Etiketler

Hrant Dink suikastinden yargılanan Tuncel, kitap çıkardı

Tuncel, Dink cinayetinin perde arkasını yazdığını öne sürdü
Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan ve ‘büyük ağabey’ olarak adlandırılan Erhan Tuncel, Dink ailesiyle görüşmek istediğini söyledi. Dink suikastinin azmettiricisi olarak yargılanan Erhan Tuncel  "Hrant Dink Suikastının Perde Arkası ve Amerika’nın Yeniçerileri" adlı kitabıyla basının karşısına çıktı! (Bu gidişle ilk seçimde milletvekili olsa şaşmamak gerekir.HYETERT)

Dink duruşması arasında hâkime gözaltı

Dink cinayeti davasında tutuklu sanık Ramazan Akyürek ifade verirken duruşmaya verilen arada mahkemenin üyesi Bünyamin Karakaş gözaltına alındı. Hakim Karataş, Gülen örgütüne üye olmakla suçlanıyor. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin davada, tutuklu sanık Ramazan Akyürek ifade verdiği sırada duruşmaya verilen arada, bu mahkemenin üye hâkimlerinden olan ancak duruşmaya katılmayan Bünyamin Karakaş'ın, Gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında odasında gözaltına alındı.

BU TOPRAKLARIN SESLERİ TÜRK MÜZİĞİNDE ERMENİ BESTECİLER./ ԱՅՍ ՀՈՂԵՐՈՒՆ ՁԱՅՆԵՐԸ ԹՈՒՐՔԱԿԱՆ ԵՐԱԺՏՈՒԹԵԱՆ ՀԱՅ ԵՐԳԱՀԱՆՆԵՐԸ.

Dr.med.Sarkis Adam
Önsöz.
Toplumsal yaşamda  huzur, barış ,hoşgörü ve birlikte yaşama anlayışının gelişmesinde sanat ve kültür çok  önemli bir işleve sahiptir. Sanat ve kültürün gelişmesine katkıda bulunanlar, insanlığa, insanların birlikte yaşamalarına, birbirlerini daha iyi anlamalarına  hizmet etmiş olurlar ,toplumların  en çok ihtiyaçı  olan da  budur. Osmanlı kültürünün çok önemli öğelerinden biri olan ,Osmanlı devri Türk musikisi ,bünyesine  farklı unsurlar katarak onları hem etkilemiş ve hem de onlardan etkilenmiştir.

Cumhuriyet Meydanına Yılbaşı ağacının yerleştirilmesi çalışmaları başladı


Erivan Cumhuriyet Meydanına, Yılbaşı ağacının yerlştii,lme çalışmaları bugün 2 Aralık’ta başladı. Ağacın bir hafta zarfında hazır olması beklenmekte. Yılbaşı ağacının uzunluğunun 30 metre olduğunu kaydedelim.

Cumhurbaşkanı, AGBU 110. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte hazır bulundu

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve eşi Rita Sarkisyan bugün 2 Aralık’ta Aleksandr Spentaryan Opera ve Bale Tiyatrosunda, Ermeni Genel Hayri Birliği (AGBU) 110. Kuruluş yıldönümü çerçevesinde düzenlenen müzik ve dans etkinliğine katıldı.Etkinlikte Ana Taht Kutsal Etchmiatsin, AGBU Nork Ermeni Evlatları Evi ve «Tumo» Yaratıcı Teknolojilr Merkezi öğrencileri icralarda bulundular.

AB Konsey’i ve Ermenistan arasında Hava Ulaştırma Anlaşması müzakereleri başlıyor

AB Komisyonu ve Ermenistan arasında, Ermenistan’ın Avrupa ortak hava bölgesine katılımına yönlik Hava Ulaştırma Anlaşması müzakereleri başlıyor. Ermenistan Ulaştırma, İletişi ve Bilişim Teknolojileri bakanlığından NEWS.am’e verilen bilgiy göre Doğu Ortaklığı üyesi ülkeler devlet başkanlarının 2015 yılı Riga zirvesi, AB ve Ermenistan arasında havacılık alanındaki ilişkilerin gelişimi için dönüşümsel oldu. Özellikle Riga Bildirisi, Ermenistan’ın Ortak Hava Bölgesine katılımı hususunu perçinledi.

“Niye İbranice yazmıyorsunuz?”

Roni Margulies / ronmargulies@btinternet.com
Annemin adı nüfusta Kıladet olarak kayıtlıdır. Resmî yazışmalarda, resmî görüşmelerde kendisi de Kıladet yazmak, Kıladet demek zorundadır. Hatta son yıllarda, devlet daireleriyle ilişkilerini ben yürütüyor olduğum için, annem hakkında bu ismi ben de kullanmak zorunda kaldım. Kimse garipsemedi. Uygur kökenli bir Orta Asya ismi mi sandılar, kıl ve adet kelimelerinden oluşan, eski Türkçe bir teknik terim diye mi düşündüler, bilemiyorum. Ama sağ kaşını hafifçe yükselterek, "Bu ne be?" ifadesiyle bana bakan olmadı hiç. Ama gerçek adını söylesem, Claudette desem, tahminen olurdu.

