Etiketler

Sevan Nişanyan üç yıldır hapiste

Sevan Nişanyan’ın Şirince’de SİT alanındaki arazide iki kez mühürlenmesine rağmen ev yapması gerekçesiyle tutuklanmasının üzerinden üç yıl geçti. AGOS gazetesine göre halen Menemen Cezaevi’nde hükümlü olarak bulunan Nişanyan aleyhine kesinleşen cezalar, mühür bozma ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçlarından dokuz ayrı dosyadan oluşuyor. Nişanyan için infaz edilen hapis cezalarının toplamı ise 17 yıl. 2 Ocak 2014’ten beri cezaevinde olan Sevan Nişanyan, Türkiye’de 2863 Sayılı Yasa’ya muhalefetten cezaevinde olan tek kişi olma özelliğini taşıyor. Geçen üç yıllık süre zarfında kapalı cezaevine nakledilen Nişanyan, hücre cezasına da çarptırıldı.

Haç çıkartmak için Haliç'in soğuk sularına atladılar

Hıristiyan inancına göre Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'nde ayin düzenlendi. Ayinin ardından gençler, Patrik Bartholomeos'un denize attığı haçı çıkartmak için Haliç'in soğuk sularına atladı.

ASİMDER'den Filistin Cumhurbaşkanı Abbas'a tepki

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas'ın Filistin'de yaşayan Katolik Ermeniler ve Ermeni lobisinin girişimleri sonucunda 10 yıllığına toprak kiralayarak, bu arsanın bulunduğu caddeye Ermenistan Caddesi ismini verdiğini iddia ederek tepki gösterdi.

"Gayrimüslime zulmeden cennetin kokusunu dahi alamaz"

İstanbul (AA) - Hüseyin Yahya Şekerci - Avrupa ve ABD'de aşırılığa karşı çalışmalarıyla tanınan, İngilizce ve Arapça olarak kaleme aldığı, DEAŞ’ın argümanlarını çürütmeye yönelik eserleriyle dikkatleri üzerine çeken Suriyeli alim Muhammed El-Yakubi, DEAŞ tipi terör örgütlerinin referans aldığı noktaların doğru kabul edilemeyeceğini, İslam’ın bir adalet, hikmet ve merhamet dini olduğunu belirtti… "Bir gayrimüslime zarar vermenin bir Müslüman'a zarar vermekten daha büyük bir suç olduğuna, Müslüman olmayan birini haksız yere öldüren kimsenin cennetin kokusunu dahi alamayacağına dair hadis-i şerifler var. İşte bizim alimler olarak bu delilleri detaylı bir şekilde insanlara sunmamız gerekir. Bizim Peygamberimiz bir merhamet peygamberiydi. İslam, bir adalet hikmet ve merhamet dinidir. Bir uygulamanın içinde zulüm varsa o kesinlikle İslam'a ait değildir. Dolayısıyla DEAŞ'ın uygulamalarının 13-14 asır boyunca devam eden İslam anlayışı ile hiçbir alakası olmadığını söylüyoruz."

Watch: An ANCA Agenda for the Congress

ANCA Executive Director: ‘Congress is Back in Session, and That Means the ANCA is Back at Work’ WASHINGTON (A.W.)—Armenian National Committee of America (ANCA) Executive Director Aram Hamparian outlined the organization’s key advocacy priorities for the next two years, as the United States Congress began its new session on Jan. 3.

Atatürk Havalimanı yeniden hava trafiğine açıldı

İstanbul'u etkisi altına kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanında iniş ve kalkışlara kapanan pistler, temizlik çalışmasının ardından yeniden hava trafiğine açıldı. Atatürk Havalimanı yeniden hava trafiğine açıldı.

Shnorhavor Sourp Dznount Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ


Kilikya Katolikosu Birinci Aram Beşşar Esad ile bir araya geldi

4 Ocak’ta Şam’daki Cumhurbaşkanlığı sarayında Kilikya Katolikosu Birinci Aram ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bir araya geldi. Bir saatten fazla sürdüğü görüşmede Esad, Kilikya Katolikosu’na Süriye iş siyasi durumu ile son dönemdeki gelişmelerine dair bilgi verdi. Halep’te barışın sağlanmasını takdirde karşıladıklarını söyleyen Birinci Aram yakın gelecekte Suriye’nin bütün toprakları üzerinde barış ve dayanışmanın kurulmasının temenni ettiğini dile getirdi. Kilikya Katolikosu Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yıkıcı politikası başta olmak üzere bölge politikasına da değindi.

