Etiketler

BM’den “İdam Cezası” Uyarısı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Al Hussein, 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajında idam cezasının hak ihlali olduğuna dikkat çekti, “Ayrımcılık, iktidarı kazanmak ve korumak için uygulanan acımasız politikalar, siyasi ve insan hakları krizine yol açıyor” dedi. “Onyıllarca sayısız kendini adamış insanla elde edilen hakların ne kadar kırılgan olduğunu son aylarda gördük. Eğer haklarımızı şimdi savunmazsak kaybedeceğiz.” Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle resmi internet sitesinden bir açıklama yayınladı.

Türkiye'de "Huzur" operasyonu"

Emniyet Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde 81 ilde 5 bin 863 ekip, 40 bin 507 personel, 7 helikopter, 10 deniz aracı, 138 dedektör köpeğin katıldığı "Huzur" operasyonunun yapıldığı bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, güvenliği ve asayişi temin etmek üzere, emniyet teşkilatı mensuplarınca bu akşam 81 ilde eş zamanlı olarak, geniş çaplı uygulama gerçekleştirildi.

Wikileaks, Erdoğan'ın damadının Ermenistan'a dair gizli yazışmalaını yayınladı

Gizli belgeleri yayınlamasıyla bilinen WikiLeaks, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı ve aynı zamanda 2015'ten beri Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı berat Albayrak'a ait e-postadan 57.000 mail yayınladı. En eskisi 2000 yılına, en yenisi ise 2016 yılının yaz aylarına ait olan postalardan 149'unda, Ermeniler ile Ermenistan'a dair konular ele alınmıştı. Örneğin, Nisan'daki Karabağ savaşından birkaç gün sonra iktidardaki AKP üyelerine gönderilen mailde, AKP üyesi ve Avrupa Birliği Bakanı Omer Çelik'in, Ermenistan ile ilişkilerine, Dağlık Karabağ meselesine dair görüşleri ayrıntılarıa aktarılıyor, Türk -Azerbaycan ilişkilerinin önemine vurgu yapılmıştı.

Ermenistan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanları Hamburg'da bir araya geldi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ile Azerbaycan'lı mevkidaşı Elmar Memedyarov, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları İgor Popov, James Warlick ile Stefan Visconti'nin katılımıyla "3+2" formatta bir görüşme yaptı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Tigran Balayan, Twietter'de şu açıklamasını paylaştı:

AGİT: Türkiye medyasının durumu dehşet verici

Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) medya haklarından sorumlu baş temsilcisi Dunja Mijatovic, Türkiye'de basın özgürlüğünün durumuyla ilgili derin endişe duyduğunu belirterek Türkiye'de medyanın durumunun sadece gazeteciler değil, tüm toplum üzerinde cesaret kırıcı etki yapan 'dehşet verici' bir sorun olduğunu kaydetti.AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Mijatovic, Hamburg'daki AGİT zirvesinde DW'ye verdiği mülakatta, "21'inci yüzyılda herkesin olumlu bir yöne doğru ilerlediğini umduğu bir ülkenin birdenbire böylesine dehşet verici, insanların ne düşündüklerini ifade etmekten korktukları bir duruma düşmesi kabul edilemez" dedi.

Şarkılarını Suriyeliler İçin Söylüyorlar

Tan Çetin
Suriyeli, Türk, Çek, Fransız, Amerikalı ve İngiliz müzisyenler, dünyada yaşanan mülteci krizine dikkat çekmek için Country for Syria müzik grubunu kurmuş. Grup üyelerinden Amerikalı Owen Harris, müziklerini Suriyeli ve diğer milletlerden yardıma muhtaç mülteciler için yaptıklarını anlatıyor: “İstanbul’a yerleşmeden önce, kendi ülkesinde de Suriye’deki krizi yakından takip ettiğini söylüyor. Harris, şu an çalıştığı organizasyonda, Amerika’da, Kanada’da ve Avrupa’da yaşayan, Suriyelilere yardım etmek isteyen insanlarla iletişime geçtiklerini, onlardan gelen bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını anlatıyor. Aynı zamanda Country for Syria grubunda müzisyen olan olan Harris, yaptıkları müziği dinleyen seyircilerden, kafasındaki kovboy şapkasıyla bağış topladıklarını ve bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını anlatıyor. Harris, bu grubunun bir üyesi olduğu için çok mutlu olduğunu söylüyor.”

Kızıl Kilise'de kitabe gün yüzüne çıktı

Elazığ Belediyesi tarafından Harput'ta bulunan tarihi Kızıl Kilise'de sürdürülen kazı çalışmalarında, kiliseye ait kitabe gün yüzüne çıkarıldı. Elazığ Belediyesi, Harput'un tarihi dokusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı çalışmalar doğrultusunda tarihi Kızıl Kilise'de Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı, sondaj çalışmaları yapıyor. 1.derece arkeolojik sit alanı içinde yer alan 19. yüzyıla ait tarihi Kızıl Kilise'de sürdürülen kazı ve hafriyat çalışmaları sırasında bin 851 tarihli, Ermenice yazılı kitabeye ulaşıldı. Kitabenin transgribinin yapılması için çalışma başlatılırken, gerçekleştirilecek restorasyonda kullanılmak üzere Elazığ Müzesi'nde geçici olarak koruma altına alınacak.

Antranik Dzarugyan'dan 'Çocukluğu Olmayan Adamlar'

Diaspora Ermeni edebiyatının önemli yazarlarından biri olarak kabul gören Antranik Dzarugyan’ın, Klemans Zakaryan Çelik’in Türkçeye kazandırdığı kitabı “Çocukluğu Olmayan Adamlar” ile yazar, 1915 sonrasında Halep’teki bir Ermeni yetimhanesinde geçen çocukluğunu anlatıyor.