Syrian Armenian Film Wins ‘Best International Documentary’ at Torino Film Festival

Arts & Culture Film International Top StoriesNovember 28, 2016
TURIN, Italy—Syrian-Armenian filmmaker Avo Kaprealian’s film Houses Without Doors was one of the two wins for the Best International Documentary award at the 34th Torino Film Festival in Italy, read Torino Film Festival’s official website.

What Is Advent?

"Establish your hearts, for the coming of the Lord is at hand." (James 5:8)
Advent means “coming”—the coming of Christ. In Armenian it is called Hisnag from the word for “fifty. ” It is the 50-day period during which we prepare to celebrate the Nativity and Theophany of our Lord and Savior Jesus Christ. It is a time for us to think of the why of Christmas—why the greeting cards, the decorations, the gifts, the family gatherings? A time to look within our hearts to see if there is anything that stands between us and the Good News of Jesus’ birth.

Pontus’un kripto-hristiyan Rumları, İslam ve Hıristiyanlık arasında

Zeynep Türkyılmaz / Osmanlı tarihcisi
Günümüzde Ermeni ve Türk kimliği- Türkiye'den bakış. Karadeniz Bölgesi’ndeki Müslüman Ermeniler, Hemşinliler’in durumu giderek daha iyi biliniyor olsa da, Türkiye’deki Rumların durumu tersine bilinmiyor ya da tabu. Türkiye’de Rum, Yunanistan’da Osmanlı Rumu olarak anılan Bizans İmparatorluğu’nun varisleri, Yunanistan ile gerçekleştirilen ve iki ülke arasındaki savaşa son vereren mübadele operasyonu sonucunda sınırdışı edildiler. Milletler Cemiyeti’nin de desteği ile dini aidiyet temelli bu büyük etnik temizlikten etkilenmeyen bir tek genç Türkiye Cumhuriyeti topraklarında kalmalarına izin verilen İstanbul Rumları ile Gökçeada ve Bozcaada Rumları oldu.

Kalbim Turkuaz yeni yılda raflarda

C.Kafesoğlu
2 yıl önce yayınlanacaktı, yayınevi kurbanı oldu. Yeni editörler okudu, ama basmama gerekçeleri komediydi. İşin çivisi çıktı derken Chiviyazıları herkesi susturdu. Niver Lazoğlu’nun romanı Kalbim Turkuaz ocakta okurla buluşuyor. Selam bile vermeden, bağırıyor beş metreden,
“Kalbim Turkuaz basılıyor...” İki Niver arasında zaman ne çabuk geçmiş!

Zabel Yesayan'ın üçüncü kitabı Türkçede: Sürgün Ruhum

Yaşadığı dönemin en önemli Ermeni yazarlarından biri olan Zabel Yesayan'ın "Hokis Aksoryal" yani "Sürgün Ruhum" kitabı yaklaşık bir asır sonra eser sahibinin doğduğu şehirde yayımlandı. Mehmet Fatih Uslu tarafından Türkçeye kazandırılan kitap Aras Yayıncılık tarafından basıldı. 5 Şubat 1878'de İstanbul'un Üsküdar semtinde doğan, Sorbonne'da ders alarak üniversiteye ilk giden Ermeni kadın olan Zabel Yesayan'ın (doğduğu zamanki adıyla Zabel Hovhannesyan) ismi her geçen gün Türkiye'de daha fazla anılır/bilinir oluyor. Bunun tek nedeni onun Ermeni Soykırımı'nın başlangıcı sayılan 24 Nisan 1915'te tutuklanması istenen entelektüellerden biri olması değil. O listede yer alan tek kadın olan Yesayan'ın kitaplarının Türkçe yayımlanmasının da önemli bir yeri var.

Ermenistan’da Mimarlar Odası kurulacak

Ermenistan’da Mimarlar Odası kurulacak. Bilgi 1 Aralık 2016’da Bakanlar Kurulu oturumunda kabul edilen «Mimarlık Faaliyetlerine ilişkin» Yasa Tasarısıyla geldi. Oda, mimarlara lisans tahsis edecek, profesyonel iş etiği kurallarını oluşturacak, bunların uygulanmasını takip edecek ve uzmanların meslek için eğitim metodlarını geliştirecek.

Dolar ve Euro Rekor Kırdı

ABD Doları 3,4981 ile ve Euro 3,7186 ile TL karşısında en yüksek değere ulaşırken, bunun gerekçesi olarak OPEC’in petrol üretimini düşürerek petrol fiyatlarını artırması ve Başkanlık konusunda referandum ihtimalinin artması gösteriliyor.