ABD'deki FETÖ Lobisinden Trump'a Sözde Ermeni Soykırımı Baskısı

15 Temmuz'da deşifre olan ve darbenin planlayıcıları arasında adı geçen CIA'ci Henry Barkey ve ABD'nin eski Türkiye Büyükelçileri Eric Edelman ve Morton Abrahamowitz'i biraraya getiren 'Bipartisan Policy Center' adlı bir düşünce kuruluşu, 'Ortaklık Mitlerinin Ötesinde: ABD'nin Türkiye Politikasını Yeniden Düşünmek' adlı zehir zemberek bir rapor hazırladı. Morton Abramowitz, 'Bipartisan Policy Center' ile ilgili görsel sonucu | Raporda PKK'dan bahsedilirken, 'terör örgütü' ibaresi geçmemesi ise dikkat çekici. 20 Ocak'da başkanlığı devralacak Trump yönetiminin yumuşak karnını yakalamaya çalışan raporda ilk sunulan öneri, 'Fethullah Gülen'in iadesine siyasi açıdan müdahil olmayın' şeklinde. Raporda, Trump'dan sözde Ermeni soykırımını tanıması ve ABD'nin İncirlik Üssüne alternatif üretmesi de öneriliyor.

Aram I to Spend Armenian Christmas in Aleppo

ANTELIAS, Lebanon—His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia will spend Armenian Christmas Eve and day in Aleppo, his first to the city, since the Syrian conflict began six years ago and since the cease fire was declared after government forces reclaimed it. According to the press service of the Catholicosate, Aram I will arrive in Aleppo at 1 p.m. Thursday, January 5 and will be greeted by clergy and the community at the St. Mary’s Church.

Armenian Church Patriarchy of Turkey to elect new leader

The Armenian Apostolic Church Patriarchate of Constantinople will have a new leader in 2017. The severe illness of incumbent Patriarch Mesrob Mutafyan hasn’t allowed him to perform his functions since 2007. In October 2016, the Supreme Council decided to appeal to the relevant authorities for the election of a new patriarch. The elections will most likely take place in spring, said Bagrat Estoukian, the editor of Agos Weekly Armenian edition in an interview with Armenian News-NEWS.am.

Frank Engel: Bakü, halk devriminden kaçınmak için çatışmaları provake ediyor

Yazar: Tatevik Ghazaryan
Avrupa en nihayetinde Azerbaycan rejiminin gerçek özünü anlamalı. Beyan, NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Avrupa Parlamentosu milletvekili Frank Engel’den geldi. Azerbaycan’ın ülkede Aliyev iktidarını pekiştirip daim kılmak için Karabağ ve Ermenistan’la çatışmalarından istifade eden kleptrokratik bir diktatörlük olduğunu belirten Engel ʺÇatışmalar devam ettiği müddetçe, onların Azerbaycan’daki iktidarı devam eder, aksi takdirde onların iktidarı biter.

Ermenistan elçisi: Erivan, Moskova’yla stratejik ortaklığını teyid etti

Ermenistan, SSCB’nin dağılması sonrasında yeni koşullara adapte olmada başarılı oldu, ancak Ermenistan yönetimi Rusya’yla yakınlaşmayı tercih etti. Beyan, RIA-Novosti’nin verdiği habere göre, Ermenistan’ın Meksika Büyükelçisi Ara Ayvazyan’dan geldi Ayvazyan Meksika Notimex Ajansına verdiği röportajda, ʺRusya’yla stratejik müttefiğiz, Rusya esas ekonomik partnörümüzdür, biz Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyesiyiz, ancak aynı zamanda ABD’yle stratejik ortaklık, AB’yle verimli ve faydalı işbirliği ilişkilerine sahibiz. Böylece bölgemizdeki farklı menfaatleri uyumlandırmaya çalışıyoruzʺ dedi.