Mark Kirk: ABD, Ermenistan’ın en iyi dostu olarak kalmalı

İç siyasetteki gelişmelerden bağımsız olarak, Birleşik Devletler uluslararası alanda Ermenistan’ın en iyi dostu olarak kalmalı. Beyan, Amerika’nın Sesine (VoA) röportaj veren senatör Mark Kirk’ten geldi. Kirk ʺBiz Birleşik Devletlerin daima Ermenistan’ın en iyi dostu olduğuna emin olmalıyız. Amerikan Ermeni toplumu hayatımızın, ailemizin ayrılmaz bir parçasıdır, Ermeni kültürü ise kültürümüzün bir parçasıdır; komplike bölgede tebarüz etmiş Ermenistan’a destek için herşeyi yapmalıyızʺ dedi.

Bedross Der Matossian'in "Parçalanan Devrim Düşleri" kitabi, Iletisim Yayinlari'ndan Turkce'de!

Farklı etnik-dinî grupları barındıran Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş coğrafyasında, dünyada yükselen devrim dalgalarından ve meşrutiyet hareketlerinden de etkilenilerek, 1908’de meşrutiyet ilan edildi. 1789 Fransız Devrimi’nin sembollerinden “özgürlük, eşitlik, kardeşlik” sloganını öne çıkararak Osmanlı yurttaşlığı yaratmayı amaçlayan bu devrim, Parçalanan Devrim Düşleri’nde, ülkedeki baskın olmayan gruplar açısından inceleniyor. Bedross der Matossian, kardeşlik idealinin önündeki engellerden biri olan etnik sınırların devrime rağmen var olmayı sürdürdüğünü dile getiriyor.

Osmanlı Saray Başcerrahı Amasyalı Ermeni Hekim Amirdovalt'ın Ölümünün 520. Yılı Anısına / Օսմանեան Կայսր Ֆաթիհ Սուլթան Մէհմէտի Գլխաւոր Վիրահատ Ամասիայցի Հայ Բժիշկ ԱՄԻՐՏԱՎԼԱԹի Մահուան 520- րդ Տարելիցի Յիշատակին

Օսմանեան Կայսր Ֆաթիհ Սուլթան Մէհմէտի Գլխաւոր Վիրահատ Ամասիայցի Հայ Բժիշկ ԱՄԻՐՏԱՎԼԱԹի Մահուան 520- րդ Տարելիցի Յիշատակին
Fatih Sultan Mehmet'in Başcerrahı, Sarayın Ermeni Hekimi Amasyalı Amirdovlat (1416 Amasya-1496 Bursa) /ԱՄԱՍԻԱՑԻ ԱՄԻՐՏՈՎԼԱՏ (1416-1496)

"Altın Küre"de Ermenistan'dan üç film

Ermenistan yapımı üç film,  74. Amerikan "Altın Küre" çerçevesinde "En iyi yabancı film" kategorisinde ödül alabilir. "Son Sakin", "Sıcak ülke, soğuk kış"  ile "Deprem",  "Altın Küre"nin uzun listesine girdi. Film yönetmeni Jivan Avetisyan'ın "Son Sakin" başlıklı filmi, Karabağ -Azerbaycan çatışmasını konu alıyor. Olayları 1998 yılında Gürcevan köyünde gelişen film, köyün son Hristiyan sakini Abgar'ı anlatıyor.

AB büyükelçileri eşleri Bebekli Kilise'de

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger'in eşi Marilena Geirgiadou Berger ve beraberindeki büyükelçi eşlerinden oluşan heyet Adana'da Saint Paul Katolik Kilisesi'ni ziyaret etti. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger'in eşi Marilena Geirgiadou Berger ve beraberindeki büyükelçi eşlerinden oluşan heyet Adana'da Saint Paul Katolik Kilisesi'ni ziyaret etti.

Moldova’da Ermenistan Büyükelçilik binası açılacak

Moldova’da Ermenistan Büyükelçilik binası açılacak. Ermenistan Cumhurbaşkanının konuya ilişkin taslak kararnamesi bugün 8 Aralık’ta yapılan Bakanlar Kurulu oturumunda kabul edildi. Taslağın gerekçesinde elçilik binası açılışının iki ülke diplomatik bağlarını pekiştireceği (halihazırda Ermenistan’ın Ukrayna Büyükelçisi bu görevi icra etmekte) kaydedildi.

AKP ve MHP ‘yeni anayasa’da anlaştı: Teklif en geç cumartesi günü Meclis’te

AKP ve MHP ‘yeni anayasa’ konusunda anlaştı. Teklifin cuma akşamı ya da cumartesi günü Meclis’e sunulması bekleniyor.. 13 maddeden oluşan anayasa değişiklik teklifi öğle saatlerinde MHP lideri Devlet Bahçeli’ye sunuldu.

Fotoğraf: DHA

Kadına şiddet darp mı, nefret suçu mu?

Hamile bir kadına yönelik saldırı, Türkiye'de kadına karşı şiddet tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Uzmanlar, yasal sorunları ve bir saldırı durumunda kadınların ne yapmaları gerektiğini DW Türkçe'ye anlattı.  Gewalt gegen Frauen (picture-alliance/dpa/M. Gambarini)
Türkiye’de özellikle kadınları, kadın örgütlerini isyan ettiren, ülkede şiddeti reddeden herkesi bir kez daha ayağa kaldıran yeni bir olay daha yaşandı. Manisa’nın Turgutlu ilçesinde dört aylık hamile olan Ebru Tireli, evinin yakınındaki parkta spor yaparken saldırıya uğradı. Karnındaki bebeği korumak için saldırgandan özür dilemek zorunda kalan Tireli, kendisine saldıranın mutlaka cezalandırılmasını istiyor. Ebru Tireli’ye saldırının medyaya yansımasından sonra sosyal medyada kadına karşı şiddet uygulayanlara karşı tepki yağarken, aynı tepkinin daha önce birçok benzer olayda da gündeme gelmesine karşın saldırıların bir türlü önlenememesi dikkat çekiyor. Peki Türkiye'de gerçek anlamda sorun nereden kaynaklanıyor? Kadına şiddet sosyal medya ortamında, kadın ve insan örgütleri arasında bu kadar tepkiyle karşılanırken neden bir türlü önlenemiyor? Sorun yasalarda mı, yoksa toplumda mı?

