Etiketler

Paros Ocak Sayısı Çıktı1915’te akıntıya karşı duranlar

Banu Tuna btuna@hurriyet.com.tr
Burçin Gerçek’in titiz bir çalışmayla yazdığı ‘Akıntıya Karşı’ 1915’te vicdanlı tavır sergileyenlerin öykülerini aktarıyor. Tehciri, hayatları pahasına can kurtarmaya çalışanların şahitliğinde okuyacaksınız. 1915’te akıntıya karşı duranlar30-40 bin Ermeni'yi kurtarmayı başaran Halep ve Konya Valisi Celal Bey.

Bir Soykırım filmi ‘HATIRLA’

Rafi Kohen
Holokost filmlerini her izlediğimizde sanki bir şeyler değişecekmiş gibi büyük bir umutlu bekliyor ve bilinen makûs kadere gözyaşı döküyoruz her seferinde. Son yıllarda ise Soykırım filmleri genelde Holokost sonrası kalanlara ne olduğuna, yaşanan bu travmaların kurtulan ve takipçisi kuşaklar üstündeki izlerine, hatta on yıllara yayılmış kapanmayan yaralarına odaklanıyor. İşte onlardan biri: Hatırla.  27 Ocak Uluslararası Holokost Anma Günü yaklaşırken, sinema gündemimize yine Soykırım filmleri düşecek; anma etkinliklerini daha pekiştirmek, derinleştirmek hatta yoğunlaştırmak için, okuyarak varamadığımız duygusallığa, görsel ve işitsel duyularımızı harekete geçiren filmlerle ulaşacağız.

Türk değilse ‘yapıştır’!

Asu Maro / amaro@milliyet.com.tr
Erasmus öğrencilerinin kaldığı apartların da bulunduğu bir mahalleden bildiriyordu yazan. Bu genç üniversitelilerin dışarı çıkıp oturdukları sokağın çocuklarıyla kartopu oynadığı bir muhitten. Çocukların arasında bir ‘elebaşı’ vardı diğerlerini yönlendiren ve masum kartopu oyunu kartopu ‘savaşına’ dönüyordu onun komutlarıyla. En son duyduğu cümle şuydu çocuktan: “Yapıştır kıza yapıştır, Türk değil onlar! ” Bunu hesap etmiyorduk değil mi? Yabancı düşmanlığının ortasına doğup “O Türk değil, bizden değil, düşman” sözlerini duya duya büyüyen çocuklarla nereye gideceğimizi düşünmüş müydük? Çocuk bu, ne zaman öğrendi, Türk olmayana ‘yapıştırması’ gerektiğini? Belli ki anası babası, mahalledeki abisi, birilerinden duyuyor. Oyun çağında kartopu yapıştıran daha büyüyünce ne yapacak?

Ermenistan Başbakanı: Barış karşısında toprak verme fikrini kabul etmiyorum

Bugün yılın ilk basın toplantısını yapan Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan gazetecinin, aslen Karabağlı olarak cevaplamasını istediği Karabağ konulu sorusuna “Ben karşısında toprak verme fikrini kabul etmiyorum” diye söyledi. Sözüne devam eden Karapetyan “Eminim ki, uygun müzakereler sayesinde onurumuzu, güvenliğimizi ve zaferimizi korunacak bir çozüm buluruz”.  

Avrupa’dan Ermenistan aracılığıyla İran’a kombine taşımacılık gerçekleştirildi

2016 yılında Ermenistan Demiryolları için  zorlu bir yıldı ve firma rekabet yoğun bir ortamda faaliyet gösterdi. Bilgi, firma çalışmalarını özetleyen basın toplantısında Güney Kafkasya Demiryolları A.Ş. Gn. Md. Sergey Volko’dan geldi. Demiryolu gelirlerini %100.7 düzeyinde gerçekleştirdiklerini belirten Volko, 2016 yılında Ermenistan sathında TP-3 tipi revize edilmiş elektrikli trenlerin işletime alındığı ve Avrupa’dan Ermenistan aracılığıyla  İran’a ilk kombine taşımacılığın gerçekleştirildiğini ifade etti.

AP'den 'en çok zulmü Hristiyanlar görüyor' iddiası

AP'nin yıllık insan hakları ve demokrasi raporunda, "AP, Hristiyanların Avrupa dahil dünya çapında en çok taciz ve tehdit edilen dini grup olduğu gerçeğinin altını çizer." denildi. Avrupa Parlamentosu (AP), insan hakları raporunda Hristiyanların en çok zulme uğrayan dini grup olduğunu öne sürerken, Avrupa'da Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılara yer vermedi.