İzmir'de terör saldırısı

İzmir Adliyesi yakınlarında patlama meydana geldi, olayda 1 polis ve 1 adliye çalışanı şehit oldu. Yaralılar Ege Üniversitesi hastanesinde tedavi altına alındı. Alınan bilgiye göre, Bayraklı ilçesindeki adliye binasının C girişi polis kontrol noktası yanında meydana gelen patlamanın ardından güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada, 2 terörist ölü ele geçirildi, bir teröristi arama çalışmaları devam ediyor. Patlamada, ilk belirlemelere göre 2'si polis 7 kişi yaralandı. 1 polis ve 1 adliye çalışanı da şehit oldu.

Ինչ~ կը հասկնանք Սուրբ Ծնունդի եւ Աստուածայայտնութեան Տօն Ըսելով.

Ի տարբերութիւն քրիստոնէական բոլոր եկեղեցիներու այս տօնը Հայ  եկեղեցւոյ մէջ ունի երկու անուն եւ երկու իմաստ ու խորհուրդ: Ամէն տարի 6 Յունուարին Հայաստեայց Առաքելական եկեղեցին կը նշէ  երկու տօներ ,Քրիստոսի ծնունդը եւ անոր Մկրտութիւնը կամ Աստուածայայտնութիւնը , մինչդեռ ուրիշ եկեղեցիներ այս երկու տօները կը նշեն առանձին եւ տարբեր օրեր:

Web-sergi : Türkiye, görüntülerle kimlikler MJM


Ermeni-Türk platformu REPAIR girişimiyle, Fransız-Ermeni STK’sı Yerkir Europe ile yaptığım beş yıllık işbirliği çerçevesinde birçok kez Türkiye’ye gitme fırsatım oldu. İstanbul’da 24 Nisan anma törenleri için ya da Gezi Park olaylarını haber yapmak ve zaman zaman Müslümanlaştırılmış Ermeniler olarak anılanları aramak üzere Hemşinlilere gitmek için, Dersim’de Alevi Zazalara ve bugün bazılarının Türkiye’nin Kürt bölgesi dediği Batı Ermenistan’da müzik topluluğu Van Project’e eşlik etmek için, SurpGiragos’ta Paskalya ayinine katılmak veya Diyarbakır’da Ermeni ve Kürt topluluklarını tanımak için. Her birinden anılarla ve anne tarafımın ülkesinden bizlere gelen üzücü gündemle –sık sık- gördüğümüz Türkiye’den farklı bir Türkiye gösterdiğini umduğum bu birkaç fotoğrafla döndüm.

Kilikya Ermeni Katolikosluğunun Anayasa Mahkemesi Başvurusu

Mehmet Oğuzhan Tulun 
Kilikya Ermeni Katolikosluğu (diğer adıyla Kilikya Kutsal Makamı), Ermeni Apostolik Kilisesi’nin dört ana idari biriminden biridir.Tarih boyunca çeşitli vesilelerle yer değiştirmiş olan Katolikosluk, uzun bir süre günümüzde Adana’nın Kozan (Sis) ilçesindeki bir arazide konumlanmıştı. Ancak Millî Mücadele dönemi sırasında, 1921 yılının sonlarına doğru Fransız birlikleri Güney Anadolu’da işgal ettikleri topraklardan geri çekilmeye hazırlanırken, Kilikya Katolikosluğu da Kozan’dan ayrılarak ilk önce Suriye’ye geçmiş, sonrasında ise Lübnan’da Beyrut yakınlarındaki Antilyas kasabasına yerleşmiştir. Katolikosluğun terk ettiği taşınmaz, Emval-i Metruke mevzuatı çerçevesinde Devlete intikal etmiştir.

Ինչ~ կը հասկնանք Սուրբ Ծնունդի եւ Աստուածայայտնութեան Տօն Ըսելով.