Ermeni ustasının sanatını Edirne’den dünyaya taşıyor

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde Mustafa Er, atölyesinde bronz, bakır ve kalaydan ürettiği el yapımı bateri zillerini başta ABD ve Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediyor. İstanbul'da bir Ermeni asıllı ustasından öğrendiği mesleği, 14 yıl önce Uzunköprü'de kendi atölyesini kurarak sürdüren Er, dünyanın ünlü müzik gruplarının ve bateristlerinin, kendi ürettiği özel sipariş zilleri kullandığını söylüyor.

Sonu hıyanete varan bir yapılanmanın anatomisi

Selahaddin E. Çakırgil / scakirgil@stargazete.com
Çoğu kimse, ‘15 Temmuz Darbe Hıyaneti’nin, postunu Pensilvania’ya sermiş olan ve halüsinasyonlar içindeki tuhaf hareketleri bile kerametine verilen bir mâlum kişi tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine inanmakta zorlanıyor. Aslında, mekanizmanın oluşturulması, hafızâlarımızı biraz yoklarsak, o kadar da  karmaşık da değildi..  Sâde bir şekilde başlamış ve güçlendikçe başka güç merkezlerinin ilgisini çekmiş ve onların da çekim alanlarına düşmüştü.

Milletvekili: Ermenistan’da her 53 işsize 1 iş düşüyor

Ermenistan’da her 53 işsizin payına 1 iş düşüyor. Beyan bugün 6 Aralık’ta Hukuk Ülkesi Partisi (HÜP) Meclis Sekreteri Mher Şahgeldyan’dan geldi. Milletvekili işsizliğin dış göçün esas sebebi olarak kalmaya devam ettiğini kaydederek: ʺResmi verilere göre yurtta 93.500 kişi iş ararken, 1770 kişiye istihdam olanağı var, yani 53 kişinin payına 1 iş düşüyorʺ dedi.

Başbakan Gümrü’yü ziyaret etti, hayatını kaybedenlerin hatırasını ebedileştiren anıt komplekse çelenk koydu

Ermenistan başbakanı Karen Karapetyan bugün 7 Aralık’ta, 1988 Depremi yıldönümü vesilesiyle Gümrü’yü ziyaret etti. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre, başbakan depremde hayatını kaybedenlerin hatırasını ebedileştiren anıt komplekse çelenk koydu; yeni konut edinen yurttaşları ziyaret etti. Halk başbakanla temasında işsizlik sorunundan şikayetçi oldu.

Ermeni politikacı Kazakistan ve Belarus’u KGAÖ'nden çıkarmayı teklif etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Ermenistan Ulusal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Direktörü Manvel Sarkisyan, Kazakistan ve Belarus’u Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ)'nden çıkarmayı teklif etti.
KGAÖ'den iki ülkenin çıkarılmasına gerekçe olarak Azerbaycan ile Ermenistan arasında Nisan ayında yaşanan çatışmalar sırasında Ermenistan tarafının desteklenmemiş olmaları gösterildi.

Bakan: Ermenistan’da Batı Ermenicesi Okulu için sponsor bulundu

Bakan açıklamasında Bakanlığın ilerde okulu dönüştürerek, çift dilli Kültür Merkezine (Batı ve Doğu Ermenicesi) dönüştürmek istediğini kaydederek: ʺBenzeri bir merkez Ermenistan’da Diasporadan Ermeni öğretmenlerin  Batı Ermenicesi ve klasik imla temelinde meslek içi hazırlığı için önemli. Bu imlanın korunması bizim görevimizdirʺ dedi.

XX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI - VI

Pazartesi akşam oynanan eleme maçlarının sonuçlarına göre yarıfinale kalan takımlar belli oldu. Çarşamba akşam oynanacak oynanacak maçlarla finalistler belli olacak.
Önceki haberimizde sonuçların bildirilmesi esnasında Bomonti – Maral maç sonucu sehven yanlış bildirilmiştir. Maç sonucu 3 – 2 Bomonti derneği lehinedir, bilgiyi düzeltiriz.

Paros Aralık Sayısı Çıktı


TIME Dergisi 2016 Yılın Kişisi Kim? Erdoğan Kaçıncı Oldu?

TIME Dergisi "2016 Yılın Kişisi" anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, "Yılın Kişisi" ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 4. sırada yer aldı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Okulu mezunlar buluşması

6 Aralık’ta Erivan’da Ressamlar Birliği Büyük Sergi Salonunda Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Okulu «Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler» semineri yanısıra «Dipolomatların Meslek İçi Eğitim» seminerleri önceki yıllardaki tüm mezunları buluşması gerçekleşti.

