabası merkezindeki parkta, Ermeni Soykırımı Haçkarının yakınındaki bir alana 5 Kasım’da Fransız Direniş Hareketi savaşçısı, Fransa ulusal kahramanı, Fransız Legion d’Honneur niçanlı «Missak Manouchian»ın (1906-1944) büstünün açılış töreni gerçekleştirildi.

Türk milliyetçiliği ve tarihin icadı 1. Bölüm

Etienne Copeaux / Türkiye uzmanı, jeopolitik alanında doktora
“Tarihin icadı” başlıklı bu metin, yazımını 1994 yılında tamamladıktan sonra yayınlanan ve aynı yıl sunumunu yaptığım doktora tezimin bir özeti olarak hazırlandı. Çalışmalarımın sonucunu, Autrement yayınları aracılığıyla büyük bir kitleyle ilk kez paylaşmayı deniyordum. Hiçbir geri dönüş ya da ilgi gösteren olmadı. Türk milliyetçilerin “tarih tezi” o kadar aşırıydı ki belki de benim abarttığımı düşünmüşlerdi. Bazıları da hiç ilgi çekmeyecek bir konuya ilgi gösteriyor olmama şaşırıyorlardı. Yirmili ve otuzlu yıllarda Mustafa Kemal tarafından gerçekleştirilen reformlar arasındaki bu reform genellikle tarihçiler tarafından unutulan bir reformdu.

'Cerrah, 'Dink'e karşı ses getirecek eylem' ibaresinin yer aldığı yazıyı imha etmemi söyledi'

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, ''Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, beni telefon ile arayarak 17 Şubat tarihli (Dink'e karşı ses getirecek eylem) ibaresinin yer aldığı Trabzon'dan İstanbul'a gelen yazıyı imha etmemi söyledi" dedi. 

Amerika Sandık Başında

Amerika, 45‘inci başkanını seçmek üzere sandık başında. Amerikan siyasetini derinden sarsan uzun bir kampanya sürecinden sonra seçmenler ya ülkenin ilk kadın başkumandanı olarak Demokrat Hillary Clinton’ı ya da milyarder işadamı Donald Trump’ı seçecek.

Ağbaba Kilisenin Akıbetini Sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Malatya gibi tarih kokan bir kente gelen turist sayısı yok denecek kadar az sayıdadır. Malatya’nın kültürel, sosyal ve turizm açısından gelişimi için kentin tüm dinamiklerinin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, restorasyonuna 2012’de başlanıp, 2014 yılında  durdurulan Malatya Çavuşoğlu Mahallesindeki Taşhoron Kilisesi’nin akıbetini sordu. Ağbaba, Malatya’daki tarihi eserlerin neden kaderine terk edildiğinin açıklanmasını istedi.

HDP'li Paylan'dan çirkin benzetme! 'Ermeni soykırım'

HDP’li Garo Paylan'dan çirkin tahrik! Paylan, tutuklamaları sözde "Ermeni soykırımı" benzetmesi yaptı… Paylan, Twitter'dan Ermeni diasporası tarafından çarpıtılarak dillendirilen 1915 olaylarına gönderme yaparak “Yaşadığımız yıl 1915, gün 24 Nisan’dır. Ülkemizi gençlerimizi bu faşistlerin yakmasına izin vermeyeceğiz” mesajını paylaştı. Paylan'ın bu çirkin paylaşımına, sözde "soykırım" iddiaları konusunda en yoğun lobi faaliyeti gösteren, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nden destek geldi. O ifadeler ANCA Başkanı Aram Hamparian sayfasında paylaştı.

Rusya ve Ermenistan orduları birleştiriyor

Rusya ve Ermenistan, Kafkasya kolektif güvenlik bölgesinde birleşik ordu grubunu kuruyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunulan anlaşma taslağında, grubun, "Kafkasya bölgesinde, tarafların güvenliğini sağlama amacıyla" kurulduğu belirtildi. Anlaşmanın 5 yıllık olduğu ve tarafların anlaşmadan çıkma talebini dile getirmediği sürece otomatikman uzatılacağı ifade edildi.

Italian Foreign Minister pays tribute to the memory of Armenian Genocide victims

Armradio - Italian Foreign Minister Paolo Gentiloni visited the Tsitsernakaberd Memorial today. Minister Gentiloni laid a wreath at the memorial to the Armenian Genocide victims and paid tribute to their memory with a minute of silence. Director of the Armenian Genocide Museum (AGMI) Institute Hayk Demoyan briefed the guest on the history of construction of the Tsitsernakaberd Memorial.

Fransa Camii kapatır sorun olmaz, Türkiye kilise kapatırsa...