Ի տարբերութիւն քրիստոնէական բոլոր եկեղեցիներու այս տօնը Հայ  եկեղեցւոյ մէջ ունի երկու անուն եւ երկու իմաստ ու խորհուրդ: Ամէն տարի 6 Յունուարին Հայաստեայց Առաքելական եկեղեցին կը նշէ  երկու տօներ ,Քրիստոսի ծնունդը եւ անոր Մկրտութիւնը կամ Աստուածայայտնութիւնը , մինչդեռ ուրիշ եկեղեցիներ այս երկու տօները կը նշեն առանձին եւ տարբեր օրեր:

Bu nasıl okul? 'Zafer İslamın' yazısı Meclis'e taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Ümraniye'deki İstanbul Ticaret Odası İlkokulu'nda '15 Temmuz köşesi'nde yer alan "Zafer İslamın" ifadesini TBMM gündemine taşıdı... Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Ne yaparsanız yapın Türk milletinin şahlanışını önleyemeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın zafer İslamın” şeklinde darbe girişimini İslam’la ilişkilendiren ifadeler ile gayrimüslim öğrencilere ve vatandaşlara yönelik ayrımcı, ayrıştırıcı bir tutum sergilendiğini belirtti. Adıgüzel soru önergesinde şu sorulara yer verdi: (Paradigma değişmezse söylem de değişmiyor. HYETERT)

Erdoğan: “Kimsenin Hayat Tarzı Tehdit Altında Değil”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reina saldırısının toplumu bölmek için istismar edildiğini ve devletin hiçbir zaman halkın yaşama sekline karışmadığını belirtti. Erdoğan, “Ortaköy saldırısını hayat tarzlarının farklılığına yönelik olarak göstermenin anlamı yok” dedi. Saldırıdan sonra ilk defa kameraların önüne geçen Erdoğan, “Kimsenin hayat tarzı Türkiye’de tehdit altında değil, buna asla izin vermeyeceğiz” dedi. (İnşallah öyledir. HYETERT)

Ermenistan-Türkiye: Diyalog ve Uzlaşının Yolunu Açmak Konferansı Çağrısı

Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı çerçevesinde, iki ülkedeki sivil toplumu güçlendirmek ve bir araya getirmek amacıyla Ermenistan-Türkiye: Diyalog ve Uzlaşının Yolunu Açmak isimli bir konferans düzenleniyor. Konferans için makale özetlerinin son yollanma tarihi 15 Ocak 2017. Makale konuları ve önemli tarihleri içeren ayrıntılı duyuru metnini aşağıda bulunan link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Bir çok kıtadan yüzlerce ülkeye vizesiz gidebileceğiniz gibi vize gerektiren bazı ülkelerde de kapıda vize uygulamasıyla seyahatinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. 2017 yılında Bordo Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vizesiz olarak pasaportlarıyla seyahat edebilecekleri ülkeler aşağıdaki gibidir.  Bazı ülkelerde sınırdı vize alabileceğiniz gibi bazı ülkelerde ise direkt olarak pasaportunuz ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kapıda vize olarak Türk Vatandaşları en çok Yunanistan Kapı Vizesi 2017 ye başvuracağa benziyor. Kapı Vizesi için seyahat öncesinde acenta ile iletişime geçerek işlemlerinizi tamamlamanız , seyahat gününde seyahatinize engel teşkil edecek durumların önüne geçecektir.

Kendinden Zuhur: Radikal İslamcı terör nasıl işliyor?

DAEŞ'in üstlendiği Ortaköy saldırısından sonra, Türkiye'de radikal İslamcı terörün çirkin yüzü ve büyük tehlikesi her zamankinden de fazla hissediliyor… DAEŞ'in azınlıkları, gayrimüslim ibadet yerlerini, turistik bölgeleri ve eğlence mekanlarını hedef alacağı aşikar. Örgütün hareket alanının kısıtlanması, desteğinin kesilmesi ve etkinliğinin azaltılması için, Fırat Operasyonu gibi fevkalade önemli saha hamlelerinin yanında, halkı kutuplaştırmaktan kurtaracak, Türkiye'nin Ortadoğu'da seküler ve hukukun egemenliğindeki bir ada olduğunu hatırlayan bir sosyal ve iletişimsel metodun da uygulanması hayati önem taşıyor.