‘Pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesi’ne düzeltme

İstanbul Müftülüğünün tarihi camilerimiz bölümünde Eminönü'ndeki Yeni Camii'nin tanıtımında o bölge için "pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesiydi" ifadeleri büyük tepki çekti. AKP'li Mustafa Yeneroğlu, metnin bir an önce düzeltileceğini söyledi. Müftülüğün web sitesi istanbulmuftulugu.gov.tr'de, Yeni Camii'den bahseden müftülük caminin tanıtımda, cami inşaatının yapıldığı mahalleden şu sözlerle bahsetti: “Caminin inşası için seçilen Bahçekapı çevresi o tarihlerde gümrüğe ve limana yakınlığı dolayısıyla bir ticaret yeri, oldukça sıkışık, aynı zamanda pis bir Yahudi ve Hristiyan mahallesiydi. Caminin inşaat sınırları içinde bir kilise ve bir sinagog vardı. İstimlâk edilecek evlere iki kat bedel verilmesi; sinagog ve kilise yerine de iki harap mabedin tamiri kararlaştırıldı.”

Amerika'lı Ermeni yazardan, "New York Times" için Karabağ makalesi

Amerika'lı Ermeni yazar Chris Bohjalian, "The New York Times" için Dağlık Karabağ hakkında bir makale kaleme aldı. "Terk edilmiş Taliş köyünün etrafında kazılmış hendekler, Birinci Dünya Savaşını anımsatıyor." diye yazan Bohjalian, 400 kişilik bir nufüse sahip Taliş'in bombardımanlara tabi tutulduğunu ve yerel halkın, evlerini terk edip göç etmeye mecbur kaldığını dile getirdi.

Time Dergisi Trump’ı ‘Yılın Kişisi’ Seçti

Amerika’da başkanlık seçimlerinden galip çıkan Donald Trump Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. Trump’a beklenmedik şekilde 8 Kasım’da Başkan seçilmesi nedeniyle bu ünvan verildi.Donald Trump, bunun kendisi için büyük onur olduğunu belirtti. Yeni seçilen başkan, bunun kendisi için çok anlamlı olduğunu da kaydetti.

Ermeni Kilisesi kütüphane oluyor

 Niğde’de bulunan Ermeni Kilisesi’nin çocuk kütüphanesi olması için çalışma başlatıldı.
Ali KADI / DHA -  Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Eskisaray Mahallesi'ndeki Ermeni Kilisesi’nin restorasyonu tamamlandı. İl Genel Meclisi’nin aralık ayı toplantısında, kilisenin İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından çocuk kütüphanesi olarak kullanılmak üzere Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilmesi konusu görüşüldü.

İranolag: İran cumhurbaşkanının Ermenistan ziyareti, iki ülke ilişkilerinde hissedilir değişiklik yaratmaz

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Ermenistan ziyareti iki ülke ilişkilerinde köklü değişikliklerin başlangıcına dönüşmez. Görüş, NEWS.am muhabirin açıklamada bulunan Erivan Devlet Üniv. İran Araştırmaları Kürsüsü Bşk. Prof. Dr. Garnik Asatryan’dan geldi.

28 years after the devastating earthquake in Spitak

December 7 marks the 28th anniversary of the destructive earthquake in Spitak. The earthquake hit 40 % of the territory of Armenia, densely populated region with 1 million people. The cities of Spitak, Leninakan, Kirovakan and Stepanavan, as well as hundreds of villages were totally or partially destroyed. Twenty-five thousand people were killed, 500 thousand were left without shelter. 17% of the buildings were destroyed, the work of 170 industrial companies was halted.

Bu Nasıl Bir Strateji?

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com Soğuk savaş döneminde uluslar arası ilişkilerde haklılığın esamesi okunmuyordu. Her şey güçlünün isteğine göre şekilleniyor ve öncelikler de güçlünün tehdit ve yayılma arzusuna göre belirleniyordu. Küreselleşme ile birlikte ‘insani’ öğe yeniden öne çıktı. Bu alanda herkesin ahlaki açıdan doğru davrandığını söyleyemeyiz ama en azından böyle bir kaygının varlığı artık teslim ediliyor. Nitekim Türkiye’nin birçok konuda ‘haklılığı’ da söz konusu ‘insani’ duyarlılığı göstermemizle ve bunu siyasetin parçası kılmamızla bağlantılı…Tek tek her iki tarafa da yapıldığında belirli bir mantığı olabilecek söylemleri aynı anda her iki tarafa birden kullanırsak, büyük güçlere ilave bir sömürü alanı açarız. Bunun hiç akıllıca olmadığını anlamak için uzman olmak gerekmiyor… Sonradan düzeltmeler de etkisiz kalıyor, çünkü Türkiye’den yansıyan olumsuz sözlerin gereksiz yere yapıldığından hareketle gerçek niyeti yansıttığı düşünülüyor. Olumlu söylemin ise zorunda kalındığı için kullanıldığı, yani ‘makyaj’ olduğu algısı var.

Kilikya Katolikosluğu, Türkiye’ye karşı AİHM’de dava açtı

 © Fotoğraf: Twitter
Kilikya Ermeni Katolikosluğu, Adana’nın Kozan (Sis) ilçesinde bulunan manastır ve tarihi Sis Ermeni Katolikosluğu’nun bulunduğu arazinin iadesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurma kararı aldıklarını açıkladı. Merkezi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Kilikya Katolikosluğu, Adana-Kozan’daki tarihî merkezinin ve etrafındaki mülklerin iadesi için başlattığı hukuksal süreçte bir adım daha attı. Katolikosluğun Facebook hesabından yapılan açıklamada, Adana’daki mülklerin iadesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvurunun reddedildiği belirtilirken, “Sis Ermeni Katolikosluğu ve manastırının Adana’da bulunan arazisinin Ermeni Kilisesi’ne iadesine ilişkin AİHM’e başvurma kararını aldık” dendi

ABD'nin ikinci en üst düzey diplomatı Ermeni Soykırımı'nı tanıdı

ABD'nin BM Büyükelçisi Samantha Power, 1915'te Ermenilerin başına gelenleri Soykırım olarak nitelendirdi. Konuya değinen "Associated Press", Obama yönetimi tarafından Ermeni Soykırımı'nın gizlice tanınmış olma ihtimalini dile getirdi. "Soykırım terimi, başta Devlet Başkanı Barrack Obama olmak üzere   ABD'li siyaset adamları için uzun zamandan beri bir tabu haline gelmiştir. Obama, bunun yerine kitle katliamlar ile tarihi trajediden söz ediyor. Fakat ABD'nin BM Büyükelçisi, geçen hafta kendi başkanından çik daha ileri gitti", diye yazan kaynak, Nobel Barış Ödülünü kazanmış olan Elie Wiesel anısına New York'ta yapılan anma töreninde konuşan Power'in, bugüne kadar devam eden tarihi haksızlıklardan bahsederken Ermeni Soykırımı'a da değindiğini aktardı.