Dink Davasında Akyürek Yarın Savunma Yapacak

Elif Akgül
Dink davasında savunmalar 2 Aralık'a ertelendi. Hayal "Ben Hrant Dink'i tanımıyorum" dedi. Yeniden görülen Hrant Dink davasının sekizinci celsesinin üçüncü duruşması görüldü. Sanıklardan Ali Fuat Yılmazer ile Ramazan Akyürek’in avukatının mazeret dilekçesi vermesi üzerine durulma yarına (2 Aralık) ertelendi.

Samantha Pauer, Ermeni Soykırımına ilişkin hatırlatmada bulundu

ABD BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Ermeni Soykırımının inkarı gibi bir durumun olduğunu ifade etti. ABD Hay Dat’ın verdiği bilgiye göre, Power Washington’da Elie Wiesel’ı anma etkinliği esnasında soykırım temasına değinerek: ʺErmeni Soykırımının inkarı, onun yaşadığı dönemde gerçekleşen Pol Pot, Bosna, Ruanda, Darfur, Suriye’deki ürkütücü olaylar. O dh fazla insanın ifadesi mümkün olmayan hunharlıkların tanığına dönüştüğünü görmek üzere yaşadı. O aynı zamanda dünyada hala kayıtsızlığın hüküm sürdüğünü görmek üzere yaşadıʺ dedi.

Yandex.ru.maps üzerinden Yerevan'da sanal tur

Yerevan başta olmak üzere Ermenistan'ın bazı şehirlerinin manzaraları artık Yandex haritalarından izlenebilir. Dünyanın her köşesinde bulunan kişiler, Yandex.ru.maps üzerinden Yerevan'da sanal tur yapabilir. "Yandex" şirketinin yayınladığı "Yerevan şehrinin manzaraları"nın tanıtım töreninde konuyla ilgili birçok ayrıntı paylaşıldı. Şirketin temsilcilerine göre,  sanal manzaraları mevcut olan sokaklar, haritada mavi renke işaretlendirilmiştir.

Ermenistan ve Aazerbaycan Dışişleri Bakanları bir araya gelebilir

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan 8-9 Aralık'ta Hamburg'da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyrov ile bir araya gelebileceğini açıkladı. ''Azatutyun'' radyosunun haberine göre Nalbandyan ''Buluşmamız ihtimal dışı saymıyorum, ancak henüz öyle bir anlaşma yok'' dedi.

Ermenistan Takımı Türkiye'de dostluk maçı gerçekleştirecek

Ermenistan Milli Futbol Federasyonu Şubat ayında Türkiye'de bir dostluk maçı gerçekleştirecek. Ermenistan Futbol Federasyonu'nun resmi sitesinden alınan bilgiye göre Ermenistan Takımı Özbekistan takımı ile karşılaşacak. Maç Türkiye'nin Antalya şehrinde düzenlenecek.

Suriyeli Ermeni besteci Bursa’da konser verdi

Geleneksel ezgileri evrensel ve modern tınılarla buluşturan Suriyeli Ermeni besteci ve udi Haig Yazdjian, Bursa'nın merkez Nilüfer İlçesi'nde muhteşem bir konser verdi. Ermeni, Arap ve Yunan ezgilerini en iyi harmanlayan sanatçılardan biri olarak gösterilen Haig Yazdjian’ın Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi'nde verdiği konser büyük ilgi gördü. Konseri Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Aysel Okumuş ile Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da izledi.

Rakamlarla küresel ‘göç krizi’: En az 65 milyon kişi zorla yerinden edildi

2015 sonu itibarıyla dünya genelinde toplam 65.3 milyon kişi zorla yerinden edildi. Reuters’ın derlediği bilgilere göre yerinden edilen kişilerin 21.3 milyonunu göçmenler, 40.8 milyonunu iç göçmenler, 3.2 milyonunu da sığınmacılar oluşturuyor.

Diaspora şikayetçi bilirkişi soykırımcı

Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, Ermeni Diasporası’nın şikayeti üzerine hakim karşısına çıkıyor.  İlhan Aşkın 1 Haziran 2014 tarihinde, Hollanda’nın Almelo kentinde Ermeni Diasporası tarafından diktirilen sözde Ermeni soykırım anıtının açılışını protesto eylemindeki konuşmasından dolayı ifade vermeye çağrıldı. Aydınlık gazetesinden Derya Derviş'in haberine göre; 4 Ekim 2016 günü Almelo Savcılığı’na ifade veren Aşkın Hollanda Ceza Yasası’nın 137d 1. fıkrasına göre “ayrımcılık yapmak”, “halkı kin ve nefrete teşvik etmek” ile suçlandı. Tebligatta Aşkın’ın konuşmasındaki “Karabağ Ermeni işgaşcilerine mezar olacak” sözünden dolayı Ermeni diasporası tarafından şikayet edildiği bildirildi.