2016'da "Zvartnots" Havalimanında yolcu trafiği 2 milyon sınırını geçti

2016 yılında Ermenistan'ın havalimanlarındaki yolcu trafiği, 2015'e göre yüzde 10.4 (200.000 kişi) arttı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün genel sekreteri Satenik Hovhannisyan'ın paylaştığı bilgiye göre,  Kasım- Aralık 2016 dönemde "Zvartnots" Havaliman'ında yolcu trafiği, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 2.105.540 seviyesinde gerçekleşti.

Ermenistan’ın en uzun boylu adamı Arşavir Grigoryan

Arşavir Grigoryan Ermenistan’ın en uzun boylu adamıdır. 2 metre 34 santimetrelik boyu olan Arşavir, çocukluğunda diğer çocuklardan farklı olmadığını söylüyor. 15-16 yaşndayken çok hızlı 2 metreye ulaştığını anlatan Arşavir  kardeşinin boyunun de 1.80 sm olduğunu dile getiriyor.

AP'den 'en çok zulmü Hristiyanlar görüyor' iddiası


AP'nin yıllık insan hakları ve demokrasi raporunda, "AP, Hristiyanların Avrupa dahil dünya çapında en çok taciz ve tehdit edilen dini grup olduğu gerçeğinin altını çizer." denildi.


Vartan İhmalyan’ın Ermeni deyip de yaz[a]madığı!


Vartan ve Jak İhmalyan, varlık vergisinden, 6-7 Eylül olaylarına, TKP’den Nâzım Hikmet'le dostluklarına kadar önemli olayları bu kitap için yazdılar.


Microsoft: Ermenistan’la teletıp platformlarına yönelik müzakerelerde bulunuyoruz

Microsoft, Ermenistan yönetimi ve özel sektörle teletıp platformlarının hayata geçirilmesine yönelik müzakerelerde bulunuyor.  Bilgi NEWS.am’e açıklamada bulunan Microsoft Merkezi ve Doğu Avrupa Ofisi Sağlık Bl. Bşk. Lorenzo Pengo’dan geldi.

Bilecik'teki Aya Yorgi Kilisesi turizme kazandırılacakBilecik'in Osmaneli ilçesinde 1800'lü yılların sonunda yapılan, bugün harabe durumdaki Aya Yorgi Kilisesi, restorasyonun ardından müze olarak hizmet verecek.

Diyanet :"FETÖ benzeri dini yapılar kilise tarihinde de görüldü"


Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "FETÖ benzeri dini yapıların kilise tarihinde de görüldüğü bilinmektedir. FETÖ, 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimiyle küresel bir kötülük projesi olduğunu apaçık bir şekilde göstermiştir"


'Suriye'den sonra Ermenistan ve İran sınırlarına da duvar örülecek'

Suriye'nin Türkiye sınırında örülmeye devam eden 3 metre yükseliğindeki duvarın İran ve Ermenistan sınırlarına da örüleceği iddia edildi.

Demir kilise bir yıl daha kapalı!

 2011’den bu yana restorasyonda olan dünyanın tek prefabrik demir kilisesi Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’nin bu ay başında açılacağı duyurulmuştu. Fakat Balat’taki tarihi kilisenin altı yıldır ancak dış restorasyonu tamamlanabildi. İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından olan ve 2011 yılından beri restorasyon çalışmaları devam eden Balat’taki Sveti Stefan Kilisesi’nin restorasyon sürecindeki sancılar sürüyor. iç restorasyon devam ediyor.

Fotoğraflarla İstanbul Boğazı’ndan kar manzaraları

İstanbul’u beş gündür etkisi altın alan yoğun kar yağışı, İstanbul Boğazı’nda da fotoğraflık manzaralar oluşturdu.Fotoğraflar: DHA Boğaz kıyısındaki yürüyüş yollarında 20 santimetre kalınlığında kar bulunurken, sahillerde bulunan yat ve marinalar da beyaza büründü. Boğaz’daki görüş mesafesi sabah saatlerinde seyre uygunken, öğle saatlerinde karın etkili olmasının ardından tekrar azaldı. Gemi geçişlerinin zaman zaman durdurulduğu belirtildi.

