Etiketler

Lukaşenko: Azerbaycan veya Ermenistan ile neden kavga edelim?


Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, blog yazarı Alexander Lapşin’in iadesiyle ilgili hiç bir konu yüzüden Azerbaycan ve Ermenistan ile ilişkileri bozmak niyetinde olmadıklarını açıkladı.

Ermeni Patriği seçimi... Patrikhaneye bir kayyım


Ermeni cemaatinin patrik seçimini yıllardır engelleyen devlet, desteklediği Aram Ateşyan’ın kaybettiği son seçime müdahale etti. Sonuç açıklandıktan sonra ortaya çıkarılan bir yazıyla “seçimin hukuksuz olduğu” ilan edildi.

Episkopos Sahak Maşalyan'dan Vilayet İzlenimleri

Episkopos Sahak Maşalyan

Sayın Aram Ateşyan srpazanın vilayete randevu başvurusu, 31 Mart 2017 Cuma saat 14.30 için kabul edildi ve üç kişilik bir dini heyet, Aram srpazan, ben, Sahak Maşalyan srpazan ve peder Drtad Uzunyan vali yardımcısı sayın Aziz Mercan tarafından makamında ağırlandık. Dostane sıcak bir sohbet ortamında gerçekleşen görüşmede sayın vali yardımcısı patriklik seçimine ilişkin son gelişmelerle ilgili devletimizin bazı hassasiyetlerinden söz ettiler. Kendileri temelde iki konuya dikkatimizi çektiler ve sohbetimiz bu konular minvalinde devam etti.


TÜRKİYE’DE ERMENİ OLMAK

Erol Bakırcıoğlu

From Eliza to Zehra: A ‘Hidden Armenian’ Superstar in Turkey


By Uzay Bulut

On March 26, 1913, an Armenian girl named Eliza was born in Arapgir, a town in Elazig (Kharpert), which is now part of Malatya province in eastern Turkey.

Kardashian couple opens Michigan’s first Armenian bakery

Siranush Ghazanchyan

Sandra Kardashian ad her husband Hratch Kardashian have opened an Armenian bakery in Taylor, The News-Herald reports.

Diaspora Armenians to monitor parliamentary elections


Siranush Ghazanchyan

System Of A Down frontman Serj Tankian, Canadian Armenian film director Atom Egoyan, actress Arsine Khanjyan and American Armenian film director Erik Nazaruan have arrived in Armenia to observe the parliamentary elections of April 2.

Modern Türkiye’nin ilk kadın fotoğrafçısı: Maryam Şahinyan

Fotoğraf: Maryam Şahinyan, Foto Galatasaray, 1961

Cüneyt Bender 24 Mart 2017

Modern Türkiye’nin ilk kadın fotoğrafçısı* olarak bilinen Maryam Şahinyan, 1911’de Sivas’ın en görkemli sivil yapılarından Şahinyan Konağı’nda (Camlı Köşk) doğdu. Dedesi Agop Şahinyan Paşa 1877’de kurulan Meclis-i Mebusan’da Sivas kentini temsil ediyordu. Milletvekili torunu olmanın sınıfsal ayrıcalıklarıyla dünyaya gelen Şahinyan’ın hayatı, henüz çocukken tanıklık ettiği tehcirin (1915) ardından değişecekti. Sivas’ın en köklü ailelerinden Şahinyanlar, bölgede sahip oldukları sayısız gayrimenkulü geride bırakarak İstanbul’a sığındılar. Harbiye’de mütevazı bir apartman dairesine taşınan aile için Cumhuriyet’in getirdiği yeni koşullar altında yeni bir süreç başladı.

I. Dünya ve Çanakkale Savaşlarının azınlık şehitleri anıldı


Çanakkale Zaferi’nin 102. yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Acıbadem Şehitliğinde Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı Başkanı Eli Arditi ve toplum üyelerinin katılımıyla bir tören düzenlendi.


HDP'Lİ ERMENİ VEKİLDEN KADİR TOPBAŞ'A "ÖZERKLİK" DESTEĞİ


HDP Milletvekili Garo Paylan, İBB Başkanı Topbaş'ın, 'İstanbul özerk olsun' açıklamasına destek verdi, 'altına imzamı atarım' dedi.

Diligence: Charles Aznavour’s ‘most Armenian’ feature

Siranush Ghazanchyan
Charles Aznavour says diligence is his ‘most Armenia’ feature. “I don’t believe in inspiration, I believe in sweat,” the legendary French-Armenian singer said in an interview with Russian Chastny Korrespondet ahead of his visit to Moscow.

Aras Özbiliz attı, Ermenistan kazandı!

2018 Rusya Dünya Kupası Elemeleri E Grubu maçında Ermenistan'ın evinde Kazakistan'ı konuk ettiği maçtan ev sahibi ekip 2-0'lık skorla galip ayrıldı.

Rum Meclis Başkanı, Yeni Ermeni Başpiskoposu ile görüştü


Rum Temsilciler Meclisi Başkanı ve Kıbrıs`ta yeni Ermeni Başpiskoposu Horen Doğramaciyan, bugün gerçekleştirdikleri görüşmede, Kıbrıs`ı, tüm dünyadan Ermenilerle bağlayan yakın bağları yinelediler.

Asimder Başkanı Gülbey: “1915 Ermeni Tehciri Alman Komutanların Kararıydı"


Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, 1915'teki Ermeni tehciri kararı Almanlar tarafından verilmiş bir karar olduğu, Osmanlı'yı o sırada yöneten Enver Paşa, Talat Paşa ve ITC (İttihat ve terakki Cemiyeti) sadece bu kararın takipçisi olduğunu iddia etti.

Hrant Dink soruşturmasında 8 tutuklama


Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan, aralarında gazeteci, emniyet ve jandarma görevlilerinin de bulunduğu 8 şüpheli, ''silahlı terör örgütüne üye olma'' ve ''anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklandı.