Etiketler

Tarihi kilise kütüphane olacakOktay ENSARİ- Olcay DÜZGÜN/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ’de yıllardan bu yana sergi salonu, ardından sırasıyla zabıta karakolu, spor merkezi olarak kullanılan tarihi Meryem Ana Kilisesi, 6 milyon liralık restorasyonla Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenecek bir alanda ihtisas kütüphanesine dönütürülecek.

En çok kilise İstanbul'da


Türkiye genelinde taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli 1.388 kilise var. En çok kilise ise İstanbul’da bulunuyor.

Türkiyeli yayıncılarla Ermenistanlı yayıncılar buluştu


Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) ve Antares ortaklığında yapılan toplantıda Ermenistanlı ve Türkiyeli yayıncılar bir araya geldi.

Socialist International adopts resolution on Armenian Genocide


Siranush Ghazanchyan
The Socialist International adopted a resolution on Armenian Genocide as a result of the 25th Congress held in the historic city of Cartagena, Colombia, hosted by its member party, the Colombian Liberal Party, under the main heading For a world in peace, with equality and solidarity. Delegates from member parties, affiliated and guest organizations from all continents of the world gathered together in the Cartagena Convention Centre for the Congress which was held from 2 to 4 March 2017.

Ermeni tasarımcı Osmanlı tutkusunu eserlerine işliyor


Moda, sinema ve dizi sektöründe birçok ünlünün eserlerini kullandığı Ermeni takı tasarımcısı Burak Şepikliyan, çocukluğunda var olan Osmanlı hayranlığını eserlerine işliyor.

CHP’li Doğan: Halide Edib, saygıyla anılırken mektuplaştığı Zabel Yesayan yok sayıldı


Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Doğan, Ermeni feminist yazarların isimlerini saydı

“Hayastan – My Love Story” Book Presented in Oslo, Norway


March 6, 2017
OSLO — Sven-Erik Rise a Norwegian friend of Armenia, presented his book, a love confession to Armenia and Armenians, to an excited audience in Oslo on Sunday, the Armenian Cultural Association of Norway reports.

Yiğit Bulut'tan Ertuğrul Özkök'e Hz. İsa'lı yanıt: İncilerinizi domuzlara atmayın!


Dünyadaki Müslüman sayısının Hristiyan sayısını geçeceğini ifade ettiği yazısında "Ekonomide geçme ihtimali var mı bilmiyorum" diyen Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün kendisine 'saldırdığını' söyleyen Cumhurbaşkanı Danışmanı Yiğit Bulut, "Bu adama uzun bir cevap hazırlamıştım tam gazeteye gönderecektim, bir dostum aradı, yazıyı okumuş ve 'haklısın hatta şunlar eksik' demek için" dedi. Bulut, yazısında "Katkı yapan dostum Hristiyan ve tarihi çok iyi bilen biri… Bana, sadece tek bir cümle söyledi, Hz. İsa’nın bir sözünü hatırlattı ve bu zavallıya cevap bile verme dedi. Hangi söz mü? Şöyle diyor Hz. İsa; 'İncilerinizi domuzlara atmayın!" ifadelerine yer verdi.

Sarkisyan: Erivan, Karabağ’ı savunmak için tüm askeri gücünü kullanır


Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sık sık gerilime neden olan ve son zamanlarda tansiyonun iyice yükseldiği Dağlık Karabağ hakkında sert konuştu.

AB İLE ERMENİSTAN YENİ BİR İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALAYACAK

Avrupa Birliği ile Ermenistan güçlendirilmiş ortaklık ve işbirliği anlaşması müzakerelerini tamamladı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan konuyu bu hafta Brüksel’de Avrupalı yetkililer ile görüştü. Anlaşmanın Mayıs ayında imzalanması bekleniyor. Bu anlaşma ile birlikte Avrupa Birliği ile Erivan arasındaki işbirliğinin yeniden canlandırılması hedefleniyor. Ermenistan, 2013 yılında Avrupa Birliği ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı planlıyordu. Ancak Ermenistan, Vilnius zirvesinde ortaklık anlaşmasını imzalamaktan son anda vazgeçti. Erivan Rusya’yı tercih etti ve Avrasya Ekonomik Birliği’ne katıldı. Kimi uzmanlar Moskova’nın Ermenistan’a yoğun baskı uyguladığını belirtiyor. Rusya Ermenistan için enerji, askeri ve siyasi açıdan önemli bir partner konumunda bulunuyor. Moskova’nın Ermenistan topraklarında askeri üsleri var. Rusya Dağlık Karabağ konusunda Ermenistan’ın önemli bir müttefiki konumunda.
Ermenistan’da halk 2 Nisan tarihinde sandık başına gidecek. Parlamenter cumhuriyete geçiş anlamına geliyor. 2015 yılında konu ile ilgili referandum yapılmıştı. Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Brüksel’de euronews muhabiri Andrei Beketov’un sorularını cevapladı.

Elazığlı ağanın Ermeni evlatlığı


Furkan Kara
Annesiz babasız 6 yaşındaki bir Ermeni kızının 1915'te Giresun'dan Elazığ'a gelerek burada bir ağa tarafından evlatlık alınmasını konu alan, gazeteci yazar Nıver Lazoğlu'nun "Kalbim Turkuaz" adlı romanı büyük ilgi topladı. İstanbul'da düzenlenen imza gününde kitapseverlerle roman üzerine sohbet eden Lazoğlu, "Kendi kökenlerimden bulup romanlaştırdığım bu hikaye aynı topraklarda yaşayanların kardeşliğini ve iç içe geçmişliğini de ortaya koyuyor" dedi. Babaannesinin arkadaşı olan romanın asıl karakteri Peruz'un kızından dinlediği hikayeyi, onların isteğiyle romanlaştırdığını söyleyen Lazoğlu, "Aynı topraklarda asırlarca yaşamış farklı kültürdeki insanların komşuluk, kardeşlik hikayelerini, Anadolu'nun eşsiz kültür mozaiği ve rengiyle bugüne aktarmayı hedefledim" diye konuştu. Lazoğlu, Elazığ'ın en zengin ailelerinden biri tarafından evlat edinilen kızın, inancına saygı duyularak yetiştirildiğini vurguladı.


Robert Kolej Ermeni Mezunlar Derneği kitapları


NORAYR OLGAR

Bir çok Ermeni bilim insanı, yazar, akademisyen ve satatçının yetiştiği Robert Kolej ABD sınırları dışındaki en eski Amerikan eğitim kurumudur. 1863 yılında İstanbul’da Amerikalı misyonerler tarafından kurulan bu önemli eğitim kurumu, 154 yılda binlerce insanın hayatına yön vermiştir ve Ermeni kültürel ve toplumsal yaşamında da önemli bir rol oynamıştır.

Almanya’dan Ara Güler’e onur ödülü

22. Türkiye-Almanya Film Festivali’nde Ara Güler’e onu ödülü verildi.