Ermenistan Fonu, Çaykovski Müzik Okuluna 9 piyano ve bir kuyruklu piyano hibe etti

Ermenistan Tüm Ermeni Fonu;  Fransa ve ABD Doğu Yakası yerel organlarının katkılarıyla, Çaykovski Müzik Okuluna 9 «Petrof» piyano ve bir «Estonia» kuyruklu piyano hibe etti. Okul Md. Martun Kostandyan ʺPiyano dersleri öğrencilerimizin, uzmanlaştıkları enstrumandan bağımsız olarak  müzik bilgisinin temelini oluşturmakta. Hayırseverlerin bu bağışının eğitim sürecine nitel bir değişim getireceği kesindir. 25 piyanoya daha ihtiyacımız varʺ dedi.

9 kişiyi öldüren kilise saldırganına idam cezası verildi

Güney Carolina'daki tarihi kilisede 2015 yılının haziran ayında 9 siyahiyi öldürüp bir kişiyi yaralayan beyaz Amerikalı gence idam cezası verildi. ABD'de en son idam cezasına çarptırılan mahkum, 2015 yılında, 2013'teki Boston Maratonu saldırısının sorumlusu olarak yargılanan 21 yaşındaki Cevher Çarnayev olmuştu.

Columbia Üniversitesi araştırmacısı Mouradian, El Bab'taki toplama kampını kaleme aldı

Bundan tam 101 yıl önce El-Bab kasabası yakınlarındaki bir toplama kampına varan Hovhannes Khacherian ile oraya getirilen diğer Ermenilerin çektiği çilelerini, kayıplarını ve direnişini anlatan makale şöyle: "İlk tehcir ve katliam dalgasından kurtulan Ermeniler, Halep'in kuzeydoğusundaki El-Bab'a Mayıs 1915 gibi erken bir vakitte vardılar. Yetkililer tarafından kurulan bu toplama kampı en büyük kamplardan biriydi: Çöle yapılan sürgünlerin başlıca geçit noktası olan kampa, aktif olduğu 1915-1916 yılları arasında yüz binlerce insan kapatıldı. 21 Temmuz'a gelindiğinde çoğunluğu Zeytun, Maraş, Haçin ve civar köylerden yola çıkarılmış 1466 sürgün El-Bab'a yerleştirilmişti. Sonbaharın ilk yağmurlarıyla birlikte kamp sefalete sürüklenmeye başladı. Killi bir arazi üzerinde bulunan El-Bab bir bataklığa dönüşmüştü; zemin yağmuru ememiyordu. Soykırımdan kurtulanlardan biri olan ve yolu El-Bab'tan geçmiş Hagop Seropian anılarında şöyle yazmıştı: “Uçsuz bucaksız bir alanda bulunan Ermeni sürgünlerin kampı gözlerimizin önünde belirmişti. Durum kelimelerle anlatılacak gibi değildi. Gece yağan yağmur kampı göle çevirmişti. Su insanların dizine kadar geliyordu, tüm eşyaları suya batmıştı. İçlerinde hiçbir enerji kalmamış olan insanlar pisliğin, balçığın, açlığın ve hastalığın içinde kıpırdamadan duruyorlardı... Geceki yağmur ve fırtına yüzünden çökmüş çadırların altında binlerce kişi hareket edemez halde paçavraların üzerinde, sonsuz bir ıstırapla uzanıyordu. Ne Kızıl Haç, ne yardım eli, ne de umut vardı...”

Dolar yükselmeye devam ediyor, buna Avro da katıldı

Bugün 10 Oak’ta  tartılı ortalama ABD Doları işlem kuru 484.71 Dram (AMD) oldu ve kur bir önceki işlem gününe kıyasla 0.08 Dram arttı. Ermenistan Merkez Bankası Basın servisinden verilen bilgiye göre; EUR kuru: 513.65 (+2.27), RUB kuru: 8.08 Dram (-0.01) İngiliz Sterlini:588.87 Dram (+3.72) oldu.

Kızıl Haç Ermenistan ve Azerbaycan arasında gizli diyalog sürdürüyor

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin Ermenistan heyeti üyesi Hasmik Galstyan Komite’nin Azeri askeri cesedini iade etme konusunda Ermenistan ve Azerbaycan arasında gizli diyalog yürüttüğünü bildirdi. Galstyan, mütabakat sağlanması halde Komite’nin tarafısız bir arabulucu olarak Azerbaycanlı askerin cesedinin iadesinde hazır bulunabileceğini açıkladı. Galstyan “Şimdilik bu kadarını söyleyebilirim. Müzakereler ve diyalog gizli yürütülüyor, içeriğini açıklayamayız.”