Yılın son MGK bildirisi: Suriye’de terör koridoruna izin verilmeyecek

‘Ak Saray’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenen yılın son Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada Suriye’de ‘terör koridoruna’ izin verilmeyeceği vurgulandı. Hürriyet’in haberine göre altı saat süren MGK toplantısının ardından, “Bazı ülkelerin, PKK/PYD-YPG, FETÖ/PDY lehine çifte standart uyguladıkları, mensup ve destekçilerine kol kanat gerdikleri, bunları maksatlı olarak farklı şekilde tanımladıkları vurgulanarak, bu ülkeler tutumlarını değiştirmeye davet edilmiştir” açıklaması yapıldı.

Ermenilere hakaret eden Barbaros Leylani yargı karşısında

Ermenilere hakaret eden İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu’ndan Leylani, hakim karşısına çıktı. İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen bir mitingde “Ermeni köpeklere ölüm”, “Gerekirse kan dökeriz” şeklinde nefret içeren ifadeler kullanan İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu’nun müstafi İkinci Başkanı Barbaros Leylani, bugün kışkırtıcılık yapma suçundan yargı karşısına çıkarıldı. Duruşmaya tehdit edildiğini öne sürerek video konferans sistemi ile katılan Leylani, mahkemedeki ifadesinde gösterinin yapıldığı gün yorgun olduğunu, kendini iyi hissetmediğini ve psikolojik sorunu olduğu için ilaç aldığını ve bir dakikalık konuşma süresi olduğu için hazırlıksız konuşma yapmak zorunda kaldığını savundu.

Fillon’un sözcüsü Boyer Ermeni haçı taktı, sosyal medya yıkıldı!

Fransa’da merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon’un sözcüsü olan Valerie Boyer, Fillon’un zafer gecesi France 2 ekranlarına “Ermeni haçı” şeklindeki kolyesi ile çıktı. Fransa’da 1915 Olayları konusundaki yasa tasarısının mimarı olan ve Türkiye karşıtı tutumuyla gündeme gelen Boyer, yapılan eleştiriler sonrası, aynı gece başka programı kolyesiz çıktı.

4 Greeks in Donald Trump’s team

New US President Donald Trump had chosen as companions in the difficult election period 4 Greeks who contributed to the great election victory.
George Papadopoulos

Ermenistan, Suriye'de barış gücü operasyonlarına katılabilir

Rusya kaynaklı "Nezavisimaya Gazeta" gazetesi, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi.  Rusya güçleri ile Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı kaydettiği başarısını anlatan kaynak, bölgedeki operasyonlara yakında Rusya ve Suriye müttefiklerinin de "mavi bereliler" sıfatıyla katılabileceğini ileri sürdü.

Mkhitaryan, 2016 yılının en iyi 100 futbolcusu arasında

Ermenistan milli futbol takımı kaptanı ve İngiltere Premier Ligi ekibi "Manchester United"in formasını giyen Henrikh Mkhitaryan, 2016 en iyi 100 fubolcusu arasında yer aldı. Ermeni yıldız futbolcu, İngiliz “Four Four Two” dergisinin hazırladığı listede  60. srada yerini buldu.

Rusya ve Ermenistan Ortak Güç Anlaşması imzaladı

RUSYA 16:54 30.11.2016URL'yi kısaltın 0 13421 Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Ermeni mevkidaşı Vigen Sarkisyan, 2 ülke arasında ortak güç grubu oluşturulmasını öngören anlaşmayı imzaladı. SPUTNİK 'Rusya-Ermenistan anlaşması, Gümrü'deki üssün kullanımı için yasal zemin oluşturacak' Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 14 Kasım'da Rusya ve Ermenistan arasında ortak askeri güç grubu oluşturulmasını öngören karar doğrultusunda 2 ülkenin savunma bakanları Ortak Güç Anlaşması'nı imzaladı. 

Filistin'deki Doğuş Kilisesi'ndeki Mozaikler Gün Yüzüne Çıktı

Filistin'in Beytüllahim kentinde Roma İmparatorluğu tarafından 327 tarihinde Hazreti İsa'nın doğduğuna inanılan yerin üzerine inşa edilen Doğuş Kilisesi, 600 yıldan bu yana ilk defa büyük çaplı bir restorasyondan geçiyor. Filistin'in Beytüllahim kentinde Roma İmparatorluğu tarafından 327 tarihinde Hazreti İsa'nın doğduğuna inanılan yerin üzerine inşa edilen Doğuş Kilisesi, 600 yıldan bu yana ilk defa büyük çaplı bir restorasyondan geçiyor.