Türkiye’nin kullanamadığı kart

Etyen Mahçupyan/emahcupyan@karar.com
Suriye’nin geldiği noktada Türkiye/Rusya anlaşması bir rahatlama sağlayacak. Bunu Rusya’nın istemiş olması ve koşullarını ayarlaması, Türkiye’nin başarılı bir adım atmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Garantisi olmasa da, insani açıdan olumlu bir ateşkes sürecinin başlaması, PYD’nin masada olmaması ve eğer İran ikna edilirse Esad’ın 2018 sonrası görevi devretme ihtimali Türkiye açısından artı puanlar. Ancak bu olumlu hususlar Türkiye’nin zayıf bir ele sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Son saldırının gösterdiği üzere teröre açık olmamızın ötesinde, şartların her an aleyhimize dönebileceği bir döneme de giriyoruz…

Gülbey: “Agos işgalci Ermeni zihniyetine hizmet ediyor”

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Türkiye’de yayın yapan Agos Gazetesinin internet sitesinde yayınlanan Ermeni diasporası destekli “Birthright Armenia” isimli teşkilatın logosunda, işgal edilmiş Azerbaycan Karabağ topraklarının Ermenistan toprağı olarak gösterildiğini ileri sürdü..

ABD'de kilise saldırganı idamla yargılanacak

Güney Caroline eyaletinde 2015'te kiliseye saldırı düzenleyerek 9 kişiyi öldüren zanlının idam cezası almasının önü açıldı. ABD'nin Güney Carolina eyaletinde siyahilerin gittiği tarihi kiliseye 2015 yılının haziran ayında saldırı düzenleyip 9 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan 22 yaşındaki Dylann Roof'un idam cezasıyla yargılanması için düzenleme yapıldı. Charleston kentindeki 200 yıllık Emanuel Afrikan-Methodist Episcopal Kilisesi'ne (AME) silahlı saldırı düzenleyen Roof'un suça ehil olduğuna karar verildi.

Sos Petrosyan: Erivan Sirki yeni binası her tüm temsil için öngörülmekte

Erivan Sirki yeni binası inşaatının 2017 sonunda tamamlanması öngörülmekte. Bilgi, NEWS.am’e açıklamada bulunan Erivan Sirki sanat yönetmeni, Ermenistan Sirk Çalışanları Birliği Bşk. Prof. Dr. Sos Petrosyan’dan geldi. Bu yıl sonunda yeni sirk binalarının hazır olacağı umudunu ifade eden Petrosyan, katkıları için «Tashir» Firmalar Grubuna teşekkür etti, devletin sirk inşasında hiçbir katkısı olmadığını kaydetti.

John Berger: Yalnızca Bir Yazar Değildi, Zamanımızın En Saygın Entelektüellerindendi

1972’de G romanıyla “Booker” ödülünü alan Berger ödül töreninde 5 bin sterlinlik bu ödülün yarısını Karayiplerdeki Kara Panter adlı devrimci harekete bağışlayacağını, öbür yarısını da Avrupa’daki göçmen işçilerle ilgili kitabının hazırlanması için kullanacağını açıkladı.John Berger’ı 90 yaşında kaybettik. O yalnızca bir yazar, şair, düşünce insanı değil, aynı zamanda zamanımızın saygın entelektüellerinden de birisiydi.

Karabağ'da taraflardan karşılıklı ateşkes ihlali suçlamaları

Azerbaycan'ın ardından Dağlık Karabağ'daki Ermeni güçleri, Azerbaycan ordusunun bölgedeki ateşkesi 30 kez ihlal ettiğini öne sürdü. Azerbaycan Savunma Bakanlığı da Ermeni güçlerini ateşkesi 35 kez ihlal etmekle suçlamıştı. Dağlık Karabağ'daki Ermeni güçlerinin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "2 Ocak'ta, Azerbaycan ordusu Karabağ ve Azeri güçleri arasındaki temas hattında ateşkesi 30 kez ihlal etti. Ermeni mevzilerine çeşitli kalibredeki silahlarla 300'den fazla kez ateş edildi" ifadeleri kullanıldı.