Fransa'nın terörle sınavında her yol mübah! Camii kapatır, din adamlarını sınır dışı eder, canını istediğini tutklar, daha fazla camii kapatmak için kolları sıvar... Kim ne der ki? Peki Türkiye teröre destek verdiği gerekçesiyle kilise kapatsa! (Türkiye kapatmaz ya yıkar ya da camiye çevirir.  HYETERT)

Mardin'de bulunan Kiliseler ve Manastırlar

Meryemana Kilisesi ve Patrikhanesi
1860 yılında yaptırılan kilise, akustik bir ses düzenine sahiptir. Kilisede, patriğin oturma yeri ve vaaz yeri ahşap el işçiliği ile süslenmiş olup, zarif bir görünüm sergilemektedir.Patrikhane, 1895 yılında inşa ettirilmiştir. 1988 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilen Patrikhane, restore edilerek 1995 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eski Patrikhane binasının bir kısmı, 1914-1915 yıllarında yapılan genişletme çalışmalarında yıkılmıştır.

Türkiye makulden kopuyor

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Resmi tarih Birinci Dünya Savaşı’na zorla sokulduğumuzu, muharebeleri kazanmamıza rağmen müttefiklerimiz yenildiği için masa başında kaybettiğimize inanmamızı ister. Ama bu söylemin genç Cumhuriyet dönemi ‘Kemalist’ tarihçiliğinin çok ötesine giden bir dürtü, hatta bir ‘ihtiyaç’ olduğunu bugünlerde bir kez daha görüyoruz. Muhafazakar kesimlerin de bu türden gerçek dışı kabullere inanma ihtiyacı var. Dünya Savaşı ile ilgili basit gerçek, nihayette savaşı kaybettiğimiz ve daha önemlisi bu savaşı ‘kendimizin’ istemiş olduğudur. Savaşa katılma kararı büyük toplumsal coşku ile karşılanmış, lehte gösteriler yapılmıştı. Bu savaşın imparatorluğun kaybedilmiş topraklarını geri almak için iyi bir fırsat olduğu duygusu toplumsal bilinçaltına hakim olmuştu. Ama sonuç hüsran oldu… Kaybedilen toprakları kazanmak bir yana, o savaşta daha da toprak kaybedildi. Çünkü toplumun bir bölümü ve zamanın yönetimi gerçeklerden kopmuş, kendileriyle ilgili nesnel değerlendirme imkanını yitirmişti.

Raffi Hovhannisyan’ın İstanbul konuşması Türkler ve Azerbaycanlıları sinirlendirdi

Partisi Gn. Bşk. Raffi Hovhannisyan 6 Kasım’da Uluslararası Asya Siyasal Partileri Kongresnini (ICAAP) Göç ve Mülteciler temalı özel forumuna katıldı… Azerbaycanlı ve Türk delegelerin müdahalelerine sonrasında Raffi Hovhannisyan bölgedeki tarihi ve süregiden gelişmelere ilişkin Ermeni görüşünü sunmak üzere söz istedi. Hovhanisyan konuşmasında Türkiye’de muhalif parti milletvekillerinin son tutuklamalarının, siyasi özgürlüklerinin sınırlandırılmasının kabul edilemez olduğu, bunların 1915’te Ermeni Soykırımına çok benzediği, bunun yurtsuzlaştırma ve mülteci sorununun oluşumu yanısıra Ankara resmi çevrelerinin inkarcı politikası ve Ermenilerin hayatını kurtaran binlerce hakkaniyetli Türkün unutulmaya yüz tutan hikayelerinin yol ayrımına dönüştüğünü kaydetti.

French Resistance hero Missak Manouchian’s bust unveiled in Avignon, France -

Armradio - The bust of Missak Manouchian, National Hero of France, who participated in the Resistance Movement in France, was solemnly opened in Perdiguier Central Park of Avignon, France. Attending the event were the Mayor of Avignon, Cécile Helle, Armenia’s Honorary Consul in Marseille Samvel Lalayan, President of the Armenian-French Cultural Association of Avignon Véronique Bruna-Mardoyan, Members of French Senate and National Assembly, author of the sculpture Marcella Kratz, representatives of local and regional governments, political and public figures, clergymen and French Armenians.

Western Armenian translation of Willam Saroyan collection published in Istanbul

Armenian publishing house in Istanbul has published a collection of William Saroyan’s stories in Western Armenian translation. The volume, entitled “Are you a – Parrot?” was compiled back in 1994. It was translated from English by Hovhanns Sheohmelian. The editor of the edition is Aram Sepetjyan.