Hiç başarısızlığa uğramayan efsanevi Ermeni ajan Gevorg Vardanyan

10 Ocak 2012 yılında Sovyetler Birliği`nin efsanevi ajanlarından Ermeni Gevorg Vardanyan aramızdan ayrıldı. Yurtdışındaki görevinde hiç başarasızlığa uğramayan Vardanyan’ın ismi sadece 76 yaşındayken 2000 yılının Aralık ayında ortaya çıkarıldı. Vardanyan eşiyle birlikte 45 yıl boyunca yurtdışında çalışmış. 1984 yılında Ermeni ajana “Sovyetler Birliği kahramanı” ödülü verildi.

Tarihi Van Evleri yok olmak üzere

Tarihi Ermeni başkentlerden biri olan Van’ın tarih ve kültürünü yansıtan Van Evleri yok olmak üzere. Ermenilerden kalma Tarihi Evlerden bugün sadece yıkık duvarlar kaldı. Son yüz yılda bu şehirde yaşanan 3 büyük deprem ile  son yıllarda uygulanan "kentsel dönüşüm" sonucunda bu yapılar, yerlerini betonarme binalara bırakıyor. Van'ın merkez ve mahallelerinde henüz ayakta kalabilen tarihi evler, ranta dönüştürülerek yerlerine yüksek binalar yapılıyor ve böylece Van’ın tarihi ve dokusu yok ediliyor.

İskandaryan: Karabağ’da ciddi tansiyon artışı denemeleri ihtimali petrol fiyatlarına bağlı

Beyan bugün 10 Aralık’ta düzenlenen basın toplantısında Kafkasya Enstitüsü Direktörü, politolog Aleksandr İskandaryan’dan geldi. Son birkaç yılda Azerbaycan’ın silahlanma amacıyla 20 milyar Dolar harcadığını belirten uzman bunun tekrarlanması için benzeri olanakların gerektiğini ifade etti. Petrol fiyatlarının düşmesinden ötürü Azerbaycan’ın önceki gibi mali bağımsızlığa sahip olmamasının farklı bir mesele olduğunu kaydeden İskandaryan, bunun uluslararası aktörlerin Bakü üzrinde baskı kurmak üzere daha fazla şansı olduğu anlamına geldiğini ifade ederek ʺErmenistan üzerinde nasıl etkili olmalı, çok basit, dediğimizi yapın, buna karşılık para veya imtiyazlar elde edersiniz. Azerbaycan daha önce ‘bana lazım değil, kendim öderim’ diyordu. Şimdi durum değiştiʺ dedi.

İsvİçreli profesör: “Ermeni Soykırımı’nın inkarı suç sayılmalı

 ”İsviçre’nin Fribourg Üniversitesi Uluslararası Hukuk Fakültesi öğretim üyesi, pröfesor Gerhard Fiolka Ermeni Soykırımının inkarının suç sayılması gerektiğini dile getirdi. Son zamanlar “Vatan” Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek,  Strasbourg mahkemesinin kararına atıfta bulunarak, İsviçre hükümetinden Ermeni Soykırımı inkarını suç sayan yasayı iptal etmeye çağırmıştı. Avrupa mahkemesine göre Yahudilerin soykırımı Holokost’un inkarı için ceza öngörülüyor. Fiolka “Yahudilere karşı işletilen katliamlara ayrı bir davranış gösterilmesinin gerektiğine dair iddiaları asılsız” dedi. Fiolka cezanin iptal edilmesi ya da sadece uluslararası mahkemeler tarafından tanınmış suçlar için uygulnmasını öneren İsveçre Ulusal Konseyi üyesi İv Nideger’in  girişiminin de kabul edilmez olduğunu açıkladı .