Suriyeli Ermeni Vanik Petrosyan’ın sözleri Kanada Başbakanını duygulandırdı

5 Aralık’ta düzenlenen yuvarlık masada Suriyelı Ermeni mülteci Vanik Petrosyan Kanada’da havalimanında Başbakan Justin Trudeau’nun, elini sıkıtığı anı anlatarak Trudeau’u duygulandırdı. Toronto restorantta organize edilen yuvarlık masaya katılan Başbakan Tredeau, Vanik Karapetyan ve başka katılımcılar Kanada'nın Suriyeli mültecileri kabul etme programının ilk fazını değerlendirdi. Karapatyan “Uçağımızın Kanada’ya inerken havalimanında ellerimizi sıkışan ilk adam Başbakan oldu” sözlerini derken gözyaşlarını tutamayan Tredeau masadan peçeteyi alarak gözyaşlarını sildi. Karapetyan Torontoya inmelerinin sadece kendisi, karısı ve kızlarının artık güvende olmaları anlamına değil, Kanada toplumuna birleşerek Kanada denilen bu büyük ülkenin inşaatına katkı sağlama anlamına da geldiğini ifade etti.

Foti Benlisoy: Aptalların antiemperyalizmi ve ‘faşizm mekaniği’

1 Ocak 1914’te Van’da, Alman sosyal demokrasisinin “kurucu atalarından” olan ve 13 Ağustos 1913’te hayata veda eden August Bebel için bir anma etkinliği düzenlenir. Van’da Ermenice basılan “Askhatang” (Emek) dergisine göre etkinlikte “Sosyalizm Çağında Burjuvazi”, “Karl Marx ve Eseri” başlıklı konuşmalar yapılmış, Bebel’in hayatı ve mücadelesinden kesitler aktarılmıştı. Toplantının sonunda bir flüt-piyano keman topluluğunun gerçekleştirdiği müzik dinletisinde Mozart, Chopin ve Wagner’in eserlerinden pasajlar çalınmıştı.

BASINA VE KAMUOYUNA “GÂVUR’A GÂVUR” DEME ÇAĞRISI YAPAN NUMAN KURTULMUŞ İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş 3 Aralık 2016 tarihinde, hükümetin bağımsızlık anlayışını anlatırken, "Bizim bu bağımsızlık meselesini ciddiye almamız lazım. Bizim için bağımsızlık gâvura 'gâvur' diyerek karşısına dikilebilmektir" sözünü sarf etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Müslüman olmayan yurttaşlarına karşı ayrımcılığı, düşmanlaştırmayı kışkırtmıştır. İnsan Hakları Derneği, İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak Numan Kurtulmuş aleyhine suç duyurusunda bulunacağız.

Ahmet Hakan'dan Numan Kurtulmuş'a: Bu yaptığınız nefret suçuna girer, niye gayrimüslim azınlığı aşağılıyorsunuz?

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "Bizim bu bağımsızlık meselesini ciddiye almamız lazım. Bizim için bağımsızlık gavura 'gavur' diyerek karşısına dikilebilmektir" açıklamasını eleştirdi. Hakan, "Aramızda zaten bir avuç kalmış gayrimüslim azınlığı aşağılamaya, 'öteki' olarak bildiklerinizi şeytanlaştırmaya, başka din mensuplarına karşı bu denli vicdansızlaşmaya, ahaliyi böyle popülist lügat çarpıtmalarıyla yabancıya karşı kışkırtmaya ve nefret suçu işlemeye kalkışıyorsunuz ki?" dedi.

Yunanistan Türkiye’den Kaçan Üç Askerin İadesine Karar Verdi

Yunanistan mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’den Yunanistan’a kaçan sekiz askerden üçünün Türkiye’ye iade edilmesine karar verdi. Bir diğer mahkeme ise dün diğer üç askerin iadesini reddetmişti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’den Yunanistan'a kaçan sekiz askerden üçü için Türkiye’ye iade kararı verildi.

Eduard Şarmazanov: Ermenistan siyasi gündemini, Serj Sarkisyan biçimlendiriyor

Ermenistan siyasi gündemini Serj Sarkisyan biçimlendiriyor. Beyan bugün 6 Aralık’ta Meclisteki konuşması esnasında Millet Meclisi Bşk. Yard. Eduard Şarmazanov’dan geldi. Cumhurbaşkanının bunu Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Genel Kongresinde bir kez daha kanıtladığını ifade eden Şarmazanov: ʺÜlkenin cumhurbaşkanı ulusal düşünceye ilişkin duyuruda bulundu; bu serbest rekabetin olduğu, iç husumetin olmadığı güçlü Ermenistan’dır. Bir ülke ki, adalet olmalı ve rüşvetçilik barınacak yer bulmamalıdır. Ve tabii ki en önemli sorunumuz güvenliktir.