Hollandalı “BNN” kanalı Ermenistan hakkında 2 röportaj yayınladı

Ermenistan Kalkınma Fonu ile Ermenistan’ın Hollanda büyükelçiliği desteğiyle “BNN” TV kanalı,  “3 op Reis” programının çekim grubunun Ermenistan’a yaptığı seyahatin ardından Ermenistan hakkında  2 röportaj yayınladı. Hollandalı gazeteciler birinci filmde turistlere başkent Yerevan’ı,  Vernisaj, Cascade, Cvumhuriyet meydanı , Satranç evi, “Tsitsernakaberd” Soykırım müze-enstitüsü ve diğer mekanları anlatıyor. Röportajda “Ermeniler neden o kadar iyi santranç oynuyorlar?” sorusunu yanıtlayan  Ermeni satranç büyük ustası Tigran Petrosyan, Ermenilerin satranç oynamayı sevdiğini ve sokakta yürürken bile satranç oynayan yaşlı adamlara rastalanabileceğini anlatıyor.

AMERİKA’NIN ARMAGEDDON’U VE TÜRKİYE

Serdar Turgut
Donald Trump’ı başkanlığa taşıyan kitle ve onların başkanın yanındaki liderleri, bugünlerde “Judeo-Hıristiyan” medeniyetinin İslami faşizme karşı bir mücadelesi olduğuna inanıyorlar. “Altright” (alternatif sağ, alternative right) olarak adlandırılan yeni hareket içinde buna inananlar yine “altmedya”yı (merkez medyaya alternatif medyayı) ve sosyal medyayı kullanarak çılgınlık olarak nitelendirilebilecek irrasyonel görüşlerini yayıyorlar. Aslında kendilerinin İslami faşizm olarak nitelendirdikleri ve DEAŞ’la özdeşleştirdikleri hareketle kendilerinin bir süredir savaşta olduklarını ve zamanların sonunu getirecek büyük savaşın (Armageddon) yaklaşmakta olduğu fikrini savunuyorlar. Abonelikle evlere gönderilen dergilerde ve özellikle uydudan Amerika ölçeğinde yapılan radyo yayınlarındaki ve bazı TV kanallarındaki konuşma şovlarında ve internet ortamında yayılıyor bu çılgın fikirler.(Demek ki bizim İslamcı troller ile aynı düşüncedeler. HYETERT)

Sevan Gölü rakımı 1900,50 mt.-bir yılda 26 cm. Yükseldi

Sevan Gölü yüzey  rakımı 28 Kasım itibarıyla 1900,50 mt. oldu; bu bir yıl öncesine kıyasla  bir yılda 26 cm. yükseldi. EcoLur’un verdiği habere göre Sevan Gölü yüzey  rakımı en yüksek göstergesine 30 Haziran-1 Temmuz’da 1900,77 mt. Oldu. Bunun ardından tedricen düşmeye başladı.

Fransa, Yahudi aileden alınan tabloyu torunlarına iade etti

1938 yılında Yahudi Henry ve Hertha Bromberg, Nazilerden kaçarken sahip oldukları tabloyu Fransa’da yok pahasına satmak zorunda kalmışlardı.  Fransa,  Yahudi aileden alınan tabloyu torunlarına iade etti Savaştan sonra ABD askerleri tarafından Almanya´da bulunan tablolar Fransız Kültür Bakanlığı’na göre Hollandalı ressam  Joos Van Cleve veya oğlu tarafından yapıldığı düşünülen tablo, Paris’te yapılan özel  bir törenle Henry ve Hertha Bromberg’in torunları Christopher Bromberg ve Henrietta Schubert’e iade edildi. (Esas olan inkar değil, kabul edip zararları gidermektir. HYETERT)

Ermeni Soykırımının inkarı, İslamî terör için kilometre taşı döşemektir.

Beyan bugün 29 Kasım’da Suriye Arap Cumhuriyeti Halk Meclisi milletvekilleri Ömer al-Arab ve Alan Bakeri’yle buluşması esnasında Ermenistan Millet Meclisi Bşk. Yard. Eduard Şarmazanov’dan geldi. Meclis’ten NEWS.am’e verilen bilgiye göre; buluşmada Suriye’nin Ermenistan Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı İssam Nayal da hazır bulundu. Şarmazanov, Suriyeli milletvekillerin Ermenistan ziyaretini teveccühle karşılayarak, Emenistan-Suriye dostluğunun asırlara uzanan tarihi olduğunu, Soykırımdan kurtulan Ermeni muhacirlere sığınma ve ikinci bir vatan bahşetme sayesinde bunun daha da pekiştiğini ifade etti.