Durum hazin

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Ekonomide yanlışta ısrar edilmesi Türkiye’ye çok pahalıya mal oldu ve olmaya da devam edecek. Enerji maliyetlerinin yarıdan fazla ucuzladığı ve küresel sermaye hareketliliğinin arttığı bir dönemde, dinamik nüfusuna ve hinterlandı açısından elverişli kültürel birikimine rağmen ülke yeni bir atılım gerçekleştiremiyor. Çünkü artık bütçeyi daha iyi yöneterek elde edilecek marjinal fayda çok az. Ayrıca kamu giderek milli gelirin daha büyük kısmını harcıyor. Devlet büyüyor ve kaynakları verimli kullanmıyor. Dolayısıyla tek çıkış ‘yapısal reform’ denen değişim. Yani ihale ve iflas kanunlarını yeniden düzenleyen, emek piyasasında yasa dışı alanı ortadan kaldıran, kurumsal özerkliğe ve liyakate itibar eden ve tüm ekonomik yapıyı hukuksal güvence altına alan bir çerçeve…

Ümit Kıvanç: Dink davasında gelinen aşama

Ümit KıvançDink cinayeti davasında yeni hafta dolayısıyla, gelinen noktaya dair toparlamamız. Özellikle gazeteci arkadaşların dikkatine. Cinayette katkısı veya ihmali olan polisler, 9 yıl sonra, nihayet, tetikçilerle birlikte, aynı davada yargılanıyor. Yeni iddianame sürecinde bazı polisler tutuklanmıştı, FETÖ bağlantısı nedeniyle bunlara eklenenler oldu. İlk cinayet davası müsamereydi, orada adaletle alay edilmişti. Bu sefer dava sahici olabilir, ama güçlü engeller var.

Ermeni bir gencin bir Türk kızına duyduğu ölümsüz aşk

Mahmut Alınak yazdı...
Karapét, aşk böyle bir deliliktir, dedi, işte Buzdan dağ dorukları gibi aşılmaz olsa da engeller Görmez ayağının dibindeki karanlık uçurumu gözleri Yorulmadan yürüyebilir âşıklar Çıplak ayaklarla bir uçtan bir uca dünyayı Korkutmaz ne ölüm ne de zindan karanlığı onları Aşk kadehinden zehir bile içseler Bunu sevgilinin sunduğu bir hayat iksiri diye kabul ederler Ama kapalıysa kendilerine sevdiğinin kalbi Ürkek ve tabansız olurlar tıpkı bir tavşan gibi.

İstanbul'da okullar tatil

İstanbul Valisi Vasip Şahin okulların yarın da tatil edildiğini açıkladı. Twitter hesabından açıklama yapan Vali Şahin, "Artan kar yağışı, ara yollardaki tıkanma ve buzlanma nedeniyle İlimizde eğitim-öğretime yarın 1 gün daha ara verilmiştir" dedi.

Başbakan nezdinde Ermenistan-İran-Türkmenistan üçlü işbirliği perspektifi

İran-Türkmenistan üçlü ekonomik işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgileniyoruz. Ülkelerimiz arasında ticaret hacmini artırma olanağına sahibiz. Beyan bugün 9 Ocak’ta İran’ın Erivan Büyükelçisi Seyit Kazım Sajjadi ve Türkmenistan’ın Erivan Büyükelçisi Muhammedniyaz Badi Maşalov’u kabulü esnasında Ermenistan başbakanı Karen Karapetyan’dan geldi.

Bilecik'teki Aya Yorgi Kilisesi turizme kazandırılacak

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde 1800'lü yılların sonunda yapılan, bugün harabe durumdaki Aya Yorgi Kilisesi, restorasyonun ardından müze olarak hizmet verecek.

Halepli Ermeni çift düğün fotoğraflarını Halep galibiyetine ithaf etti

Halep’li Ermeni çift Nairi Ohanyan ve Mano Margaryan düğün fotoğraflarını Halep’in kurtuluş galibiyetine ithaf etti. Onlar Halepli Ermenilerin tarihinde böyle bir girişimde bulunan ilk çift. Nairi ve Mano Halep’in tarihi kalesini, fotoğrafları için arka fon olarak kullandı.

74. Golden Globe ödülleri sahipleri belli oldu

Her yıl Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından verilen Golden Globe (Altın Küre) ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles sınırları içindeki Beverly Hills kentinde gerçekleştirilen 74. Altın Küre ödüllerine bu yıl La La Land filmi damgasını vurdu. Film 6 dalda ödül kazandı.

Getronagan Okulumuzun Sevgi Yemeği

15 Ocak Pazar Günü Kumkapı Meryem Ana Kilisesi

Profesör Tanrıöver: Kadın haklarını Ermeni kadınından öğrenmişiz

Trabzon’da “Toplumsal Cinsiyet ve Türkiye’de Kadın Haklarının Gelişimi” konulu  konferans düzenlendi. Konferansa davetli olarak Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver katıldı. Tanrıöver, kadın hakları mücadelesinin Türkiye’de cumhuriyet döneminde değil, Osmanlı döneminde Ermeni kadınların mücadeleleri ile başladığını duyurdu.

