Etiketler

Askerde öldürülen kardeşinin hayalini Erivan'da hayata geçirdi: Sevag'ın anısı bu restoranda yaşıyor

Hürriyet Kelebek
Acı bir hikâye bu... İstanbul Ermenilerinden Sevag Balıkçı, altı yıl önce Batman’da askerliğinin bitimine 20 gün kala, -ilginçtir, Ermeni techirinin başladığı 24 Nisan’da- bir başka asker tarafından vurularak öldürüldü. Ablası Lerna Balıkçı, bu acıyı bir yıl evden çıkmayarak taşıdı üzerinde. Sonrasında çözümü, bir zamanlar Sevag’la kurdukları ‘kafe açma hayali’ni gerçekleştirmekte buldu. Bu hayal Erivan’da gerçeğe dönüştü. Lerna Balıkçı’yla Ermenistan’dakilere Türkiye Ermenilerinin mutfağını tanıttığı kafe-restoranı ‘Cosi e la Vita’da buluştuk ve yaşadıklarını konuştuk...


'Rusya, Ermenistan'daki üssünü genişletebilir'

Rusya'nın Erivan Büyükelçisi İvan Volinkin, Rusya'nın Ermenistan'daki üssünün genişletilmesinin önünde herhangi bir engel bulunmadığını ifade etti.


Pakrat Estukyan’a Ermenistan devlet nişanıHer yıl Mayıs ayında cumhurbaşkanı adına verilen Ermenistan Devlet Nişanı’na bu yıl gazetemiz (Agos'un) Ermenice sayfaları editörü ve köşe yazarı Pakrat Estukyan layık görüldü.

Şark Dişçisi Ermenistan Turnesine Çıkıyor

Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’nun 2016-2017 tiyatro sezonunda sahneye koyduğu Şark Dişçisi yurt dışına açılıyor.

Pegasus’un Ermenistan uçuş planı askıya alındı

KERİM ÜLKER
Perde Arkası
Türk havacılık şirketleri rotalarına uzak coğrafyalardaki ülkeleri eklerken bir yandan da komşularda arayış içinde. Siyasi nedenlerden dolayı 7 sınır komşumuzun sadece 5’ine uçaklarımız iniyor. Irak ile de bazen aksayan bir trafik var.

Ermenistan 55 MW’lık GES kuracak

Enerji Günlüğü – Yenilenebilir enerji yatırımlarını artırmayı hedefleyen Ermenistan, ülkede kurulacak 55 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali yatırımı için ihale düzenleyecek.

Ermeni müzisyen Tigran Hamasyan: ‘Müziğim sevgi dolu ve kökleriyle bağdaşmış bir nostaljidir’


HABER MERKEZİ – 1915’ten bugüne uzanan Ermeni portrelerinde bu hafta müzisyen Tigran Hamasyan var. Hamasyan, bestelerinde büyükanne ve büyükbabalarının doğduğu topraklardan, Kars’tan ilham alıyor.


Ermeni teröristin şartlı tahliye talebi reddedildi

California Valisi Edmund Jerry Brown, 1982 yılında Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı şehit eden terörist Hampig Sasunyan'ın şartlı tahliye talebini reddetti.

Türkiye kurdu, Ermenistan kaptı!

1995’te İstanbul’da kurulan ve 22 yıldır Türkiye’den faaliyet gösteren Avrasya Borsaları Federasyonu, merkezini İstanbul’dan Ermenistan’ın başkenti Erivan’a taşıyor.

Ermeni feminizm tarihçesi arşivleniyor


HABER MERKEZİ – Yazar Lerna Ekmekçioğlu, kendi internet sitesinde 1860-1960 yılları arasındaki Ermeni feminizmi tarihçesini ve yazdığı kitapları arşivliyor.


BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: 100 bine yakın kaçak Ermeni sınır dışı edilmeli

BBP Genel Başkanı Destici, Azerbaycan'ın yanında olduklarını belirterek, Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilmesini istedi


Getronagan’ın 130. yılında dünden bugüne Ermeni okulları


Rupen Varjabedyan 19.05.2017

Getronagan Lisesi öğrencileri, okulun kuruluşunun 130. yıldönümü vesilesiyle 13 Mayıs Cumartesi günü Kenter Tiyatrosu’nda bir sahne performansı sergilediler. ‘Hay Tbrots: Antsyalen Tebi Aysor’ (Ermeni Okulu: Geçmişten Bugüne), Anadolu ve İstanbul’daki Ermeni okullarına dair bilgiler paylaşıldı. 20. yüzyılın başlarına kadar 2000’in üzerinde Ermeni okulunun bulunduğu Anadolu’da, günümüzde hiçbirinin izine rastlamak mümkün değil.

İzmir’i ayağa kaldıran kadim halk: Ermeniler


Ayşen GÜVEN
İzmir Ermenileri kitabını derleyen Zakarya Mildanoğlu ile 1922 İzmir Yangını öncesi bu kadim halkın ve İzmir'in kaynağına gittik...