2017 yılında Aurora Ödül töreni 28 Mayıs’ta düzenlenecek

Ermenistan başkenti Yerevan’da düzenlenen “Aurora” İnsanlık Ödülünün  (Aurora Prize for Awakening Humanity) 2017 yılında 3-4 gün değil 1 aya kadar süreceği açıklandı. “Aurora” İnsanlık inisyatifi  müdürü  Arman Jilavyan gazetecilere önemli açıklamalarda bulunurken 2017 yılında Ödülün genel etkinliklerinin Ermeni Soykırımı anma günü 24 Nisan’da başlayıp 28 Mayıs’ta sona ereceğini bildirdi. Jilavyan “İstersek de istemezsek te Aurora’nin formatını genişletmemiz gerekiyor. Sadece Ermenistan’da değil dünya çapında  çok sayıda etkinlik düzenlenecek” ifadelerini kullandı.

Support the Eastern Diocese on Giving Tuesday


Join the worldwide #GivingTuesday movement today by donating to the Eastern Diocese’s Annual Appeal campaign—the once-a-year fundraiser that helps the Diocese provide the ministries, programs, and resources that enrich life in our parishes. On November 29—the international “day of giving”—people across the world will unite in a spirit of generosity, gratitude, and giving back. Last year, #GivingTuesday raised a record-breaking amount to aid numerous charities and nonprofits around the world.

Suriye ordusu, Halep’teki Hristiyan mahallesine yönelik saldırıyı engelledi

Ortadoğu  Suriye ordusunun, Fetih el Şam tarafından Halep’in Hristiyanların yaşadığı bölgelerine düzenlenmesi planlanan büyük bir terör saldırısını engellediği belirtildi. © SPUTNİK/ Halep yıl sonuna kadar özgürlüğüne kavuşacak mı? Lübnan'da Hizbullah'a bağlı yayın yapan Al Mayadeen televizyonu, Suriye ordusu askerlerinin mayın döşeli bir yeraltı tüneli bulduğunu duyurdu. Tünelin, Halep’in Hristiyanların mahallesindeki bir kiliseye uzandığı ifade edildi.

Ermenistan, “Deprem” filmini 74. “Altın Küre”ye aday gösterdi

Ermensitan, Rusya'da yaşayan Ermeni film yönetmeni Sarik Andreasyan’ın “Deprem” filmini Amerikan 74. “Altın Küre”ye aday gösterdi. “Altın Küre”nin resmi sitesinde "Yabancı Dilde En İyi Film" dalında yarışacak “Deprem” filminin 1988 yılında 25 bin insanın hayatını kaybettiği ve 500 bin kişinin evsiz kaldığı Spitak depremini anlatığını bildiriyor.

Suriye Parlamentosu'nda Ermeni Soykırımı'nı tanıma çalışmaları

Ermenistan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Edward Şarmazanov, 29 Kasım tarihinde Suriye Arap Cumhuriyeti'nin Halk Konseyi milletvekilileri Omar Al Arap ile Alan Bakeri'yi kabul etti. Görüşmede, Ermenistan'da Suriyenin geçici maslahatgüzarı İssam Nayal da hazır bulundu. Mısafirleri selamlayan Şarmazanov, iki ülke arasındaki dostluğun asırlardan gelen bir tarihi olduğunu hatırlatarak, Soykırım'dan kurtulan Ermeni göçmenlerin Suriye'de barındırılmasıyla bu dostluğun daha da güçlendiğine dikkat çekti. Geçen yıl Suriye Halk Konseyinde Ermeni Soykırımı'nın görüşülmesinden dolayı teşekkürlerini sunan Şarmazanov, Suriye krizine de değinerek ülkede en kısa zamanda yeniden barışın sağlanacağını ümit ettiğini ifade etti.

Rusya'lı Ermeni boksörler Dünya Gençlik Boks Yarışmasında ikincilik kazandı

Rusya'yı temsil eden Ermeni boksörler Sergey Margaryan ile Vladimir Uzunyan, Sankt Petersburg'da gerçekleştirilen Dünya Gençler Boks Şampiyonasında başarılı performans sergiledi.64 ve 91 kg sıklette yarışmaya katılan Ermeni sporcular, rakiplerini yenerek finale kadar ilerledi.

Tunceli Valiliği, Armenak Bakırcıyan’ın anıt mezarını yıktıracak

Anıt 26 Nisan 2016 tarihinde yapılmıştı. Tunceli Valiliği, TİKKO yöneticilerinden Armenak Bakırcıyan’a ait anıt mezarı yıktırma kararı aldı.Dersim'in (Tunceli) Nazımiye İlçesi’ne bağlı Aşağıdoluca Köyü’nün Pembelik Baraj Gölü’nün kıyısında inşa edilen ve üzerinde “Ermeni soykırımını lanetliyoruz. Armenak Bakırcıyan’ı anıyoruz ve Hrant’ı anıyoruz. 100’üncü yılında Ermeni soykırımı devam ediyor” yazılı anıt yıkılıyor.