Güvercin tedirginliğinde ‘kutlanan’ Noel

Adem Erkoçak
Yeni yılın ilk saatlerinde Reina’da yaşanan katliamın ardından Ermeniler, 6 Ocak’taki ilk Noel’ini kutladı. İstanbul’un renkli ve derin bir tarihi vardır. Bunun en büyük nedeni asırlar boyu iç içe yaşamayı becerebilmiş ve bir “İstanbul Kültürü” yaratmayı başarmış olan Türk, Rum, Ermeni, Yahudi, Bulgar, Arnavut halklarının birlikteliğidir. Rivayet odur ki; bu kültürün hâlâ canlı olduğu tarihlerde evlenme çağına gelen erkeklere özellikle İstanbul’da yetişmiş kadınlar aranırmış. Çünkü İstanbul; dürüstlüğün, hakkaniyetin, namuslu yaşamanın ve dayanışmanın gündelik hayatın her alanına yayıldığı bir şehirmiş. Kurban Bayramı’nda Müslümanlar etlerini paylaşırken kimsenin dini inancını ve milliyetini gözetmezmiş. Tıpkı Noel ya da Paskalya zamanlarında Müslüman komşularını ayırt etmeyip onların kapılarını çalan ve hazırladıkları özel yiyecekleri komşularına veren Hıristiyanlar gibi. O günlerde kimseye inancı gereği yan gözle dahi bakılmazmış.

Muallim Naci: Var yeri gitsem ‘Mezar-ı Türk’e dek

Hakan Erdem / herdem@karar.com
Resmî Osmanlıcılık ideolojisinin aksine, Osmanlı kimliğinin gayrimüslimleri kapsamadığını düşünen Osmanlılar da vardı.Türkiye tarih yazıcılığında yerleşik ve yaygın bir damar, adına Osmanlıcılık dediğimiz resmî milliyetçilik projesini imparatorluk halkları arasında bir tek Türklerin, kendilerine Türk dememe pahasına ve sorgusuz sualsiz sahiplendiklerini, Türk olmayan Müslümanların, en azından kendi siyasî maceralarına giriştikleri zamana kadar, desteklediklerini ama gayrimüslimlerin hiçbir zaman benimsemediklerini savunur. Bu husustaki en “ikna edici” alıntılardan biri, Meşrutiyet Meclisi’nde Serfiçe mebusu olan Yorgo Boşo Efendi’den yapılır ve “Benim Osmanlılığım, Osmanlı Bankası kadardır” dediği aktarılır.

Ermeni satranççılar İspanya’dan altın ve bronz madalya getirdiler

Yeni yıl tatil günlerinde Ermeni satranç büyük ustası Karen Grigoryan İspanya’da katıldığı uluslararası satranç turnuvasında altın madalya kazandı. Grigoryan, İspanya’nın Almeria şehrinde düzenlenen uluslararası “XXVIII Open Internacional Villa de Roquetas de Mar” turnuvasının galibi olurken Ermenistan’ın diğer temsilcisi Gevorg Harutyunyan bronz madalya kazandı.

Patrik Kirill: Ortadoğu'daki terör, siyasetin aracı oldu

RUSYA Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Ortadoğu'daki terör örgütlerinin faaliyetlerinin siyasi amaçlara ulaşılması yönünde bir araca dönüştüğünü ve Rusya'nın bunu engellemeye çalışmasının önemli olduğunu söyledi.

Papa'dan annelere: Kilisede emzirmekten çekinmeyin

AVRUPA 22:29 08.01.2017(Güncellendi 22:30 08.01.2017) URL'yi kısaltın 0 65 0 0 Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Vatikan'daki Sistine Şapeli'nde düzenlenen vaftiz töreni sırasında annelere bebeklerini kilisede emzirmekten çekinmemelerini söyledi. İsa Peygamber'in vaftizi anısına bugün Sistine Şapeli'nde Papa'nın yönettiği bir ayin düzenlendi. BBC'den Övgü Pınar'ın haberine göre, 28 bebeği vaftiz eden Papa Francis, bu sırada bazı bebeklerin ağlamaya başlaması üzerine, esprili bir şekilde "Konser başladı" dedi ve şöyle devam etti: "Tören biraz uzun olduğu için bazıları açlıktan ağlıyor. Bu durumda anneler, bebeklerinizi normal şekilde emzirin, çekinmeyin.