Ermenistan'daki Rus üssünde görevli subay otelde ölü bulundu

Ermenistan'daki Rus askeri üssünde görevli bir binbaşı, Erivan'da otel odasında ölü bulundu. Rus RİA ajansının haberine göre, Viktor Emelyanov (45) isimli binbaşı, dün Erivan'da konakladığı otelde hayatını kaybetti. Ermenistan'daki Rus askeri üssüne bağlı birliklerden birinde komutan yardımcısı görevinde bulunan Emelyanov'un cesedinde herhangi bir darp izine rastlanmadığı belirtildi.

Terörün gizli ortakları…

Markar Esayan / markar.esayan@aksam.com.tr
Yeni yılın ilk saatlerinde Ortaköy’deki Reina adlı mekanda yaşanan terör saldırısı 39 insanımızın hayatına mal oldu. Yine yüreğimiz dağlandı. Allah rahmet eylesin. Teröristler, ister DAEŞ, ister PKK veya bir başkası olsun, insanlıktan nasiplerini almamış canavarlardır. Masum insanları öldürmekten zevk alacak, bunun bir davaya bağlayacak kadar hastalıklıdırlar. Oysa masum insanları öldürerek hiçbir amaca ulaşılamaz. Tarihte, Hitler dahil, büyükten küçüğe, şiddete başvurmuş ama başarılı olmuş hiçbir kimse veya hiçbir grup yoktur. Yeni yıl gecesi yapılan saldırı da amacına ulaşamayacak. Evet bizi çok üzecek, kahredecek ama teröristlerin ve onların ipini tutanların hevesleri kursaklarında kalacak.

Reina saldırısıyla ilgili 12 kişi gözaltında

Terör saldırısının gerçekleştiği eğlence mekanının çevresindeki MOBESE ve güvenlik kameralarındaki kayıtların incelemesinin sürdüğü, görüntülerdeki en küçük ayrıntının bile değerlendirildiği kaydedildi. İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısına ilişkin 12 kişi gözaltına alındı.

‘Yılbaşı hutbesi’ okutan Görmez hakkında ‘kin ve düşmanlığa tahrik’ten suç duyurusu

Yılbaşından bir gün önce camilerde okuttuğu hutbede ‘yılbaşı kutlamalarına karşı uyarı’ yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

BM Güvenlik Konseyi: “Reina saldırısı şeytani ve barbarca bir eylemdir”

Güvenlik Konseyi yılbaşı gecesi Ortaköy’deki Reina gece kulübüne yapılan ve 39 kişinin öldüğü saldırıyı en ağır dile kınadı. BM Güvenlik Konseyi:  “Reina saldırısı şeytani ve barbarca bir eylemdir”. BMGK saldırıyı “şeytani ve barbarca” olarak niteledi ve  terörizmin hangi şekilde olursa olsun bugün dünya için en büyük tehdit olduğunu belirtti.  Basın bildirisi olarak yapılan yazılı açıklamada, saldırıda hayatını  kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilekleri de  iletildi.

Yılbaşı… Meclis… Yargı… Yürütme

Mustafa Yalçıner / @mmyalciner / m.yalciner@hotmail.com
Her “dar gelirli” çulsuz gibi yeni yılı ailece evde karşıladık. Hindi mindi de yoktu soframızda. Bulabildiğimiz az eti pilavın üzerine sermiş salataya ağırlık vermiştik.Zaten fazlası, resmi dairelerle okullardaki “kutlama yapılmayacak” talimatları bir yana, resmen yasaklanmamış olsa bile, “sıkıysa kutlansın” kapsamındaydı. “Yandaş medya”, “ağır abiler”den başlayarak, yılbaşının “Hıristiyan işi olduğu”na dair tehditle karışık “aydınlatmalar”la doluydu. Teşhirler cabası.Sadece “yandaş”ın medyası olsa neyse! Bilumum “ağır abiler” üst perdeden demeç ve açıklamalarla yılbaşı kutlamalarına “yerli-milli” geleneklerimizde ve tabii ki tarihimizde yer olmadığını ortaya koymuşlardı.