Author Recounts Armenian Grandfather’s Escape During the Armenian Genocide

(Orangecoast) - Investigative reporter Dawn Anahid MacKeen spent a decade on “The Hundred-Year Walk,” about her grandfather’s escape during the 1915 Armenian genocide. The O.C. resident retraced his steps through Turkey and Syria and met the family of an Arab sheik who saved his life. Students at La Habra High read the book this fall, and the paperback edition will be released in January. HER INSPIRATION My grandfather believed he had survived to bear witness. One man was shot right next to him, and as he was dying he told my grandfather, “Tell what happened here.” That was his wish, and I felt it was my responsibility to try to fulfill that for him.

Prof. Dr. Korkut Boratav: "Kriz gelir Erdoğan gider" beklentisi yanlış, hatta örgütsüz toplumda baskıcı rejimler güçlenebilir!

"Kredi güvenceleri, satış güvencesi bütçelere girmiyor, gerçek açık makyaj ediliyor." Türkiye’nin önde gelen iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye’nin "bağımlı" olduğu yabancı sermayedeki kaçışın 2017’de de sürmesi halinde ekonomik küçülmenin sert bir krize dönüşebileceği uyarısında bulundu. Boratav, KHK uygulamaları ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söylemlerinin sermaye kaçışını hızlandırdığını söyledi. "Kriz gelir Erdoğan gider" beklentisinin yanlış olduğunu belirten Boratav, "Krizler iktidarları otomatik olarak değiştirmez; hatta halk sınıflarının örgütsüz, zayıf olduğu, işsizliğin, sefaletin yaygınlaştığı ortamlarda baskıcı rejimleri güçlendirebilir. 'İnsan insanın kurdu' olabilir. Komşular rakip görülür; ihbarcılık yaygınlaşır. Emperyalizme umut bağlamak şaşkınlıktır. Önemli olan her aşamada artan baskılara karşı mücadele etmektir" görüşünü savundu.

Erdoğan’ın Musul ve Ege Adaları’nın Egemenliğini “Tartışma” Adına Gündeme Getirdiği Misak-i Milli Aynı Zamanda Ermeni Rum, Asuri-Süryani ve Pontos Soykırımının İtirafıdır…

Sait Çetinoğlu
I. Dünya Savaşına büyük emperyal ümitlerle katılan, ancak  savaşın  sonunda yenik düşen Osmanlı Devleti ile Müslüman (Türk, Kürt, Çekez, Laz…) toplumunun ortak tasası, parçalanma tehlikesinin ötesinde, Savaş sırasında insanlığa karşı işlediği  suçlardan dolayı cezadan kurtulmak ve 4 yıllık savaşın sürdürülmesinde finansman kaynağı olan Ermeni, Rum, Pontos, Süryani halklarından gasp edilen malların ve değerlerin hesabının sorulması ve el konan malların geri alınması korkusudur.  Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin yapısı ve işlevi de; bu tehlikeyi uzaklaştırmaya yöneliktir.
Bu korku ve tehlike, dönemin iklimini oluşturur. Dönemin davranışlarında bu korku içkindir. Temel politika, korkuyu uzaklaştırmaya dönük eylem ve işlemler bütünüdür. Misak-i Milli de  böyle bir iklimin ürünü ve parçasıdır. Muğlak bir dönemin ürünü olan metin, şartlarından ötürü içeriği de muğlaktır. Her dönem gündeme getirilebilir oluşu da bu elastik içeriğinden kaynaklanır.
Bu bakımdan, hem içe dönük hemde dışa dönük karakter taşıyan Misak-i Milli, Kemalist Hareket/Milliyetçi Hareket/Milli Mücadele  sürecinde ki her politikada ve söylemde olduğu gibi, üstünde  Soykırımın gölgesi eksik olmaz. Misak-i Milli, 7. Maddesindeki  apaçık, Soykırımın suçunun ağır gölgesi ile noktalanır.

Musul'da Hristiyanlara ait özerk bölge projesi planlanıyor

Musul Ovası'nda Hristiyanların yaşadığı altı bölgenin özerk bir yapıya kavuşturulmasının planlandığı açıklandı. Musul'da Hristiyanlara ait özerk bölge projesi planlanıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamentosu Süryani, Asuri ve Keldani Fraksiyonu Başkanı Vehide Yaqo Hurmiz,Musul Ovası'nda yaşayan Hristiyanlar için bir proje üzerinde çalışıldığını açıkladı.