Bir Ermeni ilahisinden kahramanlık marşına

Hayri Tunç
Hayri Tunç, bir Ermeni ezgisiyken, kahramanlık marşına sonra ise ilahiye dönüştürülen şarkıyı yazdı: Ankara'nın Taşına Bak.Bu derleme ve değiştirilmeler arasında bir tanesi ise çok önemli bir örnek olarak karşımızda duruyor; Ankara’nın Taşına Bak! Çok bilinen bu “marşın” hikâyesi, bu tarz bir kültür kırımının boyutları ve şekli konusunda çok önemli bir örnek oluşturuyor. Ezginin, Mesam kayıtlarına göre bestecisi 1968 doğumlu Ali Cihat Taşkın olarak gösterilirken, başka bir kitapta 1930’lu yıllarda Ankara bölgesinde derlendiği ve dönemin Kültür Bakanı’nın erkek kardeşinin eser sahibi olduğu yazılmaktadır. Bu ezginin TRT Ankara Radyosuna girişi de 1930’lu yıllar olarak bilinmekte. İsmi değiştirilen bu ezginin 1920’li yıllarda, Ermeni Soykırımı sonrası Ankara’ya yerleşen Ermenilere ait “Ezê herîm welate xwe” ağıdından devşirildiğini daha sonra öğreniyoruz. Yine Varto aşiretinden olan Rakel Dink de, Hrant Dink anısına düzenlenen bir etkinlikte Kürtçe olarak söylediği bu ezginin bir ağıt olduğunun altını çiziyor.

Ermeni güreşçi Artur Aleksanyan, en iyi gürşçiler listesinde 1. oldu


Uluslararası Güreş Federasyonu grekoromen stildeki en iyi güreşçilerin isimlerini açıkladı. 2016’da düzenlenen Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan Ermenistan temsilcisi Artur Aleksanyan 98kg sıklette birinci oldu. 2016 Rio Olimpiyat Şampiyonu, 2014 ve 2015'te dünya şampiyonluğunu, 2012-2014'te Avrupa şampiyonluğunu kazanmıştı, 2012'de ise Olimpiyat Oyunları'nda bronz madalyaya layık görülmüştü.

Büyük devletlerin satranç tahtası: Kafkasya

Strategic Outlook Enstitüsü'nden Kafkasya Uzmanı Mehmet Fatih Öztarsu, Milli Gazete'ye bölgenin siyasi,ekonomik ve stratejik dengelerine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.
Röportaj: Abdussamet Karataş 
Kafkasya, Türkiye’nin kuzeydoğusunda Karadeniz ve Hazar denizi arasında yer alan toprakların genel adı. Avrupa ile Asya'nın sınırında bulunması ve yeni enerji projelerinin üstünden geçiyor olması Kafkasya’nın stratejik önemini her geçen gün artırıyor. Yakın tarihimiz boyunca uzun ve yıkıcı savaşlara sahne olan Kafkasya, yeni bir gerginlikle gündemde. Türkiye’nin iyi ilişkiler içinde bulunduğu iki ülke İran ve Azerbaycan arasında İsrail üzerinden karşılıklı restleşmeler yaşanıyor.

Kaliforniya, Ermeni teröristi serbest bırakıyor!

Sacramento (qha) - 1982 yılında, dönemin ASALA eylemleri çerçevesinde Türk diplomat Kemal Arıkan'ı katleden Ermeni terörist Hampig Sasunyan serbest bırakılıyor. 28 Ocak 1982 tarihinde Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı katleden Amerikalı Ermeni terörist Hampig (Harry) Sasunyan’ın 14 Aralık 2016 tarihinde Kaliforniya’da gerçekleşen şartlı tahliye duruşmasında tahliye talebi kabul edildi.

Adam Schiff'ten Ermeni cemaatine kutlama mesajı

6 Ocak'ta ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyesi Adam Schiff Ermeni cemaatinin Noel bayramı vesilesiyle Facebook sayfasında İngilzce ve Ermenice bir kutlama mesajı paylaştı. Adam Schiff  ''Ermeni cemaatine mutlu noeller diliyorum. Yeni yılınız ve Noeliniz kutlu olsun'' diye yazdı. Adam Schiff ABD'deki Ermeni topluluğu ile yakın bağlar ve Ermeni cemaatiinin yanlısı olarak biliniyor.