Bozdağ’dan sosyal medya mesajı

'Nefret ve ayrımcılık suçtur'
Bozdağ, Twitter hesabında, terör saldırılarının ardından yapılan yorum ve paylaşımlara dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: "Terör örgütü kurma/yönetme, terör örgütü üyeliği, terör örgütüne üye olmamakla beraber terör örgütü adına suç işleme, suçu ve suçluyu övme, terörün ve terör örgütünün propagandasını yapma, suç işlemeye ve kanunlara uymamaya tahrik, halk arasında korku ve panik yaratarak tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, nefret ve ayrımcılık, hukukumuza göre suçtur ve cezai müeyyidesi vardır. Terör saldırıları öncesi ve sonrası; yazdıkları, yorumları, söyledikleri ve sosyal medya hesaplarındaki mesajlarıyla... Terörü, terör örgütlerini, teröristleri ve terör eylemlerini övenlerin ve destekleyenlerin eylemleri, hukukumuza göre suçtur. Cumhuriyet savcılarının görevi, suçları soruşturmak, deliller suçun işlendiğine
dair yeterli şüphe doğurduğu takdirde kamu davası açmaktır." (Hükumet bu konuda kararlı ise çözüm kolaylaşır. Öncelikle her gün Yahudi Hıristiyan düşmanlığını gündemde tutan troller engenlenerek kin ve nefret azalır. HYETERT)”

Rahat olun! Noel Baba, “Nuri Baba” olunca eve kapıdan girecek

Yavuz Çobanoğlu - Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
Batılı tarzda bir modernleşme çabasından, Doğulu İslamcılık politikalarına geçildiğinden beridir yılbaşı ve onun etrafındaki kültürel alanın, bir mücadele nesnesine dönüştüğünü söyleyebiliriz. Bugün yeni yılın ilk günü ve türlü melanetlerle geride bıraktığımız bir yıl daha bitti. Aklım erdiği zamanlardan beri, bu “yeni yıla başlama” durumunun bazı anıların yedeğinde ve takvimsel bir başlangıçtan öte benim için ifade ettiği bir anlama hiç rastlamadım. Zaten buna benzer anlamsızlıklar nedeniyledir ki, aralık ayının son haftası geldiğinde bazılarının iddia ettiği gibi ne Noel’i ne de İsa’nın doğumunu kutlamak hiçbir zaman aklıma gelmedi. Sağ olsun o bazılarının dedeleri yakın çevremizde bir tek Hıristiyan bırakmadığı için, komşulardan kutlayanı da görmedim.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’deki Vatandaşlarına Uyarı

İstanbul Ortaköy’deki Reina gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırının hemen ardından Amerika Dışişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2017 tarihli yazılı açıklamasında Türkiye’deki vatandaşlarını uyardı. “İstanbul Ortaköy’deki Reina gece kulübünde ateş açıldığı yönünde haberler alınmaktadır. Çok sayıda kişinin öldüğü duyumu alınmıştır” denilen uyarıda Amerikan vatandaşlarından saldırının olduğu bölgeden uzak durmaları ve Amerika’da yaşayan aile bireylerini durumlarından haberdar etmeleri istendi.

Uzmanlar 2017’de Türkiye'de terörde artış bekliyor

İstanbul'da Reina adlı gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırının ardından, güvenlik uzmanları Suriye politikasından dolayı 2017'de de Türkiye'de terör saldırılarının devam edeceği görüşünde. İstanbul'da Reina adlı gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyı DW'ye değerlendiren güvenlik uzmanları Türkiye'nin Irak ve Suriye politikalarının etkileri nedeniyle terör saldırılarının 2017'de de gündemi belirlemeye devam edeceği görüşünü savunuyor.

'Noel baba iddiası asılsız'

Ortaköy'de gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin açıklama yapan Başbakan Yıldırım, saldırıyı gerçekleştirilen teröristle ilgili ortaya atılan, 'Noel baba kıyafetiyle geldi' iddiasının asılsız olduğunu açıkladı. Teröristin silahını bırakıp kargaşadan yararlanarak olay yerinden kaçtığını belirten Başbakan, 'Çalışmaların yoğun bir titizlikle sürdüğünü' ve teröristin kimliğine dair ihtimallerin şekillenmeye başladığını kaydetti.