İstihbaratçı Ali Poyraz: Hrant Dink'i Cinayetten Sonra Tanıdım

Elif Akgül
Yeniden görülen Dink davasında 2006 yılının Eylül ayından itibaren Emniyet Gaenel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdür Yardımcılığı yapan Ali Poyraz'ın savunma ve sorgusu tamamlandı. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın sekizinci celsesinin ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Fransız vekil tepkiler üzerine haçlı kolyeyi çıkardı

Muammer Elveren
Fransa’da merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon’un sözcüsü olan Valerie Boyer, “Hiç çıkarmam” dediği “Ermeni haçı” şeklindeki kolyesini tepkilerin ardından çıkardı. Boyer, Fransa'da 1915 Olayları konusundaki yasa tasarısının mimarı olan ve Türkiye karşıtı tutumuyla gündeme gelmiş bir isimdi.

Rusya, Avrupa’dan değil Ermenistan’dan tuzu alacak

Rusya, Avrupa tuzu yerine Ermenistan üretimli tuzu ithal edecek. Yerevan tuz fabrikası ürettiği “Extra” tuzuyla Ermenistan’daki talebini tamamen karşılaştığı ve ihracat hacmini de artırmaya hazır olduğu açıklandı. Fabrika müdürü Armen Minasyan Ermenistan’daki tuz kaynakları milyarlarca tonaya vardığını ve en azından yüzlerce yıl yeteceğini dile getirdi. Minasyan, fabrikanın ürettiği tuzu komşu ülkelere ve Rusya’ya  ihraç etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Türkiye-Rusya İlişkilerinin Karakteri Değişiyor mu?

Dr. Nihat Ali Özcan
NATO üyesi ve önemli jeopolitiğe sahip Türkiye’de “müttefiklerin el altından desteklediği” darbenin başarılı olmaması Rusya için kaçırılmaz bir fırsattı. Putin de öyle davrandı ve sadece ilişkileri düzeltmek için zeytin dalı uzatmakla kalmadı, aynı zamanda Batı’yı huzursuz edecek düzeye ulaşmak için yeşil ışık yaktı. Ekonomik ilişkilerin canlandırılması, askeri ve istihbarat alanlarında işbirliği, Suriye üzerinde kontrollü/sınırlı uzlaşma, Türkiye ve Rusya’yı aynı çizgide buluşturdu. Bu sürecin ABD ve AB cephesini arayışa sevk etmesi kaçınılmaz görünüyor. Zihinlerinde “müttefikleri” Türkiye ile bir dizi soru işareti oluşacaktır. Bu durumda Putin’in hamlelerini boşa çıkaracak adımların neler olacağını bir süre sonra göreceğiz.

Türkiye-Ermenistan yufka savaşı başladı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO), lavaş ekmeğini Ermenistan’da geleneksel yiyecek olarak ‘Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alması üzerine Türkiye, yufka ekmeği için harekete geçti.

Matenadaran’daki el yazmalarından 7 bin tanesi sayısallaştırıldı

Ermenistan başkenti Yerevan’da bulunan el yazmalarının dünyanın en büyük hazinelerinden biri olan Matenadaran’daki el yazmalarından 7 bin tanesinin sayısallaştırılması açıklandı. Matenadaran’ın el yazmaları dijitalleşmesinde sorumlu Gurgen Gasparyan, arşiv belgeleri gereğe göre, el yazmaları ise sıralamaya göre dijitalleştirildiğini bildirdi. Gasparyan “Bazen el yazmaları da siparişe ve gereğe göre sayısallaştırıyoruz. Bunu artık Ermeni araştırmaları yapanlar sipariş ediyorlar” dedi.

Okullarda Ermeni Soykırımı tarihinin zorunlu öğretilmesi özellikle Fresno için önemli bir adımdır

Ermeni Soykırımı tarihinin öğretilmesi büyük sayıda Ermeni toplumunun yaşadığı Fresno için önemli bir adımdır. The Fresno Bee’de yer alan ilgili makalede bu yıl bu yıl California Eğitim İşleri Konseyi,  Ermeni Soykırımı temasının eğitim programında yer almasını onayladığı kaydedildi. Ayrıca, konunun öğretimi esnasında Holokostla paralellikler kurulması da tavsiye edilmekte. Öğretmenler ayrıca Soykırıma «Amerikanın eşi görülmemiş  humanist tepkisi»ne ilişkin de bilgi verecekler. Ermenilere yardım için 117 milyon ABD Doları toplandığı ve bir milyonu aşkın mültecinin hayatının kurtarıldığı  kaydedilmekte.

AZINLIK GAZETELERİNE ‘RESMİ’ AMBARGO KALKMADI

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKAN YARDIMCISI YASEMIN ONEY CANTURAN GAZETECILERLE BIRARAYA GELDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Lozan Barış Antlaşması kapsamındaki Ermeni, Rum ve Yahudi toplulukları tarafından yayınlanan azınlık gazetelerine, OHAL kapsamında Basın İlan Kurumu tarafından getirilen resmi ilan ve resmi reklam yayınlama yasağının hala kaldırılmadığını söyledi.

Selina Doğan, Sınırdışı edilen Hıristiyan din adamlarını Sordu