Ermenistan Başbakanı'ndan Medvedev'e kutlama mesajı

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'e Noel bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı gönderdi. Ermenistan Başbakanı'nın mesajında şu ifadelere yer verildi: ''Noel bayramınız mübarek olsun. Size ve dost Rus halkına başarı ile refah dilerim. Ermeni ve Rus halklarını birbine sadece geleneksel müteffik-stratejik ilişkileri değil, samimi insani bağları da bağlıyor.

Gürcistan başbakanı Kutsal Noeli Ermenice olarak kutladı

Gürcistan başbakanı Georgi Kvirikashvili, Facebook paylaşım sitesinden Gürcistan’lı Ermeni yurttşlarının ve kardeş Ermeni halkının Kutsal Noelini Gürcüce yanısıra Ermenice olarak da kutladı. Mesajda şunlar kaydedildi: ʺErmeni yurttalarımız ve kardeş Ermeni halkını Mesih’in Kutsal Doğumu ve Tezahürü bayramı vesilesiyle kutluyorum.

Müslümanlar, ilçenin tek Ermeni ailesini yalnız bırakmadılar

Derik İlçesi'nde tek Ermeni ailesi Yürşalin ve Naif Demirci çiftini, Mesih'in doğuş ve vaftiz bayramında Müslüman ilçe halkı yalnız bırakmadı. Hristiyanların en önemli bayramlarından 25 Aralık ile 6 Ocak arası Latincede"Natalis" kelime anlamı "Mesih'in doğuşu" olan Noel Bayramı olarak Hrıstiyan aleminden Katolik ve Süryani mezhebinin 25 Aralık'ta kutladığı Mesih doğuş bayramının ardından 6 Ocak'ta Hıristiyan aleminden Ermeni ve Ortodoks mezhebinin kutladığı Mesih'in doğuşu ve vaftiz bayramı olarak kutladıklarını öğrenen İlçe'de yazar olarak bilinen Eyyüp Güven ile birlikte bir grup sivil toplum temsilcisi hediye paketleri ile tek Ermeni çifti olan 69 yaşındaki Naif Demirci'yi kaynakçılık ve demircilik işyerinde ziyaret ederek bayramını kutladı.

Rusya’daki NoelAyinine Putın ve Medvedev De Katıldı

Rusya’da Ortodoks Hıristiyanlar Noel’i 6 Ocak’ı 7 Ocak’a bağlayan gece kutladı. Moskova’daki Kurtarıcı İsa Katedrali’nde binlerce kişinin katıldığı Noel ayinini Rus Ortodoks Kilisesi’nin lideri Patrik Kirill yönetti. Ayinde Başbakan Dimitri Medvedev ve eşi Svetlana Medvedev de hazır bulundu. Patrik Kirill, “Tanrı’ya bize doğru yolu göstermesi, tüm zorlukların, krizlerin ve acıların üstesinden gelmemize yardımcı olması için dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bass git artık

Aybike Eroğlu
Türkiye’ye geldiği günden beri mesaj ve sözleriyle diplomatik sınırları aşan ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass bardağı taşırdı. Elçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan Nihat Erim fotoğraflı paylaşım ile suikast ve darbe iması infiale neden oldu. Binlerce kişi Bass’a sert ifadelerle tepki gösterdi… Bass, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ihanet bildirisi olarak nitelendirdiği teröre destek metnine de arka çıktı. Bass, akademisyenlere sahip çıkarak, açılan soruşturmaları eleştirdi. Bass'ın hamleleri bunlarla da sınırlı kalmadı. 24 Nisan sözde Ermeni soykırımı anma gününde sosyal medya hesabından tvit atan Bass, İngilizce attığı tweette 'Ermenileri Anma Günü', Türkçe attığı tweette ise 'Soykırım' dedi. Bass, gelen tepkiler üzerine Twitter'dan skandal mesajı silmek zorunda kaldı.

200 yıllık kilise otopark olarak kullanılıyor

Elazığ’da 200 yıllık tarihi Ermeni Protestan Kilisesi, özel sermayeye satılmasının ardından otoparka dönüştürüldü. Elazığ’da yaklaşık 200 yıl boyunca Ermeni ve Süryani halkına hizmet veren Ermeni Protestan Kilisesi, özel sermayeye satılarak otoparka dönüştürüldü. Hak ettiği koruma önlemleri alınmayan kilisenin duvarlarına otopark işletmecileri tarafından tabelalar çakılması dikkat çekiyor. Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan Ermeni Protestan Kilisesi, daha önce de un fabrikası, pazar yeri ve hayvan pazarı olarak kullanılmıştı.