Ermeni-Kürt ilişkilerinin perspektifi

Sevak Artsruni
19. yüzyılda Batı Ermeniler Osmanlı hükümeti tarafından silahlanmış ve onun elinde bir alet olarak kullanılan vahşi Kürt aşiretlerinin  hakimiyetinin altındaydılar. Ermeni siyasi hareketleri ve Ermeni kilisesi Kürtlerin yaptığı zulümlerden kurtulmak adına Osmanlı, Batı ve Rus hükümetlerinden destek almak için çaba gösteriyorlardı. Kürt aşiretleri yüzyıllar boyunca Ermeni yerleşim yerleri yağmalayıp talan ediyorlardı, Ermeni kızlarını kaçırıyorlardı ve Ermenilerin giderek  topraklarında tarım yapabilme ve kullanabilme hakkını yavaş-yavaş ellerinden alıyorlardı.

Türkiye’de “okullarda verilen eğitimle antisemitizmden kurtulunmaz ancak antisemit olunur”…

Süheyla Yıldız, Avlaremoz İnternet medya platformunda “Genç Yahudiler Anlatıyor” köşesi ile Yahudi gençlerinin seslerini iletiyor ve  “toplumdaki antisemit önyargılarla baş etmeyi nasıl öğrendiklerini” aktarıyor bir süredir. 21 Kasım 2016’da Hrant Dink Vakfı’nda “Almanya’da Nefret Söylemi ve Antisemitizmle Mücadele Pratikleri” adlı konferansa katıldı. Almanya’da ve özellikle Müslüman/Türk göçmenlerde var olan Antisemitizmin nedenleri üzerinde de durulan konferans ve Türkiye’deki boyutları konusunda, Süheyla Yıldız’ın “Antisemitizmden Nasıl Kurtuldum?” başlıklı yazısından alıntılar:

İstanbul'da "Cin Hastanesi" süresiz olarak kapatıldı

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bazı basın yayın organlarındaki haberlerde, "Cin Hastanesi" veya "Manevi Şifa Merkezi" olarak çalıştırıldığı iddia edilen merkezi süresiz olarak kapattı.
Bazı basın yayın organlarındaki haberlerde, "Cin Hastanesi" veya "Manevi Şifa Merkezi" olarak çalıştırıldığı iddia edilen merkez, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı inceleme kapsamında süresiz kapatıldı.

İnsan hakları filmleri İzmir’de

7. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 8 Aralık’ta Fransız Kültür Merkezi'nde başlıyor. 7. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 8 Aralık’ta başlıyor. Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen festivalde Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşması amaçlanıyor.

Dağın ardındaki büyülü lezzetler

Teoman Hünal
Kenti kaplayan puslu havanın ardında tüm zarafetiyle sizi meydanlar ve heykeller kenti Erivan bekliyor. Khor Virap manastırına giden yolda ise Ağrı Dağı tüm ihtişamıyla yükseliyor
Sabahın erken saatlerinde Erivan'dan çıktığımızda şehri kaplayan puslu hava daha dağılmamıştı. Geniş meydanlara açılan iki tarafına ağaçlar dizili caddeler, bulvarlar yavaş yavaş yerlerini daha dar yollara ve kenarlarındaki tamirhanelere ve aralarına serpiştirilmiş bir iki katlı eski evlere bıraktılar. Şehirden yarım saat kadar sonra sabah pusu iyice dağılmış, gökyüzünü kaplayan bulutlar yükselmeye ve aralarından o eşsiz maviliği göstermeye başlamışlardı.

Türk Kadınını Ermeni Tehciri ile Anlattılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi ile ilgili hazırlanan görsellerde Türk kadını Ermeni Tehciri fotoğrafıyla anlatıldı , İzmir Büyükşehir Belediyesi 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi ile ilgili hazırladığı görsellerde Ermeni Tehciri’nde çekilen bir fotoğrafı kullandı. Meydanlardaki dev yansılarda gösterilen sözü geçen fotoğrafta Türk kadını “Kurtuluş Savaşı ile doğdum” ifadesi ile anlatılıyor. Kullanılan fotoğrafın ise 1915 yılında uygulamaya konulan Ermeni Tehciri esnasında çekilen bir fotoğraf olduğu anlaşıldı.

Kalifornia Üniversitesi Ermeni baskısında geri adım attı

Mustafa Birol Guger  
ABD’nin Kalifornia, Northridge kasabasındaki “Kalifornia Eyalet Üniversitesi” (KEÜN), Atatürk ile ilgili bir konferansın Ermeni öğrencilerin zorbalığı sonucu iptal edilmesinin ardından Türk tarafından gelen tepkiler üzerine geri adım attı, konferansa yeniden yol açtı. 

Ermenistan ile lavaş mutabakatı sağlandı

Olkan Özyurt Olkan Özyurt
Ermenistan’ın lavaşı kendi adına UNESCO’ya tescil ettirmesi sonrasında başlayan kriz bir mutabakatla çözüldü. Etiyopya’da yapılan toplantıda lavaş UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne Türkiye adına da kayıt edildi. Peki olayın perde arkasında neler yaşandı?

Fidel Castro'ya veda töreni

Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun külleri Santiago de Cuba'da düzenlenen defin töreniyle toprağa verildi. Castro'yu uğurlamaya binlerce Kübalı geldi.
 Kuba Trauerfeier Fidel Castro (picture-alliance/dpa/O. Barria)
Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun külleri bin kilometre yol kat ederek ülkenin güneydoğusundaki Santiago de Cuba'da sade bir törenle toprağa verildi.