NEWS.am Ajansı, Yeni Yılınızı kutlar

NEWS.am HaberAnaliz Ajansı çalışanları tüm okuyucularını Yeni Yıl dolayısıyla gönülden kutlar. Size sağlık, büyük saadetler, yaratıcı başarılar, sevgi, kariyerinizde ilerleme ve maddi esenlikler dileriz. 2017 yılı Sizin için birçok mutluluk anlarına vesile olsun. Bizlerse Size herşeye ilişkin hızlı ve kaliteli haber verme gayreti içinde olacağız. Bizler Sizin için çalışıyoruz. Bizimle olduğunuz için teşekkürler.

İstanbul'daki yılbaşı katliamı dünya basınında

39 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralının olduğu Reina saldırısı dünya basınında geniş yer aldı. Dün gece Reina’ya geçekleştirilen silahlı saldırı Alman basınında geniş yer buldu. Gazete Duvar'da yer alan habere göre saldırıya ilişkin ilk bilgileri flaş olarak duyuran medyadaki ilk haberler şöyle: Bild Online: Silahlı saldırganlar İstanbul’da gece kulübüne saldırdı.

Ortaçağ Ermeni yazı sanatı defterlere taşındı

Serdar Korucu/ CNN TÜRK
Ortaçağ Ermeni yazı sanatında kullanılan 'Tırçnakir' (Kuş-yazı) harfleri Aras Yayıncılık'ın yeni yıla özel olarak hazırladığı defter serisine taşındı. Defterlerin her biri farklı temalarla hazırlandı.

 / 5
Ortaçağ Ermeni yazı sanatı defterlere taşındı
Ermeni yazı ustalarının Ortaçağ'da el yazmalarında kullandıkları Tırçnakir yani "Kuş-yazı" denilen teknik, Aras Yayıncılık'ın yeni yıl için ürettiği defter serisini süslüyor. 

2 / 5
Ortaçağ Ermeni yazı sanatı defterlere taşındı
Hayvan, insan ve çeşitli doğa figürleriyle Ermeni alfabesinin harflerini birleştiren ve müzelerin koleksiyonlarında yer alan sanatçıların eserleri bugüne taşınıyor.

Gece Ermeni Kuvvetleri cezalandırıcı işlemlere başvurdu-Azerbaycan’ın 4 kaybı daha var

Gece, sabahki Azerbaycan provokasyonunun makul gelişimi yaşandı; Ermeni askeri birimleri cezalandırıcı işlemler gerçekleştirdiler, bunun sonucunda hasmın 4 kaybı daha oldu. Bilgi Facebook paylaşım sitesi üzerinden, Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın sözcüsü Artsrun Hovhannisyan’dan geldi. Bilgi notunda şunlar kaydedildi: "Hatırlatayım; 29 Aralık sabahı Tavuş eyaleti Çinar köyü güneydoğu yönünde konuşlu Ermeni mevzileri yönünde Azerbaycan Sil. Kuv. sabotaj-sızma kalkışmasında bulundu, bunun sonucunda sayısı 7’ye ulaşan kayıpları oldu.

Շնորհաւոր Նոր Տարի - Yeni Yılınız Kutlu Olsun-Happy New Year- Bonne Annee

2017 Yılı bütün dünyaya barış, sağlık ve mutluluk getirsin, acılar bitsin. HYETERT 

Yeni Yıl 2017

Eski Yunan ve Roma İmparatorluğunda, 20, 21, 22, 23… Aralık günleri (Takvim şimdiki gibi kesin ve herkes tarafından bilinir değildi; dolayısıyla, tarihler değişebiliyordu.), “Güneş’in Doğumu” bayram olarak kutlanırdı. Doğanın işleyişine uygun bu bayram asırlarca insanlar tarafından kutlanır. 
Büyük bir olasılıkla Pers İmparatorluğunda benzer bayram kutlamaları yapılırdı. (Pers İmparatorluğundan günümüze çok az sayıda belge kalmıştır.)