Kocaeli Santa Barbara Ayinle Anıldı

Hristiyanlık dinini seçtiği için babası tarafından başı kesilerek öldürüldüğü rivayet edilen Santa Barbara ölümünün 1781. Yılında ayinle anıldı. Kocaeli Santa Barbara Ayinle Anıldı
Hristiyanlık dinini seçtiği için babası tarafından başı kesilerek öldürüldüğü rivayet edilen Santa Barbara ölümünün 1781. Yılında ayinle anıldı. HİRİSTİYANLIK dinini seçtiği için 4 Aralık 235 yılında babası Dioskuros tarafından başı kılıçla kesilerek öldürüldüğü rivayet edilen Santa (Azize) Barbara bugün düzenlenen ayinle ölümünün 1781. yılında anıldı.

Alman siyasetçilerden Türkiye'ye tehdit

Hristiyan Demokrat Birlik partili Alman politikacılardan Türkiye'ye gözdağı gibi açıklamalar geldi. Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier mülteci mutabakatının Türkiye' tarafından feshedilmesi durumunda Gümrük Birliği anlaşmasının feshinin gündeme getirdi. Alman Hristiyan Demokrat Birlik partili Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier ve Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'mültecilere kapılar açılır' şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Santa Barbara ve Fransız Papaz Okulu

Ali Gündoğdu / aligundoğdu@ozgurkocaeli.com.tr
Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak bilinen, bundan 1750 yıl önce de Nikomedya Krallığı’na, ardından da bir süre Roma İmpartorluğu’na başkentlik yapan bugünkü İzmit’te bulunan surlardaki kule ile anlatılan ’Santa Barbara’ efsanesi, geçtiğimiz yıllarda Hıristiyan dünyasının dikkatlerini buraya çekmeye başlamıştı. Hıristiyan dünyasının kabul ettiği ve birçok tarihi kayıtlarda da yer alan inanca göre, halen dünyanın dört bir yanındaki 45 ülkede bulunan ve Santa Barbara (Azize Barbara) adını taşıyan şehirlerin tamamı adlarını, İzmit’tekibu kulede 4 Aralık 235 tarihinde Hıristiyan olduğu gerekçesiyle babası tarafından başı kesilerek öldürülen ve daha sonra Azize ilan edilen Nikomedyalı, yani bugünkü adıyla İzmitli Barbara’dan alıyor.

XX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI - V

Perşembe akşam oynanan karşılaşmalarla gurup maçları sona erdi. Gerçek bir çekişmeye sahne olan karşılaşmalar son masaların son oyunlarında belirlendi. B gurubu karşılaşmaları Pazartesi günü tamamlanmıştı, A gurubu maçları da Perşembe günü 2 tur oynanarak tamamlandı. Sonuçlar şöyle;
MARAL
BOMONTİ
3
2
21
14
SAHAKYAN
VAKIFLIKÖY
3
2
19
21
ESAYAN
TARKMANÇATZ
1
4
11
25
VARTUHYAN
X


VAKIFLIKÖY
ESAYAN
5
0
26
19
BOMONTİ
SAHAKYAN
5
0
25
15
VARTUHYAN
MARAL
4
1
21
13
TARKMANÇATZ
X
Dünyadan Haberler

Sevan Nişanyan
The Economist’in her yıl çıkardığı Pocket World in Figures’ün 2017’si çıkmış. Arkadaşlar sağolsun göndermişler, iki üç gün dünyanın karnesini incelemekle geçti. Sizin de ilginizi çeker mi? Kestiremedim. Ama gözüme çarpanları paylaşayım dedim, belki istifade eden olur. Nüfus. En büyükler 1,4 milyarla Çin, 1,26 milyarla Hindistan. Ama 2025’ten önce Hindistan’ın öne geçmesi bekleniyor. ABD 322 milyon nüfusla üçüncü. Türkiye onsekizinci, 2025’te de onsekizinci kalıyor, tabii ufalacağı tutmazsa.

İngiltere'de Müslüman aileler çocuklarını Katolik okullarına yoluyor

Sean Coughlan
Yerel demografik yapıdaki değişim binlerce Müslüman öğrencinin Katolik okullarına gitmesiyle sonuçlanıyor. İngiltere'de 26 binden fazla Müslüman öğrenci Katolik okullarına gidiyor. Katolik okullarında yıllık sayım ilk defa başka bir dine mensup öğrenci sayıları hakkında bilgi topladı. Katolik olmayan öğrencilerin oluşturduğu en büyük grup, diğer Hıristiyanlık mezheplerine bağlı öğrenciler, ancak bu öğrencilerin neredeyse 10'da 1'i Müslüman ailelşerden geliyorlar. Hükümet, bu tür ücretsiz okulların daha çok sayıda açılmasını teşvik için planlara sahip.Bu analize göre, Katolik okullarındaki 850 bin öğrencinin neredeyse 3'te 1'i Katolik değil. Bu sayı 290 bini buluyor.

AK Parti’de ekonomiden anlayan yok mu?

Etyen Mahçupyan  / emahcupyan@karar.com
Hükümet ekonomiye dair bazı inançların peşinden gitmenin bedelini sınama imkanı buldu. Dendiğine göre faiz enflasyonun nedeniydi ve faiz bir düşse yatırımcılar hemen yatırımlara girişeceklerdi… Gerçeklikle ve ekonomi bilimiyle ilgisi olmayan bu kabulleri savunan tek bir saygın iktisatçı bulunmasa da, büyük çoğunluğu uzun süre ağızlarını açmadılar. Kötü adam olmaktansa Türkiye’nin duvara çarpma noktasına gelmesini izlediler. Birtakım danışmanlar ise bu temelsiz yaklaşıma gaz vermeyi tercih ettiler. Varılan nokta artık soru işaretlerine izin vermiyor. Son bir ayda dolar kurundaki yükselişin sadece üçte biri global piyasaların etkisine bağlanabiliyor. Türkiye her bir dolara hiç gerek yokken bugün en az yüzde 10 daha fazla ödüyor.

Türkiye’de Ermenice gazetelere devletin mali desteği tekrar başladı

Türkiye Basın İlan Kurumu tarafından gayrimüslim gazetelere yapılan maddi yardım yeniden başladı. Kurum, ilan ve reklam şartı aramaksızın altı gazeteye maddi yardımda bulunacak.
Agos gazetesinde yer alan haberde şunlar kaydedildi: Basın İlan Kurumu’nun 23-25 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, Nor Marmara, Jamanak, Apoyevmatini, İHO, Şalom ve Agos gazetesine maddi destek yapılması kararı alındı.

Polonya'da gösteri önceliği devlet ve Kilise'de

Polonya’da kamu ve Kilise kurumlarına gösteri önceliği tanıyan tartışmalı yasa tasarısı meclisin alt kanadından geçti. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununda yapılan düzenlemeye göre devlet veya Kilise tarafından düzenlenecek etkinliklere öncelik tanınacak, aynı gün ve aynı yerde başka eylem yapılmasına izin verilmeyecek.

Hoşgörü hıristiyan batı kültürüne has kavramdır

Tolerans kavramı Batı’da Katolik Kilisesinin bayraktarlığını yaptığı dinî taassubun kasıp kavurmuş olduğu ülkelerde, yüzyıllar boyunca yavaş yavaş şekillenen bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu konuda bu dinî taassubun motive ettiği sayısız fâciadan meselâ XIII. yüzyılın başından i’tibâren Katar’lara uygulanan “Albi Haçlı Seferleri” gibi kanlı temizlik hareketlerini, ya da 24 Ağustos 1572 tarihli Saint-Barthélemy katliâmı gibi protestanların kütlesel katliâmlara tâbi’ tutulmasını, Engizisyon mahkemelerinin pek çok ülkede uyguladığı mezâlimi ve büyücülerin ya da büyücü olarak addedilenlerin diri diri yakılmasını hatırlatmak yeterlidir. … Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre merhum çok önemli değerlendirmelerini şöyle sonuçlandırır: “Eşitlik” 1789 Büyük Fransız İhtilâli ’nin ihdâs ve icbâr etmiş olduğu bir kavramdır. “Hoşgörü” ise hıristiyanlar arasındaki mezheb kavgalarına ve diğer dinî bağnazlıklara tepki olarak yavaş yavaş oluşmuş olan bir kavramdır. Her ikisi de hıristiyan batı kültürüne has kavramlardır. Her iki kavram da bu kültürün günümüze kadarki ahlâkî ve hukukî gelişmesini şekillendirmede baş rolleri paylaşmışlar ve gitgide, bu konularda kıstas (kriter) ve düşünce kalıbı (paradigma) statüsünü kazanmışlardır. Gerek “Eşitlik”, gerekse “Hoşgörü” İslâmî kavramlar değildir. Bu sözcükler Kur’ân’da da ve tesbit edebildiğim kadarıyla, Hadîsler’de de yoktur. İslâm ahlâkı “Eşitlik” ve “Hoşgörü” üzerine değil Adâlet, İhsân Merhamet, Sabır ve Af üzerine inşâ’ edilmiştir.

Ermenistan: Türk Domates ithalatını Yasaklayamayız

Ermenistan’da “Türk domates” tartışması yaşanıyor. Ermenistan Tarım Bakanı Ignati Arakelyan da  yasalar ihlal edilmediği sürece Türk domateslerinin ülkede satılmasına yasağın mümkün olmadığını söyledi. Arka haber ajansına göre, Ermenistan’da Türkiye’den ithal edilen “büyük miktardaki domatesin yerli üretim gibi satıldığı, bunun da çiftçilere zarar verdiği” yönündeki haberler üzerine bir açıklama yapan Ermenistan Tarım Bakanı Ignati Arakelyan yasalar ihlal edilmediği sürece Türk domateslerinin ülkede satılmasının yasaklanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Şehrin göbeğinde 2500 yıllık mağara bulundu

Yaklaşık 200 yıllık bir yerleşim ve şehirleşme tarihine sahip olan Ordu’da Taşbaşı Mahallesi’ndeki kilise civarında bulunan mağaranın sırrı çözülmeye çalışılıyor. Yapılan ilk incelemelerde insan eliyle yapıldığı anlaşılan 2 bin 500 yıllık tarihe sahip mağaranın antik Kurul Kalesi ile aynı döneme tanıklık ettiği belirlendi.

İtalya’da «Ermenistan, sözler,müzik» kültür gecesi gerçekleştirilecek

İtalya’nın Vicenza bölgsi Arzignano  kentinde Ermenistan, sözler, müzik» kültür gecesi  etkinliği gerçekleştirilecek. Vicenza Today’in verdiği habere göre, 3 Aralık’ta gerçekleşecek etkinlikte «Tarla Kuşları Çiftliği» romanının yazarı İtalyan-Ermeni Antonia Arslan icrada bulunacak.

Bir sonraki Ermeni elçiler buluşması Ermenistan’da yapılacak

Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, bugün 2 Aralık’ta cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a, uluslararası misyonlardaki Ermeni diplomatların çalışmaları, yapacakları işler ve kazanımlarına ilişkin bilgi verdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Sekrterliğinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre bakan Nalbandyan, 16. Frankofoni Zirvesinde  Ermenistan’ın bu itibarlı teşkilatın dönem başkanlığını üstlenmesi yanısıra Frankofoni  Dışişleri Bakanları  Buluşması «Kapanış Bildirisi»nde Teşkilat üyesi ülkelerin Dağlık Karabağ sorununun barış çözümüne tam destekleri hususunun perçinlendiği konusunda  bilgi verdi.